De week in ons land DE NIEUWE VIM VERSTERKT NET VIGOR miijfit op aeen enfa! onder product Wereldgebeurtenissen De toestand in Iran Een product dat werkt als nooit te voren ONTVLEKKER nieuwwasstn van alle gekleurde zomerkleedjes MENEN - Yvonne Serruysstraat 58b ROE5EIARE - Leenstraat 66 IEPER - Boterstraat 38 DE PANNE - Marktplaats 19 NIEUWPOORT - Duinkerkestraat 29 0ËH LÉVER PRODUCT HIJ POETST Nleuwsjes In 't kort mohammed mossadegh communistische troebelwat: rvisserij Waarom is de nieuwe Vim zoveel beier Om de taak van alie huisvrouwen nóg te vergemakkelijken Stort 75 Fr. De oorlog in Korea De Iraoïis© Petroieumkwestïe WERELDNIEUWS BN T KORT nieuwwasserij in huis Hogeschool- uitslagen De Conferentie der Plaatsvervangers te Parijs De Kerkvervolging in Oost-Europa Nieuwe vliegtuigramp De ganse wereld spreekt er over REIZEN FAYT ARTHUR OCSN STUKKEH If HWTO'UO >N UtT koelsysteem WAA*»°t* NET Gtoor AME^AAW MEtf Voor allo inlichtingen gelieve zich te wenden tot de Magazijnen en in de toonzalen SERVEL te BRUGGE - Zuidzandstraat 5 VLUGGER EM Z°VEEL BETER GEMAKKELIJKER (Vervolg van 1* blad) punt de weigerachtige bodem te verlaten toen zijn prospectors meldden dat zij rijke oliebronnen hadden aangeboord. De Brit was dolgelukkig dat zijn vooruitzichten bewaarheid werden. Maar hij was Intussen.een oud man geworden. In hem was 't ver langen gegroeid naar een vreedzaam levenseinde en een rustige dood. En hij verkocht de pas ontdekte oliebronnen aan een kleine Engelse maatschappij: de Burmah Oil Co. Aan niemand echter loste hij een woord over de concessie welke dc shah hem had verleend. Hij had bij zichzelf nog niet uitgemaakt wat hij daarmee zou aanvangen. Hij had Perzlë lief gekregen en een ding stond bij hem vast: dat hij de roofvogels van het kapitaal niet zou toelaten om hun begerige handen uit te strekken naar de rijke oliebronnen van het aloude Perzlë. Toen hij naar zijn land terug keerde boden landgenoten hem millioenen ponden aan om hem rijn waardevolle concessie af te kopen. Maar d'Arcy weigerde on verstoorbaar de aangeboden for tuinen. HET ONGELUKSDOCUMENT De Engelse ingenieur was een zeer vroom man. Begrijpelijkerwijze ver innigde deze gesteltenis nog toen hij Zijn levensavond voelde nade ren. Op zijn terugreis naar Engeland werd hij herhaaldelijk lastig ge vallen. De mannen die hem grote geldsommen hadden aangeboden zonder hun doel te bereiken, gaven hun pogingen nog niet op en schrikten voor geen middel terug. Eenmaal zelfs werd er ingebroken In het hotel waar d'Arcy zijn in trek had genomen en poogde men de kostbare documenten te ont stelen. De arme Engelsman dacht er reeds aan het ongeluksdocument te vernietigen toen hij eindelijk met vrede werd gelaten. Zijn herinne ringen waren nog vol van Perzië, het land dat hij zelfs had willen bekeren van de Islam, het land waar hij zovele jaren had doorge bracht. Eenmaal had hij aan de shah Nashreddln voorgesteld En gelse missionarissen over te zenden maar een botte weigering opgelopen. DE ZENDELING Toevallig ontmoette de Brit op zijn terugreis ook een missionaris die zegde uit Afrika terug te keren. Hij sloot algauw vriendschap met zijn nieuwe reisgenoot en zij on derhielden zich veel over vrome onderwerpen. De zendeling had al ras geheel het vertrouwen van d'Arcy gewonnen. Deze vertelde hem natuurlijk over zijn avontuur lijk leven, zijn reizen en zijn lange speurtochten naar het nieuwe «zwarte goud», zijn belevenissen met de shah en zijn tribulaties met de concessie die hem bijna als een obsessie had vervolgt}. De vrome zendeling luisterde maar met een half oor naar deze wereldse beslommeringen. Met meer belangstelling luisterde hij naar d'Arcy toen deze hem vertelde dat hij tevergeefs gepoogd had de shah te overhalen om Engelse missiona rissen toe te laten ln Perzië. Nog lang praatten beiden over het ge val na en over de mogelijkheden van het bekeringswerk in het vreemde land. De zendeling had aan de Engels man al menige goede raad gegeven en liet hem ook nu niet in de steek. Terloops vertelde hij hem dat er naar zijn mening toch wel een middel moest bestaan om Per zië van de Islam te bekeren. Hij was, zo zegde hij, op de Inval ge komen dat de concessieovereen komst van de ingenieur met dit doel weieens van groot nut kon zijn. Dat de man het belangrijke docu ment voor geen geld van de hand Wou doen kon hij best begrijpen. Maar waarom zou hij het waarde- vólle stuk niet aan de Anglicaanse Kerk overhandigen? Indien deze in het bezit was van de concessie kon zij haar missionarissen toch laten doorgaan als ingenieurs voor de oliewinning die dan zogenaamd op zoek zouden gaan naar nieuwe olie velden. En daar kon de shah toch Elets tegen inbrengen! In werke- jkheid, zo vervolgde de zendeling, «ouden deze «Ingenieurs» echter krachtdadig het bekeringswerk ter hand kunnen nemen en aan de Perzen de weldaden