Bevolkingsvraagstuk in West=Vlaar deren De Oorlog in Korea Hevige ontploffing bij Pantser- maneuvers in Duitsland De Verlenging der Militaire Dienstplicht Luchtvaartrampen Zo tpod de 5- A- in de Ooplog Ovo-Biologist Vandelanotte uit Menen nabij Brussel aangehouden APENTOEREN VAN ROS EN ANDEREN U. N.O. - Strijdkrachten rukken in snel tempo Noordwaarts L'jE'jr HET "EITJE,, WERD GEPELD... De Beroemde eigenaar, ontdekker, stichter, directeur der Ei-theorie bracht zijn Wereldbeweging aan lager wal Ponjang wordt binnengerukt President Irnman ontmoette Generaal Mac Arthur op hel eiland Wake Soldaat uit Koksijde ernstig gewond Vier andere soldaten gedood Vermindering zo de internationale toestand mocht beter worden De soldijen voor de Dienstplichtigen DE WINNERS der grote loten van de KOLONIALE LOTERIJ BIJ EX&MEMS SCHUIF ONTMOETING TUSSEN PRESIDENT TRUMAN EN GENERAAL MAC ARTHUR OP HET EILAND WAKE MÏSSIENIEUWS v. d. H. Augustinuste Heverlee HEENREIZEN 28 Doden. 35 jaar oelcben 3onfc be Xusttania KOELBLOEDIG PILOOT VAN PASSAGIERSVLIEG- l TUIG REDT TOESTEL EN PASSAGIERS TWEE JACHTTOESTEL- LEN OP ELKAAR BELGISCHE MOSQUITO BOTST OP BRITSE BOMMENWERPER Vijf doden en twee vermisten. AUTO BOTST OP BEN ZJNEPOMP HEESTER! HET WEKELIJKS NIEUWS b Zaterdag 21 Okt. 1950. Bladz. i BRIEF UIT BRUSSEL SINTER KLAAS IN AANTOCHT Voor de winkeliers en neringdoe ners is de goede tijd weer aange broken. Het najaar en de winterperiode zijn gekenmerkt door een aantal ieeetdagen waarop familieleden, vrienden en kennissen elkander met geschenken plegen te verrassen. En om de zaak te vergemakkelijken doen voornoemde winkeliers en ook de grootwarenhuizen een bijzondere inspanning om aan het kooplustige publiek een zeer verscheidene keuze aan te bieden. Ja, wat doet men al niet om de koper te lokken en de centen in zijn zak te laten dansen. In de hoofdstad begint het met de voorbereidingen voor het Sinter- Klaasfeest. In de grootwarenhuizen worden reusachtige stellages gemon teerd, gedrapeerd in fluweel. En over eindeloze slierten trappen be nadert men de goede Sint die op paradijselijke hoogten de kinderen zegent, de grote en de kleine. Met de kleine kinderen lokt men de grote kinderen, de kopers. En daar gaat het om. Ja, wat doet men al niet voor de concurrentie. Met dat alles moet Sint Niklaas het niet bijzonder gemakkelijk heb ben. Naar het heet komt hij de eerstvolgende dagen al te Brussel aan en het is nog ruim zes weken vóór zijn feest. Maar dat behoort nu tot de traditie. Twintig jaar ge leden was het al zo en nu verloopt alles precies zo. Misschien met een beetje meer licht en een beetje meer verteer. APENTOEREN En dat is pas het begin. Want daarna komt de reeks bra derieën en feeërieën. En telken jare doet men er nog een schepje bij. Daar is geen handelsbuurt zo af gelegen of daar moet een braderie gehouden worden. Opvallend zijn de nu traditioneel geworden feeërieën van de Kerst en Nieuwjaardagen op de Adolf Maxlaan en Nieuwstraat. In de drukke buurt rond de Naamse Poort wordt nu de derde jaarlijkse braderie gehouden. Het behoort bij dergelijke gelegenheden tot het gebruik van uitstalramen op te smukken of in te richten naar een te voren opgegeven mo tief. Dit jaar was het motief de droom van een herfstnacht Maar de mensen hebben wel zon derlinge herfstdromen. Want wij zagen voor het uitstal raam van een winkel in sportge- reedschappen een eigenaardige be weging. In een kooitje uit kieken draad sprong een aapje van het ene stokje naar het andere en peu zelde onderwijl aan allerlei lekkers. Dat gebeurde onder de onvermin derde belangstelling van een vrij talrijke schare kijklustigen. Die stonden het arme beest af te speu ren in zijn geringste bewegingen en lachten, kinderlijk verheugd, of monkelden eens tegen elkaar als het diertje niesde of in zijn oren en neus peuterde. Ik heb mij afgevraagd wat dat alles met de «droom van een herfst nacht» te maken heeft. Hoe rijmt men het te saam? Maar de bewonderende belang stelling van de voorbijgangers en slenteraars, waaronder ik ook me zelf betrapte, was wel heel ken schetsend. Het moet wel zijn dat de mens iets van zichzelf in al dat apengedoe terugvindt. Daar zijn mensen die beweren dat de mens afstamt van de aap. Anderen houden vol dat de mens in zijn ontwikkeling meer en meer op een aap gaat gelijken. Het spreekwoord zegt het toch: hoe hoger een aap klimt, hoe beter men rijn... apentoeren ziet. HET EI IN DE PAN Wij dachten nog aan dat spreek woord toen wij de triestige lotge vallen van Vandelanote vernamen. Een gevoelige klap voor de ovo- biologie, ge weet wel. die verbijste rende en onthutsende nieuwe we tenschap volgens welke alles af stamt van het ei. Sommigen zullen zich wellicht herinneren dat Hoger Vandelanote, cafébaas te Menen, niet geaarzeld heeft om zijn zonderlinge theorieën te gaan verdedigen voor het studen- tenpubliek van de Luikse, Brusselse en teuvense universiteiten. Het werd telkens een homerische lach partij. De man was echter niet van de wijs, of liever van het ei, af te brengen en stuurde destijds naar alle kranten publicaties op royaal formaat met vlammend rode ver klaringen en onsterfelijke gezegden uit zijn eigen pen, welke hijzelf nummerde van 1 tot 100. Kwestie van wegwijs te geraken uit zijn eigen wijsheid. Hij noemde zichzelf de «fondateur, directeur en redac teur-en-chef van het blad. De