DeWeek inonsLand CDeep gaan ü?e flpnoldas dienen Derde Familiaal Zomerfeest te Izegem De Machtsopdracht wordt in de Kamer goedgekeurd Onze Middenstandskinderen in het Vacantieoord Alfons Van Coillie te De Panne De Internationale Wedstrijd voor Harmonieën* Fanfares teOostende HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 12 Aug. 1950. BIz. 2. EEN WANDELING VAN 8.300 KILOMETER NEEN voor het verleden JA voor de toekomst SCHUIF Bit IDolft 30 woont cn vro (VERVOLG) t» Izégeim; Z. E. H. Acke, Gewestelijk Proost van 't N.C.M.V. gewest Kortrijk; E. H. Lagae, Onderpastoor te Izegem en'plaatsilijkproost der V.K.B.J.; E. H. Pïep'srs,' Onderpastoor te Izegem en proost, der K.B.M.J. Wij bemerken nog: dhr Santens, Na tionaal Voorzitter van 't N.C.M.V.; dhr Omer De Cuypere, Provinciaal Voorzit ter N.C.M.V. en C.V.P.-Afgevaardigde in de .Provincieraad; dhr Aimé Rosseel, Voorzitter van het inrichtend comité van het familiaal zomerfeest en plaat selijk Voorzitter van het N.C.M.V. af deling Izegem; dhr Aumond Werbrouck, eigenaar van het kasteel der Bosmolens; dhr Advokaat Michiel Vandekerckhove, Provinciaal Voorzitter der C.V.P.; dhr Gaby Vandeputte, Nationaal Secretaris van het N.C.M.V. Onder de aanwezigen bemerken wij pok verscheidene C.V.P.-mandatarissen: de Senatoren Allewaert, Devriendt en Verhamnje; de Volksvertegenwoordigers Degry.se,, De Clerck en De Schepper, alsmede,: de Bestendig Afgevaardigde dhr Smissaert. Talrijke vooraanstaanden uit het N.C. M.V. en de K.B.M.J. zijn eveneens aanwezig, wij bemerkten o.m. dhr GaStöh Wan Biervliet, Provinciaal On- rervoorzitter voor West-Vlaanderen; dhr. Itehaat Morreuw, Provinciaal Se cretaris; 'dhr Advokaat Godfried Thiers, Gewestelijk Voorzitter van het N.C.M.V. Roeselare; dhr Lucien Verberckmans, Nationaal Secretaris der K.B.M.J.; dhr Rik. Tanghe, Gouwleider der K.B.M.J. en .Secretaris van het inrichtend comi té; dhr Tempere, gewestelijk Voorzitter N.C.M.y. Oostende en talrijke plaatse lijke' voorzitters en bestuursleden van over garis de Provincie. Het is clhr Rosseel, voorzitter van het inrichtend comité, die de perso naliteiten welkom heet en tevens wijst cp het groot belang van dit feest in het kader der middenstands- aotiviteit. U hebt allen begrepen,aldus spreker, dat alleen een sterke prin cipiële sltandisorganisatie, uitgebouwd als sociale beweging, de schoonste stand uit ons volk van de onder gang kan redden.Spreker brengt verder hulde aam de eerste pioniers, onder- wie wij hier nog de Z. E. H. Fruytier mogen begroeten, zij gingen vanigemeente tot gemeente om spreekbeurten te .houden. Mocht dit feest, paimijlpaal zijn in de ge schiedenis der middenstandsbewe ging. Hier kunnen de middenstan ders eikaar leren kennen; op dit fa miliaal zomerfeest zullen zij nieuwe relaties kunnen aanknopen voor een gezöinde 'ontwikkeling der zaken. Z. JE, H. Fruytier richt dan het woord int de aanwezige personalitei ten. Het is een diep ernstig woord, waarin de echo weerklonk van de. verontwaardiging die de jongste ge beurtenissen in ons land bij het volk verwekt hebber.. In Vlaanderen heerst ...verscheurdheid omdat de volksziel gekwetst is in haar heilig ste princiepen, op dit ogenblik schijnt het schoonste en heiligste in het .gedrang te komen.Dat is het selnijnend beeld van de huidige toe stand;.' Wanneer de proost deze toestand Vérder ontleedt, stelt hij vast dat een gebrek aan moed aan de grond slag van dit alles ligt en nij stelt hierbij de vraag of onze methode van werkèn nog wel aangepast, is. Zal de toestand opgeklaard worden, vraagt spreker, met alleen enkele mensen te verwijderen en nog meer verbitte ring te -zaaien? Is mogelijks het ogenblik niet gekomen om een op lossing te zoeken buiten'de verhou dingen der politieke partijen, want de Yfteösen zijn op dit ogenblik tot ajles gereed en dienen slechts in de goede richting aangespannen te wor den.- Wij beschikken nog over een gezonde middenstand. Aan de leiders van- de middenstand echter lioo-rt het hun houding goed te bepalen. Nadat'de erêwijn aangeboden werd, neeint dhr Michiel Vandekerck- h'oye het woord om te wijzen op de schrijnende toestand waarin zich ons land bevindt. Spreker schildert die toestand met het brutale woord van «staat van doodzonde». Hij smeekt er om dat de middenstand zijn krachten zou bundelen met de andere gezonde krachten in ons land; de arbeiders- en boerenstand. Tegen oproflr moet immers kop gehouden worden. Buiten in het park gingen inmid dels de feestelijkheden hun gang. BasJfétitéball, volley-iball en ping pong vormen een doorlopende at tractie. Na de officiële ontvangst echter komen de overheden op het perron van het kasteel. 'Nogmaals heet dhr. Rosseel de aanwezigen welkom. Z. E. H. Vicaris- Genferaal Quaegebeur brengt aan de aanwezigen de groet van Z. Exc. Mgr.' Lamlroy, wiens hoge vertegen woordiger hij is. Z. E. H. Fruytier weet'ten slotte de massa te begees- terefi en te ontroeren. Na eerst de Z. E, E- Vicaris Generaal gedankt te hebben voor zijn tegenwoordig heid .en or' een hartelijk dankwoord gericht te hebben tot dhr. Wer- bvonak. eigenaar van dit prachtig eigendom, wenst hij de aanwezigen geluk met hun talrijke opkomst. Hij roepfc de massa op tot nog groter beslistheid, let op uw zaakweze thans het ordewoord. Alle gezonde krachten van ons volk moeten sa mengebundeld worden, hierin is de middenstand het gezonde hart. Wel eer akten onze vaderen ons vols, ,zo zullen ook wij doen, trouw aan <Jér'uaderen ideaal. De toejuiching dié losbarst, ver smelt echter met een dreunende Vlaamse Leeuwhet antwoord en de bevestiging op deze oproep. SPEL EN SCHOON SPEKTAKEL Dit was het einde van hetgeen men als het ernstig gedeelte van deze dag zou k'urnen bestempelen. Het kon zo wat 17 uur geweest jsijn. Wat er daarna gebeurde, was een aaneenschakeling van vermakelijk heden die aan niemand de kans lie ten zich een ogenblik te vervelen. Van de Judo «-mensen, die staal tjes van de edele lutteerfcunst, als kunstvak l rsohouwd, ten beste ga ven, ging het naar de