Wieier- en Sportkampioenen 1950 Wereldkampioen Briek Schotte Albert Ramon, onze Nationale Wegkampioen 1950 Ex-kampioen Valeer Ollivier, koning der overwinningen 1950 Programma der Feestelijkheden Maurits Blomme, uurrecordhouder van Belgie ROESELARE STAD VAN WIELRENNERS! OWJM Yi.o H? ïMiusut* sMifüiiaaa? s» wi» EEN DIE ER BIJ MAG... FRANS TEMMERMAN zeven maal Kampioen van België mm m I itigll HST WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 3 Dee. 1950. Bladz. 11. Roeselare ontvangt en huldigt Als 't wintert en het buiten maar juist goed genoeg is voor voetbalsport dan is er voor de wielerenthousiasten nog enkel de wintervelodro m om hun hart op te halen. Daarbij blijft het eohter niet in de wintermaanden want de zomer hield zodanig de spanning bij de sportmannen gaande dat zij er niet konden aan denken hun wielervedetten eens wat van dichter te bekijken. Daarvoor zijn de lange winteravon den zeer welkome gelegenheden. De feestavonden die dan doorgaan zijn daarom winterse hoogdagen in de wielerbe- weging die het wel niet kunnen halen bij de zomerse hoog dagen waar schone overwinningen de loopbaan van een ren ner uitstippelen, doch die niettemin deugd doen aan 't harte én van de renners zelf én van de supporters. Zo 'n winterse hoogdag zal het sportieve Roeselare en meteen gans het sportieve West-Vlaanderen vieren, vandaag, Zaterdag 2 December. Het wordt een sterrenavond, want de kleppers als Berten Ramon, Brïek Schotte, Ollivier en Blomme zullen er op de planken komen, er gehuldigd worden en een en ander ver tellen uit hun schitterende loopbaan. Roeselare wil volledig zijn en huldigt meteen een zijner sportmannen die, in de tak van het gewichtsheffen, zijn stad eer en roem verschafte. De gewichtsheffer Temmerman wordt dus mede in dit feest be trokken. Zij die er graag bij waren om tijdens het wielerseizoen hun mannen langs de baan en aan de meet toe te juichen en aan te moedigen, zullen deze enige gelegenheid niet laten voorbijgaan om het wielerseizoen 1950 op deze wijze een waardig slot te bezorgen en tevens te vernemen welke toe komstplannen hun renners koesteren voor het volgend seizoen. Het Wekelijks Nieuwsmaakt een speciale reportage van deze feestavond en zal hierover volgende week een uit- l gebreid verslag met foto's brengen. Als voorbereiding op deze feestavond hebben wij uit ons sportarchief een en ander opgediept en geven hieronder een overzicht van de schone sportloopbaan die Berten Ramon, Briek Schotte, Valeer Ollivier, Maurice Blomme en Temmer man achter de rug hebben. Heden Zaterdag 2 December, te 18,30 uur ËHi Berten Ramon. Hij woont te Waregem maar is geboren te Kanegem, bij Tielt, op 7 September 1919. Hij begon te koersen in 1935 en boekte als nieu weling B.W.B, 13 overwinningen, en als junior slechts 4. In 1939 wordt hij onafhankelijke en wint 4 interessante wedstrijden ui.: 't Kampioenschap van Lim burg te Wellen, het kampioenschap van West-Vlaanderen te Aartrijke, de Grote Prijs van Brussel en de Grote Prijs van Mechelen. Voor rekening van «Mercier», betwist hij de Omloop van het Westen. Na 5 vart de 7 ritten heeft hij de leiding; het wordt oorlog, de Omloop is stopgezet en Schotte wordt overwinnaar uitgeroepen. Bsroepsrenner in 1940 bij de profs in de Vlaanderen en ein- Debu teert Ronde van digt 3e. Hij boekt zijn eerste berorps- rennerszege -^: Rapsart. Verder 4e te Ba'asrbde en Méïel- beke. 5e te Aalst, Waregem, Kort- rijk, Herk-de-Stad en Kampioen schap van België te Wilrijk. Kampioen van Vlaanderen in 1941 Zijn tweede prof-jaar brengt hem reeds 2 overwinningen nl.: te Me- relbeke en te Desselgem het kam pioenschap van Vlaanderen. 