Alfons Van Hee De Oorlog in Korea Een gevaarlijke klip Communistische karpersprongen I DAGKLAPPER I V. S. van Amerika verzoeken II. N. 0. Rood-China als aanvaller te veroordelen Een tweevoudig onderzoek inzake de dynamitering van de IJzertoren Sneeuwlawines zaaien dood en vernieling in de Alpen Sterfgeval Mijnheer Notaris te Moorslede Koloniale Loterij fc O. L. Vr. Lichtmis PUROL GENEEST De geheimzinnige misdaad fe Belle Luxueuze uitvoering^. Hoge technische kwafitêiten Getrouwe weergave f^raag een demonstratie bij de dichtstbij gelegen Officiële Verdeler Peking maakt nieuwe voorstellen over door bemiddeling van India U.N.O. besluit debat te verdagen niettegen staande protest der U. S. A. tTien jaar geleften sas «HET WEKELIJKS NIEUWS» t- ZaEerdag 27 Jan. 1951. Bladz. 2. WEEK VAN 27 JANUARI tot 2 FEBRUARI Da dagen langen van 18 minuten. WEERSPREUK Knapt Januari niet van kou Men niet ln Oogsttijd rouw. ZATERDAG 27 JANUARI Z. Ubald, H. Johannes Chrysosto- mus, Z. Jan van Waasten Zon op te 7.30 u., onder te 16.37 u. 1669 - Te Gent sterlt Gaspaard De Craeyer, een gekend Vlaams schrijver. 1756 - Geboorte van de musicus Wolfgang Amadeus Mozart. 1813 - Geboorte van Karei Ooms - Vlaams schilder. 1901 - Dood van Giuseppe Verdi, Ita liaans componist, schepper v. Traviata Alda en nog vele gekende opera's. ZONDAG 28 JANUARI Sexagesima, HH. Petrus Nolaskus. Jacob, Poppo van Deinze, Z. Karei de Goede Zon op te 7.29 u., onder te 16.39 u. 811 - Dood van Karei de Grote te Aken. op 72-Jarige leeftijd. 1598 - Te Antwerpen overlijden van de gekende geograaf Ortelius. 1811 - Geboorte van Stanley, ontdek ker van Belgisch Kongo. 1881 - Overlijden van de gekende Russische romanschrijver Dos- tojewskl. MAANDAG 29 JANUARI HH. Franciscus van Sales, Himmi- na, Valerius. Zon op te 7.28 u., onder te 16.41 u. 1689 - Geboorte van de Nederlandse dichter Pieter Cornelius Poot. 1819 - Geboorte van Engelsman Ja mes Watt, uitvinder van de stoommachine. 1917 - Afsterven van Edward Keur- vels, Vlaams komponist, schrij ver van verscheidene opera's. DINSDAG 30 JANUARI HH. Martina, Aldegond, Adelüius, Hyacintha. Zon op te 7.26 u., onder te 16.42 u. 1384 - Overlijden van Lodewijk van Male, graaf van Vlaanderen. 1881 - Overlijden van Jaak Lemmens. Stiohter van de temmens- school te Mechelen (Kerkelij ke muziek). 1925 - Overlijden van de stichter van de Belgische Boerenbond, E. H. Mellaerts. 1849 - Gandhl, de vredesapostel uit Xndië, wordt vermoord. WOENSDAG 31 JANUARI HH.Johannes Bosco, Ludovica, Ve- ronus van Lembeke. Zon op te 7.25 u., onder te 16.44 u. 1797 - Geboorte van de Oostenrijkse musicus Franz Schubert. 1853 - Geboorte van MeJ. Elisa Bel- paire, gekende Vlaamse schrijf ster. 1854 - Dood van de Italiaan Silvio Pelllco, schrijver van Mijn Gevangenissen 1933 - Overlijden van de Engelse schrijver John Galsworthy. DONDERDAG 1 FEBRUARI HH. Ignaas,. Eubert, Brigitta. Zon op te 7.24 u., onder te 16.46 u. 1638 - Overlijden van Adrlaan Brou wer, gekend Vlaams schilder. 1835 - Geboortejaar van de Vlaamse voorman, Hftward Coremans. 1880 - Geboorte van Gerard van Hul zen, Nederlands romanschrij ver. 1874 - Geboorte van Hugo von Hoft- mansthal. Duits diehter, VRIJDAG 2 FEBRUARI O. L. Vrouw Lichtmis, HH. Catha rine, Adelbald (Adelbout). Zon op té 7.32 U., onder te 16.47 u. 1594 - Dood van de gekende Italiaan se componist Palestrina. 1801 - Geboorte van Kardinaal New man, Engels schrijver en be keerling. 1818 - Geboorte van Domien Sleeckx, Vlaams letterkundige, Mevrouw All'ons Van Hee; Heer Dokter en Mevrouw Paul Sebrechts-Van Hee; Mejuffers Marie-José, Godelie- ve en Agnes Van Hee; De Familie Van Hee-Butaye, hebben de eer U het pijnlijk verlies te melden welke hen treft wegens het afsterven van geboren te Lo de 25 Septem ber 1884 en godvruchtig over leden te Zonnebcke de 20 Ja nuari 1051, gesterkt door de laatste H.H. Sakramenten en de apostolische zegen «In articulo mortis De lijkdienst had plaats in de parochiale kerk van Zonne- beke, op Woensdag 24 Janua ri 1951, te 11 uur. Barmhartige Jezus geel hem de eeuwige rust. Vrienden en kennissen wor den verzocht deze mededeling ais doodsbericht te aanzien. (d-289) ■reaaraimmi DE WINNERS der grote loten van de Voor de 1« schijf 1951, getrokken op 15 Januari, werd het supergroot lot van twee-en-een-half millioen gewonnen door een niet verdeeld biljet, zo ook een lot van 250.000 fr., zes loten van 100.000 fr., vier van 50.000 fr. en negen van 25.000 fr. Het groot lot van een millioen. negen loten van 100.000 fr., acht loten van 50.000 fr., vijftien loten van 25.000 fr. werden gewonnen door biljetten verdeeld, in tienden. Het supergroot lot van twee-en- een-half millioen werd, nogmaals, ter inning aangeboden door een bank. Op datum van 20 Januari bezit men hiernavolgende inlichtingen Biljetten nf tienden winnen min stens 20.000 frank: Geografische verdeling: Antwerpen, Athus, Borgerliout, Brussel (6 loten), Den Haan-aan- Zee, Dommeldange CGroot Hertog dom Luxemburg), Geel, Leopold- stad, Sint-Renelde Wevelgem. Een tweede lot werd gewonnen in Congo (streek onbepaald). Inlichtingen over zekere winners: landbouwer, stoelenmaker, chauf feur,, handelaar, dienstbode, beeld houwer, oorlogsweduwe. Talrijke loten blijven te innen. (d-264) weeKspreuk aéKiu Hefi'geM olat dom is -r Maakt recht wat krom is. het feest van de week (2 februari) In de ving van hot kerkelijk jaar wordt de specifieke Mariale devotie ingezet met Het feest van O. L. Vrouw-Lichtmis en er is haast geen Maria.