ver klaring van de naam ovobiologie was te vinden in de eigenlijke naam van zijn nieuwe theorie die ongeveer 32 lettergrepen lang was en ongeveer luidde als de duitse ratelslangvloek: Himmel-herr-gott- kreuz-milllonen-donnerwetter Nu rit de onsterfelijke man hl vieze papieren. Hij werd te Londer- EEN IJSKOUD BRIEFJE Maar de Heer Pholien laat zich niet van de wijs brengen. Hij heeft aan die voorzitter van de Belgische koppensnellers een ijskoud briefje geretourneerd waarin hij de Heer Ros aanmaant zijn excuses aan te bieden omdat hij een taal voert die onduldbaar is vanwege een hoog ambtenaar». Men moet namelijk weten dat deze meneer door zijn socialistische vriendjes destijds geparachuteerd werd in de Raad van Beheer van de N.M.B.S. En naar het schijnt zou deze scherprechter van het verzet zeer goed op ,de hoogte zijn van een aantal aangebrande zaken uit de bezettingstijd die hij angstvallig doodzwijgt. Zo spreekt men van millioenen verkopingen aan de Or ganisation Todt en van andere twij felachtige verrichtingen. Dat potje houdt Meneer Ros gedekt. Misschien zal hij zichzelf nu een beetje gedekt houden sinds de Hr Pholien hem zo netjes op zijn num mer heeft gezet. Wij hebben nu al lang genoeg het gezwam van deze halve gare gehoord. Wanneer hij zich nu niet koes houdt dan moet de Regering hem maar ontslag ver lenen uit de Raad van Beheer van de N.M.B.S. Hij kan dan neg altijd, bijvoorbeeld de ovobiologie gaan verdedigen en mediteren over dat andere spreekwoord van de splin- Sedert geruime tijd reeds kon men zowel in de Belgische als in de Franse pers ruime artikels vin den, toegewijd aan de nieuwe en tevens opzienbarende leerstellingen van een café-baas uit Menen, Ro bert Vandelanotte, 48 jaar, meer gekend als eigenaar-stichter-direc teur van de ovo-biologische wereld beweging en nu eens te meer staat hij opnieuw tot buiten onze gren zen in het middenpunt der belang stelling. Het nieuws van de aanhouding van Mijnheer Vandelanotte Robert, de beroemdste Menenaar, kende een snelle echo Zaterdag 14 Oktober jl., zowel te Menen als in gans de streek en het was ook te Menen het voorwerp van alle gesprekken, te meer dat hij in deze stad woon achtig is en zijn Hogeschool van het Eiheeft gevestigd in een min der gunstig gekende herberg langs de baan naar leper. Gans België kende reeds de be roemde uitvinder van de omeletten- theorie en zijn primitief geheiligd ei. Wie was er ten anders welke zijn slogan nog niet hoorde: 0x0: 0 en andere zero's? En niemand ter en de balk in het oog van de werd er gevonden welke aan de ziende blinden. genialiteit van deze virtuoos twij- PAS. Ifelde!... Hij gaf als Professor reeds meer dere kui-sussen aan verschillende Universiteiten, om. te Leuven, waar hij, hoewel niet helemaal door zijn oplettend publiek begrepen... stokstijf onder het hevigste eier- bombardement bleef volhouden dat een ei hetzelfde waard is als de hele wereld en ook te Rijsel, waar hij op hartstochtelijke wijze als Eerste Minister van het Ovo-Bio- logisch Kabinet werd gehuldigd... Deze beroemde Ovo-Bioloog is ook goed gekend te Roeselare, niet tegenstaande hij reeds ruim tien jaren in de grensstad verblijft: Vandelanotte begon zijn wijsgerige studies namelijk te Roeselare. waar hij na een tijd van meditatie een groot vredeswerk stichtte met de oprichting van het weekblad Pex- Europa i.hetwelk ook in Noord- Frankrijk opgang maakte. Later vestigde bij zich in zijn huidige Universiteit en Laboratorium, om zich meer teruggetrokken aan zijn studie te wiiden. Sedert enkele weken, was Dhr. Vandelanotte praktisch niet meer aan huis te vinden, want na het. schrijven van een nieuwe ontdek king over het Ei en de Konings kwestie welke hij had laten druk ken, ging- hij regelmatig in rijn (VERVOLG) Waar in 1846 de verhouding tot de Rijkri>evolktoig 14.82 t.h. beliep, slonk dit procent tot 10.76 t.h. In 1920 maar steeg in de volgen de jaren geleidelijk tot 11.71 t.h. in 1947. De jaarlijkse aangroei, per dui zend berekend in vergeli'kinjg met de bevolkingsaangroei van het gan se land, leert echter meer. De periode 1847-1856 was catas trofaal voor onze gewesten tenge volge van de aardappelplaag, de slechte oogst der graangewassen en de achteruitgang der vlasnijver heid. West-Vlaanderen zag zijn be volkingscijfer verminderen met 3.28 p.d., terwijl over gans het land een aangroei vastgesteld werd van 4.43 p.d. Ook de periode 1911-1920, die de oorlogsjaren 14-18 omvat ten, waren zwaar van gevolgen voor ons bevolkingscijfer, de ver mindering bedroeg toen in onze gewesten 8:06 p.d. Dit waren ech ter uitzonderingsperioden die de stempel droegen van zeer lastige omstandigheden. Sprekend is de periode 1921-1930 toen het Rijk slechts een vooruit gang van 8.39 noteerde en West- Waaraderen een bevolkingsaangroei van 12.18 p.d. mocht aantekenen. Men moet hier natuurlijk in aan merking nemen dat de terugkeer naar onze streken van talrijke vluchtelingen zijn invloed had op deze stijging. Eens de toestand echter terug normaal, in de periode 1931-1947, gaf West-Vlaanderen de toon aap met een aangroei van 6.19 p.d. te genover 3,05 p.d. voor gans het land, een aanwinst die dus twee maal groter is. GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN Oppervlakkig beschouwd zou men cüt verschijnsel als zeer bevredi gend kunnen beschouwen. Nader bekeken is de toestand echter niet