Januari Februari Maart Augustus Okteber November December a «HST WEKELIJKS NIEUWS f «HtWrtfïRS 80 Bed lfW, RftSl. TT. H *t oude jaar zteltoogt, nog één dag van 14 urtnt en I960 heeft a/gedaan. Na de twaalfde klokslag van tl December te middernacht tal het onderzinken tn het verleden. Op dateelfde ogenblik wordt het nieuwe jaar ge-' boren, het boorllngske dat van meetafaan de houding aanneemt van een volgroeide kerel en dadelijk het spoor volgt van zijn voorganger. De dagen rijgen zich weer aan elkaar tot een keten van 365 schakels. Het wordt een bonte schildering waar heldere en. donkere plekken tn soms ruwe tegenstellingen uitgebeeld staan. Politieke gebeurtenissen kunnen in een schema tische voorstelling vast gelegd worden. Rampen en onge lukken zijn donkere vlekken uit het leven van een jaar, het sportgebeuren loopt er als een deugdelijke ontspan- ningsketen doorheen. In een afzonderlijk overzicht werd dit alles reeds behandeld. Doch daar zijn van die gebeurtenissen die zich in geen enkel keurslijf laten vastzetten. Noem hen varia of hoe dan ook zij zijn hoogte- of laagtepunten uit het leven naar gelang zij iets goed of iets slecht bijbrachten in het leven. Al deze grote en kleine feiten laten wij hier in een bonte kaleidoscoop volgen. rJ,a 4WW .ofdHtt-N.oV i V i. 3 Juni. Mevrouw Van Raemdonck, moeder van Frans en Edward, is gestorven. We zien haar hier bij haar kinderen op de Ijzer bedevaart 1933. De eerste maand van 1950 was reeds besmet met de ziektekiemen van het oude jaar, de grensstaking die als een spook onze grensarbei ders aangrijnsde in 1949 duurde steeds voort. Voor vele arbeidersge zinnen in de Westhoek was het een droevig Nieuwjaar. 6 - Kunstschilder Notebaert, Rome- prijswinnaar wordt door Heer Gouverneur van West-Vlaande ren tijdens een plechtige re ceptie gehuldigd. 4 - De St Janskerk te Poperinge mocht haar kleine klok die tij dens de bezetting weggenomen werd, terug in ontvangst nemen. 12 Zilveren schalen gestolen in de St Franciscuskerk te Menen. De dief, Van Bellem uit Hale wijn, kon aangehouden en het gestolene teruggevonden wor den. 13 - Franse autodieven lopen te leper in de klem. 17 - Prinses Yolande de Ligne treedt in het huwelijk met Aartshertog Karei van Habs- burg. 31 - Voor de laatste dag van deze maand viel het groot lot als een weldoend manna over een gezin van West-Vlaanderen. Te Koksijde won Roger Bridoux het groot lot bij de loterij der 9 Provinciën onder vorm van een huis ter waarde van 1 mil- lioen. 4 - Duizende bezoekers komen naar de nationale en interna tionale perstentoonstelling die te Roeselare geopend wordt in de zalen van het Arsenaal. 9 - Minister Buisseret doet de in huldiging van de nieuwe stuw dam op de Vesder. Deze stuw dam kan een reserve van 25 millioen kubiek meter water in houden. 13 - Behendige dieven gaan te Me nen aan de haal met postzak ter waarde van 300.000 fr. 27 - Stoutmoedige dieven beroven de offerblokken van de kapel van O. L. Vrouw der Armen te Roeselare. 1 14 18 Aprilvissen tieren weelderig over gans het land. Te Vlamer- tinge lokt een vliegende schotel de kijklustigen die met taaie volharding de ommegang der Brikkeputten doen. - Te Diksmuide wordt op deze dag een brutale roofoverval ge pleegd op het postkantoor. Drie gewapende bandieten doen hun slag in Amerikaanse stijl. 