DE WEEK IN ONS LAND Abele ontving op geestdriftige wijze nieuwe Herder PU ROL Poperinge brengt grootse hulde aan Onze Lieve Vrouw BB speciaal ten behoeve van ISt<- SCfHI U S F Orkaan teistert de V. S. van Amerika LUC MUS UIT IEPER Nationaal Kampioen Kunstturnen Gebrekkig ouderling door gas verstikt te Veurne margarine Zoals zij verkiezen 8 huisvrouwen op 10 SoLo want 5®l® ejeéubiien, fofyt U fpotett Honderden O. L. Vrouwbeeldjes uitgestald Duizenden Poperingenaars stappen zingend op in Kaarskensprocessie vele O. L. Vrouwbeelden en veldkapelletjes meedragend Sociale Kroniek Een SPA vragen zeer welmaar een SPA eisen is nog veel heter. |ff|f Gebruik derhalve het foto- Jfl materieel en de toebe- i Wiï horen, die door PHILIPS j' 3& de amateur ontworpen 8 werden en vraagt U toe- l^mW j? i lichting over de heerlijke mogelijkheden die U /feSjK daarmee geboden worden. U ook kunt mooie binnenopnamen ma-1 ken of tijdopnamen /J buiten 's avonds en seizoen ook onder alle omstandigheden. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 2 Deo. 1850. Bladz. 8. Abelenaar worden is niet gemakkelijk want de Maire van Boeschepe, tijdens zijn welkomrede tot Z. E. It. Baudens, de nieuwe pastoor van Abele, zegde het op zeer geestige wijze: «ne devient pas Abeelois qui veut't Moet echter wel zijn dat de nieuwe herder vast burgerrecht verworven heeft in zijn parochie want zelden zag men dergelijke feestviering waar onkosten noch moeite gespaard waren om een nieuwe Abelenaar op te nemen in deze eigenaardige grcnsparocliie waar buiten alle politieke- en taalkwesties onze twee verschillende volksgemeenschappen broederlijk samen leven. Toen aan Z. E. H. Baudens de sleutel van de kerk aangeboden werd, was dit veel meer dan een louter symbolisch gebaar, het was het ja-woord van al de Abelenaars die met ontroerende eensgezindheid een priester in hun midden welkom wensten die als geestelijk hoofd de banden tussen de Abelenaars nauwer zou toesnoeren. EEN HARTELIJK*WELKOM Zondag 26 November werd de ge wezen kapelaan van Steenvoorde, Z. E. H. Martin Baudens, op plech tige wijze door Z. E. H. Kan. Le- meiter, Deken van Steenvoorde, tot pastoor aangesteld van de Belgisch- Franse parochie Abele, Een grote baan verdeelt Abele in twee helften een Belgische en een Franse. Van uit België bekeken be hoort de rechterzijde aan ons land terwijl de linker kant bij onze Zui derburen thuishoort. In praktijk echter zijn de scherpe theoretische kanten zeer verzacht en verdwij nen zij totaal door het feit dat de Abelenaars praktische en verstan dige mensen zijn die het talen vraagstuk op een voorbeeldige wij ze opgelost hebben aan beide talen burgerrecht te geven en voor het overige broederlijk samen te leven. Aan de statie van Abele werd Z. E. H. Baudens welkom geheten door zijn parochianen die hem stoets gewijze te gemoet trokken. Door een knaap, J. Christiaen, werd de met Belgische en Franse kleuren versierde makke, symbool van het herderschap, overhandigd. Kinderen boden daarna bloemen aan. Als Maire van Boeschepe heette dhr Jos Decanter Z. E. H. Baudens welkom en wees op het eigenaardig twee-landenkarakter der parochie Abele die echter een voorbeeld is van samenhorigheid. Voor Z. Exc. Kardinaal Liénart, Aartsbisschop van Rijsel, is het geen gemakkelijke taak, aldus spre ker, steeds een tweetalig priester te vinden voor een parochie als Abele. In de persoon echter van Z. E. H. Baudens schonk de voorzie nigheid aan deze parochie weer een priester die beide talen van zijn parochianen terdege machtig is. Spreker herinnerde ook aan de harde oorlogsjaren die Z. E. H. Baudens doorbracht als krijgsge vangene in Duitsland waar hij voor zijn medegevangenen een