VOOR POPERINGE EN IEPER 12 24 Dat leren... droge cijfers Het Kattefeest te leper zette andermaal de Lakenstad in rep en roer Westvlaame Electriciteitsproblemen Het gevecht tegen de dood Zeeramp ter hoogte van Oostende Drievoudige kindermoord wordt berecht voor het Assisenhof van Westvlaanderen Bruggenbouw in Zuid- Westvlaanderen Vermoedelijk 21 opvarenden verdronken Hieuwe vooruitzichten - Belangrijke benoemingen Hieuwe Leiebruggen te Menen, Komen en Waasten Wat brengt ons de Ontaarde vader en dochter staan terecht KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG FEBRUARI 1951 Kapitein na zijn redding bezweken BUITENLANDS OVERZICHT pbuji Voor de Beïgisefie Grensarbeiders in Frankrijk VIJFTIG JAAR GELEDEN STIERF PETER BENOIT door F. R. Boschvogel. BOOPDBUREEL ell REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47= JAAR Nr 8 POSTABONNEMENT 1951: België 105 fr. Belgisch Congo 4fr. p. week Frankrijk Holland 4fr. p. week Anderelanden 5fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge. HET Is jaren geleden Pa ter Vyncke was gestor' ven In Congo. «RATTE VYNCKE» schreef Ver- rlest in zijn Twintig Vlaamse Kloppen». Niemand kon het bijna geloven dat die oud- zouaaf van de Paus, oud-onder pastoor van Dadizele, een van de eerste Witte Paters die naar Congo trok, dat die man van ijzer en staal dood was. We lazen, jaren later nog, de brieven van dien stoeren zendeling die de zwarten leerde bidden, maar ook de Blauw voet» en de «Vlaamse Leeuw» leerde zingen. Later reeds waren 't de zwarten die niet geloven kon den dat Pater Segers van Gistel gestorven was. Pater Segers was inderdaad ziek teruggekeerd maar genas en werd bij zijn terugkomst in de missie meer dan koninklijk ontvangen door zijnzwarten. Dat alles is oude geschiedenis ge worden. Oude geschiedenis hoe de Witte Paters hun christenen moes ten bewapenen om de slavenhan delaars aan het Tanganikameer van hun missies te verjagen. Tot die voorbije jaren behoort ook nog de missionering van de Zusters van Liefde van Gent. Pionierswerk! Congo lag in die jaren t'enden de wereld. Nu: nog een grote dag «vliegen» van uit Brussel! Dat land van menseneters, van dwer gen, van poelen en moerassen, van oerwoud en brousse, van nijlpeer- den, krokodillen en ander onzalig gedierte, is een bloeiende kolonie geworden. Er is niemand zo- onkun dig dat hij niet weet welke grote rol Congo speelde in de voorbije oorlog. Er is niemand zo onkundig dat hij niet weet hoe andere lan den met schuine ogen loerden naar Congo, die niet weet wat Congo met zijn koper, met zijn uranium en zijn andere bodemschatten nu betekent. Maar over die schatten en rijk dom heb ik het niet. Ik heb het wel over cijfers. Cij fers zijn droog maar kunnen soms geweldig veel betekenis hebben. Zijt ge ooit te Antwerpen ge weest... vroeger, als een Congoboot afreisde? Ieder keer waren er zen delingen mee. Paters, Zusters, Broe ders. Het was een ware rush van zendelingen naar onze Ko lonie. Geen orde, geen congregatie of ze eisten hun deel op om het zwarte land te helpen beschaven. Denkt U diait maar goed inwij zouden een land beschaven dat ons helemaal onbekend was en 86 maal zo groot is als België. Beeldt U dat NU in. Wat was het dan een bedrijf en beweging bij die Congoboten! Het afscheid van de zendelingen was ieder, maal een geweldig, pakkende gebeurtenis. Ge ttioest een hart van lood hebben om ongevoelig te blij ven. De «besten» van de onzen gingen heen om dat groot avontuur te wagen: primitieve mensen te be schaven, van die dompelaars... mensen en christenen te maken. Dat is alles een goed vijftig jaar geleden... 