Kerstmis Het Schuman-pian en Belgie O Zo is en zo u?os Gpoenland Westvlaamse Missiezuster in Korea vermist den Ouden Tijd ïn mÊÊÊm Minister De Taeye huldigt de nieuwe Kantoren in van het Woningfonds van de Bond der Kroostrijke Gezinnen BISDOM BRUGGE Vernieuwing van kortingskaarten op de spoorwegen E. M. Mechtilde DE VRIESE uit de Karmel leper van LEGERNIEUWS Onmiddellijke nadelen en toekomstige voordelen grote gezinnen l!lll!lllII§l!Sllll!S!IBIi!!ISIIiIllgF VANAF JANUARI 1951 Kolonlole Loterij EEN GEHEEL NIEUW PLAN VOOR l93B8BISSSSISllEiSIE!l2il!iB8lll!!llli TWEE VIERLINGEN IN ENKELE WEKEN BIJ SAN SEBASTIAN DE OFFICIËLE INHULDIGING VAN GROTE WERKEN TE K0RTRIJK KWESTIE VAN DOPEN PRIESTERBENOEMINGEN Haven van DuKnkerke wegens slecht weer gesBeten In Frankrijk enkel gele autoiampen Dom Modest VAN ASSCHE Een record van duurzaamheid ©ut3enb jaar (Bescbiebenfs Mevr. K. Aubroeck begraven Middenstanders, HBT WKKKLIJXS NTSÜWB F n Zalerd»! D««. 1080. Blftdl. J, voor Had Je «en boomgaard waarin er enkele bomen niet meer droegen, sloeg er maar met een bijl in tij dens de Kerstnacht. Ze zouden voortaan wel dragen. Maar je moest er voor opletten dat je dan met geen spinnewiel in de boomgaard wandeldel (Wat een spinnewiel daarbij komt doen, kan wellicht uitgelegd worden door het feit dat men destijds spon tijdens de lange winteravonden). Alles wat op de vooravond van Kerstdag gezaaid was moest ge dijen, zelfs al zaaide men het boven een centimeter-dikke sneeuwlaag. Maar het oude volksgeloof om trent Kerstdag is nog niet uitgeput. Men kende in vele Vlaamse dorpen klokkensagen, over verzwolgen en vervloekte klokken die te midder nacht in klokkenputten op geheim zinnige wijze begonnen te lulden. Verborgen schatten werden op het Kerstnachtuur zichtbaar. In oude kastelen vielen deuren in of Wentelden rotsblokken weg om verstopte rijkdommen bloot te leg gen. In Frankrijk beweerde men zelfs dat menhirs zich op het mid dernachtsuur omdraaiden. Een koude Kerstdag is een warme. [Pasen. Een warme Kerstdag ls een koude [Pasen. Geeft Kerstmis warme zonneschijn Dan zal er met Pasen nog houtvuur [zijn. Een Kerstmis aan de wand Is Pasen aan de brand. Te Kerstdag op straat En te Pasen bij t vuur. Met deze weerspreuken bewezen de landbouwers dat zij altijd goe de weerkenners zijn geweest en dat tij op Kerstdag het weder voorspel den voor het overige van het Jaar. Volgens het oude volksgeloof moest tijdens de Kerstnacht en de elf volgende dagen het weer nage gaan worden. Men geloofde toen vast dat die twaalf nachten moesten aanwijzen welk Weer het zou wezen in de overeenstemmende volgende maan- xt 2|S December gaf aldus het aan voor Januari, 26 Decem ber voor Februari, 27 December Voor Maart, enz. Maar een eenvoudige waarne- volstond niet. Er kwamen wat berekeningen bij te pas. Driekoningendag (8 Januari) bv. was een lotdag, en het weer op die dag moest beslissen over de waar de van al de gedane waarnemingen tijdens de twaalf voorgaande nach ten en dagen. Kreeg men regen noch sneeuw op Driekoningendag, dan kon men zeker zijn dat het weer tijdens de rest van het Jaar zou verlopen zoals men het bere kend had naar de waarnemingen tijdens de twaalf vorige nachten. Kreeg men Integendeel wel regen en sneeuw op 6 Januari dan waren alle waarnemingen en berekenin gen in de war gestuurd. De muggen, die de mensen alleen maar bij warm weer komen plagen krijgen in deze weervoorspellingen ook hun plaats: Vliegen op Kerstdag de muggen [rond Dan dekt op Pasen het ijs de grond. De landbouwer die goed de wind richting bestudeert zal al veel we ten over de oogst van het volgend jaar: Noordenwind Is korenwind Veel wind In de Kerstdagen De bomen manden vruchten dragen. Regen met Kerstmis is een heel slecht voorteken naar het heet: Is Kerstmis vochtig en nat, Ton en schuur dan niets bevat. Is het klaar en open weer met Kerstmis dan moet er in de schu ren voor plaats gezorgd worden om de overvloedige oogst van volgend jaar te kunnen bergen: Helder en klaar de heilige nacht Maakt op een vruchtbaar jaar be- [dacht Is op Kerstdag de hemel klaar Verwacht dan maar een vruchtbaar [Jaar. De maan heeft in deze voorspel lingen, ook haar woordje mee te praten: Volle maan met