MEN ZEGT DAT SPA 0RANGINA VITAFORT Grote Missiewapens in Westvlaanderen Wereldgebeurtenissen Melkmachines SURGE MELOTTE Nieuwsjes in 'i kort Wet De Taeye een siacces STEVENS GEBROEDERS De oorlog in Korea De nationalisatie der Iraanse petroleumbronnen Naar eer staking in de houtverwer kende bedrijven van Menen en omstreken? Hlcsarsciialk Péfain zeer verzwakt Nieuwe korde strijd in Indochina Voegt U saccharine bij v.iv vruchtensap? Drinkt U uw kot He met saccharine Gedurende de oorlog waart U verplicht die te drinken met saccharine -- Hield U er van? Waarom aanvaardt U limonade vervaardigd met saccharine Eis altüd en overal met suiker vervaardigd Knaap door auto aangereden te Torhout WERELDNIEUWS 9N T KORT Het Missiefront kan niet krachtdadig werken als het thuisfront niet werkdadig steunt. (Mgr Lamiroy 1951). De voorbereiding ener Conferentie der Grote Vier Heer JuSes Deleu plots overleden te SVSenen aev/ir WMl/M 1 EN NOCHTANS! Honderden machines na de oorlog aangekocht, werden reeds verlaten of vervangen door Onderzoek maar: Meer dan 6.200 Belgische Landbouwers ste. meerderheid, gebruiken heden de zijn 6.200 referenties die de onbetwiste meerderheid bevestigen. Vraag inlichtingen aan de officiële verdeler: IEPER: Vanden Peereboomplaats 9. - Tel. 249. POPERINGE: Veurnestraat 40. - Tel. 94. ftiuchUngen zonder verbintenis over de (Jntromers JYIeloUe waarvan 'ii die in aanraking komen met de melk, uit onroestbaar siaal vervaar digd zijn, (20381 Na Westers beroep op Moskou, gaan de plaatsvervangers terug naar het Palais Rosa. De conferentie der plaatsvervan gers in het Palais Rose te Parijs, was in het slop geraakt, ingevolge de eisen gesteld door de Russische afgevaardigde, Hr Gromyko, o.rn. het op het agenda brengen van het Atlantisch Pact. In een poging- om aan een oplossing te geraken, stuur den einde vorige week de Wester- sen een nota aan Moskou, langs de Hr Gromyko om, inhoudende een voorstel tot bijeenkomst van de Grote Vier op 23 Juli e.k., te Washington, met als agenda een der voorstellen door de Westersen daaromtrent gedaan. Maandag jl. werd -het antwoord van Moskou bekend gemaakt: het hield in, een akkoord over een con ferentie der vier, maar op voor waarde dat het Atlantisch Pact en de U.S.A.-bases overzee, op de agenda werden gebracht. De Hr Gromyko heeft de ant woorden van Moskou aan de drie Westerse vertegenwoordigers over handigd. Het gevolg zal nu vermoedelijk wel zijn dat de vier plaatsvervan gers andermaal imet veel geduld hun 'besprekingen zonder eind zul len hei-vatten in het Palais Rose te Parijs. U.N.O.-troepen vallen communistische versterkte lijn aan. VIGOR BEVAT LUNIUM gedeponeerd merk, VG 48 - 01420 BFl EEN LEVER PRODUCT SAVONNERIES LEVER FRÈRES, BRUSSEL Bij luchtlandingsoefeningen in de streek van Gael, Frankrijk, kwamen 2 parachutisten om het leven en liepen 26 andere verwon dingen op. Bij ontploffing in een Duitse kolenmijn, kwamen 14 arbeiders om het leven. Bij de mijnramp van Easing- ton. Engeland, werden reeds 21 lijken geborgen. Er bleven 60 ver misten. welke in de mijn omkwa men en wier lijken niet meer kon den bereikt worden. Te Antwerpen werd een bank- loper neergeslagen door een gang ster, en door deze beroofd van zijn tas, inhoudend 125.000 fr. De bank- loper, bekomen van de slag en de ontroering, zette evenwel seffens de achtervolging van zijn aanrander in, de hulp der voorbijgangers in roepend. Toen de dief in een auto wilde wippen, kon de bankbediende hem nog de tas ontrukken, maai de man zielf kon evenwel ontsnap pen, Het. geld kon aldus aan de bank teruggegeven worden. Wolkbreuken veroorzaakten zeer grote schade in de Midi van Frankrijk en te Parijs. Tussen Albi en Gaillac werden de wijn gaarden overstroomd, de spoorweg Albi-Toulouse en de nationale baan aldaar geraakten op zeker ogen blik, 50 cm onder water. Aan de wijngaarden van het Tarn-depar- temeut werd voor 1 milliard fr. schade toegebracht. De maand Mei is voor Frankrijk ook de koudste en natste geweest sedert 1874. Het aantal uren