itip viering te Poperinge van het 450-jarig bestaan der Straatsburg en Washington DE WEEK IN ONS LAND Koe Mr Jules, olios Hypoliet Ponnecoucke in de vol liep De roman van een Schilder Zondaosermoef] GKLAPPER "nciaal Congres van 't Wonaal Toneelverbond BIJ EXAMENS «u SCHONE MEUBEL* BREIT 12 MAAL VLUGGER Voor geld doet men maar intussen,.. veel, 'i« Langhoirs V te cn opcnluchtloneel herinneren aan Vlaanderens roemrijke Rederijkerskamer te |v !nt Servatlus Stort 85 fr. Provinciale Bede» vaart voor ver minkten DadizeEe Van smokkelaar tot misdadiger En dat is mijn gedacht... i Meubelfabriek uitgebrand te Halewijn In de zevende hennel der liefde Kerkelijk Nieuws HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 12 Mei 1951. Bladz. 2. l* P •■1 honderdjarige vieren is al- ,ni lastige karwei omdat men ,8m altijd moeite moet doen ji los te werken uit gedacli- men het verleden dikwijls e onderscheidt door een wa- gi. Wat moet men dan wel anden wanneer men een 450- iaiioet vieren? En toeh speel- ;T liet te Poperinge klaar om s»e grijpen in de herinnerin- t» een ver verleden bij het j; ier Langhoirs-Victorinen. 's avonds, tot besluit van !Mg, De gecroonde Leersse 'c de verre Middeleeuwen te il tonele gebracht werd, wa- V, alleen de sterke electrische ii pen en de luidsprekers die moderne tijd herinnerden 'h de spelers van het toneel ïen, namen rij die laatste Loring van vóór 450 jaar met ie Binnen 50 jaar doemt ttinnering wellicht terug op San vieren rij vijf eeuwen O der Langhojrs-Victorinncn. JAREN GELEDEN... (t thema werd gans de dag iturd door allen die de jubi- maatsohappij. de Konink- - sederljkerskamer der Lang- iilctorinen. geluk wenste om 5<achtlg jubileum. - is het sermoen der Mis, die G.gen werd om 9 u. in de St y» skerk ter intentie van de «even Gildebroeders, herin- ij] 1. H. Hoenraet in treffende jAi aan de oude Rederijkers- die gesticht werd met als lot geestelijke peil van ons E||i verheffen. i mis geleide de Katholieke lie Ste Ceciliade be. (f.klen der jubilerende maat- .-) naar het stadhuis waar ftv angst plaats greep door '.Edsmagistraat. Nadat de hr fteester de gelukwensen van ö-dsbestuur had overgemaakt (- Langhoirs-Victorinen was J.'teurt aan dhr Muyldermans, ;-er van het N.T.V., om zich jte hulde aan te sluiten, 7 herinnerde aan het groot :»'j in dienst van taal, volk en Ja het aanbieden van de fvwerd door dhr Ernest Van- 'riie, Voorzitter, een bloem- rjrrgslegd voor het gedenk- |%r gesneuvelden. !jv SB ■l ;«v VAN 12 TOT 18 MEI i'efeh lengen met 16 minuten. 1', V/EERSPREUK :,|G, Servaas en Bonifnas 'i vorst in Mei, helaas. ZATERDAG 12 MEI hcraas, Achiel, Nereus, Rijk een Adelinde, ,'hte 4.16 u., onder te 19.19 u. 'Verlijden van Pllsoedski, de ['i iiolse Staatsman én Generaal, i! 1918 werd hij President der ..Jpolse Republiek, na een be- leven als generaal, i.'i ZONDAG 13 MEI ^gfeest van Pinksteren. M-Hass, Esther, Robrecht. Jte 4.14 u., onder 'te 19.20 u. Ji 'bcorte van de, Franse let.ter- Vmdlftè Alphbnse Daudet. Met ij gu romans als Sauho verwierf 'Vuj wereldberoemdheid. Hij j -hreef ook de tekst voor de ,iera l'Arlésienne van Bi- pft. V 'MAANDAG 14 MEI Hiifaas. Erembrecht, ''Trie 4.13 u.. onder te 19.22 u. ri. Cwartièr der maan te 5.32 u. ^■iboorte van de Engelse ro- '0 anschrtjver Hall Caine, die in C ft in 1915 verschenen Kings vnberts Book de geschiedenis t.jn België en zijn Koning be- iSjjareef. DINSDAG 15 MEI Hcloor, Dympha van Geel, Ijl'lapttó de la Salie. V !g voor de landbouwers, v'te 4.12 u„ onder te 19.23 u. lboorte van Metternich, Oos- 1 ïnrijks staatsman die samen tet Taleyrand gans het poli- 'jjifk leven van zijn tijd be- 1 perste. VOENSDAG 16 MEI 'tf1 Quatertemperdag innes Nepotnecemus, Hono- ■t leobald, Ubald, Peregrien. .te 4.10 u., onder te 19.24 u. u >od van John Cockerlll, Bel- ";ch Industrieel. Hij heeft de ttaalnijverheid in ons land jt een hoog peil opgevoerd. jONDERDAG 17 MEI -cal, Bavlon. Eruno, Adriaan. 3te 4 09 u., onder te 19.26 u. ijl .'Od van Coeberger, Vlaams P uwkundlge, die zijn naam '1, "n grote openbare werken b 'chtte. o.m. liet doortrekken "n de Moeren tussen Veume Duinkerken. RIJDAG 18 MEI Quatertemperdag ,1 nantius, Kwijndrecht, Erik, .v an Cantalice. I jboorte van de Russische j .archist Bakounin, die ver spillende Jaren met Karl k-'Jirx samenwerkte. i- WEERSPREUK c(" 't kleine niet begeert yjTt grote niet weerd. y ''ksheilige van de week: RHi DE MSHE1L1GE V 1- 1 ^ste apostel der Nederlanden, tlus, werd in het begin der v in Armenië geboren. Hl] „ar Tongeren, waar hij in 353 hop werd gewijd. Toen de >«n Arius naar onze Btreken n, stond Servatlus bereid de gen de Arlanen aan te gaan. roemde hij het Concilie van bij; ln 346 dat van Keulen, ■ras Servatlus een der welnl- de Arlaanse keizer durfde ■n, In het jaar 374 verdreven pvlgen hun herder uit Ton- IjJ.JJ vluchtte naar Maastricht. van daar naar Rome, om op t,i |i der Apostelen bescherming |i'w, volk af te smeken. Toen ln l! >tad Tongeren door de Hun- tfijOg Atllla geplunderd en plat- werd, verplaatste Servatlus '1 naar Maastricht, waar hij Ijel 384 overleed. Zijn relik- frusten ln de kerk die zijn ■aagt. Telkens als er nood of ^ettelijke ziekte dreigde, wer- allkwleën ln processie rond- V jervaas wordt aanroepen te HsVilvoorde, te Kersbeek, te Jf som en te Schaarbeek in de v'aaskerK. waar vroeger een ,ilirvaas borre stond. Te Mels- 1J; 1 worden de Jasmijnen Sint 1 loemen genoemd omdat ze ,'ve tijd bloeien en omdat ze de staart en de manen te r ;'i' van de paarden die op Sint «yl'prmis te Grimbergen in tie !fS rijden, j ,-crvaas is de derde der TJs- .jj'fr. De eerste 14 dagen van Mei de boeren ook: «da koude v. Stot gtrvfta?