zo rooskleurig, De bevolkingsbewe ging volgt immers getrouw de op en neergang van het geboortecijfer en sterftecijfer. Nuchtere statistie ken spreken hier overduidelijk. Het geboortecoëfïicenJt voor West- Vlaanderen ziet er, in enkele test jaren, als volgt uit: 1846:-27.10p.d. 1930: 22.37p.d. 1866: 33.69 p.d. 1940: 16.29 p.d. 1900: 34.40 p.d. 1945: 18.79 p.d. 1910: 29.33 p.d. 1949: 18.04 p.d- 1920: 24.92 p.d. Behalve in 1856 is het coëfficiënt voor West-Vlaanderen steeds ho ger dan d?ze van het Rijk. Sedert 1947 komt onze provincie, na Lim burg, op de tweede plaats te staan- Algemeen echter vermindert de nataiitejt sedert het begin van de 30e eeuw op scherpe wijze. Verge leken met de geboorteschalen over gans het HUk heeft het de schijn dat West-Vlaanderen er gunstig voor staat. Over gans het land be gon inderdaad de vermindering in 1876, voor West-Vlaanderen pas in 1901, doch bij ons ging de daling in sneller tempo, sedert 1901, dan in het overige landsgedeelte. Het is een weinig bemoedigende vast stelling dat het geboortecijfer in West-Vlaanderen uitermate vlug daalt. De bevolkingsbeweging is even eens beïnvloed door de sterfgeval len. De moderne wetenschap die op geneeskundig gebied grote voor uitgang maakte, heeft op gevoelige wijze het sterftecijfer omlaag ge1- drukt. Ter illustratie vergelijke men het sterftecijfer van 1846, dat zeel geknipt toen hij geld aftrug gelde voor een zogenaamde konings- gDedtoebtomftnvan de ovobiologie ziet er somber uit. Het ei was maar een zwalpei en nu ligt het nog voorgoed in de pan. 31.87 p.d. bedroeg, met dit van 1946 waar het nog slechts 11.40 p.d. bedroeg. In dezelfde verhouding neemt het cijfer der kindersterfte af, waar dit in 1888 nog 20.77 p.d bereikte daalde het in 1949 tot 4.50 p.d. Zo komt het dan dat onze pro vincie, niettegenstaande het veel lager geboortecijfer, in vergelijking met 100 jaar terug, toch nog over een overschot beschikt dat in 1949 6.91 p.d. bedroeg. Wat de uitwijking betreft, die voor de jaren 1911 tot 1920 en van 1921 tot 1930 een grote rol speelde vooral naar Frankrijk en Amerika, is deze factor de laatste jaren van belang verminderd. DE STRUCTUUR DER BEVOLKING Naast het bevolkingscijfer dat enkel op de hoeveelheid betrekking heeft, speelt ook de structuur een grote rol. De leeftijdsopbouw der bevolking onderscheidt de kinderen beneden de 15 jaar, de jonge lie den van 15 tot 21 jaar, de volwas senen van 21 tot 65 jaar, en de ouderen van dagen van 65 jaar en meer. Voor wat West-Vlaanderen be treft zijn de actieve bevolkingen, d.i. de jonge lieden en de volwas senen gezamenlijk, tijdens de laat ste eeuw proportioneel nagenoeg niet veranderd. Daalt de kinder groep tengevolge van de kinderl - perking, de tweede reeks tus sen 15 en 21 jaar schijnt eerder vast, wat een zichtbaar gevolg, is van de strijd tegen de kinder sterfte. Wat de gezjnsbouw betreft staat West-Vlaanderen er veel gunstiger voor dan het overige landsgedeelte maar toch ondervindt men ook hier de ingrijpende gevolgen van de geboorteverminderingen. Meer dan 45 t.h. van de West-Vlaamse gezinnen tellen slechts één of twee kinderen. Dat is ver van rooskleu rig. West-Vlaanderen schrijdt heel vlug naar de grens toe waar de normale opvolging van de geslach ten een vraagteken wordt. HOE DE TOEKOMST ER UIT ZIET In demografisch opzicht heeft West-Vlaanderen in de grond de zelfde curven gevolgd als het Rijk, al zij het wellicht matiger en soms wat gunstiger. Dat is trouwens het kenmerk voor gans het Vlaamse land. Wie die zaken aandachtig bekijkt stelt vast dat Wallonië het sedert ja ren aflegt tegenover Vlaanderen. in de onderstelling dat het cij fer I de waarde bepaalt van de op eenvolging der geslachten, dan put ten wij uit de statistiche gegeven? de volgende cijfers: Periode Rijk Vlaand. Wallonië gramma voor de toekomst, het luidde als volgt: Voorlopig willen wij alles niet zwart inzien. In verdere uiteen zettingen over de provincie, kun nen sommige gedachten door haar vruchtdragende verwezen lijkingen vermoedelijk een dam opwerpen tegen ons dobberend bevolkingswezen. Laat ons intussen het familie leven uit al onze krachten en met alle mogelijke middelen bevorde ren, de bestaansmogelijkheid van een normaal gezin met kinderen bewerken, de werkgelegenheid binnen ons grensgebied verrui men, de tekorten aan huisvesting helpen overbruggen, ons meer om de beroepsvorming bekommeren waarvan de beroepsoriëntering een der grondslagen kan zijn, vooral naast de familiale politiek ook deze der nataliteit door zetten. Onze provincie West-Vlaande ren is altijd een mooi, welig en begenadigd land geweest. Haar toekomst ligt in onze handen. nieuwe Amerikaanse wagen de weg op naar het mooie Brussel. Twee helpers - sekretarissen gingen met hem mede, want er was heel wat werk en op sommige plaateen moest huis per huts worden afgewerkt. Een van rijn sekretarissen was er tegen rijn zin bij, doch werd door zijn vrouw bedreigd dat zij hem op straat zou zetten, indien hij deze gelegenheid voor een flinke bijver dienste niet bijtrad. Na een tijd (trotseerde hij echter de furie van zijn Xantippe en bleef dan toch thuis. Hij werd echter spoedig ver vangen door de geleerde. Ds Professor doortrok ongestoord steeds maar verder de dorpen dei- Provincie Brabant, om geld op te halen voor een voorgewende Ko ningsbeweging. Toen hij rich als dusdanig