Het Jaar van het Atlantisch Pact Kerstboodschap van zijn H. de Paus Brandstichtster aangehouden te Beselare (De gaapten Duizend jaap De nieuwe wet inzake Ouderdomspensioenen SUNLIGHT maakt haar linnen natuurlijk u>il Slees? waarop Br Ilse vorsten gekroond worden, gestolen Middenstanders DE KOLOM ALE LOTERIJ EEN GEHEEL NIEUW PLAN DE ACHTTIEN MILLIOEN 309.000 biljetten HETZIJ 1 KANS OP 7. een millioen en twee en een half millioen. NIEUW PLAN NIEUWE KANSEN. IISIiMIII38fil!lllSIIIII!BBII3ii!ü89l Een tragisch kerstbilan in Noord-Amerika 838 personen om het leven gekomen tijdens week-end. Verdeeldheid van de wereld een ernstig gevaar Gezin - Eigendom Staal, de pijlers der Sociale Orde Slechts God kan vrede schenken Graf van de HL Petrus gevonden WELKE FORMALITEITEN MOETEN VERVULD WOR DEN OM VAN DE VOOR DELEN DER NIEUWE WET TE KUNNEN GENIETEN? De juwelenemmer fe Diksmuide OOK DIEFSTALLEN TE GENT Sedert drie generaties waarderen de huisvrouwen de zuiverheid v&n HET H. JAAR TEN EINDE Z. H. de Paus sloot Zondag de H. Poort in St-Pieterskerk om fier te zijn... BISDOM BRUGGE Gunsten? van het H. Jaar tot gehele wereld uitgebreid Beslissing van de H. V ader bekend gemaakt. H. WIJDINGEN NIEUWE BESPREKINGEN VOOR DE GRENSARBEI DERS OP 4 JANUARI lot wat dwaze huren leiden kunnen Tweemaal deed ze de rode haan over haar woning kraaien Pit volft jovroj Hel proces von Falkenhausen HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 30 Bee. 1950. Bladz. 2. (VERVOLG) 2. - Het Duitse vraagstuk dat een zeer speciaal vraagstuk van de we reldpolitiek is en daarenboven het voorwerp is van zeer tegenstrijdige opvattingen tussen de Westerse lan den onderling. De al te Amerikaanse visie zijn, zodanig dat Rusland nog alles links iedereen tracht kalm te hou den. Maar wat zal het morgen zijn? Een nieuwe blokkade van Berlijn die dan kan uitgroeien tot een oor log in het Westen? Gelukkig is er nog dit: de atoom- achterstand zou nog niet ingehaald op de strategische vraagstukken, zou te vrezen hebben voor zijn le~ waardoor Amerika alleen dacht aan j vensgewiclitige centra terwijl het het eindresultaat van een moge- slechts zwak zou kunnen riposte- lijka nieuwe oorlog, maar veel min- ren der aan het ejfectiej verdedigen en vrijwaren van de West-Europese landen Op de totnutoe gevolgde tactiek liefst anderen laten vechten mo gen we niet bauicen want elk ogen- 4. - Het feit dat de doorsnee- blik kan de Sovjet Unie oordelen vodlicus en dus van zelfspre- dat haar uur gekomen is om zelf k-end Ac massa nog dacht tijd op het toneel te verschijnen, genoeg te hebben. I Alleen op de bewapeningswedloop Dia laatste oorzaak is nu volle-1 mogen wij hoop hebben... indien dig weggevallen, vooral onder de wii besloten zijn er alles voor over indruk van de Chinese reacties en te hebben omdat het enze laatste opmars in Korea. Hu begint men kans is voor het behoud van de zelfs mekaar te verwijten dat men vrede in onze gewesten. niets gedaan heeft of niet genoeg gjsdaan heeft. Verder brengt dit ook mee dat. Het is wel treurig op die. toon te moeten eindigen en dat in het vooruitzicht te moeten stellen voor het spel der palabers nu minder j het jaar dat aanvangt, maar er zit omslachtig is geworden en dat men niets anders op: het is de werke- zich kan accoord stellen op alle punten, zelfs over de vraag der Duitse wederbewapening en ver moedelijk binnen kort ook over de Spaanse inschakeling in het Wes ters potentieel. Tenslotte zag Amerika in dat er van een Atlantische verdediging reinig zou in huis komen indien nee niet alles deed wat mogelijk was om, niet alleen de oorlog te winnenmaar ook West-Europa van een nieuwe overrompeling te vrij waren. Vandaar dan de verklarin gen van een verdediging op de Elbe in plaats van op de Rijn, het af sturen van Amerikaanse divisies naar Europa en het inluiden van een politiek die de voorrang aan Europa geeft. Ten overstaan van dit laatste punt tekenden zich in de loop van net jaar twee strekkingen af, de ene die Europa het statuut der neu traliteit wilden zien aannemen, mits Amerikaanse waarborg, en de an deren die van die neutraliteit niet wilden horen, viaar een sterke, ge meenschappelijke, Atlantische ver dediging voorstonden. De thesis van de verdedigers der neutraliteit werd goed weer gege ven door de ex-generaal Billote die, zoals onze lezers zich zullen her inneren, zijn ontslag gaf als Franse afgevaardigde bij de U.N.O. en als generaal in het Franse leger om te protesteren tegen de onvoldoende samenwerking onder de geallieer den en om vrij te zijn om de Euro peanen tot het bewustzijn van de werkelijkheid te roepen. Het Franse blad Le Monde trok er volgendeconclusies uit: Indien West-Europa, militair ge sproken. het zwakste punt van de wereld is, is het dan niet de meest wijze politiek het een zekere auto nomie. te laten waardoor de kansen om in een conflict meegesleurd te worden zouden verminderd worden? Verbonden met Amerika, die het, in geval van overrompeling zou hel pen, zou het zijn politiek en zijn verdediging kunnen ontwikkelen op een wijze die elke mogelijkheid tot offensief uitsluit én die, in geval van conflict, de aanvaller zou ver hinderen' bij ons een nieuw slag veld te maken. De kansen op oor log zouden door het feit zelf dglen wat aan iedereen zou ten. goede komen, op voorwaarde ;M te ver staan. dat dc koude oorlog, voorbe reiding van dc andere, uit die sec tor zou kunnen geweerd worden wat een diplomatieke arbeid zou vereisen waarvan nkemand de moei lijkheden zal betu\isten.