't Is waar er bleef nauw contakt tussen de zendelingen en ons volk; nauw contakt. Was er wel een land in de wereld waar de zendelingen zo populair, zo volks geliefd en zo... talrijk waren als in onze Vlaamse streek, als in West- Vlaanderen? Telt alleen maar de Vlaamse Missiebisschoppen in Con go van af die grote figuren van Mgr Roelens van Ardooie tot Mgr Buyse van Lo, die einde 1950 bis schop werd gewijd. Heel dat stuk Vlaamse ge schiedenis rolt voor mij af, wijl ik de droge cijfers bekijk van 't ver slag over 1949 van het Congolees Gouvernement-Generaal. Congo telt nu ongeveer 11 mil- lioen inwoners; en is ook naar het oordeel van vreemdelingen een prachtkolonie geworden. Die vreem den oordelen natuurlijk eerst naar de... opbrengsten van een land. In derdaad is er reuzevooruitgang ge maakt op dat gebied. Was Congo een zware lastpost voor het moe derland, de toestand is fel gewij zigd en verbetert met de dag. Maar, al is dat geen bijzaak, we weten immers zelf al te goed dat de stoffelijke toestand van een volk invloed heeft op het hele leven, deze belangstelling gaat in de eer ste plaats naar het eigenlijk be schavingswerk. Op die 11 millioen inwoners wa ren er einde 1949: twee millioen vijf honderd drie en dertig duizend katholieken, waaronder vier hon derd negentien duizend katholieke gezinnen. 1 Dat benadert een vierde van de totale bevolking! Ziet gij die cijfers voor U Kunt ge U indenken wat een som werk dat heeft gevraagd? Neen dat is ondoenlijk. Dat is zendelingenwerk waar geen ander kan over oorde len. Hadden onze zendelingen zich niet helemaal weggeschonken aan hun werk, met echte verbetenheid, met nooit versagende volherding, spijts tropische hitte, spijts mala ria en slaapziekte, spijts alle mi series, spijts alle moeilijkheden van binnen en buiten... hoe was dat mogelijk geweest? Scheutisten, Jesuieten en Witte Paters van Afrika staan vooraan in de missionering. Waren er in 1940 3.065 geestelijken waaronder het missiepersoneel, in 1949 was dit getal gestegen tot 3.967. Wie is er verwonderd als ik zeg dat de Vla mingen daar het leeuwenaandeel hebben? Beschaving! We hebben geleerd wat heidense beschaving is. Japan heeft ons dat getoond, China, In dochina en Indonesië leren het ons in onze dagen. Wat zou Congo er nu reeds uitzien was de missie werking niet zo heldhaftig niet zo prachtig gevoerd geweest. Dat is het werk van die zende lingen, van die duizenden Vlamin gen: Priesters, Broeders, Zusters, die vaarwel zegden aan have en huis omwille van de zwartjes het thuisfront. Waarachtig, Vlaan deren heeft zijn zendelingen niet vergeten, noch het missiewerk Wat is rondgegaan, gecollecteerd, ge speeld,... genaaid en gewroet ge weest voor de «missie-zwartjes»? Want het is waarachtig vadertje Staat niet geweest die Voor zienigheid speelde in Congo. ...Een cijfer te meer! Op een begroting van meer dan vier en een half milliard bedraagt de post voor de eredienst9 millioen frank1 Maar best dat ik geen Kamerlid of Senator ben! 't Is jaren geleden. Van een pri mitief volk een beschaafd, christe lijk volk maken in een gebied na genoeg 90 maal zo groot als het moederland, was dat geen hersen schim, geen gewaagde dwaasheid? En nu? En dat is voor 75 het werk van Vlaamse Zendelingen. Zou Congo geen perel zijn aan Vlaanderens kroon? Dat Ieren... droge cijfers. PÉ VLAMYNCK. Woensdagnamiddag jl. werd ter hoogte van Oostende, twee mijl ten Westen van het lichtschip West- hinder, een vaartuig opgemerkt dat zijdelings op de kiel dreef. De zee vaartdiensten uit Oostende, die ge alarmeerd werden, zonden de sleper Zeehond ter plaatse. Het gekapseisde vaartuig bleek een Franse diepzeetrawler te zijn uit Boulopie, namelijk de Due de Normandie die op weg was naar Vlissingen om er te bunkeren. Het is een der modernste eenheden dei- Franse vloot voor de IJslandse vis serij. Nog eer de Zeehond hulp had kunnen bieden was een Amerikaans schip, de American Counsilor de trawler genaderd en slaagde erin de kapitein en zijn broer te redden. Deze hadden zich aan de kiel vast geklampt en zich weten drijvend te houden. Men vreest echter voor het leven