De Roeselaarse Batjesdagen een waar succes PEEQIE Zondaosermoent e De hogere sferen in De Provinciale Hoofdinspecteur van het Technisch Onderwijs in YVest-Vlaanderen, Heer M. Duthoy, Allerlei attracties in de versierde stad Onze Klanten geven ons goed geld Wij geven hen goede Kwaliteit bij stjn 25-jarig ambtsjubiieum te leper plechtig gevierd en met de hoogste Kerkelijke onderscheiding vereremerkt DE WINNERS der grote loten van de KOLONIALE LOTERIJ OORLOGSSCHADE 1923 TREKKINGEN BOEKENNIEUWS LENING TOT WEDEROPBOUW Eerste Schijf. Tweede Schijf. Derde Schijf. De reuzenfaaniüe neemt deel aan de Braderie 18 Gasthuisstraat POPERINGE krijgt U waar voor uw geld. GEWAARBORGDE KWALITEIT. Specialiteit van Slaapkamers. Ziehier enkele prijzen: 4.450 5.250 @.©50 6.950 7.450 8.490 8.950 9.850 9.950 10.000 10.300 10.750 11.000 11.750 12.000 12.750 13.250 STORT 46 FRANK STIJGEND AANTAL VERKEERSONGEVALLEN door Willem de HAZELT NADRUK VERBODEN (14) GEEN KOSTEN GEEN COMMISSIE ALGEMENE HYPOTHEKEN Van Eyckstraat 23, ELSENE VROUW WORDT DOOR AUTO AANGEREDEN EN LOOPT ERNSTIGE VERWONDINGEN OP LUISTERRIJK MARIA-SPEL TE IZEGEM: DE ZEVEN VREUGDEN VAN MARIA OP 13, 15 en 20 OOGST 1950, „T WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 29 Juli 1950. Blz. 5. Na de feestelijke vergadering toerd in de hof der dekenij een foto gemaakt der genodigden. Boven bemer ken we zittend de overheden en de gsvierden, terwijl de Bestuurders der onderscheidene Vakscholen in de achtergrond als een erehaag vormen.Onder: v. I. n. r. Heer Burgemeester Vander Ghote uit leper; ZExc. de Gouverneur; Z. Exc. Mgr de Bisschop; Hr M. Duthoy; Mevr. Duthoy-Fache en Z. E. H. Deken Ver- haeglie uit leper Is het misschien omdat tijdens de laatste decennia zo'n zware schoolstrijd gevoerd werd, een strijd die er op gericht was het vrij onderwijs de nek te kraken, dat men geneigd is wantrouwig op te kijken naar alles wat Staat is?... Zij die het geluk hadden die plechtig heid bij te wonen ter Dekenij te leper, op Donderdag 20 Juli 1950 en waarbij dhr Duthoy, Provinciaal Hoofdinspecteur van het Vrij Tech nisch Onderwijs in West-Vlaanderen, bij zijn 25-jarig ambtsjubileum op onvergetelijke wijze gehuldigd werd, kregen de gelegenheid die me ning grondig te herzien. Alle twijfel werd ten slotte definitief weg geruimd toen de gevierde, met de krop in de stem, Monseigneur dankte voor het ontvangen Ridderkruis in de Orde van St-Gregorius de Grote en er op drukte dat hij dit ereteken met fierheid zou dragen. Donderdag 20 Juli, om 4 u. in de namiddag', greep te leper in de De kenij, in tegenwoordigheid van Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge; Z. Exc. de Gouverneur van de provincie Rid. Pierre van Outryve d'Ydewalle en tal van hoogwaardig heidsbekleders, een intieme huldiging plaats van dhr M. Duthoy bij gele genheid van zijn 25-jarig ambstju- bileum als Hoofdinspecteur bij het Technisch Onderwijs. Z. E. H. Deken Verhaeghe verwel komde Monseigneur Lamiroy en de Gouverneur der Provincie, de jubi laris met zijn echtgenote alsmede de genodigden. Wij bemerkten verder nog, Z. E. H. Kan. De Jonghe, Dioce saan Opziener van het Vrij Onder wijs, al de ZZ. EE. HH. Bestuurders der Technische Scholen der Provin cie, alsmede vele leraren. De Heren Ollivier en Loncke der Bestendige Deputatie alsmede de jonge kunst schilder Van Belleghem uit Brugge dis op meesterlijke wijze het portret schilderde der gevierde zijn hier aan wezig. Plet is Z. E. H. Van Cayseele, Be stuurder der Middelbare Tuinbouw school te Roeselars die de eerste huldigingsrede uitspreekt. In dhr Duthoy huldigt hij op dankbare wijze de man die van bij het begin met raad en daad de inrichting bijstond en. haar moeilijke jaren hielp door worstelen. Zijn toewijding liet zich ook door de oorlogsomstandigheden niet afschrikken, ook toen heeft hij altijd geholpen. De Bestuurders de den nooit vergeefs beroep op hem. Z. E. H. Kan. De Jonghe geeft dan op zijn beurt een breed overzicht over het gepresteerde werk in de Provincie op gebied van Vrij Tech nisch Onderwijs. Hij onderlijnt hoe onvermijdelijk de Bestuurders van deze onderwijstak steeds moeten kunnen rekenen op de welwillendheid der Openbare Besturen. Het is juist op dit nevralgiek punt dat spreker de gehuldigde Opziener van