VOOR POPERINGE EN IEPER 12 3 Zijn de tijden ook niet zeer., serieus? Wil Brussel on helemaal wurgen? Nieuwe Provinciale Bouwpremie Nationaal C. V. P. Voorzitter Hr Theo Lefevre verdedigde de 24 maanden Dienstplicht O Minister De Taeye bracht een bezoek aan Watou Vreselijk ongeluk in het goederenstation te Menen Diamantsmokkel in Schoenzolen De bevrijder van Finland Kaarschalk Mannerheim overleden Terechtstellingen en genadeverleningen la Snssuwlawiles in Zwitserland Peter Benoit KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN 47» JAAR Nr 5 Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG FEBRUARI HELDBMULDE TOMBOLA Volledige treinafschcsffóng in het vooruitzicht BUITENLANDS OVERZICHT Hij onthulde een gedenksteen in het in opbouw zijnde ouderlingengesticht 75-Jarige ouderling gepletterd tussen kamion en spoorwagen op het Arrondissementeel Congres der G V. P. te leper HOOFDBUREEL «1 REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr, 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nleuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. ET WEKELIJKS ONZE 3 UITGAVEN POPERINGE en IEPER Cmet Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 1951 POSTABONNEMENT 1951: België 115 fr. Belgisch Congo 4fr. p. week Frankrijk - Holland 4fr. p. week Andere landen 5fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge. mm P trein of autobus, op ver gadering, op staminé kom, overal hoort ge spre ken, praten, bazelen over de Internationale toestand! Zonder dat ge 't zelf weet doet ge meê, zijt ge bezig over Korea, over Eisenhower, China, Indochina, India en wat weet ik al! We zijn bezig over de herbewapening, over de 24 maanden dienst, ever de her bewapening van Duitsland enz. We lezen in ons dagblad dat Amerika miljarden dollars zal be steden aan bewapening, dat de Amerikanen... kolossale belastingen zullen moeten betalen, ook om ons land en andere Europese landen te helpen. Frankrijk zal eveneens nieuwe miljarden moeten halen uit de beurs van allen die een beurs hebben. In Engeland zal ieder En gelsman zich moeten tevredenstel len met 180 gram vlees per week. De ganse Westerse wereld is wakker geworden. De menselijke vrijheid wordt bedreigd en voor die vrijheid heeft men alles over. Lie ver vrij dan alle goed»! Wanneer we vernemen hoe 't gaat achter het ijzeren gordijn, zijn we ook over tuigd dat de prijs die we betalen moeten voor de vrijheid nooit te hoog is. Die geweldige herbewapening is misschien het enig middel om de oorlog te voorkomen en de vrijheid te behouden, 't Hag nu kosten wat het wil. En zo zijn alle landen en volkeren uit de Westerse landen bereid offers te brengen, zware, lastige offers. Die landen, ook het onze, zijn vrijwillig de... grote vasten ingegaan, die maanden, die Jaren duren kan! Men moppert niet tegen die grote Vasten... 't Gaat om de vrijheid van Europa, en die Vasten verplicht ten slotte iedereen. Men moppert liever tegen die kleine Vasten, die van As-Woens dag loopt tot Pasen! Die Vasten wordt niet opgedrongen door de regering die U zegt: 180 gram vlees per week. 't Is niet de H. Kerk die U een belastingsbrief bezorgt. En toch! Waar de Kerk met haar... kleine Vasten komt, ieder jaar, dan dóen ze dat toch, omdat er een reden bestaat, er zijn mis schien wel vele redens! Een van die redens is: de vrijheid! Uw persoonlijke vrijheid wier vijand niet achter 't ijzeren gordijn woont, maar veel nader, die vijand die in U zelf zit! Zovelen schreeuwen het uit dat zij ongebonden, vrij zijn, zelfs vrij TREKKING 16 MAART '51 BOEKJE V AN 5 LOTEN 20FR. PostreW. 