zonneschijn bedroeg slechts 141 tegen gemiddeld 223 bij de voorgaande jaren. Op het einde der maand April 11. waren voor 1951 ongeveer 825.000 vergunningen voor eige naars van een televisietoestel in Groot-Brittannië en Noord-Ierland uitgereikt. Een schoolreis van het O. I,. Vrouw College te Tongeren, naar Knokke. kende een tragisch ver loop; een der medereizende stu denten die een bad was gaan ne men bleef vermist, verdronken. Nie mand had iets van die tragische verdrinking zien gebeuren. Het reisgoed van Generaal Mac Arthur, dat uit Tokio te New- York aankwam, woog in het geheel zo maar 49 ton, o. m. drie auto's en 43 kisten en koffers. Te Mariakerke, bij Ge-T. werd een vader van 6 kinderen door een auto omvergereden en gedood; de schuldige autovoerder nam de vlucht. Te Leuven wisten twee leeu wen van een cirkus te ontsnappen uit hun kooi. Een der leeuwen kon vrij spoedig in de kooi teruggedre ven worden, maar de tweede was onder een der woonwagens gekro pen en het kostte heel wat moeite, en zelfs een diepe wonde aan het been van de cirkusregisseur, om het tweede roofdier terug in vei ligheid te brengen. Boven Long Island. U.S.A.. kwamen drie vliegtuigen, in forma tie vliegend, in botsing. Twee er van stortten neer, het derde kon zijn weg vervolgen. Twee inzitten den werden gedood. De geruchten, als zouden zich gevallen van kinderverlamming hebben voorgedaan te Brugge, wer den gelogenstraft. Te St Truiden werd een dron ken autovoerder ingerekend, nadat hij een vrouw had overreden met zijn wagen en dan ongestoord zijn weg had vervolgd. Te Eeklo heeft een kleine landgebruiker zijn vrouw vermoord, met wie hij herhaaldelijk ruzie maakte, het vuur aangestoken aan zijn hoeve en dan zelfmoord ge pleegd, Te Bombay hebben dieven de Indische Minister van Financiën, die een wandeling maakte, over vallen en uitgeschud. Alles wat enige waarde had hebben zij van hem afgenomen, tot zelfs een la en een bril. Volgens Reuter fabriceren de Amerikaanse tabakfabrieken mo menteel 410 milliard sigaretten per jaar. Bij brand m kmemazaal te Hikone, Japan, werden 23 lieden verkoold. Te Oordegem was landbouwer Dams aan het werk op het veld. Met zijn riek stootte hij plots op een brandbom, die er nog lag se dert de laatste oorlog. De bom kwam aldus tot ontploffing en de landbouwer liep brandwonden op aan armen en benen, Aan de Belgisch-Nederlandse grens, nl. te Wuustwezel, stelden tolbeambten vast dat de wanden van een lege koelwagen volgepropt waren met groene ko-ffie, niet min dan 5.000 kg. Dit werd oorzaak van een uitgebreid onderzoek dat leidde,.Jot de ontdekking van een even Uit. gebreide smokkelzaak, en tot; meerdere aanhoudingen. De koffie was bestemd voor Duitsland en elk gemaakt reisje met zelfde waar, had de smokkelaars 1 mil- lioen fr. opgebracht. Bij uitgebreide overstromingen van de Baradarivier, Syrië, ver dronken 5 personen. Een leerling-piloot van de mi litaire luchtvaartschool te Nijvël, sergeant Roodeans. is bij een oefenvlucht met een spitfire te Vi- trival te piettér gestort cn op slag gedood. - In Engeland worden de ruines van de abdij van Shaffesbury, in de Middeleeuwen de rijkste abdij van Engeland, te koop gesteld. - Tijdens de autokoersen van de Bol d'Or in het bos van St Ger main, nabij Parijs, kwam een der koersauto's in het publiek terecht. Twe$ toeschouwers werden gedood en 5 zwaar gewond: de voerder bleef nagenoeg ongedeerd. Veel wijzigingen heeft de front lijn in de laatste week niet onder gaan, wat niet belet dat heel vin nige gevechten werden geleverd in meerdere sectoren. De U.N.O.