Straatsburger-1 U.N.0-werking Sint Nlklaospnkket Successen voor Van den Daele iZitfaomo Ds Qeposmdste Sint öan 't Land Het is nu de Gevaarlijke dievenbende opgerold te Diksmuide Bertha Hertoch weigert haar moeder te volgen Dichte mist veroorzaakt zware aanrijding te Poelkapelie JAN PALFIJN-HULDE TE KORTRIJK Hf ©xilteasis© stad geSiyld in giftige Dichte mist ctcsn de kust Boekhandel lansèni-Vanneste Geslaagde Sinfe CecIIiavierëng te Merkem Prijs vo@r Letterkunde IVsëssïemontage in het N.LR. «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 2 Deo. 1950. Bladz. 2. In de eerstvolgende weken zetten alle dag- en weekbladen hun jaarlijkse abonnementsvernieuwing in. De pers is een grootmacht: zij leidt of misleidt de wereld: zij vormt of misvormt de gedachten. Geleerden en Staatslieden zijn eenstemmig in hun oordeel dat de pers de almachtige heerseres is. De noodzakelijkheid van de katholieke persactie werd reeds herhaaldelijk met nadruk onderlijnd in Pauselijke en Bisschoppelijke documenten. Bij gelegenheid van deze ja rlijkse abennementsvernieu- wing houden wij er aan alle katholieken te wijzen op hun drin gende plicht op persgebied. Het is een feit dat vele katholieken de macht en de nood- zakel'.ikheid van de katholieke pers niet altijd begrijpen en de vrnieiende invloed en de macht van de anli-godsdicnstigc en neutrale pers dikwijls onderschatten. WIJ AI.Ï,EN HEBBEN I)E PLICHT ONZE KATHOLIEKE, VOORAL ONZE VLAAMSTALIGE, BLADEN TE STEUNEN. De katholieke ners heeft een zware taak te vervullen en baar is een zeer belangrijke zending toevertrouwd, nu vcorai in de huidige tijdsomstandigheden. V7ij kunnen fier gaan over onze eigen bladen, zowel op technisch gebied als op informatief gebied; zij moeten voor geen andere onderdoen. WIJ MOETEN ONS TEWEERSTELLEN TEGEN DE ONDERMIJNENDE INVLOED VAN DE-z.g. NEUTRALE PERS. Dergelijke bladen, leiden regelrecht n-ar onverschilligheid. Zij brengen hun lezers ongemerkt tot verzwakking van hun god dienstig leven. Zij loochenen weliswaar in hun artikels God niet, donh "aan Item en Zijn leer voorbij. Ze zijn immers niet neutraal. NeutralPeit bestaat niet. Gedenk de woorden: «Wie niet met Mij is, is tegen M'i! Vooral op persgebied luidt het wachtwoord: WEER BAARHEID! Kathol'eken, het is NU de tijd. Voor leer te abonneren of te herabonncr en, raadpleeg eerst de katholieke persleiding. Enkel de bladen die daarin vermeld staan, bieden U waarborg en verdedigen onze godsdienstige overtuiging, ons christelijk gezinsleven, de opvoeding van onze kinderen. MANNENVERBOND VOOR KATH. ACTIE. TAK PERS. Kortrijk vierde verleden Zondag op waardige wijze de 300" verjaring van de geboorte van Jan Palfijn, de uitvinder van de verlostang en pionier van de anatomische weten schap. Tot drie maal toe moest Palfijn tijdens zijn levet. Kortrijk ontvluchten omdat hij er vervolgd werd wagens het roven van lijken die hij gebruikte voor zijn anato mische opzoekingen. Dhr Burge meester Coussens verwelkomde in de schepenzaal de aanwezigen,' waaronder o.m. Dr Van Cnnegem Voorzitter van de Kon. Vlaamse Academie voor Geneeskunde; Prof. Lacquet, bestendig secretaris; Prof. Debacker van Gent en Dr Bou- ckaert van Kortrijk, plaatselijk voorzitter van de Geneeskundige Kring. Tijdens deze viering werd Jan Palfijn gehuldigd als de stu diemens die zich losmaakte van zijn tijdgenoten en de geneeskunde, vooral de chirurgie, op een hoger plan wist te brengen. VERVOLG VAN BLAD oorlog, hoe staan onze kansen? Dat is allemaal niet zeer gerust stellend voor ons. Wij kunnen alleen maar consta teren dat het oorlogsgevaar steeds maar dreigender vormen aanneemt Het is dan ook meer dan tijd dat wij over een ernstige legermacht beschikken. I-Ioe hard het ook is: het is bijgevolg ernstig noodzake lijk de 24 maanden dienst in te voeren om aldus het aantal gedril de soldaten onder de wapens te hebben om succesvol aan een Sov- jetaanval te kunnen weerstaan. Dat de socialisten dus ophouden buiten het land te roepen om een effectieve verdediging van vrij Europa en binnen het land zich demagogisch tegen de 24 maand te keren. En dat de schijnheilige, zgn. neutrale Soirophoude te. schrijven dat het niet uitlegbaar is dat men van de 12e tot de 24e maand een halvedag per dag aan beroepsopleiding zou doen! Een kind xveet toch dat er geen 24 maand nodig zijn om iemand vol ledig zijn dienst te lerenmaar dat die 12 maanden die er worden bijgelapt alleen noodzakelijk zijn om een voldoende legermacht te kunnen stellen tegen de Sovjet macht waar een 'dienstplicht van 3 tot 5 laar bestaat. Eerlijkheid, offerzin en eensge zindheid! Het zal nog niets te veel zijn om te doen wat nodig is. 29-XI-50. V. WESTERL1NCK. Op de foto hierboven