Ouderling door auto omvergereden en zwaar gekwetst te Menen l Geel mij de gehangene Dismas Minister De Taeye bracht een bezoek aan Watou DAGKLAPPER De Westvlaamse Kunstkring stelt, te Kortrijk, ten toon Minister Deboodt sprak te Oostende bemoedigende woorden voor de geteisterden Ter deed veroordeelde spionne rauia Vlaming in Nederland aangehouden Het Arrondissementeel C. V. P.- Congres te leper H. Blasius Kerkelijk Nieuws lepers mijnwerker verongelukt te Genk Aanrijdende autovoerder op de vlucht Het N.C.M.V. in het gewest Oosknde-Veurne eltRfm 7000 boeren vroe gen geen tarwe- premie aan voor '48 «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 3 Fefor. 1951 *- Bladz. 2. WEEK VAN 3 TOT 9 FEBRUARI Le dagen lengen van 19 minuten. WEERSPREUK State Blazius Wind en wazius, HET WERK IN TUIN EN VELD Alle ln Januari niet voltooide werk voortzetten. De patatten en rapsnhopen onderzoekenze om leggen als zij te warm zijn. De sloten reinigen. Bij gunstig weer de weiden mesten. Overwinterde planten bij goed weer verluchten en de vrijstaande wat openleggen. In potten of kassen erwten en toon- bonen (later uit te planten) zaaien. Aspergeplanttagen aanleggen. De grond voor vroege bloemkolen, schorseneren, radijzen, kropsla, ker vel, selder, prei, meisavooien in ge reedheid brengen. Sjalotjes en look planten. Aardbezie-, zuring- en rabarberbedden opkrabben en bemesten. Ooftbopien zuiveren, van dorre takken ontdoen. Ent en griffelrijsjes voor 't vroegjaar snijden en voorlopig in nat z-apd zetten. Aal-, kruis- en moer beziebomen mesten. Hagen snoei en en nieuwe aanleggen. ZATERDAG 3 FEBRUARI HH. Blasius, Oscar, Berlindis van Heerbeke. Misdag voor de wolbewerkers. Sluiterkensdag: Moeders. Zon op te 7.21 u., onder te 16 49 u. 1859 - Geboorte van de Duitse vlieg tuigbouwer Hugo Junkers. 1888 - Geboorte van Joris Baers, promoter van het katholiek biblioth eek wezen 1875 - Overlijden van de Noord- Nederlandse letterkundige Pot gieter. 1922 - Christiaan die Wet, Zuid- Afrikaanse vrijheidsheld, over leden. ZONDAG 4 FEBRUARI Quinquagesima. - HH. Andreas Cor- sini, Gilbert, Remforecht. SluiterkensdagVaders. Zon op te 7.19 u.. onder te 16.50 u. 1617 - Lodewijk Elsevier, stichter van de beroemde Nederlandse uitgeversfirmadie zijn naam draagt, overleden. 1846 - Geboorte van de Vlaamse letterkundige Julius Salbbe. 1894 - Overlijden van de Waalse in- strumentenlbouwer Ad. Saxe, die de saxofoon uitvond. MAANDAG 5 FEBRUARI HH. Agatha, Adelheid, Bertolf van Terwaan. Sluiterkensdag: Dochters. Zon op te 7.18 u„ onder te 16.52 u. 1626 - Madame de Sévigné, bekend om haar Brievenover leden. 1636 - Overlijden van de Spaanse dichter en tooneelschrijver Lopez de Ve.ga. 1679 - Joost van den Vondel, Prins der Nederlandse dichters, over leden. 1856 - Geboorte van de Vlaamse Bisschop van Namen: Mgr Heyletn. 1868 - Geboorte van Lodewijk Mor telmans, Vlaams toondichter. DINSDAG 6 FEBRUARI ,HH. Amand, Titus, Dorothea, Ve- dastus (Gaston). Misdag voor de bloemisten. Sluiterkensdag: Jongens. Zon op te 7.17 u., onder te, 16.54 u. Nieuwe maan te 7.54 u. 1860 - Geboorte van Johannes de Meester, Nederlands journa- list aan de Rotterdamse Courant». 1893 - Geboorte van Pater Jacques v Schmrrs. missionaris van het H. Hart. Hij is bekend om zijn bundel: «De Bloeiende Wijn stok». WOENSDAG 7 FERRUARI ASWOENSDAG HH. Romuald, Abt, Chrysolius, Ri chard. Zon op te 7.15 u., ondier te 16.55 u. 1518 - Keizer Karei tot Koning van Spanje gekroond, waardoor- hij het gezag kreeg over de Nederlanden. 1812 - Charles Dickens, Engels ro manschrijver, geboren. 1885 - Göboorte van Lewis Sinclair, Amerikaans letterkundige. 1901 - Geboorte van Cornelis Spoel- stra, Nederlands letterkun- ddge, die onder de schuil naam van A. Den Doolaard schreef. DONDERDAG 8 FEBRUARI HH. Jan van Maiflha, Honoraat, Mengold. Zon op te 7.13 u.. onder te, 16.57 u. 1828 - Jules Verne, beroemd om zijn fantastische romans, te Nan tes geboren. 1921 - Overlijden van de Russische revolutionnair A. Ki'opotkin. VRIJDAG 9 FEBRUARI HH. Apollonia, Cyriel, Ado, Ans- brecht. Zon op te 7.12 u., onder te 16.59 ui- 1690 - De Franse kunstschilder Le Brun overleden. 1857 - Geboorte van de Vlaamse letterkundige Omer Wattez. 1878 - De Franse geleerde Claude Bernard overleden. WEERSPREUK Taaie volharding alleen overwint alle njoeilijkheden. DE VOLKSHEILIGE VAN DE WEEK Bisschop en Martelaar. (ZATERDAG 3 FEBR.) De H. Blasius werd te Sebaste, in Armenie. geboren. In 289 was tfjj Bis schop filer stafi. Binst een kerkvervol- Slng verborg hij zich op de berg Ar- ;cus. en werd er ontdekt door solda ten rail keizer Llclmis, die op leeuwen- rangst waren voor het amphitheater; levankglijk meegenomen, werd de Bisschop het JjcbSam opengereten met ijreren kammen, ep terug ln de ge vangenis geworpen, waarna ljlj door ie landvoogd Arlcolus werd onthoofd. in 316. De H. Blasius is de patroon der wol- tammérs. die dezelfde kammen ge- cmiketj als de foltertuigen van hun Dstroon. Hij wordt afgebeeld ais Bis schop met een IJzeren kam in de hand. 3oms ook met twee krulsgewijs-ge- ptaatste kaarsen ln de hand. Hij wordt ln onze streken zeer vereerd, en :egen allerlei kwalen aanroepen, o.a. tegen keelpijn, oogziekten, hoofdpijn, :wcren, buik- en maagpijnen en huid