Kerstmis Volle schuur met Augustus Kerstmis nieuwe maan De vruchten komen aan, Ten slotte ondergaat ook de bijenkorf de Invloed van het weder op Kerstdag: Kerstdag helder en klaar Geeft een goed honingjaar. Deze rijke folklore geeft nog een goede raad. Wilt ge weten of ge uw oogst een goede prijs zult maken, doe dan het volgende: ga ln de Kerstnacht met een brandende kaars in uw kippenhok en luister dan hoe dikwijls uw haan kraait. Het aantal keren dat hij kraait, voorspelt de prijs van het graan. Zo was, reeds eeuwen ver, deze heilige nacht met een schat van volkse wetenswaardigheden bela den. Kerstnacht is immers de drempel van het nieuwe leven en ieder sterveling betracht steeds de wending en de opgang van dit ge beuren te voorspellen. WATERMAN N' 1352 met echt geplakkeerd gouden dop n* 520 met vergulden knijper en n' 22 met inktkar does Ksutvan Kleine model len voor domei J F SUPF.RPANTA 4 met vier gekleurde stiffen verkrijgbaar In chro mium, In zilver, en ln echt geplakkeerd goud Andere modellen mei I en 2 Hitten Bij hun vertrek uit Seoel hebben de Noord-Koreanen 3 Paters en 7 Missiezusters, waaronder twee Bel gische meegenomen. Deze laatste zijn: E. M. Mechtilde (Juffr. Godelieve De Vriese, uit Zulenkerke bij Brugge), oud-prio rin en stichteres; en de tegenwoor dige priorin, E. M. Theresia van het Kind Jezus (Juffr. Irène Bastin., in 1914-1918 door de Duitsers ter dood veroordeeld, en die nadien trad in de Karmel van Vlrton). E. M. Mechtilde De Vriese trad vóór 1914 ln de Karmel te leper, en nam met hem de wijk naar Aure sur L'Adour (Frankrijk, Lan- des). In 1938 vertrok zij als stich teres van de nieuwe Karmel te Seoel, ln Korea, die thans 14 leden telt. Uit een brief van een Koreaanse Karmelietes, lichten wij volgende bijzonderheden: Bij de aanval op Zuid-Korea, hadden de vreemde missionarissen gelegenheid af te reizen. Daar de Koreaanse Zusters daarvan geen gebruik konden maken, besloten de Belgische Zusters te blijven. Sedert 28 Juni, dag der intrede der Noord- Koreanen te Seoel, waren alle Zus ters op zijn Koreaans gekleed. Het kloosterleven ging zo goed het kon voort. Begin Juli werden Kathe draal, parochiekerken en Seminarie te Seoel opgeëist. Op 13 Juli wer den Mgr Byrne, Apostolis Delegaat, en drie priesters gekerkerd. Als voorzorgsmaatregel werden zes Ko reaanse postulanten en novicen tijdelijk naar huls gezonden. Op 15 Juli werden twe.e andere paters, bovenvermelde twee Belgi sche Karmelitessen en nog drie harcr ordegenoten, ook gevangen gezet. Aleer te vertrekken trokken zij opnieuw haar ordekleed aan. Moeder Theresia (Juffr. Bastin), zegende wenend al de zusters, die zich als verlaten wezen gevoelden. Zodanig gehaast Waren de solda ten dat de zusters geen voorraad klederen, slechts enkele neusdoe ken, konden meenemen. Op 24 Juli werden de overige zusters uit haar klooster gezet. Sommige gingen, naar huis; andere traden in dienst bij christenen. Op 28 September, bij de terug tocht der Noord-Koreanen, werd vruchteloos naar de aangehouden missionarissen gezocht. Zij waren te voet het Noorden opgestuurd. In het klooster zelf werden alle kerkgewaden geroofd, en de zusters zelf verkeren in uiterste armoede. In gebeden en angst wachten de Koreaanse Karmelitessen de terug komst of geruststellend nieuws van haar medezusters af. Langs de Karmel van Virton (postrekening 724.02, Carmel Saint Joseph, Virton), kan haar, in deze Kerst- en Nieuwjaarsdagen, tot le niging van hachelijke toestand, enige hulp gezonden worden, die mét vurige gebeden voor onze fa milies en ons land zal beloond worden. Wordt het Schuman-pian een scheppende realiteit of zal het een vals krachtidee blijken te zijn Men mag objectief vaststellen dat deze vraag in België aanvankelijk niet geformuleerd werd. De gedachte van do noodzakelijkheid van de economische integratie in de West-Europese ruimte is in België dermate doorgedrongen, dat men als vanzelfsprekend voorstander was van het Schuman-pian. ONMIDDELLIJKE NADELEN Men heeft in het Buitenland op geworpen dat, toen de Belgen con creet ondervonden, met betrekking tot 't Schuman-pian, dat de voor delen van de economische integra tie op termijn zijn en de nadelen onmiddellijk, hun houding