997.26 - KAASKCRKE van al wat kerk en kerks is; en die doodeenvoudig... doodgewone sla ven zijn. Slaven van verdrings- middelen, slaven van de drank, slaven van hun lust, slaven van hun zogezeide vrienden, slaven van hun lezing, slaven van kino of theater... Slaven die geen wils kracht genoeg meer bezitten om zich vrij te vechten. Zijn er ooit meer zulke slaven geweest dan nu? Hoort ge nu niet meer dan ooitIk kan dit niet laten! 't Is sterker dan ik! Een soort wanhoop-schreeuw, die 't gevolg is van een verwaand triomf-geroep Ik zou dat voor niemand laten Ik doe wat ik wil!Ge moet waarchtig niet oud-gegroeid zijn om dat te onder vinden en te beleven, 't Begon met een onbedaarlijke lach, een beves tiging van zelfstandigheid en 't ein digt met tranen, zo 't niet erger Wordt... Kijk de dagbladen in, ieder dag! Er is vrijheid, vrijheid van dwang van buiten, maar er is nog een andere vrijheid, de vrijheid die gij zelf bevechten moet tegen uw eigen grillen, tegen uw lust, tegen U zelf. Waar die innerlijke vrijheid ver loren gaat, verliest men gemakke lijk de andere. Kijk maar naar vele van de landen waar het Commu nisme een dreigend gevaar is ge worden. Waar men zich vrij heeft uitgeleefdwaar kerk en gods dienst, waar zedelijkheid en zelf- respekt uit de... mode waren ge raakt, daar dreigt het gevaar meer dan elders. Voor de vrijheid naar buiten is niets te kostelijk. Met recht, nie mand houdt er van slaaf te worden van een vreemde. Diensttijd, be lastingen en andere offers worden geren gebracht. We kunnen daarom de grote Vasten uithouden. Met As-Woensdag begint de... kleine Vasten. ...Ge hebt gelijk waar gij zegt dat ik er deze keer zo geweldig serieus er uit zie, tot in de internationale bovenwereld verdoold en verstikt zat ge hebt gelijk, maar heb ik al 't ongelijk waar ik beweer dat we de grote Vasten dulden zonder morren en dat we veel te veel de kleine Vasten ontzagen en ontzien of is 't niet waar dat velen mopperen tegen die vleesloze dagen in de Vasten en zwegen als ze on der de oorlog eens in de week aan een hespeknuist konden geraken? Wanneer we op As-Woensdag om een askruiske gaan, dan is het in de eerste plaats om in alle eer lijkheid te bekennen dat het niet alleen de Russen en de communis ten zijn die de schelmen zijn, maar dat er niemand onder ons is, die niet 't een of 't ander op zijn kerf stok heeft en dat wij allen, de ene meer, de andere min, straf... ver dienen; maar ook wel die straf willen ondergaan met rechtzinnig te bekennen en de kleine Vasten te onderhouden. Jawel, er zijn wel Farizeërs onder diegenen die om een kruisken gaan, maar er zijn er oneindig meer onder diegenen die het vertikken die dag hun voor hoofd te laten... vuil maken. Zelftucht en zelfbedwang hebben we tenminste zo nodig als lange dienstplicht en uitgaven voor be wapening. En die zelftucht kunnen die opgeroepen worden; en dat zelf bedwang kunnen we niet laten be talen door de geburen. Dót is per soonlijk werk, persoonlijke plicht. We kunnen bovendien zo gemakke lijk die plicht vervullen als we maar niet beweren dat we dat niet kunnen missendat dat sterker is dan ikDie vrijheid naar binnen is duizend keren het offer weerd dat ge van U zelf eist:... versterving. Felle kerels konden en kunnen hun pijp wegleggen; an dere konden in de Vasten kin deren kunnen 't wel zoetigheid missen! Onder de Vasten waren vroeger geen vermakelijkheden... Kunt ge 's Zondags namiddag niet tot aan de kerk gaan in plaats van veel verder te gaan of te reizen naar de kinema of de...match? Kunt ge 's morgens in de week niet enige keren naar de kerk gaan? Of moet het eerst waarachtig weer oorlog zijn, echte oorlog, voor we dat kunnen? En denkt ge niet dat ten slotte die kleine Vasten bij O. L. Heer meer vermag en meer uithaalt dan die grote Vasten die jaren op jaren op ons wegen kan drukken en ons allen... armer maken? De kleine Vasten duurt maar van As-Woens- dag tot Pasen! 