I GRUnDIG Jsffej KALENDERHERVORMING Schrijfmachines Het gerechterlijk onderzoek inzake dynamitering van de IJzerioren De Oorlogen in Azië Namiddag der Vrouwelijke Elegantie De inzichten van Minister Segers AUTO-ELECTRIEK RADIO i «TÜ3 IJ* Oe Oostnieuwkerkse Teer- en Asphaltwerken ASPHALT-DAKEN OOSTENDE G. DERYCKE HUIS HUYGHE C- Bezoek van het Provinciaal Landbouwcomité aan het Hopinstituut te Poperinge TREKKINGEN Grote Markt 20, leper Kopen bij een technieker Is steeds de beste waarborg een Voorspoedig ^Yieuwjaar C. VAN MARCKE Volksvert. Develter geeft nader toelichtingen Wanneer U een SPA bestelt Eis een SPA Weiger alle andere waters SCHUIF Vrije Goud- en Deviezenmarkt GRUNDIG-RADIO Grundlg Super 238 W 5-krinfi Super; (wffSs midden- en kortefloif- bereiken; fepenkoppe- ling; bendbreedlerepe- tngmfstomlndlcstorp pormmnant dynsmttchm hikhprokt; eanskrf- ttngsmogeff/khe/d voor 3e luldsprtikt on picIf SP- IN KOREA Alle ASPHALT-PAPIEREN EN PRODUKTEN IN NEPAL EN INDO-CHINA IN TIBET Zo zou de onveranderlijke Wereldkalender er uit zien z M 7 Gasverstikklng te Veurne De Post aanvaardt niet alle prentkaarten Het H. Bloedspel In 1952 tui do nodige richtlijnen saJ geven,, Koloniale Loterij De eerste vliegende auto BERICHT HEER JEROME DEWULF, DINSDAG 2 JANUARI 1951, TE 16 UUR. IN HET STEDELIJK CASINO (VERVOLG) De Paas-vacantles, welke zo be langrijk zijn voor het toerisme, het hotelbedrljf, de reisagentschappen en de transportmaatschappijen, zijn minder of meer renderend, naargelang Pasen vroeger of later voorkomt. In de scholen moeten de leer krachten telken Jare op een andere wijze hun programma indelen, want de tweede trimester van het school jaar varieert van drie tot vier maanden, terwijl de laatste trimes ter het wel eens met acht weken moet stellen. Universiteits-studen- ten vinden zich na het Paas-verlof soms maar al te vroeg voor de r examens geplaatst omdat de twee de school-trimester van Januari tot Mei heeft gelopen. Het ware niet moeilijk het ont leedmes nog verder te duwen, nog meer onvolmaaktheden aan te to nen en door hun nadelige gevolgen te illustreren. Doch uit het voor gaande blijkt genoegzaam dat de Gregoriaanse kalender in deze tijd zo verouderd staat als een knippe rend olie-lichtje in een moderne salon, en dat een hervorming, een aanpassing aan de tijdsomstandig heden zich opdringt. DE VOORBEREIDING TOT DE HERVORMING Het k niet hi de Jongste Jaren dat men de tekortkomingen van ons kalender-eyateem voor het eerst heeft aangevoeld. Reeda in 1834 heeft de Italiaanse pi-kater Marce Mastroflni een ver nieuwing van de Jaar-indeling voor gesteld, terwijl de laatste honderd Jaar telkens weer andere projecten ontworpen werden. Er werden zelfs verenigingen gesticht welke de ver betering van de kalender nastreven en bij middel van voordrachten, conferenties en tijdschriften over da gehele wereld propaganda voe ren. Waaraan k het «ka wel te wijten dat wij niettegenstaande al deze krachtinspanningen, met deze ver nieuwing nog niet verder staan. Er wordt vaak geschreven dat de Kerk hier steeds de remmende macht is geweest en zlcfc hardnekkig tegen •Boe kalend»-hervorming verzet. DM wordt alleen beweerd door mensen welke de Kerk en haar gewagvoerders willen afschilderen als oe bekampers van vernieuwing en vooruitgang, dooh zij vergeten dat het een Paus is geweest die in 1883 de tijdrekening op veel door tastender wijze heeft aangepast, dan waarvan de huidige voorstellen gewagen. Daarbij, toen in 1924 de Heilige Stoel hierover door de Vol kenbond werd geraadpleegd, voor al in verband met de stabilisatie van de Paas-datum, werd er door het Vaticaan geantwoord, dat er uit dogmatisch standpunt geen en kel bezwaar bestaat, alleen hoeft een oecumenisch of algemeen con cilie zijn goedkeuring te hechten aan de verandering van deze ker kelijks traditie. Dit kan echter al leen gebeuren wanneer de kwestie internationaal rijp blijkt, t.t.z. wanneer de volkeren erover ak koord gaan. Daar alleen zit de moeilijkheid, want het wijzigen van de kalender heeft meer om het lijf dan op het eerste zicht lijkt. De mens schikt