- ifï HET CONGRES VAN IIET N.T.V. In de zaal Palace ging vervol gens het Provinciaal Congres door van het Nationaal Toneelverbond. Jammer genoeg was de belangstel ling eerder gering, want voor de 'toneelbeoefenaars waren de twee gehouden spreekbeurten zeker van groot belang. Wij bemerkten afge vaardigden van Oostende en Bre- dene. Dhr Bourdon, Voorzitter van het N.T.V. Westvlaanderen, begroette de aanwezigen en verontschuldigde de afgevaardigden uit Noord- Frankrijk en Zeeland. Door de hr Defrenne, Voorzitter van 't N.T.V. Oostvlaanderen werd vervolgens liet belang aangetoond, voor onze toneelgezelschappen van interna tionaal contact; hij bepleitte het oprichten van Centrale Gezelschap pen die dit contact mogelijk ma ken. Onze toneelgroepen, aldus spreker, zijn geroepen om het in ternationaal begrijpen te bevorde ren, daarom moeten zij op een al truïstisch plan staan. Dhr Muyldermans hield vervol gens een zeer merkwaardige uit eenzetting. Na de lof gemaakt te hebben van de aloude Rederijkers kamers, die eeuwen onze rasflerheid hoog hielden en er op gewezen te hebben hoe deze kamers genood zaakt werden met hun tijd mede te gaan, zette spreker uiteen hoe er thans over toneelkunst en regie gedacht wordt. Toneel is werk van de geest en het is de taak van de regisseur als scheppend kunstenaar, die werkt met zijn acteurs, een schone schijnwereld te doen ont staan. Toneelspelen is het werk van de schrijver en het spel tot een harmonisch geheel verwerken. Na deze vergadering werd aan de Voorzitter der Langhoirs-Victo rinen 'n gulde-diploma aangeboden uit erkentelijkheid voor de ver diensten der maatschappij. STOET, MUZIEK. DANS EN TONEEL De bevolking van Poperinge kreeg in de namiddag haar deel van de feestelijkheden. Het begon met een stoet die om 15 uur aan ving. Muziek en vlaggen trokken voorop, de reus Cyrus was met zijn kabouters van de partij, gevolgd door een figuratie van het bestuur der «Langhoirs-Victorinen» in Mid deleeuwse klederdracht. Meester Ghybe, averechts op zijn ezel gezeten en de kei der keikop pigheid voor zich was er natuurlijk bij terwijl het huidig bestuur der vierende Gilde in burger mee op stapte. De ezel van Meester Ghybe was echter voor vandaag een zeer ge dwee beestje en slenterde gezapig mee, hij werd inzake koppigheid de loef afgestoken door het paard van de middeleeuwse Alpheris of vaandeldrager dat op de markt wild steigerde daar het met ver traging de stoet moest vervoegen die reeds de Vlamingstraat inge draaid was. Een volksconcert door Meester Ghybe's Keikoppengilde besloot de namiddag terwijl !s avonds volks dansen" werden uitgevoerd. Om 21 u. werd dan de kroon op de dag gezet met een zeer geslaag de openluchtvertoning van de Ge croonde Leersse». Jammer dat de luidspreker-installatie zich niet scheen te kunnen aanpassen aan het middeleeuws spel, hetgeen voor gevolg had dat enkel op de eerste rangen het toneel voldoende kon gevolgd worden. Vanwege het bestuur der Lang hoirs-Victorinen ontvingen wij on derstaand bericht dat wij hier graag ter kennis van onze lezers brengen. Het Bestuur van Langhoirs- Victorinen» stuurt een dankwoord aan allen die hebben bijigedragen tot het welslagen van het feest. Het dankt in de eerste plaats het Stadsbestuur voor de bereidwillige hulp en toewijding betoond bij het inrichten van de feestelijkheden. Het dankt de muziekmaatschap pijen, balletgroepen en toneelver enigingen voor hun medewerking. Een bijzonder woord van dank aan de Poperingse gilden en maat schappijen, die op enkele uitzonde ringen na, hun samenwerking be tuigd hebben door hun deelname aan de optocht. Dank ook aan deze die hun jonstebetoond hebben op de steunlijsten en aan alle personen en kringen die uit sympathie een hulde.telegram stuurden aan het adres van de jubilerende gilde. Vervolg van 1' Blad Persoonlijk denken vrij het vol gende: dat men het vetorecht maar late bestaan om aldus Engeland niet tegen het hoofd te stoten. De weg naar een solied verenigd Euro pa loopt toch over gedeeltelijke en technische verwezenlijkingenzoals het Schuman-plan, en de ondervin ding leert dat men daar ook w<eg kan zonder Engeland. In feite zal West-Europa dus st.uk voor stuk groeienook zonder En geland, en icanneer Engeland dan de economische sterkte van dat ver enigd West-Europa zal voelen, dan zal het lopen om er bij te zijn. De theorie is niet altijd van het hoogste belang. DE ZWARTE HOED VAN MAC ARTHUR Mac Arthur is dus dagen aan een gehoord geworden door de Senaats commissies voor Buitenlandse Za ken en Landsverdediging van de Verenigde Staten. Men