'k Weet het, 'k was misschien te ernstig deze week, maar dót zijn de tijden ook! PÉ VLAMYNCK. De internationale smokkelaars verfijnen met de dag hun techniek van het smokkelen. De tolbeambten der luchthaven van New-York hebben er het zoveelste staaltje van ondervonden. De Belgische onder daan Etha Hoffmann, die wel een ietwat vreemdklinkende naam heeft, werd gesnapt op het ogenblik dat hij voor 90 millioen frank diaman ten poogde binnen te smokkelen in de Verenigde Staten. Hoffmann nad het zeer sluw aan boord gelegd en beschikte over spe ciale schoenen met holle zolen, waar de kleine, schitterende kost baarheden veilig geborgen waren. Echter niet veilig genoeg, want de Amerikaanse tolbeambten achter haalden toch zijn geheim en on derzochten Hoffmann in werkelijk heid ten voeten uit Men ziet hier de onderzoeksrechter J. Parker (links), die, samen met een politieofficier, de zonderlinge juwelenkistjes onderzoekt en hun inhoud voor zich uitstalt. Hoffmann (rechts) woont het onderzoek bij, doch verbergt zijn gezicht voor de ai te nieuwsgierige fotograaf. OOST EN WEST DE VEROORDELING VAN CHINA Verleden week schreven wij hier nog dat de Westerse wereld een gevaarlijke klip te omzeilen had omdat Amerika er enerzijds sterk aan hield China als aanvaller te doen verklaren door de U.N.O., ter wijl de West-Europese landen daar niet van hielden. Het gevaar voor een verdeeld heid in het kamp der Vrije Vol keren was niet denkbeeldig en de verschillende «isolationismen» die er nauw mee samenhingen waren zovele gevaarlijke stroomversnel lingen aawrin wij konden terecht komen. Op dit ogenblik schijnt dit ge vaar bezworen te zijn en werd de eenheid bereikt rond het Ameri kaans voorstel, terdege door de Li banese afvaardiging geamendeerd. De Amerikaanse motie, die hoogst waarschijnlijk reeds zal gestemd zijn op het ogenblik dat dit artikel verschijnt, is in de grond een com promis geworden tussen de twee opvattingen. Amerika krijgt vol doening door het feit dat China als aanvaller zal gebrandmerkt worden, terwijl de West-Europese landen voldoening krijgen door het feit dat elke idee van sancties te genover China uitgesloten werd. Met een dergelijke motie loopt men geen gevaar dat het met China tot een conflict zou komen en dat bijgevolg Rusland ter hulp zou geroepen worden waardoor dan de 'derde oorlog automatisch in gang zou zijn. Tenware... ja, tenware het an ders zou zijn. Natuurlijk. Want er is inderdaad de boodschap van we niet overlaten aan de «jongens» Tsjoe en Lai aan de Indische ge zant dat China die veroordeling zou aanzien als een vijandelijke daad vanwege de U-N-O. Welnu wij weten dat Tsjoe en Lai nog eens een verwittiging aan de U-N.O gestuurd heeft, nl. op het ogenblik dat de XJ.N.O.-troepen de 38e breedtegraad over trokken, en het gevolg ivas: het binnenvallen van de Chinese vrijwilligersin Korea. Als de Chinese premier nu spreekt van een vijandelijke daad en zegt met vijandigheid te beantwoorden. Wat er nu ook van zij, en welke gevolgen er ook uit voortvloeien, één zaak is zeker dat Amerika ge lijk heeft wanneer het een aan valler bij zijn ware naam wil noemen. Maar politiek is nu eenmaal geen taalkunde. En wanneer we dan zien dat Amerika zelf vol houdt dat het de deur voor onder handelingen en minnelijke bijleg ging van het Korea-conflict wil openhouden, en wanneer men er op accoord is dat er van sancties dat er geen sprake meer zal zijn geen sprake is, dan vraagt men van onderhandelingendan bestaat eich af waarom de Verenigde Sta- er enige reden om aan te nentoW dat hij weer meent wat hij zegt. Dat