te Londerzeel had aange steld, werd tegen hem een klacht ingediend. De specialist werd door de Onderzoeksrechter Vrooman on der aanhoudingsmandaat geplaatst; hij was echter niet de enige aan gehoudene ook waren er Roger De- coene, 31 jaar, wonende te Kort- rijk, en Noël Ameye, 48 jaar, wo nende te Ukkel. Zij hadden zioh reeds naar de Burgemeester der ge meente begeven met de vraag voor steun of om de gemeentestrimpel op de steunlijst te verkrijgen, zo dat deze laatste een meer officieel karakter zou verkrijgen. Elke persoon welke ietwat belang stelling voor deze nieuwe leer ver toonde, wacht thans met spanning af hoe de nieuwe stelling van de ommeletten-theorie door het ge recht zal worden behandeld. In vier colonnes, met twee tank- spitsen, rukten de Zuid-Koreanen, de Amerikaanse en Britse strijd krachten, ter beschikking gesteld van de U.N.O., Noord-Korea bin nen na elke weerstand op de 38e breedtegraad te hebben gebroken. Door deze colonnes werd een tang beweging om Pjongjang, hoofdstad van Noord-Korea, uitgevoerd. De Zuid-Koreaanse troepen, die eerst Noord-Korea waren binnen gerukt en de haven Wonsan had den bereikt, sloegen vandaar ten dele westwaarts af, naar Pjong jang. Van uit Seoel en Kaesong rukten dan de Britten en Amerika nen noordwaarts op. Tussen Zuid- Koreanen en Angelsaksers werd het dan een wedloop om ter eerst Pjongjang te bereiken De Zuid-Koreanen baanden zich een weg naar Pjongjang aiover Koksan en Soean. De Britten ruk ten op aiover Sariwon, de Ameri kanen aiover Namtsjonjon, Sinmak en Hwangjoe. Woensdagmiddag jl. werd dan gemeld dat U.N.O.-striidkrachten Pjongjang zelf hadden bereikt en de stad binnenrukten. Amerikaanse, Zuid-Koreaanse en Britse eenheden zouden nagenoeg terzelvertijd de Noord-Koreaanse hoofdstad in het zicht hebben ge kregen. Woensdagavond was de helft van het op de Oostelijke oever van de Taedong-rivier ge- Vijf mannen van het 2° escadron, 2° Lanciers, pantsers waren op oefe ning met een tankwagen in bezet Duitsland, onder wie Wilfried Hou- baert uit Koksijde, die als opera teur in de kop van de wagen had plaats genomen. Plots had in de wagen een he vige ontploffing plaats waarbij de vier inzittenden om het leven kwa men. Houbaert kwam er levend vanaf doch werd zodanig aan de arm gekwetst dat deze moest afge zet worden, ook aan het been werd 1889-1892 1909-1912 1920-1921 1929-1932 1939 1.35 1.13 1.05 0.91 0.89 1.54 1.40 1.23 1.09 1.04 1.24 0.95 0.97 0.80 0.75 Die cijfers zijn weinig bemoedi gend. Sedert 1930 staat. België niet meer in voor zijn vruchtbaarheid. Wallonië reeds sedert 1910. Indien in West-Vlaanderen op dezelfde weg inzake nataliteit voortgegaan wordt dan duurt het stellig niet lang of ook onze provincie staat onder het peil. Voor de aanvang van de zittings- raad van de Provincieraad was deze rede beslist merkwaardig. Het slot ervan behelsde een waar pro- Door de Kabinetsraad werden twee wetsontwerpen, door de Mi nister van Landsverdediging neer gelegd, goedgekeurd. Het eerste betreffende de wijzi gingen van de militiewet, de aan werving en de dienstverplichtingen. Dit ontwerp voorziet de invoering van de tweejarige dienstplicht met mogelijkheid voor de Minister van Landsverdediging, wanneer de in ternationale toestand het veroor looft, de dienstplichtigen met gehele lichtingen met onbeperkt verlof te zenden, tussen de 12" en 24° dienst- maand. Voor de lichting 1950 zal het zenden met onbeperkt verlof op het einde van de 18° maand plaats hebben. Het tweede ontwerp vergunt de uitbreiding van sommige, in tijd van oorlog of van mobilisatie toe- passelijke; bepalingen tot de Jedep van de Belgische strijdkrachten, die met da uitvoering van de door de Veiligheidsraad van de U.N.C. ge troffen maatregelen zjjn belast. In aansluiting hiermede werd nog vernomen dat in de wijzigingen aan de wet op de militie een gro ter contingent van de militieklas is voorzien, bij zover dat voor de jaarklasse 1956 alle miliciens op 19-jarige leeftijd worden opgeroe pen. In de klassen vóór 1958 zullen geleidelijk grote gedeelten van de daaropvolgende klassen worden in geschakeld, b. v. zullen aan de klas se 1952 een aantal miliciens 1953 worden toegevoegd. Deze laatste vervullen dus reeds op 19-jarige leeftijd hun dienstplicht. Naar verluidt zou voorzien wor den dat bij verlenging van de dienstplicht, voor het eerste jaar een soldij van 10 fr. per dag. De gehuwden zouden een maandelijkse vergoeding worden toegekend van ongeveer 1.000 fr. en bovendien 400 fr. per kind en per maand. Indien reeds gezinsvergoeding aan de be trokkenen wordt betaald zou deze in de 400 fr. begrepen worden. Bij geboorten zou een vergoeding van 1.800 fr. betaald worden, ook voor zover die vergoeding niet reeds door een kas voor gezinsvergoedin gen wordt toegekend. Gedurende het tweede jaar diensttijd zou de soldij op ongeveer 2.000 fr. worden gebracht en de ver goeding voor de echtgenote op on geveer 1.000 fr. De opgeroepenen zouden voor het eerste jaar ongeveer 15.500 fr. ont vangen en indien zij 18 maanden doep, ongeveer 25.500 fr. Indien zij een kind hebben zouden rij in alle gevallen 400 fr. per maand meer ontvangen. Voor de wederoproepingsperlodes er wetff over 4 maanden gespro ken T-r zou de soldij worden 'aange past en zou de militievergosding jets meer dan 1.000 fr. per maand be dragen. Men verwacht dat ook de werk gevers hun wede".'