bemerkt men de personaliteiten die het stad huis verlaten om aan hei momnnment van Jan Palfijn een bloemen hulde te brengen. Vooraan ziet men dhr Burgemeester Coussens, Dr Van Caenegem en achter hem Dr Laewuet, secretaris. In de inzet: dhr Coussens legt een bloemenkrans neer voor het Jan Palfijn-monumcnt. Het klinkt wel enigszins zonder ling, maar dit is de thesis door Rusland en zijn satellieten verde digd: Formosa maakt deel uit van China: China heeft slechts één wettelijke regering, de communisti sche; dus door de zevende vloot op dracht te geven Formosa te be schermen, heeft Amerika China aangevallen. Verder beweerde Vichinsky dat op Formosa de Kuomintang regeert onder de bescherming van de Ame rikaanse bajonetten en dat het eiland tot een vast vliegtuigmoeder schip werd omgebouwd. Het antwoord op die bombasti sche aanval was niet zo moeilijk. John Furster Dulles beklemtoonde eerst dat op Formosa juist geteld 44 Amerikaanse militairen waren, wat zo omtrent het getal Sovjet militairen benaderd dat te Was hington verbonden is aan de Sov- jetambassade. Verder kent elkeen de werkelijke inhoud van het bevel tot bescher ming van Formosa: beletten dat het eiland aangevallen en veroverd wordt door de rood-Chinezen, en tevens dat het niet gebruikt wordt door de legers van Tsjang-Kai- Tsjek als aanvalsbasis tegen het Chinees continent. Waarom? Omdat de toestand van Formosa, het eigendomsrecht op Formosazeer betwistbaar is. De communisten beweren dat het Chinees grondgebied is. Maar de Japanners kunnen juist hetzelfde beweren, wdnt het werd door hen veroverd lang vóór in 1936 de Chi nees-Japanse oorlog begon. De the sis van alle niet-sommunistische landen is dan ook dat over de toe- kopi&t ..pan Formosa moet beslist worden bij het opstellen, eii. aan vaarden van het vredesverdrag lus sen Amerika, Rusland. China. Ja pan, Australië, Engeland. Neder land, Frankrijk: landen die effec tief bij de oorlog in het Verre Oos ten betrokken waren. Omdat Amerika nu de nodige maatregelen getroffen heelt om die onbesliste toestand te doen respec teren tot aan het afsluiten van een vredesverdrag, daarom noemen de communisten dat een aanval op de Chinese volksrepubliek. En Vichinsky eindigde, onheil spellend, met te verklaren dat de Amerikaanse operaties in Korea op hetzelfde doel gericht zijn en dat het aldus werd aan boord gelegd dat de Chinese tussenkomst als een uitdaging kan uitgelegd worden om aldus een reden te krijgen om tot de rechtstreekse aanval tegen het Chinees continent over te gaan. Intussen is het zo dat rood- China niet alleen met enkele vrij willigers maar met gehele georga niseerde legers overgaat tot de aan val op de U.N.O.-troepen en aldus problemen stelt die de bevoegd heid van het oppercommando der U.N.O.-strijdkrachten te boven gaan en die moeten beslecht worden in de Raad der Verenigde Volkeren en in de kanselarijen van de we reld», zoals Generaal Mac Arthur in zijn jongste communiqué zegt. Aldus is het beioezen dat China de Verenigde Volkeren aanvalt ter wijl het Amerika ervan beschul digt China aan te vallen. En men vraagt zich af of de beschuldiging van een Amerikaanse aanval geen dienst moet doen als verantwoor ding voor de defensieve strijd dia de Chinezen thans in Korea le veren. Het zal nu aan de O.V.V. toeko men te zeggen wat moet gedaan worden. Strategisch kan men er nu, naar ons oordeel, niet meer van uit China te bevechten. En dat wil mede zeggen Rusland te bevechten. HiJ landt nu al per parachute en heli Vraag is alleen maar of er politiek copter op onze sinten en pleinen. (Of- gesproken nog een andere oplos- schoon ik hst nog altijd z:> wonderschoon sing is. En het antwoord hierop vindt dat hij op zijn rost peerd uit een blijft nog steeds afhangen van het' 'onbekends verte komt en verdwijnt). De antwoord op de vraag: wat wil örote Gezinnen, de Oud-Strijders, de Moskou, oorlog of vrede; en op Scholieren... heel de wereld onthaalt welke voorwaarden en op welke hem, viert hem. termijnA°h. Sinter Klaas toe, hoe hebt Gij dat Heeft China eenvoudigweg be- z0 ver gebracht? slist actief in de Koreaanse 'oorlog Ja- dat z"11™ we eens vertellen Maar tussen te komen op het ogenblik 1 we moeten van zeer verre beginnen! dat de klacht omtrent Formosa Rond het jaar 250 werd hij geboren voor de U.N.O. kwam. om aldus te Padras, ergens in Griekenland. Zijn gëvih 24 doden en 300 vergiftigden. Sabotage aan petroleum- raffinaderij als ooruaak. De Mexicaans stad Poza Rica, waar 15.000 mensen wonen, waar grote petroleumraffinaderijei- op gericht zijn. werd bij nachte plots gehuld in giftigs gaswolken. Deze bleven op geringe hoogte hangen boven de plaats. Door deze gasuitwasemingen kwa men 24 inwoners