van de kapitein. Uit Vlissin gen is geneeskundige hulp aan boord van het Amerikaanse schip gekomen om de slachtoffers te ver zorgen. Naar verluidt waren er nog 20 opvarenden aan boor-1 van de Due de Normandiemen vreest dat zij allen omgekomen zijn. Het ongeval is te wijten aan de woelige zee, waardoor het schip op een zand bank geslingerd werd en kapsside. DE KAPITEIN OVERLEDEN Donderdagmorgen werd gemeld dat kapitein Rigue, die het bevel voerde over de trawler en samen met zijn broer gered werd, niette genstaande de beste zorgen overle den is. Van de andere opvarenden werd nog geen teken van leven ont vangen zodat men terecht vreest dat 21 mensenlevens te betreuren zijn. Het orakel van Moskou EEN PAAR VERGELIJKINGEN Men heeft Stalin soms genoemd: De Paus van het communisme. En die vergelijking -r- ook al mag ze oneerbiedig klinken is niet zo verkeerd. Inderdaad: over de grote proble men doet Stalin en Stalin alleen uitspraak. Ik zou haast zeggen in zaken van communistisch geloof en zedt n En zoals de Paus soms encyclie ken schrijft, zo staat Stalin soms interviews toe. Zoals de encyclie ken dikwijls zeer grote gevolgen hebben, zo ook de stellingnamen van de meester van het Kremlin. Dat is gedeeltelijk het werk van En ook de interpretatie die van beide teksten gegeven wordt is vaak zeer uiteenlopend. Tot zover een vergelijking. Maar, waar een encycliek een vaste tekst is met leerstellige grondslag waarover niet kan ge discussieerd worden, daar zijn de interviews van Stalin meestal raadsels die loutere voorboden zijn van een politiek die men echter pas leert kennen op het ogenblik dat ze verwezenlijkt wordt. Het zijn dus, zoals in de tijd der oude Grieken en Romeinen, echte «orakels-». Inderdaad in die oude tijden wensten veldheren en staatslieden bij voorbaat te weten waaraan ze zich moesten verwachten. En toen gingen zij het orakel raadplegen. Een kip werd opengesneden, of cirkels in de lucht getrokken of andere onzin meer en daaruit werd dan de toekomst gelezen. Maar die heidense priesters of priesteressen waren zeer voorzieh tig. Zij deden altijd zeer duistere- uitspraken, zodanig dat ze na dè gebeurtenissen altijd een uitleg konden vinden die aantoonde dat het orakel juist geweest was. Wel, zo gaat het ook met de interviews van Stalin. Met de catechismus zou men moeten zeg gen: ze zijn duister, vuil en geheel gesteld om te lijden... ER STAAT VAN ALLES IN Eenieder, begaan om de econo mische ontwikkeling en de verdere opbloei van onze Westvlaamse Gouw, zal met belangstelling ken nis nemen van de grondige wijzi gingen aangebracht aan de struc tuur en de statuten van een Elec- triciteitsmaatschappij waarvan de bedrijvigheid in Midden-Vlaanderen is gelegen. Wij zouden grotelijks aan onze plichten van voorlichting tekort komen moesten we deze aangelegenheid niet nader toelich ten. Het gaat om de Belgische Maat schappij voor Electrische Uitbatin gen, waarvan de Maatschappelijke Zetel tot nog toe gevestigd was te Brussel. Deze maatschappij bezit in onze gouw talrijke concessies, even eens een uitbatingscentrale te Noordschote. Op 26 Januari 11. werd er over gegaan tot wijziging der statuten: financiële aanpassing; overbren ging van de Maatschappelijke Zetel en benoeming van Beheerders. Dit alles is verschenen in de bijlagen van het Belgisch Staatsblad op 17 Februari onder nummer 2352. De getroffen beslissingen zijn van zul ke aard, dat ze in de toekomst de Electrische bedrijvigheid in onze Gouw ten zeerste zullen beïnvloe den. Onze Openbare Besturen mogen niet onverschillig toezien en moe ten deze zaak van dichtbij volgen. Vooraf weze het ons toegelaten op te merken aan de leiders der Belgische Maatschappij voor Gas- Electriciteitsbedrijf in West- vlaanderen, dat wij als Vlamingen betreuren dat de Franse taal steeds primeert bij een Maatschappij in Westvlaanderen gevestigd. Van