Zware Mijnramp teistert Engeland STEVENS Gebroeders Wereldgebeurtenissen Een pop op straat, een slons in huis Nieuwe Stadssecretaris benoemd te Roeselare koelkasten zijn steeds heter N.V. Ontromers "Persoons,, Vlisgtuig fes' nostllantütig te Gosinisuwkarke "zsïctWS i ma 1551." z. mm. t i dat is mijn gedacht... Mgr. Lamiroy huldigt het Mannenverbond voor Katholieke Actie Grauwgasontploffing zondert mijnwerkers van de buitenwereld af Vermoedelijk 81 doden MARGARINE DA'S FIJN Nieuwsjes in 't kort Hfmoordpoging jii volle straat te Brugge f Station te Waregem or enkele dagen i dierentuin ecs óy uur v '-MEI,!OR IEPER, Vanden Peereboomplaats 7 - Tel. 249 POPERINGE, leperstraat 5 - Tel. 94 ROESELARE, Ooststraat 37 - Tel. 362 EEN FRIGIDAIRE KOELKAST GEEFT STEEDS DE MEESTE VOLDOENING Twee werklieden uit Weurne ernstig gekwetst te Kernen RADIOSPREEKBEURT OVER DE WESTVLAAM5E BERGEN HET SELECTIECOMITE VAN DE B.W.B. VERGADERDE Gemeentelijke verkiezingen In Italië Presidentsverkiezingen in Oostenrijk De nationalisatie der kaanse peftroieumforonner WERELDNIEUWS SN 'T KORT DE CONFERENTIE BER TE PMUS PULLMAN - REIZEN t i Wc hebben een beetje achterna gekout en waren nog bezig 'we nl lang thuis waren van onze wandeling langs Gustje Dep- ,i. Och, hoeveel menagies hebt ge niet, waar dat bet maar half jgaatl ralsoneerde Saten. G'en krijgt er noch kop noch staart j al peinst ge nog zo diep hoe dat het komt. Op 't eerste zicht pd-t ge zeggen dat die mensen het maar wel kunnen stellen, 'heer heeft een goê positie. Hij is fraai en ding. Nc vent waar ge 5e kunt klappen, gemeenzaam en hartelijk in kompagnie, naar- 5 en vooruitziend, streng op zijn kinders, alla, dat g'er maar jfnig zulke vindt. Ze wonen in een gerieflijk huis, hebben een jtje van een hof; de jongens willen wel mee. Wat moet ge meer hben! Dan hoort ge al met eens zeggen dat het daar niet hels- al in den haak is. Ge gelooft het natuurlijk niet! De mensen •tellen zoveel. Ze klappen zo geren, bijzonderlijk als het over •oand gaat die beter is dan zij en die met alles niet te koop loopt, lar. hoe dat het komt of niet, stillekensaan wordt ge gewaar dat jvoorzeker toch een haar in de boter zit. De vent begint meer en per van' huls weg te blijven. Vroeger was hij altijd gepresseerd t-voort. Nu blijft hij liever een beetje plakken. Hij ziet er van j.gs om minder verzorgd uit. Zulke dingen vallen direct op bij Hnsen van wie ge het niet verwacht. Een paar vuile schoenen, een Znokkelde kol of een plastron die scheef zit, kleren die hun tan- .j tonen en waaraan de knopen hangen te slingeren, al kleinig- yien waaraan ge kunt opmerken dat het thuis geen zo nauw ter steekt en moeder de vrouw er minder begint achter te kijken. V dan dien zorgelijken trek op zijn gezicht! Zijn lach komt van jn zo diep meer. Kijk naar de kinders. Hun thuis trekt hen niet •ter aan. Het worden straatlopers met stoute mond en wilde ge- •en, al evenmin proper als vader. 1 Het is maar moeder die niet en verandert. Z'is lederen dag te Jn op commissie of wandeling, geschilderd lijk een modepop met -jB soorten nieuwigheden aan. Ze schijnt nooit haastig te zijn of =fl werk te hebben. Daar ligt precies de schuld, zegt Saten. De -juw is d'oorzaak dat. het thuis niet meer gaat. Hoe wilt ge dat "d menagie draait als moeder liever madamis dan huis- ^uw moeder, die de straat afdretst, geplnt en getooid lijk een ,innequln maar geen bekommernis heeft om van haar huis een -mei te maken». s Ge moet eerst ne keer in sommige huizen tot in de keuken rnenboren voor dat ge weet hoe dat het er gesteld is. In de t)uken ligt de barometer van het geluk. Kamers en salons zeggen imendal. Daar leven de mensen niet, maar in de keuken zijn - alle dagen. De Jongens groeien er groot naast vader en moeder, jar wien ze heel hun leven modelleren. Vader zoekt er zijn rust jiter 't werk, bij vrouw en kinders. Daar leeft en draait het gezin, -ieder is er de ziel van. Hoe wilt ge dat het goed zoü gaan als zij lar taak van moeder, huisvrouw en echtgenote niet begrijpt. Een -)uw die van haar keuken de gezelligste plaats van het huis niet jjet te maken, is in veel gevallen de schuld van de mislukking. 