hoog staand voorbeeld was. Na deze verwelkoming dankte Z. E. H. Baudens,, eerst in het Vlaams en daarna in het Frans, voor de hem gebrachte hulde. Inmiddels had de feeststoet zich klaar gezet om voorbij de persona liteiten te trekken. Onder de laat ste bemerkten wij o m. Z. E. H. De ken Butaye uit Poperinge, Z. E. H. Kan. Vermeersch. Principaal van het College te Haesebrouck, dhr Delobeau, Maire van Stesnvoorde, alsmede talrijke afgevaardigden uit omliggende gemeenten. Een stemmige feeststoet trok voorbij, alle verenigingen van Abele namen er met sterke afvaardigin gen aan deel. Het feestcomité, on der leiding van de HH. Achille en Pierre Olivier en met de vruchtba re medewerking van de HH. Paul Deriea?£er, Albert Vanhecke, Et. Bft- keroot. Ar.dré Botten en zovele an deren die elk het hunne bijdroegen heeft hier een zeer mooie prestatie geleverd. De muziekmaatschappij van Boeschepe zorgde voor een stemmige muzikale noot, die er een flinke kadans in hield. Het was een triomftocht zonder weerga die Z. E. H. Baudens naar zijn kerk bracht. Onderweg waren alle huizen prachtig versierd met de Belgische en Franse nationale kleuren. Op schriften vertolkten de vreugde der bewoners en elk vogeltje zong zo als het gebekt was: elk zegde zijn welkom op eigen manier. 't Is feeste in ons dorp Voor onzen nieuwen Herder Blijf pastoor dan bij ons En ga geen stap meer verder. Abele heeft veel achterpoortjes, ja, 't ligt op de grens en is de grens zelf, daar komen dergelijke dingen altijd te pas: We vinden het niet erg Dat de pastoor niet komt ter her- [berg Maar voor all de rest, zonder schro- [men Kunt ge gerust langs 't achterpoor tje komen. Nog voor Z. E. H. Baudens hier toekwam telde hij hier stellig reeds vele vrienden, vooral onder zijn Franse medegevangenen. Boven 'n eenvoudige woning, las men het veelzeggend opschrift: lei comme au camp des prisonniers Nous vous resterons toujours atta- [chés. De klok luidde triomfantelijk toen de feeststoet de kerk naderde. Boven zijn deur had de klokkenlui der geschreven: Ik luid de klonken droef of blij Dit is naar 't wisselend levenstij Omdat Gij komt, zingt zij vandaag Hoerah! Wij zien onz' Herder [graag I Terloops tekenden wij nog een zeer handige reklaam op bij een velomaker: Voor het hoeden uwer zielen Koop een velo op twee wielen. Dan gaat alles met veel spoed En doet g'uw werk ook nog zo goed. De Abelenaars zijn fier, en zeer terecht, met hun kleine doch scho ne parochie. Zij hielden er dan ook aan, hun nieuwe Herder overal rond te leiden. DE PLECHTIGE AANSTELLING Toen de stoet de lange straat ein delijk had doortrokken maakt men halt aan de kerk en was het dhr Nestor Scheers die namens de kerkfabriek Z. E. H. Baudens wel kom heette waarna een schoolmeis je, Marie-Claire Venet, de vergulde kerksleutel aanbood. De nieuwe pastoor opende de deur en spoedig was het mooi gotisch kerkje gevuld met gelovigen. Gelukkig had men deze overgro te toeloop van volk voorzien en was er buiten een sterke luidspreker opgesteld die, voor hen die binnen geen plaatsje konden veroveren, de plechtigheid doorzond. Z. E. H. Kan. Lemeiter hield na het zingen van het Veni Creator een toespraak in het Vlaams tot de gelovigen. Hij maakte de lof van de voorgaande parochieherders van Abele en wees er op dat Z. E. H. Baudens tot taak heeft op deze weg voort te gaan en te ijveren voor het geestelijk welzijn der parochianen. Daarna greep de eigenlijke aanstel ling plaats' die in Frankrijk enigs zins eenvoudiger is dan in de Belgi sche bisdommen en zich beperkt tot het overhandigen van de ver schillende toebehoorten. die bij de uitoefeningen van het herdersambt gebruikt worden, daar de nieuwe pastoor daags