De Wet op Oorlogsschade moet herzien worden! De Kapel van de stichting «OnzeKinderen» In bet in een (^olisecup Docht ooi (Daneschijn Met de C.V.P. ten strijde voor Democratie, Recht en Eendracht Atlantische Mijlpalen Zó is hel resultaat van STEEDS BETERE GENEESMIDDELEN te Rumbeke op 1 Mei, tijdens Plechtige Dankmis, in gebruik genomen SPRUTOL 11 IRoonise luister SCHUIF HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 13 Mei 1950. BIz. 2. Wij hébben reeds het principe van de abattementen, voorzien in de wet, waarbij ieder geteisterde, volgens Bijn bezit pi 1944 een aftrok onder, gaat, gebrandmerkt en wij blijven di t doen. Het kan wellicht op het eerste zicht voorkomen dat de toepassing der abattementen, volgens de wet, zeer sociaal is. Ja, tijdens de bespre king van de wet heeft men gezegd, dat het beginsel der abattementen waarbij volgens fortuintoestanc. wordt afgetrokken, een rechtvaardi ge beschikking was. Men oordeelde aldusindien een geteisterde met een vermogen van 100.000 fr. een scha degeval van 3.000 fr. moet kunnen dragen, dan is het slecthts billijk dat de millionriair een schadegeval van 50.000 fr. draagt. Deze beschouwing komt van de socialistische voorman Vranckx, en werd door de toewmalt ge communistische Minister van We deropbouw gesteund en verdedigd, Een mens echter die 'n beetje die per op voorgaande beschouwing in gaat zal, wa.t cp het eerste zicht so ciaal en billijk schijnt, onomwonden anti-sociaal en onrechtvaardig noe men. Natuurlijk zal men iets sociaal of anti-sociad.1 noemen, naargelang de principes en de leer die men voor zich zelf huldigt betreffende de rol van de staat en de opvatting van het algemeen welzijn; wij kunnen best begrijpen dat mensen, die denken dat de ideale staat deze Is, waar de ene mens niet meer bezitten mag dan de andere. Bezit en fortuin verwerft de mens door zijn werkkracht, zijn talent, pijn verstand en zijn durfkracht Ieder inens is 'n andere persoonlijkheid op gebied van karakter, inzicht en talent. De ene slaagt in zijn leven en bekroont zijn volhardende werk ijver met succes; de andere blijft op het zelfde peil en vergenoegt zich er mee. Er zullen altijd begoede en minder begoede mensen zijn, gelijk er altijd durvende en minder dur vende, snuggere en minder snuggere, hard werkende en luie nietsnutten zullen zijn. Het is logisch en billijk dat wie meer werkt en durft meer verwerft en verdient. Er is 'n tijd geweest in onze gewesten, dat zelfs de eenvoudigste amibachtman rijk kon leven, omdat hij zich door stu die en werk, volhardende scholing en geduld, had opgewerkt tot 'n be kwaam vakman, tot kunstenaar, die In zijn vrije tijd de prachtigste kunstgewrochten maakte. De Vlaamse ambachtslui werden geprezen en gevraagd in het buiten land, Zo blijkt het duidelijk dat on ze huidige werkersstand nog iets meer nodig heeft dan de zich verme nigvuldigende materiële en sociale voordelen, waardoor ze verwend ge raken en steeds meer willen, en dat hij in de eerste plaats nood heeft aan 'n opvoeding tot durvende, cul- tuurrijke, in zlch-zelf gelovende mensen, met de geroemde vakkennis en hoogstaande cultuur van vroeger. De eerbied voor het eerlijk verwor ven bezit en het door werkkracht verdiend fórtuin, die in zich sluit de eerbied voor de menselijke hogere vermogens die het bewerken, is een der grondstellingen van onze Chris telijke Westerse beschaving. Als die eerbied vólt, dan heeft men in de mens zijn .liogere zedelijke krachten gedoofd, en de mens verlaagd tot hi dier, dat na het-werk voeder en ver zorging krijgt van zijn meester. Wij moéten in onze tijd aanvaar den dat ieder mens volgens zijn jaar lijks inkomen, belastingen moet be talen, wat.- zijn inkomen enlgszinls verminderen doet; men brengt een offer aan dé gemeenschap, elk vol gens Zijn vermogen. In zoverre deze belasting redelijk blijft, en als men tenslotte nog na de belastingsheffing kan zeggen, dat het inkomen even redig blijft met de positie, de werk- kraoht of het initiatief van het in dividu, in die mate kan en moet men het beïastingsprincipe noodzakelijk en billijk noemen. Indien,- integendeel, het zo ver zou gekohièn zijn dat de belasting het inkomenvan eenieder gelijkschakelt, en dat men ".yón een fabrikant b. v. zoveel aftrekt tot hij, die zijn fortuin in een zaak - riskeert en er al zijn tijd en wilskracht aan besteedt, ten einde het jaar niet meer overkomt dan een zijnerwerknemers, dan zou den we ten volle in de materialisti sche leer van Karl Marx zijn ge raakt. Welnu, de toepassing der abatte menten is ten volle te vergelijken aan een belastingstelsel dat als doel heeft een ernstige poging te doen om het bezit van eenieder gelijk te ma ken. Men wil de oorlogsschade vergoe den! Goed!dacht de Hr Terfve in zijn wetsontwerp, maar wij zul len nu eens.van de gelegenheid ge bruik- maken om een categorie van mensen-, namelijk de geteisterden, te behandelen'Zoals d-e Sovjetburgers dit sedert, jaren; reeds gewoon zijn. Het moét nu .gedaan zijn dat de ene groot grondbezitter is en de andere arme domper. En, redeneert hij verder: Wij zul len door het abattementstelsel aan de gefortuneerd,en een zo gevoeligen deuk toedienen dat zij water en bloed zweten, dit als aanpassende voorbereiding aan het zaligmakende communisme van morgen. Wij zuilen, bedoelt de wet ver der. aan de bezitter van min don 200.000 fr.. die de voorwaarden voor de integrale vergoeding kan vervul len, alles 'teruggeven; geen atoatte- ment aftrekken en hem een hoog coëfficiënt geven volgens de streek en het jaar van herstelling. Maar- de millionnair, de verwenste ka pitalist, grijpen wij naar de keel. Wij zullen niet alleen hem enkel een coëfficiënt geven dat bijna de helft lager is, b.v. 2,5 daar waar de in- tegraal-vergoeding-genieter bijna 4,5 krijgt maar wij smakken hem he lemaal tegen de grond