-feest dat bij ons in Vlaande ren zo'xi diepe weerklank heeft ge vonden als juist deze dag- Op deze dag, veertig dagen na Kerstmis, viert de Kerk de zuivering van Maria en de Opdracht van Chris tus hï de Tempel: de kerkgang of de beeweg van O. L. Vrouw. Het kerkelijk Lichtmis is eigenlijk een vercbrritelijking van de voorma lige heidense licht- en nachtstoeten der Romeinen. Het draagt ook een Germaans karakter: :onze voorouders de Saksers, offerden rond deze tijd pannekoeken aan de zon; vandaar dat men op Lichtmis als op Vasten avond, Allerzielen, Kerstmis en Oude jaarsavond, koeken bakt. Op Lichtmis vieren de wasmeiclen, blekers en kaarsgieters hun patroou- heilige. Te Antwerpen, ln de St Andries- kerk. wordt op de vooravond van Lichtmis het Mariabeeld uit de kapel gehaald en door de kinderen van het Jongensweeshuis naar het midden der kerk gedragen- Na de mis ging vroegertijd de processie langs de straten der St, Andrieswtjk; thans nog alleen binnen de kerk. Te Brussel in de St Niklaaskerk draagt het. beeld O. L. Vrouw van Vrede» (of «van Reis») op Licht mis een brandende kaars in de hand en komen de gelovigen in groot getal aldus de H. Maagd vereren. Te Leuven gaan de leraars en stu denten op deze Leuvenistendag fLeuvenistenmesdagln de St Pieterskerk de Sedes Sapientiao vereren. Sedert de belegering vpn 1635 noemt men het beeld O. L. Vrouw van BelegeringNaar oud gebruik komen nog steeds de nieuw gepromoveerde doctors ln do Godge leerdheid zich voor dit beeld toe wijden aan Maria en beloven zij de H. Maagd, beschermster der Leuven se Hogeschool, voor te staan. ruwe en kapotte handen Belgisch landbouwarbeider aangehouden. De geheimzinnige zaak te Belle, waarvan wij in ons vorig nummer gewag maakten, schijnt inderdaad een misdaad te zijn, zoals wij liet deden uitschijnen. Een aanhouding, die sindsdien gedaan werd, wijst meer en meer in deze richting. Zekere Nestor Bourgeois, land- bouwarbeider van Belgische natio naliteit, werd door de gerechtelijke politie aangehouden. Naar blijkt uit het onderzoek, had deze persoon, enkele dagen na de dood van de echtgenoot Singier, een huwelijks aanzoek gericht tot Fany Gremtoer, die echter weigerde op zijn verzoek in te gaan. Getuigen verklaren dat Bourgeois de avond vóór de moord rond de woning van de vermoorde gezien werd. De lijkschouwing heeft uit gewezen dat de vrouw vóór haar doorl op gruwelijke wijze mishan deld werd. Aangehouden, loochent Bourgeois hardnekkig alle schuld. In het alibi dat hij opgeeft over zijn tijdsge bruik, is er een leemte van een half uur dat hij niet kan aanvul len: Om deze reden wordt de ver dachte ter beschikking gehouden van hot parket van Hazebroeck. (VERVOLG) Onze West-Europese naties hou den er blijkbaar diezelfde mening op na aangezien de enen (de gro ten) tegen de onmiddellijlce behan deling van de Amerikaanse motie stemmen, terioijl de anderen (de kleinen) zich onthouden. Die toestand geeft dan in Ameri ka aanleiding tot de volgende reac tie; West-Europa doet weer eens aan Munchenpolitlek en ze hebben nochtans duidelijk, ondervonden dat die tot niets leidt. Welnu, wij, Amerikawillen van geen dergelijke verzoeningspo litiek weten en wij gaan er op los. Conclusie: wij doen aan een isola tionistische interventiepolitiek, wij zullen het alleen doen als gij niet meewilt. En die zelfde Amerikaanse hou ding verwekt dan in West-Europa een isolationistische reactie en men zegt; los van Amerika of in elk ge val; éérst een Europese politiek en dan een Atlantische. 'In een vorig artikel gaven wij in concreto dc scherpe reactie van een deel der Italiaanse opinie on der leiding van Granchi. Tijdens de jongste, dagen achter least men het zo kat overal tussen de regels. Welnu daar schuilt een zeer ge vaarlijke Hip. Het. zou niet mogen zijn dat een of beide isolationismen verder gaat dan enkele woorden en scherpe, uitdrukkingen. De werkelijkheid is inderdaad deze: noch Europa noch Amerika kan zich de. luxe permitteren al leen in het krijt te treden. Ze moe ten dan onk ervoor oppassen het niet. oneens te worden over de te volgen politiek op internationaal De West-Europese industrie en de grondstoffenrijkdom van het nabije Oosten en Afrika betekenen voor dc V. S. heel wat en het om gekeerde is nog meer waar. Europa zou het dan ook moeten gedaan krijgen de publieke opinie en de verantwoordelijke mensen in de V. S. te doen inzien waarom wij op dit ogenblik, geen politiek kun nen volgen die het risico