uitslag. Te Schelderode, waar zijn relikwie- en sedert 1730 berusten, wordt hij on- ier grote tpeloop vereerd en aanroepen •«gen oog- en keelontsteking, en aller- nancte brandkwalen bij mensen en "leren. "fa Rumbeke wordt de H. Blasius teer bijzonder aanroepen tegen keel aandoeningen en Ingewandsziekten. De dagen Van de H. Blasius lokken jaarlijks honderden bedevaarders naar Bumbéfce, waar de Blasiusdagen met reel luister gevierd worcipn. Andere bedevaartoorden van de 3. Bloslus vindt men over gans het and Te Denderrnonde en te Asse ln het gasthuis. a|sook te Daknam (Oost- vlanndrren i. Te Beorssl wordt hij ge- d-end tegen kinkhoest en zweren. Te Oigy (Henegouwen) tegen oogziekten, ra de bloem op de ogep. Te Ovcr- meire heeft vandaag de processie plaats 31e aanleiding gaf tot de Jaarmarkt, te Tpnspren (Limburg) drinkt men water uit een put in 't Begijnhof te gen keelaandoeningen. Te St. 'Blasius- Boakeï (Oostvl.) wordt hij volgens een bidprentje vereerd: t H. Blasius helpt degpen van dc cohjk. graveel en steen, van &petmfn cv meer ajidere plaphep üie door aebeên tlin bijstand, vra- uass. Nochtans moet er een wanverhou ding recht gezet worden waarbij vroeger Wallonië tegenover het Vlaamse landsgedeelte bevoordeligd werd. Vlaanderen moet zijn deel krijgen om de woningnood te leni gen. Voor de opbouw van het gesticht van Watou werd een toelage voor zien van 1 Vn. milloen. In de toe komst zal ln de mate van het mo gelijke alles gedaan wqrden om verder hulp te bieden om deze ouden van dagen het leven aange naam te maken. HET NIEUWE SINT VINCENTIUSGESTICHT Het is dhr G. Gits senior, stads architect te leper, die thans enkele gegevens verstrekt over de nieuwe gebouwen van het St Vincentiusge- sticht zoals zij gepland werden en reeds deels in uitvoering zijn. Het riante Watouzoals pro fessor CJoquet zich uitdrukte in zijn verslag voor de Hoge Gezond heidsraad betreffende het ontwerp tot opbouw, van het Ouderlingenge sticht te Watou, zal een nieuw ge bouw krijgen dat volledig strookt met zijn fris karakter waar de rus tige bouwtrant der woningen, de voortreffelijke lijn van kerk en to- renspil tot een harmonisch geheel gegroeid zijn. Het geheel gaat op in iets dat stemmig is en zijn eigen karakter heeft. Eens helemaal afgewerkt zal het nieuwe gesticht 1335 m2 opper vlakte beslaan. Benevens de woon plaatsen, eetzaal en ontvangst plaatsen, zullen er voor de mannen nog 8 slaapkamers zijn en een slaapzaal voor 10 personen, voor de vrouwen 4 slaapkamers en een slaapzaal voor 11 personen. Daar bij zijn er nog 10 afzonderlijke ka mers voorzien die volgens de nood wendigheden te beschikken zijn- Zodoende kan aan 55 ouderlingen voortreffelijk onderdak verschaft worden. Hierbij komt nog een zie kenzaal voor 12 bedden waarbij konsulatiekamer en dienst... Daar buiten is nog het klooster der E. Z., Kapel en dienstinrichting voorzien. Een eerste deel, het Mannen- kwartier en de Ziekenzaal zijn thans in opbouw, samen beslaat dit 425 m2, de kosten hiervan, zonder de centrale verwarming, verlich ting en sanitaire inrichting, bedra gen 2.264.274 fr. Dit eerste deel, ongeveer een derde van de ontwor pen bouw, zal aan 26 ouderlingen en aan een 12-tal zieken onderko men verschaffen. Spreker eindigt met te herinne ren aan de wet die de naam van de Minister De Taeye draagt en die reeds zo vele gezinnen uit de nood hielp. Ook te Watou zal diene erkentelijkheid oprijzen voor zijn edel werk en zijn naam zal er ge noemd worden als een weldaad en een zegen. Een uitvoerige documentatie met plannen, versiert de wanden van het klaslokaal waar deze plechtig heid doorgaat, de architecten vader en zoon Gits gaven aan de hand hiervan alle gewenste uitleg aan de aanwezigen. De mooie landelijke stijl is opvallend, de buitenmuren zijn met sobere motieven der streek versierd terwijl het torentje van de kapel een specifiek Veurnse toren is. DE ONTHULLING DER GEDENKPLAAT Na deze ontvangst begaven de aanwezigen zich naar het St Vin- centiusgesticht dat aan de overzij de van de straat gelegen is. De bouwwerf die zich aan de achterzij de van de reeds bestaande gebou wen bevindt, vertoont reeds een duidelijke aflijning der muren die tot op ongeveer 2 meter hoogte opgetrokken zijn. De nationale kleuren bedekken de gedenksteen die straks zal onthuld worden. Dhr G. Brutsaert geeft een ge schiedkundig overzicht vanaf het jaar 1841, toen de laatste wilsbe schikking van Juffrouw Coleta Liefooghe het mogelijk maakte van wal te steken met de bouw van een ouderlingengesticht. Een gift van 90 aren zaailand was het eer ste hulpmiddel. De bewoners van Watou stelden verdere geldmidde len ter beschikking en met dit alles werd schoon werk verricht. De tijd heeft echter niguwe no den bijgebracht en de bestaande gebouwen geraakten in verval. Het werd stilaan een ongezond verblijf én voor de ouderlingen én voor de zusters die hen verzorgen. Alhoe wel r.eeds' vroeger de noodzakelijk heid van verandering werd inge zien, kon pas na de tweede wereld oorlog van wal gestoken worden. Zo ontstond het prachtige plan dat thans in uitvoering is. Spreker dankt hier allen die er toe mede hielpen, dhr Burgemeester Van- denaipeele en de leden van de ge meenteraad, hij heeft een speciaal dankwóord voor dhr Senator