Het Treinverkeer leper-Roeselare Noord=Atlantische Conferei tie te Brussel Het algemeen belang moot primeren Generaal Eisenhower opperbevelhebber van Noord-Atlantische strijdmacht De Dochter van de Jungle» terug een eenvoudig Hollands meisje Algemeen akkoord over organisatié der Europese verdediging PUROL GENEEST RUWE HUID BERTHA HERTOGH WEER THUIS BUITENLANDS OVERZICHT Uit Vatikaanstad Erge treinbotsing te Lier Zysters-SVSsssIona- rissen naar Endië vertrokken SCHUIF Een verstekeling op de Kamina TREKKINGEN Aanstellen van Productieleider m' N BEU WE VLIEG TUIGRAMPEN Zoals wij in de laatste berichten verleden week gemeld heb ben, Is Bertha Hertogh Donderdagavond 14 December, in gezelschap van haar moeder In Nederland terug gekeerd. Het doek is dus ge vallen over een tragisch gebeuren dat een lange nasleep vormt van het oorlogsgebeuren, dat ook liet verre Oosten teisterde. Daar was het niet alleen een treffen van elkaar vijandige legers, doch veel meer nog een botsing tussen twee beschavingen. Bertha Hertogh was als slachtoffer in deze strijd betrokken. De Mohamedaanse wereld eiste haar voor zich op en wilde van dit blanke Katholiek meisje een der zijnen maken. Het Opperste Gerechtshof te Singapore be sliste er anders over en bracht orde in de zaken door Bertha terug te schenken aan haar ouders in Nederland. De ontvangst te Schip hol was dan ook als een vreugde-uiting te beschouwen omdat de blanke wereld een der zijnen terug kreeg. HÏT WXK3LIJKS NIEUWS f Zalerïhf 28 De«. 10K>, Mud*. De Twaalf te Brussel Een overtalrijke menigte had voor de woning der Hertogh's in Bergen- op-Zoom post gevat waar Bertha Hertogh Woensdagavond 13 De cember rond 23.30 uur toekwam. De politie had alle moeite om de menigte, die tenslotte toch het cordon zou doorbreken, in bedwang te houden. DB AANKOMST OP SCHIPHOL Schiphol, de grote Nederlandse luchthaven, verkeerde Donderdag avond 14 December, In een schijn baar kalme stemming. Te kalm zelfs om normaal te zijn, want het terrein waar het K.L.M.-toestel, de Constellation Maastrichtver. wacht werd, was letterlijk schoon gevaagd. Het publiek was door de politie en maréchaussees op eerbie dige afstand buiten het terrein ge houden. Alleen het restaurant leek een bijenkorf waar ontelbare buiten landse journalisten naast hun Ne derlandse collega's de laatste nieuwsjes bespraken in afwachting van het ogenblik dat Bertha Her togh zou toekomen. Onder de fotografen scheen het niet al te best te boteren, deze le verden onderling een kleine veld slag en vochten om de beste plaat sen te veroveren. Om 20,45 u. was het grote ogen blik gekomen. In de verte hoorde men het naderend gebrom van een vliegtuig. Ogenblikkelijk flitsten de zware projectoren van de film operateurs aan en daar baadde de landingsbaan in een schitterend licht. Uit het duister kwam de lucht reus aanrollen tot hij in de felle lichtstralen verscheen en halt maakte vóór die startbaan die naar het restaurant leidt. De toeschouwers leken enigszins ontgoocheld toen de deuren open klapten en de reizigers het toestel verlieten. Slechts gewone reizigers stapten uit en van de lang ver wachten bleek er geen spoor. Het laatst van al stapten een dame en een meisje in bruine man tel uit het toestel. Een man, die al die tijd geduldig aan de trap had staan wachten, sprong naar voor en omhelsde beide. Het meisje scheen onthutst onder die plotse omhelzing. Het was Bertha Hertogh die voor het eerst sedert lange ja ren voor haar vader stond. De officiële tolformaliteiten ont trokken de reizigers voor enkele minuten aan de ogen van het pu bliek. LAAT ONS MET KUST... In het restaurant namen de journalisten terug hun plaats in. Weer was er herrie om de beste plaatsen te veroveren rond een bank die in het midden van het lokaal stond opgesteld en waar vader en moeder Hertogh met hun dochtertje zouden plaats nemen. Om vijf voor negen kwam het drietal binnen en, moest gedurende enkele ogenblikken het kruisvuur der blitzlampen van de fotografen doorstaan. Bertha keek verwezen toe. Nog was het rumoer niet helemaal ge stild toen vader Hertogh rechtstond en een korte toespraak aflas van een briefje. De man was zeer ontroerd. Hij dankte allen die iets gedaan had den om hem zijn dochtertje terug te schenken, inzonderheid de Ne derlandse Minister van Buitenland se Zaken en de Nederlandse zaak gelastigde in Singapore. Hij be treurde dat er te Singapore de laatste dagen, tijdens de onlusten omwille van zijn dochtertje, zoveel slachtoffers gevallen waren. Hij besloot zijn toespraak met de woorden: Nu is het genoeg, iieve mensen, laat ons met rust. Wij willen ons kind weer helemaal voor ons alleen hebben. Laat ons met rust en sluit deze periode, die ons zoveel ellende berokkende, met