7 De "TANDEM,, Belgie dient 80.000 Soldaten onder de wapens te houden HET HALSSHOER MET 1 (iROEHE SMARACD 1 Provinciale Raad West-Vlaanderen Nieuwe Uurregeling der Treinen en Trams Alle krotwoningen verdwijnen en een zullen gloed nieuwe wijk rijst uit de grond van KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ONZE 4 UITGAVEN: 10 Bladzijden PRIJS 2 Frank ZATERDAG OKTOBER 1950 BUITENLANDS OVERZICHT Ter nakoming onzer Hilitoirs verplichtingen Liberalen akkoord met C.V.P. over de défensiemaatregekn en de verlenging der Militaire Dienstplicht De Socialisten spelen komedie DE le JAARBEURS TE ROESELARE EEN VOLLEDIG SUCCES EN ZO KWAM DE HERFST... De Woningbouw te Menen DE ZAAK VAN DE IJZÉRTOREN DE VISSERSHAVEN VAN NIEUWPOORT HOOFDBUREEL en REDACTIE Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9 Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Markstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten "bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten!. ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). mmwmm 46» JAAR Nr 40 ABONNEMENTSPRIJS 1950: België tot Nieuwjaar 26 fr. Belgisch Congo 3,— fr. p. week Frankr. Holland 3,fr. p. week Andere landen 3,50 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge. De kermissen behoren weer tot het verleden. De kermissen vallen af, zo hoor ik beweren, en 't zal wel waar zijn... ik geloof het ook. Maar bij ons is het nog anders, goddank! Met de kermis bij ons ontmoet ik nog mensen die sedert jaren de parochie hebben verlaten, maar, jaar na jaar, bij de familie ont vangen worden. Vriendelijk, herte- lijk, buitengewoon hertelijk ont vangen worden. Familiebanden zijn hard tuig, dat is geen namaak noch ersatzIk zie die mensen 's Zondags en de Maandagmorgen in de dienst voor de parochianen. Bij ons loopt de kerk dan nog bomvol, eivol, overvol. En in het Kroontje ziet ge dan al de ff gedaagde» mensen, ook diegenen die sedert lang weggingen... Ook vriendschapsbanden zijn sterk!... 'k Zou niet durven verzekeren dat allen 's middags op tijd thuis aan komen. 't Jong volk is precies ook niet zo geijkt dien morgen, maar ze moeten nog jaren... wachten voor zij op hun plaats zijn in 't «Kroontje»! Iedereen ontvangt volk! Diege nen die uitvlogen en met hun vin ken en mezetjes oversteken naar vader en moeder, nonkels en tan ten en kozijns; kom, de familie! En als na de noen dat jong volk naar de velokoers trekt, gaan de anderen 's rond of bezoeken het... duivenkot. Kom, 't is avond en de trein, de tram of de bus, zelfs een auto of een jeep voert, veel te vroeg, de gasten weg! 't Klonk zo gemeend: «Tot toekomend jaar!» Over de... innigheid van de ker- mis-viering in familie? Daar ge waag ik niet over... ge kunt dat alleen maar... gevoelen, dat vertelt ge niet aan de buren; maar dè,t is 't bizonderste, dat is 't ziele- putje van de kermis.,, mekaar weer zien, de oude tijd weer naar bo ven halen, mekaar vertrouwelijk meedelen hoe 't nu gaat, hoe al len zich weren voor de bete brood, zich inspannen, de hele familie. Dat is 't beste gerecht van de ker- mistafel! Vindt ge 't ook niet? En werden we uitgeregend op al de kermis vermakelijkheden, dat plezier van 't weerzien in familie kan niet uit geregend worden. Bij de Tandemwas het an ders dees jaar! De «Tandem»... Hij was ergens bediende, zij werkte buiten de pa rochie. Ze waren uit het «Oosten» op de parochie geland, ze bouwden een huis en kochten een... «tan dem 't Liep vol klein vol^ske in de buurt en zij... ze hadden er danig leute meê. Zij hadden, zo zeiden ze, ook twee kleinen... hun huis en hun... tandem! Ze hadden met niemand uitstaans, gingen 's morgens weg, kwamen 's avonds thuis, hadden genoeg aan mekaar en de anderen waren toch maar boeren. Als 't een beetje weêre was trok ken ze er, de Zaterdagnamiddag, van onder in... tandem, 't Duurde geen tijd of ze kregen een naam op de parochie. Ze waren de «Tan dem» en ze bleven het, ook nu nog. Gelijk wat er te doen was op de parochie, 't