Oorlog in Korea verwekt toenemende Internationale spanning De Diksmuidse dievenbende terroriseerde West-Vlaanderen gedurende tien jaar Arbeiders - Bedienden ZöfiöaosermoentG Zo üjqs de e^hte Qcrïfalo Qill De Verkiezing voor Werkrechtersraden de A.G.V. kiest flinke Werk- rechters op 10 Dec. VIGOR Snuif en Wrijf Treinverkeer leper-Roeselare met Lunium maakt het witgoed verblindend wit De weerbots van bef Chinees ingrijpen BRITSE EERSTE-MINIS- TER ATTLEE NAAR WAS HINGTON OM ER PRESI DENT TRUMAN TE ONT MOETEN Autovoerder doodgereden te Herzeeuw Hij duwde zijn defect gewor den wagen voort en werd door voorbijrijdende auto weggemaaid. Nieuw Hussêsck Veto ln de U.N.O, De Chinezen stellen eisen, INDIA POOGT TE BEMIDDELEN Kerkelijk Nieuws D® Kon. Seperse Schaakkring jubileert Jonge Naamse Grofkundlgen deer watermassa verrast SCHUIF De oplossing in het vooruitzicht? CONGREGATIE VAN DE ZUSTERS VAN LIEFDE VAN JEZUS EN MARIA WEST-VLAANDEREN IS WELLICHT DE RIJKSTE BRON VOOR MISSIONA RISSEN TER WERELD £cn film vnn manhafttabctt» cn avontuur. IVScm uit Veurne verdrersken te Adlrakerke Auto kantelt In aak aan de kaai te leper «HET WEKELIJKS NIEUWS ff i Zaterdag; 9 Dec. 1959, Blad*. 2. s Vigor met Lunium maakt het witgoed witter dan het ooit geweest is. Zelfs vaal linnen wordt weer verblindend wit. Ook het gekleurd goed wordt weer prachtig opgefleurd. Probeer Vigor éénmaal en... U zijt er voor gewonnen. t« Maakt het witgoed verblindend wit 2» Geeft het gekleurd goed nieuwe luister gedeponeerd merk vg43 0915 bfl EEN LEVER PRODUCT HUILEVER N.V. BRUSSEL vervolg van 1" blad Te Ssoel heerst verwarring en pessimisme, zelfs paniek. De goud prijzen verdubbelen met de dag, wijl de winkeliers hun waren kost wat kost aan de hand pogen te brengen. De President Syngman Rhee, die totnogtoe een onverzoen lijke houding' had aangenomen, zou thans vrede nemen met een wa penbestand. Duizenden Zuid-Ko- reanen betogen om wapens te krij gen om te strijde te kunnen trek ken. Te Tokio was men weinig hoop vol gostemd op het verloop der ge beurtenissen in Korea en zcu er zelfs de mogelijkheid overwogen zijn geworden van een totale eva cuatie van Korea. TRUMAN-ATTLEE BEREIKTEN AKKOORD Toen halverwege de vorige week de toestand van de U.N.O.-troepen in Noord-Korea er door het Chi- (VERVOLG) Opnieuw werd een misdaad op rekening van heit vergat gescho ven.,. en yijf jaar later werden de aldaar gestolen juwelen in het gou den emmertje te Diksmuide weer gevonden. HET GROTE EN HET KLEINE VOETJE De gerechtelijke instanties die in het Roeselaarse in het jaar 1946 enkèlfe' diefstallen op te helderen kregèn, 'stonden er voor een zware taak. Rumbeke heeft sinds lang de naam dat er van de aldaar ge pleegde diefstallen nooit iets aan het licht Koiilt bij zoverre zelfs dat de mensen er als in een hardnek kig noodlot schijnen te berusten. Za. was.het ook in .1946 toen-drie- maaï' te -reke', in enkele weken tijd, opzienbarendediefstallen gepleegd werden in deze rustige gemeente. Het was .in volle. Zomer, dat een dievenbende, niettegenstaande de korte nachten, aldaar haar tenten scheen opgeslagen te hebben. Eerst was een koffiebranderij aan de beurt, dan was het enkele nachten nadien .een. confectiewinkel en tpt toppunti van durf, kwam een paar weken nadien de reeds bestolen koffiebranderij, terug aan de beurt. Vingerafdrukken en voetafdruk- v°0r het de énige sporen die echter geen sleutel brachten: tot ophelderingen. Men begon te spreken van «het grote en het kleine voetjewant telkens vond men een groot en een klein voetspoor op de weg door de djeven gevolgd. Naar' verluidt zou ook hier de reeds berucht 'gewórden bende van de (Sainwijk te Diksmuide aan het werk' geweest zijn,: Vermandei zou trouwens reads onder VeiJige ge- leide een nieuw bezoek gebracht hebben aan Rumbeke in de laatste dagen, ditmaal echter om er aan duidingen te verstrekken over zijn aldaar bedreven diefstallen. Niet alleen Rumbeke kréég der gelijk onguur bezoek, ook te bar ren sloeg deze bende haar slag bij een gewezep juwelier. Hier was eveilééns'spraak van, een groot en klein voetspoor. De taak van het gerecht is ech ter nog verve van gedaan- Het staat; vast dat totnogtoe slechts de kern der bende gevat werd en dat er in de toekomst nog wel hand langers in het net zullen vliegen. Verschillende diefstallen wijzen er immers op dat de dieven hun duis ter werk onmogelijk ten uitvoer konden brengen zonder medehulp van handlangers die met de plaat selijke toestanden, ligging der hul zen enz... beter vertrouwd waren. DE VERRADERLIJKE FIETSBAND Zoals wij in vorig verslag reeds schreven, waren een paar vergeten handschoenen bij een diefstal in het Hoog Landeke te Esen zeer noodlottig voor Dewulf die aldus tegen de lamp vloog. Doch ook een simpele fietsband kan aan een dief lelijke parten spelen. Na de diefstal te