Het botert niet in Azië Koloniale Loterij Wereldgebeurtenissen De Treinverbinding leper-Roeselare n. v. S. A. M. u Kieuwpoortsteenweg 639, OOSTENDE Het Provinciaal Congres der Meester-Kleermakers te leper Cnudde Speciale schijf voor Kerstmis 1960 36 üüoen verdeeld in 46.669 loten til het dagblad «De Nieuwe Gids» van 22 November 11. hebben wij me* veel belangstelling kennis genomen van het artikel «Is de afschaffing van treinen verantwoord? NIETS EVENAART zowel in personenwagens als in vrachtwagens vU ÓCHOON Ftrmoc fiouc Koert Vom rolleek cm Oojtjtr. tel - r Oud qeKe»fli.18&9 V\oeselare J tare HET TREINVERKEER IEPER-ROESELARE Bezuinigingen SCHUIF Savjet-Usiie bezit 60 atoombommen Ook ultra-sterke schijnwerper die meta'en delen van vliegtui gen doet smelten. Bergdorpen bedreigd. INGEVOLGE DE MIST: Yliegdiensten te Melsbroek stopgezet IN KOREA Uit het Staatsblad 40.000 loten van 200 frank 4.000 loten van 500 frank 200 loten van 5.000 frank 200 loten van 10.000 frank 40 loten van 50.000 frank WERELDNIEUWS IN T KORT DE RAAD VAN EUROPA 3.000 studenten betogen voor Europese Statenbond. Bij het eerste kuchen Dampo Hoestpastilles YOUGO-SLAVIE NEDERLAND TSJECHO-SLOWAKIJE WEST-DUITSLAND OOSTENRIJK FRANKRIJK HST WSKBLIJK6 NIIUWS s Saterdag 2 Dee. 1280. Blads. 0. Daar dit artikel handelt over de afschaffing der treinen in de Westhoek, oordelen wij het wenselijk dat onze lezers er van kennis nemen. Hier volgt in extenso deze bijdrage: In het kader van haar bezuini gingsplan heeft de Nat. Mij van Belgische Spoorwegen sinds begin Oktober de treindienst afgeschaft op vier lijnen van het zgn. knoop punt leper. Het betreft de lijnen 64 Ieper-Roeselare, 65 Menen- Roeselare, 76 Komen-Le Touquet en 69 tussen Poperinge en Abele. De treinen zijn door autobusdien sten vervangen. Deze afschaffing heeft in de Westvlaamse Westhoek grote op schudding en zekere mistevreden heid verwekt. Er is bij deze beroering ongetwij feld heel wat dat tot het domein der sentimentaliteit behoort. Men beschouwt de afschaffing van trei nen als een soort belediging van de regionale trots, als een minder waardige behandeling en achter uitstelling. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook voor in het verre Luxemburg, waar ook op een paar lijnen de treinen door autobussen werden vervangen. Laat ons maar van meet af aan dit element terzijde schuiven. Wij mogen verzekeren dat de N.M.B.S. en zeker de minister van Verkeers wezen niet lil het minst, de bedoe ling hebben het een of het andere deel van het land te krenken of te benadelen. Dit kan men zeker niet verwachten van een man als de h. P.-W. Segers, die steeds voor de Vlaamse en sociale belangen in de bres gesprongen heeft, en noch de Westhoek, noch de arbeiders van de Westhoek of van een andere streek van het land in hun econo mische ontwikkeling zou willen hinderen. Bij de vervanging van treinen door autobussen op dun bevolkte spoorweglijnen heeft de minister steeds als een voorafgaandelijke eis gesteld dat het aantal autobus diensten zeker niet minder mocht zijn dan het aantal treinritten. Op de afgeschafte lijnen van de Westhoek is aan deze eis meer dan ruimschoots voldaan. Ten bewijze volgende sprekende tabel. Aantal treinen autobussen Lijn Roeselare-leper: Zondagen 8 16 Werkdagen 9 18 Lijn Ieper-Roeselare: Zondagen 8 16 Werkdagen 9 18 Lijn Menen-Roeselare: Zondagen 6 18 Werkdagen 8 19 Lijn Roeselare-Menen i Zondagen 6 19 Werkdagen 8 20 Daarbij komen dan nog sommige extra-diensten op Zaterdagen. Het aantal ritten is dus meer dan ver dubbeld. Dit wil daarom nog niet beduiden dat de minister en de N.M.B.S. zich niet kunnen vergissen cn dat de totale vervanging der treinen door autobussen een verantwoorde ope ratie is. Welke zijn de voornaamste be zwaren welke tegen de afschaffing aangevoerd worden? We pogen ze hierna zo goed mogelijk samen te vatten: J) de reis duurt veel langer, Op do lijn Ieper-Roeselare 50 minuten, l.p.v, 30'. Dat maakt een bijkomend tijdverlies van ten minste 40 mi nuten per dag voor de dagelijkse gebruikers; 2) de reis is bij overbevolking en deze doet zich op de hoofd uren telkens voor veel oncom fortabeler; 3) de reis is gevaarlijker, vooral 's Winters in slecht of glibberig weer; 4) in de trein kan men lezen, ro ken, en wie het er voor over heeft, in tweede klas reizen. In de bus gaat het niet, en wanneer de wei nige zitplaatsen volzet zijn, is het voor oudere lieden, dames, scholie ren, allesbehalve een pretje recht staande heen en weer geslingerd te worden in een bus. Ook handels lieden, die in 2» klas trein reizen om hun zaken na te zien, bestellingen te noteren, enz., voelen niets voor de bus; 5) de bus is veel onregelmatiger dan de trein en het gevaar aanslui tingen te missen is veel groter; 6) het vervoer van bagage is veel hinderlijker, en op de spitsuren soms praktisch helemaal niet mo gelijk. Dit is een zware handicap in een streek, waar de bevolking voor tal van inkopen op een ritje naar de «stad» aangewezen is; 7) het vervoer van colli's per spoedzending