2e te Hoboken, Bassevelde en Emelgem. 3e te Zottegem, Oost kamp en Hannuit. 4e te Elklo cn de Driedaagse Omloop van België. 5e te Gent en in 't kam pioenschap van België te Namen. Ronde van Vlaanderen Winnaar in 1942 Hij zegevierde tweemaal voor eigen volk te Desselgem; hij won ook in Oostkamp-Gruuthuyze, maar zijn schoonste overwinning was na tuurlijk deze van de Ronde van Vlaanderen. Hij arriveerde 3e in. de Omloop der Vlaamse Gewesten en 4e in Partis-Reims en de Omloop van België. Hij deed een val ter wieler baan van Rumbeke en werd een vijftal weken buiten koers gesteld. Tegenspoed in 1943 Hij behaalde geen enkele over winning en kon slechts 2 wedstrij den uitrijden zonder tegenslag, nl. Luik-Bastenaken-Luik 4e en Kam pioenschap van België 10e. Was 8e in Parijs-Roubaix. Hij leed dat jaar 52 bardbreu ken, zonder andere tegenslagen. Twee eerste in 1944 Het bevrijdingsjaar brengt hem 2 overwinningen nl. te Wetteren en te Zwevezele (Kriterium). Verder 2e in de Ronde van Vlaanderen (na Van Steenbergen) cn Waalse Pijl (na Kint). Een half dozijn in 1945 Tegenslag in veel klassiekers, maar behaalt toch 6 overwinnin gen nl.: Tweemaal te Waregem, Nokere, Anzigem, Olsent en Ant- werpcn-Tielt. Verder: 2c in Brussel-Everbeek. St Truiden Ware#em en Omloop van Parijs. 3e in Omloop van Brussel, Brus sel-St Truiden en «Rond Parijs», jaren Triomfjaar: 1946 Hij zegeviert in Omloop der Vlaamse Gewesten, Waregem - St Truiden, Parijs - Brussel, Parijs - Tours, eerste twee ritten in de Ron de van Luxemburg en de algemene rangschikking. 2e in Waregem, kampioenschap van België, Gullegem, Brussel -In- gooigem, Paal en 3e rit Ronde van Luxemburg. 3e in Ronde van Vlaanderen, Nokere en 4e rit Ronde van Luxem burg. Ook Parijs-Tours in 1347 Hij hernieuwt zijn zege van Pa rijs-Tours, verder een kermlskoers te Heule, en tenslotte de laatste rit van de Ronde van Frankrijk. 2e in Gent - Wevelgem; 5e in Pa rijs-Roubaix; 6e in Parijs - Brus sel (plat) Hij eindigt 13e in de algemene rangschikking van de Ronde van Frankrjjfc. Wereldkampioen in 1948 Hij wint slechts 2 koersen, maar welke twee. Vooreerst de Ronde van Vlaanderen en dan het Wereld kampioenschap te Valkenburg'. Hij is 2e in de Ronde van Frank rijk (na Bartali)2e in Kampioen schap van België te Moorslede en 2e in de Waalse Pijl. Reed formidabel in Parijs-Rou baix, maar 2 bandbreuken schakel den hem uit. 7e in Parijs - Tours en 9e ex-aequo in Parijs - Brussel. Het moet dan ook niemand ver wonderen dat hij einde seizoen de beker Desgrange-Colombo verovert en de Trofee Gentil wordt toégè- kend. Ontgoocheling in 1949 Hij wint als wereldkampioen slechts een kermiskoers in Vilvoor de. Is 3e in de Ronde van Vlaande ren, 4e in 't Wereldkampioenschap te Kopenhagen en 8e in Gent - We velgem, en daarmee zijn al zijn ereplaatsen opgesomd. Terug Wereldkampioen en de Grote Schotte in 1950 Hij zegeviert in Gent-Wevelgem, wint de 5e rit der Ronde van Ne derland, een internationaal Krite rium te Aalst, een wegrit te Mon- tenaken en... te Moorslede... het Wereldkampioenschap. Als ereplaatsen, 2e in Kampioen schap van België, te Bertrix en Gullegem. Schotte specialist in: a) De Ronde van Vlaanderen: le in 1942 en 1948. 2e in 1944 en 1950. 3e in 1940, 1946 en 1949. Dat is 7 maal in de eerste 3. b) In 't Kampioenschap van België: 2e in 1946, 1948 en 1950. 