Versterkte Veiligheid Nieuwsjes in 'i kort DAGKLAPPER Grote Jaarlijkse Algemene Vergadering van het Verbond der Boerengilden H. Nïargaretha Heldenhuide- Tombola igischrijvings bulietijn EEN ENIG AANBOD Lijk van leperling uit de vestingen opgehaald vfiisettie..taJwa sar van het Arrondissement leper Senator Nuliie gehuldigd ONTRUPSING! VLAANDEREN HERBOUWT ZIJN TOREN WEEK VAN 17 TOT 23 FEBRUARI De dagen lengen met 21 minuten. WEERSPREUK Sint Pietsrs stoeltje kottel Wordt veertien dagen cud. ZATERDAG 17 FEBRUARI j Q»"»tcr cmnerdag. HH. Silvin, Theod'tUl, Flaviaan. Mnrianna. Zon op te 6.58 u., onder te 17.12 U. 1169: Overlijden te Brugge van Grant Diederik van den Elzas die uit. het H. Land het H. Bloed me debracht naar Brugge. i 1673: .tein-Baptiste PoquelW (beter j bekend als Molière). Frans to- neelsehrijver. overleden. 1856: Helnrleh Heine. Duits dichter, overleden. 1903: I,. Wallace. Amertkaans letter» kundige schrijver van Ben- j Hur overleden. 1931: Koning Albert I t.e Marche-les- i Dammes, overleden. ZONDAG 18 FEBRUARI 2" Zondag van d<- Vasten. HH. Simeon, Bruno. Evermaar van Kamerijk. Angilbrecht, Zon on te 8.57 u., onder te 17.14 u. 1 1346: Dood van Maarten Luther, va- der der hervorming. 156-1: Mlchel-Angelo Buonarottl. Tta- liaans schilder, beeldhouwer 1 en bouwmeester, overleden. 1041: Joris Minne. Vlaams kunste naar. overleden. MAANDAG 19 FEBRUARI HH. Koenraad en Bonifaas van Brussel. Zon op te 6.55 u., onder te 17.15 u. 1865: Geboorte van Sven Hedln, be roemd Zweeds ontdekkings reiziger. 1887: Overlijden van Edward Pou- wes-Dekker, Nederlands Let terkundige, beter gekend on der de schuilnaam van Multa- tulli. Zijn meesterwerk is Max Havelaar DINSDAG 20 FEBRUARI HH. Eleutheer van Doornik, Euche- rius, Silva. Zon op te 6.53 uonder te 17.17 u. 1694: Geboorte van Voltaire, Frans schrijver en filosoof. 1875: Dood van Franse landschap schilder Corot. 1885: Schielijk overlijden van Go- dard, pionier der luchtvaart. WOENSDAG 21 FEBRUARI HH. Leonora. Severia.an, Daniël en Z. Pepijn van Landen. Zon op te 6.51 u., onder te 17.19 u. Volle maan te 21.12 u. 1677: Dood van Bsruch Spinoza, Ne derlands wijsgeer. 1876: Geboorte van Jean Capart, Belgisch archeoloog. 1852: Nlcolaj Gogol. Russisch letter kundige, overleden. DONDERDAG 22 FEBRUARI St Petrus Stoel. - HH. Paulus, Isa bella, Marsmretha van Cortona. Zon on te 6.49 u., onder te 17.20 u. 1732: Geboorte van Georges Was hington, de latere stichter van de Verenigde Staten van Noord- Amerika. 1788: Geboorte van Scbopenhauer. Duits filosoof en dichter. 1796: Geboorte van Quetelet. Bel gisch wis- en sterrekundige. 1810: Frederlk Chopin, Pools compo nist, geboren. '1887: Geboorte van Lord Baden Po well. stichter der padvinders- beweging. VRIJDAG 23 FEBRUARI HH. Petrus Damiaan en Milburg, Z. Odila van Oplinter. Zon op te 6.47 u., onder te 17.22 u. 1685: Geboorte, van Georg Friedrich Handel, Duits componist, die vermaardheid verwierf met zijn oratorium Messias 1815: Ontvluchting van Napoleon uit, het eiland Elba. 1877Geboorte van Adam» van Scheltema, Nederlands letter- ■i kundige en dichter. WEERSPREUK De wijze spreekt niet over alles wat bij doet. maar hij doet niets, waarover hij niet zou mogen spreken. De Volksheilige van de week: DONDERDAG 22 FEBRUARI De H. Margaretha werd in 1249 te Alvlano, in Toscane, geboren. Zij ont ving een christelijke opvoeding, maar liet zich verleiden