-le gers zijn nagenoeg overal opgerukt tot over de 38° breedtegraad. Jont- sjon werd veroverd niettegenstaan de heftig communistisch verzet. De Chinezen en Noord-Koreanen heb ben zich thans verschanst in eer- versterkte linie welke 5 jaar gele den er door de Russen werd aange legd. de ijzeren driehoekge noemd, en lopend aiover Tsjorwon en Koemhwa. De legers van de Verenigde Naties zijn het afkna- gingswerk op deze linie reeds be gonnen, en Woensdagavond werd gemeld dat hun patroeljes beide voormelde plaatsen reeds haddien bereikt. Een Belgische patroelje van 200 man, werd gewikkeld in een hard gevecht aan de Imdjin-rivier wijl de Nederlandse vrijwilligers vinni ge strijd te leveren hadden waarbij zij 14 man verloren, wat hun to taal aantal doden brengt op 46 man. Acht Belgische gewonden worden dezer dagen terug in België ver wacht. Er zijn opnieuw geruchten om trent vredespogingenhierover wordt verder uitgeweid in het arti kel van onze medewerker Wester- linck Optimisme aangaande aanstaande onderhandelingen. 91 der arbeiders stemden vooropzeg. Door de drie Syndikaten teza men: het A.C.V., L.V.B. en A.B.V.V. werd te Menen voor alle arbeiders der houtverwerkende bedrijven van Menen en omstreken een algemene vergadering belegd met het oog op de aanpassing der lonen van dit bedrijf in deze streek. Een grote opkomst van werklie den-afgevaardigden der verschil lende bedrijven viel te noteren. Verschillende sprekers namen het woord en beklemtoonden de ontoe reikendheid der lonen zowel voor geschoolde als voor ongeschoolde arbeiders. Voor de geschoolde arbeider worijt 21.50 fr. geëist terwijl 16.65 fr. wordt gevraagd voor de onge schoolde. De Syndikale leiders zet ten hun leden tot kalmte aan, maar verzochten de aanwezige afgevaar digden te stemmen nopens het pro- jekt een vooropzeg van 6 dagen aan de Patroons te laten geworden no pens de hogervermelde eisen. Bij een geheime stemming' waren de uitslagen: 56 stemmen voor het indienen van vooropzeg, 3 tegen en 2 blanko's. Aldus kwamen 91 dei- arbeiders op voor de Syndikale aktie. Van liet eiland Yeu wordt ver nomen dat Maarschalk Pétain an dermaal erg ziek is geworden, dat hij zeer verzwakt is en vermoede lijk nog Te-chfcs enkele dagen zal blijven loven. De toestand ontstaan ingevolge het besluit van de Iraanse Regering en Parlement, om de Iraanse pe troieumbronnen te nationaliseren, is dezer dagen een weinig minder gespannen geworden. De Anglo-Iranian Petroleum Cy heeft zich thans bereid verklaard afgevaardigden te sturen naar Te heran om met de Iraanse regering te onderhandelen. President Tru man stuurde een persoonlijke bood schap, zo aan de Hr Mossadegh als aan de Hr Attlee, maar hier ge beurde een vergissing welke wel licht enig in de geschiedenis mag genoemd worden. De boodschap be stemd voor de Hr Attlee, kwam na melijk op het verkeerde adres te recht, namelijk van de Hr Mossa degh, die er dan ook verbaasd over was en er eens hartelijk heeft om gelachen. President Truman drong name lijk er bij beide partijen op aan, opdat er zou worden onderhandeld. Iran deed beroep op de hulp van Zweedse deskundigen inzake petro leum, maar Zweden weigerde er te sturen. Nog werd voorzien dat ook de Britse regering een afvaardiging naar Teheran sturen zou. Dezer laatste dagen bestond dan ook wat meer optimisme omtrent het verder verloop van de petro- leumkwestie van Iran. Te Teheran werd ook nog df aanstichter van de moord op Eer- ste-Minister Razmara aangehou den. De man liep in vrouwenklede ren rond in de hoofdstad, maar zijn lompe gang verraadde hem. Nog een zoon van een Frans Generaal gesneuveld. In de Tonkingdelta en aan de Day-stroom werd een paar weken geleden een krachtig offensief in gezet, met inzet van zeer belangrij ke legereenheden, vermoedelijk met het doel er zich meester te maken van de rijstoogst. Dinsdag' jl. zijn de Fransen en van de Vietnam overgegaan tot een krachtig tegenoffensief, dat naar verluidt reeds leidde tot be langrijke suksessen. Bij de gevechten der laatste we ken, zouden de opstandelingen, na melijk 1.600 man verloren hebben Frankrijk. aan doden, 2.700 aan gewonden en 300 gevangenen, wijl de verliezen der Fransen slechts een tiende diei getallen zouden bedragen. Na Luitenant Bernard de Lattre de Tassigny, de 23-jarige enige zoon van de Franse Generaal de Lattre de Tassigny, wier lijk naar Frankrijk werd gerepatrieerd, is nu ook nog in Indochina gevallen op het veld van eer: Kapitein de Las- sus Saint Genies, zoon van