De Avonturen van ROBINSON door Dirk Keikop Tekenverhaal 'Het Wekelijks Nieuws" INSCHRIJVINOSBULLETiJN Vrije Vakschool !Fr. 109.900, r:1 K N O K K F 'riliiAl 0 m \A GARAGE DEYOS DEWANCKEL SPAREN... HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 22 Juli 1950. Blz. 8. vandamme, BELGISCHE HyPOTHEEKMMTSCHAPPIJ en Spaarkas n.v Roman van H. GOURTS-MAHLER WIJNGAARDSTRAAT 9 IZEGEM BILJETTEN VAN 5JOO EN 10.000 FR. IN FRANKRIJK \-—couvin VEAOVILUB ««Kies zelf een moeilijk traject uit en vraag een proefrit aan de Officiële Ford Verdeler» Maarschalk Frenchlaan 33 1EPER Voor uw SPROEISTOFFEN LANDBOUWERS! D.D.T. BAYER AGRO 50 CYPROXOL centrum-apotheek K. Van Nielandt Bertenplaats 8, POPERINGE 4 n Medaille T» van (jouden V aje®y Ondergetekende begeert een post abonnement op Het Wekelijks Nieuws uitgave (1) Naam Adres Gemeente (stad) (Handtekening) (1) lHet vergeter de gewenste uitgave te vermelden. Wanneer ge dit bulletijn Invult, daar na uitknipt en onder open omslag met zegel van 20 centiem opstuurt op het adres van Het Wekelijks Nieuws Gasthuisstraat 19, Poperlnge, zorgen wij ervoor dat U enkele dagen daarop het bezoek krijgt van de postbode, die bij tJ het geld Innen komt opdat U regelmatig om de week ons blad zoudt ontvangen. De prijs van het verschuldigde bedrag kan d' lezer steeds nagaan ln het ka dertje nevens de titel van ons blad. Daar staat: Abonnementsprijs, Belgl* - tot Nieuwjaar ft. Dit ls het be drag dat hij dan aan de bode verschul digd ui «ju 278. Zoals men het reeds heeft kunnen raden was de kapitein, die diotr Robinson bevrijd werd uit de handen der wildrn, niemand and era dan de bevelhebber van het grote schip waar Robinson al de koe'.elij- ke voorwerpen vandaan gehaald had. 279. De kapitein was gelukkig deze voorwerpen terug te ontvangen. Hij besloet Robinson, als beloning- voor zijn heldhaftig gedrag, te be noemen tot gouverneur van het ei land. Hiervan werd dadelijk een oor konde opgesteld en ondertekend. 280. De nieuwe gouverneur gat' dan aan de kapitein het bevel om samen met de oude vader van Vrij dag, die als gids zou dienen, naar het naburige eiland te varen om te on derzoeken of het mogelijk zou zijn de gevangenen te bevrijden. 281. Robinson dacht nu aan de dagen die zouden volgen en besloot eon grote hoeveelheid vlees te roken om al het volk dia* hij ln zijn neder zetting verwachtte, voldoende voed sel te kunnen geven. Plots begon zijn hond echter hevig te blaffen. 282. Vrijdag v.rschoot geweldig en dacht onmiddellijk dat er een ge heim wezen in de grot verbolgen zat. Hij liep naar Robinson en vertelde hem van een afschuwelijk monster met bloedrode ogen, dat gereed stond om hem te verslinden. 283. Robinson vatte echter alles heel kalm op. Hij nam een lantaarn en trad zelf de geheimzinnige grot binnen. Daar vond hij echter niets andera dan een oude lama die ziek en ellendig deae plaats opgezocht had om er rustig te sterven. AGENTSCHAPPEN Alveringem: Philibert Bailleul, Dorpplaats 65. Bevercn-Roesbr.s Robert Lepée, Hondschootestr. 91. Geluwc: Rog. Denijs, Verzek., Beselarestraat 50. Hooglede: Marie-L. Pleters, Roeselarestraat 8. Houtem: Mevr. Germain Cou- Dorp 46, Zillebeke. n Ingelmunster: Marcel Ampoorter, Weststraat 13. Izegem: Rafaël Parret, St-Crispijnstraat 19. Kemmel: Leo Duplacie, Reningelststraat 63. Koekelare: Mr Jozef Bulcke, Ichtegemstr. 12 Koksijde: Mr Albert Loncke, Zeelaan 260. Krombeke: Mej. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster, Niéuw-straat, 21. Loker: W" L. Dousy-Mor- Dorpplaats. [treu, Meesen: Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Georges Dehem, rue Alph. Hottat 26, Ixelles. Moorslede: Achiel Goemaere, Dadize.'estraat 32. Prlvat. onderneming bekeerd door bel Koninklijk Besluit van 15 December 1934 iANGE NIËUWSTRAAT 40 ANTWERPEN Nieuwpoort: Mr Alfons Depelchtn, Kokstraat, 24. Ooslvleteren: Mej. Y. Van Houtte, Henri Deberghstraat. Poelkapelle: M* W* M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentières 110. Poperlnge: Gilbert Reniere, Gasthuisstraat 63. Michel Maes, Westvleterenstw., 25. Reninge: Er. Van Eecke-Deleu Zwartestr. 4. Roeselare: Raymond Angillis, Pilkemstraat 41. Roesbruggc: Gerard Delulace, Gemeentesecr.. Haringe St-Pieterskapelle- Leke: Mr Andiré Provoost, Dorp, 12. Vlamertinge: Mevr. C. Duran- Debruyne, Poperingestraat 7. Voormezele: Gilbert Delannoy, Dorp, 82. Warneton: Pierre De Simpel. Wervik: Valère Verfaillie, Molenstraat 49 Weslvleteren: W* Jul. Quaghebeur, Poperingestraat 71. Woumen M"" E. Barbier- Vercruysse. Langemarkstr 341 a. Wulveringem: Michel Duron, o Goudenhoofd 38, f Vinkem.2 ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EEN AGENTSCHAP AANVRAGEN.! Wit heb ik je gedaan? <ZXÜengelwerk. dan e Het Wekelijks t^Cieaws Nr 49. Maar nu was het te laat voor zulke overleggingen. De somber melodie van het rui sende, borrelende water, de flauwe onzekere verlichting, en de vrese lijke eenzaamheid maakten haar zenuwachtig. Daarbij kwam nog haar smart. Zij voelde zich diep ramp zalig en verlangde in alle ernst te sterven. Doris en Hans hadden haar op gebeld en tegenover hen toonde zij zich kalm en dapper. Hans had haar beloofd, haar om tien uur nog eens op te bellen. Daarop wachtte zij nu met groot verlangen. Als zij maar weer een menselijke stem hoorde. Afgemat was zij weer op de divan neergevallen en worstelde met haar leed. Daar hoorde zij plotseling voor haar deur schreden. Eerst geloofde zij aan zinsbegoocheling. Zij richtte zich op en luisterde met ingehouden adem. Ja, nu klonken de voetstap pen heel duidelijk tot haar door. Zij dorst zich niet te verroeren ?n staarde slechts met ingehouden adem naar de deur. Was zij dan niet al leen in dit huis? Daar werd aan haar deur geklopt. Zij kromp ineen, haar hart bonsde hevig. Het was haar alsof er nu door de deur iets heel vreselijks moest komen. Het alleen-zijn had haar zenuwen ten hoogste gespannen. Pas toen er voor de tweede keer werd geklopt, ver mande zij zich. Zij streek over haar ogen alsof zij sliep en riep met half verstikte stem: «binnen». De deur werd geopend en op de drem pel stond Gerald von Rhoden. Zij kon niet anders dan het luid uit schreeuwen en staarde hem aan als of hij een verschijning was uit een andere wereld. Met een sprong kwam zij overeind en week zover ter zijde als ze maar kon. Zo stonden zij een poosje tegenover elkaar en ke ken elkaar bevend met bleek gelaat aan. Gerald had de deur achter zich dicht getrokken. Eindelijk was Romana zich vol doende meester, dat zij zenuwachtig en met schorre stem kon uitstoten: Wat wilt u hier? Hoe komt u hier? Hij deed een schrede nader, zodat hij in het volle schijnsel van 't licht stond. Maar daar ze ontsteld verder terugweek, bleef hij staan. Zij zag, dat hij heel bleek was en dat zijn gelaat trilde. Ik kwam in een boot naar hier, Juffrouw Nordegg,zei hij heel kalm, ofschoon elke zenuw trilde. Zij richtte zich in haar voile lengte op. Wat verlangt u,vroeg zij op ijskoude toon. Ik verlang met u te spreken. Zij haalde