VOOR POPERINGE EM IEPER 10 14 De Rijdende Kerken reisden af W Zwaar eist verkeersongeval twee doden te Reningelst (Klijtte) Generaal Mac Arthur uit al zip functies ontslagen :en Westvlaamse Electriciteitsproblemen Minister De Taeye bezoekt de Intercom munale voor zu'vering der afvalwaters van de Westhoek President Truman nam belangrijke beslissing omtrent Prijzen en Lonen KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATER \G APRIL 1951 mm BUITENLANDS OVERZICHT Personenauto in botsing met vrachtwagen Tw®e der inzittenden, waaronder een inwoner uit leper, gedood. Twee erg gekwetsten. GENERAAL RIDGWAY VOLGT HEM OP TE TOKIO Naar Loonsverhoging met 5 Lh. vanaf 15 Aptil De Heer Gouverneur met Bestendige Afvaardiging aanwezig. HOOFDBUREEI en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr, 19. Tel. 9 Postcheckr. 47.63.60 PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St 'isstr 12. Tel. 1523 Veurne: M. O HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47» JAAR Nr 15 POSTABONNEMENT 1951: België 95 fr. Belgisch Congo 4fr. p. week Frankrijk Holland 4fr. p. week Anderelanden 5fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19. Poperinge. OENSDAG 4 April '51i achtige taak tegemoet. Zij weten Te Königstein na- maar al te goed wat hen wacht. Zij hij Frankfort, in hebben niets tenzij hun warm hart; Duitsland. j kunnen aan hun haveloos volk niets 't Werd een histo- of bijna niets geven dan dat warm rische dag, ook voor ons, Westvla- hart. En toch moet het een grote, mingen! Voor ons, Westvlamingen, 'een onbegrijpelijk grote troost zijn die mild en breed gaven voor de voor die sukkelaars die niets onder- Oostpriesterhulp; voor ons West- vonden dan onmenselijkheid en Vlamingen, voor die steden en dor- haat, te zien hoe uit genegenheid pen waar nog rondgegaan en rond- en liefde, vreemdelingen, priesters gereden wordt voor dat heerlijk in hun lot komen delen. En dan werk van christelijke naastenliefde. zijn er nog wel bladen en mensen Te Königstein is het groot Semi- 1 die beweren dat de Kerk zich nooit narie opgericht voor de vluchtelin- bekommerde om de kleinen, om de genpriestersvoor die dappere jon- ongelukkigen en verstotenen. ge geestelijken, die morgen zullen i Maar... wij vertellen verder, meeleven het leven van de geplun- I De negen altaren werden in de derde, werkloze, millioenen katholie- bussen opgeklapt, alles werd nog ken, die uit het Oosten naar West- eens nagezien, de chauffeurs namen Duitsland werden verdreven of die hun plaats in, de pastoors zonder erhenen vluchtten. 4 April. Te Königstein waren de reizende kerken toegekomen. Reizende kerken? parochie en zonder kerk voegden zich bij hunchauffeurs, de zware motoren gingen aan 't ron ken... de bussen zetten zich in be weging, reden langzaam voorbij de Negen grote, 15 meter lange, tot... Kardinaal en de aanwezigen; en kapel verbouwde bussen. Die werden met het geld, bij ons en in Holland door het werk Oost- priestsrhulp verzameld, in Neder land verbouwd. Ieder van die groe ne bussen heeft een opklapbaar altaar. Dien Woensdagmorgen waren die negen bussen in vierkant opgesteld, t'~Tn de ssminariegèbouwen en de negen altaren waren in gereed heid gebracht. Honderden mensen waren aan wazig: Kardinaal Frings, de aarts- b'ssrhop van Keulen; Mgr Stal- mrns, abt van Tongerlo; Mgr Harz, Pvsclijk gevolmachtigde voor de vluchtelingenzorg; Mgr Mahler, de verdreven abt van Tepel in Sude ten'and. Er waren tal van «uitgedreven» priesters, Nederlandse en Vlaamse priesters. Er waren ook delegaties: van de studenten aan de Katholie ke !ïcgrs"hool te Nijmegen, van de bo°rer!