Landbouwers Dorsondernemers De Oorlog Mc Gormick - Peering - international - Farmatl Nieuwsjes in 't kort Westvlaamse Electriciteitsproblemen Grootse H. Hartefeesten te Wervik L. Vrouw m Dadizele te Wervik Jerome VAN LOOT-CAST EL in afwerking en techniek twee van bijzondere klasse BOUWBEURS TE HARELBEKE door Z. Exc. Minister Dequae plechtig geopend GROTE MOTO-CROSS De 6 cylinder YELOX De 4 cylinder WYVËRIV Misdadiger aangehouden te Middeikerke Vooraleer een Machine te kopen, denkt eraan dat deze zal moeten hersteld worden I Daarom koopt een Machine van merk Pikbinders voor tractoren en paardengespannen Maaima- chines, MooirakeSs, Hooikeerders, Melkmachines, Af- romers, Koelkasten, enz., enz. TRACTOREN IN ALLE GROOTTEN, DIESEL,, en CARBURINE Specialiteit van pikdorsers en oppikpersen met koorden en ijzer- draad. Alle andere merken van Tractoren en machines op aanvraag. - Koopt bij Roffenbac8l3trciaf 22, VLAMIRTINGE sedert vele jaren gespecialiseerd in allerhande herstellingen en waar wisselstukken te verkrijgen zijn aller merken. De Basiliek van Koekelberg lepers Horea- strijder gewond PULLMAN - REIZEN HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdae 12 Mei 1951. Bladz. 7. Het doorknippen van het symbolisch lint door Minister Dequae jrn.s hard labeur, want, het lint in kwestie was feitelijk een stalen draad en de schaar... een beton-snijtang van geweldige afmetingen. Toch deed de Minister het zeer goed volgens de 'kenners van het vak!... Hier de Minister in volle krachtinspanning. Zaterdagnamiddag, 12 Mel Jl., had te Harelbeke de plechtige opening plaats van de 4e Internationale Bouwbeurs. Deze Bouwbeurs, ln een prachtig kader ontworpen, blijft open tot en met 22 Mei a.s. en is volledig aan de constructie gewijd. Benevens de Belgische produkten zijn er uit Duitsland, Frankrijk, Holland, Luxemburg en Zweden. Vooraf had op het gemeentehuis een officiële ontvangst plaats door de Burgemeester Hr Lanneau, om ringd van de leden van het Sche pencollege. Onder de voornaamste overheden bemerkten wij: de Heer Dequae. minister van Koloniën; de Hr Coessens, cabinetschef van Mi nister Coppé; de HH. Colpaert, ar rondissementscommissaris te Kort- rijk; Declerck A., volkvertegenwoor diger; L. Gillon, bestendig afgevaar digde: Coussens, burgemeester van Kortrijk: Demeyer, stadsingenieur te Kortrijk; M. Bossuyt, voorzitter van de Bouwbeurs; Vandekerckho- ve G., voorzitter van het Prov. Ver bond der Aannemers; Piens, onder voorzitter van de Nat. Confederatie van het Bouwbedrijf en afgevaar digde van de Hr Frankignoul, natio naal voorzitter; Degezelle, voorzit ter van de Belgische Landsbond van het Bouwbedrijf en Openbare Wer ken; Plumier, algemeen bestuurder van de Nat. Confederatie van het Bouwbedrijf; A. Cottyn, onder-voor zitter van de Interprovinciale Ka mer van het Bouwbedrijf van Kort rijk, en andere. Een rede werd uitgesproken door de Burgemeester Hr Lanneau. Hij legde de nadruk op het geweldig sukses van de voorgaande Bouw beurs, en verzekerde dat deze Vier de Bouwbeurs de vorige nog over treffen zou. Hij wenste de inrich ters geluk met hun prachtig initia tief en nodigde de Minister uit de Bouwbeurs te openen. Hierna werd het Guldenboek getekend door de Minister Dequae gevolgd door ver scheidene andere personaliteiten. Een stoet werd gevormd met het muziekkorps Eendracht en Vrij heid op kop, die zich naar de Bouwbeurs begaf. Z. Exc. Minister Dequae knipte het symbolisch lint door en verklaarde de beurs offi cieel geopend, terwijl het muziek korps het Nationaal Lied aanhief. Er werd dan een bezoek gebracht aan de talrijke standen. De Minis ter onderhield zich met de exposan ten. 