Woningnood te Nieuwpoort Indrukwekkende plechtigheden op Koksijde-bad en St Idesbald Kindje in de leperleevaart verdronken te Reninge Rouwbedanking De Verkiezingen in Frankrijk Gekruisigd, Onthoofd.., 'AG KLAPPER Geen politieke avonturen ZÓ is fiet resultaat i/ad loLONIALE LOTERIJ ruw vamwfê'ltimwn Minister Ko!. De Greef en Minister Deïaeye te Koksijde Nog 2000 goedkope woningen dit jagr rm WW SPRUTOL, Mijnheer BISDOM BRUGGE Op een zekere ouderdom werken de nieren onregelmatig, het organisme vervuilt. Dit is o. m. het lol van de jichtlijders. Daarom, drink regelmatig l'Eau de la Reine, hetwelke krachtige diuretische eigenschappen bevat. SPA-REINE reinigt het organisme en verwij dert de toxinen. Brief uit Brussel PRIESTERBENOEMINGEN ZONDAGSERMOENTJE Ult de Hemelse Galerij Normaalschool Torhout eindexamen schooljaar 1950-51 pak uw valiezen ;j klaar achttien millioen Me UW KANS! Volksheilige van de week: it Jan de Doper ij H. Kerk viert van deze heilige geboortedag en niet de sterfdag 1 hij reeds in de schoot zijner 'Jer, bij het bezoek van Maria, ijverd werd van de erfzonde. HET GROOT AUERfRAAHS MERK Voor alle Inlichtingen gelieve zich te wenden tot de Magazijnen MAGEC MENEN - Yvonne Serruysstraat 58b ROESELARE Leenstraat 66 IEPER - Boterstraat 38 DE PANNE Marktplaats 19 NIEUWPOORT Duinkerkestraat 29 en In de toonzalen SERVEL te BRUGGE - Zuidzandstraat 5 Nette en gerieflijke huizen zijn het die door toedoen van het Stads bestuur te Nieuwpoort gebouwd werden. Overtolligheden loerden ge weerd, doch voor gerieflijkheid werd gezorgd. Hierboven een zicht op deze woningen gebouwd langs de Öude Veurnevaart. (VERVOLG) (10 in totaal) dergelijke huisjes gebouwd. Het zijn precies speel goedhuisjes gelijk zij daar in de zon liggen te schitteren. Het loont werkelijk de moeite deze gezellige huisjes eens van dichter bij te be kijken en natuurlijk eens kennis te maken met hun bewoners. Een kleine gang, keuken met waskeu- kenfje en slaapkamer, W. C. en bergplaatsje, dat is gans de wo ning. Voor twee oudjes is de plaatsrudmet voldoende en voor moeder de vrouw Is er dus weinig onderhoudswerk. Een verdieping is er niet, doch wel een zolder die in één stuk over het blok van vier huisjes heen loopt. Aan de voor kant ziet men vijf in plaats van vier ingangsdeuren. De middenste deur geeft namelijk toegang tot een trapzaaltje langs waar de zol der kan bereikt worden. Op de zol der ls voor leder gezin een ruimte voorzien om een en ander weg te bergen. De kostprijs van deze huisjes kon op 75.000 fr. gehouden worden ter wijl de bewoners 100 fr. per maand huur betalen. Wanneer die mensen nu nog 100 fr. als provinciale pre mie zouden ontvangen, omdat zij een krotwoning verlieten, dan ware hun rekening op zeer voordelige wijze aangezuiverd. Kent ge Charles Vanborn en zijn vrouwtje Euphrasie Van Belle? Wij hadden vóór ons bezoek aan Nieuw poort het genoegen niet die beide kranige oudjes te kennen, maar se dert wij hen een bezoek brachten en er een kwartiertje mee gepraat hebben, weten wij dat zij zeker het gelukkigste echtpaar van Nieuw poort zijn. Zij zijn reeds 59 jaar getrouwd en binnen een jaar zal gans Nieuwpoort, als 't God belieft, in rep en roer staan om de diaman ten bruiloft van deze kranige oud jes te vieren. Charles kreeg van de Burgemees ter een flinke sigaar maar hij scheen gemakkelijker weg te kun nen met het mondstuk van zijn pijp en had dan ook in een hand omdraai de sigaar in zijn pijpje geplant, waar zij direct begon te dampen gelijk een fabrieksschouw. Wij hebben hier een stukje van onze reportage kunnen doen zon der vragen te stellen, alleen hoef den wij maar te luisteren... en naar twee gelukkige mensen te kijken. Men ziet het hen aan dat zij nu eindelijk een schone levensdroom verwezenlijkt ?ien: in een net huisje te wonen. Jonge trouwers van drie maal zeven kunnen zeker met niet meer geestdrift over hun nestje spreken. Zij waren vol geest drift toen zij van de Burgemeester vernamen dat tussen de huizen en de vaart nog een mooie aanplan ting zou gedaan worden. Alleen scheen Euphrasie bekommerd over het lot van haar «wasdraad», maar zij werd gerustgesteld toen zij ver nam dat er daarvoor nog een extra plaatsje voorzien was. Toen onze fotograaf aanstalten maakte om hier natuurlijk een foto op te nemen voor Het Wekelijks Nieuws» en Charles en Euphrasie reeds arm en arm stonden te pose ren schoot het Euphrasie in de zin dat Charles zijn decoratie niet op gespeld had. Die decoratie moest er bij en de Burgemeester is ze zelf gaan halen en heeft ze, voor de tweede maal, op Charles' borst ge speld. EEN STADSPARK! En