deze avond af NAAR HUIS In auto ging het dan naar Ber gen op Zoom, waar de familie Hertogh woont. De politie zorgde er voor dat de reporters ditmaal op afstand gehouden werden. Om streeks middernacht kwam de klei ne karavaan in het plaatsje toe. De politie had moeite om de geest driftige menigte in bedwang te houden. Nauwelijks was Bertha in het ouderlijk huis binnen, waar zij door broers en zusjes verwelkomd werd, of daar brak de menigte door het cordon en riep om Bertha. Deze verscheen ten slotte nog eenmaal voor het raam om de menigte toe te wuiven. Toen werden de luiken neergelaten en zo viel meteen het doek over deze gebeurtenis die het vermocht de wereld maanden lang in spanning te houden. De «dochter van de jungle», zoals Bertha, Hertogh wel eens ge noemd werd, was weer een een voudig Hollands meisje geworden. Toen Bertha Hertogh bij de ouderlijke woning toekwam werd zij hartelijk begroet door de andere kinderen van het gezin. Op de voorgrond bemerkt men Bertha (rechts) met een van haar zusters. De H. Vader beveelt alle Bisschoppen op post te blijven met het oog op godsdienstige manifestaties voor de vrede. Het agentschap Reuter heeft uit doorgaans goedingelichte kringen van het Vatikaan vernomen, dat Paus Pius XII alle Bisschoppen over de gehele wereld zou bevolen hebben tijdens de huidige crisis periode op hun post te blijven. Men hecht aan dit nieuws niet de betekenis, dat het Vatikaan een oorlog als nakend beschouwd, doch men beschouwt het veeleer als een nieuwe maatregel om de katholie ken over de gehele wereld te mo biliseren voor godsdienstige mani festaties voor de vrede. De Middernachtsmis, die dit jaar uitzonderlijk op Nieuwjaarsnacht mag worden opgedragen, geldt a's voorbeeld voor deze campagne voor de vrede, die door de Paus wordt gevoerd. Voorlaatste plechtigheid van het H. Jaar. Zondagochtend 17 December, had ten overstaan van een talrijke me nigte gelovigen in de St Pietersba- V witiz btarattSM §y, Te Korbeek-Lo, op de lijn Leuven-Tienen, stortte de in uit voering zijnde nieuwe brug in, on der de druk van een zware kraan. Persoonlijke ongevallen bleven uit, daar het logge gevaarte slechts langzaam kantelde en de arbeiders die er aan het werk waren tijdig de plaat, konden poetsen. Te Ronchamp, Frankrijk, wer den vier mijnwerkers ingesloten ingevolge een ondergrondse instor ting. siliek te Rome de laatste plechtig heid van het Heilig Jaar, vóór de sluiting van de deuren plaats. Pius XII heeft als Bisschop van Rome de mis opgedragen voor de inwoners van de stad. Op de sedia gestatoria gezeten werd hij op da verende toejuichingen onthaald, terwijl de koren het Tu es Pe trus zongen, waarna de Gelezen Mis begon. Vier miltioen pelgrims te Rome gedurende 1 jaar. Het aantal personen, dat sedert het begin van het jubeljaar de be devaart naar de Heilige Stad heeft ondernomen, wordt door het jong ste bulletijn van het Heilig Jaar op nagenoeg 4 millioen geschat. Het waren in de eerste plaats 2 millioen Italianen. Vervolgens ko- EEN BELANGRIJKE GEBEURTENIS Sedert gisteren, Maandag, zijn dus te Brussel, in het provinciaal bestuur, de afgevaardigden bijeen van de twaalf landen die het Noord-Atlantisch pact ondertekend hebben. Hun opzet? Eindelijk tot een practisch accoord te komen betrej- fends de organisatie van de Wes terse verdediging. Het is meer dan tijd. Er gingen minstens reeds twee jaar nutteloos verloren. Die conferentie zou op zich zelf al van uitzonderlijk belang zijn, maar ze tvordt om twee redenen van een absoluut buitengewoon be lang: 1) om het feit dat de wederbewa- pening van Duitsland waarvan de bespreking en de beslissing in een zeer acuut stadium is gekomen en 2) om de zeer ernstige spanning die zowel in het verre Oosten als te Lake Succes heerst. De week die we thans beleven, door de beslissingen die er kunnen genomen worden en de reacties die er kunnen uit voortvloeien, zal ver moedelijk van historische betekenis zijn. Die gebeurtenis trouwenszoals elke gebeurtenis, staat niet alleen. Ze moet gezien worden in het ka der van de huidige constellatie en bestudeerd worden onder al haar aspecten. Op de voorgrond staat dan: de wederbewapening van Duitsland, enerzijds omdat er zo iueinig eens gezindheid dienaangaande bestaat en onder de Westerse mogendhe den en in Duitsland zelf en ander zijds omdat Moskou, juist op de vooravond van de conferentie van Brussel, heeft laten weten dat de Sovjet-Unie niet weerloos zou toe zien dat West-Duitsland opnieuw sou bewapend worden. In die complexiteit heeft elk as pect van die zaak zelfs meerdere uitzichten die in hun gevolgen zelfs zeer tegenstrijdig kunnen werken. HET MILITAIRE UITZICHT Wanneer men bedenkt welke de verhouding der krachten is op zui ver