's Avonds werd een groot ban ket opgediend voor de personalitei ten en exposanten. TWEE VAUXHALL'S Drie spoorwegongevallen op het Indisch schiereiland veroorzaakten de dood van 24 personen, wijl nog 32 andere reizigers werden gewond. Te Vasto, Italië, stortte een mi litair vliegtuig te pletter op een groep huizen. De piloot kwam hier bij om het leven alsmede twee zui gelingen, een meisje van 8 jaar en twee vrouwen, wijl 8 andere perso nen werden gewond. Een Luikse groot-oorlogsinva lide, de Ingenieur Jean Flam, is in gevolge een afgelegde belofte, op 11 April jl. uit Luik vertrokken, om te voet de bedetocht te doen naar Lourdes. Dit in gezelschap van zijn vrouw. Reeds hebben zij Les Sables d'Olonnes bereikt. De Hr Flam werd in 1944 als parachutist erg gewond te Bastenaken en had sedertdien vier en half jaar in een kliniek moeten verblijven. Wou men - Jonker shove 15 JULI (d-1876) De dokter Archibald Blair, wonende te Strood, Engeland, werd geschrapt als dokter, omdat hij de oproep van een zieke niet had be antwoord en om het feit dat deze zieke dan overleden is bij gebrek aan verpleging. Te Risquons-Tout bij Frank rijk, werden pbarmaceutische pro dukten ter waarde van 100.000 fr. in een auto aangetroffen toen deze de grens wilde overtrekken. De bei de inzittenden van de auto werden ingerekend en auto en smokkelwaar werden in beslag genomen. Te Gent speelde een 7-jarig jongentje langs de Schelde met een loopfiets. Plots stootte de kleine met zijn loopfiets tegen de boordstenen langs het water, stuikte over zijn flets en viel in het water. Spoedige hulp, kon niet baten en de kleine verdronk. Een epidemie van hersenvlies- en ruggemergontsteking, uitgebro ken in Soedan, zou reeds in de laatste zes maanden een 50.000 mensen hebben aangetast. Het sterftecijfer van de aangetasten wordt op 10 geschat. Te Melun werd een Belgisch schipper met het hoofd gevat tus sen zijn schip en een andere boot, met het gevolg dat hem het hoofd letterlijk werd verpletterd en hij op slag werd gedood. In de Noordzee liep het Chi leense vrachtschip Aconcagua op een mijn maar kon mits zware beschadiging, toch nog de reis naar Hamburg voortzetten. In volle Atlantische Oceaan kwam het tot een aanvaring tussen een tankschip en een Amerikaanse torpedojager. Brand ontstond aan boord van beide schepen. Er zouden 1 dode en 5 vermisten te betreuren zijn bij deze scheepsramp. Zes jeugdige Britten zijn te New Delhi, India, aangekomen, na bij auto-stop ongeveer 16.000 km. te hebben afgelegd. Hun doel is Nieuw- Guinea, waar zij gedurende 5 jaar het leven van de inlanders willen bestuderen. Op de baan Brussel-Luik werd een autovoerder door een Waalse student verzocht om een plaatsje in de auto. Toen na de tocht de voer der de student had afgezet .bemerk te hij dat zijn tas was verdwenen met 7.000 fr. in. Klacht werd bij de politie ingediend en de nodige per soonsbeschrijving gegeven van de student. Kort nadien kon deze in gevolge het ingesteld onderzoek door de politie te Brugge worden aangehouden. Hij had reeds 3.000 frank verteerd. Te Lodelinsart werd een 81- jarige vrouw afschuwelijk verbrand door een uitslaande vlam toen zij de kachel Wilde aansteken. Haar klederen vatten vuur en kort na dien overleed de ongelukkige. VERVOLG VAN BLAD Met zijn pittige'2,2 liter kopkleppentnotor bezit U in de Veïox een wagen met hoog vermogen en ongeëve naard comfort. Dit ia de wagen van middelgrote klasse,' die de jneest verwende autobezitter zaï verbazen. De ruimste en meeat "fnxnenze wagen van de zuinige automobielen, met daarbij nog een zeer grote bagage ruimte. Zijn 1 Yz liter kopkleppenmotor beantwoordt