Die formidabele besparingen bij de IJzerweg Oorlogsschade Dodelijk ongeluk Ie Lichtervelde ipsiisisiiiisiinsiiiiiaiiiiiiiii siiasgiisiaiiiiiiiisigiiiiiiiisiiisiiiiiiiinssisaiiiissiisisisüsiiiiyiiaiii I LANDBOUWERS 1 I Traktor BEÜTZ I Traktor DE11TZ 1 STEVENS GEBROEDERS 1 Nieuws inzake Wanneer grote Meesters worden geradiografeerd Garage Astrid, V. Carrein I TRAKTOR liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHHimiiiiiiiiiiiiI een mooi catalogus met op 5 °/o vermindering bij DUZU BON 'ts qe\d waard \\m DUS GOED Maubelhuis PoPerin9e EXPERTEN TEGEN VERVALSERS Waar zijn de milliarden naartoe? KORTEMARKNAAR VERONGELUKT IN CANADA WICHTJE VAN NEGEN MAANDEN VERSTIKT TE LUIK VOITUREN Standaard 51.100 fr. Luxe 58.300 fr. Open dak 61.200 fr. BESTELWAGENS Gesloten 72.100 fr. Het ruiten 76.500 fr. met zetels in camionnette 80.550 fr. AUTOBUS 86.500 fr. Deken Delaerestraat 3, IEPER Tel. 537 I Hef Pausgebed der Dogmaverklaring Konfrontatie ener smokkelbende te Ghyveide Personenwagen rijdt midden in een groep meisjes. Een dode en verschillende gekwetsten Nïeuwsjes in 't kort Grote hoeveelheid flessen alcohol in auto aangeslagen te IVienen Zonder Zonder Zonder water radiateur waterpomp Kwaliteit Rendement Duurzaamheid Vanden Peereboompl. 9 IEPER Tel. 249 Veurnestraat 40 POPERINGE - Tel. 94 gevend ibeVindustne Bij ons wordt alles voor Popermqe to* *5 December 1950 OUDE PRIJZEN verkocht Op de prijzen van dit r( catalogus bekomt een vermindering van op gelijk welke aankoop Itogni^to) ook is'. onze prijzen Tot op die datum wordt aan de e prijzen verkocht. Dit zijn kCHTE FABRIEKSPRIJZEN Gasthuisstraat 18 Tel. 315 (8662) De zaak van de valse Vermeer's is onlangs tijdens een openbare ver koop van de goederen van van Mee geren. tot een einde gekomen, dat ons werkelijk doet nadenken. Een schilderij, dat door van Meegeren getekend is, werd voor ongeveer 12,000 fr. verkocht, terwijl een valse Vermeer, waarvan iedereen wist, dat dit werk door dezelfde schilder werd verwezenlijkt, de som van 30.000 fr. bereikte. De polemieken hieromtrent wer den door het publiek druk bespro ken, doch het bleef onbevredigd. Het kon natuurlijk een gedeelte van de redetwisten tussen beroem de experten volgen, doch het kon nooit tot de opzoekingslaboratoria doordringen. Welke middelen stelt de weten schap te onzer beschikking, om val se me esterschilderij en te ontdek ken, ja zelfs om eenvoudige her stellingen of verbeteringen door ware meesterstukken ondergaan, aan het daglicht te brengen? DE KLEUREN HEBBEN EEN LEEFTIJD Ongeveer 20 jaar geleden gaf een lachende cavalier, die door Frans Hals zou zijn geschilderd, aanlei ding tot sterke meningsverschillen voor de Nederlandse Rechtbanken. Eén der vooraanstaande specialis ten van de Nederlandse schilder kunst beweerde, dat het een oor- sprongelijk werk was. Toch moest hij zich uiteindelijk neerleggen bij het onweerlegbaar resultaat van de chemische ontleding der kleuren; daaronder vond men o. m. artifi cieel ultramarijn, kobaltblauw en zinkwit. Frans Hals overleed in 1666. Hij kon dergelijke kleuren dus onmogelijk gebruiken. Inder daad, artificieel ultramarijn werd oor het eerst in 1828 vervaardigd door menging van verschillende minerale stoffen, t. w. kiezelaarde, aluinaarde, soda, zwavel en kalk- carbonaat; kobaltblauw werd ont dekt door de beroemde chemicus der XlXe eeuw, Baron Thénard; slechts in het midden der XVIIIe eeuw begon men zinkwit te gebrui ken. Dit zinkwit heeft een groot voordeel op het loodwit. Het wordt namelijk niet zwart met zwavelwa terstof. OPENBARENDE STRALEN Maar hoe kan een chemische ont leding gebeuren zonder het schil