Een dubbel gevaar Chinese Communistische troepen ingezet in Korea tegen het U.N.O.-leger Gevaar/ Zomin non ¥11 le&Trijdt kt vet Nieuwe zware Luchtvaariramp 6en goe Qpiend, een tuope Öpiend Het Dynamiteren van de IJzertoren dit vet bedreiqt uw gezondheid Gebruik VIM DE OORLOG IN AZIE U. N. O. - troepen moesten terugtocht uitvoeren. - Roden op 65 Km. van Pjongjang De pleister breidt zich gevaarvol uit. IN INDO"CHiNA Luxueuze uitvoering Hoge technische kwaliteiten Getrouwe weergave A Vraag een demonstratie bij de dichtstbij gelegen Officiële Verdeler j IN TIBET DE WINNERS 8f©I©raIa8© Loterij EEN LEVER PRODUCT eist 4® doden Constellation-toeste! der lijn Bombay-Londen te pletter gestort op de Mont Blanc wrak bereikt, alle inzittenden dood redder kwam om het leven RONDREIZENDE TEN TOONSTELLING OVER VERFRAAIING DER WERKPLAATSEN Wisselkoers voor grensarbeiders lichtjes verhoogd t professor kanunnik bittremieux overleden bltde ge1vtsë~zusters van liefde en jezus en maria uit het staatsblad Dcivldsfondsleven aangekondigde feestavonden a HET WEKELIJKS NIEUWS Vrijdag 10 Nov. 1050. Bladz. 2. (VERVOLG) Andere motieven spelen misschien nog en meerdere elementen samen kunnen bepalend geweest zijn, Wat er echter ook van zij: het kan niet zolang duren vooraleer wij dienaangaande een beslissing nrij- gen:ofwel zet China zijn tussen komst stop, dank zij een of andere compromis-oplossingofwel zijn zij van plan door te boeren en dan breekt het groot onweer voor goed los. Zoals gezegd: wij denken niet dat men het zover zal laten komen, maar de weg die de communisten volgen is zo gevaarlijk dat achter elke bocht het slagveld vlots kan opdoemen. FRANSE KAPITALE DWAASHEID Intussen kwamen de Ministers van bandsverdediging van de lan den van het Atlantisch Pact op 23 October te Washington bijeen. En die conferentie is, brutaal ge zegd, mislukt. Waarom? Omdat men er niet in geslaagd is Frankrijk op het pad der rede te brengen en een inschakeling van West ^Duitland in het Europees mi- .litair apparaat te verwezenlijken. Wat moeten de communisten ple zier hebben: zij staan met de re volver, in de hand gereed om bin nen ie breken; de bewoners van het Westers huis weten dat zij al len samen in gevaar zijn en dat zij niet te talrijk zijn om allen sa men het huis te barricaderen, maar toch is er één die er de voorkeur aan geeft voortdurend ruzie te ma ke en te zeggen dat er één is die geen deei mag nemen aan die ver dediging! Grote belachelijke kinderen waar mee wij. geen greintje compassie zouden hebben ware het niet dat ze door hun onverantwoordelijk ge stook waaraan notabene een stelle tje 3elgische socialisten a la Pie- rard meedoen) ons allemaal in het ongeluk dreigen te storten. De houding die de Fransen aan nemen doet immers denken aan een man 'die, wanneer een gehele wijk in de vlammen dreigt op te gaan, elk blussen onmogelijk tracht te maken onder voorwendsel dat één der pompiers vroeger zelf tweemaal bij een brandstichting is betrokken geweest. Die houding is werkelijk onzin nig en zou logisch moeten leiden tot een volledige en definitieve uit schakeling van Duitsland in het Westers kader. Maar dat is de ze kere methode om West-Duitsland in de armen van het communisme te jagen, Is het dan soms dat wat Frankrijk wil? En dat ze nu in Gods naam op houden met hun bedrieglijke rook gordijnen en het scheppen van il lusies zoals ze thans weer quasi unaniem doen ten overstaan van de Russische voorstellen tot het hou den. van een Conferentie der Vier over het Duits probleem. Daarmee bedoelen wij niet dat er geen dergelijke conferentie mag plaats hebben. Maar ze Zou alleen mogen doorgaan op voorwaarde dat men voorop zeker is van het resul taat dat zou bereikt ivorden. Ja, alles most vooraf besproken en op papier gezet warden of het wordt weer een conferentie zoals die van Londen, die absoluut op (en sisser eindigde en die, van Russische zijde, alleen voor propagandistische doel einden, misbruikt iverd Zolang Rusland geen tastbare be wijzen van goede wil voorlegt, u:eet men ook bi) voorbaat dat die nieu we conferentie tot niets kan leiden. Het is dan ook onaannemelijk dat de meeste Franse kranten een air aannemen als zouden zij ernstige resultaten van een dergelijke