De Benelux- Landbouwconferentie Met de N. 735 op Garnaalvangst KRONIEK A. Stevens-Vcndermorliere <J maakt het witgoed verblindend wit! IIIBIIIIIÜIII1EEI1ÜBI9SBIISIIIIISIII9 TREKKINGEN 1. Maakt hat witgoed verblindend wit Geeft het gekleurd goed nieuwe luister door Heer Senator Dr. M. Sobry NIEUWS VAN HET AUTOMOBIELSALON TE LONDEN TAMINES SIMM IlftFfT - NESTOtf MABT1N ÜNÜULiN - FOPONA Ne ei merkt 5 1 el. 523 IEPER TREKKINGEN Nisuwsjes in '4 kort an/^am VACANTIE-TOMBOLA 14 MAAND-OUD KINDJE DODELIJK VERBRAND TE LEKE VW HOROSCOOP KOLONIALE LOTERIJ KIND DOOR AUTO GEKWETST OF DE FOOR TE MENEN DAM PO BANK VAN ROESELARE». .mè&MM''" Vigor met Lunium maakt het witgoed witter dan het ooit geweest is en fleurt ook de kleuren prachtig op. Zelfs vaal linnen wordt weer verblindend wit. &nmaal proberen en U zijt yvoor gewonnen. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag SS Okt. 1050. Bladz. S. EEN LEVER PRODUCT VG 44A - 0915 BFL GEDEPONEERD MERK VOOR EEN NIEUW BESTANDDEEL DAT HET WITGOED VERBLINDEND WIT MAAKT HUILEVER N.V. BRUSSEL Na de Beneluxconferentle, die deze Zomer plaats had te Oostende en waar het landbouwprobleem om zeggens tot geen enkeie wederzijuse toenadering is kunnen gebracht- wórden, zijn de betrokken Minis ters met hun gevolg van deskun digen opnieuw bijeengekomen te Luxemburg op 20 en 21 Oktober ten einde dit zslfde moeilijk pro bleem grondig te onderzoeken in de hoop langs daar verder te kunnen vooruitgaan op de weg van de ver wezenlijking eter Beneiux-Economi- sche Unie. Het was aanvankelijk te vermoe den dat er op deze nieuwe confe rentie grote moeilijkheden zouden oprijzen aangezien de ingenomen standpunten door Nederland ener- I zijds en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie anderzijds, om zeggens radikaal in tegenstrijd stonden met elkander. Inderdaad waar Holland heftig aanstuurde op het vollrdig vrij verkeer van land bouwproducten tussen de Benelux- tenden zonde- emge bescherming en dus met de volledige afschaffing van het Protocol van 9 Mei 1949, stelde onze Minister van Landbouw 1 daartegenover de onverbiddelijke eis yoor het behoud van dit onmis- baar beschermingsapparaat. De Hollanders beriepen zich hier bij op de grote voordelen, die Bel gië geniet door de volledig vrije uitvoer van industriële produkten, en stelden daarenboven de toepas sing van het Protocol met de daar uit voortvloeiende taxaties als zijn de in tegenstrijd met de betekenis zelf van de Economische Unie. Deze beweegredenen mochten echter niet opwegen tegen de Bel- (VI 1VOLG) zwadl, hun eigen, over het water scheren. Men kan echter deze 'prachtige vogels nooit in groter .getal aantreffen dan wanneer een vissersboot uitvaart. De meeuwen schijnen zeer goed op de hoogte te zijn van het vissersbedrijf, want zij komen juist dan, in werkelijke dichte zwermen rond de boot vlie gen, wanneer er een goed brokje te verdienen is. Zij zijn er als de kip pen bij als de vis gesorteerd wordt. De kleine vis immers gaat weer over boord. Een fijne wijting b.v., die door Tone nog wat te klein bevonden, wordt voor de vismijn, is juist het lievelingshapje voor de ftneeuwen. Wanneer de witte vis in het water geworpen wordt, dan mist de meeuw nooit haar kans. Het is precies alsof ze met hun poten even over het water glijden, intussen hebben ze met de lange bek de wijting vast juist toen hij rlji het water zou verdwijnen. z Meeuwen kunnen échter zeer na ijverig Zijn. Concurrenten die zo -juist een lekker hapje voor hun ;ï>ek door een ander zagen wegka pen, geven van die doordringende schreeuwen en daar ontstaan dan vJel eens heftige toneeltjes tussen krakelende meeuwen. Neen, dat hadden we van die deftige vogel niet verwacht. Een meeuw die haar buit ver overde, geniet er gewoonlijk nog eens graag van en alvorens de lekkere vis te verorberen, wordt wel eens op de dansende golven hét spelletje van kat en muis gespeeld; het is voor de meeuw blijkbaar een genoegen de spartelende vis telkens weer met de lange snavel boven te halen. Plots steekt ze de hoogte in met 'de kop van de vis in de snavel, instinctmatig 'rijst bij ons de vraag Wat zal ze nu met die 10 a 15 cm. lange prooi doen? Met brede vleu- ;gelsiag vólgt ze onbekommerd de poot. Plots een hap, en daar ver dwijnt iri een trek die vis in haar bek. L- Zo'n hapje vergt toch wel een tijdje om te verteren? vragen we schipper Verbanck. Kijk, zei hij. eri waarachtig, daar schiet dezelfde meeuw- terug als een schicht dë diepte in. Onze fotograaf is er als de kippen 'bij. Juist op tijd lukt hij... daar heeft diezelfde meeiiw weer èeri 'wijting mee, ook hij zal, op de zelfde manier als zijn voorganger, in