vrij ge reserveerd is geworden. Kan men het echter de Belgische Regerii* ongunstig aanrekenen dat, ten opzichte van de zeer bij zondere toestand van de Belgische steenkoolnijverheid, zij een zeer genuanceerde en eigen stelling heeft aangenomen ten opzichte van het Schuman-pian? Bestaat de Staatsmanszin inzake economische integratie er niet juist in dat men door dfê gepaste overgangsmodali teiten vermijdt dat voor sommige betrokkenen de remedie erger zou zijn dan de kwaal? Principieel heeft het Schuman- pian in België noch in de private, noch in de officiële kringen tegen stand ondervonden. In de Belgische bevoegde kringen wordt trouwens toegegeven dat de onderhandelaars te Parijs ln hoge mate rekening hebben willen hou den met de bijzondere Belgische toestand op steenkoolgebicd die voortvloeit uit de hoge Belgische steenkoolprijs. Men weet dat deze ongunstige kostprijs vooral' voortvloeit uit de zeer hoge lonen in de Belgische mijnen, de gedeeltelijk verouderde uitrusting en de ongunstige na tuurlijke omstandigheden (dikte en ligging der lagen). Volgens de ge gevens verstrekt door de Belgische steenkoolnijverheid zou het prijs verschil met bv. de Duitse steen kool voor 45 toe te schrijven zijn en de minder gunstige natuurlijke omstandigheden, voor 40 door het loonverschil en voor 15 door een minder hoog niveau van ratio nalisatie. Men mag echter wel aan nemen dat deze cijfers de natuur lijke en sociale handicap enigszins overdrijven. De Amerikaanse ex pert Robinson die, in opdracht van de E.C.A., de Belgische mijnen be zocht heeft, maar wiens verslag nog niet gepubliceerd werd, schijnt de mening toegedaan dot de achter stand inzake rationalisatie belang rijker is. ONVOORWAARDELIJKE DEELNAME ONMOGELIJK In ieder geval zou een onvoor waardelijke deelname van België aan het oorspronkelijke Schuman- pian een ruim gedeelte van de Bel gische steenkoolmijnen automatisch hebben doen stilvallen (wellicht 60 daar hun kostprijs zo is, dat ze in de West-Europese eenheids- markt geen kans hebben. De ganse Belgische industrie zou daardoor in dezelfde verhouding afhankelijk worden van de buitenlandse steen kool, een aanzienlijk arbeidsbevol- king zou moeten tewerkgesteld worden, zonder dat er enige verze kering is dat de Belgische trans formerende nijverheden hun pro ducten gemakkelijker in Europa zouden kunnen afzetten. Het is op die achtergrond dat men de Belgische thesis moet aan zien die te Parijs tweevoudige verzachtingsmaatregelen bepleitte eerst en vooral een beperking van de dictatoriale, niet gecontroleerde bevoegdheden van. de «Haute Auto. rité daarnaast een compensatie formule om de Belgische steenkool nijverheid de tijd te gunnen haar kostprijs te verlagen. IN 'T ZICHT VAN 'N AKKOORD Dank zij het begrip dat door de andere landen aan de dag werd ge legd, mag men zeggen dat men ge durende de jongste weken verras send vlug is vooruitgegaan en dat men werkelijk ln het zicht van een akkoord is geraakt. In de staal sector lijkt de eenheidsmarkt ver zekerd. Zelfs met haar duurdere steenkool is de concurrentiekracht van de Belgische slderurgie derwij ze dat ze zonder aarzelen het Schuman-pian kan aanvaarden. Wat de steenkoolsector betreft, zou ongeveer 40 van de Belgische productie in de eenheidsmarkt in geschakeld worden, (ongeveer 10 millioen ton op een jaarlijkse pro ductie van 25 millioen ton). In de ze hoeveelheid kan men onder scheiden ongeveer 5 millioen fijn cokes bestemd voor de staalnijver- heid en ongeveer 5 millioen fijn cokes bestemd voor de cokesovens. Om deze 10 millioen Belgische steenkool aan de prijs van de een heidsmarkt, dus beneden hun kost prijs, te kunnen verkopen, is een subsidie nodig van ongeveer 2 mil liard frank (ongeveer 200 frank per ton). De Belgische schatkist zou daarvan de helft voor haar re kening nemen, terwijl het pere quatiefonds, dat vooral door de Duitsers zal gespijsd worden,de andere helft zou dragen. Deze overgangsoplossing zou gedurende 5 jaar gelden. Tijdens de jongste dagen was te Parijs een nieuwe moeilijkheid op gedoken door het feit dat de Duit sers van de Belgen de formele be lofte vragen dat ze zich, na de overgangsperiode, niet zouden be roepen op andere moeilijkheden om deze te verlengen. Zie vervolg hiernevens SS|T Moet gebeuren vóór 15 Januari e.k. De leden van grote gezinnen, die genieten van kortingskaarten van de spoorwegen moeten er aan denken dat deze vóór 15 Januari e.k. moeten vernieuwd worden. Zij dienen zich doortoe te wenden tot afgevaardigde van de Bond der Grote Gezinnen van hun woon plaats. Rechthebbenden Hebben recht aan een kortings kaart: 1. Alle gezinnen, waarvan ten minste 4 minderjarige en ongehuw. de kinderen in leven zijn. Weesjes, die in andere gezinnen opgenomen werden worden aangezien als kin deren behorend tot het gezin. 