om het leven wijl een driehonderdtal personen moes ten worden verzorgd wegens vergif tiging. De arbeldswijk werd bijzonder zwaar getroffen. Die het eerst merkten, ontwaakten toen zij reeds half verstikt waren. Paniek heerste alsdan en de mensen liepen huilend op straat, tevergeefs pogend een hap zuivere lucht in te ademen. Een lek in de buizen van de pe- troleumraf'naderij is oorzaak van de ramp. Men meent dat sabotage gepleegd werd daar in de raffina derij, meeanlsch was voorzien dat bij een lek het ontsnappende gas zou verbranden; de installaties wa ren immers voorzien van veilig heidskleppen welke branders aan houden om de ontsnapte gassen te doen ontbranden. Vastgesteld werd dat de buizen van 20 tot 20 cm. ge demonteerd werden en de branders gedoofd. Een dichte mist heeft de laatste dagen herhaaldelijk het verkeer onveilig gemaakt, elders in ons blad vinden lezers een weerklank hiervan in verslagen over ongeval len aan de mist te wijten. Aan de kust was het echter bij zonder erg gesteld. Sedert 20 jaar verklaarden de vissers, heeft men dergelijke mist niet meer gekend. De stralen van de vuurtorens wa ren volstrekt onzichtbaar en men was genoodzaakt door herhaalde kanonschoten de vissers te verwit tigen om het varen langs de kust min of meer mogelijk te maken. Bij gelegenheid van deze diefstal waren bij de bewoners rond 1 uur 's morgens reeds vermoedens ge rezen dat een viertal kerels rond hun huis zwierven. Rond 2.30 uur werden de bewoners door een ver dacht gerucht gewekt, doch meen den dat ze het geraas van de wind hoorden, 's Anderendaags echter vonden zij hun woning geplunderd. Een ruit was uit het keldervenster gesneden, 25.000 fr. en allerhande eetwaren waren verdwenen en al vorens het huis langs de achter deur te verlaten hadden de dieven nog rustig een fles wijn leegge dronken. De politie echter stelde vast dat er een vergeetachtige dief bij ge weest was die namelijk... zijn handschoenen vergeten had. Dat was eigenlijk het eerste spoor dat leidde tot de aanhouding van een paar personen uit Diks muide. De ontdekte goudschat pas te als geknipt op de geschiedenis van de handschoenen en Maandag en Dinsdag greep er in de Tuinwijk te Diksmuide een echte razzia plaats. Oscar Mommerency was het eerst aan de beurt want in zijn tuin werd de goudschat ontdekt. J. Dewulf volgde, daarna kwamen twee gebroeders Vermandei met hun onderscheidelijke echtgenoten en een zoon. DE ZAAK WORDT UITGEPLUISD Voor het ogenblik is het nog een onmogelijke zaak over gans de bedrijvigheid van deze bende een volledig overzicht te geven omdat de gerechtelijke diensten zonder te schaden aan c!e gang van het on derzoek, onmogelijk alle elementen over deze zaak kunnen prijs geven. Wij houden echter onze lezers volledig op de hoogte van de ver dere ontwikkeling der zaken. De gerechtelijke diensten dienen echter geluk gewenst voor hun kor daat ingrijpen dat dergelijke vangst heeft mogelijk gemaakt. Voor de streek van Diksmuide is het na tuurlijk een hele opluchting nu men weet dat een gevaarlijke ro versbende opgerold werd. MISDADEN VAN 10 JAAR VER Volgens de totnogtoe verstrekte gegevens schijnt de ontdekking van de dievenbuit te Diksmuide nog van groter belang dan eerst ge dacht werd. In de buit zijn zelfs waardevolle oude Romeinse mun- Aan de lezers van Het Wekelijks Nieuwswordt er ter gelegenheid van SINT NIKLAAS een prachtig pakket aan geboden. bevattende klem-- en prentenboeken, voor de prijs van 59 frank. Het bevat: 1. - Een Prentenboek, gekartonneerd 2. - Een Sprookjesboek (Roodkapje, Sneeuwwitje, enz.) 3. - De «Avonturen van Pommy en Strrtmy» 4. - Twee ï.,»e?beek'es voor de klein" 5. - Een K'eurboek 6. - Een Sint Niklaasboek men natuurlijke beschermers zijn en,dat het duidelijk was, dat zij deze be scherming wilde verlenen. Hij wees erop, dat Mevrouw Her togh de halve wereld heeft afge reisd om te vechten voor het bezit van haar kind en dat Bertha, die slechts 13 jaar oud is, zich snel zou kunnen aanpassen aan Nederland. Bij de ondervraging van Bertha zelf, die niet in de gerechtszaal doch ten huize van de voorzitter der rechtbank gebeurde, bleek in derdaad dat Bertha- Hertogh zelfs niet eens Nederlands kent doch en kel Maieis. Vrijdag 24 November, te 19 uur, werden de debatten voor het Hof besloten. Het vonnis werd echter tot latere datum verdaagd. UITSPRAAK HEDEN ZATERDAG Volgens een bericht uit Singapo re zou het hof heden Zaterdag uit spraak doen over het al dan niet terugschenken van B-rtha Hertogh aan haar moeder. Woensdag poogde Amir.ah, dr pleegmoeder, nog een onderhoud te hebben met Mevr. Hertogh die echter weigerde haar te ontvangen in afwezigheid van haar advocaat. Naar verluidt wilde Aminah het