te voren reeds belof te van gehoorzaamheid aflegde aan zijn Bisschop. Toen Z. E. H. Baudens bezit nam van de predikstoel richtte hij zijn eerste woorden als pastoor tot zijn nieuwe parochianen en nam hij bij die gelegenheid ook afscheid van zijn parochianen van Steen voorde, waarvan honderden hem uitgeleide gedaan hadden naar Abele. Met een plechtig Lof en Te Deum werd deze schone plechtigheid be sloten. Dat was ten minste het slot in de kerk. Want buiten de kerk en in de huizen werd er nog wat gezellig nagevierd zoals het past bij iedere heuglijke gebeurtenis... ja, we zou den inderdaad in Abele niet zijn moest dit niet gebeuren. Graag besluiten wij met de wens die in een kunstig jaarschrift ver werkt was: achtbare herDer We Danken goD en Wensen 'n Lange VrUChtbare Loopbaan Voor geLUk Van 't VoLk. GEMO. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen na lezing, ons blad in de handen van een vriend of grebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. 268 mensen kwamen erdoor om het leven. Orkaanwinden, enorme sneeuw stormen en bittere koude hebben lelijk huisgehouden langs de Oost kust van de V. S .van Amerika. Niet min dan 14 Staten werden er door getroffen, dit van Nieuw En geland tot Virginië. Ook Ohio kreeg het zwaar te verduren. New-York kreeg het bijzonder hard. Het eiland gelegen in de ree voor New-York moest worden ge ëvacueerd: de golven, als een springvloed, hadden er zich name lijk meester van gemaakt. Te New- York zelf overstroomde het La Guardia-vliegveld en liepen talrij ke vliegtuigen en installaties grote schade op. Het personeel van de observatietorens moesten naar be neden komen om onheil te vermij den. Het water stond op sommige plaatsen 3 a.4 m. hoog. In de om geving van Pittsburg viel de sneeuw in een paar uren tijd tot 96 cm. dik, een record sedert 1799 niet meer gehaald. In volle centrum van New-York werden daken door een wervelwind afgerukt en bomen ontworteld. In de volkswijken werden meerdere krotwoningen met de grond gelijk gemaakt. Verschillende ziekenhui zen moesten worden 'geëvacueerd, daar water de gebouwen binnen stroomde. Pittsburg en Cleveland werden ondersneeuwd. Op verschillende punten liep de metro te New-York onder water. Schade werd veroorzaakt aan elec- trische leidingen zodat honderd- duizende inwoners het moesten stellen zonder stroom. Duizenden auto's werden inge- sneeuw langs de baan en moesten daar verlaten worden door de in zittenden die in de omgeving, in huis of hoeve, een onderkomen moesten gaan zoeken. In Cleveland alleen zijn 20.000 auto's inge sneeuwd. Aan de kust werden door de kust wachten ruim 1.000 oproepen om hulp waargenomen. In totaal kwamen in de U.S.A. bij die stormen 268 personen om het leven en werden veel andere gewond. In Ohio alleen waren er 55 doden. Canada moest het ook ontgelden. De wind gereikte aan het Ontario- meer een snelheid van 140 Km. per uur en een springvloed veroorzaak te golven die soms 10 meter hoog opsloegen. Honderden landhuizen werden er vernield. Waar de sneeuw tientallen centi meter dik lag werden duizende mannen opgeroepen om de banen te gaan opruimen en de inge sneeuwde auto's te gaan bevrijden. Ook andere landen hadden te lijden bij het laatste week-end on der storm en overstroming. In Zwitserland waste de Rijn op onrustwekkende wijze en verwekte meerdere overstromingen. Te Bazel stonden zekere kaaien blank. Op vele plaatsen moest het verder be perkt en geschorst worden. Te Johannesburg, Zuid-Afrika, viel 5 cm. regen in een uur tijds, wat grote overstromingen verwek te en meteen de dood van drie per sonen. Te Londen heerste dichte mist en belemmerde de scheepvaart; een schip strandde. WEST-VLAANDEREN BOVEN