TWEE TAFERELEN Het heldhaftig leven van Jan Olieslagers De Nieuwpoortse Brand weer in feest !AG KLAPPER Memorable Tureluurke veldslag van de Sweemer J. ucimiuu KEIZER KARELSTRMT, 83, BRU6GE -I; 337.39 Militie-Vragenbus udheldkundige rit dekking In de Int-Niklaaskerk te Rekkem si Provinciaal IMuziektornool 1951 N.C.M.V.-Berichfers Brief uit Brussel Stort 75 Fr. Een halve eeuw geleden begon het Ketting ver koop als aftruggelarij bestempeld door Verbrekingshof te Parijs EK VAN 9 TOT 15 JUNI 1951 lagen lengen met 6 minuten. WEERSPREUK jls 't koud en nat in Juni is !an is het ganse jaar het ook. ZATERDAG 9 JDN1 Pelagia, Feliciaan, Primus; Z. ndrik de Goede. •op te 3.50 u., onder te 19.50 u. Geboorte van de Oostenrijkse schrijfster Bertha von Sutt- I ner, die in 1906 de Nobelprijs t: voor letterkunde verwierf om haar roman De wapens g neer». 1 Overlijden van Ch. Dickens, i de Engelse romanschrijver die y grote populariteit genoot. v ZONDAG 10 JUNI 4' Zondag na Pinksteren. Margaretha, koningin van iiotland, Maurln, Edgar. op te 3.49 u., onder te 19.50 u. Geboorte van de Nederlandse dichter Jacques Perk. Geboorte van Prof. Emiel Van Dievoet, vooraanstaand Vlaams rechtsgeleerde. Overlijden van de Vlaamse priester Edward Poppe. MAANDAG 11 JUNI Barnabas Ap., Rembrecht, Ro- ina, Aleydis. op te 3.49 u., onder te 19.51 u. Geboorte van de Vlaamse schilder Hendrik de Braeke- leer. Geboorte van de Duitse com- ponist Richard Strauss, auteur van «Der Rosencava- lier en Salomé i DINSDAG 12 JUNI 1 Jan van Sahagun, Cyrjen, Na- Basilides, Nazarius. op te 3.49 u„ onder te, 19.52 u. i e kwartier der maan te 18.52 u. i Geboorte van de Vlaamse i Missionaris Theophiel Ver- biest, stichter van de Congre- gatie van het Onbevlekt Hart van Maria te Scheut. Overlijden van de Franse let- i terkundige Xavier de Maistre, i auteur van «Voyage autour i de ma Chambre». WOENSDAG 13 JUNI ntonius van Padua. op te 3.49 u., onder te 19.53 u. Geboorte van de Frankische Koning Karei de Kale uit het geslacht der Karolingers. 3 Geboorte van Lode Zielens, 3 Vlaamse romanschrijver. Overlijden van de Priester- j dichter Jan Hammenecker. DONDERDAG 14 JTJNI Basiel, Valeer en Ruflen, Hart- Z. Adelvijn van Gent. i op te 3.48 u., onder te 19.53 u. i Geboorte van de Vlaamse 3 grootnijveraar Lieven Bau- wens, die in ons land de me- 5 chanische katoenfabricatie In» voerde. i Overlijden van Vlaams pries- ter en democratisch voorman E. H. August Daens. Dood van de Russische ro- P» mansohrijver Maxim Gorki. VRIJDAG 15 JUNI x Vitus, Modest, Crescentia, ij-idis, t op te 3.48 u., onder te 19.54 u. Overlijden van de Noorse mu- <jr sicus Edvard Grieg,. compo- i; nist van «Peer Gynt». Ct Officiële in gebruikname van rij het Brusselse Noord-station. lr WEERSPREUK Ach, waren vele mensen 1s ietwat meer verlegen! Ewas voor heel de wegen list een grote zegen! jt' Volksheilige van de week: IÉH. ANTONIUS VAN PADUA grote" volksheilige boette bij, iVdoop Ferdinand de Bullones. verd in 1195 geboren te Lissa- icJTadat hij als jonge knaap., bij ^•gullere kanunniken van Sint r^jStinus vertoefd had, ging hij ■.paar de Orde van St Francis- fl221 ontving hij het boetekleed Minderbroeders en heette voort- rtntonius. Hij werd naar Afrika ■]eird, doch een ziekte verplicht ten terug te keren. Bij de terug- ■ï3 dreef zijn schip af naar de iivan Messina waar Antonius rival stapte. Voortaan bleef hij Ufgen in een Italiaans klooster, kr hij van zijn II. Vader Fran- iA; de titel ontving van leraar 'dgeleerdheid. Achtereenvolgens bewees hij te Bologna, Toulouse, iepelier en Padua. Nu kwamen t aven en talenten tot volkomen i|!ï, zodat hij een der beroemdste i Hredenaars werd van zijn tijd. 1; verbaasde hij door zijn wel- i|!ien'diheid en geleerdheid; door s (buitengewone kennis der H. -ft. Hij ving een hevige strijd .(■tegen de ketters en verwierf li de bijnaam van «hamer der i.-s Ontelbaar zijn dezen die ;j[in woord opstonden uit de zon- n de lauwheid. Binst zijn leven e's; deed hij vele Wonderwerken, f, jet genezen van zieken en het i-jven der duivelen. 6-5 zijn dood in 1231 werd Anto- ymog door vele wonderen ver lakt; In ,1232 reeds verklaarde .^Gregonqs IX hem heilig. On- üjiÜljk daarna werd, met de jti: ener kerk te Padua aangevan- (-j ons land vindt men haast geen jAiWaar niet een beeld staat van !S Antonius van Padua. Bij el- ra al in tuin of stal wordt An- s aanroepen en ontsteekt men - en ter zijner eer. Evenals voor naamgenoot de H. Antonius I' I met zijn zwijntje, behoudt de pene bevolking een bijzondere ng voor deze volksheilige, -.i e grote wonderdoener wordt aeld met een kind op de arm, f t een persoon bij wie de hedli- Lns vernachtte, hem gedurende *acht het Kindje Jezus zag dra- ,.j' H. Antonius van Padua wordt «epen als persoon van goede j.cen als bijzonder helper voor i«: irugvinden van verloren voor- urn. Hij is de beschermheilige bibliothecarissen en aardewer- j«*t geruimem tijd worden in ,-Ni klaaskerk van Rekkem her igs werken uitgevoerd. Deze 1,e dagen hebben werklieden, delvingswerken deden voor 1grondse verwarmingsinrichtin- L jier kerk, onder de vloering de grote middenbeuk, grote bakstenen aangetroffen, welke n zeer goede staat zijn. Een 5r, is nog omgeven van een ^glans of donker blauwe émail, stenen moeten voortkomen elderingen. Beenderen werden eneens aangetroffen van een ^sen persoon alsmede van een .gezien ei- twee schedels aan- waren.