zou dus practisch in elk ge val betekenen dat er voorlopig geen spraak is van een vreedzame rege ling van het Koreageschil en van al de hangende problemen in Oost- Azië. En indien de communisten wil len dan kunnen ze evengoed over gaan tot andere gebieden, want als iemand een vijandelijkedaad stelt tegenover U, dan is men ge rechtigd er op te antwoorden. Ge bieden als Indo-China zijn dan een gedroomde gelegenheid om, tegenover de U.N.O., vijandigheid Zaterdagnamiddag om 14.15 u. werd Minister De Taeye te St Jan ter Biezen, aan de grens der ge meente Watou, opgewacht door dhr Notaris Vandenameele, Burge meester van Watou, omringd door talrijke vooraanstaanden. Per auto ging het naar de kom der gemeen te waar ten huize van dhr Burge meester een ontvangst in klein co- miteit plaats greep. De personali teiten werden hier aan de Minister voorgesteld. Wij bemerkten Z. E. H. Devischere, pastoor der parochie, E. H. Brutsaert, diocesaan school opziener, de EE. HH. onderpastoors Rooryck en Masschelein, hr Sena tor Feryn, en Volksvertegenwoor diger Stubbe, bestendig afgevaar digde Storme, Mejuffer Devos, Provinciaal raadslid en dhr Brut saert G., voorzitter der C.O.O. Inmiddels had zich buiten een stoet gevormd met de muziekmij Ste Cecilia op kop. Schoolkinde ren met vlaggetjes en afgevaardig den vati verschillende maatschap- Voor zieken en ouden van dagen zorgen is een edelmoedig werk, dat in onze Vlaamse gewesten altijd met liefde en zorg vervuld wordt. Dat ons volk deze plicht altijd begrepen heeft, bewijzen de ontelbare instellingen waar de ouderlingen een kommerloos onderkomen vinden. Hiervan kreeg men Zaterdag eens te meer de bevestiging te Watou, waar honderd jaar geleden de grondslag werd gelegd van het Ouder lingengesticht cn waar men thans een nieuw gebouw optrekt dat op waardige wijze deze honderdjarige stichting zal bestendigen. Minister De Taeye was, voor de onthulling van de gedenksteen in het in opbouwzijnde gebouw, speciaal naar Watou gekomen. De Minister van Volksgezondheid en van 't Gezin bewees hierdoor eens te meer dat hij zijn taak zeer ernstig opvat en zich niet tevreden stelt met het onderzoeken van dossiers op zijn departement, doch ter plaatse de toestanden onderzoekt. De weg van Brussel naar de West hoek schijnt heel wat verkort sedert Westvlaanderen in de Ministeries vertegenwoordigd werd. Zelfs de verste uithoeken, cn Watou is er zeker zo een, voelen zich thans meer dan vroeger lid van de grote gemeenschap. voorbij de personaliteiten. Zo ging het stoetsgewijze naar de Jongens school waar de officiële ontvangst plaats greep, daar het gemeente l-ais te klein bleek voor deze plech tigheid. Dhr Burgemeester verwelkomt en dankt de Minister die, dank zij tijen met hun vaandels trokken bemiddeling van dhr Senator Op de binnenkoer van het St Vincentiusgesticht luisterden dc aan wezige personaliteiten naar de toespraak van Heer G. Brutsaert, voor zitter van de C.O.O. Wij bemerken hier van links naar rechts de HH.: De Taeye, Minister van Volksgezondheid cn het Gezin; Senator G. Feryn; Burgemeester Vandenameele; Bestendig Afgevaardigde Storme; Volksvertegenwoordiger Stubbe en Mejuffer Devos, Provin ciaal Raadslid. In de inzet, onder rechts, een opname van de onthulling vaa de geflenKsteem door Minister De %acye. Feryn, Watou met zijn bezoek ver eerde. Na gewezen te hebben op de erbarmelijke toestand waarin zich het verblijf van de ouderlingen be vindt, spreekt de Burgemeester met veel lof over de prachtige plannen die ontworpen werden door de architecten vader en zoon Gits uit leper. De financiële mogelijkheden van Watou, aldus de Burgemeester, zijn echter te beperkt cm deze plannen te