internationale (en verklede) voetbalmatch, waar het eigenlijk met voetbal begon, om te eindigen in handbal op het ogen blik dat de bal, die over geen réserve- broeder scheen te beschikken, de laatste adem uitblies onder een al te nijdige trap. Waar al voetballend niet gedoeld werd, slaagde Brugge er toch in al handballend tweemaal de Izegemse netten te schellen. Het hoofdnummer was gehouden voor het laatst. Dit nummer, dat over een eerbiedwaardig aantal on derdelen van nummers beschikte, heeft gedurende meer dan 3 uur het publiek in spanning gehouden. Zelfs de moeilijfcsten en de meest ver stokte zwartkijkers moesten dan toch de strakke plooi laten varen, toen het kunstcabaret De Mika's, uit Barelbeke op het podium verscheen. Lach u gezond blijkt een goede reme die te zijn, zij werd hier op grote schaal toegepast. Die pinte goed bloed deed deugd. Toen het lustig gezelschap zijn laatste nummers aan vatte onder vorm van een zeer ge moedelijke dorpsfanfare in blauwe kielen, werd hun optreden besloten met een plezante ommegang door het park. IN DRIE KWART MAAT... Jefke kon niet dansen en kan het nu wel... Dat is ook al een van de gevolgen van dit gezellig familie feest. Jong en oud danrte er die avond, te midden van het sprookjes achtig decor van een der stemmigste hoekjes van het park, waar oude bo men met kleurige electrisohe lamp jes verbroederden om de intieme stemming van het gezellig samen zijn te verhogen. Een puik orkest gaf het muzikaal voedsel aan dit festijn. Misschien kon men het jam mer noemen dat het N.C.M.V. Ize gem, dat dit feest verzorgde, op zo veel danslustigen niet gerekendhad. In drie kwart maat eindigde dit zomerfeest. Het was als een troepen- sohouw, waarbij op onbetwistbare wijze tot uiting kwam dat de mid denstand leeft en rijkelijk voorzien is van gezonde krachten. Het Nat. C'hr. Middenstandsverbond heeft het hart van zijn mensen veroverd en waar er met liefde voor een ideaal gestred-n wordt, daar is de over winning zeker, GEMO. 60 t.h. GEDEBLOKKEERD VOOR GETEISTERDEN De Departementen van We deropbouw' en Financiën maken pp het ogenblik een ministerieel besluit klaar, waarbij de 60 t. h. geblokkeerde gelden zullen vrij gemaakt worden ten voordele van de geteisterden die 33 t. h. en meer van hun onroerend goed verloren hebben. Vroeger werd de 60 t. h. gede blokkeerd voor diégenen welke 66 t. h. en meer oorlogsschade hadden geleden. Het ministerieel besluit zal de modaliteiten van terugbetaling bevatten. De aanvragen zullen bij het Departement van We deropbouw ingediend worden en daarna aan de deblocagedlenst overgemaakt worden. De Engelse globe-trotter Fred. G. Kendall-Husband vatte bij gelegen heid van het H Jaar het gedacht op te voet een bedevaarttocht naar Ro me te doen. Op 6 November 1949 ver trok hij uit Kales waar hij per boot was toegekomen uit Engeland. Op 24 Januari 1950 kwam de vrome pelgrim te Rome toe. G. Kendall is een protestants bekeerling die thans een vurig katholiek is. Hij is tevens dichter en ziet in zijn zwerftocht be slist graag de romantische kant; hij speelt mondharmonica en geeft graag een lustig It's a long way to Tipperary» ten beste. Op zijn zwerftocht bezocht hij Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Hij reist weliswaar niet uitsluitend te voet en maakt bij gelegenheid dank baar gebruik van een voertuig indien hem de kans geboden wordt. Hij heeft thans zo wat een 8000 Km. ach ter de rug. Toen wij hem in Poperinge ont moetten op Dinsdag 1 Oogst, was hij van plan enkele dagen door te brengen in de Trappisten-Abdij te Westvleteren. Hij heeft ook een be zoek aan Holland op het oog om dan tegen de sluiting van het H. Jaar weer in Rome te zijn. Kendall-Hus band is 33 jaar oud doch daar hij zijn baard laat groeien ziet hij er wel een tikje ouder uit. Hij heeft het voorkomen van een sober asceet. Hierboven een foto van de zwer ver, bij zijn bezoek aan onze druk kerij genomen. Men bemerkt dat hij om de lenden een witte boetekoord draagt; hij is inderdaad derde orde- ling van St Franciseus. HET KANAALZWEMMEN Een Amerikaanse slaagde de zwemtocht. Anderen moesten het opgeven. De pogingen om over het kanaal te zwemmen werden Zaterdag jl. op nieuw ingezet. De eerste was een Amerikaanse zwemleraar die het evenwel reeds na anderhalf uur moest opgeven wegens krampen. De vol gende pogingen werden aangewend door twee Amerikaanse vrouwen, de 31-jarige dactylo Florence Chaid- wick uit San Diego en de jonge juffer Shirley May France die vorig jaar reeds mislukte. Beide vrouwen waren terzelfdertijd aan het strand maar spraken elkaar niet toe; on enigheid bleek het te zijn. Miss Cliaidwick slaagde in haar poging en maakte de tocht in een voor vrouwen recordtijd van 13,23 u. Miss May France daarentegen moest het op geven evenals een Turk die op drie en halve km. van de Britse kust uit hst water moest gehaald worden. "ïslzl g'iets t'huren of te kopen. 7,;ckt 'gc 'n meid, 1n plaats of wat Wacht niet langer, maar plaats nog KocLen 'u KUinZOEKER in on* bladJ onze uitvoer Het statistiekbureau deelt mede dat in Juli 1950, 1.403.210 ton ter waarde van 6.307.338.000 fr. is uitge voerd. De uitvoer tijdens de overeen stemmende periode van 1949 beliep 1.233.852 ton ter waarde van 7 milli ard 060.322.000 fr. NIEUWE DEBLOKKERING VOOR GETEISTERDEN Voor schadegevallen van 30 tot 60 Binnenkort zal worden overgegaan tot de deblokkering van de munt- saneringslening ten voordele van een nieuwe klasse van oorlogsgetroffenen, nl. van diegenen wier schadegeval van 30 tot 60 procent van hun ver mogen beloopt. De betrokken depar tementen maken op dit ogenblik de besluiten dienaangaande klaar. GEEN PASPOORT VOOR ZWITSERLAND Van 10 Augustus af hebben de Bel gen, die zich naar Zwitserland wil len begeven, geen paspoort meer no dig. De identiteitskaart volstaat. NEDERLANDSE TOERISTEN NAAR BELGIE Naar men weet, heeft de Neder landse regering op de Beneluxconfe- rentie te Oostende besloten, inzake toerisme ten opzichte van België de zelfde houding aan te nemen als te