- De schedel van de '5sen persoon draagt nog een ig gebit. Het hout der kisten dwenen, doch er werden nog 5ste ijzeren ringen en vijzen jtroffen. Geen enkel voorwerp ft eenzelvigheid vast te stellen .gevonden. Gezien deze ge il aangetroffen wei-den in een tiroge grondlaag, zouden zij ^verscheidene eeuwen oud dag- i "ngBT'wBigBtffgs yrffltrwr 0 TM Maa,*# INGENIEUR A.I.G. TltUEtuIêtu&i tkPcJkéeb iftmi CQMMEKptElE KOBLAFfMfATEN Toonzalen, 5 Zuidzandsfraat (VERVOLG) (VERVOLG) Inderdaad: de communisten héb ben ook daar verlies geboekt, maar ze hebben er ook hier en daar bij- gewonnen. En vooral: de Nenni- socialisten hebben een hele boel stemmen gehaald en dat zijn de mannen die gemeen front maken met de communisten. Samen hebben ze een heleboel stemmen gewonnen en het is dus alleen te danken aan de techniek van de nieuwe kieswet dat hen het beleid van honderden gemeenten kon ontnomen worden. Maar dat is maar een voorlopig resultaat Inderdaad. Indien de opinies de zelfde zouden blijven voor de eerst komende ivetgevende verkiezingen, dan zou dit veriwedelijk betekenen dat de uiterst linkse groep ver sterkt naar het parlement zou ko men, dat de democrazia Christiana de absolute meerderheid zou ver liezen, dat de kleinere socialisti sche partijen niet meer in de rege ring zouden willen treden zodat mén voor zeer zware politieke moei lijkheden zou staan. Gelukkig ligt er echter een hele afstand tussen gemeenteverkiezin- gen en parlementsverkiezingen. In de eerste spelen personen een eer- ste-rangsrol, terwijl bij de tweede vooral de gedachten en de levens opvattingen van belang zijn. Het zou dan ook gewaagd zijn sluitende conclusies voor de kamer verkiezingen te willen halen uit de gemeenteverkiezingen. Al is er toch een indicatie die niet mag verwaarloosd worden. Slotsom: zoals alle verkiezingen hébben de hierboven aangehaalde hun zweet en hun tranen meege bracht, maar er vloeide geen bloed. In democratische regimes wordt de strijd zo uitgevochten. Dat is hei ene tafereel NAAR EEN WAPENSTILSTAND IN KOREA? Maar eris ongelukkig genoeg ook nóg steeds een ander tafereel: dat waar er naast het ziveet en de tranen ook veel bloed vloeit. In de eerste plaats binnen de hoge muren van de volksdemocra tieën. En verder op die plaatsen waar diezelfde volksdemocratieën de an dere volkeren met de wapens wil len overtuigen Het voornaamste toneel daarvan is op dit ogenblik ongetwijfeld Korea. Daar is de 3oorlog op be perkte schaal bezig. Gelukkig hebben de U.N.O.-troe pen tot nu toe kunnen beletten dat het communistisch imperialisme zijn doel bereikte. Maar het gevaar is ver van af gewend. Het is niet meer nodig daar die per op in te gaan of dat met een vloed van argumenten te bewijzen. Op dit ogenblik tracht men zelfs opnieuw tot een stilstand te gera ken. Engeland steekt zijn voelho rens uit. Amerika laat horen dat het bereid is een wapenstilstand te houden op voorwaarde dat er hoop bestaat op een definitieve regeling, maar zonder dat het wil horen van een afstand van Formosa of van het opnemen van Mao Tse Tung in de U.N.O. Ook Trygvie Lie sprak zich uit voor een wapenbestand. Anderzijds sprak men veel van Russische vredesinitiatieven, maar telkens volgde een logenstraffing van Sovjetzijde. Toch neemt men thans algemeen aan dat Rusland gunstig zou ge stemd staan tegenover een minne lijke regeling. Ongetwijfeld zullen we daarover meer weten wanneer de Russen hun antwoord zullen gegeven heb ben op het Westers voorstel betref fende de vergadering der Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Misschien zullen zij het spelletje precies daarom, willen stopzetten, ofwel zullen zij het laten duren om het stopzetten ervan als pas munt bij de discussie te kunnen gebruiken. Natuurlijk blijven daar nog de Chinezen, zelfs als de Russen hun hand van Korea zouden afdoen en bladen zoals «Le Mondei) zien daar een moeilijkheid in. Wij geloven eerder dat dit van zeer weinig bélgng is. Nu is immers bewezen dat het Amerikaans ma teriaal het tegen de Chinese men senmassa's haalt. Als de Chinezen dus geen massa's Russisch mate riaal krijgen dan kunnen zij alleen verder uitbloeden. Em tezelfdertijd bloeden ook de vrije naties. Wij moeten hopen dat de bedro gen volkeren uit de dictatuurlan- den de vrijheid zouden verwerven opdat elke strijd tot zweet en tra nen zou kunnen beperkt worden 5-VI-51. V. WESTERLINCK. Voor Liefhebbers- maatschappijen 3" Afdeling. Zondag a.s., 10 Juni, neemt te Diksmuide het Provinciaal Muziek- tornooi 1951 een aanvang. Dit tor nooi is ingericht door de Provincie en is dit jaar alleen toegankelijk voor Liefhebbersmaatschappijen van 3° Afdeling. Het opgelegd stuk is: «De Vrijheid La Liberté», ope ningsstuk van F. Rousseau, een Bel gisch toondichter, uitgegeven bij J. Buyst te Brussel. Benevens dat stuk spelen al de deelnemers nog een stuk gekozen door de jury uit een lijst van 3 nummers, door elke maatschappij zelf voorgelegd. De beurtoptredingen zullen plaats hebben Zondag 10 Juni, te Diksmuide. Zondag 24 Juni, te Oostkamp. Zondag 1 Juli, te leper. Zondag 8 Juli, te Meulebeke. 