militair gebied, dan is het se dert lang duidelijk dat het Westen onder opzicht manschappen, moei lijk de West-Duitse bevolking mis sen kan voor een daadwerkelijke beveiliging van onze streken. Wanneer we immers de bevol kingscijfers naast elkaar leggen,- dan heeft West-Europa Duitsland nodig om het millioenen aantal van het Oosters blok te bereiken. De 80 millioen West-Duitsers bete kenen inderdaad een derde van de West-Europese bevolking en de re publiek van Bonn telt zoveel zielen als de twee Westerse ngroten», Engeland en Frankrijk samen. In het licht van de Sovjetoor- Icgsvoering tijdens de jongste we reldoorlog en van de Chinese tac tiek op dit ogenblik in Korea blijkt het belang van millioenenlegers nog duidelijker. In die twee gevallen werd en tvordt inderdaad duidelijk aange toond dat zeer technisch uitgeruste legers met tanks en andere zware bewapening niet kunnen voorko men dat infanterie met lichte wa pens tussen de grote wegen doorzij pelt en het front doet kraken. Tegenover die nog aan de gang zijnde les van Korea blijkt een in schakeling van Duitsland in het Atlantisch verdedigingssysteem bij gevolg absoluut noodzakelijk. Maar e. is nog een andere be schouwing die deze -eerste te niet doet. Inderdaad: opdat Duitsland zou kunnen ingeschakeld worden moet men over de noodzakelijke tijd be schikken om die eenheden op te stellen en ze te bewapenen. Tijd dus voor de instructie en tijd ook voor de fabricatie van de nodige wapens. Welnu, het is duidelijk dat die twee voorwaarden op dit ogenblik nog niet vervuld zijn. Maar ter zelf dertijd laat Moskou lapten dat het niet weerloos zou toezien dat er tot die wederbewa pening vaji West-Duitsland zou worden overgegaan. Wat zij daarmee bedoelen is niet zo heel duidelijk, maar er is een artikel van de bekende publicist Walter Cippman dat zeer veel in druk heeft gemaakt en waarin ge wezen wordt op het feit dat Mos kou thans juist dezelfde uloorden gebruikt als Chou en Lai gebruikt Heeft toen hij in naam van com munistisch China de U.N.O. waar schuwde de 38e breedtegraad in Korea niet te overschrijden. En de conclusie ligt voor de hand: als men wel tot de wederbe wapening van Duitsland overgaat, dan zal Moskou zich verplicht zien (volgens zijn opvattingen natuur lijk') dit gewapenderhand te ver hinderen. Het is nu natuurlijk niet zeker dat die interpretatie van Lippman de juiste is. Maar er is zeker kans toe dat dit wel het geval is. Welnu, tegenover die mogelijk heid, krijgt het probleem zelfs het zuiver militair probleem een totaal ander uitzicht. Inderdaad: indien de wederbewa- pening van West-Duitsland recht streeks en onmiddellijk tot een nieuwe oorlog moet leiden, dan zou het een dwaasheid zijn, dit te ivil- len doen op een ogenblik dat de andere Westerse naties nog niet voldoende uitgerust en geoefend zijn om die gebeurlijke aanval op te vangen en af te slaan. Geen Munchenpolitiek meer zegt Truman, want de wereld heeft on dervonden dat een politiek van toegevingen tot geen resultaat leidt. Accoord, maar men moet toch een onderscheid maken. Wanneer alle Atlantische lan den de nodige tijd zullen gehad hebben en de nodige inspanningen zullen gedaan hebben om het no dig aantal divisies in lijn te stellen, dan kan men zonder veel vrees dergelijke Sovjetbedreigingen in de tvind slaan; die bedreigingen zou den in die omstandigheden ver moedelijk zelfs niet geuit worden. Maar welk nut zou het hebben thans te beslissen: Duitsland wordt herbewapend, wanneer men toch de mogelijkheid niet heeft het te doen en dat die beslissing alleen ae on mogelijkheid kan meebrengen die beslissing ooit uit te voeren. Van militair standpunt uit ge zien menen tvij dan ook te mogen besluiten: met de beslissing om trent de wederbewapening van Duitsland moet gewacht worden. Hoelang? Vermoedelijk tot de andere Atlantische landen hun militaire sterkte tot het gewenste peil hebben opgevoerd. HET POLITIEK ASPECT Diezelfde kwestie van de Duitse loederbewapening heeft ook een politiek uitzicht, zoals we hierbo ven zegden. Dit is trouwens voor niemand een geheim en wij zelf hebben er herhaaldelijk over gehandeld en Frankrijk ervan beschuldigd zich uit nationalistisch conservatisme te gen die noodzakelijke maatregel te verzetten. Op politiek plan blijven we trou wens volhouden dat de houding blijft voortspreken over een Duits gevaar», niet redelijk en niet op recht Europees is. Maar er is iets anders, namelijk de toestand en de opvattingen in Duitsland zelf. Hoe ziet die er uit? Welnu, in de eerste plaats is er dit algemeen feit dat alle Duitsers van geen minderwaardige positie loillen weten en dat ze van die ge legenheid graag gebruik willen ma ken om volledig terug gelijkberech tigd te worden. We zagen hen