mee brengt overmorgen in een nieuwe oorlog gewikkeld te worden. Voor de Amerikanen is dit niet zo gemakkelijk te begrijpen, want de mensen, vooral wanneer het op leven of dood aankomt, zijn uit in stinct zeer egoïstisch en beperkt in hun gezichtskring. De doorsnee be woner van Texas of New Jersey of welke staat ook sou het dan ook niet erger of persoonlijk aanvoelen dat West-Europa zou bezet worden, niet erger dan wij aanvoelen dat Oost-Europa bezet is. In die omstandigheden lopen wij het gevaar dat Amerilca ons voor klelnmoedigen en oompromissen- mensen zou aanzien, dat het ons bijgevolg in 'grote mateaan ons lot zou overlaten... en aldus zijn eigen veiligheid zou in gevaar brengen. Dn aspirant-wereldveroveraars zouden natuurlijk niet beter wen sen. Dat is dan ook. da grote klip die op dit ogenblik moet omzeild wor den willen zowel Amerika als West- Europa hun eigen veiligheid en toekomst gewaarborgd zien. Het zal trouwens in de eerste da gen sterk nodig zijn die solidariteit te bewaren naar aanleiding van het onderzoeken van liet «verdui delijkte tegenvoorstelvan de Chi nese communisten. 24-1-51. V. WESTERLINCK De voorstellen tot regeling van de Koreaanse kwestie opgesteld tij dens de Conferentie van het Britse Commonwealth gehouden te Lon den, en achteraf door de U.N.O. goedgekeurd, vonden bij Peking geen genade en werden afgewezen. Mao Tse Toeng maakte daai-bij een tegenvoorstel over dat lands de an dere zijde onaanvaardbaar gevon den werd. Hierop nemen de V. S. van Ame rika een meer stugge houding aan en de U.S.A.-regering besloot bii de U.N.O. aan te dringen, om Rood China als aanvaller te bestempelen. President Truman kondigde dit aan tijdens een persconferentie. Van meet af echter bleken Frank rijk en Groot-Brittanje niet ge neigd overhaast te handelen en Rood-China, dan slechts ais aan valler te veroordelen na vooraf alle mogelijke consequenties overwogen te hebben. Daarentegen beweerde men te Washington dat de Koreaanse kwestie nu een machtskwestie was geworden, en dat de militaire as pecten ervan op de allereerste plaats moesten worden gesteld. De Aziatische-Arabische ianden die sedert weken bemiddelingspo gingen hebben ingezet, bezorgden het U.S.A. inzicht een slecht ont haal. Te Peking zelf gaven de Rood- Chinese leiders nadere uitleg over hun voorstellen aan de aldaar ge accrediteerde Britse diplomaten. De Amerikanen hielden evenwel voet bij stek en nadat Rood-China in het Amerikaanse Parlement bij een twee-partijen resolutie als aan valler werd veroordeeld, diende de U.S.A.-Regering een resolutie in bij de politieke commissie van de U.N.O. Hierbij werd de UN.O. ver zocht volgende punten te bevesti gen of goed te keuren: I) Communistisch China is over gegaan tot een agressie in Korea; 2) De U.N.O. is besloten haar ver zet tegen deze agressie voort te zet ten; 3) Alle staten-leden worden verzocht hun medewerking te ver lenen aan de U.N.O.-actie in Ko rea; 4) Alle statenleden worden verzocht zich te onthouden van steun aan de aanvaller; 5) Een commissie moet zo spoedig' moge lijk aanvullende maatregelen be studeren om het hoofd te bieden aan de agressie; 6) De voorziter van de algemene vergadering, de heer Nazrollah Entezam (Iran) zal twee personen aanduiden, die zul len belast worden hem ter zijde te staan voor het vormen van een comité van goede dienstendat een vredelievende regeling zal na streven Intussen werd beweerd dat de U.S.A. zinnens zou zijn de natio nalistische guerillero's op het Chi nees vasteland te bewapenen en het zenden van wapens naar For mosa te bespoedigen. Hunnerzijds besloten de Aziati sche-Arabische landen ook een re solutie bij de U.N.O. in te dienen, strevend naar een vredelievende re geling'. Bij een eerste bijeenkomst van de U.N.O. verklaarde een der Ame rikaanse afgevaardigden dat de U.S.A. zich zou verzetten tegen een opneming van Communistisch Chi na in de U.N.O. en dat de kwestie Formosa niet mocht besproken worden zonder vertegenwoordiging van Generaal Tchang-Kai-Shek. Bij de tweede bijeenkomst van de politieke U.N.O.-commissie vroeg de Hr Rau, de vertegenwoordiger van India, onmiddellijk het woord en deelde alsdan mede dat de Rege ring van Peking nieuwe voorstellen had gedaan aan de Indische am bassadeur te Peking. Deze voorstel len, wat milder dan de vorige door de Chinezen gedaan, werden door de Hr Rau medegedeeld. Deze hielden o.m. in: Zo het beginsel wordt aanvaard van een terugtrekking van alle bui tenlandse troepen uit Korea, dan is de Chinese regering bereid de Chi nese vrijwilligers in Korea de raad te geven zich terug naar China te begeven. Het einde van de oorlog en de politieke regeling van het eonflikt zou in twee etappes moeten gedaan worden, eerstens een staakt het vurenvoor een beperkte periode te aanvaarden op een conferentie van zeven mogendheden, tweedens vaststellen van de voorwaarden tot het stopzetten van de oorlog en tot de terugtrekking der buitenlandse 'troepen. De regeling van de binnenlandse