derwerk, dat misschien het oor spronkelijke is, te beschadigen? La ten wij er eerst de aandacht op vestigen, dat de vooruitgang op het gebied van de techniek het zo ver heeft gebracht, dat het heden vol staat een microscopisch monster op te nemen. Het is trouwens meestal niet noodzakelijk deeltjes af te krabben, om er de natuur van te bepalen. Een eenvoudige radiografie geeft over het algemeen voldoende gege vens wat betreft de oudheid van een schilderij en zo gebeurde het, dat, om bepaalde vervalsingen van van Meegeren te ontdekken, de Hr Coremans, directeur van het Bel gische Musea in het Jubelpark, be roep deed op de Philips Röntgen toestellen. In alle schilderwerken moet men drie elementen beschouwen: het on derstel, de laag waarmede dit werd bestreken en de kleuren van het beeld. Het onderstel is steeds zeer door zichtig, meer wanneer het een doek betreft- ddn wanneer hét van hout is. De ouderen overdekten blijkbaar het onderstel met een door de X-stralen doorzichtbare laag van kalkkarbonaat en lijm. Heden geeft men de voorkeur aan een veel dich tere stof met loodwit. Men weet, dat een product voor de X-stralen des te doorschijnen der is naar gelang de atomische massa van zijn elementen hoog is. Dit is natuurlijk de oorzaak van het verschil in doorzichtigheid der verschillende kleuren. Wit werd steeds samengesteld met zouten van zware metalen: lood en zink. Het laat dus geen stralen door dringen. Andere kleuren daarente gen, zoals aardhars en zwart heb ben lichtere elementen als koolstof tot basis. Tussen deze twee uitein den komen natuurlijk een hele reeks kleuren waarvan het opslor pingsvermogen varieert. HET OPSPOREN VAN NIET GEKENDE WERKEN rijen goede radiografische cliché's, terwijl de huidige doeken er slech te geven. Deze laatste zijn, voor de Röntgenstralen, op een ondoorzicht- bare laag met zeer doorschijnende kleuren geschilderd 1 Door middel van een radiogra fisch onderzoek kan men ook dik wijls de hand van de schilder her kennen. Meestal liggen de meest karakteristieke trekken van de ar tist in de eerste schets, waarmede het meesterwerk werd begonnen Wetende, dat deze trekken niet zichtbaar zijn als het werk een maal klaar is, laat hij zich geheel aan zijn inspiratie over. De indiscrete stralen doen ons ook soms een meesterwerk onder een prul ontdekken. Onder een niet zeer geslaagd portret van BOVEN: een valse Vermeer (1632-1675). Het Laatste Avondmaal geschilderd door van Meegeren (1889-1947). ONDER: De Jacht scène, van de Nederlandse Hondius (1563-1612), die door middel van X-stralen kon worden ontdekt onder Het Laatste Avondmaalweer gegeven op de bovenste foto. (Copyright A.C.L.) de gebruikte kleuren steeds samen gesteld met natuurlijke producten van minerale oorsprong, zoals oker- aarde en groenkoperzouten; van planten, zoals wede, indigo, mee krap; of van dieren zoals het pur per van het schelpdier of het ver miljoen, dat wordt getrokken uit de eitjes van zekere insecten. In de XVIIIe eeuw breidde de minerale scheikunde zich uit en vele synthetische producten kwa men de meeste van plantaardige oorsprong kleurstoffen vervangen De vervaardiging in 1856 van de eerste synthetische organische kleurstof met aftillh wijzigde nog maals de kleurstoffennijverheid Vele zwarekleuren met mine rale stoffen als basis werden door lichte kleuren met een anilinbasis vervangen. Gezien deze achtereenvolgende wijzigingen geven de oude schilde- schattig Hollands meisje, geschil derd in de XVIIe eeuw, aan. In het begin van de XVIIIe eeuw werd het portret van een heilige zonder meer gewijzigd in een «zelf portret van Leonard de Vineidat ft HET WEKELIJKS NIEUWS* Zaterdag 2 Des. 1950. Bladz. 