4e in 1940, 5e in 1941, 6e in 1945, 10e in 1943 Reeds tweemaal wereldkampioen, wanneer begint Briek aan de reeks driekleurtruien? Maar kom, zijn erelijstje is al interessant genoeg. Eigenaardig dat de pare jaren hij steeds zijn groot ste slagert behaalde. Zijn de onpa re hem misschien ongunstig? Laat ons hopen dat 1951 hem even gunstig zal zijn als de laatste pare Hij werd geboren te Brugge op 1 November 1919, en is van Spaanse afkomst. Hij woont thans op de H. Con- sciencelaan, nr 70, te Brugge, waar hij een druk bezocht café Cana da openhoudt. Vijftig overwinningen als Nieuweling Ramon begint te koersen in 1933; het is een proefjaar en hij moet zich met 1 overwinning tevreden stellen: het volgend jaar boekt hij er reeds 4; in 1935 gaat het zege- cijfer reeds tot 10. 1936 zou zijn eerste groot succes jaar zijn. Als nieuweling behaalt hij niet min dan 35 bloemtuilen, en daarna nog 4 als liefhebber. In totaal had hij dus juist 50 wedstrij den bij de nieuwelingen gewonnen. En 41 als Liefhebber Nadat hij zich einde-seizoen '36 reeds bij de juniorshad inge burgerd, met zijn 4 overwinningen zou hij er in 1937 reeds 10 behalen, in 1938 geraakt hij er aan 13 en 1939, zijn laatste juniorsjaar is 14 't zegecijfer. Hij was dan ook de eindoverwinnaar van het West- Vlaams regelmatigheidscriterium voor zijn stadsgenoot Paepe. Wint 45 Beroepsrenners- koersen Ramon debuteert bij de beroeps renners in 1941. Hier geven we nu het zegecijfer per jaar door hem behaald: 3 1946: 1 7 1947: 9 2 1948: 0 0 1949: 19 2 1950: 2 Specialist in de Ronde van België In 1946 wint hij de Ronde van België; heeft veel afgezien van een zweer op het zitvlak, moest zelfs 1941: 1942: 1943: 1944: 1945: Roeselare, het middenpunt van het sportieve West-Vlaan deren, is werkelijk een leeu wennest van wielrenners ge worden, Even opsommen: BEROEPSRENNERS Ollevier Valeer, Blomme Maurits, Declerck André, Jansscns René, Renier Jerome. ONAFHANKELIJKEN Martin Marcel. LIEFHEBBERS Desmet Gilbert, Demeulenaere André, Dcfour Robert, Bert André, Gossaert Hilaire, Reubens Richard, Deblauwe Alfred, Verbrugge Roger, Soenens Georges. NIEUWELINGEN Debaets Basic), Reubens Roger. Mogelijks ontbreken er nog enkele op dit lijstje, maar al dezer hogergenoemde renners namen dit jaar een vergunning en bewonen het grondgebied Roeselare. Toch al een interessant, en voor andere steden, benijdens waardig lijstje. een gat in zijn zadel snijden, om te kunnen zitten. In 1947 eindigt hij eervol 2e na Van Herzele en kon met een tikje geluk zijn zege van 1946 hernieuwd hebben. In 1948 ontneemt een fatale bandbreuk in de laatste rit hem de zekere eindzege en moet zich met de 5e plaats bevredigen. In 1949 moet hij cïoor een val te Stavelot tijdens de 3e rit opgeven, toen hij terug 3e stond in 't alge meen klassement. Koning der in 1949 kermiskoersen Vorig jaar behaalde de Brugeling niet min dan 19 overwinningen en behaalde daarmee afgetekend de titel van Koning der overwinnin gen in 1949. Hier volgt dan het interessant erelijstje van zijn Koningsjaar: DE 19 OVERWINNINGEN VAN ALBERT RAMON IN 1945 Lauwe, Eernegem, Parijs-Tours, Hautmont (Fr.), Brussel, Kachtem, Heist aan Zee, Oost-Eeklo, Gistel, Deinze, Moorsele, Ledegem, leper, Kortemark, Brasschaat, Wichelen, Waarschoot, Knokke aan Zee en Zwevezele. Kampioen van België 1950 Veroverde Berten Ramon vorig jaar het hoogste zegecijfer, dan moest hij dit jaar wachten tot Zon dag 18 Juni, vooraleer hij zijn eer ste bloemtuil