toestand in Korea moet door het Koreaanse volk zelf worden onder zocht. De Amerikaanse strijdkrachten moeten weggetrokken worden van Formosa. Rood-China moet tot de U.N.O. worden toegelaten. De Amerikaanse vertegenwoordi ger Hr Warren Austin bestempel de cleze Communistische voorstel len als een poging om verdeeldheid te zaaien in de vrije wereld en drong' aan op afhandeling van de Amerikaanse resolutie. Niettegenstaande het Amerikaan se verzet besloot de politieke com missie het debat met 48 uren te verdagen, om intussen het voorstel van Peking te bestuderen. Dit werd besloten met 27 stemmen tegen.23. Groot-Brittanje en Frankrijk stem den voor de verdaging, België o.m. onthield zich. peking tot onderhandelingen bereid? Dinsdagavond jl. nu heeft de groep der twaalf Aziatische-Ara bische landen besloten de U.N.O.- Commissie te verzoeken een raad samen te stellen bestaande uit ver tegenwoordigers van Rood-China, Groot-Brittannië, U.S.A., Frank rijk, U.S.S.R., Indië en Egypte, om de vraagstukken van Korea en het ganse Verre Oosten te onderzoeken. Nog werd medegedeeld dat Peking Woensdag jl, zou hebben bekend gemaakt, dat het tot onderhande lingen bereid was, dit onmiddellijk en met de Westerse mogendheden. Bevestiging hiervan werd evenwel niet gegeven. Door de Hr Nehroe, de Indische Premier, werd een oproep gericht tot Oost en West om tot onder handelingen over te gaan. Uit Washington wordt anderzijds vernomen dat de U.S.A.-Regering, gebonden door de stemming over Rood-China in Congres en Senaat, niet zal kunnen wijken en bij haar resolutie blijven zal, groot-brittanje wanhoopt niet omtrent vredelievende regeling Tijdens een debat in het Lager huis en zinspelend op de Ameri kaanse resolutie bij de U.N.O., ver klaarde de Hr Attlee dat de Britse Regering van mening is, dat de U.N.O. op dit ogenblik geen nieuwe en belangrijke beslissingen moest nemen. Wanneer zulks zou gebeu ren zou Groot-Brittannië de hoop op een vredelievende regeling heb ben laten varen. Groot-Brittanje onthaalde met genoegen het initia tief der Aziatische en Arabische ianden, beogend een vredelievende oplossing te bereiken. de frontberichten De frontberichten der laatste da gen wijzen verder op een zonder linge toestand op het strijdtoneel. Tussen de beide vijandelijke linies blijkt namelijk een soort nomans- land te zijn ontstaan. Zo drongen U.N.O. - patroeljes herhaaldelijk meerdere Km. op, zelfs tot Osan, Koemjangjengni, Kangnoeng', Soe- won, en zelfs tot op 32 Km. van Seoel om zich dan weer terug' te teekjkgn, Wondjoe werd herhaalde lijk bezet en verlaten en naar de laatste berichten was het terug in handen der U.N.O.-patroeljes, als mede het daarbij gelegen vliegveld. Woensdag jl. is een U.N.O.-pa- troelje zelfs doorgedrongen tot Hoensong, 16 Km. ten Noorden van Wondjoe en op 53 Km. van de 38° breedtegraad. Bij Jongwol daaren tegen blijven de Communisten druk uitoefenen op de U.N.O.-af delingen. Boven Koreaans gebied kwam het enkele malen tot grote luchtge vechten tussen U.N.O.-jachtvlieg tuigen en toestellen van het Russi sche type. Deze laatste zouden tel kens verliezen hebben geleden, wijl er van de andere zijde geen worden gemeld. Een Zuid-Koreaanse eenheid zou een landing hebben uitgevoerd op Noord-Koreaans gebied, nabij Tji- innampo. Een 3.000 Koreanen (an dere berichten vermelden 13.000) zouden er door hen zijn ontruimd, waarna de soldaten terug inscheep ten. BRIEF UIT BRUSSEL ROUWBEDANKING Mevrouw Glorie, Kinderen, Kleinkinderen ep Familie, in de onmogelijkheid de vele sympathiebetuigingen te be antwoorden, bedanken langs deze weg om deze talrijke blijken van deelneming hun betuigd bij het afsterven van de Heer ARSENE GLORIE geen appetijt Onze socialistische vriendjes krijgen heit met de dag benauwder in de oppositie. Het bevalt hen daar hoe langer hoe minder. Ze hebben al van alles geprobeerd om de regering uit het zadel te lich ten maar ze struikelen telkens weer over hun eigen voeten. In het licht van de internationale toestand moeten zij zeer tegen hun goesting erkennen dat de uitbrei ding van de legerdienst onvermij delijk is. Daarmede is een van hun strijdrossen voorlopig' weer op stal. Tegen de kennelijk oprechte be doelingen van Minister Harmei in de onderwijskwestie is ln hun tuin tje blijkbaar ook geen kruid ge wassen. Zodat ook de cylinderzaag van Missiaen in de partaaial minder en minder gehoor vindt. Ondanks blijft de wens bestaan om toch weer eens de lakens uit te delen en de macht aan zich te trekken in een regering van zoge naamde nationale unie. Deze week hebben ze het met een kwakkeltje geprobeerd en verteld dat de Heer De Schrijver, gewezen partijvoor zitter van de C.V.p., uit de U.S.A. teruggekeerd was met het inzicht in ons land een regering van na tionale unie te vormen met de socio's. De wens is de vader van de ge dachte. Maar de Hr De Schrijver heeft al spoedig' laten weten dat geen haar op zijn hoofd eraan denkt. De homogenen blijven homogeen. Zoals de