Alveripgejn, waar wij reeds verslag van gaven, was de Rijkswacht zeer nieuwsgie rig naar het doen en laten van Richard Vermandei pp de Tuin wijk te Diksmuide. Rijkswachters hebben echter nu eenmaal de gewoonte hun nieuws gierigheid te voldoen met een huls- zoeking en zo werd de woning van Richard Vermandei aan een gron dig bhderzoek onderworpen. Oqlc de zolder moest ar aap pp- lovèn. Daar werd in een verloven hoekje onder de pannen, een fiets band ontdekt, Het eigenaardige van het geva) was echter dat die fietsband daar onder de dakpan nen weggestoken was en niet ems kennis gemaakt had met de kobbe- netten zoals dat doorgaans gebeurt, De rijkswachter vond die al te zuivpre veloband zeer verdacht en vroeg uitleg over de herkomst hiervan aan Richard Vermandel. Déze schoof het zaakje op de rug van zijn zoon Jules die met de flets was weggeweest en er bij zijn thuiskomst een andere band had opgelegd. Die kostbare fietsband, die zo veilig weggeborgen zat, werd door het gerpcht aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en weer was het noodlot tegen Vermandei, want de tekening van deze fiets band pastte zo wonderwel op die bandsporen die na de diefstal te Alveringem ontdekt werden. 't -Werd voor de Vermandeis de genadeslag want meteen was voor hen een gevaarlijke zaak aan hot rollen die vijf leden van de familie in handen van het gerecht bracht: Richard en Frangojs Vermande!, hun beide echtgenoten e.n Julien de zoon van Richard Vermandel. ZO 'N VADER ZO 'N ZOON Een oude spreuk zegt dat de ap pel niet ver van de boom valt. Bij de Vermandeis schijnt dit ten volle bewaarheid. Thans wordt een oude zaak aangehaald die zich te Vladslo afspeelde in het jaar 1909. Ijandbouwer Peire van Vladslo werd 's nachts gewekt door ver- llS£ÜL8S«iSfc.s M Jtfja woning. De boer stond op om te weten wat er aan de hand was en ver schoot er niet weinig van, toen hij bemerkte dat hij het bezoek ge kregen had van een dief die het op zijn geld gemunt had, Boer Peire verschoot echter van geen kleintje en terwijl de dief het ha zenpad koos, werd hij achtervolgd door de landbouwer die zich inmid dels gewapend had met een drie- tander. Ook de dief bedreigde zijn slachtoffer en de landbouwer die handgemeen werd met zijn aan rander sloeg deze neer met de di^etander. De neergeslagen dief, die het met zijn leven moest be kopen, was niemand anders dan de vader van Richard en Frangois Vermandel. DE GROTE SINJEUR DEWULF De Vermandeis, behalve de zoon Julien, schijnen echter- maar die ven twegdfi rang in vergelijking met Dewulfdie te Diksmuide zo wat de leiding der bende scheen te zijn. Dewulf is een verlopen kerel die zijn vrouw in de steek liet en er een bijzit op nahield, namelijk Margriet Butaye. Te Diksmuide vond hij de grond wat te warm, want hij woonde cr dicht bij de Rijkswacht en dat vond hij na tuurlijk ongezellig. Daarom ver bleef hij nog al veel te Brussel, dobh kwam de laatste weken-op nieuw opduiken in zijn heimat. De Rijkswacht toonde heel wat be langstelling' voor haar oude gebuur, zoveel zelfs dat zij Dewulf nu ook al verdacht van de diefstal die op het Eikhof te Esen gepleegd werd bij de gezusters Van Overschelde. Dewulf werd aan de tand gevoeld dpch looehende. Vrouw Richard Vermandel begon te klappen en na ondervragingen en confronta ties die twee dagen ip beslag na men lekte ook de samenhang van deze diefstal uit. De gouden em mer die inmiddels boven kwam zou de rest vertellen in de stomme taal van onweerlegbare bewijzen. Margriet Butaye heeft inmid dels ook kennis gemaakt met het gevang want ook zij schijnt een bendelid te zijn die actief mee werkte, Was zij misschien het «kleine voetje»?... MOERMAN DE KAPITEIN Moerman, die wij reeds vroeger vermeld hebben, is wel zeker het bendehoofd van gans dit samen raapsel. Hij leefde op zeer grote voet, hield er een mooie wagen op na en plande zelfs grote zaken ditmaal zeer ernstig in de handel, doch natuurlijk met gestolen geld. Zelfs werden reeds omzendbrieven gedrukt en rondgezonden. Daar waar men eerst veronder stelde dat Moerman en zijn bende ook in het buitenland gewerkt hadden of met internationale die ven in batrekking stonden als ver- helers, is men geneigd deze ver onderstelling t,e laten varen. De grote hoeveelheid kostbaarheden deed eerst vreemde oorsprong ver moeden. Het blijkt echter dat enkel diefstallen in West-Vlaande ren dit potje bij elkaar brachten. Moerman was echter niet alleen «kapitein», hij was ook de zaken man der bende die het gestolene aan dc man bracht daar waar het Baste. Tosn men ham eens deed op merken dnt het toch wel vreemd was dat lilj zo rijk was en op zo 'n grote voet kon leven, antwoordde de dief heel zakelijk dat hij te Pa rijs eens een juwelierszaak plun derde en van die opbrengst rustig kon leven. Op c!at ogenblik bestond er inderdaad nog geen interna tionale