verwezenlijken. Onze C O.O. is bijna zo arm als de armen die dienen ondersteund te worden. Die plicht van steun rust bijna totaal op dc ene schouder van de gemeen tekas, van de andere kant heeft de gemeente hier een uitgebreid wegenisstelsel van ongeveer 58 km. waarvan de onderhoudskosten op onze andere schouder zwaar drukt. De Burgemeester besluit met de hulp van de Minister in te rcepen ten einde van Regeringswege fi nanciële hulp te bekomen die het voltooien van dit liefdadigheids werk zal toelaten. Tot besluit stelt de hr Burge meester een heildronk voor op het welzijn van de hoge bezoeker. Antwoordend op deze toespraak verklaart Minister De Taeye dat hij hoegenaamd niet verrast is dat men hem om hulp en tussenkomst vraagt. «Slechts eenmaal», aldus de Minister, kwam ik in een Westvlaamse gemeente waar mij niets gevraagd werd De Minister wijst op de moeilijke financiële toestand daar de kredieten voor een groot deel naar de landsverde diging moeten afgeleid worden. JSie Zaterdag 27 Januari overleed te Lausanne, in Zwitserland, Veld maarschalk Baron Carl Gustaf Mannerheim, nationale held en ge wezen president van Finland. Man nerheim was 83 jaar oud eri over leed in een ziekenhuis te Lausanne waar hij vier dagen voordien een zware operatie aan de maag had doorstaan. Met Veldmaarschalk Mannerheim gaat een der grootste figuren heen uit de jongste wereldgeschiedenis. Finland verliest in hem een groet soldaat die zijn volk tot het uiter ste diende. Mannerheim was Russisch cava- lerieofficier tijdens de oorlog 14-18. Tijdens de tweede wereldoorlog voerde hij het Finse leger aan te gen de Russen. Wanneer Finland in 1939 door de Russen werd aangevallen bood de Generaal moedig weerstand en wierp zijn Mannerheimlinie op. Toen Finland de wapens moest strijken tegen de overweldiger, sprong Mannerheim andermaal in het gelid tegen de U.S.S.R., ditmaal aan de zijde der Duitsers. Mannerheim weerde steeds de vreemden uit zijn land. Toen hij na de Russische revolutie in 1917 met behulp van een boerenleger de Russen verjoeg steunde hij tevens op enkele Duitse eenheden. Eens de Russen buiten de grenzen, wees hij ook de Duitsers buiten. In 1931 werd hij Voorzitter van de Finse verdedigingsraad en werd in 1933 tot Maarschalk bevorderd. Naar uit Finland bericht wordt heeft de Finse Regering besloten de gewezen President der Republiek met nationale eer te begraven. Zijn stoffelijk overschot, dat gebalsemd werd, zal per vliegtuig naar Hel sinki worden overgebracht waar het Zondag 4 Februari zal worden be- 'ïsn zo mordicus vasthouden aan hun motie. Voor het plezier van gelijk te krijgenOm een loutere prestige kwestie? Om China te laten zien dat ze van niemand schrik heb ben? Of omdat zij evengraag heb ben dat het spelletje in Korea niet moet opgelost worden door toege vingen te doen aan China? Naar onze mening is het de laat ste reden die moet in aanmerking genomen worden. Wij blijven inderdaad bij ons gedacht dat Amerika het zo kwaad niet moet vinden dat er ginder ver een kwestie is die de communisti sche wereld bezighoudt. Zo zullen ze zich misschien minder gemakke lijk naar het Westen keren. Het is inderdaad nooit goed op twee fronten te moeten vechten. Het spelletje van kat en muis, dus waarover wij het verleden week op militair gebied hadden, is thans op diplomatiek plan over gebracht en doorgezet. JONGE MOED EN OUDE KNEPEN Intussen gaat de vredesinspan ning der Westerse Volkeren voort. Amerika heeft de leiding geno men maar het geeft ook het voor beeld. Het gooit met kwistige hand milliarden naar West-Europa ter wijl het zichzelf een half Spar taans leven oplegt, lonen en prij zen blokkeert en ontzaglijke be lastingen oplegt. En ook