door de toe passing van het abattementstelsel. En het ontworpen vergoedings stelsel is als volgt. MtJNHARDTJES: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet.Kokerl5fr. Tegen Kinderverlamming, Kanker en Tuberculose. Voor de Britse parlementscommis sie voor wetenschappen liet de On dervoorzitter van deze commissie doorschemeren dat een nieuw ge neeskundig produkt, gekend onder de titel CE. 9, thans zou kunnen bijdragen tot de bestrijding van de kinderverlamming, griep, mazelen, zona, hersenontsteking, vlektyphus en oorklierontstekingen, ook nog bij andere min bekende ziekten. Dit produkt zou namelijk sterker zijn dan penicilline. De C.F. 9 zou even wel geen effekt hebben op de kan ker. Uit Kamakoera, Japan, kwam an derzijds het bericht dat de Directeur van het Instituut voor onderzoek in verband met de tuberculose-bestrij- ding aldaar, een serum, genoemd At. B., zou hebben gevonden dat 90 op de 100 gevallen van tuberculose zou genezen. Uit Londen wordt nog gemeld dat een ander nieuw chemisch produkt, de Asmatrn 0», doeltreffend zou zijn voor de asthma. Wij menen evenwel dat dergelijke berichten steeds met. de grootste terughouding dienen in kennis ge nomen. 1 Om maar een geval als voorbeeld aan te halen: Een eigenaar heeft een schadege val van 400.000 fr, waarde 1939. Om de vernielde ge bouwen te herstellen zon hij nodig hebben aan ooëfficieni 4,5 ongeveer 400.000 X 4,5 1.800.000 tr. Echter, hij had in 1944 een bezit van Iets meer dan een millioen; er wordt dus een abattement toegepast van 50.000 fr. op de waarde 1939; er blijft dus 350.000 fr. waar de 1939; hij krijgt ook slechts coëfficiënt 2,5 hij ontvangt dus: 350.000 X 2,6 as 875.000 fr. HIJ ondergaat dus een verlies van 925.000 fr. Als dat een rechtvaardige wet is! En dat wetsontwerp Terfve werd door onze Volksvertegenwoordigers gestemd Zij hebben het communisme laten, triomferen! Hoelang nog zullen wij een stel sel moeten gedogen dat helemaal steunt op communistische princie pen; een systeem dat alle prikkel tot onderneming doodt en de eerbied voor menselijke arbeid miskent? Waarom moet nog gewerkt worden om zijn zaken te herbeginnen of uit te breid-en? Wat zou er gebeuren moesten de geteisterde groot-industriëlen hun zaak niet hei-opbouwen en tegenover zulke onrechtvaardige wet, zeggen: We scheiden er van uit! Wat zou dat niet medebrengen aan werk lozen, armoede, crisis in het land, zedelijk verval? Velen ook kun nen niet herbeginnen bij te weinig of veel te lang uitblijven van scha deloosstelling? Dit willen de communisten niet begrijpen wanneer zij opruien tegen kapitalisten, groot-industriëlen en middenstanders. Wie schade geleden heeft moet er voor vergoed worden zo dat hij zijn zaak in haar vroegeren toestand kan herstellen. Waarom moet de geteisterde, die reeds genoeg ten achteren gesteld wordt tegenover zijn niet geteister de concurrent, zo onrechtvaardig be handeld worden? Katholieke Volksvertegenwoordi gers, de geteisterden klagen het stel sel der abattementen aan als een voorbode van het communisme. Zult gij de geteisterden voort zo onrechtvaardig laten behandelen? Aan U de plicht de wet te herzien. VERVOLG HET PARLEMENTAIR VERLOF Het ziet er lelijk naar uit met het parlementair verlof. De parlementaire werkzaamheden werden reeds aanmerkelijk vertraagd in de laatste maanden en dat zal nog wel een tijdje aanlopen tot de verkiezingen achter de rug zijn. De nieuwe verkiezingen worden gehouden op 4 Juni. Op 12 Juni vergaderen de Provin ciale Raden ter verkiezing van een aantal senatoren. De senaat kan dan eerst op 20 Ju ni vergaderen om de geloofsbrieven van de nleuwgekozenen te onder zoeken. Daarna moet hii nog een aantal senatoren coöpteren wat eerst rond 5 Juli zou kunnen gebeuren. Eerst dan kan de Hoge Vergade ring bijeenkomen. Dan blijft er nog altijd een oplos sing ta vinden voor de Konings kwestie. Vervolgens moeten nog al 's Lands begrotingen ter sprake worden ge bracht en gestemd. Vermoedelijk zullen deze begrotingen reeds allen uitgeput zijn op het ogenblik dat zij in stemming worden gebracht. Men mag nog aannemen dat het parlement en de senaat de handen vol zullen hebben in de maanden Juli, Augustus en September. Zodat er voor de vroede vaderen weinig rustige dagen in het ver schiet liggen in de aanstaande va- cantieperiode. RECHTS TEGEN LINKS Er kan geen twijfel bestaan om trent' de houding die wij bij de eerst volgende verkiezing aan te nemen hebben. Wij hebben te kiezen tussen rechts en links. Links staan de communisten. Links staan de socialisten, de de mocraten met de valse neuzen die de wil van de meerderheid misken nen en ons regime willen verbaste ren naar het voorbeeld van de Oosterse volksdemocratie. Links staan de liberalen die hand in hand gaan met de socialisten om de grondwet en onze instellingen met de vöeten te treden. Rechts staat de C.V.P.: de partij van de grondwet, van de orde en de wettelijkheid, die de ware demo cratie verdedigt. Rechts staan wij, eensgezind, om dat wij sedert jaar en dag door dik en dun de C.V.P. verdedigd hebben en in de partij staan. Maar niet alleen in dit geval. Ook deze die bij de jongste ver kiezingen hun stem vergooid heb- VERVOLG Zal dat voor, tijdens of na zijn, dat is op dit ogenblik nog niet bekend. Alhoewel algemeen vermoed wordt ■wat Acheson dienaangaande zal voor stellen, willen we hierbij toch niet vooruitlopen en zullen we dit tevens in een volgend artikel behandelen. Intussen bereikt ons echter zojuist een radiobericht uit Parijs, volgens hetwelk Schuman op de conferen tie der drie te Parijs zeer preciese maatregelen zou voorstellen in ver band met wat wij hier vroeger noemden de verwestelijking van de Westerse sleutelindustrieën Klaarder gezegd zou dit hierop neerkomen, dat de sleutelindustrieën zoals koolmijnen, ijzer- en metaal industrieën, niet