9. De lezer weet dat sinds 'n paar maanden het wijs administratief beleid van onze N.M.B.S. er alles op zet om zoveel mogelijk bespa ringen te doen ten bate van de staatskas en... natuurlijk ten koste van alle gezond-menselijke opvat tingen van onze Westhoek. We klopten reeds genoeg en geregeld nog op deze spijker, wij kloegen herhaaldelijk de schandali ge 'manier aan waarop we met die autobussen «gezegends zitten, maar wie denken zou dat dat al volstaat, heeft het mis voor, daar is nog het vraagstuk der verzending der goederen, dat ook aan die formi dabele besparingen vanwege de N.M.B.S onderhevig is! Luister maar. Vroeger kwamen hier in onze ge westen alle stukgoederen in de eigen stations aan en werden ze door lokale verdelers aan huize be steld. Zo hadden Poperinge, Waas ten, Komen en Langemark (om al leen maar die ov te sommen) hun eigen besteldiensten en teerden de express-colli's in een minimum van tijd en de andere minstens nog zelfde dag aan huis besteld. Niemand klaagde en... 't ging goed en de mensen waren tevre den. De verdelers hadden daar voor paard en wagen en ze waren een brok van ons stads- of dorps leven geworden waaraan iedereen gewoon was. Het wijs administratief beleid der N.M.S.B. heeft ook daar ge meend besparingen te moeten doen en is daarin wonderwel geslaagd. Ge zult gaan horen. Al die kleinebesteldiensten werden afgeschaft. Centralisatieis een woord dat modern is en aan lokkelijk klinkt en het werd toe gepast. Voor onze gewesten werd IEPER als bakermat uitgekozen en al die onder scheidelij ke lokale besteldien sten moeten nu naar leper hun colli's gaan afhalen. Paard, en wa gen voldeden niet meer, flinke autokamions dienden nu die dienst te verzekeren en werden aange kocht... Wanneer dus vroeger alles in de voormiddag aan huis besteld werd, is het nu namiddag wanneer we de B-auto zien aankomen. Resultaat: 6 uren vertraging. Een tweede punt, dat uit het eerste voortvloeit, is dat, wanneer 's morgens na 11 uur een express colli te leper aankomt, de auto's naar alle gemeenten weg zijn en dat die express-colli's daar blijven liggen tot 's anderendaags. Het is dus onnodig nog express-colli's af te sturen, ze blijven liggen, de vele mooie centjes ten spijt die de ver zender er aan besteedde. Vroeger, met dat verouderd (maar veel beter) systeem werden ze nog heel lang de trots van de Galerie tot 20 u. besteld zelfde dag als ze Uffizi» bleef. Met X-stralen yond men onder een valse Vermeer geschilderd door van Meegeren (1889-1947) en geti teld «Het Laatste Avondmaal», een schilderij van de Nedelandse schil der Hondius (1563-1612) welke een jachtscène voorstelde. Niets kan de. stralen weerstaan, noch de sluiers, iloch een kleding, die op onschuldige naaktheden van de mythologische wereld werden ge worpen; noch gemaskerde handte keningen, die een minder bekende Hans Schauffelein (H.S.) voor een Hans Holbein (H.H.) villen doen doorgaan. De huidige regering heeft ln haar regeringsverklaring de verplichting opgenomen de huidige wet van 1 October 1947 voor de zoveelste maal te wijzigen. Want hoe gunstig de ganse economie van die wet ook moge beoordeeld worden, de voor naamste grief is en blijft dat de wet veel te ingewikkeld is en dus veel te traag. En dat is zeker een zeer belangrijke grief. Want wat hebben de geteisterden aan een mooie wet als ze elke doelmatig heid verliest door de traagheid van haar uitvoering en 't doolhof ba rer formaliteiten. Juist op de vereenvoudiging de zer procedure is de verbetering ge richt, waartoe de Minister zo pas een wetsontwerp heeft ingediend. Het ontwerp heeft nog niets te ma ken met