de Ge neraal de Lassus Saint Genies, be velhebber van !het pantserwapen in FRANKRIJK KATHOLIEKEN WORDEN GEWEZEN OP DE PLICHTEN INZAKE VERKIEZINGEN In een boodschap aan de Franse Katholieken, heeft Kardinaal Ger- lier, Aartsbisschop van Lyon, de Fransen erop gewezen dat het hen een ernstige plicht is »te stem-r men, en derwijze zijn stem uit te brengen, niet naar voorkeur, maar om datgene te vrijwaren dat wij tot plicht hebben te verdedigen. DE CHINA KERKVERVOLGING Reeds 49.300 premies. Zoals men weet is de wet D"- Taeyé door de wet van 20 Maart 1951 tot in 1955 verlengd. Intussen werd de wet nog' verruimd. De Heer Moerman, secretaris van de Minis ter van Volksgezondheid, de Hr De Taeys. kondigde te Harelbeke aan dat een bijkomende oppervlakte van 10 m2 van het tweede inwo nende kind af wordt toegestaan evenals een bijkomende ruimte voor ambachtslieden. Hier volgt de statistiek van de verleende premies, sedert de wet van kracht werd. I' kw. Nieuwbouw 1948 1949 1950 1951 Gr. agglom. I 151 3.080 4.4»9 233 -j- 30.000 II 138 1.422 1.910 146 5.000 lila 214 5.777 7.816 765 - 5.000 Illb 222 7.079 9.482 988 Slachtoffer ernstig gewond. De 4-jarige Michel Verplancke uit Zedelgem. die met zijn ouders op bezoek gekomen was bij familiele den op de wijk De Sohavelaar, werd door een auto aangereden, en deerlijk gekwetst. Het jongetje, dat samen met andere kinderen speel de, kwam uit de tuin van Charles Dereere op de straat gelopen op het ogenblik dat Michel Decock, uit Lichtervelde, met zijn auto voor bijreed. M. Decock, die het onge luk niet kon vermijden, reed het kind aan, dat met een erge hoofd wonde en een gebroken arm naar de St-Rembertuskliniek moest over- jüSteftCÜt wQidett. y 725 17.358 23.667 4.283 Totaal; 46.013. Aankoop 2 206 383 2 483 434 20 297 628 70 472 I II lila nib 24 Totaal: 3.287. IN WESTVLAANDEREN In de provincie Westvlaanderen werd als volgt gebouwd: Premiën per arrondissement. Nieuwbouw. Op Brugge Dlksmuide leper Kortrijk Oostende Roeselare Tielt Veurne Op Op T2-49 31-12-50 31-1.2- 551 1.180 1.337 39 106 121 106 209 228 723 1.569 1.736 229 433 483 351 586 624 124 289 327 40 84 92 DF. KLEINE LANDEIGENDOM Op einde 1950 hebben de Kleine Landeigendom en zijn 52 Geweste lijke Maatschappijen 1.673 Hectaren aangekocht. 92 groepsbouwwerven tot stand gebracht, de levensvoor waarden van 14.762 gezinnen verbe terd waaronder 14 vier kinderen en meer tellen. Ruim 1.600 mijnwerkers, meer dan 7.000 industriearbeiders bezitten nu een klein landeigendom van gemid deld 22 aren. Zestig duizend personen verblij ven in landeigendommen. Aldus het verslag van de Nationale Maat schappij voor de Kleine Landeigen dom. Berichten omtrent dc kerkvervol ging in China worden steeds veel- vuldiger. Zo wordt thans nog uit Hong- Kong' vernomen dat te Hankou een Amerikaanse bisschop, Mgr Rem- bert Kowalski, alsmede zijn Coad jutor, in het gevang' werden gestopt. In de Provincie Kwantoeng werden meerdere kloosterzusters tot gevan genisstraffen of uitdrijving veroor deeld, onder beschuldiging kleine kinderen te hebben mishandeld. Zij bedden namelijk arme kinde ren, die haveloos en uitgeput langs de straten gevonden werden, opge nomen, maar niet alle van de dood kunnen redden. Te Nanking ver schenen eveneens onder zelfde be schuldiging, een aantal missiezus ters voor de Volksrechtbank. Te Tientsin kreeg' de bisschop Mgr Jean de Vienne. 74 jaar oud, bevel de stad te verlaten. Terechtstellingen van anti-com munisten blijven er. naar verluidt, cok steeds fel aan de orde van de dag. Op één dag zouden er te Shangai namelijk niet min dan 208 personen zijn terdcod gebracht, na een massa-proces, bijgewoond door een ontelbare menigte. Te Peking' zouden ook 42 Chinese vakbcndlei- ders zijn terechtgesteld. HONGARIJE DRIE HONGAARSE BISSCHOPPEN AANGEHOUDEN Te Wenen wordt voorgehouden dat in Hongarije andermaal drie bisschoppen werden aangehouden en sedertdien spoorloos blijken te zijn verdwenen, namelijk Mgr Jo zef Grosz, de aartsbisschop van Ciosca, Mgr Jozef Petri, bisschop van Mac, Mgr Endre Hamvas, bis schop van Scanad. Zij zouden geweigerd hebben een communistische petitie voor een vredespact te ondertekenen. TSJECHO-SLOWAKIJE. De grensversterkingen. Volgens de Wiener Kurierhet blad van de Amerikaanse strijdkrachten in bekom steeds li de hoogste prijs gezien de koopman 4M mijn varkens kent... de slachters geven er de voorkeur aan. om hun kwaliteitsvlees Mijn geheim Vanaf 3 a 4 weken ouderdom een voedertoeslag op basis van VITAFORT Vraagt aan uw handelaar VITAFORT of zijn Samcngest.Voeders bere kend door onze Techn. Dienst. GAUVERIT. 