aan de hoogst gestelde eisen, en de zelfdragende car rosserie is een waarborg temeer voor uw veiligheid. DE PANNE Garage Royal, J. VAN HQLLEBEKE, Duinkerkelaan 47-49 - Tel. 481 1EPER :r.iGarage National. Michel VAN DER BAUWHEDE. d'Hondstraat 29 - Tel. 430 ifBiJfJin1 inwrfn ijTmfcqjyip t*sj- T opgenomen. Hij tracht bepaalde gemeenten te verenigen en alle ge zonde krachten samen te bundelen. Hij blijft niet bij voornemens zit ten, reist naar Hasselt en andere Gewesten in den Lande om inlich tingen in te winnen en vergelijk te treffen. We wensen hem uit gan ser harte geluik en hopen dat zijn zo geapprecieerde tussenkomst vruchten zal afwerpen. Mocht zijn herhaald optreden tot voorbeeld strekken van ai zijn confraters. Niet berusten in een toestand, niet toegeven en toetreden, maar kalm de toekomst af wachten of nog eenvoudiger de huidige toestand met contract behouden. Zó blijft men dan immers wel de baas! We komen aan ARTIKEL 6: Bepaling van het Kapitaal Hier treden wij werkelijk in de echte zin van het woord in een doolhofen in het onbekende. Het kapitaal werd natuurlijk niet be paald in het project dit is ove rigens totaal onmogelijk, gezien men het aantal der deelnemende Gemeenten niet kent en aldus even min de aanbrengsten. Maar er zijn niet minder dan tien soorten aandelen! Reeks A. voor die Steden en Ge meenten. De tussenkomende Maatschappijen: B.M.G.E. - Gaz- elec - N. V. Verlichting en N. V. Gas en Electriciteit van Menen aandelen Reeks B. De aandelen Reeks A. en B. zijn allen zonder aanduiding van nomi nale waarde, ze genieten dezelfde rechten. Eir moeten er altijd even veel bestaan. De aandelen A. en B. zijn dan ook nog onderverdeeld in Kategorie I tot en met V. Waar men aldus streeft naar vereenvou diging, heeft men hier werkelijk de zaken willen bemoeilijken en zo geschikt dat de Gemeenten nooit of nooit de meerderheid kunnen hebben, evenmin de Maatschappij en... en dit noemt men dan Een Intercommunale»! Alla kom, klare en gezonde wijn verkiezen we bo ven deze ingewikkelde historie, waarvan alleen ingewijden de juiste toediracht kennen. En zo komen v we tot ARTI KEL 7het artikel der weder zijdse intorengsten in de Maat schappij Inelgas In dit artikel is om zo te zeggen alles gelegen, het verleden, het heden en de toe komst. We kunnen dan ook niet genoeg onze Stads- en Gemeente besturen aanzetten zeer omzichtig te handelen en de zaken te onder zoeken en te doen onderzoeken. Voor wait de maatschappijen be treft, gaat het vooral om de in- brenigsten van de Belgische Maat schappij voor Gas- en Electrici- teitebedrijf in Westvlaaraderen, We hebben kunnen vaststellen dat in het vooruitzicht van baar rol, deze maatschappij zich tracht in te bur geren. Wat brengt deze maatschappij in bij de stichting van «Inelgas»? Eigendommen, net, kabels, kalbie- nen, kortom de volledige uitbating? Totaal mis. Ze brengt het ge bruik».... en het «gebruiksrecht», nogmaals het gebruik en ge bruik» in, maar in eigendom NIETS. In klare taal wil dit zeggen dat de tegenwoordige concessiehou- dende Maatschappijen de netten, de kabels, gans de exploitatie in eigendom blijven behouden! Niet slecht gevonden! We hebben evenwel de indruk dat door al dat gebruik in te brengen, men noch min noch meer en nog niet deer lijk misbruik maakt van de ver bruikers. Bij gebrek aan juiste bepalingen hieromtrent zou de zaak voor een bepaalde gemeente wellicht zo voor komen. Gazelec bezit de conc« sie door een nog in voege zijn contract. Gazelecis eigenan van het geheel of van een gedeelt van het net. Gezien deze Maa schappij Gazelecgeen gebru: of gebruiksrecht inlbrengt, werd i dus, of zal er- tussen