TE BRUSSEL Ieperling DEHAERNE en Oostendenaar DEBACKER op de ereplaatsen. Boven, van links naar rechts: Mus, de nieuwe Kampioen van België; N. Dehaerne, 2» Kampioen, en L. Eeckhout, Kampioen der beide Vlaanderen. Onderaan links: Mus tijdens een zijner prachtige kunsttoeren, en rechts Dehaerne aan het werk op de baar. Toekomend jaar moeten beide jongens hun proef afleggen om op genomen te worden in de le kate- gorie en tevens voor de Keurploeg van de Belgische Turnbond. LUCIEN MUS EN NORBERT DEHAERNE waren vanzelfsprekend uitermate gelukkig met hun resultaten en toen wij hen Maandagmorgen een bezoek brachten, waren ze reeds volop aan de arbeid; Lucien Mus, uurwerken aan het herstellen en Norbert Dehaerne aan de werk bank van zijn vaders meubelwerk plaats. Lucien Mus behoort tot een ware turnfamilië. Niet minder dan drie broers houden deze sport hoog in het Ieperse. Lucien, de kampioen, werd dit jaar titelhouder voor leper, West-Vlaanderen en België; Roger, zijn tweelingbroer, was fel gehandieapeerd met zijn verstuikte pols, zodat hij zelfs een specialist in Engeland diende raad te plegen, die hem Goddank vol komen genas; Jozef is voor het ogenblik Aspiranten-leider van de St Michielsturnclub. De nieuwe tt- tejdrager trad o.m. op in Zwitser- DE WERKLOOSHEID NEEMT TOE In de week van 12 op 18 Novem ber jl. werden in totaal 151.463 vol ledige en 42.656 gedeeltelijke werk lozen gecontroleerd, deze welke moeilijk te plaatsen zijn meegere kend, 't zij 4.396 volledige en 15.900 gedeeltelijke of toevallige werklo zen meer dan de voorafgaande week. .VOORLOPIG GEEN PUBLICATIE VAN UITSLAGEN DER TAALTELLING Door de Regering werd besloten voorlopig de uitslagen nog niet be kend te maken van de taaltelling gehouden in de 44 gemeenten waar voor er betwisting bestaat. Voor de telling in die betrokken gemeenten gehouden, werden immers klachten ingediend dat de verrichtingen der telling niet volgens de wet zouden zijn gehouden en bedrog werd ge pleegd. Een onderzoekscommissie zal elk der klachten grondig onderzoeken Nadat aan Z. E. H. Baudens, de nieuwe herder van Abele, de herders staf overhandigd was, nam hij samen met Z. E. H. K: larn'k De Meiter, Deken van Steenvoorde (midden) en Z. E. H. Ba aye, Deken van Poperinge (rechts), de feeststoet in ogenschouw die de nieuwe ^.EaateSK ia estas SU» task brengen» en eerst, na het verslag dier com missie zullen de uitslagen worden medegedeeld. De Liberalen gaat dit niet te best en over deze kwCstie zullen zij nu de Regering interpelleren in de Se naat. NAAR HOGERE BOETEN Door de Kabinetsraad werd goed keuring gehecht aan een wetsont werp, voorgesteld door de Minister van Financiën betreffende de op- decimes op de strafboeten. Door dit ontwerp worden de bij de wet van 13 Augustus 1947 bepaalde strafboeten van 90 op 190 gebracht. Dit ontwerp heeft in feite ten doel het bedrag van die boeten, zoals zij in 1940 werden toegepast, te ver drievoudigen. NIEUWE GOUVERNEUR BENOEMD VOOR DE PROVINCIE LIMBURG Tot nieuwe Gouverneur van de Provincie Limburg werd benoemd de Hr Roppe, een C.V.P.-Volksver- tegenwoordiger van Limburg, in zijn provincie zeer gunstig aange schreven in de politieke en culture le kringen. VERDERE VEREENVOUDIGING VAN SPOORWEGEN-EXPLOITATIE Door de Raad van Beheer van de Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen werd besloten een 5" lijncomplex van 141 kilome ter lijnen in vereenvoudigde exploi tatie te stellen. Het werd niet be kend welk complex hier ter kwes tie was. IJZERWAREN SLAAN MET 5% AF Het centraal comité van de Na tionale Syndikale Kamer der Gros siers, Importeurs en Makelaars in Ijzerwaren, heeft besloten een al gemene prijsdaling van 5 toe te passen