de krotwoningen?... Ja daar staan nog enkele barakken maar zij zijn veroordeeld om allen te ver dwijnen naarmate er gezonde woon gelegenheid komt en dit zal waar schijnlijk nog vóór het einde van 't jaar geschieden. De vrij gekomen ruimte was precies een gepaste ge legenheid om iets aan te leggen wat te Nieuwpoort nog ontbrak, namelijk een stadspark. Doch hier moet de natuur een handje toeste ken. Wel werden reeds 7.500 hees ters geplant, mooie wandelwegen worden er aangelegd in «Wet-sand», een zandput voor kinderen is aan gelegd en voor het overige zal Nieuwpoort binnen een jaar of twee over een prachtig stadspark beschikken. Zeker, te Nieuwpoort kan men niet meer wonderen verrichten dan elders, want daar, gelijk elders, kost bojiwen geld en bestaan er dus fi nanciële problemen. Wij hebben opzettelijk de prijzen vermeld van de hulzen die te Nieuwpoort ge bouwd worden om de woningnood op te lossen en iedereen zal moe ten toegeven dat hier Iets gepres teerd werd wat enig te noemen ls. Het komt er hier alleen maar op aan bij dergelijke ondernemingen niet verstrikt te blijven in een ad ministratieve rompslomp. Te Nieuw poort is men op zeer realistische wijze te werk gegaan, men heeft op zakelijke wijze plannen en be rekeningen gemaakt en dan heeft men eenvoudig weg gebouwd en aan de mensen de kans gegeven die huizen te betrekken. Maar men rust er niet op de eer ste lauweren... de strijd tegen de woningnood gaat er verder. Nieuwpoort heeft niet alleen zijn woningprobleem, in een volgende bijdrage handelen wij over de Nieüwpoortse havenbouw, want daar sloeg de oorlog diepe wonden en stelde de ontwikkeling van het vissersbedrijf grote eisen. GEMO. Zoals aangekondigd gingen Za terdag jj. te Koksijde de plechtig heden door waarbij op de Hoge Dijk het Gedenkteken aan de Zeelieden door Kol. De Greef, Minister van Landsverdediging, werd ingehuldigd en waarbij de eerste steenlegging- plaats had door de Heer De Taeye, Minister van Volksgezondheid en van het Gezin, van de Sanitaire Inrichtingen, zowel te Koksljde- Bad als te St Idesbald. Omstreeks half zes weerklonken de opgewekte marsen langsheen de straten, uitgevoerd door de Muziek kapel van de Zeemacht en door de Harmonie van Koksijde. De Zee macht werd opgevolgd door een de tachement Mariniers, terwijl de Koksijdse Harmonie, in visserste nue, de folkloristische groep der IJs- landvaarders opleidde. Van op de Terlinckplaats zette de stoet zich in beweging in de rich-ting van het monument aan de Zou-aven, waar. in aanwezigheid van talrijke personaliteiten, de nieuw aangelegde 5 km. lange Zeedijk in gehuldigd werd. Minister De Taeye knipte het lint door. We bemerkten als autoriteiten: de HH. Ministers, de Heer Burgemeester-Senator Van Bu-ggenhout; De Vos, Directeur- Generaal van de Marine; Comman dant W. K. J. Eam-es, Engels Mili tair Attaché te Brussel: Commodo re Timmermans, bevelhebber van de Zeemacht te Oostende; M. Du- moulière, Frans Consulair Agent te Oostende, vertegenwoordiger van de Ambassadeur; Sand-efour, vice-con sul van Groot-Brittannië te Oosten de; Kolonel Arend, bevelhebber van het vliegveld te Koksijde; de Heer Bossuyt, Best. Afgevaardigde; de Heer Van Elslamd-e, Arrondisse mentscommissaris te Veurne, enz. De oud-strijders, weerstanders, afgevaardigden van verschillende verenigingen en de schoolkinderen stapten ook in de stoet, die langs heen de Zeedijk het nieuwe monu ment vervoegde. Zeer origineel opgevat, in een mooi kader, is het waarlijk een waardig gedenkteken, dat in zijn verdoken bescheidenheid hulde brengt aan die dapperen die in 1940-1945, op zee de heldendood vonden in dienst van het vader land. Minister De Greef en Senator Van Buggenhout onderlijnden dan ook in hun toespraak de offers van die mannen van de zee. Op aandoenlijke wijze werden door de Muziekkapel van de Zee macht de nationale liederen ge speeld. De mariniers brachten de militaire eer. Zowel te Koksij-de-Bad als te St Idesbald werd door Minister De Taye en in aanwezigheid van hon derden nieuwsgierigen daarna de eerste steen gelegd van de gezond- hei-dsinstallaties. De Minister van Volksgezondheid nam het woord bij die gelegenheid en was gelukkig te Koksijde te zijn, om namens de Regering, als blijk van waardering en aanmoediging voor het werk van de gemeente en van de Burgemeester in het bijzon der, de zo noodzakelijke sanitaire gebouwen te helpen opbouwen. Zie vervolg hiernevens üF" Op 15 Juni werd officieel aan" f Nat. Mij voor Goedkope Woningen voor dit jaar nog een krediet van 300 millionr frank voor het bouwer, vrm goedkope woningen toegewl- "zeri. Deze 