¥11! bestrijdt het Tussen Eisenhower en Hoover Zogenaamde solidariteit Jq, üJQGPom al die pazies DAGKLAPPER Opgepast ZODllO Het School- vraagstuk VERWIJDER DIE VETTIGE AANSLAG HET WEKELIJKS NIEUWS HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 13 Jan. 1951. Bladz. 2. Januari 34e Automobiel en Rijwielsalon op 13 Januari te Brussel EEN LEVER PRODUCT Stort 125 frank HET JAAR ZAL GOED BEGINNEN Kolénfctle Loterij Assisenhof van Wesf-VIaanderen ROUWBERICHTEh St. Antonius, Abt Inschrijvings- bulletijn werd onderworpen, hebben deze wonderbaarlijke genezing bevestigd* Wonderbaarlijke genezing te Lourdes V/EEK VAN 13 TOT 20 JANUARI Do dagen lengen van 15 minuten Sint Antonius schoon en helder Vult het vat en ook den kelder. ZATERDAG 13 JANUARI HH. Leontius, Veronica, Z. Hilde- maar van Doornik. Zon op tc 7.42 u., onder te 16.16 u. 1668 Ondertekening te Lissabon van het Onafhankelijkheidsverdrag van Portugal. 1852 Geboorte te Antwerpen van Jef Lambeaux, de beroemde Vlaams" beeldhouwer der 19" eeuw. Zijn werk: Brabofon- tein te Antwerpen. 1882 Dood van de Duitse wapen fabrikant W. Mauser. ZONDAG 14 JANUARI HII. Hi'arius, Felix van Nola, Ber- tiidis. Zon op tc 7.42 u., onder te 16.18 ii. 1950 Auto- en Rijwielsalon wordt te Brussel geopend. MAANDAG 15 JANUARI HH. Paulus Kluizenaar, Maurus, Rachel, Adelbrecht van Hamme. Misdag voor lood- en zinkbewerkers Zon op te 7.41 u., onder te 16.19 u. Eerste kwartier der maan te 0,23 u. 1622 Geboorte van de Franse to neelspeler en -schrijver Mo lière. 1792 Lodewijk XVI door de Natio. nale Conventie schuldig ver klaard aan samenzwering te gen de Franse Natie. 1875 Stichting van het Davidsfonds door Z.E.H. Kan. David. 1919 Dood van Karl Liebknecht, Duits Communistisch leider. DINSDAG 16 JANUARI HH. Marcellus Paus, Stephania, Roeland, Jacobus van Tarente. Zon op te 7.41 u„ onder te 16.21 u. 1464 Overlijden van de Vlaamse schilder, Rogier Van der Wey- den, beroemd om zijn gods dienstige schilderijen. 1857 Geboorte van de Lierse kunst smid Lodewijk van Boekei. WOENSDAG 17 JANUARI HH. Antonius Abt, Sulpitius, Leo- nilla. Misdag der Beeldhouwers Zon op te 7.40 u., onder te 16.22 u. 1860 Geboortedag van de Russische humoristische novellenschrij- ver A.nton Tchechow. 1863 Geboorte van de beroemde Engelse Minister-President Lloyd George. 1899 Geboorte van Roel Houwink, Nederlandse letterkundige en schrijver van Freuleken 1812 Geboorte van Ludwig' Wind- horst, Duits Staatsman en lei der van het Centrum tijdens de Kulturkampf. DONDERDAG 18 JANUARI Feest van St Pieters' Stoel te Ro me, HH. Prisca en Simeon. Van heden tot en met 25 Ja nuari Internationale Bidweek. Zon op te 7.39 u., onder te 16.23 u. 1100 Godfried van Bouillon, eerste jeider der Kruisvaarders, te Jeruzalem gestorven. 1506 Eerste postdienst tussen en kele Franse steden door Lo dewijk XII opgericht. 1900 Eerste opvoering in de Munt schouwburg te Brussel van Tijl Uilenspiegel van Cain met muziek van Jan Blockx. 1878 De Franse natuurkundige Becquerel, bekend op gebied Van electriciteit, overleden. VRIJDAG 19 JANUARI HH. Goedele van Ham, Marius, Martha., Germana, Oanutus, Gerlach van Volkensburg, Zon op te 7.38 u., onder te 16.25 u. 1623 Blaise Pascal, Frans Wijsgeer, Natuur- en Wiskundige, ge boren. 1642 Op 78-jarige leeftijd overleed de beroemde Italiaanse Wis-, Natuur- en Sterrekundige Ga lileo Gallilei. Zijn stellingen over het planetenstelsel ver wekten heel wat opspraak. 1897 Geboortedag van Marie Koe nen, de Nederlandse schrijf ster die beroemdheid verwierf met haar romans De Moe der en De Andere 1919 De vredesconferentie geopend door Poincaré. WEERSPREUK Al wat gij ziet, oordeel het niet. Al wat gij hoort, geloof het niet. Al wat gij weet, zeg het niet. AI wat gij moogt, doe het niet. Het bad en de gepolijste vlakken van uw badkamer zijn dik wijls bedekt met een heel dunne vetlaag waarin zich allerlei onzuiverheden vastzetten. Dit betekent gevaar voor uw gezondheid. Bestrijd het met Vim, In een oogwenk maakt Vim olie sporen van vet los en slorpt ze op. Zo wordt uw badkamer weer hygiënisch zuiver. De vertegenwoordigers van de pers waren in een hotel van de hoofdstad de gasten van de inrich ters van het Automobiel- en Rij wielsalon te Brussel. Zij werden er begroet, door de Heren Brondeel en Piérard, respectievelijk voorzitter en commissaris-generaal van het Salon, die hen onderhielden over het 34® Salon dat van 13 tot 24 Ja nuari gehouden wordt in 't Eeuw- feestpaleis op de Heizel. Het Salon zal niet alleen inte ressant zijn door de overweldigende deelneming vanwege de fabrikan ten, maar eveneens door het feit dat heel wat nieuwe modellen, zo wel van personen- als van vracht wagens, aan het Belgisch publiek getoond zullen worden. Er zullen 98 stands van moto's en rijwielen ondergebracht worden tegen 72 in Januari 1950. Dit Autosalon blijft open tot 24 Januari. V.35 - 091 BFL HUILEVER, N. V„ BRUSSEL VERVOLG VAN 1« BLAD Nu die hoop blijkbaar verzwon den is, heeft Amerika aangekon digd dat het aan de U.N.O.