2. Alle ouders die ten minste 4 minderjarige ongehuwde kinderen gehad hebben. Deze kortingskaarten dienen aan gevraagd te worden bij de plaat selijke afgevaardigde van de Bond der Grote Gezinnen. Deze zal alle nodige inlichtingen verschaffen. stelt de DE ACHTTIEN MILLIOEN zullen verdeeld worden in 42.624 loten voor slechts 300.090 biljetten. 30.000 loten van 12.000 loten van 300 loten van 180 loten van 90 loten van 24 loten van 12 loten van 15 loten van 100.000 frank. 1 iot van 250.000 frank. De grote loten: een millioen en twee en een half millioen. 200 frank. 250 frank. 2.500 frank. 5.000 frank. 10.000 frank. 25.000 frank. 50.000 frank. Eerste trekking op 15 Januari 1951 tn het Palels voor Schone Kunsten te Brussel. Het bil Jet: 100 fr. - Het tiende: 11 fr. (9044) Voor de tweede maal in enkele weken is een vierling geboren nabij San Sebastian. Het zijn vier jongens. De eerste is kort na de geboorte overleden, doch de overige drie en de moeder zijn welvarend. SPA Arthritiekers, l'Ecra d© la Reinehelpt uw kwaal genezen. SPA-REINE bezit krachtige diuretische eigenschappen, reinigt het organisme en ver wijdert de toxinen. VOORDELEN OP TERMIJN Alhoewel men van Belgische zij de wel niet geneigd zal zijn zich volledig te verbinden, zal men toch in vergaande mate op punt de Duitsers voldoening willen geven. Men kan immers niet blind zijn voor de voordelen, op lange termijn aan het plan verbonden, indien het succesrijk wordt. Inderdaad wordt thans de prijsstructuur van de Belgische economie belast door het steenprobleem. Het Schuman-pian biedt een onverhoopte stimulans om de donkere punt in de Belgische economie uit te vlakken en toch rekening te houden met de onmid dellijke belangen. Men mag dus wel besluiten dat, indien het Schuman-pian gelukt en het zal waarschijnlijk slechts gelukken wanneer 't gevolgd wordt door integratie ln andere sectoren dat de bijzondere politiek van België meebrengt dat de aanvanke lijke nadelen van het plan ons land het grootste zijn, maar dat evenzo de voordelen op lange termijn het aanzienlijkste kunnen worden. Z. Exc. Minister De Taeye knipt het symbolisch lint door aan de tunnel onder de spoorweg, die een grote verbetering daarstelt voor het verkeer in de stad. Nevens de Minister van Volksgezondheid: zijn collega Hr De Boodt, Minister van Wederopbouw; links van Hr De Taeye: Hr Coussens, Burgemeester van Kortrijk, en uiterst links: Ridder P. van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur der Provincie. Zeer actueel ter overweging! (naar «De Wolf» van Pater Poirters.) Toch elndlijk was de Wolf erin gelopen 't Stond klaar: Op heterdaad betrapt van moord! De Vierschaar dubde niet en 't vonnis viel Opknopen! Het beeld verbonden aan dat simpel icoord schonk almeteens de Wolf 't begin der Wijsheid. ('t Welk anders maar verschijnt met het begin der grijsheid Hij huilde van berouw, beloofde beternis en bad bij al wat de Gezwoornen dierbaar is voor hem, zijn vrouw en schaamte kindren om genade... De ontroerde Vierschaar ging opnieuw te rade... en 't vonnis werd gewijzigd m de zin: dat hij, de Wolf, noch meer noch min zou hangen bij der kelen de allereerste keer dat hij nog vlees zou stelenI Nu mocht hij gaan. 