(24 Fe bruari 1950.) Dit was, in ampere ivoorden, de gedqghie van (de derde macht» waarvan Fransen Britse socialis ten reeds lang/spraken. De idee is Anderdaad aantrekke lijk. Europa neutraal en daardoor de kansen :op oorlog bijna wegcij feren. Die rr/denering gaat echter mank op één punt, ni. dat die Europese ■ïiëihralitelt maar zin heeft voor zover ze sterk genoeg is om eerbied af te dwingen en, bij gebeurlijke oorlog zoveel geioicht in de weeg schaal kan werpen dat de uitslag van de strijd erdoor aanzienlijk be- invloed of werkelijk door bepaald ivordt. Welnu, in dc huidige omstandig heden, en gezien dc tijd dringt, is Europa niet bekwaam op eigen houtje die gewapende neutraliteit uit te bouwen. Dus... Dat was in de grond het merk waardig antivoord dat door René Payot in de Journal de Genève gegeven werd op die neutralistische stelling. En de Zwitsers hebben op dat stuk recht van spreken, zij die sedert eeuwen neutraal zijn, maar die op dit ogenblik, alle verhoudin gen i n acht genomen, van alle Europese landen, veruit het sterk ste leger hebben. Tijdens de volgende maanden heeft de idee van een Europese neutraliteit dan ook haar slag ver loren. Iedereen neemt thans aan dat he.t Atlantisch Pact de enige weg en de enige mogelijkheid is die ons nog open blijft om te trach ten de oorlog te voorkomen of hem buiten onze grenzen te houden, 1951: EEN GEVAARLIJK JAAR De Conferentie der Twaalf te Brussel heeft, nu tot een algemeen accoord geleid, wat Minister Van Zeeland toeliet te verklaren dat het Atlantisch leger eindelijk een wer kelijkheid geworden is. Het is nog wel een magere werkelijleheid, maar het is er toch ene. De hele vraag is nu: komen wij niet te laat? En dat is een vraag waar nie mand kan op antwoorden, tenzij misschien het Kremlin. Inderdaad: indien het internatio naal communisme tot de aanvals oorlog wil overgaan, dan is het niet te veronderstellen dat het ons eerst de nodige tijd zal gunnen om ons slagiwardig te maken, maar heeft hei er veel bij te winnen onmiddel lijk toe te slaan. Niets bewijst nu echter dat men lijkheid. Laten we hopen dat alle Wester lingen de moed zullen hebben om te doen wat nodig is, opdat wij ons artikel van Nieuwjaar 1952 zouden schrijven in een stijl van vertrou wen, in een atmosfeer van vrede en met een gevoel van vernieuwde veiligheid. 25-XU-50. V. WESTERLINCK. Stoutmoedige inbrekers zijn bin nengedrongen in de abdij van West minster en hefoben er een 200 kg. wegende steen, die Scone Stone geroofd. Op deze steen worden de Koningen van Engeland steeds ge kroond. Men vermoedt dat Schotse Na tionalisten de diefstal hebben ge pleegd. De Schotten houden im mers steeds voor dat die steen hen toebehoort. Voor de Schotten is de Scone Stonede Steen van het Lot. Vol gens de legende is hij het oorkus sen, waarop de patriarch Jacob zijn profetengedachten kreeg, die in de Bijbel weergegeven zijn. Steeds volgens de legende zucht de steen als de vorst er zich op neerzet. Hij zwijgt echter als die vorst een overweldiger is. De steen draagt de naam van een voormalige hoofdstad van de Schot se koningenScone. Volgens de legende werd de steen, na aan Jacob te hebben toebehoord, aan Scota, dochter van de Pharao. geschonken, die huwde met de zoon van de Koning van Griekenland. Scota bracht hem naar Spanje, vandaar naar Ierland, dan naar Schotland, maar kwam dan naar Westminster. Op 28 Januari 1951 gaat te Roe- selare de trekking door van de Tombola ten voordele der V.K.B.M.J. en K.B.M.J. Verschaft U loten door over- Roeselare, Noordstraat 38, te Roe- schrijving op P.C.R. 9576, Bank van selare, voor rekening 3483, Midden stands je ugdtombola Maakt gebruik der Kerst- en Nieuwjaardagen om onze Jeugd organisaties te steunen! De trek king owrdt om geen enkele reden uitgesteld OOK DE MIDDENSTAND Wil. ZIJN JEUGDORGANISATIES UIT BOUWEN! haar gewone schijven hernemend, löedt tbars zullen verdeeld worden in 42.624 loten voor slechts 30.000 loten van 209 frank. 12.000 loten van 250 frank. 300 loten van 2.500 frank. 180 loten van 5.000 frank. 90 loten van 10.000 frank. 24 loten van 25.000 frank. 12 loten van 50.000 frank. 15 loten van 100.000 frank. 