DAG KLAPPER Het Oog van de Naald Socialistische Circusflaminganten Geestdriftige Gouwdag der K. A. te Brugge Tolbeambte uit Foperinge dood gevonden to Antwerpen DE MODERNE Mam* Generaal Mac Arthur uit al zijn functies ontslagen KEIIER KARELSTRAAT, 83, BRUGGE -1:337.39 H. Benedictus Labre tReusachtige 1 brand te Ruirtheke r Kenmerken Draagbaar - vrije ,'arm voor het stoppen der kousen, mou wen, broeken,enz. - valies omvormbaai in ruime werktafel - ingebouwde, motor en licht.-' commerciële koelafparaten Toonzalen, 5 Zuidzandsïraat Brief uit Brussel Benzin® 0,10 fr. duurder WAS UW BABY PUROLZEEP V BIJ EEN KAARTJE UIT AMIENS HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 14 April 1051 Bladz. 2. WEER VAN 14 TOT 20 APRIL e dagen' lengen met 21 minuten. J V/EERSPREUK Mei zal des te wilcler zijn. Is April klaar en rein, ZATERDAG 14 APRIL «,1-I.H. Lidwlne, Valeriaan, Justin, Maxim. Tiburtius. ZOn op te 5.05 u„ onder te 18.38 u. I e',73: Geboorte van Victor De Meyere. ]V 3h>l 3 kif Vlaams letterkundige. Hij trad toe tot de beweging Van Nu en Straksen legde zich toe op de dichtkunst. Later schreef hij romans cn werken over folklore. ZONDAG 15 APRIL 3' Zondag na pasen ■£n|H. An astasia. Crescens, Paternus, -fcffl. Petrus Gonzales. 'i 3Zon op te 5.03 u„ onder te 18.40 u. -lEerste kwartier der maan te 12.55 u. PIÖ7: De Vlaamse letterkundige Cor- '3 nelius Kiliaan overleden. Rij was in dienst van drukker Plantijn als corrector. Van zijn hand verscheen een meermaals herdrukt Latijns - Nederlands woordenboek. !2 MAANDAG 16 APRIL HiH. Benedictus Labre, Drogo. jf.Zoh op te 5.01 u., onder te 18.41 u. '>£38: Geboorte van de groot-indu- strieel Ernest Solvay, die te Couillet de eerste sodafabriek van België stichtte. Solvay werd later lid van het Bel gisch parlement en in 1918 tot staatsminister benoemd. DINSDAG 17 APRIL H.H. Rudolf, Aniceet; Z. Radboud van Leuven. -2 .es J 5Vif It Di'gn op te 4.59 u., onder te 18.43 u. !ti8:77: Geboorte van Pater Emiel Forjj Fleerackers, Vlaams letterkun dige. Zijn voornaamste werken zijn: «Opinies van Proke Plebs Kijkkast en Rei- naart de Vos In de Kempen». WOENSDAG 18 APRIL *1(1'r i hj ;,.A.r-Ides"bald Vandergracht van Veurne, V Apollonius. ■lê -Zon op te 4.57 u., onder te 18.44 u. >60: Geboorte van F. Labori, Frans rechtsgeleerde. Zijn naam als pleitbezorger werd vooral ge- j vestigd in het proces Dreyfus. life6* DONDERDAG 19 APRIL te''1 H.H. Emma, Geruid, Werner, e: t'rsmar, Leona, Leo IX, Paus. M' .n op te 4.55 u., onder te 18.46 u. yOB: Overlijden op 47-jarige leeftijd rïtl - --1 van de Franse natuur- en scheikundige Pierre Curie. Hij ontdekte het Radium, in sa menwerking met zijn echt genote, deze ontdekking be zorgde hem in 1903 de Nobel prijs voor scheikunde. !'-ƒ VRIJDAG 20 APRIL ■J2\: H.H. Agncs, Hildegonde, Oda, &ï),j Marcellinus. j- ^:Zon op te 4.53 u., onder te 18.47 u. rp8';61: Geboorte van Arthur Van Ge huchten, Vlaams letterkundige. Om zijn geneeskundige publi caties over het zenuwstelsel verwierf hij In 1901 de Prijs der Regering. l[4; f ,zc *v« peP Wit1 i 'fee WEERSPREUK :n blij gemoed, doet 't leven goed. lie Volksheilige van de week: Vervolg van 1' Blad Mandsjoeko bombarderen, meer sol daten en meer materieel in lijn stellen en de tegenstanders achter volgen zover als het nodig is? Dat wordt dan een ander vraag teken: terwijl het gros van de Ame rikaanse macht aan Azie gewijd wordt, hoelang zal Moskou dan nog wachten om West-Europa aan te pakken dat dag onvoldoende sterk zal zijn om die aanval af te. slaan? En zelfs indien het Kremlin niet tot die .westelijke actie overgaat, is het dan te verantwoorden gehele Amerikaanse legers in het onmete lijke China te laten rondlopen en een voortdurende guerilla-oörlog te voeren? Is het trouwens politiek te ver antwoorden de militaire actie door Mac Arthur aanc/egrepen te laten voeren wanneer die het gevaar mee brengt een nieuwe wereldoorlog te doen losbarsten? Vooral in' een pe riode wagrin men nog niet opge wassen is om de tegenstander, on middellijk. op de gehele lijn te kun nen het hoofd bieden. Het. ziet.'er bijgevolg een bijna hooploze situatie uit. En toch zal er binnenkort een beslissing moeten vallen. Wat zal ze zijn? MILITAIRE PERIKELEN En intussen zitten de militairen daar. Wat moeten ze doen? Blijven staan op een houdbare lijn die on geveer samenvalt met de 38e of verder doortrekken? Heeft het be grip houdbare lijn trouwens nog zin in een moderne oorlog die nood zakelijkerwijze een grote bewegings oorlog is? Blijven ze staan, dan kunnen de anderen op hun gemakske een nieuw offensief voorbereiden en op een bepaald ogenblik weer met volle macht het Zuiden overrompelen. En dat heeft dus weinig zinOor log voeren is inderdaad vechten en doorvechten tot de tegenstander tot een goed einde te voeren. HET OOG VAN DE NAALD Als wij de toestand, militair en