krijgt te lezen dat. de rap porten over die commissievergade ringen 200 bladzijden of 300.000 woorden tellen. Het grootste ge deelte daarvan werd gecensureerd. Maar het essentiële van de bespre kingen werd toch bekend gemaakt. Én rvanneer men dan bladzijden en bladzijden gelezen heeft en tracht de conclusie te halen uit het getuigenis van Mac Arthur, dan 'heeft men het gevoel dat men in een donkere kamer aan 't zoeken is naar een zwarte hoed die er niet ligt. Hoezo? Welja. Hoe kan men de gehele thesis van Mac Arthur resumeren? Zo: de basissen in Mandsjoerije moeten gebombardeerd worden China moet van uit de lucht be stookt worden en van op zee ge blokkeerd; Tsjang Kai Tsjek moet geholpen worden om van uit For mosa terug het Chinese vasteland aan te vallen. En niemand betwijfelt dat dit militaire gunstige effecten zou heb ben in Korea. Maar dan komen de vragen: en zou Rusland niet tussenkomen en aldus de 3e wereldoorlog ontkete nen? Ik denk van niet, antwoordt de generaal. Daarom en daarom. En zouden de andere U.N.O.-lan den daarmee akkoord zijn? Wij moeten het desnoods maar alleen klaar spelen, zegt de generaal. Ons besluit? Mac Arthur heeft ons niets ge leerd en niets bijgebracht. Immers, op de vraag: Zal Rus land niet tussenkomen kan even goed ja geantwoord ivorden. En ook daarom en daarom. En er blijft dus de vraag open of Rusland al dan niet zou tussenko men. En niemand kan er met ze kerheid op antivoorden. Dat is dan ook niet langer een louter militaire vraag, maar een bij uitstek politieke vraag waarover dus niet de generaals maar de ver antwoordelijke staatslieden moeten beslissen. En da verantiooordélijke staats lieden dat zijn in dit geval niet al leen de Amerikaanse politici, maar de bewindslieden van alle Ü.N.O.- landen die de O.V.V. in die zaak steunen. Als Mac Arthur dan ook op die tweede vraag antwoordt: «we moe ten het desnoods maar alleen doem, dan betekent dat, dat hij zijn land het risico wil doen lopen alleen te staan, d.w.z. verdeeldheid te krij gen in het Westers kamp, juist dat geen dus wat Moskou zo hartsgron dig verlangt om dan met de ene na de andere te kunnen afrekenen en de ene tegen de andere te kun nen uitspelen. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. De generaal schijnt er zich niet van bewust te zijn dat dit practisch het einde van het Atlantisch Pact zou betekenen dat Amerika noch tans even goed nodig heeft als wij zelf. De gehele toedracht van de zaak is dan ook van zuiver politiek ka rakter. Het was dan ook normaal dat de politici de beslissing namen die ze genomen hebben, want de generaal had een domein betreden dat niet het zijne was en hij moest dan ook afgezet worden. Dat blijkt, na het getuigenis dat hij voor de Senaatscommissies bracht, nog duidelijker als te voren. Wij zijn dan ook overtuigd dat de raadslieden van President Tru man, die deze week door dezelfde commissies zullen gehoord worden, liet niet lastig zullen hebben om dat aan te tonen. Door zijn eigen verklaringen heeft Mac Arthur het hen gemakkelijker gemaakt. En ongetwijfeld beschik ken zij over inlichtingen en elemen ten politiekedie de generaal on bekend zijn. Het is zeer begrijpelijk dat Mac Arthur hartzeer heeft wanneer hij denkt aan de soldaten die in Korea vallen omdat hij de nesten, van waaruit de vijand zijn offensieven lanceert, niet mag bestoken. Maar daar ligt de vraag niet. De grote vraag is of het mogelijk zal zijn door aanzienlijke offers in Korea te voorkomen dat er nog veel groter en veel zwaarder moeten ge bracht worden op andere slagvel den. S-V-mt. V. WESTERLINCK. DE BLOKKERING DER GRIEKSE FONDSEN DOOR DE «SOCOBELGE» Na besprekingen te Washington tussen vertegenwoordigers van de regeringen der U.S.A. en van Bel gië werd een akkoord bereikt in zake cfe Griekse fondsen welke ge blokkeerd werden door de maat schappij Socobelge Anderzijds werd een overeen komst bereikt tussen de Belgische Regering en de Socobelge waar in voorzien wordt dat deze maat schappij een afvaardiging naar Washington sturen zal om er een minnelijke schikking te vinden. 225 BELGISCHE VRIJWILLIGERS NAAR KOREA In de loop van deze maand zullen andermaal 225 Belgische vrijwilli gers vertrekken naar Korea, om er ingelijfd te worden in het Belgisch- Luxemburgs vrijwilligersbataljon. In Juni vertrekt dan nog een groep. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 22 tot 28 April 1951 werden per dag gemid deld 144.946 volledige werklozen, evenals 34.289 gedeeltelijke en toe vallige werklozen of in het geheel 179.235 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 1.122 volledig werklozen en van 306 gedeeltelijk en toevallig werklozen. HET TOERISMEVRAAGSTUK De Hr J. Van Houtte, Minister van Financiën, heeft ridder P. van Outryve d'Ydewalle, gouverneur der 4MMi ■0 Provincie Westvlaanderen, ontvan gen, in tegenwoordigheid van de HH. M. Goetg'hebeur, G. Marquet, J, Boon en A. Hanau, die de be roepsorganisatie van het hotelbe- drijf vertegenwoordigden. Gedurende deze audiëntie werd aan de minister een plan voorge steld, ten einde op nationaal gebied het initiatief uit te breiden, dat