diep adem, haar ogen keken trots en afwerend. Ik wil niet met u spreken, dat heb ik u reeds vanmorgen gezegd. Hij bleef kalm. Ja zeker, en ik vermoed zelfs, dat u hier bent gebleven, om mij te ontlopen, en misschien heeft u ge hoopt, dat ik in die tijd zou ver trekken om u van mijn bijzijn te be vrijden. Dan begrijp ik niet, dat u toch j naar hier zijt gekomen. Die moeite j had u zich kunnen besparen. Ik heb niets meer met u te bespreken Geen spier veranderde op zijn ge laat. U kunt u toch wel voorstellen, Juffrouw Nordegg, dat ik de tocht naar hier en de klauterpartij in dit huis niet heto ondernomen om mij maar kalmweg door u te laten zeg gen, dat u mij niet wenst te spreken. Ik ben hier omdat ik u wil en moet spreken. En als ik iets ernstig' wil, dan laat ik mij niet zo gemakke lijk afschrikken. Ik ben gewoon mijn wil door te zetten. Zij leunde tegen haar schrijftafel en steunde er met haar handen op. Het schijnt mij toe, dat u voor niets terugdeinst», zei zij bleek en zich zelf ternauwernood meer mees ter. Hij merkte hoe zij beefde van op winding, al deed zij ook nog zo haar best zich te beheersen. Een warme glans kwam in zijn ogen. U behandelt mij sedert van mor gen, als een schurftige hond, Juf frouw Nordegg, maar ik wil niet met u in het gericht treden. Ik verlang niets anders dan dat u mij uit de weg gaat en mij van uw gezelschap bevrijdt,stiet zij uit. Een ogenblik klemde hij de lippen op elkaar, daarna zei hij dringend: Romana niemand anders zou mij dat ongestraft mogen zeggen. Ook gij moogt het niet herhalen. Zeg mij, wat is er sedert gisteren avond tussen u en mij gekomen? In e-en dag verandert Romana Nordegg toch niet van gedachte. Waarom kwelt ge u zelf en mij op zulk een wrede wijze? Gisterenavond verliet ik u in het gelukkig besef, dat gij mij liefhadt even-als ik het u doe. Ik hoopte u heden morgen te komen zeggen, wat gij voor mij zijt. Toen ik u heden morgen tsrug zag, waart gij een ander geworden. Gij zijt geen grillige harteloze vrouw, die heden aantrekt en morgen afstoot. Ik heb in de loop van de dag vergeefs be proefd u te spreken. Het gelukte mij niet. Maar ik heb mijzelf gezworen, dat deze dag niet zou eindigen, voor dat ik u gevraagd had, of gij mijn liefde beantwoordt of niet. Hier sta ik nu, wat antwoordt gij mij?» Zij verhardde haar hart met ge weld tegen de warme, smekende toon van zijn stem. Zij keek hem toornig aan. U durft mij werkelijk van liefde spreken mijn-heer von Rhoden. Daar heb ik maar een antwoord op: schaam u en laat mij alleen. Hij kromp ineen als onder een slag. Romana Ik verbied u mij bij deze naam te noemen.Zij richtte zich nors op. Vergeef u mij,zei hij met dui delijke stem, dat ik u bij deze naam noemde, die mijn liefde, mijn verlangen u gaf. Ik wil niet met u in het gericht treden, want ik voel, dat gij in de een of andere noodlottige dwaling verkeert. Die moet opgehel derd kunnen worden. Daarom ver zoek ik u dringend mij te willen zeg gen, waarover ik mij moet schamen. Is het een misdaad u lief te hebben en dat uit te spreken? Zij klemde haar handen in elkaar. Daar stond hij met trots opgeheven hoofd en keek haar met zijn eer lijke, oprechte ogen aan. Was het te geloven, dat hij een leugenaar, een bedrieger was? Moest zij hem eerst haar aanklacht in het gelaat slinge ren, voordat hij zich gewonn-en gaf? Bevend steunde zij vaster op haar schrijftafel. Het smartte haar zelf meest, dat zij hem moest veroot moedigen. De namen die liefde en verlangen mogen uitspreken hebben