- en hoveniersgilden, van de Wrstrlanaxse studenten, van al die genen die zich inspannen voor dat hcr'ijk werk. Gelukkig maar dat er nog Neder- lo/adee bt«'!sn zijn die ons medede len c'-t er ts Königstein ook een af vaardiging was uit Westvlaanderen. Crre Vlaamse bladen wisten het n'"t! "relaait Stalmans, abt van Ton- p- i, drósg de mis op aan het al t-ar van de St Bonifacius-wagen. Tong-No is immers het centrum ven de Oostpriesterhulp in Vlaan- d-ren en Nederland. En, anders dan bij ons, het was een heerlijke zonnedag, zonnedag ook voor de honderden die in open lu-ht die mis bijwoonden. Na de mis de pakkende momen ten. De spekpater, Werenfried van Stro aten droeg de kostbare en kos te'? ike gave van de negen reizende kerken over aan Kardinaal Frings. Hij droeg die over namens de schenkers uit Vlaanderen en Neder ig nd. Er was nog een ander ge schenk voor de Kardinaal, namelijk van Vlaamse en Nederlandse pries ters, die zich meldden voor de zie- le-irg bij de uitgedrevenen Kardinaal Frings bedankte. Hij bedankte in 't bijzonder Vla mingen en Nederlanders. Wat de Kardinaal zei was ons naar het hart gesproken. Na alles wat ge beurd is in dat triestig verleden, be wonder ik de Vlamingen en Neder landers, die zo heldhaftig de chris telijke naastenliefde beoefenen, die in ieder bedrukte mens, die in nood verkeert, Christus zelf zien». Dan volgde de meest aandoenlijke plechtigheid. Op hst binnenplein van het Se minarie is een groot missiekruis op gericht. Rond dat kruis schaarden zich de priesters, Duitsers, Neder landers en Vlamingen, die de ziele- zorg op zich hebben genomen van de millioenen ontheemden. Samen baden zij het reisgebed Kardi naal Frings schonk hun zijn zegen en de honderden toeschouwers wa ren zo diep ontroerd dat het groot ste aantal weende en snikte. Die priesters immers gaan de armoede, de miserie tegemoet, ze staan voor een onmenselijke taak. Neen, 't is geen avontuur; ze gaan geen onbe kende, geen mysterieuse of raadsel- wijl er gejuicht, gezongen en... ge weend werd, bolden de negen rei- zende kerken het Seminarie uit en kozen in volle vaart de banen, die leiden naar die millioenen ver strooide geloofsgenoten. Groen zijn de bussen, het groen van de hoop, het groen van de Lente! Mochten die reizende kerken wer kelijk de lente van het vertrouwen en van nieuw leven brengen voor die millioenen uitgestotenen! Dat gebeurde op 4 April 1951 te Königstein. Wat ik over die gebeurtenis schrijf is jammer genoeg maar een kleurloos, dood beeld van de werke lijkheid. Maar de lezers van ons blad moesten toch weten wat er te Kö nigstein gebeurde op 4 April. Onze mensen gaven mild en breed, onze mensen vergeten het werk «Oost priesterhulp niet, zij vergeten die millioenen haveloze geloofsgenoten niet, vergeten onze priesters niet die armer nog dan onze zendelin gen, de armoede, de miserie gingen zoeken om zielen te vinden Met hen vooral blijven wij verbonden. PÉ VLAMYNCK. HET OOG VAN DE NAALD KOREA, WEER HET VRAAGSTUK NUMMER EEN dat die ongelukkige 38e breedte graad nog steeds even belangrijk is r. 7 \én voor het leven van de Korea- Er is niets beter om de relativi- strijders én voor de wereldvrede. Naarmate de U.N.O.-troepen meer teit, de trage gang en het steeds j meer herbeginnen der internatio- I dg 3ge weer genaderd zijn en nale politiek aan te voelen, da.n er plaatselijk overschreden hebben, W fp neemt het Koreaans vraagstuk trekken en geen enkel dagblad te j weer scherpere vormen aan. bekijken, geen radio-uitzending te beluisteren en geen filmjournaal te gaan zien. Vooral, nadat de communisten de vredes- of wapenstilstandsvoorwaar den van Mac Arthur hebben afge- Men vertrekt op een witte Witte wezen laarporLppZ I Zolang die theoretische lijn niet npJr hpnif-Mrtfp Fntimn opnieuw bereikt was, was het vraag- }p rt^pT^ stuk tamelijk gemakkelijk: het eni- slenterenopde Rossio te Lwsabon qg dringend probleem was het mi- p t?