3ar zijn zoveel kleinigheden voor nodig die grote deugd veronder- -illtn. Dat 't eten op tijd niet gereed is kan altijd eens vorenval- J, maar als dat schier een gewoonte geworden is en 't aan vader de kinders opvalt dat moeder ondertussen haar plan getrokken eft met uit te zetten of met prullen bezig te zijn, breekt er iets. Ijl plaats die altijd vervuild en overhoop ligt, potten en pannen I) niet afgewassen zijn, kleren en schoenen in hoeken of kan- ui en moeder die niet leder minuut bezorgd is dat diegenen tor wie ze te zorgen heeft net en proper voorkomen maar veel '.lier met haar toilet inzit maken een leven ongelukkig, ■i Er zijn veel zulke! Chique madammekens die langs de Jaten paraderen. Gelakte nagels en gepoederd gezicht, uitgebor- 31d van top tot teen, met een allerzaligste glimlach. Ieder mor- ■n zitten ze een half uur bij de coiffeuse om hun haar te laten enkammen en ze verslijten meer uren met in modebladen te duisteren dan ze bezig zijn met eten te maken. Poppen maar ïen moeders! Geen echtgenoten. Voor 't geen ze eigenlijk moe- Ei doen hebben ze weinig of geen goesting. Het zijn slonsen, tuis. Kan een mens daarnaast leven en oprecht gelukkig zijn? linnen de kinders daar een voorbeeld aan nemen? Wat hebben j er aan? Moeder vult hun leven niet met haar liefde, haar aan moediging. Ze verstaat noch man noch kinders; doet er al eens 3 moeite niet voor. Ze is gedurig met haar zeiven begaan. Haar crt is buitenhuls, ankert naar wandelen, naar schoon gekleed Jn. Dat is haar leven. Q Het zou anders gaan in veel families als de vrouw op haar laats stond. Als ze minder op zichzelf peinsde en zich meer jfelegde op de kleinigheden van haar schone dagelijkse plicht. Jft geluk van thuis hangt geen zoveel van de man af. Het is 'oeder die maakt dat vader geren thuis blijft, dat hij naarstig 3 moeder die de kinders aan zich bindt en in hun leven de diep te prente slaat. Het vraagt fijnheid van ziel, een grote liefde, ,3duld en zelfverloochening. Als dat mankeert loopt heel het le- Jn. van het gezin mank en mislukt het leven van moeder zelf, 3- fl. Ereteken «Pro Ecclesia et Pontifice» voor dhr Jos. Laga. Op de fo!o hierboven zien rvij hoe Z. Exc. Mgr Lamiroy de hr laga het ereteken op de borst snelt. Rechts bemerkt men Z. E. Heer Kindt, Diocesa an Huil:proost. Woensdag 23 Mei, kwamen alle Dekanale Proosten en Leiders van het Mannenverbond te Roeselare in de Centrale bijeen. Z. Exc. Mgr Lamiroy had er aan gehouden de ontslagnemende leider, de hr Jos. Laga, de hoge onderscheiding Pro Ecclesia et Pontificete overhan digen. Na een korte inleiding van Z. E. H. Kindt, Diocesaan Hulpproost, die Monseigneur in naam van alle leden dankte om de blijk van hoge waardering ten opzichte van de be weging, bracht de Bisschop hulde aan het Mannenverbond om wat het presteert: zoveel mannen, uit één stuk te schenken aan de Kerk, bereid om alles in te zetten ter vrijwaring en verdediging van ons katholiek geloof. De strijd is niet uit, zei Hij. Er zal nog hard moe ten gevochten worden. Weest be reid! Blijft op Uw post. Hij onder lijnde de verdienste van dhr Laga: de beweging jarenlang met vaste hand en grote edelmoedigheid te hebben geleid. Het eremerk dat Hij de gewezen leider op de borst spelde was niet alleen een dank om de bewezen diensten maar tevens een schitte- rend getuigenis van de hoogachting die onze Bisschop het Mannenver bond toedraagt. Op zijn beurt sprak dhr Laga