vandaag, dhr. Duthoy, ziet als het noodzakelijke verbindingsteken. De Provinciale Inspecteur is inder daad het sleutelstuk tussen Provin ciaal Bestuur en Scholen. Zeer ge past betrekt spreker ook Mevrouw Duthoy in deze hulde. Na gewezen te hebben op de hoge opvatting die dhr Duthoy er steeds op na hield betreffende zijn christe lijke sociale plichten wenst de re denaar dhr Duthoy geluk om zijn 25-jarig jubileum, en namens het Vrije Technisch Onderwijs biedt hij de Jubilaris een prachtig schilder werk aan dat dhr Duthoy voorstelt. Het werk is van kunstschilder Aimé Van Belleghem uit Brugge. Aan Mevrouw Duthoy wordt daar op een prachtig bloemenstuk aange boden. Ook Z, Exc. de Gouverneur biedt de gevierde namens de Bestendige Deputatie zijn hartelijkste geluk wensen aan. Hij huldigt voornamelijk in dhr Duthoy de stipte en gewe tensvolle ambtenaar en drukt dit kernachtig' uit in het korte woord: hij is een model-inspecteur. Traag staat Z. Exc. Mgr Lamiroy recht en op zo vaderlijke en gemoe delijke wijze wenst hij dhr Duthoy geluk met zijn jubileum. Om het be lang van dit gebeuren te onderlijnen spelt de Kerkvorst de jubilaris het Ridderkruis van St Gregorius de Grote op de borst, de hoogste kerke lijke onderscheiding. Diep ontroerd staat de jubilaris recht voor de Kerkvorst. Het late zonlicht glijdt over Bisschoppelijk purper heen en legt een goedige glans op het reeds grijze hoofd van de gevierde opziener. De aanwezigen zijn diep ontroerd bij dit enig tafereel. De zachte stem van Mgr breekt de stilte en gemoedelijk legt hij aan de vereremerkte de betekenis der onder scheiding uit en hoe hij zelf als dra ger van deze ridderorde bij een be zoek aan Rome mag aanspraak ma ken op een uniform met zilveren knopen en zwaard. Ook het Pauselijk schrijven dat deze onderscheiding be vestigt, wordt overhandigd. Ten slotte besluit Monseigneur met de vurige wens uit te drukken dat het Vrije Technisch Onderwijs moge bloeien in onze provincie dank zij de steeds hechter wordende samenwer king tussen priesters en leken. De gevierde zelf zal dan het slot woord uitspreken. De Hr Duthoy heeft het zeer lastig om zijn gevoe lens onder woorden te brengen, want de eerste overrompelen de laatste, de man is diep ontroerd. Wanneer die eerste woorden vol emotie er toch uit zijn gaat het beter en dan geeft de gehuldigde ons een klein overzicht over het geheim dat het welslagen verzekert van het Vrij Technisch Onderwijs. Indien ik ooit iets heb kunnen doen, vervolgt dhr Duthoy, dat het Vrije Beroepsonderwijs kon ten goede komen, dan is dit in de eerste rang te danken aan de personen die het Vrije Beroepsonderwijs in handen hebben Spreker dankt eerst en vooral Z. Exc. Mgr Lamiroy, de grote vooruit ziende en sociale Kerkvorst die alles doet wat mogelijk is om deze tak van onderwijs te bevorderen. Een bijzondere hulde brengt dhr Duthoy verder aan al de edelmoedige mede werkers van Monseigneur: Bestuur ders en Onderwijzend personeel. Die mensen hier tellen hun uren niet, en dat is de grootste kracht van het Vrij Beroepsonderwijszo gaat dhr Duthoy verder. Spreker dankt de Gouverneur voor het grote begrip dat hij aan de dag legde voor het Technisch Onderwijs. Ook dd. hh. Loncke en Ollivier, Be stendig Afgevaardigden, worden hier gans bijzonder gedankt. Na nog te hebben onderlijnd dat hij het ontvangen ereteken met fier heid zal dragen, drukte de gevierde nog een hartelijk dankwoord uit te genover de Z. E. H. Deken Verhaeghe en dhr Burgemeester Vander Ghote, voor hun gewaardeerde medewerking aan dit huldebetoon. Tot besluit wordt de erewijn ge schonken. Hier werd een eenvoudig ambts jubileum gevierd. Alles verliep in intieme kring. Doch de betekenis van dit gebeuren ligt op een veel hoger plan. Het kwam hier niet aan op een samentelling van zoveel en zoveel dienstjarenhet was hier een meer dan verdiende hulde aan een katho liek van de daad. Iemand die zijn overtuiging niet ender stoelen of ban ken steekt, maar zijn daden door drenkt met de levenskracht van zijn overtuigde mening. Hier werd een ambtenaar gevierd die 25 jaar lang bewees dat een voor beeldig dienaar van de Staat zijn overtuiging in het openbaar leven niet hoeft te verloochenen. Hier werd ook bewezen en gestaafd met getuigenissen van het hoogste gezag, dat er in