Giftmoord te Ploegstee LAATSTE BERICHTEN DIKSMUIDSE TORREWUZER STEEDS MARGARINE DA'S FIJN PROVEN KROMBEKE RQESBRUGGE-HARINGE OOSTVLETEREN WOESTEN BOEZINGE LANGEMARK WESTROZEBEKE POELKAPELLE PRACHTIGE REKLAAMARTIKELEN 'T HUIS GERBER G. Gezellestraat - 3, POPERINGE ZONNEBEKE BESELARE BERICHT ALBERT VANHASTE Ieperstraat 57, GELUVELD VOORMEZELE WAASTEN MESEN PLOEGSTEERT-LE BIZET KEMMEL VLAMERTINGE SCHUIF ELVERDINGE Veeprijskamp te Lo op Donderdag 24 Mei 1951. VEEPRIJSKAMP TE VEURNE VEEKWEEKSYNDIKAAT PROVEN Inschrijving van vrouwelijke dieren in 't Stamboek. WATOU Burgerstand Met 1981 Huwelijken. Maseon Georges, Westvleteren en Oreel Simonne, wa- tou. Mahieu Jules, Poperinge en Descamps Marie-Jeanne, Watou. Overlijden. Dauchy Gerard, 20 J., t. v. Plorent en Decrock Felecie. Dulvenrubrlek. Uitslag CLERMONT. Duivers: 1. Soen Camlel, Watou; 2. Goude- seune Valère; 3. Decae Gabriel; 4. Soen Camlel; 5. Slosse Marcel; C. Decalf Prudent; 7. en 8. Maerten Jo zef; 9. Goudeseune Valere; 10. Ges- quiere Gerard. CLERMONT. Dulvlnnen. Enkel: 1. Gesqulere Gerard, Watou; 2. Maerten Arthur; 3. en 4. Deman Maurice; 5. Neudt Marcel; 6. Van- acker Albert; 7. en 8. Sweertvaegher Marcel; 9. Demol Joseph; 10. Maurice D'Hooghe. ALGEMENE RANGSCHIKKING: 1. Neudt Marcel, Harlnge, 347; 2. Dambre Paul, 327; 3. Slosse Marcel, 319; 4. Maerten Joseph, 315; 5. De- man Maurice, 306; 6. Maerten Ar thur, 252; 7. Corteel Albert, 237; 8. Decalf Prudent, 227; 9. Vallaey Pas cal, 188; 10. Decae Gabriel, 182; 11. Van Eecke Albert, 172; 12. Prance Gaston en Luyssen Andr, 158. N. B. Het aantal gespeelde prij zen komt enkel in aanmerking wan neer een gelijk getal punten wordt bekomen. Het getal mededingers voor de algemene rangschikking be reikt heden juist 60. Overschot van mlsen of poelen buiten de prijzen worden niet meer aangerekend. Uitslag der baanbolllng lil de Wlnnezeelstraat. Jaarlijkse baanbolllng der Wlnne zeelstraat, 58 bolders: 1. Maerten Camlel en Prance Gas. 2. Chrlstiaen M. en Vermeersch A. 3. Maerten Prudent en Vanacker Gil. 4. Delbaere André en Six Leopold 5. Vanacker Rob. en Leupe Albert 6. Decoeter Orig. en Bordeyne Remi. H. Hartfeest. Vrijdag 1 Juni, vierde heel Watou het feest van het H. Hart. Na een week voorbereiding kwam de grote dag. HIJ werd 's morgens ingezet met een communiemls. Meestal de hulzen waren bevlagd. 's Avonds te 7.30 u. greep na het sermoen en het plechtig lof, de processie, de bloe menhulde en de hernieuwing der toewijding der gemeente aan het H. Hart, plaats. Het werd een roerende geloofsbelijdenis waaraan leder jaar meer en meer mensen deelnemen. De samenzang Wij willen God klonk machtig door de straten en ontelbare bloemengarven werden door de Wa- touse kinderen aan de voet van het H. Hart neergelegd. Nog de Middenstandstombola. Tot heden zijn nog steeds de twee hoofdprijzen dezer tombola niet af gehaald. De luxe clubzetel en de bed- nprei, blijven wachten om afgehaald te worden. De tiketten eens nazien. Want weldra wordt alles eigendom van de Middenstand. Er zijn daar bij nog 15 omslagen voor een waar de van 30 tot 50 fr. ter beschikking van de personen welke het winnend tiket kunnen voorleggen. Uitslag van de Ballonwcdstrijd voor Kinderen. De ballonwedstrijd voor kinderen Welke voor onze Jeugd het hoogte punt der kermisfeesten uitmaakte, heeft zijn verloop gehad. Er werden 350 ballonnen opgelaten en tijdens de maand Mei zijn er ons slechts 37 kaartjes teruggestuurd. Onder de zen hebben we dan de 1.000 fr. prij zen verdeeld. Grote afstanden zijn er dit jaar niet afgelegd geworden. Hieronder de uitslag: 1. Vallaey Lena, Guise (Aisne.) 3. Rousseeuw Mag., Auohy-au-Bois. 3. 4. Rousseeuw C., Ham en Artois. 5. 6. Boeket Rita, Aire sur la Lys. 7. Booket Frans, Aire sur la Lys. 8. Leupe God., Calonne sur la Lys. 9. 10. Vandenameele Edy, Havers- kerke (Nord.) 11. Provoost Rob., Sercu (Nord.) 12. Vandenameele Edy, Morbecque. 13. Soubry ïvette, Morbecque. 14. 15. Prance Jac., Wallon-Cappel. 16. Goudeseune Chr., Haezebrouck. 17. Gournay J.-Pierre, Haezebrouck. 18. Rousseeuw Mon., Haezebrouck. 19. Forret Freddy, Haezebrouck. 20. Brutsaert Lionel, Haezebrouck. 21. Brutsaert Michel. Haezebrouck. 22. Verlet Francois, Haezebrouck. 23. Rousseeuw Ber., Haezebrouck.. 24. Taverne Guldo, Arnècke (Nord.) 25. 26. 27. 28. Loones R., Arnècke, N. 29. Alleweireldt D., Wëmaers-Cappel. 30. Decoster Chr„ Hondeghem. 31. Loones Rita, Hondeghem. 32. Gesquiere Maria, Hondeghem. 33. Loones R„ St Sylvestre-Cappel. 34. Gunst Fredy, Terdeghem. 35. Kesteman Emiel, Steenvoorde. 36. Delhaeye God., Steenvoorde. 37. Kesteman Mare, Steenvoorde. Vrouwengilde. Op Dinsdag, 19 Juni e.k., uitstap naar Diksmuide, Gistel, Brugge, Zeebrugge, Sluis, Loppem en Tor hout, waar alle bezienswaardighe den zullen worden bezocht. Vertrek te 7.15. u. Prijs 85 fr. Men geve zich aan bij de wijkmeesteressen. Aanstaande kermisfeesten. Dit jaar zorgt het gemeentebe stuur voor een prachtig openlucht feest. De vermaarde turnclub van Wervik geeft haar schoonste kunst- toeren ten beste. Het belooft iets enigs te zijn. Toekomende week meer daarover. Burgerstand. Geboorten. Deschrevel Gisèle, d v. Karei en Neuvllle Suzanne. Gheysens Johan, z. v. Jozef en Van- daele M.-Theresia. Behaegel Nelly, d. v. Charles en Descamps Astrld. Overlijdens. Pauwels Cyriel, eehtg. Senesael Joanna. Gryson Romanle, wed. Capoon Charles. Huwelijken. Raffelet Michel, haarkapper, Proven, met Mahieu Su zanne, huishoudster. Roesbrugge. Anseeuw Prosper, landbouwer. Ha- ringe, met Deprez Madeleine, huis houdster, R.