-verga dering zal vragen China als aan valler te brandmerken. Omdat zij, zo heet het, de 38e breedtegraad overschreden hebben. Zonderling is die redenering enigs zins wanneer men bedenkt dat ook de U.N.O.-troepen enige tijd gele den die breedtegraad overschreden hebben maar dan in de andere richting. Enfin, de woorden hebben hier maar weinig belang. De feiten zijn de volgende: De Koreaanse toe stand kan niet door de wapens en niet door onderhandelingen be slecht wordenomdat de Chinezen er zich mee. gemoeid hebben. Men moet dus tenslotte berusten in de annexatie van Zuid-Korea dóór het communisme ofwel elke fictie laten vallen en het openlijk tegen China opnemen. Het is tot die laatste oplossing nu dat de Verenigde Staten beslo ten hebben. En ze hebben laten horen dat z'er geen gras zouden laten over groeien, maar dat ze volgende acti viteiten zouden ontplooien: bom barderen van China met lucht- en zeevloot, verhoogde steun aan Tsjang-Kai-Tsjek voor een landing op het Chinese continent en het aanwakkeren van de activiteit, van nationalistische guerillatroepen op het vasteland. En wanneer men zich nu af vraagt: hoe is dat te combineren met het afschrijven van Korea? Dan is het antwoord dat die twee zaken mekaar niet tegenspreken. Inderdaad: indien de U.N.O.- troepen zich uit Korea volledig terugtrekken, dan hebben zij ér evenveel voordeel bij, en zelfs veel meer, kleine acties te voeren tegen China dan tegen Korea. Die aanvallen zouden dan trou wens met vloot en luchtmacht kun nen uitgevoerd worden en heel wal minder manschappen vergen en risico meebrengen dan een land oorlog in Korea. Het zou trouwens ook meer stra tegisch effect hebben en als de Amerikanen vliegtuigen aan 't bou wen gaan zoals tijdens de jongste oorlog (hoogste productiecijfer per jaar: 36.000dan kunnen ze het leven in de meeste Chinese steden werkelijk ondragelijk maken, de gehele economie ontredderen en het communisme murw slaan. Intussen zouden zij al hun land- Inspanningen op Europa kunnen concentreren. Zo zou dus het opzet kunnen zijn. Wij vragen ons af luat het an ders kan zijn. ISOLATIONISME OF WAT? Aan de ene kant constateren wij dus een verbeten wil om weerstand te bieden aan het aanvallend com munisme in Azië. Anderzijds is generaal Eisenho wer, in uitvoering van de Atlan tische Raad, te Brussel in Decem ber jl. gehouden, naar Europa ge komen om het bevel over het At lantisch leger te nemen. Ook daar dus wordt getuigenis afgelegd van een vaste weer stands wil. Maar in Azië kan men het niet houden en iedereen weet dat men het in Europa ook niet zou hou den. indien de Russische pletrol onmiddellijk in de richting van de Atlantische kust aan 't bollen ging. Dit bracht aan de gewezen Pre sident Hoover tot de volgende con clusie: als wij niet machtig genoeg zijn om geheel de vrije wereld te verdedigen, dan moeten wij ons tot onze eigen grenzen beperken. Voor lopig althans. Daarmee is een nieuw isolatio nistisch idee geboren. Verleidelijk moet ze sommigen bij eerste zicht wel voorkomen, maar aan een ernstig onderzoek weerstaat die thesis toch niet. Inderdaad, zonder aan woordspe lingen te doen, mag men zeggen dat de Amerikaanse Westergrens aan de Elbe ligt, en dat elke ver steviging van de verdediging van West-Europa in feite een verdedi ging van het Amerikaans conti nent is. Immers, zo Amerika zich van West-Europa ging desinteresseren, dan zou het niet lang duren eer unj in Sovjethand zouden vallen. En tevens zou het nabije Oosten gesovjetiseerd worden en vandaar wellicht ook Afrika. En met al die grondstoffen en industrieën zou Rusland dan Amerika zo maar ge rust laten liggenDat maakt men niemand wijs. Het voorstel van Hoover heeft dus, zelfs voor de meest Ameri kaanse Amerikaan, geen zin. Het is dan ook geen officiële thesis. De officiële stelling dat is Eisen hower in Europa, dat is de weder zijdse hulpverlening, dat is het At lantisch Pact. Opdat dit echter zou slagen, zijn er maar twee dingen nodig: dat wij de nodige tijd krijgen en dat wij de nodige maatregelen nemen. Het eerste hangt bij eerste op zicht niet van ons af_, het tweede echter wel, maar dat is een andere kwestie van eerder binnenlandse aard. TUSSEN EISENHOWER EN HOOVER Wij schreven hierboven over het voorstel der Verenigde Staten om China als aanvaller te doen ver klaren door de algemene U.N.O.- vergadering. Nu is het zo dat Amerika dien aangaande de andere landen ge polst heeft, en dat het Amerikaans voorstel, naar verluidtniet al te veel aanhangers gevonden heeft. Volgens zekere berichten zouden de States hierover zeer ontstemd zijn en zou men gezegd hebben dat verdere militaire hulp daarvan af hankelijk werd gesteld. Het mag nu zijn dat dit een eer ste zenuwachtige reactie is, zo 'n vaart zal het, hopen wij, niet ne men. Wat wij echter moeten overioe- gen is het volgende: Wij loeten allemaal dat China, evengoed als de Noord-Koreanen, schuldig is aan de overval op Zuid- Korea.. Normaal zou elk otizer lan den dan onmiddellijk moeten ak koord zijn om China als aanvaller aan te, duiden. Maar... we hebben er vroeger nog op gewezen: China en Rusland hebben een wederzijds bijstands verdrag