31 Maatschappijen lieten zich in schrijven. De Jury is samengesteld als volgt: Heer J. Storme, lid der Best. Depu tatie, Wervik, Voorzitter; Heer L. Lagasse, letterkundige, secr. van de Hr. Gouverneur, Brugge, secretaris; Leden: Hr A. Vermander, leraar in de Muziekgeschiedenis, Hooglede; E. H. P. Franqois, Kapelmeester der Kathedraal, Brugge; Hr. J. Wyns- berghe, muziekleraar te Oostende; Hr J. Steenacker, leraar aan het Conservatorium te Oostende. De proclamatie der uitslagen zal plaats hebben op een Zondag na 8 Juli, waar de twee bekroonde maatschappijen dan zullen optre den. Volgende Maatschappijen treden Zondag a.s. te Diksmuide op: Houthulst, Stavele, Hooglede, Zar- ren, Kortemark, Bovekerke, Moor slede, Staden. Deze kunstprestatie gaat door bij schoon weder op 'ds kiosk op de Grote Markt. Bij slecht weder wat we niet hopen gaat ze door in de Boterhalle. Vraagt onze brochuur 34 (2115) Maximumgwifzera v©or textielproduk- ten opgeheven In het Staatsblad van Zondag jl. verschijnt een Ministerieelbesluit waarbij de maximumverkoopprijs van sommige linnengoedartikelen en van de geconfectionneerde bo venkleding voor heren, dames en kinderen, die bij besluit van 23 Maart jl. werden ingevoerd, weder opgeheven worden. Zitdagen over de provincie in de week van 11 tot 16 Juni '51. MAANDAG 11 JUNI. Voormiddag: Veurne Diksmuide Teper Menen Eoeselare Dessel- gem Beveren-Leie. Namiddag: Izegem. Speciale zit dag door Volksvertegenwoordiger De Clerck, elke Maandag van 14 tot 17 u., ten huize, Damkaai 1, Kortrijk. DINSDAG 12 JUNI. Voormiddag: Veurne Diksmuide Poperlnge Menen Eoeselare. Namiddag: Passendale Zonnebeke Wevelgem Blssegem Marke Moorsele Eoeselare Wielsbeke St-Baafs-Vljve. WOENSDAG 13 JUNI. Voormiddag: Veurne Diksmuide Watou Menen Eoeselare. Namiddag: Kortemark Eoesbrugge Boezlnge Blkschote Izegem. DONDERDAG 14 JUNI. Voormiddag: Veurpe Diksmuide Poperlnge leperMenen Eoe selare. Namiddag: Mlddelkerke Gistel Eemegem Oudenburg Ingelmun- ster Oostrozebeke. VRIJDAG 15 JUNI. Voormiddag: Nleuwpoort Poperln ge Wervik Menen Eoeselare. ZATERDAG 16 JUNI. Voormiddag: leper sociaal bureau van 9 tot 12 u.) Menen Izegem. holpen had om het bestuur in nieuwe, jonge handen te geven. Eveneens drukte hij zijn fierheid uit over zijn stichting en hetgeen er uit gegroeid is en hij besloot met zijn beste wensen voor de ver dere opgroei van de brandweer. Uit naam van de veteranen bracht dc Hr R. Berquin dan hulde aan de offervaardigheid van de gevierde. Vervolgens kwam de Hr Geers aan het woord als brandweerin specteur. Hij sprak zijn dank uit voor de dienstbaarheid van zoveel mannen, die zich vrijwillig in dienst stellen van de gemeenschap. Ook dankte hij het stadsbestuur voor de gewaardeerde medewerking. Het verleden en vooral de oorlog heb ben zeker de doelmatigheid van dit korps bewezen, waarvoor hij ze ge lukwenste en hen verder goed heil toestuurde voor de toekomst. Ook de Hr Visschers. brandweer commandant van Middelburg, sprak zijn sympathie uit voor dit mooi feest en zegde er van verzekerd te zijn dat, als de stad dit nieuw vaandel schonk en overhandigde, het korps dit zeker verdiend had. Daarom bracht hij een heildronk uit op de gevierde stichter en cp al de mannen, van het korps. DE VLAGOVERHANDIGING De plechtigheden werden daarna in het openbaar voortgezet op de markt, waar reeds een dichte me nigte opeengedrukt stond. Na een inleidend bazuingeschal sprak de Hr Burgemeester zijn waardering uit voor de naastenliefde, waarmee deze mannen steeds ten dienste staan. Veel hebben ze reeds gepres teerd, vooral onder de oorlog. Daar voor verdienen ze zeker de erken telijkheid der bevolking. Deze zou den ze nu krijgen in het symbool van een vlag, die ze rechtmatig verdiend hebben. Na de overhandiging van de vlag, sprak de Hr Provoost er zijn dank voor uit en verzekerde dat zijn mannen het vertrouwen, dat in hen gesteld wordt, steeds zouden waar dig blijven. Daarop richtte hij zich tot zijn manschappen met een op roep tot verdere plichtsvervulling. Vervolgens reikte de Hr Burge meester een diploma uit aan de HH. Provoost en Degreef, voor de exa mens die zij met onderscheiding doorstaan hebben na hun scho lingscursussen. Inspecteur Geers on derscheidde dan de HH. Vanhove Maurits en Schramme" Napoleon met het ereteken van 1® klas voor Uitzonderlijke diensten aan de brandweer bewezen. DE OPTOCHT Nu werd een stoet gevormd, die eerst naar het monument der Nieuwpoortse gesneuvelden trok, om daar een korte bloemenhulde te houden. De afgevaardigden der verschillende naties legden er een ruiker neer onder het spelen van hun eigen vaderlands lied. Bazuin geschal met het Belgisch volkslied besloot deze korte plechtigheid. De stoet, waaraan ook vaandels der Nieuwpoortse verenigingen deelna men, trok dan verder door de voor naamste straten