con ferentie verwachten. Die voorstelling van zaken kan alleen maar leiden tot het herschep pen van een zeer gevaarlijke illusie: er is met Rusland een weg te be- wandelen en de beste oplossing voor de Oosters-Westerse spanning ware een ontwapend en neutraal Duits land als buffer tussen het Oosters blok en de Westerse wereld. Dat de Sovjets die illusie graag willen oproepen en onderhouden is van zelfsprekend, aangezien dit de Westerse defensie op vertraging en verwarring inschakelt en aangezien dit voor hen de enige weg opent om Duitsland volledig onder de knoet te krijgen. Als we dan de toestanden in Oost en Viest samenbrengen dan zien we duidelijk dat ons dit ogenblik een dubbel gevaar bedreigt: de commu nistische wereld wordt in het Verre Oosten al maar driester en schept toestanden waaruit elk ogenblik een wereldoorlog kan losspringen, en op datzelfde ogenblik komt men er in Nieuwe geveelitslijn langs de Tsjongisjjonrivier Pas enkele dagen geleden bereik ten de U.N.O.-troepen op meerdere plaatsen bijna de dandchourische grens en verhoopte men dat de oorlog in Korea weldra ten einde zou zijn. Het In lijn stellen van Chinese Communistische troepen heeft het verloop van zaken nu een gans ge wijzigde wending doen nemen, wel licht de Koreaanse oorlog op de lange baan gebracht, en meteen de gevaren voor een derde wereld oorlog in sterke mate doen toene- tenant-Kolonel Green, gewond en stierf naderhand. Achter de frontlijn treden de Communistische guerilla - troepen driest op en hun sterkte wordt ge schat op minstens 50.000 man, vol gens andere bron op 80.000 gue- rillero's. Te Seoel zelf heeft Syngman Rhee last met zijn Parlement het welk eist dat hij zijn regering zou hervormen. KV/ART MILLIOEN SLACHT OFFERS BIJ ZUID KOREAANSE BURGERBEVOLKING Het Zuidkoreaanse Ministerie van 15.000 Tibetaanse soldaten, onder leiding van een gewezen Oosten rijks officier, voeren er een hope loze strijd en binnenkort zal hst ganse land onder de knoet van de Chinese Communisten komen te staan. FRANSEN VOEREN NIEUWE AFTOCHTEN UIT Opnieuw hebben de Fransen ver schillende posten gelegen in het pe- bied van de grens met China, prijs gegeven. Hun defensie-systeem in Sociale Zaken in Seoel heeft be- i de heuvelen ten Noord-Ocsten van ifT. iST ker*d gemaakt, dat de oorlog in Hanoi hebben zij ontruimd. Ten varen woiden onderlijnd in depi- Korea tot dusver in totaal 284.233 Zuid-Westen van zelfde stad werd e er slachtoffers onder de burgerbevol- een 38 km. lage reeks voorposten t'erlinck» verschijnend op ons le blad. Reeds vóór een paar weken deel den Zuid-Koreaanse korpsoversten mede dat Chinese Communistische soldaten deel namen aan de strijd aan de zijde der Noord-Koreanen Ook door Amerikaanse hogere offi cieren werd dergelijke mededeling bevestigd tot tenslotte Generaal Mac Arthur, de opperbevelhebber der U.N.O.-strijdkrachten in Korea, de Rood-Chinese deelname aan de Koreaanse veldtocht officieel be klemtoonde en zulks ter kennis bracht van de Amerikaanse Rege ring en de U.N.O. Over de omvang van de Rood- het Westen niet toe door de Chinese deelname werd voorgehou- schuld van Frankrijk plus de Bel- den langs geallieerde zijde dat zij gische en de Duitse socialisten voor zover ze kunnen) de noodzake lijke maatregelen te treffen om die zelfde wereldoorlog te keren. De belediger van het Belgisch le ger en zijn Aanvoerder van 1940, Paul Reynaud, heeft een paar jaar terug een verwaand boek geschre ven onder de titel: La France a sauvé l'Europe - Frankrijk heeft Europa gered. Juister ware het te zeggen dat Frankrijk een groot deel draagt in de verantwoordelijkheden die leid den tot de 2e wereldoorlog en dat het de hoofdschuldige zal zijn in dien een 3e ivereldoorlog over onze hoofden neerkomt. Dat God ons genadig zij en Frankrijk verlichte! 