condensmelk in blik: ho mogeen en gesteriliseerd tegen alle bedervende microben van de zoge naamde nationale unie. Nee, de so cialistische commls-voyageurs van deze unie moeten maar zelf de soep eten die ze in Juli hebben gekookt. Wat ons betreft: geen appetijt! vier-en-twintig maanden of vier jaar Wij moeten een traan wegpinken voor onze brave landgenoten uit de communistische broederschap. Wat een goeie, bovenste beste kerels toch. Lalmand is de slechtste niet van de hoop. Hij hesft onlangs amen dementen voorgesteld op 's lands militaire ontwerpen. Het is hem zo aan te zien dat hij vergaat van compassie met onze schachten en aanstaande zandstuivers. De ge zondheid van onze arme bloeikens van soldaten ligt hem zo nauw aan het hart dat hij al de voorgestelde hervormingen te wreed en te on draaglijk acht en voorstelt alles weer ongedaan te maken. Met va derlijke bezorgdheid wijst hij erop dat de moderne soldatendienst zware inspanningen vergt welke de gezondheid dier jongelieden ernstig' in gevaar kan brengen. Alia., de communisten mogen weeral gerust zijn. Het zal aan hen niet liggen als ons Belgisch leger de wereldvrede in gevaar brengt. Intussen vergeet kameraad Lal mand ai te gemakkelijk dat nie mand alleen voor zijn plezier bij de soldaten gaat, ook niet de Rus sen die vier jaar lang moeten klop pen bij den troep. een charlatan Wij moeten een andere traan wegpinken voor de communistische burgemeester van de Waalse ge meente Roux die onlangs ontslag heeft ingediend. Ei' was geen zaad meer in het bakske. Ei' was zelfs een. gat van tien mUlioen schulden. Bij de jongste verkiezingen had men de naïeve kiezers gouden ber gen beloofdbelasting-beperkingen en andere duivelstoeren waarmee ook werkelijk een begin werd ge maakt. Denkelijk hoopte de burgemees ter geld te kunnen uitgeven zon der ei' te ontvangen. Misschien wachtte hij op het bekende ezeltje met goudproductie aan de lopen de band. Het wonder is echter niet ge beurd. En de communistische wonder- dobtoor moet het aftrappen als een charlatan. de haring zal niet braden Van de wallinganten is er goed nieuws. Ook zij willen au een definitieve vastlegging' van de taalgrens om vrede in het huis te verkrijgen. Maar het zal natuurlijk niemand verwonderen dat zij het als de ge woonste zaak van de wereld be schouwen om ai de gebieden welke kunstmatig verfranst werden op papier, volgens de laatste talentel ling, ook bij Wallonië in te lijven. Voor hen is de pacificatie aan de taalgrens een eerste vereiste om vervolgens voor den dag te komen met hun tweede eis: deze van het federalisme. Ze hebben zelfs al eens gepro beerd of hun haring' niet zou bra den in de Senaatscommissie voor Binnenlandse Zaken. Deze is, zoals men weet belast met het onderzoek van sommige betwiste uitslagen. Ze werden echter vrij koel ont haald door de Vlaamse Senatoren die hun hebben laten weten dat zij de toepassing van de wet ernstig opvavtten. Deze wet bepaalt dat de tienjaarlijkse talentelling alleen het feitelijk taalgebruik van de getelde moet vaststellen. Het zal niet zo moeillijk zijn om vast te stellen dat zulks in vele gevallen niet is gebeurd. geen steun voor de verfransing Minister Harmei spant zich in om zijn onderwijsbegroting door de Kamens te doen goedkeuren. Dat is normaal en zelfs een goede zaak wannea- men bedenkt dat thans in deze begroting toelagen zijn voor zien voor de katholieke scholen. Daarmede is echter nog alles niet gezegd. Sommige onderwijsinstellingen houden zich in het Vlaamse land moeizaam overeind omdat ze ge heel vervreemd zijn van het volk dat ze in geheel hun onderwijs wil- lar verfransen. Wij hopen nu maar dat het deze instellingen, die de onderwijswet ten inzake taal miskennen, ook van de voordelen deze subsidiëring zul len verstoken blijven, zolang aij niet wat meer gezond verstand doen blijken. Het mag-niet zijn dat de sub sidiëring' van het katholiek onder wijs die wij allen voorzeker gaarne toejuichen, een voorwendsel wordt om volksvreemde onderwijsinstel lingen in het Vlaamse land te steu nen en aldus de verfransing te be vorderen. pas. 28 JANUARI SEXAGESIMA We leven in een tijd dat er zo dikwijls personen, die het niet waardig zijn, ten toonbeeld van de volksmassa gesteld worden. bedoel hier vooral sportkampioenen, Deze zijn voorzeker soms bekwame sportlui, maar niet altijd bekwame mensen, niet altijd ware kampioe. nen, d.i. toonbeelden van eer en deugd, van echte levenskracht en levensgrootheid. Onze Moeder de H. Kerk echter trekt dikwijls onze aandacht op ware kampioenen, en vandaag stelt ze er ons weer drie voor ogen, nl, Noë, Pauius en Christus, NOB was de rechtvaardige en godvrezende man, die trouw bleet aan zijn geloof midden de godde. loosheid van zijn tijdgenoten. Hij werd er zichtbaar om beloond, want de ark spaarde hem en de zijnen van de ondergang. Dat verhalen ons vandaag de H. Schriftlezingen, Ook wij leven in een goddeloze tijd, en het voorbeeld van Noë moet ons aanzetten om trouw te blijven