300.000.000 frank zullen het mogelijk maken nog dit jaar dé ruwbouw te voltooien van ci'tëa 2ÖOO gosdkope woningen. Voor de&e wpnin-gen zal evenwel de prioriteit dienen gegeven te worden aan 'de grote steden en industriële centre, t.t.z. daar' waar d-e woningnood het grootst is. kw 'Lrtis! tal beste middel tegen zomersproeten u32x$bJ4£3M Tube 25 Fr. Alleen in Apotheken. I Voorte weerbarstige sproeien SpruM-5terk.Tui>cy53 fr I Vrijdag 15 Juni 11., rond de mid dag, is Frans Delva, 2 jaar oud, en zoontje van Gaston Delva. In de leperleevaart verdronken. Vader en moeder waren in de broeken aan het hooien. De kleine bengel wilde eens zelf oversteken met de schuit die nogal ver van de oever verwij derd lag. Een misstap en... daar kwam het ouder broertje Willy Delva, 4 jaar oud, toegelopen. Vol angst liep deze laatste om hulp naar grote broer Daniël Delva, die in de nabijheid was. Met een haak heeft deze moedige jongen al het mogelijke gedaan om zijn klein broertje boven te halen. Doch jam mer genoeg duurde het geruime tijd vooraleer het wichtje kon gevon den worden. Toen het werd opgehaald, had de knaap reeds opgehouden te le ven. Men begrijpt de smartkreten der ouders die inderhaast verwit tigd, alleen nog voor het ontzielde lichaam van hun lieveling stonden. Dinsdag 19 Juni 11., werd Frans Delva te 8.30 uur, door al de school kinderen roerend ten grave gedra gen. Het weze een troost voor dat meermalen zwaar getroffen kroost rijk gezin, te weten dat hun Frans- ke nu in de onschuld van zijn kinderjaren, rechtsreeks in de he mel is aangeland, waar het boven dien ongetwijfeld meer zal kunnen doen voor vader en moeder, broer tjes en zusjes, dan hier in dit tranendal... Mevrouw Weduwe August Kem. pynck cn Klnd«rs, danken de tal. rijke vrienden en kennissen voor de zo talrijke blijken van deel. neming betoond bij het afsterven en de lijkdienst van: AUGUST KEMPYNCK Wie bij vergetelheid geen rouw* brief zou zijn toegestuurd, gelièv* de Familie hierover te verontschul. digen. Brugge. Gheerwynstr. 8. (d-2310) (Vervolg van 1» blad) Verder zal het zeer vlug blijken dat de nieuwe meerderheid totaal dezelfde is als de oudettz. een reus op lemen voeten die bij elke gewichtige stap ineen stuikt. De R.P.F. zal natuurlijk geen gelegen heid laten voorbijgaan om dat ziek teverschijnsel aan de kaak te stel len en het is niet uitgesloten dat massa's mensen tenslotte zullen gaan denken dat het voor Frank rijk beter ware een vaste regering te krijgen onder voorzitterschap van de Gaulle. Veel zal daarin ook afhangen van de evolutie van de internationale toestand en van de houding die de communisten in Frankrijk zelf zubi len aannemen. Intussen- blijkt 'dan toch dat het majoritair systeem dat thans werd ingevoerd ten bate van de centrum partijen op 'n goeien dag tegen hen zou kunnen spelen, vooral wanneer één of twee van die regeringspar tijen, aangetrokken door het succes van de R.P.F.eens met de Gaulle gingen apparenteren Maar misschien zou men dan trachten de wet nog eens te ver anderen. DE INTERNATIONALE BETEKENIS Het is duidelijk dat men in alle Westerse landen en ook te Moskou met spanning heeft uitgekeken naar de uitslagen van de Franse verkie zingen. En nu gaan de commentaren hun gang. Trachten wij ook onze duit in het zakje te doen. De Reuzen met dansers, notabe len en Harmonie brachten verder jolijt en feeststemming te St Ides bald, terwijl de genodigden in het Hotel des Dunesaan de feestdis plaats namen. 16 Juni is andermaal een datum van betekenis geweest voor Koksij de in het grote jaar 1951. Een eerste vaststelling is dan de ze: de communisten hebben niet alleen zetels verloren, maar ook stemmen. En wel in 92 van de 103 kiesomschrijvingen. Dit bewijst dus een algemene achteruitgang van de partij van Thorez, zowel in de in dustriële en stedelijke centra als op het platteland. De overgang is niet gebeurd naar de socialisten, want ook die die nochtans heel wat zetels bijwinnen hebben in 94 op de 103 kiesom schrijvingen stemmen verloren. Naast de Gaulle, die in alle om schrijvingen ontzaglijk veel stem men gewonnen heeft, zijn het alleen de rechtse en onafhankelijke par tijen die in heel wat omschrijvin gen stemmen hebben bijgewonnen. Maar, het feit blijft toch dg.gr. dat de. communisten nog steeds ermee kunnen pronken dat, zij de eerste partij van Frankrijk zijn. Zii to taliseren ongeveer viif millioen stemmen op twintig millioen uitge brachte stemmen. Dit wil dus zeggen dat omtrent één vierde der Fransen die zich aan de politiek interesseren, bereid zijn de wachtwoorden van Moskou te accepteren en uit te voeren. Beeldt