politiek, bekijken, dan moeten wij ons afvragen: hoe zal men daar ooit uitgeraken? Eén zaak lijkt vrijwel uitgemaakt: de communisten hebben allerminst lust om het bijltje er bij neer te leggen of om het op een redelijk akkoord te gooien. Anderzijds komt liet ons voor dat het voor Amerika en het Westen een onbegonnen taak is de oorlog tegen China en Mandsjoeko aan te gaan. Ze zouden er zich totaal in uitputten, terwijl Sovjet-Rusland onaangetast en fris bewaard zou blijven en dat het hen niet moei lijk zou vallen, juist op dat ogen blik, hun kans te wagen en hun slag te slaan. Dat is een risico dat naar ons oordeel niet mag genomen worden. Maar welke is dan de weg die door het oog van de naald loopt? Wel dat is de weg en de metho de die door Moskou zelf gebruikt worden. Het communisme vecht in Korea. Maar vecht Rusland? Bijlange niet. Het laat anderen vechten: Koreanen en Chinezen. Nu vechten wij zelf. Wat we moeten doen is ook anderen laten vechten. Wie? De Japanners? Dat gaat voor 't ogenblik niet. De Zuid-Ko- reanen? Die vechten al, maar die kunnen het niet aan tegen Rood- Clüna. Van Indië is natuurlijk geen spraak. En de andere Zuid-Azia tische volkeren hebben werk genoeg in eigen huis. Maar daar zit nog altijd Tsjang- Kai-Sjejc op zijn eiland Formosa te koekeloeren. Waarom zou men er eeuwig mee voortgaan hem te beletten mee te doen? Omdat men zeer slechte herinneringen heeft aan een vorige periode van steun- '3 n r t. -ife'e armeheilige is geboren ln \{48 te Amettes. in Frankrijk. Hij jij 'JfS de oudste van vijftien kinderen, i Q-jjn oom, die pastoor was te Erin, V tm de knaap bij zich, om hem tot ik r't priesterschap op te leiden. Toen fjy .liter in 1766 de pastoor bezweek jn een besmettelijke ziekte, die te in was uitgebroken, stond de arme hicdiptus weer alleen. Hij bood Yb opyolgenlijk aan bij de Trap- fet.eri. waar lfij om zijn jeugdige éftijd afgewezen werd; daarna bij i®-' i Karthuizers en ten Slotte bij de sterciënsers van Sept - Fontaines, t nfW kon hij als postulant opgeno- :C't en. worden, maar hij werd kort na- v]Ch doorgestuurd. 1 .Als een doocGarme bedelaar en in ij diepste ellende doorkruiste hij dan Yr/' ns Europa. Door de wereld werd als een dwaasbespot en ge- 1 fö pond. Langs ongebaande wegen be- |P >ch't Benedictus al.de beroemdste %fldevaartplaatsen: van Loreto naar V ksisië en Rome: vervolgens naar de j1 igraafplaats van de H. Romuald te tbrïano, nadien over Bari weer naar Sime en Loreto en de berg Alverno, i aar St Franciscus de Stigmata van !,,g: pristus ontving; nog bezocht hij f .-t) nsiedeln en de heiligdommen van jli uttsland en Frankrijk, St Jago cle f,.Ji )mpostella, Montierrat en Manresa Spanje, tot hij ten laatste naar S ome wederkeerde en er van uitput- .i'gj'ng bezweek. ,1 Het volk noemde hem de pove- r llo delle quarant'ore Men vond I «m zieltogend op de stoep van zijn .is'.liefde kerk van de Madonna der r.; (euvelen (Santa Maria dei Monti). ëA)Htj was nog slechts een scha- JjEVele. vuile hoop menselijke ellende, hrijft Albert Kuyle. «Toen hem ït leven verliet, liet hij achter zich <Y; I ,:fl leven van honger, stukgelopen y bieten, doorweekte kleren en geen aats om ze te drogen, blaffende en jtende hofsteehonden, vlooien die ,ch in naam van de duivel verme- gvuldigden tot een mantel van uk, huidluis. wanbegrip van haas- ge biechtvaders, wantrouwen van SS %r1ZVwaZnmst°andvMn9 ™ri de Kwomintang? Dat eenicoms.t vrede or ivapenstustana?J-n inderdaad geen ai te plezierige herinneringen en de republikeinen die er in Amerika thans zo hard om roepen zouden er goed aan doen zich te herinneren dat liet een re publikeins generaal ivas die de re gering van de States de raad gaf de steunverlening stop te zetten. Om de Chinese kwestie niet op nieuw op te rakelen en een uitbrei ding van de oorlog te verhinderen? Engeland dat Mao erkende zal er zeker niet ivillen van weten of ho ren. Maar uitbreiding van de oor log, is dat wel juistIn feite is China in oorlog en het enige wat er zou veranderen is dat Rood- China zij eigen macht elders zou nodig hebben dan in Korea, ivat wellicht rap een einde zou kunnen stellen aan het conflict rond de 38e breedtegraad. In feite is de toestand toch de volgende: in Korea vechten het communisme en de vrije volkeren, aan de ene kant blijft de kolos er echter zelf buiten, terivijl de an dere kolos er tot over het hoofd in zit. Door het oog van de naald krui pen betekent in dit geval ofwel de Krepilinmethode zelf toepassen of wel er met alle middelen een spoe dige vreedzame oplossing aan geven. Nu men daar juist aankondigt dat Generaal Mac Arthur iverd af gezet. lijkt men gekozen te hebben om de weg der uitbreiding van het slagveld niet te bewandelen. Men moet dan ook vlug tot een bestand zien te komen of de zaak woi'dt totaal uitzichtloos bereikt is. Maar vechten ze door, dan moe ten ze ook