1 lot van 250.000 frank. De grote loten: Eerste trekking op 15 Januari 1951 in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. Het biljet: 100 fr. - Het tiende: 11 fr. (9156) De Kerstdagen, met hoger ver keer en drukke feestviering, heb ben in de U.S.A. ook een tragisch bilan bijgebracht. Gedurende het Kerst-week-end kwamen er niet min dan 796 personen om het leven, het grootste deel ervan bij verkeers ongevallen, namelijk 624, maar ook 73 bij branden, 4 bij vliegtuigonge vallen en 95 bij verscheidene onge lukken. In Canada kwamen 21 personen om bij verkeersongevallen, 7 in branden, 4 in vliegtuigrampen en 10 in verscheidene ongevallen, voor een totaal van 42. Thans worden deze sommen res pectievelijk gebracht op 360 fr. en 180 fr. per jaar, vanaf het verze keringsjaar 1950-51. Bijgevolg: wie verjaart in Ja nuari 1951, zal de nieuwe bijdrage te betalen hebben. B) Onderhoudsplicht der kinderen Een niet te onderschatten aan tal ouderdomsgepensionneerden ge nieten de wettelijke voordelen niet wegens het feit dat een of meer hunner kinderen onderhoudsplicht verschuldigd zijn. Waren geen onderhoudsplicht verschuldigd, de kinderen, wier be staande middelen de volgende sommen niet overschreden: 20 000 fr, voor de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners; 24.000 fr. voor de gemeenten met minstens 5.000 inwoners, doch minder dan 30.000; 30.000 fr. in de gemeenten met meer dan 30.000 inwoners. Deze sommen worden verhoogd met voor de echtgenote en met voor het eerste en met y. voor het tweede kind en met de voor- elk der volgende kinderen. Bovenstaande bedragen worden gewijzigd als volgt: 20.000 fr. wordt 30.000 fr. 24.000 fr. wordt 36.000 fr. 30.000 fr. wordt 45.000 fr. C) Aantal stortingen in geval van vroegtijdig overlijden Opdat die weduwe volledig aan spraak zou kunnen makien op de weduwrente toeslag moest de laat ste storting gedaan zijn tot en met de maand die het overlijden voor afgaat. Thans volstaat het in regel te zijn voor bet verzekeringsjaar dat het overlijden voorafgaat. 1) De verhoging van het pensioen wordt ambtshalve, dus zonder aanvraag, toegestaan. 2) Volgende kategoriën loontrek. kenden moeten een nieuwe aanvraag indienen bij het Ge meentebestuur: a) zij die het pensioen gewei gerd werden wegens ontbre kende stortingen tijdens de periode die 1945 voorafgaat; b) al wie tijdens de oorlog de hoedanigheid van loontrek kende verloor en hierdoor geen aanspraak kon maken op pensioen: c) de bedienden aan wie de ouderdomsrentetoeslag gewei gerd werd wegens te hoge in komsten, tijdens de 5 jaard;e de pensioenaanvraag vooraf gingen. 3) De vrije verzekerden, wier pen sioen geweigerd werd, of die slechts gedeeltelijk pensioen ge nieten, wegens de onderhouds plicht der kinderen, moeten een nieuwe aanvraag doen bij de ontvanger der Belastingen. Dez? hervormingen, alhoewel we het belang ervan niet mogen on derschatten, zijn verre van volledig. De Heer Van den Daele, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft beloofd in de eerstkomende maanden een definitief ontwerp, zowel voor de loontrekkenden als voor de zelfstandige arbeiders in te dienen. We hopen dat het jaar 1951 het jaar weze van een definitieve her vorming der wetgeving Inzake ouderdomspensioenen. Van nu reeds kunnen we even wel zeggen: zowel verplicht- als vrijverzekerden, zowel grensarbei ders ais werklozen en zieken, moe ten regelmatig hun bijdrage stor ten. J. STUBBE. Volksvertegenwoordiger. Uit een onderzoek dat door de Gentse Politie werd ingesteld in verband met die ontdekking van een emmer juwelen te Diksmuide, is gebleken dat de dievenbende van Cyriel Moerman en Jules Verman dei, ook in het Gentse talrijke dief stallen heeft gepleegd. Naar ver luidt zouden de kerels ln 1949 en 1950 een twintigtal diefstallen, ln het kwartier van St Pieters hebben gepleegd. Zij zouden na de diefstallen met de bult naar de streek van Diks- muide-Iepcr verdwenen zijn om na derhand de juwelen in Frankrijk te verkopen. Z. H. Paus Plus XII heeft Zater dag 23 December, een Kerstbood schap tot de wereld gericht. Om het grote belang van deze treffende rede, geven wij hieronder de voornaamste gedeelten van deze vredesboodschap. In zijn inleiding we.es de Heilige Vader er reeds op, dat de wereld zodanig in twee kampen is verdeeld, dat de wereldvrede ernstig bedreigd is en de mensheid nooit had af te rekenen met een zo grote twee dracht. Geen enkele gelegenheid mag nu nog onbenut blijven om wijsheid en rechtvaardigheid te doen ovenvinnen in het teken van eendracht en vrede. Het is tijd, aldus Paus Pius XII, dat men de grenzen openstelt en het prikkeldraad wegneemt en elk volk vrijheid laat om in het leven van andere volken te schouwen en er een einde komt aan de afzon dering van sommige landen van de rest van de beschaafde wereld. De volken mogen zich niet laten meeslepen door prestige-redenen of verouderde ideeën. De Paus deed dan een dringend beroep op de volken het geloof ln God boven nationale en politieke belangen te stellen. HET HEILIG JAAR In verband met het H. Jaar heeft de Heilige Vader