-Haringe. Harlnge Kermis. De grote Dorpskermis van Haringe komt Zondag aan de beurt en wordt Ingezet met een monsterkaartlng, 1.500 fr. gewaarborgd. De muziek maatschappij L'Unlon geeft daar op een groot wandelconcert. Maandag: Dienst voor overleden parochianen. Grote schictlng en op De Vier Uiterstenvogelpik per fiets en bolling. Dinsdag: Dienst voor de gesneuvel den. Bolling en op 't Hoendekot grote rlngsteklng on boiling. Woensdag: Prljsschleting voor de Gildeleden. Donderdag: Grote ballonwedstrijd voor de klnders en monsterbolling, 1.600 fr. prijzen, opgeluisterd door dn muziekmaatschappij. Voor bijzonderheden, zie de uitge hangen programma's. Bericht nopens ElectricIteIt Zaterdag a. s. zal wegens herstel lingen aan het net de electrische stroom onderbroken worden van 12.30 tot 17 uur. Laatste bericht over reizen met de Muziekmaatschappij. De inschrijvingen voor De Panne (1 Juli) en Antwerpen (15 Juli) slui ten onvoorwaardelijk de 15 JChii a. s. Biljart. Donderdag 11. werd in Intieme kring de kampioen gevierd van de plaatselijke biljartclub Ons Ver inaak de Hr S. Vandendrlessche. Hem werd ais geschenk een prach tige biljartstok overhandigd, waarna hij in de bloemen werd gezet. Een fijn-gedekte tafel verenigde al de le den en het feest eindigde in allo gezelligheid. Proficiat aan de kam pioen. liuivennteuws. Westertwee verbond bij J. Gunst. Brêteull 27 Mei: 327 duiven: 1. Re- merle G.: 2. Maerten Jer; 3. Dewulf Gcr.; 4. Haeyaert H.; 5. Blondeau Max.: 6. Dewulf Ger. Breteuil 3 Juni: 256 duiven: 1. Slosse M.: 2. Goudeseune V.; 3. Heyacrt H.; 4. Deman M.; 5. Brys- baert M.; 6. Struye A. Zondag 10 Juni; grote prljivlucht uit Breteuil, Leervluoht uit Arras. Woensdag 13 Juni; grote kermls- vlueht uit Arras, bij J. Engelaere, Harlnge. Geitensyndlkaal. Op Zondag, 10 Juni, te 17 u., is er algemene vergadering voor alle leden van de Geitenbond in De Nieuwe Wippe» bij Firmin Meeuw. Op het programma staat o.a. uit reiking van eretekens en tombola. Alle leden worden er dringend ver wacht. Let op! Voor 1 Juli e.k. dienen de man nelijke hopplanten verwijderd, de distels moeten uitgeroeid en de voorschriften nopens de onbevaar bare waterlopen, dienen stipt toege past. Burgerstand. Geboorte. Keirsebilck Luc, z. v. André en Vanneste Agnès. Overlijden. Depinois Rik, 3 m., z. v. Romain en Berten Godelieve. Schaakkring. In algemene vergadering op 2 Juni jl. werd aan de trouwe leden van onze club bekend gemaakt dat de interclubkampioenschappen toch zouden doorgaan. Dit hebben alle aanwezige leden toegejuicht. Wij verheugen ons in de groeiende bloei van onze kring en verhopen in dit seizoen flinke prestatie te leveren. Zondag 11. wisten onze mannen zich flink te weren en speelden te Poperinge 22. Binnen kort be ginnen de clubkampioenschappen. Uitslag velokoers ter Steenstraat. 23 Vertrekkers. Van in het be gin legden zij er flink de pees op en alras lagen een 8-tal renners voorop. In de derde ronde werd de veteraan Moerman door pech uit geschakeld. Slembrouck werd even eens door pech huiswaarts verwe zen. Vooraan werd hevige strijd ge leverd tot Bamelis zich alleen voor op werkte. Naar het einde toe wist Gekiere zich nog uit de groep los te werken. Uitslag: 1. Bamelis Willy, 40 km. in 1 u. 8' 10"; 2. Gekiere G.. op 1'; 3. Maerten, op 1'56"; 4. Wydoodt P.; 5. Briek; 6. Dassonville; 7. Ter- ryn M.; 8. Deprins; 9. Feys L.; 10. Lazure R.; 11. Deleu A.; 12. Mou- ton D.; 13. Deleu G.; 14. Deleu P. Boerengilde. Op heden Zondag, 10 Juni, alge mene vergadering bij het medelid A. Ampe, Dorpstraat, te 15.30 u., met voordracht over De elektri citeit op de hoeve B.J.B. Heden Zondag gaat onze Boe- renjeugd naar Wervik om deel te nemen aan de optocht ter gelegen heid der grootse H. Hartefeesten die aldaar plaats gehad en nog hebben. Te 14 u. optocht en plech tig Lof. Te 15.30 u. H. Hartspel. V.B.J.B. Op Zondag, 17 Juni, is het de beurt aan onze Boerinnenjeugd. Ieder V.B.J.B.-meisje late zich in schrijven bij Juflr. BI. Goderis (10 fr.) voor de optocht te Wervik te 14 u. en het H. Hartspel te 15.30 u„ in uniform. Bedevaart. Onze jaarlijkse grote bedevaart naar de H. Godelieve van Gistel, gaat door op Woensdag, 11 Juli, hare feestdag volgens het kalender van het Bisdom, Aldaar aan Het Putjeis er een H. Mis te 8 u„ ommegang, bezoek aan de Kerk te Gisteldorp, en langs de kust huis waarts. Zeldzame vangst. Zondagmorgen heeft Daniel La- leeuw een karper uit de vaart Ieper- Diksmuide bovengehaald, rechts va.n de brugge te Boezinge. De vis woog 9 kg. 100 gr. Burgerstand maand Mei- Geboorten. Ligneel Maria, d. v. Jules en Madeleine Verhaeghe. Soenen Johan, z. v. Achiel en Su zanne Matthys. Vanoverschelde Hervé, z. v. Lucieri en Denise Van- robaeys. Huwelijk. Phlypo Roger, sei zoenarbeider, Houthulst en Lingier Maria, huishoudster, Langemark. Overlijdens. Vanthourout Pau line, 75 j. wed. Constant Landuyt. Carton Pauline, 82 j„ ongeh. Vancoillle Irma, 71 J., wed. Georges Van Eecke. Naar Canada. Nog enige Lftngemarknaren heb ben hun geluk beproefd in de Nieu we Wereld. Charles Callens en zijn vrouw Ju lienne Vanlauwe, Michel Blomme en André Staessen, zijn naar Ontario, Canada vertrokken. Duivensport. Duivenmaatschappij De Front duif Vlucht uit Clermont 27 Mei. 244 duiven: 1. Verkinderen Valeer; 2. Demeersseman A.; 3. Notredame W., Poelkapelle; 4. Vangraefschepe A., Merkem: 5. Demeersseman A.; 6 Denys M., Westrozebeke; 7. Vanty- ghem O.; 8. De Tremmevie Jos.? 9.. Defever A.; 10. Vanhee R. Westrozeb. Uit Arras, 27 Mei, 161 duiven: 1. Notredame W„ Poelkapelle; 2. Lyp- hout C.; 3. Vandamme A.; 4. De- bruyne C.; 5. Pouillie M.; 6. Van damme A. Uitslag prijsvlucht uit Clermont van 3 Juni, 162 duiven: 1. en 2. De- bergh O.; 3. Braet C„ Poelkapelle: 4. Bouten C„ Poelkapelle; 5 Vlnckier G.; 6. Notredame W., Poelkapelle; 7. Lyphout C. Uitslag prijsvlucht uit Arras van 3 Juni, 130 duiven: 1. Gesquiere S.; 2. Pauwels V.: 3. Vanderriest O.: 4. Blomme A.; 5. Milleville G.; 6. De- bruyne C. Sportnieuws. Onafhankelijke M. Minne was 10° in de grote klassieker Brussel-Luik. Hij was zeer spijtig het tegenoffen sief te laat te hebben ingezet. Wie is nooit bedrogen? Maandag te Otegem was hij 2" ge vloerd door Pascal in de laatste meters. Burgerstand. Geboorte. Ingrid Vancoille, d. v. Gentil en Mariette Demey. Overlijden. Ludovica Oifvrein, 80 Jaar. Huwelijksbelofte. Jozef Dewulf, garagist, en Yolande Huyghe, naai ster. .Schoolreis. Op Donderdag 21 Juni doen de schoolmeisjes hun Jaarlijkse reis. De leerlingen der derde en