uieten tot waar ze wil len gaan. En niet alleen weten tot op kilometer hoeveel, van welke weg van welk landze willen rijden met hun tanks en hun legertros, maar tot waar ze de oorlog willen uit breiden. En dat zouden ze best onmiddel lijk weien. Want oorlog voeren be tekent ook: verbindingswegen voor de aanvoer afsnijden en wapenfa brieken plat leggen. En die wegen en die fabrieken die liggen meer in China en Mandsjoeko dan in Noord-Korea. Dat ware dus de militaire, politiek van Mac Arthur doorvoeren. Maar als men daartoe besluit, dan moet men ook weten dat het niet genoeg is uit de lucht bommen te gooien, men moet er ook met het landleger gaan en de gebieden be zetten. En dat wordt dan een operatie op de reusachtige schaal van het onmetelijke en onbekende China. Heeft men de massa's troepen en materiaal daarvoor? En ,als men alles op Azië zet blijft er dgn nog genoeg over om West-Europa te beveiligen Zo bekeken sou men geneigd zijn te zeggen: blijven staan heeft geen zin, en vooruittrekken heeft al even min zin. Militair is de toestand uit zichtloos. En het ware hef, moment o.m met een woord van het Evangelie te zeg gen dat het een kemel gemakkelij ker is door het oog van de naald te kruipen dan de oorlog in Korea ül-IV-51) V. WESTERLINCK. tH if ndarrnen, onbeschaamdheid van i J Yt-gevreten dorpspotentaten, en al- >:t )Jd door de verachtende, misprij- jJfli'inde blikken ran de fatsoenlijke ensen in de rug. In Benedictus )bre had het heilige zich verbor- r I m onder het mom van vuil en iserie.(Kuyle)'. {''j ireidde zich bliksemsnel heel Rome ijf jor. De heilige werd begraven voor •»t. Mariabeeld in de Santé Maria dei 1"!< \onti. Een lamme, die zijn lijkkst ;clf inraakte, kreeg op wonderbare wij- )-((.' het gebruik zijner ledematen terug. 'V,-1 Paus Plus IX verklaarde deze Va- '/<f 5bond-voor-de-Heer zalig ln 1880; i sus Leo XIII nam hem in 1881 op Ij' ider de heiligen. l.i Snuif en wrijf Uw valling weg mei fji 1 lampa. Dooi 15 Fr. InKo'olor gratis, lis Apoth. Verkoop en demonstratiewinkels: TE KQRTRIJK, Grote Markt 47 en TE BRUGGE, Steenstraat 60, Op eenvoudige aanvraag, kan U de brochure Nr L.308, of, zonder verbintenis, een kosteloze demonstratie ten Uwent bekomen. (d-1380) J.UCBRI6UIE INGENIEUR A.I.G. lliMuiUJk tf*ePufle£e?i ZWI Installaties voor beenkouwerij'en winkels voor zuivelproducten, koffie* huizen, pasteibakkerijen, winkels voor wild en gevogelte,, koksy enA&d VERVOLG VAN 1" BLAD houding had zelfs aanleiding ge geven tot een meningsverschil tus sen de U.S.A. enerzijds en Enge land en Frankrijk anderzijds, om trent de problemen van het Verre Oosten en de strategie en poli tiek gevoerd in Korea door de Ge neraal. Deze immers had voorge houden dat de bases der commu nisten dienden gebombardeerd in Mandsjoerije, dat- China's kusten dienden geblokkeerd en Tchang- Kai-Shek's soldaten ingevet, wijl daartegenover Frankrijk en Enge land een vredesgebaar tegenover China wensten. Zondag jl. was dan bekend dat President Truman conferentie had gehouden met Generaal Marshall en Generaal Bradley, d-e opperste militaire gezagsleden van de U.S.A., over de houding van Generaal Mac Arthur. Intu&ïen vroeg de Britse pers met aandrang de verwijdering van de Generaal en de Franse Re gering zelf tekende protest aan te gen de verklaringen van Mac Arthur. In de U.S.A. zelf werd meteen vooropgesteld dat de internationa le toestand weeral erg gespannen was en wees men in verband daar mede op volgende tekenen: aan wezigheid van niet-Chinese troe pen in Mandsjoerije (Moskou lo genstrafte dat Russische troepen er aanwezig waren), concentratie van Russische troepen op eerdere punten, o.m. langs de Mandsjoerij- se grens, enz. Dinsdag' kwam dan te Tokio de Amerikaanse Minister van het Le ger, Frank Pace, toe, die er twee uur confereerde met Generaal Mac Arthur. Toen was de afzetting van de Genei-aal nog niet voorzien, maar Woensdag hakte tenslotte de President de knoop door en Gene raal Mac Arthur werd vervangen door een Generaal, die vermoede lijk nu niet meer aan politiek zal doen. Ruim drie duizend jongeren uit ogenblik toen Mgr Lamiroy het po- de Katholieke Actie-groeperingen zijn verleden Zondag 8 April te Brugge samen gekomen voor hun gouwdag. Het werd in het kader van het jubeljaar 1951 een betoging voor de vrede en een bevestiging van trouw aan de Kerk. Te 10 u. werd een. plechtige H. Mis opgedragen door Z.E.H. Kindt, Proost van het J.V.K.A. die aan het altaar bijgestaan werd door Z. Exc.