op een akkoordje werpen met Mevr. Hertogh. Een sterke politiemacht is opge roepen om tijdens de uitspraak dienst te doen rond het gerechtshof ten einde de menigte Mohammeda nen in bedwang te houden die ver moedelijk zullen trachten relletjes te verwekken ten einde te eisen dat Bertha Hertogh bij haar Mo hammedaanse echtgenoot zou blij ven. 12 fr. 6 fr. 9 fr. 10 fr. 9 fr. 14 fr. 60 fr. DUS 7 BOEKEN VOOR DE SPOTPRIJS VAN RQ FRANK! BESTELBON om in te vullen en terug te sturen naar: GASTHUISSTRAAT 15 POPERINGE ten en andere oudheidkundige voorwerpen ontdekt, wat er op wijst dat het hier ook gaat om voor werpen afkomstig van diefstallen bij oudheidkundigen of in musea. Aan een aantal gouden ringen vond men nog de etiketten beves tigd met de prijzen. Deze ringen zouden dus uit plunderingen van juwelierszaken afkomstig zijn. In bevoegde kringen is men van oordeèl dat het van de deskundigen geruime tijd zal vergen om de vol ledige identificatie van het gestoie- ne tot een goed einde te brengen. Men maakt ook gewag van de mogelijkheid dat diefstallen, over vallen en moorden die reeds tien jaar geleden plaats hadden, thans een opheldering kunnen krijgen. Van de andere kant stelt men de vraag o' men hier wellicht te deen heeft met een bende die voor eigen rekening diefstallen pleegde en tevens als verheler optrad voor internationale dievenbenden. De gerechtelijke diensten hebben hier een zeer zware taak voor de boeg die lange tijd zal vergen al vorens tot volledige opheldering te geraken. Men mag er zich aan verwachten dat deze zaak als een sneeuwbal zal groeien en dat er .mg verras singen in het verschiet zijn. WAS DEZE BENDE ZONDAG NOG OP ROOFTOCHT TE SINT RIJKERS? In verband met bovenaangehaal de ontmaskering van een dieven bende te Diksmuide, vernemen wij nog het volgende over een dief stal gepleegd te St Rijkers (Alve- ringem). Sedert amper veertien dagen is onze oud - dorpsgenoot Degraeve Gery met zijn vrouw komen wonen op het gehucht De Kruisstraat gelegen langs de grote baan Veur- ne-Ieper, tussen de Nieuwe Her berg en Hoogstade. Zondagavond was hij met zijn vrouw op bezoek bij zijn schoon moeder, die te Hoogstade woont. Ze waren zo wat rond 6 u. van huis vertrokken en keerden om streeks 10 u. terug. Groot was hun verwondering toen ze langs de achterdeur wilden binnengaan, deze op een kier vonden. Met een bang voorgevoel gingen ze daarom maar seffens naar de plaats waar ze hun spaarcentjes verborgen hiel den. Helaas, deze waren spoorloos verdwenen. Dieven, die dus goed op de hoogte moeten geweest zijn van het doen en laten van deze nieuwe bewoners, hadden zich met valse sleutels toegang weten te ver schaffen tot hun woning. Hun buit zou ongeveer 12.000 fr. bedragen. Door de opgedane ontroering was de vrouw enkele dagen bedlegerig. PROVINCIAAL BESTUUR VAN WEST-VLAANDEREN BRIEF UIT BRUSSEL ZIJN DE WALEN COMPETENTER? Sommige mensen die zeker niet tot de vrienden van de Hr Van den Daele behoren, hebben heime lijk gehoopt dat de ministeriële loopbaan aan deze man een ver pletterende taak zou opleggen, waaraan hij zou ten onder gaan. Maar daar is niets van. De Hr Van den Daele voelt zich in het departement van Arbeid en Sociale Voorzorg thuis als een vis in het water. Zijn beleid aldaar wordt zozeer in regeringskringen en daarbuiten gewaardeerd, dat zelfs de Franse kranten van ons land daar relaas over brengen. Het beheer van dit ministerie is geen kinderspel. Dit is reeds geble ken uit het slappe beheer van zijn voorzaat, die er omzeggens niets heeft uitgericht of het zottekens- spel van de socialisten doodgewoon verder liet boeren. Reeds bij zijn aantreden els minister, stond de Hr Van den Daele voor de moeilijke loonge- schillen in de steenkolennijverheid welke hij wist op te lossen. Nog on langs bracht hij het bediendenge schil eveneens tot een oplossing en zowel de bedienden als de patroons prijzen openlijk het geduid en de onvermoeibare ijver van de minis ter. En de Eerste-Minister steekt het niet onder stoelen of banken, dat de Minister van Arbeid uitste kend werk verricht. Voor de zoveelste maal is hier mede dan de legende van de Brus selse franskiljonnerende kringen weerlegd, waar men steeds placht te herhalen dat de Walen voor al les toch veel competenter waren. Voor het Frans opstel, misschien wel. Maar voor de rest, slaet al doot. ALGEMEEN BESCHAAFD Dezer dagen werd te Leuven hulde gebracht aan professor Grootaers, voorvechter van het Al gemeen beschaafd Nederlands, ter gelegenheid van zijn 65e verjaar dag. De gevierde is allicht in ruimere kring bekend door zijn Frans-Ne derlands woordenboek, het beste dat op dit gebied bestaat en door zijn onvermoeide campagne voor een beschaafde omgangstaal in de verenigingen voor bescnaafde om gangstaal (A.B.N.) en in het maandblad van deze verenigingen dat voor de oorlog verscheen. Wie hem van meer nabij kende zal hem ongetwijfeld als een der sympathiekste professoren gewaar deerd hebben, omdat hij een onge meen rijke wetenschappelijke ba gage die ver in het buitenland op prijs wordt gesteld, op de meest eenvoudige wijze ten dienste stelde van zijn studenten. Zie vervolg hiernevens jfff*. Burg, Brugge. Ondergetekende verlangt een St Niklaaspakket te ontvangen: tegen storting van 50 fr. op postch. 