afgesloten. Als men dus China aanvalt, moet ook Rusland zich als aangevallen beschouwen. En dan begint de grote dans. En dan liggen wij hier, zwak en onverdedigd, gereed om overrom peld te worden. Daarom houden onze landen er niet erg van om China als aan valler te zien aanduiden. Amerika schijnt daar op dit ogen blik niet zoveel belang meer aan te hechten en neemt dus in feite, practisch, een houding aan die ligt op de lijn tussen Eisenhower en Hoover. Inderdaad: door de oorlog tegen China te ontketenen verwerpt het Hoovers isolationisme, maar schept het. tezelfdertijde een toestand die Eisenhowers tegenwoordigheid in Europa totaal zinloos maakt. Het komt er inderdaad weinig op aan een bekwame opperbevelhebber te hebben indien men die opperbevel hebber niet de nodige divisies en wapens kan geven. Welnu, daarop komt de huidige houding van de States neer. Wij menen dan ook dat er heel wat diplomatie en overredings kracht zal nodig zijn om Amerika tot andere gevoelens te. brengen. En het argument dat het meest waarde heeft is: Amerika te tonen dat wij onmiddellijk een geweldige krachtsinspanning willen doen om on-e verdediging te verzekeren. Wii begrijpen immers dat de States op de duur uit onze lamlen dige houding besluiten dat wij niet wensen niet bezet te worden en dan vemen wij ook aan dat zij tenslotte zouden verleid worden tot het. aannemen van houdingen die een algemene oorlog voor gevolg kunnen hebben, zonder dat de no dige maatregelen getroffen zijn om een overrompeling van het Westen tc voorkomen. En daarmee zijn ive weer in grote mate op het terrein der binnen landse politiek. Het is normaal.. Het. is onafwendbaar. Wie wil gered wotden, moet be ginnen met het zelf iverkelijk te willen. 9-1-1951. V. WESTERLINCK.. f STERFGEVAL Op 5 Januari is godvruchtig over leden te Waregem: Z. E. HEER JOZEF VANNESTE Bestuurder v. het Klooster der Zusters van O. L. Vrouw te Waregem. Geboren te Roeselare de 7 Juli 1871. Friester gewijd te Brugge op 21 December 1895. Opvolgenlijk Hulppriester te Beveren-Roeselare, te Geluveld. Onderpastoor te Izenberge. Onderpastoor te Dottenijs. Bestuurder van 't Klooster der Zusters van O. L. Vr. te Waregem op 4-3-1912. De plechtige teraardebestelling had plaats op Donderdag 10s dezer, onder toeloop van tal van vrienden van de duurbare afgestorvene. Opgemerkt in de rouwstoet was de vlag der Harmonie van Dotte nijs, met afgevaardigde in uniform. Eerw. Heer Jozef Vanneste was een der stichters geweest der Harmo nie, en dat deze, na 38 jaar, hem daarvoor nog dankbaar is, is een bewijs der goede nagedachtenis die E. H. Vanneste te Dottenijs gelaten heeft. Aan onze Lezers vragen wij een gebed tot zielelafenis van de Eer waarde overledene. Vervolg van 14 Blad of buiten de regering stonden. Voor de C.V.P. is dit een zeer kostbare aanwijzing en een verwittiging, want wie zou er nu durven bewe ren dat het weer de zoveelste maal de vos niet is die de passie preekt? Spinoy liet trouwens reeds van zijn lippen rollen dat van een bepaalde graad af het technisch onderwijs aan de Staat toekomt». Die heren kijken dus reeds heel verlekkerd naar het vrij technisch onderwijs dat door de katholieke werkers uit de grond gestampt is, met. het geld der katholieken be taald werd en tot een modeHnrich- ting is uitgegroeid. Meer dan ooit komt het onze C.V.P-regering toe het onver bloemd aan die heren te zeggen dat de druiven nog te groen zijn waar zij zo verlekkerd naar glu ren. Het is trouwens meer dan tijd dat de regering haar beloften in zake vrij onderwijs volledig uit- werke en dit zonder toegevingen en zijwegeltjes. Volledige gelijkheid is de enige rechtvaardige oplossing. Het mag thans niet langer waar zijn dat de katholieke huisvader tweemaal moet betalen, eerst langs het belastingskantoor voor de offi ciële school, waar zijn overtuiging verloochend wordt, en een tweede maal aan zijn vrije scholen. Wij vragen geen voorkeurbehan deling, alleen gelijkheid. Hiervoor zijn er geen langdradige besprekin gen nodig. De C.V.P. heeft de meerderheid gevraagd om haar programma te kunnen uitwerken en een der bij zonderste punten van dit program ma is wel het schoolvraagst.uk. De C.V.P. heeft voor plicht dit vraagstuk op te lossen en aan de katholieke ouders voldoening te ge ven. Het vrije onderwijs moet ge steund worden evenveel als het officieel onderwijs. Ouders die hun kinders een chris ten opvoeding willen geven moeten dit kunnen in zelfde voorwaarden als de anderen. Geen pootjes en geen compromis. De katholieken beleefden reeds te veel ontgoochelingen: herinne ren we ons de pijnlijke oplossing der Koningskwestie! De C.V.P. heeft de meerderheid en moet ervan gebruik maken. De tijd en de omstandigheden zijn daar en de kiezers houden de ogen open. Zo de C.V.P. haar programma uitvoert, en het schoolvraagstuk Zie vervolg hiernevens Luistert eens aandachtig naar de aankondigingen in de Zondagmis: daar wordt er zeker opgeroepen tot deelname aan de Internationale Bidweek Wat dat is? Ge weet het.: gedu rende de acht dagen die gaan van het feest van Sint Pieters Stoel te