wordt door de auto bus niet vojdoende verzekerd. Ziedaar al een heel lijstje bezwa ren, en er zijn er wellicht nog an dere. De N.M.B.S. kan daar alleen te genover zetten dat de afgeschafte lijnen te deficitair zijn. Waarop de benadeligden antwoorden dat 80 t.h. van alle Belgische spoorlijnen deficitair zijn en dus ook maar zou den moeten afgeschaft worden, en dat de N.M.B.S. maar haar exploi tatie- en bestuursapparaat moet vereenvoudigen. Het is wellicht nog voorbarig een oordeel te vellen over de thans aan gang zijnde zgn. vereenvoudiging' van het net. Er zullen ongetwijfeld lijnen zijn waar de vervanging van trein door bus na een korte perio de van beroering een nuttige maat regel zal blijken. Dit zal o.i. het ge val zijn met spoorweglijnen, die vroeger aangelegd werden doorheen zeer dun bevolkte streken, om aan die streken enige verkeersmogelijk heid te bieden, doch die thans we gens het baanverkeer niet meer aan hun enige bestaansreden beant woorden. Die streken worden trou wens door een voortdurende ach teruitgang der bevolking geken merkt, en er zijn geen elementen aanwezig om een verbetring van de toestand te verwachten. In andere gevallen lijkt de vol ledige afschaffing van spoorlijnen een ai te brutale en overijlde maat regel. Het volstaat niet vast te stellen dat, MJ öe huidige exploi- taticwijze van de N.M.B.S., het aantal reizigers op een bepaalde lijn onvoldoende is om de kosten te dekken. De vraag moet o.i. anders gesteld worden, en wel: beantwoordt het behoud van de spooruitbating aan de sociale en economische behoef ten van de streek, en zo ja, op wel ke wijze kan de exploitatie ervan zo eenvoudig mogelijk gemaakt Worden? Men kan nog een andere brutale vraag stellen: moest de sanering van de N.M.B.S. vooral door wel doordachte rationalisatie en gepas te inkrimping' van personeel zo ver gevorderd zijn dat het financieel evenwicht virtueel in het bereik ligt, zou men er dan nog moeten aan denken het verkeer op sommi ge lijnen af te schaffen? Het komt ons in ieder geval voor dat men niet zo maar met één trek de ernstige bezwaren van een gan se streek, die weliswaar enigszins afgelegen maar allesbehalve in ver val is, over het hoofd mag gezien, zonder al de andere middelen tot zuiniger exploitatie te hebben uit geput. En dit schijnt volstrekt niet het geval te zijn. Wij hebben b.v.b. vernomen dat de minister nu pas de bestelling van 50 autorails heeft kunnen goedkeuren, een bestelling die reeds vijf jaar geleden had moeten uit gevoerd zijn! Waarom heeft de N.M.B.S., die toch gebrek aan loco motieven had, zo lang gewacht met die bestelling'? Lijdt de spoorweg directie niet wat te veel aan admi nistratieve hersenverkalking? Wordt er wel voldoende gezocht haar administratieve vereenvoudi ging, rationeler exploitatie, aan wending van nieuwe verkeersmidde len en methodes? Doet zij niet als de huismoeder met een huishoude lijk budget in mali, die bespaart op het eten en de schoenen van de kinderen, maar niet op de uitgaven voor soirées, recepties en ander overtolligs? Tot daar dus de «Nieuwe Gids». Wij oordelen het evenwel wense lijk onze confrater op een paar on nauwkeurigheden terecht te wijzen. De inwoners van de West hoek beschouwen de afschaffing van de treinen niet als een beledi ging, evenmin als een prestige kwestie, maar de reizigers oordelen dat het vervoer per bus niet ge schikt is voor de intense trafiek en evenmin voor onze slechte hanen. De reis duurt te lang en gaat ge paard met allerlei ongemakken. Al leen is het economisch belang van tel. Bij het nazien der kaart van West-Vlaanderen zal onze confra ter tot de overtuiging komen dat het zou moorddadig zijn de West hoek af te zonderen van het nij verige centrum onzer provincie. Het ware anti-economisch de spoorlijn die de trafiek verzekert met het centrum der provincie af te schaffen en zeifs uit te breken. De gevolgen zijn niet te berekenen daar alleen dan industrialisatie mo gelijk is waar er goede verbindin gen bestaan. 2. De vergelijking tussen Lu xemburg en West-Vlaanderen gaat niet op. Het arrondissement leper telt 125.000 inwoners en de nijve rige streek van Rocselare-Tielt cir ca 200.000, Poperinge, A'lamertinge, leper, Zillebeke, Zonncbeke, Pas- sendale, Moorslede, Roeselare heb ben een bevolking van circa 70.000. Er is in het land geen enkele streek zo talrijk bevolkt welke niet be diend wordt door een spoorweg. 