regeling voor het uitleveren van misdadigers van zijn slag zo dat de kerel zich ongestraft op deze wijze kon beschuldigen en zich meteen zo uit de slag trekken. Ook Moerman, die zoals gemeld onlangs reeds veroordeeld werd voor andere zaken, zit op 't droge en zal, wellicht spoedig, verder re kenschap mogen geven. Inmiddels is de vriendin van Moerman aangehouden te Den Haan. Zijn echtgenote Joos Anna was reeds vroeger geklist. Moerman hield er echter een vriendin op, die, na zijn aanhouding onder bescher ming stond van Vermandel Julien. De rovers zorgden heel goed voor elkaar, De sneeuwbal rolt voort en wordt met de dag groter. Op de greffie te Veurne heeft men het Intussen zeer druk met de Identificatie van dè inhoud van de «gouden emmer». De volledige ontwarring zal van het gerecht nog veel inspanningen vragen. Het is nogmaals een oorlogsplaag die uitgerooid wordt en het gerecht is niet zinnens hierin half werk te doen. GEMO. Uw valling van neus, keel. of borgt weg met Een vreselijk ongeval deed zich Zondag 3 Bsc. jl. rond 19 30 'uur yoor langs de grote baan Herzêeuw- Dpttenijs, in de nabijheid der plaats De Krconte Herzeeuw, waar zich over. enkele weken nog twee dodelijke ongevallen voorde den. Dhr Lecroat Gustave, 51 jaar, wonende Statiestraat te Dottanijs, had aan bovengemelde plaats de fect aan zijn auto gakr gen. Het defect moet aan de verlichting ge weest zijn gezien hij met gedoofde lichten, geholpen door bereidwilli ge voorbijgangers, zijn voertuig voortduwde in fie richting van Dott'cnijs. Gekomen aan de plaats waar de baan een grote bocht beschrijft, werd dhr Lecroart, welke langs de buitenkant stapte, verrast door een auto komende uit dezslfde richting, gevoerd door dhr Kerwyn Robert, 30 jaar, wonende Doornik,straat te Peeq, en die niet tijdig de auto met gedoofde lichten opgemerkt had. Hij kon de auto juist vermij den, doch haakte dhr Lecroart aan, zodat dez^ met groot geweld op de baan geslingerd werd. Vrese lijk verminkt over gans het lichaam werd dhr Lecroart bewusteloos aan getroffen. De ongelukkige moet op slag gedood geweest zijn. Om de botsing te vermijden had dhr Kerwyn een plotse zwenking aan zijn stuur gegeven en daar hij niet tijdig genoeg di9 goede rich ting' kon nemen, haakte hij een boom aan die de rechterkant van het koetswerk van zijp auto af rukte. Als bij wonder kwam dhr Kerwyn. en ander? inzittenden van zijn auto, er mot de sohrik vanaf. nees ingrijpen er bijzonder hache lijk bsgon uit te zien, legde Pre sident Truman belangrijke verkla ringen af tijdens een conferentie gehouden voor de journalisten. Zo verklaarde hij o.m. dat de V. S. van Amerika er niet aan dachten Korea in de steek te la ten, hiervoor het aanwenden van atoombom bestudeerden de beslis sing dienaangaande bij Generaal Mac Arthur lieten, en dat de U.S. A. alle ter beschikking staande wapens zouden gebruiken om het hoofd te bieden aan de militaire toestand. Verder nog drong hij aan op de onmiddellijke oprichting van een opperbevel in Europa en hij vroeg nieuwe kredieten voor bewapening en atoomonderzoek. Na het ingrij pen der Chinezen te hebben aange klaagd. wees hij er nog op dat deze agressie dreigde de oorlog uit te breiden over geheel Azië en Euro pa tot aan het Amerikaanse half rond. Dez? verklaringen verwekten heel wat beroering, o.m. te Londen en te Parijs. Zo werd door de Britse Regering besloten dat de Hr Attlee naar Washington zou afreizen om er overleg te gaan plegen met Pre sident Truman omtrent de gescha pen toestand. De Britten wilden namelijk worden geraadpleegd over het gebruik van de atoombom en stellen tevens de veiligheid van West-Europa op het eerste plan. Nog zijn zij overtuigd dat elke mogelijkheid om een oplossing té bereiken nog niet van de baan is. Te Parijs besloot men dat de HH. Pleven en Schuman ook naar Lon den zouden afreizen om er overleg te plegen met de Hr Attlee, om zo mogelijk een gemeenschappelijk standpunt in te nemen, vooraleer de Britse premier naar Washington zou vertrekken. De HH. Pleven, Frans Eerste- Minister, en Schuman, Frans Mi nister van Buitenlandse Zaken, vertrokken dan ook naar Londen waar zij een onderhoud hadden met de HH. Attlee en Bevin. In het Lagerhuis, waar een debat over de buitenlandss politiek van Groot-Brittanje werd gehouden, en waar Labour en oppositie het vol komen eens werden, betoogde de Hr Churchill o.m. dat er dodelijk gevaar In Europa schuilt en dat de U.N.O. moet voorkomen in een oor log met China te werden betrok ken. Hij pleitte voor een buffer staat in Korea. Zaterdag confereerden dan te Londen de HH. Attlee, Pleven. Be- vin en Schuman, en een gemeen schappelijke zienswijze zou er zijn vastgesteld tegenover de wereld situatie. De verdediging van Euro pa en de herbewapening van Duits, land zou er tevens zijn besproken Zij zouden namelijk akkoord zijn gekomen op