Rome en van de bekering van Sint Paulus in héél de Katholieke Kerk maar ook in vele andere christene kerken geboden opdat alien één zijn Want het is een treurig feit, dat er verscheidene christelijke kerken zijn: dat wil zeggen, dat er meer dan één godsdienstige maatschap pij is die de leer van Christus aan neemt. Treurig is dat feit, omdat het toch de bedoeling van Jezus niet kan geweest zijn, meerdere kerken te stichtenHij kan niet anders gewild hebben, en Hij heeft het ook duidelijk genoeg gezegd, dan dat al diegenen die Hem zou den erkennen als hun Leider en Meester, samen één. enkele kerk zouden vormen. En In den beginne w&s dat ook zo: tot aan de scheu ring die het Oosten afscheidde van de Roomse eenheid was er maar één Kerk, deze waarvan de Paus het opperhoofd is: toen kwam, door menselijke hoogmoed, een tweede, waarvan de Patriark van Constan- tinopel het hoofd werd; later werd ook deze Oosterse kerk nog ln ver schillende stukken verdeeld, En in het Westen kwam er een nieuwe scheuring in de vijftiende eeuw. met het Protestantisme; sedertdien zijn er ook in het Westen afge scheiden christenen, verdeeld over honderden en honderden kleinere en grote sekten en gemeenschap pen. Van het schone ideaal van Christus: «dat allen één zijn», is er op die wijze, cloor inwerking van menselijke hartstochten, niets meer overgebleven! Maar al die kerken, de ware Roomse Kerk en de afge scheiden kerken met hun verminkt geloof en hun onvolkomen sacra mentenleven, zijn dan tenminste één week in het jaar samen ge knield voor de troon van God, om de eenheid te vragen. Wat zou het heerlijk zijn, als dat gebed eens verhoord werd! Wat zou het heer lijk zijn, als nu, door deemoed en gelovig aanvaarden van héél de christelijke leer, kon goedgemaakt worden alles wat in vroegere eeuwen werd stukgeslagen! We hebben nu al, in het verle den zulke glorievolle dagen beleefd voor God, bijvoorbeeld in de Inter nationale Eucharistische Congres sen met hun millioenen deelne mers: wat zou het nog veel schoner zijn, als er eens een Internationaal Eucharistisch Congres kon gehou den worden waar niet alleen de 400 millioen katholieken, maar ook de honderden millioenen schismatie- ken, protestanten, anglikanen enzo voort zouden vertegenwoordigd zijn! Laten wij dan bidden, in deze Bidweek en alle dagen dat het «Rijk van Christus kome» in héél zijn glans door den terugkeer van alle dwa,lenden tot de enen schaap stal ondier den enen Herder, den Paus, den enigen Plaatsvervanger op aarde van de enigen Verlosser, Jezus Christus onzen Heer! op posteheckrekenhig Nr 4763.60 der Drukkerij Sausen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't ja,ar per post tehuis be steld worden. ijoor hen die zullen winnen bij de 4 Het nieuw plan biedt U: 42.570 loten v. 200 tot 10.000 fr. 52 loten v. 25.000 tot 250.000 fr. en de supergrote loten: Een millioen en twee en een half millioen. TREKKINGEN: MAANDAG 15 JANUARI en ZATERDAG 3 FEBRUARI Het biljet: 100 fr. - Het tiende: 11 fr. Cci-53) BRIEF UIT BRUSSEL rechtvaardig oplost, zal zij bij ko mende gelegenheid nog de meer derheid verkrijgen; anders loopt er gevaar dat de meerderheid haar zijn stem en zijn vertrouwen niet meer geeft. Niet veel pratelen, maar hande len! DE ZWARE BEURS Sedert de bankbiljetten de gou den en andere muntstukken ver drongen hebben, spreekt men thans alleen nog ln figuurlijke zin van een geldbeurs, zwaar of licht. De portefeuille heeft de geldbeurs ver vangen. En iedereen heeft zich daar goed mede bevonden. Papie ren geldwaarden zijn immers heel wat gemakkelijker te verhandelen, weg te bergen of mede te nemen, dan munten. Dezer dagen is men echter terug gekeerd naar de goede oude tijd. Wie in de jongste dagen op de postcheck kwam kan er van mee spreken. Bijna alle checks werden er voor de helft uitbetaald met stukken van 100 fr. Men kan gerust zeggen dat niemand hiermede bij zonder ingenomen was. Jan Publiek was er niet mede gediend. Hij moet al niet veel we ten van de nieuwe muntstukken en ontdoet er zich van bij de eer ste gelegenheid. Nu werd hij daar bedacht met een hoop geld die zijn zakken deed uitpuilen en hem scheef deed gaan onder de last. Zoals bijvoorbeeld die man die Zaterdag in de ochtend op de post- check aankwam en er goedsmoeds 10.000 fr. vroeg in briefjes van honderd fr., om zijn werkvolk uit te betalen. Hij had best een bood schappentas kunnen medebrengen om de honderd stukken van hon derd frank, welke men hem toe schoof, in te bergen. De postcheck zelf was er evenmin mede gediend. Hij was verplicht het geld aan te nemen van de Nationale Bank en moet nu sommige bedienden te werk stellen bij het tellen van de muntstukken. Wij zijn nu maar benieuwd wel ke weg de nieuwe muntstukken zullen volgen. Naïvelingen hebben deze stuk ken, toen zij pas aangemunt en in beperkte mate in omloop gebracht werden, opgepot in de mening dat deze zilverstukken een hogere me- taalwaarde hadden dan de aange geven muntwaarde. En zo heeft men lange tijd deze muntstukken haast niet gezien. Nu werd besloten om al de aan- gemunte stukken ineens