Tractor ZETOR 25 P. K. De Ronde van Frankrijk FINALE VAN HET INTERNATIONAAL 0ANSKAM PI 0 ENSGHA P voor BEROEPSDANSERS Ruddy Demunster uit wint in een mooie spurt Waregem de 18° proef [augustus i Worden de grote ronden in het Wereldkampioenschap te Moorslede afgelast? Een sterke Antoon Dekeyser uit Lotenhulle wint met brio de Sint Jozefs Vrije Beroepsschool van leper Exposeert Motorijder reed Biomme omver Kalender der Wielerwedstrijden bij de top van de Turini LANDBOUWERS! Firma Hector ALLAEYS Ollivier voor de tweede opeen volgende maal voor het Wereld kampioenschap geselectionneerd Arbeid Kunst Kristen Opleiding OOSTENDE Koninklijke Schouwburg Zaterdag 5 Augustus, te 21 uur Zondag 6 Augustus, te 21 uur: "UN CAPRICE lf comedie, van Alfred de Musset en "LA PARISIENNE comedie, van Henri Becque met VERA KORÈNE en DANIEL LECOURTOIS, Woensdag 9 Augustus, te 2i uur DE dans ROMD de wereld 'k Ben wreed kontent en 'k zal men beste doen w zegt Valeer Men zou 23 maal de kleine ronde rond Moorslede rijden 17* Proef van 'f Kriterium te Boezinge vors het SCriterium te ¥@&grsi@ WIELERSmPPERTJES LIEFHEBBERS- KRITERIUM VAN WEST-VLAANDEREN 19e Proef te Middsikerke HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 5 Aug. 1950. Blz. 5.. De Vlaggml wattien in de U'ind! Dc Vakschool UKint kunxt en zoerk! Studenten, bljj en wetyeetiut, Staan pUchtbnowstpnzmt en sterk! De kroon op het werk! Drie aagm Expositie1 Werk der studenten, eigen werk. kunst, initiatief! Geen Ja^ade- werk, maar grondigArbeid na stu die! Uitwerking en uitslag van ge volgd programma! Arbeid, kunst in een kristen ka der, met kristen moraal! Eventjes binnentreden! Katholieke Vrije Beroepsschool, hoog, ruim, luchtig'! Het Paleis van de Arbeid! De leerschool onzer stielmannen! Het centrum van de geschoolde vak lui! Het fondament voor het later beroepsleven onzer Vlaamse jongens! Het Tehuisvan onze beroeps- schoolsliudenten, met pedagogische opleiding, met strenge tucht, met lichamelijke training, met goede geest, met ruime en brede opvatting en verstandhouding! Zie, «laar is de joviale Directeur, Z. E. H. De WuH, die ons uiterst vriendelijk verwelkomt, rondleidt en te woord staat! Energiek, vol ijver en opoffering:, onvermoeibaar, slaat hij aan het stuur met 'n ernstige, ge- devoueeide bemanning: twee Eerw. Heren Professors, Cannière en Ver meulen; Heer Annoot, Secretaris; Technisch Ingenieur Haentjens; 20 Professoren en Regenten, onderlegd, bekwaam, met psychologische vak kennis, formeren de 350 studenten! Hier is dynamisme en idealisme! Zulke inrichting, zulke school brengt krachten voort die tellen in de maatschappij We voelen ons hier in 'n expositie- milieu! Sober, met smaak, zijn de zalen opgetogen! Kristiikruis, Paus, Koning, Mgr Cardijn, prijken tussen vlaggen en wimpels! Aan de ingang het groot portret van Heer C. Schmidt. President C.O.O. Caimin- rode schilden vertolken ons de diffe rente ambachten! Daaronder expo seert dc paswerkerlj der leerlingen. We vinden hier de dagleergangen, met hout- en metaalbewerking, elec- triciteii. Verder worden ons de avondleergangen voorgesteld, met draaien, lassen, houtsnijwerk en comptabiliteit, snit en confectie, autotechniek, radiotechniek, Frans. Op de versierde wanden bewonderen we teikeminjsn, foto's, plans, uur roosters, technisch tekenen, projec tie, schetsen allerhande. Vol interesse bezichtigen honderd® nieuwsgierigen de tentoonstellingOuders, broeders en zusters zijn fier op het werk der exposanten! Veel bezoekers horen we zeggen; Rotsevast! Mijn zoon komt ook naar leper Vakschool! Hier vocml men stielmannen! Het volk feliciteert, na de rond gang, Bestuurder, Leraarskorps en Studenten! Beste ouders, jenkheden, lezers en leztresjes, volgt ons nu naar de zaal der Metaalbewerkers! Opvoedkundige spreuken versieren de murenWe vinden hier de modernste apparaten, de geperiectionneerdste ma- chienen! We zien er de jonge vaklui aan het werk. met schaaïmaehien, boorma- chi:n, paswerk, draaien, frezen, rond- slijpmachien, smeden, electrtsch- 'en autogeeniassen en snijden. Hier zien we hei werk der studentin, met bui tengewone inspanning, voor het ver vaardigen ran toestellen en machienen constructie van boormachienen en ge reedschap van de smisse! We bekijken er motoren, auto-leirgang. We consta teren öt rijkheid aan didactisch mate riaal. We nemen eens plaats in de auto. die ter beschikking staat van de stu- d'.nten, voor de rijlessen! We geloven onze eigen ogen niet, als vis in de kunstsmederij aantreffen, kunstig smeedwerk in ijzer:: vuurhaard, kandelaars, luster, traDleuning i Wat denkt U van zulk programma? Nu gaanwe naar het Paviljo:n dei- Houtbewerkers! Heel het houtpaviljoen is aan de ar beid! De Leraars leiden, bevelen, waken! We treffen de studenten met moderne schaar- en boormachien, ultra-moderne draaibanken, slijptmaehlenen, lintzaag, vljlmachïenen, pres- en wrijfmachien, wipzaag, bandscheurmachien. We kun nen hl r ter plaatste constateren wat hier geleerd wordt in SCHRIJN- EN MEUBELWERK: plak- en massitlwerk, hand- efi machienwerk, politoeren, draaian, sculpteren! We voekn. ons ge troffen door KUNSTIG SNIJWERK! Bureau nisticue met parketblad, dres soir in renaissance, gothisch tabou ret, siertafeitje in Fries snijwerk, Vlaamse kamer, Vlaamse schouw 111 eik, rustique slaapkamer, moderne meubels, keuken met gans nieuwe op vatting, moderne slaapkamer in syco- rnore van Dotelaar. Ten slotte bewon deren we in cie STIJLMEUBELS: Ro maanse troonhemel, gebeeldhouwd Ta bernakel, beeld St Maroellus in eik, zit bank met koffer, gebeeldhouwd in Vlaamse stijl. We zien er stuaenten- «culpteurs aan 't werk met boetseren, .tgleten en beeldhouwen! Nu nog 'n. wandelend bezoek aan: Het Paleis der Electriciteit! Al de studenten zijn aan 't werk! Het ronkt, davert, schroeft, bliksemt! Ja, we vinden hier: gelijk- en wissel