een ande ren klank. Die zijn Susanna en Ma ria, zei zij met ingehouden stem. Hij hief ontsteld het hoofd op. Wat bedoelt gij daarmede? Zij keek hem met verbaasde ogen aan. Moet ik u werkelijk zeggen, dat het een schande is, voor een ge trouwd man, voor de vader van zijn kind, als hij een andere vrouw dan de zijne over liefde spreekt. Hij haalde diep adem. Opeens werd hij heel kalm, hij was niet lan ger opgewonden, Slechts een diep Algemene Bouwwerken 31 Juli. BEKKEM. Te 14 u., ter herberg Gemeentehuis, Plaats, door de S.M. Eigen Haard is Goud Waard te Lauwe, bouwen van 28 hulzen (1 lot), Kapelle- en Lauwestraat te Rekkem. 31 Juli. ADINKEBKE. Te 11 u., ter Intercommunale Waterleidingsmaat schappij, te Oostduinkerke, herstellen van oorlogsschade aan de wegen en ge bouwen te Adinkerke. Stukken, prijs 125 fr. bij Arch. J. De Creus, 41, Brugge- stifeat, Poperlnge (postch. 4555.07) en ter in ;age op het Aanbestedingskantoor te Brussel. 31 Juli. ZABBEN. Te 10 u., ten gemeentehuize, herstellings- en verbete- ringswerken aan de gemeenteschool. Be stek fr. 154.306. Stukken ter inzage bij Arch. Willem Nolf, 30, Llchterveldestraat Torhout. 4 Augustus. BOESELABE. Te 11 u., op de Dienst der Gebouwen, 34, Lange Rei, te Brugge, herbesteding van het voltooien der Rijksmiddelbare School Hugo Verrieststraat te Roeselare (1° sne de). 10 Aug. WERVIK. Te 14 u., in het Hotel KapittelOoievaarstraat te Wervik, door d-e Gewestelijke Mij voor Goedkope Woningen De Leie nerbe- steding voor het bouwen van 36 woon huizen te Wervik. 17 Aug. RUMBEKE. Te 10 u., ten gemeentehuize te Rumbeke, door d-e S. M. «Eigen Heerd» aldaar, bou wen van een groep van 6 woonhuizen, Menensteenweg. Grondwerken 7 AugKOKSIJDE. Te 11 u., op de Dienst der Militaire Gebouwen/ Luchtmacht, Géruzetkazerne, Generaal Jacqueslaan, Etterbeek, aanleggen van funderingen voor een loods op het Vliegveld te Koksijde. Bestek 1.100.000 frank. Centrale Verwarming 4 Augustus. DIKSMVIDE. Te 11 uur, op de Dienst der Gebouwen, 34, Lange Rei, Brugge, leggen der centrale verwarming in de Rijksmiddelbare School te Diksmuide. Bestek nr 91.125 Waterwerken I Oogst. MIDDELKERKE. Te 11 U. ten gemeentehuize, uitbreiden van de waterbedeling. Bestek (1947) 592.500 fr. Lastkoh., prijs 200 fr., plans 100 fr. bij arr-ir J. Sansen, 6, Steenhouwersdijk, te Brugge (postcheck 2935.13). Dak- en Torenwerken 17 Aug. KORT RIJK. Te 15 U., ter Dekenij van St-Maarten te Kortrijk, herstellen va.n de daken der Dekanale Kerk van St-Maarten. Bestek 616.770,20 frank, borgt. 5 Electriciteitswerken II Aug. OOSTROZEBEKE. Te 10 u., in de Pastorij, E. Brengierstr., Oostrozebeke, herstellen van de electri- sche verlichting en drijfkracht van de kerk der St-Amandusparochie te Oost- wwwwwwwewwwwwwwwift medelijden met Romana vervulde hem. Nu wist hij opeens waarom Ro mana zo veranderd was. Hij zag het hele geval met heldere blik. Dat hergaf hem zijn kalmte. Hij zag hoe Romana leed aan de snode daad waaraan zij geloofde. Voor de echtgenoot van een an dere vrouw? Dat was het dus, waar over gij zo verontwaardigd waart? vroeg hij, haar met stralende ogen aanziende. Zij staarde hem verwezen aan, omdat zij noch verlegenheid, noch schuldbesef op zijn gelaat las. Ja dat was het en dat was toch waarlijk genoeg om mijn ver ontwaardiging op te wekken,zeide zij met bevende stem. Hij deed nu toch een schrede na der. En dat heeft Romana Nordegg van mij geloofd? Zonder een enkele keer te vragen of dit waar is, heeft zij mij gevloekt en veroordeeld? vroeg hij verwijtend. Zij richtte zich verschrikt op, boog naar voren. Haar ogen keken on rustig en vol verlangen in de zijne. Wat moet dat betekenen. Wilt u ontkennen dat u getrouwd zijt, dat ge een vrouw hebt, die Susanna, een dochtertje, dat Marie heet? Een glimlach gleed over zijn gelaat. Romana waar ben je toe ge komen? Nu begrijp ik alles. Niet rozebake. Bestek 216.402,95 fr., borgt. 