liet hen koud. Ging men al 's rond voor een velokoers, voor 't muziek, of voor de vela- club, ze waren niet thuis. Was er feest, ze waren weg in... tandem. Ieder jaar met de kermis werden de luiken neergelaten; met het be taald verlof kon dat dagen duren; ze waren weg in... tandem. Ze hadden kind noch kraaie, maar een huis en een tandem. Hadden ze familie? Niemand wist het; in ieder ge val was er niemand die ooit iemand anders zag binnengaan, tenzij de omhaler van de «electriciteit». Die wist ten andere wanneer hij... bel len mocht. Ze hadden niemand nodig, ze hadden hun eigen huis en hun tandem. 't Wrong soms de buren! Ze de den nooit iemand plezier, ze vroe gen nooit om een ulezier. Ze knik ten ne keer als ze de buren ontmoetten, maar spraken nooit iemand aan. Maar a's ze de Za terdagnamiddag met de tandem wegreden, dan was het iets anders, 's Winters had hij de gevoerde lederen jas aan en madame zat dik in de fourrure geduffeld. 's Zomers trokken ze er op uit alsof ze naar de zee gingen! En dan konden ze z-o spottend de buren bekijken, alsof ze zeggen wilden... Wroet gij maar... wij zijn weg! Kijk! Dat kan de men sen dan kittelen en kwaad ma ken; dan moesten «zij» 't soms duchtig horen, want de buur vrouwen vezelden dan niet... «De tandem rijdt weer weg!de tandem! Dat heeft jaren geduurl Maar de jaren doen iets, weet gei De tandem wordt stilaan... oud. In do Zomer bleef de tandem thuis, dees jaar! De luiken waren wel dicht, maar de mensen wisten beters. Niemand zag hen 's Zater dags weggaan of 's Zondags terug keren. Ze zijn, hij althans de vijf en zestig voorbij, ook zij gaat niet meer werken. Hij peutert soms wat in de lochting, zij moet nu wel 's gaan winkelen. Maar, ze kenden niemand, niemand kent hen thans, ze zi.in en blijven bui ten de gemeenschap, zij blijven de... tandem met hun huis en hun gepensioneerde... tandem! Met de kermis waren de luiken dicht, potdicht en in de kermis dagen kwam hij noch zij ouiten! Maar 't ging er mij als de ker misgasten bij de buren vroegen hoe 't ging met de tandem. de welbekende Tandem Ze hebben nog altijd hun twee kinders thuis... Het huis wordt stilaan een... oud manhuis en de tandem is rad op versleten. Ze hebben jaren, zonder zeggen of spreken, met «ons» gelachen... Wij zaten dèm tot over de oren in de kindermiserie, we zijn de miserie ontgroeid, zij groeien er in. Ze konden dan zo bijtend spottend kijken als ze de Zater dagnamiddag wegrotsten. Nu zien we ze niet meer. Hij is opgeëten van het rhumatijs en ze eten nu malkander op... Ge ziet dat van hier! Hij is vijf en zestig zij nog niet... Hoe zal dat eindigen? Ze hiel den nooit veel van pasters of nonnekens, maar, ge zult het zien, 't zal niet lang duren of de zusters van 't wit-gele kruis zullen er regelmatig mogen aan ue bel trekken en. nog wat later... 't oud mannenhuis! Daar zal hun reis in tandem eindigen! Als de «Tan dem zal vergeten zijn gaan wij, met de kermis, nog veel volk aan tafel zien... als 't God belieft! PE VLAMYNCK. VOORBIJ DE 38' PARALLEEL MILITAIRE EN POLITIEKE MOGELIJKHEDEN De Noordelijken zijn dus aan lopen en ze blijven lopen. De Zuid-Koreanen zijn de 38e breedtegraad - jer getrokken en ze gaan er door gelijk 't mes door de boter. Practisch zijn de communis ten verslagen. Maar op het ultima tum van Generaal Mac Arthur hebben ze tot nu toe niet geant woord, en ze zullen waarschijnlijk niet antwoorden, want Moskou schijnt nog niet helemaal handel baar geworden te zijn, zelfs niet op dat punt. Inderdaad, nadat Engeland in de U.N.O. een zeer aannemelijk en redelijk voorstel gedaan had tot definitieve regeling van het Ko- reaans geschil, hebben de Sovjets een tegenvoorstel gedaan dat op niets trekt, aangezien het er op neer komt de verliezers tot over winnaars te maken. Wij schrijven hier de tekst van die voorstellen niet over, omdat we zeker zijn dat ge die elders in het blad zult vinden. Welnu, lees die van de Russen eens aandach tig door en zeg me of ik geen ge lijk heb