een hap de maag van ons meeuwtje aandoen. Onder die bende krakelende zse- jneeuwen zijn er verschillende soor ten die men volgens hun kleur kan indelen. Deze kleuren wisselen van het grijs-wit tot het donker grijs. Eenmaal echter de grote vis ge sorteerd is, en er nog enkel gar naal overblijft op het dek, dan Weten de meeuwen dat het voor nu afgelopen is en er niets meer op 'ie rapen valt. De hele bende is tfan ook als bij toverslag verdwe- h.en. Het is stil geworden rond de stampende boot. In de buurt echter is een andere visserboot komen op dagen eii heeft het meeuwengsvoig als een tros aan de achtersteven Jiangen. Zo gaat het van 't ene naar 't andere. DE GARNAAL Terwijl echter de grote vis in manden gedaan is, wordt nu de volle aandacht besteed aan de gar naal. Met kleine porties schept Tone de garnaal in een ronde bak waarvan de grond bestaat uit even wijdig geplaatste ijzeren roeden die zo wat 8 mm. van ellcaar staan. Kleine garnaal is niet interessant voor de handel en valt gemakkelijk onder een schuddende beweging door de gleuven heen. Wat er in de bak nog overblijft is fatsoenlijk garnaal. Na de schifting zwiert Tone met een lange haak zijn bak over boord Tone heeft zijn haak aan de hak geslagen en deze over boord ge zwierd om een laatste maal de gar naal in het zilte son te spoelen. en laat het zeewater nog eens gul zig door de garnaal heen spoelen. Na deze operatie wordt de buit. uit gekeerd cp de soffceertafel waai Bené aan het werk is en waar alles wat er nog zou over gebleven zijn van zeesterren, kleine visjes, kleine krabbetjes, enz... van tussen de garnaal verwijderd wordt. Ook dit manoeuver is van buiten.- uit op zee reeds aangemeld. Dit maal zijn het niet de meeuwen die van de partij zijn, want de buit is niet vet genoeg voor hen, doch wel de zeezwaluwen. Deze sierlijke vogels ziet men slechts zeiden dicht bij de kust of in de binnenhavens. Hun speciale, scherphoekige vleugeivorm herin nert treffend aan dë gewone zwa luw die wijop het. vasteland als Jeriteboodschapper kennen. De zee zwaluw echter is veel zwaarder gebouwd, heeft een zeer lange fijne bek en is schier gans wit, alléén de kop is zwart en op de rug is de vogel lichtgrijs gekleurd. Grote vissen lust deze lekkerbek niet, zij zal dan ook de meeuwen hun buit niet ontfutselen. Wanneer René echter met de laatste opschik van tie garnaal bezig is. dan scheert de zeezwaluw langs stuurboord, de lange fijne snavel naar beneden gericht terwijl de zwarte oogjes standvastig' over de golven speuren. Er wordt geen enkel visje, hoe kiein ook, over boord gewipt of het wordt door een van die speurende bekjes opgepikt. De greep van de zeezwaluw is altijd juist gepast, hun vlucht is veel leniger, ze doen veel eleganter voor dan de meeu wen. KEUKENGEHEIMEN Het simpele doch boeiende spel van vogels en vissen is een steeds weerkerende verstrooiing aan boord. De sohipper heeft echter inmiddels zijn voorbereidselen getroffen om de gevangen garnaal klaar te ma ken voor de vismijn. Zoals wij het hoger zegden, most garnaal gekookt zijn alvorens hij aan wal gebracht wordt. Op het achterdek staat een grote ketel die veel gelijkenis ver toont met een gewoon wasfc-rnuis. Een mazoutbrander zorgt voor een vlugge verwarming terwijl de ketel zelf met zeewater gevuld is. Om garnaal te koken echter is deze natuurlijke pekel nog niet ge noeg gezouten en daarom doet de schipper er nog een schepje ruw zeezout bij. Wie gans de reis mee maakte in de buurt van dit fcrnuis, mag zich bij zijn thuiskomst na tuurlijk een extra-beurt geven met water en zeep, want niettegenstaan de de, flinke schouw, rookt het ding gelijk een duivel. Het recept om garnaal klaar te maken is dood eenvoudig'. De schipper laat het water in de kook kernen. Eens zo ver wordt de garnaal in het ko kende sop gedaan. Natuurlijk is het water hiermede uit de kook geraakt en moet er bij gestookt worden om alles weer kokend te krijgen. Eenmaal echter dat het water met de garnaal terug aan de kook komt, is deze behandeling afgelopen. De mazoutbrander wordt stilgelegd en de schipper begint met een speciale pan, waarvan de bodem uit gevlochten draad bestaat de garnaal uit de ketel te scheppen. EVEN PROEVEN Zo is de garnaal klaar cm ge geten te worden. Rozig bruin, kop en staart naar elkaar toegebogen liggen de garnalen in de mand. Alleen de draderige voelhorens en het harde krakerige lijf doen de eetlustige een ogenblik aarzelen, doch met een korte iuk heeft men alrap de stekelige buitenkant van het opperlijf verwijderd en terwijl men ook de achterste schubbetjes weg. trekt, heeft men nog alteen het rczig zachte binnenvlees. Aan