„nt?pr^£pZnp' Utalre, nl. de Noordelijken, samen musea, kastelen en kloosters Uezoe- ^net dp Chinesp vriiwillioprs ach- ÏPïè ZrZVnrnrlet £at Het MnnZ Z frZml 7',n toPT-nppmt "politiek vraagstuk kon inmiddels 7,mZprk p7, inT/n'nhiZp Zïr en douce behandeld worden, in ae stelt vast dat de vier plaatsver- de hoop dat men tot een °Plossin9 vangers nog steeds aan 't confZ- IZJÏVnZnrJi01^ 1 Dat is echter niet zo gebeurd, naar een dagorde. En ge constateert En daar staan de troepen van Mac Arthur weer aan die ingebeelde lijn en moet de vraag opgelost worden: wat nu? POLITIEKE MOEILIJKHEDEN Het vraagstuk heeft meteen een bij uitstek politiek uitzicht gekre gen, waarvan de draden zeer door- eenlopend zijn. Aan de ene kant is er de ver houding Verenigde Naties-China en Westelijke Volkeren - Communisme, terwijl aan een andere kant de tendenzen. in Amerika niet gelijk lopend 'zijn met die van Engeland en Frankrijk en dat tenslotte de republikeinen in de States een veel harder en meer Aziatische politiek voorstaan dan de democraten. Qe grote vraag is: mag de 38e weer in massa overschreden worden en tot waar Frankrijk en Engeland zeggen: neen. En de Truman-regering heeft tot nu toe blijk gegeven het met die stelling eens te zijn. Anderen en vooral de Amerikaanse repu blikeinen zeggen: ja. Immers zo redeneren zij: de strijd tegen het aanvallend communisme mag niet opgegeven worden maar inte gendeel uit volle kracht voortgezet. Het is maar wanneer zij verslagen zijn of op het punt staan het te worden dat zij voor een vreedzame regeling zullen te vinden zijn. En de harden schijnen gelijk te hebben. Inderdaad: Mao Tse Tung wil tot nu toe van geen liefde we ten, er wordt gesproken over een lenteoffensief en een zomercam- pagne. Maar... als er moet doorgevoch ten worden, dan wil dat zeggen dat men wellicht weer aan de Mandsjoerijse grens geraakt, dat de Noordelijken zich daarachter terugtrekken en, samen met Chi nese troepen, opnieuiv terugkomen. En zelfs als men Mandsjoeko bin nentrekt en verovert, dan komt men aan de Chinese grens en dat is hetzelfde spelletje... En zo kan men ook aan de Russische grens komen en dat blijft weer hetzelf de.. in de veronderstelling dat Rus land 'zolang zou wachten om zelf toe te slaan. Dus: dat ivordt zo 'n wereldoorlog nieuwe uitgave. En hoelang zouden de Russen liidzadm toezien indien men Mac Arthur de toelating gaf te doen wat hij noodzakelijk acht. namelijk Zie vervolg bis. 2.) Het was al een heel tijdje dat erover gesproken werd, dat onderhandelingen lopende waren tussen de leidende instanties van' de Rijkswacht uit Brussel met de eigenaar van het CASINO «-hotel gelegen op de Rodeberg tot aankoop van dit hotel om het in te richten a"ls Vacantie- en Rustoord van de Rijkswachters en hunne families. Donderdag, 12 April jl., waren de onderhandelaars opnieuw samengekomen en waren ze van uit Brussel aiover leper waar de eigenaar woont naar het Casinohotel gereden om et cit zaak verder af te handelen. Aiover leper zou dan de terugreis leiden... maar het noodlot moeide er zich mee... en voor twee van hen zou het de laatste reis worden. Vrijdag werden enkele Westvlaamss renners, vergezeld van B.W.B -personaliteiten en hun Sporta-Proost E. H. Degeeter, op het Bisdom te Brugge ontvangen door Z. Exc. Mgr Lamiroy. Monseigneur onderhield zich gemoedelijk met de renners en liét zich graag samen met hen fotografiëren. Wij bemerken hier boven v.l.n.r.: dhr Es^sukétSSre' van Sporta, André Noyelle, Gilbert Desmet, G. Ver-ameren, Baudewijn Devos. Briek Schotte, Maurice Blómme, de Sporta-Proost E. H. Degeeter, de B.W.B.