De Aziatische Hooischelf mmm Sneltrein ontspoord in Ravijn Bazel-Amsterdam en gedeeltelijk gestort De Oorlog in Korea mm 0eu?Qomen, CDatt, Stephenson Zondaosermoen De der Regularisatie Tijdelijken Cnudde Provinciale Veeverzekering voor West-Vlaanderen vierde haar Zilveren Jubelfeest Kindje verbrand te Oostende IN KOKEND WATER OFVAI I FN EN MET INKT VERZORGD fabriek Luxueuze uitvoering Hoge technische kwaliteiten Getrouwe weergave Vraag een demonstratie bij de dichtstbij gelegen Officiële Verdeler Stoker op slag gedood, 4 zwaar 20 licht gewonden en Vijf«ig-tal leden onderscheiden Een De winners der grote loten van de Koleniale Loterij Nieuwpoorts vaartuig gestrand op Franse Kust De diplomatieke onderhandeling Drukke besprekingen te Lake Succes voor oplossing van de crisis in bet Verre Oosten. Nog de ontmoeting Truman-Attlee. Hr Attlee terug te Londen. Wanneer U een SPA bestelt Eis een SPA. Weiger alle andere waters. ELNA onder de Kerstboom welke verrassing I Honderdduizende vrouwen van gans de wereld waar deren de ELNA, onbetwist baar bewijs der kwaliteit van onze naaimachine. Schenk ook een ELNA, U zoudt niet beter kunnen kiezen. Kenmerken: Draagbaar vrije arm voor het stoppen der kousen, mouwen, broekpijpen, enz. valies omvormbaar in werktafel ingebouwde motor en lamp. NIEUWE ZWARE LUCHTHAFFEN VLIEGTUIG NEERGE STORT IN DE PYRENEEEN Zes doden FRANS VLIEGTUIG IN CONGO TE PLETTER GESTORT 37 doden- VLIEGTUIGRAMP IN NIEUW-ZEELAND Zeven doden SCHUIF Dronken chauffeurs DLI 120 3aar Spoorweg BIJ EXAMENS □OE n HET WEKELIJKS NIEUWS if s_ Zaïerdag 16 Deo. 1950. Blad?. 2. (VERVOLG) Denken we maar aan Hitler die het, dank zij de exploitatie van dat Europa, vier jaar lang tegen de gehele wereld volhield. In clie omtandigheden is het dan ook niet te verwonderen dat Rus land graag Amerika in een hinder laag zou lokken in Azië om aldus vrijer spel te hebben in Europa. Moskou wil de Sarnies in een hooischelf begraven in plaats van ze in Europa te zien stationeren. Wcint. een Icolosalc hooischelf is het.. Hooi omdat er, zoals hierbo ven gezegd, nog niet veel fijns uii te halen is. Een hooischelf daaren boven waarin hele legers als spel den zouden verdwijnen, gezien de reusachtige gebieden en de onuit roeibare partisanenlegers. Frankrifk moet voor dt' U.SiA. een kostelijk voorbeeld zijn, met zijn moeilijkheden in Indo-China Om nog niet te gewagen van het experiment dat zij zelf met Tsjang Kai Tsjek in China beleefd hebben. Het zou werkelijk zonde zijn ver gissingen thans op grote schaal te herbeginnen. Op gevaar af te moeten doorgaan bij sommigen als een capitulard of wat weet ik al, zeg ik daarom: men moet ten allen koste trachten tot een vergelijk en een stabilisa tie te komen in Azië. Meer nog: men moet in Azië Aziaten vinden die uit eigen bewe ging en door eigen macht het com munisme gaan tegenhouden, want anders krijgt de communistische propaganda het al te gemakkelijk een Monroëleer voor Azië te predi ken en er een rassenstrijd van te maken, gelen tegen blanken. Dat betekent dan uwer het prijs geven van een stuk van de wereld? Waarschijnlijk. Maar wat wilt ge anders, als ge nog niet bekwaam zij.t om al dat hooi op uw vork te nemen? Het Atlantisch gebied is de kern van de vrije wereld. Alles moet eerst in 't werk gesteld worden om dat gebied te beveiligen, want ge lukt dat niet, dan valt de rest van d.e wereld toch als een rijpe vrucht in de handen der Sovjets. Daarover geloven wij dan ook in de noodzakelijkheid ons thans be scheiden te houden bij de opbouw van. het noodzakelijk defensie-appa raat voor West-Europa en het Ame rikaans continent. En indien men de nodige tijd daartoe kan winnen, door Rood-China in de U.N.O. op te nemen en een ontspanning in het Oosten te weeg te brengen. Zoals men een Vierlandenconferen- tic moet organiseren wanneer ons dit toelaat zolang in vrede te leven tot wij bekwaam zullen zijn die vrede definitief te kunnen doen be waren, dank zij onze macht en onze sterkte. Dat we niét veel hoop hebben op een vreedzame wereldregeling met Rusland? Zolang Rusland' veel ster ker is dan wij en daarbij ook atoombommen zou krijgen zoals wij, inderdaad niet. En'niemand onder ons die enigs zins 2 .nadenkt. Brutaal geweld zwichtalleen voor brutaal gewéld. Wij moeten dus ook dat geweld zien te bezitten. Het konit altijd op hetzelfde