op de volgende artikelen: Huishoudelijke artikelen en ge galvaniseerd plaatijzer, van Belgi sche fabrikage; hang- en sluitwerk voor gebouwen, meubelen en meu- blleringsvoorwerpen van Belgische fabrikage. BETAALDE FEESTDAGEN Het verslag van de commissie van arbeid heeft het principe goedge keurd van 10 betaalde feestdagen. Het wetsontwerp voorziet: 1) dat ten minste tien feestdagen zullen vergoed, en 2) dat Indien een der vastgestelde feestdagen op een Zon dag valt een andere vergoede dag zal in de plaats komen. NIEUWE VERPLICHTINGEN OPGELEGD AAN DE BEENHOUWERS PRIJSLIJST MOET AANGEPLAKT WORDEN In het Staatsblad verschenen drie besluiten in verband met de vlees- prijzen. Het eerste besluit legt de ver plichting op aan de beenhouwers de verkoopprijzen van hun produk- ten, volgens categorie en op een duidelijk zichtbare plaats, in hun winkel aan te plakken. Volgens het tweede besluit moe ten de handelaars in levende of ge slachte slachtdieren, in slachtvlees, alsmede in charcuteriewaren, van huh leverancier herkomstbewijs der aangekochte waar eisen. Het derde besluit verstrekt de vaste gegevens volgens dewelke de vleesprijzen moeten worden bere kend. De winstmarge mag niet meer zijn dan 8 fr. het kgr. op het rundvlees en 7,25 fr. op het var kensvlees. Nog worden volgende kleinhan delsprijzen van het vlees bekend gemaakt: RUNDVLEES: Braadvlees cat. zonder been 2" cat. zonder been Stoof- of soepvlees: 1" eat. zonder been 2° cat. met been Gehakt, karbonaden zonder been Gesmolten vet VARKENSVLEES: Gebraad 1" cat. zonder been Gebraad 2" cat. zonder been Filetrib Schone rib Spieringrib Braadworst, gehakt Vet spek Mager spek Reuzel Gekookte hesp 7 MILLIARD OP BEGROTING VAN LANDSVERDEDIGING 1951 De Heer De Greef, Minister van Landsverdediging heeft op het bu reau van de Kamer de begroting van Landsverdediging 1951 overge legd. De gevraagde kredieten belo pen 7.072.531.000 fr. land aan de zijde van onze beste vertegenwoordigers in deze sport. Hij stond daar tegenover mannen van eerste gehalte, o.m. de wereld kampioen Lehman, Staehlen en de Parijzenaar Toth. En de toekomst? Weinig rooskleurig, aangezien beide kleppers, Lucien en Norbert, Vrijdag 1 December, het soldaten plunje moeten aanschieten. Lucien trekt naar Tienen, bij de piotten, terwijl Norbert meer van de lucht macht schijnt te houden en te St Niklaas zijn eenheid zal vervoegen. ONTVANGST TE IEPER Lucien Mus en Norbert Dehaerne werden Dinsdag 11. 28 November, ontvangen door hiin stadsgenoten. Aan het station, waar zij om 19,15 u. toekwamen, werden zij door vrienden en kennissen opgewacht die beide turners, onder het spelen van dreunende marschen door de Harmonie Ypriana, naar het Stad huis vergezelden waar zij door het gemeentebestuur werden ontvangen. De Sint Michielsturnclub kent thank een grote bloei en het past hier eveneens de werkers van het eerste uur, nl. de voorzitter dhr Valeer Seys, de onder-voorzitter de hr Adv. Benoni Dehaeck, alsmede de HH. Steverlynck, apoth. Seys, Adv. Camerlynck, Fache, Mailliard en Goudens, geluk te wensen, want het is niet alleen door hun noeste arbeid en training, maar evfr.eens door het werk van deze heren dat beide jongens gekomen zijn waar zij thans prijken. Zondagavond was het een drukte van belang in 't Salonchehet supporterslokaal van de Ieperse St Michielsturners. Geen wonder ook... leper bezat een Nationaal Kampioen Kunstturnen. Wie had het durven denken? Zeker geen van de weinige tuinvrienden die Luc Mus en Norbert Dehaerne naar Brussel vergezelden. En toch werd een droombeeld werkelijkheid. West-Vlaanderen en zeker leper mocht vlaggen. HET BEGON TE BLANKENBERGE Het West-Vlaamse Kampioen schap, aan de kust