3. De minister zou als eis heb ben gesteld dat de autobusdiensten niet minder mochten zijn dan het aantal treinritten. Onze confrater voegt er aan toe op de afgeschaf te lijnen is aan deze eis meer dan voldaanDit strookt niet met de waarheid. Op een werkdag waren er 9 treinen, nu, zegt onze con frater, 18 autobussen. Er waren vroeger 9 treinen plus 6 autobus- Zie vervolg hiernevens AUSTIN SE- «frl Algemeen agent voor Oostende - Veurne - Diksmuide - Roeselare Tel. 71132. (8556) Zicht op de congressisten aan de eretafel. Men bemerkt er de gede coreerden alsmede Heer Burgemeester Vander Gliote uit leper. Op Zondag 26-11-50 had te leper het eerste Provinciaal Congres der Meester-Kleermakers plaats, dat een zeer grote bijval genoot. Om 9 uur werd in het Belle Godshuis een plechtig gezongen H. Mis opgedragen voor de overleden leden van de Bond. Het zangkoor Crescendo verleende zijn begaafde medewerking. Te 10 uur werd een ontvangst gehouden ten stadhuize. De Heer Burgemeester Vanderghote, Sche penen Dehem, Muilier en Robyn en Stadssecretaris A. Versailles ver welkomden de afgevaardigden van het provinciaal en lokaal verbond, de voorzitter en secretarissen van de Handelskamer, en brachten een heildronk op hun bloei en voor spoed. Waren insgelijks tegen woordig de afgevaardigden der sec ties Roeselare. Moeskroen, Pope ringe, Waregem, Izegem, Veurne en Nieuwpoort. De Heer Noseda Victor, provin ciaal voorzitter, dankte de Heer Burgemeester voor zijn gulhartige ontvangst en bracht een heildronk op de bloei van de stad leper. In het Hotel Au Sultan ving te 11 uur het Provinciaal Congres aan, voorgezeten door de Hr Nose da Victor, provinciaal voorzitter, Mevr. Vancanneyt, provinciaal voorzitster, Heer Cabuy, nationaal afgevaardigde. De lokale voorzitter, Hr Albert Vermeerseh, heette de talrijke le den van harte welkom. Vervolgens kwamen aan het woord de HH. Al- fons Noseda, Cabuy, Maes en No seda Victor, die allen de kleerma- kersbelangen uiteenlegden en ver dedigden. Heer Dumon werd als voorzitter der sectie Poperinge aangeduid, dat flink vertegenwoordigd was. Het werd stilaan 13 uur en meer dan honderd genodigden trokken naar de Hosteller!© St Nicolas waar een banket opgediend werd. Om 17 uur werd de academische zitting geopend door de provincia le voorzitter Victor Noseda, die een grootse hulde bracht aan het be stuur der Ieperse sectie dat het huidig programma ineengestoken had en uitvoerdde. Hij bracht ver volgens een warme hulde aan deze die vereremerkt zouden worden, in de eerste plaats aan Heer Philip uit Mesen die de Gouden Palmen der Kroonorde bekomt en aan Hr Louwagie Hilaire uit Zuidschote die het Nijverheidsteken van 1" Klas bekomt, de eerste voor 50 ja ren en de tweede voor 25 jaren ambtsbezigheden. Nadien werd de Heer Lehouck uit Veurne tot Provinciale am bachtsdeken uitgeroepen. Vervolgens kondigde de Heer Vic tor Noseda aan, dat de Heer Minis ter van Economische Zaken aan drie stichters der Ieperse sectie, het beroepsteken van 2" Klas had ver leend, namelijk aan de HH. Ere voorzitter Demaerel Pol, Voorzit- Nog een staaltje van het zui nig beheer bij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. De installatiekoste» voor de telefonische verbinding in de treinen Brussel-Charleroi, be liepen tot Fr. 1.491.818,Het resultaat na 10 maand wer king: Ff. 183.000,deficiet. De uitbatingskosten belopen tot Er. 193.272 en de ontvangsten bereiken slechts Fr. 9,891. Prachtig! En dan komt men hier on onze streek spreken: om bezuinigingsredenen schaf fen wij de treinen in de West hoek af, maar ja, Brussel en Charleroi zijn hier in het land de hoofdsteden! sen heen en terug, daarbij komt nog dat het aantal reizigers op een motortrein meer dan het dubbel Is, zelfs het driedubbel dan die op een autobus. Op een minimum geschat zou dit overeenkomen met 9 trei nen gelijk aan 18 autobussen plus 6 of 24, terwijl onze confrater 18 vermeld. 4. De Nationale Maatschappij kan alleen tegen de bezwaren door reizigers, inbrengen dat de afge schafte lijnen te dcficitair zijn. Dit is inderdaad zo op 80 van de lij nen van liet net. Maar net zoals in de jaren 1932-38 zal het deficiet der autobussen merkelijk hoger zijn. Vpor het aantal treinen te vervan- gén moet men nu 's morgens en 's avonds minimum 2. zrlfs 3 auto bussen Inleggen en driemaal zoveel aan Ionen, vcrbrandingsstoffeii cn zo meer uitgeven. Het komt er alleen op na, en wij gaan hier volledig akkoord met on ze confrater, dat er een vereenvou digend stelsel zou moeten toegepast worden op de lijnen van minder belang, d.i. zonder bewaking van overwegen, evenwel met voldoende signalisatie. Wij beamen tenslotte volledig de conclusie van onze confrater, waar hij verklaart: Het komt ons in ieder geval voor dat men niet zo maar met één trek de ernstige be zwaren van een ganse streek, die weliswaar enigszins afgelegen maar allesbehalve in verval is, over het hoofd mag gezien, zonder al de an dere middelen tot zuiniger exploi tatie te hebben uitgeput. En dit schijnt volstrekt niet het geval te zijn Wanneer de kogel door de kerk? Zal de Nationale Maatschappij eindelijk inzien, net als in 1938 dat een vereenvoudigde exploitatie op de lijn Ieper-Roeselare mogelijk en noodzakelijk is! na l.zing, ons blad In de handen van een vriend of gebuur die hét nog niet heeft. U bewijst ef JLejUlt ter Vermeerseh Albert en schatbe waarder Glissoux Gaston, onder- scheidelijk voor hun 10-jarige be- roepsleiding. Heer Burgemeester Vanderghote spelde deze verscheidene eretekens op. Heer Vierstraete René, lokale se cretaris, feliciteerde de voorzitter en schatbewaarder der Ieperse sectie en bood met de