Engeland is aan 't roe ren gegaan; zeer hoge inspannin gen worden gedaan op gebied van legersterkte, bewapening en econo mische overschakeling. En in die beide Angelsaksische landen staan de partijen, of ze nu ook tot de minderheid of tot de (Zie vervolg blz. 7.) Reeds weken lang hebben wij in ons blad de schandalige handelwij ze aangeklaagd en ook deze week nog van hen die stuk voor stuk het treinverkeer in de Westhoek afta kelen. Toen de treiren Ieper-Roeselare, Roeselare-Menen, Pcperinge-Abele en IIomen-Le Touquet in Oktober 1950 afgeschaft werden en deze lij nen vervangen werden door auto bussen, liet men het voorkomen dat het eerder een proefneming gold en men toch ergens moest beginnen... Wij hebben er toen op gewezen dat het toch wel vreemd is dat precies Westvlaanderen als proefkonijn moest dienei terwijl het treinver keer op lijnen, in andere streken, die werkelijk deficitair zijn, onge moeid werd gelaten. De betrokken instanties gaven geen antwoord op de uitgebrachte kritiek tenzij op een persconferen tie waar, onder het waakzaam oog van de heren der N.M.B S. over en rond de kwestie gedraaid werd in zo vaag mogelijke termen. Zaterdag 27 Januari, rond 15 u., deed zich in het goederenstation te Menen aan de loskaai een vreselijk ongeval voor, dat gans de grensstad in opschudding heeft gebracht. De genaamde Demeyere Alois, 75 jaar oud, wonende in de Langstr. 9 t Menen, kwam er zijn zoon even bezoeken, welke aldaar losser van beroep is.en op dat ogenblik boven op een der wagens kolen stond te lossen. De vader stond aldus tegen een der wagens geleund, en kon diensvolgens niet zien wat achter hem gebeurde. Op hetzelfde ogenblik kwam een kamion, gevoerd door genaamde Bij koninklijk besluit dd. 3 Ja nuari 1951 is de goedkeuring ver leend aan de beslissing dd. 4 Ok tober 1950, waarbij de provinciale raad van Westvlaanderen de toe kenning heeft geregeld van nieuwe provinciale premiën voor het bou wen of kopen van goedkope wonin gen. Bedrag der premie Deze nieuwe premie bedraagt 6.000 frank als basispremie, ver hoogd met 1.500 fr. per kind dat in aanmerking komt voor de ver meerdering der staatspremie wat betreft de eerste twee kinderen en verhoogd met 3.000 fr. per kind voor elk der volgende kinderen in aanmerking komende voor de staatspremie. Voorbeeld: een gezin met 5 kin deren in een gemeente met min dan 30.000 inwoners. De staatspre mie bedraagt 22.000 fr. plus 5 x 4.400 fr. 44.000 fr. De provinciale premie bedraagt: 6.000 fr. (2 X 1.500 fr.) (3 X 3.000 fr.) 18.000 frank. De aanvragen De aanvragen dienen gedaan per aangetekend schrijven, gericht tot de heer gouverneur der provincie te Brugge. Van Steenkiste Michel, wonende Legeweg te Menen, achteruit gere den. Demeyere werd tussen de auto- kamion en de spoorwagen gevat en zeer zwaar gekwetst. Hij werd door een dienstvaardig autogeleider, hr Van Audenaerde, handelaar uit Menen, met zijn personenauto naar de kliniek der Zwarte Zusters over gebracht, doch overleed nog voor zijn aankomst in de kliniek. De politie, op de hoogte gebracht van het gebeurde, verwittigde het Parket van Kortrijk en ging onder leiding van adjunkt-politiecommis- saris M. Coel tot de eerste bestati- gingen over. Het parket onder lei ding van hr Onderzoeksrechter en zijn Substituut, stapte nog dezelfde avond ter plaatse af. Laten we hier mededelen dat ge naamde Van Steenkiste, autovoer der bij een Menense kolenfirma, welke met zijn auto achteruit reed om tot de lossing van de wagen over te gaan, in het geheel niet heeft geweten dat een persoon op dat ogenblik tegen de wagens stond aangeleund. Het betreft hier aldus een spijtig ongeval. De Volksvertegenwoordigers die de Minister van