boord was er geen mayonnaise-saus voor handen en beschikten we evenmin over tomaten om ze op te vullen met die smakelijke dingen, maar ge moog't er zeker van zijn dat niets zo 'ekk'.'e smaakt als zo'n handsyol verse garnaal, vers uit de ketel, terwijl de boot u zalig wiegt... ten minste als de zeeziekte u niet te pakken heeft, want dit zelf kan een zeezieke niet bekoren... hij laat die pla maar liefst onaange roerd... oh! dat maagje... en kijkt meewarig, ja zelfs met een tikje misprijzen,-na-ar de gezonde snoe pers die dampende garnaal ver orberen. De laatste borrelingen van het kokende water werd in de gauwte door Tone nog te baat geno men om nog enkele wijtings te koken. Even er in en er weer uit. Zo is de wijting reeds klaar; aan wal kan men dat niet klaar maken, dat fijn zeesmaakje zit er niet meer in. René en Tone samen, doen de laatste opschik aan de garnaal. Buiten-boord langs stuurboordzijde, staat een lange bak opgesteld waarvan de bodem in gevlochten draad vervaardigd is. De garnaal heeft nu immers heel wat meer vastheid gekregen. Een laatste maal wordt alles gezift zodat de achter gebleven kleine garnaal thans voor goed verdwijnt. Zeesterren die nog zouden aehtergebteven zijn worden uitgeraapt en daar is dan een marktwaardig produkt: de verse garnaal. Beide maats bergen de vangst in een grote kist, spe ciaal voor dit doel bestemd, die aan stuurboordzijde klaar staat. ('t Vervolgt). GEMO. Stuurcatalne Fornuis gische waardoor het hen zeer dui delijk gemaakt werd dat onze landbouw 1) toch niet kan aangesproken worden en geslachtofferd om wille van de gunstige stand van de Bel gische uitvoer inzake industriële produkten naar Nederland, dewelke voortvloeit uit een normale concur rentie en voor de Hollanders is ge paard gegaan met het verlenen van belangrijke kredieten door cnze toegeving, en 2) geen vrije invoer van land- bouwprodukten in ons land kan toelaten zolang er verschil bestaat inzake kostprijzen tussen de onze en deze van Nederland. De Belgische afvaardiging ging er wel mede akkoord om zich on verwijld en algeheel in te spannen opdat onze landbouw het bestaande technische achterstel zou inhalen, en maakte het tevens de Hollan ders zeer duidelijk dat de absolute vereiste om te kunnen komen tot de afschaffing' van hit Protocol ook was dat zij geleidelijk hun di rigistische 'en interventionnistische landbouwpolitiek zouden opruimen. Daaruit volgt dat er een zeer grote kloof te overbruggen was, wilds rnen tot toenadering' komen. Het lijdt niet de minste twijfel dat er naar aanleiding van deze scherp tegenstrijdige standpunten heftige discussies zijn ontstaan. Deze brachten zelf op een bepaald ogen blik een zeer verrassende en gans onverwachte kentering mee van het Nederlands standpunt, hetwelk plots omdraaide naar het algeheel be houd van het Protocol, zélfs in be stendige zin. Hun inzicht kon daarbij niet anders zijn dan een bedreiging te meer, weliswaar ditmaal onder een bedekte vorm tegen onze industriële uitvoer naar Holland. Uit dit incident onstond er echter meer licht, zodat de eiadfaze van deze Conferentie stond in het teken van een beter begrijpen vanwege de Hollanders, die ten slotte erkenden j dat het in de gegeven omstandig- i heden niet anders kon dan dat de Belgische landbouw in het kader van Benelux werkelijk over de on misbare bescherming zou kunnen beschikken. i A.dus werd dan toch te Luxem- burg een overeenkomst gesloten tussen de drie Benelux-Ianaen. Daarin is voornamelijk begrepen dat het Protocol gehandhaafd blijft. In zijn toepassingen worden er echter zekere wijzigingen aan toe gebracht. De mogelijkheid wordt in de nieuwe overeenkomst vooizien voor de herziening van de lijst der pro dukten, die vallen onder toepassing van het Protocol. Dit zal slechts kunnen gebeuren na gemeen over leg en mits mogelijkheid van toe- viucht tot beroep. Wat betreft de bepaling van. de minimaprijzen waarop het Protocol zijn toepassing krijgt, deze wordt voortaan overgelaten aan. de be voegde landbouwdienst van de Unie, waarvan de uitspraak echter niet geldt ais definitief, aangezien de mogelijkheid er bij open blijft voor het inspannen, van een beroeps- procédure, desnoods in ttyee faZen. Hier staan. We dus' voor een eerder iétwat ingewikkeld systeem waar we vroeger integendeel eigenmach tig uitspraak vermochten over de stand onzer kostprijzen, beneden dewelke geen landbouwprodukten bij. ons konden worden ingevoerd. Anderzijds inzake de taxaties, 't'zij ('onder dé vorm Van heffingen geheven door Holland bij de uit voer van landbouwprodukten naar ons land of van inveertaksen die België heft bij de invoer uit Hol