zich maar moei lijk naar dergelijke hervormingen. Toen In het jaar 1752 in Engeland de Gregoriaanse kalender werd in gevoerd en men op de 3" Septem ber onmiddellijk de 14® September liet volgen, kwestie van een ach terstand van 11 dagen in te lopen, kwam er ln het Britse Rijk veel verzet. Op verschillende plaatsen brak oproer uit en men bestormde het parlement onder de strijdleuze: Geef ons, onze elf dagen terug! Onze kalender la te vergelijken met een oud meubelstuk dat wel-is- waar zijn onvolmaaktheden en zijn gebreken heeft, doch zo moeilijk vervangen wordt omdat we van kindsbeen af met zijn stijl en zijn vorm vergroeid zijn; omdat het een deel van ons leven heeft meege maakt, dat met zijn verdwijnen als onherroepelijk afgesloten lijkt. Wij zijn gehecht aan onze kalender om de herinneringen welke er aan ver bonden zijn; rond zijn hervorming woedt de strijd tussen ons conser vatisme en onze voortvarendheid; tussen traditie en vernieuwing! Da zaak werd voor het eerst ern stig aangepakt toen in 1927 de Vol kenbond de vertegenwoordigers der Naties om hun oordeel verzocht. Twee honderd hervormingsvoorstel- twee honderd hervormingsvoorstel- lem werden ingediend, welke tot drie verschillende types behoorden. Een akkoord werd evenwel nooit be reikt en de voorstellen geraakten ln bestofte archieven verzeild. Op 25 Januari 1937 werd door de ver tegenwoordiger van Oliill bij de Volkenbond opnieuw de kwestie te berde gebracht, dooh in September van hetzelfde jaar verdween het onderwerp weer van de agenda. De verstandhouding tussen de volken was toen al even praohtig als thans, daarbij de krankzinnige wedloop naar bewapening en oorlog bood in die tijd een meer dringende stof. Toen de tweede wereld-oorlog was uitgewoed en een nieuw orga nisme op de ruïnes van de gefail leerde Volkenbond was opgericht: de raad van de Verenigde Naties, werd door de afvaardiging van Pa nama een plan tot hervorming van de kalender opnieuw aanhangig ge maakt. Dit plan, dat opgesteld werd door John Kee, een ambtenaar van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, werd reeds door 17 landen goedgekeurd en 24 andere naties hebben hun steun toegezegd. Dit project werd bovendien ge propageerd door het Verbond voor de Wereldkalender wier presiden te Miss Elisabeth Achelis in de Zo mer van 1949 een reds door Europa heeft gemaakt om de officiële krin gen en het publiek van deze landen met hun hervorming te laten ken nis maken. Zo toefde zij o.m. in de maand Juli van voornoemd jaar eveneens te Brussel waar zij de vertegenwoordigers van de pers haar plannen en de voordelen van de Wereldkalender heeft uitgelegd. Toen echter op 21 September 1949 in de vergadering van de U.N.O. de kwestie van de Wereldkalender ter sprake kwam, werd door de afge vaardigde der Verenigde Staten voorgesteld de discussie tot nader order te verschuiven wegens de jyerbelasttng van de agenda der vergadering wat dan ook ge beurde! Vijf Jaar na de grootste moord partij welke de wereld ooit kende, was er nog geen tijd beschikbaar om vreedzame problemen te bespre ken en het bleef dus bij het oude. FORMULE VAN DE WERELDKALENDER Niettegenstaande dit nieuw uit stel, in de toepassing van hun sys teem, gaan de voorstanders van de Wereldkalender immer door met de verbreiding van hun hervormings stelsel, dat het moet gezegd de meeste kans heeft eens te wor den aangenomen, omdat het de oude euvelen met een minimum aan middelen poogt uit te schake len, zonder dat er nieuwe gebreken in de plaats komen. Volgens dilt project wordt het jaar verdeeld in vier gelijke termijnen. Elke termijn of kwartaal bestaat uit drie maanden, met dertien weken of één en negentig dagen. De eerste maand van elk kwartaal zou 31 da gen tellen, de twee volgende maan den zouden echter slechts 30 dagen toegewezen krijgen. Ieder kwartaal zou met een Zondag beginnen en met een Zaterdag eindigen. Elke maand, zowel deze van 31 dagen als de overige van 30 dagen, zouden allemaal 26 werkdagen tellen. Alle kerkelijke en officiële feestdagen zouden telken jare op dezelfde dag en dezelfde datum voorkomen. Pa