in omloop te brengen. Wij geloven niet dat ze lang zul len omlopen Al spoedig zullen ze weer afvloeien naar de postbu- relen, de banken en de postcheck. Daar is niemand die graag met te veel bezwarend wisselgeld in de zakken rondloopt. Men beweert nu wel dat het aan- munten van stukken van 100 frank veel goedkoper uitvalt dan het drukken van bankbiljetten van de zelfde waarde... en niet zo gemak kelijk kan worden nagedaan. Maar wij geloven niet dat daarin een .voldoende reden ligt om Jan Pu bliek zenuwachtig te maken met .muntstukken waarin hij tussen donkeren en klaren nu al geen weg meer vindt. MEN ZEGT ZOVEEL Te weinig mensen weten en be seffen hoe ver de nationalisatie in ons land al reeds gevorderd is en welke onverhoopte resultaten daar uit zijn voortgesproten. Men geeft het kind wel een andere naam, maar in feite loopt het beheer-van het Sekwester op hetzelfde uit. De ze instelling, ontsproten aan het vindingrijke brein van onze rege ring te Londen, beheert nu reeds vijf jaren allerhande fabrieken met. talrijk personeel, alwaar men bo ter bereidt of borstels maakt, meu bels of gaskachels en honderden andere artikels. Zij doet dit beheer ten voordele van de Staat, zonder enige controle van de Staat en ten laste van de onder sekwester staan de bedrijven. Alles loopt daar, naar men ver neemt, zo gesmeerd, dat het op en kele milliarden na, niet precies te zeggen in hoe hoog het zakencijfer in het afgelopen jaar was. Ja, de kruik gaat zolang te wa ter tot zij breekt. Over de zaak worden natuurlijk wel wat snoesjes verkocht, maar zoveel is toch zeker dat niet alle lasthebbers of gemandateerden van het Sekwester de absolutie zouden krijgen zonder biechten. Men schrijft al van een schan daal en men verwijst naar het ge val van de hoge ambtenaar die het stoffelijk welzijn van zijn ach tereenvolgens, dit wil zeggen om de zes maanden, bedrogen vriendinnen telkens weer zeer ter harte neemt. Men beweert dat de onbaatzuchti ge man zijn versmade liefdes tel kens weer de laan uitstuurt met een winstgevende job in een of an dere zaak die door het Sekwester wordt beheerd. Men zegt zoveel. ZIJN EIGEN RUITEN Senator Doutrepont wil er ech ter meer van weten. En een dezer dagen zal hij de Minister van Fi- De eerstvolgende zitting van het West-Vlaams Assissenhof situeert zich op 12 Februari e.k. Niet min der dan zeven zaken, waaronder vier vergiftigingsprocessen en deze ten laste van Yvonne Tetaert uit St-Andries, komen voor op de rol. Het is bijna zeker dat deze laatste zaak met gesloten deuren zal be handeld worden. nanciën interpelleren over deze aangelegenheid. Het zal zeker wat moois worden. Vooral wanneer men bedenkt dat er in het Sekwester heel wat rode creaturen werden binnengeloodst in de komkommertijd van de drie- of tweeledige regering. Naar ver luidt zijn er sommige partijgenoten van deze socialistische senator, die zijn initiatief maar matig op prijs stellen Hij zal misschien wel een paar ruiten ingooien op het front van de homogenen of C.V.P.-ers. Maar de socialisten vrezen dat de Hr Van Houtte intussen ook zijn licht zal gaan opsteken en dat hij in zijn antwoord op de interpellatie nog veel meer ruiten zal ingooien op de socialistische gevel en op de communistische gevel. Als Amedée Doutrepont eerst daags interpelleert zal hij het schandaal ten minste zo erg' op de linkse partijen doen neerkomen als op de C.V.P. Misschien zal hij zich nog bedenken, vooraleer hij zijn eigen ruiten ingooit. VAN SLIMMERIKKEN GESPROKEN De Gouverneur-Generaal van Congo is ongetwijfeld een knap man. Hij heeft, ln de jongste weken een bezoek gebracht aan de Minis ter van Koloniën te Brussel met de kennelijke bedoeling zijn onbe streden gezag in de kolonie eens te meer te komen verdedigen en zo mogelijk uit te breiden. Maar ook Minister Dequae is een knap man. Hij heeft de zelfvoldane Gouver neur-Generaal vooreerst doodge moedereerd laten betijen. De Hr Jungers heeft de slimmerik gespeeld en vooruit en vooral een bezoek gebracht aan de Eerste-Mi- nister Pholien, om aldus zijn vriendschap met de hoge omes te afficheren en dekking te nemen tegen wat hem eventueel van an dere zijde stond te wachten. Ja, men kan zo slim zijn dat men zelfs lomp ls en vergeet in de eerste plaats een beleefdheidsbezoek te brengen aan zijn overheid, in dit geval de Minister van Koloniën. Blijkbaar meent de Gouverneur- Generaal nog steeds dat hij geen rekenschap heeft af te leggen over zijn beleid in Congo, zelfs niet te genover de Minister. Hij denkt daar nu waarschijnlijk anders over. Hij zal intusse" een beetje wij zer geworden zijn en bekoeld. Hem werden alreeds de uitzonderlijke machten ontnomen die in oorlogs tijd aan de Gouverneur-Generaal verleend werden en nog niet inge trokken. Minister Dequae heeft in het parlement een wet doen stem men om deze zaak haar beslag te geven. De Heer Jungers zal nu allicht een toontje lager zingen. Hij heeft anders al hoog genoeg van de to ren geblazen in Congo. Wellicht zal hij er al eens meer aan denken dat Minister Dequae niet zo gemakke lijk te rollen is door slimmeriken