neer. Het is. het politiek evangelie van deze hatdc'tijd. 11-12-50V.' WESTERLINCK. P. S. Wij "kunnen deze week niet besluiten zonder nog eens Mr Spaak met zijn Socialisten en Liberalen aan de kaak te stellen. Die heren hebben inderdaad menen te moeten afbreken met een traditie die steeds die geweest is van echte nationale partijen nl. de begroting van buitenlandse zaken te stemmen oni aldus te bewijzen dat de politiek ddkr ons land in het buitenland .ge voerd, door alle Belgen gesteund werd. De C.V.P. heeft dit ook gedaan toen zij van 45 tot 47 in de oppositie was. Nu verklaart dhr Spaa.k en na hem zijn liberale epigoon Lefèbvrc dat zij dat niet kunnen doen omdat zij geen vertrouwen hebben in dhr Van- Zeeland. En dat o.m. omdat onze afgevaar digden bij de U.N.O. voor de normali sering van dc betrekkingen met Span je gestemd hebben. Voor Mr Spaak mag men dus wel in vrede leven met. Tito en Stalin, maar niet met Franco. En dat de vriend Spaalc maar liever zwijge over het ie weinig ijver waar mee het Vijflandenpact of het Noord- Atlantisch Pact worden uitgevoerd. Had hij geen twee-drie. jaar met de communisten geheuld, het zou nooit zoi)er gekomen zijn. En dat hij bij zijn Engelse en Franse socialistische broertjes 'n beetje op tafel ging slaan en de les ging lezen, het zou ook be ter gaan. Wat 'n klein ventje toch! Zo moeilijk verdragen dat een ander in zijn zetel zit! Op de wijk Opex te Oostende is de kleine Emma Ryssen in een em mer kokend water gevallen en aan de opgelopen verwondingen bezwe ken. Uit het onderzoek is thans ge bleken dat de moeder van het wicht het kind na het ongeval zou hebben verzorgd door inkt op de brandwonden te smeren. Dit zou een heel slechte invloed hebben ge had op de toestand van het kind, zodat het eerder ten gevolge van deze verkeerde behandeling zou zijn bezweken. Men neemt aan dat de moeder in een vlaag van rade loosheid en te goeder trouw aldus gehandeld heeft. IV0LDERSSTRAAT.9 Ca ENT' SNELTREIN ONTSPOORD Het rustige winterlandschap dei- Ardennen, waar de sneeuw alles in een effen kleed gehuld heeft, was Woensdagnamiddag', in de omgeving van Poix-St Hubert, het toneel van een erge treinontsporing. Tusseh voornoemd station en Ha- trival wordt er aan de sporen ge werkt en om deze reden dient, op deze plaats de snelheid ider treinen merkelijk verminderd te worden. Toen de sneltrein uit Bazel ech ter rond 14.45 u. op deze plaats voorbijreed van uit de richting Aarlen, sprong plots de locomotief uit de sporen. Het logge gevaarte stortte van de berm in een 7 meter diepe ravijn, doch kwam weer op de wielen te recht. De pakwagen stortte even- Dinsdagmorgen vierde te Brugge de West-Vlaamse veeherverzekering haar 25-Jarlg bestaan. Dit jubileum zette in met een Mis ln de basiliek van het H. Bloed, opgedragen door Z. E. H. Kan. Colpaert. Hierna ging in de raadzaal van het Provinciaal hof een feestvergadering door, voor gezeten door de hr A. Olivier, Be stendig Afgevaardigde. Vooraf werd een welkomstwoord uitgesproken tot de overheidsperso nen en de meer dan 300 afgevaardig den. Hierna bracht de Hr Vande- moortele een belangrijk verslag uit. De Provinciegouverneur huldigde de vereniging en betuigde zijn clank- Voor de 17" schijf, getrokken te Vilvoorde, heeft het toeval de in tienden verdeelde biljetten aange duid als winners van het super- groot lot van twee en een half mil lioen, de grote loten van een mil- lioen en van. een half millioen. Zo ook voor een lot van 2, acht loten van 100,000 loten van 50.000 fr. en acht loten van 20.000 fr. baarheid aan deze noeste werkers. Volgende personen werden o.m. ge decoreerd: Rabaey Henri, Oyaert Re- mi, Debeerst Henri, Adinkerke; De- plancke Cyriac, Bavlkhove; Dujardin Alois, Taelmnn André, Deerlijk; Pat- foort Remi, Patfoort, Adrien, Hou- tem: Dochy Cyriel. Izegem; Morreel Henri. Houthulst; Vanoverberghe Cy riel, Decuyper Cyriel, Desomer Cy riel, Klerken; Van Eygen Jeroom, Germonpré Cyriel, Pyra Leopold, Le- ke; Goemaere André. Mannekensve- re; Avereyn Medard, Pervljze; Beuse- linck Arthur, Warlop Julien, Stuive- kenskerke; Godderis Henrl, Vanheu- le Alois, Pervljze: Lapon August, Stuivokenskerke; Mnenhout Kamiel, Degrauwe Cyriel, Duron Knmlel, Ramskapelle; Bossaert Maurice, Pro ven; Louwage Henri, Roesbruggc: Vnndromme Eloot, Beveren-IJzer; Deolercq Hector, Veurne; Degheele