land, werd beslist de opbrengsten er van gelijkvormig te verdelen tus sen dé Belgisch-Luxemburgse Unie enerzijds, en Nederland anderzijds. Te dien opzichte had de Belgische afvaardiging te kampen tegen de Hollandse, die ons slechts 40 daarvan wilde toekennen. Voordien genoten wij alleen van de heffingen, bij de invoer van boter in ons land. Er zai daarenboven een Belgisch waarnemer benoemd worden voor Nederland, evenals ook een Hollands waarnemer voor België- Deze zuilen voor taak hebben alle inlichtingen in te winnen óver het landbouw systeem in het betrokken land. Ziedaar in grote trekken de stand van de nieuwe overeenkomst. Daartegenover stellen we ons als taak steeds waakzaam toe te zien met de voortdurende bekommering om de rendabiliteit van onze land bouw vooral bij de toepassing van deze overeenkomst. Intussen voelen we eens te meer aan dat voortaan niets meer mag onverlet gelaten worden om onze technische achterstand in te halen. Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of xvat? Waclit niet langer, plaats nog lieden 'n Kleine ZOEKER in ons blad! Nauwelijks sloten de poorten van het Automobielsalon te Parijs en reeds werden op 18 October feeste lijk de deuren geopend van de Earls Court Show te Londen, waar de 35e Automobiel-Tentoonstelling wordt gehouden. Dit salon kent als primeur de wereldpremière van twee gloed- niéuwe Fordmodellen, die te Da genham werden gebouwd en de naam dragen van «Consul» en Zephyr Six De CONSUL is uitgerust met een 4 cyl. motor van 1508 cm3, die bij 4.400 o.n.m. 47 rem-PK ontwikkelt. De ZEPHY SIX heeft een 6 cyl. motor van 2282 rm3, die bij 4.000 o.p.m. 68 rem-PK levert. Voor België zal het fiscaal ver mogen vermoedelijk worden vast gesteld op 9 PK voor de Consul en 12 PK voor de Zephyr Six. Technische successen zijn voor zeker: de motor met kopkleppen het gans gelast stalen koets werk de onafhankelijke voorve- ring de middenscheepse ligging van de zetels hydraulische rem men op de vier wielen. Het zijn 4/5 plaatsers met een modern uitzicht. Naar ons werd medegedeeld kwam aan de Belgische banen de eer toe de vering van de wagens te toet sen; immers met de prototypes werden in ons land duizenden en duizenden kilometers afgelegd. Naar het schijnt zouden beide wagens in Januari te Brussel op het Automobielsalon worden ten toongesteld. De best gekende merken onder alle $toven Het meest beroemd om hun gasvuren en ga?cuisinièren zowel voor stadsgas als voor Esso gas Komt zien naar onze nieuwe modellen Amerikaanse mazcutstoven «EVANS» Hoofdagent der «ESSO GAS- (8325) In de U.S.A. is liet kranten papier andermaal met 590 fr. per ton in prijs verhoogd. In Zweden zou men er toe ge komen zijn boter in poedervorm te verwerken. Dit poeder zou niet smelten bij wanne dagen, noch ranzig worden. Verder zou het kun nen aangelengd worden met water tot room. Om het als beter te ge bruiken zou men er slechts 5 t.h. -water moeten aan toevoegen. De weduwe van wijlen Minis ter Francqui werd gewond bij een auto-ongeval te Westwezel. In Duitsland worden thans ci- garebten gemaakt zonder papier; dit werd vervangen door een soort on brandbare glas-vezel die de as te genhoudt. De Dijonne-vijfling, 5 zusjes, thans 16 jaar oud, brachten een be zoek aan New-York om er op te treden voor radio en film. Twee jongelingen uit Merksem weiden gedood bij het ontploffen van een of andere springstof of -tuig welke zij naiar huis medege nomen hadden. Te Herent hebben Rijkswach- rw L- Schroef -TT* >jaar ar net op Stuur ongev 80 m.' Bovenpeei Plank J ZeeóocU/m 'W- Galg t V.'ir.dav Grondpeca Op bovenstaande tekeningen, die geniaalst werden aan de hand van de uitleg ons door schipper Jcf Verbanck verstrekt, kan men zich een klaar beeld vormen over de stand die het net inneemt bij het vissen. ï>e verdeling van de vissersboot Is duidelijk merkbaar op het bovenste gedeelte van het schema. Men ziet ook duidelijk hoe de twee vispianken het net in evenwicht honden. Het onderste schema, van boven genomen, verduidelijkt de wijze waarop het net door de kabels langs de windassen op de boot toekomen. ters een geheime zen-der ontdekt. Te Setuibai, Portugal, kwam een auto, waarop zes Britse mari ne-officieren hadden plaats geno men, in de rivier De Sa-bo terecht. De zes opzitten-den verdronken. Te Katwijik-aan-Zee, Neder land, ontplofte een landmijn aam het strand. Drie kin-deren werden hierbij gedood. Te Napels werden zeven per sonen aangehouden, cn-d-er wie een advokaat, wegens aftruggelarij. Zij had-den namelijk onbestaande maatschappijen voor emigratie op gericht en truggelden derwijze geld af van de ongelukkig en die meen den in Venezuela een