7 - De Goede Vrijdagstemming wordt brutaal verstoord te Gij- verinkhove waar Hedwige Van- tilcke haar echtgenoot vergif tigt. Ophefmakende postoverval te Ukkel waar de buit 50.000 fr. beloopt. Het postkantoor van Meche- len is aan de beurt waar de gangsters 300.000 fr. in de wacht slepen. De verwittigings- kreet pas op Walterwas echter de rovers fataal. 20 - De politie slaagde erin de be ruchte Walter te ontdekken en ontmaskerde meteen de ganse bende die als deze van Beeck- mans en Mulderzou geboek staafd worden. Gans de bende op Verfaillie uit Gullegem en de twee leiders na, wordt inge rekend. 23 - Mgr Lamiroy brengt een bezoek aan Izenberge dat een dank feest viert ter gelegenheid van het herstel der kerk. 25 - Beeckmans en Mulder, de ge vreesde Antwerpse bandieten, zetten De Panne in rep en roer, zij houden er een schietpartij met de tolbedienden. 1 - De gans vernieuwde kapel van de stichting Onze Kinderen te Rumbeke wordt ln gebruik genomen. 6 - Geveinsde postoverval te Her zeeuw waar postbediende Baert terzelfdertljd voor slachtoffer en rover speelt, hij verovert er een buit van 800.000 fr. 9 - 'n Waanzinnige hoeveknecht steekt zijn werkgever neer te Lampernisse en pleegt daarna zelfmoord. 10 - Mulder en Beeckmans na hevig vuurgevecht aangehouden te Knokke. 15 - Eerste-steenlegging der St Jo- zefskerk te Roeselare. 22 - Geveinsde postoverval te Kok- sijde-Bad. 3 - Mevrouw Van Raemdonck, de moeder der IJzerhelden Frans en Edward, te Temse overleden. 6 - Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, brengt een bezoek aan de nieuwe gebouwen der Vrije Vakschool te Veurne. 18 - In aanwezigheid van Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, en van Z. Exc. de Gou verneur van West-Vlaa'nderen, wordt door Burgemeester De Nolf de hernieuwing gedaan der stad Roeselare aan het H. Hart. 18 - De gemeente Ploegsteert viert haar eeuwfeest. 30 - De It&liaanse bandiet Giuliano na dramatisch vuurgevecht met de politie neergekogeld. Middenstandshandelsfoor te Veurne en indrukwekkende boetprocessie. 6-3' Familiaal Zomerfeest te Ize- gem waar meer dan 7.000 geest driftige deelnemers een gezelli ge namiddag doormaken in het park van het kasteel de Bos molens. 30 - Wijding der Abdijkerk der Pa ters Trappisten op de Catsberg, een talrijke menigte bezoekt gedurende 9 dagen de prachti ge abdij. September 17 - De Paters Capucijnen te Ize- gem vieren het 50-jarig jubi leum van hun klooster. 23 - De e.erste jaarbeurs van Mid- den-Viaanderen te Roeselare geopend. 25 - Het proces tegen von Falken- hausen, Bertram en von Claer te Brussel begonnen. 17- Ophefmakende vergiftigings zaak komt te Duinkerken aan het licht. Twee kinderen, na het innemen van borstsiroop, overleden. 18 - In het gezin Gerard Ollevier- Verhaert te Elverdinge, werd een zevende zoon geboren, waarvan de Koninklijke Prins het peterschap aanvaard heeft. 8 - Antwerps bandiet doet overval te Eernegem bij alleenwonende vrouw. Bij zijn aanhouding blijkt hij de dader te zijn van de overval die op 19-3-49 in de pastorij te Westvleteren ge pleegd werd. 9 - Twee Poolse joden te Veurne aangehouden als daders van de postoverval te Diksmuide. 20 - Te Singapore wordt een aan vang gemaakt met de behande ling in beroep van het proces Bertha Hertogh. 22 - Twee jonge treinrovers over vallen de trein Kortrljk-Ronse en roven 7 postzakken met 350.000 fr. 26 - De' bende van de Tuinwijk te Diksmuide wordt opgerold. De gouden seule die de buit be vatte. was gevuld met pakjes juwelen die op 15 millioen ge- Schat worden. Een tiental zware jongens achter slot en grendel gedraaid. 