7-XI-50. V. WESTERLINCK. (VERVOLG) Mter Van Dieren vergelijkt in zijn pleidooi de beëdigde verkla ring van de Onderzoeksrechter De- laere en deze van de beschuldigde die feitelijk het recht heeft van te liegen. Hii vindt dat het prestige van het Gerecht in het gedrang wordt gebracht indien men in dit geval aan de verklaringen van de beschuldigde de voorrang zou ge ven. Als verdediger van de beschuldig den meent Mter De Wulf de geest der Ijzerbedevaarten te moeten he kelen. Wat de bekentenissen be treft die afgelegd werden, beweert deze verdediger dat dit verklarin gen zijn van twee pochers. Hij vraagt ontslag van rechtsvervolging. In tegenstrijd met de verklarin gen van Onderzoeksrechter Delaere komt Senator Ancot beweren dat gewezen Senator De Groote nooit iets bekend heeft. Aan het slot der zitting komen enkele beschuldigden zelf aan het woord. Kapitein Samyn verklaart alles te loochenen terwijl een an dere beschuldigde beweert dat hij «niets bekend heeft en niemand gezien heeft dat hij iets gedaan heeft. Tot slot deelt de Voorzitter mede dat het Hof zijn arrest zal vellen op Dinsdag 14 November. it H is SCHERPE VERKLARING VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGER DEVELTER IN VERBAND MET DE DYNAMITERING VAN DE IJZERTOREN Toen bekend werd dat het Open- baar Ministerie bij de Kamer van Inbeschuldigingstelling het voorstel gedaan heeft de beschuldigden In take dynamitering van de IJzerto- ren in vrijheid te stellen, heeft Volksvertegenwoordiger Develter een verklaring afgelegd aan de dag- 1 bladpers waarin hij dit voorstel als een zware vergissing beschouwt. Na er op gewezen te hebben dat de hogere gerechterlijke instanties van in den beginne in gebreke zijn gebleven en dat er door de procu reur-generaal bij het Hof van Gent 1 zelfs druk werd uitgeoefend ter be- scherming van verdachten, haalt 1 Diksmuide, heeft voor getuigen be kend dat HIJ de toren liet springen. Dit is pocherij in zover hij het aan deel van zijn medewerkers heeft verzwegen. 's Maandags na de aanslag, heeft de gewezen senator De Groo te, die de dynamitering steeds heeft afgekeurd, mij verklaardC'est un crime et je leur ai fortement dé- conseillé cela! (Het is een misdaad en ik heb hen dat sterk afgeraden.) Men kan inderdaad slechts moei lijk aannemen dat een zaak, waar dergelijke nauwkeurige gegevens en aanknopingspunten voorhanden zijn, zo maar zonder meer in de doofpot zou gestoken worden. minstens twee divisies sterk zou den zijn, dat nog steeds manschap pen de Mamdchcurisohe-Koreaanse grens overschrijden en dat de Rood - Chinezen in Mandchourije nog minstens 300.000 man gesta tioneerd houden, nl. elite-troepen, bewapend met allermodernst mate riaal en staande onder leiding van de Generaal Lin Plao. De laatste berichten maakten melding van de aanwezigheid van 60.000 Chine zen strijdend met de Noord-Ko reanen. Door de Chinese Communistische dictator, Mao Tse Toeng, werd toe gegeven dat 3.000 Rood-Chinese vrijwilligers medestreden in Korea en dat nog veel anderen zouden volgen; het inzetten van geregelde eenheden gaf hij niet toe. Intus sen riep Radio Peking de Chine zen op om de Noord-Koreanen bij stand te gaan verlenen. De inzet der Chinese Communis tische troepen heeft zich dezer laatste dagen intussen sterk deen gevoelen. De Amerikaanse 24e di visie, die in Noord-West Korea Tsjarjongwan, nabij Sinoejoe, had bereikt en op 25 km stond van de Mandchourische grens, moest in allerijl de terugweg inslaan. Ook de brigade van het Britse Com monwealth moest achteruit trek ken en bij Oensan kregen de Zuid- Koreanen zware slagen en werd er een Amerikaans regiment ingeslo ten dat zich slechts half kon vrij- werken met verlies van alle zwaar materiaal. De Noord-Koreanen en Rood- Chinezen liepen herhaaldelijk Storm tegen de U.N.O.-strijdkrach ten en poogden van uit Hoeitsjon, langs de Tsjongstjon rivier neer te rukken tot aan de zee om er Ame rikanen en Britten af te snijden van hun basis. De U.N.O.-troepen trokken 80 km. terug tot,,aan de Tsjongstjon rivier, nabij Sirfanjoe en Anioe waar zii een bruggenhoofd bij Pakstjon be waarden. Maandag liepen de Com munisten andermaal storm tegen deze nieuwe U.N.O.