vierde graad bezoeken de grootstad, terwijl de leerlingen der lagere afdelingen naai de kuststreek trekken en te Knokke hun hartje zullen mogen ophalen. Reis der Congregatie. De congreganisten blijven niet ten achter wat het reizen betreft. Dit jaar richten ze hun reis naar Beloeil met bezoek aan het kasteel der Prin sen de Llgne, daarna zwenken zij af naar Noord-Frankrijk met bezoek aan Loretto, Rijsel, enz. De reis gaat door op Maandag 18 Juni. Prijs 150 frank. Inschrijving bij MeJ. Celine Ampe. Bij de Brandweer. Het was verleden Zondag voor onze dorpelingen een aangename verras sing de brandweermannen in hun piekfijn nieuw uniform uitgedost te zien optrekken naar Nleuwpoort. Duivennleuws. Uitslag prijsvlucht 3 Juni. Duiven- mij Eerlijk en Rechtbij R. Van Hee, Clermont, 328 duiven: 1. R. Hal- lewaert. Moorslede; 2. C. Decommer. Oostnieuwkerke; 3. O. Degrijze. Poel kapelle; 4. B. Hallewaert, Moorslede; 5. H. Bostijn; 6. M. Denys; 7. R. Van- denbroucke. Arras, 395 duiven: 1. Van Haele- wyn, Houthulst; 2. en 3. Cyr. De- snouck; 4. J. Willemyns; 5. M. Pat- tyn, Staden; 6. R. Hallewaert, Moor slede: 7. M. Pattyn, Staden; 8. H. Bostyn. Zondag 10 Juni. prijsvlucht uit Dourdan en Arras.-Lnkorving bil Ru- dolf Vanhee, HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 9 Juni 1951. Blads. 5, Rennersnieuws. Zaterdag, 2 Juni, startte André Noyelle hoopvol ln de ronde van België. In de 1* rit eindigde hij 18', in de 2° rit werd hij 5' en in de 3» rit 20°. als mantels, kleedjes, enz., van nu tot kermis, in (C-2192) Burgerstand. Geboorte. Vervaeke José, z. v. Albert en Joye Maria, Passendale. Huwelijken. Pillaert Roger, metserdiener v. Wervik, en Keste- loot Godelieve, naaister. Hoor- naert Roger, fabriekwerker, en Du- thieuw Yvonne, fabriekw., beiden v. Zonnebeke. Dierickx Willy, fa briekwerker v. Geluveld, en Deceu- ninck Maria, fabriekwerkster. Jaecques André, radiotechnieker, en Duthieuw Agnès, z, b„ beiden v. Zonnebeke. Legrand Gerard, fabriekwerker v. Elverdinge, en Claerebout Alice, z. b. v. Zonne beke. Overlijdens. Soenen Lucia, 73 jaar, echtg. Dejonghe Theophiel. Lammers Monique, 8 j., d. v. Henri en Vintevogel Emma. Knockaert Robert, 42 j., ongeh. (overl. te leper). Boscart Emile, 60 j.. echtg. Brion Adrienne (overl. te Roeselare). Pattyn Gaston, 38 j., ongeh. (overl. te Frameries). Burgerstand. Geboorten. David Eric, z. v. Roger en Cheque Andrea. De- caestecker Francine, d. v. Daniël en Verhaeghe Marguerite. Van- dergucht Guido, z. v. André en De wulf Irène. Larnout Rita, d. v. Jules en Beirnaert Julia. Berten Joseph, z. v. Micbiel en Vanaerde Marguerite. Bouokenooghe Be- noit, z. v. Paul en Soete Yvonne. Druart Rosa, d. v. Joseph en Lammerant Maria. Devolder Re- né, z. v. Roger en Tlteca Simonne. Huwelijken. Verbeke Raphael en Dehem Maria. Dejonghe Omer en Corion Loulse-Gabrielle. Saelen Camille en Flament Ga- brielle. Duivensport. - Uitslagen. Clermont: 1. Bekaert A.; 2., 3. en 4. Vandoorne M.; 5. Dedeurwaer- der M.; 6. Thomas E.; 7. Eggermont K.; 8. Bultinck A.; 9. Vandoorne R.; 10. Bekaert A. Ai-ras: 1. Bostyn Fl.; 2. Berteloot H.; 3. Verbeke J.; 4. Saelens R.; 5. Bekaert A.; 6. Neirynck A.; ,7. Saelen H.; 8. Berteloot A.; 9. Zóle J.; 10. Samyn G. Iets nieuws. Zondag, 10 Juni, is er een grote bondsvlucht uit Chartres (vlieg veld). De inkorving heeft slechts plaats Zaterdag te 16 u. Dit is van onze gemeente de eerste maal dat de duiven per vliegtuig zullen over gebracht worden. MVWWMWWWWtfWVMWW Hierbij maakt onidervermelde be kend aan landbouwers en zwijnen- kwekers dat hij ten hunne dienste houdt, GEKEURDE BEREN. Gena dige prijs en spoedige bediening. Met dank op voorhand. (Kanitienihoek). Tel. leper 2973. (c-2189) H. Bloed. Gezegend met een heerlijk zon- neweder had hier op Maandag 4 Juni 11. de slotplechtigheid plaats van de novene ter ere' van - het H. Bloed. Van einde en verre waren de be devaarders toegestroomd met hon derden en duizenden, om naar al oud gebruik de kostbare relikwie te komen vereren. Voor de eerste maal had de pro cessie plaats langs de gewijzigde weg en het dient gezegd: de proef met de nieuwe ommegang is tot ieders voldoening ten beste ge slaagd. De nieuwe groepen ter voorbe reiding van het 8" eeuwfeest voor 1952 waren ook zeer in de smaak gevallen en door allen bewonderd. Wanneer de verdere nieuwe groe pen voor 1952, die de H. Bloedpro cessie in nieuw kleed zullen steken, in dezelfde geest zullen opgevat en uitgevoerd worden, zal de Z. E. H. Pastoor en zullen alle Voormezele- naren terecht fier mogen zijn op hun H. Bloedprocessie. Door eendrachtig samenwerken moet de dag van het 8° eeuwfeest in 1952 Voormezele's grootste en schoonste dag worden en blijven. Dat hopen we en dat wensen we van harte. De Kermisfeesten. De jaarlijkse kermisfeesten krij gen toekomende week hun beslag. Zondag 1 Juli, te 11.30 u. en van af 17 u. krijgen wij niet min dan vijf vreemde muziekkorpsen te ho ren. Maandag 2 Juli, te 10 u., Jaar getijde voor de overledene paro chianen, en te 13.30 u. koers voor nieuwelingen B.W.B. Te 19.30 uur muziekoptocht en concert. Dinsdag 3 Juli, te 19 u., gaan- koers voor de brievendragers. Donderdag 5 Juli, te 16 u., koers voor nieuwelingen B.W.B. Te '21 u.. nachtfeest met de medewerking van de turnvereniging van de Union Sportive Frélinghoise. Nat. Militie Lichting 1952. De miliciens geboren van 1 Janua ri 1933 tot 30 .Juni 1933. worden van de lichting 1953 naar deze van 1952 overgebracht en aan de verplichtin gen van de miliciens van 1952 onder worpen. De belanghebbenden die een onbepaald of een gewcon uitstel wen sen te bekomen, moeten hun aan vraag indienen op het gemeentese cretariaat. Motorijdei" gewond. Langs de baan op Ploegsteert, ter hoogte van de wijk De Hutte sprong een hond voor het motorrij wiel van dhr René Lenglart uit Niep- pe. waardoor deze laatste een zware val deed en aan beide benen gekwetst werd. Rennersnleuws. Bij de Vijfde Schelde-Leie-Dender, te Aalst waren 62 renners aan de start. Onze lokale renner Frans Sie gers had met