-opgeroepen per soneel in zekere mate zouden tege moet komen. hij ernstig gewond. Hij werd ter verzorging naar het hospitaal van de Engelse bezetter te Hannover overgebracht. Dit is reeds het twee de ongeval dat Houbaert op oefe ning oploopt, de vorige maal liep hij hierbij een lichte hersenschud ding op. Het Krijgsauditoriaat en de Bel gische en Engelse militaire over heid hebben een onderzoek inge steld. De drie soldaten die bij dit tra gisch ongeval het leven inschoten, zijn Omer Baldewijns, uit Zepperen; Willem Bruggen, uit Munsterbilzen; Jan Thys, uit Hoesselt, spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabietten KOKER 1 5 FR. na lezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er jns een dienst mee. Dank. Voor de j4» Schijf 1950 getrok ken te Kortrijk op 7 October, heeft het toeval aan de in tienden ver deelde biljetten toegekend: de su- pergro.te loten van twee en een half millioen en van een millioen, een groot lot van een half millioen, twee van een kwart millioen, ze ven van 150.000 fr., acht van 50.000 fr. en tien van 20.000 fr. Een lot van een half millioen, een van een kwart millioen, vijf veil 109.000 fr., vier van 50.000 fr en vijf van 20.000 fr. werden ge wonnen door niet verdeelde bil jetten. Op datum van 13 October waren negen der tienden van het super- groot lot van twee en een half millioen geïnd. De winners wonen te Antwerpen (2 loten), Brussel (2 loten), Hal, Hasselt. Lauwe, Oost ende, Trazegn'ps. Onder hen be vinden zich een mecanicien, een bediende, een handelaar, zes muzi kanten, een petje van 30 perso nen, een dame vonder beroep, een tekenaar, een vlashandel?ar. Zeven tienden van hrt millioen waren uitbetaald aan een werkman, een groot-Invalide, een aannewiv, een spoorwegarbeider, een green- ter handelaar, twee dames, een landbouwer. De winners wonen te Brussel (2 loten), Dour, Namen, Onhaye, Qua- r-cnon, Wetteren. Biljetten of tienden minstens 20.000 fr. winnend, werden ver kocht (of de winners wonen) te: Blankenberg®, Bois du Luc, Brus sel (8 loten), Ciney, Doornik, Gent, Homu, Luik, Mechelen, Elaine St. Pierre, Oostende (2 la', en)Ronse, Seint Servais, Sohrieok, Waver. Beroepen aangegeven door zeke re winners: bediende, chauffeur, handelaars, kassiers bij een bank, kleine buroerij, koloniaal amKe- naaff in verlof, landfoouwr, postbe diende, scholier, vishandelaar vleeshouwer, werklieden. OPGEPAST: Men trekt dc 15c schijf op Woensdag 25 October to ZINNIK. (d-8308) deelte van de hoofdstad bezet. Straatgevechten worden er nu ge leverd met de achtergebleven Com munistische troepen. De Noord-Koreaanse regering nam de vlucht uit Pjongjang. De Zuid-Koreaanse eenheden die langs de Oostkust de Noord-Ko reaanse troepen achterna zitten, vervolgden gedeeltelijk ook hun weg verder langs de Oostkust en bereikten aldus reeds de belang rijke haven Hoengnam en de stad Hamhoeng, wat beduidt dat zij nu ongeveer halverwege Noord-Korea zijn binnengedrongen. In de veroverde voorbijgestoken gebieden worden de achtergebleven Noord-Koreaanse troepen, die wei eens in de dorpen burgers komen vermoorden, opgejaagd en uitge roeid. In meerdere streken, o.m. nabij Kotsjang. Kcensan, Tsjongjoe, Moe- joe, Samtsjok en Oetsjin, zijn ver doken Communisten van de heuvels afgekomen en stormden het dal ln en heroverden meerdere dier ste den. De stad Mokjo is bedreigd door een sterkte van 15.000 Communis ten. Benevens het plunderen van de burgerbevolking, vallen zij de be voorradingscolonnes aan. Volgens een Amerikaans officier zouden de Noord-Koreanen reeds 249.000 man verloren hebben en nog slechts beschikken over 68.000 man. Ruim 70.000 geraakten in ge vangenschap. Talrijke berichten komen nog binnen over wreedheden door de Noord-Koreanen gepleegd. Zo zou den zij te Jonghoeng 500 hunner landgenoten hebben neergemaaid met mitraljeurkogels. 100 Ameri kaanse krijgsgevangenen zouden °P transport gesteld zijn naar Mand- chourijë. In een spoorwegtunnel zouden zij 800 Amerikaanse krijgs gevangenen hebben opgesloten. Ge vangenen werden verplicht 250 km te voet af te leggen onder onmen selijke omstandigheden, Jn Foesan is nu ook aangekomen het contingent van 5.000 man door Turkije de U.N.O. ter beschikking gesteld. President Truman reisde af naar het eiland Wake, gelegen in de Stille Oceaan, om er Generaal Mac Arthur te ontmoeten, ter bespre king van de toestanden in het Verre Oosten, o.m. in Korea, Ja pan, enz. De ontmoeting greep plaats Zon- Daar wordt randaag ln alle pa rochiekerken gepreekt over de Mlarie-plicht; en terecht, *6 is niet te veel dat er ééns per jaar op ge wezen wordt, hoe wij allemaal ons deel moeten doen ln de verovering van de heidense wereld voor Chris tus! Maar daarmee wordt dan wellicht het schone Evangelie van deze Zondagsmis stilzwijgend voorbij ge. gaan en dot is ook spijtig: want het heeft voorwaar een zéér welko me les. t Is een van de parabels van Jezus, en ze komt hierop neer: een koning en als Jezus van een koning spreekt, dan bedoelt Hij een gelijk er toen waren, een die vol strekte macht heeft over leven en dood van rijn onderdanen, en die juist daarom zo'n goed toonbeeld is van den aOmachtigen God, een koning heeft een diesnaar die hem een belachelijk-kleine som en eist betaling; maar de diensaar smeekt zolang en zo vurig, dat de koning hem niet alléén uitstel geeft, maar zelfs de hele schuld