-afgevaardigde G. Van de Kerckhove, Z. Exc. Mgr Lamiroy, R. Decock, Sportafgevaardigde D'Hondt, Jaak Hebb en dhr Fernand Cloedt van S. V. Deerlijk. Generaal Mac Arthur, die opper bevelhebber was van de Amerikaan se strijdkrachten in het Verre Oos ten en meteen opperbevelhebber van de U.N.O.-troepen in Korea, werd op Woensdagmorgen jl. door President Truman uit al zijn func ties ontheven. De beslissing van de President werd de Generaal bekend gemaakt bij schrijven vervat in een kleine bruine omslag, waarop in rood het woord Flash(spoed) gedrukt stond. Bijna terzelvertijd hield Pre sident Truman een persconferentie bij dewelke hij de getroffen beslis sing mededeelde. Hij zegde zulks gedaan te hebben omdat de Gene raal zich blijkbaar niet kon vereni gen met de politiek gevoerd door de Verenigde Staten en de U.N.O. Luitenant-Generaal Rldgway, die in Korea was gekomen als opvolger van de verongelukte generaal Wal ker, is benoemd tot opvolger van Mac Arthur, in al de functies die de oud-opperbevelhebber bekleedde te Tokio. Luitenant-Generaal Van Fleet zal op' Korea zelf de plaats innemen van Ridgway. De persconferentie van President Truman, waarvan hier spraak, werd gehouden te 1 uur in de vroege TFÖsvs zijn rondreis in de Verenigde Staten bracht de Belgische Pre mier, dhr PhöMên. ook een bezoek aan het U.N.Ö -hoofdkwartier. Wij bemef-cn h'.er dhr pholien middendie door de Belgische afgevaar digde bij de U.N O., dhr Van Langenhove (links), aan dhr Trygve Lie, bestendig secretaris der U.N.O., voorgesteld wordt. In zijn omreis doorheen de U.S.A. heeft Eerste-Minister Pholien op Maandag 9 April president Tru man, de minister van Landsverde diging Marshall en staatssecretaris Acheson ontmoet. Hij voerde ook een lang gesprek met d'hr Harri- man, Trumans buitenlandse poli tieke raadsman. Deze ontmoetingen zouden heel morgen van Woensdag jl„ opdat het zou samenvallen met het ogen blik van de overhandiging van het bericht aan Generaal Mac Arthur zelf. Generaal-Majoor Courtney Whit ney, secretaris van Mac Arthur, zei dat de oud-opperbevelhebber de boodschap van Truman schitterend had opgenomen. Geen spier van zijn gezicht vertrok, zei Whitney. Nooit bleken zijn kwaliteiten als soldaat beter De beslissing van de President wordt onmiddellijk van kracht. Ge neraal Ridgway werd met een te lefoontje op de hoogte gebracht van zijn nieuwe aanstelling. In de beslissing van President Truman, overgemaakt aan de ont slagen Generaal, wordt de reden o.m. als volgt aangegeven: Met zeer veel spijt ben ik tot het besluit moeten komen, dat Generaal Douglas Mac Arthur de politiek van de regering der Ver enigde Staten en van de U.N.O. in aangelegenheden, welke ver band houden met zijn officiële functies niet onvoorwaardelijk kan steunen. Volledige en grondige bespre kingen over vraagstukken, die met de landspolitiek verband houden, zijn een voornaam be standdeel van het grondwettelijk bestel onzer vrije democratie. Het is echter fundamenteel, dat de militaire bevelhebbers moeten ge leid worden door de politiek en door de richtlijnen, die hun wor den verstrekt volgens de methode, bepaald bij onze wetten en onze grondwet. Vooral in een crisistijd draagt deze overweging een bijzonder dwingend karakter. Generaal Mac Arthur heeft in de geschiedenis een plaats ver worven ais een van onze grootste generaals. De natie is hem grote dankbaarheid verschuldigd voor de buitengewone en uitzonderlijke diensten, welke hij aan het land heeft bewezen. Hierom betreur ik dat ik heb moeten handeiep, zoals ik het mijn plicht acht De beslissing van President Tru man ter zake Generaal Mac Arthur heeft doorheen de hele wereld een grote weerslag gevonden. Te Tokio bracht het enigszins verslagenheid alsook bij de Amerikaanse Republi keinen. Anderzijds was de reactie daarentegen gunstig in Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Oosten