Sylvaln, Alverngem; Devloo Mauri ce, Veurne; Thiel Louis, Coppens Edmond, Bostoen Jozef, Westkcpelle; Noliet Cyriel, Degrauwe William, Woumen. Dc Hr Mat sprak namens do mi nister van Landbouw. Mgr Cruys- berghs hield het slotwoord in naam van de Boerenbond. eens in de ravijn en werd totaal vernield. De eerste reizigerswagen volgde verder de diepte in, doch bleef, dank zij de sterke metalen constructie, gespaard. De tweede reizigerswagen kantelde op het Spoor zelf. De hoofdconducteur slaagde er in spoedig in verbinding te treden met het station van Poix-St Hu- bert, vanwaar onverwijld hulp ter plaats kwam. Met oxigeen-branders moesten delen van de locomotief doorge brand worden, ten einde stoker en machinist te kunnen bevrijden. De stoker echter bleek op slag gedood, terwijl'de machinist ernstige ver wondingen opliep. In de gekantelde rijtuigen trof men 4 zwaar- en een 20-tal licht gekwetsten aan. TE GROTE SNELHEID? Uit verklaringen van reizigers blijkt dat de trein, op het ogenblik dat hij het gevaarlijk baanvak der werken voorbijreed, de voorgeschre ven snelheidsvel-mindering niet zou toegepast hebben. Het mag echter een geluk heten dat, gezien de gro te snelheid van de trein, deze ont sporing geen erger gevolgen had. De baan bleef gans de dag ver sperd voor het treinverkeer. Uit de spoorwerkplaatsen van Schaarbeek werd onmiddellijk een hefkraan van 65 ton ter plaatse gezonden om de opruimingswerken uit te voeren. Dhr Bertrand, kabinetschef van de Minister van Verkeerswezen, het parket van Neufch&teau en de hoofdingenieurs van Namen en Aarlen stelden een onderzoek in. Ter hoogte der Franse kust nabij de Belgische grens, is op de Hills bank de 732 vastgelopen. Een Frans vaartuig verwittigde de reddings dienst van Duinkerken, die onmid dellijk ter plaatse verscheen. Ook de reddingsboot van Nieuwpoort voer uit om hulp te bieden. Dins dagmiddag, bij hoog water, slaagde een Franse sleepboot erin het schip weer vlot te krijgen. (VERVOLG) Ook de Zuid-Koreaanse een heden die tot dicht de Russische grens waren genaderd, blijken te zijn teruggetrokken en ingescheept, scheept. Het werd dus een algemene te rugtocht der U.N.O.-troepen uit Noord- Korea. Nog werd gemeld dat Britse troe pen een Centurion-tank, van 50 ton, waarvan de bijzonderheden nog niet werden prijsg geven en die nog geen schot had gelost, dooi de Britten moest worden prijsgege ven wegens defect. Vooraleer de tank te verlaten werd alles wegge nomen wat maar mogelijk werd, en het gevaarte in brand gestoken met alle munitie erin. Daarop heb ben nog vliegtuigen dc tank ver der vernietigd met raketten. 300.000 CHINEZEN IN KOREA Volgens frontberichten zijn thans ook twee geharde Mongoolse rui- terdivisies ingezet in Noord-Korea; zou de Chinese troepenmacht al daar nu 300.000 man bedragen, wijl er nog 700.000 in reserve zouden zijn gehouden. Negen in Mandsjoerije gereorga niseerde Noord-Koreaanse divisies zouden nu terug in Noord-Korea zijn toegekomen, zodat de Commu nisten er nu beschikken over 35 divisies, plus 50.000 partisanen die achter de frontlijn van de U.N.O.- machten opereren. De Vtrenigde Naties hebben daartegenover een 160.000 man op te stellen. MILLIOENEN VLUCHTELINGEN OF DE DOOL Door vrees bevangen zijn nu de inwoners van ganse steden en dor pen van Noord-Korea op de vlucht geslagen zuidwaarts. De overheden schatten het aantal dier ongeluk- kigen op 6 millioen. Het is een wilde vlucht geworden. met alle middelen en niettegenstaande ont» boring en koude. Zo werd te Noor den van de 38" breedtegraad een colonne vluchtelingen opgemerkt welke geschat wordt cp 300.000 a 500.000 mannen, vrouwen en kin deren. Niets schijnt hen te kunnen weerhouden. 13 AZIATISCHE LANDEN SPAN NEN ZvCH IN OM 'N REGELING TE BEWERKSTELLIGEN Wijl in Noord-Korea de U.N.O.