Heer Mail- lard Roger, onder-voorzitter, bloe men aan Mevrouwen Vermeerseh en Glissoux, en dit in naam van zijn bestuurscollega's. Heer Cabuy, nationaal afgevaar digde nam vervolgens het woord om zijn gelukwensen te voegen aan de reeds uitgesprokene en spelde het beroepsteken van 1° Klas op aan de Heer Alfons Noseda uit Roeselare, die vertegenwoordiger is der West-Vlaamse kleermakers te Brussel. Mevrouw Cabuy overhan digde mooie bloemen 'aan Mevrouw Noseda. Heer Maes uit Izegem, overhan digde in naam van het Provinciaal comité een mooi geschenk aan Hr A. Noseda en prachtige bloemen aan zijn'echtgenote. Voorzitter Vermeerseh bedankte al de aanwezigen in naam der ge decoreerden er. spoorde al zijn le den aan om nauwe samenwerking. Heer Burgemeester Vanderghote bracht, in naam van het stadsbe stuur hulde aan de gedecoreerden en dankte in het bijzonder de in richters omdat zij leper met zijn gastvrijheid als Congresplaats ge kozen hadden. De academische zitting werd be sloten met de toespraak van de Hr Eugène Glissoux, voorzitter van de Handelskamer, die dit congres aanziet als een nieuwe r '-el in de keten der economisch men werking en der stad en v; gan se provincie. De toneelgroep der kleermakers en van Crescendo voerden enkele leutige toneelstukjes op die in ieders smaak vielen. Mevrouw Vancanneyt draaide vervolgens een film af van het Na tionaal Congres der Kleermakers van 1949. Het huidig congres werd ook verfilmd. Het is met een intiem dansfeest dat. dqze lyelgelutke gjte Catherine- dag en dé 10° verjaring van de MeéSter-Kléermakersbond besloten werd. QH i FABRIEK VAN VOLDERSSTRAAT,9 GENT VOLGENS ENGELS WEEKBLAD Het weekblad The People pu bliceert een telegram van zijn cor respondent te Washington, die be vestigt dat Rusland over een voor raad van ongeveer 60 atoombom men beschikt. De correspondent verklaart dat deze inlichtingen voortkomen uit het ultra-geheim archief van de Verenigde Staten, dat werd aange legd na nauwkeurige opzoekingen in Europa, Azië en Amerika. Hoewel hij er op wijst zijn in lichtingsbron niet te kunnen noe men beweert de correspondent voorts, dat Rusland beschikt over twee modellen van straalbommen- werpers voor de atoom-oorlog en -verdediging. Als besluit meldt hij dat de Sov jet-Unie thans over een schijnwer per met cosmische stralen beschikt, die de metalen delen van vliegtui gen van op een maximumafstand van 10 Km. kan doen smelten. Vulkaan Etna spuwt vuur over Sicilië De hoogste vulkaan van Eeuropa, de Etna, in Oost-Sicilië, is op Za terdagavond jl. gaan werken. Lava stroomde uit 37 kraters en vormde twee stromen die in de richting van een zestal bergdorpjes neer-bewogen. De bewoners van de bergdorpjes rond de vulkaan werden door pa niek gegrepen en namen de vlucht, De oneffenheden van het terrein, het koele weder, vertraagden de vaart van de lava, die zich voort bewoog aan een snelheid van 40 m. per minuut. Woensdag is de uitbarsting van de Etna dan nog in hevigheid ver driedubbeld. De lavastroom die vloeit langs de Piono Bello-streek heeft reeds de eerste huizen van het plaatsje Milo bereikt en, zo de stroom zijn weg doorzet, dient verwacht dat het dorpje binnen twee a drie dagen zal worden ver nield. Twee duizend personen ver keren aldus in gevaar. In totaal spuwden alsdan 40 kraters. Langs de zijde van Ferranzo daarentegen bleek alle gevaar ge weken. Het is de eerste uitbarsting van de Etna sedert 21 jaar. Zondagavond werd ln de vliegha- ven te Meisbroek gemeld, dat alle luchtdlensten stopgezet zijn inge volge de dikke mist, die boven Bel gië en West-Europa hangt, 200.000 CHINESE COMUUNISTISCHE SOLDATEN IN DE AANVAL U.N.O.-troepen worden teruggeslagen. De kansen zijn eens te meer ge keerd op het Koreaanse front, thans door het massaal inzetten van Chinese Communistische troe pen, naar verluidt ter sterkte van 200.000 man, wijl er nog' 800.000 zouden zijn samengetrokken in Mandchourije zelf. Einde vorige week had Generaal Mac Arthur nog een grootscheeps offensief bevolen op de Noord- Westelijke sector, waarbij 100.000 man werden ingezet. Aanvankelijk werd wat terrein gewonnen maar plots werd dit offensief opgevangen door een massa-inzet van Chinese Communistische troepen, die op hun beurt een krachtige aanval in zetten. De hardste slagen vielen in het gebied van Toksjon en langs de Ts jong-tsj ongrivier In het gebergte, op de rechter flank van de U.N.O.-frontlijn be gaf het tweede Zuid-Koreaanse korps wat de Chinezen mogelijk maakte een brede bres te slaan in de linies van de U.N.O.-strijd- machten. Chinese elite-troepen stroomden door de bres en rukten verder op in het midden van het schier eiland, een omtrekkende beweging makend naar het Westen toe in een poging om de Amerikaanse troepen, die strijden aan de Tsjongtsjongri- vier, af te snijden. De doorbraak door de Chinezen verwezenlijkt zou de toestand van de hoofdmacht van Generaal Mac Arthur zeer hachelijk maken. De doorgestoten Chinezen overrompel den Toksjon, Wonni, Poektsjanghai, en naar de laatste berichten zou den hun spitsen zijn opgemerkt op 72 km. van Pjongjang en zouden zelfs reeds de verbinding hebben verwezenlijkt met de drie guerilla- divisies die hun basis hebben ge vestigd te Songtsjon, gelegen ten Noord-Oosten van Pjongjang. De U.N.O.