stroom, laag- en hoogspanning! Daar bij alle apparaten: bobineren, lichtin stallaties, aansluiting van motoren en machines, automatische toestellen, os- sllograaf, die de gevoeligheid d;r gelui den opneemt en tekent, precisie-apoa- raten en meetapparaten. ELECTRISCHE ATTRACTIES! Amusement, nut, inlichtingen! Moderner kan het niet!... '11 Beetje veel geronk en geschroefMoeilijk mekaar verstaan!,,, Doet niets!... De bezoeker krijgt alle Informaties, door vier electrische apparaten 1. Elcctrisch tableau! stel alle vragen!... Eventjes op de knop duwen! Het antwoordt komt U in lichtbeeld op het scherm 1 2. Marcel, de Robot! Onze jongst- electrieker! In zijn blauw werkpak vijlt hij er duchtig op los! De bezoe ker duwt op zijn klein teentje... Aai!... Hij stopt het werk! Kijkt U vriendelijk aan, en gaat U aan 't vertellen over de Vakschool, het Internaat, de afde lingen, de leerstof, enz. ,3. Electrtsch apparaat met Kruis van Matte Dit geeft U alle inlich tingen over de 4 afdelingen. 4. Het Draaiend Boek! Geeft de kijklustigen foto's, souvenirs, over alle werkingen op de Vakschool! S.O.S.! De noodklok luidt In 't Vaderland! België heeft 'n groot tekort aan tech- niekers!... Jongelingen, hebt ge dit S.O.S.-bericht opgevangen in uw le vensradio?... Ouders, vormt de toe komst uwer kinderen ln de Vakschool! Zegt niet dat een stiel vernederend is! Zulke dwaze redenering is uit de boze, ondemocratisch en verouderd! Arbeid adelt!,.. Kiest uw carrière ln de Be roepsschool! Daar ligt uw redding, uw toekomst, uw vrij, brlllant leven, de groei en bloei van uw huisgezin, de grootheid van uw lieve Vlaandren, de macht van ons Vaderland! Internaat van de Vrije Beroepsscho»!! Een Katholiek Internaat is 'n zegen voor de Jeugd! De voordeïen daarvan zijn niet te overschatten! De opvoeding ïs er volledig en verzorgd! Tijdverli.s op flets, tram, trein of autobus bestaat niet! Gevolg daarvan! meer studie, beter werk. flinkere vor ming, hogere uitslag! Sinds verleden jaar zijn in de Vakschool 50 int:rn- stuüentin! Dit jaar komen er 70! Ouders, maakt U geen zorgen! Het in ternaat staat onder de kristflijke lei ding' van. twee Pri isters-ProfessortnEr wordt goed gezorgd voor lichamelijke belangen, kost en inwoon, voor opvoe ding en geestelijk welzijn, voor de ver standelijk- ontwikkeling! De studenten krijgen buiten de praktijk, ook theo retische lessen! Ouders, zij wilien de leerlingen ons toevertrouwd, zet1 lijk gaaf, geestelijk gezond houden! Daar voor is het Internaat de beste oplos sing! Wij willen Kristen Vlaamse jon gens, voornaam en beschaafd, schoon en gezond van ziel en lichaam, ten ba te van de maatschappijOnderzoekt nuchter dit dringend probleem en... oordeelt dan zelf, als verstandige lieden, en neemt uw besluit vóór 12 Septem ber! De Fanfare der Vakschool! Turnclub en Fooibal! Het jong muziek speelt marsch en lied. De Turnclub brengt, gezond vermaak! Schept vreugd in 't leven, blij ver- schiet Met zon. en lach, met kunst eu [smaak! Onder leiding van Heer Gab. Verhae- ghe, uit Poperinge. geeft de piepjonge Fanfare reeds 'n flink concert! Ze tel len nu 25 spelende leden! 40 Jonge muzikanten wachten op hun instru ment! Wie helpt??... De Turnclub, 60 Studenten, onder leiding van Heer Merlevede, greft ons 'n tumdemonstratie: aRhvthin-che oefeningen op muziek in wit uniform, gecadanseerde pas. uniform energie, gelijkheid in. bewe ging! b) Springoefeningen met toestellen in wit-groen pak! Buitengewoon .ge drild! Daverend succes! In die richting wijst het compas der Vrije Kath. Vakschool! Het aangename gaat er met het nuttige gepaard! Er is muziek aan boord! De matrozen turnen, spelen footbal! De bootsman houdt stevig het roer ln hand! De boot vaart Immer rechts, met als eind bestemming: ernstige scholing, wel stand en vrede, geluk voor tijd en eeuwigheid Personaliteiten die we opgemerkt hebben op de tentoonstelling en bij de plechtige afkondging van ile uitslagen, Z. E. H. C. Verhaeg'he. Deken; de Heer J. Vanderghote, Burgemees ter; de H.H. Schepenen Dehrm, Rcbyn en Muller; de Heer Rouseré, gemeen teraadslid de Heir C. Schmidt, Voorzitter van de Commissie van Bestuur en de H.H. Leden van de Commissie van Bestuur; de ZZ. EE. HH. Principaal van het College: Bxutsaeit, Inspectiur; Pastoors van St Niklaas, St. Jacobs, Brlelen en Laongemark; Socquet, oud-directeur van de school; Macs. Directeur van de Rousbrugge Damen; Sobry, ourl-dioc:- saan Inspecteur; Directeurs van d: Vrije Beroepsscholen te Kortrijk, M: nen en Moeskroen; Verb:ke, algemeen Proost van het Werkersverbond: de Heer Volksvertegenwoordiger Jer. Stutte; de Heer Landfsheere, Directeur van de stedelijke Nijverheidsschool; Prof. Ir. Van Tieghem van de Hogere Rijksfcechnische School: de H.H. Burgemeesters van Land mark en Hollebeke; en talrijke andere personaliteiten. Felicitatie! Het Wekelijks Nieuwsfeliciteert hier van harte, in name van etad en arrondissement, haar talrijke trou we lezers, Z. E. H. Directeur, het Le raarkorps en de Studenten, om hun initiatief, hun opoffering, hun hoog staand resultaat, hun nooit gekend succes in die prachtige, praktische, leerrijke tentoonstelling Zonder dit ongeluk, waarbij 'k ernstig in de liesstreek werd gekwetst, arriveerde ik zeker in het Prinsenpark... PROTESTMOTIE DER C.V.P. Arrondissement Kortrijk. Het Hoofdbestuur van de C.V.P. Arrondissement Kortrijk, vergaderd op 2 Augustus 1950, te 18.30 uur, om de schandelijke nederlaag in de Koningskwestie te bespreken, schandvlekt de houding van de liberalen d'e de revolutie van de straat hebben gesteund, keurt de regering' af, die de meest elementaire taak van het handhaven der orde niet heeft vervuld en daardoor het regime der democratie niet heeft bevei ligd; djst dat de verantwoordelij- keir: voor die nederlaag zouden aangeduid worden en uitgeslo ten uit de partij; beivr iedere Vlaamse par lementair de overdrachtswet, die de troonafstand insluit, niet te stemmen; staat er op dat ten allen prij- ze en in elk geval een homoge ne C.V P.