- strijdkrachten moesten wijken voor de Chinese Communisten, werden te Lake Success, bij de U.N.O., hoofdzakelijk cnd.r het impu.s van India en uezes vertegenwoordiger, Hr Rau, drukke besprekingen ge voerd om een oplossing aan de cri sis in het Verre Oosten te bereiken. i.iet grote spanning werd intus sen uitgezien naar het feit zo de Chinese communisten al dan niet halt zouden houden aan de 38" breedtegraad. In het raam dier besprekingen had de Hr Benegal Rau, de leider der Indische afvaardiging, meerde- re ontmoetingen met de leider der Chinese afvaardiging van Peking, die te Lake Success vertoeft, name lijk Woe Hsjoe Tsjoean. Zo werd gemeld dat c'.e Hr Rau, met de steun van 12 andere Aziati sche landen, Peking zou verzocht hebben halt te houden aan de 38" parhllel én besprekingen te aan vaarden. Doorgaans welingelichte kringen meenden daarop te weten dat Peking bereid zou zijn bespre kingen te voeren, maar dan op voorwaarde cp voet van gelijkheid te worden behandeld. Nog dat Pe king het voorstel tot halthouden aan de 38° breedtegraad onder zoekt, erop staat de vijandelijkhe den ten spoedigste te beëindigen, cn alle betwiste punten van liet Verre Oosten wenste te bespreken. Het optimisme te Lake Success was alsdan wel niet groot, maar toch venden nieuwe bijeenkomsten plaats, zo van Trygve Lie met Wóe, van de Britse afgevaardigde Glad- wyn Jebb met Woe, van Gladwyn Jebb met de Amerikaanse gedele geerde Gross, van Rau met de ver tegenwoordigers van de 12 andere Aziatische landen. Over het al of niet halt houden aan de 38" breed tegraad verklaarde Woe aan Rau: De U.N.O. zal zelf kunnen oorde len of wij antwoorden Te Peking hadden eveneens besprekingen plaats tussen de ambassadeur van India en de Chinese Minister van Buitenlandse Zaken, Tshoe en Lal. Volgens Zuid-Amerikaanse bron, werd nog verzekerd dat de Chine zen uit Korea zouden vertrekken zo Peking een gelijkwaardige stem krijgen zou ter regeling van de kwestie Formosa. Dinsdag jl. nu hebben 13 Aziati sche landen, groep vormend, twee moties bij de algemene U.N.O.-ver gadering neergelegd, om te pogen een einde te stellen aan de oorlog in Korea. De eerste motie voorziet de stopzetting van de vijandelijk heden, wijl de tweede de vorming van een commissie voorhoudt wel ke tot taak zou hebben alle kwes ties betreffende het Verre Oosten, het herstel van de vrede in Korea, inbegrepen, te bespreken cn te on derzoeken. Na meerdere conferenties te heb ben gehouden, hebbri dn HH. Truman en Attlee een slotconimu- Volgens dit Communiqué werd overeengekomen de strijd in Korea voort te zetten de verdediging in Europa te versterken; - de beide landen een gezamen lijk systiem van verdediging tegen het communisme zullen inzetten; dat er geen sprake kan zijn van toegevingen aan een aanran der; dat beide landen bereid zijn een einde te Stellen aan de oorlog in Korea door besprekingen; dat geen overeenkomst werd bereikt inzake de opneming van Communistisch China in de U.N.O. dat onmiddellijk de Noord-At lantische verdediging dient opge bouwd dat President Truman de Hr Attlee op de hoogte houden zal van een al of niet gebruik van de atoombommen; dat wat Korea en China be treft het a' of niet overschrijden door de Chinezen van de 38° pa rallel over de verdere gebeurtenis sen zal beslissen; dat de U.N.O.-strijdkrachten in ieder geval Korea zullen verla ten dan wanneer de toestand ér volkomen onhoudbaar zou worden, In de bijdrage van onze mede werker Westerlinck wordt over dit onderhoud verder uitgeweid. Na de beëindiging van de be sprekingen met President Truman is de Hr Attlee dan nog afgereisd naar de Canadese hoofdstad waar hij de leden van de Canadese Re gering ontmoette en besprekingen voerde. Daarna is hij naar Londen afgereisd. TOTALE MOBILISATIE IN DE U.S.A.? Door de plaatsvervangende se cretaris van Frésident Truman we>-d verklaard dat de U.S.A.-Re gering de mogelijkheid heeft over wogen over te gaan tot de uitvaar diging van een algemene mobili satie, maar dat desaangaande nog niets werd besloten, TCHANG-KAI-SHEK BIEDT HULP De Amerikaanse radio-commen tator en filmspeler Robert Montgo mery te woord staande, heeft de Chinese Nationalistische Maar schalk Tchang-Kai-Shek verklaard bereid te zijn troepen in te zetten tot een invasie van het Chinese vasteland, mits hulp van een ge coördineerde actie van U.N.O.