meer in handen zouden blijven van private groepen of nationale staten, maar dat ze, in hun geheel, zouden ter beschikking gesteld worden van een West-Euro- pese eenheid. Die idee is niet nieuw. Ze werd In Frankrijk gelanceerd op het ogen blik dat de Ruhrindustrie onder een internationale macht werd gebracht. Onze lezers zullen zich trouwens herinneren dat wij, toentertijd, die gedachte ivarm hebben toegejuicht en gezegd hebben dat daar werke lijk de oplossing lag. Intussen zouden Franse economis ten in de meest volstrekte geheim houding die idee praktisch en tot in de details hebben uitgewerkt, zo danig dat Schuman een volledig plan aan zijn collega's zou kunnen voorleggen. Naar verluidt zou het leidmotief van Schuman zijn: geen internatio nale trusten meer in private han den, maar samensmelting of samen- ordening van al die nijverheden on der een supranationaal gezag. Ook hier willen wij echter niet op de geschiedenis vooruitlopen en een plan gaan bespreken zonder dat wij het kennen. Dat zou pure herberg- strategie zijn en onze lezers weten dat wij daar niet van houden. Nochtans menen wij dat de grote vraag die zal moeten gediscussieerd wordende volgende zal zijn: in hoeverre zal het privaatinitiatief in die nijverheden nog een rol spelen? Inderdaad: tot een nationalisatie of een internationalisatie kortweg mag het naar ons oordeel niet ko men. D.e Franse ondervinding op dat stuk is inderdaad van die aard dat ze de grote nadelen en gebreken van een nationalisatie duidelijk doet uitkomen. Anderzijds zijn er de theoretische en ideologische bezwa ren, die zeker hun woord zullen meespreken. j Heer en Vrouw Karei Rerquin-Deseck Naar onze mening zal de inter- herdachten op Maandag 1 Mei de nationale autoriteit, die zou worden j vijftigste verjaardag van hun hmve- opgericht, iets moeten zijn in de i lijk. Wc brachten verleden week aard van de hervorming die wij in reeds verslag over de feestelijkheden de nationale bank hebben door- ter gelegenheid van deze heuglijke gevoerd. verjaardag. We wensen de Jubilaris- rusten bij particulieren zoals dat in het huidig trustsysteem het geval is) omdat het niet opgaat dat privé- personen zo'n geweldige macht zou den in handen hebben en op die manier een politiek zouden kunnen voeren die indruist tegen de politiek door alle Westerse volkeren gewild en gevoerd. De politieke lichamen zouden het hoge ivoord moeten krijgen. De vrije professionele organisaties, zoals ar beiderssyndicaten en patroonsver enigingen, moeten erbij betrokken worden. Maar evenzeer is het nodig dat particulieren er hun stem kunnen laten horen en een bepaalde in vloed kunnen uitoefenen. Die formule die theoretisch zeker de beste is en die wij in België, zo als gezegd, voor de Nationale Bank hebben aangenomen, zou zeker ook een aanvaardbaar compromis bete kenen voor de verschillende landen waarvan de ene een totale nationa lisatie kennen en de andere een vol ledige private bezetting. Wat er ook van zij, indien men op die basis tot een accoord kon ko men, dan is het duidelijk dat er een geweldige stap zou vooruitgezet zijn in de richting van een economische eenwording van West-Europa. Daarmee zou dan ook tevens voor goed opgelost zijn het probleem der Duitse nijverheidsbekkens van het Ruhrgebied en zou meteen en auto matisch elke vrees voor een nieuwe gewapende broedertwist in West- Europa uitgesloten zijn. Wij wensen dan ook hartgrondig dat een dergelijk plan te Londen mag worden aangenomen. 9-5-'50. V. WESTERLINCK. ben aan zogenaamde dissidente pap tijen of mlddenstandsgroepen of an dere concentraties. Ook zij staan nu rechts. Een andere keuze ls er niet. Wanneer wij onze steun aan da O.V.P. onthouden, dan brengen wij koren op de molen van de linksen, dan steunen wil do socialisten en liberalen van wie we op Vlaams ge bied niks te verwachten hebben. Het gaat om een strijd van rechts tegen links, een strijd die ook in andere landen wordt gestreden en waarbij onze hoogste belangen op het spel staan. Wij kunnen het politieke getwist grondig beu zijn. Maar in geweten kunnen wij niet afzijdig zijn. De C.V.P. staat op de drempel van de meerderheid. Zij heeft eindelijk het defaitisme afgelegd dat velen tot wanhoop stemde. Zij heeft een pro gramma en zij heeft in haar ran gen enkele betrouwbare Vlamingen die de hand houden aan onze Vlaam se eisen. Al deze programmapunten en eisen moesten evenwel wijken voor het compromis en de toegevingen omdat de C.V.P. niet over de volstrekte meerderheid beschikte en water in haar wijn moest doen. Verandert deze toestand op 4 Juni en krijgt de C.V.P. de overhand, dan wordt de toestand geheel anders. Dan kan er geen sprake meer zijn van compromissen en toegevingen. Dan moet er klare wijn geschon ken worden. Dan heeft de C.V.P. de kans om te bewijzen dat het haar ernst is met haar programma en meC haar eisen. Deze kans moet zij op levens gevaar benutten. Deze kans moeten wij de C.V.P. geven, eendrachtig. Wanneer wij een ogenblik ernstig nadenken over deze tegenstelling tussen rechts en links in ons land en elders dan kan er geen aarzeling zijn, dan kan er geen onthouding zijn. PAS. LIJSTNUMMERS VAN 26 JUNI 1949 WORDEN BEHOUDEN In het kabinet van Minister De Vleeschauwer moest op Woensdag Jl. overgegaan worden tot de trekking der lijstnummers voor elk der vier grootste partijen. De Partijleiders waren echter voor af tot een akkoord gekomen waarbij bepaald was dat elke partij zijn lijst- nummer van tijdens de verkiezingen van 26 Juni 1949 zou behouden. De Hr Minister verklaarde zich hiermede akkoord en zo gaan de vier grote partijen nu andermaal in de strijd onder volgende nummers; 1. Socialisten; 2. Communisten; 3. Christelijke Volkspartij; 4. Liberalen. Aan de Cartels wordt nummer 5 voorbehouden. Overgebleven kiesmaterieel van de laatste verkiezingen zal