de Gazelec en de B.M.GJE. op voorhand ee regeling getroffen worden. Ove dracht of verhuring. Hier vri gen we ons evenwel af: Kan d zonder voorafgaandelijk akkooi van de Gemeente? De Gemeente trof een bepaa akkoord met een H3eofcriciteltwnaa schappij. Deze laatste kan, nai onze mening, haar net noch ve huren, noch verkopen aan een de de maatschappij, zonder goedke ring der Gemeente. Er is nog ve meer. Elke Gemeente moet begii nen met het thans bestaande coi tract volledig te onderzoeken, om oordelen welke rechten men wede zljds bezit. Dit uitgemaakt, naar het thai in voege zijnde contract, kuniM de intorengsten én van de Mea schappij én van de betrokken gi meent» of stad juist bepaald wo dien. Hier nogmaals kunnen er ni> alleen moeilijkheden, maas a rechtvaardighedien ontstaan Hoe meer we de zaak uitdiep® hoe meer we tot de conclusie k men dat de Openbare Bestur< best het einde van het contract a wachten. Dan kan men niet alle< met gelijke wapens, maar in ve betere voorwaarden onderhandde WAT IS «EEN INBRENGST» IN EEN MAATSCHAPPIJ? Iets dat men bezit, afstaat verkoopt aan een te stichten of b staande Maatschappij, tegen ej bepaalde som, doch omgezet aandelen van die Maatschappij Hier, in het geval van Irielgas wordt er door de tussenkomen Maatschappijen maar het «Vruch gebruik» ingebracht, de bezittc behouden de naakte eigendom vi al hun eigendommen en materia eveneens van het net. Doch de 1 van onderhoud en vervanging mej vereffend, worden door de nieu" Zaterdagvoormiddag werd door de plaatselijke politie te Middei kerke overgegaan tot de aanhou ding van de genaamde R. Guillau- me van Rocour (bij Luik), 23 jaar oud. Hij' werd opgezocht door het Parket van Luik wegens aanran ding van een houder van een le- gerdepot, wie hij verschillende ha merslagen op het hoofd toebracht. Guillaume, die als recidivist kan beschouwd worden, hij was ten an dere tijdens de oorlog' lid van de S.Swerd reeds .als kind in een verbeteringsgesticht opgesloten, zal er niet goedkoop van afkomen. Hij werd Zondagmorgen naar Luik overgebracht. Op 3 Juni a.s. beleeft Wervik zijn GROOTSTE DAG!! Op dien dag wordt te Wervik: de stad aan het H. Hart toege wijd, het bisdom Brugge aan het H. Hart toegewijd, de Provincie aan het H. Hart toe gewijd. Doch, in die grootse feesten wordt ook de moeder van liet kind niet gescheiden. Van uit Fatima is d.e wekroep over de wereld- gegaan, dat de mensen langs het Onbevlekt Hart van Maria terug, naar God moes ten gaan, wilden zij de vrede ver werven, Thans dat de vréde weer worde bedreigt, acht de stad Wer vik het ogenblik gekomen, om offi cieel ook de stad aan het Onbe vlekt Hart van Maria toe te wij den, en dit op de dag dat officieel de hernieuwing wordt gedaan van de toewijding aan het H. Hart. Moeder en kind worden samen in de eer betrokken, om beider be scherming te verwerven. En wat nog nimmer is gebeurd, nog nimmer in de honderden ja ren dat ze ei- wordt vereerd, het mirakuleuze beeld van O. L. Vrouw van Dadizele verlaat op 3 Juni voor het eerst (haar genadeoord, en gaat ook naar Wervik. Het wordt een triomftocht, op haar praalwa gen, over Menen en Geliiwe, naar Wervilk, met een erewacht die groeien, zal naarmate Zij Wervik nadert, een erewacht van biddende en vererende mensen, die haar vol gen zullen binnen de muren van Wervik, op dien 3 Juni de triomf- stad van Haar Zoon. Waar in Mei en Septembermaand de scharen samenstromen om haar voorspraak in lijden en kommer af te smeken, te Dadizele, dat gena deoord.zal Zij nu zelf verlaten, om voor het eerst zelf ónder de men sen te gaan. Deze genadeblijk zal het volk - „pwp„,t achter van Zuid-Westvlaanderen niet on- concon"eren zijn geweest acntei NIEUW COMMUNISTISCH OFFENSIEF WORDT VERWACHT De activiteit op het Koreaars front beperkte zich dezer laatste dagen tot activiteit van patroeljes, meestal in een no-mail's land, gele gen tussen de beide hoofdlinies in. Door de U.N.O.