rijk, Zweden. Noorwegen en in de Regeringsmiddens der U.S.A. Het Sovj etagentschap Tass gaf onmid dellijk het nieuws vrij. De Zuid-Koreanen zijn er weinig mede gediend, daar zij immers hartelijk zijn verlopen en politiek voorstanders zijn van doortastende De in de loop der laatste maan- loonsovereenkomsten derwijze, dat der aanhoudend rijzende levens- het vaststellen van het rekenkun- duui'te, heeft dezer laatste weken dig gemiddelde van de index der op gebied van prijzen en lonen heel drie laatste maanden zou vervan- wat-'moeilijkheden verwekt. Zo was gen worden door het rekenkundig reeds voor Maart de index der gemiddelde der laatste 2 maanden; klfiirttiandelsprijzen. op 410,4 punten, i De loonschommelingen zouden Zoals reeds in een vorig nummer ziCh voordoen per schijf van 2.5 t.h.. gemeld, had het Algemeen Christen telkens de index der jongste twee Vakverbond de eis gesteld, dat de maanden met 10 punten verspringt GEN. MATTHEW RIDGWAY die tot plaatsvervanger werd be noemd van Gen. Mac Arthur als opperbevelhebber in 't Verre Oosten. dan zou de juistheid van de stel ling van Mac Arthur kunnen blij ken. Generaal Mac Arthur zal naar verluidt worden teruggeroepen naar de States en vermoedelijk zal hij een verklaring afleggen voor de Se naat. Dat een maatregel getroffen werd tegen Gen. Mac Arthur zal nu wel niemand verwonderen en sedert enkele tijd was dergelijke maatre gel zelfs verwacht, gezien de Gene raal vaak maatregelen verdedigde; die regelrecht stonden tegenover de politiek van zijn Regering. Zijn (Zie vervolg blz. 2.) lonen en wedden algemeen zouden verhogen met 5 t.h. en dit vanaf 1 April jl. Deze eis werd naderhand bijgetreden door het A.B.V.V. Van patronale zijde werd hierte gen opgemerkt, dat voor de ver schillende bedrijfstakken reeds ak koorden bestonden, waarbij prijzen en lonen gekoppeld worden, welke trimestriële aanpassingen van de lonen aan de index voorzien van 2,5 t.h. De loonsverhogingen zou den volgens deze akkoorden aldus tot stand komen, maar met vertra ging evenwel op de index, gezien hun driemaandelijkse toepassingen. De vakbonden daarentegen de den gelden, dat de prijsstijging zo hoog en zo snel is gebeurd, dat deze toestand dan ook onmiddel lijke en niet een vertraagde aan passing vereiste, wilde men de koopkracht der werknemers niet verminderen, en vonden dat de geëiste verhoging met 5 t. h. dien de toegepast. Door de vakbonden werd meteen bekend gemaakt, dat bii niet inwil liging van de gestelde eis, beslissin gen zouden getroffen worden en overgegaan tot rechtstreekse actie, o. m. tot stakingen. De Vakbond der Vrije Mijnwerkers gaf intus sen vooropzeg en kondigde staking aan voor de 9 April, zo geen vol doening werd bekomen. In enkele kolenputten kwam het intussen toch tot stakingen, die evenwel slechts van korte duur waren. De Leuvense bankbedienden kon digden hunnerzijds staking aan. Op Maandag jl. werd dan in te genwoordigheid van Minister Van den Daele, een nieuwe bijeenkomst gehouden tussen de werkgevers van de basisindustriën: mijnen, ijzernij verheid, metaalbouw en scheikunde, en de vakbonden Patroons en vakbonden lichtten er andermaal hun standpunten toe. De eersten wensten zich te houden aan de bestaande akkoorden die loonsverhogingen tot gevolg zouden hebben voor de mijnwerkers on middellijk met 2,5 t. h. en ander maal met zelfde procent op 1 Mei; voor de andere bedrijven zouden die verhogingen komen met 1 Mei en 1 Juni. De arbeiders bleven op hun eis van onmiddellijke verho ging van 5 t.h. De werkgevers verklaarden zich tevens bereid het index-cijfer toe te passen der laatste 2 maanden en niet der laatste 3 maanden. Door de Hr Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg werd tenslotte een vergelijk voorgesteld dat vol