sen bijvoorbeeld, zou gestabiliseerd worden op 8 April. Dit zou niet al leen het Kerkelijk jaar ten goede komen, doch tevens de werkelijke verjaardag van Christus' verrijze nis welke volgens de geschied schrijvers zich op 5 of 9 April zou voorgedaan hebben ten zeerste benaderen. Bij de volgende genera tie zal 8 April misschien wel syno niem van Pasen geworden zijn, zo als voor ons 25 December synoniem van Kerstmis is! Aangezien de vier kwartalen van 91 dagen, samen slechts 364 dagen uitmaken, zou op Zaterdag 30 De cember een universele Wereld dag gevoegd worden, zonder num mer. In de schrikkeljaren zou de 366» dag tussen Zaterdag 30 Juni en Zondag 1 Juli ingelast worden als tweede blanco-dag. Het ls waar, ook in deze kalender Is niet alles volmaakt, zo blijft er bijvoorbeeld nog steeds een klein verschil in de lengte der maanden, dooh zonder revolutionnair aan te doen, zonder grote omwentelingen zou ©en heel grote verbetering ln ons kalender-systeem zijn Intrede doen. Wij zouden niet meer ver plicht zijn ons elk jaar een nieuwe almanak aan te schaffen, want de zelfde standaardvorm zou zich tel kens onveranderd herhalen. Wan neer de kinderen eens de bouw van dit nieuwe kalenderstelsel zouden aangeleerd zijn, zouden zij het prak tisch zonder zichtbare kalender kunnen stellen, hun hele leven door. 31 December 1949 was een Zater dag, De nieuwe kalender-regeling had met 1950 kunnen beginnen zon der een sprong door de dagentel ling... het is niet geweest. 1955 zal opnieuw met een Zaterdag afslui ten, dan... misschien!? De mens is nooit tevreden, deze ontevredenheid is de vloek die ons belet gelukkig te zijn, doch het is tevens de zegen welke ons het com fort van de Moderne Tijd heeft ge schonken en welke er ons toe drijft de oude almanak te veranderen en te vernieuwen, maar laat het dan gebeuren met lichte, eerbiedige hand, zoals het bij oude relieken past! R.A.B. - ROESBRUGGE. «KHT WEKELIJKS NIEU VTS f KateMaf M Dm. ItM. DüUta. I. steeds grote keus bij Telefoon 250 H. R. 35 BRIEF UIT BRUSSEL COMFORT VOOR DE ARBEIDERS Bij de bespreking van de begro ting van zijn departement, heeft Minister Segers verleden week in de Senaat toelichtingen verstrekt die in meer dan een opzicht be langwekkend waren. Hij heeft er onder meer op gewezen dat het spoorwegverkeer het grote zorgen kind is van het departement van Verkeerswezen. Ieder jaar is het deflclet van deze post groter. Om dit te ver helpen werd alreeds overgegaan tot 'n aanmerkelijke personeelsinkrim ping. Een ander middel bestond naar de mening van de Minister hierin, dat de stoomlocomotieven vervangen worden door dieselioco- motieven of dat de stoomtreinen vervangen worden door railauto's of zogenaamde Michelines Het ligt voor de hand dat de exploitatie vooral op minder drukke lijnen hierdoor zeer wordt verlicht. Met grote instemming werd de verklaring van de Minister ont haald, die zegde dat men evenzeer weerd, maar een zeemansvolk zijn wij zeker niet, ten hoogste strand- lopers voor de Zociervacantie. NIEUWE POSTBEDIENDEN Ook in de posterijen neemt het deficit nog steeds toe. Een dezer dagen 1 zullen wij dat allicht weer ondervinden aan onze portemon nee en het hogere brievenport. Deze toestand is onder meer te wijten aan de uitbreiding van de postdiensten. Er wordt thans meer gebouwd, mede dank zij de faciliteiten van de wet De Taeye en de wet Brun- faut. Hierdoor ontstaan op vele plaatsen geheel nieuwe wijken al waar de post de brieven mest uit reiken. Dat vergt tijd en personeel en hogere uitgaven. Alles bijeenge nomen werden hiervoor circa 1.000 nieuwe postbedienden aangewor ven. HONIG MET DE LEPEL Getrouwe lezers van «La Libre Belgique weten dat Ministers Se gers niet in de gunst staat van de deoe met moet zorgen voor het comfort der franskiljonse zuurkijkers van deze arbeidersklasse op de treinen als voor het comfort der andere sociale klassen. STRANDLOPERS, GEEN ZEEMANSVOLK Het varen zit onze landgenoten zeer zeker niet in het bloed. De Heer Segers kon er weliswaar met voldoening op wijzen dat de tonnemaat van onze handelsvloot hersteld werd