u maar eens in ivat dat zou betekenen op het ogenblik dat het werkelijk tot een conflict zou komen tussen Rusland en het Wes ten. Dat zou bijna gelijk staan met dit: dat Frankrijk in een burger oorlog zou gedompeld worden. Het. moge dan ook waar zijn dat de 3/4der Fransen de buitenland se politiek van de regering goed keurt. dat neemt toch niet weg dat de communistische partij voor Frankrijk een werkelijk gevaar bliif* en dat Frankrijk bijgevolg een zeer onzekere plek blijft in het Westers harnas. En dat pa vijf jaar republikein se'» regering. Het is werkelijk niet om er zeer fier over te zijn en te doen besluiten dat die regeringp er niet in geslaagd zijn de miserie, voedingsbodem van het communis me, uit Frankrijk te verbannen. Op diplomatiek gebied zal Frank rijk ongetwijfeld de houding kun nen blijven aannemen die het se dert enige tijd. heeft aangenomen, maar God verhoede dat 'de diplo matieke of koude oorlog plots in een warme overslaat. Nog nooit zou een land een zo machtige vijfde colonne hebben ge kend. Op het ogenblik dat de onderhan delingen in het Palais Rose mis schien definitief zuXlen afspringen, is dit een eerder bittere vaststelling. Gelukkig voor ons is Frankrijk maar een klein gewicht in de inter nationale militaire balans. 19-VU-im. V. WESTERLINCK. Gaat U moeilijk naar de koer? MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN helpen U direct, zonder kramp of pijn. Kokor 15 Fr. All««n In Apotheken. rg'Xfl&JLJL 1AA1J ZELFVERLOOCHENING De Jongste koninklijke boodschap heeft diepe indruk gemaakt op het land, zowel wegens de verheven toon waarin zij is gesteld als om wille van de zelfverloochening waar van de Koning eens te meer laat blijken In alle kringen heeft men dan ook hulde gebracht aan de Ko ning en aan zijn bezorgdheid om bij te dragen tot 's lands rust en nationale eendracht, door de datum van de troonsafstand te vervroegen. Het was natuurlijk wel te ver wachten dat de linksen deze nieu we gelegenheid zouden aangrijpen om er alles uit te halen wat zij kun nen. Zij zitten immers nu al zo lang in de verdrukking en aan de klaag muur van de oppositie en zijn dit hartsgrondig beu. Zij zijn natuur lijk helemaal vergeten dat zij deze onbehaaglijke plaats goeddeels door hun eigen onhebbelijkheid hebben verwoi-ven Nu of nooit! zo zeggen zij en zij laten de stroom van hun welspre kendheid los. POLITIEKE MUNT De liberalen steken het niet on der stoelen of banken, dat zij poli tieke munt willen slaan uit de ver vroegde troonsbestijging van Prins Boudewijn. De Koning heeft laten verstaan dat hij er prijs op stelde alle kwesties in verband met de ab dicatie en de troonsbestijging gere geld te zien in een geest van natio nale verstandhouding. De liberalen menen natuurlijk dat zij deze in pacht hebben én dat het zonder hen niet zal gaan. Zij laten het horen dat hun stemming in het parlement over deze aangelegenheid veel tegemoetkomender zal zijn in dien men hen enkele ministerporte feuilles aanbiedt. Zoals het hert dorst naar de wa terbronnen, zo dorst hun hart naar een ministerportefeuille. Zo hoog staat bij de liberalen de waarde aangeschreven van de nationale eendracht en van 's lands hoogste welzijn. En dat zijn dan de mannen die indertijd niet aarzelden om er de C.V.P. een verwijt van te maken dat zij uit de koningskwestie een poli tiek voordeel wilde halen. Het zijn echter van liberale zijde blijkbaar maar wat woorden in de wind. Men kan zich kwalijk voor stellen dat zij het zullen aandurven de koningskwestie op een ander plan te heropenen bij de aanstaan de troonsafstand. De noodlottige ge volgen die aan hun vroeger optre den ter zake verbonden waren, moe ten hun nog al te vers in het ge heugen liggen. DE DRUIVEN ZIJN TE GROEN De socialisten hebben ook nog steeds een onverminderde appetijt om hun politieke honger in de staatsruif te gaan verzadigen. Zij hebben blijkbaar niet veel goesting of niet veel hoop om met een kans op succes het bestaan van de homo gene regering in het gedrang te brengen. Wel hebben zij sinds lang laten blijken dat zij deze niet in het hart dragen en desnoods uit het zadel zullen lichten met het zelfde straatgeweld waarvan zij ver leden jaar gebruik gemaakt hebben. Maar nu zullen zij maar liever een andere gelegenheid afwachten en hun geduld wat temperen tot in het najaar wat meer werkloos heid ontstaat, of een grotere weer slag van de levensduurte, of een andere ongunstige omstandigheid waaraan deze professionele troebel- watervissers hun hart kunnen op halen. Intussen zullen zij een beetje op de vaderlandse snaar tokkelen en een traan wegpinken over