\ioe Gpoeninge leeft in taal en telden NOG STEEDS DE MOORD OP JOSEE JANSSENS TE BORGERHOUT GOUDEN BRUILOFT LUISTERRIJK GEVIERD TE BESELARE VIJF DODEN BIJ INSTORTING IN BELGISCHE KOOLMIJN het -militaire hulpprogramma III lfff/mzÊmM\\\ luw wmmyyy/jj /min MGR KIWAN0EKAN DE NEGERBISSCHOP TE BRUGGE JONGELING DOOR EIGEN KARABIJN ERG GEKWETST TE GELUWE als zeer ernstig opgegeven» BRIEF UIT BRUSSEL Noord-Kor eaanse grenzen, en ook diegenen die achter de Zuid-Ko- reaanse regering staan. Een Britse oproep tot de Sovjet- Unie om mede te werken aan een vredelievende oplossing van het ge schil bleef totnogtoe onbeantwoord. Moskou daarentegen verweet de Westerse Mogendheden zich te men gen in binnenlandse aangelegenheden van Noord-Korea. Uit deze nota werd besloten dat deze was opgesteld in een geest van non-interventie. Radio-Moskou zijnerzijds beschul digde de hr Foster Dulles, republi keinse adviseur bij het Staatsdepar- tement te Washington, die onlangs een bezoek had gebracht aan Korea, het sein tot de vijandelijkheden te hebben gegeven. Door het Sovjet-Agentschap Tass, werd tevens de officiële Sovjet-versie volgens de hr Gromyko, over de Koreaanse kwestie, als volgt voor gesteld: Het konflikt begon op 26 Juni tengevolge een Zuid-Koreaanse aanval sedert lang voorbereid; de U.S.A. is medeplichtig aan de Ko reaanse oorlog; de Veiligheidsraad heeft het TJ.N.Ó.-handvest geschon ken en moet thans de terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Korea bevelen'. Van het front in Korea wordt intussen nog geen directe Russische inmenging gemeld. Wel doken nu en dan geruchten hieromtrent op, maar die wérden niet bevestigd noch ge logenstraft. TREEDT COMMUNISTISCH CHINA IN HET STRIJDPERK? Over de houding van Mao-Tse- Toeng en toet Communistisch China, blijkt een zekere vrees te bestaan dat deze wel oorzaak zouden kunnen zijn van een verdere uitbreiding van het konflikt. Zo werd gemeld dat Mao-Tse- Toeng circa 200.000 goedigedrilde sol daten zou hebben samengetrokken aan de Mandchourische-Koreaanse kust, eveneens massatroepen zou hebben samengetrokken op de kust voor Formosa, en ook legereenheden hebben gestuurd naar de grens met Indo-China. Mao-Tse-Tóeng bestempelde de be slissing van President Truman, de 7e Amerikaanse vloot voor Formosa te doen opstellen; als een agressieve daad. In Communistisch China werd tevens een grootse actie ingezet tot opruiing tegen het zogenaamd Ame rikaans imperialisme Een tussenkomst van Communis tisch China zou groot gevaar voor verdere uitbreiding bijbrengen, niet alleen door het doen ontbranden van de strijd op nieuwe punten van Azië, maar ook door het feit dat Peking en Moskou een pakt van wederzijdse bijstand hebben gesloten. Anderzijds heeft Washington aan Maarschalk Tc'hang-Kai-Shek laten weten dat kon ingestemd worden met het zenden van gedrilde Natio nalistische divisies van Formosa naar Korea. ENKELE NADERE BERICHTEN Noord-Korea heeft de mobili satie bevolen van alle mannen en vrouwen van 18 tot 36 Jaar. Te Londen maakt men zich bezorgd over het lot van Britse di plomaten die te Seoel bleven. Een Frans journalist viel in handen der Noord-Koreanen. Japan.blijkt .bereid,te zijn vrij willigers naar Korea te zenden. Naar verluidt heeft men in Indië een poging ingezet om een ontmoeting voor te bereiden van President Truman met Maarschalk Stalin, en opdat de U.S.A. het Com munistisch China zouden erkennen. Volgens mededelingen, van vluchtelingen, zouden de Communis ten reeds grote zuiveringsacties hebben ondernomen in de veroverde gebieden en zouden hierbij vele lie den terechtgesteld zijn. Oorlogsschepen van Tchang- Kai-Shek zouden voor de eilanden Tasjen een 20-tal schepen van een rode invasievloot hebben tot zinken gebracht. De moord op de ongelukkige Josée Janssens te Borgerhout werd eens te