zijn dank uit en bekende dat hij blij was cm die hoge onderschei ding niet zozeer in zover ze een hulde was aan zijn persoon maar een groot gebaar ten opzichte van de beweging. Meneer Laga, Uw voorbeeld en Uw leiding hebben het Mannenver bond deugd gedaan. We kunnen er U niet genoeg dankbaar om zijn. Mocht ge nog lange jaren in on,ze organisatie en in de vele verenigin gen, waar gij het hart en de ziel van zijt, door Uw schitterende per soonlijkheid en Uw onwrikbaar ge loof ons Volk goed doen. Dinsdagmorgen 29 Mei, te kwart voor vijf, op het.ogenblik dat de af lossing' der ploegen moest gebeuren, deed zich in de koolmijn van Easington, in het Engelse graaf schap Durham, een zware ontplof fing van mijngas vcor. Twee gale rijen zijn door de ontploffing inge stort en de andere toegangen zijn door steengruis en versplinterd steunwerk versperd. De mijngang, waar de ontploffing zich voordeed, bovind zich slechts op 90 meter dieote en strekt zich voor een ge deelte onder de Noordzee uit; de koolmijn van Easington ligt inder daad in het Engelse kustgebied. De reddingsploegen die onmiddel lijk uitrukten hebben na 6 uren ar beid 300 meter mijngang vrijge maakt en waren de plaats der ramp tot op 700 meter genaderd. Een der redders, die uitgeput naar boven gebracht werd, verklaarde dat het in 'de mijn een ware hel was en dat het een wonder mocht heten zo er van de 80 ingesloten arbeiders een tiental levend naar boven ge raken. In de namiddag slaagde men er in één zwaar gewonde naar de boven grond te brengen alsmede 17 lijken te bergen. Op dat ogenblik was het centrum van de ramp nog niet be reikt. het betreft hier mijnwerkers die in zijgangen doo1' de instortin gen verrast werden. Er bestaat ge vaar voor mijnbrand. Alle hoop tot redding opgegeven. De reddingsploegen hebben Woensdag vruchteloos getracht de slachtoffers te bereiken. Terwijl de versperde gangen voet voor voet vrijgemaakt worden, pompt men langs alle zijden lucht en zuurstof in de gangen. Men koesterde im mers nog steeds de hoop dat de ingeslotenen langs zijgangen de ga lerijen van verlaten mijnen zouden bereiken doch ook daar heeft men geen enkel teken van leven gevon den. Het enige slachtoffer dat men levend naar boven heeft gebracht, overleed in het ziekenhuis, ook een der redders heeft er het leven bij ingeschoten zodat men Woensdag avond sprak van 81 slachtoffers. Men vreest inderdaad dat geen en kele mgeslotene levend terug ge vonden wordt. IftMWVtfUVUUWMAAACVUtfMAfV* STEEDS Mgr BOUVE IN KONGO AANGEKOMEN Mgr Bouve, de nieuwe apostoli sche vicaris van Kongolo, is in zijn vicariaat aangekomen, waar hij werd opgewacht door de hr Lan- fant, districtcommissaris, die de gouverneur van de provincie ver ving en door talrijke andere per soonlijkheden. Te dezer gelegenheid heeft de administratie een feest georganiseerd, tijdens hetwelk de Kongolezen talrijke geschenken aan de bisschop hebben aangeboden. KWAPENNINCK. Lrdagavond omstreeks 11 uur, Ui de voorbijgangers aan de i ;oort, te Brugge, plots opge- .t door een schot. Zij bemerk en meisje in witte blouse die iporwerp scheen weg te bergen ;,ti regenmantel om dan plots t;t gaanpad neer te vallen. bijgeroepen dokter stelde een 'wonde vast in de hartstreek, (Sgel had langs de rug het li jn verlaten. De dokter deed de pjkkigo bij hoogdringendheid 'ij hei ziekenhuis overbrengen, olitie ontdekte in een opgerol- pgenmantel een Amerikaanse "mitrailleur. Volgens getuigen 1 het meisje gepoogd zich met Japen het leven te ontnemen. betreft hier de 23-jarige Mi- Je Buysschaert. uit Doornik, -nor een afspraak naar Brugge iJsien was doch niemand op het ■ïz-vous aantrof. Uit het onder- 3blijkt dat het gevaarlijk vuur- M haar bezorgd werd door :t broer die momenteel zijn le- jenst doet. Wat dit laatste punt .