der stad om op de markt te eindigen in een groots dèfilè voor de overheden. Ondertussen was het uur reeds tot over de middag gevorderd. Na een vluchtig bezoek aan de ten toonstelling, waar blusmateriaal en uitrustingen opgesteld stonden, werd het tijd voor HET BANKET Daar zaten veie genodigden en ook al de officieren van de'deelne mende korpsen aan. Het woord werd éi' gevoerd door de hoofden der buitenlandse afvaardigingen, die elk op hun eigen manier en hun eigen taal hun waardering uitspra ken voor dit feest en hun dank betuigden voor de gulle ontvangst, die zij hier genoten hadden. De Hr Bral, Voorzitter der Westvlaamse brandweerbond, kwam ook nog aan het woord om hulde te brengen aan allen die het op die dag verdienden. De Hr Burgemeester besloot met de uitnodiging tot de brandweer om hun congres toekomend jaar in ons midden te houden, en met de hoop, die vele vreemdelingen nog op vol gende feesten terug te zien in onze stad! DE GROTE STOET Ondertussen was reeds heel wat volk op de been en kwamen maar gedurig' nieuwe autocars toe met deelnemers van vreemde korpsen. Het wemelde in de stad van blauw zwarte uniformen. Door een verba zend knappe organisatie was in een minimumtij d een stoet in gang ge zet waarin 35 korpsen opstapten, benevens de muziekmaatschappijen van Oudenaarde, Gullegem, Zotte- gem en de Philharmonie van Nieuwpoort. Alhoewel eentonig door zijn eenvormigheid van een zeven honderdtal nagenoeg gelijke uni formen, was het toch indrukwek kend door zijn eigenaardigheid.' Een grote optocht werd het door 33" een twaalftal straten, waar overal hele groepen toeschouwers stonden. Deze waren echter tijdig verzameld op de markt voor het groot dèfilè, dat begeleid werd door het muziek van Oudenaarde. Alleen hierna was er een kleine gaping in het verloop der feesten. Deze was nochtans on vermijdelijk, want de groepen die vervolgens moesten optreden, moes ten zich in hun werktenue zetten. Daarmee klaar, stelden ze zich voor aan het publiek met een march rond de markt. DEMONSTRATIES Voor dit laatste deel der feesten is er zeker maar zelden zoveel volk op de markt geweest als Zondag avond. Er werden blusoefeningen uitgevoerd door 7 vreemde korpsen. Elk kregen ze een bepaald thema toegewezen, dat telkens door de mi cro aangekondigd werd. Ook het verloop der oefeningen werd door de micro weergegeven. Er waren oefeningen met steeds gewijzigde opgaven, waarbij reddingen en on- gevallenverzorging te pas kwamen. Tot jolijt van wie verder stond, kregen sommige toeschouwers af en toe hun deel van een straffe spuit. Een groot geluk voor dit goed ver loop was wel het weder, dat voor die dag buitengewoon mag genoemd worden. Tot slot werden dan nog 3.000 fr. premiën uitgedeeld aan al de deel nemers, terwijl de groepen, die de oefeningen uitgevoerd hadden, elk een beker toegewezen kregen. Zo mag dit feest uiterst geslaagd heten en werden de grote ver wachtingen, die er op gesteld wer den, zeker helemaal vervuld. Dat dit voor het grootste deel aan de organisatiegeest en -talenten ligt van onze feestcommissie, dat is in Nieuwpoort reeds lang geen nieuws meer. Dat hebben dan ook de vele vreemden getuigd, die Zondag onze stad bezocht hebben en de feesten hebben meegemaakt. Het was voor al opvallend 'hoe allen vol lof spra ken over de gulle ontvangst, die. ze bij ons genoten. Bij de Engelse afvaardiging ging dit zelfs zo ver, dat die er zich moeten aan verwacht hebben, want zij hadden een mooi geschenk me de, dat ze aan de stad Nieuwpoort geschonken hebben. Het bestond uit een helm, die in de vorige eeuw door de brandweermannen van de provincie Kent in Engeland gedra gen werd. Deze was uit koper, mooi opgepoetst en stond op een voet stuk, waarop de vermelding van de gift gegraveerd stond. Zeker een mooi stuk als aandenken. J. B. (Roeselare). Ik heb 5 zonen. De eerste en de tweede hebben hun dienst volbracht; de vierde is onder de wapens. De derde heeft een maand dienst volbracht en werd daarna met onbepaald verlof gezonden. Zou mijn jongste zoon, die nu 18 jaar oud is kunnen vrij komen van dienst? Uw vijfde zoon behoort bijgevolg tot de lichting 1953. U zult wellicht weten dat de lichting 1953 ln twee delen wordt gesplitst: a) diegenen geboren tussen 1-1-33 en 30-6-33 en b) diegenen geboren tussen 1-7-33 en 31-12-33. Indien hij bi] de eerste reeks voorkomt, zal hij Ingedeeld worden bij het speciaal contingent der lich ting 1952 dat „tussen 1-9-51 en 30- 11-51" gekeurd* zal worden. Indien hij tot de tweede reeks behoort zal hij eerst ln 1952 gekeurd worden. Wie kan zich beroepen op drie broederdiensten (drie broeders sol daat)nl. de l®, fie 2» en de 4®. De derde Zal Wdarschijnlljk ge boren zijn tussen de Jaren 1920 en 1925. en zodoende behoren tot de lichtingen 1941 tot 1944. In dit ge val is een maand actieve dienst niet voldoende, om aangerekend te wor den als broeüerdienst. Om te weten of de legerdienst van de derde in aanmerking kan komen, zou lk na dere Inlichtingen moeten bekomen., t.t.z. of hij niet gereformeerd werd. enz. De ontheffingen van dienst han gen af van het aantal goedgekeur de miliciens ener lichting. Indien nu voor de lichting 1952 genoeg mi liciens goedgekeurd werden, en drie; broederdiensten volstaan, zal uw zoon niet onder de wapens geroe pen worden, en aldus ontheven van actieve dienst in VREDESTIJD krachtens art. 57 der militiewet. Ik meen wel dat het zo zal zijn voor dezeklasse. Dit laatste zal eveneens gebeuren. Indien uw zoon geboren is tussen 1-7-33 en 31-12-33. Onze Militie-vragenbusstaat ten dienste van ledereen die moei lijkheden wil opgelost zien. Bij ieder aanvraag dient 20,fr. in de Vraag- oinslag bijgevoegd ten einde de kos ten te dekken. De Bus staat open oor ledereen. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot ünde 't jaar per post tehuis be steld worden. GOD DE VADER Bij de inleiding van de bespre king over het ontwerp tot aanpas sing van, de onderwijzerswedden heeft Minister Harmei ln de Ka mer een belangwekkende uiteen zetting gegeven over het stelsel der gemeentelijke bijwedden. Zo als men weet staat het de gemeen ten vrij aan hun onderwijskrachten zekere weddetoeslagen te verlenen, boven de wedde welke zij van de Staat ontvangen. Hierbij dienden evenwel zekere grenzen in acht ge nomen te worden. Het stelsel bleek op de lange duur bijzonder voordelig te zijn voor de onderwijsinrichtingen in het Waalse landsgedeelte. De mees te Socialistische en andere Luikse burgemeesters maakten van de geboden mogelijkheid royaal ge bruik om hun gemeentelijke onder wijskrachten nog eens extra te be voordelen. Zij zorgden er tevens voor de last van deze welwillende houding zoveel mogelijk af te wen telen op vadertje staat en maakten hiervoor ruimschoots gebruik van de gelden van het Vermeylenfonds. De Hr Harmei heeft nu de be doeling te kennen gegeven aan deze praktijken en de hiermede verbon den misbruiken een einde te stel len door de bijwedden te veralge menen en ten laste van de Staat te nemen. Aan de socialisten wordt aldus de pas afgesneden om een ongezon de afgunst in het leven te roepen door middel van eenzijdige bevoor deling van het onderwijs. Men weet dat de Minister van Onderwijs, die tevens hoogleraar is, bijwijlen nogal erg academisch en soms zelf ietwat pontificaal aan doet omdat hij nogal op leerstellige toon spreekt en zonder veel stem verheffing of animo. De socialistische primair Demoi- telle was hiertegen blijkbaar niet langer bestand en flapte het er uit tijdens de vergadering van verleden week: «Gij zijt toch God de Vader niet om steeds maar iedereen de les te willen lezen». Nu, van Demoitelle verwonderde dat ook niemand. Wan-neer die in de Kamer een maal het eerste verstandig woord spreekt, dan zullen de meesten denken dat hij 'n vijs los heeft. DE SLAG VAN TURELUURKE Wij hebben grootse historische dagen beleefd. Bij de bespreking van het ont werp op de pensioenen, is Ture luurke De Sweemer, van Gent en van niksmandalle, ten strijde ge trokken voor de verdediging van de erme warrekmeinsen gepen- sionneerde. Hij had, in zijn half-gare herse nen een aantal amendementen op het regeringsontwerp bekokstoofd, maar het parlement moest van zijn wonderlijke spijze niet hebben. Al zijn amendementen sneuvel den op het veld van eer en zelfs bij zijn politieke vrienden was de belangstelling maar matig. La garde meurt, mais ne se rend paspeinsde Tureluurke De Sweemer. En in gedachten zag hij zijn eigen, hocgst dezelve parle mentaire persoonlijkheid in het goud geblokletterd en geboekstaafd in de annalen van de B.S.P., van de oppositie en van de strijd voor het menselijk welzijn en de lots verbetering in het algemeen. Strooit bloemen op zijn weg, vlecht kronen voor de held! De arme man besefte niet dat hij meer weg had van Don Qui- chotte in het gevecht mét 'de windmolens. VAN GLABBEKE UIT ZIJN HUMEUR De Oostendse kleine garnalen- visser Adolf Van Glabbeke heeft een slechte week achter de rug:, constipatie of slechte tanden, het is nog niet uitgemaakt, maar het werkte nog al sterk op zijn humeur. Er was geen zalfje aan te strij ken en geen coca-cola kon hem weer op dreef brengen. Soms pleistert het Mennekeaan de vaste bar in de hal van het Zuid station. Hij voelt aller ogen op zich gevestigd en gaat dan, a!s de gewoonste zaak van de wereld een coca-cola drinken. Kleine zwakheden van een groot man. Of liever van een klein Menne ke Want wij vragen ons soms af of de toogprinses hem in 'n slechte bui niet eens zal vragen of het Mennekewel alleen uit gaan drinken mag van zijn vader. Deze week was er echter niets aan te doen. Minister Harmei moest zijn slecht humeur ontgelden toen de kleine Adolf bij de stemming over het ontwerp op de pensioenen de Regering aanmaande het geld dat zij aan de vrije scholen geeft liever aan de gepensionneerden te geven. Dat ziet ge van hier. De Velter heeft het trouwens ook moeten ontgelden toen Van Glabbeke, die in de zaak van de IJzertorenaan de andere kant van de barrikade staat, de kans klaar zag om op zijn tegenstander af te geven. EENZIJDIGE VOORLICHTING Wij dachten dat het Hamel» centrum 'n ernstige instelling was, maar wij hebben ons waarschijn lijk vergist. Iedereen weet dat dit organisme