-troepen welke over de Tsjongtsjonrivier waren opgerukt in de gebieden van Oensan, Pank- stjon en Tsjondjoe moesten al deze posities ontruimen en hebben zich in versneld tempo teruggetrokken op de zuider-oever van voormelde rivier. Op de rechterzijde werd Koenoeri door de Chinezen her overd. Deze troepen, die een front bezet hielden van 130 km. breed, zagen dit teruggedrongen op 50 km. en worden bedreigd te worden af gesloten door de langs de centrale bres vooruitstormende Chinezen. Er wordt zelfs al eens gesproken van een nieuwe Tobroek-positie De Turkse troepen die opgesteld werden om de bres toe te krijgen werden ten delen omsingeld maar zouden zich Intussen hebben weten vrij te maken. De vliegeniers van de U.N.O.- luchtmacht deelden mede dat het op elke bergweg, op elk pad, 50 km. ten Noorden Toktsjon, krioelde van Chinese soldaten. Meer naar het Oosten zijn de Amerikaanse mariniers ook zwaar slaags geraakt met Chinezen en aan de stuwdam van Tsjosjin zou den Amerikaanse afdelingen zijn afgesneden van hun basis, wijl langs de Oostkust, de Zuld-Ko- reaanse Capitool-divisie Tsjongjin, bereikte en verder oprukte naar de Siberische grens. De Zuid-Koreanen zijn Dinsdag Jl. nu ook gestuit op éeri vinnige tegenstand van troepen versterkt met pantsers. Omtrent de frontgebeurtenissen dient nog gezegd dat in de loop der vorige week de Amerikaanse lucht macht niet min dan 3.500.000 brandbommen heeft uitgeworpen boven de gebieden door de commu nisten bezet. De bommen, die elk 4 kgr. wogen, werden in trossen uitgeworpen, die tijdens de val door een ontploffing werden verspreid. GENERAAL MAC ARTHUR BRENGT U.N.O. OP DE HOOGTE VAN «NIEUWE OORLOG» Noodconferentie te Tokio. Ingevolge de kritieke toestand van de U.N.O.-strijdkrachten in Noord-West Korea heeft Generaal Mac Arthur zijn twee bevelvoeren- generaals op het front naar Tokio ontboden om er een geheime nood- conferentie te houden en de toe stand te bespreken. Anderzijds heeft Generaal Mac Arthur een persoonlijke communi qué verstrekt waarin hij zegt dat de deelname van 200.000 Chinese soldaten die niet ais vrijwilligers kunnen worden beschouwd», van de strijd een totaal nieuwe oor log» hebben gemaakt. Verder wees hij op de moeilijkheid welke de U.N.O.-troepen geboden worden door 't feit dat de Communistische troepen en vliegtuigen een heilvolle toevlucht vinden over de Yaloe- rivlér, op Mandchourisch grondge bied, waar de U.N.O.-luchtmacht niet mag overvliegen. In een mededeling aan de pers zegde hij nog dat de toestand pro blemen doet rijzen die de bevoegd heid van het oppercommando te boven gaan en die moeten beslecht worden door de Raad der Verenig de Volkeren. Het vraagstuk van do Chinese interventie kan in de hui dige omstandigheden onmogelijk zijn beslag' krijgen op militair plan. In welingelichte kringen ver klaart men dat Generaal Mac Ar thur gaarne militaire doelwitten in Mandsjoerije zou willen doen bom barderen, maar vanwege Washing ton werd hierover strikt verbod op gelegd. V.S. VAN AMERIKA BESCHULDIGEN CHINA VAN AGRESSIE Chinese communistische afvaardiging ter U.N.O. Te Washington wordt de evolutie van de strijd in Korea met grote bezorgdheid gevolgd en Hr Acheson, de U.S.A.-staatssecretaris, belegde een conferentie met vooraanstaan de Senatoren, die deskundigen zijn inzake buitenlandse politiek. De U.S.A.-delegatie in de Vei ligheidsraad kreeg daarbij opdracht China van agressie te beschuldigen en aan te sturen op een dringende uitspraak. Intussen is de Chinese commun- nistische delegatie uitgenodigd door de Veiligheidsraad, te Lake Succes toegekomen. Op de Veiligheidsraad heette de Hr Visjinski hen welkom. De Chinese communisten weigerden echter de Koreaanse kwestie te be spreken, alleen deze omtrent For mosa. De leider der delegatie, Woe- Hsjoe-Tsjoean, hield een scherpe rede tegen de zogezegde «Ameri kaanse agressie Tevens raakte hij de gebeurtenissen in Indo-China aan, wat een repliek van de Fran se afvaardiging uitlokte, Na de tussenkomst van Woe werd te Lake Succes aangenomen dat de houding van de Chinese afgevaar digde een mogelijke verzoening op erge wijze heeft bemoeilijkt. Daar de Veiligheidsraad de Koreaanse kwestie op de dagorde bracht heeft Woe nu geweigerd de bijeenkomst bij te wonen. Wat de oprichting van een soort bufferstaat in Noord-West-Korea betreft wordt vernomen dat de U.S.A. er stellig tegen gekant is, wij'l van Britse en Franse er zou worden op aangedrongen om hier op in te gaan. Te Londen kwam het Britse Ka binet in spoedzitting bijeen om de Koreaanse kwestie te behandelen. Te Washington hield Hr Ache son een radiotoespraak tot het Amerikaanse volk over de Koreaan- stie en voor Donderdag werd even eens een boodschap van President Truman verwacht. De vraag werd gesteld of de algemene mobilisatie in de U.S.A. niet zal worden afge kondigd. In leidende Amerikaanse politieke kringen aanziet men de toestand als zonder voorgaande se dert de laatste wereldoorlog en wordt vrees gekoesterd dat het uit loopt op een oorlog met China. Te Lake Succes is men overtuigd dat spoedig beslissingen dienen geno men en dat de eerstkomende 5 6 dagen beslissend zullen zijn voor de U.N.O.