-•ft werd door het militaire par- j en streng onderzoek ingesteld. ''Anderendaags vond een inwe- v ran de Steenstraat een kogel (ïn kamer van de eerste verdie- Vwaar een ruit verbrijzeld was. kmdigen maakten uit. dat het ?ogel is die aan de Gentpoort 'hiurd werd. De kracht van het 'feigde wapen blijkt uit het feit de kogel een weg van 800 m. ;sde. toestand van het slachtoffer A'bcterd zodat de politie de no- e ondervraging kon doen voor ^onderzoek. .ngenode gasten eindelijk 'laar Parijs vertrokken. bi meningsverschil tussen een 'sch en een Frans circus bracht dat een menageriewagen met 'jiwen, 1 aap, 2 wolven en 2 hye- in de statie te Waregem ge lieerd bleef zonder dat iemand of de wagen in kwestie naar (jnderlo of naar Parijs moest. Vregem was echter het slacht- van dit meningsverschil want kwaker van de dieren beschikte geen geld om zijn bescherme- tn van voedsel te voorzien. De ."eren brachten de aap wel wat ."naperimgen, doch de leeuwen ;'"e.n een dreigende houding aan. 'Sgedwongen moest, de stad iede- jlag 50 kgr. vers vlees uit het vuthuis van Brugge laten aan een. 'kleden Maandag kon het ge il tussen beide circusdirecties 'Jlegd worden zodat aan de on- |>de gasten een spoorwegkaart.!e Parijs werd afgeleverd en de- .og dezelfde dag vertrokken. In zitting van 28 Mei 11. werd de Heer Gerard Desmet docr de Ge meenteraad tot Stadssecretaris be noemd. Geboren te Roeselare op 22-11-1923, is hij de zoon van onze sympathieke Postoverste, Hr Leon Desmet. Na schitterende studiën in het Klein Seminarie te Roeselare, heeft hij de rechten en de bestuur lijke wetenschappen gestudeerd aan de Universiteit te Gent. Dokter in de rechten, Licenciaat in bestuurlijke wetenschappen, werd hij voor enkele maanden be noemd tot Bestuurssecretaris in het Ministerie van Koloniën. Hij doceert eveneens aan de Koloniale School. Enkele weken geleden trad hij in het huwelijk met Juffrouw Luca, dochter van de Hr Luca, de ver- dienstvolle Ontvanger der Belas tingen, Roeselare, 2" afdeling. De Heren Gemeenteraadsleden te Roeselare dienen gefeleciteerd om deze aanstelling die, alhoewel nog goed te keuren door de hogere in stanties, met de meeste sympathie begroet werd door de Roeseiaarse bevolking. De Hr Gerard Desmet, nog jong van hart en opvatting, is eer. flinke kracht en wij twijfelen er niet akn dat hij de hem toegewezen taak naar best vermogen zal ver vullen. In dit ambt van vertrou wen en toewijding kan hij aan de Stad onschatbare diensten be wijzen. Het Wekelijks Nieuwsbiedt aan de Heer Gerard Desmet zijn hartelijkste gelukwensen. Een Britse viermotorige Co- met» met straalaandrijving heeft met 23 personen aan boord de af stand Londen-Rome met een ge middelde uursnelheid van 720 kilo meter in het uur, namelijk in 2 u. 40 min., afgelegd. Een Amerikaans transport vliegtuig kreeg motordefect bij een vlucht boven Japan en de beman ning zocht redding met hun val schermen. Het toestel bleef dan evenwel nog doorvliegen zodat er straaljagers opstegen en het vlieg tuig dan maar neerschoten. Bi.i aanvaring tussen twee Franse treffers nabij New-Found- land, verdonken 12 schippers. Te Somain, een dorpje in Noord-Frankrijk werd een doop- feestje gehouden. Een der genodig den klemde het wichtje op zeker ogenblik evenwel zo sterk in zijn armen, dat het kleintje verstikte. Het feest en het ongeluk werden ten slotte gesloten met een algeme ne vechtpartij. De Moordenaar van Tadla die een 8-tal lieden vermoordde in Frans Marokko, werd nabij Beneoel, de plaats waar hij zijn eerste mis daad bedreef, aangehouden. Gedre ven door honger was hij hulp gaan vragen bij Berbers, maar dezen, verlekkerd door de uitgeloofde pre mie op het hoofd van de misdadi ger, wierpen zich op hem, over meesterden hem, en leverden hem aan de politie over. Te Mechelen werd door de wind een