door een edelman der stad, met wien zij van haar 16e tot haar 25'' jaar in zondige betrek kingen leefde. Toen kwam zij echter tot inkeer. Margaretha wierp zich vol berouw aan de voeten van haar vader cn dag en nacht beweende zij haar zonden. Met een koprd aan de hals begaf zij zich naar de kerk van Al- viano, legde er een algemene biecht af en aanvaardde een leven van strenge boetvaardigheid. Na drie jaren trad zij in de 3e Orde van Sint Francis- cus. Na 23 jaren heldhaftige boetedoe ning' overleed zij op 22 Februari 1297. Veel wonderen bevestigden haar hei ligheid en Paus Benedictus XIII ver klaarde haar heilig in 1728. Men heet deze Teriarisse, de Se rafijnse Magdalena». Ze heeft haar eigen tempei in Cortona, met praal graf dat haar onverdorven lichaam bewaart. De H. Margaretha wordt in de O. L. Vrouwkerk te Kortrijk aanroepen te- gf-n de krampen. Te Lichtervelde tegen krampen en keelpijn. EVENWICHT IN ONS LEVEN Ieder mens moet op twee terrei nen ziln levenskracht uitbouwen. Het ene noemt de H. Paulus vlees, wij zouden het ook de menselijke natuur of aard kunnen noemen, Het andere noemt hij geest, wij zouden het ook de ziel of het bo vennatuurlijke kunnen noemen. Nu is het duidelijk, dat wanneer van twee akkers er een door de mensen meer wordt bewerkt, deze ook rijpere vrucht zal opbrengen, Als dus een handelaar dag en nacht werkt, dan kan hij het tot aardse welstand brengen. Als een voetballer zich weken en maanden traint, zal hij het tot '11 kampioen schap brengen. Dat zijn de vruch ten van deze aardse akker. Als van de andere kant een chris ten zich toelegt op beoefening van deugden, goede werken, volhardend gebed, enz., dan zal hij het tot de heiligheid van leven brengen; dat is nu de oogst van de akker der zielen. Nu kan het mogelijk zijn, dat een mens beide velden, het aardse en het geestelijke, ijverig bewerkt, bv. iemand kan een meester op de viool of een kampioen in de ski- sport zijn en tegelijk een heilige. Dat is mogelijk en wij moeten ons verblijden, als wij, katholieken, ook bekwame mensen op alle gebied van het leven hebben. Iedere ge leerde, handwerkman, kunstenaar, sportman, die tegelijk een goed christen is, brengt voor de wereld ons geloof in ere. Maar zoals er zaadkorrels zijn, die in een zeker contrast tot elkaar staan, zodat de bewerking van de ene akker het zaad van de andere schade doet; zo kunnen ook som mige uitingen van het lichamelijk leven het geestelijk leven schaden. Laat ons praktisch spreken. Als de mens zich aan de buitensporig heden, aan het genot van het le ven overgeeft, dan zal de oogst voor alles de kwade gewoonte, de hartstocht zijn; hij zal die genoe gens niet meer kunnen missed. Van de andere kant echter wordt de akker van de geest zo verzwakt, dat deze braak ligt en onder komt. De ziel wordt steeds ongeschikter zich tot het bovenaardse te verhef fen. Omgekeerd is het echter ook het geval; de deugdzame mens, die geheel in het rijk van de geest leeft, verliest de lust in het zinne lijke, aardse genot. De akker van het vlees ligt braak. Op deze wisselwerking tussen geest en vlees wil ik in het bij zonder wijzen. De Heiland spreekt ook daarvan. Men kan niet twee heren dienen, zo verschillende van aard. of (om de vergelijking vol te houden) men kan niet twee zo ver schillende akkers tegelijk bewer ken. Met de verzorging en verwaar lozing van de ene hangt meestal het verval en de