-verdedigings- lijn, maar Dinsdag zetten zij hun aanvallen stop en zouden dan af getrokken zijn, vermoedelijk om zich te hergroeperen. Het front kwam aldus opnieuw te staan op een 65 km. van Pjong jang. In het centraal front gaat de strijd hoofdzakelijk om de Hydro - Electrische Centrales van Tsjangjin. De Amerikaanse 7e divisie stak Poengsan voorbij en benadert de grens en Zuid-Koreaanse troepen staan hier hoofdzakelijk in lijn. In Oost-Noord Korea maakten de Zuid-Koreanen nog enige vorderin gen. In het Noord-Koreaanse lucht ruim zijn nu ook straalvliegtuigen van Russische tvpe verschenen, wijl anderzijds de Amerikaanse luchtmacht andermaal met volle kracht werd ingqzet en o. m. de steden Kangje en Sinoejoe het zwaar te verduren hebben gegeven. Geruchten deden de ronde dat aan Communistisch China zou worden» voorgesteld de stuwdam men van Soeiho en Mamotsjon, op de Jaloe rivier, die van de groot ste betekenis zijn voor de levering van electrische stroom aan Korea en Mandchourije, onbeschadigd te laten zo de Chinezen zich zouden terugtrekken, maar dat beide zou den vernield worden In het tegen overgestelde geval. De U.N.O.-vliegvelden kregen nu toelating alle gebieden te bestrij ken welke binnen de Noord-Kore aanse grens gelegen zijn. Te Poesan kwamen nog Cana dese en Siamese eenheden toe. Op het front werd de aanvoer der der Australische troepen, Lut- king heeft geëist, waarvan 109.417 1 opgegeven. Ook Laokay werd ver doden. laten en de aftocht verliep zonder Het aantal vermisten is 75.917, veel erg. gewonden 89.115, gevangenen 9.784 1 Het blijkt wel dat de Fransen zich thans willen beperken in het DE CHINESE TUSSENKOMST gebied van de Rode Rivier tot de VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD (verdediging van de dichtbevolkte Na het verslag van Generaal stad Hanoi, en de delta der voor- Mac Arthur te hebben ontvangen, I melde stroom. In deze delta wonen heeft de U.S.A.-Regering verzocht j 8 millioen mensen, dat de Veiligheidsraad in speciale j Van Amerikaanse zijde werden zitting zou bijeenkomen om de ernstige toestand ontstaan door de Chinese tussenkomt, te onder zoeken. Die bijeenkomst werd be paald op Woensdag jl. Dinsdag reeds werd in de Veilig heidsraad het verslag van Generaal Mac Arthur voorgelezen en de Chi nese tussenkomst aangeklaagd. Op de speciale vergadering, Dins dag jl., van de Veiligheidsraad ver zette de Russische afgevaardigde Malik zich tegen het behandelen van het verslag van Generaal Mac Arthur. De Raad besloot het an dersom en begon het bedoelde rap port te onderzoeken. Door de U.S.A.- Afgevaardigde werd de terugtrek king der Chinese troepen uit Korea geëist. NAAR SPOEDIGE KAPITULATIE VAN LHASSA Volgens de jongste berichten zou den de Chinese aanvallers, gehol pen door de Tibetaanse Commu nisten Tibetaanse Volksleger tot op 50 km. van Lhassa, de hoofd stad, genaderd zijn. Zo wordt verwacht dat Lhassa binnen 4 a 5 dagen zal kapituleren. Omtrent de toestand te Lhassa en in het door de Chinezen nog niet bezette gedeelte van het land zijn de geruchten zeer uiteenlo pend. Zo werd reeds gezegd dat de Dalai Lama, de Regent en 50 offi cieren de vlucht naar India zouden genomen hebben en dat er te Lhassa een staatsgreep zou plaats gevonden hebben, uitgevoerd door partisanen van de Panchen Lama, die gesteund wordt door de Chi nese Communisten. Andere berich ten luiden als zouden de drie hoog ste Lama's de afreis'van de Dalai Lama en de Regent niet gedogen en zij zouden zelfs aan de gouver neur van Gijantse, een stad gele gen langs de weg van Lhassa naar India, bevel hebben gegeven te be letten dat om het even wie. de Da lai Lama inbegrepen, de grens zou overtrekken. De «Levende Boedha» zou aldus naar zijn residente zijn teruggekeerd, ingevolge de bevelen van de voornaamste Lama's. Wat er ook van zij, de 10 5 B-26 toestellen gestuurd om de Fransen in hun verdedigingsactie te steunen. der grote loten van de Voor de 15° Schijf 1950, getrok ken te Zinnlk, werd het supergroot lot van twee en een half millioen gewonnen door een in tienden ver deeld biljet. Op 30 October waren al deze tienden geïnd. Zij werden verkocht, of de winners wonen te Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Comblain-Fairon, Hamoir, Jette, Kraainem, Moeskroen, Olne, Sint- Joost-ten-Node, Wandre. Op dezelfde datum waren zeven tienden van het lot van een mil lioen uitbetaald aan personen uit Antwerpen, Brussel, Gent, Lede- 'oerg, Marche, Merksem, Quaregnon Een lot van 250.000 fr., vier van 100.000 fr., drie van 50.000 fr., ze ven van 20.000 fr. werden gewonnen door niet verdeelde biljetten, ter wijl verdeelde biljetten hebben ge wonnen: twee loten van een half millioen, twee loten van 250.000 fr., acht loten