regenmantel uit een stil staande auto gerukt. De brieventas van de eigenaar viel meteen uit een der zakken en tientallen bankbrief jes vlogen weldra de lucht in, ge dreven door de stormwind. Veel ra- pers daagden weldra op om de eige naar hulp te bieden om zijn geld te rug te zoeken. Van de 10.720 fr. welke hij bij hem had, kon men na genoeg 10.000 fr. terugzoeken. Een biljet van 1.000 fr. moest zelf van een hoog dak worden gehaald. Een jonge Zwitser is uit Hu ringen vertrokken voor een rond vaart op de Rijn, tot in Rotterdam. Deze reis wil hij maken met een auto-binnenband, zonder roeispaan te gebru'ken. Om een paar schoenen heeft te Riksingen een jonge man zijn moeder bijna doodgeslagen. Te Antwerpen werd een zee man door zijn collega's uitge schud en in de Schelde geworpen. Zwemmend kon hij zich evenwel nog redden en klacht indienen te gen zijn aanranders. - Twee Rijkswachters, die per moto met side-car dienst deden langs de baan naar Gent, kwamen bij nacht terecht tegen kleine paal tjes, die langs de weg stonden en liepen aldus erge verwondingen op. In een rivier van Sutherlands- hire, Schotland, is een visser erin geslaagd een zalm van niet min dan 15 kgr. boven te halen. Het 'kostte de visser 12 uren inspanning om met zijn lijn de grote vis uit het water te krijgen en met fakkels en lantaarns werd hij bij late avond bijgestaan in zijn werk om de vis af te matten. Bij bosbranden in Canada wer den 15.000 Ha. bos door het vuur geteisterd. Te Corbion was een 42-jarige vrouw bloemen gaan neerleggen op het graf van haar echtgenoot. Op het ogenblik dat zij de garve neer legde zeeg zij ineen en stierf. Het grootste gebouw van de wereld, het bijna 450 meter hoge Empire State Building te New-York zal verkocht worden, Naar verluidt bedraagt de overeengekomen prils 50 millioon dollar. (2.5 milliard fr.) Te Lens zijn drie mijnwerkers om het leven gekomen door gas ver stikt. Een Italiaanse arbeidster heeft met een inzet van 50 lire een pro- nosliekprijs van 85.170.984 lire ge wonnen, 't zij 6.813.680 Belgische fr. Vs u u 13.000.000 verkochte koelkasten ge ven een onvergelijkbare referentie! Het hart van de Frigidaire koelkast, «DE ECOWATT», is de eenvoudig ste en goedkoopste kond-maker ter wereld. In de vele. rijk gevarieerde modellen- reeks is er zeker een dat U past. Eist steeds het merk FRIGIDAIRE, gebouwd door General Motors. Gespecialiseerd personeel staat im mer ten uwen dienste. Wij geven alle gemak van betaling, DE MODELLEN 1951 ZIJN EEN WONDER VAN VORM EN SMAAK, KOMT ZE' BEZICHTIGEN BIJ DE FIRMA (2043) Een pijnlijk werkongeval deed zich voor op de werven van het Koninklijk Atheneum, te Komen. Twee werklieden, afkomstig uit Veurne, vader en zoon, waren er bezig met twee watervergaarbak ken, welke op hcuten balken ston den op een hoogte van 10 meter, te vullen toen plots de houten balken begaven en de waterbak ken naar beneden vielen. Beide werklieden werden door de ge vaarten getroffen. Op de kreten welke door de zoon geslaakt werden, kwamen personen toegesneld en konden de werklieden bevrijd worden; de va der zat onder een der vergaar bakken gekneld. Een geneesheer diende de eerste zorgen toe en bracht hen vervolgens over naar het hospitaal. De vader liep een erge beenbreuk en verwondingen aan het aangezicht op, terwijl de zoon aan de armen gekwetst werd en de lip gekloven had. Te Verviers heeft een razende kat een vrouw en een meisje aange vallen en beide nogal erge verwon dingen toegebracht. Woensdag 6 Juni e.k. zal, tijdens de nieuwsberichten van 13 u., voor de zender van Brussel Vlaams, een spreekbeurt gehouden worden over de Westvlaamse Bergen. Onze gebreveteerde ontromers, in vertind of onroestbaar staal, zijn de beste I trekt er de aandacht op der eige naars van haar ontromers, dat in tegenstelling met