met te verklaren dat zij van de verslagenen overwinnaars willen maken. Kijk maar eens hoe zij gelijkheid opeisen voor Noord en Zuid-Korea, en ivij weten altijd wat het betekent wanneer men er gens aan de communisten een stuk van de lakens geeft, laat staan de helft. Dan rusten ze niet vooraleer ze alles hebben, ofwel door toege vingen van de anderen, ofwel door staatsgreep. Wat hun dus van bui ten uit mislukt is door een oorlog, zouden ze nu van binnen uit kun nen doen, op de gekende koude manier En kijk maar eens hoe ze dat spelletje onder een toezichtscom missie zouden willen plaatsen van de geburen van Korea.' Maar die geburen zijn allen communisti sche wingewesten. (Japan, als vij andelijk land, ivaarmee nog geen vredesverdrag werd afgesloten, zou Vanaf Zondag 8 Oktober e. k. veranderen de treinen over het ganse land. De lezer diene dus zich vooraf te vergewissen voor hij op reis gaat en inzage te nemen der nieuwe regeling. In ons nummer van aanstaande week, ttz. het nummer van 14 Oktober, delen wij, ten gerieve van onze lezer, de mede. Daar we bij ondervinding weten dat steeds voor deze week veel verkopers veel nummers tekort komen, en aldus aan alle aanvraag niet kunnen voldoen, ver zoeken wij de lezers dringend van nu af aan hun verkoper er op attent te maken dat ze dit nummer met de nieuwe treïnregeling begeren. We vragen dan ook de verkopers ons ten laatste tegen DONDERDAGMOR GEN, 12 Oktober, hun getal te laten geworden. Lezers opgepast, zo zult U er zeker van zijn van ons heel interessant nummer bediend te worden. natuurlijk niet in aanmerking ko men.) Zo zou het er natuurlijk lief aan toe gaan en het zou niet lang duren eer heel Korea, niette genstaande derode nederlaag, to taal onder rode dominatie zou staan. Accoord? Van het aannemen van het Rus sisch voorstel kan dus geen sprake zijn. Maar dan? Wel, naar onze mening, betekent dit dan dat Noord-Korea niet zal kapituleren om aldus te voorko men dat er een feitelijke toestand zou geschapen worden waarin de Russische voorstellen niet veel zin meer zouden hebben. Maar dat doet dan een paar ern stige en gevaarlijke problemen rij zen. Politiek is Zuid-Korea bevrijd aangezien de 38e paralleel bereikt is over de gehele breedte van het schiereiland en dat alle terugwe gen voor de Noordelijken definitief geblokkeerd zijn. Maar militair is de vijand niet vernietigd en heeft hij niet gekapituleerd. De vraag rijst dus: moeten we hem nazet ten tot hij het volledig opgeeft en zijn land volledig bezetten, of moe ten ive stoppen aan de oude grens en afwachten wat zal gebeuren. Enerzijds zou men zeggen: men moet stoppen, want het doel is be reikt, Zuid-Korea is bevrijd. Maar anderzijds gaat het niet op een vijand, die u aangevallen heeft en haast geheel uw land bezet heeft, tot aan de grens terug te jagen en dan te zeggen: nu gaat het mij niet meer aan. Als men dat 20 doet, dan loopt men groot gevaar dat die vijand nieuwe wapens krijgt en nieuwe troepen drilt om u spoedig weer op het lijf te vallen. Daarom is het noodzakelijk indien men in de U.N.O. tot geen besluit komt en zolang men tot geen besluit komt de oorlog ook. te Noorden van de 38e breedte graad voort te zetten. Maar een andere vraag is: wat zal daarop de reactie zijn van Rusland en China? Zullen die het laten komen tot een volledige be zetting van Korea en dus een niet- communistisch land onmiddellijk aan hun grens krijgen en Ameri kaanse troepen op 160 km. van Port Arthur? Daar schijnen se weinig lust toe te hebben, zoals ze reeds hebben laten horen. Maar dan staan er maar twee wegen open: ofwel aan vaarden zij een regelingsvoorstel zoals het Britse, ofwel steunen zij de Noord-Koreanen met massa's nieuwe wapens te leveren... en troepen te sturen. Want het is dui delijk dat zij op hun eentje geen volk meer genoeg hebben om, het tegen de Zuidelijke strijdkrachten te kunnen opnemen. Zuid-Korea beschikt nu inder daad over geheel zijn bevolkings reserve, plus daarbij de U.N.Ö.