kwijtscheldt. Maar nu heeft die dienaar een mede-knecht, en die is he meen belaohelijk-kleine som schuldig; en zie nu wat er gebeurt: hij, die van zijn koning zulke barmhartigheid mocht ondervin den, weigert aan rijn schuldenaar ook maar de minste tegemoetko ming: hij doet hem eenvoudig in de gevangenis werpen! Maar dat komt de koning ter ore: en nu komt de straf: "gij slechte mens! heel uw schuld heb ik u kwijtge scholden toen gij 't mij gevraagd hebt; waarom hebt gij dat voor beeld niet nagevolgd tegenover uw schuldenaar? Nu gaat gij de ge vangenis in, tot ge héél uw ont zaglijke schuld hebt afbetaald!» En Jezus zelf voegt er aan toe; zo zal mijn Hemelss Vader doen met U, als gij niet uit ganser har te aan uw broeders de andere mensen vergeeft! Een waardevolle les, en die wij nodig hebben! Inderdaad, gebeurt het niet, dat iemand, die in den biechtstoel de overgrote barmhar tigheid van God heeft ondervonden die zelfs doodzonden zo gemakke lijk vergaf, zich hard en streng toont tegenover een medemens? En toch, wat is de belediging die men ons zou kunnen aandoen, vergele ken bij de belediging van God die ligt in één enkele doodzonde? De geringste tekortkoming tegenover ons maakt ons zo dikwijls onge duldig, terwijl wij eigenlijk blij moesten rijn dat wij ons waardig kunnen tonen van Gods barmhar tigheid die ons zo oneindig werd geschonken. Mochten wij toch nooit die uit spraak van de goddelijke Meester vergeten; Met de maat waarmee gij anderen meet, zult gijzelf ge meten wordenMocht toch onze strengheid tegenover den naaste geen oorzaak worden dat God streng wordt tegenover onsEn dan wordt het eerst een ge'---', wat anders een veroordeling v ons zelf zou wezen, dat woord uit het Onze Vadervergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven aan onze schuldenaren dagmorgen jl. en "duurde een vier- Kanunnikessen-Missionarissen tal uren, waarna de President en zijn gevolg onmiddellijk de terug weg aanvingen, per vliegtuig. Wat er juist behandeld en beslo ten werd is niet bekend gemaakt. Bij zijn aankomst te San Fran cisco heeft hij er Dinsdag jl. een radiorede gehouden, gericht tot het Amerikaanse volk, en zijn ontmoe ting met Generaal Mac Arthur be handelend. Hij verklaarde zich naar het eiland Wake te hebben begeven om er Generaal Mac Arthur per soonlijk te ontmoeten en zonder dat die bijeenkomst de krijgsman zou wegtrekken, van het krijgsto neel waar hij zoveel suksessen wist te behalen. Van deze conferentie, zegde Hr Truman verder, ben ik teruggekomen met een groter ver trouwen wat betreft de wereldvre de op lange termijn. Op het eiland Wake werd de toestand in het Verre Oosten besproken, en het VLIEGTUIG TE PLETTER verband ermede ten overstaan van GESTORT BIJ LONDEN Zijn o.m. vertrokken naar Congo per vliegtuig op 11 Oet. 1950: Dame Marie-Remigia (Mej. Germaine Florizoone, Veurne); Dame Marie.. Jean (Mej. Antoinette Vanhouite, gt Baafs-Vyvel. Zijn o.tn. vertrokken naar Congo per vliegtuig op 18 Get. 1850: Da- mé Marie-Kostka (Mej. Maria Bu- taye, Bulskamp)Dame-Marie- Walburga (Mej. Anna Vandenfous- sche, Koolskerke); Dame Marie- Isabelle (Mej. Godelleve Comelte, Menen). de wereldvrede. Na gewezen te hebben op het verloop van de strijd in Korea en de sterkte aldaar der U.N.O.-strijd- Een twee-motorig vliegtuig van krachten, voor het eerst onder de British European Airwaysis banier van een internationale or- Dinsdag jl., nabij Londen, ie plet- ganisatie strijdend, richtte de Pre sident een oproep tot de Sovjet- Unie opdat deze «een concreet en positief bewijs zou leveren van haar voornemen voor de vrede te werken Hij noemde in het bijzender vier zaken, welke de Sovjet-Unié zou kunnen doen, zo zij wil bewijzen dat zijwerkelijk de vrede verlangt: 1. - Leven overeenkomstig de be ginselen van het O.V.V.-handvest. 2. - Zich voegen bij de overige O.V.V.-leden om de Noord-Korea nen uit te nodigen onmiddellijk de wapens neer te leggen. 3. - Het ijzeren scherm opheffen en de vrije uitwisseling van berich ten en leningen mogelijk maken. 4. - Door mede te werken met de O.V.V. om een systeem van col lectieve veiligheid tot stand te brengen dat de uitschakeling van de atoombom en de draconische beperking, evenals de reglemente ring van alle andere wapens en strijdkrachten zal mogelijk ma ken VERZOENING VOOR DE ENEN... Men heeft in vele kringen terecht verwonderd opgekeken toen het dui delijk werd dat de Regering niet zou optreden tegen de herrieschop pers en onruststokers die het land in de Julidagen onveilig hebben ge maakt. Men zei dat dit nodig was in het belang van de verzoening. Toen de Minister van Justitie en ook de Eerste-Minister enkele tijd later verklaringen aflegden waaruit hun Inzicht bleek spoedig een einde te maken aan de noodlottige re- pressiepolitiek was dan ook nie mand verwonderd. Voor de derde maal in deze eeuw gort de U.S.A. het zwaard aan. Op 7 Mei 1915 werd de Lusitania de Amerikaanse paketboot, door een Duit se onderzeeboot gekelderd. Dit werd het signaal voor de volle inzet der Verenigde Staten tegen Duitsland en de Centraal- machten. Die Lusitania zou de Duitsers zwaar op de maag wegen. tt verdwenen en helde het schip steeds meer loodrecht naar voren. De honderden pas sagiers die geen kans zagen op een plaats je in de sloepen, begonnen nu onderling verwoed te vechten om een reddingsgordel te bemachtigen, want aan de