-waarnemers en -vliegtuigen werd vastgesteld dat de communisten gedurende meerdere dagen andermaal troepen aan het betuigd laten, en 't wordt een bede tocht waar Zij in triomf voorbij gaat en* te Wervik. als 't ware zich aansluit bij de grootste hulde aan Haar Zoon, on* zegen en om vrede. HET H. HARTSPEL Gezien de grote bijval die het H. Hartspel in 1947 heeft gekend, gezien de goede indruk die het dan heeft gemaakt en die is. bijgeble ven, voorziet het Komiteit een ge weldige vloed van aanvragen. Dit zijn de datums van opvoe ring': 2, 3, 4, 9, 10, 17 Juni, met op 10 en 17 Juni een namiddagop voering. De prijzen der plaatsen zijn: 100, 75, 50 en 30 fr., met éen prijsvermindering van 20 aan grcepsaanvragen van minstens 25 kaarten. Alle aanvragen kunnen gericht aan: Secretariaat, Nieuw- straat 27, Wervilk. 3 Juni is de dag der H. Hartebön- ders, 10 Juni deze van de Manne lijke Jeugd, 17 deze van de Vrou welijke Jeugd en Mariacongrega- ties. Weze aan de EE. HH. Bestuur ders en Proosten erop .gewezen dat zij best hun gezamenlijke aanvraag zo vroeg mogelijk zouden sturen. Een programmaboek kan aan bo venstaand adres worden bekomen, alsook tekstboekjes van het Massa spel. Z. E. H. SUYKERS, PASTOOR TE LEDEGEM, OVERLEDEN aan hun voorlinies, dit meestal on der dekking van kunstmatige rook, zodat voor binnen kort een nieuw grootscheeps offensief van wege de Chinezen en Noord-Korcanen wordt, verwacht. Op Dinsdagavond jl. zijn de Chi nese troepen langs het gehele front tot krachtige aanvallen overgegaan op de U.N.O.-linies, dit onder het geluid van 'hoorngeschal. De voor naamste aanval greep plaats nabij Tsjoentsjon. Het blijkt wel dat het doel was een flauwe plek te zoeken in het geallieerd front, om aldaar dan de grote macht in te zetten. Nagenoeg 400.000 man zouden door de Chinezen zijn geconcen treerd voor het nieuw offensief. Dit wordt nu verwacht voor de 18« of 19" Mei, met de volle maan. In de schoot vp.n de Zuid-Ko- reaanse Regering zijn nu ook heel wat moeilijkheden gerezen. Als ge volg van de executie van 187 dor pelingen in het dorpje Kotsjang heeft de President Syngman Rhee drie Ministers gedwongen ontslag te nemen, maar tegen hem zelf worden vervolgingen wegens wan beheer geëist. Op het front werd de hoofdarts van het Franse bataljon gedood, teen hij een gewonde wilde gaan bevrijden uit een mijnenveld. NAAR GEBRUIK VAN ATOOM ARTILLERIE? Te Washington blijkt dezer laat ste dagen heel wat optimisme te zijn ontstaan omtrent het verloop van de oorlog in Korea. Naar een goed ingelicht Europese woordvoer der zou dit optimisme gewekt zijn door berichten meldend dat spoe- Z. E. II. Pastoor Suykers ter gelegenheid van zijn aanstelling te Lcüe- gem op Palmcnzondag 18 Maart 1951. (1879) Het ontstellende bericht 'deed Vrijdag 11 Mei jl. te Ledegem de ronde dat Z. E. H. Pastoor Suykers overleden was. Nog geen twee maanden was het geleden, op Pal menzon dag 18. Maart, dat de klok ken triomfantelijk Z. E. H Suykers verwelkomden. In deze korte tijdspanne had de nieuwe herder alle harten weten te veroveren. Z. E. H. Jozef-Karel-Lodewijk Suykers werd. te Handzame gebo ren op 1 Juni 1891. De aflijvige maakte de oorlog' '14-18 mede en ontving talrijke hoge onderschei dingen Overwinningsmedaille met palm, de Overwinningsmedaille van den Ijzer, de Herinneringsmedaille !4-'18; hij was eveneens Ridder in de Orde van Leopold II. Onder grote volkstoeloop had te Ledege-m, in de kerk van St Petrus in de Banden, Donderdag' 17 Mei, te 11 uur, de plechtige zieleddens plaats, gevolgd van de teraardebe stelling. Kardinaal Joz.