op het vooroorlogse peil van 400.000. ton, maar hij wees er terzelfder tijd op, dat deze ton nemaat volkomen ontoereikend ls. Wij beschikken immers in ons land over uitstekende havens, die huns gelijke niet hebben in Frank rijk noch in Spanje. In deze havens heerst een uitgebreid transitover- keer omdat zij aangesloten zijn op een voortreffelijk verkeersnet op de drempel van West-Europa. En toch zijn het grotendeels vreemde sche pen die in onze havens aanleggen om er Belgische goederen in te schepen of vreemde goederen te lossen. Slechts 7 ten honderd van al de ze schepen voeren de Belgische vlag. Ondanks de beschikbare kre dieten breiden de Belgische rede rijen hun scheepsvloot niet uit en de scheepstimmerwerven werken goeddeels voor het buitenland. We zijn misschien wel een volk van dichters, zoals men eens met dichterlijke overdrijving heeft be- Wenst aan haar geachte Klienteel Rijselstraat 30, IEPER (dl-2016) Aan de pers werd andermaal een schrijven gezonden van Volksverte genwoordiger G. Develter, uit Esen, die, zoals men weet openbare be schuldigingen richtte tot Procu reur-Generaal Bekaert voor wat zijn houding betreft in het onder zoek naar de daders der dynamite ring van de IJzertoren. Steller van dit schrijven verwijst eerst naar de beslissing van de Mi nister van Justitie een tuchtrech- terlijkonderzoek naar de gedra gingen van Procureur-Generaal Be kaert te laten instellen. Hij uit hierbij de wens dat dhr Bekaert o geen ogenblik zal aarzelen om de kaarten op tafel te leggenDhr Develter stipt hierbij aan dat het niet gaat om bevoegdheidsgren- zente onderzoeken doch wel om te weten of dhr Bekaert werkelijk datgene heeft gezegd en die hou ding heeft aangenomen waarvan hij wordt beschuldigd. Volksvertegenwoordiger Develter wijst er insgelijks op dat hij een strafrechterlijke procedure ter za- SPA O ke veiliger had geacht: «Waarom heeft dhr Bekaert mij niet straf rechterlijk vervolgd? Ik heb te ver geefs mijn parlementaire onschend baarheid en zelfs mijn mandaat aangeboden. Na de houding gelaakt te hebben van sommige franstalige bladen, die de zaken niet willen inzien zo als zij zijn, besluit dhr Develter met volgende nauwkeurige aandui dingen Ziehier nu, ten gerieve van de onderzoekende Magistraten en van de publieke opinie, waarop ik mijn aantijgingen heb gesteund: Onmiddellijk na het bezoek van de Procureur-Generaal aan Veurne werd door de Onderzoeksrechter een proces-verbaal opgemaakt van het onderhoud. Dit P.V. werd ge- naamtekend en op alle bladzijden geparafeerd door de Onderzoeks rechter, door de Procureur des Ko- nings en door de Voorzitter van de Rechtbank, hetzij dus door de drie magistraten die getuigen waren van 's Heren Bekaerts uitlatingen. Het origineel werd door de Voor zitter in bewaring genomen en na dien door hem vernietigd. De kopij, die in het bezit was van de Procu reur des Konings, werd aan zijn Procureur- Gen er aal overhand igd Een derde kopij is in het bezit van d? Onderzoeksrechter. Is de Procureur-Generaal bereid zijn kopij ter beschikking van de onderzoekende Magistraten te stel len? Zo ja. dan zijn we een heel eind gevorderd. Zoniet, dan zal de inhoud daar van bewezen worden hetzij door een ander exemplaar, hetzij door getuigen. Mijn beschuldigingen zijn dè.èr- in te vinden. Ik reken nu op de eerlijkheid der getuigen, op de (strijdvaardigheid der vrije pers, op de objectiviteit der Magistraten en vooral op de rechtswil en het besef van eigen waardigheid bij de Vlaamse verte genwoordigers in Kamer en Senaat. Er is ook altijd nog: het Vlaamse Volk! krant. De Minister komt uit het milieu van de christen democraten die de Librenu precies niet in het hart draagt. Er was dan ook voor de krant niets goeds te be kennen aan de Heer Segers. Zijn Vlaamsgezindheid was haar een doorn in het oog. En het zat er al bovenarms op bij de regeling van het taaistatuut der luchthaven van Meisbroek. Dat de Minister ook niet voet stoots overtuigd was van de alleen zaligmakende definitie van het Franse televisiestelsel boven dat van de lagere Nederlandse definitie was 'n niéuwte steen