het voort bestaan van de slepende ziekte der homogene regerilig. Volgens de so cialisten is de homogene regering eigenlijk een weldaad voor de B.S.P. want hoe langer zij aan het bewind blijft, hoe meer zij in discrediet ge raakt. Ja. ja, de vos uit de fabel zei ook dat de druiven te groen waren om dat hij er niet aan kon. EEN STERK BEWIND Voor de communisten is de zaak in kannen en kruiken. De monarchie is het wapen van de bourgeoisie om haar op een nieuw fascisme georiënteerde poli tiek op te dringen, natuurlijk ge steund door Washington, Dat ziet gesvan hier. De communisten willen daar na tuurlijk niet van weten omdat zij nog al te zeer verdrukt worden dooi de bourgeoisie en door de machts groepen van het kapitaal die beide de monarchie steunen. Daarom gaat hun voorkeur naar de republiek. De monarchie is een hulp voor al diegenen die dromen van een sterk bewind, van een dictatuur zoals deze van Franco. Zo zijn de communisten niet. Dat ligt niet in hun aard. Zi.i dromen alleen maar van de wereldvrede en van een zwak be wind van, politieke slappelingen zo als de sulkerventen van het Polit buro In het Jan-Klaa«senspel van bonpa Stalin. DE HOMOGENE REGERING BLIJFT Intussen bestaat er geen twijfel omtrent de voortzetting van de ho mogene regering. Wellicht zal de huidige regering haar ontslag aanbieden bij de. troonsbestijging, maar de nieuwe Koning zal de regering vermoede lijk verzoeken haar taak voort te zetten. En de ontslagneming is in dit geval niets meer dan een zuiver protocolair gebaar. De nationale eendracht zou zeker niet gebaat zijn door een politieke crisis, gevolgd door kamerontbin ding en vervroegde verkiezingen waarop sommige liberale hereboe- ren op aansturen. De homogene regering heeft haar taak totnogtoe tot algemene vol doening vervuld en moet hiermede doorgaan. Het is nu geen tijd voor politieke avonturen of voor de politieke poes jenellen van de liberale partij. PAS. Zijn Hoogwaardige Excellentie Mgr de Bisschop heeft benoemd tot Pastoor: Te Marker E. H. Van Hauwen F., Bestuurder der Vakschool te Roeselare. Te Ledegem: E. H. Van Ryckau ghem J., pastoor op St Henrlcuj te Rumbeke. Te Loppem: E. H. Verhamrne 8, Principaal van 't College te Veurhi Te St-Elools-Vljve: B. H. Eggetf mont A., pastoor te Helktjn. Te St-Baafs-Vijve: E. H. Maes fc pastoor te Hertsberge. Te Veldegem: E. H. Van Doorn# A., pastoor te Hollebeke, Te Scbulfferskapelle, B. H. Van# der Meersch M„ pastoor te Waa» damme. Te Hertsiberge, E. H. Dooms Jts onderpastoor te Meulebeke. Te Hollebeke: E. H. Danneel Ht, onderpastoor te Geluwe. Te Helkijn: E. H. Dewulf Ed», onderpastoor te Nieuwpoort. Te Rumbeke: (St Henricus)E H. Maenhout M., onderpastoor tl Wevelgem. Te Waardamme, E. H. Roorycü J., onderpastoor te Deerlijk. TWEE ZIELEN WONEN IN MIJN BORST Als wij het schone epistel r&l vandaag aandachtig lezen, dai wil het ons bijna voorkomen al wilde de H. Paulus zeggen, dat ii de gedoopte mens, aan wien alk zonden zijn vergeven, een zonde niet meer mogelijk moet ziji Want hij besluit heel duidelijk wil zijn gedoopt tot de gemeen schap met de dood van Jezu, Christus, d. w. a wij zijn met Hen gestorven! de oude mens is aan be kruis geslagen. Wij zijn dus voor de zonde dood. Evenals Christus niet mes» sterft, moeten wij ons voor zoda* nigen houden, die aah de zond# zijn afgestorven, echter voor God leven». Dit is echter maar ideaal en theorie. Voor de geest van ds H. Paulus staat het Ideaal van ds Christen; dat zou natuurlijk een paradijs op aarde zijn, als wij na net Doopsel aan geen zonde meer onderworoen waren. Maar ln da werkelijkheid ziet het er geheel anders uit. Wel zijn door het Doopsel al onze zonden vergeven, de zonde ls uitgewist, maar wij zijn niet de mens uit het paradijs. Adam kon gemakkelijk de zonde vermijden, want hij had niet de boze zonde tot de neiging. Hij was vrij van de begeerlijkheid van het vlees. Wij daarentegen zijn niet in de toestand van Adam vóór dé erfzonde, de zonde is wel uitgedelgd, maar de neiging tot het kwaad blijft achter. Deze prikkelt voort durend tot zonde, deze doet ons zuchten onder het juk van onze zwakheden en hartstochten. In werkelijkheid geldt het woord van Goethe in zijn Faust «Twee zielen wonen ook in mijn borst». De ene is de verloste.de andere is de onverloste ziel. Het zou* de moeite Waard zijn er op te letten, hoe de liturgie in de loop van het kerkelijk jaar zowel de ziel alsook de Kerk als verloste en onverloste ziet. In elk van de beide gevallen is dit niet absoluut te ne men; de liturgie ziet juist Kerk en ziel nu eens van deze, dan van die kant. De waarheid echter