ge nomen werd door Westvlaanderen, inzake de vergoeding die aan de buitenlandse toeristen wordt ver leend, wanneer zij gedurende een periode van 7, 10 of 14 dagen in on ze toeristische centra verbrijven. PU ROL geneest kapotte handen 11 KR-a-r-st Ilfl' H 11 A'K A1 BRE1TOESTEL VAN ZWITSERS FABRICAAT ALS BREINAALDEN ECHT HANDBREIWERK MM..ui r BON, uit te knippert en terug te zenden, «oor het gratis bekomen vot» brochure No P110 NAAM - -r ADRES - Sovémac Deux Flandres N. V. 47, Grote Markt, Kortrijk. Tel. 255.20. (1780) De gerechtelijke politie, zowel in Jules werd ingerekend toen hij zich De gebrekikigen en verminkten van Westvlaanderen zullen zich op Phikstennaand'aig naar het heilig dom van O. L. Vrouw te Dadizeie begeven. Hun aankomst is voorzien tegen 9.30 uur. Te 10 uur wordt een plechtige Hoogmis met sermoen op gedragen, waarna ommegang in de basiliek. Te 11.30 u. wordt de eigen knapzak aangesproken en ander half uur later begint het plechtig Lof, met toewijding aan de Heilige Maagd. Inlichtingen: Oostende: Stock- 'holmstraat 7. Roeseiare: H. Hor- riestraat 33. Kortrijk; Wijn gaardstraat, 48. Brugge: Oude Burg, 19. Poperinge: Priester straat, 1. Diksmuide: E. H. D'Hoore, Kring. Torhout: Gra- venwtnikelstraat. 20. Blankenber- ge: M. A. Vanoplinus, B. Vandam- mestraat, 29, Uxtkerke. Oostvlaanderen als in Brabant en Henegouwen, heeft momenteel de handen vol om het zondenregister te ontwarren van «Mijnheer Jules», die volgens zijn identiteitskaart eigenlijk Hypoliet Pannecoucke heet. Pannecoucke is een beenhouwer uit Deerlijk, die tijdens de oorlog grof geld verdiende met smokkel handel. Zijn verdachte zaken lie pen vooral over Frankrijk van waar hij bloem en tarwe binnen smokkelde. Hij kende aldus menig spannend avontuur en men vertelt te Deerlijk nog graag van «Mijn heer Jules» verkleed als O.T.-man of als Feldgendarm ln welke ver mommingen hij zijn krachttoeren uithaalde. Te Deerlijk was hij een graag gezien man. Spijtig had de reuk van grof geld hem zodanig te pakken dat hij het duister stiel tje van smokkelen na de bevrijding niet kon laten varen er er liever mee voortdeed- Zijn smokkelpartijen brachten echter vermoedelijk niet genoeg op en mijnheer Jules verzeilde in het kamp der dieven en baanrovers. De politie heeft voor heel dit avontuurlijk leventje gelukkig een stokje kunnen steken en mijnheer spelen zenuwen eengrote rol. Een rustig examen doel U met Mijnhardt's Zenuwtebletten. Koker 1 5 Fr. Alleen in Apoth. Firma IJovckaert Vanrolleótaro Ooitstr. ttl owci Qekendï8fl9 |\oclari 7 aan de politie wilde onttrekken met zich in een stromijt te verbergen. De bandiet heeft zijn aanhou ding niet tragisch opgenomen en is voor de onderzoeksrechter als een openhartig man verschenen. Hij vertelt gewoonweg zijn avonturen en verklikt daarbij zijn handlan gers. Op zijn actief staan diefstal len van geld en auto's, overvallen en baanroof. Ziehier een bloemlezing: October 1948: Hold-up en dief stal van 300.000 fr. te La Louvière; 14 April 1949: diefstal van een auto te Oudenaarde; dezelfde dag diefstal van een vaars te Edin- gen; 16 April 1949: diefstal van fiets, handtas en klederen, te Re»- saix; 6 Mei 1949: diefstal van handtas en geldsom te Houdeng- Goegnies; 25 Mei 1949: diefstal van een auto; 13 Juni, te Chièvres: diefstal van 40.000 fr. met aanran ding op de openbare weg; 1 Juli 1949: hold-up te Obourg. die 381.000 fr. opbrengt. Buitendien is er dus nog de aanslag van Marie- mont en de effectendiefstal die on langs aan 't licht kwam, waar hij met gans de kas van de kolenmij nen op de vlucht sloeg. Op zijn re kening staat ook de diefstal van postzakken ter gelegenheid van de overval op een trein bij de Lui- aertbrug" te Kortrijk. Het gerecht is nog niet klaar 'net gans de ontwarring van het i-vgl Pannecoucke en men vei^ ooedt meer en meer dat mijnheer Jules hoge bescherming genoot om zolang zijn roversbaantje onge straft te hebben kunnen uitoefenen. HET BELGISCH AUTOPARK 267.577 PERSONENWAGENS Volgens de cijfers die door het nationaal instituut voor de statis tiek werden bekend gemaakt is liet aantal motorvoertuigen, dienende voor het personenvervoer, van 171 duizend 714 in 1948 tot 221.437 in 1949 en tot 267.577 in 1950 gestegen. Voor de huurauto's en taxis zijn deze cijfers respectievelijk 5.574, 5.524 en 6.022; voor de autobussen 1942, 2.176 en 2.325; voor de vracht wagens van min dan 2.500 kgr.: 39.243, 42.633 en 49.099; voor de vrachtwagens van meer dan 2.500 kgr. draagvermogen: 86.426, 88.178 en 93.142. Wat de motorfietsen en de rij wielen met hulpmotor (zg. brom fietsen) betreft, deze zijn van 108.641 ill 1948 tot 122.472 in 1949 en tot 139.932 in 1950 gestegen. In 1950 bedroeg het aantal mo torvoertuigen in België 569.995 te gen 491.999 in 1949, 421.625 in 1948, 340.210 in 1947 en 255.060 in 1946. In 1939 waren er in België 305.400 motorvoertuigen. OORLOGSKRUIS MET PALM OVERHANDIGD AAN DE STAD OOSTENDE Tijdens een grootse plechtigheid gehouden op Zondag jl. te Oosten de, werd het Oorlogskruis 1940 met Palm overhandigd aan het Ocst- ends Stadsbestuur, door Minister De Greef, als hulde voor