in derdaad reeds voorstellen eerst op genomen te worden in de U.N.O. vooraleer met een of ander voor stel tot wederbewapening in te stemmen. Die houding is, van Duits stand punt uit gezien, zo dwaas niet, na tuurlijk. En zelfs van algemeen standpunt kan er weinig tegen gezegd wor den dat West-Duitsland eerst een oprecht onafhankelijke Staat ivenst te worden vooraleer de wapens op te nemen. Maar anderzijds is er ook het feit dat de Duitse socialisten tegen elke wederbewapening zijn, zeggen de dat, indien de Westmachten niet bekioaam zijn een gebeurlijke Rus sische aanval af te slaan, dat Duitsland er dan maar beter bui ten blijftf want dat het beter is gebolsjewtseerd te worden in een huis dat rechtop staat dan in een huis dat in puin werd geschoten. Dat maakt dat men bijgevolg voor de vraag staat: zelfs indien de Westmachten bereid zijn alle mogelijke toegevingen te doen aan Duitsland, het dan nog niet zeker is dat Duitsland van die wederbe wapening zal willen horen. Hier wordt het militair aspect door het politiek aspect dus zo goed als gedekt. HET DIPLOMATIEK UITZICHT De ivederbewapening van Duits land roept natuurlijk ook 'n stelle tje diplomatieke vragen op. We hebben er reeds op gewezen toen wij het hierboven hadden over de Sovjet nota aan Londen en Parijs. Er is echter meer. Er blijft nog altijd de kwestie van het vredes verdrag met Duitsland en dat met Oostenrijk. We zijn natuurlijk reeds zeer ver af van de accoorden van Yalta en Potsdam, waarvan beide contrac terende partijen de ene van de an dere beweren dat zij die accoorden geschonden hebben. Er is tenslotte het jongste voor stel van de Sovjet Unie om een Vier-Landen-conferentie te houden om over het Duits probleem te spreken. En men weet dat Ame rika, Engeland en Frankrijk van plan zijn die besprekingen te be ginnen, op voorwaarde dat de Sov jet Unie bereid is meerdere pro blemen te bespreken. Vanaf dat ogenblik was het dan ook, van uit diplomatiek oogpunt, aangewezen elke beslissing om trent de wederbewapening van Duitsland uit te stellen totdat de resultaten positieve of nega- tieve van die conferentie ge kend zijn. Ook het diplomatiek standpunt dus valt volledig samen met het politiek en het militair dat wij hierboven hebben uiteengezet. Wij zijn nu gelukkig te kunnen vaststellen dat de conferentie der twaalf te Brussel ditzelfde inzicht in de zaken heeft gehad. Inderdaad men heeft meegedeeld dat men het eens geworden was over een principiële beslissing het Plan Spotford mqar men heeft in feite het beslissingsrecht om practisch tot wederbewapening over te gaan in handen gelegd van de Drie Groten. Theoretisch luidt het alleen dat die beslissing zo genomen werd om toe te laten dat de drie Westelijke bezetters dienaangaande contact zouden nemen met de West-Duitse regering, maar iedereen begrijpt onmiddellijk dat men evenzeer ge dacht heeft aan de vierledige con ferentie die waarschijnlijk binnen kort doorgaat. ZELF HET MAXIMUM DOEN Er is echter in verband met de conferentie der twaalf nog iets anders te zeggen, dat nochtans ook kadert in de hierboven gegeven be schouwingen. Van Amerikaanse zijde werd in derdaad uitdrukkelijk en nadruk kelijk verklaard dat Amerika thans gedisciplineerd en op volle kracht zou werken om het arsenaal van de vrijheid goed te voorzien van al het nodigemaar dat het Ame rikaanse volk tot die ernstige op offeringen te onzen bate alleen be reid is wanneer het de zekerheid heeft dat wij allen al doen ivat in onze macht ligt dm ook ons deel tot die gemeenschappelijke verde diging en veiligheid bij te dragen. Het zal dan ook noodzakelijk zijn dat die voorwaarde vervult wordt en dat ons volk wordt wakker ge schud uit zijn loomheid. Loomheid die ofwel voortkomt uit defaitis me, of uit overdreven genotzucht, tengevolge van een socialistische campagne die in het land de in druk wil wekken dat datgene wat de regering voorstelt overdreven is, terwijl dezelfde mensen op buiten landse tribunes voortdurend maar verkondigen dat men tot zeer grote inspanningen en opofferingen moet bereid zijn. Van de regering zouden we ech ter durven vragen dat ze zeer spoe dig met concrete ontwerpen voor de dag komt en dat zij de nodige contacten zou leggen én met de meerderheid én met de minderheid, opdat die levensgewichtlge beslis singen door alle zgn. nationale par tijen zouden kunnen genomen wor den. 19-XII-50. V. WESTERLINCK. 