- Mgr Lamiroy. De kanselrede werd uitgesproken door Mgr Cardijn, al gemeen proost der K.A.J. Vergezeld van de muziekkorpsen uit de vrije onderwijsinrichtingen, defileerden de verschillende groe peringen na de mis door de stad. Op de Markt werd d-e stoet in ogenschouw genomen door tal van geestelijke en wereldlijke overhe den, onder wie .Mgr Lamiroy, Gou verneur van Outryve d'Ydewallle, Mgr Cardijn, senator Neels, de volksvert. Deschepper en Eneman en Kanunnik Van der Heeren. De namiddagmanifestaties wer den ingezet met een boetetocht door verschillende straten, waarna te 14.30 u. weer op de Burg werd verzameld, ter bijwoning van het massaspel De Grote Terugkeer samengesteld door W. E. H. J. De- vogelaere, en opgevoerd onder de regie van Armand Wiliems, secre taris van het H. Bloedspel. Tussen het spel in werd het woord gevoerd door Z. E. H. Kan. Dubois die zich verheugde oyer de eenheid die er heerst in de rangen der Westvlaamse Katholieke Actie en die de jeugd opriep om, spijt de verwarring van deze tijden, on wrikbaar trouw te blijven aan de Kerk, concreter gezegd, aan haar vertegenwoordiger Mgr Lamiroy. Ongelukkigerwijze kon het open luchtspel niet voortgezet worden en pioest het wegens de hagelbuien onderbroken worden, precies op het dium zou bestijgen om de aanwe zigen toe te spreken. Nadat het massakoor met aan drang de strofe -had gezongen: Wij komen hier ter Brugse stede, bidden om de vrede», werd de ze gen gegeven met de relikwie van het- H. Bloed. Na deze plechtige manifestatie op de Burg, begaven de deelnemers zich naar de markt waai' door de harmonie Sperregemvan de Normaalschool te Torhout, 'n con cert werd gegeven. Dit was het einde van een geest driftige gouwdag die jammer ge noeg door het slechte weer ver stoord werd. Z. E. H. Leo SVIahieu benoemd tof Pasfoor te St-Jan-ter-Bïezen Zoals wij reeds bericht hebben in onze vorige uitgave, onder de ru briek- van het Kerkelijk Nieuws, werd Z. E. H. Leo Mahieu door Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, tot pastoor benoemd te Watou, parochie St Jan ter Biezen, als opvolger van Z.E.H. Burgraeve, die tot pastoor te Spiere benoemd werd. Z. E. H. Mahieu werd geboren te Wervik op 1 April 1901 uit een landbouwersgezin van 10 kinderen. Hij liep college te Menen en-werd na zijn Seminariestudies in 1928 priester gewijd. Van 1928 tot 1932 was Z. E. H. Mahieu onderpastoor te Leffinge en van 1932 tot 1951, gedurende 19 jaar dus, was hij on derpastoor te Oedelem bij Brugge. Dê' parochianen van St Jan ter Biezen treffen van nu reeds voorbe reidingen om op 22 dezer hun nieu we herder met geestdrift te verwel komen. Zondag 22 April zal het feest zijn op St Jan, de inhalings- stoet wordt te 14.30 u. gevormd aan de tramstatie. De prijs van de benzine is met ingang van 9 April op 5 40 fr. per liter gebracht, hetgeen een prijs verhoging van 10 centimes per liter betekent. Zondag morgen 8 April jl. werd in het stadspark van Antwerpen hot lijk ontdekt van de 26-jarige Ver- straete Willy, afkomstig uit Pope- ringe, zoon van Camiel en Julie Keygnaert. De politie stelde een schotwonde vast aan de rechterslaap. Op het slachtoffer vond men niets der ge wone identiteitspapieren en ook geen enkele geldwaarde meer. Het ging- hier om de 26-jarige tolbeambte Willy Verstraete, die sedert begin 1948 in dez,e dienst werkzaam was. Verstraete was ongehuwd en logeerde op het De Coniuckplein te Antwerpen. De plaats waar men het lijkont- dekte is een half uur van het lo gement van het slachtoffer verwij derd. Door politie en parket werd met de grootste zorg een onderzoek in gesteld. Willy Verstraete was ge kend als een kalme jongen die wei nig of geen verteer maakte en ir. zijn omgeving graag gezien was. Toen men de ongelukkige ontdekte was hij in burger. Uit zeer betrouwbare bronnen vernemen we dat er hier van een zelfmoord geen sprake kan zijn, zoals sommige dagbladen dat Maan dag' interpreteerden. Het slacht offer werd van alles wat het op zich droeg, geld, papieren en arm banduurwerk beroofd, hetgeen wel op roofmoord wijst. Of werd hij, gezien zijn beroep, neergeschoten door onbekenden, die gevoelens van weerwraak tegen over hem in moordaanslag omgezet hebben? De familie van het slachtoffer werd Zondagnamiddag langs een spoedbericht, bij het stadsbestuur toegekomen, ervan verwittigd dat iets ergs gebeurd was en dat hun overkomst naar Antwerpen ge wenst was. Aanstonds reisden de ouders af en kwamen nog- zelfde dag bij het lijk van hun zoon. De begrafenis van het slachtoffer had plaats Zaterdag 14 April j}. te Antwerpen,: in de H. Hartkerk. Aan .de familie Verstraete-Keyg- naert, die te Poperinge ieders ach ting geniet, bieden we onze deelne ming aan bij dit smartelijk verlies. PAPENVRETERS De socialisten hebben dus een congresgehouden te Mechelen. Zij zeggen zelf dat het een Vlaams congres was maar zij zijn de enigen om daarvan iets te geloven. Dat zijn me fraaie Vlamingen, die mannen zoals Tuurke De Sweemer, Missiaen, Achiel Van Ackere en Anseele. Als wij moeten wachten tot die Vlaamse leeuwen in hunne frak schieten om het land te red den dan zijn we goed geleverd. Al die mooie mannetjes zijn in de eerste en in de allereerste plaats socialisten en niets anders. Hun