volgende punten: ge schil met China vermijden; minder gezag aan Generaal Mac Arthur, maar meer aan de U.N.O.; gebruik van atoombom alleeh bij besluit van de U.N.O. en het spoedig hou den van een vier-landenconfsrentie om de problemen van het Oosten en het Westen te bespreken. Maandag is de Hr Attlee dan per vliegtuig naar Washington ge vlogen waar hij bij zijn aankomst .verwelkomd wérd door de Heren Trumah. Marshall en Aoheson. Te 22 uur Maand gavond. hadden zij een eerste onderhoud. Verslag werd er uitgebracht door Gen. Bradley over de militaire toestand op Ko rea. Ook Dinsdag en Woensdag zetten beide staatslieden hun besprekin gen voort. Deze zouden hebben ge leid tot een volledig akkoord. Bij dit zouden Truman en Attlee over eengekomen zijn de voorrang te ge ven Europa en de versteviging van de Atlantische verdediging. Wat betreft Korea zouden zij besloten hebben dat zo de U.N.O.-troepen er geen verdedigingslinie meer zouden kunnen houden een terugtrekking dezer troepen zou worden overwo gen maar dat de beslissing daar omtrent bij Generaal Mac Arthur zou berusten. De atoombom zal slechts na gemeenschappelijk over leg worden gebruikt. Het vérzet te gen opname van Rood-China in de U.N.O. blijft en Formosa blijft beschermd. Daarentegen zijn de U.S.A. bereid met Rood-China of met Sovjet-Rusland te onderhap-r delen over de vestiging van de we reldvrede. Beide landen blijven vast beslaten op te treden tegen elke nieuwe agressie. In de Veiligheidsraad grif werd een resolutie ter stemmius ge* bracht, voorgesteld door zes lamien in om te bemiddelen en aldus een oplossing aan het Koreaans geschil te geven. Niet alleen te New-Delhi worden diplomatieke besprekingen ingezet door Hr Nehroe, maar ook te Lake-Succes zelf met de afge vaardigde van de Chinese Volks republiek, Woe Hsioe Tsjoean. Deze ontmoette er o.m. de Indische af gevaardigde, Hr Rau. Tijdens dit onderhoud zou de Hr Woe evenwel een onwrikbare houding hebben aangenomen en geëist hebben dat: Generaal Mac Arthur zou worden afgezet; Formosa onder het gezag van Peking zou komen; in Korea een politieke regering moet tot stand komen en Peking tot de U.N.O. moet worden toegelaten. Volgens andere bron zouden de Chinezen een herstel eisen van een Communistisch Noord-Korea, ver kiezingen in geheel Korea, terug trekking van de Amerikaanse vloot van Formosa, stopzetten van elke Amerikaanse steun aan Tchang- Kai-Shek, onmiddellijk opnemen van Rood-China in de U.N.O., als enige vertegenwoordiger van China. Te Lake-Success vond nog' een tweede onderhoud Rau-Woe plaats, tijdens hetwelk de Hr Rau zou ge pleit hebben voor een wapenbe stand en het uitstippelen van een bufferstaat. India en 12 andere Aziatische Staten hebben beroep gedaan op Peking om van de Chinese Volks democratie te bekomen dat haar troepen niet de 38° breedtegraad zouden overschrijden. In zekere di plomatieke kringen te Washington werd de mening uitgedrukt dat er hoop bestond dat Peking op dit verzoek zou ingaan. Door de Arabische Liga werd eveneens een bijeenkomst Stalin- Truroan voorgesteld. ENKELE NADERE BERICHTEN Door de staf van de Ameri kaanse luchtmacht werd bekend gemaakt dat de U.S.A. 10.000 offi cieren gaat mobiliseren; Volgens de Yorkshove Post 50udejx. de U.S A. 130 atoombommen ter beschikking hebben tegen 20 a 25 bij de Sovjets; een andere bron meldt dat de U.S.A. reeds 700 atoombommen ter beschikking zou hebben; Geruchten werden verspreid als zouden de Amerikanen enkele atoombommen overgebracht heb ben naar een geheime plaats in Midden-Italië; Russen bezigen thans een bij zonder snel jachttoestel, de Yak-21, welke een snelheid kan ontwikkelen zonder weerga eti een verbeterde Messerscmidt ME-163 raketjager zou zijn; Op een conferentie verklaarde President Truman nog dat de strijd voor de vrijheid niet ophouden zal, dat de toestand op Korea precair is en risico bevat; In Iran maakt men zich ten zeerste ongerust over de toestand en alle militaire verloven werden ingetrokken; Zuid-Afrika verklaarde zich ge wonnen voor oprichting van buf ferstaat in Korea; Ziellier de candidatenlijst voor gedragen door het A.C.V. met als nummer 1: WERKLIEDEN. Gewone leden: Vannieuwenhuyze Jozef, gewezen houtbewerker, Ize- gem; - 't Jaecken Achiel, wever, Ardooie; - Doom Maurits, schoen bewerker, Ingelmunster. Plaatsvervangende ledenSobry Georges, syndicaal vrijgestelde, Roeselare; - Lietaert Henri, m,et ser, Rumbeke; - Verbrugghe Ca- miel, syndicaal vrijgestelde, Roese lare. BEDIENDEN. Gewone leden: Demeester Jules, bediende, Roeselare; - Oosterlynck Marcel, handelsreiziger. Izegem. Plaatsvervangende ledenDeprez André, syndicaal vrijgestelde, Ize gem; - Degryze René, syndicaal vrijgestelde, Roeselare. BENOEMING VOORZITTER De voorzitter van de werkrech- tersraad wordt door de Koning be noemd. Ruim 30 jaar werd het voorzit terschap