van zijn slag en zijn kwaaie naam eer aandoet. IEDEREEN KOOKT ZIJN EIGEN SOEP De Minister va*i Onderwijs heeft onlangs, naar men verneemt, aan sommige onderwijsinstellingen een bericht doen toekomen dat een aanbeveling is voor de aangekon digde omhaling in de scholen ten voordele van het gedenkteken van de weerstand dat te Luik wordt op gericht. Verschillende bladen hebben hierop in het Vlaamse land de vraag gestéld om welke weerstand het hier eigenlijk ging en of het bijvoorbeeld ook voor die weerstan ders was die de dynamitering van de IJzertoren op hun actief hebben of die deze luidruchtig hebben goedgekeurd. Voorts werd er in de zelfde kringen op gewezen dat men de Vlamingen altijd weet wonen waar het er op aankomt door hun zogenaamde solidariteit, geldelijk initiatieven te steunen waarbij al leen het Wa,alse landsgedeelte is gebaat. Van een omgekeerde gang van zaken hebben vij totnogtoe weinig of niet gehoord. Iedereen herinnert zich bijvoor beeld hoe het Vlaamse land in zeer ruime mate beantwoord heeft aan de oproep die indertijd tot het land gericht werd om de getroffenen en nabestaanden van de verschrikke lijke mijnramp te Trazegnies ter hulp te komen. Grote bedragen werden toen ook in Vlaanderen bij eengebracht. Onlangs werden een aantal Vlaamse familievaders door een even verschrikkelijk ongeval uit 't leven weggerukt op de spoorlijn Brussel-Antwerpen. Ook hier is het aantal getroffenen en nabestaan den groot- Maar heeft men in onze zoge naamde nationale kringen of dito kranten van Brussel en het Waal se land een enkel gebaar gedaan, of enig initiatief genomen om tege moet te komen aan het leed van deze Vlaamse slachtoffers. Geen enkel. Niemand kan dat trouwens ook eisen. Maar dat men ons dan voor taan ook van hét lijf blijft met dergelijke schooipartijen onder de De Familie de BROUWER meldt met leedwezen het over- wezen het overlijden van BARON de BROUWER Doctor in de Rechten- Groot- officier in de Leopoldsorde; - Grootofficier in de Kroonorde; Erevoorzitter en Oprichter van de Algemene Gas- en Electri- citeitsmaatscliappij geboren te Brugge op 18 Ja nuari 1872 en aldaar overleden op 4 Januari 1951. De Plechtige Lijkdienst, ge volgd van de Teraardebestel ling ln de familiekelder te Slnt-Andries bij Brugge, had plaats te Brugge op Dinsdag 9 Januari, te 11 uur. in de Sint-Jacobskerk. De vergadering was ten sterf- huize, Scheepsdalelaan 16, te 10.15 uur. Dit bericht geldt als doods brief voor dezen die er geen zouden ontvangen hebben. (cl-47) De Alg. Gas- en Electrlciteits- maatschappij meldt met leed wezen het overlijden van haar Erevoorzitter en Oprichter BARON de BROUWER Doctor in de Rechten; - Groot- I officier in da Leopoldsorde; Grootofficier in de Kroonorde; geboren te Brugge op 18 Ja nuari 1872 en aldaar overleden op 4 Januari 1951. De Plechtige Lijkdienst, ge volgd van de Teraardebestel ling in de familiekelder te Sint-Andries bij Brugge, had plaats te Brugge op Dinsdag 9 Januari, te 11 uur, in de Sint-Jacobskerk. De vergadering was ten sterf» huize, Scheepsdalelaan 10, te 10.15 uur. Dit bericht geldt als doods brief voor dezen die er geen zouden ontvangen hebben, (d-48) De Volksheilige van de week: (17 JANUARI) Antonius, in 251 te Coma, in Hoog-Egypte uit edel en christe-, ne ouders geboren, verloor op 18- jarigen leeftijd zijn ouders en bleef alleen met zijn Jongere zuster. Eens hoorde hij in de kerk predi ken: "Wilt gij volmaakt zijn, ver koop alles wat gij bezit, geef het den arme en ge zult een schat heb ben in den hemel; kom dan en volg mij Antonius vatte deze woorden op. als tot zich gericht. Hij verkocht alles wat hij bezat; hij schonk geld aan de armen en bracht zijn zuster naar een klooster. Dan betrok hij een kluis en verdiende zi.jn brood door handenarbeid. Op 35-jarigen ouderdom trok hij naar de wilder nis, waar hij twintig jaar lang Van de wereld afgezonderd leefde. Op verzoek van velen die 'zijn levens wijze zochten na te volgen, verliet hij eindelijk de eenzaamheid-, om in 303 het vermaard klooster van Faïum te stichten. Weldra kwa men er zoveel volgelingen, dat hij verplicht, was nog verscheidene kloosters bij te bouwen, die alle onder zijn opperbestuur bleven. An tonius deed veel goede werken en vele wonderen. Zekeren dag ver trok hij naar het diepste der wil dernis van Thebaïde, tussen de Nljl en de Rode Zee, en vestigde zich aan de voet van een hoge berg, waar nu nog een klooster staat, het welk zijn'jeaam draagt Der Mar Antonios 11 Hier bracht hij de laatste 25 .ia- ren van zijn leven door. Slechts tweemaal verliet hij de wildernis; in 312, tijdens de vervolgingen van Diocletiaan, om de martelaren bij te staan; en in 355 om, op verzoek van zijn vriend Athanasius, bis schop van Alexandria, het geloof te verdedigen tegen 'de Arinnen." Antonius stierf in 356. m den ouderdom van 105 jaa". Hi.f werd begraven op een plaats in de woes tijn. waar isitft lichaam verborgen' bleef tot in 561, in welk jam', het ontdekt werd cn plechtig naar Alex andrië overgevoerd. Yandaa1' werd het rond 635 naar Conrt"nt!nooel gebracht, vanwaar in 