-repering het be wind blijve vordert dat de positie van dë Vlamingen ia de Staat ein delijk tot haar recht komt; besluit deze motie mede te delen aan de pers en aan de 1"' "ng van de C.V.P. en gaat over tot de dagorde. De arrondissementsvoorzittcr, M. VANDEKEKCKHOVE. en secretaris, J. HOET. ARBEIDER uit ELVERD1NGE LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Op zijn werk in Frankrijk. Dc Belgische grensarbeider, Robert Vermeulen, 26 jaar, wonende te Elverdinge, Klytestraat, is het slacht offer geworden van een zwaar onge val. Vermeulen, metserdiener bij de firma Ferret-Savinel, was bezig met een lading bakstenen naar de derde verdieping van een in aanbouw zijn de huis te Mouvaux, te brengen, toen hij plots het evenwicht verloor en terecht kwam in de uitgegraven kel dering, die 6 meter lager lag. Ernstig gewond aan het hoofd dooi de vallende bakstenen, werd hij met een ziekenauto naar het gasthuis van Toerkonje overgebracht. We ver namen dat Vermeulen een schedel breuk had opgelopen. Nu de oogst reeds dicht bij de deur is, profiteer ervan om uw bedrijf te moder niseren en koop de Sterke bouw Verminderde prijs Zuinig verbruik Alg. Vertegenwoordiger Priesterstraat 40, POPERINGE (c-7236) Maandagnamiddag is Biomme, na zijn opgave ln de zestiende rit van de Ronde van Frankrijk, Menton-Nizza, reeds ln de Rodenbachstede teruggekeerd. Een terugkomst, die, al bracht ze nu zeker niet dit enthousiasme, waarop het me rendeel der Roeselaarse inwoners had den gehoopt, zich toch als een razend snel vuurtje onder de stedelijke sport mannen verspreidde en dan ook ln een minimum van tijd door eenieder werd vernomen. Naast tal van supporters, welke Blom- me ln zijn nieuw tehuis, het «Café du Paradisnog dienzeifden dag gingen opzoeken, waren ook wij in de gelegen heid met de overwinnaar van St-Gau- din-Perpignan, enkele woordjes te wis selen. We hadden er vooral prijs op ge steld Maurits* wedervaren tijdens de Grote Ronde uit eigen mond te verne men, omdat hij door sommige kranten effenaf in het belachelijke werd getrok ken en op niets ontziende wijze werd over de hekel gehaald. In soortgelijke zaken echter mag men niet te voortva rend gaan doen, daarom Is het steeds nuttig alle klokkenook die van de betrokken renner zelf, te beluisteren. En dan te... oordelen. DE «WARE OORZAAK» VAN BLOMME'S ONTREDDERING Biomme aan het vertellen krijgen over het te vroeg voorbije Ronde-avontuur is bepaald niet moeilijk. Met een vraagje nopens die onverwachte opgave is de wagen al spoedig aan het rollen en ver schillende opwerpingen van collega en gebuurOllivier, die ook eens is bin nengewipt om zijn vriend een goeden dag te komen zeggen, zorgen voor de nodige stemming gedurende dit onder houd. Wel, zonder die aanrijding op de Turlniberg door een Franse motorijder welke uit tegenovergestelde richting kwam, zou ik alleszins deze rit tot een goed einde hebben gebracht. Op dit ogenblik bedroeg mijn achterstand een ruime twintig minuten, maar na de Turini hadden we een vijf en veertigtal kilometer bergaf en 'k zou alleszins een deel van mijn verlies hebben goedge maakt. Ik had mij overigens nog niet geweerd in opdracht van Sllveer Maes, voor de aanstaande tijdrit maar stond nu met een gebroken flets en ver wondingen aan de arm en de liesstreek, mij door het vorenste van de motorfiets* toegebracht. Aan tv at schrijft u die vermoeid heidwaarmede ge tijdens de laatste ritten te kampen had, toe? Volgens de dokter mij heeft ver klaard, is dit aan het feit dat ik wegens een bezeerde knie, vier dagen lang met slechts één been kon duwen, te wijten. Ge moet dat eens ondervinden, de ene keer met een voet uit de haak, dan het been wat laten hangen; best dat 'k nog nu en dan eens een stootje kreeg van mijn medematen, anders zou ik het nooit vier dagen hebben uitgehouden. Die historie van dit knietje niemand die er eerst aan geloofde. Men lachte mij uit, tot een Franse dokter, in bij zijn van Karei van Wijnendaele, besta- tigde dat het veel ernstiger was dan men dacht en zo er niet voor gezorgd werd, het mijn eventuele opgave voor gevolg zou hebben. Nu voel ik er niets meer van en 't is best ook. Hebt ge u niet gekraaktin die twee honderd twintig kilometer lange ontsnapping van St-Gaudin-Perpignan Niet in 't minst, 'k Voelde niet eens da 'k gereden had, tot op een twintigtal kilometer van de eindmeet, het al op eens begon draaien en ik niet meer wist waar 'k was. Een zonneslag die mij te pakken had en dat kwam voorzeker door die onbeschrijfelijk verzengende zonne stralen, welke vlak op de glazen van mijn stofbril, die onbedachtzaam om hoog geschoven was, brandden. Hoe ik er nog geraakt ben aan dien arrivee, is mij een raadsel, 'k Wist anders van niets meer, alleen nog dat Sllveer Maes achteraf nog gezegd heeft da 'k daar 'n twoddegemist heb. Ik hé ze kik dan maar gepakt in joun platse, vertel de me Sllveer 's anderendaags, Wat denkt ge van Süveer Maes als ploegleider? Sllveer is ne goen, hij doet wel le lijk en hij zoe' 't er een deure trekken ook, maar hij verliest nooit het noorden en weet met elke opdoemende situatie seffens raad. Sllveer kon niet zien dat de Belgen van achter 'in de groep lodder den en seffens was hij daar gezet en verplichtte ons van in de vorenste ran gen post te vatten. MOEST IK TOEKOMEND JAAR EEN KANS KRIJGEN, 'K GA ER OPNIEUW NAARTOE Wanneer men de feiten nagaat, dan kan men het niet wegcijferen, dat Blom- me in de Tour met een respectabele on- kans heeft te kampen gehad. Vooral in de eerste Pyreneëenrlt Pau-St-Gaudin, waarin Biomme naast drie valpartijen ook nog vijfmaal met een lekke tube had af te rekenen. Anderzijds mag niet uit het oog wor den verloren, dat BlOmme toch zijn steentje