ons Vrij Technisch Onderwijs een nooit stervende levens kracht schuilt. Dit getuigenis heeft stellig hen gesterkt die een groot deel van hun leven ten beste gaven aan het Vrij Technisch Onderwijs. Het heeft hen moed gegeven om met verbetenheid te zeggen: «Wij ver sagen niet! Het Wekelijks Nieuws sluit zich gaarne aan bij die hulde en wenst Mijnheer en Mevrouw Duthoy van harte proficiat bij deze vererende onderscheiding. Voor de 10e Schijf, getrokken te Menen, heeft het toeval in het bij zonder de niet verdeelde biljetten be- voordeligt, want het is aan hen dat zijn ten deel gevallen: het supergroot lot van twee en een half millioen, dit van een millioen, een van een half millioen, ec-n van 250 000 fr., zes van 100.000 fr., vijf van 50.000 fr. en acht van 20.000 fr. De tienden wonnen een lot van een half millioen, twee van 250.000 fr., zes van 100.000 fr., zeven van 50.C00 frank en zeven van '20.000 fr. Ongetwijfeld ingevolge de feestda gen is het défilé der winners minder talrijk geweest dan gewoonlijk. Tot op heden heeft zich geen enkel der zeer grote loten aangeboden. Voor de loten van 20.000 fr. tot 500.000 fr. kan men de hiernavolgen de bijzonderheden geven voor wat betreft de plaatsen waar de winnaars zich bevinden: Aat, Aiseau, Antwer pen, Brussel (5 loten), Gent, Herent, Namen, Jemeppe sur Sambre, Jette, La Bouverie, Luik (2 loten), Patu- ïages, Quaregnon, Quiévrain. Sint- Amandsberg, Tienen, Wasmes. Een lot van 20.000 fr. werd gewonnen in Congo. Beroepen door de winners aan gegeven: elektriker, fabriekwerker, handelaar, hersteller, gepensionneerd 1 jloniaal, werkloze mijnwerker, on- f erwijzerés, paswerker, steenkapper, wachter, talrijke potjes waaronder een van 8 mijnwerkers en drie van 10 werklieden ieder. (d-7391) 326" trekking van 20 Juli 1950. 2 loten van 100.000 fr.: reeksen 6.821 Nr 1 en 306.132 Nr 2. 2 loten van 50.000 fr.: reeksen 187.962 Nr 1 en 370.14J Nr 2. 15 loten van 10.000 fr.: reeksen 26.245 Nr 4, 32.290 Nr 3, 87.864 Nr 3. 104.531 Nr 1, 114.831 Nr 4, 116.493 Nr 5. 123.303 Nr 1, 147.055 Nr 3 160.552 Nr 3, 222.316 Nr 2, 263.368 Nr 4, 302.882 Nr 1, 326.667 Nr 1, 355.226 Nr 1, 363.812 Nr 4. KOMT TE VERSCHIJNEN: Onze Heiligen in kerk en kapel. Het eerste deel Bisdom Brugge omvat, naast een uitvoerige Inleiding: 1) een klapper der heiligen; 2) een klap per der gemeenten, verdeeld in haar parochiën. Van ieder parochie ge ven wij op: a) de tltelheilige(n); b) de andere heiligen vereerd binnen de pa rochiekerk; c) de heiligen der kapellen; d) de heiligen der kloosters. Van elke heilige geven wij: a) de plaatselijke naam; b) relikwie; c) octaaf of noveen; d) reden der aanroeping. Later volgen: Bisdom Gent, Mechelen en Luik. Er zullen dus 4 boekjes verschijnen, maar wie inschrijft op het eerste is niet verplicht in de schrijven op de 3 volgende. De oplage is zeer bepakt. Prijs per deel- 40 fr. Seffens inschrijven: BOEKHANDEL SAN "N-VANNESTE, Gasthuisstraat 15, Por- -■ '-vp. N: iig storten op postchekr. 155.70 lr" bijvo.gen voor verzendings- 138' trekking van 22 Juli 1950. Bij de 138° trekking van de Le ning tot Wederopbouw, eerste schijf, is het lot van één millioen frank te beurt gevallen aan Reeks 2.120 Nr 0637 De andere obligaties van deze reeks zijn uitbetaalbaar met 1.000 frank. 77° trekking van 19 Juli 1950. Bij de 77° trekking van de Weder- opbouwlening tweede schijf is een lot van één millioen fr. toegewezen aan obligatie Reeks 6.757 Nr 0742 er, 'n lot van 500.000 fr. aan obligatie Reeks 3.752 Nr 0318 De andere obligaties van deze reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 frank. Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, maar plaats nog heden 'n Kleine «ZOEKER in ons blad! 13° trekking van 24 Juli 1950. Bij de 13° trekking van de Lening voor de Wederopbouw, derde schijf, die Maandagochtend plaats vond, is een lot van één millioen te beurt ge vallen aan obligatie Reeks 9.835 Nr 224 en een lot van 500.000 fr. aan obliga tie Reeks 10.104 Nr 959 De andere obiigatiën van die reek sen zijn inlosbaar aan 1.000 frank. Met spanning werd uitgezien naar dte Batjes 1950. De laatste dagen vóór de opening van de braderie heerste er in de deelnemende stra ten een koortsachtige drukte: de laatste toebereidselen werden ge troffen om de stad een echt