aldus ander maal kunnen gebruikt worden. GOUDEN BRUILOFT TE rJIEUWPO Ï?:!T D.w.z. dat het opperste beslis singsrecht zeker niet zou mogen be- sen nogmaals van harte geluk en nog menig jaar gelukkig samenzijn. EEN OPEN BRIEF AAN DE VLAAMSE CONCENTRATIE In een Open Briefaan de Vlaamse Concentratieen andere kleine lijsten heeft het Nationaal Co mité voor de Volksraadpleging haar leedwezen uitgedrukt om het feit dat die kleine partijen het inzicht zou den koesteren afzonderlijk op te tre den. In die Open Brief wordt ver der gewezen op het grote belang van de aanstaande Verkiezingen welke niet kunnen vergeleken worden met gewone verkiezingen. Deze worden hoofdzakelijk beïnvloed door een primordiale plicht der Belgen: aan de grondwettelijke crisis een op lossing geven die geïst wordt zowel door de rechtvaardigheid en dé eer bied voor onze instellingen als door de hoogste belangen van het land, ni. de terugkeer van onze Vorst Leopold III, en de herneming van zijn grond wettelijke machten. Het Nationaal Comité voor Volks raadpleging besluit dan met erop te wijzsn dat het beoogde doel slechts kan bereikt worden als geen enkele stem verloren gaat en bezweert die kleine partijen niet afzonderlijk op te komen om de nodige nationale oplossing, de terugkeer van de Ko ning, niet in gevaar te bréngen. LIBERAAL-SOCIALISTISCH CARTEL IN LIMBURG EN IN LUXEMBURG In Limburg hebben Socialisten en Liberalen cartel gevormd. De Libe ralen krijgen er de eerste kandida tuur voor de Senaat, de Socialisten de eerste candidatuur voor de Ka mer. Alle mogelijke vooruitzichten wijzen uit dat alleen de Socialisten, met dit samengaan iets kunnen win nen, en dat de Liberalen er het schaap van de historie zullen worden. Voor henzelf gaat het dan zozeer niet om een zetel, maar wel om een Ko ningsgezinde C. V. P.-er te weren om er een man van links in zijn plaats te kunnen stellen. Ook in de Provincie Luxemburg werd een Socialistisch-Liberaal car tel gevormd. ONDERHANDELINGEN WORDEN GEVOERD OVER VORMING VAN LIJSTEN Gezien met Zondag 14 Mei alle kandidatenlijsten moeten worden in gediend, werd zowat over geheel het land druk onderhandeld omtrent het voordragen der kandidaten. Alhoewel voorgaande week werd medegedeeld dat de Vlaamse Con centratie in alle Arrondissementen lijsten zou voordragen, blijkt hier omtrent totnogtoe niets definitief vast te staan. Berst Zondag avond of Maandag zullen wij hieromtrent ze kerheid hebben. Woensdag werd de mening vooruit- gezet dat de Vlaamse Concentratie slechts in een paai' Arrondissemen ten een lijst voordragen zou. Vanwege de C. V. P. werd besloten met geen enkele partij een cartel aan te gaan en voor op te stellen dat die genen, welke eventueel In aanmer king zouden kunnen komen voor niet-verkieebare plaatsen, minstens vooraf het C. V. P.-progxamma zou den moeten aanvaarden. Te Kartrijk werd druk onderhan deld mét de Hr Ooussens en de hoop werd gekoesterd dat een akkoord zou worden bereikt. Te Brussel zouden enkele candldaten uit Koningsgezin, de en MldrienstancUsniddena op de C. V. P, worden opgenomen. Te Gent zouden besprekingen zijn gevoerd geworden met de Hr Van Hllle, ven de Vlaamse Concentratie In de meeste Arrondissementen zullen de lijsten zelfde kandidaten voorstellen als bij de Jongste verkie zingen, dit zowel bij de C. V. P. als bij Liberalen en Socialisten. Te Brussel blijkt de Liberaal Van de Wiele niet tevreden te zijn ge weest omdat er geen poll werd ge houden en zou hij niet zinnens zijn verder zijn kandidate te stellen. Het Bestuur van het Nationaal Christen Middenstandsverbond maak te langs de pers bekend dat het Ver toond niets gemeens heeft met zoge zegde Middenstandslijsten welke hier of daar zouden worden voorgedragen. De Verenigde Koningsgezinde Groeperingenhebben hunnerzijds een oproep gericht tot alle konings- gezinden om slechts him stem uit te torengen op lijsten waarvan de man datarissen volledig de terugkeer van de Koning verdedigen en... bewerken. ENKELE KANDIDATENLIJSTEN Omtrent de kandidatenlijsten zelf is nog maar weinig officieels bekend, maar hier en daar lekte evenwel reeds een en ander uit. Zo werd in de dagbladen bekend gemaakt dat in het Arrondissement leper de Hr Hilaire Lahaye de eer ste kandidaat blijft op de liberale lijst maar dat de Hr Albert Cappon, uit Nieuwkerke, ziek zijnde, niet meer zou opkomen. Nog te leper, evenals te Gemt- Eklo, Kortrijk.Menen, e.a. zouden de socialistische lijsten ongewijzigd blij ven. Bij de Liberalen te Kortrijk werden d-e H.H. Gillon en Tahon als kopmannen aangeduid. Te Oostende zou de liberale lijst als volgt opgesteld zijn: Kamer: 1, Adolf Van Glabbeke, Minister van Volksgezondheid; 2. Désiré Serruyis, uit Gistel; 3. Jac ques Claeys uit Veürne; 4. Edward Symoens, uit Nieuwpoort. Senaat; 1. Dr Holvoet; 2 Oscar Dscherf, uit Vlissegem. Burgemeester Serruys en schepen Vroome weigerden hun candidatuur te Stellen. De B. S. P.-lijst zou er als vogt uitzien: Kamer: De Kinder Roger, Plovie August, Dr Miroir, Versele en Paepe. Plaatsvervangers: Plovie, De Gry- se, Daeghelet Rachel, Barbe, Pongé en Veribrugge. Senaat: Edebau, Blondé. Plaats vervangers: Gaele, D'Hoedt, Gevaert en Samson. REGELING VAN DE KIESVERRICHTINGEN Wij hebben van onze kinderen, kinderen Gods gemaakt De jonge Meizonne, die als een pas ontloken lentebloem over de wereld keek, goot over de rustige omgeving van de stichting Onze Kinderen te Rumbeke het overdadige licht van haar jeugdige overmoed. De stille omgeving, getooid in stemmig lentegroen, ademde rust en goedheid. De fljngeharkte paden nodigden de talrijke bezoekers naar de ruime kapel, die sober en blank getooid staat in het onbesmet te kleed van hagelblanke muren. Een statige, brede trap leidt ons naar do hoger gelegen kapel, die iedereen verrast door haar ruimte. De talrijke romaanse vensters