meer opgerakeld door de aanhouding te Antwerpen van een persoon die door verdachte handelingen de aandacht der politie op zich trok. Dinsdag 20 Juni, te 8 uur 's morgens, werd een 9-Jarlg meisje aangesproken door een verdachte kerel die daarom trent 50 jaar oud bleek te zijn. HIJ stelde het meisje voor te gaan wandelen. Dit feit herhaalde zich verschillende dagen achter elkaar, doch het kind kon telkens ontkomen door op een tram te springen. De zonderlinge geschiede nis kwam spoedig de ouders ter ore, die op hun beurt de politie verwittigden. Nadat gedurende een paar dagen de Eolitie vruchteloos op wacht gestaan ad, lukte het haar toch de kerel op heterdaad te betrappen toen hij het meisje weer met zijn voorstellen 'lastig viel. Op het Stuyvenbergplein te Ant- werpen werd de verdachte onmiddellijk aangehouden. Een confrontatie werd gedaan met de persoon die destijds de moordenaar van Josée Janssens op een 100-tal meter afstand zou gezien hebben; dit leverde echter geen absolute zekerheid op. Het gerecht zet onverpoosd zijn on derzoek voort. Bezwarend voor .de aan gehoudene is het feit dat verdachte dicht bij de school woont welke door Josée Janssens bezocht werd. Verdach te heeft ook een landgoed in de onmid dellijke nabijheid der plaats waar het lijk van Josée Janssens gevonden werd. Er blijkt zeer treffende overeenkomst te bestaan tussen de flets van verdachte en deze zoals de moordenaar van Josée Janssens er een bezigde. Het onderzoek ter zake wordt stelsel matig voortgezet, het gerecht hoopt stellig dit raadsel te ontwarren. NA ZES JAAR WACHTEN Op 22 September 1944 sprak de Prins Regent voor de Verenigde Ka mers en hij zegde: «Ik snak naar het ogenblik waarop wij Hem zul- len terugzien, wanneer Hij zal be- vrijd zijn en terugkeren naar ons land om opnieuw bezit te nemen van Zijn grondwettelijke macht. Zo sprak Prins Karei over Koning Leopold die toen nog gevangen was in Duitsland. Het ogenblik waarvan hij toen sprak is nu gekomen. Nadat er bij na zes jaar zijn over heengegaan. Wij hebben dit ogenblik met ver trouwen tegemoet gezien. VERDACHTE IJVER Wij hadden allerminst gedacht dat de Socialisten dit ogenblik zou den te baat genomen hebben om op publieke en solemnele wijze een klaaglied aan te heffen over het einde van het Regentschap Men weet dat de volgelingen van Buset en Spaak een massabetoging ingericht hebben, om op 8 Juli op de Paleizenplaats blijk te gaan ge ven van hun dankbaarheid aan de Regent. Het hele geval waarvan de C.V.P.-deelname natuurlijk van voor af was uitgesloten, wordt opgesmukt met spandoeken en fanfares, een optocht en een redevoering van Spaak of Buset, de Internationale tot slot, benevens een paar gueuses of demi's in het kabberdoechske om de hoek, bij de nodige of overbodige commentaar op het hele geval. Men vraagt ivaar ze het halen. Waarom leggen de Socialisten nu ineens zo'n ijver aan de dag om hulde te brengen aan de Regent. Verdachte ijver voorwaar wanneer men bedenkt dat de Socialisten in blok tegen gestemd hebben, toen Prins Karei 'tot Regent moest ivor- den benoemd. Zij hadden geen vertrouwen in hem, geen vertrouwen in de monar chie en daarom stemden zij tegen en daarom hebben zij het hele komplot tegen de Koning opgezet dat mislukt is. Ook daarom organiseren zij nu deze huidebetoging voor de Regent... om de Koning schaakmat te zetten en op te Stellen tegen de Regent. PLEIT VERLOREN, HOOFD VERLOREN In werkelijkheid hebben de So cialisten in de Koningskwestie niet alleen het pleit verloren, maar ook het hoofd. Zij weten dat er nu geen ontwijken meer is: de Koning komt terug. Door hun divaas verzet te gen 's lands wil hebben zij zichzelf in de oppositie gedrongen, tegen heug en meug. Dat ligt de heren Spaak en Co zwaar ov de maag. Daarom halen zij kunststukjes, al lerhande uit, om