verzorging van de andere innig samen... want even wicht tussen de twee levensdomei nen is, om reden van onze mense lijke zwakheid, zo moeilijk te'be-, komen. De Vasten wil ons. naar de geest van onze Moeder de H. Kerk. naar dat evenwicht tussen lichaam en ziel leiden. Daaróm soreekt de Vas- tenprefatie, die de Kerk van Ar-' woensdag tot Passie-Zondag, dag in dat uit bidt, alzo: «Want door het lichamelijk vasten onderdrukt gij de boze neigingen, verheft gij de geest, deelt gij kracht tot deugd en de beloning er voor mee.Of om het moderner te zeggen: met ons lichaam te trainen en te ver soberen. krijgen we een klaardere geest, die ons van veel"kwaad weg houdt en de beoefening van de deugd vergemakkelijkt. Laten we ook daaraan denken in deze heilige Vastentijd. De ver sobering naar het lichaam geeft ons zielekracht, en de versterking van onze ziel bezorgt ons meer le- vensvit.aliteit. Mochten dat onze moderne men sen, en vooral onze sportmannen begrijpen; we zouden meer dege lijke christenen onder hen gaan vinden en het aantal goede gelo vige mensen, die cp allerlei stoffe lijke terreinen veel schoons pres teren, zou groeien, God ter ere en ons volk ten bate. E. G. op zijn vaderlandse eksteroog ge stampt. Het was aan zijne geleerde bril te zien dat hem dat zwaar op de maag lag. Het manneke heeft er niets be ters op gevonden dan te beweren dat de Inschrijving van deze toe lage op de begroting van Wederop bouw juridisch niet te verantwoor den was. De Kamerleden hebben elkaar eens goed bekeken en gemonkeld. Tuurke bezig horen over de ju risterij is al even erg als een hot- tentot over radar horen bomen. Tuurke meende dat de inge treden stilte vol was van inge houden bewondering vanwege zijn collega's en hij deed er nog een schepke bij. Of liever hij zegde nog eens hetzelfde, onnozel weg, aapachtig. «Ja ja,» zei de Minister, «wij kennen u allen ais 'n flink jurist». En de stille monkellacht, en de ingehouden stilte ontplofte in een bevrijdende schaterlach op alle banken. Tuurke de Sweemer had er ge legen. Hij had zich te hoog geris keerd in de stratosferische ruimte van de juristerij, als een scherp zinnige rechtsgeleerde. Maar nu was hij van zijn pieterstalleke gevallen, armzalig, zielig, ellendig bezweken onder de schaterlach van zijn collega's. VERSTERKTE VEILIGHEID Enige tijd geleden reeds heeft de regering gedacht andere maat regelen te nemen in geval de in ternationale toestand plots moest verergeren. Dit vraagstuk werd na der onderzocht door een aantal commissies. Naar men verneemt zou de re gering 'n ontwerp indienen om een nieuw rechtsbegrip ingang te doen vinden in onze wetgeving', namelijk dat van de versterkte veiligheid Deze toestand van versterkte vei ligheid of van internationale spanning zou vooraf door de Ka mers behoorlijk moeten worden vastgesteld en alsdan het nemen van een aantal besluiten kunnen rechtvaardigen, die men nu in linkse kringen verkeerdelijk als volmachtwetten doodverft. De regering doet er voorzeker goed aan nu reeds te denken aan de maatregelen die zich eenmaal kunnen opdringen. Men zal niet kunnen zeggen dat zij geen voor zorgen heeft genomen of voorbe reidselen getroffen. Voor de rest is de campagne te gen deze wetten vanwege de so cialisten nogal begrijpelijk. Zij hopen immers nog altijd dat de reg-ring deze stap niet zal doen zonder de oppositie uit te nodigen om deel te nemen aan 's lands beleid. PAS. MEERDERHEID? 