in de zijbeuk geven haar het karakter van een rustige kloosterkerk. Dit heiligdom werd op 1 Mei open gesteld voor Gods eredienst. Stil gebogen voor God, knielden hier dankend de kinderen, die in de wereld misschien alles verloren, doch hier alles terugkregen: God zelf, die hier dag en nacht zou waken over hun jeugd. Hier sprak immers in stoute en durvende daden de christelijke Caritas, die geeft en schenkt zonder berekening. Voor de zelfzuchtige wereld was dit gebeuren een stilzwijgende afstraffing, want zeiden zag men zoveel werkelijk gelukkige mensen. Gods loon lag hier niet in een ereteken of in de klank van een lof trompet, maar in de onbevangen zielevreugde, die slechts zij kennen die alles deden wat God hen vroeg. We mogen niet nalaten hier eerst een zeer beknopte historische schets te geven over deze kapel. Het betreft hier geen herstelling, doch wel de voltooiing van een gebouw. Dit gebouw werd in 1930-31 ontworpen door Juffrouw Ida Iweins uit Zonnebeke en stond sindsdien onvoltooid. De stichting On ze Kinderenheeft dit thans volledig doen omwerken. Het 16 meter hoge gebouw werd horizontaal gesplitst en het onderste gedeelte werd tot feestzaal ingericht. De kapel kwam alzo tot stand op re bovenverdieping. Dit alles werd verwezenlijkt onder de kundige lei ding van de Heer Architect Nolf en ter uitvoering toevertrouwd aan de Aannemersfirma Coussée-Bostoen te Roeselare, Kandidaatlijsten moeten op 14 Mei 1950 ingediend zijn. In het Staatsblad is het Regente- besluit verschenen tot regeling van zékere kiesverrichtingen. De kandidaten voor de parlements verkiezingen moeten uiterlijk, op Zon dag 14 Mei, voorgedragen worden. De voordracht moet door minstens vijfhonderd kiezers ondertekend zijn in het arrondissement Brussel; door minstens vierhonderd kiezers in de arrondissementen Antwerpen, Gent- Eeklo, Charleroi en Luik; door min stens tweehonderd kiezers in de an dere arrondissementen. De kandidaatlijst wordt op 18 Mei definitief afgesloten. De voorzien© verklaringen tot groepering van kan didatenlijsten moeten, de Donderdag 25 Mei, aan de voorzitter van het centraal provinciebureel overhandigd worden. De Provinciale Senatoren. De nieuwe provinciale raden gaan op 19 Juni over tot de verkiezing van de senatoren, die zij moeten benoe men, te weten: 6 senatoren voor de provincie Ant werpen; 9 senatoren voor de provincie Bra bant; 5 senatoren voor de provincie West- Vlaanderen; 6 senatoren voor de provincie Oost- Vlaanderen; 6 senatoren voor de provincie He negouwen; 5 senatoren voor de provincie Luik; 3 senatoren voor de provincie Lim burg; 3 senatoren voor de provincie Luxemburg; 3 senatoren voor de provincie Na- riién. DE KIESPROGRAMMAS Alleen de Communistische Partij maakte reed£ haar kiesprogramma bekend. In de schoot van de leiding bij elk der drie andere partijen wordt thans druk gewerkt om dat program ma uit te werken. Door de C.V.P. werd te Brussel evenwel reeds de kiescampagne inge zet met een bijeenkomst van alle mandatarissen van de C.V.P. en de arrondissementsbesturen. Het woord werd er o.m. gevoerd door Minister Eyskens, die een overzicht gaf van wat de C.V.P. in de jongste maan den wist te verwezenlijken en het Ministerie van Onderwijs voortaan voor de C.V.P. opeiste, door Minister Van Zeeland, Minister De Vleeschau wer en Minister Duvieusart. De wil van de C.V.P. werd door Minister De Vleeschauwer als volgt uitgedrukt; «Wij willen onze grond wettelijke Vorst terug op de troon. Dat is klaar en dat is alles. Wij wil len eendracht in het land: met en rond de Koning. hel" beste middel teqen zomersproeten! 1 Tube. 25 Fr. Alleen m Apolhekftn. I I Voor Ie weerborsh'ge sproeien Spruh>l-5krlc.Tub*37SO ft. J DE PLECHTIGE DANKMIS Maandag 1 Mei werd in de stich ting ONZE KINDEREN te Rum beke, op plechtige wijze de voltooide kapel met een plechtige Dankmis opengesteld. Z. E. H. Denys, pastoor te Rumbeke, droeg het H. Misoffer op, aan het altaar bijgestaan door Z. E. H. A. Camerlynck, principaal aan het College te Komen, en Z. E. H. Willaert, diocesaan proost van het A.C.W., gewest Roeselare. Zeer Eerw. Heer Deken Vervenne uit Roe selare heeft in, het koor plaats ge nomen. De Scola der Cantores uit Brugge, onder leiding van dhr De Haene- Vanneste, voert op onberispelijke wijze de liturgische gezangen en een meerstemmige Mis uit. Onder de aanwezigen bemerken we Z. E. H. Groot-Vicaris Quaege- beur, voorzitter van het werk «Onze Kinderen», Heer en Mevrouw Jos. Camerlynck die beide de zware doch heerlijke taak op zich namen het werk Onze Kinderen» in nieuwe banen te leiden en de voltooiing der kapel verwezenlijkten; dhr Cyr. Van Gampelaere, onderwijzer en lid van de Bestuursraad, en Mejuffer Buys- se, onderwijzeres; ook Moeder Ida met haar twee medezusters wonen de plechtige*1 Dankmis bij. Voor haar is het zeker een der meest troosten de dagen uit haar leven van zelf verloochening en gebed. Veros.r bemerken wij onder de aanwe zigen: Z. E. H. Kan. Camerlynck uit Pas- sendale, rustend Pastoor-Deken van Kortrijk en Oostende; Z. E. H. Van Hau- were, Bestuurder en Z. E. H. Verdonckt, Econoom der Vrije Vakschool te Roese lare; Z. E. H. Kan. Dubois en Z. E. H. Kindt der Katholieke Aktle-Centrale te Roeselare; Z. E. H. H. Vanneste, Pastoor te St-Kruis; Z. E. H. J. Vanneste, Pastoor te Boezlnge; Z. E. H. P. Ghyssaert, Be stuurder der Broeders Xaverlanen te Brugge; Z. E. P. Coussée der Witte Pa ters van Afrika; Z. E. P. Brauns S. J.; Z. E. P. Van den Daele S. J.; Z. E. H. Duforret, Superior en Z. E. H. H. La beeuw, Econoom aan het Klein Semina rie te Roeselare; Z. E. P. Rector der Redemptoristen; Z. E. Pater Feys, Nor bertijn; Z. E. H. Dewitte, Pastoor te In- gelmunster; Z. E. H. Vervaecke, Pastoor te Passendale; Z. E. H. Peene, Pastoor te Waarmaarde; E. H. Descheemaeker, On derpastoor te