6 Stukken ter inzage op het Aan bestedingskantoor te Brussel en te koop prijs 100 fr.. ter St-Amandus-Kerk- fabriek (postcb. 4874.08). UITSLAGEN Algemene Bouwwerken 14 Juli. Te 11 u., op de Dienst der Gebouwen, 34. Lange Rei, Brugge, voltooien van de 1" snede der Rijks middelbare School te DIKSMUIDE. CAKELBERGH H., Oostende, fr. 3.371.541,21; N. v. G. D'Hoge en Zn, De Panne, 3.428.953,09 fr.; Denolf L., Oostende, 3.447.314,41 fr.; Gebr. Crop, Meulebeke, 3.966.828,47 fr. 15 Juli. Te 10 u., ten gemeente- huize te STADEN, bouwen van een brandweierarsenaal, Dorpplaats. Bestek 220.000 fr. CORNILLIE P., Poelkapelle, 199.805,19 fr.; Bouttelgier M., Staden, 202.413 fr.; Deceuninck H., Zarren, 209.005,95 fr.; Moyaert N., Passendale, 217.565 fr.; Beernaert Gebr., Staden, 220.703,70 fr.; Coudron E.. Holkbeke, 229.102 fr. twwwvvwwwwwvvwwvvwiwvwu* 1) DAGSCHOOL voor SCHOENMA KEN (handwerk) 3 jaar 1 vervolma kings jaar; 2) DAGSCHOOL voor SCHOENMA KEN (machinaal) 2 jaar handwerk -i- 2 jaar machinaal: doorgenaaid en good-year; 3) DAGSCHOOL voor SCHOEN- STIKKEN 2 jaar; 4) In het VERVOLMAKINGSJAAR, opleiding voor snijder en aanle ren van de gradueermachine. 5) ZONDAG- en AVONDSCHOC! PATROONMAKEN 3 jaar. Een INTERNAAT is aan de schco] gehecht. Voorwaarden te bevragen bij E. H. Bestuurder. N. B. De school beschikt over een volledig' stel machines voor het maken van de schoenen. De school begint op II September. (7210) De Bank van Frankrijk zal van Vrijdag af billetten van 5.000 en 10.000 frank in omloop brengen. waar, Beatrix heeft je over brieven gesproken, die zij laat ons zeg gen, in mijn schrijftafel heeft ge vonden. Het waren brieven van een vrouw aan haar man, aan de vader van haar kind. Misschien werd deze echtgenoot niet bij zijn naam ge noemd, misschien geloofde Beatrix er zelf aan. Ik weet immers niet hoever zij met haar verboden lectuur is gekomen. Arme Romana. Beatrix heeft een slecht spel met Je ge speeld, het zij met of zonder opzet. Nietwaar, zij is vanmorgen bij je gekomen en heeft je gezegd, dat ik je misleidde. Onder het voorwendsel je voor mij te waarschuwen, heeft zij de giftangel in je arm gestoken, en klaagde mij bij je aan. Het is mij alsof ik er toch bij ben geweest. Romana ja nu zeg ik toch weer Romana heb je je zo iets ergs van mij laten zeggen. En ik kan niet boos op je zijn, dat je zulke dingen van mij geloofde die óf door boosaardige laagheid óf door boosaardige dwaling werden uitge dacht. Romana, kijk mij toch aan, zie ik er uit als een eerioze schurk, een sluwe bedrieger? Zij viel op een leunstoel neer en omvatte de armleuningen. Haar don kere ogen keken hem verschrikt en tegelijk smekend aan. I't Vervolgt.) nwww M'n beste Lezerskorps, ik hoorde overlaatst een huisvrouw zeggen: Ach, ik ben maar een gewone huis moeder! alsof ze wilde aantonen: wat ben ik ten slotte van betekenis als ge al die andere vrouwen be kijkt, die onafhankelijk staan en een rol spelen in het leven. D'r zijn misschien ook wel Leze ressen-Moeders, die denken zoals die huismoeder: ik ben maar et- gewone huismoeder. Maar hebt ge er ai aan gedacht