- vloot en luchtmacht. Ook te Washington verklaarde de Chinese ambassadeur dat twee millioen Chinezen klaar zijn om de Communisten te bestrijden, name lijk 600.000 op Formosa en 1.500.000 partisanen in China zelf. COMPLOT OM Mc ARTHUR TE VERMOORDEN IN JAPAN ONTDEKT Door de Amerikaanse politie in Japan, werd een onderzoek inge steld inzake de ontdekking van een Communistisch complot dat tot doel had Generaal Mac Arthur te vermoorden. Twee Japanners wer den reeds aangehouden. SPI mts» Vraagt brochure Nr L 185 ol demonstratie zonder verbintenis ten Uwent of in onze verkoophuizen 47, Grote Markt, KORTRIJK - Telefoon 255.20 60, Steenstraat, BRUGGE Telefoon 363.60 (d-8984) BRIEF UIT BRUSSEL DE REGULARISATIE DER TÏJDELIJKEN Een eerste stap werd nu gezet naar de oplossing van het vraag- stuk der tijdelijken in de staats besturen. Het aantal daarvan is inmiddels gestegen tot ruim 35.000 I zodat de ontworpen maatregelen heel wat mensen interesseren. Men heeft de benoeming in vast ver- band zolang uitgesteld, tot men is gaan beseffen dat men andere maatstaven moest aanleggen dan de gebruikelijke. Onder de tijdelij ken bevonden zich n.u imra is reeds heel wat mensen die de schoolban ken al ettelijke jaren geleden ver- j laten hadden en m;n kon deze I mensen niet onderwerpen aan de gewone schoolse examenproeven. Voorts diende rekening te worden I gehouden met de voorkeurrechten i van sommigen welke politieke ge vangenen cf weerstanders waren. Om al deze redenen we"c nu een eenvoudiger regeling voorgesteld waarin met één en ander rekening wordt gehouden. Deze regeling werd 250.000'fr., fr., negen orfVvf 1 ra f o tv Tri deelde biljetten: twee loten van 250.000 fr., vier loten van 100 000 fr., drie loten van 50.000 fr. en ze ven loten van 20.000 fr. niqué verstrekt. Een passagierstoestel van de Air Atlas stortte neer op de hel ling van de berg Ouillat, in de Py reneeën. Zes der inzittenden kwa men om het leven, de drie overigen werden gewond. Ten Zuid-Oosten van Bangui, Frans-Congo, in een bergachtig gebied, is een Frans vliegtuig te pletter gestort dat 50 jSenegalezen aan boord had en 7 leden van de bemanning. Het toestel was op weg van Dakar naar Madagascar. Zeven en dertig inzittenden wer den gedood, vier anderen zijn ver mist, terwijl er 16 gewond werden en naar een kliniek moesten wor den overgebracht. Een Nieuw-Zeelands Catalina- toestel stortte te pletter ten Westen, van Samoa. Zeven van dc 'le den der bemanning Wrcïeii hierbij bekwam slechts na 'ezing, ons blad in de handen van een vriend of gohuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank Uit een radiopraatje door Dr Piet De Somer, wetsdokter te Leuven, vóór de micro van het N.I.R, ge houden, ter gelegenheid van een nieuwe actie, ingezet door het Na tionaal Comité tegen het Alcoholis me tot bestrijding van de ver keersongevallen door drankmisbruik veroorzaakt, lichten wij het vol gende: o Voor een chauffeur levert het drinken van kleine hoeveelheden, o.m. 4 8 glazen bier, een zeer groot gevaar op. Dat geeft hem inderdaad een groter zelfvertrou wen, zodat hij zich in staat voelt meer te wagen dan in normale toe stand. Hij is er zich daarbij niet van bewust, dat zijn capaciteiten reeds sterk aangetast zijn. De sta tistieken bewijzen zulks onweerleg baar. De helft van de verkeers ongevallen in België worden teweeg gebracht door mensen, die -skth ón der de invloed van alchhol bevin den en de grgte"meerderheid daar van door personen, die minder dan 10 glaze'u. dronken. Een hoog per centage autovoerders hebben on- gelu'i-iten veroorzaakt na het drin ken van slechts een viertal glazen 'bier. Dit is niet te verwonderen, als nren maar even bedenkt dat alcohol Juist <iie vermogens aantast, die ab soluut noodzakelijk zijn om veilig een auto of motor te sturen. reeds goedgekeurd door het par lement en moet nog door de Se naat bekrachtigd worden. Ailes zal nu spoedig in kannen en kruiken zijn. Wanneer geen roet in het eten mt docr een regeringscrisis. Door een eigenaar dig samentreffen immers werd de meermalen in het vooruitzicht ge stelde regeling van het vraagstuk der tijdelijken uitgesteld ingevolge een regeringscrisis. Daarvan is echter vooralsnog geen sprake. STRUVr AAN Dt BEURT Het is de gewoente in Kamer en Senaat in een der galerijen de por- t-etten op te hangen van de voor- zittsr der hoge vergadering. Deze geschilderde portretten werden reeds meermalen gemaakt door de gekende kunstschilder baron Isi- door Opsomer. Aldus werden door hrm de trek ken vereeuwigd van de Kamervoor zitters Huysmans ën Van Cauwe- laert en van de Senaatsvoorzitter Liffens. Eerlang zal nu ook het portret van de tegenwoordige Senaatsvoor zitter, de hr Struye, in de rij ko men. Het wordt door dezelfde kunstschilder gemaakt. VOOR KOREA, UITSTAPPEN... Het Belgisch bataljon voor Korea zal dus met enige vertraging