feeste lijk uitzicht te geven. Zondag en Maandag was Roesela- re op zijn best. Er was verbazend veel volk in de stad en niettegen staande het slecht weder dit jaar opnieuw de spelbreker is geweest, mag aangenomen worden dat de bra derie geslaagd is. Veel neringdceners die met geestdrift aan de Batjes -hebben deelgenomen, hebben goeie zaken gedaan, maar de grote profi teurs waren natuurlijk weer de ca fébazen, voor wie het weder altijd gunstig is. De Zaterdagnamiddag had in de stemmige schepenzaal van het stad huis de OFFICIËLE OPENING VAN DE BATJES plaats door de Heer Burgemeester, in aanwezigheid van het Schepen college, de Heer Stadssekretaris, de leden van de stedelijke feestcom missie en de voorzitter van de bra- d-erende straten. In zijn inleidingswoord wijst Heer Schepen Bagein, voorzitter van hef Batjescomité, op het doel van een braderie en geeft een kort overzicht van de verschillende feestelijkheden die de Batjes zullen opluisteren. De He-er Burgetneelsfer verklaart dan de Batjes 1950 voor geopend, waarna Heer J. Kiggen, namens de voorzitters der bi-aderende straten, het stadsbestuur dankt om de wel willende medewerking. Nog een glaasje wijn geschonken en een lekkere sigaar gerookt en... de Batjes kunnen beginnen. Een grote menigte kijklustigen heeft zich reeds in de braderende straten opgesteld om de verklede feeststoet in ogenschouw te nemen. Het mag spijtig genoemd dat deze 'kleurrijke stoet geen grotere deel name kende. Voorafgegaan door de vrolijke deuntjes van de «Aloude Sioambersvolgden een vijftigtal Na de stoet trekt de menigte naar de straten, waai' er Batjes zijn te doen. Aanhoudende regenvlagen wor den er heit sein voor de ontruiming der straten. De herbergiers profite- (7417) Franco thuisbestelling. 2 jaar gratis onderhoudsdienst. Beste voorwaarden van betaling. Het Batjescomité met de HH. Burgemeester De Nolf, De Man, Reynaert, Schepen Billiau en de HH. Lefere, Demeester, Van Maele, Cloedt, Tuyt- ten e.a., bij het verlaten van het Stadhuis, na de officiële opening van de Batjes ren duohtig van deze ogenblikken van algemene evacuatie. De balletgroep van Nieuwkerke, die aan het Fort, einde Noordstraat, met zijn keurige nummers de aanwezi gen weet te boeien, geniet de gunst van het publiek, dat spijt de regen zijn vreugdestemming niet prijs geeft. MAANDAG, DAG DER VOLKSFEESTEN De Maandag is de dag der volks feesten. De regen heeft nu voor goed opgehouden en een milde zon zendt haar warme stralen over de brade rende Mandelsfede. Vanaf 17 uur hebben in de bra- feestprogramma waren minder ge slaagd. De poging om een volkszsng- feest in te richten, met het doel de mensen te leren zingen, is mislukt bij gebrek aan doelmatige organisa tie. De reklaamstoel, die zich voor doet als een kleurloze reeks van auto's, zou kunnen opgeluisterd wor den met folkloristische groepen. En zou de deelnamen van de reuzenfa- milie ook de aantrekkelijkheid ervan niet kunnen verhogen? Wanneer zullen de volgende Batjes plaats hebben? Binnen twee, drie en zelfs vijf jaar is het antwoord dat we bij velen opgevangen hebben. Er heerst een zekere malaise bij de ne ringdoeners en de kritiek - en mis noegdheid van enkele eeuwige on tevredenen verhoogt heel zeker het enthousiasme niet. Ook hebben de straatcomité's met moeilijkheden te kampen gehad. We menen ook dat er niet ieder jaa.r gelegenheid be sbaat tot braderen, immers men heeft niet telkenjare produfctsn die men aan een gunstprijs geven kan. Wanneer men binnen enkele jaren met de nodige geestdrift de Batjes zal vieren, dan zal hei succes dat dit Jaar te beurt gevallen is, nog overtroffen worden. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sausen, Poperlnge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Ook de Roeselaarse Reuzenfamili e stapte mee op in de Batjesstoet. bradeerders in bonte klederdracht. De guitige Tljl Uilenspiegel, met zijn onwillige ezel, bracht de ple zante noot erin en achteraan volgde in groot ornaat, fier en zelfbewust, de Roeselaarse reuzenfamilie. Met hoofdse buiging begroeten reus Ro- larius en zijn achtbare gemalin de vele belangstellenden. Hun grootste zorgenkind Maneschijnt bijzon der in zijn schik; zijn geestdrift is niet in te tomen en gedurig tracht hij de aandacht op zich te trekken, door zijn