Fe- ryn, door wiens effectieve tussen komst reeds als eerste schijf een krediet van 3 millioen aan de ge meente werd toegekend. Half Oc tober werd met de bouw begonnen en reeds ziin de werken flink ge vorderd onder de leiding van aan nemer Valere Petiljion uit Boezin- ge en de gebroeders Smagghe uit Langerpark. Na er op gewezen te hebben dat. volgens een verslag van 20 October 1761 van het Armenbestuur der Provincie, te Watou «het inenm- men van den disch van cleane im portantie is en dat deze toestand hoegenaamd niet verbeterd is. dort snreker een beroem om Minister De Ta ave voor ruime huln. Tot slot schetst spreker in harte- liike en luimier woorden het edel moedig werk der Zusters van Lief de van Kortemark die hier sinds 1877 met nooit falende ijver de oudjes verzorgen. Voor elk van de zusters afzonderliik heeft dhr Bvutsaert een harteliik woord. Na een wederwoord door Minister De Taeye die er in ziin antwoord on wiist dat de huln aan de ouden van dagen her schoonste en dank baarste werk is dat een jonge ge neratie kan verrichten en nadat de Minister in de mate van het moveliike ziin steun heeft toege zegd wordt de gedenksteen door de Mmister nleehtig omthuld. Z. E. H. Pastoor T>visschere ze gent daarna de gedenksteen waar na een meisje, Godelieve Tcodt, aan de Minister e°n prachtige bloe- memruiker aanbiedt. Na deze plechtigheid werd een b'zoek gebracht aan de werken. De Minister vergezeld van de oersopa- lit.eiten ging nog even tot bi 1 de oudjes en sloeg er een. gemoedelijk pre a tie. Over al die oude gezichten gleed een glimlach als een milde zon. Over deze dag zullen de oudjes nog lang nanraten en met dubbel genoegen zullen zil steen ra steen hun tehuis zien onrijzan want de Minister beloofde het bun dat het huis er komen zou en op ziin woord rekenen zij. GEMO. VERVOLG VAN 1» BLAD ring hebben niet geaarzeld onmid dellijk mede te werken aan de weerbaarheid van het Westen. Zij zijn er zich bewust van dat dit veel offers vergt, doch schrikken er niet voor terug. Veiligheid eerst. Het is beter 24 maanden tie dienen dan tien jaar onder Russische be zetting te moeten leven. Iedereen kan en zal hiermede akkoord gaan. Spreker stelt ook nog de dwaze houding van de Socialisten in deze kwestie aan de kaak. Na vluchtig een overzicht te hebben gegeven op de verscheidene andere terrei nen van ons maatschappelijk be stel eindigt de Nationale Voorzitter met het besluit dat de C.V.P. alles zal doen wat nodig is tot de ver dediging van het Westen, en om zich waardig te tonen van het ver trouwen van het Amerikaanse volk, dat reeds zoveel voor ons heeft ge daan. Alle overige vraagstukken hoe dringend ze ook zijn. zijn aan die verdediging ondergeschikt. Dit wil nu niet zeggen dat de Christelijke Volkspartij aan die problemen geen oplossing zal trachten te geven. Doch veiligheid eerst. Slechts in een huis waar vrede heerst en vei ligheid, kan er gedacht worden aan de innerlijke verfraaiing en aan modern comfort. Moest de huidige C.V.P.-Regering al het mogelijke gedaan hebben om door weerbaar heid de Russische overweldiger buiten de grenzen te houden, dan zou ieder haar voor eeuwig moeten dankbaar zijn. In de drie jaar die BRUGGE eerste missie-diocees. Volgens statistieken houdt het Bisdom Brugge het record in zake missie-personeel! Het telt inder daad op dit ogenblik 2075 nog ac tieve missionarissen, waaronder 16 Bisschoppen, Apostolische Vicaris sen of Prefekten, 810 priesters, 191 broeders en 1058 zusters. Dat wil zeggen dat er 1 missionaris in de missie-landen werkt per 483 dioce- sanen. Ere aan de Westvlaamse vaders en moeders, die door hun edelmoe digheid gesteund op diepen gods dienstzin dit record behalen! Ds jaarlijkse tentoonstelling van de Westvlaamse Kunstkring in de Stadsschouwburg, is telkenjare een eventop kunstgebied. Zonder overdrijven mag gezegd dat hier het puikste op scjiilder- en beeld- houwgebied wordt geëxposeerd van wat onze provincie bieden kan. Een 60-tal werken van een 30-tal expo santen zijn hier bijeengebracht. Omstreeks 11 u., in aanwezigheid van talrijke overheden, werd over gegaan tot de plechtige opening. Wij bemerken o.m. de HH. Dequae, Mmister van Koloniën, R. Gillon, Staatsminister, Coussens. Burge meester, Duyck, Schepen van On derwijs en de Bestuursleden van de Westvlaamse Kunstkring. Het welkomwoord werd uitgespro ken door tje Hr Karei Lalee, Voor zitter. Hierna nam de Hr Fr. De Vleeschouwer, Ere-Voorzitter, het woord. De Hr De Vleeschouwer die een fijn kunstcriticus is, schetste in een merkwaardige uiteenzetting, de verscheidene richtingen die ver tegenwoordigd zijn in de West vlaamse Kunstkring. Naast klas sieke oude kunst, die doorgaans het meest geapprecieerd wordt doqr de doorspee bezoeker, treft men er be- zingers van meer moderne visie. Zonder de klassieke kunst af te breken verklaart spreker, die zijn meesterwerken bezit die de eeuwen trotseren, mag men toch niet af- Zie vervolg hiernevens De overheden, gekiekt met de leden van het Comité en de exposanten, in de Tentoonstellingszaal; men bemerkt van links naar rechts, zit tend: de HH. Fr. De Vleeschouwer, Erevoorzitter; Dequae, Minister van Koloniën; Coussens, Burgemeester van Kortrijk; R. Gillon, Staatsminister; Duyck, Schepen van Onderwijs; Karei Laioo, Voor-; zitter Westvlaamse Kunstkring. Op de tweede rij: de exposanten. volgen, tijdens dewelke de C.V.P. ALLEEN België zal blijven bestu ren, zal zij haar plicht doen en wat de .andere partijen er qok over mogen zeggen en kritikeren, de kiezer zal deze houding naar waar de weten te schatten. Het volk houdt van krachtdadigheid. Het wil geen herhaling kennen van de rug.