van 100.000 fr., negen van 50.000 fr. en acht van 20.000 fr. Volgens inlichtingen ingewonnen tot op 30 October, wonen de win ners te Antwerpen (3 loten), Auve- lais, Bergen, Borgerhout, Brugge, Bnissel (6 loten), Charleroi, Ecaus- sines, Kncvkke, Kortrijk, Marchien- ne-au-Pont, Moeskroen, Obourg, Roux, Sint Niklaas, Zinnlk. Een lot werd gewonnen in Congo. Beroepen aangegeven door som mige winners: bedienden (waarvan 2 uit Ministeries), belastingambte naar, bontwerkster, chauffeur, con ducteur, dokwerker, draaier, elek- trieker, handelsagent, handelsrei ziger, haarkapper, fabrieksagent, kleermaker, koloniaal in verlof, meestergast, naaister, politiebeamb te, rijwielhandelaar, stationskrui er, steenkapper, meerdere personen zonder beroep, Potjes Een vettig gasvuur is gevaarli|k voor uw gezondheid. Allerhande onzuiver heden en voedselresten kjeven er aan vast en gaan tot ontbinding over. Een voudig reinigen volstaat niet. Vim Is hier nodig. Vim maakt het vet los en slorpt het op. In een oogwenk is uw gasvuur weer onberispelijk zuiver. 'n iw\\\ V 34 - 0915 BFL HUILEVER. N. V„ BRUSSEL Te Geneve werd Vrijdag 3 No vember jl. te 11,30 uur een passa gierstoestel, een Constellation van de Air Indiader lijn Bom bay-London, verwacht. Om 10,43 u. was het toestel voor de laatste maal in contact geweest met het vliegveld van Geneve en het be vond zich toen boven het gebied van Grenoble. Het weder was er toen vrij slecht. Aan boord bevonden zich 40 zee lleden van de Indische koopvaar dij te London, benevens 8 leden der bemanning. Het toestel landde evenwel niet en elk bericht bleef uit, uren na- een, tot men het ergste begon te vrezen. Uit Frankfort, Milaan, Ge neve, stegen weldra Amerikaanse, Franse, Zwitserse en Italiaanse toe stellen op om het vermiste toestel op te sporen. Zondag jl. werd het wrak van de «Constellation» dan opgemerkt door een Zwitserse Dakota, waarin een directeur van de Air India maatschappij zich bevond. Het wrak lag op de Mont Blanc, mid den in de sneeuw, op een 200-tal meter van de top. Het bleek in twee te zijn gebroken en geen en kel teken van leven werd opge merkt, zelfs geen rook. Toch wer den de tochten omtrent het wrak voortgezet en pakken voedingsmid delen en dies meer werden er rond neergelaten. Zo werd ook opge merkt dat, had het toestel 25 me- Weer komt in de reeks der Zon dagevangelies die parabel aan de beurt, waardoor Onze Lieve Heer de uitleg geeft voor dat feit dat voor velen een ergernis is: dat er zoveel kwaad is in de wereld. De Kerk wordt er vergeleken met een akker, en de zaaier, die Jezus verbeeldt, heeft daarop het goed zaad uitgestrooid dat moet ontkie men en opgroeien in een oogst van deugd en goede werken. Maar dan is de vijand gekomen, de duivel; en tussen het goede zaad strooide hij met kwaad opzet kie men van onkruid allerhande. En zo gebeurt het: er is in de Kerk véél goed, ontsproten uit de genade door Jezus verdiend en aan de mensen meegedeeld; maar er is daar ook helaas véél kwaad, dat op schoot onder duivelsen Invloed. En God Iaat het toe: omdat Hij zulk een heiligen eerbied heeft voor de vrijheid van zijn menselijke schepselen! Een groot mysterie is liet voorwaar; God houdt van zijn mensen, en Hij heeft maar één wens, dat zij allen goed leven om goed te sterven in de beloning voor het goede dat zij deden met god delijke mildheid te ontvangen. Maar zijn hemel Is te schoon om een aalmoes te zijn, en daarom dwingt God niet. Wil iemand het oor lenen aan den duivel en zijn inspraken, wil iemand zich laten bedriegen door het schijngoud van het klatergeluk dat duivel en zonde aanbieden. God laat gebeuren; wil iemand zelfs zich in dienst stellen van den duivel, door ergernis an deren naar het kwade lokken, dan nog laat Hij gebeuren. God kan de bliksem van zijn grsmsrhap afsltngeren op de slechte kinema's, maar Hij doet het niet; Hij kan de kinderverleid»r mt i '<l| doet het niet; Hij kan die went- plaatsen van zonde, die de slechte drukkerijen zijn, vernietigen, ma-r Hij laat gebeuren: het heilig mys terie van Gods geduld en van zijn eerbied voor de vrijheid van de mens! Intussen geeft Hij aan degenen die tot het kwaad worden aange zocht zijn genaden om hun wil te sterken, zodat zij kunnen weer staan, welke ook de opdringerigheid van de bekoring worde. En Hij wacht! Als in de parabel de knech ten van de Heer die goed zaad heeft uitgestrooid hem voorstellen, het onkruid te gaan uittrekken, ver biedt de Meester dat, maar verzaakt daarom niet aan zijn rechtvaardige wraak: eens komt de tijd van den oogst en dan gaat het goede graan ter hoger gevlogen, het boven de rn de eeuwïge «aa^chuür maar dffamn wakrrvPrmedenVlieSei1 I het onkruld worftTn verbrak in Van de grond af werd ook ge- Jf* ^teDïïrdd^ poogd het wrak te bereiken. Sol- ?