aan al onze geloofspraktijken, om rechtvaardig en liefdevol door het leven te gaan. Laten we ons vesti. gen in de ark van de H. Kerk, die ons veilig zal loodsen doorheen de gevaren van dit Jeven. PAULUS, naar wiens graf we vandaag in processie trekken, staat voor ons als de grote predikant, de zaaier van het woord. Zoals een trouwe zaaier strooit hij bijna iedere Zondag liet zaad van het woord van God in de zielen van de christenen. Hij ontvouwt ons he. den zijn eigen leven in de dienst van Christus. Wat heeft hij gewerkt, geleden, geofferd voor Christus; wat moeten wij beschaamd zijn, dat wij zo wei nig voor Christus doen. Denken wij in de komende Vastentijd er aan: wat meer voor Christus tc doen. CHRISTUS is de zaaier van de genade. De nabije Vastentijd is de tijd dat Christus veel genade over de wereld gaat uitstrooien... Het is de kerkelijke lente. Hij zaait zijn zaad, dat Hij zelf is, in de harten van de mensen. Het is onze taak een geschikte grond te zijn om Christus' zaad (de genade) te ontvangen. Zijn wij geen weg, waarover de gehele we- reld wandelt, zijn wij geen steen- achtige grond (gesloten voor de genade en zonder volharding), zijn wij geen doornstruiken (hartstocht en wereldsgezindheid), maar laten wij goede grond zijn. opdat God kan zaaien, en wel in het vlees door overwinning en geloof, in de ziel door het zaad van de genade. VERVOLG VAN 1» BLAD de opperchampetter Wij moeten nog ©en heel klein traantje wegpinken voor kameraad Terfve. Hij houdt niet van de rijkswacht. Daarom heef1 hij een voorstel in gediend om de macht en de getal sterkte ervan in te krimpen. Bij de eerstvolgende revolutie heeft hij er dan nog minder last van. Kameraad Terfve is van het sys teem: alles of niks. Daar het in ons land niet opgaat een allesomvattende rijkswacht ln te voeren naar het voorbeeld van Terfve's communistische voedster vaders in Rusland met hun Gepeoe, of hoe ze lieten mag, wil hij er lie ver niks meer van zien. Hij heeft natuurlijk niet de stille hoop dat hij dan zelf ln ons lanc! gem akk elijker opp er ch ampet t er worden zal wanneer de rijkswacht eenmaal is verzwakt of weggevoerd- slaagd de negen bewoners van twee hulzen levend te bereiken doch ln een derde woning is een 70-jarige grijsaard omgekomen. Alle ver bindingen in het dal zijn verbroken en Zondag lag er 2 meter hoge sneeuw, het bleef er over dag bijna zo duister als 's nachts. Ook in de Oostenrijkse Alpen zijn in verschillende streken lawit nes neergestort, in het Tyrolge- bergte, in Stiermaken, het Vorarl- gebergte en in Karinthië. In het Tyrolerdorp Trins betreurt men twee doden en een zwaar gewonde. Te Gries werden een jeep en een vrachtwagen door een lawine be dolven. Vijf personen kwamen on der de sneeuwmassa terecht. Een hunner is omgekomen. Te Tux in het Zillertal werden 9 arbeiders door een sneeuwstorting verrast. Een zagerij te Muedorgraben werd vernield waarbij tien. arbeiders on der de sneeuw bedolven werden. De meeste spoorwegen in de om geving der gebergten werden ge blokkeerd zodat het verkeer totaal stil ligt. een nationale ramp Zondag nam de ramp nog aan zienlijke uitbreiding. Op vele plaat sen in de Alpen waar alles nog rustig gebleven was, werd door de verlofgangers voort aan ski-sport gedaan. Zondagnamiddag is plots een sneeuwlawine neergekomen op een der ski-routs van Schweeberg, op een 50-tal kilo-meter ten Zuiden van Wenen. Reddingsploegen zijn ter plaatse gekomen en men vreest terecht dat er talrijke slachtoffers zijn onder deze sportbeoefenaars. Te Vals in Graübunderland hebben de lawines Zondag ware verwoestingen aangericht, men tel de er 7 doden en 20 vermisten. Uit verschillende dalen van de Alpen beschikt men echter nog niet over volledige inlichtingen daar de te lefoon en telegraafleidingen op de meeste plaatsen vernield werden. De reddingsploegen staan voor een onmenselijke taak. Op de spoorlijn Chur-Arosa bleef een trein een gehele nacht in een tun nel geblokkeerd. Ook de Gothard- tunnel, die het internationaal ver keer met Italië verzekert, is buiten De reddende Radar Geperfectionneerde Radar-entemie vooraan op de boeg van een Engelse oorlogskruiser. Tien jaar geleden zette Hitier zijn volle macht in ter zee en in de lucht cm dc- geallleerden te treffen. De Stuka's, de Messerschmidts, de bommenwerpers en ter zee de nieuwste duikboten zaaiden dood en vernieling. Gelukkig bezat Engeland op dat ogen blik de radar. Waarover tot op heden zoveel dwaasheden worden verteld dat wij ons verplicht zien eens eenvoudig daarover te vertellen. De wetenschap is een mes dat aan twee kanten snijdt. Elk nieuw groot gevaar brengt zijn nieuw verweer mee. Wie weet of ze niet reeds geen afdoend middel gevonden hebben tegen de atoombom. Kom, over de radar nu! Wat is radar? Laten we eerst het woord eens van dichtbij bekijken! Het komt uit Engeland, waar de grootste uit vindingen op radargebied gedaan werden, en in een samentrekking van: Radio Detection And Ranging, wat zoveel be