14 GEKWETSTEN Woensdagavond rond 18 u. botste de reizigerstrein Antwerpen-Aar- schot die om 17.25 u. uit Antwerpen vertrok, bij het binnenrijden van het station te Lier op de aldaar stilstaande trein Lier-Kontich. De laatste wagen van de aange reden trein werd volledig ingebeukt, ook het eerste rijtuig van de aan rijdende trein liep zware schade op en werd uit de sporen gelicht. De inzittenden van dit rijtuig werden door elkaar geslingerd. Spoedig daagde geneeskundige hulp op, 14 gekwetsten dienden verzorgd te worden waarvan drie reizigers wiens toestand onrust baart. Gelukkig was het rijtuig van Be trein die aangereden werd, nog to taal onbezet. Men wijst het ongeval aan een verkeerde wisselstand die veroor zaakt werd door de sneeuw. De mist belemmerde trouwens totaal het uitzicht. Dinsdag jl. zijn o.m. volgende zustersmissionarissen van de H. Augustinus te Heverlee, per boot naar Indië vertrokken: Dame Marie-Philomène (MeJ'uf- fer Jeanne Lafaut, Izegem) Dame Marie-Oswald (Mej. Marle Debeir, Boezinge). na lezing, ona blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er s een dienst mee. Dank. Aan boord van het troepentrans portschip Kamina waarmede het vrijwilligersbataljon voor Korea Maandagochtend vertrok uit Ant werpen, werd een verstekeling ont dekt. Het betreft een 19-jarige Jonge ling, die een aanvraag had gedaan, maar die niet werd aangeworven. Men vermoedt, dat de jongeling met de hulp van enkele vrienden uit het vrijwilligersbataljon onge merkt is kunnen inschepen. Hij werd door de rijkswacht opgeleid. Tweede Schijf. Trekking v. Woensdag 20 December. Wint 1 millioen: Reeks 5321 Nr 8. Wint 500.000 frank: Reeks 4383 Nr 996. De andere obligaties van deze reeksen zijn terug-betaalbaar aan 1.000 fr. VERW. GEWESTEN 1923 Trekking v. Woensdag 20 December. Wint 250.000 frank: Reeks: 305.381 Nr 4. Winnen 50.000 frank: Reeks: 9.619 Nr 4. Reeks: 179.944 Nr 1. Reeks: 342.977 Nr 4. De overige obligation van deze 575 fr. of 550 fr., naargelang zij reeksen zijn uitibetaalbaar met overgemaakt werden volgens het Koninklijk Besluit van 11 Mei 1935. Dhr Paul Van Zeeland, Minister van Buitenlandse Zaken, voor zitter van de Raad der Ministers van het Atlantisch Pact, heeft Dinsdagavond, een radiotoespraak gehouden. Hij verklaarde o.m.: De vergadering te Brussel van de Raad van het Atlantisch Pact heeft alles bereikt wat zij zich had voorgenomen. De Atlantische macht, waarvan men sinds maanden spreekt, zal eindelijk tot stand komen, en zal reeds dadelijk haar bevestiging vin den in de aanstelling van een opperbevelhebber. Deze macht zal een verschansing uitmaken, onder beschutting waarvan wij opnieuw vrijer zullen kunnen ademen, onder beschutting waarvan wij, met even veel begrip als voorheen, maar met meer zekerheid, onze inspannin gen zullen kunnen hervatten voor het opbouwen van een vrede ivelke die naam waardig is. In het grote salon van het Paleis van de Gouverneur van Brabant, te Brussel, werd Maandagmorgen jongstleden de zesde zitting van de Atlantische Raad ingezet. Gedurende het week-end waren reeds de Ministers van Buitenland se Zaken en de Ministers van Landsverdediging met hun toege voegde ambtenaren in onze hoofd stad aangekomen, o.m. de Heren Bevin, Schuman, Sforza, e.a., wijl de Hr Dean Acheson slechts Maan dagmorgen per vliegtuig te Meis broek toekwam. Onder voorzitterschap van de Hr Frank Pace, Amerikaans Minister van het Leger, werd de Conferen tie van de 12 Ministers van Lands verdediging geopend. In zijn ope ningsrede wees hij erop dat de Amerikaanse plannen een sterke verhoging voorzien van de wapen- leveringen aan de Europese landen, van wie in ruil, dan een maximum inspanning werd gevraagd. Op deze bijeenkomst, welke duurde tot half drie in de namiddag, werden de coordoneerd. Het gebruik van de industriële hulpbronnen der Staten leden dient vergemakkelijkt. Een opperste leider zou worden be noemd voor de gecombineerde wa- pehproduktie; Omtrent deelname van Duitsland aan de gemeenschappelijke verde diging bestaat eensgezindheid on der dc leden-Staten. Deze deelna me of bijdrage zou tot gevolg heb ben de verdediging van Europa te versterken. Aan de Regeringen van de U. S. A., Groot-Brittanië en Frankrijk' wordt de zorg overgela ten hierover verder te onderhande len met de Duitse Bondsrepubliek. Ten slotte beklemtoonde het slot communiqué dat de genomen be slissingen geen ander doel hebben dan de handhaving en de verste viging van de vrede;, nog, dat de Staten-leden van het Atlantisch Pact vastbesloten zijn op de inge slagen weg te volharden, tot de vrede zal verzekerd zijn. Omtrent een aanbeveling getrof fen op deze conferentie bleek te vens dat, wat betreft de Duitse aanbevelingen van jie ^Raad der herbewapening, zou aangenomen zijn dat Duitse eenheden van 6.000 man zouden worden opgenomen in Plaatsvervangers behandeld. In de namiddag, te 16.30 uur, onder voorzitterschap van de Hr Paul Van Zeeland, Belgisch Minis ter van Buitenlandse Zaken, werd dan de eerste gezamenlijke confe rentie gehouden van de Ministers van Buitenlandse Zaken en