van de werkrechtersraad te Roeselare waargenomen door de Heer Leon Denijs, houthandelaar, wonende Diksmuidesteenweg. We gens dc bereikte leeftijdsgrens werd hem vóór enkele maanden eervol ontslag uit deze functie verleend en te dier gelegenheid werd bij besluit van de Regent, dd. 8-4-1950, be noemd tot Officier hi de Kroonorde. Bij besluit van de Regent dd. 12- 6-1950 werd de Heer Alfons Delaey als opvolger benoemd en tot voor zitter van de werkrechtersraad aangesteld. Bij leder kamer van de werkrech tersraad wordit een rechtskundig bijzitter benoemd, alsmede een griffier die voor het schrijfwerk zorgt. De Heren Advokaten Van Tyghen en Staessens nemen bij de werkrechtersraad van Roeselare de functie waar van rechtskundig-bij zitter, terwijl de Heer Gh. Denys de functie van griffier bekleedt. ARRONDISSEMENT IEPER Voor het arrondissement leper ziet de kandidatenlijst van het A.C.V. er als volgt uit. WERKLIEDEN. Gewone leden: Cardoen Leo, ge wezen metaalbewerker, Geluwe; - Denoyelle Lucien, gewezen meubel maker, leper: - Pattyn Achiel, pro pagandist A.C.V., Poperinge. Plaatsvervangende leden: Nuytten Julien, metaalbewerker, leper; - Lecolntre Jules. Langemark; - Le- doux Raymond, bediende A.C.V,, Komen Alleen de Kandidaten het van kunnen uw vertrouwen genieten BEDIENDEN. Gewone leden: Bode Marcel, vak bondsecretaris, leper; - Trawant Maurice, bankbediende, leper. Plaatsvervangende leden: Moris- se Aloïs-Danlël, bediende, leper; - Delobel Albert, bediende, Wervik. ARRONDISSEMENT OOSTENDE In het arrondissement Veurne- Diksmuide zullen geen verkiezin gen voor werkrechtersraden ge houden worden om reden dat er in dit arrondissement geen derge lijke inrichtingen bestaan. De even tuele geschillen die hier tussen werkgever en werknemer zouden rijzen worden door de vrederech ter beslist die dan als werkrechter zitting houdt, Voor diegenen echter uit het Veurnse en het Diksmuidse die in het arrondissement Oostende werk zaam zijn, geven wij hieronder de kandidatenlijsten dio aldaar door het A.C.V. ingediend werden. WERKLIEDEN. Gewone leden: Dries Claeys; - Ch.-Ern. Maeckelbergih#- Karei Goderls; - Oir.er Delrue. Plaatsvervangende leden; Willem Verstraete; - Albert Decraemer; - Richard Robaeys; - Pieter Braem. BEDIENDEN. Gewone leden; Jef Van Langen- hove; - Emiel Lamoot. Plaatsvervangende leden; Bt. De Busschere; - Em. Ducheyne. Deze verkiezing van arbeiders in toga zoals men de werkrech- ters wel eens noemt is van zeer groot belang. Kies daarom goed, kies eerlijke mensen op wie ge ten volle kunt rekenen. KIEST GOEDE WERKRECHTERS!... Gewetensvolle mensen Zijn nodig voor de Raad; En tevens wordt bedongen Van elke kandidaat, Dat hij én 't arbeidsleven... En d'arbeidswetten kent. Men kijke uit zijn ogen Wie men ter Rechtbank zendt! Bij deze grote sociale gebeurtenis die Zondag as. plaats heeft, zullen onze mensen hun gezond verstand gebruiken en voor die candidaten zal er alleen gestemd worden die de principes van onze christelijke beschaving huldigen en voorkomen op de lijst nummer 1, voorgedra gen door het A.C.V. Zij alleen ge nieten het volle vertrouwen van onze arbeiders en bedienden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Z. H. Excellentie Mgr de Bis schop heeft benoemd: Onderpastoor Ojj St Jozef te Oostende: E. H. Vermeulen, onder pastoor te Oostkamp. Onderpastoor te Oostkamp: E. H. Vanthournoudt, onderpastoor te Moen. Onderpastoor te, Moen: E. H. Traen C., priester in het Seminarie te Brugge. OVERLEDEN: E. H. Verstraete Cyr., pastoor te Kerkhove. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan ven de Koninklijke leper- se Schaakkring, werd een gansq feestelijkheid op touw gezet. Het begon met een plechtige Mis iij de St Meartenskathedraa i, opgedragen door Z. E- H. pelten Verhaeg'he. Het koor van dé hr André Moer man zong er met brio de meer stemmige mis yan Peter Benoit, die tot in de minste puntjes ver zorgd was. Hierna had een ont vangst plaats ten stadhulze dóór Burgemeester en het voltallig' Sche pencollege. 's Namiddigs had cr in de nieuw ontworpen salons van het Hotel en waarbij de terugtrekking vanBrittanjquc, ecu simultaanvoorstel. de Chinese' troepen uit Korea werd 'ing plaats op een 50-tal berden gegist. Er waren 9 stemmen voor, een niet-deelname, een onthouding en een stem tegen, deze van Rus land, die meteen een veto geteken de, zodat de resolutie als verworptn diende te worden aanzien- Harerzijds legde de Sovjet-dele gatie een resolutie neer tegen de misdadige agressie van de U.S.A. tegen Formosa Door de voormelde landen werd nu bij de algemene U.N.Q.