kon behalen; 't was te Westerlo... en er was een natio nale driekleurtrui bij! Albert Ra mon was kampioen van België na een machtig spurtje tegen Briek Schotte en Valeer Ollivier. Als kampioen van België slaagde hij er alleen nog in te Nlnove te zegevieren. Gekoppeld aan Nest Thyssen vormt hij momenteel een onzer beste pistekoppels van het land. een ploeg van internationale waar de, die zowel een sterke indruk na laat in Parijs en Zurich als in Brussel. Antwerpen of Gent. Met een bewijst Ramon een veelzijdig kampioen te r'jn. De sport, en vooral de wielersport, heeft d* laatste juren em vooraanstaande rang verworven in de maatschappij. De openbare besturen zijn zich gaan interesseren aan de sport, en terechtI Wielerkampioenen worden gevreesd en gehuldigd door HH. VolksvertegenwoordigersSenatoren en zelfs Ministers; eretekens en herlnneringsmedalies worden uitgereikt. Het doet ons oprecht genoegen dat ook de Stad Roeselare, die steeds het centrum was en nog is van dat geduchte leeuwen- nest Flandriens, op hmr beurt een stel wielerkampioenen zal ont vangen en huldigen, en dit op heden Zaterdag 2 December. Het Stadsbestuur Roeselare waardeert de prachtprestattes dit jaar door twee harer Inwoners verwezenlijkt, nl. Valeer Ollivier en Maurits Blomme; samen 29 bloemtuilen of overwinningen naar de Rodenbachsbede gebracht. Dit mag niet ongemerkt voorbijgaan. Iedereen herinnert zich nog dia prachtige hulde die de Stad Roeselare, én bevolking én bestuur, vorige jaar bracht aan Valeer Ollivier als kampioen van Belgie. Heden werd er een wereldkampioen bijgevraagd, Briek Schotte/ Populair door zijn eenvoud, groot door zijn wilskrachtl Ook Valeer's opvolger, Berten Ramon, werd uitgenodigd en naast Valeer en Maurits zullen ook de andere vAelrenners, zoals Drè Declerck, Flan- der Janssens, J er oom Renier, Marcel Martin, Gilbert Desmet, enz. aanwezig zijn. Kortom, Roeselare zal getuige kunnen zijn van een parade van wielerkampioenen. Zoals vorig jaar moet die 2 December voor de Stad Roeselare een onvergetelijke dag zijn. Een dag van tering en nering, een dag van feest en hulde. MAGISTER. We dateren 1949. Ze hadden alle twee evenveel werk: Valeer op de baan en zijn vrouw achter de herbergtoog... maar ze kweten zich elk schitterend van hun taak. Een poosje ontlas ting was toch aangenaam en onze fotograaf wist ze op de gevoelige plaat te brengen. We zien hier onze Nationale Kam pioen 1949 met een dochtertje op de arm en nevens hem zijn vrouw. Te 18.00 ii.: Te 18.15 u.: Te 18.30 u.: |Te 19.30 u.: VORMING VAN DE STOET OP HET STATIE- PLEIN. OPTOCHT met muziek naar het Stadhuis. ONTVANGST TEN STADHUIZE door het Stads bestuur van Schotte, Ramon, Blomme, Ollivier, Temmerman. KAMPIOENENBAL in de zaal (Da Beurs». ALLE RENNERS UIT DE STREEK ZULLEN ER ZIJN. Valeer Ollivier werd geboren te Roeselare op 15 Sept. 1921 en baat thans In de Ooststraat, dicht bij de Statie, Café de l'Europeuit. Zijn koersdebuut dateert feite lijk van in 1935, maar hij nam pas begin 1937 een vergunning van Nieuweling B.W.B. en bleef dit tot in Augustus 1939 en wist in die periode niet min dan 61 overwin ningen te behalen. Met zijn aalvluigge spurt werke lijk een onklopbare nieuweling. EEN JUNIOR VAN KAMPIOENENGEHALTE Op 10 Augustus 1939 behaalt hij reeds zijn eerste overwinning als Junior en dit te Torhout; t is ook zijn enige dit jaar. In 1940 behaalt hij er 2 vóór de oorlog uitbreekt, en dit te Diks- O 8 Maurits Blomme. Briek Schotte In ziin gloriedag! Kort