hetgeen door deloyale concurrenten wordt be weerd, alle wisselstukken steeds voorradig zijn. Onze melkmachines me» gebreveteerde pulsator. zijn enig In hun soorll Christelijke demokraten be halen prachtige overwinning. Communisten lopen zware nederlaag op. Over een deel van Italië werden Zondag jl. verkiezingen gehouden voor de aanstelling van nieuwe ra den van 2.743 Gemeenten en van 28 Provincies. Ten overstaan van deze verkie zingen was er een bondgenoot schap gesloten tussen de Christen- Democraten en andere anti-com munistische partijen, o.m. de Li beralen, de Republikeinen en de Saragat-Socialisten, om op vele plaatsen blok te vormen tegen de samengaande Communisten en Nenni-Socialisten. Aan de uitslag van deze verkie zingen was groot belang gehecht, daar in vele grote en kleine ste den, en iri talrijke gemeenten, de Communisten het beheer In han den hadden. Zo o.m. te Genua, Milaan, Venetië, e.a. Deze verkie zingen moesten immers bevestiging brengen van de uitslag van de jongste Parlementsverkiezingen, welke de meerderheid bezorgden aan de partij van de Hr de Gas- peri, en uitwijzen zo het Italiaan se volk de Regering van Christe- lijk-Democraten en bondgenoten verder steunen wilde. Dinsdag kon reeds worden vast gesteld dat de Christelijk-Demo- craten en hun bondgenoten schit terende resultaten hadden bereikt, dat zij in de meeste steden, waar tot nogtoe de Communisten de plak hadden gezwaaid, deze rode meerderheid hadden omvergewor pen. Zo werd officieel Dinsdagna middag gemeld dat in de Provin cieraden de anti-communisten tweemaal zoveel zetels hadden veroverd als de communisten en hun verwanten en dat zij meteen minstens in 23 provinciehoofdsteden van de 27, het bestuur hadden ver overd. Zo o.m. te Milaan, Ancona, Genua, Venetië, Trente, Ravenna, Verona, enz. In ieder geval is het een gevoe lige nederlaag geworden voor de Communisten. Op 10 Juni wordt nu de tweede ronde gehouden. Definitieve uitslagen over alle ge meenten en steden zullen evenwel slechts worden bekend na verschij nen van dit blad, maar intussen staat het toch vast dat de Com munisten overal zware verliezep hebben geleden en dat op 152 ge meenteraden van steden van meei dan 10.000 inwoners de anti-Com munisten in 105 plaatsen de baas zijn, de Communisten in 46 en am dere partijen in 1. Voor de anti- Communisten is voormeld getal het dubbele van voordien. Socialist Koerner verkozen. De tweede ronde van de Presi dentsverkiezingen is in Oostenrijk eerder een verrassing geworden. Er waren nog slechts twee candi- daten in aanmerking gebleven, nl. de Hr Gleisner, van de Christe lijke Volkspartij van Oostenrijk en de Socialist Koerner, Burgemees ter 'van Wenen. Algemeen was aangenomen dat de eerste het nipt zou halen op de tweede, maar de uitslag was juist omgekeerd. Zo werden 2.172.806 stemmen uitgebracht op de Hr Koerner 2.004.290 aan de Hr Gleisner. Al gemeen wordt aangenomen dat de Communisten hun stem hebben uitgebracht op de Socialistische kandidaat en dat het dank zij deze uiterst linkse stemmen is dat de Hr Theodoor Koerner nu Pre sident is geworden. Koerner heeft zijn leven lang gestreden voor de arbeiders en het socialisme. Hij is in 1873 te Ko- morn (Hongarije) geboren. Hij koos evenals zijn vader de mili taire loopfoaan. Einde de eerste wereldoorlog trad hij tot de Socialistische par tij toe. In 1920 werd hij op non- actief gesteld, maar richtte dan een volksmilitie in. In 1934 werd hij Burgemeester van Wenen. -- Toestand blijft gespannen. ontvangen werd door de Iraafiss Voor de Ronde van Zwitserland (17 tot 23 Juni) werden volgende i earners aangeduid BUYZE MARCEL, MATHYS LUCIEN. FURNIERE GEORGES, BRAECKEVELD OMER, VAN DER STOCK ROBERT, OREEL RENÉ. Voor de Dauphiné Libre werden olgen ie veertien renners vrijgela ten: Van Brabant