beter bestaan te kunnen vinden. In Duitsland, te Brunswick, staat een moordenaar terecht die bekende sedert de oorlog 11 vrou wen te hebben vermoord. In Frankrijk heeft men een machine gebouwd waarmede thans buizen kunnen worden aangelegd onder banen of spoorwegen, zonder dat deze moeten worden openge broken. Te Amiens heeft men de ge vel van het oude theater, een im posant overblijfsel van een prachtig 18» eeuws bouwwerk, vijf meter achteruit gebracht. De massa woog 500 ton. Hiervoor werd de m-u-ut in een betonnen omhulsel, gemaakt uit massieve balken, gestoken. Het geheel werd dan op rolblokken en rails gezet en weg ging het tenslot te naar de nieuwe rooilijn. In Haiderabad hadden op stootjes plaats. De politie vuurde op de menigte zodat 10 personen gedood werden benevens 63 gewond. Te Xapeco, Zuid-Brazilië, heeft een woedende menigte het gevang aangevallen en na de bewakers overmeesterd te hebben vier gevan. genen meegesleurd welke verdacht werden de kerk te hebben in brand gestoken. De ongelukkig-en werden door het volk gefolterd en gedood, waarna hun lijken verbrand wer den. Bij het laden van Jachtpatro nen kwam het tot een geweldige ontploffing in de Nationale Wapen fabriek van Herstal. Een 60-tal ar- tuiste wgïte öisjiy KOLONIALE LOTERIJ Trekking van de 15" schijf Winnen 200 fr. de biljetten ein digend op 8. Winnen 500 fr. de biljetten ein digend op 53. Winnen 1.000 fr. de billetten ein digend op 705, 308, 146. Winnen 2.500 fr, de billetten ein digend op 9799, 3609, 5103, 5131, 6724, 7616, 0510. 6675. Winnen 5.000 fr. de billetten ein digend op 1417, 1486, 7227. 8776, 0035. Winnen 10.000 fr. de billetten ein digend op 0654, 4796, 4280. Winnen 20.000 fr. de billetten ein digend op 55.032, 34.345, 77.438, 58.502, 48.134. Winnen 50.000 fr. de billetten ein digend op 14249, 87541, 88458. 91848. Winnen 100.000 fr. de billetten eindigend op 59.003, 63.514, 86.005, 48.809. Wint 250.000 fr. het billet eindi gend op 49.702. I, Winnen 500.000 fr. de billetten eindigend op 271.429, 316.103. Wint I millioen fr. het billet 115.524. Wint 2.500.000 fr. 't billet 290.065. KONGOLOTEN 1888 376» Trekking van 20 October 1950. Obligaties terugbetaalbaar op 15 April 1951; 47864' nr 23 met 10.000 fr.; 44822 n.r 18 met 2.000 fr.; 5517 nr 11, 16749 nr 5 en 30345 nr 5 met 1.000 fr. 1953-24, 18818-16, 39852-19, 2190-4, 31417-5, 45721-6, 5819-1, 32335-3, 45780-1. 6587-19, 34527-16, 47760-7. 10222-22, 35125-20, 48997-25,10222-25, 35739-11, 54009-14, 23082-6, 38448-17 mat 750 fr. Series terugbetaalbaar met 415 frank; 106 323 391 1517 1667 1873 1953 2110 2190 4488 4766 5G55 5517 5919 6156 6587 '7173 8132 10222 10851 11049 11319 11334 122S9 12809 ,13573 13607 14983 15772 16749 16913 18000 18133 19597 20248 20769 22452 23082 25222 25517 26473 26667 27092 28818 29022 29207 29234 30345 30410 31417 32385 33502 33669 33966 34527 34820 35125 35739 36130 37374 38448 38846 39173 39852 40097 40757 41059 41145 42969 43975 44331 44539 44822 45565 45721 45780 46077 46282 47100 47158 47189 47605 47760 47864 48585 48997 50390 51233 51409 51599 51882 51945 54000 54255 55079 55081 55121 58542 59969. VRIJE MARKT VAN GOUD EN DEVIEZEN te BRUSSEL Gouden pond Sterling 607,50 Zwitsers stuk van 20 fr465, Gouden Dollar 121, Papieren Dollar 51.25 Gulden 12,30 Zwitserse frank 11,75 Franse frank 13,35 Papieren Engelse Pond 137,50 Duitse Mark 9,65 (Besluit der Bestendige De putatie van West-Vlaanderen van 6 Januari 1950) Sociale Zetel: Hallestraat 14, BRUGGE. Administratieve Zetel: E. Jacqmainlaan 118, BRUSSEL. OFFICIËLE LIJST DER WINNENDE NUMMERS De trekking nam plaats op 15 Oktober 1950, in het Casino van Blankenberge, door het ambt. 'van Meester Omer Van Houttë, deur waarder te Brugge. 300762 214398 153667 298721 328821 321481 070001 056788 240199 101037 Een huis, waarde 500.000 fr Een auto Lincoln Een auto Citroen Een auto Renault Een auto Renault Een auto «Renault». Een moto «Gillet 150 cc Een ijskast. Electrische naaimachine. Electrische naaimachine. Maandagvoormiddag, 23 October, werd het gezin Van Gend uit Leke pijnlijk getroffen door een smarte lijk ongeval dat overkwam aan hun 14 maanden oud dochtertje Anny. De kleine was buiten gelopen, toen haar moeder naar boven was. Door een ongelukkig toeval viel de kleine in een marmiet kokende was, die buiten stond en werd vreselijk ver brand. Aanstonds werd de Dokter bijgeroepen, die het kind seffens naar de kliniek veerde, waar het kind spijts de beste zorgen in de iMsai&tes ove.ti£to Radiotoestellen: 008966 319762 371611 420926 154467 338960 415148 262084 276434 141837 Fietsen 395940 008727 377640 366614 143725 239185 34G363 180762 