het anders, stel Je voor, voor de tweede maal Wereld kampioen en dit te Moorslede. SU hem zien we z'n o -ras' kig vrouwtje en daawxid de koppen van Cyrisl Van Hau\> t, Alois Httygp.e Jos. Vr.n 'r Kr ;a en r -vid Cloet! Geboren te Oostnieuwkerke op 29 Oktober 1926 en kwam zich sinds zijn huwelijk in 1949 in Roeselare vestigen; eerst op de Menenheir- weg en thans in de Ooststraat, waar hij rechtover zijn oefenmaat Valeer Ollivier, het café Para dijs uitbaat. EEN LAATTIJDIG DEBUUT Maurits Blomme begon pas in Juli 1945 te koersen, was dus bijna 19 jaar. Hij reed bij alle liefheb bers en zijn eerste overwinning was in zijn geboortedorp. In September nam hij een vergunning van Junior en behaalde nog 3 overwinningen, nl. in Koolskamp, Poelkapelle en Langemark; en verder ook nog 3 tweede plaatsen. In 1946 zou hij reeds zijn grote klas bewijzen; hij behaalt niet min dan 15 overwinningen en in zijn 2 eerste leed hij zelfs nog band- breuk. Hier volgt zijn erelijstje: Vichte, Moorslede, Gent-Izegem, Hooglede, Eernegem. Moeskroen, Kortemark, Tielt. Zuidschote, Pas- sendale, Roeselare, Oostnieuwker ke. Izegem. Boezinge en Staden. Hij was 3" in het Kampioenschap van België te Riksensart. SPECIALIST IN CYCLO-CROSS Begin 1947 waagt Maurits Blom me zijn kans eens in Cyclo-Cross- wedstrijden en toont zich al dade lijk ook een groot specialist in dit vak. Hij betwist slechts 5 veldrit- ten en behaalt volgende plaatsen: Kampioenschap van België 10", St Maria-Latem 1" (voor Kampi oen VandermeirschL Kampioen schap van West-Vlaanderen te Handzame 3", Munte 3°, en Roubaix 3' (na Cechi en Oubron en dus eer ste BelgL Werkelijk interessante uitslagen als cyclo-cross-debuut. LEGERKAMPIOEN VAN BELGIE IN 1947 Het wegseizoen 1947 zet hij zoals vorig jaar terug zegevierend in te Vichte. wint verder te Ichtegem, Deerlijk (Nijverheidsprijs), Hoog lede. Tielt, Izegem, Dikkebus, West- rozebeke, Oudenburg (Kampioen schap van West-Vlaanderen) en ten slotte Brussel-Bissegem bij het leger wat hem meteen legerkam- pioen van België maakt. Hij behaalt een 4" plaats ln Sclialluu&su, Zwitserland. TWEEMAAL KAMPIOEN VAN WEST-VLAANDEREN IN 1948 Was het seizoen 1947 schitterend, dan was 1948 nog heel wat rijker aan uitslagen. Ziehier zijn formi dabel erelijstje: Als Junior: Moorslede, 5® Rit van de Ronde van Luxemburg, Kortrijk, St Lodewijk-Deerlijk, St Jan-leper, Heestert (tussen die 4 laatstgenoemde overwinningen werd hij viermaal 2e); verder Brussel - Oostende, Zwevezele, Tielt, Geluwe,. Moorslede (behaalt die 3 laatste overwinningen achtereenvolgens) Langemark, 2 maal te Staden, Oostende-Lauwe, Boezinge, Ar- dooie, Kortrijk, Lokeren en om de reeks te sluiten het Kampioenschap van West-Vlaanderen te Kuurne, waar hij bij destart wegloopt en de hele koers op kop rijdt. Na die 20 overwinningen als liefhebber stapt hij over naar de Onafhanke- lijken en debuteert in deze reeks te Moeskroen in 't Kampioenschap van West-Vlaanderen, zodat hij dus 2 provinciale titels behaalt in één seizoen. Verder zegeviert hij nog als Onafhankelijke te Lembe- ke (bij Eeklo). UURRECORDHOUDER VAN BELGIE IN 1949 Na 3 ritten te hebben gewonnen in de Ronde van Marokko eindigt hij 4" in het algemeen klassement als eerste Belg, wint verder in Bel gië nog 3 koersen nl. Staden (Kam pioenschap van West-Vlaanderen), Zottegem en Ooigem. Zijn merkwaardigste prestatie van het seizoen levert hij op 26 Ok tober 1949 in Milaan, waar hij op de Vigorellibaan het uurrecord van België (sinds 