hoeveel er van U gevraagd wordt, hoeveel gij als mens moet betekenen om uw taak naar behoren te vervullen? Want niet alleen zijt ge verantwoordelijk voor alles wat het materieel leven van uw gezin aanbe langt, maar tevens voor de geest, die er in uw huiskring zal heersen. De woorden, die ge spreekt, zullen uw kinderen na zeggen, de liederen die ge zingt, zullen ze nazingen, de waar heden en principes, die ge diep in U draagt, en die ge beleeft, zullen, zij van U overnemen. Gij, moeders, drukt uw ^tempel op uw huis en op uw huisgenoten. Ter wijl gij gaat en komt, groenten schoonmaakt en kousen stopt, zult ge denken aan de zorgen, die een rimpel in het voorhoofd van uw man hebben gegrift; ge zult U afvragen waarom die grote jongen van U zo brutaal en onhebbelijk begint te wor den en hoe ge hem door de moeilijke periode kunt heen helpen. Ge zult overwegen of het wel billijk is uw klein meisje te straffen voor iets wat ze uit onbezonnenheid misdeed en of ge niet beter zoudt doen haar te doen inzien dat ze verkeerd deed. Ge zijt maar een gewone huismoeder, maar indien elk van uw werken en daden doordesemd is met een geest van liefde, dan zult gij, ondanks de vervelende en eentonige karweitjes, die gij te verrichten hebt, met diepe erkentelijkheid kunnen zeggen: God zij dank dat ik maar een gewone huismoeder ben en mijn dagen bin nenshuis in dienst van de mijn dier baarste gemeenschap, mijn eigen ge zin, mag slijten! Het was over een gewoon huismoe der dat ooit die schone lofzang; «De sterke vrouw, wie zal haar vinden... geschreven werd. M'n beste vrienden, er zijn een menigte gelukkige dingen, die God ons tweemaal kan geven, maar Hij geeft ons slechts éénmaal een moe der!!! Onthoudt dat, moeders, en wijzigt uw eigen oordeel over uw eigen leven als simpele huismoeder. VAN OORDEEL gesproken: de mensen oordelen tegenwoordig veel te rap en te lichtvaardig. Iedereen beklaagt zich over z'n geheugen, maar niemand over zijn oordeel. Ik heb eigenlijk nog maar weinig men sen ontmoet, die feitelijk een goed oordeel over iemand kunnen geven. Gewoonlijk is het al slechtwat ze erover te vertellen hebben. «Zeg, weet ge 't al...» en de ton gen draaien door...! Ellendige men taliteit! Men mag in h«t leven niet te rap een oordeel vellen over iemand. 't Schijnt dat ze in Eygpte ook van die plaag behekst zijn. Kali Ben Alinka, een brave Egyptenaar, werd gezegd; «Vraag en ge zult verkrij gen! Zekere dag nu was Kali Ben Alin ka in nood en hij kwam op het idee in een brief, die hij Aan de Goede Godadresseerde, 200 piasters te vragen. De postbeambte, die ten zeerste verbaasd was (wie zou het niet zijn), opende het omslag en was ontroerd toen hij die boodschap las. Hij besloot de arme Egyptenaar te helpen. Hij haalde er zijn vrienden bij en de omhaling bracht 100 piasters op, die ze onder omslag naar de brave ziel zonden. De brave Kali Ben Alinka dankte dan in een andere brief, die natuur lijk weer werd geopend. In een «post scriptum» stond volgende drin gende aanbeveling aan de Goede God: «Zend me een volgende maal geen geld meer onder omslag: de postbedienden zijn dieven! VAN DE HAK OP DE TAK sprin gend, schakel ik thans over naar de reportage van de derde en vierde rit uit de kamp Juul Van Hevel Stan- ten Dijzers: DERDE RIT De derde rit was aangevangen, Stanten wilde kost wat kost En waarlijk 't was deerniswaardig, g'hadt onze Juul moeten zien, g'en zoudt voor zijn victorie geen half eenske willen biên. Stanten reed op zijne velo rapper dan de rapste