- gestoot opgelopen in de Juli- Augustus-dagen van verleden jaar. Deze merkwaardige uiteenzetting, een schitterend pleidooi ten voor dele van de huidige politiek der Regering', werd door alle aanwezi gen hartstochtelijk toegejuicht. Da Hr Frans Tanghe. Algemeen Secretaris sprak de vergadering nog enkele gloedvolle woorden toe en deed een oproep tot nog dege lijker uitbouw van de partij en on geschokt vertrouwen in de leiding. HET NIEUW BESTUUR Intussen werd kennis gegeven van het nieuw verkozen Arrondis sementeel bestuur. 206 stemmen werden uitgebracht, waarvan 9 on geldige. De Hr Dehem werd tot Voorzitter verkozen met 175 stem men. Volgende leden werden ver kozen: Juffr. Devos Simonne, Po peringe 121 st.; Mevr. Dehem Alb., leper 101; HH. Maes Lucien, Ke rnen, 114; Gryson, Waasten, 90; Rouseré Joseph. leper, 159; Emiel Hardeman, Westouter, 142; Deae- gher Julien, Poperinge, 129; Capoen Jules, leper, 121; Bonte Jerome, Nieuwkerke, 118; Herreman Me- dard, Poperinge, 117; Igodt Jozef, Poperinge, 114; Roffiaen Jozef, Po peringe, 111; Vanden Mersch Jozef, leper, 111; Flament Achiel, G.eiu- we, 101; Vercruysse Felix, Passen- dale, 100; Quaghebeur G., Krom- beke, 94 stemmen. De nieuwe Voorzitter sloot de vergadering af met een korte toe spraak: «Ik zal alles doen», zegde hij, «wat mogelijk is. om de C.V.P. te leiden naar sterkte en eendracht. Mijn gedrag zal ik africhten op het voorbeeld ons door onze eerste Voorzitter, Hr Lucien Deschodt, :g.er geven. 2 ANDERE LICHT GEKWETST Iedere Maandagmorgen vertrekt uit leper een autobus naar de Genkse mijnen met arbeiders uit stad en omgeving. Onder hen wa ren de gebroeders Verbrugghe, die als ondergrondse mijnwerkers in het Limburgse bekken werkten. Zaterdagmorgen bereikte ons de droeve mare van het afsterven van Pierre Verbrugghe, 25 jaar, wonen de langs de Rijselsteenweg. Het slachtoffer bevond z};ch Vrijdag op een diépte van 825 m. samen met zijn broeder en twee gezellen. Toen deed zich de instorting voor en ter- Wijl hij zelf onder het puin werd bedolven kwamen zijn werkmakkers er met lichtere kneuzingen van af. Zijn broeder die van op 15 meter getuige was van het tragisch' ge beuren en er heelhuids vanaf kwam, landde Zaterdagmorgen in het gezelschap van een mijninge nieur bij de familie aan om hen van het noodlottige geval op de hoogte te brengen. Spijtig te moeten melden dat Pierre Verbrugghe amper anderhalf jaar gehuwd was met de 22-jarige Emma Bottechia en hij een wicht je van zes maanden achterlaat. Maandag werd het stoffelijk over schot naar het dodenhuisje van de Klipjek der Zwarte Zusters over gebracht. terwijl de begrafenis Dins dag te 9 uur onder grote vqlkstoe- loop plaats had in de St Pieters kerk. brekend staan tegenover de kuns tenaar die de kunst meer abstract aanschouwt en die in zijp streven eerlijk is. Dat impressionisme en expressionisme hier broederlijk hand in hand ga^ui, vipdt spreker een 'verheugend teken; ook zuivere moderns kunst, die tqch een ujting en een synthesis is van de tijd die wij beleven, kan de eeuwen trotse ren. De Hr Duyck, Schepen van On derwijs te Kortrijk, sprak dan het slotwoord uit. Hij herinnerde aail de Palfijnfeesten die de inzet wa ren in onze stad van een hoger kultuurleven. Na de inrichters ge lukte hebben gewenst, verklaart de Schepen de Tentoonstelling voor geopend. Een. zeer talrijk publiek mengde zich daarna met de overheden cm de tentoonstelling te bezichtigen. Deze blijft open tot 11 Februari. Gedurende de nacht van Zondag op Maandag, 28-29 Jan. jl„ deed zich te Menen in de Weidestraat, op het gehucht der Barakken, een erg verkeersongeval voor. De ge naamde Bittremieux Alfons, 32 jaar, wonende Weidestraat. te Me nen, werd er door voorbijgangers rond 2.50 u. 's morgens, uitgestrekt en levensgevaarlijk gekwetst op straat aangetroffen. De ongelukki ge ouderling, welke vreselijke ver wondingen droeg aan het aange zicht en over garis het lichaam, werd in een naburige woning ge dragen, terwijl de Rijkswacht da delijk verwittigd werd. Rijkswachters, onder leiding van Adjudant Neville openden een zeer streng onderzoek. Er werd besta- tigd dat de ongelukkige ouderling omvergereden werd door een auto, waarvan echter geen spoor meer was. Het slachtoffer werd bij hoog dringendheid naar de Sint Joris- kliniek, Rijselstraat te Menen, over. gebracht, alwaar levensgevaarlijke kwetsuren aan het hoofd en een drietal gebroken ribben en kneu zingen over gans het lichaam wer den bestatigd. Tengevolge het reeds gedane on derzoek werd een persoon uit Me nen opgeleid en zijn auto ter be schikking gehouden der gerechter- lijke diensten. Het Parket van Kortrijk werd verwittigd om tot de identifikatie van de dader over te gaan. Er kon nog niet worden uit gemaakt of het hier een ongeluk of een vluchtmisdrijf geldt. Het onderzoek in deze erg duistere zaak wordt ijverig voortgezet. De toestand