deze gelegenheid hadden de leiders moe ten gebruik maken om van meetaf de statuten in de Nederlandse taal te publiceren. Dit ware niet alleen rechtvaardig maar tevens billijk, temeer daar het bedrijf zich in Westvlaandeden bevindt. De HH. Leden van de Raad van Beheer geven wij de raad kennis te nemen van de brochure De Vervlaamsing in het Bedrijfslevendoor Profes sor Robert Vandeputte (Uitgave van de Katholieke Vlaamse Lands bond). WAT IS ER DAN IN FEITE OP 26 JANUARI 1951 GEBEURD Niets anders dan de voltrekking van een programma door de Di- (Zie vervolg blz. 7.) :-F: Wat er juist in Stalin's inter view staat, dat zullen de lezers ongetwijfeld elders in dit blad te rugvinden. Sommige mensen zullen het mis schien erg, ja schandalig vinden. Stoort U daar niet aan. Beledigin gen en verwijten schijnen nu een maal tot de diplomatieke stijl en de beleefdheidsformules van alle dictaturen te behoren. En de leugens en halve waarhe den, daar zijn we ook al lang aan gewoon. Dat blijft bij het oude principe: lieg maar altijd door, er zal steeds iets van over blijven. Blijven dan de punten die Sta lin heeft aangeraakt. Daar is ook niets buitengewoons in, tenzij dat hij met geen woord over de Duitse kwestie gesproken heeft waarvan het Kremlin nochtans de laatste maanden steeds beweerd heeft dat het hetprobleem van de wereld politiek was. Waar hij het meest over spreekt dat is over demobilisatie, ontwa- pening, het Verre Oosten, de Ver enigde Naties en de kruistocht voor de vrede. Er is echter niets, van alles wat er in staat, dat in onze oren zeer overtuigend klinkt. Rusland kan niet tegelijkertijd een politiek voeren van grote open bare werken en opdrijving van be wapening en strijdkrachten? En waarom niet? Hitier heeft het toch occ gedaan. In een dictatuur is dat trouwens zo moeilijk niet. Men zet iedereen op rantsoen zodanig dat er een minimum aan verbruiksgoederen Hierboven foto van de twee betichten. Links: Jozef Tetaert, vader van Jenny, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid en rechts: Jenny Tetaert, de vrouw die on beestachtige wijze haar drie bloedeigen khi- Steeds verder worden nieuwe problemen uit de weg geruimd om i de netelige Frans-Belgische grens- arbtiderskwestie zo goed mogelijk j te kunnen oplossen. Wat de wettelijke gezinsvergoe dingen betreft, vei nemen we dat zij voor de maanden van Februari en Maart met 20 zullen verhogen, terwijl een definitieve verhoging ivordt voorzien tegen 1 April as. Een nieuw kollelctief akkoord verd te Parijs op 2 Feb'uari jl. afgesloten met het cog op de Fran se textiel-industrie. Wat Noord- Frankrijk betreft, werden volgende bepalingen uitgewerkt: de effektie- ve lonen, alle premiën medfgere- kend, zullen vanaf 1 Februari 1951 met 5 wo'den vermeerderd, ter wijl twesdens een minimumloon van 78 fr. zal worden verzekerd. Wat het verlof bij geboorte aan gaat. stond een Franse Wet van 18 Mei 1946 drie dagen betaald verlof toe bij een geboorte. Dit voordeel werd aan de grensarbei ders onttrokken sedert 1 Juli 1949. Een bijvoegsel aan de Frans-Bel gische kor.ventie voorziet opnieuw voor de grensarbeiders dit verlof van drie dagen zoals vroeger. De betaling hiervan kan reeds worden bekomen voor verlof genomen voor geboorten sedert de tweede helft der maand Januari 1951. Om van dit voordeel te genieten, moeten de grensarbeiders een vraag tot beta ling opstellen op een formulier, dat bij hun Patroon ter hunner be- moet voortgebracht worden. En voor de grote openbare werken heeft men steeds de mensenreserve van de tien- of honderd duizenden politieke delinquenten die in con centratiekampen pardon: weder- opvoedingskampen worden on dergebracht en waarvan de arbeid aan de staat nul frank, komma, nul centimes kost. En hetzelfde met de zogezegde vredesvoorstellen. Stalin verwijt Engeland en de andere Westerse landen die niet te hebben aange nomen. Maar dat die voorstellen over b.v. atoomcontrole en ontwa pening onzin waren, dat voegt hij er liever niet aan toe. Maar wij weten het nog maar al te goed. Stalin wilde dat Ame rika al zijn atoombommen vernie tigde, maar wilde van geen enkel redelijk controleplan waarbij een U.N. O .