155.70 (1), of tegen terugbetaling van 50 fr. (1) Doorhalen wat men niet belieft, (d-87S9) Handtekening: Donderdag 23 November, vierde miel Vanhouwe, Maurice Dezeure, de Harmonie Ste Cecilia haar feest.Jules Hilkwaere. Marcel Jaecques Te 9 u. werd de H. Mis opgedra- gen, waarna optocht naar het ge meentehuis, alwaar volgende leden werden vereremerkt als meer dan 35 jaar lid: de Weledele Hr Baron de Coninck de Merck m, erevoor zitter; de HH. Cyrlel Vnnisacker, Achie! Vanthuyne, Aimé Lapon, Jules Pa.'wels, als cn:a-muzik^nten; en ds HH. Gaston Bouciqué, Ka- en Leon Hollevoet, als nog spelende leden. De HH. Voorzitter en Ere voorzitter namen er het woord. Na de middag werd een bezoek gebracht aan de leden herbergiers en 's avonds te 7 u. werd In het lokaal een banket opgediend voor een 90-tal leden en ereleden. Verder verliep de avond in eer gezellig samenzijn. Vervólg van 1' Blad Een eerste uitspraak van de rechtbank te Singapore stelde de familie Hertogh in het ongelijk. Doch de Nederlandse regering en de familie Hertogh lieten het daar niet bij en tekenden beroep aan. EEN HUWELIJK BRENGT KLINK IN DE KABEL De ganse aangelegenheid werd echter inmiddels vertroebeld door een onverwachte gebeurtenis. Als een donderslag klonk het namelijk dat Bertha Hertogh in het huwe lijksbootje gestapt was en wel met een Mohammedaans onderwijzer, Mansor Adabi. Bertha was immers inmiddels 13 jaar geworden en de Maleise meisjes worden doorgaans op jeugdige leeftijd uitgehuwelijkt. Voor de advokaten werd het ech ter een kolfje naar hun hand, want door het huwelijk van een Neder landse met een Mohammedaan kwamen er een hele boel nieuwe rechterlijke spitsvondigheden bij te pas die alles neg ingewikkelder maakten. De verdediger der familie Her togh, Mr Shearn, deed bij de be handeling van de zaak uitschijnen dat dit huwelijk slechts een sluw manoeuvre geweest is om des te gemakkelijker Bertha te dwingen van haar reis naar Nederland af te zien. DE UITSPRAAK VERDAAGD Bij de ondervraging voor de rechtbank bleven dc beide partijen op de standpunten. Aminah hield staande dat Bertha Hertogh haar als pleegkind werd afgestaan. De advokaat Shearn zegde dat de Va- en van I ..m.. I zijn scheppende liefde te mogen bewaren; en daardoor heeft hij voor zichzelf en voor al diegenen VERVOLG VAN V BLAD Na onderzoek bleek cat Suzanne Dehullu, die de wagen ntuurde, een dubbele bekkenbreuk opliep terwijl haar zuster Reglna er vee. erger aan toe is en een longdoor boring met daarbij een hartver- sohuiving opliep. De derde passa gierster, juffrouw Vanclevoorde. die achter in de wagen had plaats ge nomen, kwam er het best van af, zij werd slechts aan de neus ge kwetst. Door de Rijkswacht van West rozebeke werd ter plaatse het on derzoek naar de verantwoordelijk heid ingesteld. GROTE ONTROERING BIJ DE BEVOLKING Het ongeval verwekte bcgrijpe- ring te Westrozebeke, waar de fa milie Dehuilu, die er een koffie branderij heeft, zeer geacht is. Dinsdag voormiddag deed de gan se parochie van Westrozebeke c'e ommegang ter ere van O. I.. Vrouw om door haar bemiddeling de ge nezing van de twee gekwetsten af te smeken, Het was een ontroerend voorbeeld van kristelijke solidari teit. O. I.. Vrouw heeft dit schone ge baar van naastenliefde edelmoedig beantwoord en Dinsdagavond kon de behandelende dokter mededelen dat de toestand der slachtoffers buiten verwachting verbeterd was, do geneesheer voegde er aan toe: Wat wij niet kunnen, kan Hij hierboven. Het mag werkelijk een geluk he ten dat bij deze aanrijding geen lijkerwljze een zeer grote ontroe- doden te betreuren vielen. WEST-VLAANDEREN 1951 In het Jaar 1951 looft de Provin cie West-Vlaanderen prijzen en aan moedigingspremiën uit voor de Vlaamse Letterkunde. Komen in aanmerking de Roman en het Jeugdboek. Aan elk genre zijn een prijs van 25.000 fr. en premiën voor 15.000 fr verbonden. Kunnen om prijzen en premiëri Last van zenuwen? Mijn hard t's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Koker 15 Fr mededingen alle Belgische schrij vers die ten minste sedert 5 jaar ln West-Vlaanderen verblijven en dc ouderdom van 40 jaar niet over schreden