van het slachtoffer blijft levensgevaarlijk. LICHTMIS DE VERGADERING VAN DE MIDDENSTANDSBOND N.C.M.V. Door 't bestuur van het N.C.M.V. Oostende en inzonderheid door i Volksvert. Jan Piers werd er een geweldige ledenslag ingezet die ge paard gaat met een herorganisatie van de Middenstandsbond te Oost- I ende. Kamerlid Jan Piers richtte in ieder parochie een afzonderlijke middenstandsbond op. welke dan zullen verenigd worden met elkaar door een Middenraad en een Be- stuur. In een maand tijd werden er tientallen vergaderingen gehcu- I den en dank zij de toewijding van vooraanstaande middenstanders van iedere parochie, werden er honder den nieuwe leden gemaakt. DE MINISTER VAN WEDEROPBOUW Het bestuur van de Middenstand wilde de eerste vergadering stellen in het teken van onae geteisterden in het algemeen en van onze ge teisterde middenstanders in het bijzonder. Voorzitter Tempere, voorzitter van de bond der geteisterden en van de Middenstandsbond, opende de vergadering, verwelkomde de personaliteiten en de talrijke ge- Op het Stadhuis te Oostende tij dens de rede van Volksvert. Jan Piers, Naast hem Minister Deboodt en Voorzitter Tempere. Te Ierseke (Nederland) is de 31-jarige spionne Paula Vlaming', van Nederlandse nationaliteit, aan gehouden. Zij kende een bewogen bestaan. Tijdens de jongste wereldoorlog verbleef zij mèestal in ons land, té Oostduinkerke en te Antwerpen. Zij: was lid der Abwehrstelle III en verklikte als dusdanig 175 personen, 'meestal geallieerde piloten. Bij de bevrijding verdween zij en week uit naar Duitsland, om bij het von Rupdstedtoffensief terug in ons land te komen. Toen weed zij gevangen genomen en in 1947 met haar medeplichtige René Van Muy- len voor de Krijgsraad van Ant werpen gebracht. Van Muylen liep de doodstraf op en werd inmid dels terechtgesteld. Paula Vlaming kreeg levenslang, doch ontsnapte in 1948 uit de gevangenis van Sinte Kruis, enkele dagen vqór dat haar zaak andermaal opgeroepen werd. Bij verstek kreeg zij toen de dood straf. Zij leidde sedertdien een zwer versbestaan en had thans onder komen gevonden bij familie in Ne derland, waar de politie haar ont dekte. Tiij zal, naai- verluidt, niet uitgeleverd worden, daar zij van Nederlandse nationaliteit js. Niet temin wordt zij vervolgd door het Nederlands gerecht wegens verklik king van twee Nederlandse maré chaussees. teisterden. Vooraan hadden plaats genomen: Minister Deboodt, Bur gemeester Serruys, Voorzitter Tem pere, Volksvert. Jan Piers, Kabi netschef Van Grondsveld, Best. Afgev. Smissaert, Gsmeenteraads- leden Daems en Deceuninck e.a. Volksvert. Jan Piers belichtte de nieuwe werking van de midden standsbond te Oostende. Hij stelde vervolgens de Minister voor als de kranige staatsman, die de moeilijke taak van 's lands wederopbouw tot een goed einde zal brengen. Het is te hopen, mijnheer de Minister, zegde hij dat U de laatste Minister van Wederopbouw zult zijn en als een locomotief de lange zware ad ministratieve wagens spoedig en snel zult'.brengen tot.aan djè ter minus! Minister Deboodt hield een zeer merkwaardige rede waarin hij de leemten van de huidige wet uiteen zette en aantoonde wat hij reeds gedaan had en nog zal deen om verbetering te brengen. Hij betoon de zijn bezorgdheid voor de geteis terde hoteliers, de min- begoe'd.e ge teisterden, de middenstanders dis al hun materiaal én bènódigdhé- den verloren hadden en vooral voor de oude mensen welks hij verze kerde' zo spoedig mogelijk algehele voldoening te zullen geven. Mijn taak is zeer moeilijk, ver volgde hij, dbch ik geef U de ver zekering dat ik het vertrouwen van de geteisterden niet zal beschamen Hii werd warm toegejuicht. Burgemeester Serruys sloot deze prachtig geslaagde vergadering met te drukken op de noodzakelijk heid de formaliteitsn te vereenvou digen en de geteisterfien ter hulp te komen. Voorwaar een schoon Initiatief van het N.C.M.V. Oostende dat ze ker een grote bloei tegemoet gaat. Toen Jezus veertig dagen oud was brachten Maria en Jozef Hem naar de tempel te Jeruzalem en droegen Hem op aan de Heer, En zie, toen zij alles gedaan hadden wat de wet van Mozes voorschreef, kwam ln de tempel een grijsaard, met name Simeon. Gedreven door de H. Geest nam hij het Kind in zijn armen, zegende God en hief met blijde stem het avondgebed van zijn leven aan: «Nu laat ge uw dienaar gaan, o Meester, want ge» zien hebben mijn ogen uw heil, Licht om de volken te verlichten en glorie van uw volk Israël»! Simeon met Christus in zijn ar. men! Zinnebeeld van alle gelovigen van gans de Kirk! Evenals Simeon hebt ge Christus ontvangen, het Licht dat in dt wereld kwam en iedere mens ver licht. Dat goddelijk Licht hebt ge gekregen van uw Moeder, de H, Kerk, op de dag van uw H. Doop sel. Om dat te beduiden gaf de priester een brandende kaars ln de hand van uw peter. Op Lichtmis gaf de Kerk u we derom een lichtende kaars in de hand. De Kerk herinnert u er aan dat de doopkaars u steeds moet vergezellen op uw levenstpcht, dat ge Christus in uw leven moet uit stralen. Overal waar ge zljt moet ge Zijn licht, Zijn warmte en vreugde brengen! In het Doopsel ontvingt ge het licht van het geloof als enig ivare visie op het leven. Zoveel andere theoriën en vijf-jarenplannen wor den in de wereld