1 Wij hebben in de tijd dat de j linkse homogenen aan het bewind waren en een schaamteloze benoe- mingspolitiek dreven meer dan een C.V.P.-er horen zeggen: Wacht maar tot de C.V.P. eens aan de j macht komt. Dan zullen al die on- rechtmatige benoemingen teniet gedaan worden en de C.V.P. komt dan aan de beurt. Intussen is de C.V.P. aan de macht gekomen met haar homoge ne regering'. E11 wij wachten nog altijd, want er gebeurt niets. Of liever er is niets veranderd en alles blijft het oude. Een ogenblik hebben wij nog de illusie gehad dat de C.V.P. eindelijk de ferme taal die zij sinds jaar en dag aankondigt ook ging spreken. Maar zij heeft weer haar tong ingeslikt. Toen de benoeming van een lid van de Koloniale Raad ter sprake kwam moest de kandidaat van de meerderheid die 'n Vlaams katho liek was het veld ruimen voor een socialist. In de Raad van State wordt een liberaal franskiljon als eerste voorzitter benoemd en in het Rekenhof een franskiljons katho liek, Tot wat dient dan deze meerder heid? PROGRESSISTEN In het Brusselse verschijnt sedert enkele jaren een vrij confidentieel weekblad met de steun van een chocoladefabrikant in goeden doen, die nog politieke ambities heeft. Het blaadje vertolkt de mening van enkele jonge Brusselse C.V.P.- ers uit de kringen die altijd bereid gevonden worden om steeds weel een nieuwe dialoog aan te gaan met de socialisten in het bijzonder en met de linksen in het algemeen. In deze Waalse middens heeft men blijkbaar nog steeds niet ingezien dat deze houding velerlei gevaren biedt. Men vergeet al te gemakkelijk dat in haast alle volksdemocratieën eenmaal zogenaamde christelijke progressistisclie partijen bestaan hebben. Deze hebben net zo lang stand gehouden tot zij van binnen uit opgevreten werden door hun verkeerde beginselen en wegge vaagd door de communisten. Zij verdienden ook niet beter omdat zij zelf geen ruggegraat hadden en een verbond aangingen met de duivel. Voor enkele weken verscheen in voormeld Brussels blad een studie over 't communisme waarin welge vallig uitgeweid werd over de voor delen en verwezenlijkingen van dat systeem. Deze bijdrage heeft echter nog al wat stof opgejaagd. De Libre Belgiqueis daar dadelijk boven arms opgevallen, temeer omdat deze krant allang een broertje dood heeft aan de opstellers van het weekblaadje. Terecht heeft men in dit verband laten opmerken dat het weliswaar geen zonde is van de vijand te le ren, maar dat men toch best kan beginnen met op positieve wijze te werken aan de uitbouw der chris telijke levensbeschouwing' vooral eer men over het muurtje gaat kijken. Trouwens in de huidige po litieke conjunctuur is het ogenblik allerminst geschikt voor een pro- gressistisch avontuur en een co- quetteren met het gezwam der communistische wereldverbeteraars. TUURKE Bij de bespreking van de be groting van Wederopbouw heeft de Gentse socialist' Tuurke De Swee mer de kans van zijn leven gemist om zijn mond te houden. Dat ex-ravitailleringscontroleurke dat per abuis in de politiek en de Kamer is verzeild werpt zich nu op als verdediger van de weerstanders en het verzet' en de groot-inquisi teur van de politieke gevangenen. Dat niksmandalletje heeft zich verleden week hoog op zijn stelten gezet en zo geleerd mogelijk ge daan. t Maar het spreekwoord zegt dat men beter het achterwerk van een aap ziet naarmate hij hoger klimt. Bij de