kniepijn af te rekenen en werd 19" gerangschikt. Pnlvenniemvs. Hand in Hand in samenwerking met De Zuiderbond Wijtschate. De uitslag van de prijsvlucht uit Clermont van Zondag jl. kon niet tijdig opgemaakt worden wegens be twisting over onregelmatige werking van een bestatiger. Zondag 10 Juni bondsvlucht uit Clermont. Inkorving te Wijtschate. Verdwaalde duiven. De liefhebbers die soms een ver dwaalde duif op hun hok aantreffen, worden er aan herinnerd dat zij deze onmiddellijk moeten binnenbrengen, hetzij in het lokaal ofwel aan het bureel van de Bescherming der Reis duif en bericht laten geworden dat zij de duif ter beschikking houden van de eigenaar. Eerlijkheid is de eerste en de voornaamste plicht van elke duivenliefhebber. CINE ST. SEBASTIAAN; (9-10/6); «PAT EN PATACHON IN 'T PARADIJS- Leiding niet op gegeven. - Bij film en B«t»*«lit*i- ten. Bericht aan al de Krijgsgevangenen der gemeente. Op Zondag 17 Juni 1951 organi seert de stad Blankenberge een grote stoet gevolgd met een alge mene vergadering. De Hr Voorzit ter Raoul Nachez, de Onder-Voor zitter J. De Vuyst en andere Be stuursleden zullen tijdens deze ver gadering het woord voeren en be langwekkende vraagstukken bespre ken. Ieder krijgsgevangene moet daar aanwezig zijn. Een speciale autobus rijdt ter de zer gelegenheid. Prijs der plaat sen: slechts 60 frank. Inschrijvingen worden reeds van nu af aanvaard: 1) Voor Le Bizet; bij de plaatselijke Voorzitter Maur. Willaert of bij de Hr Robert Le- clair; - 2) Voor Ploegsteert: bij de Hr Louis Vansteenkiste. Dui venrubriek. Uitslag prijsvlucht uit Breteuil: 127 duiven - snelheid 1.124 m.: 1. Vandelanotte Louis; 2. en 3. Doch Cyriel; 4. Bossaert Jul.; 5. Van- couillie Cyr.; 6. De Gryse Julien; 7. Wybo Maur.; 8. Verhoest Fr.; 9. Lelong Jer.; 10. Ennaert Gaston. Burgerstand April en Mei 1951. Geboorten. Maricau Joseph, z. v. Julien en Demey Rachel. Cambron Magda, d. v. Paul en Bul- ckaert Anna. Verly Rik, z. v. An dré en Pareyn Madeleine. Dehouck Albert, z. v. Gerard en Hauspie Ma- rle-Louise. Artois Daniel, z. V. Elle en Lemahieu Martha. De- puydt Lena, d. v. Achiel en De- puydt Marie-Madeleine. Huwelijken. Cappoen Gerard, slachter en Hollevoet Martha, z. b. Desmet Michel, handelaar, Menen en Rabaut Paula, z. b. Lemenu Roger, bakker en Huyghe Laura, z. b. Buytaert André, haarkapper en De Coninck Alice, plakster. Denu- welaere, schoenmaker, Dikkebus en Noyelle Simonne, fabriekwerkster. Delobel Marcel, landbouwer, Brielen en Vermeersch Marie-Louise, z. b. Overlijdens. Messiaen Evelina, 75 j., huishoudster, echtg. Knockaert Emile. Bocarren Gustave, 64 j., aardewerker, wed. Vienne Madeleine, echtg. Suffys. Cleenewerck Jules, 71 J„ z. b., echtg. Depuydt Lydie. Lambaere August, 85 j., rustend priester, Tillie Emma, 70 j., huis houdster, wed. Masschelein Camille. Delva Jules, 76 Jlandbouwer, echtg. Versavel Irma. Verereinerkt. Dhr Gaston Vandenberghe, groot oorlogsinvalide, welke voorheen reeds tot officier in de orde van Leopold II benoemd werd, werd thans bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot Rid der in de Kroonorde met Zwaarden. Hartelijk proficiat. Naklank auto-ongeval. R. B., handelaar te Vlamertinge, reed te Komen de motorijder S. Fe lix, uit Zonnebeke, aan. De motorij der, evenals M. Albert, die op de duo zitting plaats genomen had, werden beide gewond. R. B. werd thans door de Boetstraffelijke Rechtbank van leper veroordeeld tot een boete van 500 fr. Davidsfontls. Op 8 Juli a.s. gaat het Davidsfonds Vlamertinge op reis naar de vallei van de Maas. De reis gaat van Na men tot aan de Franse grens. De te rugreis gaat over Frankrijk, alwaar Maubeuge, Valenciennes en Rijsel aangedaan worden. Inschrijvingen tot 1 Juli bij Meester Denturck A., Hospitaalstraat. Prijzen: leden, 140 fr.; niet-leden. 150 fr. Bij «Het Vliegend Wiel». Onze onafhankelijke M. Minne werd Zondag tiende in Brussel-Luik en daags daarop tweede te Otegem. Onze liefhebbers Dré Noyelle en Tliuur Cleenewerck zitten thans in de Ronde van België. Hun resulta ten: 1» rit: 18. Noyelle; 20. Thuur. 2» rit: 5. 'Noyelle (spurtwinnaar van de groep); 12. Thuur. 3» rit: 20. Noyelle; 23. Thuur (na 3 bandbreu ken). 4e rit: 1. Noyelle; 12. Thuur. Naar Wervik, Wilt ge wat schoons zien, bezoekt dan Wervik. Een oproep wordt ge daan aan alle leden van het manne lijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie om op Zondag 10 Juni naar Wervik te trekken. Te 10 u., plech tige H. Mis, waarna vergadering en bezoek aan de stad. Te 15.30 u., schoon H'. Hartspel. Voor het Vrouwelijk Jeugdverbond gaat op 17 Juni een dergelijke dag door met hetzelfde programma. Huiveiimaatscliappi.j «De Zwaluw». Uitslag der prijsvlucht uit CHAR TRES van Zondag 3 Juni, 300 prijs- duiven: 1. Ennaert Gast., Kemmel; 2. Lefever Amel., Bikschote; 3. Le mahieu Ger., leper; 4. Prinzie Rog., Jonkershove; 5. en 6. Demeyer Ad., Oostvleteren; 7. Verschaeve Luc., leper; 8. Maerten Jules, Kemmel; 9. Tuyten Mare, Boezinge; 10. Patou J. Uitslag der prijsvlucht uit BRE TEUIL, zelfde dag met 318 duiven: 1. Maerten Jules, Elverdinge; 2. en 3. Woussen Robert, Dikkebus; 4. Bour- gols Al., Boezinge; 5. Barroo Jul.; 6. en 7. Heyte Robert; 8. Barroo Hen.; 9. Lowagie André, Elverdinge; 10. Crombez Henri. Zonda.g 10 Juni: kampioenvlucht Vlamertinge uit BRETEUIL en derde syndicaatvlucht uit DOURDAN. Ongelukkige val. Langs de steenweg van Vlamer tinge, reden broeder en zuster D. uit Poperinge. naast elkaar per fiets. Het jonge meisje haakte op een gegeven ogenblik de fiets van haar broeder aan, zodat ze zwaar op het hoofd ten gronde stuikte. Ze bekwam een erge hoofdwonde. na lezing, ons blad in <Ie lianden van een vriend of gehuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. Burgerstand Mcl '51. Geboorten. Guido Soenen, z. v. Jerome en Paula Ameel. Cécile Polfliet, d. v. Geo en Gabriëlle De puydt. Huwelijken. Georges Blanckaert, Elverdinge en Marcella Noppe, Woes- ten. Gerard Legrand. Elverdinge en Allcè Clarebout, Zonnebeke. Je rome Bau, Vlamertinge en