zogenaamd zoekt naar een oplos sing van de problemen der Vlaams- Waalse verhoudingen in België, onder meer in, verband met de taalgrens en de jongste talentelling. Met dit doel begeven sommige leden dezer instelling zich ter plaatse en ondervragen er min of meer vooraanstaande personen. Nu zou men aannemen dat hierbij objectief te werk wordt gegaan en dat men personen polst van belde oriënteringen: zowel Vlaamse als Waalse. Met het oog op een bezoek aan Moeskroen had de Commissie Harmel beroep gedaan op de voor zitter van de Llgue Wallonnc om- deze bijeenkomst in te richten, Maar een vertegenwoordiger van het Davidsfonds bijv. werd niet uitgenodigd. Wij zijn er erg aan toe als w« dan vrede moeten nemen met d# eenzijdige besluitselen tot wélke dergelijke eenzijdige bijeenkomst aanleiding kan geven. Die kunnen wij toch onmogelijk voor zoetekoek aanvaarden. En het is niet de eerste keer dat dit gebeurt. In de streek van O'Ur- maas werd de delegatie van'de Commissie Harmel met even een zijde informatie bedacht. Als de zoetwaterflamingantea van deze Commissie er niets be ters kunnen op vinden, dan doen zij hun boeken maar liever toe, of-; wel gaan ze met de «Flandria»- boot eens spelevaren van Sint An neke tot Vlissingen, als de reislust hun onweerstaanbaar bekruipt, Daar kunnen ze niet zoveel on heil aanrichten. APOTHEKERS IN T GEWEER De apothekers ln den lande heb ben de vreugden van, hun bestaan lelijk vergald gezien door de Orde der Apothekers. Dit organisme wil aan de apo thekers een beslissing opdringen in verband met de sluiting van de apotheken op Zaterdagnamiddagen en Zondagen, en onder de middag uren en 's avonds na 19 uur, be nevens andere narigheden, in ver band met het jaarlijks verlof. Sommige apothekers zijn voor de verplichte sluiting, op bepaalde uren wel te vinden omdat zij naar hun zeggen hierdoor bevoordeeld zijn ten opzichte van de grote commerciële apotheken in 't Stads centrum die doorlopend en ook 's Zondags geopend zijn. Andere apotheken voelen zich evenwel benadeeld en zeggen graag onder de middag en 's avonds ge opend te willen blijven, maar met de opgedrongen vacantieregellng geen vrede te kunnen nemen-. De zaak is nu zover dat de te genstanders van de Orde der- Apothekers hun bezwaren overge maakt hebben aan de Raad van- State met verzoek tussen beide te komen. .Het zal wel een Sal om onsoordeel moeten zijn dat deze uitvaardigt om voor- en tegenstanders weer tot verzoening te brengen. PAS. Enkele weken geleden vertelden we over de gebroeders Wright. Al goed en wel, zo valt mijn vriend hier binnen, doch vergeet toch ons eigen vliegers niet. Vertel eens over Jan Olieslagers! Ik heb het beloofd en hier ben ik er mee om mijn- vriend en al de weetgierige lezers van «Het Wekelijks Nieuws» ter wille te zijn. De kleppers van het Schipperskwartier van Antwerpen zijn echte ravotters, en- zo lang een Sinj oor het zich herinneren kan zijn ze het altijd geweest. Rond de jaren 1890 hadden de kornuiten van de Palingbrug Jantje Olieslagers als hun onbetwiste aanvoerder. In die tijd werden langs de rede een héle rij huizen gesloopt, en die puinen vormden het geliefkoosde speelterrein van de jongens. Daar werd. oorlog gevoerd tegen de rakkers uit de buurt. Wanneer Jantje 's avonds vol overwinnaarstrots om de gewonnen veldslagen naar huis keerde met een gescheurde broek en een paar builen op het hoofd, stond zijn vader reeds klaar om al die dapperheid te belonen met een flink pak slagen op de gescheurde broek! Jantje was een bengej, maar hij had een goed hart. Hij aarzelde geen ogenblik om een veel ster kere jongen aan te vallen als die een van zijn zwakke vriendjes durfde plagen. 's Zondags vond hij zijn vermaak bij de duivenliefhebbers. Dan stond hij op v/acht bij een duivenhok, tot er een duif binnenkwam. In die tijd moesten de duiven zelf nog naar het lokaal gebracht worden, en Jantje Olieslagers was de man die, zo rap zijn beentjes hem dra gen konden, wegrende, met de prijsduif in de zak. Aan het zorgeloze leventje kwam veel te snel een einde. Jans vader stierf toen de jongen elf jaar was. In de grote va- cantie ging Jan werk zoeken om z'n moe der te kunnen helpen, en toen het ver lof gedaan was, vroeg hij om niet meer naar school te moeten. Hij werd door een seheepsherstéller aangenomen als leer jongen, en verdiende er 10 centiemen per uur. In die tijd was dat zo slecht nog niet voor een beginneling, en Jan was blij dat hij zijn moeder kon helpen. Op het einde van de vorige eeuw be gonnen de fietsen veel aantrek te krij gen. En natuurlijk kwamen er ook veel fietsenwinkels. Jan Olieslagers voelde zich onweerstaanbaar tct die nieuwe ma chine aangetrokken. Hij zocht en vond werk bij een fietsenhersteller, en leerde er het fijne van de stiel. Jan Olieslagers droomde er van, zelf een fiets te bezitten. Maar een fiets kostte toen nog zo geweldig veel geld en Jan bezat niets... Alvast leerde hij de rijkunst in de kleine werkplaats op de fietsen van de klanten. Op een keer moest Jan de fiets van een klant naar huis brengen. Dat was een buitenkansje! Hij maakte van de gelegenheid