020739 449526 Verder: 042361 083950 175172 474754 394826 306226 105319 228684 315282 449657 309139 216981 4-63236 199183 037230 352332 342733 434233 434072 309343 324143 226354 359283 355580 409135 350117 120553 192976 218304 484385 198617 248431 081777 025600 438793 329418 457350 077300 162831 009683 216486 182946 432815 268380 077674 123630 310538 011142 458497 314828 043943 089559 358772 173224 377703 001282 241276 323562 193707 281371 237665 406774 153428 074725 001842 162570 011917 080740 063820 308370 080708 077307 203616 416246 357953 338354 289503 213951 129341 421121 473335 064816 404997 063218 241397 148393 316670 259609 196638 023780 201117 OMSLAGNUMMERS 21590 Een auto Citroen 79998 Reis en verbl. 8 d. in Congo. 54649 Een ijskast. 38147 Een moto. 00052 Een wasmachine. 21651 Een percolator. 05790 Een percolator. De winners worden verzocht zich te richteh tot het Hoofdkantoor van de Tombola, E. Jacqmain laan 118, Brussel, zoniet te schrij ven vanaf Donderdag 19 Okt. 1950. De loten die op datum van 15 Januari 1951 niet opgeëist zijn, blijven het eigendom van de Va- cantietombola. 198277 16034-7 190535 347784 336222 356083 011720 4.03927 034205 063858 083517 302592 390103 240547 199632 246991 169617 288860 227769 387026 058976 164118 ONZE MONETAIRE TOESTAND De weekstaat per 19 dezer bevestigt het goede vooruitzicht dat wij verle den week hebben naar voren ge bracht. De goudvoorraad ls onveran derd. De op termijn te leveren goud en deviezen groeien evenwel aan met 111 millioen. Het zal hier wel hoofd zakelijk gaan om Ponden Sterling voor het betalen van gecontracteerde Invoer. Dus Ponden op Termijn. Een saldo dat nog niet geboekt was op het ogenblik dat de Nationale Bank de levering van Termijndekking op geschort hoeft. De Bank of England beweerde dat er zware speculatieve posities tussenzaten en wou geen Ponden meer afstaan tegen B. fr. Onze harde deviezen stijgen met 658 millioen. Gemeld wordt dat dit geen commerciële Inkomsten zijn. De Nationale Bank zou voor 600.000 fr. Zwitserse frank van de schatkist hebben overgenomen, zijnde het pro venu van ln Zwitserland geplaatste schatkistcertificaten op korte ter mijn. Er ls dus een geringe aangroei van commerciële aard. Maar daar naast staat een inkomst van 118 mil lioen fr. onder vorm van Marshall dollars. Per saldo hebben wij dus nog een gering bedrag harde deviezen verloren. In het kader van de betallngeac- coorden dalen onze vorderingen, zeg ge kredietverleningen met 572 mil lioen. De financiële hulp aan de particu liere economie daalt met 272 mil lioen ln de gedisconteerde handels wissels en 177 ln de voorschotten op overheldsfondsen. De globale finan ciering van het staatsapparaat komt eveneens en wel met 500 millioen la ger. De schatkist heeft die terugbe taling kunnen doen door middel van de ontvangen tegenwaarde der Zwit serse frank hierboven. ZIJ heeft er blijkbaar 100 millioen van opge bruikt, zodat het tenslotte op een ontlening zou neerkomen. Maar an derzijds blijkt dat de schatkist on geveer voor dit bedrag schatklstcertl- fleaten ln vreemde handen heeft moeten terugbetalen, zodat zij de hulp van de Nationale Bank niet no dig blijkt gehad te hebben. Deze inkrimpingen van krediet verleningen hebben een heilzame in vloed gehad op onze billettenomloop die nogmaals met 869 millioen daalt om het uitzonderlijk lage peil van 84.9 milliard te bereiken. Het ls bij na een laagterecord. Het werd dit jaar slechts éénmaal bereikt, nl. ln de maand Juni. Dit verschijnsel is ook wel toe te schrijven aan het te rugvloeien van grote bedragen aan billetten die men ln het buitenland Wist te circuleren. EEN WOORD OVER HET POND WIJ hebben hierboven gezinspeeld op een zekere spanning ln de verhou ding Pond-B. fr. Dit zit zo. Op een gegeven moment liet de Nationale Bank weten dat zij er van afzag de behoeften van Ponden op termijn te dekken. Zij wou dus blijkbaar zelf geen risico lopen en het aanbod van termijnponden op de eigen markt was onvoldoende of afwezig. De Bank of England werd dan geïnterpel leerd en deze heeft geweigerd de le vering van termijnponden tegen Belg. franken te verzekeren. De toestand Inzake het Pond ls dus wel zeer radicaal omgegooid hij korte tijd geleden, toen België wei gerde betalingen te aanvaarden in Ponden en toen er voor termijnpon den geen kopers te vinden waren en er alleen maar verkopers opdaagden. Momenteel ls de Belgische handel daardoor wel wat stuurloos, doch dat zal niet lang. duren. Men vermoedt dat de Bank of England alleen aldus gehandeld heeft, om ln zekere zin weerwraak te nemen voor de verne deringen die het Pond onlangs van wege de B. fr. heeft