't Was goed en wel; maar wilt toch horen hoe 't verder is ver gaan I Op wandel, hoort de Wolf opeens... hij staat, spitst de oren...; Echt Paradijsgeblaat! en de ogen varen fonkelend over de uitgestrekte weide. Daar, bij het stoeiend beekje, ocharme! spelemeide een Lam. De Wolf er poot voor poot naartoe, hurkt, springt te weeg... «HaZt/», spookt de Galg, «'t is vlees!» Het dringt de Wolf door merg en been, 't snoert toe zijn gulzig gapen., tot eenskU s schiet een vondst hem door de slapen (de drift maakt niemand wijs maar velen sluw en zonder één verlet grijpt hij rap ruw het Schaapje bij de hals en sleept het door de beke; «Kom, Kabeljauwke lief! Je mag 'k een woordje sprekef Dan heeft de wrede Wolf 't onnozel Lam verslonden en er, het spreekt vanzelf, geen graten in gevonden. ZEDELES Zo loopt de Zedenleer van vele mensen SPAAK, 't Is kwestie kwade trouw en onrecht zo te dopen, dat men er ongestoord kan meê gaan lopen, niet 't minst in Politiek en in Financie-zaak. R. *w «ev- Zijn Hoogw. KxoeUentie, Mgr de Bisschop van Brugge, heeft be noemd tot: PASTOOR te Kerkbore, 1. H. Denys Oer., onderpastoor te Kuur- ne; ONDERPASTOOR U Kuurne. X. H. De Poucq A„ leraar aan het 8t Lodewljksoollege te Brugge. In de hoofdzetel van de Bond der Kroostrijke Gezinnen te Brussel had Zaterdag 16 December een plechtige ontvangst plaats ter ge legenheid van de inhuldiging der nieuwe kantoren van het Woning fonds. Dhr A. De Taeye, Minister van Volksgezondheid en van het gezin alsmede dhr Dachy, adjunctkabi netschef en vertegenwoordiger van de Minister van Financiën woon den deze plechtigheid bij. Dhr Ph. Van Isacker, Voorzitter van de Bond der Kroostrijke Ge zinnen, herinnerde in zijn toe spraak aan het feit dat het Wo ningfonds thans 21 jaar bestaat. Hij schetste het verdienstelijk werk van de pioniers dezer instelling: Staatsminister Michel Levie, die ook de eerste voorzitter van de bond der grote gezinnen was, de hh. Ste vens Eugène en Hilaire Depraetere, evenals Staatsminister Heyman, die in zijn hoedanigheid van Minister van Arbeid in 1928 de eerste toela ge van drie millioen toekende, se nator Volckaert en generaal Le- mercier. Spreker drukte op de grote her vorming die het Woningfonds in 1949 onderging en die het mogelijk maakte dat deze instelling lenin gen van eerste rang kon toestaan aan een degressieve rentevoet van 2,5 tot 0,5 volgens het aantal kinderen ten laste van belangheb bende. Ongunstig weder en hoge zeeën deden Zondag de haven van Duin- kerke sluiten. De ferry-boat Hun ton moest onverrichterzake naar Dover terugkeren. Een aantal andere schepen kon de haven niet meer binnenvaren, daar de autoriteiten bevel gaven de sluizen te sluiten. Zo werd een doeltreffende oplos sing gevonden cm ook minbegoeden in staat te stellen voor zichzelf en hun kroostrijk gezin een eigen wo ning te verwerven. In totaal werd tot op heden bij bij de 400 millioen frank aan lenin. gen uitgekeerd zodat meer dan 8.500 grote gezinnen eigenaar van een woning konden worden. Voor dit omvangrijk werk ech ter volstonden de bestaande kan toorgebouwen niet meer. Daarom werden deze nieuwe lokalen aan de hand der plannen van architect Jean Weynen, opgericht. Minister De Taeye bracht vervol gens 'n bezoek aan 't nieuwe ge bouw en drukte z'n bewondering uit voor het werk dat door het Wo ningfonds gepresteerd werd. Wij hopen, aldus de Minister, dat in zeer korte tijd een einde zal ge maakt worden aan het tekort aan huisvesting in ons land en dat te vens binnen afzienbare tijd de be schikbare woningruimte zal vol doen aan al de eisen van de mo derne huisvesting. De tijd staat niet «Ül, waarach tig: t ls alweer Kerstmie I De aes- de keer al sedert de oorlog gedaan ls, tenminste bij ons. Want als ge wat verder UJfct, de wereld ls ook sedertdien nog niet zonder oorlog geweest. En als we nu wéér gaan zingen van Vrede dan doen we dat opnieuw met een zéér benepen gemoed. We moeten geen zwartkijkers zijn, maar we weten toch wel dat de vrede weer aan een zijden draadje hangt, en moest dét draadje breken, wat dan? En bij al dat, komt dat gevoel van onmacht dat ons beklemt; want met oorlog of vrede gaat het over ons, over ons leven en onzen dood, en wij hebben er niets, maar ook totaal niets aan te aeggen of het oorlog of vrede zal zijn. De Groten doen dat in onze plaats I Maar die Grotenhebben nog zo weinig gedaan dat ons bewijzen zou, dat zij echt «van goeden wil» zijn. Toch hangen we van hen af, en het gebeurt ons wel, nietwaar, dat wij een middel zouden willen hebben om hun toe te roepen: houdt toch op met ruzie maken! maakt vrede, vrededenkt toch aan ons, de