gebruik om heel de stad rond te rijden, en toen hij er eindélijk aan dacht de fiets te gaan afleveren, was het rijwiel van onder tot boven bestoft. Vlug nam Jan zijn zak doek en poetste de fiets opnieuw glan zend, waarna het met een stralend ge zicht aan het huis van de eigenaar belde. Jans patroon reed nogal eens mee ln wielerwedstrijden, die toen ook reeds ln de mode waren. Hij zal wel verrast op gekeken hebben wanneer hij zijn leer jongen op zijn dure fiets eens door de straten zag rennen. Maar de baas nam het geval niet te zwaar op en Jan mocht ln 't vervolg zelfs met hem mee naar de velodrome van Zurenborg'. De jongen deed 's avonds, na een tien- urige werkdag, nog allerlei karweitjes om een stuiver zakgeld te verdienen. Zo ge raakte hij ten slotte aan het nodige geld om zichzelf een fiets aan te schaffen. Nu wordt Jan renner en weet mooie prijzen in de wacht te slepen. In het jaar 1901 begonnen hier de eerste moto's te rijden. Jan was intus sen op een fabriek, van moto's aangeno men, en gaf er zijn ogen goed de kost. Al vlug was hij een van de bekwaamste techniekers van 'het werkhuis, en ieder waardeerde in hem de onvermoeide, nooit versagende werker. Na een tijdje vroeg hij om verplaatst te worden naar een bijhuis te Parijs. Jan kende nog geen Frans, en hij hoopte in Frankrijk spoedig' deze taal machtig ts worden. Terwijl liij daar verbleef zou er een grote motowedstrijd Parijs-Bor deaux-Parijs gehouden worden, en Jan slaagde erin van zijn meesters de toela ting te bekomen mee te rijden op een moto van de firma. Hij was de jongste van al de deelne mers. Maar wie eerst te Bordeaux aan kwam, dat was-de jonge Jan Olieslagers! Doch de helft van de wedstrijd was nog maar verreden! Op de terugweg viel een van Jans mededingers en kwetste zich erg aan het.hoofd. Zonder aarzelen rem de Olieslagers, stapte af en verzorgde zijn concurrent tot er hulp kwam opda gen. Dan eerst spoedde hij zich met volle gas verder om de verlqren tijd in te win nen. Aïle renners zijn zo edelmoedig niet, zich de kans op een overwinning te laten ontglippen om een gevallen vriend bij te staan! Maar Jan, niettegenstaande zijn oponthoud, kwam toch als eerste te Parijs aan! Op slag had de Antwerpe naar zijn plaats veroverd in de wereld der motorenners. Maand in maand uit nam hij nu deel aan motowedstrijden. Er gingen geen twee weken voorbij of hij liep een ander kwetsuur op. Maar dergelijke «schram metjes konden hem niet van zijn dier bare moto afhouden. Eens sprong zijn achterband tijdens een koers, en met een snelheid van 90 km. in 't uur werd Olie slagers tegen de balustrade van de piste geslingerd. Zijn moto kwam boven op hem terecht. Een bijgeroepen geneesheer meende dat de laatste uren van de ren ner geteld waren... Maar een paar weken later reed Jan Olieslagers alweer in de wedstrijden mee. Het was een kerel van ijzer en staal. Op een andere keer had een onhan dige vriend hem, gedurende een schiet oefening, een kogel in de nek gejaagd. Gelukkig was het geen gevaarlijke wonde, maar Jan vreesde dat de operatie om de kogel weg te nemen van zijn eerstkomen de wedstrijden zou weerhouden En zonder iets over zijn wonde te verklappen, reed hij mee in de koers! Jan Olieslagers, overwinnaar in talloze wedstrijden, werd al spoedig door zijn stadsgenoten met de bijnaam van de Antwerpse duivel» vereerd. Van eenvoudige rakker uit het Ant werpse Schipperskwartier had Jan Olie slagers zich opgewerkt tot een vermaard motorenner. Maar er kwamen andere zaken, die zijn belangstelling gaande maakten. Te Pa lijs maakte Olieslagers kennis met San- tos-Dumont en later met Blériot, twee beroemde piloten uit het begintijdperk van de luchtvaart. Jan zette een kruis over zijn rennersloopbaan, verkocht zijn moto's en schafte zich een Blériot-vlieg- tuig aan. Vliegen was die tijd we schrijven 1909 nog een kunst, en een vliegenier was zoiets als een circusacrobaat waar naar de mensen kwamen kijken. Pas had Jan zijn nieuwe machine, of er werd te Antwerpen een grote vliegweek gehouden. Hoewel de Antwerpenaar zijn machine nog niet meester was hij had al meer stukken gemaakt dan gevlogen toch besloot hij er aan mee te doen. De vlieg week verloopt kalm. Jan breekt de vleu gels van zijn machine nog eens maar kan nu toch vliegen. Daarop vertrekt hij naar Noord-Afrika, waar hij nabij de stad Oran zijn kunsten zal vertonen. Bij de eerste vlucht, is een grote njassa volk toegestroomd, maar de wind is nukkig en Jan slaagt er niet in zijn toestel van de grond te krijgen. De teleurgestelde toeschouwers zijn woedend, en Jan mag blij zijn dat zijn machine niet op het veld vernield wordt. De vol gende dag staat de geschiedenis in de kranten, en cTe Belgische vlieger wordt uitgemaakt, voor een dief, die een lekker leventje leidt van het entreegeld der ge fopte kijklustigen. Dat is de Antwerpe naar te erg. Hij zal zich wreken. Die zelfde dag nog stijgt hij op, en cirkelt geruime tijd boven de stad. Dat de men sen zich nu maar de ogen uit de kop ga pen, zij zullen dan tenminste weten dat hij geen bedrieger is! Na Oran komt Spanje; na Spanje Frankrijk; na