tekent als: Opzoeking en Plaatsbepaling (van vliegtuigen, schepen, enz.)' door mid del van Radio... Ra, ra... Wie snapt dat? Schep moed. lezer, puntje voor puntje zal ik de zaak klaar trachten te maken. Volgt ge me? Hebt ge uw eigen echo al wel eens ge hoord? Leuk, hé? Aan de rand van een bos, in een vallei, of zelfs op enige af stand van een rij huizen lukt dat spel letje gewoonlijk wel. Ge roept dat bij voorbeeld: Kom hier! en flauw hoort ge antwoorden: Kom hier! Hoe komt dat? Als we spreken of roe pen, trillen onze stembanden in de keel (ieg uw vingers maar eens op uw «adamsappel» en neurie zachtjes: ge voelt de trilling duidelijk!). Die trilling plant zich voort in de lucht, en deint naar alle richtingen uit, haast gelijk de waterrimpels, als ge een keitje in een vijver smijt. Plots nu botsen een deel van die trillingen op een hinderpaal (bos, huizen,, enz.) en als een bal kaatsen ze terug, en komen tenslotte, hoewel ver nauwd weer bij ons aangeland, en we horen onze stem voor de tweede keer «Kom hier» roepen! Dat is de echo! Radar werkt op dezelfde wijze. Maar in plaats van een reusachtige toeter om lawaai te maken om hoorndul van te worden, gebruikt men een veel krach tiger middel.,, al merken we er dan ook niets van. Met een bijzonder toestel wor den er regelmatig uiterst krachtige radiogolven trillingen) de lucht inge stuurd. Zolang deze vrijuit voorwaarts kunnen, gebeurt er niets. Doch veronder stel nu, dat plots -een vliegtuig in zo'n stralenbundel komt... Ge kunt al raden wat er gebeurt! De trillingen kaatsen terug... vliegen opnieuw (met een snel heid van 300.000 km. per seconde!) naai de plaats waar ze uitgezonden werden, en een bijzonder toestel vangt ze daar op. Het vliegtuig is verraden! De echo heeft het verklikt! Onmiddellijk kan de verdediging (jagers en afweergeschut) gealarmeerd worden De ontdekking was van de allergroot ste betekenis. Doch de geleerden bleven er niet bij stilstaan. De uitvinding moest nu verfijnd worden! Eerst en vooral zorgde men er voor, dat de trillingen niet uiteen vloeiden als de kringen van het water. Men gelukte er in, de stralen in een bundel samen te houden, en zo kon men er de hemel mee afzoeken als met een zoeklicht! Alleen is er dit verschil: dat een zoeklicht een lichtstraal weg schiet, terwijl het radarapparaat on zichtbare stralen uitzendt. Voortaan zou den de bedieners van liet toestel de lucht stukje voor stukje onderzoeken... tot een verklikkende echo opgevangen werd, en dan wees meteen de radarantenne de richting vanwaar het vliegtuig kwam! Was men nu tevreden? Neen, hoor! De natuurkundigen en ingenieurs be dachten nog een toestel, waarmee men de juiste afstand kon berekenen waarop het vliegtuig zich bevond! Immers, hoe verder het tuig nog is, hoe meer tijd de echo nodig heeft om terug te komen, en omgekeerd. Met dus de tijd na te gaan, die de echo gebruikt om terug te komen, kan men de afstand berekenen. Meen nu niet dat zulks een heel eenvoudig werkje is. De tijdverschillen zijn zo klein, dat men met millioensten van seconden moet rekenen! Ja, men bracht het zover, dat men op een verlicht scherm de vliegtuigen reeds van op 50 km. en verder kon zien ver schijnen! Terecht noemt men radar een electrisch oogeen oog, dat door mist en wolken heen, verder ziet dan een mens met zijn beste verrekijkers ooit zal ver mogen Wist ge dat radar Engeland in 1940 gered heeft van een Duitse invasie? In September en October van 1940 werd Engeland haast nacht op nacht door massa's Duitse Stuka's gebombar deerd. Tegen deze overweldigende vloed kon Albion slechts 640 jagers inzetten... Doch de pas uitgevonden radar waakte! Langs heel de Zuid- en Oostkust was een lange keten radarstations opgesteld. Deze verwittigden de Engelsen reeds lang van te voren over de komst van de ge vreesde Stuka's. En de Spitfires stonden paraat! De Duitsers leden geweldige ver liezen... en ten slotte konden zij hun massale raids niet meer volhouden! De slag om Engeland was verloren! De ge leerden hadden door hun vernuft gezege vierd op het ruwe geweld van de Duitse bommenwerpers! Ook de schepen werden met radar toestellen uitgerust. Daarmee wisten ze de vijandelijke vliegtuigen, schepen en duikboten van op tientallen kilometers afstand reeds te ontdekken. Maar, vraagt ge u misschien af: Als het nu eens een heden van het eigen leger waren? Wees gerust! Elk geallieerd toestel kon een zekere soort stralen uitzenden, waardoor het 'onmiddelïijk vriendherkend werd! In 1942 brachten de hevige Duitse duik- botenaanvallen de bevoorrading van En geland in een zeer hachelijke toestand... Dagelijks gingen er zeereuzen naar de kelder, en de vloot kromp zienederegen Doch toen werd de radar ingezet! Het geallieerd schip verraste, maar dit laatste wist de onderzeeër onverwachts te tref fen! De rollen waren omgekeerd, en... de duikboten konden de matten rollen! Kenden de Duitsers geen radar? Zeker, maar hij was lang niet zo volmaakt als deze van de geallieerden. Toch