®aL°np "r^r AatZn iran WaA»nh0,4»r, on/iorA I kwaden, goed te blijven, en zo voor daten van bergeenheden en andere redders, geleid door befaamde gid sen uit de omtrek, zetten de be stijging van de Mont Blano in Een der redders, de bekende gids Fayot, vader van 4 kinderen, werd gedood door een sneeuwlawlne. Zijn lijk werd naar beneden ge bracht. Woensdag bereikte de eerste red dingsploeg de top van de Mont Blanc en meteen het wrak. Er wa ren geen overlevenden meer. De Al penjagers stelden vast dat het toe stel tegen de berg was aangevlogen en meteen was ontploft, zodat alle inzittenden op slag moeten zijn ge dood. HET OORLOGSTONEEL IN KOREA. De benedenloop van de Tsjongtsjon-rivier, in Noord-YVest- Korea, is thans het toneel van bijzonder zware gevechten. Sinanjoc, Anjoc, Pakstjon en Koenoeri wor den er hard betwist. Oostwaarts bevindt het front zich meer in Noordeijke richting. In het kader van de propaganda voor veiligheid, hygiëne en ver fraaiing der werkplaatsen, zal, op initiatief van de hr Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg in de eerste dagen een rondreizende ten toonstelling opgericht worden in de Provincie West-Vlaanderen en wel op de volgende plaatsen: Te Waregem (Markt) van 27 tot en met 30 November as. Te Izegem (Markt) van 4 tot en met 7 December as. Te Oostende (terrein oud stad huis van 12 tot en met 15 Decem ber as. Werkgevers, werknemers, techni sche scholen en al degenen die be lang Stellen in de kwestie van vei ligheid, hygiëne en verfraaiing der werkplaatsen, worden uitgenodigd tot een bezoek aan het verzameld propagandamateriaal. Ingang vrij. Nota van de Redactie. Het zal iedereen verheugen dat deze nutti ge tentoonstelling West-Vlaanderen aandoet. Het doet echter vreemd aan te vernemen dat dit bezoek beperkt wordt tot Waregem, Izegem en Oostende. Men heeft de indruk dat het overige gedeelte van West- Vlaanderen niet meetelt, West- Vlaanderen is toch wel groter dan die 3 steden? En Kortrijk, Roese- lare, leper?... De gewestelijke dienst van het Postwezen te Rijsel, waar de uit wisseling der lonen van onze grtns- arbeiders plaats heeft, maakt be kend dat voor de maand November de wisselkoers lichtjes verhoogd zal zijn. De werkgevers hebben reeds een nieuw omwisselingsborderel ontvan gen. Voortaan zullen 14,28 B. fr. voor 100 Fr. fr. uitbetaald wor den, in plaats van 14,15 B. fr. de laatste dag in zekerheid te mo gen zijn. Wij gaan, dat is de les van deze parabel, wij gaan niet jammeren over het vele kwaad in de wereld, neen: wij gaan integendeel Juist uit het bestaan van het kwaad een aansporing halen om des te vuriger het goede te doen; en kost het moeite, dan denken we maar aan de uiteindelijke scheiding waarin alle moeite door de deugd geëist overvloedig en eeuwig wordt ver goed. Te Brugge, in een stil huis van de Baliestraat, er genummerd 7, is op Allerheiligendag Professor Kan. Bittremieux overleden. Hij was doc tor in de wijsbegeerte en de godge leerdheid, gewezen professor aan de faculteit der godgeleerdheid van de Leuvense universiteit. Professor Bittremieux werd op 7 April 1879 te Sljsele geboren. Hij was niet alleen een gezag hebbend specialist in de godge leerdheid; hij was ook een goede Vlaming, een Vlaming uit één stuk en die gans zijn leven lang voor de Vlaamse zaak heeft gestreden. Hij heeft steeds op de bres ge staan voor de vervlaamsing van Leuven, en hij was het ook die de grondslag legde voor een Neder landse vaktaal in de wijsbegeerte, die zelfs in Nederland bewondering afdwong. Hij beperkte zich nooit tot zijn cursussen alleen, maar zijn blijvende bedoeling was, om de Vlaamse studenten tot voornaam heid en aristocratie op te voeden. Niet alleen de oud-studenten der Leuvense Universiteit, doch alle Vlamingen, zullen met. dankbaar heid de herinnering bewaren van deze heilige en geleerde priester, in wie de geest van Gezelle en Ver- riest voortleefde. De plechtige begrafenis van Prof. Bittremieux had plaats op Maandag 6 November te 10 30 u. In de kerk van St Salvator te Brugge, Overlijden in Kongo. Op 17 Oktober stierf Zuster Ge- rulpha Claeys. uit Dadizele, in Mi- kalayl (Kasaï), RECHTrRLÏJKE ORDE BIJ Koninklijk Besluit van 4 Noj vember 1950, dat ln werking treedt op 19 Oktober 1950, is aan de heer De Vlieger (R.