opgelopen. En anderzijds ls het best. mogelijk dat er vrij spoedig,;: tussen de banken, een marktvan termijnponden ont staat, waar de houders van termijn ponden zich door de gunstige koers tot verkoop zullen laten verlokken. WAT IS FR r. MET HET POND? De oorzaak van deze gang van za ken vindt men ten dele in de gebeur- moet U zeker aanraden een biljet te kopen van de Dit biedt talrijke kansen UW TOEKOMST TE VERBETEREN. Denk aan de 34.426 loten die om de drie weken verdeeld worden, voor een totaal van ACHTTIEN MILLIOEN, 44 grote loten van 20.000 tot 500.000 fr. twee supergrote loten ven een millioen en twee en een half millioen. Trekking op Dinsdag 14 Nov. TE Dl EST. (d.8386) De vijfjarige Denys Roland, wo nende in de Esplanadestraat, be vond zich op Zondag 22 Okt. op de foor, welke op de Marktplaats op gericht was. Plots liep de knaap de straat over en werd gevat en om vergeworpen door een auto, be stuurd door dhr Victor Albert, handelaar, wonende te Geluwe. Het kind dat eerst in de hoogte werd geslingerd, plofte dan zwaar ten gronde. Het werd dadelijk naar een kliniek overgebracht, alwaar men een linkerarmbreuk vaststelde. Het kind kloeg nog van inwendige pij nen. De politie opende een onder- Ï9S& tenlaaen welk* ln da afgalopen pe riode op het terrein van de wlseol- koersen plaste gehad hebben. Er le onrust ontstaan nopens een mogelij ke herwaardering van het Pond Ster ling. Herwaardering die dan zou ge volgd worden door een reeks Euro pese munten die min of meer ln het Sterllngklelzog dobberen, zoals de Zweedse Kroon en de andere Skandl- naafse munten, de Nederlandse Gul den Incluis. De economische evolutie, hoe voor delig die thans voor de betrokken Sterling area ook weze, ls nochtans van zo recente aard en zo weinig ze ker wat de toekomst betreft, dat er zeer sterke twijfel blijft heersen over de vraag of het wel degelijk tot een herwaardering komen zal. Toch geeft men de bedoelde verwachting een zekere kans, omdat het Pond zeer tuk ls op prestige. Het heeft er al zoveel verloren dat het er wel graag wat terug zou winnen. En ook op het terrein van de binnenlandse econo mische politiek (bestrijding van de Inflatie) evenals op het stuk van de politiek tout court zou die waarde- verhoglng tegenover de dollar een zeer gunstige weerslag kunnen heb ben. Maar dan stelt men zich dadelijk de vraag waarom het niet dadelijk gebeurt. Want hoe langer men de operatie uitstelt, hoe meer Ponden er nog naar de liefhebbers kunnen af vloeien tegen de oude pariteit, wat dus een gewoon verlies zou beteke nen. Door dit gunstig klimaat heeft de koers van het Pond dat onlangs nog merkelijk heneden pari gewaar deerd werd, zijn officiële koers ruim schoots bereikt. Wat reedB een mooi resultaat ls. Geen wonder dus dat de Britse autoriteiten, al zijn ze hele maal niet van plan de herwaardering door te voeren, ook niets doen om de geruchten te logenstraffen. Het Pond wordt er heel de vrije wereld door om gezooht en treedt er door op het voorplan, ten nadele van het dollar - presttge. Mocht het blijken dat dit herwonnen vertrouwen ln het Pond duurzaam genoeg ls, dan kan het gunstig klimaat van thans een sterke aansporing zijn om spoedig terug te keren tot de vrije omwlsselbaarheld van het Pond. Doch dat ls voorlopig slechts een vrome wens. Genomen nog dat Engeland zich de luxe kan permitteren zijn zwak Pond tot harde munt om te kopen, voor de andere kleine munten die de beweging zouden volgen, ls het voor uitzicht wel minder rooskleurig. ZIJ zouden aldus zedelijk verplicht wor den zich een luxus te permitteren die achteraf duur zou kunnen kos ten. Vermits daardoor de devaluatie van September van verleden Jaar on gedaan wordt gemaakt. En de mees ten hadden die devaluatie broodno dig om hun uitvoer te helpen. DE DIEPERE OORZAKEN Vraagt men naar de diepere oorza ken van deze geruchten en maatre gelen, dan komt men bij de gebeur tenissen ln Korea terecht en bij het algemene herbewapeningsplan, die de wereldmarktprijzen van een groot aantal goederen nog steeds verder de hoogte blijven indrijven. De positie van Engeland houdt nauw verband met deze prljzenstljglngen. Zoals be kend beheert Engeland de valuta- voorraad van al de "Sterllnglanden. De gunstige ontwikkeling van de ex port der verschillende Sterllnglanden als Australië, Malakka, enz. heeft tot gevolg gehad dat de deviezenreserves van het Brits wereldrijk sterk toena men. Einde het eerste kwartaal van dit jaar bedroegen ze 1.984 millioen dollar, einde het tweede kwartaal 2.422 millioen en einde het derde kwartaal 2.756 millioen dollar. Maar zal deze gelukkige toestand blijven duren? Niemand weet het. Dat hangt af van de ontwikkeling der Internationale politieke verhou dingen. 