Lionel, Derijcke Germain, Evens Rik, Baeyens Ar- mand, Couvreur Hllaiix, Van Dijcke Julien, Jofcé Georges, Demulder Ma.'ce, Verscheuren Marcel. Sme's Henr, Lambrecht Roger, Desrnedt Roger, St'rckx Frans, Breuer Jear.. Voer de Ronde van Frankrijk werden nog geen aanduidingen ge daan. jjB ZEGELS MELIORworden bedeeld door verschillende groothandelaars in koloniale waren, o.m. door Mgejidc Firma's: N. DE FRAEYE, 40-44, Landbouw straat, ROESELARE. Wed. DERYNCK-TRUANT, 11, Vlamingstraat, POPERINGE. Gebroeders RAMMANT, 6, Kortemarkstraat, TORHOUT. Wij brachten verleden weck In een gedeelte van onze vorige uitgave het relaas van de noodlanding die door een Spitfire-toestel uitgevoerd werd wegens benzine-defecl te Oostnieuwkerke. Hierboven een foto van het vliegtuig dat met het voorste gedeelte en het landingstoestel in de grond boorde. Op het ogenblik van de noodlanding nam deze Spitfire deel aau de Umbrclla-manocuvcrs. NEDERLAND. Communistisch Gemeentebestuur afgedaan. Met 57 stemmen tegen 6 heeft de Ne derlandse tweede Kamer een wets ontwerp goedgekeurd waardoor de Gemeenteraad en de Schepenen van de Gemeente Finsterwolde uit hun ambt worden ontzet, omdat zij het «bestuur der Gemeente grou- lijk verwaarloosden Finsterwolde had tot nogtoe een Communistische meerderheid. JAPAN. Steeds in krijgsge vangenschap. Volgens een offi ciële Japanse verklaring', worden door de Russen nog steeds 369.382 Japanners in krijgsgevangenschap gehouden. ENGELAND. Koningin Moeder Mar.v kreeg geschenken. Ter ge legenheid van haar 84" verjaardag' heeft de Koningin Moeder Mary uit alle gedeelten van het land al lerhande geschenken ontvangen. Er waren zoveel geschenken en bloe men dat men wel 20 vrachtauto's mede had kunnen laden. Nieuw kolenbekken. In het Land van Wales werd een nieuw kolenbekken ontdekt welke een jaarlijkse productie van 1 millioen ton van de beste anthraciet zou toelaten. De laag- zou ruim 2 meter dik zijn, en gelegen op een diepte van 800 meter. PANAMA. Gewezen President veroordeeld. President Arias die enkele weken geleden een nieuwe grondwet had wi'len invoeren, wat aanleiding' gaf tot troebelen en tot zijn afzetting, werd thans door het Panamese Parlement plechtig ver vallen verklaard en hem werd te vens verbod opgelegd zijn leven lang enig openbaar ambt te bekle den. TIBET. Autonomie in kader van Rood China. Naar verluidt zou het tot een akkoord zijn geko men tussen Rood China en Tibet. Hierbij zou voorzien zijn dat de Dalai Lama voort het land zal mo gen besturen, maar dat Tibet het gezag van China zou moeten er kennen inzake verkeerswezen, bui tenlands beleid, landsverddiging en economische ontwikkeling'. Tibet zou aldus tenvolle een satellietstaat worden van China. HONGARIJE. Minister pleegt zelfmoord. Volgens de «Observer» heeft de gewezen Hongaarse Mi nister, die onlangs werd afgezet en die zijn aanhouding voorzag; zelf moord gepleegd na zijn vrouw ge dood en zijn beide kinderen ge wond te hebben. Het besluit van het Iraans Par lement tot nationalisatie van de Petroleumbronnen en het Brits - Iraanse geschil dat hieruit is ge rezen, blijft een sterke invloed uit oefenen op de internationale po litieke toestand. Aan de Anglo'-Iranian Petroleum Company heeft de Iraanse Rege ring een soort ultimatum gestuurd, waarin de Mij zes dagen tijd ge laten werd om zich zelf te likwi- deren en Teheran hierover in te lichten. Zo de Maatschappij het zelf niet doet zal de nationalisatie onder dwang worden gedaan. Een schadevergoeding' werd beloofd. Bijna terzelfdertijd dat voormeld bericht bekend werd gemaakt, vernam de wereld meteen dat Britse valschermtroepen opdracht kregen zich gereed te houden voor een overzeese bestemming. De Britse Regering' deed vervol gens beroep op het Internationaal Hof te Den Haag. ook de AngJo- Iranian