Verkeerswegen om uitleg verzochten, langs de parle mentaire weg van vragen en ant woorden, wachten nog altijd te vergeefs op het wederwoord van de Minister. Intussen echter zijn de heren van de N.M.B.S. niet bij de pakken blij ven zitten. Zij zijn zo zelfvoldaan over hun werk, dat zij besloten hebben hun aftakelingswe.rk in de Westhoek maar voort te zetten. De heren van Brussel denken dat wij al met onze andere kaak gereed zit ten om een tweede ranseling in ontvangst te nemen. Naar wij uit goede bron verne men ziet hun afbraakprogramma er als volgt uit: Bij het in voege treden van de nieuwe troinregeling in Mei e.k. wordt de lijn Ieper-Kortemark op gedoekt. De «Brusselaar», de ex press-trein die de reizigers zo con- fortabel van Poperinge, via leper en Kortrijk naar Brussel brengt wordt ook afgeschaft en over het traject Poperinge-Kortrijk vervan gen door een boemeltrein met de klassieke «houten bakken». In dit programma is ook voorzien dat de lijn Ieper-Poperinge nog slechts over twee treinen 's morgens en twee 's avonds zal beschikken om binnen afzienbare tijd te komen tot afschaffing van alle treinen ver der dan Komen. Van de lijn Kort- rijk-Ieper zal dan nog slechts het stukje Kortrijk-Komen overblijven. Dat is dus het laatste snufje voor wat de treinen van de Westhoek aangaat. De afbraak gaat lustig voort en waar het spelletje zal ein digen kan niemand voorzien. Westvlaanderen wordt op deze wijze traag maar zeker gewurgd. Intussen wordt rustig gepraat over industrialisatie, stelt men de- Mi nister vragen die onbeantwoord blijven en wordt de begroting van. Verkeerswezen met ontroerende eensgezindheid goedgekeurd. Het wordt hoog tijd dat eens een. delegatie der streek tot bij de Mi nister in kweotie gaat om hem de werkelijke toestand voor ogen te brengen. Die delegatie kan flink werk verrichten voor wat de trei nen en de buurtspoorwegen betreft. Woensdagavond werd door de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John Mac Cloy bekend gemaakt dat zeven ter dood veroor deelde Duitse oorlogsmisdadigers, die plichtig zijn aan massa-uit- moordingen, zullen terechtgesteld worden. Anderzijds echter werd genade verleend aan een groot aantal ver-" oordeelden die in Landsberg opge sloten zaten. 32 onder hen, o.m. Alfred Krupp, werden in vrijheid gesteld. Het plaatsje Vals, in Zwitserland, was wellicht liet ergst door de sneeuwlawines geteisterd, de tragische balans luidde er: 19 doden, waaronder een gans gezin van 7 personen. Het kerkje van Vals was te klein, toen voor de slaphtoffers een rouwdienst gecelebreerd werd. Kinderen droegen rouwkronen cn begaven zich door de puinen heen naar de plechtige begrafenisdienst. Op bovenstaande foto bemerkt men in de achtergrond nog de ruines van die woning die door de aanstormende lawines letterlijk verpletterd werd en waarin gans liet geyj» omkwam. Het statutair Arrondissementeel Congres der C.V.P. kreeg op Zon dag 28 dezer vijn beslag in de zaal van het Coliseum te leper. Voor ruim 200 afgevaardigden van de verschillende afdelingen van het Arrondissement, en in aanwezig heid van de mandatarissen en veel Burgemeesters en Schepenen, open de de Heer Voorzitter, Oud-Minis ter Senator De Man de vergadering. Hij dankte vooraf in korte doch gemeende bewoordingen, de Heer Rudolf Deleu, ontslagnemend Voor zitter, en de Hr Herreman Medard, ontslagnemend arrondissementeel Secretaris. Beiden hebben een zeer groot aandeel gehad in de uitbouw en de bloei van de partij en hebben zich waardig getoond van het ver trouwen dat in hen werd gestsld. De partij vergeet dit niet en zal hen steeds dankbaar blijven. Juffrouw Lasure gaf daarop le zing van een degelijk voorbsreid en zakelijk