gezegd, dat hiet Jubileum., hetwelk een diepe weer klank heeft bevonden ln het leven van de kerk, alle en zelfs de meest optimistische verwachtingen heeft overtroffen. De Paus laakte de hinderpalen, die het apostolaat van de Kerk in de weg staan, en verklaardeZo als een bloeiende lavastroom, die meter per meter van de vulkaan helling vloeit, baant de vernielende geestesstroming van deze eeuw zich dreigend een weg en strekt zich uit over alle gebieden en in alle klas sen van de maatschappij Deze stroming is meer verspreid in het ene dan in het andere land: hier wordt de sociale invloed van de Kerk miskend, terwijl elders de Kerk gewantrouwd, gehaat en zelfs vervolgd wordt. In dit verband laakte de Paus ook sommige me ningsverschillen, die onlangs tussen katholieken aan de dag zijn ge treden en Hij deed een beroep tot de niet-katholieken om ln het be lang van de verdediging van ons christelijk erfgoed alle onenigheid te weren. Onder de pelgrims ontbraken de gelovigen van landen, die binnen een Ijzeren muur zijn opgesloten, die van hun burgerrechten en van hun persoonlijke vrijheid zijn be roofd en van de christenheid af gezonderd. Hij richtte tot al deze belijders van Christus Zijn vader lijks en dankbare groet. DE BINNENLANDSE VREDE De H. Vader behandelde hierna het probleem van de binnenlandse vrede der volken, dat hij als het meest dringende van alle be schouwt. Hij herinnerde er aan, dat Hij reeds meer dan eens ge wezen heeft op de bestrijding van ds werkloosheid en de verwezen lijking van een welbegrepen maat schappelijke zekerheid, als eerste voorwaarden voor de innerlijke eenheid van een volk. Zou degene die op dc egoïstische wijze in de groepen, welke zich tegen zijn belangen verzetten, de bron ziet van alle moeilijkheden, er zich op duiven beroepen de zaak van de binnenlandse vrede tc die nen? Zouden die organisaties het dur ven beweren, welke niet meer de normen van het recht en het al gemeen welzijn volgen, doch een beroep doen op dc macht van het Reorganiseerde aantal en de zwak heid uitbuiten van degenen die minder goed georganiseerd zijn of die het gebruik van de macht al tijd ondergeschikt willen maken aan de regels van 't recht en van het algemeen welzijn? De volken kunnen de binnen landse vrede slechts verwachten van mannen die hun doeleinden kunnen verheffen tot 't gemeen schappelijk welzijn. Indien men in verscheiden landen voor het be treurenswaardige feit staat, dat de jonge generaties niet deelnemen aan het openbaar leven, is dit dan niet daaraan te wijten, dat zij wei nig of zelden mannen, zoals wij hierboven hebben beschreven, tot voorbeeld kunnen nemen. Een morele en geestelijke armoe de, die tot uiting komt door klein geestigheid, egoïsme en arrivisme is het, meer nog dan de politieke en economische moeilijkheden wat de grondslagen van de maatschappij ondermijnt. De Paus vraagt met klem het herstel van de samenwerking tus sen de drie pijlers van de sociale orde, namelijk het gezin, de eigen dom en de staat. HET GRAF VAN DE H. PETRUS De Paus deelde de ontdekking van het graf van de H. Petrus, in S 35 09 BFL de onderbouw van de basiliek, mede en na aangekondigd te hebben dat eerlang een dokumentatie over de in de loop van de jongste tien ja ren gedane opgraving zal gepubli ceerd worden, vervolgde Hij woor delijk: Is het werkelijk het graf van de H. Petrus, dat men heeft ge vonden? Op deze vraag antwoordt de eindconclusie van de werken en de stud'es met de meeste zeker heid: «Ja». Het graf van de Prins dier Kerk is teruggevonden. Een tweede vraag die onderge schikt is aan de eerste, en die be trekking hoeft op de relikwieën van de Heilige is deze, of ook de relikwieën zijn teruggevonden. Aan de rand van het graf zijn mensenbeenderen gevonden: Zijn zij het stoffelijk overschot van de apostel? Het is jammer genoeg niet mogelijk daarop met alle zeker heid te antwoorden. Dit laat even wel de historische werkelijkheid van het graf onaangetast. De reus achtige koepel verheft zich inder daad boven de begraafplaats van de eerste bisschop van Rome, die tevens de eerste Paus is geweest. Heit was aanvankelijk een uiterst eenvoudige begraafplaats, doch waarboven die verering van de achtereenvolgende eeuwen, door een merkwaardige opeenvolging van werken, de grootste tempel van die christenheid heeft opgebouwd. Aan het einde van zijn rede be klemtoonde de Paus, dat de wieg naar de vrede nog steeds met doornen is bezaaid. Hij zelde: «Maar de mensen zijn voor de overgrote meerderheid be reid zich onverschillig welk offer op te leggen om bespaard te blij ven van de ramp van een nieuwe oorlog. Hij voegde er aan toe, dat de menselijke middelen nochtans te zwak zijn om een dusdanige taak te verwezenlijken en dat men een beroep moet doen op de goddelijke bijstand. De macht van de Heer, zo be sloot Paus Pius XII, die de harten van de regeerders nijgt zoals hij wil, als waterstromen waarvan Hij de loop