Rumbeke; Z. E. H. Van Belle, Econoom van het St Henrjcuscol- lege te Komen; Heer en Mevrouw No taris Camerlynck uit Passendaele; Hr Advokaat Camerlynck uit leper, eii de familiën Camerlynck-Vanneste; Hr Gaby Vandeputte, Nationaal Secretaris der Christen Middenstandsorganisatie; Hr Volksvertegenwoordiger Advokaat De- gryse uit Roeselare: Hr Dochy, Ere- Hoofdlnspecteur van het L. O. te Roese lare; Luitenant-Generaal Duthoit uit Brugge; Architect Nolf uit Torhout; Hr Victor Coussée uit Roeselare, aan nemer der werken; Hr Hanoulle, Be stuurder der Muziekschool te Roeselare; de Beheerraad der Bank van Roeselare; Hr O. De Cuypere, Provinciaal Raadslid Adv. Van Tyghem, Voorzitter van Da- vidsfonds Roeselare; Dr Gheklere; Dr Maes en Dr Vandenberghe uit Roeselare; Dr en Mevr. Splncemaillie uit Rumbeke; Hr Soubry, Nijveraar te Roeselare; Hr Albert Deboutte, Directeur der firma Vermeulen te Roeselare; Dokter Rave- schot, Menen; Hr Gaston Lef ere, Direc teur der Bouwmaatschappij De Man del»; Hr Griffier Ch. Denys; HH. Joseph, Gerard en.Norbert Bouckaert; Mevrouw Jerome Maselis; Mevr. Debeil-Bonte; Me vrouw Maurits Van Hollebeke; Juffrouw S. Haps. Het voltallig personeel der N. V. ren eveneens aanwezig de Zeer Eerwaar de Kloosteroversten der Grauwe Zusters te Roeselare en der Zusters van Liefde te Rumbeke, en zeer vele vooraanstaande belangstellenden uit de streek. Z. E. H. Deken Vervenne uit Roe selare houdt aan het Evangelie een korte toespraak om de betekenis van kunnen ons voorstellen hoe hier morgen over twee plaatsen zal kun nen beschikt worden een* dat de deuren terug opengeplooid «en af sluiting tot stand brengen. WELKOM BIJ ONZE KINDEREN Het 1* dhr Cyrlel Van Gampelaere, lid van de Bestuursraad der lnrlch. ting, die de aanwezigen welkom heet op deze blijde dag die hij noemt: «de Palmenzondag van dit huls». Spreker licht in een klare uiteen zetting de betekenis van het werk «Onze Kinderen» toe. Hier wordea kinderen opgenomen die geen thul* meer hebben. Sommigen onder hen missen vader en moeder, andere ko men uit een ontaard midden waar zij beter niet zijn. Hier komen "ge noeg miseries te samen, aldus spre ker, om uw eigen kruisen lichter te dragen. De liefde, het sterkste wapen dat ooit bestaan heeft, kan hier veel goed maken. Vader en moeder terug schenken kan men niet, maar edel moedige en belangloze liefde kan zoveel zalven en genezen. Dhr Van Gampelaere dankt dan al degenen die hier hielpen en leidt dit deel van zijn betoog in met ds woorden van Christus zelf; «Wis een glas water gaf aan de minsts der mijnen...In een korte schets wordt het beeld opgehangen van da geschiedenis der stichting. Moeder Ida legde de grondslag van dit werk. Haar Eiisabethstichting vormde het vertrekpunt. Dhr Jos. Camerlynck gaf aan het huidige werk vorm en gestalte terwijl Mevrouw Jos. Ca merlynck, een spoor trok voor ons allen en hier de nieuwe geest bracht, de geest van liefde. Het werk Onze Kinderen.» werd gesticht onder goedkeuring van Zeer dit dankfeest uit te leggen. Terwijl Eerw. Heer Deken Quaegèbeur, thans Bank van Roeselare, zetel Roeselare. Wa- ren natuurlijk geopend maar overal in den lande, aldus spreker, vandaag op 1 Mei het feest van de arbeid gevierd wordt, is er niet al leen feest met vlaggen en optochten doch vieren wij hier samen het feest van de arbeid, van de bekroning dei- afwerking van deze kerk. In zijn verder betoog beschrijft de gewijde spreker het edelmoedig werk dat hier verricht werd in het belang der verlaten en verweesde kinderen. Spreker past hier de gewijde tekst toe; «We hebben van onze kinderen, kinderen Gods gemaaktDit is in derdaad de voltooiing van liet werk Onze Kinderendie thans in de schaduw van dit heiligdom zullen opgroeien tot kinderen Gods. Een hartelijk woord richt spreker bijzonder tot de kinderen die voor de eerste maal de H. Mis in hun kapel mogen bijwonen. Hier zullen de kinderen het offer kunnen bren gen van hun werk, hun spel, hun plichtsbetrachting, samen met de wierook van hun gebed. Hier zal door de H. Communie iedere dag de dagtaak geheiligd worden. Ten slotte verwijst de Z. E. H. Deken naar het feit dat hier wel een heiligdom voor Gods eredienst werd opengesteld ter wijl overal elders in de wereld, een na een, kerken verdwijnen. Het slotwoord van het treffend sermoen is een hartelijk woord, nog maals tot de kinderen gericht: «Dit heiligdom weze voortaan het arse naal van uwe dankbaarheid voor het werk van twee edelmoedige mensen. Hier wellicht moge het God behagen zijn priesters uit te kiezen Diep ontroerd volgen de aanwezi gen verder het H. Misoffer, DE PLECHTIGE FEESTZITTING Na de plechtige Dankmis worden alle aanwezigen uitgenodigd naar de ruime feestzaal der stichting. We merken terloops op hoe prac,- tisch hier alles ingericht werd. Van de kapel kan men langs brede luch tige gangen naar de verschillende afdelingen van het tehuis. Het is lijk een van die grote kloosterpan den. ?,41es is in een frisse toon ge houden, licht en zon vallen door grote ramen overdadig binnen. Dit alles heeft niets van een kostschool maar 't ademt hier al levenslust en blijheid. Door de vensterramen kij ken we neer op de grote speelkoer waar voor meer dan voldoende ruim te gezorgd is, want die gezonde ont spanning van spel in openlucht heb ben de kinderen vooral nodig. De feestzaal biedt een verzorgde aanblik. Practische handen hebben hier de leiding gehad. Een feestzaal wordt wel eens beschouwd als een verloren ruimte waar buiten grote plechtigheden weinig nut uit getrok- Tr. ken wordt. Hier werd dit euvel ver- Jeugdhuis Onze Kinderen te meden;, grote vouwdeuren verdelen Rumbeke bedanken uwe _,xcellentie de ruimte in twee. Nu zijn de deu- °.m hJ$ grootgeluk van eerste Hei- weilige Mis m eigen Kapel.» DE KINDEREN VERGASTEN Vicaris-Generaal van het bisdom. Z. E. H. Quaegebeur