gesmeten om de mensen wijs te maken dat dit tra nendal kan herschapen worden in een aards paradijs. Zulk licht ver- licht niet. maar verblindt de we reld. Alléén het geloof geeft de juiste kijk op uw levenuw leven is een strijd waarin ge offeren moet. Van dat offeren spreekt de Litur. gie wanneer ze op Lichtmis de op dracht van Christus aan de Heer herdenkt en het zwaard vernoemt dat Maria's hart doorboren zal. Dagelijks wordt Christus op onze altaren aan God opgedragen dogr de Kerk. door de gelovigen, door u dus. Zoals Maria haar Kind in de armen van Simeon legde, zo legt de Kerk Christus in uw ziel bij de H. Communie. Ge ontvangt het le ven, de kracht van Christus om uw strijd van elke dag, die ge alleen niet winnen kunt, tot het einde toe heldhaftig te voeren. Dat i« het ware licht over uw leven en de goddelijke kracht die uw pogen adelt; geloof en genade. Hebt ge gevoeld hoe warm de vlam was van uw lichtende kaars, op Lichtmisdag? Hebt ge er aan gedacht dat er van uw leven ook zulk een weldoende warmte moet uitgaan? Wandeh als lichtkinde- ren zegt ons Christus, als kinde* ren wier woorden verwarring en duisternis uit de geesten der men sen verdrijven en als kinderen Gods die de zuivere liefde uitstralen in hun omgeving. Geen spreken is daarvoor nodig. Een goed woord, een begrijpende glimlach, het een voudige goede voorbeeld. Zo wordt uw leven een lichtende fakkel die de duisternis Verjaagt uit dit land van verwarring. Zo draagt ge Christus, het ware Licht, naqr uw volk. Zo draagt ge Chris tus waardig in U. om eens, op de avond van uw leven, door Maria aan God opgedragen te worden in de tempel van de Hemel. Reeds tal van zendelingen zijn terug gekeerd uit het land van Leie en Schelde. Zo wild is de Frank daar. Amandus gaat er, hij die voor niks bevreesd is. Hij "toont zijn brieven van de koning. Ze laten hem gaan, luisteren en 's avonds wachten ze hem af om hem af te troe ven. Amandus voélt dat hij met zijn leven speelt. Hij geeft niet op. Eindelijk kan hij twee Franken winnen en dopen. Bij St Hmanbusfcag Terwijl hij hen in de Schelde doopt schalt de horen in het hout. Vier Frankische jagers kemen toegeschoten. Daar hebt ge de kerstenman die onze eigen wij mannen en ons eigen geloof om de hals wil brengen. Weg met hem! Bisschop Amandus heeft geen tijd meer om het hazenpad te kiezen. De twee kloeke jongens grijpen hem vast, wiegen hem driemaal heen en weer om hem daarna met een forse zwaai te mid den van de Schelde te smijten. Wel bekome het u, vreemde! Ze denken dat het nu gelopen is met Bisschop Amandus. Ze zijn er lelijk naast. Zie toe, wat Bisschop Annndus kan. Als een poedel duikt hij boven, vecht tégen het stuwen van het Schelde- water, hakt met zijn armen als zwaarden en klieft de stroom. Die Bisschop Aman dus is in alle watertjes gewassen. De steilste bergpaden heeft hij beklommep, over doornen en rotsen heeft hij gelo pen. door veel breder stromen heeft hij gezwommen. De jagers zien het aan. Ze durven het zelf niet aan cm gekleed de stroom over te zwemmen. Bisschqn Amandus zal dus levend ontsnappen. Hij mag niet, hii zal niet. Wat doen ze? Ze grijpen jjijl en boog. en met hun vieren zenden ze hem dp ené na de andere pijl achterna. Bis schop Amandus ipcet duikelen. De schoten zijn raak! Vlak naastljim plonzen de pij neer. De Frank treft altijd dqel. Bisschop Amandus weet het. Hij duikt wser ender. Zwemt een eind links, steekt boven, dan weer rechts onder. Zo moet hij de jagers verschalken. Nog eep eind, dan kan hij het kreupelhout in. Als het maar lukken wil. Bisschop Aipandus wordt moede. :Zijn slegen zijn trager en zwakker. Hij voelt zijn krachten begeven. God, het is gedaan met hem. Hij zinkt. Nu zal hij verdrinken. Een eerste maal stijgt hij naar de waterspiegel. Een tweede maal... i Dan ploft plots een man uit het schaarhout de Schelde in. Hij grijpt Bisschop Amandus bij de gordel en met een paar krachtige slagen bereikt )iij de oever. Kern, vlucht! beveelt de mpn. Bisschop Amapdys doet het. Hij moet alle moeite doen om zijn redder le voj- gen. Deze immers schiet als een wind door het striiweel. Het Ls hem aan te zien: hij is het bes gewoon. Als ze diep in het 'bos zijn, blijft hij staan en spreekt met Amandus. Wilt ge verdep gaan? Nee, ik mqpt naar dit volk terug. Dwaas die ge zijt! Ze willen U ver moorden 'I Kan me niet, schelen. Ga met terug. Mij willen ze ook vermoorden. Waarom? Ik ben één van hen. Ik heb een man neergeslagen toen wij twistten. Zij zijn mijn vijanden geworden- Daarom heb ik U tegen hen beschermd. Nu moet ge gevonnist worden? Ja, doch het leven is mij te lief. Ze zullen mij hangen. En dat is me te mal. Ik wacht op een schip. Dan ga ik heen naar 't land der Angelen en Sak sen. Als mijn zqqn groot is, kan hij mij komen vervoegen- Weegt het niet zwaar cp u, dat gij een man vernjoord hebt. Ja, want die man was een vriend van mij. Hoe kondt ge dat doen? Ik had gedronken... Ach, als ik maar ipeer drank had. Om te kunnen vergeten, om te kunnen slapen, Ach, kon ik alles weer goed maken. Dat kunt ge zegt Bisschop Aman dus. Want Eén is er die U van alle last ontdoet. Ik hoor het, gij zijt een kersten- wijman. Ja. laat mij U iets verhalen. En Bisschop Amandus vertelt traag en schoon hoe de Heer Jezus aan