bijbracht om de moraal in de Belgische ploeg hoog te houden. En wel in de vorm van een niet te onderschat ten geldgewin, welke op een ruime 300.000 Franse francs kan worden ge schat en waarmede Biomme onmiddel lijk na Stan Ockers, de tweede plaats innam. Lastig, de Ronde van Frankrijk, MauritsLastiger dan de Ronde van Marokko, werpt Valeer Ollivier op. Een vergelijk met de Ronde van Marokko gaat niet op, antwoordt Blom- me. Het is in ieder geval zeer zware kost de Tour, voegt Maurits er aan toe. Zoudt ge er nog naartoe gaan? Wanneer ik volgend Jaar goed mar cheer, zou ik er nog eens naartoe willen. Het ongelukkigste is echter, dat voor hier in België geselectionneerd te wor den, ge u eerst stokke dood moet rij den. Volgend Jaar gaan we alle twee naar de Ronde, gij en ik Maurits, zegt Ollivier, en 'k zal ik wel zorgen dat ge niet meer opgeeft. En wat "betreft het wereldkampioen schap in achtervolging te Rocour, vra gen ive nog? 'k Zou dre wel naartoe gaan, doch 'k ben het nog niet zeker. Berten Ser- cu raad het me in ieder geval sterk af. We hebben nog een poosje blijven pra ten, waarbij Biomme, die zich moeizaam recht, ons de prachtige linten toonde, welke aan de bloemtuil, waarmede een eerste ritoverwinning in de Ronde werd behaald, waren gehecht. Intussen was Ollivier, welke 's ande rendaags te Schoten aan dei start kwam naar huis vertrokken, en kwam 't aan- Zie vervolg hiernevens W8T HET PROGRAMMA VAN DE (rumba, samba, paso-doble, quick-step, slow-fox, tango, Engelse en Ween se wals). Deelnemende landenEngeland, Oostenrijk, Dene marken, Frankrijk, Nederland, Zweden, Zwitserland en België. van de Comédie Franqaise met de Cinemavedette LUDMILA TCHERINA, sterdanseres van het ballet van Monte Carlo. (7.500) Beroepsrenners. MAANDAG 7 AUGUSTUS IEPER: Provinciaal Kampioenschap: .160 Km., 20.000 fr. prijzen. Ins.: Leopold Beddeleem, Statiestraat. 65, leper, tot 5 Augustus. Rugn.: café «Cour de BruxellesDiksmuldestraat, leper, van 12 tot 13.30 u. Vertrek: 13.30 u. DONDERDAG 10 AUGUSTUS KORTRIJK: 150 Km., 25.000 fr. prij zen. Ins.: Alfred Legon, Loofstraat, 5, Kortrijk. Rugn.: Stadhuis, Kortrijk, van 12 tot 13.30 u. Vertrek: 14 u. DONDERDAG 17 AUGUSTUS IZENBERGE: 161 Km., 20.000 fr. prij zen. Ins.: Marcel Hevighebaert, Dorp straat, Izenberge. Rugn.: Emlel Vier- straete. Dorpstraat, Izenberge, van 11.30 tot 13.15 u. Vertrek: 13.30 u. Onafhankelijken. RONDE VAN BELGIE (8 ritten) 5 Oogst: Brussel-Moeskroen. 6 Oogst: Moeskroen-Heist-aan-Zee. 7 Oogst: Heist-aan-Zee-Hannult. 8 Oogst: Hannuit-Rocour (Wielerbaan). 9 OogstHers tal-Remouchamps. J0 Oogst: Rustdag. 11 pogst: Remouchamps-Jemelle. 75 Km., tijdrit. 12 Oogst: JemelLe-Pont-de-Loup. 13 Oogst: Pont-de-Loup-Brussel. Prijzen: 12.500 fr. per rit. DINSDAG 8 AUGUSTUS ZWEVEGEM: 150 Km.. 20.000 fr. prij zen. Ins. en rugn.: café St-Georges Georges Barrezeele, Leopoldstraat. Zwe- vegem. van 12.45 tot 13.45 u. Vertrek: 14 uur. DINSDAG 15 AUGUSTUS KORTRIJK: 125 Km., 10.000 fr. prij zen. Ins. en rugn.: St-Denysstraat, Kortrijk, van 13 tot 14.15 u. Vertrek: 14.30 uur. Liefhebbers. ZATERDAG 5 AUGUSTUS MOESKROEN: Criterium: 100 Km.. 6.000 fr. prijzen. Ins. en rugn.: café SportifR. Debaes, Grand'Place. Moeskroen, van 13.30 tot 14.30 u. Ver trek: 15 u. ZONDAG 6 AUGUSTUS ARDOOIE: 120 Km., 6.000 fr. prijzen. Ins. en rugn.: Léon Desandere, Tassche Roeselare, Ardoole, van 12 tot 13.50. Ver trek: 14 u. MAANDAG 7 AUGUSTUS KRUISEKE-WERVIK: 120 Km., 5.000 frank prijzen. Ins. en rugn.: Léon De- leu, Krulseke-Wervik, van 13 tot 15 u. Vertrek: 15 u. ^DONDERDAG 10 AUGUSTUS MIDDELKERKE: 110 Km., 5.000 fr. prijzen. Ins. en rugn.: «Hotel du Nord P. Boddez, Kerkstraat, 22, Middelkerke, van 14 tot 15 u. Vertrek: 15 u. staande wereldkampioenschap op de weg te Moorslede nog even ter sprake. Biomme hoopt dat hij na een week rust van zijn verwondingen zal hersteld zijn en wanneer hij hoort, dat er toekomen de week Maandag ne provincialen baaite verdienen is, rukt hij zich plot seling om en replikeert: Als ten beetje gaat, ben ik te leper aan de vertreklijn; 'k zou dat provinci aal kampioenschap, welke mijverleden jaar te Staden reeds aan de beurt viel, nog gaarne ne keer winnen. Wij hebben instemmend geknikt. Biomme is een kurieustype en komt in onze ogen, onverminderd uit de Tour terug. De toekomst en Biomme zelf, zullen deze thesis bevestigen. Als hij nog de kans krijgt. KAARTEN TE BEKOMEN VOOR DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN TE MOORSLEDE Langs deze weg laat Wielerclub Vanliauwaert-Messells weten dat kaarten voor de Wereldkampioen schappen op de weg kunnen beko men worden aan volgende voor waarden ZATERDAG 19 AUGUSTUS, LIEFHEBBERS. Tribune B 1 Tribune B 2 Tribune B 3 Voorbehouden A Voorbehouden A (B.W.B.) Voiksplaatsen ZONDAG 20 AUGUSTUS, BEROEPSRENNERS Tribune B 1 Tribune B 2 Tribune B 3 Voorbehouden A Voorbehouden A (B.W.B.) Volksplaatsen C AANDACHT. Bij Iedere be stelling dient 6 fr. bijgestort voor aangetekende zending. OPGEPAST. We maken onze lezers er attent op dat alle tribu- nekaarten genummerde zitplaatsen ziji.zowel B3 als B2 als BI. Het bedrag dient op voorhand gestuurd naar ANTOINE DEGEZELLE Dadizclestraat 47, MOORSLEDE. P. C. 5001.7». - Telefoon 290. De eerst bestelde kaarten zijn de mooiste plaatsen. Belangrijk bericht voor Roeselare. Ome lezers kunnen te Roeselare kaarten bekomen bij de Heer Lu cas OSTIJN, Polenplaats 1, Café De Arend 250 fr. 150 fr. 100 Jr. 50 fr. 40 fr. 25 fr. 500 fr. 300 fr. 200 fr. 100 fr. 75 fr. 50 fr. 14' Rit: NIMES-TOULON. Deze rit werd een herhaling van de vorige, bij zover dat zij weer op een Noord-Afrikaanse zege eindigde. Deze ke.r was Dos Reis de eerste voor zijn ploegmaat Zalasco. De Belg Ward Van Ende deed ln deze rit een spijtige val en eindigde met vertraging. 