- strijdkr achten; terwijl Noord-Kc- rea dag na dag verder bezet wordt en dus minder reservisten beschik baar heeft. Sovjethulp aan Noord-Korea zou In het kader van de verplichtin gen opgenomen als aangesloten Staat bij het Atlantisch Pact en tot doeltreffende verdediging, zo van West-Europa als van eigen land, werd sedert enkele maanden reeds besloten een degelijker leger in ons land op te richten, en dien tengevolge de militaire dienstplicht te verlengen. Door de Hr Pholien, eerste-mi- nister, werd in de jongste rege ringsverklaring beklemtoond dat de Regering ter dezer contact nemen zou met de Socialisten en Libera len, om in gemeenzaam overleg en akkoord, de te nemen maatregelen vast te leggen. Op Donderdag 28 September jl nu heeft de Heer Pholien, eerste- minister, bijgestaan door Kolonel De Greef, minister van Landsver- is de titel van het boeiend tekenverhaal dat we, na De Avonturen van Robin son Crusoë gelukkig zijn aan het jonge volkje van Het Wekelijks Nieuws op te dienen. Ze zullen erin kunnen nagaan de flinke speurzin, de hopeloze situatie, het gevecht van Joske tegen de bandieten... en hoe hij uiteindelijk aan Juffrouw Gerda het kostbaar klei nood, Het Halssnoer met de Groene Smaragd kan terugbeschikken. Veel meer vertellen mogen we niet, dat zal ons kleine volkje kunnen meeleven, samen met Joske, in de wekelijkse afleveringen die we heden in ons blad beginnen. dediging, de leiders der drie na tionale partijen ontvangen. De C.V.P. was vertegenwoordigd door de Hr Lefevre, voorzitter, ver gezeld van de Hr Cossée de Maul- de, voorzitter van de Senaatscom missie van Landsverdediging; de B.S.P. door de Hr Buset, voorzit ter van de Socialistische Partij, vergezeld van de Hr Rolin, gewe zen voorzitter van de Senaat; de Liberale Partij door de Hr Mo-tz, vergezeld van de Hr Joris, voorzit ter van de Kamercommissie voor de Landsverdediging. Aan deze Heren zette de Heer Eerste-Minister de problemen uit een welke verband houden met onze landsverdediging. Hij wees op de verplichtingen door ons land aangegaan. De verdediging van het vaderland, betoogde de Heer Pholien, is van belang voor alle Belgen en voor elk van hen af zonderlijk. De Regering geeft toe, dat de militaire dienstverlenging op de bevolking zwaar drukken zal, maar is besloten die lasten zoveel mogelijk te verlichten, o.m op sociaal' als op familiaal gebied Ten slotte vroeg de Hr Eerstc- Minister de medewerking der drie Nationale Partijen tot de opbouw van de defensie van ons land. Op Dinsdag jl. nu werd o.m. vergadering gehouden door de Ka mercommissies van Landsverdedi ging en Buitenlandse Zaken, om er een uiteenzetting te aanhoren vanwege de Regering over haar militaire politiek. Eerste-Minister Pholien was aanwezig maar nam geen deel aan het debat dat volg de. Kolonel De Greef, minister van Landsverdediging, en Hr Van Zeeland, minister van Buitenland se Zaken, pas terug uit New-York, gaven er de gewenste inlichtingen Minister De Greef bevestigde dat, technisch gezien, het moge lijk is onze jonge mannen 24 maanden onder de wapens te hou den en dat officieren niet ontbre ken, de kazernes meer dan vol doende zijn en de uitrusting tijdig kan worden aangevuld. Minister Van Zeeland weidde uit over de jongste Conferentie van het Atlantisch Pact. De Amerika nen hebben besloten enkele hunner beste divisies ln Europa te lege- Sis vervolg volgende kolom De Eerste Jaarbeurs, inge richt te Roeselare door het Nationaal Chr. Middenstands- verbond, is, spijts het slecht weder, uitgegroeid tot een vol ledig succes, zowel gemeten naar het aantal bezoekers als naar de zaken die er door de exposanten werden gedaan. Alle tentoonstellers waren zeer te vreden over de uitslag dezer eerste Jaarbeurs en bespraken reeds hun standplaats voor het volgende jaar. Maandag jl, had een ver broederingsfeest plaats tussen inrichters en exposanten, in de zaal Cloet. Verkoop, bij Ame rikaans opbod, van geschenken, aangeboden door de exposan ten, bracht een bedrag op