dei- Ministers van Landsverdediging van het Noord-Atlantisch Pact. Dinsdag werd opnieuw vergaderd en in de namiddag werd de con ferentie besloten. Het slotcommu niqué, dat na verloop der confe rentie werd bekend gemaakt, kun nen wij als volgt samenvatten: Op aanbeveling van het Verde digingscomité werden de toepas singsmaatregelen uitgewerkt ter op richting in Europa van een aan eengesloten strijdmacht onder één bevelhebber en onder één gecen traliseerde controle en bestaande uit troepen die door de regeringen van de deelnemende landen zullen geleverd worden; De President der U.S.A. werd verzocht Generaal Eisenhower ter beschikking te stellen voor de func tie van opperbevelhebber; Begin 1951 zal Generaal Eisen hower zijn ambt opnemen en zijn hoofdkwartier in Europa oprich ten; hij zal worden ter zijde ge staan door een internationale staf bestaande uit officieren van de landen die aan de verenigde strijd krachten deelnemen: Onder zijn controle zal de op leiding gebeuren van de onder zijn bevel geplaatste eenheden, evenals hun groepering in een aaneen gesloten doelmatige verdedigings strijdmacht; Ook de oroductie der aangeslo- het Atlantisch leger, wijl Duitse luchtmachteenheden zouden wor den toegelaten, ter ondersteuning van de in het Atlantisch leger op genomen eenheden. Tot een her opleving van de Duitse luchtmacht zou zulks evenwel niet mogen lei den. Anderzijds zou Frankrijk er op gesteund hebben dat een oplos sing van de Duitse herbewapening slechts dan mag gebeuren nadat het Schuman-plan volledig in orde en getekend is. De zorg van een definitieve rege ling werd ten slotte aan de Grote Drie overgelaten om de mogelijk heid van een conferentie der Qrote Vier open te laten. In verband met de bevoorrading der grondstoffen werd nog verno men dat de Raad van oordeel was dat de prijzen ervan dienen ge remd en de produktie ervan ver hoogd, desnoods door rantsoene ring. GENERAAL EISENHOWER REEDS BENOEMD DOOR PRESIDENT TRUMAN Ingaande op het verzoek van de Atlantische Raad heeft President Truman reeds Dinsdag jl. Gene raal Dwight D. Eisenhower be noemd tot opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrach ten. In het begin van toekomend jaar zal hij reeds in Europa toekomen om er zijn ambt op te nemen. Naar verluidt mag zijn komst zelfs verwacht worden met 1 Januari e.k. Generaal Alfred Guenther, die de conferentie te Brussel bijwoonde, zou aangesteld worden tot zijn stafchef. Hier nog een en ander omtrent Eisenhower zelf: Bij de eerste wereldoorlog was Eisenhower luitenant-kolonel. In 1941generaal-majoor. Na Pearl-Harbour nam hij het bevel van de stafdivisie. In Juni 1942: bevel over Ame rikaanse troepen in Europa. In Augustus 1943 verscheen hij met zijn troepen in Sicilië en Ita lië. Hij leidde de invasie in 1944 in Normandië. Na de oorlog: hoofd van de le gerstaf. In 1948 werd hij voorzitter van de Columbia-Universiteit. Hij wei gerde zich kandidaat te stellen voor het presidentschap der Ver enigde Otaten. OOK DE GROTE DRIE HIELDEN CONFERENTIE Behandeling van de Duitse kwestie en onderzoek van mogelijkheid tot onderhandelen met de Sovjets. Na beëindiging van de Conferen tie van de Atlantische Raad zijn dan op het. Ministerie van Buiten landse Zaken te Brussel, op Dins dagnamiddag, ook de HH. Ache son, Bevin en Schuman bijeenge komen, bij de Hr Van Zeeland. Hun conferentie ving aan te 17.20 u. en duurde tot 21.28 u. Het voornaamste punt op de agenda zou de Duitse kwestie zijn geweest. Nog zou een akkoord zijn bereikt om de voorwaarden vast te stellen onder dewelke de Grote Drie bereid zijn deel te nemen aan een Conferentie der Grote Vier. De Duitse kwestie zal vermoedelijk definitief worden opgelost nadat zal gebleken zijn of al dan niet een woordje kan gepraat worden met de Sovjets. Anderzijds moesten de Drie Gro ten oordelen over de toestand in het Verre Oosten, nl. over de vraag op welke voorwaarde Communis tisch China kan erkend worden. Ook diende besproken de kwestie van het. gebruik der atoombom en de reactie der geallieerden indien Communistisch China de 38ebreed- oversclyÜto Er werd dus een persconferentie gehouden te Roeselare! Tijdens deze vergadering, belegd door de Nationale Federatie der autobusuitbaters, werden de belan gen der autobusuitbabers op de ver schillende lijnen besproken. Er werd beslist op te treden tegen over de Nationale Maatschappij der Buurtspoorwegen voor wat de lijn leper-Roeselare over Langemark en Roeselare-Diksmuide betreft. Het was anderzijds voor sommi ge belanghebbende autobusuittoa- ters een zeer geschikte gelegenheid om een pleidooi pro-domoom trent de voordelige vervanging der treinen door autobussen op de lijn Roeselare-Ieper de wereld in te zenden. Eens te meer kan worden