gende punten inhoudt: Aanpassing van de bestaande In een onzer vorige bijdragen, en nieuwe technische en financiële zou er niet zijn besproken. Dinsdagmorgen zijn de Hr en Mevr. Pholien dan per trein naai New-York vertrokken om vandaar uit het vliegtuig te nemen dat hen maatregelen tegen de communisten. De indruk van velen die het met het besluit van President Truiman houden, kan ais volgt worden sa mengevat: indien de communisten naar België terugbrengen zou, waar j nu werkelijk het conflict in Korea zij dan ook Woensdag jl. toekwa- j willen beperken en het tot een ein- men, na een heerlijke reis te heb- I de brengen, dan hebben zij nu een ben gemaakt. Willen es nog niet bijdraaien, wel op 24 Februari 11., hebben wij er onze spijt over uitgedrukt dat de omvormde Belgische Maat schappij voor Gaz en Electriciteits- bedrijf in Westvlaanderen, Zetel Hoogstraat 22, Brugge, haar statu ten in de Nederlandse taal niet heeft gepubliceerd. Wij hebben met voldoening vast gesteld dat de kwestieuze Maat schappij op 24 dezer, een Buitenge wone Algemene Vergadering harer aandeelhouders bijeenroept. De dagorde vermeldt o.m., onder punt 4. De Vennootschap zal de Nederlandse benaming dragen en onder punt 12. Goedkeuring van de statuten in de Nederlandse taal». Deze wijziging delen wij dan ook graag aan onze lezers mede en ver heugen er ons over dat de Vlaamse taal voortaan bij de B.M.G.E. zal primeren. De taalkwestie opgelost, zal de Raad van Beheer en Directie nu ongetwijfeld van wal steken met voorstellen. Wij hopen dat men niet te veel aanspraak zal maken, al is het in het Vlaams, op onze Vlaamse centen. Wij kunnen im mers deze ook hier best gebruiken en oordelen dat de levering van goedkope strocm het best de Eco nomische heropleving van enze Gouw zou dienen. Wij, en alle electriciteitsverbrui- kers. oordelen dat politiek op elec- triek wel rijmt maar er toch niet goed bij past. Behendigheid in za ken kan zeer gemakkelijk tot on eerlijkheid omslaan. Voor elke po litieke mandataris, hij mag nog behoren tot gelijk welke partij, is het eerst een strenge plicht on voorwaardelijk de Gemeenschap te dienen. Salus Populi suprema lex... is in 1951 ook nog gebiedend voor on ze senatoren, Volksvertegenwoordi gers. Burgemeesters, Schepenen, zonder onze secretarissen uit te sluiten. LUX. Om tot dit nieuwe stelsel van overeenkomsten te geraken, zou een loonsverhoging van 5 t. h. wor den toegepast van 15 April en aldus zouden de lonen in overeen stemming gebracht zijn met het indexcijfer 410. De Minister beveelt dezelfde over eenkomst aan voor de nijverheden die op deze vergadering vertegen woordigd waren en waar nog geen loonsovereenkomst bestaat. Naar verluidt zouden beide par tijen in principe het ministrieel voorstel hebben aanvaard en zullen de verschillende paritaire commis sies nu spoedig moeten vergaderen ter verdere uitwerking en toe passing. Op Dinsdag jl. is het bestuur van het A.C.V. bijeengekomen te Brus sel, om een onderzoek te wijden aan het vraagstuk der aanpassing van de sociale vergoedingen aan de gestegen levensduurte. Het bestuur drong aan op het sooedig doorvoe ren van deze aanpassing, op een verhoging met 20 t. h. van de kin dertoeslagen voor de gezinnen, waar vader en moeder niet allebei loon- trekkerden zijn. en op een hervor ming van de wet op de arbeidson gevallen. DE BOTSING Aan de herberg De Neerberg bewoond door Room Maurits en ge legen langs de grote baan Ieper- Belle, op ongeveer 1 Km. buiten De Clijtte (richting Loker) gebeurde er Donderdagavond, 12 April jl., een akelig verkeersongeval zoals wij er tot nutoe weinig te zien en te betreuren kregen. Op die plaats zouden rond 19 u. twee auto's mekaar kruisen, 'n Opel Capit.in personenwagen en een 5- ton oud-leger