bespreking van het kre diet voor wederopbouw van de IJzertoren was Tuurke de Sweemer Het verslag' betreffende de Jeugd misdadigheid in Frankrijk dat te Parijs door het Ministerie van Jus titie gepubliceerd werd, verklaart dat in Frankrijk jaarlijks 40 tot 50.000 minderjarigen daden bedrij ven die door het Strafwetboek ge- sanctionneerd worden. In dit cijfer vindt men tevens talrijke delicten die slechts op een strenge vermaning vanwege de po litiediensten uitlopen of zonder meer geclasseerd worden. In 1949 werden 21.185 delinquen ten veroordeeld, waarvan 5.253 door het hof van Parijs. In dit cijfer zijn 17.616 jongens en 3.569 meisjes. In 1912 bedroeg het cijfer dei- veroordeelde delinquenten 13.670 en in 1940 was dit 16.397. Gedurende de laatste jaren no teerde men een tamelijk sterke da ling van het cijfer der mannelijke delinquenten, terwijl het aantal vrouwelijke delinquenten nagenoeg hetzelfde bleef. Het rapport van 't Franse Minis terie van Justitie verklaart deze vaststelling door 't feit dat de jon gens zich meestal schuldig maken aan diefstal, terwijl, bij de meisjes, 'i de ontucht of minstens een tame lijk ernstig wangedraghet delict vergezelt of bepaalt; dit kenschetst in feite de vrouwelijke jeugdmisda digheid. Wat de misdaad betreft, is de verhouding sinds de oorlog niet ge wijzigd. Een half millioen frank prijzen. TREKKING 16 MAART 1951 Boekje van 5 loten: 20 frank. Postrekening 99.726Kaaskerke, Op de derde vraag antwoordt dhr Van Glabbeke dat hij inderdaad beide magistraten onderrichtingen gegeven heeft om zo verklaart hij een strenger optreden tijdens het onderzoek op te leggen. Het feit dat hij onderrichtingen gaf is dus juist, zodat de onafhankelijkheid van de magistraten in het gedrang komt. Op de vierde vraag antwoordt dhr Van Glabbeke zeer voorzichtig dat de rechter van instructie zich nooit beklaagd heeft over een drukking die van hem zou uitgegaan zijn. Maar hij zwijgt zorgvuldig over een drukking, die van andere zijde, on der zijn invloed, wel zou kunnen gekomen zijn. Op de vijfde vraag erkent de oud minister dat, toen hij aan het hoofd stond van het Ministerie van Jus titie, Procureur-Generaal Bekaert naar Veurne is afgereisd om de rechter van instructie aan te spo ren het onderzoek streng door te zetten. Ook dit feit blijft dus, al betwist dhr Van Glabbeke dat de Procureur-Generaal de drukking zou uitgeoefend hebben waarvan dhr Develter reeds gewaagde. HET ANTWOORD In zijn antwoord aan bedoeld blad bekent dhr Van Glabbeke dat hij 5 April 1946 een onderhoud gehad heeft met dhr Delaere en Procureur De Cuyper. Hij betwist niet dat dit onderhoud plaats had in zijn kabinet te Brussel, maar voegt er aan toe dat hij dit enkel deed ten einde zo goed mogelijk gedocumenteerd te zijn over deze zaak, ten einde 'het Parlement te kunnen inlichten en met kennis van zaken in de Kamer te kunnen verklaren dat het Gerecht zijn volle plicht vervult Zie vervolg volgende kolom pf* Een batterij van 5 casserollen in zuiver gepolier- 04 f» de aluminium aan de uizonderlijke prijs van Fr "tU Betaalbaar 115 frank bij aflevering plus §twee maandelijkse stortingen van 115 fr. Casserollen van 18, 20, 22, 24 en 26 cm Gebombeerde vorm volgens cliché. Isolerende émail gelakte handvatten. Zending vrachtvrij op zicht onder Gelieve me vrachtvrij op zicht, onder rembours van 115 fr., uw batterij van 5 casserollen te zenden. Ik zal het saldo