bepaalde .hervormingen van de schadeloosstelling zelf waar van sprake is en waartoe de rege ring binnenkort eveneens een ont werp zal indienen. Neen, het ont werp Deboodt heeft alleen voor doel de formaliteiten te vereenvou digen en de afwerking te bespoe - digen, zowel voor de provinciale di rectie als voor de beroepscommissie. Voortaan zal een voorlopige beslis sing van de provinciale directeur de plaats innemen van het gemo tiveerde advies dat de directeur, tot- nutoe, aan de geteisterde moest zenden. Ook de organen die over de ver zoeken tot schadevergoeding uit spraak moeten doen worden ver eenvoudigd. Op deze manier hoopt de Minister over kort een dubbel aantal dossieren, vergeleken bij nu, te kunnen afwerken. Ondertussen vernemen wij dat er, per einde September, reeds 4.403 millioen aan de rechthebbenden waren uitgekeerd, voorschotten en eigenlijke vergoedingen samengere- kend. En vermits de Staat reeds 10.500 millioen ontving onder vorm van lening voor de wederopbouw en bovendien jaarlijks nog 2.500 millioen ontvangt uit de begroting, kunnen wij ongeveer narekenen hoeveel er nog beschikbaar blijft bij de Autonome Kas. Beschikbaar bij manier van spreken. Want waar die milliarden eigenlijk naartoe zijn, daarover heeft nog geen en kel Minister klare wijn geschonken, tenzij Minister Liebaert, op het ogenblik dat hij geen Minister meer was. Toen zei hij dat hij zelf de ontbrekende milliarden nergens had kunnen vinden. Tijdens het werk in de tabak- kwekerijen in Delhi (Canada), ver ongelukte de 25-jarige Kortemark- naar Georges Clement, vroeger wonende Amersveldestraat, en die sinds twee jaar in Amerika ver bleef. "WOLKSWAGEN Al de verbeteringen, al de verfijningen die U kunt verwachten van een grote dure wagen, kunt U vin den in de nieuwe VOLKSWAGEN Vraagt proef en inlichtingen bij de Agent aankwamen. Met die moderne centralisaties komen ze nu een dag later. En als er daar nog mee te spa ren viel! Zo een lokale besteldienst kostte vroeger, naar de statistieken van de IJzerweg zelf, ongeveer 60.000 fr. per maand. Nu komt dat, dank zij die centralisatie, maandelijks op 'n 80 a 90.000 fr. dus: de be- sparingen brachten een verhoging van 35 a 40 t. h. mee! Ja! Als vadertje staatzaken doet heeft hij geluk zoveel con- tribuables te vinden om zijn potje te dekken. En zo werden er 'n 50-tal «cen tralisatiekantoren opgericht in ons land... die allen werken met 30 40 t. h. verlies. 'n Ander klein staaltje: ook Brugge werd met zelfde modern lot beschoren en boekte verleden maand meer dan 100.000 fr. verlies! Dat noemt men besparingen doen bij de N.M.S.B. Van vele zijden wordt uitgezien naar de tekst van het gebed dat Z. H. De Paus Pius XII heeft sa mengesteld en voorgebeden bij ge legenheid van de Dogmaverklaring op 1 November jl. Ten einde aan dit verlangen te gemoet te komen wordt thans een oplage van massaverspreiding in omloop gebracht door de zorgen van het klooster der Paters Onge schoeide Karmelieten van Kortrijk. De gebedstekst gaat samen met een beeltenis van de Paus in bid dende houding vóór een Mariabeel- tenis. Deze publicatie wordt in de omloop gebracht aan 25 fr. voor 100 afdrukken, franco toegestuurd. Aanvragen insturen via P.C. 757.25, Karmelietenklooster, Kort rijk. Dit Pausgebed van de Dogmaver klaring is een treffende uitdruk king der verzuchtingen en noden van de huidige wereld. De gevaarlijke, gladde baan was Zondagnamiddag te Lichter velde oorzaak van een zwaar verkeersongeval, waarbij een 14-jarig meisje op slag gedood werd en drie andere zwaar gewond werden. Het toneel der ramp was zo ijzingwekkend, dat een der inzittenden van de aanrijdende wagen