Agnès Hahn, Elverdinge. Valère Notre dame, Reninge en Julia Ghemar, El verdinge. Overlijden. Elisa Wyffels, 57 j., echtg. Achiel Depuydt. Benoeming. We vernemen dat onze dorpsge noot Hr Daniël Roelens, door Z. Exc. Hr Gouverneur van Westviaan- deren tot Veldwachter te Elverdinge werd benoemd. Wij menen de tolk te zijn van alle Elverdlngenaren, in dien wij langs deze weg verklaren, dat deze benoeming de algemene te vredenheid wegdraagt. Proficiat, Daniël! Derde grote Kermlsbiillonwedïitrljfl. Dit jaar zal onze derde grote ker misballonwedstrijd voor de jeugd, doorgaan op Maandag 2 Juli. Dit jaar belooft de wedstrijd voor de Jeugd, weer iets enigs te worden. De pronostiekwedstrijd zal ook weer van de partij zijn. terwijl dit jaar ook een mooie beker en foto aan de kleine overwinnaar (ster) zal geschonken worden. Inschrijvingen worden van nu af reeds aanvaard bij Hr Piet Mlgchelsen-Delboo, Veurne- straat en bij Meester Verslype. Prijs per ballon: 6 fr. Er mag ook inge schreven worden, om de ballon te houden BIJ De Lentevink De laatste vinkenznngwedstrljd in De Lentevinkgaf volgende uit slag: 1. Vandenborre Hector, Woes- ten (602, met Amic); 2. Pieters Mar cel, Langemark (585. met Lory): 3. Maes Alfons, Boezinge (430, met Ma theus); 4. Struye Cyriel, Langemark (429, met Abel); 5. Norreel Aloi.s Boezinge (413, met Rabl); 6. D'Herck Maurlts, Langemark (400, met Gan- di): 7. Loncke Maurice, Elverdinge (388, met Toni); 8. Pinceel, Abele (385, met Tito); 9. Haelewijn Leon, Woesten (373, met Tokio); 10. Ver meersch Kamiel, Laugemark. (371, (net A»WOt). - 10, 1. Stierkalveren geboren in 1951. Vermote Camlel, Folllnkhove. Bovyn Urbaln, Lo. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle. Dehaemers Lucien, Lo. De Vloo Maurice, Vcurne. Pauwelyn Gerard. Pollinkhove. De Vloo Maurice, Veurne. Bruynooghe Henri, Alveringem. De Vloo Maurice, Veurne. Dehaemers Lucien, Lo. 2. Stierkalveren geb. van 1 Juli tot 31 December 1950. Roose Louis, Lo. Mahieu Maurice, Alveringem. Degry Karei, Alveringem. De Vloo Maurice, Veurne. Degheele Marcel, Alveringem. Veramme Maurice, Lo. Vanspeybrouck Georges, Bulskamp. Degraeuwe Henri, Steenkerke. Vanderfaelllie Odiel, Lo. Patfoort Adrien, Houtem. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle. Mahieu Maurice, Alveringem. Page Léon, Lo. Patfoort Adrien, Houtem. De Vloo Maurice, Veurne. Vermote Camiel, Pollinkhove. Vandenberghe Joseph, Pollinkhovr. De Vloo Maurice, Veurne. Vermote Camiel, Pollinkhove. Vanhoutte Joseph, Lelsele. 3. Stieren geb. vanaf 1 Januari tot 30 Juni 1950. Depyper Valeer, Leisele. 4. Stieren geb. vanaf 1 Juli tot 31 December 1949. Seryn Emiel, Steenkerke. Baele August, Leisele. Veramme Maurice, Lo. Vanhoutte Joseph, Leisele. Mooren Georges, Alveringem. Vermeesch Remi, Alveringem. Delavie Henri, Alveringem. 5. Stieren geb. vanaf 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949. Syndlkaat, Lo. De Vloo Maurice, Veurne. Pilet André, Izenberge. Patfoort Adrien, Houtem. Stieren geboren vóór 1 Juli 1948. Bruynooghe Urbain, De Moeren. Veebond, Avekapelle. Cambier Remi, Veurne. 7. Vaarzekalveren geb. in 1951. Verdoolaege Cesar, Bulskamp. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle. Verdoolaege Cesar, Bulskamp. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle. Vaarzekalveren geb. van 1 Juli tot 31 Deoember 1950. Veramme Maurice, Lo. Idem. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle. Pauwelyn Gerard. Pollinkhove. Vanderfaelllie Odiel, Lo. Idem. Pauwelyn Gerard, Pollinkhove. Degheele Marcel, Alveringem. Vandenberghe Jos., Pollinkhove. Vanderfaelllie Odiel, Lo. Degheele Marcel, Alveringem. Idem. 2, 3. i'4, 5. 7. 8. Ill U. 12. 9. Vaarzen geboren vanaf 1 Januari tot 30 Juni 1950. 1. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle. 2. Pauwelyn Gerard, Pollinkhove. 3. Veramme Maurice, Lo. 10. Vaarzen geboren vanaf 1 Juli tot 31 December 1949. 1. Patfoort Adrien, Houtem. 2. Tanghe Daniël, Alveringem. 3. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle, 4. Veramme Maurice, Lo. 5. Decroos Gerard, Eggewaartskapelle. Mahieu Maurice, Alveringem. 7. Lemahieu Camlel, Alveringem. 11. Vaarzen geboren vanaf 1 Januari tot 30 Juni 1949. 1. Veramme Maurice, Lo. 2. Degheele Marcel, Alveringem. 3. Vanderfaelllie Odiel, Lo. 4. Vanhoutte Joseph, Leisele. 5. Soubry Remi, Steenkerke. 6. Vanderfaelllie Odiel, Lo. 7. Mahieu Maurice, Alveringem. 8. Vanspeybrouck Léon, Bulskamp. 12. Vaarzen geboren vanaf 1 Juli tot 31 December 1948. 1. Tanghe Daniël, Alveringem. 2. Idem. 3. Degheele Marcel, Alveringem. 4. Tanghe Daniël, Alveringem. 5. Idem. 6. Pauwelyn Gerard, Pollinkhove. 13. Vaarzen geboren vanaf 1 Juli 1947 tot 30 Juni 1948. 1. Degheele Marcel, Alveringem. 2. Patfoort Adrien, Houtem. 3. Degheele Marcel, Alveringem. 4. Veramme Maurice, Lo. 5. Mahieu Maurice, Alveringem. 6. Vandenberghe Joseph, Pollinkhove. 14. Volledig gekontroleerde Melkkoeien (grote maat). 1. Vanderfaelllie Odiel, Lo. 2 Patfoort Adrien, Houtem. 3. Veramme Maurice, Lo. 4. Patfoort Jeremie, Houtem. 5. Cambier Remi, Veurne. 6. Tanghe Daniël, Alveringem. 7. Vanderfaelllie Odiel, Lo. 8. Degheele Marcel, Alveringem. 15. Volledig gekontroleerde Melkkoeien (kleine maat). 1. Degheele Marcel, Alveringem. 2. Vandenberghe Joseph, Pollinkhove. 3. Vanderfaelllie Odiel. Lo. 4. Vanspeybrouck Georges, Bulskamp. 5. Veramme Maurice, Lo. 6. Cambier Remi, Veurne. 7. Idem. 8. Vanspeybrouck Georges, Bulskamp. 9. Lemahieu Camiel, Alveringem. De Prijskamp te geven door het LANDBOUWCOMICE VEURNE, op Donderdag 21 Juni a.s., te 9.30 uur, op de Grote Markt te Veume, schijnt in de smaak van enzs Kwe kers te vallen. Er zijn reeds veel inschrijvingsbulletijns binnen. Laat komers kunnen nog- inschrijven tot Woensdag. O MAANDAG 18 JUNI 1951 V/estvleteren: Kerkplein 8.00 u Krombeke: Geo Quaghebeur (c;0 vi. Dorpplaats 8.35 u. Tour du Monde 8.45 u. 