het onafwendbare politieke lot toch nog tot een an dere koers te dwingen. Zij spreken dreigementen uit met revoluties, straathérrie en andere lieftalligheden toaarvan ze zelf geen sikkepit geloven. Zij organiseren een hulde aan de Regent, .terwijl ze self cynisch be kennen dat ze daaromtrent niet eens om tijn toestemming en zelfs niet om zijn goedvinden hebben ver zocht. Het zal een yiooie bende zijn die daar een hulde brengt aan de Prins-Regent. Wij weten al uit welk hout deze verse carlistenzijn ge sneden wanneer wij horen dat ook het Onafhankelijkheidsfront, onzali ger gedachtenis, aan deze manifesta tie deelneemt. GEEN EXPLOITATIE Niemand betiuist dat het past bij het einde van het Regentschap hulde te brengen aan Prins Karei die zijn moeilijket taak heeftvolbracht met ere. Maar deze hulde moet uitgaan van de gehele natie en niet van één partij. Zij moet vooral niet uitgaan van de Socialisten die deze hulde als een monopolium opeisen met uitslui ting van alle anderen. Zij weten niet half welk een be lachelijk figuur zij slaan. Niemand neemt hen een ogenblik ernstig wanneer zij beweren een plotse liefde opgevat te hebben voor het Regentschap en voor de Regent, die zij enkele jaren te voren eenpa rig afgewezen hebben. Zoals ook niemand hun geroddel ernstig heeft opgenomen toen zij de mond vol hadden over de eenparig heid van alle Belgen rond Prins Boudeurijn. Zoals ook niemand gelooft dat zij hulde willen brengen aan de Dynastie. De Socialisten willen zich alleen meester maken van de Regent om deze, uit naam van enkele politieke kliekjes die noch de wettelijke noch de werkelijke meerderheid in het land vertegenwoordigen, op te stellen tegen de wettelijke Koning. Voor deze exploitatie is geen ern stig mens te vinden. Ook de Prins-Regent niet, DE TERUGKEER VAN DE KONING Voor het ogenblik tast men nog in het duister wat de datum van 's ko- nings terugkeer betreft. In sommige kringen werd de .datum van 8 Juli reeds vooruitgezet' zonder dat hier voor enige bevestiging kwam. Het heeft natuurlijk wel zijn be tekenis dat de Kamer en Senaat reeds Donderdag bijeenkomen in ge zamenlijke vergadering. Vermoede lijk is over de verbanningswet reeds gestemd wanneer gij deze regelen leest, Zodat niets meer de terugkeer van de Koning in de weg staat. PAS. Daar wordt dikwijls gezegd, dat er in onze christen mensen een cri sis is van 't geloof; dat is zo; maar wordt niet met evenveel recht ge zegd. dat er een crisis is van ver trouwen? Zou er zelfs veel tegen in té brengen zijn, als ik zou zeggen dat véél afvalligheid van het geloof begint langs tekort van vertrouwen? Wij leven in een harden tijd, en dat is waar, niet voor enkele mensen, maar voor een grote meerderheid; ze zijn zo héél talrijk niet meer, die genen die absoluut geen bezorgdheid en kommer moeten hebben voor het dagelijks brood. Werklozen zijn er met tienduizenden; en honderddui zenden anderen leven onder de be dreiging van werkloosheid; en de burgerstand is al even onveilig als de werkliedenstand, en onze boeren kunnen met evenveel recht het voor hoofd fronsen als ze aan de dag van morgen denken. Ten andere, 't is niet alleen met vooruitzicht op mor gen dat er rimpels in 't voorhoofd komen, ook met herinneringen aan gisteren; wat hebben we niet beleefd? Is er nog iets dat vast staat in on ze wereld? Kunt ge nog op iets ver trouwen zonder vrees van beschaamd te worden? Voor alles wat menselijk is, kunt ge toch geen ongelijk geven aan die genen die antwoorden; neen, er is niets meer dat onwrikbaar vast staat, ge zijt geen dag zeker en veilig! Maar dan wordt de bekoring groot om ook te vergeten, dat er toch nog iets vast staat; Gods Voorzienigheid! Mensen, die alle menselijke bereke ningen hebben zien falen; mensen, die in alle menselijke waarborgen werden bedrogen; mensen, die