-Ernest Van Roey, Aartsbisschop van Meehelen en Primaat van België, zal op Zondag 16 September, de Nationale Basi liek van het H. Hart te Koekelberg inwijden. Op deze plechtigheid zullen al de bisschoppen van België aanwezig zijn, alsmede al de gemij terde abten en prelaten van ons land. Naar alle waarschijnlijkheid zullen 't Hof en de Regering even eens op deze plechtigheid verte genwoordigd zijn. In 1935 werd de absis ingewijd en in September zal het Midden schip volledig klaar komen. De Nationale Basiliek van het H. Hart is 166 meter lang en zal met de kruisbeuk een breedte heb ben van 108 meter. De twee klok kentorens aan de ingang zullen een hoogte van 75 meter bereiken, ter wijl de massale koepel, die het ge heel beheerst, nog 25 meter hoger zal reiken en een gewicht verte genwoordigen van 46 millioen kgr. Architect Van Heffel heeft het plan van dit groots monument dei- christenheid ontworpen. dig atoomartillerie zou worden ge bezigd in Korea. DE VERLIEZEN DER U.N.O.-STRIJDKRACHTEN Uit een mededeling van de Voor lichtingsdienst van de U.N.O. blijkt dat tot en met 9 Maart de verlie zen van de U.N.O.-strijdkrachten in Korea in de strijd tegen de com munistische agressie, welke in Juni van het vorige jaar ontketend werd, een totaal van 228.941 hebben be reikt. Hiervan bedroegen de verliezen van de Verenigde Staten in totaal 57.120, namelijk 8.511 gesneuvelden, 37.918 gewonden en 10.691 vermis ten. De verleden week door het Ministerie van Defensie gepubli ceerde verbeterde cijfers brengen het totaal der Amerikaanse verlie zen op 62.799, Hieronder volgen nadere gege vens over de verliezen van de ove rige 12 bij de U.N.O. aangesloten landen, gepubliceerd door de Voor lichtingsdienst van de U.N.O.: tot. gem. gew. verm Australië 265 62 196 7 Canada 68 17 51 Frankrijk 396 84 309 3 Griekenland 89 28 60 1 Nieuw Zeel. 9 4. 5 Nederland 112 28 82 Philippijnen 55 5 49 Republiek Korea 168.652 16.182 88.511 63.959 Zuid-Afrika 6 Thailand 108 9' 99 Turkije 1.169 298 672 199 Verenigd Koninkr. 892 145 442 305 Het Amerikaanse Ministerie van Defensie schat de totale verliezen der communistische strijdkrachten in Korea tot einde April op 875.560. Daar deze cijfers slechts betrek king hebben op de verliezen tot en met 9 Maart, zijn de Belgische ver liezen hierbij niet inbegrepen. Georges Beauprés, wonende Klei ne Pennestraat, Sergeant, ingedeeld in de compagnie C van het Belgisch Koreakorps, werd door een fosfoor- bom gekwetst aan het linkeroog, Hij was gedurende 24 uur blind en liep over gans bet lichaam brand wonden op. Hij werd naar het hospitaal van Foesan in Korea overgebracht en vandaar per vliegtuig naar Tokio. Thans kunnen we nadere bijzon derheden geven over de gekwetste Korea-strijder Gerard Vanderghote uit de Rijke Klarenstraat. Hij werd door een kleine landmijn ge kwetst. Zijn ouders ontvingen een schrijven uit Japan waar hij in een hospitaal werd overgebracht. Maatschappij. We zullen dus in paalde gevallen het volgende he ben: «Gazelec»; eigenares van 1: net, verhuurt dit net aan B.M.G.E. onder bepaalde voorwaf den; «B.M.G.E.»: huurder, brengt ze verhuring (dit getoruiksrecl; als imbrengst bij Inelgas Inelgasonderhoudt de gc deren, waarvan het gebruiksred van de eigendom toebehoort a «Gazelec», en door de B.M.G.Ei; ingebracht werd. Prachtig, vindt U het niet? Maar uiteindelijk dubbel hui gelden, waarvan er bij de bere: ninig van de Kilowatt zal moe rekening gehouden