't Jagershof 8.55 u Proven: Klyte 9.10 u, Watou: Demaeght August 9.20 u. Vuurmolen 9.40 u. Drie Koningen 9.50 u. Haringe: Maes Michel 10.15 u. Haandekot 10.30 u. Dorpplaats 10.45 u. Proven: Statie 11.00 u. Landing 11.15 u. Molenwal 11.30 u. Roesbrugge: Wayenburgstatie 11.45 u. Markt 12.00 u. Beveren: Wagenmakerij 14.30 u. Beghein Jeroom 14.40 u. Kruisstraat 15.20 u. Stavelc: Brug 15.35 u Zie vervolg volgende kolom DE KOREAANSE KWESTIE Voor de U.S.A.-Senaatscommis- sie voor onderzoek heeft de Hr Dean Acheson, staatssecretaris, verklaard dat de V. S. van Amerika bereid zijn tot een erkenning van het sta tus quo in Korea. BIJ ONS LEGER Door de Minister van Landsver dediging van ons land werd beslo ten dat de Belgische infanterie voortaan de Woestijnbruine muts krijgen zou en dat de andere wa pens ook hun eigen muts zullen krijgen. RONDE VAN BELGIE DRE NOYELLE, OOK BESTE TIJDRIJDER, WINT DE 5 RIT TE KOKSIJDE De Ronde van België voor lief hebbers is zekerlijk spannend. De tijdrit van 29,400 km., te Koksijde ingelegd, lokte veel volk en gaf boeiend vertoon. Dré Noyelle toon de zich nogmaals van zijn beste zijde en won met een halve minuut voorsprong', spijts hij wegens een platte tube voor de aanzet met een 8-tal sec. verachtering vertrokken was. Rik Denys, die zesde eindigde, komt tweede in de rangschikking. Leider G. Verscheuren verdedigde zich prachtig. DE UITSLAG 1. ANDRE NOYELLE 43' 42" 2. Wellens Leon 44' 15" 3. Pauwels José 44' 20" 4. Verscheuren G. 44' 27" 5. Sneyers Jos. 44' 28" 6. Denys Henri 44' 40" 7. Adriaensens 44' 40" 16. Devoghel 45' 24" 17. Jacob 23. Vandecasteele 45' 41" 26. Maelfait 45' 47" 27. Cleenewerck 45' 57" 32. Demunster 46' 04" DE STAND 1. G. VERSCHEUREN 17 28 57 2. Denys Henri 17 30 43 3. Dedry Gilbert 17 32 07 4. Maelfait 17 32 55 5. Vandecasteele 17 35 37 6. Noyelle André 17 36 30 7. Pauwels José 17 37 08 8. Van Genechten 17 37 13 9. Cleenewerck 17 38 44 19. Demeulenaere 17 48 12 25. Jacob 17 50 52 27. Devoghel 17 51 48 RONDE VAN NEDERLAND (VERVOLG) SCHULTE WINT DE DERDE RIT Gerrit Schulte, die tijdens deze rit door zijn streek reed, ontbond zijn duivels. Hij slaagde erin ieder een van zijn wiel te rijden en afge scheiden te zegevieren. Maar Pol Degraevelyn, die nog het langst weerstand had geboden, wist de oranje trui te veroveren. De Uitslag: 1. SCHULTE, de 253 km. in 7 u. 36 min. 38 sec.; 2. Degraevelyn, in 7 u. 37' 18"; 3. Voorting; 4. Brae- ckeveldt, 7 u. 41' 08"; 5. Lambrichts: 6. De Hoog; 7. Wagtmans, 7 u. 42' 18"; 8. Buyl; 9. Delahay; 10. Serin; 11. Vinken; 12. Van Kerckhove; 13. Van Brabant; 14. Schoenmakers; 15. Peeters; 17. Van Stayen, 7 u. 46'; 17. Faanhof; 18. Van de Zan- de; 19. Smet; 20. Bogaerts; 21 Jans sen; 22. Evens. Algemeen Klassement: 1. DEGRAEVELYN 23 13 24 2. Voorting 3. Wagtmans 23 15 40 4. Braeckeveldt 23 16 16 BOBET WON DE EERSTE DOLOMIETENRIT IN DE RONDE VAN ITALIË Maar Van Steenbergen blijft leider Op de eerste col, de Passo della Mauria, verloor Rik één minuut maar kwam in de afzink terug bij. Niettegenstaande Bobet en Co>ppi samen aan de haal gegaan, er alles op waagden en door de toeschou wers handig'werden geholpen moest Rik tegen hen maar twee minuten prijsgeven op de tweede col, hij blijft dus houder van de Rose trui. DE UITSLAG 1. LOUISON BOBET, de 225 kilom. in 2. Fausto Coppi, z. t. 3. Fiorenzo Magni 4. Gino Bartali 5. Roma. 6. Ferdi Kübler 7. Rik Van Steenbergen 8. Fornara 9. Ant. Bevilaequa DE STAND 1. R. V. STEENBERGEN' 2. Fiorenzo Magni 3. Ferdi Kübler 4. Gianearlo Astrua 5. Fausto Coppi 6. Louison Bobet 7. E. Brasola 8. Hugo Kob'iet 9. Fornara 10. Padovan 11. Pedroni 12. Gino Bartali 13. Ant. Bevilaequa 7 24 03 7 24 38 7 24 40 7 26 09 7 26 44 102 52 30 op 1 2b op 4 06 op 4 40 op 5 33 op 8 20 op 11 10 op 12 10 op 12 44 op 14 43 op' 15 26 op 21 53 op 23 10 Hondspoot 15.50 u. Hoekje 16.15 u. Debyser K. Wed. 16.50 u. Oostvleteren: Pauwelyn Georges 17.10 u. Kerkplein 17.35 u. DONDERDAG 28 JUNI 1951 Oostvleteren: Tempelaremolen 8.00 u. Wuppe 8.15 u. Poperinge: Bareel Koersplein 8.25 u. Wed. K. Delaliau 8.45 u. Hof van Commerce 9.00 u. Boonaort 9.25 u. Jos. Debaene 9.40 u. Groten O. L. Heer 9.55 u. Abele Statie 10.10 u. I.uttertap 10.30 u. Van Cayseele Maurice 10.45 u. Watou: Wulfhulle 11.00 u. Gasthuismolen 11.10 u. Vuile Seule 11.25 u. Hozendaei 11.40 u Markt 12.00 u Speute 14.45 u. Van Caeyseele Pee 15.00 u. Poperinge: 't Hoge 15.30 u. De Koekuit 16.00 u. Westvleteren: De Nachtegaal 16.15 u. De Paters 16.30 u. Elkhoek 17.10 u. Ter gelegenheid van het ontslag van rechtsvervolging voor de ver dachten 'inzalce dynamitering van de IJzertoren greep er ergens in onze stad een intiem feestje pladts, waar dit heugelijk feit in een gezellig onder-onsje werd gevierd. De pers ivas met uitgenodigd, op één persoon na, die ter zeil] dertij de a De Volksgazet en Het Laatste Nieuws vertegenwoordigdeDe Baas verstaat niet hoe dat kan samengaan. Karet begrijpt het wel. Niettegenstaande ulie voorzorgsmaatregelen, zijn er toch enkele détails uitgelekt aangaande deze viering. Hoe gaat het in een stad zoais de onze. Alles geraakt geweten. Precies zoals met de IJzertoren... Op het feest waren alleen de verdachten, d.w.z. de onschuldig en, toegelaten. De échte daders, d.w.z. degene die het wel gedaan hebben, maar die liefst onbekend blijven, mochten niet binnen. Achteraan te gen de muur boven de eretafel was een groot spandoek opgehangen, waarop de ivoorden prijkten: Onschuld zegepraaltVerder ivas de zaal nog versierd met allerhande zinrijke spreuken, zo bij voorbeeld: Zo onschuldig als lammeren Leve het Belgisch gerecht Leve de Procureur-Generaalof andere: Spreken is zilver, maar zwijgen is goud Te laat de put gevuld, als 't kalf verdronken is en Wat baten kaars en bril, als de uil niet zien 'n wiltenslotte nog: Leve het O.F. en de Ontmijningsdienst en Hij is voorwaar 'n wijs man, die in vijf-en-twintig jaar Diksmuide kennen kan.' Tijdens deze vergadering van den Swigenden Eede werd er veel gedronken en de tongen kwamen los en de mannen vertelden nog een keer hoe zij het aan boord gelegd hadden in die fameuze dagen... Dronken gezeid, is nuchter gepeinsd zegt Karei. Maar al wat de mannen zeiden, moet enkel aanzien worden als blufHet kan dus geen kwaad. Niemand kan om reden van bluf worden vervolgd En om het kwartier salamanderden ze elk een halve fles wijn en toen hamerde de voorzitter en allen riepen met donderende stem in .tour; Onsehuid zegepraulll KAREL KORTE, VERGIFTIGD Popelier zou rond half April de hof gaan omspitten bij Yvonne Woussen te Wijtschate. 