des aanstoots. Er werd dan ook nog al wat ge grinnikt toen de Minister van Ver keerswezen op zijn beurt de «Lilbre» eens op de korvel nam. De Hr Segers begon zijn verhaal-.. tje als een exempel uit een Zon- dagspeech met het zuurzoet gezicht dat nu eenmaal zijn hoogst eigen- dommelijke eigenschap uitmaakt... en de komiek van het verhaaltje nog verhoogde. Het was het verhaaltje van de brave boer wiens hoeve op 7 km. afstand ligt van het centrum ener Waalse gemeente. De brave man ontving zelden post en de brieven besteller moest zelden tot aan de verafgelegen hofstede gaan. Maar de man voelde zich van de wereld afgezonderd, vervolgde de Minister. En de Senatoren konden het verhaal van de Minister goed vol gen. In hun senatoriale verbeelding zagen ze die brave afgezonderde boer daar al zitten op zijn veraf gelegen hofstede, vereenzaamd zo als Job op zijn mesthoop. Doch de boer, zo zeide de Minis ter, besloot zich te abonneren op een dagt'-d. Daar hij een welden kend en n goed christen mens is nam hij zich voor iedere dag te proeven van de honig der christe lijke naastenliefde en hij nam een abonnement op de «Libre Belgique». Er werd natuurlijk nogal gela chen met deze zuurzoete overdrij ving van de Minister, want het lag er vingerdik op uitgesmeerd dat de Hr Segers zich hier een klein ve- nijnigheidje had gepermutteerd in de stijl van de christelijke naasten liefde die de Librezo eigen en zo duurbaar is. Deze krant heeft over het geval wijselijk gezwegen en de zuurzoete honig van de andere kant in stilte doorgeslikt. Wij zien die vereen zaamde brave, christelijke boer daar al zitten op zijn verre boeren- parochie en hoe die de honing schept van de christelijke naasten liefde uit de suikerzoete commen taren van de Libre Het was een van die zeldzame kostelijke momenten waaraan een mens nog eens een pint goed bloed kan opdoen. NATIONALE SOLIDARITEIT Maar dc Minister keerde al spoe dig weer naar zijn onderwerp en hij zegde dat dis man aan de post dagelijks 5 centimes betaalt voor het port, terwijl hij per dag aan de posterijen per dag 20 fr. kost. Aldus komt het postabonnement op één krant op 7.000 fr. psr jaar voor de Staat. De Hr Segers wees er terecht op dat men dergelijke toestand niet als een misbruik dient te aan schouwen. De nationale solidariteit legt in dergelijke gevallen sommi ge offers op die bijvoorbeeld ook voor de telefoonaansluiting niet onaanzienlijk zijn. Immers waar een aansluiting van de telefoon- abonnent aan de Staat 25.000 fr. kost te Brussel, bedragen deze kosten ongeveer het dubbele in de provincie Luxemburg. Om deze reden kan Luxemburg niet versto ken blijven van de telefoon en men kan evenmin eisen dat de abonnent aldaar meer betaalt dan elders. Het betaamt niet een openbare dienst te beknibbelen omdat hij in de ene sector meer kost dan in andere. PAS. LENING VOOR WEDEROPBOUW Eerste Schijf. 168® Trekking van S3 December *50. Wint 1 mlllioeii frank: Reeks 1533 Nr 444. De andere obligaties van reeks zijn terugbetaalbaar 1.000 fr. Tweede Schijf. 100® Trekking van 27 December '50. Wint 1 millioen frank: Reeks 4990 Nr 865. Wint 500.000 frank: Reeks 6025 Nr 340. De andere obligaties van deze reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. Derde Schijf. 35® trekking van 26 December 1950. Wint 1 millioen: Reeks 8258 Nr 673. Wint 500 000 frank: Reeks 8909 Nr 607. De andere obligaties van die reek sen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. LOTENLENING 1932 226® trekking van 23 December 1950. Wint 50.000 fr.: Nr 102.265. Winnen 25.000 fr. de nummers: 109.105 145.954 152.619 182.539 184.104 199.795 222.312 233.728 242.512 257.206 281.878. na l*«ing, ons blad ln de handen van een vriend of gebunr die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank, Gouden pond 667,00 Gouden dollar 119,00 Gouden Vreneli 495,00 Papieren pond 118,00 Papieren dollar 52,00 Papieren Zwitserse frank 11,10 Franse frank 13,65 Gulden 11,55 Duitse mark 6,45 Radiotoestellen van super- klasse. Dat zijn GRUNDIG toestellen. U solt verrast zijn, wanneer U zo'n toestel inschakelt. Muziek en