1937 op naam van St. Huys met 43.170 Km.) verovert met 44.190 Km. Hij zal stellig niet zo licht die titel van uurrecordhouder van België ontnomen worden. KAMPIOEN VAN VLAANDEREN PRINS DER OVERWINNINGEN EN WINNAAR VAN DE NATIENPRIJS 1950 Noemen we Valeer Ollivier ko ning der overwinningen 1950 dan mogen we gerust Maurits Blomme de prins der overwinningen noe men want buiten de zege in 't Club kampioenschap te Deerlijk behaal de Maurits er 14 waaronder het Kampioenschap van Vlaanderen. Hier volgt trouwens het prach tig erelijstje: Ronde van West- Vlaanderen te Kortrijk, Handzame, Houtem-Vilvoorde, Avelgem, Om loop der 3 Provinciën, Kachtem, De Panne, Torhout, 12° Rit van de Ronde van Frankrijk, Zottegem, Roeselare, Wingene, Rentie, Kools kamp en ten slotte zijn laatste en schoonste overwinning te Parijs in de Natiënprijs, die alleen door gro te kampioenen met uitzonderlijke klas gewonnen wordt. VERZAMELAAR VAN KAMPIOENENTRUIEN 1947: Kampioen van West-Vlaan deren bij de Liefhebbers te Oudenburg. Legerkampioen van België met Brussel-Wevelgem. 1948: Kampioen van West-Vlaan deren bij de Liefhebbers te Kuurne. Kampioen van West-Vlaan deren bij de Onafhankelij- ken te Moeskroen. 1949: Kampioen van West-Vlaan deren bij de Beroepsrenners te Staden. 1950: Clubkampioen van S. V. Deerlijk. Kampioen van Vlaanderen te Koolskamp. Dat maakt 7 titels eu truien in Ujsisasagg^ mulde en Lauwe. In 1941 breekt htj door als een groot Junior; hij wint niet min dan 14 wedstrijden, waaronder het Kampioenschap van West-Vlaande ren te Sint-Baafs-Vijve. Hij was favoriet voor 't Kampioenschap van België... edoch was niet mee met de kopgroep... en uitgesteld tot volgend jaar. En, inderdaad, in 1942 zegeviert hij te Haillot en verovert zijn eerste nationale driekleurtrui. Na 12 overwinningen bij de Ju niors te hebben behaald, stapt hij in Sept. over naar de Onafhanke- ltjken (toen Beroepsrenners B.) EEN BELOFTEVOL ONAFHANKELIJKE Hóewei hij slechts een 5-tal koersen einde seizoen '42 bij de Be roepsrenners B had gereden, was het toch een deugddoende proef ge weest. Hij was «gerodeerd», want in 1943 wint hij reeds 7 wedstrij den in deze feategorie, waaronder de zware klassieker Brussel-Luik. De B.'s mochten dan ook bij de A.'s af en toe uitkomen en Valeer won er ook een wedstrijd in de hoogste kategorie, nl. te Beernem. Dus mocht Ollivier gerust de stap naar de hoogste klas wagen. Edoch, voor hem komt nu... EEN SLUIMERPERIODE Einde '43 en begin '44 is hij ver plicht-tewerkgestelde in Duitsland, ontvlucht en in 1944 is er van heel het jaar door geen sprake van koersen; hij is «ondergedoken». Hij herbegint in 1945; krijgt wel dra de grote forme, wint de Zater dag in Izegem en de Maandag in Kuurne, doch moet dezelfde week nog t soldatenpak aantrekken, en meteen is er een einde aan de bloemtuilen. In 1946 hei-begint hij; t mar- oheert tamelijk. Hij behaalt tal van ereplaatsen, dooh slechts 1 over winning, nl. te Ardooie, en typisch, t was juist de 100° uit zijn renners- loopbaan. In die 3 jaren (1944-45-46) die we werkelijk a.ls een sluimerperiode beschouwen, slechts 3 overwinnin gen, maar Wms s Pi m Even uitblazen Frans, en dan, pak vastl Valeer Ollivier. VANAF 1947 TERUG DE GROTE KLAS Niet dat hij reeds een groot zege cijfer bereikt in 1947. Slechts 4, nl.: Torhout, De Panne, Bissegem en de wegrit Brussel-Avelgem; maar hi.1 klasseert zich menigmaal op de ereplaatsen, o.a. 2° in de Elfsteden- koers, en is een der grote uitblin kers uit de