met al te veel redenen tot wantrouwer! zijn gekomen tegenover alles wat na tuurlijkerwijze als reden tot vertrou wen kon gelden, kunnen gemakkelijk door de duivel worden gebracht tot wantrouwen, ook tegenover God. En ik geloof dat het wel eens dat punt is van hetgeen ons wordt voor gehouden door de Heilige Kerk dat het éérst betwijfeld wordt: is het wel waar, wat onze voorouders zegden in hun christelijke spreekwoorden: Wie op God vertrouwt, heeft op de rots gebouwd»; of wat we zingen: Och. waar mensen strijden, heljit de Heer? Het Evangelie van vandaag gééft ons een houvast voor ons vertrou wen: de vermenigvuldiging van de broden bewijst dat God z"n mensen niet aan hun lot overlaat, dat God voor z'n getrouwen het dagelijks brood veilig stelt! «Ik heb zo'n me delijden met de schare zei Jezus, om dat ze gevaar lopen, van honger te bezwijken! «Wij horen vandaag die bladzij' den uit de Blijde Boodschap: laten v/ij erop antwoorden met een akte van geloof in de blijvende, goede. aN machtige Voorzienigheid. Ja, Heer, ik wil het blijven geloven: wie op U vertrouwt, heeft op de rots geT bouwd! Verzachten Geneest In de kolenmijn van Ressaix, te Péronnes-lez-Binohe, heeft zich op Dinsdag jl. een instorting voorge daan welke de dood van 5 arbeiders tot gevolg had. Onder de slachtof fers telt men 1 Belg en 4 vreemde mijnwerkers. GR0ENLAN! COMMUNISTISCHE MACHTSSFEER CANADA: De Apostolische Vicaris van Ma- saka, Mgr Kiwanoekan, bracht een bezoek aan Brugge, waar hij in de H. Bloedkapel een mis opdroeg. Mgr Kiwanoekan is de eerste Neger-Bis schop, die te Brugge de Mis heeft opgedragen. Hij hield in het Frans een kanselrede, waarin hij de rede nen van zijn bezoek aan België me dedeelde. Hij zal zich ook naar de Verenigde Staten en Canada bege ven. Hij wil fondsen inzamelen om in Roeanda een seminarie te stich ten. DE WERKLOOSHEID Volgens de werkloosheidsstatistie ken werden, in de week van 18 op 24 Juni gemiddeld per dag 157.487 volledige en 48.854 gedeeltelijke werk lozen gecontroleerd, wat ten over staan van de vorige week een ver hoging van 1.161 volledige en een vermindering van 8.068 gedeeltelijke werklozen betekent. De terugkeer van seizoenarbeiders is oorzaak geweest van de verhoging der volledige werklozen. BENELUXCONFERENTIE TE OOSTENDE EINDE JULI De Beneluxconferentie zal door gaan te Oostende op 29, 30 en 31 Juli e.k. Meerdere Ministers van de drie Beneiux-landen zullen op deze conferentie aanwezig zijn. NAAR VERHOGING PER KINDERBIJSLAGEN VOOR NIET-LOONTREKKENDEN Door meerdere C.V.P .-Volksverte genwoordigers, o.m. de hr Van Els- lande, werd éen wetsvoorstel bij de Kamer ingediend, hebbende tot doel een verhoging van de kinderbijslag voor de zelfstandige arbeiders, en tevens tot invoering van geboorte toeslagen voor hun begunstigde kin deren. In de toelichting wordt o.m. ge zegd dat dit wetsvoorstel beoogd aan de zelfstandige werklieden, o.m. de landbouwers, de ambachtslieden, de handelaars, de werkgevers en gees- tesarbeiders, in hun hoedanigheid van gezinshoofden, te laten genieten van eenzelfde voordelen als de loon- trekkenden van de bijslagen voor kinderlast en geboorten. Vlaanderen af. Op 8 Juli sloegen de Fran sen hun kamp op, op de Pottelherg, dicht bij de grote baan naar RIjsel. Het was een machtig leger. Het voetvolk be stond uit 10.000 Italiaanse kruisboog schutters en vormde de voorwacht. De milltiën der Franse steden waren 30.000 man sterk. ZIJ vormden de achterhoede terwijl 8.000 ridders de stoottroepen zou den vormen. Nauwelijks had het leger op de Pot- telberg pest gevat of Robert d'Artois on dernam een aanval tegen de Doornikse Poort. Het bleef evenwel zonder uitslag. Met de dageraad van 11 Juli werden de Vlamingen door hun verkenners in gelicht dat de Fransen zich voorbereid den het kamp op de Pottelberg