61. Wasserijste.ySchoten. BëJBRE OPBRENGST VAN UW VARKENS l 400 68- 868 KG I VOLLEDIG DIERLIJK EIWIT IS 0N0NÏ8EER. LUK VOOR UWE VAR KENS. VITAFORT BEVAT ER Oostenrijk, wordt op Tsjecho-Slo- waaks grondgebied, langs de grens van Oostenrijk, een versterkings gordel aangebracht, op een diepte van 8 tot 10 km. en bestaande uit onderstanden en uitkijktorens. HONGARIJE. 20 Jaar dwang arbeid voor ex-president. Ex- president Arpad Szakasits, die na de oorlog de fusie bewerkstelligde in Hongarije van de Communisti sche en Socialistische partijen, en aldus zijn land onder Communis tisch bewind bracht, is hiervoor thans maar deerlijk beloond ge worden. In 1949 moest hij vaarwel zeggen aan zijn politieke loopbaan, weldra werd hij beschuldigd van spionnage en nu kreeg hij op de hoop toe nog 20 jaar dwangarbeid FRANKRIJK. Duits luitenant terechtgesteld tc Ri.isel. Te Rij- sel werd Vrijdag 1 Juni jl. terecht gesteld de Duitse luitenant Orsl Kolrep, verantwoordelijk voor mas samoorden te Courrières. Cignies Dourges, Lomme, Loos en Haubour- din, zulks in het jaar 1940. OOST-DUITSLAND. Referen- dum tegen herbewapening. In Oost-Duitsland werd een goed ge organiseerd referendum gehouden, nl. tegen herbewapening en voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Stoetsgewijze trok ken de arbeiders naar de stemloka len en stemden er in groep. Alleen het centraal bureau werd bevoegd uitslagen me.de te delen. Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat er bijna een meerderheid van nage noeg' 100 t. h. aangegeven werd te gen de herbewapening. GRIEKENLAND. Maarschalk Papagos, de opperbevelhebber van het Griekse leger, diende ontslag in na wrijvingen te hebben gehad met regering en koning. Daarop hebben zes hogere officieren een militaire staatsgreep willen doorvoeren maar het leidde hen naar het gevang. De Amerikaanse ambassadeur pleitte voor een terug in dienst treden van Maarschalk Papagos, maar deze stelde zekere voorwaarden aan de Regering. De hofhouding van de Koning diende meteen ontslag in om een verzoening met de maar schalk mogelijk te maken, maar de Koning weigerde en de Papagos sloeg eveneens het bevel van de Kening in de wind. ENGELAND. Benzine gerant soeneerd? Door de Britse rege ring werd medegedeeld dat thans bonnen voor benzine worden ge drukt, om op alle eventualiteiten bereid te zijn. NEDERLAND. Alle dienst plichtigen uit Indonesië terug. Maandag Jl. zijn de laatste Neder landse dienstplichtigen die naai- In donesië werden gezonden, in het moederland teruggekeerd. In Indo nesië verblijven nu nog 2.000 Ne derlandse militairen, behorend tot de Nederlandse militaire missie al daar. ENGELAND. Koning moet rust nemen. Koning Georges VI van Engeland is lijdend aan longont steking en moet een maand rust nemen. Diensvolgens zal hij de Ko ning van Noorwegen die Engeland een officieel bezoek brengt, niet kunnen ontvangen. HONGARIJE. Uitgewezen. Hongarije heeft de Yougo-Slavische diplomaten bevel gegeven het land te verlaten en liet hen hiervoor slechte 24 uur tijd. Te Belgrado werd met eenzelfde maatregel weerwraak genomen. WEST-DUITSLAND. Terecht gesteld. De zeven Duitse oorlogs misdadigers, opgesloten in het ge vang te Landsberg, wier vonnis, een 4-tal maanden door de Ameri kaanse commissaris in Duitsland bekrachtigd werd, en wier terecht stelling sedertdien herhaaldelijk werd uitgesteld, werden Donderdag morgein, 7 Juni jl. opgeknoopt te Landsberg. HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 9 Juni 1951. Bladz. 