Frankrijk België, Neder land, Duitsland... Hij wordt een der be roemdste vliegeniers van de wereld. Jan Olieslagers breekt hoogterecords, blijft het langst in de lucht, kortom, weet zich ln alles te onderscheiden. Hij is oo-k een der eersten die zich aan luchtacrobatie waagt. In geen enkel land werd hij echter met zoveel geestdrift onthaald, dan wel in Ne derland. Te Zwolle verliest hij tijdens een zegetocht door de stad zijn horloge. De hele stad zoekt er naar, en het komt te recht, maar... het uurwerk is door een wagen verpletterd. Men biedt hem een nieuw uurwerk aan, en het vernielde krijgt een plaatsje in liet stadsmuseum! Jan Olieslagers zal zelf wel niet meer weten hoe dikwijls hij met laurier ge kranst werd. Maar de lauriertakken ver huisden telkens naar de keuken, waar ze gebruikt werden om de spijzen t,e kruiden. Te Den Haag werd hij door het enthou siaste volk op de schouders rondgedragen. Maar bij het overtrekken van een wan kel houten bruggetje kwam Olieslagers met zijn bewonderaars in een vuile mod dersloot terecht. Te Amsterdam steeg hij eens, begeleid door een fanfare, in een stadsstraat op. Iedereen wilde hem daar de hand drukken, zodat Olieslagers ten slotte, om een beetje op adem te komen, zijn vliegeniersvest en laurierkrans aan een vriend leende.. De list lukte, de mensen meenden Jan Olieslagers gefeliciteerd te hebben, en waren tevreden. En intussen kon de held van de geschiedenis een paar minuten welverdiende rust genieten. Zijn schitterende vliegeniersloopbaan werd plots afgebroken door het losbarsten van de wereldoorlog 1914-1918. Als een goed vaderlander stelde Jan Olieslagers zichzelf en zijn vliegtuigen ter beschik king van de Minister van Landsverdedi ging. En als onversaagd verkennings vlieger stelde de Antwerpenaar zijn beste krachten vier volle jaren in dienst van de verdediging van het vaderland. Duizende jongelieden zijn thans be reid hetzelfde te doen voor het vaderland. DE VISSERS VAN MÉNSEN Christus zegde eens tot zijn apos telen: «Van nu af zult gij mensen-- vissers zijn». Hij zelf ls de grote mensenvisser. Toen wij door Hem uit het water van het Doopsel werden gevist,-zijn wij christenen geworden. Wij zijn visjes van Christus, we moeten ons- opnieuw en nog meer laten vangen door Christus door de H. Eucharistie. Onze Zaligmaker heèft ook zicht bare mensenvissers op aarde gezon den, dat zijn de priesters van de H. Kerk. Het zijn zijn helpers. ZIJ wer pen in zijn plaats met zijn genade en op zijn bevel de netten uit en vaneen de mensen. Zien wij daarom in de priesters de goddellj':3 Visser, zelf. !*l( Want evenals Petrus zonder Chris tus vergeefs heel de nacht gevist had, zo zou al het werk van de priesters- en alle zielenzorg vergeefs zijn, als niet van Christus de genade en de opdracht kwam. Van.de andere kant, hoe verblijdend en zegenrijk is toch de arbeid in de zielenzorg van de Kerk en van de priesters: het is geen werk van mensen, maar werk van de Heiland; het ls geen menselijke over reding, maar louter genade, die van boven komt. De Kerk, die het visserswerk van Christus voortzet, tracht alle mensen te raken met Christus' genade. De parochie ls als het ware een Kerk in het klein, waardoor wij in verbinding staan met de wereldkerk, en langs- waar de genade van Onze Heer onze zielen bereikt- Met hechte banden zijn wij, k&r thólieken, met de parochie verbon den. Daar ontvangen wij door het Doopsel het nieuwe leven, daar vie ren wij, geschaard om het H. Offer, het kerkelijk Jaar. De H. Mis ls daar het middelpunt van ons leven. Al? broeders staan wij rönd het altaar, waar Christus het offer van Calvarle hernieuwt, en met Hem geven wij ons gehele leven, ons lijden en onze moeilijkheden aan de Vader, om ze voor Hem aangenaam te maken. Op genomen in het offer van Christus, krijgt ons leven een wereldomvatteh-' de waarde, went het offer van Chris tus is voor alle mensen. En aan het einde der offerviering eten wij allen van het ene Brood, Christus, tot ver sterking van de liefdeband tussen' Christus en onze broeders. Zo Is de parochie een krachtige cel' in het grote lichaam der Kerk, die meewerkt aan de. taak van de gehele Kerk en van haar Hoofd, Christus: de zielen te vissen, ds zielen te raken door de genade. E. G. Voor de rechtbank van Pau was een. handelaar vrijgesproken die een kettingverkoophad, Inge richt en die uurwerken ter waarde van 3.200 fr. had verkocht voor 880 fr. op voorwaarde dat de kopers op hun beurt een zeker aantal nieuwe klanten aanl.rachten. Wie de klacht tegen de handelaar ingediend had, was met dit vonnis niet tevreden en zo kwam de kv/es» tie te berde voor het Hof van Cas satie te Parijs. Dit Hof veroordeel de nu de kettinigverkoopals af truggelarij, waarbij ingebeeld voordeel werd voorgespiegeld». Naar «Le Figaro» werd in het. Doubs-Departement, door een fir ma die een kettingverkoop van uur werken had ingericht, in 3 maan den tijds 20.000 klanten weten ta maken aan wie slechts 4.000 uur werken werden afgeleverd, en een ontvangstenoverschot geboekt van 18.500.000 fr.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2