15' Rit: TOULON-MENTOH. Deze rit vervangt de voorgenomen rit Toulon-Nlce. De renners hebben het zich vandaag gemakkelijk gemaakt en üedm een rustige wandeling langs de Middellandse Zee. om de laatste 40 km. ernstig te rijden. De regelmatige Bim Diederich (Luxemburger) wint deze rit met een minuut en 20 sec. voorsprong. 16' Rit: MENTON-N1CE. De grotenuit deze ronde hielden tijdens deze rit elkaar goed in de ga ten. Kubler slaagde er echter toch ir. met een nijdige spurt zijn twee on middellijke rivalen Ockers en Eobet achter zich te houden. Ockers werd echter dirde geklasseerd niettegen staande de klacht die hij indiende. De foto der aankomst bewees inderdaad dat Bobet Ockers nipt geklopt had. 17' Rit: NICE-CAP. Nadat de renners genoten hadden van een rustdag te Nice, trok men de Alp.m in. Deze bergrit bracht de revelatie der klimmerstalenten van onze landgenoot Baeyens, die eerst boven kwam op de Col de Vasson. Op de Cayoile echter ging de bonificatie naar Robic. Gemi- nlani trok zich los op de Col de Ia S'.ntinelle en eindigde met 22 sec. voorsprong op Meunier, Ocxers kwam vijfde binnen. IS' Rit: CAP-BRIANQON. Terwijl Ockers en Kubler onder el kaar de beslissende strijd aanbonden, kwam de Fransman Bobet net hen las- ig maken. De Alpenreuze.'i die vandaag moesten beklommen worden, waren de Vars en de Izoard. Bobet was op b:ide cols eerst boven, terwijl Ock.rs telkens derde boven kwam. Aan te stippen valt dat Impanis vandaag schitterend werk l.verde en Ockers flink ter zijde stond. Eobet won de rit en veroverde zes kost bare minuten op zijn tegenstanders. 10" Rit BRIANQON-SINT ET1ENNE. Uitslag: 1. Gem'.iiani, in 3 u. 49' 03"; 2. Kubler, op 42": 3. Ockers; 4. Impanis; 5. Piot: 6. .rch.nalen z. t. als Kubler; 7. Meunier, op 6 min.; 8. Kemp; 9. Vsrschueren. cp 19 mm.; 10. Gauthier; 11. Bobet; 12. Dussault; 13. Bruié; 14. Giget; 15. Rolland; IS. Gold- schmidt. ailen z. t. Verder kwamen To-pjes van 2 en 3 renners afgescheiden toe, w .nronder alle overige Belgen. Alleen van onze landgenoot Van~F-Je had men g:en nieuws. Fe'n-t werd na en vluch' van 150 Km. ingelopen op de Col de la Repu- blique, op een 20-tal km. van de aan komst. In de landenklasserihg bekleedt Bel gië de eerste plaats. ik alles doen wat maar enigszins moge lijk is om piekfijn aan de start van dit Wereldkampioenschap te verschijnen. En eenmaal in koers zal 'k mijn vel heel duur verkopen. Dat ik wat meer geluk kon hebben dan te Kopenhagen, waar een bandbreuk mij alle wapens uit de handen sloeg, gaat Valeer verder. Want als raen ln zulke koersen door pech wordt getroffen, mag men er gerust een punt achter zetten. Wie wordt volgens u, van Belgische zijde, de meest te duchten tegenstrever, vragen wij? Van Steenbergen zonder twijfel, antwoordt Ollivier seffens. Die mannen kunnen zich als niet één tot in de punt jes voorbereiden en wie zal er anderzijds bekwaam zijn 'n Van Steenbergen uit het wiel te rijden of in de eindspurt te kloppen. En van de buitenlandse deelnemers? Bobet. Kubler zullen te Moorslede zeer te duchten zijn. Koblet misschien ook, maar gedurende de laatste tijd ho ren we toch minder van de gereputeerde Zwitser. In ieder geval, de Roeselaarse sport mannen kunnen nu op beide oren sla pen. Ollivier zal er te Moorslede op 20 Augustus bij zijn en aan supporters zal het hem ln de gemeente van Wies Huyghe, zeker niet ontbreken... Alhoewel men het min of meer ver wachtte dat o'Hv't zou aangeduid w Tden voor Moorslede, dan was het toch een hele opluchting- via de Radio te vernemen dat de Rodenbachzoon, sa men met die andere West-Vlaming Briek Schotte andermaal gekozen werd, om ln het Wereldkampioenschap, welke binnen een tweetal weken te Moorslede plaats grijpt, de Belgische kleuren tegen een keurkorps van allerhande vreemde klep pers te gaan verdedigen. Op zich zelf beschouwd, is er op deze selectie van Ollivier helemaal niets aan te merken. De oud-kampioen van België was gedurende de afgelopen wielermaan- den opnieuw een der regelmatlgste ren ners van den lande en een korte blik op het reeds behaalde palmarès, waarop niet minder dan negen overwinningen geboekt staan, zullen eenieder wel over tuigen. Ollivier mag bovendien, samen met Rik Vansteenborgen. momenteel als desnelste landelijke wegspurter aangeschreven worden en dit ls een re ferentie di~ in geen enkel geval uit het oog dient verloren. Valeer zelf is natuurlijk fel In zijn nopjes m?t bewuste aanduiding en het vertrouwen door de hogere Boiidsinstaii- tle in hem gesteld. -r- Nu dat ik cr voor de tweede opeen volgende maal bij ben, zegt Ollivier, zal Italië duidde volgende renners aan voor het wereldkampioenschap te Moor slede: Bartali, Magni, Martini, Maggini, Leoni, Conté, Brasola, Casola en Bevi- lacqua. Bij de liefhebbers werden aange duid: Ferrari. Spotti, Zanottl, Clnanco- la. Piazza, Guide, Moresco en Gandini. Nieuwelingen. ZATERDAG 5 AUGUSTUS MENEN: 60 Km., 2.500 fr. prijzen. Ins. en rugn.: W. J. Vervaecke, Rljselstraat, Menen, van 13.30 tot 14 u. Vertrek: 15.30 uur. ZONDAG 6 AUGUSTUS DIKKEBUS (Krommen Eist): 70 Km., 2.500 fr. prijzen. Ins. en rugn.: «Café Beige», steenweg leper-Dlkkebus, Dik- kebus, van 14.30 tot 15.30 u. Vertrek: 15.30 u. OUDENBURG: 70 Km., 2.500 fr. prij zen. Ins. en rugn.: Cyriel Constandt, Statiestraat, 29, Oudenburg, van 14.45 u. tot 15.45 u. Vertrek: 16 u. SINT-ELOOIS-WINKEL: 75 Km., 2.500 frank prijzen. Ins. en rugn.: Henri Van Biervliet, café Belle VueGullegem- straat, Sint-Eloois-Winkel, van 14 tot 16 uur. Vertrek: 16.30 u. VICHTE: 60 Km., 2.500 fr, grijzen. Ins. en rugn.: W. Tack, café «In den Dra gonder», Ooltekenbos, Vlchte, van 15 tot 16 u. Vertrek: 16 u. MAANDAG 7 AUGUSTUS EERNEGEM: 70 Km., 2.500 fr. prijzen. Ins. en rugn.: Oscar Willems, Molen dorp, Eernegem; van 14 tot 15 u. Ver trek: 15.30 u. RUMBEKE: 65 Km., 3.000 fr. prijzen. Ins. en rugn.: Remi Vanzieleghem, café De Sportvriend Roeselarestr., Rum- beke, van 14.30 