te ver laten. De troepen werden in slagorde opgesteld langs de Groeningerbeek. Het Vlaamse leger vormde aldus een dichte massa, omtrent 30 man diep. ZIJ waren bewapend met speren of gla- viën en ghepinde staven de beruchte Goedendags. Gwljde van Namen voerde het bevel aan de linkervleugel over de Gentenaars, en de Oost-Vlamingen. Willem van Gullk over de Bruggelingen aan de rechter vleugel. Met de Leie in de rug, rondom inge sloten door de Groeningerbeek, boden de Vlamingen het schouwspel van een wan hopig volk, tot de dood of de overwinning besloten. Vol vertrouwen op hun leiders, waren die weveri, volders, ambachtslie den en boeren bezield door een heilige drift om hun land te bevrijden. Bij het Neale, Jean de Brulas en Jacques de Ch&tlllon, benevens een groot aantal andere edelen. De cri of wapenkreet der Vlamingen was: «Vlaendren ende Leu». Er mag met zekerheid beweerd wor den dat de taal der bevelhebbers de Vlaamse was. AI de bronnen verhalen dat Willem van Gulik en Gwijde van Namen voor de slag een kleine toespraak tot het leger hielden. Trouwens het Diets werd zowel op het kasteel te Wijnendale als te Gulik gesproken en de prinsen kenden het. Ook was die taal alleen voor de Vlaamse troepen verstaanbaar. Sedert de aankomst op 26 Juni van Gulik te Kortrijk werd met koortsachtige bedrijvigheid gewerkt aan het beleg der stad, die nog steeds door Leliaerts en Fratisen bezet was. In het begin van Juli stonden meer dan 400 helgekleurde tenten in de vlak ten rond Kortrijk opgeslegen. Men weet dat Kortrijk op de rechteroever van de Leie ligt, vroeger omgeven door brede wallen. Een weinig buiten de stad ont vangt de Leie, langs haar rechteroever de Groeningerbeek. Tussen deze beek, de Leie en de stad strekte zich over een duizendtal meters een groene vlakte uit, met grachten en beken doorsneden. 't Was op de Groeningerkouter, tus sen de Leie en de St Jansbeek dat de slag werd geléverd. Terwijl de Vlamingen de muren van het kasteel bestormden, zakten de 50.000 man die Philips de Schoone te Atrecht verenigd had, naar Maandagavond 3 Juli, rond 18 u., werd het gehucht der Vierwinden te Geluwe opgeschrikt door een erg ongeval. M. Lecoiptre, 17 jaar, wonende op gezegd gehucht, welke een karabijn behandelde, kreeg opeens door on voorzichtigheid de lading in de arm en werd erg gekwetst. Hij zeeg ineen op de vloer en ver loor geweldig veel bloed. De bewo ners van het gehucht liepen naar buiten en een geneesheer welke daar toevallig met zijn auto voorbijkwam, kon worden binnengeroepen. Hij bracht zelf de jongeling ogenblikke lijk naar de Kliniek St Joris, Rijse'.- straat te Menen. Het slachtoffer verloor onderweg nog steeds meer bloed zodat zijn leven in gevaar kwam. Hij werd bij hoogdringend heid behandeld en men verklaarde dat hij aan een zware bloedstorting onderhevig was, Zijn toestand weri Maar een andere vraag is, wat bleef er over van de Guldensporenslag? Het kostbaarste gedenkstuk, dat zelfs de naam schonk aan de glansrijke gebeurtenis, na melijk de gulden sporen die aan de ge welven der O. L. Vrouwkerk werden op gehangen, bestaat sinds eeuwen niet meer. De Fransen hebben ze in 1382 terug meegenomen na de slag bij Westrozebeke. De gemeenterekening van Kortrijk over 1302, is In het archief der stad ook niet meer voorhanden. De Fransen lieten in 1382 de stad schier gans In de vlammen opgaan. Bedoelde rekening werd aldus vernietigd. Het is zeker dat de geschied schrijvers allerhande kostbare bijzonder heden betreffende de slag hadden kun nen bekomen uit deze rekening. Zulks blijkt uit de gemeenterekening van Brug ge over 1302, waarin vele posten voor komen in verband met de heldhaftige strijd. Brugge leverde immers een aan- j *>i*1*,i" **if i' r - ~Vf-r*T~rr«n~*i>f~FT|-iri

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2