het toneel der ramp als waanzinnig ontvluchtte. DRIE BELGISCHE HANDELAARS AANGEHOUDEN Op de grensscheiding van Ghy velde aan de hofstede Debril, had een confrontatie plaats tussen Bel gen en Fransen, betrokken in een belangrijke zaak van smokkel van tabak en koffie. Ongeveer 30 ton tabak en een grote hoeveelheid koffie werden van België in Frank rijk gesmokkeld. Benevens de leden van het par ket van Duinkerken waren nog op de confrontatie aanwezig, dhr Pro- kureur des Konings, te Veurne, de gerechtelijke politie, alsmede over heden van de toldiensten van Duin kerken. Tien Franse betichten der smokkelzaak werden ter plaatse ge bracht en erkende dadelijk drie Belgische handelaars welke even eens ter plaatse gebracht geweest waren: de HH. Jonckheere, Dewilde en Debendt. Zij verklaarden dat het deze Belgen waren die hun de smokkelwaren leverden. De Belgen loochenden echter, doch de ge rechtsdienaars dachten er anders over gezien dhr Wacheul, onder zoeksrechter te Duinkerken een aanhoudingsmandaat afleverde te gen Dewilde, Jonckheere en De- berdt. Anderzijds heeft dhr onder zoeksrechter van Veurne verschei dene Franse landbouwers schuldig verklaard. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN NEW-YORK De Heer Vincent Impelliterl, die tot Burgemeester van New-York werd verkozen. Hij is de opvolger van de Heer La Guardia, die enkele tijd geleden overleed. Het ambt van Bur gemeester van de grootste stad der wereld, is een der belangrijkste functies in de Verenigde Staten, na het Presidentschap. De uitbater van een geheime zender, de zogenaamde Heide bloem uit Limburg, liep een boete op van 2.000 fr., voorwaardelijk. Te Antwerpen reed een auto car tegen een vrachtwagen. Twee en twintig scheepsherstellers, welke vervoerd werden met de bus, lie pen verwondingen op. In een stad langs de Ganges- stroom, gelegen op 100 km. van Delhi, in een kamp aldaar opge richt waar ongeveer 1 millioen be devaarders verzameld waren voor het jaarlijkse gewijde bad in de heilige stroom, ontstond een zware brand waarbij 5 Indiërs levend ver. brand geraakten. Nabij Londen viel een ijs klomp van 30 kubieke centimeters uit de lucht en kwam terecht op het dak van een garage. De klomp woog ongeveer 2 kg. Een onderzoek werd ingesteld om de herkomst van de klomp vast te stellen daar vooropgesteld werd dat die niet van een vliegtuig zou afkomstig zijn geweest, Te Laken werd een vrouw door een schurk aangevallen. Oud- voetbalspeler Daenen, houder van een sportlokaal, hoorde de vrouw om hulp roepen en liep haar ter hulp. Dankz ji een flinke rush be reikte hij spoedig de dader en velde hem neer met een ferme vuistslag, zodat de aanrander ineenzeeg en gemakkelijk door de politie kon meegepikt worden. Te Flensburg, Duitsland, werd een weduwe aangehouden omdat zij haar vier kinderen zou hebben gewurgd: omdat zij in hun levens onderhoud niet kon voorzien». Zie vervolg hiernevens. VERSLIKTE ZICH BIJ HET ETEN VAN SNOEPGOED Te Luik is een wichtje van negen maanden door verstikking gestor ven. toen zijn moeder, mevr. Jans uit Tilleur het kind wat snoepgoed gegeven had, waarbij het zich ver slikte. LAAT EERST DIE AUTO DOOR... Een groep van vijf meisjes be vond zich Zondagnamiddag langs de grote baan Lichtervelde-Diks- muide. Ongeveer honderdvijftig m. voorbij het grote kruispunt van de Kruiskalsijde waar de baan ge kruist wordt door deze van Brugge- Roeselare wilden de meisjes de baan oversteken. Op die plaats echter maakt de baan een bocht en de oudste der vijf keek eerst goed uit of er geen auto's afkwa men op deze zeer druk gebezigde rijweg. Zij bemerkte inderdaad een auto die uit de richting