-strijdkrachten in Korea en misschien zelfs voor de wereld vrede. EEN BELGISCHE BISSCHOP, MGR DE FURSTENBERG ALG.-AALMOEZENIER DER U.N.O.- STRIJKRACHTEN VERRE-OOSTEN Vernomen wordt dat de Belgische prelaat, Mgr Maximilian de Fur- steriberg, die apostolische afge vaardigde is te Tokio, benoemd is tot algemeen aalmoezenier van de U.N.O.-strijdkrachten in het Verre Oosten. Alvorens in het seminarie te tre den was Mgr de Furstenberg offi cier van de grenadiers geweest, en hij was later als aalmoezenier tot dat regiment teruggekeerd. Mgr de Furstenberg behoorde, tot bij zijn benoeming in Japan, tot het aartsbisdom Mechelen en was geruime tijd ceremoniemeester van Kardinaal Van Roey. Tijdens de bezetting werd hij door de Duit sers gevangen gezet omdat dezen hem ervan beschuldigden de tekst van een Paaskaarscharter die de bezetter ongunstig toescheen, zou hebben geïnspireerd. BELGISCH KOREA-BATALJON VERTREKT OP 15 DECEMBER Het Belgisch Korea-bataljon zal vertrekken met 15 December e.k., namelijk met het transportschip Kamina dat afvaren zal van uit Antwerpen. Einde Februari zal het schip zijn bestemming hebben be reikt. Het bataljon heeft een nieuw kenteken gekregen: een schild, dat de Belgische Leeuw voorstelt, be kroond met een kruisvaardershelm en geplaatst op een gekruiste Gal lische bijl en Vlaamse Goedendag. Het korps zal tevens een eigen blad hebben waarvan de Franse uitgave zal verschijnen onder het hoofd Le matln calme en de Ne derlandse uitgave onder de titel Het Koreaanse Blad Staatssecretaris Acheson verklaar de Woensdagavond in een radiorede dat hij de toestand in Korea als buitengewoon gevaarlijk acht en bestempelde de inmenging van de Chinese communisten in het con flict als een agressie. BENOEMINGEN Bestuur der Directe Belastingen. Bij Koninklijk Besluit ls met in gang van 1 Jan. 1947 de H. Ver- heye M. A., controleur der directe belastingen te Torhout, benoemd tot hoofdcontroleur derzelfde mid delen te Roeselare en, met ingang van 1 Februari 1949, tot inspecteur derzelfde middelen te Roeselare. lanceert een waarvan de biljetten te koop zullen gesteld worden vanaf 5 December. 2.000 loten van 1.000 frank 80 loten van 20.000 frank 24 loten van 100.000 frank 8 loten van 250.000 frank 4 LOTEN van 1 MILLIQEN 2 LOTEN van 2 MILLIOEN HET SUPERGROOT LOT VAN VIJF MILLIOEN Het geheel biljet: 150 frank. Het tiende: 16 frank. TREKKING OPf ZATERDAG 23 DECEMBER S TE BRUSSEL OOST-BERLI.IN. Aanhouding. Te Oost-Berlijn hebben de com munistische overheden een boek- handelaarsters aangehouden, naar verluidt omdat zij boeken en bro chures verkocht aan priesters, EGYPTE. Negers en boeren slaags. In de Provincie Assioet kwam het tot een gevecht ln regel tussen een negerstam en Egyptische boeren; tien lieden werden hierbij gedood en meerdere andere ge - wond. DUITSLAND. Ilse Koch nu voor Duitse rechtbank. Voor het Hof van Assisen van Augsburg (West-Duitsland) is thans het ge ding ingezet tegen Use Koch, de beruchte commandante van het concentratiekamp van Buchenwald. Zij wordt beschuldigd de dood te hebben veroorzaakt van meerdere gevangenen en er zelfs te hebben doen doden om van hun getatoe ëerd vel lampekappen te kunnen doen maken. ZIJ werd reeds tot een gevangenisstraf veroordeeld door een Amerikaanse rechtbank maar kwam sedertdien vrij, maar dan werd zij door de Duitse politie aan gehouden. MALAKKA. Gruwelijke moord, Communistische terroristen in Malakka hebben te Selangor een blank kindje van twee en een half jaar laffelijk vermoord, namelijk van dichtbij doodgeschoten, wijl het in een wagen, was vervoerd sa men met de kinderjuffrouw en de huisjongen. De Rubberplanters hebben dientengevolge gevraagd dat d© staat van beleg zou worden afgekondigd in het land. Anderzijds hebben Communisti sche Chinese schooljongens, van 12 tot 18 jaar oud, vier scholen over vallen, de telefoondraden afgesne den, honderden identiteitskaarten buitgemaakt, e n communistische propaganda gemaakt. In de Euro pese wijk staken zij daarbij nog een auto in brapd, Cf De adviserende vergadering van de Raad van Eeuropa, in bijeen komst te Straatsburg, verwierp met 57 tegen 32 stemmen en bij 12 ont houdingen een voorstel tot oprich ting van een Europese superstaat. Met dit voorstel was voorzien de onmiddellijke oprichting van de Verenigde Staten van Europa wat wel wat voorbarig mag ge noemd worden. Noig werd het voorstel Pleven behandeld en goedgekeurd; dit voorziet namelijk de oprichting van een Europees leger. De Duitse af gevaardigden o.m. stemden ver schillend. de Christelijken voor, de Soc. tegen. Te Straatsburg hebben nu ook 3.000 studenten een manifestatie gehouden