13e voorraad.vormlng met Ijet oog óp de herbewapening ls ai aeu jaar aan gang. Mogelijks worden de massale aankopen eerlang stopgezet omdat de spanning vermindert of omdat de stocks voldoende geacht worden en dan gaan de prijzen be slist weer de andere richting uit. Stelt men tegenover deze voor Groot-Brlttannië gunstige ontwikke ling van zaken, de toestand van de Skandlnaafse landen en van Neder land, dan merken wij dat die landen helemaal geen aandeel hebben in de levering van de hoogoplopende grondstoffen voor de herbewapening. Zij zijn er alleen maar Invoerders van. net als wij en ondervinden er zo al genoeg hinder door, zonder dat hun moeilijkheden nog zouden ver groot worden door de revaluatie van hun munt. Maar het kan zijn dat hun banden met het Pond sterker zijn dan het momentele nadeel ener revaluatie. Er mag echter voor vrij zeker aan genomen worden dat deze landen het mogelijke zullen doen om te rem men. En ook in Engeland zelf is niet ledereen voor een herwaardering ge wonnen. De Engelse Minister van Economisch" Zaken heeft nog kort geleden medegedeeld dat het niveau der goud- en dollarreserves, gerekend naar de behoeften van het Sterling- gebied, nog steeds veel te laag ls. De Gouverneur van de Bank of England heeft het hem nagezegd. Men hoeft hieraan wel geen te grote waarde te hechten, maar met een zuiver econo mische redenering moet iedereen tot die conclusie komen. Een zwaluw maakt de Lente niet. Overigens heb ben wij ln heel onze beschouwing nog geen woord gerept over het reus achtig militaire woderultrustlngsplan van Engeland dat toch ook een ern stige weerslag zal hebben op de be talingsbalans, ln de ongunstige zin dan. Evenmin als over de Inkomsten uit het Marshallplan, waarvan Enge land het leeuwenaandeel kreeg en die gaandeweg zullen verdwijnen. LENING TOT WEDEROPBOUW Eerste Schijf. 151» Trekking van 21 October 1950. Wint 1 millioen frank; Reeks 2252 Nr 280. De andere abligatiën van die reeks zijn inlasbaar met 1.000 fr. Tweede Schijf. 91° trekking van 25-10-1950. Wint 1 millioen fr.: Reeks 5.608 Nr 336. Wint 500.000 fr.: Reeks 3.806 Nr 121 De andere obligaties van deze reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 frank. Derde Schijf. 26» Trekking van 23 October 1950. Wint 1 millioen franik: Reeks 8147 Nr 133. Winit 500.000 franik; Reeks 7600 Nr 847. De andere obligatiën van die reeksen zijn inlasbaar met 1.000 fr. VERW. GEWESTEN 1923 329» Trekking van 20 October 1950. Winnen 109.000 fr.: Reeks 156.113 nr 3 en reeks 220.926 nr 5. Winnen 50.000 fr.: Reeks 223.167 nr 3 en reeks 225.700 nr 1. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Doos Fr, Pot 25 Fr. LOTENLENING VAN 1932 224° trekking van 25 October 1950. De uitslag van de 224" trekking van de Lotenlening van 1932 luidt: 50.000 fr.; 212.932. 11 loten van 25.000 fr.: 108.919 131.014 149.639 163.742 184.221 193.179 239.785 240.955 243,680 263,561 270.634. Noordstraat 38, Roeselarê Agentschappen IEPER, Diksmuidestraat 22. VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamingstraat 35. i Alle Bank-, Beurs- en Wissel- verrichtingen. Voordelige voorwaarden. VERLOOP VAN DE WERKLOOSHEID De jongste cijfers van de werkloos heid bevestigen de gunstige verwach-, tlng en wijzen op een verre terug gang van het aantal gecontroleerde wevklozen. Het huidige cijfer van de volledig werklozen, nl. (nl. name lijk) 136.000 man werd sedert meer dan twee jaar niet meer bereikt. Ver geleken bij een Jaar geleden noteren wij thans nagenoeg 30.000 volledig werklozen en 40.000 gedeeltelijk werklozen minder. En wat meer ls, ln de cijfers van de volledig werklo zen. zijn er nog slechts 74.000 die werkbekwaam zijn. Daaronder zijn de diamantwerkers, de bedienden en de kunstenaars gerekend. Wij bevinden ons dus momenteel ln een periode van volledige bezet ting en op sommige punten is er zelfs tekort aan arbeidskracht en betwisten de werkgevers zich onder ling de vrije elementen. Hierdoor wordt de drukking voor een algeme ne loonsverhoging natuurlijk ln de hand gewerkt. Natuurlijk moeten wij indachtig zijn dat zekere seizoenbe- drijven, b. v. suikerbleten, ln bin nen- en buitenland aan vele han den werk geeft en er over kort ook veel terug zal vrij geven. Maar dan hebben wij woer het gunstige voor uitzicht van de herbewapeningspro gramma's waarover wel zeer veel ge sproken wordt doch die nog altijd niet in het stadium der werkelijke productie geraakt zijn. En tóch ver wacht men voor deze maand een productiecijfer van 40 hoger dan

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 6