kamion. De perso nenwagen kwam van de berg af in de richting naar leper; de niet geladen kamion reed de richting Loker pp. Bij de Neerbergver rijdt, een lange zwenking naar toont de baan, vcor wie naar leper rechts. Het was daar, even voor die bocht in te rijden, dat Odiel Cael, vloerlegger te Komen, de richting' Loker oprijdende, plots uit tegen overgestelde richting een personen auto zag aankomen die bedrogen door zijn snelheid, moeilijk de binnenkant der bocht kon houden en zo, enkele seconden, later, met een afgrijselijk geweld juist achter het stuurkabien, op de laadbak van zijn vrachtwagen aanbotste. Die aanrijding moet, naar het beeld dat we er op de plaats zelf van te zien kregen, verschrikkelijk geweest zijn. HET BEELD DER BOTSING Niemand heeft het zien gebeuren, velen hebben het gehoord en ver klaarden ons, neg met versteldheid op het gezicht, dat het een hels lawijt maakte, dat slechts èen on derdeel van een seconde aanduurde om dan in een akelige, angstige stilte over te gaan. De personenwagen, na met de linkerkant op de vrachtwagen ge botst te hebben, is dan al 3 Si 4 maal op zichzelf draaiende slechts na een 50-taJl meter verder blijven steken tegen een paar meter hoge berm, gekeerd terug in de richting vanwaar hij kwam. Over die af stand, tussen beide auto's, lag de baan bezaaid met duizende stukjes glas en daarin to' taal geradbraakt, merkten we een 6-tal onderdelen van de auto, zoals het afgekraakte linkervoorwiel, een totaal dooreen- gewrongen in drie geplooide deur, andere wieistukken, carrosseriede- len... tot zelfs de rac"» toe was uit de personenwagen g agerd... en daartussen het er. cp ongeveer lü, het andere op cngeveer5 meter van de personenwagen. lagen nog bloedende en gans gebroken en ge kneusde lijken van twee der in zittenden. De personenwagen was de linker kant, van voor tot achter volledig afgerukt. Ook de vrachtwagen was de laadbak volledig van het chasis naar links afgeslagen. Het aanbot sen had ook hem volledig omge draaid en die was dan blijven ste ken tegen de afhankelijke gebou-) wen van De Neerberg Een d.ui-4 aelijk beeld hoe zwaar de botsing; moet geweest zijn, kregen we ver-] der te zierf bij het vaststellen hoej enkele gereedschappen die op de laadbak lagen, door de botsing de lucht inigeslingerd werden en neer-: ploften op het dak der woning waar ze zijn blijven steken. DE SLACHTOFFERS Maar benevens die grote stoffe-; lijke schade vielen, jammer genoegj1 neg mensenlevens te betreuren. De personenauto, die van hef Casino-hotel kwam, telde vier in] zibtenden, ook de stuurkabien var, de vrachtwagen bevatte twee per] sonen, zodat in totaal 6 personer bij deze botsing betrokken waren' Het ergst was het natuurlijk in de personenwagen. Deze bevatte vooraan links da chauffeur uit Brussel, zekere Jear, Depisé, en nevens hem vooraan had plaats genomen de Rijks-t wacht - Commandant, zekere De,: vacht uit Brussel. Langs achter it] de auto, links, zat de eigenaar va» het Casino-hotel, Heer Charles Veri plancken, gepensionneerd rijks-t wachter en wonende te leper, iif de Rijselstraat, waar hij een win-, kei in faience-artikelen uitbaat] rechts van hem, achteraan, zai verder dan nog een vooraanstaand: persoon uit de bureaucratiemidden, der Rijkswacht, uit Brussel. De beide personen die dus links, voor- en achteraan, in de autc plaats genomen hadden, kregei ten volle tie deuk en het zijn dar ook deze beiden, H.H. Depisé er, Verplancken, die, na op slag ge< dood te zijn geworden, dian verdei uit de draaiende wagen, waarvar gans de linkerkant afgerukt was geslingerd werden. Commandant Devacht, die redhti' vooraan zat, had sleohts een on: beduidende hoofdwonde, wijl d« persoon die rechts achteraan za,; er totaal ongedeerd van afkwam.; DE GEKWETSTEN