worden. We mogen in dat alles niet v< geten dat de tussenkomende Ma: schappijen ook verplicht zijn vi hun stroom te kopen voor de 9/1 Het zal dus 'hierop neerkomen, in bepaalde gevallen de Inelg de fameuze intercommunale de vierde manis in het kaar spel! West-België te ZweVega produceert. De Electriciteit kof terecht in het onderstation v 36.000 volt, toebehorend, aan Ga! eleeHet gebruik van het ond station wordt ingebracht mits bepaald aantal aandelen. Van onderstation vertrekt de Electrij teit door de kabels en dra cl eigendom Gazelec die ze 'vf huurd heeft aan de B.M.G.Ei mits een bepaalde prijs. j B.M.G.E.heeft deze verhuri ingebracht in Inelgasvoor e bepaald, aantal aandelen, ook déze tussenkomsten moeten v« goed worden, en zo komt het c onze Gemeenten van de laagste k tegorie de gebroken potten zuil' moeten, betalen. We hebben dus gezien dat maatschappijien, tussenkomende de stichting van «Inelgas», alt het gebruik inbrengen. Voor di intorengtog worden er aandelen Vi strekt. Deze aandelen, alleen de Reeks B., moeten steeds gel staan in getal met de aandelen der Gemeenten. Hoeveel aandele Dit zal afhangen van de toetrede de Gemeenten en hun belangri held. WAT BRENGEN I)E GEMEENTEN IN? Dit staat vermeld onder par graaf 2 van artikel 7. Deze i breng door de Steden en Gemee ten lijkt ons gelijk te staan n een zelfmoord, noch min no meer! Indien de hogere instanti met. al|e respect voor de autonon der Gemeenten, dit artikel goedke ren zouden we moeten toegeven c alle gevoel van eerlijkheid rechtvaardigheid ook bij de Adn nisiratie te loor ging. Men is in de laatste jar ten passe en ten onpasse met bi gertrouwofte civisme vooruit? komen. Civisme is niet alleen v toepassing in oorlogsperioden of bezetting maar ook in vredesti We zouden geneigd zijn te verkl ren dat bepaalde personen alle li tie van Vaderlandsliefde verlor hebben. Jammer is het te moet] vaststellen dat het geld. de ijzei pot, heel dikwijls de hoofdrol spec Voor wat ons betreft staan we f 2 rust aan de zijde van dien aard pot omringd van burgertrouw liefde tot ons Land, Gouw en M demensen. Het gevaar van dit artikel schu hierindat de Gemeenten brengst doen van het uitsluite recht met overdrachtsvermogen Voor goed en voor altijd staat Stad of Gemeente haar meesti schap af, de concessie is voor alt verbeurd, noch min, noch me Alle concurrentie is voor goed u gesloten, geen mogelijkheid nu voor discussies. Geen kans mi naar een andere Maatschappij gaan. daarom ook de vorm v Naamloze Vennootschap en niet v Samenwerkende. Inelgas zal zelf het recht he ben de concessie over te breng' Werkelijk, het gaat te vér... maatschappijen brengen liet i bruik en gebruiksrecht in. blijv eigenaars van of een gedeelte, mi stens de helft van het net... ma de Gemeenten verbeuren door 1 aanvaarden van artikel 7 v< goed hun vrijheid. N« beschikt men over een co tract waarin alles klaar bepaald Men weet, of moet weten, hoe verbintenissen in mekaar stek: maar eens toegetreden tot In gas», maakt men deel van de m: sa en loopt men met rasse schred naar het onbekende. Door het toetreden van de G meenten zal de autonomie een fli ke deuk krijgen! WESTFLANDER. G. VERLEYE - INGELMUNSTER - Tel. Agent; HOLLAND -AMERICA LINE 353. Lourdes, vanaf 2.390 fr. Rijn, 4 dagen, 1.390 fr. Spanje, lï d„ 4.290 fr. Spanje-Portugal-Fatima Tyrol, vanaf 1.995 fr. Italië-Rome-Capri, 16 d. Zwitserland, 9 dagen (1288) Varesa, Wereldk. Beroepsr. Dolomieten-Venetië, 14 d. Bayreuth, Ricli. Wagner Festspiele Salsburg, Mozartfestival Ind. reizen Festival of Brit. Treinreizen Zwitserland- Italië-Corsika

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7