-verga- dering een formele beschuldiging tegen China neergelegd. Intussen stelt India een poging NA TWEE DAGEN AFZONDERING BEVRIJD Vier jonge Naamse gvotkundigen, die te Mont-Godinnes in de «Trou du Renardeen 120 meter diep hol, waren afgedaald, werden tij dens hun tocht verrast door een watermassa, die in een toegangsga lerij drong. Een hunner was na heel wat moeite er in geslaagd Zondag om streeks 16 u. uit de spelonk te ge raken. Hij waarschuwde cjipnclcle',- Jljk een zijner vrienden te Namen. Jean Lefieur en de brandweer uit Dinant. Terwijl de brandweer het water een nieuwe loop gaf, daalde door de Belgische schaakkampioen,Jean Lefieur in het hol om hulp Meestér Frits Vanseters, en de Na tionale Schaakbondvoorzitter, dhr Vanhoorde. Of er spanning was getuigde de stilte en de aandacht van spelers en kjjklustigen. 's Avonds werd deze heerlijke dag besloten met een weelderig banket in het Hotel des Brassrars, waar een 80-tal genodigden aan zaten. Het, was een enige dag in de ge schiedenis van de Koninklijks Iïpérse Schaakkring en een flinke propaganda de schaaksport ter ere. te bieden aan de drie andere jon ge mannen: Thirrry Picard, Mar cel Colljgjicn en Emile Dubois, die Zondag te 19 u., na 24 uren te zijn afgezonderd geweest, konden be vrijd worden. na "ezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. J)ank Wij menen te weten dat de Heer Minister, eveneens het kabinet van de Hr Minister van Verkeers wezen, zich druk bezig houden om het probleem van het'treinverkeer in het, Westland en het midden der provincie op te lossen, Een af gevaardigde zou reeds een ónder- zoek ingesteld hebben op de streek. Wij vernemen dat de Hr Volks vertegenwoordiger STUBBE zich inspant om voldoening te schenken aan de talrijke reizigers van de streek leper en dat de Hr LEFERE. eveneens tussenkomt. De Hr Sena tor SERCU zal over enkele dagen de Hr Minister van Verkeerswezen In de Senaat interpelleren over zelfde aangelegenheid. Tenslotte heeft de Heer Volksvertegenwoor diger LAHAYE aan de Hr Minister van Verkeerswezen nieuwe vragen gesteld. Het zou ongetwijfeld interessrnt zijn van de N.M.B.S. volgende in lichtingen te bekomen: 1. Hoeveel kilometer: itten werden er afgelegd cp de lijn lëper- Roeselare in de maand October en November 1950 door de auto bussen? 2. Welke vergoedingen werden er betaald aan de uitbaters en hoeveel heeft de N.M.B.S. aan de ontvangers en toeziehtdien- sten als lonen uitbetaald? De cijfers die hieromtrent zullen bekomen worden kunnen dan best vergeleken worden met de onko.st- prijs vpn een uitbating met auto rails. Inderdaad, een kleine spoor- auto heeft thans als kostprijs, 6 fr. per kilometerrit. een grotere spoor- auto 9 fr. per kilometerrit. Qp deze treinen is er een veel groter aan tal plaatsen. De N M.B.S. betaalt HU vpor liet, autobusverkeef 9 fr. per kilometerrit,, té verhogen met hH loon der ontvangers. Een autorail kan 2 tot 3 maal meer reizigers vervoeren en in betere voorwaarden. Waarom verkiest de N.M.B-S. dan soms 2 tpt S auto bussen in te leggen wanneer dit zou kumun geschieden aan 9 fr. per kilometerrit? Bezuinigingen, ja, maar men betaalt liever 27 fr dan 9 fr. per kilometerrit. Daarbij komt nog dat de autobusbaan 26 km. be draagt en het spoor 22 kilometer. Net zoals in de jaren 1931-1938 zal de autobusiijn ook deficitair slui ten. Maar, Ja, wat baten kaars en tril als de Heren Beheerders der N.M.B S. en de Direetle niet willen zien en consekwest handelen. Op fle drempel van liet nieuwe Kerkelijk Jaar, liet allereerste grote feest: dai van Maria's Onbevlekte Ontvangenis! Waarom? Omdat Maria liet schone voorbeeld in van datgene wat de verlossing van ons zon moe ten maken: nieuwe, eclit goede en schone mensen. Zij was immers door Haar onbevlekte ontvangenis, door Haar volledige zondeloosheid heel Haar leven door, de tdeaie mens, zonder al die kleine en grote onvol maaktheden, slechte neigingen, ja zelfs kwaadwilligheden die alle an dere mensen ontsieren. Daarom noemt de Kerk Haar ook de eer van het mensengeslachtEen Duits godgeleerde vertelt In een van zijn hoeken over een ontmoeting die hij eens had In Home met een onbe kende: en die man, tot vertrouwen aangezet door liet priestergewaad, sprak heel zijn hart uit. Als Ik maar geloven kon, dan werd Ik knIUollek: en weet ge waar om? Omwille van het. geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis van Maria». Verstomd vroeg de godgeleerde om meer uitleg, en de mail vervolgde: Met dnt geloofspunt leert de Kerk immers dat er in dc mensheid tenminste één Is geweest die rein en zuiver Is geweest en nooit door Iets laag of zondig Is beroerd. Ik kan U in alle waarheid zeggen dat Ik een groot stuk vnn de wereld heli gezien, want Ik heli veel gereisd; en overal heb lk de ongelooflijke schande van (le mensheid. (1e zonde In al liaar vormen, ontmoet. Wat zou liet goed doen, te kunnen geloven dat er toch één is geweest, (lie van al (lat schan delijke vrljgehleven Is, één mensen ziel (lie steeds op zulke heerlijke hoogte Is gebleven dat de modder van al wat den adel van ons geslacht neerhaalt liaar