in 2 maandelijkse stortingen van 115 fr. WOONPLAATS: Ondergetekende begeert een abonnement op uitgave Naam Gemeente (stad) (Handtekening) (1) Niet vergeten de gewenste uitgave te vermelden. Wanneer ge dit bulietijn Invult, daar na uitknipt en onder open omslag met zegel van 20 centiem opstuurt op het, adres van «Het Wekelijks Nieuws», Gasthuisstraat 19, Poperinge, zorgen wij ervoor dat U enkele dagen daarop het, bezoek krijgt van de postbode, die bij U het geld innen komt. opdat U regelmatig om de week ons blad zoudt ontvangen. De prijs van het verschuldigde be drag kan de lezer steeds nagaan In het kadertje nevens de titel van ons blad. Daar staat: Abonnementsprijs. Belgie tot Nieuwjaar fr. Dit Is het bedrag dat hij dan aan de bod< verschuldigd zal zijn. rue de Savole, 35 St-Gilles-Bruxelles, Vervolg van 1Blad sc/yuwd in verband met Korea of is men tegen Rusland aan 't vech ten gegaan omdat de Noord-Korea- nen de Zuidelijken hadden aange vallen? Neen. Welnu, dan moet men ook in dit geval zich rechtstreeks tot de sa tellieten wenden, want Moskou zou toch antwoorden: adat is onze zaak niet Trouwens wanneer het er om ging protest aan te tekenen tegen de verkrachting van de vredesver dragen door die satellieten, dan werden die protesten ook niet te Moskou betekend, maar recht streek in de betrokken hoofdste den. Die rechtstreekse verwittiging zou trouwens goed passen in het kader van de besprekingen die de Vier Groten binnenkort moeten hebben. Attlee dat de geallieerden van de U.N.O.-strijdmachten niet zouden dulden dat Mac Arthur een tweede maal de 38e zou overtrekken zon der dat zij geraadpleegd toerden. In Washington werd dan bekend gemaakt in tegenstelling met vroegere geruchten dat de ver bondenen iverkelijk zouden geraad pleegd worden en dat men voorlo pig de 38e niet zou overtrekken. De toestand is dus blijkbaar de volgende: men wil aan China nog een zeer goede kans geven om de zaak in der minne te regelen: Chi na baas ten Noorden, de U.N.O. ten Zuiden. En zoals Attlee in zijn rede voor de Britse Kamer zei: Als China een beetje politieke zin heeft dan zal het die occasie aangrijpen en aldus de weg openen voor zijn in trede in de U.N.O. GAAT DE AANDACHT NAAR HET WESTEN Terwijl de pot in het Oosten voortkookt, gaat de aandacht naar het Westen. Is het nu uit zuiver Russische berekening, die reeds de weer standsmogelijkheden in het Oosten aan de tand heeft gevoeld en die zich nu weer eens naar het Wes ten keert Of zocht Rusland, geimpressio- neerd door de krachtdadige Ameri kaanse weerstandswil een tijdelijk compromis op zekere punten in de hoop het Westen weer enigszins in slaap te wiegen Of zijn de besprekingen over een bijeenkomst der vier maar zand in de ogen om een voorbereide aanval der 'Balkansatellieten tegen Tito te verdoezelen? Wat nu ook de reden moge zijn een zaak is zeker: het zwaartepunt van de wereldpolitiek ligt blijkbaar weer en eens te meer in Euro pa. Daar is in de eerste plaats de steeds hangende kwestie van Tito die van lieverlede en practisch stil aan tot de Westerse geallieerden zal moeten gerekend worden. Wordt er nu al dan niet een aan val beraamd tegen Yougc-Slavië met het doel Tito door een Moskou- getrouwe te vervangen? We hebben er geen zekerheid over maar men heeft de indruk dat het niet louter rook is wat daarover verteld wordt. De Clementis-affaire in Tjecko- Slowakije kan trouwens best een