12 - Het gerechtshof te Sirg"; ie beslist dat Bertha Hertogh aan haar ouders wordt terugge schonken en met haar moeder naar Nederland mag vertrek ken. Hevige incidenten, waar bij 15 personen gedood worden, omlijsten deze uitspraak. 14 - Bertha Hertogh in gezelschap van haar moeder geestdriftig in Nederland ontvangen. 9 Mei De bewoner van deze hoeve (gelegen aan de Schesweges, op de baan Kaaskerke Pervijze), landbouwer Logghe, ivordL door zijn waanzinnige hoeveknecht neergestoken Deze pleegt, kort voor men hem te pakken krijgt, zelfmoord. Einde Met, begin Juni. De aardappelplantjes staan groen. Zwer men coloradokevers komen naar onze streken overgevlogen... maar de vlucht was al te roekeloos en ze vergaan in zee. Alles wordt ge mobiliseerd, jong en oud, pompiers en soldaten, om de overblijvenden te verdelgen. Ze worden in emmers verzameld en dan aan het strand in het vuur gegooid. 5 Juni. Mgr Lamiroy bezoekt de nieuwe Vakschool St ldesbald te Veuiiie. Een leerling brengt, w tncns de leerlingen der inrichting, een huldebetoon aan Monseigneur. IS Juni. Roeselare viert de Feestdag van het H. Hart Tijdens de publ ke bloemenhulde sprak Z E P. Vandc.i Heuvel de aan wezigen begeesteiend toe. Op de achte. grond de feestelijke Hoog waardigheidsbekleders der stad. 30 Juni. De genodigden op de opening der Veurnse Handelsfoor. Oktober. Regenseizoen bracht ook z"n voordeel mee. Op de Rijselsteenweg 22 te leper wonen Nestor en Pierre Boudry, die dit jaar een wondere partij bieten hebben geteeld. De kleinste biet heeft 0,92 m. van ajmeting en een gewicht van 13 kg. Terwijl de grootste, met loof, 1,37 m. meet, met een gewicht van 14,375 kg. Het Is iedereen niet gegeven dergelljlce bieten te telen, Losse grepen het S Oude Jaar 27 Maart. Het Kapelhf-g ger Armen te Roeselare wordt geroofd. De offerblok werd uit demuur gekapt en meegevoerd. Vingerafdruk ken werden genomen en tjonge kerels, verdacht van de die)stal, wer- fen aangehouden. Einde Februari. De grenshandel heeft een flinke duw gekregen sedert het vrijkomen van de koffie in Frankrijk. De stijging der prijzen deed er nog een schepke bij en het zeer streng optreden der Franse tolbeambten die ieder ongewettigde koffieinvoer konden belemmeren, werd deze handelstak in de grensstreek totaal stilge legd. Een handelaar aan de grens laat echter zo gauw de moed niet zinken en had zijn bedrijvigheid op de Nylonkousen gericht. Op zijn woning had hij in reuzeletters reclame gemaakt die van de overzijde een verlokking vormde voor de Franse huisvrouwen. Het jaar begon goed voor henl Op 31 Januari viel het groot lot der Tombola der 9 Provincies, waarde een huis van 1 millioen, vader tn moeder Bridouxuit Veurne, ten gunste. We zien ze hierboven afgebeeld. Bijna een jaar ging erover heen. Stellig zullen ze onder tussen al de genoegens ervan gesmaakt hebben... misschien wel al grijze haren krijgen... 1 April 1950. Wie herkent deze 1>0 nog. Ondertussen won Prof Van Basseghcm een Belgica Ipnostiek van 125.000 jr. 1 Met. Onze Kinderen te Rumbeke ken vernieuwde kapel wordt in gebruik genomen. fynfl (hepunt. De den en stichters vooraan in de onispanhr^GveV' ae genoaig- feestzitting. iszaal tijdens de t

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 11