nooit lieeft bezoedeld. Om aan de mensheid te kunnen ge loven. om op ons menszijn fler te kunnen zijn. daartoe hebben wij liw leer van de Onbevlekte Ontvan genis noillg Zo sprak die ongelovige. Het Is inderdaad waar: wie veel mensen van nabij kent. wie zlrhzelf tot in liet diepste van zijn eigen hart leert ken nen, die weet hoeveel lelijks er In een mensenhart kan opkomen. Het moet dan nog niet die uit barsting zijn van wreedheid, van barbaarsheid, van dierlijke Ikzuelit of genotzucht die zich soms open- haart In uitzonderlijke omstandig heden. neen; zelfs h|| mensen die zich van die uitersten vrijhouden, komen er toch zoveel minder schone Inzichten fU bedoelingen kijken In hun liandel en wandel! Ge zoudt soms gaan diegenen geloven die zpg- gen dat ge geen enkpl mens betrou wen moogt. Dan doet list deugd er aan te denken: één Is er die nooit Iets anders dan schone gevoelens heeft gehad, die zich nooit door Iets anders dan door liederijke inzlehten heeft, laten lelden, (lie nooit andere dan edele daden lieeft gesteld noeli andere dan verlipffende woorden heeft gesproken: Mnria. Ill het, mysterie van Haar zonde loosheid vindt de mensheid liaar flerhotd ovpr zlelizelf terug. Onze godsdienst Is ook daarom de schoonste, omdat hij in Jezus, de Mens verenigd met. de Godheid, ja, maar Iegelijk In Maria de niens tot de volle Placht yap hel hoogste s(jloou»ipei!SZi.ju opvoer!. HEENREIZEN IN NOVEMBER Op i November: naar Kasai: Moeder Adonia P:paepe, pit B?.le gem. Op 22 November zjjp vertrokken uit Tilbury (Lenden met bestem ming Ceyion; Zus: er Amaury Ma- ton uit Veurne, Zuster Godelieve Varheust, uit St-P-nijs bij Kort» rijk. H:t bisdom Brugge telt cp een bevolking' van minder dan i mil- lioen inv. cners, 2.075 heden nog le vende miss.onarlssen16 bissuiop- pen, vieariïöen, apcsloiische pre fecten, 810 priesters, 191 broeders en 1.058 zusters. Dit betekent 1 missionaris cp 483 Inwoners. Bovendien kent men de namen van 1.012 overleden missionarissen; eveneens van het bisdom Brugge geboortig; 22 bisschoppen, vicaris sen, apostonsehe prefecten, 61S priesters, 131 broeders en 244 zus ters. Het Bisdom Brugge is niet min der weldadig jn zijn giften. In '49 schenk het aan het Missiewerk 5.993.291 fr., d.i. 6 fr. per inwoner. Van 1921 tot 1949 wordt het eai bedrag van 69 millioen frank. Or,kinderen sparen de prentjes van Buffalo BUI. Wij hebben de filmen over hem gezien. Doch al deze dingen ve - bloemen te zeer de ware figuur van een man, die als held zoveel filmen en zoveel dedectieveverhalen heeft bezield. We le ren u echter hier de ware Buffalo Bill keptien. Buffalo Bill, die in werkelijkheid Wil liam Frederick Cody heette, werd te Scott Country in Lowa (Amerika) cp 26 Feb"uari 1836 geboren. Als jongen trok Hij naar Kansas en het was als COW-boy dat hij er eerst werkte, daarna n!s koetsier bij een rijke farmer (land bouwer) en tenslotte als koerier van de regering om gewichtige mededelingen van ver afgelegen poslen te paard over te brengen. Want toen was er van de telefoon nog geen spraak. Doch. wanneer men in de Colorado goud ontdekt had, zou hij er ook zijn kans wagen en gedreven door een echte goudkoorts, ging hij als delver naar Pikes Peak zijn geluk beproeven. Waren zijn verwachtingen groot geweest, zijn teleur stellingen waren het niet minder. Na ontzaglijke ontberingen te hebben gele den en armer dan ooit te voren, keerde 9" regiment cavalerie, wiens operaties vooral in Arkansas, Westelijk Missouri en in de Kansas gebeu-den. In vele ge vechten tegen opstandige Indianenstam men eu bandieten, onderscheidde hij zich en al spoedig werd de onversehrokicene tot kolonel van het Amerikaans leger be vorderd. Niemand voelde zich zo in de prairiën thuis en kende zijn bevolking zo goed als deze uitmuntende jager. Hij bekwam eervol ontslag in het leger bij zijn huwelijk met Louisa Fsderci in 1866. Kolonel Cody, die wat centen had gespaard, nam zich voor handel te drij ven. doch al spoedig gaf hij dat baantje op. Zijn onstuimige trekkersnatuur snak te naar de wljdse ruimte... naar «zijn» prairiën. Deze keer was het geluk hem te mee. hij naar Kansas terug en engageerde Hij werd hl dienst van de «Kansas Pa zich als prairiejager in de gebieden van öe Republlcarlvter (een prairie ls een uit gestrekte boomloze vlakte). door de prairie een nieuwe spoorbaan Gedurende een jaar was hij weer in aanleggen zou. Zijn taak was het door staatsdienst op Fei'd Larned, en in 1862 het neerechlsten van buffels in te staan kwam bij, dank zij zijn vriend generaal voor de nodige vleesbevoorrading van de Sheridan! bij het leger terecht. Hij werd honderden werklieden. En dat hij zijn verkenner, juist iets naar zijn zin In het nieuwe taak perfect uitvoerde zal wel blijken uit het feit dat hij gedurende de eerste zes maanden niet minder dan 4.200 buffels ïuerscbcot wat