's Morgens te 5 u. was hij op 18 April 1949 op gestaan, had een paar boterham men medegenomen en begaf zich te voet, 8 kilomeetr ver, naar Wijt schate. Yvonne Woussen zou die dag met de kinderen naar leper gaan. Celina Wathy, moeder van Yvonne Woussen, zette Popelier een tas koffie voor. Hij weigerde echter een boterham te eten, zeg gende dat hij te 10 uur zou eten van hetgeen hij meegebracht had. Toen Wathy rond 10.30 u. naar de tuin ging om Popelier een glas bier aan te bieden, verklaarde de man buikpijn te hebben, maar niet temin werkte hij voort. Even na 11 uur bracht de vrouw een kom soep, Popelier weigerde er iets van te gebruiken daar de buikpijn toe genomen was. Kreunend liep de man de tuin rond tot hij plots neerviel. Cellna Wathy hielp de man recht en leidde hem in huis. Hulp van geburen werd ingeroepen die echter machteloos toekeken naar de stuiptrekkende man. Dok ter Leterme uit Houtem, die ont boden werd, diende de man een glas zoutwater toe om hem te doen braken. De kreunende man verklaarde aan de dokter dat hij pijn gewaar werd enkele ogenblikken na het eten van een boterham, waarop solferbloem gestrooid was tegen bloedzweren. Daags te voren had hij ook solferbloem op zijn boter hammen gestrooid en er geen hin der van gehad, nu had hij echter een vreemde bittere smaak onder vonden. De man bevestigde aan de dokter dat het wel zijn vrouw was die de boterhammen klaar gemaakt had, doch dat hij haar niet in staat achtte om hem te vergiftigen. Toen de dokter vaststelde dat hij er niet in slaagde de man te doen braken, spoedde hij zich per auto terug naar huis om een tegengift te halen, bij zijn terugkeer was Popelier echter reeds een lijk. Rijkswacht en parket werden door de dokter verwittigd van dit verdacht overlijden, en een .moei zaam onderzoek werd aangevat. STRYCHNINE Een eerste lijkschouwing door wetsdokters Van Hecke en Pauwe lijn verricht, bracht geen positieve resultaten. Men vond geen spoor van vergift. Dhr Meurice, scheikundige te Brussel, kreeg opdracht de inge wanden en het papier waarin de boterhammen gewikkeld werden, scheikundig en toxicologisch te on derzoeken, ook hier kreeg men een negatief resultaat. Tenslotte werd door de zelfde scheikundige over gegaan tot het biologisch onder zoek. In bijzijn van de wetsgenees- heren Van Hecke en Thomas, wer den extracten uit de ingewanden van het slachtoffer ingespoten aan kikvorsen. Deze dieren stierven on middellijk met de klaarblijkelijke kentekenen van strychnine-vergif- tiging. Hieruit werd besloten dat Popelier door het innemen van strychnine vergiftigd werd. De laatste woorden van het slachtoffer waren voldoende bezwa rend voor de vrouw, Maria Van Hecke, om haar onder beschuldi ging te stellen, zij werd dan ook aangehouden. Zij heeft sedert haar aanhouding, twee jaar geleden, hardnekkig ge loochend haar man hebben ver giftigd. Op het Assisenhof volhardt zij in deze houding'. VOOR HET ASSISENHOF Maandag, 4 Juni, verscheen Ma ria Van Hecke voor het Assisenhof te Brugge. Het Hof is voorgezeten door raadsheer Bossaert, bijgestaan dooi de HH. rechters Van Balberghe en Eeman. De heer Procureur Bonte bekleedt de zetel van het Openbaar Ministerie, terwijl de verdediging van beklaagde wordt waargenomen door Hr Fioré uit Brugge. De publieke belangstelling is eerder gering alhoewel de debatten van bij het begin een spannend verloop beloven te nemen. Reeds de voorlezing van de beschuldi gingsakte lokt vanwege de verdedi ging' een hevige reaktie uit, name lijk wanneer er sprake is van de wijze waarop het vergift werd aan geschaft door middel van een tus senpersoon. Omtrent dit punt werd een aanvullend onderzoek inge steld waarvan echter in de beschul digingsakte niet gesproken wordt. Het incident wordt gesloten nadat de voorzitter aan. de verdediging de verzekering heeft gegeven dat de jury in de loop van de debatten, de resultaten van dit aanvullend on derzoek zal vernemen. De ondervraging van beschuldig de brengt niets nieuws aan het licht. Maria Van Hecke loochent hetgeen haar ten laste wordt ge legd. Zij geeft toe dat zij de 17° April 1949 solferbloem strooide op de boterhammen van haar man, omdat deze leed aan bloedzweren, doch beweert dat Marcel PopElier de 18" April zelf zijn boterhammen klaar maakte. KROONGETUIGE MAAKT VERSTEK De voorzitter geeft spoedig "de ondervraging van beschuldige op om de debatten te doen overgaan naar het getuigenverhoor. Uit de verklaringen van de onderzoeks rechter vernemen wij hoe men er toe kwam Van Hecke als giftmeng- ster te ontmaskeren. Bij dokters en apothekers uit het omliggende werd nazoek gedaan om te weten of iemand van hen strych nine verkocht had aan Maria Van Hecke of aan iemand van haar verwanten of kennissen. Zo kwam aan het licht dat zekere Gabrielle Verhaeghe uit Mollighem (Pas de Calais - Frankrijk), nicht van Van Hecke, cp 15 April 1949, dus drie dagen vóór de feiten, strychnine gekocht had bij apotheker Vrnan- druel te Ploegsteert. De getuigenis van Verhaeghe is zeker van doorslaand belang in deze zaak. Getuige kan echter niet voor het Assisenhof verschijnen, daar zij op doktersadvies het bed niet mag verlaten. De onderzoeks rechter en de officier van het par ket die haar ondervroegen, delen haar verklaringen aan het Hof mede. WIE SCHREEF HET BRIEFJE Gabrielle Verhaeghe was op 15 April een bezoek komen brengen aan Maria Van Hecke, die in het kraambed lag. Van Heeke had haar gevraagd bij de apotheker een pil strychnine te halen om een grote hond te doden. Wanneer de bood schapster zich in de apotheek aan bood, werd haar het gevraagde ge weigerd, omdat de apotheker haar niet kende, en vooral omdat zij niet