flamingantisme komt bij hen maar op de zeveh en dertigste sport. Zij hebben Vlaanderen ontdekt zes jaar na de bevrijding als een oud lief waarmee ze ongaarne weer op straat komen. Zij zijn nog be schaamd, die zoe-twaterflamingan- ten van tussen de donkeren en de klaren, en daarom hebben ze op hun Vlaams Congres geen leeuwen vlag durven uitsteken en de Vlaam se Leeuw niet durven zingen. Cir cusflaminganten van het 25* uur. Misschien mochten ze niet van Max Buset. Ze hebben zich zo braaf moge lijk gehouden en maar heel ter loops over Vlaamse aangelegenhe den gepraat. Wat weten zij er ook over? Zij waren veel meer wel be spraakt toen ze op vertrouwder terrein geraakten en het probleem van de schoolstrijd en van de cleri- calisatie in het Vlaamse land kon den behandelen. Dat zijn voor de socialisten natuurlijk de hoofdpro blemen in de Vlaamse strijd. Kamiel Huysmans heeft daar zijn woord over gedaan. Waarover kan de man ook verder spreken dan over de schoolstrijd, Reinaert de Vos, en zijn reizen naar Palestina? En ook de kleine pietjes van de B.S.P. hebben hun duit in het zakje gedaan. De primair Tuurke De Sweemer heeft als een manhaftige revolu- tionnair de clerikalen in Vlaande ren aangevallen. Dat is nog eens een held zie, een echte... mondheld, een manne- tjeskerèl, een mannetjesman, een mannetjesputter van een man. En geleerd en voornaam om van te trillen van ontzag. Missiaen kwam nog net op tijd om als laatste spreker ook nog eens het afgezaagde coupletje te zingen van de strijd tegen de olericalisatie. Tot hun groot spijt hebben de Vlaamse papenvreters te Mechelen ■moeten bekennen dat ze in het land niks niemendal in de pap te brokken zouden hebben zonder hun Waalse vrienden. Daarom zijn ze niet erg ingenomen met de fede ralistische verzuchtingen van som mige Waalse socialisten. Zij geven er de voorheur aan hun ellendig bestaan in de verdrukking van de oppositie verder te slijten in de Belgische eenheidsstaat bij de ge nade van Max Buset en de Waalse socialisten. DE PLATBROEK De liberaal Rey heeft zich kwaad bloed gezet over de vrijlating van Romsée en Poulet en daarover een lange boterham geschreven in de Soir De man zal er al spijt van hebben. Want 's anderendaags werd hij al met de neus in zijn eigen vuil gewreven, lijk sommige katten die traag van aanemen zijn. Laat sommigen zich over deze vrijlatingen ergeren, schreef een krant, wij kunnen dit ;be§t. begrij pen. Maar wij begrijpen niet dat Rey tot die protesterende vader landers behoort. Want die libe raal Rey is helemaal niet zo'n net te meneer en zeker geen zo zuiv-er- karaatse vaderlander. De man heeft wel bij de Duitsers in het gevang gezeten als krijgs gevangene maar zich daar nog al misselijk aangesteld. Hij heeft in het bijzijn van de Duitsers die hem gevangen hielden de sabotageda den van de echte vaderlanders af gekeurd en verder verklaard bij zijn terugkeer in het land te wil len medewerken in het Nationaal kader van de nieuwe economie. Meneer Rey stond ervan te kij ken dat men zo zijn boekje open deed. Hij was nu precies ook niet de man om dezer dagen in de krant te schrijven dat duizende Belgen in Duitse kampen omkwamen, om dat zij zich moedig verzet hadden tegen de politiek van Romsée en Poulet. Aan zulk geschrijf is wel een verbrand luchtje wanneer het komt van een man die zelf zo'n platbroek was voor de Duitsers. Mijnheer Rey zal zich de volgen de keer nog eens extra bedenken. DE BLOEMETJES BUITEN Isabella Blum heeft 't de jongste tijd nog al bont gemaakt. Meer dan eens, onder meer in de Julidagen van 1950 heeft zij samen met haar communistische vrienden de bloe metjes buiten gezet en in sommige grootwarenhuizen een revolution- naire fuif gehouden. Isabella is nu bij de B.S.P. aan de deur gezet. Dat gaat zo in de wereld: met wie ge verkeert wordt ge vereerd. Isabella moet het nu maar met de communisten houden d-e ze niet heeft willen afzweren. Daar is trouwens haar plaats. Men zou eohter naïef zijn te menen dat de socialisten aan Mme Blu-m het gat van den timmerman gewezen hebben alleen omdat zij met de communisten eoquetteerde, Daar is geen sprake van. Isabella werd, volgens de resolu* tie van de algemene partijraad van de B.S.P., alleen uitgesloten omdat zij stelselmatig de tucht verwaar loosde die voor alle militanten van de partij geboden is, op gelijk welke rang. Isabella is eruit gevlogen omdat zij niet wilde luisteren naar Max Buset en daarom alleen. Daarmee weten wij eens te meer- dat in werkelijkheid niets de com. munisten van de socialisten scheidt tenzij dan de ooncurrentie in poli-- tiek en bij het kiezerspubliek. Larock heeft eenmaal geschreven dat de socialisten nooit de commu nisten in de steek zouden laten. Het is nog steeds hetzelfde liedje, SPAAK, ZIENDEBLINB Spaak is de laatste tijd bijzondei zwartgallig. '1 Is daar geen reden voor? Zopas heeft hij een