tot 16 u. Vertrek: 16.30 u. WAREGEM: 70 Km., 2.500 fr. prijzen. Ins. en rugn.: café «Nieuwe Snippe», H. Lebbestraat, Jules Demeulemeester, Wa- regem, van 15.30 tot 16.15 u. Vertrek 16.30 uur. WEVELGEM: 70 Km., 2.500 fr. prijzen. Ins. en rugn.: café «De SterreWezel- hoek, Wevelgem, van 15 tot 16 u. Ver trek: 16.30 u. ZWEVEGEM: 70 Km., 2.500 fr. prijzen. Ins. en rugn.: café «Bodega», W. Ra- phaël Snoeck, Kortrijkstraat, Zwevegem, van 15 tot 15.50 u. Vertrek: 16 u. DINSDAG 8 AUGUSTUS MIDDELKERKE: Provinciaal Kampi oenschap: 80 Km., 5.000 fr. prijzen. Ins. en rugn.: Roger Gesqulere, café. Dorp plaats, Middelkerke, van 14 tot 15 u. Ver trek: 15 u. Naar wij van zeer bevoegde zijde ver namen, zouden de voorgenomen grote ronden niet ingeschakeld worden in het wereldkampioenschap te Moorslede. Het zou dus de omloop over Beselare, Gelu- veld, leper, Dikkebus, Rode Berg, West- outer, Reningelst, Kemmel, Nieuwkerke, Mesen, leper, Moorslede, zijn die ver moedelijk zal uitgeschakeld worden. Enkel de kleine ronden in Moorslede zelf zullen verreden worden en naar men ons berichtte 23 maal. Deze maatregel zou ingegeven zijn door de bezorgdheid de Italiaanse ren ners niet bloot te stellen aan eventuele represaillemaatregelen vanwege het al te warmbloedige Frans publiek, dit als ge volg der incidenten die zich tijdens de Ronde van Frankrijk voordeden. Zoals men weet liep het recour van Romarin naar Ploegsteert over een gedeelte op No mans land't is te zeggen een gemeenzame weg tussen België en Frankrijk. De inrichters lieten zich bij deze be slissing eveneens leiden door de hui dige binnenlandse toestand die het moeilijk maakt voldoende politiemacht vrij te krijgen om de ordedienst te ver zekeren op dat gedeelte van de omloop. Wij kregen dit bericht uit zeer goede bron doch het werd ons nog niet of ficieel bevestigd. Reeds meerdere ploegen werden aan geduid voor de Wereldkampioenschap pen op de weg. Onder de vaste deelne mers vinden we reeds stellig: Holland: Schulte, Van Est, De Hoog, Janssen, Middelkamp en Voorting. Italië: Bartali, Magni en Leoni. FrankrijkBobet, Diot en Idee. Luxemburg: Goldschmidt, Kirchen, en Gillen. Zwitserland: Kubler en Koblet. België: Rik Vansteenbergen, Ramon, Ockers, Schotte, Ollivier en Dupont. Als zes reserven werden aangeduid Armand Baeyens, Marcel Demulder, Marcel Hendrickx, Raym. Impanis, Ro ger Lambrecht en Marcel Verschueren. In ieder geval, Rik Vansteenbergen zal het te Moorslede zeer lastig hebben met kleppers als Bartali, Magni, Kubler, Koblet, Schulte, Diot en Bobet. Te Boezinge waren de bloemen voor Antoon Dekeyser die alleen' licht afgescheiden toekwam. De Belga-sigaretten, kost!:are en sympathieke weldoeners van ons kriterium Het Wekelijks Nieuws Belga»-«Barcowaren er flink vertegenwoordigd door de Heren Vander Moeren, vader en zoon, en links bemerken we Valeer Petillion, de bezieler der lokale sportverrichting, die met haar 100 vertrekkers druk in de weer was. Aan de startmeet te Boezinge was er op Kermis-Donderdag 27 Juliheel wat geharrewar icant nog één renner kwam zich in extremisaanmelden om ook nog zijn rugnummer te bekomen, 't was De Ketelaere Lucien uit Oostende. Lil den kreeg het rugnummer 100 opgespeld en hop daar vloog de bende de baan op. Voor de inrichters was dit natuurlijk een meevaller want er dient onmiddel lijk aan toegevoegd dat in het renners- lot de sterkste azen zaten. Aspiranten voor het wereldkampioenschap waren er natuurlijk bij. Zelfs de Amerikaan Ru- dolf Smits, die momenteel in ons land verblijft, kwam zich hier met onze kleppers meten. Wij hebben hem ech ter geen wondere feiten zien verrichten. De sterke Ghylebert uit Vladslo, wat heeft die jongen toch een reserve aan krachten waarmee hij zo wispeltu rig kan omspringen! beheerste deze koers van bij het begin, doch kon het niet halen tegen André Noyelle en Van- decasteele, zodat hij met een vierde plaats tevreden moest zijn, nadat De keyser in het tweede deel der laatste ronde iedereen in de steek gelaten had om alleen toe te komen. Als het waar is dat de laatsten de eersten zullen zijn, dan geldt dit stel lig voor De Ketelaere uit Oostende, de laatst Ingeschrevene die van bij de aan zet vier man op sleeptouw nam, Ghy lebert, Jonckheere, Bostyn en Debruyne. Met zijn vieren konden zij dan de eerste doortochtpremie betwisten en Dekete- laere eiste loon naar werken, hij mocht de premie op zak steken. Doch Dekete- laere en Jonckheere hebben er na deze demonstratie genoeg van en laten zich naar achter zakken. Daar zitten echter twee andere kleppers te loeren en te gen Elverdinge zijn Cattoor en Desutter met een ruk naar voor gesprongen. Het ging zo vlug dat het lijk een aflossing was die schier onmerkbaar verliep. Doch Desutter moet zijn inspanning bekopen en nog voor het einde van deze ronde terug naar de groep gaan. Odiel Vandecasteele ls een vechter, een sportief vechter. Volgens hem werd het spel der kopmannen te gevaarlijk, ze hadden reeds 40 seconden, zodat Odiel er op los gaat samen met Klmpe, Desmet Maurice en Lucien Moreels. Wanneer het doek dan valt over deze drie ronden via leper, hebben wij acht kopmannen gekregen, die spoedig tot zeven herleid worden, want Kimpe kan het tempo niet bijhouden. De renners moeten nu nog vijf ron den over Langemark, Bikscliote, Steen- strate. Ghylebert ziet nu een enige kans want zijn klein groepje kan slechts voordeel halen uit het draaien en ke ren van dit deel der koers. Hij zit sa men met Vandecasteele, de grote uit blinker van vandaag. Hun voorsprong stijgt dan ook stilaan en wij chrono- metreren in de vijfde ronde zelfs 1 min. en 5 sec. In de groep echter zoordt er gedemareerd dat het een plezier is met als resultaat dat het peloton in kleinere groepjes verbrokkeld wordt. Baudewijn Devos echter, die de laatste weken zeer sterk rijdt, heeft moeite om bij te hou