hebben op 31 Dec. 1951. Van ieder genre mag slechs één werk ingezonden worden. De uiterste datum ven inzending is gesteld op 15 Juni 1951. Reglement en inlichtingen zijn te bekomen bij de Provinciale Com missie vpor Schone Kunsten, Pro vinoiaal Gouvernement, Bureel 9, Deze viering geschiedde in ver schillende etappes: academische zitting', banket en studentikoze hulde. Een der pittigste vieringen moet het zeker zijn geweest toen verschillende hoge gasten de jarige huldigden in hun dialect, zodat onder meer de rector magnificus er het woord voerde in het Brus sels dialect. Deze dialectische huidebetogin gen zullen niemand bevreemden. Professor Grootaers werkt Immers sedert vele jaren aan het onder zoek van de dialecten in onze ge westen. Zijn grootste verdienste is even wel dat hij de gedachte van het al gemeen beschaafd ln ruime krin gen ingang heeft doen vinden en in de praktijk brengen. NIET EIGENAARDIG Nien.and zal betwisten dat het proces von Falkenhausen op zijn minst een eigenaardig proces is. Eigenaardig is vooreerst het feit dat Engeland en Amerika nu mor dicus Duitse soldaten willen span nen voor de wagen van de West- Atlantische verdediging, eventjes 30 divisies, en van de andere kant een aantal duitse generaals achter de grendels houden of voor de rechtbank brengen zoals nu met von Falkenhausen gebeurt. Het is niet eigenaardig dat de Duitsers ln deze omstandigheden van geen liefde willen weten. ZWIJGEN IS GOUD Op dit eigenaardig proces doen zich toch af en toe eigenaardige incidenten voor. Zo werd de oude generaal er deze dagen van be schuldigd de Belgische politieke instellingen te hebben willen ver anderen door de oprichting van de grote agglomeraties. Hr Tschoffen, een der verdedi gers, liet evenwel opmerken dat de Duitsers zich daarmede niet had den bezig gehouden maar wel de secretarissen-generaal. Waarop de Voorzitter van de rechtbank wedervoer, dat dit dan zeker alleen met de steun van dt Duitsers kon geschied zijn. vermits het Hof van Verbreking de onwet telijkheid van de grote agglomera ties had uitgeroepen. Jawel, antwoordde Hr Tschoffen, maar deze uitspraak van het Hof van Verbreking werd voorafgegaan door een ander arrest, waarin er kend werd dat de oprichting van grote agglomeraties een volkomen logische hervorming was. Hiermede werd evenwel gewezen op de tegenstrijdige arresten en verzeilde men ln een proces van de magistratuur. En daar gevoelde niemand veel lust, voor. En iedereen deed er wijselijk het zwijgen toe. Zwijgen kan niet verbeterd wor den. PAS ZONDAG 3 DECEMBER: Op Zondag 3 December, feest van St. Franciscus Xaverius, Patroon der Katholieke Missies, wordt over het N.I.R. 'Vlaams Brussel), van 9 30 tot 10 uur, de grote Missie montage Gaat en Onderwijst uitgezonden. Wilt ge een reisje maken door China, de Philippijnen. het land der Eskimo's, Japan, Kongo, de eilanden van Oceanië en 't mysr terieuze Indië? '1 Wilt ge zelf beluisteren welke vreemde talen en gewoonten onze Vlaamse missionarissen moeten kennen en welke klimaten zij te trotseren hebben? Wilt gij persoonlijk beleven hoe ze 't beste onzer Katholieke Kerk. nl. haav zeven Sacramenten, als rijkste schat geven aan al die mensen?... Stemt dan af op Vlaams Brussel op 3 December, van 9.30 tot 10 uur. voor de wederuitzer.dlng van die prachtige Missiemomage. «nolende leden van de Merkemse Harmonie die om meer d-n 35 jaar dienst vereren» ;*kt worden, suct midden 1» dc bcvciistc rij Voor zitter Apotheker Luo. Deroo. Met deze Zondag beginnen wij een nieuw Kerkelijk Jaar: de eer ste Zondag van de Advent is in in derdaad kerkelijk «Nieuwjaar». Het algemeen plan van elk ker kelijk jaar wordt ingegeven dooi de geschiedenis van da Verlossing; welnu, de Verlossing begint met de verwachting van de menswording van Gods enigen Zoon. De eerste mensen hebben in het paradijs, aanstonds na de zondeval, de be lofte van God gehoerd: de kop van de siang zal verpletterd wor- j den, dat wil zeggen, de overwinning j welke de duivel op de mensheid he ft behaald door de eerste men sen tot zonde te brengen, zal niet eeuwig duren. Gods eerste scheppingsplan Is verscheurd; de mens beeft zijn vrijen wil gebruikt om die heerlijke bestemming welke de zijne was, te verzaken. HIJ heeft de voorwaarde niet willen vervuilen die door God gesteld was om al dc* gaven val) pasmunt te hebben en ha*i terug trekken uit Korea te kwybn laten betalen met een vrijgeving van Formosa? Of heeft die rode Chinese mili- tair gelijk, die, in gevangenschap geraakt, beweerde dat de commu nistische legers opdracht hadden gekregen de Amerikanen de gehele winter bezig te houden en 50 a 60.000 Amerikaanse soldaten uit te roeien? Is het dus een verre of minder