was hij een geduchte vijand voor de Engelse en Amerikaanse vliegers! Herinnert ge u nog de zilverpapieren smalle bandjes, die ge onder de oorlog soms met tientallen op straat vondt? Welke wondere verhalen werden er niet over verteld! Nochtans... Ze werden uitgeworpen om de Duitse radai'toestellen in de war te brengen! Door het uitwerpen van dui zenden en duizenden van die repeltjes, ontstond er een hele wolk in de lucht, die van alle kanten de radiostralen te rugkaatsten... en de Duitsers radeloos aan het sakkeren brachten! Tegen het einde van de oorlog had men reeds luchtafweerkanonnen gebouwd, die automatisch door radar gericht wer den, en vanzelf begonnen te vuren, tot dat het vliegend projectiel neergeschoten! was. Ook rond Antwerpen bevonden zich enkele soortgelijke installaties. Als er een V 1 opdaagde, richtten de kanonnen zich vanzelf, en begonnen op een zeker ogen blik te schieten, zonder dat er een man nodig was om het kanon te bedienen. In steeds kleiner wordende cirkels ontplof ten de granaten rond de vliegende bom en plots een geweldige vlam De bom was afgeschoten! Geen enkele ont snapte er uit die fatale vuurkring! Weet ge dat er aldus 14.500 moordtuigen wer den vernietigd! De radar, die door de oorlogsomstan digheden tot zulke hoge ontwikkeling werd gebracht, kan ook in vredestijd nog grote diensten bewijzen. Denk bv. even aan de schepen en vliegtuigen, die dik wijls verloren gaan door botsingen in de nnst. Met radar kan men een schip of een vliegtuig blindelings besturen! Een treffend bewijs werd daarvan onlangs geleverd door een Engelse loods, die een schip een uur lang, van uit een kajuit, uitsluitend met behulp van radar, door allerlei versperde kanalen veilig naar de Theemsmonding stuurde! Ook de geleerden zullen van radar ruimschoots gebruik maken, om hun na gebruik, de ingangen gijn versperd, Men beschouwt in Zwitserland het neerkomen der sneeuwlawines als een ware nationale ramp waar van de omvang met het uur groeit. HET SNEEUWT VOORT Terwijl in het Tyrolergebergte door de loskomende sneeuw de grootste verwoestingen werden aan gericht is het Zondagavond over vloedig beginnen te sneeuwen over gans het Oostenrijks grondgebied. De waarnemingsdlenst van Inns bruck deelde mede dat de sneeuw Maandagavond op vele plaatsen een hoogte van 2,70 m. had bereikt, In de stad Salzburg kwam het verkeer helemaal tot stilstand. in de strttteri der stad lag 1,50 ra, sneeuw, de stroomlevering der stad werd onderbroken. OOSTENRIJK HET ZWAARST GETROFFEN Volgens de cijfers, die Woensdag binnenkwamen over deze natuur ramp, blijken de Oostenrijkse Alpen het zwaarst getroffen. Het aantal slachtoffers steeg er tot 119. De, overheden waarschuwden voor nieu we gevaren, aangezien de boven ste sneeuwlaag voortdurend verder lostrekt onder invloed van de stij gende temperatuur. De verlieslijst, die voorlopig op gemaakt werd, zag er Woensdag als volgt uit: Oostenrijk: 119 doden, 35 ver misten (vermoedelijk eveneens om gekomen). Zwitserland: 74 doden, 8 ver misten. Italië: 29 doden, 30 zwaar ge wonden. Frankrijk: 3 doden. VERVOLG VAN 1- BLAD was nu niet meer de duikboot die het tuurkundige navorsingen voort te zetten! MINISTER MOTERKOEN STREEFT EEN EERLIJK ONDERZOEK NA Na deze persconferentie heeft Minister Moyersoen, aan een jour nalist die de Minister ging opzof* ken betreffende het aan sang zijnde onderzoek, verklaard dat dé gevolgde procedurl de nodige om vang zal hebben om toe te laten eenieders verantwoordelijkheid vast te stellen. Dit onderzoek zal gesteund zijn op al de bestaande stukken uit het. dossier. De verdachten zullen daar bij onderhoord worden. Na een breed debat voor de kamer van in beschuldigingstelling, waar al de partijen zullen gehoord worden, zullen de passende besluiten ge troffen door de gerechterlijke or gaan. De Minister beklemtoonde dat deze regels door iedereen die nen geëerbiedigd te worden. volksvertegenwoordiger develter bij de oud- hoogstudenten te gent Men zal zich de verklaringen herinneren van Volksvertegenwoor diger Develter die hij bij middel van brieven aan de pers publiceer de en waarin hij scherpe aanvallen richtte tot de procureur-genera*' Bekaert. Op uitnodiging van het Vlaams Oud-Hoogstudentenverbond kwam dhr Develter Zondag 21 Januari te Gent spreken over de IJzertoren. Dhr Develter stipte aan dat in 1945 een onderzoek uitbleef, toen dit in 1946 wel plaats greep, beging' Minister Van Glabbeke de onregel matigheid de onderzoeksrechter bij zich te ontbieden. Verder handelde spreker over de reeds gekende fei ten met betrekking tot procureur' generaal Bekaert. nog een getuige? Andermaal zond dhr Develfet' een schrijven aan de pers waarin hij er op wijst dat er nog èen be langrijke getuige dient gehoord al vorens het onderzoek Inzake de dy namitering van de IJzertoren af gesloten wordt. Hij voegt er aan toe dat hij Maandagmorgen de Minister van Justitie hiervan ver wittigde.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2