biljoenen die met de vrede alles te winnen en met de oorlog alles te verliezen hebben! Maar wij kunnen t hun niet zeggen, en moesten we 't kunnen, ze zouden wellicht met een verstrooid oor luisteren. Wat dan? De armen kruisen ln machteloos afwachten? Neen, voorwaar! De Paus herin nert het ons: "t Klndeke van Beth lehem is de Vorst van den Vrede, omdat Hij toch nog machtiger ls dan de machtigsten onder de GrotenWij zijn niet machte loos zolang wij tot 't Kindeke kunnen bidden, en kunnen verdie nen dat Hij naar ons luistert. Bid den, bidden en nog altijd bidden: laten we toch geloven, door en door, dat bidden een macht is t De Paus heeft gevraagd dat wij ons op Kerstmis zouden voorberei den door een noveen voor den vre de: die noveen is nu weer voorbij, maar de plicht van gebed en da nood aan gebed ls niet voorbij: la ten we voortgaan met bidden, altijd voort. Bij de Groten worden wij niet aanhoord, bij Hem die ook de meester ls van de Groten wor den wij wel aanhoord. En bij Hem worden wij ook verhoord, als wij 't verdienen. Als wij "t verdienen doordat zij zelf eerst ln vrede le ven met God: dat is de eerste vrede en die meest van belang is; en dat vrar.gt toch niets anders en niets meer dan alleen dat wij altijd en overal zijn wetten onderhouden en onze plichten vervullen. En dan moeten wij t verder verdienen door zelf in alles vredelievend te zijn, door met den naaste in goede ver standhouding te leven: wat zou den wij gaan bidden tot 't Kindeke Jezus om vrede tussen de volkeren, als wijzelf niet ln vrede willen le ven met onzen naaste? Bidden om vrede, en vrede verdienen: daar komt het op aan; en dan valt dat gevoel van machteloosheid van ons af; dan weten we weer dat wij niet als weerloze slachtoffers aan den kwaden wil van enkele mensen zijn overgeleverd; dan worden we rus tig in de overtuiging dat wij ten slotte veilig geborgen zijn ln den Algoeden Wil van den Algoeden God. Ook voor buitenlandse auto mobilisten verplichtend. De Franse stedelijke- en wegen- pplitie treedt reeds enkele weken onverbiddelijk op tegen de auto mobilisten, wier wagens niet uitge rust zijn met gele lichten en die zich in overtreding bevinden met de terzake geldende regeling. Sedert gele lampjes weer nor maal gefabriceerd worden, heeft de politie inderdaad de maatregel op geheven, waarbij het gebruik van witte gloeilampen veroorloofd was. Het wordt de Belgische automo bilisten die in Frankrijk rijden, aanbavolen zich in de mate van het mogelijke naar die regeling te schikken. Kosteloos reizen per spoor van de miliciens. door de Gentse studenten herdacht. Aangaande het kosteloos reizen per spoor van de miliciens wordt door het Ministerie van Landsver dediging volgende mededeling ver strekt. De milicien geniet alle tweej f maanden van een kosteloze heen- en terugreis, ter gelegenheid van verloven of vergunningen. Van de dertiende maand dienst af zal de niliclen op een kosteloze heen- en terugreis per maand kun nen aanspraak maken. De andere reizen vallen te zijnen laste, mits de gewone vermindering van 50 toegestaan door de Natio nale Maatschappij der Belgische Spoorwegen aan alle militairen in tenue. Thans genieten ongeveer 40.000 rechthebbenden van een reiskaar- Je mod. «C», wat een uitgave van circa 113.000.000 fr. per jaar bete kent. verlenging van de diensttijd en de vermeerdering van het aantal kos teloze reizen zullen een uitgave van circa 39.000.000 fr. per jaar met zich brengen. Dit voorstel uitbreiden tot alle vergunningen zou een uitgave van circa 100 millioen betekenen. Dat zal de voldoening zijn van diegenen van wie U houdt en aan wje U een PHILIPS ontvangtoe stel zult schenkqnPHILIPS Radio speelt beter en duurt langer- Vanaf 2,150 fr. of op teimijnfoèta- Upftr (9537) Het ls duizend Jaar geleden dat de VI- klngers ofte Noormannen in Groenland Inweken. Groenland, dat heden weer in 't brandpunt der belangstelling staat, wijl het de springplank ls, de stapsteen zeiden ze vroeger, tussen Europa en Amerika. Groenland! Ach, ik moet u ontgooche len, beste lezer, het ls een land zonder groen. Maar groot ls het. Het meet 174.000 km2 of eventjes 700 maal de oppervlakte van ons klein landeke. En op dat uitgestrekte ijsveld wonen