1313 Wouter de Rovere, de zesde proast van O. L. Vrouwkerk te Brugo". bene vens ander? aanzienlijke reliKwieëfr, ®en deel van de arm v-n Pint An tonius naar hier medebracht. Men bewaart fc Brug®? ook nog de oor spronkelijke brfef, in dewelke de deken van Sinte An»st?sla te Con- stantinppël verklaart dat hij dcc relikwie aan Wouter de Rovere ge- schonk®n heeft. D? H Antonius wordt, op ver schillende wijzen afgebeeld. Men ziet, d? heilige kluizenaar in een grot of spelonk, soms geknield voor ®en kruis, waarbij een doodskop ligt; soms rechtstaande, lezende in een boek, dat hi.i in de ene hand houdt, terwijl hi.i met de andere hand steunt op een stok, in vorm van T. H't meest ziet men hem voorgesteld in een bruin kleed nvt een monnikskap, hetwelk rond de lenden gegord is door middel van een koord met knooen; hil draagt een lange baard. Een varken, dat mom van een «éTande söücterité aa",/Vten?ee- «ofmnoio^ r/Aicincr mon iva ,-iö Wo pez&lt de heilige: Vandaar wordt len geen gkd Inzamelt voor de^ve" heiIiïtr in d* volksmond ook n geen geia inzamelt voor ae we- ti B(. Antoni„s met het 7,wijntl> deropbouw van de IJzertoren. Laat iedereen zijn soep koken zoals hij ze eten wil. PAS Ondergetekende begeert een post abonnement op In een negerdorp waren drfe zendelin- 717T1 pp at CCD gen aangekomen. Alle drie een katho- wivv-ol icii Hek priester, een luthers en een angli- caans dominee wilden ze zielen win nen voor Christus. Doch de negerkoning liet hun gedrieën roepen, en sprak: Als - ge gelooft ons te winnen voor uw lering, moet ge beginnen met uw ruzies onder vrouw Cathariiia niet verstoten voor g Als de verdeelde christenheid zelfs in ^aZef)0lfn%chlurdleEngXndeeLri^n wrt Rome' 'En rui™ vijfhonderd jaar vroeger mot T vw was Constantinopel jaloers op de macht up pifP Onze Lieve van jjomei ZOCht een excusie in een opp Z~(Tu„„ ,v,ïwo, woord van het symbolum in de baard van t ïothoiu? m de Pnest-ers en in een dag vasten min of j R nwuprppptf meer, om een verwaande en ongeletterde methodisten, preslytolanm?'gereformeerd Pf^hde Plaats te doen innemen van gint op 18 Januari (Sint Petrus' Stoel te Rome) en eindigt op het feest van Sint Paulus Bekering (25 Januari). Hij richtte zich ook tot sommige katholieke bisschoppen. En zo werd in 1908 een Unity Octave gehouden. In 1909 schonk dat wij de echte discipelen zijn van Ons Heer. Dan zullen wij misschien eens mo gen horen, wat onlangs tot een katholiek werd gezegd: Als allen waren zoals gij, zouden er veel meer katholieken worden! Discusiëren helpt niet veel, is voor som- Paus Pius X zijn goedkeuring aan het mige katholieken af te raden. Maar de uitgave (1) den. contra-gereformeerden... Stop! Want er komt geen einde aan. Ik heb reeds 536 vormen van wettelijk erkend Chris ten dom ontmoet», riep Father Croigh uit in een Zuid-Afrikaans congres, De Nogeens: stop! Want het ls een aller treurigste verhaal. En dan hebben wij nog niet eens een andere grote oorzaak ring 1912. werk, en sedertdien kende deze Interna tionale Bidweek steeds groter uitbreiding en dieper beleving. Als eerste vrucht legde Father Wattson in 1910, zijn kloostergeloften af in een katholiek klooster op Sint Paulus Beke- Gemeente (stad) j, f ene bekampt de andere, breekt de andere zijn missiewerk af, maakt de andere be- A(jres C lachelijk... En dit alles in de naam van de Heer Jezus Christus, die niets dan liefde predikte! HOE HET GROEIDE Eer wij de vraag stellen: «Wat kun nen wij verhelpen?zullen wij eenvou dig vragen: «Hoe begon het?» Kort: door hoogmoed, haat, gierigheid... ja zeg maar alle zeven de hoofdzonden op. aangeraakt: de katholieken zelf, die de lelijkste liefdeloosheid betoonden jegens Gij die van jongsaf geleefd hebt in een katholieke atmosfeer, bsste lezer, gij de andersdenkenden, het slecht voorbeeld weet niet wat een lfvst, wat een durf, van klein en groot, het gebrek aan moed en durf om te hervormen wat misvormd wat een moed het vraagt om zich te be keren. Daarom is meer dan menselijke (Handtekening) cl) Niet vergeten de gewenste uitgave te vermelden. werd door het eigenbelang van sommige hulp nodig. Zonder Ons Heer, zonder zijn geestelijke en wereldlijke heren... Zeker de schuld ligt niet aan de over kant alleen. Want deze verdeeldheid Genade, gaat het niet. GIJ OOK MOET HELPEN! Wanneer ge dit bulletijn Invult, daar na uitknipt, en onder open omslag met zegel van 20 centiem opRtuurt op het adres van «Het Wekelijks Nieuws», Gasthuisstraat 19. Poperinge. zorgen wij ervoor dat U enkele dagen daarop het hezoek krijgt van de postbode, die bij U het geld Innen komt. opdat U regelmatig om de Week ona blad zoudt ontvangen. De prijs van het verschuldigde be drag kan de lezer steeds nagaan ln het kadertje nevens de titel van ons blad. Daer staat: Abonnementsprijs. Belgle tot Nieuwjaar tr. Dit drukt op de christenwereld als een. straf. HEIMWEE NAAR MOEDER Father Wattson, zoon van een Ame- Luther was op zijn teen getrapt omdat rikaans dominee, had reeds vaak zijn de Paus de aflaat Het preken door Tetzel vader met heimwee horen spreken over en niet door Maarten