is thans nog voorzitter van het werk. Spreker geeft daarna een over zicht op het werk. De kinderen, uit- sluitend jongens, worden in twee af delingen ondergebracht. Deze tot en met 6 jaar en deze ouder dan 6. De kleintjes van min dan 6 jaar staan dag en nacht onder het toe zicht en de verzorging van een juf frouw wiens zorgen zo trouw mogë- lijk de moederlijke toewijding voor de kleintjes benadert. De ouderen vanaf 6 jaar kennen de opvoeding die ieder jongen elders kent. Onderwijs wordt afgewisseld met kleine werkjes elk volgens zijn bekwaamheid en mogelijkheid. Feestdagen zijn voor allen hoogda gen die voor hen zoals voor ieder ander kind de nodige afwisseling brengen. Voor alles echter wordt het ver antwoordelijkheidsgevoel der kinde ren aangekweekt. Goed gedrag, vlijt en werklust worden passend beloond, op deze manier kunnen de jongens om de veertien dagen 10 fr. verdie nen. Hierover mogen ze vrij beschik ken. In de cantine kan er een en ander snoepgoed gekocht ofwel kan het geld gespaard worden voor to neel of reis. De toeschouwers luisteren geboeid naar deze uiteenzetting' over een ma nier van- Opvoeding die beslist iets nieuws biedt op pedagogisch gebied. Heer Van Gampelaere vertelt dan hoe zijn jongens straalden van geluk, toen ze met eigen gespaard drinkgeld een namiddag mochten doorbrengen op de kermis te Roeselare, Ze werden toen volledig vrij gelaten en konden hun jongenshart eens ophalen zoals anderen dat doen. Spreker licht dan toe welke zorgen er besteed worden aan lichaamsver zorging en brengt hier een warme hulde aan de Dokters Maes, J. Van denberghe en Spincemaillie, die zo bereidwillig de leiding van Onze Kinderenhierin bijstaan. Ook de goede geest die hier moet heersen, de geest van een grote familie, wordt stelselmatig aangekweekt. Het gevoel thuis sterft niet in een kinderhart. Spreker dankt dan allen die het zware kruis, dat van jongsaf op hen drukte, hebben weten lichter te ma ken. Een bijeonder woord van dank gaat ten slotte nog naar Z. E. H. Ghyssaert, die de leiding sedert ja ren bijstaat en de verantwoordelijke opvoeders werkelijk tramde in hun groots werk. Aan het einde van zijn uiteenzet ting geeft Heer Van Gampelaere le zing van een danktelegram dat ver zonden werd aan Z. Exc. Mgr Laiïii- roy, Bisschop van Brugge: Beheer, personeel en kinders van Rome barst schier van de tienduizen den plegrims uit alle landen en alle na tiën der wereld. Wij, Vlamingen zo Kerk en Paus ge trouw zijn er ook geweest. En nog zullen tienduizenden gaan. Om daar onvergetelijke stonden te be leven In het kader der antieke heerlijk heden waarvan Rome vol is. Een zicht vooraan In de zaal tijdens de feestzitting. Van links naar rechts bemerken we in volgorde: Luitenant-Generaal Duthoy, Z. E, II. Deken Vervenne, Mevr. J. Camerlynck-Vanneste, Z. E. H. Groot-Vicaris Quaegebeur, Hr Jos. Camerlynck, Z. E. H. Kan. Camerlynck, oud-deken van Kortrijk, Z. E. H. Kan. Dubois, Z. EH. J. Vanneste, pastoor te Boezinge. weg. En waren de Pausen er niet tussen gekomen om die steenweghaling te doen ophouden, dan zou er wellicht niet veel meer overgebleven zijn. Nu echter kan men er zich geen ge dacht van maken, hoe het Coliseum er op zijn geheel uitzag. Het staat er in deze tijd als een geweldige puin, nog voor de helft of zo goed bewaard. O laat mij nu vertellen toen we gingen piknikken in de heuvelen van Rome en het Coliseum bezochten. De avond valt rap in te Rome. We zaten nog even naai de stilte te luisteren, die neerzeeg over i platanen, palmen en cypressen. De ster ren staken hun gouden gezichten uit, één voor één. En toen zei mijn maat: Kom we gaan naar het Coliseum. Het was als een beevaart, door 't don kere groen.... De mane rijst en ver slaat een trambel in deze gewijde rust, als een valse noot in een schoon lied. Naar het Coliseum! Ik sluit onwille keurig mijn ogen en 'k zegge bij mezelf.' Dat Coliseum! Zie het daar staan: reus achtig puin uit de tijden van 't keizer rijk der oude Cesars. Vespasianus was aan de strijd tegen de Joden in 't verre Palestina, toen hij naar Rome geroepen werd om keizer te worden. Die arme Joden! 't Was nog geen 40 jaar geleden dat ze voor het huis van Pi- 1 iatus hadden gehuild: «Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen.En nu zaten ze verhongerd, verteerd en uitge put, binnen de wankelende muren van Je ruzalem de nakende dood af te wachten. Vespasianus zou 't verdere werk aan zijn zoon Titus overlaten. Hij toog roem rijk naar Rome om keizer te worden. En hij wou zijn naam vereeuwigen met er een groot openluchttheater op te bouwen. Hij en zijn zoon, beiden Flaviërs, zou den er het groot Flaviaans Amphitheater doen oprichten, waarvan wij nu voor de puinen staan, na omtrent achttien eeuwen en half. Het Flaviaans Amphitheater werd af gesloten door een ovale muur, waartegen men van binnen talrijke verdiepingen bouwde van beneden naar boven, die uit zicht gaven op een soort grote binnen koer, het arena of strijdplein. Een kolos sale bouw. Bedenk maar eens: 49 meter hoog, 188 meter lang, 156 meter breed. Zo'n reuzig gebouw werd in acht jaar voltooid. In 't jaar 80 werd het ingehul digd. Ge kunt denken dat 'er duizenden en duizenden slaven, gevangenen, werk lieden velerlei, aan gewerkt hebben. Uit het Heilig Land werden er 12.000 Joden gevangen meegenomen, om er aan mede te helpen. Op zijn geheel, van bulten be schouwd, was 't een grote rondebouw, met dat hier gebeurde. Want welke stukken werden hier gespeeld in dit zonderlinge theater? Het was een moordpartij. Uit onderaardse gangen kwamen de zwaard vechters of gladiatoren, die mekaar te lijf gingen op leven en dood. Of het was een strijd tegen wilde dieren die bloedgierig uit de diepe krochten opstegen. Of het was het marteltoneel der Christenen die door de wilde dieren verslonden werden, maar