Ronde van Vlaanderen. In 1948 behaalt hij reeds 7 over winningen, waaronder Gent-We velgem en verder in Staden, Rum beke, Ingelmunster, Sint-Andries- Brugge, Dendermonde en in Haut mont (Fr.). De grote klas, die hij als Nieu weling, Junior en Onafhankelijke beloofde, maar 3 jaar had geslui merd, begon dus meer en meer te ontluiken. KAMPIOEN VAN BELGIE IN 1949 Hij zet het seizoen 1949 belofte vol in met 3 ritoverwinningen in de Ronde van Marokko. Zijn eerste zege in eigen land is voor eigen volk te Roeselare, in de Omloop van W est-Vlaanderen. Hij wint een zware wegwedstrijd, Lutk-Middelkerke, als voorbereiding vaar 't Kampioenschap van België, dat hij even schitterend wint te Hannuit. Met zijn drie-kleurtrui om de lenden zegeviert hij verder rog te Heule, Kortrijk, Komen, In gelmunster, Zwevegem, Ruiselede, Sint-Michiels-Brugge en Brussel, i__ Zia vervolg yqjaanda kolom B Het Roeselaarse sportpubliek zal mogelijks minder met de naam van Frans Temmerman vertrouwd we zen, dat met deze van een Ollivier of een Blomme, doch dit wil daar om niet beduiden dat voornoemde naam zich met een min heldere klank hieeft te getroosten. Steek maar even je licht op in de stede lijke gewichthefferskringen en men zal er, in onbewimpelde bewoor dingen, op de vele schitterende hoedanigheden van een hunner oudste athleten wijzen. Dit laatste moet zeker geen verwondering wekken, vermits Temmerman, al hoewel hij momenteel meer dan twintig lange jaren actief in de beweging staat, dees seizoen nog de Belgische kampioenstitel wist te veroveren. Een prestatie waarvoor men, de ouderdom van de laurea- tor Roeselare, 15 April 1910 in aanmerking genomen, beslist graag de hoed afneemt. VAN DE TURNCLUB NAAR DE GEWICHTHEFFERS SPORT Temmerman voelde zich van jongsaf aangetrokken tot da li chaamsoefeningen en om rich beter in deze uiterst gezonde sporttak te kunnen vervolmaken, sloot hij rich aan bij de turnvereniging. Het li chaam werd er op uitstekende wij ze aan de verschillende zware oefe ningen vertrouwd gemaakt en legde aldus de basis tot de nochtans vrij harde krachtinspanningen, die het gewichtheffen van de beoefe naar vergt. In dit opricht moet terloops op de steeds aanhoudende training, die een krachtsporter, wil hij rich in konditie houden, door lopend in de ban knelt. Juist als bv. de bokssport, speelt ook hier het juiste gewicht makeneen overgrote rol. In de categorie waar Temmerman thuis hoort, nl. de vlieggewichten, blijft de gewichts- grens tot 51 kg. beperkt en indien niet een constante training wordt onderhouden, dan dienen dikwijls heel wat «middeltjes» er hij ge haald, om de overtollige kilo's er af te krijgen. Wanneer men even het palmares van Temmerman napluist, moet onvoorwaardelijk worden toegege ven, dat de stedelijke krachtsporter inderdaad op een loopbaan mag terug blikken, welke door weinigen kan worden geëvenaard. Oordeel zelf maar eens. In 1931, het jaar dat Temmerman SiVIWWWIWWWWWWiWWM zodat hij zich werkelijk een waar dig Kampioen op de weg toont en tussenin nog af en toe een zege op piste. In totaal dus 14 overwin ningen op de weg. KONING DER OVERWINNINGEN IN 1950 Dit jaar behaalde Valeer Ollivier de titel van Koning der overwin ningen. Hij behaalde er 15, nl.: Kuurne - Brussel - Kuurne, Lauwe, Blanikenberge-Luik, Zinnlk, Gulle gem, Sint-Andri es-Brugge, Rolle- gem-Kapelle, Overpelt, Heusden, Gent, Zwevegem, Izegem, Gits, Tongeren en Itegem. Voeg daarbij de overwinningen per club in het Provinciaal en Na tionaal