vastgesteld dat private belangen bij sommige personen de voorrang schijnen te hebben op het alge meen belang. Voor zoveel mocht nodig blijken, leggen wij er nadruk op dat door ons bepaald optreden wij enkel en alleen verlangen het algemeen be lang te dienen. Wij trachten een oplossing in het voordeel van de bevolking en van ons Gewest te bekomen. Het mag inderdaad niet, dat ieen ganse streek verwaarloosd wordt omdat een paar gemeenten daardoor zouden lijden. Er kan ook een mouwtje worden aangepast voor deze gemeenten en wij komen er wel op terug. Wij begrijpen heel goed dat tussengelegen gemeenten met de autobusregeling belang heb ben en er de voorkeur aan geven. Wij kunnen evenwel niet begrijpen dat zekere inlichtingen, waarvan de nauwkeurigheid ten zeerste be twist wordt, verstrekt worden In aanwezigheid van Vertegenwoordi gers der N.M.B.S. Inzake inlichtin gen en vooruitzichten, berekenin gen door de N.M.B.S. kunnen wij hierin een woordje meespreken. Wij hebben in ons lijvig dossier tal van bewijsmateriaal en gegevens die door niemand zullen betwist wordlen. Wilt U, beste Lezers, een voorbeeld van de berekeningen en vooruitzichten bij onze N.M.B.S.? Document 936 7-12-1931 De Raad van Beheer der N.M.B.S. stelt voor de spoorlijn Ieper-Roesielare door autobusdiensten te vervangen. Het deficiet is immers 72.000 fr. per jaar. Er zal een autobusdienst in gelegd worden ten titel van proef. De voorziene winst beloopt 440.000 l fr. per jaar. Wat was het resultaat? Document 1400 3-6-1933 Een deficiet van 487.182 fr. wanneer een winst voorzien was van 366.000 fr. Kortom een misrekening van 850 duizend fr. Document 1677 1-2-1934 Het volgend jaar 1933 deficiet 545 duizend fr. misrekening 985 dui zend fr. Document 1770 18-4-1934 Deficiet over 10 maanden 237.860 fr. De exploitatie der autobusdien sten in de jaren 1932-1937 was de ficitair van meer dan 2.500.000 fr. waar er een winst voorzien wa? van 2.200.000 fr. Alle commentaar is overbodig. Zijn deze millioenen in de kas der belastingbetaalders te recht gekomen? En wie boekte het grootste voordeel? Nu komt men ons in aanwezig heid van Inspecteurs der N.M.B.S. de uitbatingskosten per autorail voorhouden aan 30 40 fr. per kilometerrit. Deze berekeningen zijn totaal uit de lucht gegrepen, want moest dit werkelijk zo zijn, dan is het om te wanhopen voor de toekomst van. de N.M.B.S., en wij zouden de raad geven aan de Hr Minister Segers om onmiddel lijk de uitvoering' van de in aan bouw nieuwe 50 bestelde autorails stop te zetten. Door een beheerder der N.M.B.S. zelf, werd op 16 Maart 1937 mede gedeeld dat de kostprijs van een kilometerrit per autorail Diesel mekaniek 0,93 fr. bedroeg, daar bij te voegen de afschrijving, het gebruik der baan, bewaking der overwegen, enzomeer! In 1937 be droeg de afschrijving per kilome- VLIEGTUIG TE PLETTER IN VENEZUELA 28 Studenten aan boord. Een vliegtuig met 28 studenten aan boord, benevens de bemanning, is in de nabijheid van Columbiaan- se grens, op de Monte Carmelo te pletter gestort. Er zouden in totaal 31 doden te betreuren zijn. INDISCHE DAKOTA VERONGELUKT Een Dakota van de Air India op reis van Madras naar Trivan- droem, met 20 personen aan boord, werd als vermist aangegeven. Na meerdere dagen opzoekingen door verschillende andere vliegtuigen, werd het wrak van het toestel ge vonden. De 16 passagiers en de 4 leden van de bemanning, waren allen omgekomen. 30 FRANSE MILITAIREN IN VLIEGONGELUK OMGEKOMEN Dertig militairen, nagenoeg allen Franse officieren, zijn gedood bij een vliegongeluk, waarbij twee Jun kertoestellen in volle vlucht in de streek van Tourane (Indochina) tegen elkaar zijn gebotst. AMERIKAANS TOESTEL VERDWENEN 37 Personen aan boord. Een C-54 transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, is met 30 personen en een 7-koppige be manning verdwenen tijdens een vlucht van Okinawa naar de lucht basis Clark nabij Manila op de territ 0,35 fr., onderhoud der boen eveneens 0,25 fr„ bewaking en sei nen o,40 fr., hetzij samen 0,80 fr. per kilometerrit erbij te voegen kostprijs van 0,93 fr., of 1,88 fr. in 1937. Wij kunnen om zeer breed te zijn een coëfficiënt van 5 nemen en de kostprijs op 9,16 fr. brengen. Wij zullen nog verder gaan. en zul len voor onvoorziene onkosten 50 bij voegen om niet te misrekenen zoals de NMJ3.S., dan komen wij nog maar aan circa 14 fr. per kilo meterrit, hetgeen na ingewonnen inlichtingen overdreven schijnt, WIJ zijn ver van de 30 k 40 fr, geciteerd in de persconferentie. Bewaking der overwegen 2.000.000 fr. «Naar 't schijnt» wordt er ons verklaard op dJe nota. Och kom, zulkdanige beweringen bewijzen eenvoudig dat de uiteenzettingen en mededelingen aan de pers niet zakelijk zijn. Hoe veel bewaakte overwegen zijn er tussen leper en Roeselare? Wij achten het overbodig dit cijfer van 2.000.000 fr. te weerleggen. Overi gens bij een exploitatie van do spoorweg op een rationele wijze kunnen op deze bepaalde plaatsen, stilstanden voorzien worden. De ge weldige administratie in verschil lende stations, gaat het rapport verder... 