het krujs hing. Zo dankten de mensen Hem voor al zijn goedheid. En nagst hem hing Dismas, de moordenaar. Ja, zo verhaalt Bisschop Amandus. En het ontroert de man. Ik wil de Here Jezus dienen, be sluit hij. Wat moet ik doen? Ik zal U dopen. Maar zo vlug is dit allemaal niet ge schied. Want heel de nacht spreken ze samen. Bisschop Amandus leert de moor denaar bidden en berouwen. En de eerste purpersn strepen van de dageraad lig gen ginder ver. achter de boomstammen als het doopselwater vloeit over het hoofd van de moordenaar, die nu Dismas werd geheten. Dismas, de g,oec)e mqcr- denaar. Daarna staat pismas op en gaat h?ar de Schelde. Hij springt plots in de str.com, zwemt naar de overkant en gaat naar Jiet dorp. Ren hoqrn toet. Een tiental mensen sprjngen met bijl en speer de heemsteden uit. Ze blijven een ogenblik verbijsterd toekijken. Aarzelen, even. Wat voert de moordenaar in het schild? Ze lopen naar hepi tce. Gij zijt onze gevangene, roepen ze. Ja, dat is recht, zegt de moordenaar. Ze grijpen hem vast, binden hem als een kalf en sleuren hem naar het dorps plein. Daar wordt hij aan een paal ge bonden. Intussen springen een paar mannen op hun zware paarden en rijden naar het oord waar de Leie in de Schelde vloeit. Gandao is de naam van dit oord. Daar woont graaf Dotto. Hij is de vader van een machtig geslacht en groot is zijn aanzien onder allen, want hij is ruw en streng. Dotto gaat dadelijk mee. En de schepenen roept hij op die met hem zul len rechtspreken. Op het dorpsplein staat een oude eik. De roest van dc Herfst zit in zajii kruin, maar nog ruist de wind er zijn wonderbare vertelsels in. Onder de eik plegen ze te bidden tot de goden, onder de eik wordt rechtgesproken. Met vier banken wordt een rechthoek gevormd. Op zulks banken zitten ge woonlijk de rechters, de getuigen, de aanklagers en de betichte. Dit is dan de vierschaar. Als graaf Dotto gezeten is, brengen ze ds moordenaar. Welk is uw misdaad? vraagt Dotto. Ik heb mijn gebuur vermoord, zegt Dismas. Ik ben schuldig. Er valt een korte stflte over deze rechtsmale. Zujke bekentenis hebben ze niet verwacht. Dotto is de eerste die zich herpakt. Hij zegt: Kastijdt hem. dan zullen wij von nissen naar de oude rechtsprake. Dit woord rospt wilde kreten op. Een tiental mannen springen vooruit. Ze zwaaien met roeden en slaan de man waar zij hem treffen kunnen. Weldra zijgt deze neer. Op dit ogenblik komt Bisschop Aman dus voorbij- Hij heeft Dismas van verre gevolgd. Ze willen Bisschop Amandus verjagen, daar zij geen vreemden in de rechtsmale dulden. Bisschop Amandus laat niet begaan. Hij zwaait resoluut met zijn perkament ep roept: Mij kan geen man van u deren of de Koning zal hem straffen. Zie deze zegel aan. Rn hij treedt vooruit, ja, tot vlak vóór rje vierschaar. Hij ziet Dismas liggen, ziet d; mannen dje nog hijgend met de roede in hun vuisten staan, ziet het bloed en de wrede grijns van welbehagen op de gezichten der omstanders. Ik ben gelukkig dat Koning Dago- bert niet ziet hoe ge u als dieren 'ge draagt. Een man die moest berecht wor den slaat gij als een hondsdol beest. Ik ben beschaamd in uw niagts. Enkelen willen op Bisschop Amandus af, doch graaf Dotto weerhoudt hen, daar hij Koning Dagobrrt vreest. Ik heb medelijden met U, volk van Leie en Schelde, gaat Bisschop Amandus door, dat gij nog dwaalt in de duisternis. Niemand luistert naar hem- Ze grom men als getergde bandhonden. Intussen is Dismas weer rechtgekropeir. Laat deze man heengaan, verbant hem uit uw stam, doch doodt hem niet, vraagt Bisschop Amandus. Allen roepen zoals hst janhagel op 's Heren Passiedag: Ter dood met hem! Rr is gehuil en getier en anderen slaan met de zwaarden op hun schilden. Ter dood, ter dood! Graaf Dotto maakt er korte metten mee. Hij staat recht en spreekt het doodvonnis uit. Een hele troep mannen en vrouwen lopen de geboeide Dismas achterna. En onder luid geroep wordt hem de koord om de hals geslagen en wordt hij aan de galg gehesen. De laatste blik van Dismas gaat naar Amandus, die achtsraan het volk staat, biddend en ze genend. Hij is vol weedom en stort tra nen als hij de man in stuiptrekkingen ziet sterven. Nog geen uur nadien komen een paar gezellen van Bisschop Amandus hst dorp binnen. Zij weten niet of Bisschop Amandus dood of levend is. Als reizende meersemannen zijn zij gekleed om niet herksnd te worden. Er staat een kleine hut Jéeg in het dorp. De hut van Djsmas. De zoon is gevlucht om het leed en de schande niet te moeten ondergaan, zijn vader te zien hangsn. Bisschop Amandus gaat naar graaf Dotto en vraagt in de hut te mogen overnachtep. Alien zijn ontsteld bij deze vermetelheid. Wie de eerste nacht in het huis van een gehangene slaapt, treft een groot ongeiuh. Doe het maar! zegt Dqtto spottend. Eli aljst) zijn reeds vol leedvermaak om'het nakende onheil dat de man des Heren zal treffen. Bisschop Amandus gaat met zijn gezel len in de hut. Ze spreken lang samen, poch Bisschop Amandus is verstrooid. Zijp gedachtm zijn aldoor bij de gehan gene. Plots zegt h)j: Laten wij de dqde van de gglg los maken. Het is niet schoon dat gieren en raven zijn lichaam schenden. Deze map is gestorven als een gcede ipoordepqar. De gezellen huiveren. Doch ze durven Bisschop Amandus niet