-commissie alle wapenfabri- caties zosi kunnen nagaan. En toen hij sprak van ontwapening dan was zijn onthutsend voorstel dat elk land zijn effectieven met 10 t.h. zou verminderen. Al ware het nu ook 90 t.h., dat had nog geen zin want op dat ogenblik had Rusland alleen twee en een half maal zo veel mannen onder de wapens als Amerika en Engeland samen. Ook over het Koreaans geschil wordt onzin verteld: de U.N.O. is (Zie vervolg blz. 2.) Een foto-samenstelling uit de Kattefeesten te leper. Onder: Een toneel uit de plechtige rechtszit ting; de graaf met zijn gevolg luistert toe, hoe iegen de kat de doodstraf wordt geëist. Boven links: met Thebaanse trompetten wordt de uitvoering van het vonnis aangekondigd. Rechts van dit beeld bemerkt men de toeschouwers die het werpen der katten afwachten.Uiterst rechts zit de stads- nar die van op het hoge balkon de menigte toewuift met zijn narrenstaf, die hij in de rechter hand houdt, terwijl hij in de linker hand een katje klaar heeft om het over de menigte uit te werpen. De zon was niet van de partij om voor de zoveelste maal Freia de kat te zien ter dood veroordelen voor de aloude leperse lakenhallen. Een nijdige koude wind was in haar plaats gekomen om het geduld van de wachtende toeschouwers op een harde proef te stellen. Toch was de stemming erin, want de wach tende menigte had een rijke keus van fooraantrekkelijkheden voor zich om de tijd te doden en toen de frisse tonen van de Ypriana over de markt weerklonken, stuw den ai de kermistenten en barak ken hun publiek naar buiten, want het groot spektakel, waar leper telkenjare op vergast wordt, zou beginnen. Freia de kat met haar gC7,eHinn.en werden, luid miauwend, voor de rechterstoel van Graaf Arnulfus gesleept. DE IEPERSE HOOGDAG Het was verleden Zondag 18 Fe bruari de zesde uitgave sedert de bevrijding van de traditionele kat- tefeesteri in leper. Weer waren honderden kijklustigen naar de Laksnstede gekomen om 1 er dit volkse feest mee te vieren. Om half vier kwam een kleurige stoet, met de muziekmij «Ypriana» op kop, van uit de Rijselstraat de markt opgestapt. De toeschouwers die er zich reeds aan verwachtten dat het feest zou beginnen kwa men echter bedrogen uit, want graaf Arnulfus die met zijn rijke hofhouding mee opstapte in de stoet, waar de grote zware kat met talrijke kleinere katjes gevankelijk meegevoerd werden, scheen de gure wind niet te duchten en hield er aan eerst nog een wandeling door de stad te doen met zijn kleurrijke stoet. Zo moest nog een uurtje ge wacht en konden de foormannen nog een flinke stuiver verdienen van de kermisgasten. Toen de Ypriana om half vijf andermaal de markt opkwam kon het spectakel, het echte kattefeest beginnen. DE KAT MOET DOOD Freia, een potige zwarte kat van manshoogte die voor de gelegen heid alleen op de, achterpoten liep, scheen precies geen kat om zon- *ssm vermoorde. Voor beu zitteu bou vertMiaets, Mw Demüf en Etoré uit Brugge. ISie vmlaa frfe.gJ Issit&ktos werdt ssöfilislsa.