den. Een voetmarsch die hij in de voor middag nog moest doen (Baudeioijn is soldaat voor 't ogenblik) zit hem blijk baar nog in de benen. Voor Geryl Maurice wordt het te las tig, hij geeft op. Tuur Cleenewerck die de leiderstrui draagt, ziet er uit als iemand die een zware vracht moet mee sleuren. Hij wordt daarbij door Noyelle, Gilbert Desmedt en andere kansheb bers van het kriterium streng in het ooj gehouden. André Noyelle slaagt er in de zesde ronde toch in uit het getrokken pelo ton naar voor te geraken. Dekeyser heeft echter lont geroken en samen met Debruyne, Vandewalle en Vanmenen wipt hij mee naar voor. Het ls een ver bitterde strijd. Na twee kilometer Jacht ziet men de voorsprong der kopmannen geleidelijk slinken tot bij het begin der laatste ronde 18 stevige kleppers een stevige kopgroep vormen waarachter en kelen nog wanhopige pogingen doen om het tempo te houden. Wanneer we voor de laatste maal door Langemark trekken, hebben we de in druk dat de spurt cnier dat alles zal te beslissen hebben. Doch op weg naar Bikscliote wordt er hard gedemareerd zodanig hard zelfs dat Bostyn moet lossen. Barbe r rdt in het vuur van de strijd geteisterd door een lekke band, doch vervolgt op een geleende fiets. Te Bikscliote heeft Dekeyser zijn ogenblik gekozen. Het gaai enkele meter in een woeste zig-zag om dan in ge strekt tempo aan de haal te gaan. In de groep echter heeft Gilbert Desmedt het spel afgekeken en wij zien Smetje met een ruk naar voren schieten. Dan gebeurt het drama. Gilbert heeft pas de eerste stelling in de groep veroverd om weg te springen, wanneer we hem plots het moede lijf zien rechten. Desmedt i3 plat gevallen. Zijn maten schieten hem onbarmhartig voorbij. De koers is ge daan. Aan Dekeyser is er niets meer te doen, hij vliegt alleen naar de meet. In de spurt van het peloton is Vande casteele de rapste. DE UITSLAG 1. Dekeyser Antoon, Lotenhulle 125 km. in 3 u. 3 min. p. 15 2. Vandecasteele Od., Oostende 14 3. Noyelle A., Poelkapelle 13 4. Ghylebert Michel, Vladslo 12 5. Vercamer Gilbert, Desselgem 11 6. Demuynck Marcel 10 7. Malfait Noël, Kuurne 9 8. Vuylsteke Roger, Werken 8 9. Wyckstandt Roger, Aalter 7 10. Colpaert Noël, Ruddervoorde 6 11. Vanhoutte Ch., Oostende 5 12. Callewaert Roger 4 13. Wille Jerome 3 14. Cattoor Eugeen, Heist 2 15. Vandewalle René, Astene 1 16. Barbe Florent, Rollegem 1 17. Taildeman Paul, Herzeeuw 1 18. Vandevoorde Albert, Kemmel 1 19. Verhaeg'he Frans, Moorsele 1 20. Bostyn Raymond, Moorsleda 1 21. Desmedt Gilbert, Roeselare 1 22. Vandamme Gaston, Woumen 1 23. Delbaere Marcel, Moorslede l en Lowle Rem! l Er is een spreuk die zegt dat de laat ste loodjes het zwaarst wegen. Dit was dubbel toepasselijk op deze proef te Veurne waar de derde laatste proef van ons kriterium voor liefhebbers verreden werd. De punten beginnen nu voorgoed te tellen immers mannen als Cleene werck, Gilbert Desmet en Ghyllebert hebben dit aangevoeld en zicli dan ook met alle macht geweerd om de kostbare puntjes in de wacht te slepen. Maar ook de laatste loodjes van deze koers zelf wogen het zwaarst, want al tl? vluchtpartijen en ontsnappingspo gingen die deze koers tot een schoon spektakel maakten, zouden tot niets lei den en de spurt zou scheidsrechter spe len. Wat dan ook gebeurde. Buddy De- munster bewees hier over prima spur- terskioaliteiten te beschikken en ver overde stoutweg in een van ver aange trokken spurt de eerste plaats, de bloe men en de kus van de Veurnse schone, die hem de bloemen der overwinning aanbood. We willen nog even grasduinen in het verloop van deze proef. Wat er eigenlijk met de veloketens haperde weten we niet. Waren misschien de kasseistenen van Veurne stad er de oorzaak van, dat renner na renner moest afstappen? We weten het niet. We zagen alleen maar dat er in de groep menig renner moest afstappen om de transmissie weer op haar poten te zetten. Tommelein, Wil lems en Dezutter moesten alzo kostbare tijd verliezen op een peloton dat er de zweerp op legde. Boedts mocht voor de zelfde reden afstappen en sukkelde op de kop toe nog met zijn dérailleur. Op- plinus is het laatste dezer slachtoffers die wij van bij de aanzet noteerden. De démarrages op kop van de groep hebben voor gevolg dat wij bij de eerste ronde reeds een ontsnapping noteren die 11 renners met 300 meter voorsprong op kop brengen. Wanneer de groep hierop heftig reageert en alles weer samen ge- Te Deurne waren alle favorieten ter start en de Belgische achtervolgings kampioen Debeukelaere zegevierde op Bauwens, Vanstayen, Deryck, Ramon, Decock, Debaere, Ollivier, Maelbrancke en Ryckaert. Te Le Bizet zette Labaere zijn zege reeks verder en won er voor zijn vriend Gentiel Vermeersch, Minne, Deman, De- roes, Tytgat en Joye. In Brussel-Wevelgem zegevierde Se rin op Mariën, Vander Brande, Ver scheuren, G. Vermeesrch, Bylle en Van- steenkiste. Re^elmatigheidskriterium van Veurne-Ambacht voor Nieu welingen B.W.B., met medewerking van Het Wekelijks Nieuws - Sigaretten Belga - Radios Barco - Brou werijen van Haacht, Meiresonne en Trois Rois en de ALGEMEEN KLASSEMENT NA 1>E VEERTIENDE PROEF Voor de 34 eerste geklasseerden. zie Nummer van Zaterdag 29 Juli jl. blz. 3. 35. Mahieu Lionel p. 8 Debrue Georges 8 37. Paret Etlenne 7 Naert Gilbert 7 39. Pluy Michel 6 Vandewalle Albert 6 41. Saelens Michel 5 Kockempo Maurits 5 Vlerinck Gustaaf 5 Reunbroeck Lucien 5 Geerardeyn Willy 5 46. Deburchgraeve Germain 4 Blanckaert Germain 4 Elna Denolf Gentiel 4 Deneut 4 Davriendt Georges 4 Barbier André 3 Delameilleure Jules 3 Deman Willy 3 Pylyser Robert 3 Staelen Jean 2 Indervuyst Germain 2 Broucke Marcel 2 Tanghe Michel 2 Deblieck René 2 Schoofs John 1 15" PROEF: Zondag 27 Augustus te VINKEM. 