geestige streken. Het doet de Roeselaamaa.rs deugd de reuzen weer in hun midden te zien. Het is reeds 20 uur wanneer de stoet zich verzamelt op de Grote Markt, rondom het podium van waar-op Heer Jan Kiggen 1: 7t volks zangfeest zal leiden, dat ingezet wordt met de rondedans der reuzen. De Heer Kiggen is goed opgewas sen voor zijn taak, doch kan er niet toe komen de massa tot zingen aan te zetten. De reden is wel dat de ge luideversterking te geweldig is, zo dat de sitem der deelnemende zan gers moeilijk kan gehoord worden; ook werden de programma's te vroeg uitgedeeld. Nochtans werden een paar popu laire liedjes door enkelen met geest drift meegezongen, doch van een volkszanigfeest kan moeilijk ge waagd worden. Een doelmatiger or ganisatie zal deze lofwaardige poging in de toekomst zeker tot een succes kunnen opvoeren. AANHOUDENDE REGEN afgewisseld door enkele grillige zon nestralen, vullen de Zondagvoormid- daig. Het muziekconcert op de Grote Markt, ten beste gegeven door de Kon. Stadsharmonie, mocht dan ook, als gevolg van de geweldige regen buien, niet de nodige belangstelling genieten. De regen heeft opgehouden, wan neer te 14.30 uur het vertreksein, gegeven wordt voor de reklaamstoet. Een lange sliert van een 50-tal auto's doortrekken de bijzonderste straten van stad. Enkele firma's hebben gezorgd voor een mooi versierde wa gen, doch de gehele stoet is een aaneenschakeling vain voorbijrijden de auto's, die zich flink inspannen om reklaam te maken. Er is weinig afwisseling in de eentonige stoet, waaraan slechts twee muziekmaat schappijen deelnemen. derende straten onafgebroken volks feesten plaats Het wemelt van men sen en de neringdoeners doen goede zaken. In de Zuidstraat geven de accor deonisten een concert ten beste. Op de ijskreemfkoers voor jongens volgt de mastklimming, waarbij een twin tigtal jonge mannen hun best doen om langs de glibberige paal de top te bereiken. Velen begeven, doc'h de aanhouders winnen en weten mooie prijzen weg te kapen. In de Ncordstraat is men druk op zoek naar de Derde Man», u weet wel de lugubere figuur uit de gelijk namige film. Vier jeeps, waarop ge wapende militaire politiemannen uit verschillende landen, hebben plaats genomen, doorsnuffelen de café's. Het melancholieke Hary Lime »- thema wordt afgewisseld door de re volverschoten der M.P.'s Na 3 uur zoeken en een geduchte klopjacht, heeft men de «derde man» te pakken. De toneelgroep Excel sior heeft de mensen weer op een origineel nummer vergast. Te 20 uur geven de Tyrolers een concert ten beste op de Grote Markt. Daarna trekken ze verder de ene café in, de andere uit. Op het Statieplein worden door Franse artisten balletnurnmers op gevoerd die zeer in de smaak vallen van de grote menigte kijklustigen. Een conferencier vertelt nu en dan in gebroken Nederlands een sappige klucht en mooie stemmen zingen kunstvolle liederen. EN DE NERING? De Batjes zijn voor wat de ver schillende attracties betreft een suc ces geweest. De feeërieke verlichting en de passende versiering gaven aan de stad een feestelijk zicht. Het was aangenaam te Roeselare gedurende de Batjes en een puik programma van allerhande feestelijkheden trok veel volk naar de braderende straten. Wat het eigenlijk doel van de Bat jes betreft: het verteer, mag beweerd worden dat de vele neringdoeners die met geestdrift deelgenomen heb ben aan de Batjes en met een pas sende uitstalling op straat zijn ge komen, renderende zaken hebben ge daan. De Zondag was, als gevolg van het slechte weder, het commercieel succes minder, maar de Maandag was het des te groter. Enkele punten van het gevarieerd HIER HET GROOTSTE, DOELMA TIGSTE KATH. HUWELIJKS- WERK. Vel. j. practijk. Streng ge heim. Briefwis. Een eindeloze reeks huwelijkskandidaten (essen) voor U. Schrijf om docum. en lijsten naai': DE GELUKKIGE TOE KOMST, Postbus 11, DEINZE. - Of: Postbus 381, Antwerpen. - Of: Fostbus 231, Brussel I. (6955) Tijdens de laatste drie maanden van het afgelopen jaar zijn 13.800 verkeersongevallen voorgekomen. De ze ongevallen hebben de dood ter plaatse van 202 personen veroorzaakt. Bovendien werden er 755 ernstig en 5.266 lichtjes gewond. Het aantal van deze ongevallen is in de loop van het jaar voortdurend toegenomen. Inderdaad bedroeg dit aantal in het