7, HET MISSIEFRONT IN BEELD In de werkkamer van E. H. Lowie, diocesaan secretaris der Missiewer ken te Brugge, slaan we met een zekere verwondering het lijvig' al bum open van de Westvlaamse Mis sionarissen en naarmate de blad zijden schuiven en de rij van foto's van de missionarissen maar voort durend verder gaat stijgt onze be wondering'! We tellen... 2075 leven de en 1012 overleden Westvlaamse missionarissen. Gelukkig de streek die zulk een schat van geloofsover tuiging en uitbreiding bezit. Geluk kig de gezinnen die zulke kinderen aan kerk en land hebben geschon ken. Gelukkig de missielanden, die de zegen van het werk van zulk een edele schaar apostels over zich zien nederkomen. Wat een heerlijke wa penschouw van de strijdkrachten op het missiefront. We sloegen het boek dicht, met een tikje katholieke en Vlaamse fierheid en we dachten, zulk een hulde-monument aan de besten on zer broeders en zusters moet in elk bisdom van het land opgericht worden... het album van al de mis sionarissen! Ons volk moet ze leren kennen en waarderen, omdat we onze missieroeping zouden gestand blijven. En toen reisden we naar Roese lare, waar ook het missiehart van Westvlaanderen warm klopt... naar de Missietentoonstelling, daar von den we de uitbeelding van het werk van die meer dan 3.000 Westvlaam se missionarissen als een onover- treffelijke illustratie van het missie album. In die onvergetelijke mis- sietentoonstelling zagen we de vrucht van al dat werk, en zweet en bloed, de vrucht van al die edel moedigheid van ouders die weg schonken en van zonen en dochters, die weggingen om alles te geven. We zijn door die missiegalerij gegaan... nadenkend... biddend... dankend... Tot veertig maal toe werden we geboeid door hetgeen onze missio narissen, over de ganse wereld ver spreid, vaak in bloed en tranen, hebben bewrocht. Ze hebben er ge bracht de fakkel van het geloof en I de warmte van hun minnende zie len, ze hebben er liefgehad en hun caritas, aangevuld door de liefde gaven van familieleden en vrienden, heeft er de Christi Kerk gesticht... Een rijk van Liefde. Armen, zieken, misdeelden, hebben ze met, moeder liefde verwend... Rijken hebben ze gewezen op de hogere rijkdom van de genade en de christelijke be schaving. Zo zien we voor ons voor bijgaan alle werken van barmhar tigheid, zo geestelijke als lichame lijke, om even te blijven stilstaan bij de indrukwekkende marte laarskapel waar we de munt le ren bewonderen voor de goddelijke genadebedeling, het geven van al les, van eigen leven om leven te ge ven aan allen. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat de grote missie-encycliek Re- rum Ecclesiaevan- Pius XI ver scheen. Roeselare heeft er het bes te levende commentaar van ge maakt. Een machtige en zegevolle, wapenschouw na de hitte van de missiestri jd. EEN THUISFRONT IN ROERING Nooit als voorheen werkte de Westvlaamse gouw aan de her nieuwde uitbouw van de missiege dachte dan tijdens die Wereld-Mis- sietentoonstelling te Roeselare en zulks op het ganse thuisfront: Priestermissiebond, Pauselijke Mis siewerken, Verbond der Missiekrin gen en Verbond der Dekanale Mis siebonden. De algemene en flink voorbereide wapenschouw werd op 27 Mei 11. in gezet met de studiedag der IJve- raarsters van de Pauselijke Missie werken en Naaikringen, waaraan 175 leden deelnamen. Na de H. Mis, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr Lagae, sprak E, P. Uten, ter ver vanging van E. P. Van de Steen, Redemptorist en Bestuurder van de «Ijverige Missiebietjes» over de heerlijkheid van de taak als ijve raarster. Belangrijk was de spreek beurt door Mevr. L. Denys-Ver- cruyssen, schrijfster van het Ver bond, die naast de preciese opga ven van hetgeen de drie vertakkin- dlenst, kledij en hulp aan Materni- teiten en Dispensaria in Congo, hadden bereikt. Ze riep de enthou siaste medewerksters op, om steeds nieuwe initiatieven en mogelijkhe den aan te durven om, naar het woord van onze eminente West