Interclubkampioenschap van België. Deze week heeft Ollivier de oefe ning op de weg aangevangen. Komt in Januari uit op piste; zal 1 of 2 Zesdagen betwisten, om paraat te rijn voor de Ronde van Marokko. Als we het crescendo van rijn rennersloopbaan nagaan, dan moet 1951 stellig ook voor Ollivier eeti formidabel voor de eerste maal in rijn achter af onovertroffen gewiehtheffersw- riere aan de Gewestelijke Kam pioenschappen deelnam, palmde hij reeds de titel van Kampioen der beide Vlaanderen binnen, om in dat zelfde seizoen te Pleuros, in de landelijke Kampioenschappen met een puike tweede plaats op de loop te gaan. Enfln, in totaal werd het idiool der Roeselaarse Kr tchf sporters, 13 maal Kampioen des» beide Vlaanderen, terwijl hij niet minder dan 7 maal de titel van Belgisch Kampioen op zak stsk. Deze titels werden allemaal in de Seniorsklasse behaald, eenvoudig omdat ten tijde van Temmerman's debuut in deze sport, waarover hij menige pittige anecdoot weet te vertellen, de Juniorscategorie fteg niet eens bestond. Pas over een drietal jaren werd met de indeling in twee verscheidene klassen van wal gestoken. Herinneringen bezit Temmerman trouwens met de vleet, doch zijn mooiste «souvenir» staat in nauw verband met het jaar 1933, alswanneer hij na een gans jaar van onverdroten training, te Gent de 5 beste landelijke athleten klop te en in de drie oefeningen het respectabel cijfer van 205 kg. be reikte. Degenen die met de Ge- wlchthefferssport vertrouwd rijn en rich nog de namen van een Pee ter a Wittebolle, Renier, Cricks en Fuikesten herinneren, zullen dienen toe te geven dat voornoemd vijftal toentertijd als het allerbeste wat op dit gebied voorhanden was, kon worden gekwoteerd. VOORUITZICHTEN Temmerman staat momenteel reeds een en twintig Jaren in d« beweging der Krachtsport. Wan neer men daarbij aanstipt, dat het Gewichtheffen een zuivere liefbeb- berssport was en heden nog is, welke (jen tijde dat er nog geen Vereniging van die aard onder de doopvont werd gehouden, vaak niet geringe onkosten van de beoefe naars zelf eiste, moet eenieder toe geven dat de Gewichtheffers niet alleen hun stielin de echte rin van het woord moesten liefhebben, maar ook heel wat karakter hoef den te bezitten, om er niet het bijltje bij neer te leggen. Temmer man vertelt hoe hij rijn eerste ver plaatsing naar Fleurus uit eigen beugel diende te bekostigen, doch nu is alles er fel op verbeterd en komt de club natuurlijk tussen voor de onkosten der onderscheidene meetings buiten de eigen gouwen. Nog één jaar schikt de Roeselaarse gewichtheffer nummer één rijn Belgische titel te verdedigen en hoopt dit voor hem beslist veel betekende kleinood ook nog een» te veroveren, maar daarna zal Temmerman zich op de arbitrage toeleggen, omdat, wanneer het uw van de definitieve aftocht voor hem zal aangebroken zijn, hij nog steeds in en rond de strijd met die zwaar wegende gewichten, wil verbonden blijven. Vanzelfsprekend dat de stedelijke Gewichtheffersolub steeds op do wijze raadgevingen en de routine van deze zevenvoudige kampioen zal kunnen rekenen. HIJ, die al dia veelvuldige successen als lid van. de R.K.S. kon bewerkstelligen, zal niets onverlet laten, om de talrijke opkomende elementen der Roden- bachstede, de bovenste trede in de Gewichthefferswereld te helpen be klimmen. Die bovenste trededie de kleine Frans Temmermans, on danks een veertigjarige ouderdom, 4a bal hssa& hs*fte«

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 11