betwist, stond op een veel hoger peil vergeleken bij het vorige jaar. Een bewijs te meer dat het turnen in onze gouw vaster vormen krijgt en stilaan de wasdom ontgroeit om een bloeiende sporttak te worden. Zo kregen wij in de 3° kategorie 27 man in het strijdperk. Het re sultaat was geweldig: 1. Lucien Eeckhoudt; 2. Michel Truwant. Beide Ieperlingen namen dus de eerste twee plaatsen in beslag met een prachtij gemiddelde van 90 en 89%. Verpoot (V. G. Oostende) werd derde en de Kortrijkzaan, Ottevaere, vierde. In de 2" kategorie ontspon zich een harde kamp tussen Luc Mus, Norbert Dehaerne en L. Bakker, uit Oostende. Ook de Bruggeling Vanseveren liet zich fetls een gevaar volle outsider geiden. Lucien Mus bewees, eens te meer zijn onbetwistbaar meesterschap en sleepte acht op de twaalf proeven in de wacht. Leopold Bakker (V. G. Oostende) werd tweede, De haerne (leper) derdé en Vanseve ren (Brugge) vierde. Zijn echtgenote bedwelmd doch buiten gevaar. Toen Vrijdagmorgen 24 Novem ber de Zusters verpleegsters van het Wit-Gele Kruis, zoals naar ge woonte, kwamen aankloppen bij de woning van Henri Debreuck, Brug- gesteenweg 144, te Veurne, verwon derde het hen dat zij op hun her haald kloppen geen antwoord kre gen. Toen een der Zusters zich boog om door het sleutelgat naar binnen te kijken, verraste haar een ver dachte gasgeur. Dadelijk gaven de Zusters alarm bij de geburen en een ruit der wo ning werd ingeslagen om zich toe gang te verschaffen. In het bed, waar de oude gebrekkige man, die een viertal maanden geleden beide benen afgezet werd, de nacht had doorgebracht vond men deze leven loos uitgestrekt. De vrouw die in een aanpalende kamer sliep adem de nog lichtjes doch was zwaar be' dwelmd. Nadat men de levensgeesten der vrouw weer had opgewekt door toe passing der kunstmatige ademha ling werd de ongelukkige met de ziekenwagen naar de St Augusti- nuskliniek overgebracht. DE OORZAAK Men kon vrij spoedig de toe dracht van dit ongeval in het klare trekken. Daags voordien had de vrouw be neden, in de plaats waar de man verbleef, een zich aldaar bevindend gasvuur weggenomen en een stoel gezet op de plaats waar het gas vuur zich vroeger bevond. Vermoe delijk heeft de leuning van de stoel tegen de gaskraan gestoten met het gevolg dat deze gedeeltelijk geopend werd. Door het parket werd ter plaatse een onderzoek ingesteld. Mevrouw G. MOMMAERTJ Edgard Sohleitraat, 49 Hoellaart 9 De smaak van SoLo is fijner dan ooit SoLo Is steeds gewaarborgd vers SoLo, rijk aan calorieën en vitami nen D en A, heeft een zeer grote, voedingswaarde SoLo kost maar 6 fr,60 het '/j kg. en maakt flinke besparingen mogelijk S082 V - 091 5 B"Fl Union Margarinière' Beige - Merksem-Antwerpen Achteraan de processie ten slotte de praalwagen met de beeltenissen van O. L. Vrouw die gewoonlijk prijken in onze parochiekerken, vorenaan deze van St Bertinus en O. L. Vrouwkerk, achteraan, schit terend onder praal en pracht van kledij en juwelen en onder fonke lende schijnwerpers, het te Pope ringe zo vereerde beeld van O. L. Vrouw van St Jan met het kindje Jezus op de arm. Die ganse massa bedevaarders trok dan maar de ruime O. L. Vrouwkerk binnen, waar na massa zang en gebed Z.E.H. Deken de kansel besteeg en de lof bezong van de H. Maagd Maria, ten Hemel op genomen, de toevlucht van alwie lijdend is naar ziel en lichaam, 't zij te Poperinge, in Vlaanderen, België of over gans de wereld. Nog sprak hij ova- de liefde van en tot O. L, Vrouw, en wakkerde alle Mariaver- eerders nog steeds grotere liefde toe te dragen tot O. L. Vrouw, op dat Zij, zoals in het verleden, Po- peringe en zijn ingezetenen zou be schermen. In een grootss apotheose van massaspel, lichteffecten, samen