deed hetzelfde, maar cp de ontvangen uitnodiging ant woordde de Iraanse Regering, dat inzake de besloten nationalisatie, voormelde Rechtbank niet bevoegd was. Tenslotte scheen enige ontspan ning in. te treden toen vernemen werd dat de Britse ambassadeur premier Mossadegh en dat de Amerikaansegezant 'n onderhoud had met de Iraanse Minister van Buitenlandse Zaken en dat ook naderhand beide buitenlandse ver tegenwoordigers samen een lunch, hadden bijgewoond. De Hr Mossadegh heeft, ander zijds ook te kampen met inner lijke moeilijkheden in het tand. Enerzijds werd hem in de Maljis (Parlement) verweten dat hij de nationalisatie doorvoerde inet de hulp van moordenaars (van Gene raal Razmara) en anderzijds dat hij zijn houding volledig had gewijzigd, te lauw was geworden en genoegen wilde geven aan de Britten en Amerikanen. Nog werd te Teheran een grote Communis tische betoging om de dringende nationalisatie te eisen, op touw1 gezet. In het Britse Lagerhuis ver klaarde men intussen ook nog de Hr Morrissen, de Britse Minister van Buitenlands? Zaken, dat Groct-Brittarnië niet tegen natio nalisatie gekant is, mits regeling in ander opzicht voldoening kan geven. Nog beklemtoonde hij dat Iran niet hst recht had een be staand contract eenzijdig op te geven. WESTERSEN ZOUDEN BEROEP DOEN OP MOSKOU In het artikel van onze medewer ker Westerlinek wordt uitgeweid over de Conferentie der Plaatsver vangers der Grote Vier te Parijs. Sedert dit artikel werd geschre ven wordt evenwel nog gemeld dat de Westersen zouden besloten heb ben rechtstreeks beroep te doen op Moskou, om uit het slop te gera ken. Aan de Hr Gromyko zou dan een afschrift worden gegeven van de nota aan de Sovjet-regering ge stuurd. Officiële bevestiging hier van werd nog niet gegeven. IERLAND BEDREIGINGEN TEGEN BRITSE VORST Het bericht dat Koning' Georges van Engeland en zijn gemalin op I Juni Noord-Iierland zou bezoe ken, heeft de Ierse nationalistische gemoederen andermaal aan het gisten gebracht. Te Dublin kwam zulks het eerst tot uiting teen in de kelders van de Britse ambassade aldaar een Mills-granaat werd geworpen wat een ontploffing en stoffelijke schade tot gevolg had. Op de drempel van het gebouw werden strooibilletten gevonden waarop verklaard verd dat de granaat een waarschuwing was voor de Britse Vorsten en dat hun verblijf te Belfast met levensgevaarzou gepaard gaan. Te Londen werden dan vier Ieren opgezocht op het Festival of Britain, die naar aanklacht bij Scotland Yard in het bezit wa ren van bommen. Zij werden echter niet gevonden. Te Belfast werd nog een ruwge-! maakte bom ontdekt, die evenwel niet ontplofte, maar meteen wer den in deze Noord-Ierse stad een 12-tiü Ierse Nationalisten aangej houden als veiligheidsmaatregelen voer het vorstelijk bezoek. Op Woensdag jl. werd dan ge meld dat Koning Georges op 1 Ju ni Belfast en Noord-Ierland niet zou bezoeken, maar wel Koningin Elisabeth en Prinses Margaret. FRANKRIJK VOORBEREIDING VOOR DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN Do:r het Franse Ministerie werd reeds bekend gemaakt, in hoeve!, lijstverbindiug kon bereikt worden tussen verschillende partijen tofl stand gekomen in 73 van de 91) departementen van Frankrijk eit Noord-Afrika, meestal vanwege dfj partijen behorende tot de zoge zegde derde macht. G. VERLEYE - INGEL MUNSTER - Tel. 353. Agent: HOLLAND-AMERICA LINE Lourdes, vanaf 2.390 fr. Rijn, 4 dagen, 1.390 fr. Spanje, 11 <1., 4.290 fr. Spanje-Portugal-Fatima Tyrol, vanaf 1.995 fr. Italië-Rome-Capri, 16 cl. Zwitserland, 9 dagen (1288) Varesa, Werelclk. Bevoepsr. Dolomieten-Venetië, 14 d. Bayreuth, Rich. Wagner Festspiele Salsburg, Mozartfestival Ind. reizen Festival of Brit. Treinreizen Zwitserland- Italië-Corsika

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6