tweede kwartaal 11.296 tegen 9.886 in het eerste. In het derde en het vierde kwartaal waren deze cijfers respectievelijk 11.919 en 13.809. Van deze laatste werden 10.972 on gevallen veroorzaakt door bestuurders van voertuigen, 690 door voetgangers of door reizigers in tram of autobus, 1.240 door toevallige omstandigheden zoals slippen, bandbreuk, technisch gebrek van het voertuig, slechte toe stand van de wegen, onvoldoende straatverlichting enz.... In 367 gevallen was het ongeval aan de invloed van de sterke drank te wi.itern en wel in 335 ten opzichte van de bestuurders en in 32 ten aan zien van de voetgangers. In het kader der viering van het Nationaal Feest werd op Vrijdag 21 Juli jl. te Poperinge een prachtige grote ballon opgelaten. Van 's mor gens reeds werd aangevangen met het opblazen ervan en ettelijke ku bieke meter gas werden erin opge nomen vooraleer de ballon slagvaar dig wac voor de luchtreis. De opstijging moest volgens het gesteld programma plaats hebben te 18 uur, maar van uit het vliegveld te Meisbroek kreeg de luchtvaarder, Hr De Voghelaere uit Ukkel-Brussel, rond 17.30 uur bericht dat hij on middellijk moest opstijgen of het later niet meer zou kunnen doen, gezien een onweder kort daarop zou opdagen. De voorbereidselen werden dus snel beëindigd en, ongelukkiglijk voor vele nieuwsgierigen die niet tijdig ter plaatse kwamen, te 17.40 uur steeg de ballon noodgedwongen op. Vaarde mede, de Poperingenaar Heer Hector Vandaele, Reningielst- steenweg, die naderhand zou verkla ren een aangenaam reisje te heb ben meegemaakt. De ballon, na statig de Grote Markt van Poperinge te hebben ver laten, nam eerst de richting West waarts, maar, na wat hoogte te heb ben bereikt, ging het Noordwaarts om in die richting dan langzamer hand te verdwijnen. De landing vond normaal plaats te Merkem, Op deze plaat, de ballon bij het opstijgen op de Grote Markt te Poperinge. Peegie werd helemaal verkleed. De photograaf kroop onder een zwarte doek en zwaaide en zwierde met zijn armen er boven uit lijk een spook. Naarmate hij zwaaide moest Peegie naar rechts of links wippen. Zijn rechtervoet stond niet goed. Zijn blik was te vriendelijk. Ge moet strenger kijken, tierde de trekker, manhaftig, krijgshaftig. Peegie snakte zijn kop achteruit en keek met een arendsblik naar de muur. Uitdagend. Zijn helm rolde van zijn hoofd en bolde over de vloer. Een weinig respect voor mijn helm, jammerde de trekker, straks is hij helemaal blamot. Peegie raapte de helm op. 't Is een uit de Sarma, vint, j'is van karton. Dat zien ze niet op de photo, bromde de trekker van achter zijn accordeon. Dat zien ze niet... Goed oppassen, man, ik zal tellen tot drie. Wacht, vint, wacht. Peegie bezag nog rap de photo van Louitjie. Ziet zi dat er nog entwodde aan mankeert, 'k Moet nog een paar handschoenen in mijn rechterhand vasthouden... Hoe da je dadde alge lijk zelve niet en zied, totetrekker van bochten de kuupe. Op uw gemak, hee, zei de trek ker. Voila hier hebt ge de hand schoenen. Goed oppassen... één... Moord, tierde Peegie plots. Zijn helm vloog terug af, zijn frak rolde van zijn schouders, de photograaf kreeg de handschoenen naar zijn ge zicht... Moord en brand, mijn pille!!! Wat voor pille. Komt u hele maal gek? Mijn zworte pille werkt, being, haast joe, waar is 't gemak? Peegie zat er al op nog voor zijn mooie rijbroek geheel af was. Arme broek. Tien minuten later werd de photo genomen. Peegie vertrok in zeven haasten. Vier dagen nadien zond hij Gusten om de photo's. Hij durfde er zijn gezicht niet meer te vertonen, en het bleek dat hij ver standig had gehandeld, naar Gusten achteraf vertelde. Zo gingen de weken voorbij. Iede re keer dat een andere dokter van dienst was, melde Peegie zich. Tel kens kwam hij er vanaf met drie dagen rust, vijf zwarte pillen, veel melk drinken en een beetje drink geld voor de infirmier. De Mets stond paf voor deze kweekfabriek van lienteivormen, doch wat wilt ge, teie op den dokter zijn tenen trapt, trapt op zijn eigene en kan onmo gelijk zelf nog ziek worden, en dat wou De Mets vermijden, want om de veertien dagen kreeg hij de Za terdag schele hoofdpijn, deze eindig de omstreeks zes ure 's avonds. De grote manoeuvers besloten het harde kampleven. Drie dagen onop houdend te velde. Peegie