Benevens de wonde van Com-I mandant Devacht, die in de per-' sonenwagen zat, was ook in d< stuurkabien van de vrachtwagen de botsing niet zonder jammerlijk) gevolgen gebleven. De Heer Odiel Cael, eigenaar er' menner van de vrachtwagen, had de handen op het stuur steunende zich weten te vrijwaren en bskwart aldus niet het minste letsel. Slechter was het evenwel gestek met zijn jonge kneoht, de 16-jarige René Mierickx, uit Komen, die ne vens zijn baas plaats had genomen! Door de ruk werd de jongen me het aangeziohit door de zware voor ruit geslagen, deze was aai splinters, en hij werd deerlijk gewond. Beide wangen waren varj (Zie vervolg blz. 3.) Het was op het GemeentehuisGheeraert van Nieuwpoort, Flori- van Koksijde dat de ontvangstzoone van Oostduinkerke, Gevaert plaats had van de personaliteiten, van De Panne; Dewuif F., commis- bij het bezoek van Minister De I saris van de maatschappijDeleye, Taeye. We kunnen vermelden: Ridder van Oulryve d'Ydewalle, gouver neur; de Heer Ollivier, bestendig afgevaardigde en Voorzitter van de Maatschappij; HH. Senatoren Van Buggenhout en Devriendt; Heren Gillan, Smissaert, Loncke, Storme, Bossuyt, bestendig afge vaardigden; Hr Lommez, griffier van de provincie; Kabinetsattaché secretaris van de maatschappij; De Groote, Catrysse, Van Hulle- busch, aannemers. Door Voorzitter Ollivier werd het welkomwoord uitgesproken, waarin hij speciaal de Heer Minister met de Heer Gcuverneur dankte om de betuigde belangstelling en mede werking aan de Intercommunale Maatschappij. In een bondige historiek werd de betekenis onderlijnd van de uitge- Spruyt; Inspecteur Generaal Ber tholet; Inspecteurs-Principaal Pou- voerde werken en de noodzakelijk paert en De Baenst: Di ectauv Prov. heid aangetoond om intenser de Techn. Dienst Deschrijver; Burge- j plannen door te voeren en uit ts meesters Serruys van Oostende, bouwen. Na het bezoek aan het ^Gemeentehuis te Koksijde, waar de hoge per sonaliteiten ontvangen werden, begaven de bezoekers zich naar. de werkterreinen waar de rioolleidingen in aanbouw zijn. De ma-atsohappij, gesticht in 1940 met De Panne, Koksijde en Oost duinkerke, werd later uitgebreic tot Nieuwpoort, Vlissegem, Lom- bardsijde, "Venduine, Oostende Heist, Brugge voor Zeebrugge). De grote werken, thans in uit voering, beogen tot resultaat he afvalwater van de Westhoek t( leiden naar de vaargeul te Nieuw poort. Onlangs werd de riool vana: St André tot op de Groenendijï over 3 km. voltooid. Het bouwer van een rioolgemaal met perslei ding, van de Groenendijk tot aar de zuiveringsinrichting, wordt thans uitgevoerd en is toevertrouwd aar de Firma De Groote en Catrysse voor het rioolgemaal en aan d( Heer Van Hullsbusch "oor het riool Op 27 December 1950 werden 3 persleidingen aanbesteed: De Panne - Koksijde, Koksijde - Oost duinkerke en van de Zuiverheids inrichting naar de vaargeul. Op Ja- tere datum zal tot het bouwen van de Zuiverheidsinstallatie worden overgegaan, met de aanlassing van de bestaande rioolgemalen van Koksijde en De Panne. De Heer Minister De Taeye wtst in een treffende toespraak de ver eniging geluk te wensen, vooral de voormannen, om de degelijk-door] gevoerde activiteiten. De totaliteit van het probleem der afvalwaters werd aangesneden. Meer dan ooit moet de kuststreek ongerept blij ven en de hygiënische levensvoor waarden vervullen. Gepast zinspeelde de Minister op de steun welke Senator Van Bug genhout aan de Maatschappij heeft verleend. Speciaal dankte hij Ir. De leye van Koksijde, die hij de spil van de Intercommunale noemde. Vervolgens werden de werken be zocht, en na een rondrit over de salonbaantjes en banen van Kok sijde wrrd een lunch aan de hoge heren aangeboden.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1