regelt, kan de storm be daren, die het vaartuig heen en weer slingert, waarin zich, ontsteld, niet alleen de gezellen van de H. Petrus maar de gehele mensheid bevinden. De zonen van de Kerk hebben dan ook de heilige plicht, door hun gebeden en hun offers, van de Heer af te smeken, dat Hij de stormen en de zee zou bevelen en de gekwelde mensheid de grote vrede TranquilUtas Magna zou schenken Het Vatikaan zal waarschijn lijk aanstaande voorjaar twee grote boekdelen laten verschij nen over de ontdekking van het graf van de H. Petrus. Er zijn 10 jaren nodig geweest om het graf van tie Apostel Weer te vinden en alle verkre gen inlichtingen zijn door een commissie van archeologen ver zameld. Tijdens hun onderzoek heb ben de archeologen achter eenvolgens een gedeelte van een muur van dc Constanti- nusbasiliek en 'n heidense be graafplaats onder het cirkus van Nero, waar de H. Petrus met het hoofd omlaag gekrui sigd werd, blootgelegd. Volgens de traditie werd de Apostel vlak bij het eirkus be graven; later werd zijn stoffe lijk overschot on'graven en naar de catacomben van dc H. Scbastiaan overgebracht, om ten slotlc in de omtrek van zijn eerste graf te worden ter aarde besteld. De bekend making van de uitslag der op gravingen zal 't mogelijk ma ken de juistheid van dc tradi- fj Zij heeft reden Zoals alle Belgische huisvrouwen, is zij fier op haar schoon gewassen linnen. Sunlight maakt het zo natuurlijk wit. Het rijk en zuiver schuim van Sunlight spaart de teerste weef sels en verwijdert alle onreinheden op natuur- lijke wijze. De kwali teit van Sunlight is van den beginne af nooit veranderd. PRODUCT SUNLIGHT HUIIEVER N. V. BRUSSEL Per Annum Sacrumaldus luidt de titel van het document, dat op 25 December is openbaar ge maakt en waarin Z. H. de Paus de gunsten van het Heilig Jaar tot de gehele wereld uitbreidt. Na er op te hebben gewezen, dat een groot aantal gelovigen tijdens het jubeljaar Rome heeft bezocht, hetgeen de Paus het beste laat ver hopen voor een hernieuwing van het christelijk leven, zegt de Heilige Vader dat Hij, zoals Zijn voorgan gers, al degenen, die niet naar Ro me konden komen, de gelegenheid wil schenken de genaden van het jubileum te verdienen opdat, zo zegt Hij, het schouwspel van geloof en godsvrucht, waarvan de Eeuwige Stad tijdens de jongste twaalf maanden de getuige is geweest, zich over de gehele wereld zou herhalen. In het document spoort de Hei lige Vader de bisschoppen er toe aan geestelijke oefeningen, sermoe nen en bidstonden in te richten, om van de Heer voornamelijk de wereldvrede, de kracht voor hen die folteringen doorstaan zoals de martelaren van voorbije tijden, het geestelijke en morele heil van het gezin, de eendracht van allen in rechtvaardigheid en naastenliefde en de triomf van de Kerk af te smeken. DE VOORSCHRIFTEN Daarna volgen de voorschriften, welke moeten in acht genomen worden om de gunsten te genieten van het jubileum, dat van 1 Janua ri tot 31 December 1951 zal duren. Deze voorwaarden bestaan in het bezoeken van vier door de bisschop pen aan te duiden kerken, het bid den van vijf onze vaders, vijf wees gegroeten, vijf glorie zij den Va der plus één onze vader, een weesgegroet en een glorie zij den Vaderter intentie van de Paus, het Credo en drie weesgegroeten met de aanroeping Kon'ngin van de Vrede, bid voor onsen een Salve Rcgina. Z. H. de Paus zette de gelovigen er eveneens toe aan het gebed van het Heilig Jaar op te zeggen, hoe wel, zulks niet verplicht is. Voor dc plaatsen waar slechts één kerk be staat, zullen de gelovigen viermaal dezelfde kerk mogen bezoeken. Volgens het document zal de Congrégatie voor het Oosten de ge beden bepalen, welke de gelovigen van de Oosterse ritus zullen moe ten opzeggen. De inwoners van Ro me, die de aflaat nog niet hebben verdiend kunnen zulks doen door 'n bezoek aan vier kerken, die bui ten het bisdom gelegen zijn. De be devaartgangers, die te Rome zijn geweest, kunnen de Jubileumaflaat een of meermalen in hun bisdom verdienen, ter intentie van de over ledenen. Tot slot zegt het document, dat de tijdens het Heilig Jaar opge schorte aflaten zijn hersteld. Zaterdag 23 December jl. werden door Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, in de kerk van het Groot-Seniinarie, overgegaan tot de wijding van de volgende PRIESTERS: Cattebeke G., Izegem; Cottyn P., Torhout; Debaillie G., Lichtervelde; D'Hont H., Sohuiferskapelle; Geldhof J., Izegem; Goemare J., Veurne; Leseok K., Lombardsijde; Monteyne G„ Oostkerke; Opsomer D„ stasegem; Vandeputte H., Roeselare. DIAKEN: Bouché René, Blankenberg»; De Clerck Hector, Brugge; Decocq André, leper; Dejonghe Jozef, Za'nde; Demarey Alfons, Veurne; De Vos Roger, St-Baafs-Vijve; Dewilde Maroel, Oekene; D'Hondt Hugo, Hooglede; Ghesquiere Georges, Geluwe; Lateur Frans, Heestert; Lécluse Louis, Komen; Mahieu Stefaan, Moorsele; Pauwels Wilfried, Veurne; Quaeghebeur Mare., Poperinge; Seya