Luther! Hij sticht- ae oude moederkerk van Romen. Dit- te het protestantisme, en had direct een zelfde heimwee naar moeder, naar het deel van Europa aan zijn kant, omdat schone vaderhuis vatte hem aan. Hij de hoge heren loerden op 't kerkelijk be- stichtte een paar kloosters, een paar tijd- tig plan gegeven. Zeven punten! Ze zijn zit. Noorwegen, Zweden, Denemarken schriften, alles om door offer en voor- van het zuiverste goud: werden Luthers omdat de koningen hun lichting een weg te vinden, die zou lei onderdanen er toe verplichtten. Hen- den tot een verzoening. En richtte ten drik VIII mocht van de Paus zijn eerste slotte een Octaaf van Gebed in, die be- Daarom Is ons allen hulp nodig. En alwie een beetje 't hart op de rechte plaats draagt, zegt: Ja, alles wat ik kan wil ik doen, opdat die treurige ver scheurdheid moge ophouden, opdat wij allen één zijn, opdat er maar één schaap stal en één herder weze. Gij vraagt me: Wat moet ik doen? Niemand minder dan Paus Pius XI heeft ons eep prach- 1. - De niet-katholieken geren zien, hun op alle manieren door de meest of ferende daden van naastenliefde, tonen goede daad is het klinkendste bewijs. Wees goed voor allen die niet bij ons staan 2. - Leer begrijpen dat zij ook een eigen schoon leven kunnen leiden, dat tot volle uitblon zou kunnen komen in de katholieke Kerk. 3. - Liefde en nog liefde voor hun le ven, hun werk, hun persoon! 4. - Bidden, vooral deze week. 5. - Terug tot de Eucharistie, onder pand en oorzaak van de eenheid. 6. - Vuriger tot Maria! Zij kan in hoogste mate helpen. 7. De heiligen aanroepen, die de een heid hebben voorgestaan: Petrus, Paulus, Methodius, Cyrillus, Josephat, Thomas, Morus en anderen. VOORAL IN DEZE WEEK In deze beroerde tijden, die wij be leven Is het meer dan ooit nodig dat de christenheid vastgesiotsn aaneensluite, dat ze één weze. Meer dan ooit moeten wij dan ook in de octaaf van 18 tot 25 Januari alles er op zetten. Ja, zoals onze moeders zeiden: de hemel geweld aandoen! Op 18 Januari: Voor allen die van Rome zijn afgedwaald. )s het bodrae dat hi.i dan aan de bode J. - - verschuldigd zal zijn. Zoekt, n'iets t'huren of te koven, Christus hebben weggeveegd voor Moha- wtebtviet TanaérXuats'nlg 'heden med en zijn Koran. n Kleine «zofkebd in ons blad! Op 25 Januari: Voor allen, voor wie Ons Heer met een breedomvattend ge baar aan het kruis hing. Voor alle hei- denenI Wie kan nog gerust van harte zijn, roept onze Paus Pius XII uit, als hij er aan denkt dat er nog een milliard hei denen zijn. Waarde lezer, laat mij deze korte uit eenzetting sluiten met een vraag' op de man af: Ziet; gij in dat het nodig is dat elle Christenen weer broers worden, weer c te Lourdes plotseling genezen, zo één? (Wees één, zei Christus!) melden de bladen. Zo ja. wat zult gij gedurende deze octaaf doen? gen' waaraan de jonge vrouw zo» octaaf doen. wd ln Frankrijk als te Milaan, genoemd, dit om een ?oed onder scheid te maken met St Antonius van Padua. In oris land is de H. Antonius, Abt. een der meest gekende volks heiligen. Hi.j is de patroon der kamslagers, suikerbakkers, porce lain cn kleierwcrkers, en vooral der beenhouwers. Hij wordt gediend te gen de huidziekten, zo van mensen als van dieren,, tegen het vuur (Sint. - Antonius - vuur), nagelgaten, brand en allerhande nlagen, en om een vruchtbare kweek te bekomen, o.a. in West-Vlaanderen te Blan- kentoerre, Heist. Ing.oölreifl, Rolle- g?m. Bruge? (O. L. Vrouwkerk), Aartrlj'ke. Beveren - bi.i - Roeselare, Hoeke. Lombardsiide, Lek". Oost- Op 19 Januari: Voor al de Oosterse af- gescheurden: Aramenen, Slaven (waar onder ook de Russen). Op 20 Januari: Voor de Lutherse pro testanten, die een groot deel van Europa beslaan, en die stilaan afglijden naar vervlokking of heidendom. Op 21 Januari: Voor de Engelse Angli canen, die verlangen naar eenheid en nog zoveel Roomse gebruiken hebben bewaard. Op 22 Januari: Voor de Amei-ikaanse afgedwaalden, die in ontelbare secten duinkerke. Oortrteteren, sint Jan zijn verdeeld. ter Biezen (Watou), Snaasker- Op 23 Januari: Voor de slechte katho lieken, zij die niet naar de mis gaan, die hun Pasen niet meer houden, die harte loos en venijnig zijn, die lasteren en achterklappen, die de fiere en edele naam van katholiek onteren door hun slecht voorbeeld, door hun wangedrag, door hun gebrek aan offerende naastenliefde. Zodat de anderen zeggen: Merci voor die katholieken! Ja ook voor hen op deze dag. Op 24 Januari: Voor de Joden onder wie de here Jezus verscheen. En voor de Mohamedanen. die het beeld van kc. Zarre.n, Zcrkegem. In Oost- Vlaand°ren te Grimmingen. Donk- bii-Mal.'ipgem. Waasmunster, Sint- Deni.fs-Westrem, enz. In het Aal- rter.se zijn Borsbeke, Herdersem, Kerksken, Tddergem en Okegent daarvoor gekend. In het. Brabantse heeft m"n Mrrohfem. Waver. Sint- Martens-Lpnnik, Boortmeerbeek. e.a. In de nrovincie Antwerpen is Oost- malle-Zalfen de bijzonderste bede vaartplaats. Een jonge vrouw uit Milaan, dit door een ernstige vorm van inge- wandstuberculase was aangetast, is

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2