amper 16.000 mensen. Ongelooflijk! Ja, maar het binnenland ligt bedekt met een ijs korst van 2 3 km. dik, zodanig dat Groenland bijna het hele jaar wit ligt van ijs en bevroren sneeuw, slechts in de hardste zomermaanden Juni, Juli en Augustus, kennen de dalen een kort stondige dooi. Dan vullen de gletsers van Groenland telkens de Atlantische Oceaan met de gevaarlijke ijsbergen. Het eenzame groen, dat slechts op enkele plaatsen groeit en dat bestaat in mos en vlechtkruid, brengt een kortston dige afwisseling in het eender witte land schap. De versterking van het leger, de hit tijdstip kan het heel warm zijn, adeneine van de diensttijd en de dat zelfs de vliegen de mensen lastig vallen. Dit is maar van korte duur. Sep tembermaand dekt opnieuw alles toe en gletsers schuren de wanden der ijsbergen. Alleen de Zuid- en Zuid-Westkusten zijn ijsvrij, en daar wonen de zeldzame bewoners in hutten, en de aanblik der woeste en betoverde kusten. Tussen de hoge ijsbergen hebben de bewoners hun hollen of woonhutten in de grond of de sneeuw ingegraven. Zij, de Eskimo's, de inwoners van het i wit domein der aarde, behoren tot het Gele Ras, kennen er slechts de aanwe zigheid van ijs en sneeuw. Het zijn meestal vissers, kabeljouwvangers, die leven van en met hun vangst. Het onder linge verkeer geschiedt op een moeilijke wijze en slechts in zomertij zijn de wo ningen van grotere afstand zichtbaar. Dan huizen de Eskimo's in tenten van dierenvellen, welke ze opslaan dicht bij de kust. In Augustus vindt de Jacht plaats op de robben of zeehonden welke hen voedsel voor een gans jaar moet bezorgen. Eens die jacht- of vangst- pefiode voorbij, huizen de bewoners op nieuw achterwaarts der kust. Het leven der mensen op Groenland is hard. Hun klimaat en levensomstan digheden, verschillen bij deze der ge matigde klimaten. Ze kennen er een strengere winter, welke reeds in Novem ber zijn stempel op het daglicht slaat. De dagen zijn zo kort dat men ter nau- wernood neg een lichte schemering merkt tussen 11 en 1 uur 's middags. Een sche mering onvoldoende om het middagmaal te nemen. Want naast de schotel met gekookt vlees van zeehonden of haaien, brandt de stenen olielamp. Deze lamp is heel primitief: de olie is niets anders dan levertraan en de wiek is samenge- draaid mos. De Eskimo's zijn zeer verlekkerd op het vlees van haaien en robben en leven er schier mee. De natuur biedt hen niets anders daarenboven dan een weinig melk der: schaarse rendieren. IJslandse sagen vertellen weieens dat Groenland ontdekt werd door 'n Viking met name Erik de Roode. De geschiede nis leert het anders. De Noorman Gumb- jorm zou hem reeds in het Jaar 900 voor zijn geweest. Deze behoorde insgelijks tot de stoutmoedige Vinkingers, wier schepen langs Europa's kusten voeren en steeds verder de zee opzeilden tot ze ten slotte zelfs in Amerika terecht kwamen, dat door hen. eeuwen voor Colombus, Vinland werd gedoopt. Bijna een eeuw na deze ontdekking, werd er de eerste expeditiereis heen ge maakt en wel door deze Erik de Roode, waarvan sprake was. In 984 zeilde hij van Ierland uit naar Groenland en land de er cp de Westkust aan. Niet wetende waar hij zich eigenlijk bevond, was hij zinnens een verdere tocht op zee te doen, wanneer plots mannen in zeehondenvel met de armen ln de lucht, op hem kwa men toegelopen. Onvertrouwd met hun taal, werd hij toch spoedig de gast van deze kustbewoners en leerde er het land kennen. Deze eerste kennismaking met het land zou er toe brengen dat in de 10" eeuw de Noormannen op de Westkant van Groenland een bloeiende kolonie kwamen stichten. Zij bouwden er hoeven, kerken en kathedralen. Ook de monniken werden tus sen de Jaren 1000 en 1100 op Groen land toegelaten om er de Christen Godsdienst te prediken en het volk de Westerse werkaangelegenheden aan te leren. Ze brachten er nieuwe landbouwgereedschappen aan en hielpen het volk tot een zekere trap van beschaving opklimmen. Doch de verschillende neder zettingen uit Skandinavië werden met de duur weer verlaten. Na eerst aan het gezag der Noorse koningen te hebben toebehoord, werd door de Unie van Kalmav ln 1397, Groenland onder de Deense soe vereiniteit gebracht. Ook Denemarken verloor alle