zang, met een laatste zegening met het Allerheiligste, werd dan deze heerlijke hulde van. Poperinge en zijn bevolking aan Q. L. Vrouw gehouden in deze Novembermaand van 't Heilig Jaar 1950 besloten. ?e w. id v nJ De Zondagavond bracht de apotheose van de Mariaviering in Pope ringe. Boven: een beeid uit de slotplechtighcid in O. L. Vrouw kerk op het ogenblik dat Z. E. II. Deken de menigte zegende met het Allerheiligste. Het was een hemels tafercel dat bij de aanwezigen een blijvende indruk gelaten heeft. Onder, inzet links: de Lieve Vrouwen der drie kerken van Poperinge werden plechtig in de stoet meegevoerd. Inzet rechts: een beeld uit de kaarskensprocessie die grote indruk maakte omwille van de werkelijk massale deelname. Poperinge, die goede stille oude O. L. Vrouwbeeldjes te gaan be stede, de Mariastad van de West- wonderen. HET VOORSCHOT OP DE WACHTPREMIE van 260 fr. Voorwaarden tot toekenning. 90 fr. 80 fr. 45 fr. 35 fr. 40 fr. 20 fr. 70 fr. 50 fr. 70 fr. 60 fr. 50 fr. 50 fr. 30 fr. 35 fr. 25 fr. 100 fr. BRUSSEL BRACHT DE BEKRONING Drie West-Vlamingen onderna men de reis naar de hoofdstad, nl. Mus, Bakker en Dehaerne. In de zaal van de Société Royal Gym- nastiquevan Schaarbeek zouden de proeven doorgaan. Enkele van de kandidaten gaven forfait we gens spierscheuring of andere on gesteldheden, maar de beste man nen van ons land stonden toch in 't gelid. Ook hier moesten 12 proe ven worden afgelegd en Lucien Mus liet zijn tegenstrevers niet de min ste schijn van kans. Zijn werk aan het rek, op de barren, zijn grondoefeningen, in een woord, het benaderde de perfectie. Met niet minder dan elf punten voorsprong werd hij nationaal kampioen voor zijn Clubgenoot De haerne. die veel beter acteerde dan te Blankenberghe, zodat zelfs een sterkere Bakker in de mat moest bijten. hoek van West-Vlaanderen, waar reeds zoveel plechtigheden ter ere van de H. Moeder Gods werden gehouden, beleefde Zaterdag en Zondag jl. een der aandoenlijkste, indrukwekkendste en meest belijde Mariahuldefeest, waarvan wij ons nog kunnen geheugen. Sedert de H. Vader op 1 Novem ber jl. te Rome de Dogmaverkla ring van O. L. Vrouw Hemelvaart plechtig afkondigde, was Poperinge elke Zondag paraat om Onzer Aller Moeder met die afkondiging een steeds hernieuwde hulde te bren gen. Voor de jonge meisjes, de ge huwde vrouwen, de mannen en jongelingen was het elk om beurt, maar nu stond gans Poperinge te been voor die laatste grote hulde. Bijzonderlijk aandoenlijk was op Zaterdagavond de zo menigvuldige uitstalling, aan omzeggens ieder huis, van een O. L. Vrouwbeeldje, midden brandende kaarsen, in ve ler gevallen omringd van groen, of prijkend onder schitterend licht van schijnwerpers in een venster ter dier gelegenheid omgetoverd in een prachtige kapel. Honderden O. L. Vrouwbeeldjes waren er, van O. L. Vrouw van Lourdes, van O. L. Vrouw van Vlaanderen, van O. L. Vrouw van gedurende Bijstand, van O. L. Vrouw van Fatima, van Maria On bevlekt, en van nog zoveel andere gewijde namen, maar ver het meest beeldjes van O. L. Vrouw van St Jan. Grootste en grootse getuige nis van de verknochtheid van onze Poperingenaars aan de zo vereerde O. L. Vrouw van St Jan, bij wie door zovelen sedert honderden ja ren diepe smart uitgestort en ge lenigd werd, of om hulp gesmeekt in ogenblikken van verdriet, gevaar of nood. Er waren beeldjes van alle grootte en aard, van mensengrootte tot miniatuuvbeeldjes. Antieke en mo derne. Beeldjes honderden jaren oud, in kapelleke of onder stolp, voor dewelke zovele onzer voor ouders een gebed hebben gestort of om hulp gesmeekt; of moderne, splinternieuwe beeldjes die bij onze kinderen zullen doen gedenken vóór deze beeltenis