in het bezit was van een regel matige aanvraag tot afgifte van strychnine. Zij kon het gift beko men, zo zegde haar de apotheker, wanneer een gekend en eerbaar persoon zich borg stelde voor haar. Verhaeghe ging terug naar Van Hecke die haar zei dat zij ten al len prijze moest trachten de strych nine te verkrijgen. Zij begaf zich vervolgens terug naar de apotheker en legde hem een briefje voor, ver meldende dat het gift werd aange- ivraagd door een zekere Jealj De- loddere, landbouwer, wonende Type Messinee (Meaen). Het was zogezegd bestemd voor boerin die hiermede haar hond de doden. De apotheker meende herinneren dat Deloddere een zaam persoon uit Mesen wal overhandigde aan Verhaeghe milligram strychninenitraat. Zi kende het bewijs voor giftaflev met haar eigen naam en o,« digde de strychnine aan Van H Van Hecke loochent dat 2i;" door bemiddeling van haar strychnine aanschafte. Uit een derzoek door deskundigen inget is gebleken dat men in de wc van Van Heoke hetzelfde soor pier vond als dit van het bel briefje, men vond er eveneens pen. zoals deze waarmede briefje geschreven werd. A wat de inkt betreft, stuit mé tegenstrijdigheden. Volgens de akte van bescli ging heeft Gabrielle Verhaeghe klaard dat Van Hecke het bi schreef. Tijdens een aanvU onderzoek heeft Verhaeghe toegegeven dat zij zelf het b! geschreven heeft. Dit wordt b tigd door de gerechtelijke oi die haar ondervroeg. Wanneer de apotheker die; gift afleverde, op de getuigei komt, blijkt uit zijn verklarl dat ook Popelier een week vooï dood bij de apotheker gewee' om strychnine te halen, hij zocht Popelier twee dagen late gift te komen afhalen, doch di trokkene is niet gekomen. V bevestigt de apotheker dat hij Verhaeghe 100 milligram stry: ne afleverde. Naast de getuigen die komen klaren in welke omstandig! het slachtoffer overleed, ziji verschillende die bezwarende genissen aanbrengen over de spilzucht van Van Hecke en de aftroggelarijen die zij ple WETSDOKTERS EN DESKUNDIGEN GETUIG) Tijdens de zitting van Woe wei-den de laatste getuigen gel het waren de wetsdokters en kundigen d:e aan het or.de deelnamen. Prof. Jacques De Busschere chiater aan de gevangenis te onderzocht beklaagde voor wat geestesvermogens betreft. Oj ogenblik dat hij zijn onderzoe gon maakte Maria Van Heek soort hongerstaking- door, zij van water en suiker. Zij zag e bedrukt uit en scheen gebu gaan onder een zware bescl ging. Soms gaf zij de indruk terd te worden dóór wroeging, wat haar handelingen betref men niet aanvaarden dat zi impulsieve daad gesteld heeft, diaden zijn koel beredeneerc geeft de indruk een zeer ge; vrouw te -zijn. De conclusie getuige is dat Maria Van toerekenbaar moet worden g Dr Van Hecke komt ge hoe de biologische proefnemir sitief op strychninie-vergif wees. Aan het einde van zij tuigenis doet hij opmerken d: lijk van Popelier geen zwerei toonde. De uitslagen vaij het ton- gistóh onderzoek worden dooü Meurice, scheikundige, bevti Wat het papier betreft, wat boterham in gewikkeld was, 1 echter door deze getuige bevf,1 dat er geen spoor van atrydj aanwezig was. DE BURGERLIJKE PARI AAN HET WOORD Na het getuigenverhoor Mter Fieuw uit Roeselare aa' woord als Burgerlijke Partij;, mens Maurice Popelier uit Li;: velde, broeder van het slacii;' Hij steunt zijn betoog voorna; op de verklaring die het slactf in stervensnood aflegde aan Elf terme, vrouw Wathy en dé staanders en waaruit duiij blijkt dat het slachtoffer eel:' terham at bereid door zijn Pleiter wijst er zelfs op hi slachtoffer zelf enkele dagen dien naar de apotheker gii strychnine, vermoEtóelijik op zoek van zijn vrouw die koi kost strychnine wilde in h hebben om haar man van k: maken. Toen Popelier het gil bekwam gelukte zij er in dii te bekomen door toedoen va: brielle Verhaeghe. Stuk vooï rakelt pleiter de bewijzen tegen Maria Van Hecke besta vraagt ten slotte dat de jury schuldig zou verklaren. De belangstelling voor de zaak van Ploegsteert is Done in grote mate toegenomen. Bij de aanvang van de mi zitting kwam het Openbaar terie aan het woord voor het sitoir. Procureur Bonte noem giftmoord de afschuwelijkst kan gepleegd worden. Derj moorden worden meest door wen gepleegd omdat zij geen of geweld doch alleen sluwhc behendigheid vereisen. Het orgaan der wet overlooi volgens de bewijzen die tegel Hecke bestaan en stipt als naamste bezwaren aan: de 1 woorden van het slachtoffer verklaringen van haar nich brielle Verhaeghe. Mter Floré, verdediger var Hecke, komt vervolgens aa: woord. Pleiter stipt eerst h vaar aan van gerechtelijke d gen; beter tien schuldigen lopen dan één onschuldige te fen. Hij ontleedt vervolgens oy scherpzinnige wijze gans dezi zaak. De verdediger stipt 1 aan dat de twee hoofdver om hier te kunnen spreken vi misdaad, totaal ontbreken, lijk het vast bewijs dat Pc gestorven is aan strychnin giftiging en de drijfveer to gelijke misdaad. Het ontleed- en scheikund derzoek dat gedaan werd a< verdediger onvoldoende, de i"houd werd niet eens ondei Wat de drijfveer betreft ach ter het uitgesloten dat een haar man zou vergiftigen om frank, dit bedrag dekt met dé begrafenisonkosten. De verdediger stipt vervolg| de punten aan waarover er bestaat, hij somt de tegenst heden op in de verklaringen getuigen, o.m. deze van Verl en hij besluit met een ben doen op het geweten van de leden en de vrijspraak va: kliente te vragen. VRIJGESPROKEN Na een korte repliek van d gerlijke Partij en het Openba nisterie wordt aan Van Hec vraagd of zij nog iets te vei heeft. Met vaste stem roe vrouw uit: «Ik ben volkomi schuldig Twee vragen worden aan d< leden gesteld: 1. Is het gebleken, dat Mar Hecke schuldig is aan doods de persoon van haar wettige genoot Marcel Popelier? 2. (Verzwarende omstandi Is het gebleken, dat de d< werd gepleegd door middel ve giftiging? Na drie kwartier beraad antwoordt de jury ontkenn de eerste vraag. Van Hecke aanhoort gliml hoe de voorzitter meedeelt vrijuit mag gaan. Tusse rijkswachters verlaat r4j'4e

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 5