Jaak, leper; Bissau Jan, Veurne; Soreyn Karniel, P oksem Spaens Joris. Torhout; Vandewynckel Karei, Roeselare; V anma eckelbergh N-, Poelk»- Tpelle; Wittovrongel André, Sijsele; Willaert Benjamin Izenber.se. ONDERDIAKEA D'Hooge Jozef, Brugge; Duron Hubert, Kamskapelle; Haerens Pol, Kuurne; Lemey Michel, Aalboke; Lobeau Jacques, Oostende; Mtssant Ellas, Tielt; Nemegheer Daniël, Tielt; Pieters Oswald, Beemezn; Vand-enberghe Rob., Roeselare; Vandenbussche Ign„ Ardoole; Vanhoppllnus Roger, Menen; Van HullebusCh Ad., Oedelem; Vervaecke Joz., Desselgem, Ingevolge een tussenkomst van het Grensarbeiderssecretariaat van het A.C.V. laat het Ministerie van Buitenlandse Zaken weten dat het aan de Franse autoriteiten gevraagd heeft te willen bepalen wanneer de Frans - Belgische besprekingen zul len hernemen. Volgens inlichtingen uit officieu ze bron vernemen wij dat de be sprekingen op 4 Januari e k. zullen hernomen worden. De laatste plechtigheid van het Heilig Jaar had Zondagmorgen, 24 December jl. plaats in Sint-Pieters, waar Paus Pius XII het jubileum jaar heeft gesloten met het leggen van de eerste steen van de muur, welke gedurende 25 jaar de heilige deur zal afsluiten, waarlangs hij als eerste van de 4 millioen gelo vigen is binnengegaan en als laat ste de basiliek heeft verlaten. Gezeten op de Sedia Gestatoria en vergezeld van een hele stoet van Kardinalen en andere Hoogwaar digheidsbekleders, waarrond de wacht der edelen, toog de H. Vader de St Pieterskerk binnen. Een massa gelovigen was aan de St Pieterskerk samengestroomd om de Paus toe te juichen en de grootse plechtigheid bij te wonen. De gelovigen met een handge baar zegenend stapte de H. Vader langs de H. Poort de basiliek bin nen. De zingende koren werden er overstemd dbor de toejuichingen BRAND OP DE MOLENHOEK Vrijdagmorgen, 15 December '50, werd de Molenhoek te Beselare ge wekt door het akel'g geroep' Brand! Brand! Geburen zagen de vlammen hoog onslaan in het duister, het was amper 6 uur. Hulpvaardige handen sloegen dadelijk aan het werk en met allerhande blusmateriaal werd hot vuu te keer gegaan. Dat is nu al de tweede keer in een jaar en halfmompelde een omstaander toen hij bij het, bran dend gedoente van Daniël Ver- schoore toekwam. De echtgenote van Versehoore, Yvonne Flou, verliet haastig de woning met een kindervoituurtje waarin zij haar kindje vsn drie maanden oud had neergelegd. «Moet dat ongeh'V- ons rv eens treffenzuchtte de vrouw, terwijl' zij haar kind bij geu. in veiligheid bracht. De moedige hulp van geburen kon echter de ramp beperken. Al leen de stallingen brandden uit. terwijl het woonhuis gevrijwaard bleef. GERECHTERLIJK ONDERZOEK Zoals steeds bij een brand ger beurt, werd door cle Rijkswacht een onderzoek ingesteld. De speurders van de B.O.B. uit leper die het geval in handen kre gen, vonden echter aanduidingen die een verdachte reuk aan de zaak gaven. Een jaar en half geleden brand de hetzelfde huis reeds af. Toen was het ook bewoond door het ge- De H. Poort werd dan voorlopig zin Verschoore. De brand werd aan gesloten met een groot scherm, tot onbekende oorzaak toegeschreven de metselaars, ze volledig zullen en de eigenaar van de woning, die hebben dichtgemetseld. te leper woont, kreeg van de ver van de menigte. Voor het altaar gekomen vereerde de H. Vader dan enkele ogenblikken de passierelik wieën, waarna hij de menigte an dermaal zegende. Na andere ceremoniën begaf de Paus zich dan te voet en met de kaars in de hand naar de H. Poort welke Hij alleen doortrok. Euiten de kerk zegende Hij de stenen, het zand en het kalk, welke dienen, moesten voor het toemetselen van de H. Poort. Deze besprenkelde en bewierookte Hij nog. Vervolgens knielend op de dorpel van de H. Poort legde Hij, bijzondere gebe den biddend, met het speciale hier voor bestemde zilveren truweel een eerste en dan drie gouden stenen. Met een laatste gebed en een Te Deumwerd de plechtigheid ge sloten De Dadizelestraat te Beselare ligt thans doods en verlaten onder een dikke sneeuwvacht. Hier lijk elders wintert het volop en de mensen gluren nieuws gierig van achter de gordijnen naar die speurman die zich een weg baant door Je eentonige sneeuwvlakte. Het huis dat het nummer 13 draagt (een ongeluksgetal zeggen de bijgelovigen) steekt schril af bij dc andere woningen. Hei moet wel een net buitcndocningskc geweest z'jn want het lijkt nieuwge bouwd. De zwarte stompen van half verbrande balken storen echter het harmonisch geheel, het woonhuis met half opgetrokken luiken is on geschonden doch de aangebouwde stallingen vertonen erkel nog vier naakte muren en een paar zwartgerookte stompen van de balken die eens het dak schraagden. Niets verraad echter dat achter deze doodgewone sporen van oen brand een misdaad schuilt die ingegeven werd door dwaze kuren. zekeringsmaats .happij schadeloos stelling. De woning werd herbouwd en opnieuw door de Verschoorc's b; trokken. Bij