voor de oprichting van een Europese Statenbond. Zij wa ren opgekomen o.m. uit België, Duitsland, Zwitserland, Italië m Luxemburg. De Duitse studen tn waren de grens mogen overkonjn zonder paspoort. Strenge politiemaatregelen wjr- den genomen om de orde bij 4e gelegenheid te handhaven. De [r Spaak, voorzitter van de Raad t n Europa, sprak hen toe en ze) e hen dat zij het naaste jaar z>t 30.000 zouden moeten komen wcr eenzelfde betoging. Veel hoop jp verwezenlijking, binnen afzienbïe tijd althans, gaf de Hr Spaak hbi voor de verwezenlijking voor wjt zij betoogden. Veel succes of ap plaus genoot de Hr Spaak zijner zijds ook; de Belgische opgekomti studenten zorgden namelijk hle- voor. Tot incidenten kwam het a. derzljds ook niet. De zittijd werd Intussen gesloti en verdaagd tot 1 Maart 1951. Voorkomt erger. Doos 12 Fr. Alleen in Apotheken GELOOFSVERVOLGING IIOUDT AAN De Bisschop van Colombus, Ohio (U.S.A.), Mgr. Michael J. Ready, maakte een rondreis door Europa. Bij zijn terugkeer in de U.S.A. ver klaarde hij dat de geloofsvervol ging: in Yougo-Slavië nog steeds aanhoudt en dat de Yougo-Slaven reeds 385 katholieke priesters heb ben vermoord en 400 andere in de gevangenissen hebben opgesloten. Nog hield hij voor dat de Yougo- Slavische communisten binst de nacht de pastorijen binnendringen om er huiszoekingen te doen en priesters soms urenlang ondervra gen. «O» KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHABD UIT LONDON TERUG Na een bezoek te hebben ge bracht aan het Britse Vorstenhuis te Londen en er een schitterend onthaal te hebben genoten, zijn Koningin Juliana en Prins Bern- hard per vliegtuig, door de Prins zelf bestuurd, naar Nederland te ruggekeerd. NEGEN KATHOLIEKE PRELATEN VOOR DE RECHTBANK TE PRAAG Weeral wegens «Hóóg-verraad splonnage en verzet» Mgr. Stanislas Zela, vicaris-gene raal van het bisdom Olomouc, en 8 andere hoogwaardigheidsbekleders van de Katholieke Kerk, versche nen Maandagnamiddag vóór de staatsrechtbank te Praag, op grond van hoogverraad, spionnage en verzet tegen het regime De negen beklaagden zijn; 1) Mgr. Stanislas Zela, vicaris-ge neraal van het aartsbisdom Olo mouc (Moravlë); 2) Mgr. Jan Opasek, abt van het Benedictijnerklooster te Brev- nov (Praag); 3) Mgr. Stanislas Jarollmek, abt van het klooster Premonstraten zer van Stamov (Praag) 4) Z. E. H. Josef Cimak, metro politaanse aartsdiaken van de hoofdstad bij de St-Guidokathe- draal te Praag; 5) Z. E. H. Jaroslav Kulac, kanun nik van de St-Guidokathedraal te Praag, directeur van de gees telijke missionarissen; 6) E. H. Antonin Mandl, bestuur der van de Katholieke Actie; 7) E. H. Jan Boukal, eerste secre taris van 't Aartsbisdom Praag; 8) E. H. Vaclay Mrtvy, reguliere abt van de congregatie der Sa- lezianen. De beschuldigingsakte liet geen twijfel over, dat het proces tegen de gehele leiding van de Katholie ke Kerk ls gericht. De akte hield namelijk voor dat zij tegen de Tchecko-Slovaakse Staat een sa menzwering hadden tot stand ge bracht onder leiding van de Pau selijke Nuntius en met hulp van Franse en Italianen (die in het land niet meer vertoeven); nog dat de H. Vader hen opdracht had ge geven de uitbouw van het socialis me in Tchecko-Slowakije te kelde ren AMERIKANEN LEGGEN BEPERKINGEN OP AAN TSJECHO-8LOWAAK8E LUCHTVAART De Amerikaanse bezettingsover- heden van West-Duitsland hebben strenge beperkingen opgelegd voor de TcheckoSlowaakse luchtvaart bij het overvliegen van de West- Duitse zone, Dit omdat Tchecko Slowaakse vliegtuigen zich niet heb ben gehouden aan de bestaande reglementen. Volgens de opgelegde beperkin gen werd de Tchecken. het recht ontzegd nog Lichtdienst te verze keren aiover de Amerikaanse zone. tussen Praag en Rome, en tussen Praag en Zurich. Verder mogen nog slechts 6 vluchten gehouden worden per week tussen Praag en Londen. 2 in plaats van 3 voor Praag-Brussel, wijl de toegelaten diensten nog slechts mogen gebeu ren langs een welbepaalde nauwe luchtcorrldor. De grootste reden voor deze be perkingen 'is dat de Tchecken een ware luchtbrug organiseerden tus sen Praag en Londen ter gelegen heid van het Wereldcongres te Sheffield en inbreuk pleegden op het verlenen van vervoervergunnin- gen. VERKIEZINGEN IN BEIEREN Socialisten boeken belagrijge winst De herbewapening van Duitsland speelde beslissende factor in de verkiezing In Beieren werden nu ook Zon dag jl. parlementsverkiezingen ge houden. Beieren was totnogtoe een traditioneel conservatieve Staat ge weest en sinds 1946 een waar bol werk van de chrleten-demokraten, die er in dat jaar meer dan de helft der stemmen hadden beko men. Zoals het de vorige Zondag ge schiedde in Hessen en Wurtem- berg-Baden, hebben in Beieren de christen-demokraten nu ook gevoe lige verliezen aan stemmen en ze tels geleden, met daartegenover een belangrijke winst voor de sociaal- demokraten. Het herbewapeningsprobleem van Duitsland was de voornaamste in zet bij die verkiezingen en was de bijzonderste factor die aanleiding gaf tot de socialistische vooruit gang. Het