genover de overige Marshall-landen. Praktisch betekent zulks dat de Ne derlanders voor hun verblijf in ons land per persoon Belgsche deviezen kunnen hebben voor een bedrag overeenstemmend met 300 gulden. Kinderen beneden de veertien jaar hebben recht op de helft. SCHIETOEFENINGEN AAN DE KUST Schietoefeningen werden ingericht door het Ministerie van Landsverde diging in de grote schietsector van 20 tot 30 Oktober 1950 van 8 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. plaatselijke tijd. De schietoefeningen in de kleine sec tor zijn geschorst tot 31 Augustus. De schepen van Duinkerken ko mende, zullen door het onveilig' ge bied mogen varen mits: toelating door een der vaartuigen die met de bewa king belast zijn. bijeenkomst van de nationale paritaire raad Op Maandag 7 Augustus jl. werd een bijeenkomst gehouden door de Nationale Paritaire Raad, om ken nis te nemen van de eisen der syndi- kale organisates, nameljk Van het A.C.V., hot A.B.V.V. en de Liberale Vakbonden. Deze meestal betreffende arbeidsduur, lonen, sociale wetgeving en maatschappelijke zekerheid. Op deze bijeenkomst werd, naar verluidt, een akkoord tot stand ge komen inzake individuële vrijheid van arbeid (waarom pasten de Socia listen die niet toe bij de stakingen om de Koningskwestie?) Na de desiderata van de syndika- ten aanhoord te hebben nam de Mi nister van Arbeid, Hr Behogne, het woord, om er nadruk op te leggen dat de C.V.P.-regering de vaste wil heeft haar sociaal programma door te voeren, o.m. inzake de ouderdoms pensioenen, de pensioenen voor ge- brekkigen en verminkten, de herzie ning van de wetten op de arbeidson gevallen, de beroepsziekten, de ar beidsovereenkomsten voor arbeiders en bedienden en het leerlingencon- trakt, de structuurhervormingen, enz., programma dat door alle syndikaten goed gekend is. Op 21 Augustus zal een nieuwe vergadering gehouden worden, naar verluidt ter behandeling van de in voering van de 40-urenweek in de ongezonde industriën, het aanpassen van de lonen aan het indexcijfer, het verlenen van 10 vacantiedagen en het'verhogen van het aantal verlof dagen. Door het A.C.V. werd o.m. ook een verhoging van de kindertoelagen ge vraagd voor de gezinnen waar slechts een der beide echtgenoten werkt, en verhoging van alle gepensionneerden, zo gewezen loontrekkenden of niet. 4.415 MILLIOEN fr. voor openbare werken In de Commissie van Financiën werd de herschatting van goudvoor raad bij de Nationale Bank behan deld. Deze herwaardering bedraagt het totaal van 4 milliard 415 millioen frank. Door de Minister van Financiën, Hr Van Houtte, werd op die bijeen komst verklaard dat dit bedrag zou worden aangewend voor openbare werken, in de strijd tegen de werk loosheid. naar verlenging va'n de wet de taeye Door dhr De Taeye, Minister van Volksgezondheid en van het Gezin, werd aan de betrokken commissie medegedeeld dat op de gewone begro ting een krediet van 475 millioen fr. werd ingeschreven voor de huisves tingspolitiek, welk bedrag volstaat om de uitkering van de bouwpremie dit j>aar té waarborgen. Voor het volgend jaar voorziet de Minister een verhoging van dit kre diet, ten einde de werking van de wet De Taeye te verlengen. loop der bevolking Het Nationaal Instituut voor de Statistiek deelt méde dat tijdens de maand Mei 12.825 levende geboorten werden aangegeven, waarvan 6.651 jongens en 6.174 meisjes. Van deze geboorten waren er 339 onwettig. Gedurende hetzelfde tijdvak wer den 8.846 sterfgevallen geboekt, waarvan 4.803 mannen en 4.043 vrou wen. (VERVOLG) OOK VOOR MIDDENSTANDSKINDEREN Mensen die destijds samenwerkten met de betreurde Alfons Van Coillie, zaliger gedachtenis, waren er sedert lang van overtuigd dat de Midden stand op eigen initiatief aangewezefi is. Eigen initiatief bracht redding, waar de toestand soms hopeloos bleek. Hoe dikwijls werd er niet ge roerd met grieventrommel van kin dertoeslagen, enz... Zo kiemde en rijpte het plan om aan middenstandskinderen ook de vacantiegeneugten te laten beleven er. meteen de vacantiezorgen van de rug hunner ouders te nemen. Het was dan ook bij het begin van dit jaar een verrassing voor de mid denstanders van alle rang toen zij die uitnodiging kregen om hun kin deren van 6 tot 14 jaar een verlof te laten doorbrèngen in het vacantie oord Alfons Van Coillie te De Panne. Terwijl dan het eerste contingent kinderen over de periode van 31 Juli tot en met 16 Augustus in dit ver blijf de vacantie- en zee-genoegens beleefde, hadden wij het genoegen dit schone werk van dichtbij na te gaan. Mevrouw Jos. Lust uit Brugge, die het bestuur der inrichting waar neemt ontving als vriendelijke en voorname gastvrouw. Persoonlijk deed zij ons rondgeleide in de ruime en luchtige gebouwen van het vacantieoord, dat gelegen is achter de St Pieterskerk te De Panne midden in de wijding van een brok ongeschonden natuurschoon. Het park met zijn hoge bomen die zich schrap zetten tegen de zeewind vormt een afgesloten domein waarbinnen het prachtige gebouw staat. Laten we hier onmiddellijk zeggen dat de Bestuurster bijgestaan is door een flinke staf medewerksters waaronder een secretaresse en een econome met dan nog een 10-tal monitricen die voor de verzorging en de bewaking der kinderen instaan. Moeilijker wordt het wanneer men zijn indrukken moet weergeven over deze modelinrichting want alles werd hier in de puntjes verzorgd, kraak net, praktisch en luchtig. De. bovenverdieping, met zijn. mooie slaapkamertjes verdient stellig een bijzonder woordje. Drie bedden per kamer met aan het uiteinde der ver dieping een grotere zaal met meer dere bedden. De monitricen hebben hun kamer naast deze der kinderèn, zodat ook 's nachts de kinderen aan goede zor gen toevertrouwd zijn. De genees kundige zorgen worden hier zeer ter harte genomen; in afzonderlijke af delingen vonden wij apotheek en ziekenzaal. Merkwaardig is ook de badinrichting met stortbaden en voetbaden. Beide inrichtingen wer den ten volle aangepast voor de kin deren. We hadden het genoegen van ge dachten te