ge sproken woord komen tot de hoogste graad van zuiverheid over. Ben toestel, dat technisch volmaakt uitgebalan ceerd is, waar de nieuwste snufjes op radio- gebied in zijn verwerkt. Edele houtsoorten en prachtige afwerking maken deze radio- apparaten tot een sieraad in Uw woning. Vraagt eens inlichtingen en demonstratie bij de radiohandeiaren, die Grundig-Radio exclusief vertegenwoordigen. DIT TYPE 4.950 FR. TYPES IN ALLE PRIJSKLASSEN VAN 8.450 FR. AF Exclusiviteit fd-9058) p.v.b.a., Vijverhoek, VLAMERTINGE Telefoon 854. COMMUNISTISCH OFFENSIEF VERWACHT RICHTING SEOEL HOENGNAM-BRUGGENHOOFD ONTRUIMD Rood-China verwerpt voorstel tot staakt het vuren Seoel wordt bedreigd Dezer laatste dagen werd op het Koreaanse front, thans gelegen ln de buurt van de 38" breedtegraad, een groots opgezet offensief van de Chinese Communistische troepen tegen de U.N.O.-troepen verwacht. Deze laatste hebben nieuwe verde digingsstellingen betrokken ten Z. van de 38" breedtegraad en bestaan thans uit bet achteruitgetrokken 8" Leger en delen van het 10" leger dat ontruimd werd uit Hoengnam en te Kagnoeng terug ontscheept. Tot op Woensdagmorgen werd van dit frontgedeelte, dat strekt van West. naar Oostkust, een in tense patroelje-activiteit der Chi nezen gemeld en het verrangen van de in lijn staande Noord-Koreaan- se eenheden door Chinese. Chinese eenheden blijken zich reeds ten Z. van de 38" breedtegraad te hebben getrokken en zouden tot op een 30- tal Km. van Seoel op een enkel be paald punt zijn genaderd. De grootste activiteit werd opge merkt op de wegen leidend naar Seoel. De Communisten zouden hier 1 millioen man in lijn stellen voor het verwachte offensief. Aan de Oostkust van Noord-Ko- rea werd de ontruiming van de ha ven Hoengnam beëindigd met Kerstdag. Deze evacuatie was be gonnen met 11 December jl. Alle troepen, welke waren opgerukt in West-Noord-Korea en de terug tocht hadden moeten aanvaarden, 105.000 man sterk, waaronder ook Zuid-Koreanen, zijn kunnen wor den weggebracht naar Zuid-Korea. Duizende Koreaanse vluchtelingen, waaronder velen die met de geal lieerden hadden samengewerkt en dreigden te worden vermoord door de Communisten, werden eveneens opgeladen en naar veiliger oorden gebracht. Het ene bericht meldt 25.000 dier ongelukkigen, andere van 100.000. Het aantal scheepsla dingen om mannen en materiaal weg te brengen zou 139 hebben be lopen. Bij benadering zou voor 350.000 ton materiaal veilig zijn weggebracht, waaronder 18.000 voer tuigen en de zware wapens. De eva cuatie geschiedde onder dekking van een moordend vuur van een talrijke bij Hoegnam samengetrok ken oorlogsvloot die onophoudend vuur en vlam spuwde, en onder de hoede van honderden vliegtuigen opstijgend van zeven vliegdeksche pen. De laatste manschappen die moesten wotden weggebracht, na melijk 5 groepen van 45 zwaar be wapende manschappen, voerden nog talrijke vernielingen uit in de haven zelf, onder dekking van tanklandingsvaartuigen, ze konden worden opgepikt zonder verliezen. De ontruimde troepen zijn nu naar Zuid-Korea overgebracht. GENERAAL WALKER BIJ ONGEVAL OM HET LEVEN GEKOMEN De Amerikaanse Generaal Wal ker, bevelhebber van het 8° Leger, kwam bij een auto-ongeval cm het leven. Bij het kruisen van een ko- 61, Sleyhaghestraat 61, OOSTNIEUWKERKE Telefoon Roeselare 6043 Gelast zich met het uitvoeren van Vraagt prijs zonder verbintenis. (R d 2.690) lom Zuld-Koreaanse wagens moest zijn jeep plots remmen voor een vrachtwagen die uit de kolom wil de rijden. De Jeep slipte en botste tegen de vrachtwagen, zodat de Generaal uit zijn jeep geslingerd en door zijn eigen auto overreden en gedood werd. Zijn lijk werd overgebracht naar Yokohama, Japan, om vandaar te worden vervoerd naar de U.S.A. Als zijn opvolger werd benoemd, Generaal Matthew B. Ridgwy, die tevens zowel het 8" als het 10" Le ger nu onder zijn bevel heeft ge kregen, SEOEL WORDT ONTRUIMD Bij Bevel van die Zuid-Koreaan- se President Synghman Rhee, wordt de hoofdstad Seoel ontruimd. Tienduizenden bewoners hebben reeds de stad verlaten, ingevolge dit bevel, om de stroom vluchtelin gen en dolaards nog aan te vullen en ellende en miserie tegmoet te gaan. Door Synghman Rhee, werd te vens bevolen de reeksen terecht stellingen stop te zetten. COMMUNISTISCH CHINA VERWERPT U.N.O.