-J.-B.) op zijn ver zoek, ontslag verleend uit zijn ambt van vrederechter van het kanton Hooglede. Hij Is tot het emeritaat toegelaten en gemachtigd tot het voeren van de eretitel van zijn ambt. Ge moogt niet nalaten ons weer iets te vertellen over Sinte Maarten! Dit woord komt van een trouwe lezer p van Het Wekriijk- Nieuws die het ons een beetje kwalijk nam dat we het een paar keer vertikten. Och, mijn brave ziel, ik schrijve zo ge ren over Slnte Maarten, Want hij Is niet alleen met de oude Westerse kasselrijen p doch met heel het Vlaamse land vergroeid. Deze heilige bisschop van Tours, onge veer 't jaar 400 op 11 Novemberdag be graven, werd de patroon van vele staten en standen. Hoe en waarom, 't is waarlijk 1 geestig om te horen. Uit het Zuiden drong de populariteit naar onze gewesten over er. weldra werd Martinus door geheel Galicië als een hei lige aanroepen. Op 11 November, dag van zijn afsterven, werden de armen op bij- zondere wijze bedacht. «fntf? flDaarténsaVOnb Maar God had deernis met zijn lot en «vllllv SHJatuiitiiöavviiD zond egn weldoende zonnestraal op zijn lichaam. Ieder jaar wordt ons die zonne- 1 straal gejond. Mocht dit zonneke en het vreugdezon- neke van Sinte Maarten dit volk zo vroom en vro nog lange worden gejond. Och, die Sinte Maarten, hij zit overal bij ons binnen, in huis en kunst, in Kerk en volksgebruik. Kent gij bet oude sol- Maartensavond zo stapelzat dat de Tur- ofwel door bemiddeling van de brave taarn te werken, en elk tracht hem het datenlied niet, wa rm de wondere deun ken in 't geheim gebruik maakten om de burgers aan de huisdeur. schoonst te versieren. De jongens van te en stap hangt der kloeke geuzeliederen: stad weer in te nemen, 't Mag wel eigen- Ja, waar is de tijd dat de schooljeugd lande komen naar de plaatse, en die Sinte Maarten geef ons kleren aardig klinken, want 't feest van Sinte in groep het dorp afketste met Sinte hebben dikwijls de eigenaardigste lan- Geef ons soldij en brood. Maarten valt samen met het Wapenstil- Maarten in hun midden, 't Was een ere taarnen. Een grote beetrave met manne- Ja, dit volk der Lage Landen, arme standfeest. Een teken misschien dat Sinte van Sinte Maarten te mogen spelen, met ksns, dieren en bloemen in gesneden en wroeters, huurlingen en verdrukten, eeu- Maarten geen vechter was met de wapens, de mijter op het hoofd, de staf in de daarin brandt een kaarsje van een oordje. wen lang onder de schepter van vreem- maar wel met het woord van het echte geloof. Ook onze boerkens hebben een speciale voorliefde voor Sinte Maarten. Ze aan zijn feest welke eertijds op heidense roepen hem voor de vrijwaring van hun telbare ziekten. Ja, vrosger jaren, kregen de beesten op Sinte Maartensdag gewijde broodjes. Dat hoort nu ook tot de vergetelheid, Zie grondslag berustte, kreeg door onze voor ouders een christelijke inslag. Onze voor ouders vertelden graag over 't leven der Zendelingen, maar vooral over 't leven van Sinte Maarten. Niemand minder dan de soldaten kre- maar naar Sint Hubertsdag. gen Sinte Maarten als hun patroon. Im mers Martinus was een soldaat en wie konden ze beter kiezen dan een gewezen heilige militair? De Merovingische konin- gen zouden nocit naar het slagveld ge- 'r reden zijn, zonder aan het hoofd van hun troepen de mirakuleuze mantel van 1 dezé heilige mee te voeren. hand, zo te gaan zingen van deur tot Als het donker begint te worden gaan den klaagde zo geren zijn nood tegen deur. ze rond de plaatse, elk met een lantaarn Sinte Maarten. Zijn name klinkt in onze Juffrouw, wilde mijn kaboske eens en toen is het dat het leven aan de gang dorpsnamen, in onze familie- en doop- vullen... Jandorie, de