wisselen met de leden, van de Beheerraad van vacantie- verblijf. De Beheerraad wordt voorgezeten door dhr Victor Coussée uit Roeselare met als ondervoorzitter dhr Notaris Devestele uit Brugge, terwijl Z. E. H. Fruytier aangesteld werd als Secre taris. Als leden van de beheerraad no- toren wijE. H. Parmentier, Be stuurder der Patroons- en Han delsschool; hr Omer De Cuypere, Provinciaal Voorzitter der N.C.M.V. en Provinciaal Raadslid; hr Vanhestè, Beheerder der Onderlinge Kas van Gezinsvergoedingen; hhr E. Vuylste- ken en Lust, Directeurs der Compen- atiekas der Kristen Patroons, en hr Gaston Vanbiervliet, Voorzitter N.C. M.V. Brugge. Zoals wij het reeds heger vermeld hebben, ging dit initiatief uit van de leiding der N.C.M.V., die iii' deze stichting een zekere verbetering voor doel had en een aanvulling van de wetgeving op de gezinsvergoedingen. Zoals dhr Alf. Van Coillie destijds met het prachtig initiatief der ge zinsvergoedingen voor loontrekkenden en met het compensatieprineipe voor de dag kwam (hetgeen dan later de v/et van 1930 zou worden), zo ook waren het opnieuw diegenen, die het verheven sociaal werk van wijlen Alfons Van Coillie voortzetten, die met dit initiatief voor de dag kwa men. Kon men de nagedachtenis van deze grote man, die in leven voor zitter was der Compensatiekas der Kristen Patroons en der 'Onderlinge Compensatiekas voor niet-loontrek- kenden, die voorzitter was van de bond der Kroostrijke Gezinnen van het gewest Roeselare, beter eren dan met zijn naam te vereeuwigen in een stichting waar de kinderen zijner geliefde middenstanders de bevoorde- ligden zouden zijn? HET COMPENSATIESTELSEL Het ccmpansatiesteisel is een even- wichtsstelsel dat voor doel heeft de lasten evenredig te verdelen. De toepassing van dit principe bij de stichting van dit vacantieoord is beslist zijn edelste sociaal kenmerk. Zo komen wij meteen aan de finan ciële kant der zaak. De verblijfskosten bedragen per kind voor 15 volle dagen, met inbe grip van kosten voor de heen- en deren van een verblijf aan zee kun nen laten genieten als iemand uit onze streken. Dit jaar werd een proef gedaan mét dit stelsel, de middenstander betaalt dus zelf de onkosten, die zo laag mogelijk gehouden werden. Wat het volgend jaar brengt, weet men nog niet. Zal de staat, evenals voor de loontrekkenden, een hand toesteken? Voor mensen die zich met werkelijk sociale gedachten in de politiek begeven, ligt hier nog een buitenkans. We moeten h.er volledigheidshalve aan toevoegen dat bulten de inrich ting die wij bezochten en die eigen lijk het gebouw omvat van het voor malige rusthuis St Elisabeth, ook in het gewezen Hotel Atlanta te Den Haan, een vacantieoord werd gesticht en dat de naam kreeg van Home Alfons Van Coillie. WIE KAN HIER ZIJN KINDEREN NAARTOE ZENDEN Dit Vacantieoord staat open voor de kinderen van ieder Middenstander, of hij een vrij beroep uitoefene, dan of hij handelaar weze of een of andere zelfstandige bedrijvigheid. Wie lid is der Nationale Kristens Midden standsvereniging (de N.C .M.V.) kan hier zijn kinderen naartoe zenden. Dat de Middenstanders dit initiatief waarderen, blijkt wel uit het feit dat wij hier voor het eerste veertien daagse verblijf 111 kinderen aantrof fen, waarvan niet minder dan 21 uit het verre Limburg, West-Vlaanderen zond er 40, Antwerpen 40 en rest uit Oost-Vlaanderen en Brabant. Toen om 12 uur de vrolijke bende zingend terugkeerde van het strand, waar ledereen een heerlijke voor raad van zon en zeelucht had inge slagen, spraken wij er een van de jongens aan, wij troffen een Rum- bekenaar; de tweede die wij aan spraken was van Asse bij Brussel, terwijl de derde zich door, zijn zan gerig accent verraadde als Limburger en nog wel van het uiterste puntje aan de Maas: 'k ben van Vroen- hovén, meneer» klonk het hier, op zo wat 250 km. vandaar te De Panne. Zeker, de middenstander kan nu zijn kind naar zee zenden mits niet al te zware onkosten. Doch er Is hier nog werk te doen want men moet dit werk zodanig kunnen uit bouwen met hulp van hogerhand dat de onkosten steeds lager worden en Iedere niet-loontrekkende zijn kinde ren van deze weldaad kan laten ge nieten. Alvorens deze modelinrichting te verlaten wierpen wij ook nog een blik op het dagprogramma. Om kwart voor 7 staan de kinderen op, om kwart na 7 de H. Mis bij te wo nen. Het ontbijt volgt om kwart na 8 zodat om 9 u. gans de vrolijke bende naar het strand kan. Het middagmaal gaat door om 12 u. en daarna Is er tot kwart na 2 u. rust tijd, want de zeelucht vermoeit. Om 2,30 u. roept het strand opnieuw, terwijl het avondmaal om 6,30 u. doorgaat. Om 7,30 u. krijgen allen nog een flinke wasbeurt en om 8 u. is het slapenstijd. Wij dienen hier volledigheidshalve aan te stippen dat het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn zijn mede werking verleent en toezicht uit oefent op de gezondheidstoestand der kinderen. Middenstanders, het tweede con tingent kinderen wordt om 17 Oogst verwacht. Ook voor uw kinderen is er plaats. Wendt U voor inschrijving tot het adres der stichting Vacantie- oorden Alfons Van Coillie, V.Z.W., Nieuwe Gentweg 47, te Brugge. Blijft niet afzijdig van dit prachtig initia tief. Uw kindertjes zullen er hun hartje ophalen, dat hebben we met eigen ogen. kunnen nagaan. Tijdens het debat over de machtsopdracht hebben vele C.V.P. - Volksvertegenwoordigers hun JA-stem, die met de dood in het hart werd uitgebracht, gemotiveerd in bewoordingen die neerkwamen op een NEEN voor het verleden, met zijn ver krachting van recht en demo cratie, en een JA voor de toe komst, waar de eendracht on ontbeerlijk is voor het bestaan van ons land. Donderdag morgen ontvingen wij een verklaring van Volks vertegenwoordiger Heer JAN PIERS uit Oostende, waarin de ze zijn Ja-stem motiveert. Wij menen dat deze gemoedsgestelte nis overeenstemt met deze der grote meerderheid der C.V.P.