ver- trekkm naar het verre Oosten. Er werden reeds afscheidsfeesten ge geven en vlammende redevoeringen gehouden om hulde te brengen aan de soldaten die..., aan de onver biddelijke strijd tegen het commu nisme dat..., enz., enz. De zaak van de wereldvrede is natuurlijk een mooie zaak. En het pielt voor de gezonde opvattingen welke in ons land heersen, dat er nog vrijwilligers gevonden worden om deze zaak met de wapens in de hand te dienen. Sommigen hebben het nodig ge oordeeld deze zaak te dienen met behoud van hun parlementaire wedde. Dat pleit nu weer niet voor deze gezonde opvattingen, evenmin het feit dat diezelfde mensen het nodig achten de lange weg wat in te korten en er een luchtreisje van te maken over New-York en dc States. ZAKSKES PLAKKEN Daar zal wel wat gegrinnik zijn en geknars van tanden in onze Interneringscentra wanneer men daar de berichten leest over onze Korea-soldaten. Daar zitten immers nog ettelijke jongsns uit ons mid den in de gevangenis. Onder hen zijn er die met hun jeugdige over moed ook eens haar het Oosten zijn getrokken om er te strijden ais soldaten die..., aan de onver- t dichte verwondingen. biddelijke strijd tegen het commu nisme dat..., enz., enz. Zij waren toen zeventien jaar en nu zijn zij er 24 of 25 en zij plakken acht uur per dag zakskes in de gevangenis. Zij hebben des tijds tegen de communisten gestre den in een feldgrau uniform met de wapens die hun door de Duitsers in handen waren gegeven. Nu wil men diezelfde Duitsers ten allen prijz? weer in de scalpendans jagen om het Westen t,e beveiligen. Het is te begrijpen dat deze niet erg enthousiast zijn en niet lopen om er bij te zijn. Maar die jongens uit ons midden plakken verder zakskes en vragen zich af hoe men dat alles aaneen' rijmt en hoe hun noemloos ver raad nu ineens tot nameloos hel dendom kan verheven worden. Daar is wel wat bitterheid in hun gemoed en soms een scham perheid in hun woorden die u ont wapent. Ais de Russen naar het Westen korten, ie! één van <Jie joncens, gaat gij hen dan maar bë- strijden. Ik zal dan wei over uw 1 heldenmoed spreken»... Jamaar, ge moet toch ender scheid maken, zult ge mij zeggen. Zeker, zeker, we zijn alleen maar uiterst benieuwd om te vernemen welk onderscheid. En we zijn lang niet zeker dat de Chinezen van Mrio-Tse-Toeng zullen zien dat er enig verschil is met wat de Ivai'ofs van Leningrad gezien hebben. B"- ha've dan wat de uniformen be treft. "--"ja Maar moet men daarvoor jaren lang zakskes plakken? PAS. KOKER 15 ER. en In 1830 reed tussen Manchester Liverpool de eerste trein der wereld. Werden gewonnen door niet ver-; De ontwikkeling van dc spoorweg ging Zeer logisch. De locomotief werd niet bij mirakel uit de grond gestampt. Anderhalve eeuw g-leden, ten gevolge der mekanieke spinnerijen, hadden de ren zes tienden van bet supergroot lot van twee en een half miliioen geïnd. DE WINNERS: 6 bedienden van een grootwarenhuis te Brussel; een haartoapperjJit Brussel zVf.In liet Verjin had dc schrik de andere Jacqueline verlamd, en dan had een vreemd plan zich van haar meester gemaakt. Ze had haar eigen naam aan het gestorven meisje gege ven en zichzelf Jacqueline Miller ge noemd. Daarop was ze naar Engeland afgereisd om de erfenis in hezit te némen. Te Liverpool werd. zij opge wacht door dhr. Hunter, Procureur, en vertegenwoordiger der Firma Hun- ter en Portman, die de erfeniszaak regelt. Hij vergezelt haar naar zijn woning, waar Jackie kennis maakt met Hunter's vriendelijke moeder. Op datum van 12 December wa- 1 fabrieken in Engeland veel meer brand stof nodig. Het hout werd schaars. Er morsten meer kolen ontgonnen worden, doch dit ging te traag, vooral door de eeuwige last van het water, dat moest uitgepompt worden. Daarin zal Newco- mrgiwë V^iffiaaY'iiiaF'tfe maYara:§nj®,pv weg: :r in- Daar is Mary Grant, zei hij, h ge moet haar een bezoek brengen. gezet Zij zal u bij heel wat mensen in- ml, die troduceren; en dan hebt ge nog dtegen- uw vriend Mandeville. vmdige Die woont niet in Engeland! leerde Hij leunde tegen de schoorsteen- n?; mi- mantel en keek haar onderzoekend enz., aan. jn ,el- Ge zijt een onredelijke jonge a>n ge- vrouw, zei hij kalm, ge hebt een Watt grote buitenkans gehad, ge hebt fEns 70 de hele wereld voor u, en in zekere 1 knut- zin kunt ge gaan en doen waar 1 en wat ge wilt. Wat kan men nog is ste- rneer verlangen? t Watt Bóven haalde, en er een" g: Ik zou niet alleen op reis kun nen gaan, zei Jackie, ik zou in ieder geval veel te bang zijn alleen. Is het dan nodi" pei'suifen-at, fTl5örreis te Brussel en wonend te Portugal. Beroepen aangegeven door som mige winners: brievenbesteller, bontwerker, landbouwer, makelaar, mechaniêker, directeur ener maat schappij, handelaar in gevogelte, metselaar, mijnwerker, secretaris, j seinwachter bij de spoorwegen, tim- merman, vleeshouwer, talrijke pot- Jeo, een verminkte. 