van 1.326 jr., dat werd geschonken aan het Wezenhuis Onze Kin derenie Rumbeke. De Hr Omer Decuypere, pro vinciale voorzitter N. C. M. V., dankte de exposanten namens het Inrichtend Comité. Zeer Eerw. Heer Fruytier, provin ciale proost, wees op de bete kenis van de Jaarbeurs en de werking van het N.C.M.V. Een avond die in het teken stond van een zeldzaam gewor den optimisme. dus noodzakelijkerwijze ook troe penhulp betekenen indien die hulp effectief ivil zijn. Dat die troepen nu Russische of Chinese zouden zijn is van ondergeschikt belang, want ze zouden alle twee het ge vaar van een conflict tussen de groten enorm doen stijgen. De eerstkomende dagen zullen moeten uitwijzen welke richting wordt ingeslagen. NAAR DE OPNEMING VAN ROOD-CHINA De dag van vandaag hangt alles aan mekaar. Van in den beginne reeds leken de Sovjets bereid het Koreaans conflict op te lossen, op voorwaar de dat Rood-China in de U.N.O werd opgenomen. In de grond hopen zij nog altijd dat koopje te kunnen afsluiten. Wal moeten wij daarvan den ken? Wel, drie dingen: 1. Een koopje kan hét niet wordenwant. dan zou het er nog gaan op lijken dat Rusland uit eindelijk toch de overwinnaar is. 2. Anderzijds is de situatie in Korea zodanig gewijzigd dat het mes nu bijna in omgekeerde, rich ting kan gebruikt worden, en dat Amerika nu aan Mao Tse Tung kan zeggen: als ge uw vinger niet in de Koreaanse pot steekt, dan zullen wij u wellicht erkennen en in de U.N.O. laten opnemen. En Mao zou misschien vinden dat dit een goedkoop toegangskaartje is. 3. Op de keper beschouwd zijn wij voorstanders van de opneming van Rood-China in de U.N.O. en in de Veiligheidsraad Mao zou inderdaad automatisch een per manent lid van de Veiligheids raad worden zodra hij opgenomen wórdt). Men kan inderdaad niet aannemen dat Tsjang Kai Tsjek, met zijn corrupte volgers, nog ooit zou in staat zijn het vasteland te rug te veroveren. China is dus RoodrChina, en indien men niet van plan is een offensief tegen Mao te ontketenen, dan heeft het ook geen zin te doen alsof de wer kelijkheid niet de werkelijkheid is Dat is bijna hetzelfde alsof men nu nog altijd de republikein se Spaanse regering zou erkennen in plaats van de Franco-regering. Dat men Mao dus erkenne. Maar anderzijds lijkt het mij Zonder dat wij het voelden deed de Herfst zijn intrede in het land, want de herinnering aan warme zomerdagen ligt reeds zover achter ons dat men de kalender reeds verachterd waande cr> het jaargetijde. Toch wil af en toe een bleke zonnestraal ons nog eens bekoren, maar de tronken en takken waar het late licht omheen glijdt komen stil aan midden een tapijt van dode Maderen. Vaarwel Zomer, uw herin neringen waren reeds weg nog voor dat gij gestorven waart. ren, maar dat ook de andere lan den van het Pact verplichtingen na te leven hebben. Zo heeft Bel gië ononderbroken een leger van 00.000 man op de been te houden. Om dit te verwezenlijken ziet de Regering geen ander middel dan een verlenging van de diensttijd. Tijdens de daaropvolgende be spreking verklaarde de Hr Devèze, liberaal, dat hij de verlenging van de dienstplicht en al de andere militaire maatregelen zal stemmen. België moet zijn plicht doen. be weerde hij. en we hebben geen tijd te verliezen. De verdediging van het vader land en van geheel West-Europa, mag niet bekeken worden als een partijkwestie, maar als een natio naal probleem. Zo zagen de socialisten het even wel niet. De Hr Spaak (soc die zijn prestige wil redden in het buitenland, aanvaardde wel het feit dat België een militaire in spanning moet leveren, maar hij kwam toch met enkele kinderach tige bedenkingen voor de dag, die veel meer ingegeven waren door verkiezingspropaganda en partij belang, dan door nationaal plicht- bewustzijn. Van de ene kant zeg de hij dat de bewapening niet tijdig zal gereed komen, en van de andere kant beweerde hij dat men reeds veel vroeger met nieu we oproepingen had moeten be ginnen. duidelijk dat daar enige voorwaar den zouden