vliet, en hij lachte lijk een ezel, die voor 't eerst wat distels ziet. Z'n borst zwol van louter glorie lijk 'n hoop pannekoeken deeg en hij zuipte d'een na d'ander zijne beide pullen leeg. Hij was zeker van z'n slag nu, lijk 'n kind dat zeker is dat 't op tijd z'n pap zal krijgen als z'n moeder bij hem is. Maar al dromend van z'n glorie, kletste hij plots op de grond, hij kreeg 'n neus als 'n appel en twee tanden uit z'n mond. Stanten was rood van koleire en hij huilde als een zwijn, dat gewurgd gaat worden en z'n oren afgesneden zijn. Juul Van Hevel won de koerse hij was fier gelijk een haan, gauw reed hij 'n ereronde en... daarmee was 't ook gedaan! IK HEB ME ONLANGS een nieuw pak gekocht. Staat me als gegoten, zeg. Ja, mijn broek knelt me wat onder de oksels, maar anders... Ik heb ook een paar nieuwe schoenen gekocht. Staan me ook als gegoten: ze zijn me drie maten te groot. Nu, dat heeft ook z'n voordeel, dan ben je veel eerder thuis. Maar overlaatst heb ik me nu een paar schoenen ge kocht, die me twee maten te klein zijn. Waarom te klein zult ge me vragen. Zal ik U even vertellen: Ik heb een vrouw, die me steeds tegenspreekt m'n zoontje is door z'n laatste examen gezakt m'n dienstmeisje heeft de benen geno men en m'n zaken gaan belabberd. Nu, dan is m'n enig plezier 's avonds m'n schoenen te mogen uittrekken. Maar nog liever een paar schoenen, die me te klein zijn, dan voor een maand te gaan zweten in Hawaï zo als m'n gebuur, Notaris Floep, die in vacantie is geweest naar Hawaï. Anders een mooi land, een aardig land, een fijn land, een pracht van een land, maar een heet land. Heet! Kolossaal Verschrikkelijk heet De Notaris liep er letterlijk te klap pertanden van de kou, zo heet was het in Hawaï! Ja, vertelde de Notaris, men doet in zo'n tropische hitte soms van die nerveuse dingen, die ontaarden in een zeer hevige verstrooidheid. Op een avond kom ik op m'n kamer in m'n hotel en ik was zo gepakt van d'hitte: ik legde m'n gebit in bed en ging zelf in het glas water zitten!!! Hm, ik heb bij me zelf gedacht: dat moet nog een hele kunst wezen om in een glas water te gaan zitten! Mijn Marenta zou dat in alle geval niet kunnen!!! EEN KUNST echter dat we nog allemaal een beetje moeten leren, dat is de kunst om met mensen om te gaan. Met mensen omgaan is evenzeer een kunst als biljarten en tennissen. De grootste hinderpaal daartoe is het egoïsmeEgoïsten zijn deze, die te veel denken aan zichzelf en te weinig aan anderen. Men vindt ze overal waar mensen te samen zijn. Ze zijn gemakkelijk te herkennen, a! dragen ze geen herkenningsteken. De man bijvoorbeeld, die zijn radio zo hard laat spelen dat zijn buren er hinder van hebben,,behoort even dui delijk tot de lijders aan egoïsme als de vrouw, die op een onbehoorlijk uur haar linnen uitklopt boven het raam van haar onderbuurvrouw. Vertrouw slechts op eigen onder vinding alteen op de baan wordt een wagen degelijk beoordeeld. Vraag een proefrit, op een moeilijk traject can de Officiële Verdeler. in zake aesthetica en kunst zijn het daaromtrent roe rend eens, want zie hier wat al prijzen Ford reeds won! Prijs van af t De jongeman, die 's nachts om twee uur thuiskomend in zijn pen sion, met veel lawaai de trap op klimt en hard de deur achter zich dichtslaat zonder zich te bekomme ren om zijn medebewoners, die reeds slapen, is even duidelijk een lijder aan egoïsme als diegenen, die in overvolle treinen of trams weigeren door te lopen om een plaatsje te rui men voor andere