wat de stad geleden heeft tijdens de jong ste corlog. EEN INCIDENT IN DE TSJECHISCHE STAND OP DE JAARBEURS TE BRUSSEL Op Zondag jl. bezochten een 6- tal Tsjecken, die hun communis tisch gsworden land waren ont vlucht, de Tsjecho-Slowaakse stand op de internationale jaarbeurs te Brussel. Na gesproken te hebben in eigen taal met de afgevaardig den in de stad zelf, wilde een dei- bezoekers een film opnemen van de stand maar toen gingen de poppen aan het dansen. Het werd een vinnig treffen en er werd hevig geredetwist, tot de politie er bijgehaald werd en de rust herstelde. TWEE MIJNENVEGERS VOOR DE BELGISCHE ZEEMACHT Uit Britse vlootkringen werd ver nomen dat 'binnenkort door Groot- Brittannië twee mijnenvegers zul len worden overgemaakt aan de Belgische Zeemacht. Deze schepen zullen van hetzelfde type zijn als de Adrien de Gerlachedie reeds in Belgische dienst staat. GENERAAL EISENHOWER IN BELGIE Generaal Eisenhower bracht de zer dagen een bezoek aan België en bezocht o.m. eefi paar vliegvel den, Daarna is hij térug vertrok ken, op zijn inspectietocht naar andere landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. AFVAARDIGING VAN DE VLAAMSE OUD-STRIJDERS BIJ DE EERSTE-MINISTER Verzoek tot algemene herziening van het repressie- en epuratiepro- bleem in milde en rechtvaardige zin Een afvaardiging van het bestuur der Vlaamse Oud-Strijders werd door dhr P'holien, Eerste-Minister, ontvangen. Zij vroegen aanvullende subsidies voor de heropbouw van de IJzer- toren en dankten voor het eerste gebaar. Zij zetten hun standpunt uiteen voor wat de legerinrichting betreft en vestigden de aandacht van de Regering op het feit dat de Vla ming zich volledig moet thuis voe len in het leger, en dat de meest stipte eerbiediging' van zijn taal vooral moet gewaarborgd worden. Zij vestigden de aandacht van de Regering op de te treffen maatre gelen om de burgerbevolking te beschermen. Spraken hun, verzet uit tegen alle militaire belasting op te leggen aan vrijgestelden. Zij drongen aan op amnestie voor Oud-Strijders, daar zij oorde len dat de verdiensten uit de eerste wereldoorlog hoger moeten geschat worden dan de eventuele fouten tijdens de tweede oorlog. Zij drukten de wens uit dat een algemene herziening van het re pressie- en epuratieprobleem in milde en rechtvaardige zin zou ge schieden en hebben zekere amnes tiemaatregelen bepleit. Dhr Eerste-Minister verklaarde zich akkoord met menig standpunt ingenomen door V.O.S. en beloofde de verschillende wensen aan een welwillend onderzoek te onderwer pen. Voilil zei Emmeranske kort, van gloeiende zever gesproken, hier hebt g'er genoeg. Ge zoudt u afvragen waar dat we met zulke parlé naartoe gaanl Lees dat ne keer. Met de beste wil van de we reld kan ik aan mijn verstand niet knopen dat serieuze mensen zulke zottigheden kunnen schrijven. Ze plooide de gazet open op tafel. Och, een eenvoudige, domme reklame voor tandzeep. Ge kent de historie. Zij is ontgoocheld over hem en kijkt naar een ander. Hij is om zot te worden van hartzeer en smeekt haar toch te zeggen wat er scheelt. Ze aarzelt. Hij dringt aan. Tot het er tenslotte uitkomt dat het zijn onwelriekende adem is die haar liefde heeft afgekoeld. Hif gaat weg, koopt een tube tandzeep en 's anderendaags liggen ze weer in eikaars armen... voor eeuwig en altijd! Ons zeggen zulke dingen niemendal. Wij zijn den hoorn doorgroeid, snatert Emmeranske. Maar 't zijn de die daar1 En ze deed teken met haar hoofd naar de achterkeuken, waar haar doch ter aardappelen aan 't schillen was. Wat moeten de jonge opkamers daarvan denken? Op de duur zijn al hun gedachten verdraaid en beginnen ze te geloven dat wij ouderwetse dutsen zijn. 't Leven en de liefde, dat is lijk dat het in de reklamen staat. Al geen zo zwaar lijk dat wij het hen vorenstellen. Wij zeggen: trouwen is niets... maar getrouwd zijn! En ze lachen ons uit, want gelijk waar dat zc komen; eender wat dat ze lezen, het wordt er hen anders uiteen gedaan. Emmeranske, ik kan U geen ongelijk geven. Ter contrarie! Maar ja, ge moet dat verstaan, voor geld doet men veel. Goê commergant zijn en ln korte jaren rijke worden is moeilijk op onze dagen. Ge moogt precies geen zo nauwe kijken, want ge staat voor de keuze: ofwel de mensen involgen cn dan hebt ge subiet succes, ofwel tegen stroom in varen. Maar 't moeten al sterke naturen zijn die daarmee durven beginnen en dat volhouden.. Die reklame voor tandzeep. dat is al dagelijkse kost. waarvan een mens niet meer verschiet. Kijkt waar dat ge wilt, ge komt zulke rimram tegen over crémen en nylon kousen. Gloeiende zever, lijk dat ge zegt, Emmeranske, die over ons jong volk een atmosfeer van lichtzinnigheid smijt en verkeerde ge dachten zaait over 't leven en de liefde. Hoeveel en hebt g'er niet, 't zijn precies lijk vlinders, die van 't een plezier naar 't ander flad deren en maar uit zijn op 't gene dat blinkt. Serieuze gedachten moet ge bij hen niet zoeken. Da's voor de grote mensen. Later van tijd zullen ze, geren of n6, nog occasie genoeg hebben om te sika- neren. Ge zijt maar eens jong en moet er van profiteren. Jammer. Emmeranske, doodjammer. Zegt