gelegenheid van de laatste brand op 15 December echter had ni'mand der redders zich cm do zwijnen, die in de stallingen wa- rsn, hoeven te bekommeren. De dieren waren reeds buiten gelaten toen de geburen opdaagden terwijl de deuren wijd open stonden. Deze bijzonderheid werd nader uitgepluisd en al snoedlg bteek dat Yvonne Fiou de dag voordien en wel rond 11 uur 's avonds de stal deuren opengezet had. Het gerecht greep kordaat in en Yvonne Flou werd opgeleid. Na langdurige ondervragingen viel de schuldige door de mand pn beken de dat zij tweemaal haar woning in brand stak. Benzine of petroleum waren ei -vet bij te pas gekomen. Het hoef de ook niet, want, het droce stro in de stallingen vatte dadelijk vuur toen de misdadirre hand er een lu cifertje aan hield. De hooggeleerde historici zijn bijkans zo slim als Snoek. Snoek kijkt door zijn verrekijker naar de toekomst, en de ge schiedkundige kijkt achteruit. Ze hebben. II LVl>3 jilfc /I»M< U'Ut IIW-'IO ««lil aan de andere kant bereid is zelf', Kem'sen, dat ze er allebei al eens nevens slaan. Zo hebben ze de histo- e-'i li- onmiddellijk in de dans te gaan. Tot nu toe scheen de geliefkoosde methode van Moskou ie zijn: an deren te laten vechten en daaruit nut te halen voor de wereldheer schappij van het proletariaat. Daarom sloot het in Augustus 1939 het niet aanvalspact met Duitsland. Dat gaf hem immers zonder slag of stoot de Baltische landen, Bes- tarabië en d,e helft van Polen. Toen Hitier later Rusland zelf aanviel moesten zij wel de wapens opnemen en hebben zij hard ge vochten, m.aar, tengevolge van Yal ta, kregen ze ook weer meer van Duitsland dan ze zelf veroverd had den. En sedertdien veroverden zij ge heel Zuid-Oost-Europa en China en trachten zij geheel Azië in hun kamp te brengen zónder dat het Rotte Leger 'n voet moet verzetten. Thans is het ongetwijfeld ook hun bedoeling Amerika een gevaar lijke aderlating te geven in Korea om het aldus murw te maken en in elk geval te verhinderen dat dié wapens en die troepen naar Europa zouden komen. In een onzer vroegere artikels hebben we het nog gehad over de fameuze slingerbeweging van de Russische politiek sedert eeuwen. Thans staan we weer voor zo 'n rlcl wil ik zeggen laatst weer hun bril opgezet om te onderzoeken hoe oud ons kaartspel is, om te besluiten dat wij duizend jaar kaarten. Dat moet gevierd worden. Met een grote prijskaarting? Met een academi sche zitting? Met een uitdeling van kaart spelen? Wel nee, doch met eens harte lijk te vertellen over het kaartspel van heden en gisteren. Het is misschien wel om 't vrouwvolk uit hun kot te doen komen, maar enfin het is toch uit de mode niet, hetgeen we gaan vertellen. Over plekie zot en herten here! We hadden het ook anders kunnen zeggen: van waar komt het kaartspel dan vandaan? Zouden de men sen die genoeglijk zitten te troeven, of miseris te spelen, of een solo-slim op tafel werpen, daar al' eens hebben aan gedacht? Het is waar, een kaart.ersgeest gaat zover niet en in het spel is het enkel van troef of ge:n troef, te winnen of te verliezen. Mie Smoutebolle, uit ons gebuurte, ver telde altijd aan mijn père dat kaarten- spel een duivels uit.inding was en mijn pè-e zei dan altijd, dat kaarspel vrou wenbedrog was. Wat ik er moet van ge loven! Als het kaartspel door de duivel werd uitgevonden, wel dan heieft Lucifer spelen, ontstond onder de Regering van Karei VII. De Koning was niemand anders dan Karei VII en Koningin of dame was zijn echtgenote Marie d' Anjou en de ruiters- vrouw was zijn favorite, Agnes Loril. In WAAROM DIE MISDAAD? Wanneer men zoekt naar de drijfveer van dergelijke misdaad, betreedt men doorgaans het ter rein van de diepste roerselen van het menselijk gemoed. Het gezin Versrhoore-Flou was blijkbaar gelukkig. Daniël Ver schoore staat bekend als een eer lijk werkman die iedere dag op trekt naar een Franse vlasfabriek, waar hij als een goede kracht ge acht, wordt,. Amper twee Jaar gele den trad hij in het huwelijk met Yvonne Flou ült Zonnebeke. Yvonne Flou. die thans 24 jaar oud is, kon echter niet al te best gewend geraken aan het eerder af gelegen wonen ln de Dadizelegtraat te Beselare. In haar ouderlijk huis een goed bezochte herberg aan het Broodseinde, was zij het druk be zoek van klanten gewoon en zo voelde zij zich afgezonderd en een zaam in het landelijk doenlngske aan de Molenhoek. Het kind, dat drie maanden gele de vier boeren herkende men de leger- den het jon(?e kwam ver_ aanvoerders. La Hire, Hector, Lanceloet meerderen, kon haar blijkbaar niet ik mij af, waarom zovele verliefde man- zou ontstaan zijn, werd naar 't Westen nen bij waarzegsters en kaartenlegsters overgebracht. Door wie? Door de Moren? Ifenomeen. Harde oorlog in het Ver- ,ate aa" ,die vond?ta Slacht, en rt Oosten en voorstel tot Conic- I als het kaartsPel vrouwenbedrog is, vraag zentie der Grote Vier in Europa, f fXtchu toeslaan- i-a.w, terwijl mn