aan verbonden zijn, en in de eerste plaats de twee vol gende: dat Rusland dan oolc zijn veto sou intrekken tegen alle an dere landen die vragen om lid te warden van de U.N.O.. en dat een systeem zou aange nomen worden waardoor het aan de Sovjets niet meer mogelijk zou zijn de actie van de Veiligheids raad te saboteren. Inmiddels is er een feit dat ons toelaat in die dubbele richting te hopen, nl. het feit dat Rood-China door de Veiligheidsraad zal ge hoord worden en dat mén daarbij over het veto van Nationalistisch China heengestapt is. Het eerste bewijst dat men te genover Mao een soepeler en bre der houding heeft aangenomen. En het tweede betekent voor alle le den, die de Engelse Voorzitter Je pp bij die beslissing gesteund hebben, dat ze niet langer het veto aan vaarden op procedure kwestie. Aan gezien de Sovjet Unie liet begaan en ze kan moeilijk anders zit ze nu in haar eigen spel gevangen en mag er in de toekomst ook over haar procedure veto's worden heen gestapt. De idee van de opneming van Rood China in de U.N.O. schijnt dus veld te hebben gewonnen. En dat kan de regeling van het Koreaans geval natuurlijk gunstig beinvloeden, niet meer als een toegeving vamvege de Amerikanen om hun prestige, dat in Korea een tijd lang in gevaar was, te red den, maar eerder omgekeerd. China heeft er tenslotte alle voor deel bij niet in het Koreaans con flict tussen te komen, aangezien Indië dit herhaaldelijk dringend gevraagd heeft en dat het prestige van Indië in geheel Azië zeer groot is. Tot nu toe speelt Indië een kaart die noch Amerikaans noch Russisch is, maar als China zou doen wat de Pandith Neru hen vraagt in geen geval ie doen. dan zou dit willen zeggen: indië in de armen van Amerika voeren en dat kunnen noch Mao noch Stalin wensen. Brengt de situatie na hel over schrijden van de 38e breedtegraad ook ernstige gevaren mee, er zijn toch ook aspecten die toelaten een kalm verloop te veronderstellen. EN EUROPA? Het gehele Koreaans geval heeft in Europa een diepe weerklank ge had. Op de hamstering en de prijzen in de eerste plaats, maar ook op de politieke en militaire situatie. Wij hebben hier in onze vorige artikelen uiteengezet dat een vre desmanoeuvre van dc Sovjets goed mogelijk was om onze bewape ningsinspanning te vertragen. In die muizenval mogen we echter niet lopen. Dat is zo klaar als pompwater. Het is dan ook jammer dat onze Socialisten, om deze kleinzie lige redenen van partijpropagan- da, met de Sovjets meespelen. In derdaad. met geheel hun agitatie tegen de 18 en 24 maanden die noodzakelijk zijn om aan onze internationale verplichtingen te voldoen en met hun onnozel ge praat laten wij eerst kijken of de anderen ook hun plicht doen zijn ze bezig de iveerstandswil van onze bevolking te ondermijnen, door het land de indruk te geven dat het niet nodig is een grote militaire krachtinspanning te doen. Ge had ze moeten bezig zien in de commissie voor buitenlandse zaken en landsverdediging, allen samen, met de grote Spaak aan het hoofd: geen greintje staatsge- voel of staatsmansgrootheid. Zui vere kleine, belachelijke gemeen tepolitiek. Moest de bevolking juist weten hoe de toestand, is, ze zou de So cialisten aan alle volkshuizen gaan uitjouwen. Wij vernemen dat de Hogere Raad voor Volkshuisvesting en Volkswoningen, ingericht bij het Ministerie van Volksgezondheid en bet Gezin, belast werd vier centra in het land aan te duiden, twee in Wallonië en twee in Vlaanderen, alwaar het vi-aagstuk der krotwo ningen zou dienen opgelost, binnen een termijn van vijf jaar, dit in sa menwerking met de Nationale Maatschappij voor Goedkope Wo ningen. De twee steden in Vlaanderen nu, welke werden aangewezen, zijn on ze grensstad Menen in West- en Dendermonde in Oost-Vlaanderen. In samenwerking' met het Stads bestuur, hetwelk de gepaste voor- stellen aan die Hogere Raad zou voorleggen, zal de Raad al de krot woningen, dit zijn alle slechte huis vestingen, doen verdwijnen door de bewoners aan te zetten en