aandacht voor dit ver afge legen Poolland en in de 15" eeuw konden de Groenlanders zich opnieuw als een ongekend volk betreuren. Een eeuw later togen Engelse zeevaar ders naar het Noorden en deden ook Groenland's kusten aan. Dit feit deed de Denen opnieuw uit hun schelp krui pen en in 1721 waren het deze laatsten die zich als de heersers cp Groenland uitgaven. Toch waren het pas expeditie's, die in de 19" eeuw georganiseerd werden, waardoor zowel de Westkust als de Oost kust meer bekendheid verwierven. En eerst in de 19° eeuw kreeg men een vast omlijnd begrip van Groenland's juiste omtrekken. De bekende Amerikaanse Poolonder- zoeker Peary trok in 1900 van de West kust naar het Noorden en stelde vast, dat Groenland zich tot 83° 39' Noorder breedte uitstrekt. Van 1905 tot 1906 slaag de een expeditie er in, om Groenland's noordelijkste punt heen te varen. Tijdens een vergadering van het K.V.H.V. te Gent werd de grote fi guur van Dom Modest Van Assche herdacht. Dom Dumont, O.S.B., schetste het leven van deze strijder die reeds tijdens de oorlog 14-18 als brancardier in de bres stond om Vlaanderens idealen te dienen. Toen ln 1940 de oorlog opnieuw losbrak werd Dom Van Assche an dermaal het symbool van het scho ne in Vlaanderen. Hij streed voort, voor het ganse Vlaanderen, in welk kamp het ook stond. Dit werd deze onversaagde Idea list bij de bevrijding door sommi gen kwalijk genomen. Eerst moest men hem vernietigen ln de ogen van Vlaanderen en als mom hier voor gebruikte men natuurlijk ver klikking. Een harde en mensonterende lijdensweg volgde thans voor deze onbaatzuchtige kamper die ten slotte afgemarteld bezweek nadat volgende woorden over zijn lippen kwamen: «Pater Prior, ik sterf, Uc ben onschuldig, ik vengeef alles en allen. Tot slot van deze vergadering wordt 'n motie tot amnestie goed gekeurd waarin o.m. een dringende oproep gericht wordt tot de parle mentsleden opdat zij vóór het verstrijken van het Heilig Jaar, een wetsvoorstel zouden indienen strek, kende tot politieke en administra tieve amnestie. De bekende Poolreiziger, Nansen, heeft in 1838 het binnenland van Groenland van Oost naar West doorkruist en ook Peary maakte voor zijn genoemde tocht, verschillende reizen door het Noorde lijke gedeelte. In de laatste wereldoorlog stond Groen land in het mikpunt der belangstelling. Immers Groenland is een springplank tussen Amerika en Europa wederzijds. Om alle mogelijke aanvallen van uit Groenland op Canada te vermijden, heb ben de Amerikaanse troepen zonder dra len Groenland bezet. De Amerikaanse legerhoofden beseften heel wel dat Groenland een laatste barrlere vormde tussen mogelijke Duitse luchtexpeditie's en de Canadese oorlogsindustrie. Thans hebben de Denen, weer vrij toe zicht op Groenland. Spijts het rendement van dit zogenaamd koloniaal bezit tot een minimum is herleid, toch doet de Deense regering al het mogelijke om de Groen- Te Temse werd de echtgenote van de hr Karei Aubroeck, de beeldhouwer van de stoere beelden die eens de IJzerfcoren steunden, begraven. Mevr. Aubroeck, geboren Rosalia Albertina Pellesom, was 56 jaar oud en overleed op 9 Augustus na een slepende ziekte. In de proppensvolle parochiekerk ruiste het ontroerende Largo van Handel als een laatste vaarwel aan de dierbare overledene. Het Bedevaartcomité en voorze ker gans Vlaanderen, alsook onze redactie, bieden san beeldhouwer Karei Aubroeck en zijn dochter Rita, hun diepgevoelde christelijke deelneming in hun rouw. l Cg e,! llig til iivu vui uc iVi.ij avi.wuctuouiaou uu, w landers een merkwaardig bestaan te ROESELARE, of beter: doet een schenken. Mocht Groenland nog vele eeuwen rusten in zijn sneeuw en ijs. En mocht het nooit waar worden dat het eenmaal de wilde beroering van de oorlog zou kennen. IIEBT U REEDS LOTEN VAN DE MIDDENSTANDS- JEUGDTOMBOLA? NEEN? Bestelt e dan op liet secretariaat der K.B.M.J., Leenstraat 50, te overschrijving op P.C. 9576 Bank van Roeselare, Noordstraat 38, te Roeselare, voor rekening 3483 van de MIDDENSTANDSJEUGDTOM- BOLA. De loten worden. U dan onmid dellijk opgestuurd! Trekking op 28 Januari 1951, to de Patria te Roeselare. EW5 3J5G.GE HgT VSO&Tlllll

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2