kwam van het visiet. Hij volgde de manoeuvers op zijn savattcn, zijn voeten waren gezwollen. Een lichte politiemuts ver ving de zware helm... zijn haar deed zeer... zijn geweer en ransel lag in het depot... zijn schouder kon er niet tegen. De laatste dokter is nog de verstandigste van ol, zei Peegie schalks tegen De Mets... je zei dat ik mij niet mochte vermoeien... Zeker een reserve dokter, greins- de De Mets. Mezinke, zei Peegie, een van Izegem. M'heen nekeer tegare om ter meest pinten gedronken in De Beurze.Je wos straffer ols ik. Peegie, de Rosten en Pietjie ver trokken uitermate tevreden naar het station, alleen Gusten had heimwee. Toen ze voorbij Le Petit Lapin passeerden, stond er een mooi meisje te wenen en triestig met zijn zak doek te wuiven. Gusten de tranen welden hem naar de keel, j'en kon zich niet meer houden: Foert 'k wille der nog acht dagen bak voor doen, brulde hij binnensmondsHij storm de uit 't gelid en liep er naartoe. Ze kusten mekaar ontroerend. Toen vervoegde hij terug zijn peloton. De officier hield, hem staan en zei: Gusten, wat beduid dat, ik zal u acht dagen bak geven. 't Is een wezekind, zei Gusten, een wezekind, luitenant, en 't en heeft maar mij op geheel de wereld. Ge zijt een goede kerel, ver volgde de luitenant. Ik heb niets ge zien. Merci, zei Gusten, merci, 't is zeker. De lange karavaan vertrok zin gend op lange treinen naar Gent. Toen ze drie weken terug in de ka zerne waren, gingen op een morgen de poorten wagenwijd open en hon derden soldaten herkregen hun vrij heid. De cafétjes draaiden op volle toeren. De dag door dreunde op alle hoeken van Gent, in de straten en op de pleinen, het voor de afzwaai ende soldaten zo oneindig veel be tekende zegelied: Sa beste vriend, 't Clairongsgie gaat gaan Vlazen Sa beste vriend, De schone dag breekt aan. verlaten Dat wij voorgoed de kazerne gaan Dat wij voorgoed naar ons beminde Met kakhi broek Igaan. Zult gij ons zien floreren En op ons borst wij dragen ons livrei. En zie, daar kioamen de Koor- markt opgewandeld, arm aan arm, met hun mutse scheef, al zwaaiend, en door elkander rollend, onze vier goede vrienden, Peegie en de Rosten, Pietjie en Gusten, hun Gentse wa penbroeder. Uit hun vier keiegaten dreunde het door de fiere Gentse stede, zodat de stenen Belforten en burchten een moment verbaasd naar beneden zullen hebben geschouivd of daar soms geen vier Poorters uit hun graven waren opgestaan, het deugddoende refrein: En me zijnder van de klas En me drinken uit een emmerken Terwijl de arme schachten Aan 't patattejassen gaan Vergeten wij hen troep En onze droevige dagen En roepen al gelijk Viva de liberteit... Gusten bromde iets van... ge zijt ons kwijt. Het woord dat vooraf kwam ontging mij. Ze stormden de Roeselaarse stede binnen en rolden omzeggens uit den trein in de armen van hun meisjes. Hoe Antnette, Corsette et Ovida hun drie zattepullen ontvingen zal de aandachtige lezer die deze ge schiedenis tot nog toe gevolgd heeft, wel kunnen gissen. ('t Vervolgt.) In de loop van de week die nu volgt, en wel op Woensdag 2 Augus tus, wordt in de Kerk het feest ge vierd van de H. Alfonsus-Maria de Liguori, Bisschop, Kerkleraar en Stichter van de Congregatie der Pa ters Redemptoristen. Die Heilige heeft sedert enkele we ken een nieuwe eretitel gekregen; in derdaad, op 26 April van dit jaar heeft Zijn Heiligheid Paus Pius XIJ hem plechtig aangesteld en uitgeroe pen tot «Patroon van de biechtva ders». Sint Alfonsus heeft voorzeker dien titel verdiend, want zijn werken over zedelijke godgeleerdheid zijn voor alle biechtvaders veilige richtlijnen in het uitoefenen van hun verant woordelijk en moeilijk ambt. En wij mogen te dezer gelegenheid wel eens even nadenken, want dat woordje biechtvader is er toch een dat elke katholiek kent en dat hij ook, de ene meer en de andere min der, tenminste van tijd tot tijd. ge bruikt. Het is een openbaring van een der troostende waarheden van onzen godsdienst: dat God, die altijd be reid is tot vergeven en vergaten, zijn barmhartigheid meedeelt aan de mensen door bemiddeling van een mens dien Hij uitkiest en machtigt, maar wien Hij ook den plicht oplegt een vader te zijn. We mogen im mers in den biechtvader niet alléén den rechter zien, die over den toe stand van ons geweten