ligt-,-in het midden. Zolang wij hier op aarde zijn, is er iets verlost, maar ooit iets dat onverlost is in ons. In de Advent voelen wij ons verlast, met Kerstmis en Driekoningen zijn we weer verlost. In de Vasten rang schikken wij ons onder de schaar van de .catechumenen, zijn dus on verlost. Met Pasen zijn wi.1 ver loste kinderen van God. De liturgie heeft daarbij ten doel, alle kanten van ons ziele'leven te ontplooien en te ontwikkelen; als onverloste mensen moeten wij ons van onze armzaligheid bewust worden ere moeten we vooral ootmoed beoefe nen; als verloste mensen moeten wij het zelfbewustzijn van onze roeping tot Christen in ons dragen, Deze tijd na Pinksteren is een gemengde tijd, een tijd van het gewone dagelijks leven; dan komt zowel de verloste als de onverloste aan het woord. -E. O. Zeker, we hebben het over Petrus en Paulus, de twee roemrijkste geloofsgezan- ten of apostelen. We zetten ze vandaag eens samen in een tweeluik. Zoals op een kleurenrijk glasraam. Zoals ze al eeuwen in het hart van dit volk, ons volk, blij ven leven. Wij moeten hun roem en hun vreug den kennen. We weten allen hoe Petrus de Meester verloochende, hoe Paulus een kerkvervolger was. Ja, zo zijn de mensen: het goede kennen ze niet, wel het kwade. Niet alleen van hun gebuur en van hun (familie, zelfs van de heiligen. Daarenboven, heel de wereld sprak over Petrus' grafstede te Rome. Al redenen om eens over deze grote figuren uit de hemelse galerij te spreken. Sinds het jaar 42 had Petrus zijn zetel in de hoofdstad der wereld gevestigd. "Vijf en twintig jaar was die stad nu het toneel zijner werkzaamheden geweest. De senator Cornelius Pudens was een zijner eerste bekeerlingen. Bij hem had ,hij in de- aanvang zijn intrek genomen. Diens woning was de bakermat geworden van het krlstendom in de Eeuwige Stad Daar had hij de H. Geheimen gevierd, de H. Sacramenten toegediend, nieuwe geloofsverkondigers gevormd. Hoeveel dui zenden zielen had hij in die kwarteeuw voor Christus gewonnen! Waarlijk hij was zoals zijn Meester voorspeld had een visser van mensen geworden! Thans schreef men het jaar 67. Een wrede vervolging, de eerste, was vóór drie jaar, op bevel van Nero, tegen de arme kristenen uitgebroken. Valselijk waren ze beticht van allerlei misdaden als toverij en kindermoord en aange- kiaagd als Heden, die de staat vijandig waren, wijl ze de afgoden niet aanbaden en de Keizer geen goddelijke eer wilden bewijzen. Bovendien beschuldigden de hovelingen hen, dat zij Rome in brand hadden gestoken, een euveldaad, waar aan Nero zelf niet vreemd was. Daarbij was de Keizer in woede ontstoken zo verhaalt de legende toen op het gebed van Petrus de tovenaar Simon, die door de macht des duivels en tot vermaak der Romeinen zich in de lucht verhief, op de straat te pletter was gevallen. En om ai die redenen werd de haat der heide nen tegen de volgelingen van Christus ontketend. Groot, was het gevaar, waarin Petrus, het hoofd der Kerk, zich bevond. De ge lovigen, vrezend voor het kostbaar leven van de Opperherder, smeekten hem onder een vloed van tranen, de stad 'te' verla ten en door de vlucht zich in veiligheid te stellen. Aan hun gebed -ep hun sme- kingen geen weerstand kunnende bieden, 'onttrekt Petrus zich aan het gevaar en. verlaat bij nacht de stad. Op d? Appiaan- se weg voortgaande, ziet hij plotseling in de verte de goddelijke Heiland, be laden met Zijn kruis, heip te, gemoet treden. Petrus, verrast zijn Meester weer te zien en verwonderd over deze ver schijning, snelt naar Hem toe en roept uit: «Domine quo vadis? Heer, waar gaat Gij heen? «Ik ga naar Rome», is het antwoord van Jezus, oan opnieuw gekruisigd te worden.» De verschijning verdwijnt. Petrus staat alleen op de -weg, be schaamd over zijn vlucht. Want hij be greep de woorden zijns Meesters. Ze klonken hem toe als een verwijt, dat hij, de herder, zijne kudde in het gevaar verlaten had. Hij keert terug naar Rome, waar hij weldra wordt gevangen geno men en in de Marmertijnsen kerker in boeien geklonken. Deze gevangenis bestond uit twee kel ders, onder elkander gelegen. Een ronde opening in de zoldering gaf toegang aan een weinig lucht én licht. Ook de ge vangenen werden door die opening door middel van een koord nedergelaten. De kelders waren 8 meter lang en 6 meter breed; de bovenste had een hoogte van 4 meter; de onderste was slechts 2 meter hoog. In deze laatste werd Sint Petrus neergelaten. .mi. Wat grote vreugde' wachtte hem daar! Ti- Hij ontmoette er de «Apostel der Heide nen de H. Paulus, die ook reeds het slachtoffer der vervolging geworden was. In het jaar 66 