en doet gij maar tegen zulke exem pels. Water op een eende. Van als ge spreekt, zijt ge geklasseerd bij die van de oude stempel. Ondertussen zien w'er alle dagen tegen de lampe vliegen en... hun vlerken verbloeicn.' Maar terwijl dat we nu toch over reklamen bezig zijn, hebt ge nog eens aandachtig onze cinema-advertenties gelezen? Das nog straffere thee! Dat en noeme ik geen zotteklap meer. Ware 't maar dat. In de meeste gevallen is hei veel erger. De portretten die aan de zaaldeuren hangen, laat ik nu nog achterwege. Ze zouden dat moeten verbieden. Vergift voor onze jonge kadetten en schoolkinders, die er voor staan ankeren. Dingen, die gewoonlijk veel slechter zijn dan de film zelve. Echte schandalen dikwijls, die zelfs een grote mens het bloed naar de kaken jagen. Maar 't gene dat er geschreven wordt als explicatie, de beloften waarmee ze onze jongens en meis- kes aanlokken. Nog gelezen, Emmeranske ook van veel goê cine ma's nog gelezen? En in geen gloeiende koleire geschoten? Drama van hartstocht! De onweerstaanbaar-verlcidelijke vrouw, die danst en zingt en springt! Alle mannen zijn dol op haar. Ze vang ze alten in haar netten. Iets voor U die V blindelings aan de liefde overgeeft. Onozelc praat, waarvoor velen de schouders ophalen. Woorden in de wind voor mensen lijk gij en een ander. Maar ons jong goed drinkt dat in. Die taal wordt evangelie en 't enige dat nog telt. Dat is levenschone vrouwen, roekeloze avonturen, dansen en zingen en springen. Het leven is éne lach en de liefde,, iets dat ge ktint pakken en weer loslaten, naar gelang g'er genoeg van hebt of niet. Er worden begeerten in onze opkomers losgeslagen, vermoedens en inbeeldingen, driften die anders sluimeren en in bedwang te houden zijn en., houdt ze dan maar tegen! Die reklame-artisten weten goed wat dat ze moeten schrijven om een bomvolle zaal te hebben. Hoe geheimzinniger woorden, hoe geraffineerder advertentie, hoe groter zever in de grond, des te meer volk. Of ze zelve overtuigd zijn van hun epistels? Zijt ge zot! Door de band zijn het serieuze mensen of hebben z'er de air van, maar alia., 't is kwestie van zaken te doen. Jaja, en ondertussen.,, zucht Emmeranske! Ondertussen, Emmeranske. zitten wij met de ruzie en de rooi; mogen wij dubbel en dik ons beste doen om door onze maniere van leven onze kinders het tegenovergestelde te bewijzen van al dat ge schrijf: dat het leven iets helemaal anders is dan al dat geflikflooi en gefleem, iets veel lastiger en serieuzer, maar ook zo oneindig veel schoner en troostender als het maar goed aangepakt en doorgezet wordt. Binst dat zij de koppen en harten van onze jongens ver draaien, trachten wij ze met alle macht in 't rechte spoor te hou den, al hebben we dikwijls geen flauw gedacht van 't gene dat er diepe in hen aan 't gisten is. Ondertussen zien we de grote hoop bergnere lopen en vragen ons af of onze eigen kinders, voor wie we alles zijn en alles overhebben, ons op een gegeten moment ook niet als antieke za.gemans gaan laten staan en met de bende meedragen. Het wordt moeilijk de dag van vandaag om kop omhoog en zonder V vuil te makenrechte door te stappen. Maar daarmee breken al. die schone heren hun hoofd niet. D'enige gevolgen van hun opstel waarmee ze rekeninge houden, zijn de die die ze gewaar worden aan hunne portemonnaie en ondertussen,, KWAPENNINCK. Twintig millioen fr. schade. Rond 3.30 uur 's morgens ont stond een hevige brand in de meu belmakerij der Maatsohappij So- ciété de Construction Rationnelle gelegen Molinelstraat te Halewijn. Het vuur werd opgemerkt door een groentenhandelaar die naar de vroege markt trok van Toerkoenje. Deze gaf het alarm en de brand weer- was spoedig ter plaats. Het vuur had echter zulk een snelle uitbreiding genomen, dat alle ge bouwen der aanneming in brand stonden. De woning van de fabriek- bestuurder vatte evenees vuur, sa- met met het grote werkhuis, de aanhankslijikheden en weldra, ook de kelderingen, waarin grote stocks materiaal opgeslagen waren. De grote vaten vernis veroorzaak ten een dikke rook, zedat d>e brand weerlieden hierdoor zeer gehinderd werden. Het was ruim 9 uur in de voormiddag alvorens men de brand meester was. De schade was buiten gewoon belangrijk. De woning van de bestuurder, met gans de inhoud, werd vernield; het werkhuis met'het materiaal; de magazijnen met talrijke afgewerkte meubelen; de kelderingen met grote stocks allerlei goederen; de garage met een camionnette en een perso nenauto. De aangerichte schade wordt op ruim 20 millioen Franse frank geschat. De politie en rijkswachtdiensten richtten een sterke ordedienst in. Een onderzoek werd ingesteld om de oorzaak van het onheil vast te stellen. Te Monceau-sur-Fembre dronk een jongeling aan een fles ether. Naderhand is hij eraan overleden. Bij het bezigen van een was machine werd eén huisvrouw ge- ëlectrocuteerd te Alleur. Toen men haar hulp kon bieden was zij reeds overleden. gebeur honderdzestig jaar geleden. De Antwerpse kunstsmid Kwinten Met sijs is smoorverliefd. Hij staat in het huis van zijn geliefde en zegt tegen de moeder die bleek van