'on""- TL» naar pp' amen wij niet beter doen, dan u te nemen naar het verslag van de ...•.te treinreis. Dezer dagen konden wij 120 jaar oude kranten even inkijken. Treffend en leerrijk is het verslag! Op 18 September drukte de Morning Post'n uitvoerig verslag over van haar correspondent, die te Manchetser de eer ste trein zag. Hij beschreef eerst hoe de Langs de weg schreef de correspon- gerhiiis, en wel op het ogenblik dat deze dent «werd herhaaldelijk gefloten door stond te praten met de Hertog van Wel de arbeiders, die gekant zijn tegen deze grote nationale verbetering, en meer dan eens werden onder 't voorbijgaan stenen op de wagens geslingerd. Alleen door pi quets ruiterij langs de weg te plaatsen, kon er voor gezorgd worden, dat de dag rustig verliep, want er waren grote mas- trtrin zich in beweging zette onder het sa's-op do been, en met leedwezen moet gejuich ener fatsoenlijk-geklede, van ver- iK zeggen, dat zij niet door de wreed- rukking stralende bevolking van ruim zaamstc en ordelijkste geest beheerst 80.000 zielen, een massa levende voorwer- v.erden». Hier cn daar legden zij een pen gelijk zelden in deze plaats bijeenge- brutale neiging aan dc dag om een deel komen zijn Het aantal toeschouwers van de spoorweg op te breken. tussen de steden Liverpool en Manches ter, schatte de correspondent op niet minder dan 1 millioen. Dit cijfer is waar schijnlijk zeer overdreven, en berust op de veronderstelling dat zowat half Lan cashire (dat toen hoogstens 2 millioen Zelfs pogingen tot brandstichting wer den aangewend. Brandstichtersschreef, de corres pondent, zijn hier aan het werk, en het grieft mij zeer te moeten zeggen dat vele van deze dingen der revolutie brand stichter en brandstichtend middel inwoners geteld kan hebben) op de been ..r'ote lo- was. In ieder geval blijkt er uit, dat de zijn nl. in 't Engels beide ince'ndary comotief van maakte, die wagens achter belangstelling buitengewoon groot was, kosteloos rondgedeeld werden docr een zich zou slepen op sporen. De spoorweg vooral indien men in aanmerking neemt, persoon, van wie men beweerde dat hij was geboren. hoe gebrekkig in die tijd de vervoer- hiertoe aangenomen wns door de herber- Doch het zou nog een tijdje duren eer middelen waren welke enige honderddui- giers; deze hebben evenwel de onbesuisde de eerste trein zou lopen. Daar was im- zende mensen naar de spoorlijn hadden daad van de man. die hun agent zou mers veel domme tegenwerking. Om u kunnen brengen. zijn. beslist van zich afgeschoven ,,I£aar niet al*en za£en ,"iet wonder met Bijde openingsplechtigheid werd ge- blijdschap aan. dood, Mr Huskisscn, een lid van het La- een juist en trouw beeld te geven van tijd en omstandigheden van de eerste spoor- ling'ton, daar hij meegesleurd werd door een open portier. De vijandige betogingen, waarvan de Morning Post melding maakte, waren natuurlijk op zichzelf staande antispoor- wegbetogingen, maar pasten in liet ka der van de tijd. Het jaar 1830 was een revolutiejaar, en ook in Engeland was hel alles behalve rustig. In het Zuiden des lands, waren brandstichtingen aan de orde van de dag of eigenlijk van de nacht. In Frankrijk was de Jullomwcnte- ling voorafgegaan door brandstichtingen cn Engelse opstandelingen meenden dat, wanneer zij dat voorbeeld volgden, de omwenteling wel vanzelf zou komen. Er heerste bovendien grote werkloosheid (Europa maakt vandaag niet zijn eerste economische crisis door) en deze werd toegeschreven aan de machines, vooral aan de landbouwmachines, die meer en meer in gebruik kwamen. Troepen ar beiders maakten zich herhaaldelijk schuldig aan de vernieling van machines, en in dit licht moet men dan ook de baldadigheden tegen de eerste spoorweg en trein beschouwen. De Hertog van Wellington. Engelands beroemdste veld