c.p een dage lijks gemiddelde van 23 ii 24 neerkomt. De onthutste en in bewondering staande werklieden noemden hem de ongeëve naarde buffeljager Buffalo BillDe Indianen die hem ook zeer populair von den, noemden hem Pa-he-heska wat Langharigebetekent. En terecht, zij hadden het zo slecht niet voor, want de 1,90 m. hoge en sterkgebouwde jager had lange, witte, tot op de schouders neer hangende haren, droeg' daarbij 'n uiterst langs snor en staande in zijn hoge knie laarzen zag hij er echt krijgshaftig uit. Onder invloed van vrienden liet hij zich overhalen met een troop Indianen op reis te gaan. Hij trad voor het eerst op te Qmaka in Nebraska. Hij breidde zijn mannen de steden binnen en maakte grote indruk. Gedreven door zoveel succos beslcot Buffalo Bill pp tournèe te gaan naar Europa over te steken. Ook in ons we relddeel verwierf de beroemde Amerikaan met; zijn leger internationale paarden- rijders reusachtige belangstelling. Doch, alhoewel hij zeer tevreden ln Europa vertoefde, was het gebrek aan ruimte hern erg' hinderend en boden de hem beschikbare kleine terreinen geen voldoende bewegingsvrijheid. Teruggekeerd in de Nieuwe Wereld, zag hij met lede ogen de eindeloze prairiën dan werkelijk onuitputbaar. Toch wel, lezers, maar zowel de Buffalo-verhalen uit onze jeugd, als deze voor de huidige generatie berusten louter uit fantasie en komen van ds pen van ultvindingrijke vertellers, 't Strekt hen ter ere de on verschrokkenheid en vooral de eerlijk heid van de grote prairiejager levendig te houden. Buffalo's voorspelling betreffende de cow-boy's werd bewaarheid. Weliswaar tooht de cinema ons filmurtisten, die als behendig en bedreven ruiter» acteren, doch eveneens ondergaat de begeesteren de. de nadelige invloed van de ontelbare sehtetparfcijen en gevechten. Echte cow boy's zijn er niet meer. Echte Buffalo Bill's evenmin, jammer genqeg. Moge het heerlijke leven van een echte Buffalo Bill ons tot voorbeeld strekken om zijn manshaftiglieid. Om zijn ridderlijkheid meteen. Want onze .jeugd, die heeldcr weken cinema loopt, wil dc cinemahelden te veel navolgen in ten prooi aan ontginning. Teruggetrokken fifuwe, ^let onmannelijke en on- 1 cific Raobroad Company., aanvaard op zijn troep _ult met Cow-Boys, Gancko's, liet ogenblik dat de maatschappij dwars te Denver in Colorado, waar hij zijn oude dag' doorbracht en sterven zou, voorspel de hij het uitsterven van de eigenlijke Cow-boy's. Over het avontuurlijk leven van Wil- Arabieren, Transvaalse boeren, Kozakken, liam Frederick Cody, werden en worden allemaal meesters in het paard rijden, vee'l heerlijke verhalen geschreven. We Met grote belangstelling volgde het tal- hoeven maar even aan onze eigen jeugd- rijk publiek de prestatie van de koene jaren terug te denken en zekerlijk zullen ruiters, die als 't ware met hun paarden wij ons veel genoeglijks herinneren. We- vergroeid waren. Buffalo Bill reed op het kelijks nog brengen Buffalo Bill reeksen, praohtig wit paard aan het hoofd van nieuwe wonderlijke avonturen. Zijn deze ridderlijke, Daarom gaat veel schone jeugd thans letterlijk kapot aan de cine ma. Het is daarom onze plicht de jeugd te betomen in haar cinemakoorts. Ja, van jongsaf. En alleen die filmen te gaan zien. die werkelijk helden vertonen. Als we 't zo niet doen, gaan we met onze schone jeugd van Vlaanderen waarvoor bloed en zweet werd gestort, geslachten ver, gaan we die jeugd om zeep. En dat heeft zelfs Buffalo Bill niet gewild. Zondagmorgen 3 December jl werd aan dc in opbouw zijnde brug te Adinkerkc over de Duin kerkevaart langs de waterkant een flets gevonden. Aangifte werd aaii de Rijkswacht van de Panne ge daan, die vaststelde dat de flets afkomstig was van Veurne. Onmid dellijk werd tot dreggen overge gaan en omstreeks 9 uur slaagde men er in het lijk op te halen van de Hr Denorme Albert, 40 jaar oud, veesntjdei', wonende Linden- dreef te Veurne, zijn armbanduur werk wees 7,16 uur. Zaterdagmorgen 2 December, was de man voor de ganse dag van huis vertrokken om zijn werk te verrichten. Dhr A. Denorme, goed gekend en geacht te Veurne, laat een Weduwe met drie kinderen na. Het parket van Veurne stelde ter plaats een onderzoek ln. Aan de kaal te leper diende Za terdag, omstreeks 18,30 u., het schip «Soaldls», dat er gemeerd lag, ge laden met beten. Hiervoor was een soort brug gemaakt en de auto- vrachtwagen van hr Liefpoghe uit Brielen, kwam deze opgereden. Hoogst waarschijnlijk door een ver keerde beweging kantelde de auto en kwam hij in het schip terecht. De menner Liefooghe. die tijdig zag wat er gebeurde, kon uit zijn stuurkabien wippen en kwam er met lichte kneuzingen af, Een de- panneuse had een viertal men werk om de zware kamion terug op de begane grond té brengen. Averij aan schip en auto. 't Kon erger.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2