jaarverslag, waaruit blijkt dat sedert 1948, de partij in het Arrondissement veel in sterkte heeft bijgewonnsn. Op een paar uitzonderingen na is het ledenaan tal overal merkwaardig te noemen. De mandatarissen, tesamen met de C. V. P. - gemeentebesturen wisten heel wat resultaten te boeken, niet alleen op gebied van openbare werken, maar ook op menig ander terrein. Tijdens de jongste verkie zingen en de volksraadpleging boekte de C.V.P. alhier telkens een grote overwinning. De C.V.P. is niet alleen een partij, ze is reeds een beweging geworden, waarin ock de vrouwen een ruime plaats hebben ingenomen. Na dit fel toegejuichte verslag werd overgegaan tot de bespreking en aanvaarding van de resoluties van dit congres. In Telegramstijl werd pint voor punt aanvaard met toegeving van een drietal amende menten, voorgedragen door de Hr Medard Herreman, inzake b:noe mingen cp onderwijsgebied, de Hr Lecluysss, over de taak der ge meentebesturen t'genover het ge- mséh'elijk onderwijs en de afde ling Wervik inzake de bestraffing van de IJzertoren. Hierna kwam de Hr Theo Le fevre, Nationaal Voorzitter, aan hst woord. In scherpe en rake be woordingen sneed hij onmiddellijk het actueelste vraagstuk aan: de bewapening van West-Europa en de 24 maanden dienstplicht. Een feit staat .vast, de «grote» landen van West-Europa. Frankrijk, En geland en Duitsland, zijn niet grcot meer te noemen. Wij han gen tussen de twee grootmachten: Amerika en Rusland. Rusland dat niet ontwapende, betekent een g'.'ootse militaire macht, een groot gevaar voor het Westen. De Atlantische landen, gelovend in een duurzame vrede hebben na de oorlog ontwapend. Kanonnen werden stukgeslagen en duikboten tot zinken gebracht. De Koreaan se oorlog, hoe aardig het ook te noemen is, was voor ons in zekere mate een weldaad. Hij opende de ogen van de vredelievende volke ren», die plots gingen inzien hoe zwak zij stonden tegenover de Rus sische macht met zijn satellietlan- den. De enige die redding brengen kon, was Amerika. Het Amerikaan- je..vo]Js dat ons tweemaal militair ter hulp kwam en dat ons finan cieel en economisch reeds had ge red. Danken wij maar terug aan de onschatbare hulp, ons door de Marshallhulp verleend. Dcoh Ame rika wil zich niet in een avontuur storten. Het wil geen tweede uitga ve kennen van de les opgelopen in China, waar de communistische .e- gers thans strijd voeren met Je wapens door de U.S.A., aan de Tehang Kai Shek-troepen, geleverd. Amerika is bereid tot hulp. maar vraagt waarborgen. De Europese landen moeten hun aandeel bij brengen en dit aandeel zal zijn, het leveren van 60 divisies strijdvaar dige mannen. Ook België zal hierin zijn aan deel nemen, nl. 3 divisies, doch dit betekent 24 maanden dienstplicht. De C.V.P. als Partij en de Rege- (Zie vervolg blz. 2.) Boschvogel vertelt over Voor onze lezers is F. R. Boschvogel, alias Frans Ra mon, geen onbekende meer. Zijn boeiende romans, zijn sprankelende verhalen en stemmige novellen zijn aan onze lezers overbekend. Over zijn luerk zullen wij hier niet uitweiden want goede beken den hoeft men niet voor te stellen. Alleen maar dit willen wij aan onze lezers verklap pen. Boschvogel pluist graag in de schoonste bladzijden van het rijk verleden van Vlaan deren om dan met warme kleurschakeringen die mannen uit te tekenen welke aan ons volk roem en eer schonken. Het is 50 jaar geleden dat Vlaanderens gevierde toon dichter, Peter Benoit, over leed. Van hem borstelde Boschvogel een levensecht por tret in zijn gekende vlammen de stijl. Dit verhaal in drie schuifjes, werd speciaal voor onze lezers geschreven, wij brengen het V vanaf volgende week.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1