ontzetting door den huize loopt: Ik heb hier voor U en uw geëerde man een bijzondere boodschap af te leggen. De geëerde man steekt precies de deur kunstschilder uit Antwerpen zijt, en dan van de ontvangstkamer open. Hij ziet laat ik de keuze aan mijn dochter over. Kwinten Metsijs op rijn- Paasbest en En daar krijgt gij het woord van Aert- f blijft verbijsterend staan. Kwinten Is een sen op. resoluut man. Hij vaart altijd recht Kwinten gaat gelukkig naar huis. De- door zee. zelfde dag nog ruimt hij zijn smis op. Ik heb mogen ondervinden, zegt hij Bij de Lieve Vrouwkerk loopt hij een eenvoudig dat uw dochter mij zeer goed vriend halen, die schildert. Samen gaan mag. Eer ik verder met haar spreek, zou ze naar de Tempel der Muzen, de groot- ik willen weten of het met uw gading ste schilderwinkel van Antwerpen. Ze ko- is dat ik naar de hand van uw enige pen er alle mogelijk gerief. En een uur dochter ding. later zit Kwinten Metsijs reeds met Er volgt een ogenblik van zware stilte, houtskool de zwierige plooien van een De verstandige woorden van de kunst- brede Madonnamantel te tekenen. Kwin- 'smid hebben Aertsen uit zijn lcod gesla- ten's vriend zit bewonderend toe te kij- gen. Een ogenblik maar. Hij schraapt ken. Doch als het op schilderen aankomt zijn keel en antwoordt: gaat het niet meer zo gemakkelijk. De Mijn dochter zal huwen met een hand van de smid kan de lichte halen kunstschilder en een zeer goede moet m,et het penseel niet baas. Laslig, schro- het zijn. Zo heb ik mij dat altijd voor- melijk lastig! Misschien zal het niet genomen. lukken. ,7 ^ntW^ni^nWl Doch Kwinten werkt uren aan een sïüjde?ffihï wl^ookdat het^Sje lang' W6k6n 1&ng' maan" daar niets van wil weten. u. Met een kunstschilder. En hij is kn dan heeft hij reeds een eerste de beste die lk ken, gaat Aertsen kop- madonna, klaar. Eigen werk is het nog fpijy ^oor niet. Hij ocpieert. Na het eerste werk Goed, zegt Kwinten, doch als ik een tweede Zijn verftechniek gaat eens schilder werd. Reeds lang heb ik... er op vooruit. En de kleuren komen steeds Dat wil ik nog beleven, knakt warmer en levendiger uit zijn penseel. Aertsen af. Een smid die schilder wordt! Te Antwerpen gaat de mare van mond Ik zal een goed kunstschilder wor- tot mond dat Metsijs schilder geworden den. Het ijzer is mij niet soepel genoeg is. En er worden wondere dingen over om alles weer te geven wat ik mij aan diens schilderwerk verteld. Aertsen wil lijnen en kleuren voorstel. Ik word zich met eigen cgen overtuigen. Hij is schilder. vol wantrouwen, misschien reeds jaloers. Goed, antwoordt Abraham Aertsen En zijn woord moet hij toch gestand overmoedig. Bewijs mij dat gij de beste doen. Dat erewoord beklaagt hij niet. Want Metsijs wordt toch nooit de eerste schilder van Antwerpen. Hij moet toegeven dat Kwinten reeds heel wat aan kan. Hij wil de knocp spoedig doorhakken. Meester Metsijs, zo spreekt Aertsen tot de kunstsmid die het penseel hanteert. Het is een goed begin. Ik had het van U niet verwacht. Het is nu haast een jaar dat gij palet en kwast ter hand neemt. Mijn dochter is intussen een jaar ouder geworden. En Barend Snijder wil abso luut met mijn dochter trouwen. Ik heb hem echter een voorstel gedaan. Gij en Barend Snijder zullen allebei een madon na schilderen. Tegen Maria Hemelvaart moet alles klaar zijn. Dan zal ik uw wer ken vergelijken. Wie het beste werk le verde, krijgt mijn dochter tot beloning. Op Maria Hemelvaart! In twee maan den moet Kwinten dus klaar komen. Barend laat er ook geen gras over groeien. Te Antwerpen wordt deze zonderlinge prijskamp spoedig bekend. De twee schil ders hebben elk hun aanhangers en te- genkanters. Er wordt gekletst, gelachen, geruzied. Tot de grote dag komt. In het atelier van Abraham Aertsen staan de beide panelen naast elkaar. Er hangt een groot doek over. De twee schilders mochten elkanders werk niet zien. Aertsen heeft de twee schilders ten eten genood. Anna zit ver legen naar haar bord te staren. Maar anders is er een beste stemming. Beide schilders gedragen zich ais echte sinjoran. Ze zullen de vader laten beslissen. En Aertsen is toch zeker zijn slag thuis En een blos van trots jaagt het even eens over het opgeblazen gezicht van meester Aertsen. Zijn dochter Anna is het! De schoonste freule van Antwerpen in haar eigen kledij, het blauwe kleed met mauve mouwen waarop het hemels blauw van het frisse landschap azuren tinten tovert, haar helrode feestmantel. Blijde kleuren allemaal en toch is er niets schreeuwends omtrent. Blijheid en te halen. Na het laatste gerecht staat klaarheid, gebonden en gedempt door de A.ertsen op. Hij zegt tot de schilders: wondere tederheid van dit jonge moe- Komc mede, ik zal onbevangen mijn dertje. Ja, Anna is het op-en-top zijn oordeel uitspreken. dochter Anna! De goede wijn heeft hem opgeluimd. Aertsen blijft een wijle verstomd. Zijn En dat hij hier als scheidsrechter mag grootheidswaan smelt weg. Hij is één be- optreden tussen twee veelbriovende ta- wondering. linten, streelt zijn hoogmoed. Is Anna bij U gekomen als gij dit Hij zegt tot de schilders: werk geschilderd hebt? vraagt meester