verre voorbereiding om andere com- munistische legers op andere plaat sen van de wereldbol te laten aan vallen? Alle veronderstellingen zijn toe gelaten. Maar aan de andere kant hangt ook veel af van de inzichten van Amerika. Zijn de Verenigde Staten gebeurlijk van plan de atoombom te gebruiken tegen China of niet? Willen zij het wel doen oj alleen maar er mee dreigen, dan is er kans dat de toestand een zuiver militair beslag krijgt. Willen zij het niet, dan moeten zij kiezen tussen een politiek koopje en een zeer lange en ongelijke slijtagc-corlog in het Verre Oosten En of ze dat zullen willen cf niet zal vermoedelijk in grote mate van twee zaken afhangen: 1) bestaat er kans dat het con flict kan gelocaliseerd worden of betekent de eerste aanval op China het losbarsten van een communis tisch offensief tegen vrij Europa? en 21 in gepM mak een luiuune Zeker, we hebben het over Sint Niklaas. 71511- MaTH «rrtAtu tirn Hii landt nu al oer Darachute en heli- 'l 11 1 -»u VI OU lil LM viu ouders waren zeer rijk en vanaf zijn ge boorte beme-kte men, dat men met een wonderbaar kind t: iloen had. Toen de kerkvervolging onder keizer Diocletinan woedde (393) was Niklaas blsschcp van Myra. Hij werd gevangen genomen en had het erg te verduren. Konstantijn de Groots stelde hem terug in vrijheid en in 325 nam de bisschop deel aan het Concilie van Nicca, tijdens hetwelk de ketterij van Arius veroordeeld werd. Men zegt, dat onder het verhoor bisschop Ni klaas zich zo opwond dat hij de ketter een klap vlak in 't aangezicht gaf. De keizer en de andrre bisschoppen waren daarover zeer ontstemd en Niklaas moest zijn bisschoppelijke waardigheid neerleg gen. Later echter kreeg hij deze langs wonderbaarlijke weg terug. Toen hij zijn einde voelde naderen, verzocht hij Gcd dat Hij Zijn engelen zou zenden cm zijn ziel ten hemel op te r.emen (342)De roep van zijn heilig leven verspreidde zich vlug. Keizer Jesti- nianus liet in 430 een kerk te zijner eer oprichten in Konstantinopel. cn elders werd dit voorbeeld nagevolgd. Toen de Verering van St Niklaas ln Italië toenam, besloten drie handelaars uit Bari met hun schip naar Kleln-Azië te zeilen om de overblijfselen van de heilige te red den uit de handen der Mahornrdanen. In het jaar 1078 kwamer. zijn relikwieën te Bari tce en de godsvrucht tot de H. Ni- kiaas verspreidde zich over heel Europa. Natuurlijk bestaan, er veel legenden over deze heilige. We zullen ds Russische en de Poolss legenden van kant laten. Ze staan vooral in verband met wolven, ratten en muizen. Alleen de legende dei- drie kinderen in het vat is algemeen bekend doch ze wordt onder velerlei vorm verteld. Een herbergier had drie kindjes geslacht en gezouten in een kuip gebor gen. met het doel het vlees te verkopen. St Niklaas vernam het en riep de kindjes tot het leven terug, terwijl de boze man gestraft werd. We hebben hier waar schijnlijk te doen met de legende dei- drie ridders, die onschuldig ter dood ver oordeeld werden, nadat ze lange tijd waren opgesloten in een toren. Juist toen men het vonnis wilde voltrekken, ver scheen St Niklaas en hield de arm van de beul tegen. Hij bewees de onschuld der ridders en deze werden vrijgelaten. De primitieve schilders vonden in dit gegeven een dankbaar onderwerp. De heilige werd als hoofdpersoon zeer groot afgebeeld en de drie ridders zeer klein in een toren. Later, toen de historie niet meer bekend was, heeft het volk een andere betekenis gezocht en zo ontstond waarschijnlijk de legende der kinderen in het pekelvat. Zo kwam men waar schijnlijk ook aan de zak waarin de stoute kinderen worden meegenomen. De Romaanse doopvont van Zedelgem, een der merkwaardigste vonten in ons land uit de 12° eeuw, ln Doornikse steen gehouwen, vertelt op primitieve, ja naïve doch zeer roerende wijze, deze oude legende. Een andere vorm dezer legenden vin den we in het verhaal der drie jonge meisjes, wier eerbaarheid door St Niklaas verdedigd werd. Toen het tijd werd om de meisjes uit te huwen, wierp de goede heilige telkens een beurs met geld in hun kamer, zodat zo over een rijke bruidschat beschikten. Mogelijk staat het geven van geschenken enz., het «Wer pen» van snuisterijen tlermee in verband. De verhalen over de gestilde storm, over de bekeerde Jodenfamilie en meer andere, vpnden ingang bij onze voor ouders. Het spreekt vanzelf, dat de hei lige die men hier in West-Europa als St Niklaas leerde kennen een hsel andere persoonlijkheid was, dan de bisschop van Myra. Alles werd mondeling vo.ort- verteld en elke verteller vo:gde bijzon derheden bij r.aar keus. Daar zijn nog een paar andere wer kelijk treffende legenden, die parels zijn van fonkelende volksepiek. Er leefde eens in Europa