mensen, die even graag en met even veel recht als zij met die tram of trein meewilien. Zo ook de mensen, die aldoor pra ten over zichzelf en over hun eigen min of meer onbelangrijke belevenis sen. Die nooit luisteren als anderen proberen iets te vertellen. Die an deren voortdurend in de rede vallen. Die mensen, die, al of niet onder het schoon klinkend voorwendsel van oprechtheid en openhartigheid hun eigenliefde en agressiedrift bot vieren door altijd ronduit en vierkant te zeggen wat ze denken, zonder re kening te houden met de gevoelens van anderen. Het egoïsme is het hoofd van alle botsingen, conflicten en ruzies. We kunnen gerust zeggen dat de meeste ellende op de wereld er uit voort vloeit. Een egoïst is geen goed Chris ten, ook al zou hij regelmatig naar de kerk gaan en rozenkransen bidden. Heel zeker is hij geen werkelijk be schaafd mens, hij is een hopeloos slecht opgevoed mens, ook al zou hij nog zo deftig gekleed zijn en zou hij nooit zondigen tegen de regels van de etikette. Indien ge de kunst wilt bezitten om met mensen om te gaan, begin dan met U te oefenen in het naleven van de eerste en voornaamste regel van de omgang: denk nooit uitslui tend aan U zelf, denk ook aan de ander!!! Men herkent de verstandige mens aan de wijze, waarop hij z'n eigen dingen behandelt de beschaafde herkent men aan de wijze, waarop hij met het eigendom van anderen omgaat!!! M'n Beste Lezers en Lezeresjes, ik sluit mijn epistel met een mop, zo dat U lachend en vol optimisme de nieuwe week zoudt kunnen ingaan: Een man, die er van hield z'n vrouw altijd te plagen, reed met haar per auto over een landweg. Toen ze een troep kwakende gan zen voorbijreden, zei hij haar: Hoor eens, vrouwtje, ze groeten U. Ze zijn zeker familie van U? Ja, antwoordde z'n vrouwtje, aan getrouwde Moeje nie weer hen?! Aan allen een goeie dag en tot later! Het Manneke uit de Maan. WILT U GELD VERDIENEN BIJ U THUIS en de breistiel kennen na enkele dagen? Vraag gratis kataloog Nr 2 of kom tot betrouwbare firma: Breimachine Rapide, 180, Brabantstr., Brussel, of Kortrïjkstw. 53, Gent. (d-3613) gewaarborgd, oplosbaar in water; 150 gr. voor 100 liter. Prijs per kg.: 45 fr. 10 kg.: 40 fr. 68 kg.: 35 fr koper- en loodarseniaat: Prijs per kg.: 35 fr. 10 kg.: 30 fr. 100 kg.: 25 fr. Tel. 500. (7030) Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht riiet langer, maar plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons blad! deesmaal wederwrake nemen. Heel vroeg reeds stond hij op post. Na het teken stoven z'allen in dolle vaart na langs de baan, Stanten ving om te beginnen met 'n ferme voorsprong aan. Juul kwam achter, trapte ferme om te komen bij z'n maat, en hij hijgde luider dan een lam, dat naar z'n moeder blaat. Onze Stanten zat in forme lijk 'n schacht van vijftien jaar, die voor 't eerst met zijne pet op wandlen gaat langs de boulvard! Na 'n tijdje van dol rijden, kreeg hij 't einddoel in het oog en 't was mogelijks nog sneller dat hij om de premie vloog. Maar plots bokte hij lijk 'n karre op slechte kasseide steên, 't scheelde nikske of hij stekte dwars over zijne guidon heen! Stanten sprong van zijne velo, zijn band stond plat als een vijg; en tot toppunt van miserie Van Hevel vloog reeds voorbij. VIERDE RIT De laatste rit zou 't beslissen, Stanten wou 't niet opgeven, «zo waar als 'k een as ben» zei hij, zal 'k Van Hevel een buize geven! De Ford 1950 is de elegantie personenwagen. Deskundigen

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 8