hebben vader en moeder gebeden opdat wij braaf en goed zouden blijven. Er waren er in hout, marmer, metaal, of gebakken aarde, gebeeld houwde of geboetseerde, gekroonde en niet gekroonde, in Brussels, Saks of gewoon porcelein, schitte rende en alledaagse, maar alle ge tuigend van de grote Liefde van de H. Moeder voor haar Zoon en voor alle mensen, en voor de diepe verering voor Haar. Klokkengeluid en verlichting van de O. L. Vrouwkerk verhoogden de godvruchtige feeststemming in de stad, wijl menigeen de rondgang vaa de aUci waakte om at die ZONDAG WERD DAN DE GROTE DAG In de vroege missen togen hon derden Mariavrienden ter H. Tafel opdat alle Poperingenaren als trouwe Mariavrienden zouden leven en door Maria's voorspraak, voor eeuwig, met hun geliefden, later ook mogen verheerlijkt worden in lichaam en zielen verder met bijzondere intentie: «voor onze zieken, naar lichaam en ziel. 's Avonds, te 18 uur, de grote Kaarskensprocessie, van de Sint Janskerk naar deze van O. L. Vrouw. Het bleek wel dat gans Poperinge opgekomen was om in die Kaarskensprocessie O. L. Vrouw te vereren en bijna ieder gezin ver tegenwoordigd was. Het scheen wel dat er geen einde zou komen aan die opstappende mannen, vrouwen en kinderen, met volle borst zin gend of innig biddend, dragende brandende Lourdeskaarsen een ein deloze lichtende slier verwekkend. Alle bedegangers bij hun parochie, opstappend in rijen van vijf zes met tussen hen in gedragen, de tientallen veld- en wijkkapellekens van het stedelijke grondgebied. Niet honderden, maar duizenden Maria- vereerders leefden die heerlijke Kaarkensprocessie mee. Als laatste bedegangers de Heren Burgemeester en Schepenen en nog andere overheden uit stad. Zoals reeds gemeld, werd inge volge besprekingen gevoerd bij de Hr Eerste-Minister tussen werkge vers en werknemers een akkoord bereikt omtrent de uitkering aan de werknemers van een voorschot van 200 fr. op de wachtpremie voor zien als compensatie voor de verho ging der prijzen in de loop van het laatste half jaar. Heeft recht op uitbetaling van dit voorschot (200 fr. voor wie 18 jaar was op 1 Okt. en 100 fr. voor diegenen welke nog geen 18 jaar oud zijn) de werknemers in dienst in de bedrijven waar sedert 1 Ok tober jl. de lonen niet werden ver' hoogd. De gedane toepassingen van de minima-lonen kunnen niet ber schouwd worden als loonsverho ging. De premie wordt uitbetaald door de werkgevers aan de werknemers, die op 25 November jl. aan hen door arbeids- of bediendenkontrakt wa ren verbonden. Het voorschot moet zo spoedig, mogelijk worden uitbetaald. Om recht te hebben op het ge hele voorschot moet de werknemer gedurende de gehele Oktober-- maand effectieve arbeidsverrlch- tingen hebben volbracht (normaal 25 dagen). Zij die gedurende bedoelde maand geen volledige prestaties hebben gedaan zullen een premie ontvan gen overeenkomend met 8 fr. per dag (4 fr. voor de werknemers die geen 18 jaar oud zijn). De premie is kennelijk verschil lend van het loon en zal derhalve, Indien mogelijk, afzonderlijk wor den uitbetaald. Op de premie zijn geen afhou dingen te doen voor fiscus of maat schappelijke zekerheid. Door de Vakbonden werden stap- pen gedaan bij de Regering opdat ook de werklozen van de premie zouden genieten. In dc poort van liet Gasthuis greep Zaterdagavond een merk' waardige tentoonstelling plaats van Onze Lieve Vrouwbeeldjes. P' meeste beeldjes horen toe aan het klooster zelf. Zeer zeldzame stuk' ken waren stellig de oude wassen beeldjes met sierlijke kledij, was niet alleen een uiting van Mariale devotie, doch tevens ccn l>«* op schone kunstgewrochten Hij yojirbijt; ssuwtift,,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 8