Lichtervelde kwam en maande haar maatjes aan nog even te wachten alvorens over te steken tot de auto zou voorbij zijn. De naderende auto maakte ech ter plots een zwenking en reed het wachtende groepje in. De ongeluk kige kinderen deden nog 'n poging om het gedaante te ontwijken en gilden van angst, zij waren echter verraderlijk door het aanstormend voertuig ten gronde gesmeten. De auto rukte nog twee boompjes langs de zijkant van de weg om. om dan aan de kant van de weg om te kantelen. De verschrikte inzittenden kon den zich uit hun netelige toestand bevrijden en boden zelf de eerste hulp aan de ongelukkige kinderen waaronder, helaas, de dood reeds een slachtoffertje gemaakt had. Het oudste der meisjes, de 14- jarige Ines Vanhaverbeke uit Tor hout had opgehouden te leven, haar zuster Diana was gekwetst. De 12-jarige Lanssens Godelieve, wonende Kortemarkstraat, te Lich tervelde werd met ernstige verwon dingen over gans het lichaam en met een beenbreuk opgenomen evenals Monique Delaere. die ver wondingen aan het hoofd opliep. Alleen Lanssens Agnes kwam er met de schrik vanaf en was totaal ongedeerd. Een bijgeroepen geneesheer deed de gekwetsten dadelijk naar Sint Rembertus-kliniek te Torhout over brengen. Na verzorging kon Delae re Monique naar de ouderlijke wo ning worden overgebracht. De aanrijdende auto hoort toe aan Gustaaf De Jaeger uit Deerlijk die zelf stuurde; ook de echtgeno ten Aelbrecht uit Roeselare hadden in de wagen plaats genomen. Gus taaf De Jaegher zelf werd eveneens ernstig gekwetst en diende naar de kliniek te worden overgebracht. Bij het zien van dit vreselijk schouwspel is een der inzittenden, Maurice Aelbrecht, als waanzinnig van angst op de vlucht geslagen. Maandag was deze persoon nog steeds onvindbaar. HET ONDERZOEK Door de Rijkswacht van Torhout werd dadelijk een eerste onderzoek ingesteld, waarna het parket van Brugge ter plaatse afstapte. Men kan tot op dit ogenblik alleen gis singen maken over de oorzaak van deze ramp. De baan maakt inder daad op deze plaats een tamelijke bocht doch anderzijds is de rijweg er zeer breed zodat zelf aan een tamelijke snelheid de draai nog ge makkelijk kan genomen worden. Het is eerder aan te nemen dat de wagen bij het nemen van de bocht uit oorzaak van de gladheid van de baan uitgegleden is en dat de bestuurder aldus de controle over zijn wagen verloren heeft. Begrijpelijker wijze heeft het ongeval in de streek heel wat ont roering verwekt. Bij aankoop van een traktor, koopt komt, iets gans nieuws de BESTE, die op de Europese markt 35 IN UW BELANG S VOOR MEERDER RENDEMENT EN MINDER KOSTEN Kan dus onmogelijk vervriezen Verwezenlijkt een grote bespa ring aan onkosten. Door de mobiele tolbrigade van Menen werd 's nachts even halt gehouden op de baan naar Roese lare. De tolbeambten bemerkten een Menense auto waarvan de ge leider poogde de weg voort te zet ten. Bij nader toezicht in de auto stelden de tolbeambten vast dat een vijftigtal flessen alcohol in het voertuig lagen. De autovoerder, ze kere M. D„ wonende op het ge hucht Barakken, te Menen, welke vergezeld was van drie vrouwen, werd naar de centrale tolpost te Menen overgebracht terwijl de smokkelwaar en de camionnet aan geslagen werden. Wordt vervaardigd in Verbruikt per dag (10 u.) 12 HP 15 HP 28 HP 35 HP 50 HP 25 fr. 30 fr. 60 fr. 90 fr. 150 fr. Vraagt inlichtingen zonder verbintenis of demonstratie bij de Algemene Vertegenwoordiger voor leper - Poperinge -Veurne - Diksmuide Deze firma heeft nog enkele nieuwe essence- en petrol-traktoren beschikbaar 55 33 aan veel verminderde prijzen. (8149) 55

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 9