reisje gemaakt naar Amerika ter herinnering van zijn West-Europese en Christelijke de mocratische doopbeloften of daai gaat Pholien zijn mooi werk in de States overhoop halen. Wie weet hoe de Amerikaantjes nu over Spaak zullen denken wanneer Pholien al te veel uit de biecht geklapt heeft. -;.U Voorlopig dan maar gezwegen over de dienstplicht zegt Spaak. - En hij zoekt de horizont af naar andere ongeluksdreigingen. Daar is bijvoorbeeld die prijs stijging. ■»-">- Om van te kluiven! En dadelijk grijpt de nieuwbakken economist naar de pen om bondweg te schrij ven dat de regering de prijzenindex heeft laten stijgen zonder daarte gen iets te ondernemen en dat zij niets doet om de stijgende levens duurte te bekampen. Spaak vergeet echter de tijd van zijn eigen beleid. In deze tijd is de index gestegen van 317 punten tot 403, namelijk van Juni 1946 tot September 1948. Sindsdien is het indexcijfer nooit zo hoog gestegen dan sedert de gebeurtenissen in Korea verleden jaar. Nu bedraagt het 410. Hierbij moet men echter be denken dat de prijsstijging in België niet hoger is dan in or,ze buurlanden en in véle gevallen niet eens zo hoog. De levens standaard is daarentegen in ons land nog niet gedaald wat wel het geval is in sommige andere lan dendie geregeerd worden deer homogene socialistische regeringen, Wij noemen slechts Engeland en Nederland. In Engeland heeft men officieel reeds de aanstaande schaarste in het vooruitzicht gesteld van tex tiel, huishoudartikelen en metaal waren. In Nederland heeft de regering aangekondigd dat de prijzen zullfen stijgen met 12 tot i5 t. h. en dat de prijsstijging hoger zal zijn dan de loonsverhoging. Zopas heeft men nog in dit land nieuwe be lastingen aangekondigd ten bedra ge van ruim drie milliard frank. Wanneer wij daarbij de toestand van België vergelijken mogen wij ons gelukkig achten dat wij tot heden zo krachtig konden weer staan aan de maalstroom der inter nationale prijzenspamiuigen en aai de Hr Spaak uu birt .in de regering zetelt. Immers, toen de tijden nog veel rustiger waren en de oorlogs dreiging veel geringer, was hij niet eens in staat de stijging van het indexcijfer tegen te houden. Spaak is maar een triestige economist. Hij wil uit de oppositie losbre ken en zoekt naar de splinter in het oog van de regering. Maar de balk die zijn eigen ogen eens ver sperde. die ziet hij niet. Ziende blinden zijn de ergsten. raet de zo zachte Opslagplaats volledig uitgebrand. jj Zaterdagavond, 7 April, ora- .reefcs tien uur, is brand ontstaan *Y> i de opslagplaatsen der firma De- ju ancq en Dejonckheere, gelegen op e wijk Vossemolen te Rumbeke. 'ijdens de afwezigheid der bewo- - 1 ers, hadden in de grote hangaar lb e kamions vuur gevat. De viam- ïen, gedreven door een hevige j ind, hadden een gretige prooi aan 'I e benzine, een stapel oude auto- V] anden en houten kisten. Verschei- ene ontploffingen deden zich voor u de vlammen bereikten een hoog- van dertig meter. De brandweer van Rumbeke was uist nog voltallig bijeen in het ikaal, na de oefeningen van het als alarm en kon in een minimum ijd ter plaatse snellen. De pom- iers konden nog tijdig een grote lazoutreservoir met aarde bescher men. zo niet, ware er zeker een rote ramp gebeurd. Aan de grote uurgloed, die reeds te uitgebreid .'as, viel niets te deen. De brand- leer bleef nog ter plaatse tot de londagmorg-en 5 uur om de omlig- ende gebouwen te beschermen. De rootsje brandramp sedert dertig- aar te Rumbeke, vernielde gans de pslagplaats, twee grote tractors net aanhangwagens, twee kamions. j luizende ledige zakken en honderd luizende kilo's aardappelen. De chade bgdrag^t f«yp f 1.4 Er is niets aangenamer dan op zekere morgen een preptkaartje van een vriend ln uw brievenbus te vinden met een gr-cet uit Zwitserland, St Michel, uit Ro me en Florentië, uit Valencia en Tunis... En deze week ligt er daar een on schuldig kaartje met de kathedraal van Amiens, wacht een tweede met een standbeeld: Jules Verne. En een vrien denwoord daarbij. Deze maand is 't bij kans een eeuw en een kwart geleden dat Verne hier overleed. Zo'n profeet! Hij geloofde zijn eigen leugens niet. En toch worden ze door de waarheid van ons atoomtijdperk voorbijgestreefd... Schrijf wel door de jongeren als door de ouderen. Want Jules Verne was niet alleen een fantastische romanschrijver. Hij paarde de fantasie van de roman- tikus aan een diepe kennis van de tech nische en andere wetenschappen die hij daar eens een woordje in Het Wekelijks zeker in hoge mate moet bezeten hebben Nieuws Een vriend die boer werd in de streke van Amiens is 't, die me dat schrijft. Hij leest dus Het Wekelijks Nieuws om met die kennis van zaken, waarmee hij 'een fantastisch reisverhaal in elkaar stak, te kunnen schrijven. Jules Verne zag zijn helden evolueren Goed, we doen mee! Hier zijn we met in een omg-eving die toen nog