- Triomf op triomf heeft Benoit verder beleefd. Met honderden en duizenden staat de volksmassa zijn cantaten te zingen: De oorlog - De Schelde - De kindercantate - De Van Rijswijckcantate - Vlaanderens Kunstroem, en zoveel andere. Zijn leerlingen veroveren de Prijs van Rome. Zijn Vlaamse muziek groeit en bloeit alom. En elkeen verstilt van ontroering, als hij zijn Derde Fantasie op klavier hoort, zijn Moederspraak hoort zingen, zijn Intrede van Alva te Gent hoort donderen en dreigen. Ach, en zo oneindig veel meer. Sla de lijst van zijn werken na, en ge vraagt u af: waar heeft die vent toch al die moed, al die tijd, en al die inspi ratie gehaald. Doch Loontje komt om zijn BoontjeBenoit voelt de ziekte naderen... en het spook van de dood. Wat zegt hij tegen zijn goede vriend Julius Sabbe? We gaan stilaan naar 1902, Brugge en Kortrijk zullen de zes- honderste verjaring van de Gul densporenslag moeten vieren dat de torens daveren op hun grondvesten. Waarom niet met een massaspel, zoals de Zwitsers hebben gedaan! Hebben wij nu nog niet genoeg ge leuterd met ons toneel? Ik herinn r me, diat ik in 1887, van uit Bayreuth naar huis schreef, toen we het grootse decor op de Wagnerspelen gezien hadden., dat we in Vlaan deren nog een geslacht ten achter zijn, en dat we wel nog een halve eeuw in dezelfde slenter zullen verstrikt zitten. Maar wij zullen durven, mijn dierbare Julius, wij zullen durven te Brugge en te Kortrijk, in 1902, te Kortrijk zullen de triomfante Grocningelegers ze gezingend dwars door de stad op rukken naar het Guldensporanmo- numeüt, waar ze zullen begroet worden door een geweldig groot koor... Zo zet Benoit zijn visioenen voor het nieuwe massaspel uiteen. Ook de Brugse markt heeft hij vaak bekeken, met het oog op een gran dioos Vlaams spel. Zijn geest wordt overstormd door vele vermetele, revolutionnaire plan nen. Die plannen krijgen een grootse en tragische gestalte, want ze zijn de laatste uitspattingen van een geniale levensgeest, die stilaan dooft in lang en donker gemijmer. Het staat in zijn ogen te lezen, het klopt soms wild in zijn hart, het duizelt in zijn bloed en grauwt in zijn gelaat: P. Benoit gaat naar het einde. Zijn vrienden zien hem vervallen, durven er niet over te spreken, maar schudden het hoofd achter zijn rug, ontzet en ontroerd: We hebben hem zo nodig, we kunnen hem niet missen. Gedurende het groot verlof wordt Peter Benoit veel slechter door een grote bloedspuwing. De dokters, De Wandere en Gustaaf Verriest, schrijven hem volstrekt rust voor. Rust voor de man die nooit gerust heeft. Zijn privaat-secretaris, de vurige en onvermoeibare Edward Keurveis, moet de Meester steeds bedwingen: Bedaar, Meester, wacht er mee tot ge weer veel beter zijt. Maar Benoit wil absoluut nog enigs dringende punten afhandelen, vooval een werkje over de herin richting der leergangen op het con servatorium. Hij laat zich weer brand'ousssn zetten. Het is nood lottig voor hem. Doch hij wil nog wat napraten. Zo zit het Duivelke alias Ed ward Keurveis, te vertellen over de eenvoudige doch bekoorlijke manier van harmoniseren van Hubrscht Waelrant in zijn lied Vaarwel mijn broeder», uit Keizer Kareis tijd. Benoit neemt hem een papier- ke uit de handen, schrijft er enkele akkoorden op, bij een eindje melo die uit dit ontroerend schone lied, en zet er bovenHedendaagse wending. (Zie vervolg blz. 2.) der handschoenen aan te pakken De beulsknecht die haar aan d< keten hield mocht er af en toe al zijn macht aan gebruiken en zelfi meer dan een upper-cut van ir ontvangst nemen. De kleine katjes schenen het ge val echter niet zo tragisch op t« nemen en dansten plezierig in hel rond. Waardig begaf Graaf Arnulfus zich naar het verhoog dat tegen de halle stond opgetimmerd. De kermisgeluiden vielen stil en op da! ogenblik zette leper de klok terug tot in de 10° eeuw. Thebaanse trompetten maanden tot stilte aan De Baljuw trad vervolgens naai voren, ontrolde zijn perkament en vorderde tegen de kat zinnebeeld van bedrog, valsheid en ontrouw, voorwerp van superstitie en afgo derij, oorzaak van rampen, onge lukken en... nachtelijk straatla- waai... de doodstraf». Met luid miauw onderlijnden de kleine kat jes elke zin van deze verschrikke lijke eis. De grote kat, Freia in hoogst eigen persoon, werd woes! en ontsnapte zelfs een paar maal aan de waakzaamheid van haai geleider.0 Doch het baldadig kattespei zou niet lang meer duren. Graaf Ar nulfus maakte