zware vlot- Dit schip was de trots van Cunard schip als hulpkruiser was omgebouwd en tekeningen in. Namelijk dat de «Lusita- giers durft zulk een hoogte niet aan, zo- ten was eenvoudig niet meer te denken. Vel sn sprongen over boord met een blind vlogen tegen elkaar. Een "stortte vertrouwen in hun zwemkunde of hun 21 neer en de piloot werd gedood. Het reddingsgordel doch de meesten werden J- 1J— verstikt door de dikke olielaag die zich Line, vooral sinds het vergaan van de oorlogsmateriaal vervoerde van het neu- nia te 13,47 u. door eer, torpedo werd dat men gewoonlijk de zware sloepen over het water uitbreidde of werden ver- Titanic» ln 1907. Gebouwd op dezelfde trale Amerika naar Engeland. En onder getroffen aan bakboordzijde ter hoogte iaat vieren tot rij ter hoogte van het zwolgen door de gapende draaikolken die werven waar haar zusterschip de Mau- retanlavan stapel liep, verplaatste de transatlantteker 31.500 ton, en de mach tige machines (in totaal 68.000 P.K.) maakten een snelheid mogelijk van 24 mijlen (45 km per uur). De uitrusting van dit drijvend paleis, gaf blijk van een bijna aan de waanzin Het is Immers duidelijk dat ookgrenzende luxe. De sociaal hall van het de uitroep Keine Barmware(geen van de voormast. De laatste aantekening grote wandeldek neergelaten zijn, en van het schip meer en meer naar de diepte contrabande) dreigde de Kriegsmarine betrof de tweede voltreffer die twee mi- daar de opvarenden doet instappen dat zodra, een Duitse onderzee ë- de Lu- nuten later insloeg ter hoogte van de sitania aanzogen. Twintig minuten nadat de eerste tor- dit sinds lange tijd nodig is in het belang van de verzoening. Wan neer men de spons vaagt over de provocaties van de socialistische straathelden en van de dynamitero's van Lallemand en consoorten, danste marmersoorten bekleed en de club- Waren bij de Lusitania de bakboord - in zijn periscoop zou ontwaren, stoomketelruimte. Doze nota's zijn te dan- sloepen reeds onbruikbaar, dan bleven het reuzenschip naar de haaien zou ge- ken aan de Junior Officer William Bel- deze aan stuurboord praktisch onbereik- Pedo was ingeslagen, verdween de top van jaagd worden. ling, die niettegenstaande de ontzettende baar. Immers als gsvolg van de sterke Men sloeg deze uitdaging in de wind omstandigheden, de koelheid van geest helling, zwaaiden de bootjes naar buiten en begin Mei 1915 verliet de Lusitania bewaarde om ze te vermelden. New-York met een lading van 34.400.000 Op het ogenblik van de verraderlijke tweede toedóel kon nog landen. gel. Doch het drama was nog niet ten De verschrikte passagiers zagen een kloof honderdtallen zwalpten de ,g uur voorbij Gander een 'motor 4idrenkelingen ln het koude water of in de j. au van ruim een meter tussen de verschan- drenkelingen in het koude water of in de eerste-klasse-dek was uitgerust met een fr. goud in staven aan boord, en een re- aanval, waren praktisch alle passagiers, sing en de bootjes. En 15 meter dieper revenge onevieKKen rond, om aoor nun lichtkoepel uit brandvensters en het ove- kord aan passagiers. Voor de afvaart 1.600 in getal, in de onderscheiden eet- klotsten de eolven! wanhopige nuipKreten en gebaren nun on- rige van het plafond was gans in stuc. klotsten de golven! Het werd een wedren naar het sloepen- zinkens toe geladen sloepen speelden zich is het maar billijk dat men ook eens menselijk begint te worden voor de politieke gevangenen van de repressie die nu reeds jaren lang voor hun vergissingen hebben geboet. MAAR NIET VOOR DE ANDEREN Dat ls echter niet naar de zin van Ros, de voorzitter van het Co mité voor Actie en Waakzaamheid, kliekje van ultra-patriotische kop pensnellers. Dit socialistische man netje heeft de triestige rol gespeeld ln de Julidagen welke men kent. Nu heeft het aan de Eerste-Minis ter een brief geschreven waarin het, stante pede. uitleg vraagt over de repressiepolitiek van de Regering en verdere terechtstellingen eist. Pretentie heeft het ventje alvast werden gewoonlijk reddingsoefeningen ge- zalen aan het lunchen. Iedereen voelde De vloer was bedekt met een speciaal ge- houden, ten einde de reizigers vertrouwd de eerste ontploffing, maar er brak nog dek om een plaatsje te veroveren ih de -r— cungsgoraei goea aan re snoeren, weven tapijt, de schouw was met de rijk- te maken met het bedienen van reddings- geen paniek uit, omdat allen door een on- nog niet gevierde reddingsboten. Daar gelijkaardige aigrijsenjKe tonelen ar, en hen dat het toestel des- - verantwoordelijke propaganda, aan de ontstond een gevecht tussen de radeloze waren de roeiers verplicht de drenkenn- gevauend drijvend zou blijven op gordels en bootjes. Deze oefeningen zou zetels met echte gobelins overtrokken, den echter 'de opvarenden aangetoond onzinkbaarheid van het schip geloofden, passagiers en de matrozen, met het los- Kortom, de «Lusitania» stond bij de ver- hebben dat er te weinig sloepjes voorban- De tweede torpedo verbrijzelde met de zekeringsmaatschappij geboekt voor een den waren, en dienvolgens werd deze machines ook die dwaze overtuiging. takelen van de sloepen belast. De reizigers schopten de dikke manillatouwen omver, gen van de boten weg te slaan wilde men voorkomen dat deze zouden kapseizen. Middelerwijl snelden 16 schepen, die waarde van 168 millioen goud frank. noodzakelijke voorzorgsmaatregel eenvou- In. enkele minuten tijds