te rade gaan. En beste lezer, wat denkt gij er van? Deze keer zullen we 't ln de kaartgeschiedenis gaan zoeken. Historieken beweren dat de Lydlers het kaartspel (heel verschillend natuur lijk van het huidige) zouden ontdekt hebben, tijdens een grote hongersnood. De bevolking was zo verzot op het kaart spel, dat zij hun honger vergaten en zat gekaart-speeld, met een ledige maag naar bed gingen. Deze bewering kunnen wc wel enigszins bijtreden als we zien hoe veel mannen de Zondagavond bij pot en pint aan het kaartspel verslaafd, verge ten naar huis te gaan en de Maandag middag met pieke-zot en herten-here voor hun ogen, naar het werk gaan. Wat er nu ook van zij, de Lydlers moe ten vernuftige mensen geweest zijn. An derzijds dient algemeen aangenomen dat de eerste kaartfigurai wel heidense afgo den zullen geweest zijn. Het spreekt van zelf dat bij elke afgod, ook een afgodin behoorde. Dan vind je in het kaartsp.l altijd here en wijf. Het kaartspel dat aldus in het Oosten Zigeuners? Kruisvaarders? Reizigers? Pelgrims? Het is een feit, dat de prenten (kaar ten) door de zwervende Zigeunerstam- men werden Ingevoerd en dat deze kaar ten oorspronkelijk dienden voor waar zeggerij. Over kaartspel werd reeds ln de 13" eeuw gewag gemaakt, want door de Sy- nale van Worchester in 1240 werd alle oneerlijk spel verbaden. Ook de je-ugd werd met kaartspel begept en zondigde meermalen tegen deze wet. In 1387 werd het kaartspel door de Koning van Casti- lië verboden, omdat de beoefenaars er van slechts geldzuchtig en winstbejag voor doel hadden. Ook de geestelijkheid gaf van 't leer tegen de kaartspelcs en mannen met de dobbelstenen Zo wordt het volgende verhaald over de H. Ber- nardus Van Siëna. In een, ln 1423 g..ü ud n sermoen, gaf hij zo heftig van het, leer tegen de kans spelen dat zijn toehoorders huiswaarts keerden en kaarten en dobbelstenen op de brandstapel wierpen.' Een der toeschouwers zag die verwoes ting met tranen in dc ogen aan en zei: Vader, door de kaarten te doen vernie tigen, veroordeelt gij mij tot de honger dood, want ik ben kaartschilder en ken geen andere ambacht «Indien gij» luidde het antwoord, niets kunt dan schilderen, schildert dan deze beeltenis en hij gaf hem het mo nogram I.H.S. (afkorting van Jezus Hon- nium Salvator), omgeven door een stra lende zon. Naar men zegt, is dit de oor- yprong van het vervaardigen der heilige beeldjes en bidprentjes. Tegenkanting vanwege de geestelijk heid of verbod van de burgerlijke over heid konden echter niet beletten dat het kaartspel een algemene uitbreiding nam. De Duitse adel, welke eerst hield van ln hout gesneden figuren, moesten weldra de Franse adel, die geschilderde kaarten verkoos naapen. Daarbij, geschilderde kaarten kwamen heel wat goedkoper dan gebeeldhouwde. De eerste zeventien ge schilderde kaarten worden heden nog be waard ln het prentencabinet te Parijs. Het eigenlijk kaartspel, dat het uit gangspunt vo mdc van allo tegenwoordigs en Ogier. In die tijd gold het als een eerbewijs, ln het kaartspel te worden opgenomen en niemand dacht er aan 'n slecht voor teken te zien ln het feit dat men schop penvrouw bij het spel ln de handen kreeg. Vanaf de 16" eeuw werd het een ware triomftocht voor de familie van jieke- zot en herten-hereNa de adel leverde de gewone bevolking zich over aan het spel. Allerhande spelen rezen als padde stoelen uit de grond en het populairste spel van jong en oud in onze gewesten, was het spel van herten-here en pieke- zot Een be"oemde uitvinding welke on ze huismoeders reeds meermalen ver wenst hebben. De Winteravonden zijn hier weer. En een spelletje kaarten zal ons veel soelaas, veel ontspanning en vreugde bezorgen. We wensen het van harte! Want het kaartspel lvseft reeds veel vereenzaamden verheugd, veel vaders en klnders thuisgehouden, velen doen ver langen naar huis. We kaarten al duizend jaar! Mochten we het nog duizend jaar doen. Toe, hef af. en deel zo maar uit, wc gaan subiet een boompje bieden. aan dit gevoel van eenzaamheid ontrukken. Die gedachte groeide tot een ob sessie die de vrouw tot de misdaad dreef. Zij hoopte wellicht op deze wijze naar elders te verhuizen Haar plan mislukte een eerste maal want het gezin betrok opnieuw de woning, die op dezelfde plaats her bouwd werd. Andermaal kras tele de rode haan ditmaal bleef het woonhuis ge spaard doch de misdadige vrouw zelf verhuisde deze keer naar het gevang, waar de waanzin haar naartoe bracht. En zij liet haar wichtje na... GEMO. Tijdens het rechtsgeding inge spannen tegen von Falkenhausen, gewezen militaire bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk tijdens de laatste wereldoorlog, werden door het Openbare Ministerie vol gende straffen gevorderd: 20 jaar dwangarbeid voor von Falkenhau- I sen en Reeder, en 15 jaar tegen Bertram cn von Claer. De Krijgsraad zal verder zetelen op 4 Januari eJ>„

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2