vlaamse Kerkvoogd Mgr Lamiroy, door een daadwerkelijke hulp naast de missionaris te staan om hem onze onontbeerlijke steun te blijven schenken. In een hartelijke causeurtoon on derhoudt vervolgens Z. E. P. Van Wing, S. J., zijn toehoorders over Belgisch Congo en over de nood zakelijke hulp aan Materniteiten en Dispensaria in Congo Is het thuisfront er zich terdëge van be wust aldus spreker in zijn voor treffelijk betoog wat het zeggen wil: jaarlijks de geestelijke en in veel gevallen de materiële zorg waarnemen over meer dan 197.000 nieuwe bekeerlingen? Vergeten we niet dat onze kolonie, in het kader der wereldmissionering de eerste plaats bekleedt met zijn 31 kerke lijke gebieden, zijn 500 missiepos ten, zijn 4.400.000 christenen op een totale bevolking van 14.000.000 in woners, en zulks na zestig jaar mis- sielabeur, onafgezien het wel eens onvoldoende begrepen feit dat de eerste 20 jaar een zoeken en tasten betekende en veelal ontgoochelin gen waren om, op de grondvesten, door onze pioniers van het eerste uur gelegd, omstreeks 1895 een be- kerlngscijfer te bereiken dat een allereerste stap in de definitieve richting betekende. Thans arbei den in onze kolonie meer dan 5.000 priesters, broeders, zusters, met de waarderende hulp van 20.000 cathe- chisten, 17.000 schoolmeesters met 900.000 leerlingen, terwijl anderzijds 900.000 cathecumen op het H. Doop sel wachten. Wie zal ontkennen dat hoe groter' de bloei, des te groter noden ook hier van toepassing' is. Tenslotte ben ik gelukkig te mogen verklaren dat het Bisdom Brugge de eerste plaats op het thuisfront bekleedt. Ik reken er ook op dat het werk van de Hulp aan Materni teiten en Dispensaria in Congo hier steeds grotere bloei zal ken nen. Elk hemdje meer is een kindje geholpen en een moederhart ge wonnen. Z. E. H. Deken Vervenne spreekt zijn dank en ontroering uit voor hetgeen Roeselare vermocht met de organisatie van de Wereld-Missie tentoonstelling. Westvlaanderen aldus de bezieler van dit grootse initiatief dat, én door zijn aantal zendelingen én door de onvermin derde hulp vanwege de verschillen de Missiebonden, vooraan stond op de meest vooruitgeschoven posteri. zal ook in de toekomst getuigenis afleggen van het diepdoordrenkte idee ten bate van de Missie, waar aan ons schoon, door en door chris telijk als missielievend volk gehecht blijft De hoofdgedachte onze paro chies veroveren voor de Pauselijke Missiewerkenwerd tenslotte in een geestdriftige toespraak door E. H. J. Lowie, proost, naar voor ge bracht zich steunend, in de eerste plaats, op de dringende aanmaning van de H. Vader die in zijn Missie- boodschap van 1950 spreekt over de ernst van het missiewerk en de noodzakelijkheid de inspanningen te vermenigvuldigen vooral na al de schade door de oorlog' teweegge bracht. De Paus vraagt dat alle ge lovigen dat eensgezind en actief zouden doen als lid van de Voort planting' des Geloofs, het St Petrus Liefdewerk of de H. Kindsheid. Door deze werken immers aldus E. H. Lowie volbrengt ieder ge doopte zijn missieplioht en krijgen de missies een vaste steun, hoe on toereikend die ook weze. Een bloei ende parochiale missie-actie, t.t.z. waar iedereen lid is van deze wer ken, komt niet tot stand zonder ijveraarsters. Dit is het groot tekort in de Missie-wapenschouw. Missie- ijveraarsters zijn onmisbaar. Ze moeten dus worden aangeworven, bezield worden met veroverings- geest en ook in voldoende aantal aanwezig zijn om de opgelegde taak: alle parochianen lid maken, te kunnen volbrengen. We hebben 2000 missionarissen, laat ons ook 2000 missie-ijveraarsters aanwerven en het thuisfront staat onwankel baar sterk. In zijn slotwoord steunt Mgr La gae voornoemde sprekeNs. De emi nente missiebisschop is tevens over tuigd dat Westvlaanderen, onder de bezielende leiding van haar proost, en gerugsteund door een elite mede werksters, ook in de toekomst de broodnodige hulp zal bieden die on ze missionarissen gerechtigd zijn van het thuisfront te verwachten. Een tweede wapenschouw riep de besturen van