vcor een de grote profeet Jules Verne, de voor- utopie gehouden werd. Mi 'V. b' speller, die onze jeugd heeft verblijd met de meest fantastische verhalen. Gij moet hem kennen! Wie heeft er niet meer dan eenmaal zijn Reis naar de Maangelezen? En zijn Reis om de Wereld in tachtig: Da gen»? Wie volgde er niet met spanning du avonturen van Kapitein Nemo en zijn Nautilusin Twintig' duizenden mijlen onder Zee»? Wie heeft er niet ge sidderd bij het lezen der vreselijke avon- Behoudens de door hem beschreven ballontochten, die toen wel reeds onder nomen werden, al was het dan ook geen vijf weken aan een stuk, zijn de meeste reisverhalen van Jules Verne opgebouwd op een veronderstelde uitvinding, die hij zelf beschreef en zodanig uiteenzette, dat men die uitvinding werkelijk zag. Herinnert U zijn meesterwerk: «Twin tig mijlen onder Zee De duikboot van Kapitein Remo was turen van de professor en zijn neef die zijn vinding. En hoewel men nu nog geen «Naar het Middelpunt der Aarde» af- twintig duizend mijlen aan een stuk daalden? Wie wenste niet, in de jeugdige onder de onmetelijke oceaan gevaren overmoed zijner kinderjaren, de interes- heeft, zijn de tegenwoordige duikboten santé avonturen mee te maken van de de uitvinding van Jules Verne reeds een stoutmoedige passagiers die Vijf weken heel eind vooruit. Verne vond in elec- in een Luchtballon» rondzwerven? trische batterijen de drijfkracht voor Alhoewel Jules Verne in zijn tijd de zUn onderzees monster. Zijn beschrij- ïn V3 fV Tm»* rt, tv* rrl VI t» 1 A' a l-l 1 1 1 lr /-j 1 r\ grote rpensen aan 't glimlachen bracht, die schouderophalend neerzagen op de producten op de geestrijke schrijver we ving van de geheimzinnige duikboot, die terechtkomt, ons vroeger als een gefantaseerd ding belang inboezemde, berustte werkelijk op in 1914 de forten van Lier beschoot geen verwezenlijking was van wat Jules Verne zoveie jaren te voren veronderstelde? Weliswaar is het kanon van de be ruchte staalkoning uit Verne's verhaal neg niet helemaal verwezenlijkt; de hemel beware ons daarvoor maar zo heel ver zijp we er toch niet meer vanaf en projectielen van een halve nieter doorsnede zijn geen zeldzaamheid meer. De Reis naar de Maanis een ver ondersteld uitstapje paar onze nacht vorstin. Een kolossale holle kog'el wordt door een bijzonder kanon de ruimte inge- slingerd met drie passagiers, drie gefan taseerde helden van Jules Verne. Wie de Maanreis gevolgd heeft, ?al moeten bekennen dat Jules Verne met veel dingen rekenschap hield, die in hem de geleerde vprraden. Hij wist wel dat hij een fantastisch denkbeeld lanceerde; maar zoeken onze tegenwoordige geleer den niet met ijver naar het middel om op de maan te geraken, zij het dan voor lopig maar met een onbewoonde raket kogel? Het gebrek aan een atmosfeer op de maan, laat er elk leven onmogelijk. Maar het is tooh niet uitgesloten dat er vroeg of laat als de techniek vooruit gang blijft maken zoals zij thans bezig is toch eens een kogel op de maan Dit boek maakte een bijzondere opgang en het werd zelfs in een toneelwerk om gezet. De kluchtige sems dramatische en onwaarschijnlijke avopturen van de exen- trieke reizigers vormden destijds een aan- naamste te herinneren; De Reis om de hoger vernoemd en dat in 1863 verscheen. Dan kwam Naar het Middelpunt der Aardein 1864. In 1869 kwam zijn be roemd werk «Twintig duizend mijlen onder Zee» van de pers. Verscjiillende andere werken volgden nog waarop in 1872 zijn «Rfis om de Wereld in tachtig. Dagen» het licht zag, in een tijdperk! dat men daar, ruw geschat, nog een half jaar voer nodig had! We gaan hier al de werken van Jules Verne niet opnoemen. Ze zijn genoeg bekend. Bepalen we ons met aan zijn voor- het is het beste voor bet tere huidje wat er is ea ret krijgen er van die schntti-' ge glanzende haartjesvan.1 Perst. 1 5 Fr. In alle Apoth.; L'i'irrnT' gename lectuur; de lotgevallen van Phi- leas Fogg en Passepartout hebben toen Wereld in 80 Dagen», - «Vijf weken in een Luchtballon- Twintig duizend de wereld aan 't lachen gebracht en het mijlen onder Zee», - «Naar het Mid- boek werd een reusachtig succes. En ook delpunt der Aarde», - «Eldorado, het hier verraadt het slot het verschil in de tijdrekening door van het Westen Monsterkanon van Staalstad- Een schot in de Lucht», - «De Wonder naar het Oosten te reizen waardoor een straal- Een Viotreis- «De reis daj op de reisroute gewonnen werd dat Jules Verne meer wist dan de ge wone romanschrijver die slechts schrijft naar de Maan- Michael Strogoff «Een Kapitein van vijftien jaar», - De Kinderen van Kapitein Grant- In om een aangename lectuur te bezorgen het Land der buitenste Duisternis»^ - zonder zich om het al of niet mogelijke te bekommeren. gens zijn gewaagde veronderstellingen en een principe w_aarop later de duikboten onmogelijkereisverhalen, heeft Jules zouden gebouwd