een edelman die er een zonderlinge liefhebberij op nahield; hij trok namelijk op een schlt- 0111 hen te beroven van wat zij bij zich hadden. Maar die zonderlinge roofridder roofde niet voor zichzelf: wat hij ont nam aan zijn slachtoffers die als woeke raars of gierigaards bekend stonden, diende om de armen met milde giften te overladen. Van waar de geschenken kwa men mochten de armen nooit weten. Nu gebeurde het dat de edelmoedige roofridder op zokere dag door zijn ge plunderde slachtoffers achtervolgd werd. De edelman was ln gevaar want hij stond plots met zijn paard voor een brede kloof, waar hij niet over kon. Achter terend wit paard gezeten, door het land hem kwamen zijn achtervolgers. Zich in en verraste dan de reizende landslieden nood wetend, riep hij ln de richting van een St Niklaaskapel, die aan de andere kant van het ravijn stond: Heilige Niklaas. Help mij! bad hij. Gij weet dat ik slechts de bozen strafte, zoals gij doet en de goeden beloonde. Ik zal u mijn paard schenken. Vertrouwend op de heilige, wierp de edelman zich met paard en al over de rand van de afgrond en zie het paard zweefde naar de over kant en kwam behoud; 11 voor het kerkje aan, waar St Niklaas te wachten stond. De edelman wilde nu liever zijn paard behouden en bood de heilige een grote geldsom aan in ruil voor zijn rijdier. Maar St Niklaas wild? daar niet van weten en de ridder moest zijn paard af staan. Sedertdien vliegt St Niklaas met zijn paard over de daken der huizen voortgaande de goeden te belonen cn de bozen te straffen. Op even wonderbare wijze is St Ni klaas aan zijn zwarte knecht geraakt. Luistert maar: Die zwarte Plet was eigenlijk een slaaf Ir. dienst van een machtig Baraceen. Op zekere dag ziet de meester, een Sultan, en hoort dat zijn slaaf aan 't hui len is. Hij vraagt zijn slaaf naar de reden vail zijn verdriet en dc Jongen smeekt zijn meester hem naar zijn vaderland te laten vertrekken daar het die dag 6 De cember was en men ln zijn land het feest van St Niklaas vierde, en er wilde bij zijn. De Sultan barst ln een harteloos lachen uit en zegt dat niemand op de wereld bij machte is, hem aan zijn macht te ontrukken. Maar op dat ogenblik ver schijnt St Niklaas ln persoon, grijpt de jonge slaaf bij de haren en neemt hem mee door het luchtruim naar zijn vader land. Hoe roerend, hoe schoon! Zo is St Niklaas voor velen een hulp in de nood. Zelfs voor de melskes die hun hart uit verlangen naar de prins hunner dromen, die maar niet komen wil. Koerage, allerliefste en allerschoon ste Grietjes en Bellekcs, vraag het maar eens zeer schoon aan Sinter Klaas I Ge kunt nooit weten! Maar laat het ons'dan eens weten, dan komen we ter bruiloft met een grote huwelijksmaker of heiligmaker zo als ze zelden, die reuzespeculaas van Suiter Klaas. waarvan hij de stamvader is, het - paradijs met alles wat het aan aards en bovenaards geluk bevatte, verspeeld. Want God is rechtvaar dig, en zijn bedreiging mag geen ijdel woord zijn! Maar de recht vaardigheid van de Heer gaat hand in hand met zijn barmhartigheid; de rechtvaardigheid wil eerherstel, maar de barmhartigheid zal dat eerherstel mogelijk maken. Dat is de goddelijke belofte: eens wordt de kop vari de siang ver pletterd door de grote Gezant die komen zal! Wamuei? De mensen leven in de verwachting, dulzende jaren; bij het joodse volk is die verwachting zoveel duidelijker om dat zij steeds opnieuw de boloite van de Verlosser te horen krijgen :an de profeten; bij de andere hel* dense volkeren is die verwachting veel onduidelijker, maar ze bestaat. In al die heidense overleveringen is er iets, dat spreekt van een gouden tijdperkdat eens aan breken zal, nadat degens die ko men moet zal geboren zijn. Het is ln die stemming van verwachting dat dc Kerk deze eerste weken van het Kerkelijk Jaar doorbrengt: verwachting van de Verlosser. Het ls wel waar, Jrzus is nu al twee duizend Jaar geleden op aar de gekomen; wij leven niet meer in het Oude-Test.amcnt maar ln het Nleuw-Verbond. Toch kunnen ook wij die ver wachting oeleven: de verwachting van dieper cn inniger deelhebben ln de verlossingsgenade door ster» kei- geloof, door vaster vertrouwen, en vooral door vuriger liefde voor 1 God die wel moest toelaten dat de mens zijn vrijheid misbruikte, maar die ook voor de zonde het geneesmiddel gaf, al kostte het a' l het bloed van Een geboren mens- geworden Zoon. We gaan in die geest al die uit roepen van de kerkelijke gebeden herhalen en opsturen naar God' Heer, toon uw macht en kom, en [help ons met uw grote macht: 'iat onze zonden geen beletsel wezen mogen voor hr' ondervinden van uw verlossende goedheid, LDur tVMPA Hm-"

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2