- mandatariasen, en laten die dan oofc hieronder volgen. In de tragische ogenblikken wel ke we thans beleven moet ieder van ons zijn verantwoordelijkheid nemen met de enige bekommernis het Vaderland te dienen. Wij zijn nog onder de indruk van de grote vernedering welke onze Koningsgezinde bevolking heeft ondergaan en van de ver krachting van onze democratische beginselen door een handvol op roermakers welke een gedeelte van de bevolking tot revolutionnaire agitatie heeft aangezet. Met diepe droefheid hebben wij moeten vaststellen dat de wette lijk uitgedrukte wil van het volk niet werd geëerbiedigd en in ons land door de innige samenwerking van de socialisten en de communis ten met de bewuste medeplichtig heid van de liberale partij, een volksfrontregime werd ingehuldigd. Het kwaad is nu gedaan. Wij kunnen niet genoeg zeggen hoezeer wij de beslissing betreuren welke de Koning en zijn Regering in die tragische nacht genomen heeft onder drukking van het straatge weld en d* bedreiging van een bloedige burgeroorlog. Dit is het verleden welke wij niet kunnen goedkeuren en ten strengste veroordelen. De fouten en verantwoordelijk heden van dit nationaal drama zullen later vastgesteld worden. Wij kunnen toch niet nalaten onze eerbiedigt bewondering uit te drukken voor onze Koning die, na al de beproevingen welke hij heeft moeten ondergaan, door deze droe vige beslissing te nemen aan zijn volk, een burgeroorlog heeft willen vermijden welke, niettegenstaande uiteindelijk de orde ging hersteld worden toch de verzoening niet mogelijk had gemaakt. Wij moeten ons richten naar de toekomst en, geleerd en gesterkt door deze zware beproeving alles doen wat noodzakelijk is opdat in het vervolg de democratie kracht dadig zou kunnen verdedigd wor den. De Koning heeft gesproken. Wij moeten Hem eerbiedig aan horen. Wetende dat hij toch niet meer zal terugkomen op zijn be slissing, moeten wij ons scharen rond zijn Zoon om onder zijn lei ding de democratische instellingen te versterken en te redden al wat ons dierbaar is. De eenheid van het land en de eenheid van onze partij, enig mid del voor de redding van Volk, Va derland en Dynastie moeten onze hoofddoelen zijn, nu bizonderlijk de internationale toestand zorgwek kend is. Het is daarom, de verantwoorde lijkheid verwerpend en veroorde lend doch de nadruk leggend op de noodzakelijkheid eensgezind en krachtdadig op te treden met het oog op de toekomst dat ik wil in gaan op de wens van onze geliefde Koning, WELKE BIJ ONS BLIJFT, de eenheid te bewerkstelligen rond zijn Zoon, en deze wet gestemd heb. VERVOLO POLITIEKE GEVANGENEN PROTESTEREN TEGEN HET OPTREDEN VAN HUN VOORZITTER HR ROS. Men zal zich herinneren welke vernederende rol door hr Ros, Voor zitter der confederatie der Politieke Gevangenen in de beruchte onder handelingen van 1 Oogst gespeeld werd. De heren Logelain en Goffart hebben aan voornoemde hr Ros een brief gericht waarin zij de veront waardiging tot uiting brengen van de politieke gevangenen over dergelijke handelwijze. In gevolge hiervan heb ben beide persoonlijkheden ontslag genomen uit deze confederatie. In dit schrijven kwam o.m. volgend verwijt voor: «Gij hebt aan België een kwaad berokkend, dat misschien nooit zal kunnen hersteld worden DE KAMER BEHANDELT HET WETSONTWERP BETREFFENDE DE MACHTSOPDRACHT Onder Voorzitterschap van de hr Van Cauwelaert heeft de Kamer Dinsdag het debat geopend inzake de wet betreffende de machtsop dracht aan de Kroonprins. Namens de Regering werd door Eerste-Minister Duvieusart een ver klaring afgelegd waarin de oneerlijke handelwijze der linkse partijen aan de kaak gesteld wordt: «wij hadden nooit durven denken dat men een werkelijke opstand zou ontketenen. Deze opstand was de negatie zelf van een democratische oplossingDe Eerste-Minister kondigde echter aan dat strenge maatregelen zullen ge troffen worden om de orde te hand haven. Na deze verklaring; die her innert aan de spreuk; Het is te laat de put gevuld alsverwijst spre ker naar de boodschap van de Ko ning tot het Parlement waarin ge vraagd wordt de wet der machtsop dracht goed te keuren en de een dracht rond de Kroonprins te her stellen. Een debat volgt dan over de agen da van de Kamer nadat de Eerste- Minister eerst verzócht had het debat over de machtsopdracht tot Woens dag uit te stellen. Na verscheidene tussenkomsten en nadat de socialist Buset gedreigd heeft dat de socialis ten bij te lang uitstel hun houding zouden herzienwordt toch beslo ten deze debatten tot Woensdagna middag te verschuiven. De Eerste-Minister komt dan aan het woord om een verklaring af te leggen over de internationale toe stand met betrekking tot de oorlog ln Korea en dé daar mogelijks uit voortvloeiende gevolgen. Spreker ver wijst naar de verplichtingen die Bel gië op zich ham ln het kader van het Vljflandenpact en het Noord-Atlan tisch Verdrag. Een overzicht van de begroting op militair gebied wordt be sloten met de wens deze begroting met 5 milliard te verhogen voor de periode die loopt tot einde 1951. De Eerste-Minister beklemtoont dat; het behoud van de democratiën van' hun nentwege de mobilisatie vergt van al hun beschikbare economische krach ten voor een gemeenschappelijke pro ductieinspanning. Bij zijn uiteenzet ting wordt de Eerste-Minister echter alleen door de oppositie toegejuicht. De Liberaal Kroonacker interpelleert daarna verscheidene ministers om te weten in hoever België klaar staat bij een eventuele uitbreiding van het Koreaans conflict. DE BEGROTING VAN FINANCIEN BESPROKEN Dinsdag vergaderde ook de Senaat onder Voorzitterschap van de heer Struye. De socialisten ontbreken zonen» 69,92 In de Wedstrijd voor Harmonieën behaalt EendrachtWevelgem de 1' Prijs; de Katholieke Harmonie Ste Cecilia» van Poperinge behaalt de 2Prijs. In het kader van het Bestendig Festival, ingericht door de Stad Oostende, werden op Zondag 6 Augustus jl. de aangekondigde Gro te Internationale Wedstrijden voor Harmonieën en Fanfares gehouden, welke doorgingen volgens de regle menten van het Muziekverbond van België en het Internationaal Ver bond voor Volkse Muziekverenigin gen (Sectie van de Unesco). De uitvoeringen