was hij voor de tweede maal in de Eeuwige Stad aangekomen om Petrus in zijn arbeid te ondersteunen. Tot in het paleis van Nero was hij door gedrongen en daar zelfs had hij bekeer lingen gemaakt. Zo zuchtten thans de beide Apostel- vorsten in de boeien. Meer dan acht maanden moesten zij in de onderaardse kerker doorbrengen. Doch niet nutteloos lieten zij die tijd voorbij gaan. Zij schre ven hun laatste brieven aan de door hen gestichte kerken. Zij richtten hun ver maningen tot hunne bewakers en hunne medegevangenen, van wie zij er negen en veertig bekeerden. Op het gebed van Petrus ontsprong een heldere bron uit de rotswand der gevangenis en met dit wonderbare water diende hij hun het H. Doopsel toe. Thans nog stroomt dit heldere water in overvloed en velen dan ken ,m hun genezing aan. Eindelijk werden de beide Apostelen ter dood veroordeeld. Petrus, die tot het gehate volk der Joden behoorde, zou de slavenstaf, de vernederende kruisdood, ondergaan; Paulus, daarentegen, die zich kon beroemen op de erenaam van Ro meins burger, zou door het zwaard moe ten sterven. Gezamenlijk verlieten zij de kerker en trokken door de straten van Rome tot even buiten de Poort van Ostia (thans St-Pauluspoort), waar hunne wegen uit een gingen. Op deze plaats werd door deï godsvrucht der gelovigen later de Kapel der Scheiding gebouwd. Petrus werd gevoerd naar de berg Janicules. Hier werd hij evenals zijn Goddelijke Meester, gekruisigd; doch zich die grote eer onwaardig achtend, ver zocht en verkreeg hij de gunst met het# hoofd omlaag te sterven. Paulus werd enige honderden schreden verder, zijwaarts van de weg, op een andere heuvel gevoerd en daar onthoofd. Het afgehouwen hoofd sprong tot drie malen toe van de grond omhoog en op elke plaats ontstond een heldere water bron; thans nog borrelt hier het frisse* water in overvloed op uit de grond. Zo bevestigden de beide Apostelen met hun bloed het geloof, dat zij alom ge predikt hadden. En met hen gingen dul- zende gelovigen met vreugde de dood te gemoet. De heidenen, die deze blijmoe digheid en standvastigheid zagen, begre pen, dat de Gekruistevoor Wiens leer zo velen het leven gaven, waarlijk de Zoon Gods was. In menigte lieten zij zich dopen. Zo werd het bloed der mar telaren het zaad voor nieuwe kristenen. Zo zal zijn gedachtenis dan overal, en niet het minst bij het Vlaamse volk, jn zegen blijven! F. R. BOSCHVOGEL. Grote onderscheiding: 1. VannoordenU., Torhout (Menen), Onderscheidng 2. Vannleuwenhuyse Frans, I-zegent 3. Rebry G„ Beveren-Roes. (Roes.), 4.Deturck Gerard, Zillebeke. 5. Herreboudt Joris, St-Eloois-W. 6. Geldof Robert, Kachtem. 7. De Clerok Roger, Wingene. 8. Tyberg-hein Pieter, Menen. - 9. Puype Rol., Merkem (Ruddarv-h 10. Van Mullem Werner. Sint-Kruis. 11. Steen André, Ardooie. 1-2. Verkain Renaat, Ritddervoorde. 13.Bryes Paul, Harelbeke. 14. Demon R., Torh. (Knokke-a,-z,)> 15. Bethune André, Tielt. I 16. Walschap Jaak, Meulebeke. 17.Tilleman Hendrik, Eemegem. 18. Dewyspelaere Valeer, Kachtem. 19. Samoy Jozef, Iaegem. 20. Vandooren G., Ledegem. 21.Banssens Herve. Aalbeke. 22. Denhert Robert, Vlamerting#. 23. Lams Guido, Wingene. 24. Coghe Jozef, Hooglede. 25. Gysel Jqris, Aalter. 26. Dsvisch Andiré, Brugge. 27. Depuydt André. Westvleteren. 28. Baert Walter, Deerlijk. v«| Op vocdoende wijze: 'f 29. Penninck Marcel. Oostnieuwk,-, 30. Vanpoucke Wilfried, Werken. 31. Van Made Godfried, Plttem. 32. Taillieu Rol.. Geluveld (Iepei:)- 33. Vanhouckc Kamiel, Wulpen. 34. Van Houcke Arnold, Oudenburg! 25.BlontïOck Noël, Varsenare, 36.Pynket Jozef, Wervik. 37. Callewaert G., Beveven-Kortr. 38. Devos Elias, Zwevegem. 39.Lutiters Gerard, Ultkerke. 40. easier Albert, Oostende. 41.Dut.hoit Paul, Tielt. 42. Dela.ere Frans, Wijtschate. 43. Vanhaezebrouak Walter, Aalbeke. 44. Selioonaert Germ., West-vletereW 45. Esprit Jan, Gullegem. 46. Ooüterlynok Jozef, Kachtem. 47.Moeyaert Gaston, Veldegem. 48. Bae-rt. André, Lichtervelde. 49. Vyncke Guido, Ruiselede. 50. Coghe Paul, Hooglede. 51. Landuyt André, Oedelem. 52. Carrette Hubert, Ruiselede. 53. Allyns Jozef, Torhout. 54. Parmentier Laurent, Zwevegem- 55. Pauwels Roger, Wijtschate. 56. Dei-oo Jozef, Knokke-aan-zee- 57. Van Bruwaene Firmin, Ardooie- 58.Tamsyn Kamiel. Sijsele. 59.Ro.maen Jan, Wervik. 60. Couoke Emi>e], Eernegem. 61. Gheysen Oswald, Leoegem. 62.Viaene Adolf, Lichtervelde. 63.Degryse Gilbert, Torhout. 64.Schreel Roger, Zedelgem. 