wo-rde-n. Verne het nog mogen beleven dat zijn Hetzelfde geldt voor zijn «Monster- 1 werken een wereldvermaardheid verwier- karucn van Staalstad», het geweldige ners gaan denken? En, om eens te doen zoals Jules Verne gedaan heeft veronderstel, dat er dan toch eens mensen op de maan wonen??? Wat zullen die dan van de aardbewo- Iven en in vele talen overgezet werden, oorlogstuig dat een reuzenprojectiel op Hij heeft de wereldfaam gekend terwijl een ingebeelde stad moest afzenden, khij neg leefde. En tegenwoordig worden Wie zal er beweren dat de «dikke zijn werken nog gelezen en. herlezen, zo- Bertha of het 42 centimeter kanon, dat Wat zou deze grote schrijver onzer jeugdlectuur zeggen, indien hij moest kunnen vernemen dat men onlangs de reis om de wereld in drie dagen afgelegd heeft? We zijn ver van de tachtig dagen... Jules Verne werd geboren te Nantes op 8 Februari 1828. Hij bestudeerde de rechten te Parijs en kwam later in de effektenhandel waar hij gelukkig voor het nageslacht weer uitgegaan is. Teen reeds schreef hij to neelstukken. In 1850 schreef hij een blijspel in ver zen en publiceerde reisverhalen in het tijdschrift Musée des FanrillesDit bracht hem werkelijk talent aan het licht. Grondige voorstudies van zijn on derwerpen, stelden hem in de gelegenheid aan zijn wonderbare reisverhalen een Maar waar Jules Verne's fantasie het grote mate van waarschijnlijkheid te meest overtroffen werd door de werke- geven. lijkheid; is zijn «Reis om de Wereld in tachtig Dagen Het eerste zijner fantastische werken was Vijf Weken in een Luchtballonmet bewondering worden uitgesproken. De Familie zonder naam- Hector Servadac - De strijd tussen Noord en Zuid enz. enz. Jules Verne moet zelf veel van de wereld gekend hebben, want zijn helden treden op in al de werelddelen. In Noord en Zuid Amerika, de Poolstreken, in op en boven de aarde, overal laat hij zijn gefantaseerde typen de meest zonderlinge avonturen beleven. En hij weet deze mede te delen, dat de meest sceptische lezer er toch door onder de indruk komt en de avonturen een zweem van waar schijnlijkheid krijgen. Wat zijn boeken vooral aantrekkelijk maakte, was zijn boeiende verteltrant en zijn kundig ineengezette reistochten die meestal met een of andere bijkomende cipstandigheden, een wedding, een ro mantisch igegeven of een exentrieke -uit vinding gepaard gingen. Julgs Verne overleed te Amiens op 24 Maart. Maar zijn naarn zal nog geslachten ver NOG EEN WEINIG TIJDS Nu zijn reeds drie weken sinds het heilig Paasfeest verlopen. De Verrijzenis van Christus vervulde geheel het denken en streven van de Moederkerk. In de eerste Paas week hield zij ons dagelijks een van de heerlijke verschijningen na de Verrijzenis van Christus voor ogen: op Beloken Pasen zagen wij met Thomas de Heer en mochten de vinger in zijn verheerlijkte wond-- tekens leggen; op de tweede Zon dag schaarden wij ons als schaap jes trouw om de Goede Herder, die ons met, Pasen weer opnieuw heeft verzameld en nu naar de goed? weide van zijn heilige geheimen voert. Tot dusver was de Kerk'ge heel en al oog en 'oor en hart voor de Verrezene. Van vandaag af werpt de Kerk voor de eerste maal een blik in de toekomst van Christus en van ons. Wij moeten niet denken, dat de Kerk mj wegens het scheiden van Christus van de aarde weemoedig en treurig wordt: neen. de Paas- jubel neemt niet af, hij wordt eer der groter. Beschouwen wij slechts het intochtsgezang van de mis van heden: «Jubelt God toe, alle lan den: alleluia; prijst zijn Naam, at leluia; looft de heerlijkheid vap zijn roem: alleluia, alleluia.» De Kerk treurt niet, doch ziet de Heiland gaarne naar de hemel opstijgen, omdat ook zij hier op aarde niet thuishoort; de hemel is haar vaderland en zij verlangt ei naar, haar Bruidegom spoedig lt volgen naar de hemel. Daarmee komt de Kerk ook over onze toekomst te spreken, en ze be reidt er ons toe voor. Zij brengt ons naar het harde, alledaagse leven terug. Zij geeft ons geen rooskleu rige vooruitzichten: zij biedt ons geen paradijs, waarin slechts rozen zonder doornen bloeien; neep, d« Kerk zegt het de pas gedoopte!) en ons zonder omwegen, kort er bondig: het leven van de christen is een hard, zwaar leven, een lever vol leed, vol strijd en beproeving- Het leven van de christen is eer pelgrimstocht naar het hemelse vaderland. Als voor ons het schelden komt, moeten ook wij ons verheugen om dat wij naar onze Hemelse Vader gaan en naar Gods heerlijkheid Het komt er ons op aan, hier op aarde andere Christussen te" zljib zijn Weg te begaan, zijn Waarheid te dienen en zijn Leven te bezitten) Laten we het Christusleven, dat de Verrijzenis van Pasen ons bracht, beleven, doen groeien ln ons en uit stralen over de andere, dan zal bij onze dood geen treurzang moetefl weerklinken, maar een blij Paas- alleluia.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2