pastoorsmeid bleef is. Als de laatste ronde gedaan is, gaan namen: Martin, Maarten, Maerten, Maer- niet ongevoelig voor onze wilde kinder- de kinderen hier en daar bij weihebben- tens, Van Maert, enz. En hoeveel Sint veestapel, vooral tegen de wolven en on- stemmen. Beladen met appels en koek en den van de gemeente, appelen of noten Maartenskerken zijn er niet! En hoe snoeperij trokken we welgezind naar huis. vragen, die hen te grabbelen worden ge- heeft Van Dyck, en ook Van Oost, niet En nu? smeten. Die tijd! Goeie Sinte Maarten, breng Ach, mocht die vreugde blijven. En die tijd terug. om die vreugde te bestendigen krijgen we Sinte Maarten is ook patroon der wijn- nog, volgens de oude weerprofeten, een Rond Sinte Maarten, moet het zwijntje handelaars, der kuipers en kraankinde- speciale Sinte Maartsnsweerke. geslacht en in de kuip. Niet te verwonde- ren. Dat is hij eerst geworden in zijn Rond de feestdag van de H. Martinus ren dat ze in de Sinte Maartensliedjes bisschopsstreke, Tours, een wijnstreke in hebben wij doorgaans enige schone da- zingen van worsten en spek. 't Franse. gen. Over de oorsprong van dit gezegde Op Sinte Maarten bestond langen tijd In «Rond den Heerdvertelt Gezelle zijn twee verhalen: over Sinte Maarten te Veurne. In heel Wanneer Sinte Maarten naar het kamp 't Westland is hij de weersplete van Sin- terugkwam, toen hij zijn mantel had ge- terklaas; hij, besteekt de kinderen. Lees scheurd om een arme te kleden, werd hij het gebruik dat de boer van zijn oogst deelde aan de arme sukkelaars. Hieruit valt af te leiden dat Sinte Maarten in Voegen we er bij dat de soldaten op onze Vlaamse dorpen als een schenkings- eens wat Gezelle zegt! Ja, er bleef vele bestraft, soldatenmanier hu., patroon vierden. Dat heilige werd aanzien, juist zoals de heden- bestaan tot op heden. Niet alleen te Men zegde hem dat aalmoezen doen, daagse Sinterklaas. Zo is Sinte Maarten Veurne doch omtrent heel 't Vlaamse goed was maar niet mochten gebeuren ook de lieveling der kleinen. Sinte Maar- land door, met 's lands goed. Daarom werd hij naakt ten vult de kinderhanden, ofwel op de Te Veurne zijn de kinderen reeds enige aan een boom gebonden om gegeseld te vaarders waren deze laatste op Slnte wijze van Sinterklaas langs de schouw, dagen te voren bezig, elk aan zijn lan- worden. De ongelukkige huiverde van kou. wilde natuurlijk zeggen: met een glaasje meer. Is het nu geschiedenis of legende? 'T' K Bij de bezetting van Jaffa door de Kruis- dhr Develter twee duidelijk om- A vaarders waren deze laatste od Sinte schreven feiten aan, die wij hier- onder woordelijk willen weergeven: S Verdaclite Valeer Deean. van overheerlijk Slnte Maarten uitgeschilderd. Zijn name zingt al ln de verzen van Jacob van Maerlant, namelijk ln zijn werk: Van de Wapene Martijne Sinte Maarten's vriend, een ware vriend. Een goe vriend, een ware vriend. En we gaan vriendschap blijven dragen, wij, en onze kinderen altemale. Help dan dit volk te allen tijde, gij grote en heilige Mijnhere Sinte Martijn. Help ons, dat we goed Wijven, 't gelove getrouw, en de schone en deugdzame vreugde getrouw, die het harte verkwikt en niet neerbreekt, die de ziele doet glan zen en niet verdonkert. Vreugd die deugd is en geen zonde! Help dit volk, O goede Sinte Maarten. VRIJDAG 10 NOVEMBER POPERINGE. Te 19,30 li., in «Da Katholieke Kring», feest avond Al zingend door 't leven met Willem De Meyer. ZONDAG 12 NOVEMBER ZONNEBEKE. Te 17 u„ in de Patronaatzaal, voordracht door Heer Willem Demeyer Al zin gend door 't leven DINSDAG 14 NOVEMBER LO. Te 14 u., Alibi? ba cn de 40 rovers» door het Schooljeugd- theater. Te 19,30. ln het Patronaat, op voering van «Het Lied der Zi geuners door Het Vlaams Toneel HRESTERT. Te 19.30 u., in het Volkshuis, voordracht door de Hr Berten Laf os se uit Tiegem, over Een kijkje in de wereld van de Sport WOENSDAG 15 NOVEMBER RUMBEKE. -- Te 19,30 u„ in de Kloosterzaal, prachtige film. Le den 5 fr„ nlet-leden 10 fr. OOSTDUINKERKE. - Te 19.30 u., voordracht door de Heer Willem Denys uit Rocselara over Pee- gie DONDERDAG 23 NOVEMBER BESELARE. In de Patronaat zaal, voordracht door de Heer Willem Denys over Peegle

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2