oordeelt, en die door de absolutie ons van onze zondeschulden vrijspreekt, indien hij ons waardig keurt, ofwel die vergif fenis zou weigeren, moesten wij de nodige gesteltenissen van berouw en voornemen missen. Sint Alfonsus zegt zo gaarne dat de biechtvader niet alléén rechter mag zijn; dat hij eerst dan zijn ambt volledig vervult wan neer hij ook leraar en geneesheer wil zijn. Leraar, die raad geeft in twijfel, en die bij onwetendheid on derwijst; geneesheer, die zielewonden heelt door de middelen aan te wij zen ter voorkoming van hervallen in de zonde, en die troost en opbeurt in moedeloosheid of harteleed. Waarom zijn er zovéél christenen die dat niet schijnen te weten? Waarom zoveel, die alléén maar een beroep doen op de absolutiemacht van den biechtvader, en nooit bij hem te rade gaan wanneer zij in twijfel verkeren; nooit uitleg vragen waar hun eigen kennis onvoldoende is om hen te richten naar een schoon en waarachtig-christelijk leven; nooit hun zwakheden hem opbaren opdat hij ze helpe overwinnen; met een woord, nooit hem de gelegenheid ge ven om voor hun zieleleven werke lijk een wijze, helpende, troostende, sterkende vader te zijn? Laten wij toch dien naam dien we aan den priester in den biechtstoel geven, als wij hem onzen «biecht vader» noemen, niet zonder beteke nis zijn! En omdat het ambt van den biechtvader zoveel verantwoordelijk heid meebrengt, omdat het goed ver vullen ervan zoveel genaden van God veronderstelt, zullen wij zeker wel, op zijn feestdag een gebed richten tot hun nieuwen Patroon, tot Sint Al fonsus, opdat alle biechtvaders even goede rechters en leraars en genees heren voor de zielen zouden zijn als hijzelf in zijin leven geweest is? Want die genade is er een, die vélen te goede komen zal! Niets op voorhand te betalen. Voor LENINGEN op EINGENDOM- MEN, wendt U rechtstreeks tot de Vertegenw. erkende maatschappijen: (7344) Telefoon 480727. II Georgette Dequirez, 22 jaar oud, gehuwd met Roger Gryson stapte Maandagavond omstreeks 22.S0 u. van de autobus in gezelschap van haar man en broeder, dichtbij de Melkerlj te Kemmel. Vooraleer zich op het voetpad te begeven keken ze langs beide kanten van de baan en begaven zich dan achter de autobus naar het voetpad. Op dit ogenblik konden ze niets ho ren daar de autobus Juist aanzette, doch plots werd de vrouw die ziel» in het midden bevond gegrepen doof een auto zonder licht. Georgette Dequirez werd 27 meter ver meegesleurd, kwam terecht op de kap van de auto die gemend werd door zekere Hoflack die werkzaam is In een garage te leper. Toen de auto tot stilstand kwam werd het slacht offer ervan geworpen en opgenomen met gebroken dij en beenbreuk, ze werd bij hoogdringendheid naar de kliniek der Zwarte Zusters te leper overgebracht waar men zich Dins dagmorgen nog niet over haar toe stand kon uitspreken. Haar toestand alhoewel ernstig is niet dodelijk. Men kon nog niet uit maken of de vrouw ja dan neen een schedelbreuk opliep. De Rijkswacht stelde het onderzoek in. Op 17 September a.s. wordt in Ize gem het Gulden Jubileum van h=t Ca- pucijnenklooster gev.'Z'd. Als voorbe reiding daartoe en als opluistering daar van worrt in AUGUSTUS het snlinter- nieuw Maria-spel der ZEVEN VREUG DEN VAN MARIAopgevoerd; da re- fie wordt toevertrouwd aan Hr An toon 'ander Plaetse, onze bestbekende en fel geroemde Vlaamse Declamator: de muziek werd geschreven door Hr Da niël Clement uit Izegem; de Peter- Banoit-Krlng. gesteund door de Zang vereniging «De Kerels» van Emflgem en de Zangkoren der Derde Orde. be- reiren de muzikale uitvoering, onder de kunstvaardige leiding van 'Hr John Craeyenest uit Kortrljk. Alle beschik bare krachten zijn ingespannen en met doordrijvende wilsvolharding door gezet, om de toneel- en muzikale uit- voerir- tot een topprestatie te doen. gedijen, O. L. Vrruw ter ere en onze Chrlstelljk-Vlaamsa kuituur ten bate. De opvoeringen gaan door op 13, 18 en 20 Augustus, to 8.30 u. 's avonds. Enkele voorbehouden plaatsen: 75 fr.; 1« rang; 50 fr.; 2« rang: 30 fr.; 3» tang: 20 fr.; staanplaatsen: 10 fr. Kaarten en inlichtingen zijn te be komen op het Secretariaat Marla- spei», Capucljnen klooster. Roaseiar» straat 295, Izegem, Tri. WL t. 6, Nr 681.U, -sa-—Su

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 5