standpunt door Schumacher, leider der Duitse socialisten, is, dat de Duitsers zich tegen een herbe wapening moeten verzetten totdat zij weer volledig onafhankelijk zijn en er voldoende geallieerde troepen in Duitsland aanwezig zijn om een Sovjet-aanval af te slaan. Het YJbU 49 Hr leider der christen-demokraten, ii dat het gevaar van een Sovjet-aan val te groot is om nog uitstel van herbewapening te gedogen. De Vrijdag vóór de dag der ver kiezingen heeft Dr Adenauer zijn standpunt nog nader toegelicht, met de hoop het kiezerskorps nog gunstig te kunnen beïnvloeden. In zijn verklaring verwierp Dr Ade nauer de idee van een Europees leger, naast de Angel-Saksische strijdkrachten. Hoewel geenszins gekant tegen de realisatie van het plan Schman en de Europese een making, toch bleek hij, op het mi litaire plan, veeleer gewonnen voor een ver doorgedreven Atlantische unificatie, waarin hij voor de Duit se soldaat gelijkberechtiging op eiste. Om evenwel de Duitse natie voor de gedachtie der remilitarisa- tic te kunnen winnen, achtte de kanselier een eventuele verlichting van het bezettingsstatuut onvol doende, en vroeg hij dat dit laat ste zou worden gesubstitueerd door een «Veiligheidsverdrag», waardoor de bezettingslegers, een geallieerde strijdmacht worden zouden, welke op Duitslands eigen verzoek, aan de Elbe postvatten. Zijn laattijdige tussenkomst heeft echter nog weinig kunnen baten en de bekomen uitslag ln de drie Lan der wordt nu algemeen aanzien als een uitspraak van de kiezers tegen de herbewapening van Duitsland. Op basis van de bekomen uitsla gen heeft de Hr Schumacker nu ook nog verkiezingen in de Bonds republiek geëist en het aftreden van de Regering van Dr Adenauer. De communisten werden er zo goed als weggevaagd. De opkomst der kiezers was be langrijk, namelijk 81,5 t.h. De einduitslag leuidde: Vluchtelingen- Beierse Partij Socialisten Ohr.-demokraten partij Vrije Demokraten Partij voor Econ. Herstel Communisten 1.856.512 Stem. 2.586.659 2.526.780 1.135.659 652.159 260.188 178.683 17,2 39 Zet. 28 63 .we haald door splinterpartijen. In 1946 hadden de chrigten-demo- kraten 52 t.h. der stemmen behaald Beierse separatistische partij 18.81. cn 100 zetels, de sociaal-democraten 23,4 t.h. der stemmen en de Beier se separatistische partij 18,8 t.h. j In de Beierse steden werd tege lijkertijd een referendum gehouden over de wenselijkheid van de op richting ener Europese Federatie: van 80 tot 90 t.h. der kiezers heb ben zich hierbij uitgesproken voor de Europese Federatie. KATHOLIEKE OVERWINNING BIJ VERKIEZINGEN IN PROVINCIE DER OOST-ZO^IE In het door de Sovjets bezftte Burgenland, provincie van Oosten rijk, werden Zondag eveneens ver kiezingen gehouden. De kathole- ken behaalden meer dan dehijft der stemmen, wijl de communisten nog geen 2 t. h. behaalden. Alle dertien tot dusverre door de Rik sen benoemde burgemeesters, wi- M den verslagen. COMMUNISTISCHE MOTIE TEGEN MINISTER MOCII GOEDGEKEURD Gevolg: Ontslag der Regering dat door President Auriol niet werd aanvaard. In de Franse Assemblée Natlol nale hebben de communisten Dins dag jl. een halve overwinning kun nen behalen op een hunner hef tigste tegenstanders, namelilk dc Heer Moch, huidig minister vanj Landsverdediging. Voorheen was de Hr Moch, so-' cialist, minister van Binnenlandse Zaken geweest en had heel wat i communistische pogingen om moei lijkheden te scheppen in do kiem weten te smoren. Over de zaak der Generaals had den de communisten nu tegen de Hr Moch een motie ingediend het verzoek bevattende hem voor het Hoge Gerechtshof te dagen. Over die motie moest geheim gestemd worden. In de Franse Kamer ze telen er benevens de communisten ook nog heel wat leden van andere, partijen die over de Hr Moch ont stemd zijn, met het gevolg dat de motie gestemd werd met 235 stem men tegen 203 en bij 37 onthou dingen. De absolute meerderheid voor dergelijke motie moest in feite 286 stemmen zijn, zodat werkelijk genomen, de motie toch niet werd goedgekeurd. Toch bleef het erbij dat een mi nister een parlementaire nederlaag had opgelopen en na bijeenkomst besloot de ganse Regering ontslag te nemen. Heer Pleven, eerste-minister, ging het ontslag van zijn kabinet aan bieden aan de President der Repu bliek, Hr Vincent Auriol, die even wel weigerde dit ontslag te aan vaarden. Door de Regering zal nu de ver trouwenskwestie worden gesteld ln de Nationale Vergadering. 400.000 VREEMDELINGEN 'LOT FRANSEN GENATURALISEERD Tussen 1 Januari 1945 en 1 Ja nuari 1950 hebben 400.000 vreemde lingen de Franse nationaliteit ver kregen: 50.000 hiervan door bet sluiten van huwelijken, 50.000 door dat zij, meerderjarig geworden, in Frankrijk domicilie hadden, 80.000 door verklaring voor de kanton rechter, 180.000 bij besluit van na turalisatie of bezltsherstel, 40.000 door het feit dat hun ouders Fran sen werden. De Italianen staan f40 t.h.), dan volgen (20 t.h.), Spanjaarden BsJgs» 40 tiijj» «112. bovenaan I de Polen. (10 MM

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 6