begon het reu- zodat de kluwen verward geraakten, met per radio waren verwittigd, naar de plaats Toen de oorlog uitbrak in 1914, bleef dig over het hoofd gezien. Om echter in zenschip vervaarlijk over bakboord scheef het gevolg dat de ene sioep halfweg bleef - - de Lusitania de geregelde dienst Enge- dit tekort te voorzien, werden enkele te vallen, om plots naar stuurboord over stéken, een andere plots in zee stortte, land-Amerlka verzekeren. Men leefde toen reddingsvlotten aan boord gehesen, die te hellen. Iedereen stormde of wankelde terwijl een derde langs een kant losge- nog in de illusie dat dergelijke zeereuzen weliswaar sterk genoeg waren om ver- naar buiten om een plaatsje te bemachti- raakte en de inzittenden hals over kop niet konden vergaan, en men hechtte nog scheidene tientallen personen te dragen, gen in de reddingssloepen die tien aan in het water tuimelden, weinig geloof aan de heilkreten van de maar te leg bleken om gemakkelijk ge- tien langs weerszijden waren aangebracht. Op dit ogenblik snelde die beweerde alles hanteerd te worden. Langs bakboord was alle redding reeds cier, Stephan Bruck, naar boven en ver Zo naderde het schip op 7 Mei 1915 uitgesloten. Door de sterke overhelling zamelde alle matrozen aan stuurboord Duitse onderzeevloot tot zinken te kunnen brengen. van de ramp, maar de meeste drenkelln- gen waren reeds door de vaalgroene zee opgeslorpt. Toen de overlevenden in Ierland en 1 Op dit ogenbhk snelde de tweede offi- Engeland aan wal werden gebracht, be- - - - gon men een akelige cijfering: 1198 per sonen gedood of verdronken. En terwijl ter gestort. Hst had zojuist de luchthaven - -laten met bestem ming naar Renfrew, in Schotland. E- bevonden zich 24 passagiers en 5 leden van de bemTn'ng aan boord. Slechts één der i"rittewdea on snap:e aan de dood. JHet uitvallen van een motor was oorzaag van de ramp. Nog op Dinsdag kwamen twee Vampire -straaljagers in botsing met elkaar en stortten te pletter. De beide piloten werden gedood. -afl snapfij, daan in het kader van de Em peror »-manceuvers, kwamen een Belgische Mosquito «-jager en een Britse Wellington «-bommenwer per in botsing in volle vlucht. Hst Britse toestel stortte te plet ter, het Belgisch vliegtuig in zee. De vijf inziüteniden van de bom menwerper werden gedood. De twee inzittenden van het Belgisch toe stel verdwenen met hun vliegtuig in zee. De ramp gebeurde Zaterdagnacht. Nog twee andere Britse toestel len, twee Gloucester «-vliegtuigen, Een Stmtocrusermet 44 pas sagiers aan boord, was op vlucht over de Atlantische Oceaan, toen stilviel en weidra ook een tweede het vliegtuig in de steek liet. De piloot behield zijn koelbloedigheid, gevallend drijvend zou blijven op de zee, en nam vervolgens de te rugtocht aan op nog twee motoren Ten slotlte kon hij zijn toestel behouden terugbrengen tot Gander h!»t Vcor de mariniers van Willem II was de Ierse kust. Alles was totnogtoe naar konden de sloepen langs die zijde niet zijde. Hij rustte ze uit met helmstokken, in Amerika en Engeland rouwdiensten, U! - en groen.en- tUpiHp varf fut^^nnVrinffwhp w de «Lusitania» een aanlokkelijke prooi wens verlopen. In het logboek noteerde meer naar bulten geduwd worden. Wan- bootshaken en al wat maar onder de hand gecelebreerd werden, en de verzekerings- a-Ï die, tot zinken gebracht, hun roem en hun een der officieren te 11,30 u. het volgende: moraal een flinke klap op de schouders Veranderlijke wind van Zuid tot Zuid neer het bovendien iedereen duidelijk lag, waarmede hij onbarmhartig het over- werd dat het zinken rich in enkele minu- maatschappij zich krampachtig de han- zou geven, en de Britse vloot meteen een Oost, matige tot lichte koelte, golvende ten zou voltrekken, werd het een drama zee, flauwe deining uit het Westen, met tische worsteling om het leven. heldere tot lichtbewolkte hemel. harde por in de ribben! Duitsland aasde dan ook op een gele genheid om zich vcor haar voorgenomen actie t.o.v. de «Lusitania» te rechtvaar digen. Het beweerde derhalve dat het stonden "evenwel nog twee andere aan- wei. Het merendeel van de scheepspassa tollige publiek van het dek liet jagen, ten hen verwrong omwille van het catastro- einde voorrang te kunnen verlenen aan phale verlies, juichte men te Berlijn en vrouwen, kinderen en oude lieden, waar- werd een gedenkpenning geslagen, waarop Reddingssloepen te water laten van een van er dan ook velen konden gered wor- te lezen stond: Keine Bannware. Der j. .1 tj i t i rï.tiapfi4 n T npifnntn p ilnonVt a!» Dit logboek ls het enige document van 17-meter hoog sloependek, is onder nor- den en met de sloepen te water gelaten. Grossdampfer «Lusitaniadurch ein de scheepspapieren dat werd gered. Er male ^omstandigheden reeds een hele kar- Ondertussen was de voorsteven van de Deutsches Tauchboot versenkt. 7 Mei 1915. Lusitaniareeds ten "dele in de golven o oorlog, o ramp, o wreedheid! Zaterdagnamiddag 14 Oct., rond 12 uur, kwam de echtgenote van Collenier Juul, fruit- en groenten- richting Heestert gereden. Ar.n Statie Moen-Heesteri sloeg een dc-r deuren van de auto open"de uw wilde deze al rijdende toetrek'-"n dooh verloor hierdoor enigszins het meesterschap over haar stuur de wagen kwam op de bét)"' terecht van Meersm an T.' miel. Alles bepaalde zich h' e lijke schade. De E1fksW"'"'t tt.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 5