de reeds bestaande Dekanale Missiebondcn samen op Zondag 27 Mei. Aan de hand van een nauwgezet uitgestippeld pro gramma belicht E. H. Lowie klaar en duidelijk het doel van de Pa rochiale Missieactie - Beperken we ons niet aldus spreker tot onze bonden, maar overtuigen we alle godsdienstige verenigingen uit onze omgeving: K.A., H. Hartbon- den, Derde Orde, enz... van de noodzakelijkheid, dat onafgezien van het hoofdprogramma dezer in stellingen, de Missiegedachte ook ingang moet vinden. De Dekanale Missiebond heeft als eerste taak de parochiale missieactie te steu nen en tevens de mogelijke hulp te verlenen aan de eigen missionaris sen. Die werking omvat vanzelf sprekend een welvoorbereide mis siepropaganda: het inrichten van missie-avonden, een ruimere ver spreiding van het missieblad, ter wijl, in onze tijd, een maximum krachtinspanning dient gedaan om. via pers en radio, aan de missie gedachte een universeler betekenis te geven. Maar vóór alles moet de gebedsactie tot een hogere bloei opgevoerd worden, terwijl alles in het werk dient gesteld om de eens zo vruchtbare maandelijkse missie uren opnieuw zijn vroegere luister te doen verwerven. Tenslotte kan de werking voor eigen missionarissen eveneens in de hand gewerkt worden gevolg' aan een ruimer contact met onze mis sionarissen, waarbij de gebedssteun en materiële hulp als vanzelf aan sluiten. Ook de Herinneringsactie zal worden gesteund, o.m.: door de viering' der Intern. Bidweek. Zo zal elke Dekanale Missiebond een ze gen zijn voor de dekenij.» Eindelijk vergaderde op 29 Mei de Priester Missiebond van West vlaanderen. Na een hartelijk wel komwoord van Z. E. H. Deken Ver venne, kwam Pater Lievens, scheu- tist, aan het woord. De missionaris bepleitte de noodzakelijkheid van wederzijdse steun tussen de pries ter op het thuisfront en de mis sionaris. Deze zal het ook als een plicht aannemen de Pauselijke Missiewerken te bevorderen bij zijn rondreizen te lande, terwijl ander zijds de priester naast de missiona ris moet staan als een vriend en vooral als een trouwe helper. Meer dan ooit rekent de missionaris op de gebeden van zijn broeders in het priesterschap. E. H. Lowie, secretaris, doet een warme oproep om de recrutering van ijveraarsters onvermoeid door te zetten, en tevens ernaar te stre ven dat in iedere parochie een naaikring worde opgericht. De vergadering' besloot met een paar prachtige kleurfilms van de witte paters, waarna Hoogeerw. Hr Vicaris Quaghebeur eindigde met een aanmoedigende oproep, .gericht evenzeer aan de missionarissen als aan de werkers op het thuisfront. Na iedere vergadering van de onderscheiden missie - organismen besloot een bezoek aan de Wereld - Missietentoonstelling. L. S. Met ontroering vernamen wij het droeve nieuws van het plotse af sterven van dhr Jules Deleu, wo nende Rijselstraat, te Menen, echt genoot van Mevr. Maria Loncke, geboren te Menen op 20 Juli 1886. Dhr Jules Deleu, welke secreta ris was der H. Hartefeesten te Wer- vik, begaf zich sedert enkelen tijd 's namiddags naar Wervik, in het vooruitzicht der H. Hartefeesten. Vrijdag 1 Juni 11. was dit eveneens het geval. Het is toen dhr Deleu zich in de wachtzaal van het sta tion te Menen bevond, dat hij plots ten gronde zeeg en bewuste loos viel. Kort nadien is hij over. leden. Zijn plotse afsterven verwekte grote ontroering in de stad en om geving, alwaar hij eenieders ach ting genoot. Dhr Jules Deleu is de broeder van Heer Rudolf Deleu, burgemees ter te Wervik; van Martha Deleu, in het klooster Eerw. Moeder Ma- ria-Magdalena der Éerw. Zusters Paulinen te Sint-Denijs; van Eerw. Heer Jozef Deleu, pastoor te Kas- ter; 'alsmede schoonbroeder van Eerw. Moeder Marie-Josephine Lon cke, bij de Dames der H. Familie te Guatemale, Amerika. De plechtige lijkdienst, gevolgd van de begrafenis, had plaats te Menen, in de dekanale St-Vedastus- kerk, op Woensdag 6 Juni. te 10 u. Aan de Familie Deleu biedt Het Wekelijks Nieuws» zijn christelijke deelneming.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7