er korte metten mee en veroordeelde de kat tot de dood straf. Het publiek onthaalde dit vonnis met gejuich en blikte reeds naar het versierde balkon hoog te gen de halletoren aangebracht. Terwijl de grote kat werd weg gebracht tot voltrekking van het vonnis begon de muziek het vro lijke wijsje van bet kattelied, ge- toondicht door de Ieperling Geor ges Van Egroo, te spelen. De kleine katjes die nog op het verhoog wa ren lieten het zich niet aan hun hart komen en dansten een vro lijke kattedans rond het grafelijk gevolg. EEN KATTEREGEN De kattepret was gauw gedaan, 'n paar helpers joegen de kleinen weg want daar was de Nar op het balkon verschenen. (Zie vervolg blz. 2.) De kerk te Harelbeke zoals die er uitzag vóór d« .bombardementen in18.49, BELANGRIJKE WERKEN AKTIEF DOORGEVOERD De bruggenbouw in Zuid-West- vlaanderen wordt zeer aktief door gedreven. Na de Groeningestede krijgen nu ook Menen, Komen en Waasten prachtige nieuwe Leie- bruggen en deze zijn er ook brood nodig. Men bedenke slechts even, dat alleen te Menen reeds langs de houten noodbrug dagelijks door de Diensten van Bruggen en Wegen gemiddeld 3.200 auto's werden ge noteerd en dit, buiten het touris- tisch seizoen. Daarbij kwam nog dat de omleiding van het verkeer, ontelbare verkeersongevallen met zich bracht. De belangrijke werken werden aanvaard door de grote ijzergiete rijen en constructie-werkhuizen te Haine-St-Pierre, en zijn totaal in metaal opgetrokken, waarop dan gebstonneerd wordt. Een nieuwe techniek van plaatsing werd hier voor het eerst door gemelde werk huizen in gebruik genomen en het mag gezegd dat de werken veel minder tijd in beslag hebben ge nomen dan algemeen verwacht. DE BRUG TE MENEN In gereedheid tegen 4 Maart a.s. De brug te Menen, de belangrijk ste der drie nieuw opgerichte Leie- bruggen, werd door de firma aan vaard voor een totale som van 4.800.000 fr., hoewel de Staat een som van 130.000 fr. zal terugwinnen bij de afbraak van de huidige noodbrug. De grootste brug heeft een totale breedte van 14 meter, waarvan 9 m. voor de straat met de tramlijn in het midden en 2,50 m. langs iedere zijde voor de voet paden, die van de weg zijn afge sloten om te vermijden dat voet gangers op straat zouden komen. Nadat de voetpaden gedurende de werden nu ook reeds de tramsporen aangelegd en, naar een werkopzich- ter ons mededeelde laat alles voor zien dat de werken tegen 4 Maart, as. in Volledige gereedheid zullen, zijn. Het werk getuigt van de grote vooruitgang der techniek van onze bruggenbouwers en zal tevens aan deze verkeersader met Frankrijk, het vooroorlogs en tevens typisch uitzicht terugschenken. DE GRENSBRUG TE KOMEN De constructie van het ijzeren gebinte der grensbrug te Komen, is voleindigd en ook hier worden reeds data voor de volledige gereed heid en inhuldiging vooropgezet. De brug werd als het ware gebouwd op de oever, en regelmatig vooruit- geduwd naarmate de verschillende stukken aan elkander konden wor den gebracht. Het totale werk werd verdeeld in vier delen en weegt in totaal 290 ton. De bogen dezer merkwaardige brug hebben een ma ximumhoogte van 12 meter terwijl de grootste stukken van het ijzeren gebinte een gewicht van 6.850 kg. en de kleinste een gewicht van 650 kg. daarstellen. EEN DERDE LEIEBRUG TE WAASTEN Tegen Paasdag ingehuldigd. Even verder langs de Leie, nl. te Waasten, wordt een derde grote Leiebrug afgewerkt welke de twee zustergemeenten zal verbinden. Lange tijd werden hier ook deze belangrijke werken door de winter vertraagd, doch ook hier reeds wordt de laatste hand gelegd aan een nuttig werk. Alle materiaal komt hier hoofdzakelijk van Menen, waar eenzelfde brug met bijna ge lijke afmetingen ligt. Dit laat nog toe tijd te winnen en er wordt medegedeeld, dat de inhuldigings- datum met Paasdag aou kunnen SaHSftXiJte-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1