-VOORSTEL TOT «STAAKT HET VUREN» Door de N.N.O.-Commissie, aan gesteld om Peking te bewilligen een staakt het vuren te aanvaarden, werd tot tweemaal toe beroep ge daan op Communistisch China. Het tweede verzoek werd tenslot te beantwoord met een afwijzing zonder meer. Reden werd aangege ven dat bij een wapenbestand slechts de U.N.O.-troepen baat konden vinden en ook omdat China niet had mogen medewerken aan het opstellen van het U.N.O.-voor- stel. Peking heeft zijnerzijds nu ook alle Uitvoer naar de U.S.A. verbo den van hout en olie. CONGRESPARTIJ TERUG AAN DE WINNENDE HAND In Nepal is de Congrespartij, die de zaak van de uitgedreven Koning opgenomen heeft, tegen de dicta tuur v. n Eerste-Minister Rana, weer aan bod gekomen en de zoge naamde rebellen dezer partij be zetten thans reeds de helft van het land. Sinds tientallen jaren oefent de Rana-familie het ambt van pre mier uit ln Nepal en meerdere le den dier familie bezetten er in het land belangrijke posten. Meerdere dezer zouden reeds ontslag hebben genomen. Tussen India en de premier Rana werden dezer laatste tijden ook be sprekingen gevoerd die vermoede lijk zullen leiden tot zekere politie ke hervormingen en opname van leden van de Congrespartij in de Regering, wat een einde stellen zou aan de opstand en vermoedelijk Koning Tribhoevana terug op de troon zal brengen. VIETNAM ONAFHANKELIJK Te Saigon werd Zaterdag jl. een akkoord gesloten tussen Frankrijk en Vietnam, waarbij aan deze staat volledige onafhankelijkheid wordt geschonken in de schoot van de Franse Unie. Dit belette evenwel niet dat de Vietminh de strijd tegen de Fran se en Vietnamese troepen voort zette, in meerdere plaatsen aansla gen pleegde wijl door Franse een heden zuiveringsoperaties doorge voerd werden. DE DALAI-LAMA OP DE VLUCHT Te Kalimpong werd vernomen dat de Dalai Lama, vergezeld van 200 monniken en van zijn lijfwacht uit Lhassa zou gevlucht zijn, met bestemming van India. De moeder van de Dalai Lama is eveneens reeds op weg naar veiliger oorden. Een nieuwe opmars van Chinese troepen zou hiervan de oorzaak zijn. JANUARI APRIL JULI OKTOBER FEBRUARI MEI AUGUSTUS NOVEMBER MAART JUNI SEPTEMBER DECEMBER D W •D V Z Z M D W •D V Z Z M D W D V Z 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 1 2 8 9 10 11 12 13 14 5 6 7 8 9 10 11 3 4 5 6 8 9 15 16 17 18 19 20 21 12 13 14 15 16 17 18 10 11 12 13 14 15 16 22 23 24 25 26 27 28 19 20 21 22 23 24 25 17 18 19 20 21 22 23 29 30 31 26 27 28 29 30 24 25 26 27 28 29 30 Werelddag blancodag, komt na 30 December. Schrikkeldag kkucodag, kfiiut een» o.m de vier iaa.r, r* 39 Juny Zondagavond werd Heer Cyrlel Lendene, wonende Hanssenslaan 11. bij het binnentreden van zijn huis een hevige gasreuk gewaar. In de keuken vond hij zijn echtgenote, Philomena Dieusart, bewusteloos. De gaskraan stond wijd open. On middellijk werd het slachtoffer in bedenkelijke toestand naar de Sint Antoniuskliniek overgebracht. Dank zij de goede zorgen, aldaar toegediend, slaagde men er nog de zelfde avond in de vrouw tot het bewustzijn terug te brengen. KAARTEN MET GLASPOEDERSCHILFERTJES GEWEERD Het Bestuur der Posterijen her innert eraan dat de bloot verzon den prentkaarten, waarvan de te kening is opgehaald door middel van schilfertjes van glaspoeder, niet tot het vervoer met de post toege laten worden. De stukken van die aard welke in de dienst mochten aangetroffen worden, zouden aan de afzender, zo Dinsdag meldde men uit de kil- hij bekend is, teruggestuurd, of in niek, dat de vrouw ais gered mag tegenovergesteld geval als onbestel- besoüouwd worden. baar beschouwd worden. In 1952 wordt «Sanguis Christ! wellicht wederom te Brugge opge voerd. Er is tussen het trio Boon, Meu- lemans, Vandevélde en het Stads bestuur een overeenkomst gepland. Voor het zangkoor zal een nieuw lied van Meester Meulemans wor den aangeleerd, nl. 