65. Delva André, Moorslede. EEK VAN 23 TOT 29 JUNI dagen korten met 2 minuten. WEERSPREUK óór Sint Jan. bidt om regen nders komt hij ongelegen. ZATERDAG 23 JUNI Edeltruide, Maria v. Oignies. op te 3.49 u.; onder te 19.56 u. Geboorte van de Nederlandse taalkundige Mathijs Siegen- beeck, aüteür van de spelling I die in voege bleef tot, deze van De Vries en Te Winckel. Dood van de Vlaamse dichter Albrecht Rodenbach, voorman en bezieler van de Vlaamse Blauwvoeterie. ZONDAG 24 JUNI Zondag na Pinksteren) oorte van Sint Jan de Doper. lag voor Borstel- en Houtbe- I' werkers. i op te 3.49 u., onder te 19.56 u. Geboorte van de Engelse veld heer Malborough, voorvader van de staatsman Winston 1 Churchill. Geboorte van de Engelse veld- i heer en staatsman Kitchenpr, I die betrokken was in de Boe- i renoorlog en die bij de aan vang van de oorlog 1914-18 1 minister van oorlog was. Overlijden van de Vlaamse letterkundige Jan Frans Wil- lems, vader van de Vlaamse beweging». i MAANDAG 25 JUNI Wilhelm (Willem), Prosper, Adelbert, Febronia. •j op te 3.50 u., onder te 19.56 u. Geboorte van de Nederlandse staatsman Cornelis De Witt. Geboorte van de Vlaamse taalgeleerde Deken De Bo, samensteller van het West- i vlaams Idioticon. (Was De- ken te Poperinge en stierf er. 1 Hij ligt er begraven.) Geboorte van de Franse hu- morlstische schrijver Georges Courteltne. DINSDAG 26 JUNI f Joannes en Paulus, David, Ru- e dolf, Frederik. ..op te 3.50 u., onder te 19.56 u. ste kwartier der maan te 6.21 u. Overlijden van de Franse dichter Claude Joseph Rou- get de Lisle, auteur van de ,- «Marseillaise». Geboorte van de Nederlandse schrijver en journalist M. J. Brusse, auteur van «Boefje». Geboorte van de Amerikaan- 1 se toneelschrijver Sidney Ho- 1 ward.. («g er altijd minstens één 'j biljet in van de deel aan de volgende jking op 14 Juli te Chénée. \llen verdeeld worden in I vijftig trekkingen, Jt drie supergrote loten: >e van een millioen 5i van 2vx millioen (d-2304) J WOENSDAG 27 JUNI •Feest van O. L. Vrouw van 'i Gedurige Bijstand.) adislaus. op te 3.50 u., onder te 19.56 u. Geboorte van de Nederlandse dichter Everhardus Joh. Pot gieter, oprichter van het tijd- J schrift «De Gids». J Overlijden van de Vlaamse letterkundige E. Van Strae- 3 len, stichter van het Leuven- te se letterlievend studentenge- 1 nootschap «Met Tijd en Vlijt», i Overlijden van de Italiaanse staatsman graaf Lucas Ciano, I vader van de latere Minister j van Buitenlandse Zaken. teDONDERDAG 28 JUNI 'ireneus, Leo II, Marcella.. i 'op te 3.51 u.. onder te 19.56 u. Geboorte van de Vlaamse i! schilder P. P. Rubens. Geboorte v de Franse schrij- ver J. J. Rousseau, de vader 3 van het Franse Romantisme. 1 VRIJDAG 29 JUNI Petrus en Paulus, Judith, Sia- lomé. ;.op te 3.51 u., onder te 19.56 u. Geboorte van de Vlaamse 1 kruidkundige Rembert Do- doens Geboorte van de Italiaanse dichter en taalgeleerde Gia- como Leopardi. WEEKSPREUK llukkig hij, die dat wat hij lief ■i, met vuur durft verdedigen. -Jan de Doper, naar de latijnse ming ook wel St Jan Baptist emd, wiens feest op 24 Juni ge- t'. wordt, heeft een zeer grote jus ingenomen in onze heiligen- tfn fiem verhaalt Jiet Evangelie hij boetvaardigheid predikte in woestijn en zijn bekeerlingen doopsel van boetvaardigheid 1 iende in de Jordaan. Christus 1 bekrachtigde deze verheven r(ng van zijn voorloper door elf door hem te laten dopen ';je Jordaan sterfdag wordt herdacht op 29 ifstus. Hij werd op bevel van mg Herodes onthoofd. sinlg heiligen worden in ons on zo veelvuldige plaatsen ver te als St Jan de Doper, meerdere t?n kozen hem tot patroon. Ver- teen wij slechts St-Jan-bti-Ieper, ins-Molenbeek, St-Jans-Hemel- tetegem. l de folkloren neemt St Jan een ijs plaats in. Zijn feest valt on er samen met de midzomerdag. oude gebruiken van de mid- .rdag bleven aan zijn feestdag bpeld gedurende verscheidene [ende St-Jansvuren, de Sint- fransen en de St-Janskronen. 'Fize streken werden de meeste Jansvuren echter verschoven te de feestdag van St Pieter en en aldus St-Pietersvuren. it Jan is de patroon van de ïcbest rijders, de vogelkwekers, ouwers, huidenkopers, messen- iTS. boekverkopers en wassers, wordt aanroepen tegen hoofd- xeelpijn, de overschreeuw der h-en (men spreekt van Sint de kryter of blèter), kram- i8tuipen, zenuwziekten en vee- m, fchteni, tussen Izegem en Roe- s, kent, zijn negen dagen van ten en is een zeer druk bezocht f/aartoord. Er bestaat daar een tend broederschap voor de ves- k van deze heilige. bijen die vóór St Jan zwer- zijn de beste, zegt het volk. 1 't de koekoek nog lang na Sint dan volgt een dure tijd. «De van St Jan, de oogst beder- kanzegt een volksspreuk. 's zegt men ook: als de linde t mét St Jah, is. de rogge rijp St Jacob».

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2