tegenspreken. Ze gaan naar de galg. maken het koord los, er. brengen het verwrongen lijk van Dis mas naar de hut van Bisschop Arpandus. Brepg water aan, en laat mij dan alleen beveelt Bisschop Amandus. Ze brengen het water aan. Ze menen dat Amandus de dode zal wasssn en be- gravep. Ze zijn blij dat hij het alleen wil doen en vlug verwijderen ze zich op een veilig eind vap de hut. Maar Bisschop Amandus strekt de halfstijve lEdernatep yan de dode uit, wast hem, bidt uur op uyr. Met zoveel aandrang dat zijn trapep op het lijk ne- dersterten. God laat zich aoor dit vurig gebed bewegen. Hij Iaat de dode opnieuw leven. En daar staat Pisipas op, levend en ongeschonden. Als het bijna middernacht is, komen de gezellen van Bisschop Amandus terug. Straks is de dag voorbij. Bisschop Amandus, laten we samen de lauden bidden, zsggcp zij tot de man die uit de hut te voorschijn komt, daar zij menen dat het Amandus is. Doch deze man groet hen. Ze herken nen hem. schreeuwen luid en willen vluchten. Bisschop Amandus komt naar buiten en zegt; Ja. laten wij samep de lauden bid den en God danken voor het grote won der, dat de pg.en van dit versteende volk zal openen. Dit volk loopt 's anderendaags als eep versohuwde kudde bijeen. Bisschop Apiapdus spreekt luid en lang tot hen. En velen laf en zich onderdompelen in het Scheldcwater alwaar zij in '.s Keren Naam het 'doopsel ontvangen en Christen worden. De mare van dit wonder gaat over het land van Leie en Schelde. Dagelijks ko- mep er nieuwe lieden om Bisschop Amandus te zien en te horen spreken. Ze dalen af in Leie en Schelde en wor den door Bisschop Amandus en zijn ge zellen ondergedompeld ten heiligen doop. Er is vreugde in dit land der felle Franken. Een nieuwe zon straalt over de bossen, de rivierdalen en de groeiende dorpep. Voert hout en stenen aan, beveelt Bisschop Amandus, wij zullen- op de oever van het kruispunt dezer wateren een kersten sterkte bouwen, een burcht van geloof en genade, een huis waar er gebeden en geboet wordt, waar de zieke de arme, de kleine en onwetende, de psl- grim en passant zal thuis zijn. En ze bouwen de St Pieters-abdij. Bisschop Amandus weet waarom hij deze abdij aldus heet. En Sint Fieter blijft de vrjend van dit volk, dat ruw en goed is. Een volk met een vissershart, zoals de apostelen er één hadden. Het is daar goed om wonen in de schaduw d'er Sjnt Pietersabdij. Steeds meer mensen trekken er hun heemstede op. En zo groeit het oude Gandao tot het fiere Gent, kop en vuist van het vrije Vlaan deren. F. R. BOSCHVOGEL. «■'LIK- WHS» .—aa» «««nee»» ■■aaeLgs*» In 1941 vocht Amerika tegen Japan om te beletten dat deze China zou veroveren... Nu, be gin 1959, nauwelijks 10 jaar la ter. dwingt China Amerika jpet zelfde oorlog. In 1949 leverde Amerika wa- peps aan Tchang-Kai-Shek (Chi na). 't Is met diezelfde Wapens dat de Chinezen nu d? Amerikaan se jongens van de U.N.O. dood schieten op het Korea-front. Van 1941 tot 1945 bfeef Ja pan Amerika's ergste vijand. Vandaag, goeie 10 jaar later, wordt Japan Amerika's meest ge trouwe Bondgenoot in het Verre Oosten. Van 1941 tot 1945 - de 4 ja ren oorlog leden de V. S. 589.0Q0 verliezen aan manschappen en het kostte hem billioenen dollars om Duitsland te niet te brengen. Van daag. goeie 5 jaar later, willen ze de Duitsers herbewapenen en vap hsn hun bondgenoot maken. - Tijdens wereldoorlog II. ('41- '451 was Rusland Amerika's bond genoot, en kreeg het bij middel van de Lend-L'asehulp, biljoe nen dollars om zich recht te houden. Het hield zich met dat Amerikaanse kapitaal zodanig recht dat het nu, 5 jaar later, Amerika's vrees nr 1 wed; dc vijand dje niet oorlog dre)gf. In Yougo-S:avië. 4 jaar gele den. schoot men, pndsr Ccrppiu- pistisch beheer, de Amerikaanse vliegtuigen neer. Vandaag ontvgrgt Tito van Yougo-Slavië Amerikaan se hulp als lokmiddel... dat mis schien morgen andermaal tegen hem zal yitdragien. Engeland, Amerika's bond genoot, stelt nu alles te weer om China in de U.N.O. te kfi.igen... Terzclvertijd vechten Fngafjl troepen nn het Korea-front tegen de.. Chinezen. In 1945 werden hc.pderdei) jopge Viasmse jopgens tot de dood straf veroordeeld om tegen bond genoot Rusland de wapens opgtpo- nup te hebban... 5 Jaar later zef- ten Vlaamse vrijwillige's de voet op Korea om tegen Rusland te vechten. De eerste zitten norr kort de tweede zijn het symbool van onze heldhaftige weerbaarheid m internationaal begrip. Resultaat: Voor wat trc vau- rlaag denkt kunt ge morgen óf in dc gevangenis óf... op dc tropg gezet worden. EEN LAATSTE UITSTEL VAN 30 DAGEN VOORZIEN Circa 7.000 landbouwers hebben- naar verluidt, verwaarloosd de tarwepremie voor de oogst, 1948 aan te vragen. Nochtans werd de termijn voor aanvraag reeds ver scheidene malen verlengd. Einde Maart 1950 was echter de uiterste datum voor het indienen der aan vragen. In antwoord op een vraag van Senator Sledsens. deelt de Minis' ter van Economische Zaken en Middenstand mede, dat een mipis- terieel besluit voorbereid wordt, dat beoogt andermaal uitstel te verle nen voor hot indinen der aanvra gen tot het bekomen van de pre mies voor de tarweoogst 1948. Het nieuwe uitstel zou 30 dagen bedra gen, te rekenen van de de* Wetsbesluit'

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2