18" PROEF: Maandag 28 Augustus te VEURNE (Nieuwstad). Supporter 17. trokken is, geeft echter de onversaagde Ghyllebert zich nog niet gewonnen en herbegint het spel. HIJ houdt het met een flinke tred vol tot op het einde van de tweede ronde om zich dan door de groep te zien inlopen en tot overmaat van ramp de doortochtpremie voor zijn neus te zien wegkapen door Pascal. Het vuur blijkt ietwat geblust te zijn. Voor niet lang echter want Demunster en Pascal hebben een gepast gatje ge vonden om er tussen uit te knijpen, De- voeder is hen achterna gesprongen doch blijft nog 20 seconden achter hen. Een gesloten barreel dreigt alles ln de war te sturen en de vluchters een onregel matige voorsprong te zullen cadeau doen. Een spoedig ingrijpen echter van volgers brengt er de vluchters toe de re glementen te eerbiedigen zodat alles weer bij elkaar komt. Half koers is het rennersaantal, dat bij de aanzet 78 bedroeg, bijna tot de helft teruggebracht, er zijn er nog 43 in koers. Van een peloton is er bijna geen sprake meer tijdens de vijfde ronde, want gans het lot renners ligt over de baan ver spreid in groepjes, waartussen zelfs gro te afstanden van 500 meter bestaan. Stil aan echter vormt zich een groep van 24 renners met Cleenewerck, Gilbert De smedt op kop die met alle geweld jagen op drie vluchters die zich hebben weten los te werken, het zijn Moulin, De Vogel en Couvreur. Vandecasteele heeft het reeds beproefd de drie leiders gezelschap te gaan houden, maar moet zich ten slotte terug in de hoofdgroep laten te rugzakken. Zes renners geraken in de zesde ronde weg om alleen op Jacht te gaan naar de drie leiders die op dat ogenblik 35 se conden voorsprong hebben. Malfait en de strijdlustige Ghyllebert zijn er na tuurlijk bij, samen met Bostyn, Martens, Vandervelde en Vandecasteele. Wanneer de sterke Denys uit Emelgem ln gezel schap van Van Massenhove, Inghels en Pascal dit voorbeeld wil volgen krijgt hij geen toelating daar Gilbert Desmet hem angstvallig bewaakt. De evolutie volstrekt zich echter ln spoedtempo, de zes jagers krijgen het alleen klaargespeeld om de drie kop mannen tot de orde te roepen en vor men samen een negen man sterke groep. Maar het trekken en sleuren met het gestadig demareren van Gilbert Desmet en Denys in de hoofdgroep heeft voor gevolg dat wij het chide van de koers naderen met een nieuwe formatie: een gesloten kopgroep waar Martens Flrmln uit Sleldinge nog tracht er van onder te HET REGLEMENT EN DE GESLOTEN BARRELEN Het gebeurde tijdens de vijfde ronde dat de ontsnapten Demun ster en Denys, op 22 seconden ge volgd door Devolder, voor de geslo ten barreel van de baan op Koksij- de stonden. De bekoring was natuurlijk groot om over de hindernis te wippen, wat zij dan ook alle drie deden. Het peloton moest echter enkele secon den wachten tot de trein voorbij was. Wij maakten dit incident mede, enlcel &e groep gaf gehoor aan ons verzoek te wachten en het regle ment te eerbiedigen. Onmiddellijk daarna hebben wij de kopmannen vervoegd en hen via de luidspreker verzocht te wachten op de groep, na hen op üe regle ment sovertredinp gewezen te heb ben. Heel sportief hebben de drie vluchters hun fout ingezien en hun makkers opgewacht. Proficiat man nen! Eerlijk sport is schoon sportI muizen en waar Taildeman en Pascal een even lofwaardige poging doen doch waar ten slotte alls bij elkaar blijft. De laatste ronde echter zal nog voor een verrassing zorgen. Tuur Cleenewerck die in de hoofdgroep zit, denkt wellicht aan de gele trui, die hij vandaag tegen ernstige concurrenten te verdedigen heeft en kan nog nipt meespringen wanneer Smetje wegspringt. Denys, De munster en Malfait zijn echter ook van de partij en dit groepje heeft zich in een oogwenk 50 meters verzekerd. Deze kleppers kozen de mooie baan langs het vliegveld om hun slag te slaan. Aan de Oosthoek bedraagt de voorsprong reeds 150 meter. Couvreur heeft ln laatste In stantie nog een poging gedaan maar... mist zijn trein. In het kopgroepje wordt nu de laatste strijd gestreden. Smetje zou wel... en Denys wilde wel... maar belden houden elkaar goed ln de gaten en moeten evenals de anderen wachten tot de meet ln het zicht is. De spurt beslist dat Demunster d# rapste ls. Hoe de overigen zich klasseer den, vindt U in de uitslag die hier volgt, DE UITSLAG: 1. Demunster Buddy, Waregem, de 130 Km. ln 3 u. 42 min. p. 15 2. Denys Henri, Emelgem 14 3. Malfait Noël, Kuurne 13 4. Desmedt Gilbert, Roeselare 12 5. Cleenewerck Arthur, Vlamertlngt 11 6. Taildeman Paul, Herseaux 10 7. Proot Urbaln, Bekegem 8 8. De Keyzer Antoon, Lotenhulle 8 9. Ghyllebert Michel, Vladslo 10. Verkamer Gilbert, Desselgem 11. Inghels Roger, St-Niklaas-Waas 5 12. Vandervelde Jean, Lombeek 4 13. Vandecasteele Odiel, Oostende 3 14. Geryl Maurice, Westende 2 15. Vandevoorde Albert, Kemm-il 1 16. Martens Firmin, Sleldinge 1 17. Couvreur Fernand, Brugge 1 18. Persyn Flrmln, Nazareth 1 19. Barbé Florent, Rollegem 1 20. De Vogel Gerard, Zonnebeke 1 21. Deketelaere Lucien, Oostende 1 22. Moulin Jean, Wasmuel 1 23. Hoobln John, Australië 1 24. Bostyn Raymond, Moorslede 1 ingericht door Het Wekelijks Nieuws Belga-Barco. DONDERDAG 10 OOGST Op Donderdag 10 Oogst wordt te Mid delkerke de voorlaatste Proef van ons Kriterium verreden, waar de Wielerclub De Jonge Vluchtersmet als ijverige secretaris, dhr Stanislas Delamellleure, uitpakt met de Grote Prijs Albert De- jonghe Ze kregen de medewerking van de Verenigde Herbergiers der Dorpplaats en'Kerkstraat, van het Gemeentebestuur en de plaatselijke Bierhandelaars. TECHNISCHE INLICHTINGEN Afstand: 110 Km., 5.000 fr. prijzen eu 1.000 fr. premiën. De omloop gaat over Kerkstraat, Zee dijk. Raversijde, Oostcndestwg., Dorp. Kerkstraat. Koninginnelaan, Crocodyle, Nieuwpoortse steenweg. Dorp, Kerkstr. Inschrijving vanaf 14 u. in «Concor dia Nieuwpoortse steenweg. Aankomst aan het Hotel du Casino, Kerkstraat. Prijsdellng in café National, Kerkstraat.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 5