't verwonderd ons ten zeerste dat men de Noord-Zuldver- bindlng niet bljsleurt! Dit argu ment van die geweldige adminis tratie is juist oorzaak sedert jaren van die milliarden verlies bij de N.M.B.S. Dit logge apparaat, die centralisatie heeft het zover ge bracht dat de gemeenschap tussen kwam in de laatste jaren voor meer dan twintig milliard. En nu zouden de HH. Inspecteurs der NM.B.p. komen spreken van de geweldige administratie in de stations der Ujn leper-Roeselare. Beziet onze sta tions Ieper-Zonnebeke-Moorsled&- Passendale-Roeselare en treft een vergelijk met de milliardendaju in Noord-Zuid te Brussel Ja, lamme goedzakken zijn wij en worden ook zo behandeld! Het was maar een proefneming zegde men in 1932 de spoorlijn was deficitair en met de autobus zullen wij winsten verwezenlijken en in 1938 schafte men de auto bussen af omdat zij deficitair wa ren en richtte men terug het trein verkeer in. Gans het gewest en ook de reizigers waren tevredep over de bestaande toestand «spoorver keer door autobusdienst aangevuld». In 1950 was het treinverkeer op nieuw deficitair en opnieuw worden autobussen Ingeschakeld. Denkt U dat de autobusexploitatie nu een boni zal opleveren? Totaal mis hoor! De toestand en de enkele maanden exploitatie moeten dit reeds uitwijzen, want met het aan tal autobus-ritten, de verdub beling, de voorlopige en noodzake lijke inschakelingen, zal dit expe riment opnieuw falicant uitlopen. Geen privaatzaken, noch minder private belangen, wij verlangen juiste gegevens, lieren Inspecteurs der N.M.B.S. Wij verlangen ge lijke behandeling met andere ge westen: de densiteit der bevolking in onze streek heeft daar recht op! Besparingen ja, volledig akkoord, maar eerst onpartijdig onderzoek en geen cijfers «pro-domo», want naar gelang de omstandigheden veranderen de cijfers. Er wordt ge schermd met het belang der tus sengelegen gemeenten en allerlei voordelen voor de reizigers. Een uiteenzetting zonder zakelijke fei ten, wordt in de pers verspreid, statische gegevens worden vooruit- gesteld, politieke personnages ver anderen van zienswijze en worden verdedigers der autobussen. Denkt U, Beste Lezers, dat dit alles is om het algemeen belang te dienen, om het economisch belang der streek te bevoordeligen? Totaal mis! Dit alles heeft voor doei privaat be langen Men zoekt betrekkingen en vriendschappelijke bijeenkom sten worden belegd. Men tracht de pers te overtuigen en wij vragen ons dan terecht af, moeet alles zó klaar, zó zuiver, zó eenvoudig en zó juist zijn, dan zou dit alles overdreven en niet nodig zijn. De getroffen maatregelen vervanging der treinen op de lijn leper-Roese- iare door autobussenzijn zeker lijk niet in het voordeel van ons gewest. Spreekt er iemand over de vervanging der treinen op de lijn Roeselare-Menen? Niemand, want dit is inderdaad, naar onze mening, een goede oplossing. De baan van Roeselare-Menen is een zeer ge schikte baan. Overigens is Menen veel meer op Kortrijk dan op Roe selare aangewezen. Maar hier door de afschaffing der lijn Ieper-Roe- selare wordt een gans gewest af gesneden. Zekere personen trachten een of ander Volksvertegenwoordiger of Senator te beïnvloeden, alhoewel aangesteld om de gemeenschap te dienen, tracht men ze te overtuigen de privaat-belangen ten bate. En ten slotte! Hoe komt het dat de lijn Ieper-Kortemark blijft be staan? Daar waar er sprake was deze ook te vervangen door a/uto- busdiensten. Brieven voor de aan besteding werden aan autobusex ploitanten toegestuurd, maar e» werden geen offertjes gedaan. Dooi ambtenaren van het Verkeerswezen werd zelfs de wijze raad gegeven niet mede te doen aan die aanbe steding. En zo komt het wellicht dat de lijn leper-Roeselare werd geslachtofferd! WIJ herhalen het door ons vroe ger gedane voorstel dat een oom missie zou worden samengesteld om de toestand te onderzoeken en dat de personen deelmakend van deze commissie zouden worden aangeduid door de Heren Minis ters van Verkeerswezen, Gouver neur der Provincie, de Handelska mers van Roeselare en leper en het Vlaams Economisch Verbond. Deze commissie zou als opdracht ont vangen het vervoerprobleem in ons gewest te onderzoeken, want recht- af verklaard, hebben wij alle reden om zeer wantrouwig te staan te genover sommige personen betrok ken in de afschaffing der spoor- verbindiflg tussen leper ra Koeae-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 3