facet zijn van een poging tot grote re onderwerping der satellieten met het oog op een verhoogde militaire inspanning in 't algemeen of met het oog op een gecombineerde actie tegen Yougc-Slavië. Het lijkt ons dan ook nodig dat de vrije naties, en vooral Amerika, tegenover die satellieten duidelijke taal spreken en dat zij hen zeggen dat zij een aanval tegen YÓucjo- Slavië niet straffeloos zouden la ten gebeuren, juist zoals zij niet lijdzaam hebben toegezien dat Zuir-Korea overrompeld werd. Wij weten nu wel dat de satellie ten geen aanval zouden beginnen zonder dat het commando daarvoor te Moskou zou gegeven worden, en dat men daardoor kan geneigd zijn te denken: Moskou moet dus gewaarschuwd worden. M.SCH' heeft pien Iklus&pu gewaar.- In de Majoorgracht, het gedeelte van de Vestingen tussen de Rijsel-> poort en het Eilandje, werd door voorbijgangers, in. de vroege mor gen van Woensdag 14 Februari het drijvende lijk ontdekt van Carolus Devliegher, wonende in de Ge vangenisstraat te leper, een 66- jarige jonkman die het beroep van veehandelaar beoefende. Door de stedelijke politie werd hij om streeks 8.30 uur op het droge ge trokken. Men vermoedt dat hij een weinig' onder invloed van drank verkeerde, wat nogal meer voor kwam, en hij met zijn fiets dooi de duisternis misleid, in het water sukkelde. EEN AKKOORD MOGELIJK? Het gehele spel loopt trouwens ovér de wederbewapening van Duitsland. Men kent de lange weg die over dit probleem reeds werd afgelegd en .die geleid heeft tot de beslissin gen van de Atlantische Raad te Londen in September van verleden jaar: principieel akkoord over de wederbewapening van West-Duits- land, maar mits Duitse instemming en na bilaterale besprekingen. Dat leidde dan tenslotte tot de Kremlinsuggestie een conferentie der Grote Vier over het Duits pro bleem, waarop de Westelijken heb ben geantwoord: akkoord voor de conferentie maar niet over Duits land alleen. En uit geruchten dia uit Was hington, zowel als uit Parijs en Londen komen, blijkt dat de West machten zeer duidelijk en kordaat zullen stelling nemen als volgt: geen ivederbewapening van Wesi- Duitsland als gij Oost-Duitsland ook weer ontwapent en als gij de bewapening van de Balkansatellie ten terugbrengt tot tvat ze volgens de vredesverdragen moest beperkt blijven. Of dat veel succes zal hebben is een andere vraag. En dat Moskou er alles zal op zetten om tijdens die conferentie in West-Duitsland mas samanifestaties tegen de wederbe- ivapening op touw te zetten lijdt geen twijfel. Daarmee zullen zij dan willen bewijzen dat de Westmach ten zó niet moeten dreigen met een wederbewapening van West-Duits land aangezien de Duitsers er zelf niet willen van weten. Men mag nochtans niet aanne men dat het Kremlin zelf aan zijn eigen spel zal geloven en er be slaat wellicht een kans dat er iets kan tot stand gebracht worden dat de wankele vrede zou kunnen ver stevigen. Wij mogen er niet al te sterk op vertrouwen? Akkoord. Maar wij moeten hopen tegen alle hoop in. Immers, zoals Attic? in de reeds aangehaalde redevoering zegde: Wij verlangen niet beter dan niet te moeten voortdoen met het uitgeven van milliarden voor het aankopen en produceren van improductieve ivapens. liet Westen wenst vrede en over eenkomst en het zal elke kans en elke gelegenheid te baat nemen om te trachten de oorlog en de bewa-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2