heer, was een buitengewoon onbekwaam staatsman, en als Minister hoogst on populair. In de gedenkschriften van bekende personen uit dien tijd vind ik weinig dat betrekking heeft op de grote gebeurtenis van 15 September 1830. Fred Harrison vertelt, dat de lijn Liverpool-Manchester in 1830, 30.000 Pond Sterling opbracht, waarmee waarschijnlijk niet het cijfer der bruto-ontvangsten, maar dat der winst wordt opgegeven. Vijf jaar later kreeg België de eerste spoorweg op het vasteland; Brussel- Mechelen. En na ruim een eeuw is het thans een probleem geworden of de spoorweg het nog langer zal halen tegen vliegmachine, camion en schip, auto en moto. Gelukkig dat de mensen JU thans veel reizen, en hoe verder hoe liever, en dat m<,pr plmitske vindt, «lai^ l*rutj>t de Belgische Spoorwegen zeer ccnfortabel en zacht zijn ingericht. In onze Westhoek echter hebben som mige treintjes het reeds moeten afleggen tegen de autobus 11 nc nuwuio. 11 Gelukkig ook dat de grote gezinnen te- gen halve prijs rijden. En dat wij alleman] nog geen auto lubben. Ofschoon dat ze reeds lang voor zeggen dat al onze kinderen nog in auto zullen rijden. Och God, en ons arm treintje dan! Kom, we treuren niet. Eens ging het te voet. dan te paard, dan met koets of d.eligence, of barge (trekschuit), dan vat de postiljon en de paardentram, dan met trein en tram. Nu met auto en bus. Straks per vliegtuig. Want Sint Niklaas landt al per vliegtuig! 't Is te zeggen niet een helicoptsr op onze markten. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten De derde Zondag ln de Advent wordt gewoonlijk genoemd naar bet eerste woord van de Misdienst; (laudetedat wil zeggen: «Ver» heugt U Daar zijn lieel wat mensen die ons Christendom een triestige gods dienst noemen. ZIJ stellen liet. voor, alsof niemand een goed rhrlsten zou kunnen zijn, als lilj niet droefgees tig Is; en zij steunen hierbij op hel; woord van Onze Lieve lieer: Wie zijn krols niet; draagt, kan mijn leerling niet zijn Welnu zo rede neren 'IJ. een kruis dragen, dat Is toeh triestig? Eu bijgevolg, de chris ten godsdienst Is een vlland van dc blijheid! Zo redeneren zij. en ze re- doneren glad verkeerd. Dal kan al bewezen worden alléén maar doof op te kijken naar het voorbeeld tan de besten on 'er de christenen: dc Heiligen. II; daag Iedereen uit, één «triestige Ilelllgc» te ontdekken. Ge zult er genoeg vinden die veel gele den hebben, jawel: ge zult er zelfs véél kunnen aanduiden, die zichzelf doen lijden hebben In zelfversfer- vlng die ons doet huiveren: maar geen één die niet blij was, ook te midden van het lijden. Dat Is Juist het geheim van ons christendom, als we 't eens goed verstaan hebben en 't belevenom dat geen mens 't krols kan ontgaan, doet onze godsdienst ln en door bet kruis blij leven. Dat gaat, voorwaar. En als dat niet, ging. dan was bet; mensenleven ondragelijk. Want leder buis beeft zijn kruis en leder hart hoeft zijn smart en wie niet blij kan zijn terwijl hij 't kruis draagt, die is veroordeeld tot eeu wigdurende droefenis. Ik zou wel eens willen weten, waar er méést en hartelijkst gelachen wordt: in een slreug slot klooster of in bet midden van wereldse genie ters die alles hebben wat een mens maar kan verlangen. Het was toch een goddeloze die schreef Vis ge op héél de wereld géén plaats meer vindt, waar hartelijke blijheid heerst, ga dan naar een streng klooster: daar zult ge oog horen la- chen, want als de blijheid nergens ze iM'lifpr <l<« muren van do l<loo«4£rs als in liaar laatste schuilplaat* Echte christenmensen weten flat ook Zij hehhen hun kruisen en hun lijden, zeker; zij hehhen er som* meer chili andoren; toch zouden ze ilet willen rullen liet stille fccluk vuil hun tevredenheid met de uit - kundige kermisvreugde van de zon daars. Want die kermisvreugde sterft met het geschal van de instrument ten, en laten een zeer hittere nu- J smaak achter; de vrede van het christenhart Is gevestigd In Clod, die nooit ontgoochelt en nooit verlaat. Weest blij zegt de Kerk ons vandaag: weest blij, ge hebt er alle redenen voor: want (hul Is t nnhlj. IJ die verlost zijt door zijn komst, en die In uw verlossing met d* kracht om 't onvermijdelijk krui# te dragen, ook nog de zekerheid ont vangen hebt dat 't kruis de beste ladder Is naar het onvergankelijk

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2