Toon mij uw werk. Aertsen. Beiden rukken het doek weg. Er is een Neen! zegt Kwinten, ogenblik stilte in het atelier. Aertsen treedt nader. En dan ziet hij Abraham Aertsen richt eerst de blik- plots op de wang van het klndeke een ken naar het werk van Barend Snijder, lelijke vlieg zitten. Een madonna is het zoals meester Gee- Weg! doet hij en slaat met de hand raard David er ene schilderde te Brugge naar de vlieg. op het zijluik van zijn Doopselretabel. Zoals hij deed toen de kleine Anna nog Ja, dat valt Kwinten dadelijk op. Dit in de wieg lag te slapen en een vlieg schone lange haar, die warmrode man- haar te plagen zat. Maar de vlieg blijft tel... Zal meester Aertsen het zien? koppig zitten. Aertsen trekt beschaamd Nu richt hij zijn blik op de madonna de hand terug, van Kwinten Metsijs. De vlieg is geschilderd! roept hij vol Anna, fluistert hij. verbazing uit. Ja, zijn eigen dochter is het die hij - Ja, knikt Kwinten, geschilderd heeft. Zo treffend, zo vol- Nu kijkt meester Aertsen de andere maakt. Onder een portiek met Italiaanse schilder aan. Zijn blik is een vraag. Deze zuilen zit Anna daar met het kindeke heeft begrepen. Hij hangt het doek te- Jezus in haar armen, een gelukkig blo- rug over zijn schilderij, neemt het pa- zend kindeke, dat de armen reikt naar neel. gaat gebeten heen en snakt de deur de moeder, een moeder die het lieve hard achter zich dicht, kindeke aait en zoent zo waar en warm Ze staan alleen nog met zijn tweëen van gevoel, zo moederlijk goed, zo men- in het atelier. Aertsen keert zich naar .selijlc... Ja, dit is een nieuwe schilderij, Kwinten Metsijs. dit is het werk van een groot schilder. Gij hebt de prijs gewonnen. Anna Zulk een levend kindeke hebben de oude zal uw vrouw zijn. meesters nooit kunnen schilderen. Geen Dan roept hij Anna. En er is geluk ln wonder dat op het gelaat van de ma- het atelier, en geluk in het hele huis. donna het gelaat van Anna een Een geluk dat niet gauw zal verslijten, blos van geluk zweeft. F. R. BOSCHVOGEL. -44 Vijf nieuwe zaligverklaringen- Het geheim consistorie tijdens hetwelk Z. H. de Paus aan de ie- den van het H. College hun goed keuring zal vragen voor de aanlei ding tot zaligverklaring van Domi nica MazzarelJo, Antonio Giannelli, Francesco Saveria Bianchi en Ig nazio da Laconi, is op 28 Mei vast gesteld. Het half openbaar consistorie zal op 4 Juni plaats hebben. PINKSTEREN Christus liet na Zijn hemelvaart niets achter dan een groepje bange en neerslachtige apostelen, die, op gesloten in het cenakel, wachtten op de komst van de beloofde Ver trooster. Op de tiende dag daalde Hij neer en vervulde hen mét Zijn wijsheid en het vuur van Zijn lief de. En zie, zonder vrees legden zij getuigenis af van de naam van Je zus en nog diezelfde dag doopte Petrus onseveer 3000 discipelen, die te Jeruzalem waren uit alle delen van de wereld. Vrijmoedig traden zij on en verkondigden de blijde boodschao. want voor de liefdegloed van de H. Geest moest alles wij ken. Sinds die eerste Pinksterdag is de Kerk haa-r tocht over de wereld be gonnen onder d--> leiding en de stuwkracht van de H. Geest. Hij vernieuwt 'het aanschijn der aarde en zal de Kerk leiden in haar gang door de eeuwen. Dc wereld is sterk, maar de Kerk is stérker, omdat haar leden strijden met de onovrr- winrtellikr kracht van Zijn alles verterende liefdevuur. De werken van de H. Geest in de Kerk en in de zielen moeten ons wrderom opnieuw in het bewust zijn worde-n ingescherpt. Denken we van nu af meer aan de Heilige Geest, die wij overal vinden, In onze zielen woont Hij en verheft, sinds het Doopsel lichaam en ziel tot Zijn tempel, tot huis van God. «Weet gii niet dat uwe lichamen tempels zijn van de H. Geest, die in u woont. Draagt daarom zorg en verheerlijkt die God in uwe li chamen. In de Kerk is het werk van de H. Geest alles omvatrind. Hij hei- hgt ons door de Sacramenten, voor al door de Eucharistie. Drie plartsen rijn er in de kerk, waar de H. Geest bijzonder werkt pn zijn invloed doet gevoelen: dc biechtvader, de preekstoel en het altaar. Boven deze drie plaatsen r'-eeft onzichtbaar de duif van de H. Geest. Door de H. Geest komt de macht van de vergiffenis der zenden in de priester. Ook het verkondigen van het woord Gc-ds is een werk van de H Geest. Wij weten, dat de pre diking niet de gewone taal van een mens is: zij ls het woord van God. De priester ieent van God de tong en de mond. Door de H. Geest kont het, dat het leraaraambt van dc Kerk feilloos cn zonder dwaling bliift bestaan, Eindelijk de H. Mis is op de eer ste plaats een werk van de Heilige Geest Zoels eens de heilige mens heid van Christus door de H. Geest gevormd werd 'ontvangen van de H, Geest,), zo is het diezelfde Geest, die het brood en de wijn in het Lichaam en Bloed van Jezus-Chris- tus verandert. Vieren we dan het Pinksterfeest met een grote vreugde (de H. Geest die ons sterk maakt), met. een on wankelbaar geloof 'de H, Geest 13 in ons) en met een groot verlangen 'dp F. C-eest moet ons nog meer vervulV'iï. Zo vieren we een heerlijk, heilig Pinksterfeestl E. G,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2