onverschrokken de dood In 't gelaat zagen omdat ze stierven voor Christus. Mag ik u vertellen van die dappere bisschop van Antlochië, Ignatius, die in 107 naar Rome gevoerd werd, en niet wil de dat men zijn vrijspraak zou bepleiten. Luister naar de heldenwoorden die hij aan de Romeinen schreef: Ik ben de Godstarwe. Ik moet gemalen worden door de dierentanden om als zuiver Christus- brood bevonden te worden. God weet hoeveel Christenbloed er ge- drie zuilengaanderijen, in de drie Griekse stroomd heeft op deze grond hier, hoe bouworden. Talrijke stenen aan het Co liseum komen voort van het Paleis van Keizer Nero (de kerkvervolger en brand stichter die zich gezelfmoord had en wier paleis afgebroken werd om steen te heb ben voor het Coliseum.) In de gaanderijen om end zaten de keizers en de tienduizenden Romeinen die verzot waren op het bloedige spectakel veel tonelen van heidense wreedheid hier aanschouwd werden. Maar het volk van Rome uit die tijden hield van bloed. Daar was plaats voor 80.000 mensen om te gaan zien. Ze jubel den de keizers toe, die hun zulke wreed heden lieten zien, en als een vloek huilde die rauwe kreet over dit reusachtig theater: «Panem et circenses» «Brood en spelen». En daar zat op de ereplaats, de keizer in zijn vorstelijk purper. Arm, heidens volk. Die drift naar dat wilde gedoe zat het Romeinse volk in 't bloed, eeuwen lang. Nog ten tijde van Constantijn waren er zwaardvechterspartijen. De bloedreuk steeg reeuwgeurig op in de hete lucht. Maai- om die reuk weg te nemen of te verminderen werd er een groot zeil over de arena gespannen. Dit zeil was in 't midden open en werd met rozewater be sproeid. In 't Jaar 404, ten tijde van keizer Ho- norius, kwam er plots in het strijdperk, een monnik die voor de menigte luid kwam protesteren tegen deze bloedige gevechten. Al sprak hij met overtuiging, uit naam der menselijkheid, toch rees het woedende volk op en verscheurde hem. Ge kunt dus denken dat het er nog inzat bij dat volkje. Een eeuw later waren de zwaardgevechten en gevechten tegen de dieren afgeschaft. Tijdens de verwoesting van Rome in 1084 werd ook het Coliseum fameus te keer gegaan. En gedurende de Middel eeuwen werd het als een steenmijn ge bruikt. Men kwam er maar afbreken en kappen om er nieuwe gebouwen mee op te trekken. Het heeft zelf nog een tijd als versterking gediend. Maar het slonk Zo stonden we met honderden in de zachte maneschijn, in dat grote Coliseum. Stil als in een kerk. 'Plots stond daar iemand op een oude steenbrok en sprak fier en ontroerd over het bloed van de christen martelaren, dat hier gevloeid heeft, bloed dat het zaad werd van nieuwe christenen. Zodat de oude maar steeds jonge Moederkerk van Rome groeide en heden nog groeit. Uit honderden monden steeg in de zoele avond een klinkend Credo langs de zwar te puinhopen. Hetzelfde Credo dat wel licht eens zinderde op de lippen van ster vende martelaren. En als slot, kusten we allen als één man de grond, die het bloed dronk van dappere geloofsbroeders. Heerlijk staat de machtige ruine in vre dige maneschijn. Ik zie tranen blinken in de ogen van mijn goede kameraad, 't Wordt stiller nog. En we gaan peinzend naar huis. Ver in de straten sterven de laatste ge luiden uit. O Rome, oud en Heilig Rome! Wie kan aan uw kracht en uw luister ontkomen? Niemand. Onze plicht is het allen die er niet mochten heengaan, toch door ons woord te laten deelgenoot worden aan uw heerlijkheid. DE GENODIGDEN Thans is het de beurt aan de kin deren om hun weldoeners en bezoe kers te verwelkomen. Het begint met een spreekkoor Wat zijt Gij groot Kristen Volkhierin danken de kinderen -voor de thans geopende kapel. Bevallig voeren de kind ren, gro ten en kleinen, het lieve kinderlied Moederke Alleenuit. In de zaal zweeft een stille ontroering, terwijl twee der kleinsten Mevr. Camerlynck een prachtig' bloemstuk aanboden. Diep ontroerd omhelst Mevr. Camer lynck de kleinen. M-'t nog enkele verzorgde zang stukjes, spreekkoren en declamaties wordit dit deel besloten. De houding en het voorkomen van die kinderen alleen spreken boekdelen voor het- werk dat hier gepresteerd werd. SLOTREDE DOOR Z. E. H. VICARIS QUAEGEBEUR Deze feestzitting Wórdt als in een apotheose besloten door een toe spraak van Z. E. H. Vicaris Quae gebeur. Het is voor deze stichting, aldus spreker, vandaag een zonnedag. Ben heerlijke kapel, of liever een kerk, een abdij waardig, werd opengesteld. Heden werd hier de kroon op het werk gezet, het werk Onze Kinde ren». Paus Pius XI onderlijnde het verantwoordelijke werk der opvoe ding. Ruistoroeck getuigde dat opvoe den is: Kristus in het hart van het kind uitbeelden. Deze taak over nemen waar vader en moeder er niet meer kunnen voor instaan, is het verheven werk dat hier tot etand kwam. Het is hier geen school, maar een familiaal tehuis. Spreker overloopt dan de geschie denis van deze stichting. Waar vroe ger de caritas hier prachtig werk deed, doch over onvoldoende stoffe lijke middelen beschikte, terwijl el ders stoffelijke middelen zonder hoge bezieling aan het werk gingen, weid. hier het ideaal verwezenlijkt: de ca ritas is er en de stoffelijke middelen steunen thans haar ontplooiing. Aan dihr. Van Gampelaere en het personeel van deze inrichting wordt een wanne hulde gebracht, onder toejuiching der aanwezigen. Tot slot smeekt spreker Gods ze gen af over de weldoeners van Onae Kinderen Zo eindigde een mooie Meidag, de eerste der maand. Hij bracht de aan wezigen de overtuiging dat er in onze jagende wereld nog hogere waarden zijn die voor edelmoedige mensen een levensprogramma uit maken. 'i God vordere «Onze Kinderen». GEMO. na lezing, ons blad in de handen een uwer vrienden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst er on* een dienst mee. Danfc,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2