des noods te verplichten in nieuwe wo ningen, gebouwd door de Nationale Maatschappij voor Goedkope Wo ningen, hun onderkomen te ne men. Te Menen is de Samenwerkende Maatschappij Ons Dorptot het bouwen van goedkope woningen druk bezig om in die mate van het mogelijke snel de krotwoningen te doen verdwijnen, en een gloednieu we wijk aan de Rode Kampagne uit de grond te doen rijzen. Te Menen schat men namelijk het aantal overbevolkte huizen op 400. Ruim 200 krotwoningen be staan er op het gehucht Ons Dorpen bij het einde van het De kamer van tabes' -Jrliging- stelling van het Hof van Beroep te Gent zal zich op Zaterdag 7 Oct. bezig ouden met de zaak van het opblazen van de IJzertoren te Kaaskerke-Diksmuide. De kamer zal te beslissen hebben of de personen tegen wie een rech terlijk onderzoek werd geopend voor een rechtbank moeten gedaagd worden en zo ja, voor welke recht bank, ofwel of het onderzoek geen aanleiding geeft tot gerechtelijke vervolging. afgelopen jaar kwamen 837 aan vragen voor woningen binnen, zo dat men rekent dat er te Menen op het huidig' ogenblik nog 700 aan vragen in te willigen blijven. We hebben ons even ter plaatse op de wei-ven begeven en er het grootse werk overschouwd welke deze Maatschappij te Menen ver richt en reeds verricht heeft. Op de plaats waar verleden jaar 13 krotwoningen stonden, staat nu een machtig complex van 83 nieuwe en goedingerichts huizen. Velen zijn reeds bewoond en wat verder is een nieuw complex aangevat van 86 huizen: 39 ervan rijzen reeds uit den grond en er wordt hier voor de toekomst een totaal van 231 huizen verwacht; zij zullen allen gelegen zijn tussen de baan van Menen naar leper en de Hogeweg Alle woningen zijn van een der drie volgende typen: een eerste (voorzien voor kroostrijke Gezin nen) met voorgevel van 7 meter en voorzien van 4 kamers op het eerste verdiep; een tweede (voor kleine huisgezinnen) met een voorgevel van 6.15 meter en met drie kamers boven; een derde type (eerder voor bedienden) dit zijn ■dan huizen met een voorgevel van 5.41 meter, voorzien van spreek plaats, woonkamer, achterkeuken en een bergplaats. Ieder huis is van een geïnstalleerde badkamer voorzien, doch er bestaat verbod van bijbouwing' of verandering'. De mooie omgeving zal ook niet ach terwege worden gelaten want we vernemen dat beplantingen op de hofjes voor ieder huis zijn voor zien, alsmede grasplaatsen en een speelplein. We kunnen niet anders dan de Hogere Raad voor Huisvesting' en de plaatselijke Maatschappij van harte danken en gelukwensen voor het mooie initiatief; sedert 11 maanden zijn reeds 13 krotwonin gen verdwenen en dit jaar ver dwijnen er zeker nog 10. Binnen amper 2 jaar zullen de 86 krotwo ningen links van de baan naar Ge- luwe voor goed verdwenen zijn. Sommige van de aldaar wonende oudjes wordt onderkomen verschaft in het Stedelijk Hospitaal en an dere in de Debunnestraat. Eindelijk dus zal Menen bevrijd wordien van deze plaag en een uit zicht krijgen, zijn naam waardig! Belangrijke besluiten genomen. Op Maandag jl. werd door de Hr Gouverneur van West-Vlaanderen de gewone zittijd van de Provin ciale Raad van West-Vlaandertn geopend. Ter dezer gelegenheid hield hij 'n toespraak waarin hij wees op de voorname plaats die West-Vlaan deren in het land bekleedt. Na een overzicht te hebben gege ven van de statische gegevens be treffende de bevolking van West- Vlaanderen besloot de Gouverneur: Het Gezinsleven moet worden be vorderd en de provincie moet zich meer toeleggen op een degelijke vakopleiding'. Ter zitting van Dinsdag jl. werd dan volgende beslissingen genomen: aandeel der provincie van 600 duizend fr. in het kapitaal nodig om een 3" artesiaanse put te boren te Moeksroen, zulks voor een betere waterbedeling voor Moeskroen en Menen; tussenkomst van 575.000 fr. voor het bekostigen van een zinker onder de Leie te Menen waarvan de globale prijs 1.224.223 fr. be draagt; inschrijving van 20.000 fr. in de begroting' van 1950 voor het toe kennen