van de 17 inge schreven Harmonieën gingen door in het mooie stadspark van Oostende; deze van de 17 deelnemende Fan fares, op de Grote Markt. Korpsen van België, Nederland en Frankrijk waren er vertegenwoordigd. De beide jury's, waarin musici uit België, Nederland, Frankrijk en Luxemburg zetelden, hadden plaats genomen in afgezonderde hokjes van waaruit zij de deelne mende korpsen niet zien konden maar alleen aanhoren. De korpsen welke aan de wedstrij- terugreis: 900 fr. Voor meerdere kin- den deelnamen waren ingedeeld in deren uit hetzelfde gezin komt een progressieve vermindering van 10, 20, 30 t.h., enz... in aanmerking: Hier bemerkt men al spoedig dat de daden van onderlinge hulp de gro te leuzen van de middenstandsorga nisatie over gans het land volgen. Door het compensatiestelsel immers zal b.v. een middenstander uit Lim burg voor hetzelfde bedrag zijn kin- verschillende categorieën.' cn moestgn. een verplicht en een keuz'estuk uit voeren. Bij de Harmonieën werd de eerste prijs verdiend weggekaapt door de Harmonie «Eendracht» uit Wevel gem, staande onder leiding van de Hr Verthé. Met de «Ouverture 1812» van Tchaikowsky en «Three Humo- resques» van B. Walton-O. Donnell, behaalde dit prachtig korps 94,08 punten op 100. Eendracht Wevelgem, beschik kend over ruim 100 uitvoerders, wen sen wij om deze mooie behaalde on derscheiding van harte geluk. De Katholieke Harmonie Sinte Cecilia», die een eervolle 2e plaats verworven had in de rangschikking van het Provinciaal Muziektornooi van West-Vlaanderen in Juni 11., dit na Wevelgem en Roeselare, die sa men eerst geklasseerd werden, had het nu aangedurfd zich te laten in schrijven met het muziekstuk «1812» van Tchaikowsky. Enkel twee der deelnemende maatschappijen had den het gewaagd dit moeilijk stuk aan te leren: Wevelgem en Pope ringe. Voor de Katholieke Harmonie Ste Cecilia Poperinge was het wel een waagstuk waarvoor zij beloond werd; immers zij verwierf de twee de plaats in de rangschikking, iets waarover wij Muzikanten en de wak kere Bestuurder, Hr J. Wynsberghe, heel hartelijk onze beste en welver diende gelukwensen aanbieden. Ziehier nu de volledige uitslag: VOOR HARMONIEËN Punten op 100 1. Wevelgem, «De Eendracht» 94,08 2. Poperinge, Kath. Harmonie «Ste Cecilia» 3. Merchtem (Brabant)«Sinte Cecilia» 75,17 4. Komen, Kon. Harmonie 70.98 5. Tielt, Kon. Harmonie «Goede Vrienden70,86 6. Bellegem, «Sint Leenaards- 7. Menen, Kath. Harmonie 67,27 8. Izegem, «Harm. Leo XIII» 66,86 9. Merchtem, «Concordia» 64,75 10. Hamme, «Ste Cecilia» 64,46 11. Pulle, «Verenigde Vrienden» 61,11 12. Brugge, «La Brugeoise» 60,79 13. Ternat, «De Verbroedering» 60,10 14. Ploegsteert. «Ware Vrienden» 60,05 15. Torhout, «Jongelingskring» 59,02 16. Dentergem, «Ste Cecilia» 17. Oostende, «De Noordstar» VOOR FANFARES: 1. Heist-op-den-Berg 2. Berlaar, «Ste Cecilia» 3. Biervliet (Holland) 4. Tisselt, «Concordia» 5. Rotselaar, «Ste Cecilia» 6. Tremelo, «Ware Vrienden» 7. Gautrain-Ramecroix 8. Lebbeke, «Orpheus» 9. Deerlijk, «Eendracht» 10.Templeuve, «U.Musicale» 11Les Noëls (Frankrij k 12. Kortemark, «Ste Cecilia 13. Ruddervooide, «Ste Cecilia» 14. Eernegm, «Ste Cecilia» 15. St-Eloois-Vijve, «Hoger Op» 16. Elverdinge, Ste Cecilia». 17. Candas (Frankrijk) Uit deze uitslagen blijkt dat een felle strijd werd gevoerd om de prachtige geldprijzen, bekers en in strumenten uitgeloofd door de Stad Oostende, maar ook dat onze mu ziekkorpsen van West-Vlaanderen op deze internationale' wedstrijden een bijzonder flink figuurhebben ^gesla gen. 54.19 53,15 93,31 89.20 88,48 87,67 73,12 68,95 68,04 64,26 60,98 59,15 58,42 56,14 55,50 53,84 53,01 na lezing, ons blad in de handen een uwer vrienden of burèn die ons blad niet hebben. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. 74,60 Nu vieren ze weer in het Tiegemse en ook in de zeestreek, waar ze naar Ouden burg pelgrimeren, de grote Sint Arnold, de ridder en redder van de vrede. Vrede, eendracht... Wat hebben we thans deze beide geweldig nodig. In Vlaanderen, in heel 't vaderland, in heel de wereld. Waar is de tijd dat Arnold door Vlaan deren trok om rust en orde te prediken! A A.D. 1083. De Sint-Janskersen rijpten. Arnold predikte op de jaarmarkt te Tor hout en trok vervolgens over de oude heirweg De Steenstrate (Bonen-Kas- sel-Ieper-Diskmuide-Oudenburg). De graaf van Vlaanderen, Robrecht de Friss, was Arnoldus voor, wachtte hem reeds te Oudenburg af. Hoe zoiets kwam? De lange Willem, een gevreesd ridder van Oudenburg, had zijn vijand Siger het hoofd gekloven. Sigsr lag te zieltogen. Willem was naar Oudenburg gevlucht. Daar werd hij door ae graaf geoordeeld. Willem, waarom hebt gij Siger ver moord, vroeg de graaf. Heer graaf, heeft hij niet mijn eigen zoon vermoord? Ja. maar, die zoon was een roofrid der en drong bij klare dag in 't huis om er te stelen... Heb ik zelf niet het voor beeld gegeven van vergeten en vergeven. Ik .wil dan ook dat mijn volk dit voorbeeld navolgt. Bisschop Arnold is op weg naar Oudenburg om er de vrede te prediken en de eerste mare die zijn oor bereikt zal de mare zijn van deze droeve moord... Straf fen moet ik u, al zijt ge mijn vriend... Willems ogen werden nat van spijt. Straf me, edele graaf, straf met de galg of met de bijl, ik heb het verdiend... Doch zie, als een donderslag bij heldere hemel, klonk opeens: Siger is daar! Hier ben ik, riep Siger, kijkt me niet aan alsof ik uit de andere wereld kom. Toen ik te sterven lag, heb ik «Arnoldus geroepen. Hij had me berispt om het bru taal optreden tegenover uw zoon. Ridder Willem, ik heb gezworen nooit meer te moorden. f Arnold, riep ik, en voelde opeens geen letsel meer! Ik wil niet dat Ridder Willem gestraft worde. Daarom ben ik met de beste draver van de heer van Aart- rijke naar hier gevlogen. Hst verslagen volk naderde met eerbied. Siger toonde zijn hoofd. Alleen nog een rode streep liep er over heen. Willem's boeien werden losgehakt. De koster ging de klok luiden... En een nieu we kreet, een jubelkreet thans, steeg uit het volk op