'k Zie Brugge 't liefst onder de steden waarme de de toondichter onlangs bekroond werd. Verder zijn vele wijzigingen voorzien. De Pater van het H. Bloedspel zit reeds vastgeankerd in zijn bu reel onder de Halletoren, vanwaar 18* TREKKNG Hier volgt de uitslag van de trek king der 18® tranche der Koloniale Loterij, die Zaterdagavond plaats had te Brussel: Winnen 200 frank de nummers die eindigen op 2. Winnen 500 frank de nummers die eindigen op 81. Winnen 1.000 fr. de nummers die eindigen op 728, 441, 332, 191, 049. Winnen 5.000 frank de nummers die eindigen op 9222, 1803, 3238, 5421, 4758. Winnen 10.000 frank de nummers die eindigen op 4083, 6184, 3314, Winnen 20.000 frank de nummers die eindigen op 3712, 7027. 8055, 2342. Winnen 50.000 frank de nummers die eindigen op 7601. Winnen 100.000 fr. de nummers die eindigen op 44.421, 82.475, 31.062, 01.530, 30.280, 85.197. Sggr De Raad voor de Luchtvaart heeft zo pas de eerste vliegende auto ter wereld het certificaat van luchtvaardigheid verleend. De con structeur, Robert Fulton, wil on middellijk met serieprodnctle be ginnen. Hij denkt zijn vervoermid del tegen een prijs van 6000 dollar in de handel te brengen. De auto wordt door het bevestigen van vleu gel, staart en schroef binnen en kele minuten een vliegtuig. De be sturing te land en in lucht ge schiedt op dezelfde wijze. Winnen 250.000 fr. de nummer# die eindigen op 69.592, 66.728. Winnen 1.000.000 fr. het nummer dat eindigd op 74.804. Winnen 2.000.000 fr. de nummer# die eindigen op 436.465, 264.723. Winnen 5.000.000 fr. het nummer dat eindigd op 439.164. Amersveldestraat, 68, HOOGLEDE, handeldrijvende .onder Firmanaam Voeder Dewulf, Hooglede» maakt hierbij bekend dat hij niets gemeens heeft met die genaamde Jer. Dewulf betrokken met de goud- en juwelendiefstal aan het licht gekomen te Dlkstwuide. Personen die eventueel laster zouden uitstrooien tegen Heer Jerome Dewulf, uit Hooglede, voornoemd, zullen rechterlijk worden vervolgd. (9035) Op Donderdag, 21 dezer, bracht een afvaardiging van het Provin ciaal Landbouweomitsit, begeleid door de Gemeenteoverheden en de leden van het Dagelijks Bestuur, een bezoek aan het stedelijk Hop- ins.ituut. Deze afvaardiging was samenge steld uit de HH. Bestendig-afge- vaardigden Ollivier en Storme, de Provinciale Landbouwdirecteur Sy- moens, de Provinciale Landbouw ingenieur Hr Boxtaele, de Heer Duthoit, Provinciaal Inspecteur, en de Hr Joris. Secretaris van het Comiteit. Verder waren aanwezig Provinciaal Raadslid Juffr. Devos, de HH. Burgemeester en Schepe nen, en de leden van het Dagelijks Bestuur van het Hopinstituut. Te 11 u. ging een korte verga- dering door in het Bureel van het Hopinstituut onder voorzitterschap van de Hr Schepen Denys. De Hr j Voorzitter nam de gelegenheid tc baat om in een korts toespraak voor de betrachtingen die in d» lijn der modernisering en aanpas sing der materialen en inrichtingen in het Hopinstituut werden ver wezenlijkt. De Hr Ollivier drukte namens het Landbouwcomiteit zijn waar dering uit voor de vooruitstrevende werking, ontwikkeld in de schoot van het Hopinstituut. Spreker ver zekerde verders de welwillende steun der Provinciale Instanties, in de mate van het mogelijke, ten bate der uitbreiding en bevordering der lokale Hopkultuur. Ten slotte werd de nieuwe pers inrichting bezichtigd en nagegaan in hare werking. De doelmatigheid dezer werking, waardoor thans de meest verscheidene bewerkingen kunnen uitgevoerd worden, kan werkelijk als een aanzienlijke ver betering bestempeld worden. Onder het impuls van het ge meentebestuur en met de steun der Provinciale Overheden, werd aldus de Heren van het Prov. Land- reeds een ruim deel afgelegd op de bouwcomiteit en inzonderheid Prov. weg der volledige modernisering Raadslid Juffr. Devos te bedanken van het Hopinstituut. De overlieden en genodigden tijdens him bezoek aan de nieuwe hop pers in de gebouwen van de Hoppcscliaal. met de medewerking der grootste Belg. Modehuizen. Alf. BOEHME en zijn orkest. Marcel JOOS Animator. Plaatsbespreking in het Casino. - Tel. 719.89. (d-9182)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 3