van speciale vergoedingen aan het personeel der provincie voor geleverde prestaties tijdens de verkiezingen van 1949 en 1950; gevoelige vermindering van de provinciale belastingen op het in richten van bestendige danspartijen, de danspartijen gegeven door her bergiers in hun herberg zonder in komgeld, alsmede voor de privébals gehouden in dans-, schenk- en eet zalen; het nieuw uniform voor de veldwachters zal met ingang' van Januari 1951 op iedere officiële plechtigheid moeten gedragen wor den. DE PROVINCIALE BOUWPREMIE Woensdag kwam de Raad op nieuw bijeen. Nadat enkele orde moties werden ingediend inzake be teugeling' van het inspannen van honden aan driewielers, alsook voor electriciteitsuitbreiding op de ge meenten Sint-Joris-ten- üistel en Beernem, werd met eenparigheid van stemmen het besluit goedge keurd betreffende de bouwpremie toegestaan door de Provincie. Het bedrag werd vastgesteld op 6.000 fr. (vroeger was het 12.000 fr.) en wordt vermeerderd met 1,500 fr. voor de eerste twee kinderen en met 3.000 fr. voor de volgende kin deren. Deze regeling' geldt voor de eerste 3.500 woningen die voor de premie in aanmerking komen. Melden we echter dat het nutteloos is aan vragen te richten tot het Provin ciaal bestuur, zolang dit besluit nog niet is' goedgekeurd door het Departement van Binnenlandse Za ken. Hierop verleende de Raad zijn goedkeuring nopens de uitgave van 1.976.000 fr. voor de uitbreiding der gebouwen van de gerechtelijke po litie te Brugge, alsook voor het bouwen van een nieuwe garage. ZALIGVERKLARING Maria de Mattias, stichtster v. vrouwelijke orde. Zondagochtend heeft in de Sint Pietersbasiliek te Rome. in bijzijn van talrijke pelgrims, de eerste za ligverklaring van de tweede periode der grote plechtigheden van het H. Jaar plaats gehad. Het betreft de zaligverklaring van Maria de Mattias, de stichtster van de congregatie van de zusters vereersters van het Heilig Bloed. Zij werd in 1805 te Wallecorsa, in d'e streek van Rome geboren en stierf te Rome in 1846. 4-10-50. V. WESTERLINCK. Klaar om uit te varen liggen ac vissersboten in de Nieuwpoortsc haven. Hun masten vormen een aieht bos, doorweven met touwen en netten. Het is de nijverige Noordzeehaven, waar het schone bedrijf van vader on zoon wordt overgelaten. Dat is voor de visser zijn haven Dat is het onveranderlijk beeld der Nieuwpoortse Vissershaven wachtende vissersboten met de net ten, de korren zeggen de vissers, hoog aan de mast.- De visserij, voornamelijk de garnaalvisserij, is een zeer brandend en actueel pro bleem. Honderden vissersgezinnen zijn hierin betrokken en volgen met angst de ontwikkeling van de toe stand omdat hun bestaan er van af hangt. Om dit vraagstuk van dichterbij te bekijken zijn wij bij de Nieuw- poortse vissers op reportage ge gaan. Wij hebben er gesproken met die stoere mannen die met hun vis sersboten veohten tegen zee en storm. Wij hebben de gelegenheid gekregen om met een der Nieuw- poortse vissers uit 'te varen op gar naalvangst, met de stoere doch sympathieke Jef Verbande. Van 's morgens 4 uur tot 's middags 1 uur hebben wij aan boord van de St Pierre N.735 Jef Verbanck en zijn trouwe maats Toone en René zien zwoegen. Wij kregen zelfs zo'n smaakje van storm... maar over dat alles vertellen wij later meer. Het was voor ons, journalisten, een wonderbare reis, waarin zoveel nieuwe horizonten geopend werden. Tijdens die volgende weken bren- gen wij het verfraai van deze reis, want om het vissersleven van dich terbij te leren kennen hebben wij die reis meegemaakt. Deze gelegenheid nemen wij dan ook te baat om dhr Verbanck har telijk te danken voor zijn voorko mendheid ons deze prachtige gele genheid geschonken te hebben vcor een zeer leerzame studie, wij dan ken hem en evenzeer zijn maats voor hun goede zorgen die twee landrattenveilig terug aan w:.l gebracht te hebben. Vanaf volgende week dus komen wij op deze reis terug met f^-- e»

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 1