Arnoldus, Arnoldus Inder daad de grote Bisschop was daar. De mensen schreiden van vreugde en kniel den neer. Arnoldus bleef op zijn grauwtje zitten en stak zijn handen over het volk uit. Vrede met u allen, vrede zij u, dier baar volk van Vlaanderen! De lange Willem viel snikkend voor de voeten van Arnold. Ik weet alles, zei Arnold kalm, wees voortaan een goed man. Hij stapte van zijn ezel, richtte Willem op en gaf hem de vredekus. De graaf reed overgelukkig naar Tor hout terug. De wondere mare liep als een vuur door heel de streek van de zee. Waar Arnold kwam daar luisterden de mensen en ver gaten hun veten en twisten. En wie niet luisteren wou moest het van God of van de mensen ontgelden. De .burchtvrouw Evergarde van Veurne weigerde .oor Ar nold de slotpoort te opene;:. Hij riep en smeekte bij de slotwallen, Evrrgai'de spot te met hem en Vrt Jfcm als ee v hond weg jagen door haar vvaoenknecl1- Bij 't vallen van de a". - ak plots n schrik kelijk onweder op. De bliksem sloeg op het slot. Evergarde viel neer en in enkele ogenblikken was de heerlijke burcht nog slechts een donkere puinhoop. Zo groeide dag aan dag het gezag van Arnoldus. De Oudenburgenaars deden al wat ze konden om hem enige tijd in 't Noorden te houden. De heer van Ouden burg schonk hem de wijdvermaarde Sint Pieterskerk met have en goed om er een abdij te stichten. Klein en groot sloeg de hand aan 't Werk en in 1084 deden de eerste monniken hun intrede in de nieu we abdij. Van alle kanten reikten milde handen giften toe. Eernegem, waar Ar nold zo graag Sint Medard ging vereren, schonk een groot deel van zijn jaarlijks inkomen aan de abdij. Oudenburg werd nog bij leven van Ar noldus een bedevaartplaats. Toch moest Arnold naar het verre Sois- sons terug. Hij legde er echter mijter en staf voor de tweede maal neer en ging op nieuw kluizeri. Voor niet lang! Want Vlaanderen was zonder zijn beminde Ar nold weer aan 't vechten en kijven ge gaan. De graaf was op bedevaart naar Jeruzalem om boete te doen voor al zijn zonden, en de woelmakers hadden het breed Arnold kwam dan weer naar zijn land waar Zijn hart zozeer naar hunkerde. Zonder x „rpozen predikte Sint Arnold te Oudenburg' zeven dagen lang. De mensen kwamen als miereu uit de grond gekropen. Armen en edelen ston den samengepakt in de ruime abdijkerk om het schone woord van de grote Arnold te aanhoren. Op 25 Juli, na de H. Mis, toen Arnold van het Altaar trad viel hij opeens be wusteloos. Het harde kluizenaarsleven, de lange haastige reis naar Vlaanderen, de gewel dige vermoeinis van 't dagelijks uren pre ken, hadden zijn hart helemaal verzwakt. Onze Abt zal het niet lang meer uit houden vreesden de monniken. Ze waak ten met moederlijke zorg bij Arnoldus' sponde. Arnold zag hun ongerustheid en zei: Vreest niet, mijn uur Is nog niet ge komen. Reeds twintig dagen lag hij daar zwijgend en biddend. Te middernacht werd opeens de cel ge schud als was er een geweldige aardbe ving op komst. Tot driemaal toé gebeurde het. De monniken zonken bijna Ineen van vrees. Bij elke aardbeving, vertelde hij 's morgens, had ik een verschijning: eerst Sint Pieter, die zegde dat de hemelpoort voor me open stond. Daarna een legioen engelen waarvan Sint Michiel aan t hoofd^ die me zullen ten Paradijze leiden. En eindelijk Onze Lieve Moeder Maria zelf, die me zei dat ik op de dag van haar blijde Hemelopneming bij Haar zal ko men. Het ls dan ook gebeurd. De monniken berechtten hun geliefde abt: Ik wil sterven op de grond, zuchtte hij nog met zwakke stem. Er werd asse gestrooid over de grond. En daar lag Arnold op een versletÉn pels, arm aan bezit, maar rijk aan ver diensten, te zieltogen. Met bevende armen trok hij nog eeps de zegen met het kruisbeeld over zijh monniken en gaf daarna zijn ziel aan God terug. Heel het ommeland was weldra op de been om de begrafenis bij te wonen. Sint Arnold werd in de abdijkerk be graven. De monniken der Sint-Medard- abdij van Soissons kwamen naar Ouden burg en verzochten een nachtwake bij het lijk van hun vroegere Abt te mogen houden. Dit werd hun toegestaan. Doch zij wa ren ook nog wat anders van plan. In 't holle van de nacht wilden ze het graf openbreken om met het kostbare lichaam van de heilige weg te vluchten. God wilde het anders. Tot driemaal toe spanden de monniken zich in. En tot drie maal toe schudde telkens de kerk op haar grondvesten en dreunden de gewelven van een vreemd geluid. De monniken ga ven het op. Zo bleef het dierbare over schot te Oudenburg. Eeuwen gingen voorbij, de geuzen ver nielden de abdij, alleen een stille witte muur met brede poort staat er nog recht naast een gedeelte der kloostermuren. Doch in de rijzige kerk, die als een ju belkreet in de hoogte schiet, staat het oude schrijn van Sint Arnold met zijn eerbiedwaardig overschot. Onder de hoge gewelven knielen we neer, evenals in het heerlijke Arnoldus- park te Tiegem, waar heel Vlaanderen sa menstroomt om te bidden met alle aan drang. Arnoldus, heiligë ridder van de vrede, bid voor het arme Vlaanderen van heden opdat het eendrachtig zij om zijn geloof en zijn eigen Vlaams leven gaaf en schoon te bewaren. F.R. BOSCHVOGEL. echter ter zitting, zij zullen hier, naar verluidt, pas hun intrede 'doen wanneer het wetsontwerp betreffende de machtsopdracht behandeld wordt. Nadat de verslaggever, de hr Ronse gewezen heeft op de sterkte van on ze munt en de Regering verzocht heeft het Parlement te raadplegen indien het nog ooit 'tot muntherwaar- dmg zou komen, komt hij t^rug tot de begroting. Spreker komt öp voor nauwkeuriger controle op de uitga ven. Dhr Ronse 'vindt het overdreven dat een vierde van ons nationaal in komen naar de schatkist afvloeit, vermits er thans van ontheffingen wel geen spraak zal zijn is er slechts een oplossing mogelijk: een zuinig beheer. Wat het belastingsstelsel be treft dringt spreker op vereenvoudi ging aan, hij klaagt verder het feit aan dat het principe van het ver moeden, inzake vermogensaangroel, tussen I Januari 1940 en 4 October 1944, op gewone belastingsbetalers toegepast wordt. In zijn antwoord kondigt de Mi nister vermindering aan van 't aan tal ambtenaren in.de administratie van Financiën, en een verdefe be sparing door het centraliseren van het uitbetalen der 'wedden aan het Rijkspersoneel. Tenslotte, in een laatste antwoord, waarschuwt de Minister voor over dreven optimisme waarbij hij ver wijst naar het wegvallen van bijzon dere inkomstbronnen zoals achter stellen op de belasting van tijdens de oorlogsjaren alsmede de sequestratie van vijandelijk bezit. Thans stelt zich ook het probleem der werkloos heid op zeer scherpe wijze alsmede dit der uitbetaling der oorlogsschade. Ook op sociaal gebied zijn hogere uitgaven te verwachten. DE KAMER KEURT TWEE FINANCIËLE ONTWERPEN GOED Tijdens de ochtendvergadering van Woensdag, behandelde de Kamer twee financiële ontwierpen. Minister Van Houtte verdedigt het ontwerp waarbij de meerwaarde van 4,5 mil liard frank voorkomend van de her schatting van de goud- en deviezen voorraad der Nationale Bank zou aangewend worden om buitengewone werken te financiëren. Na een tussen komst der oppositie die deze werken nauwkeuriger wil omschreven zien, wordt het ontwerp goedgekeurd. Ten slotte wordt het wetsontwerp be sproken en goedgekeurd houdende machtiging tot regularisatie, verho ging en vermindering van sommige voor het dienstjaar 1949 uitgetrokken kredieten, alsmede toekenning van bijkredieten voor de uitgaven met betrekking tot 1948 en de vorige ja ren. DE BESPREKING DER MACHTSOPDRACHT VOORTGEZET De namiddagzitting wordt gèwijd aan de voortzetting van de bespreking betreffende de machtsopdracht. Bij de aanvang der zitting maant de Voorzitter de... Kamerleden aan hun kalmte té'bewaren en hun me ning iii gematigde termen te uiten. Na voorlezing van een aanvullend verslag} door dhr Ifumblet en waaruit blijkt dat de bèwégingsvrijheid van de Koning niet zal beperkt worden, komt dhr Duvieusart, Eerste Minis ter, aan' het Woord en vraagt dat iedereen, alvorens met deze bespre king verder te gaan, plechtig de ver bintenis zou aangaan voortaan da regels d,er democratie te eerbiedigen. Indien die eed niet gezworen wordt is het ijdel, aldus de Eerste Minister, voorbereidselen, te treffen om ons te verdedigen tegen het gevaar dat het Westen bedreigt; Het liberaal standpunt wordt docr dhr Lef&bvre uiteengezet, hij spreekt echter niet namens dhr Lahays. Spreker betoogt dat de oplossing die thans gevonden werd deze is welke door de liberalen sedert 1945 nage streefd werd. Dhr Lambotte (C.V.P.) slingert de socialisten het verwijt naar het hoofd dat aan hun handen bloed kleeft, ook het bloed dat vloeide te Grace- Berleur, .nadat de Socialist Buset er eerst honend op .gewezen had dat 't met geweld en straatrumoer vlugg.r gaat om zijn zin ;te. krijgen. De So- cialist Van Belle roept zelfs op een gegeven ogenblik uit dat zij (de So cialisten) de meerderheid zijn. De voorzitter heeft moeite om de kalmte te herstellen en dreigt her haaldelijk de zitting te zullen schor sen, hij verzoekt de sprekers de inci denten uit het verleden niet op te halen. De Socialist Buset doet een heftige aanval op de C.V.P. die hij verant woordelijk strlt over de feiten die zich voordeden, Buset klimt hier te rug op tot de volksraadpleging dia hij het begin van alle kwaad noemt. Hij uit hierbij de bedreiging, dat de Socialisten met hun geweldspjethodes zullen herbeginnen, moest 'het ge beuren dat de Koning, niet onmid dellijk alle politieke activiteit stop zet of dat de katholieke bladen zou den voortgaan met propaganda te maken voor de Koning. Hij waar schuwt daarbij de C.V.P. dat deze bést geen gebruik zou maken van haar meerderheid, zelfs eist hij dat tegen de stakers geen represailles zouden genomen worden. Nadat verschillende C. V. P.-ver tegenwoordigers hun ontgoocheling over de voorbije gebeurtenissen uit gedrukt hebben, komt dhr Duvieusart op de tribune om de Socialisten van antwoord te dienen, hij wil van hen weten of zij in de toekomst ja dan neen de grondwet zullen eerbiedigen. Buset krabbelt dan terug achteruit en beweert dfit hij zich te buiten ging omwille van het verwijt dat er bloed aan de handen der Socialisten zou kléven, hij belooft dan maar dat er in de toekomst wettelijke midde len zullen gebruikt worden. VOOR EN TEGEN Volksvertegenwoordiger Van den I Daele (C.V.P.) verklaart dat hij het ontwerp niet kén bespreken zonder uiting te géven aan zijn diepe ver ontwaardiging over de revolutionnair» gebeurtenissen die zich hebben af gespeeld. Wanneer hij uitroept dat hij de bewijzen in Jxanden heeft dat vele arbeiders zich mét walg afkeren van de socialistische syndikaten om wille van de vobrblje gebeurtenissen, komt er hevige reactie vanwege dé Socialist Major, die echter de ver zekering krijgt dat de bewijzen ter inzage liggen. Dhr Van den Daele noeflit de jongste linkse overwinning deze der kasseistenen tegen weerloze vrouwen en kinderen die bloemen kwamen brengen naar Laken. Nadat de zitting voor een uur ge schorst werd, wordt deze hervat en hoort de Kamer een korte verklaring van de C.V.P.-kamerleden die tegen de wet zullen stemmen. Zij zullen neen stemmen uit protest tegen de brutale machtsgreep die de beslissing afdwong. Te 23 u. stipt kan er tot stemming overgegaan worden, deze geschiedt bij naamafroeping. Te 23,10 u. wordt de uitslag bekend gemaakt. De wet wordt goedg/keurd met 165 stemmen tegen 27 en 7 ont* houdingen. DE NEEN-STEMMERS Hebben bij de stemming neen go« stemd: H.H. Delwalde, De Uaeger, De« clorcq (Arr. Kortrijk), De Handschutter, Bergmans, Bljnen, Van Goey, Van dett Berghe, Scheere, Loos, Pceters, Roppe, Hermans, Mellaerts, Develter (Arr. Oost» ende), Do Gryse (Arr. Roeselare-Tlelt), Verlackt, Mevr, Van Daele-Huys en Mevr, De Moor-Van Sina, H.H. Marck, Ver» boven, Robljns, Van Royen, Salnt-Remy. Verbaanderd, Meyers cn de liberaal Lahaye. Onthielden ziel), drie communisten e» de C.V.P,-leden De Noll, D# ScHSPP6* .Enernaa «a L&maiii,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2