van het chris telijk geloof kunnen brengen. En d'Arc; concessie ben wou verkopen söhonk hij met licht gemoed weg aan de zendeling, In het besef aldus bij te dragen tot de bekering van het land dat hij als een tweede vaderland was gaan liefhebben. De Ingenieur wist natuurlijk niet dat de zendeling tot een aparte kerk behoorde en een der knapste koppen was van de Engelse Intel ligence! Service... Kort daarop werd een nieuwe oliemaatschappij opgericht: de An glo-Persian Qil Co. De «zendeling» had zich op prachtige wijze van rijn taak gekweten, want in 1914 kon Wlston Churchill in het En- 10 Parlement mededelen dat de ;else Admiraliteit de controle kregen had over een der mach tigste oliemaatschappijen van de hele wereld en tegen betaling van een slordige 500 millioen frank in het bezit was geraakt van 56 tan het kapitaal van de Anglo- Perslan Oil Co. EEN DEEL VAN DE KOEK De waarde van de Anglo-Persian OU Co, later Anglo-Iranian Oil Co (A.l.o.C.) geheten, loopt thans in de 60 milliard frank. Van de be kende wereldreserve aan aardolie Ugt circa 42 ln het Midden- Oosten en 32 in de Vereenigdo Staten. De oliebronnen van het Midden-Oosten zijn echter veel rijker dan de Amerikaanse. Op de Amerikaanse olievelden leveren 400 boorgaten amper zoveel olie op als «en enkel boorgat in de Iraanse petroleumgebieden. Dé oliewinning hangt samen met het zeer ingewikkeld bedrijf van de raffinaderij, de aanleg van kilo meterlange pipelines, het opslaan van de olie in reusachtige tanks oi containers, boven of onder de grond, en met het vervoer van de olie per tankschip. Een Nederlandse motorrijder bolde met ?ijn moto van Middel burg naar het grenskantoor toe. Zijn echtgenote had plaats geno men op de duo-zitting. Beide wer den verrast door een geweldige re genvlaag zodat de man alle aan dacht moest besteden aan het vol gen der baan. Zo kreeg Jiij geen vermoeden van het feit dat zijn vrouw op zeker ogenblik van haar zitplaats was gevallen. Toen de man aan het tolkantoor kwam bemerk te hij dan eerst dat zijn vrouw verdwenen was. Onmiddellijk keer de hij terug en vond haar enkele kilometers verder weer, zelfs onge deerd van de gedane val. Te Vught, NederlancJ, moest een eeuwenoude beukenboom, een reus onder zijn soortgenoten, neer gehaald worden daar hij gevaar opleverde voor het verkeer. Toen de boom geveld was ontdekte men dat hij over een lengte van 8 me ter hol was en dat een vleermui- zenkolonle van nagenoeg driehon derd stuks erin huisde. Te Zellik, tijdens schietoefe- hingen, wegens het verplaatsen van een bren-günwerd een soldaat uit Vilvoorde gedood en twee an deren gewond. Te Casteau waren twee hout vesters bomen aan het vellen. Een boom kwam echter op hen terecht n or?13 werc^ zwaar De voornaamste oliemaatschap pijen, naast de A.I.O.C., zijn: de Irak Oil Co, de Koweit Oil Co, benevens de meer bekende Stan dard Oil, Royal Dutch, Shell e.a. In 1932 poogden de Perzen een einde te maken aan de zeventig jarige concessie van de A.I.O.C., omdat zij hun aandeel ln de taxen te gering achtten. De Britten slaagden er evenwel in een nieu we concessie te verkrijgen voor een duur van 60 jaren, waarbij aan de Perzen groter en regelma tiger aandelen in de winst werden toegezegd. Deze laatste hadden in tussen trek gekregen in de koek, die de Britten zolang alleen op- geëten hadden en wilden een Steeds groter deel daarvan krijgen. Deze honger zóu hen niet meer verlaten. TE LAAT GEDOKTERD Onlangs kwam in Iran een ultra- nationalistische regering aan het bewind en deze heeft met het olie- bedrijf korte metten gemaakt en het genationaliseerd. De Engelsen hadden het eigen lijk een beetje gezocht: ze heb ben het onderste uit de kan gewild en het deksel op de neus gekregen No.chtans was daar heb voorbeeld van de moeilijkheden welke de Amerikanen ondervonden hebben in 1938 in Mexico. De Amerikanen hadden veel geld gestoken in de oliebronnen van Mexico, maar de redering van dat land nationali seerde alles. Naderhand gingen de Amerikanen bij soortgelijke onder nemingen steeds veel omzichtiger te werk, In de landen waar zij oliebronnen hadden of wensten te HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 30 Juni 1951, Bladz. 8. DE HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN In 1952 is het zes jaar geleden dat de gemeenteraadsverkiezingen hebben plaats gehad. Toekomend jaar dienen dus nieuwe gemeente raden aangesteld. De aandacht van onze lezers we- ze er op gevestigd, dat zij reeds van 1 Juli af tot 20 September en beslist van 20 September tot 20 November e.k. zich ten. gemeente huize kunnen vergewissen of men wel degelijk op de kiezerslijsten vermeld staat voor de aanstaande gemeenteverkiezingen. Na 20 November is geen enkele klacht meer ontvankelijk en het is best klachten neer' te leggen nog voor 20 September, datum waarop de kiezerslijsten voorlopig vastge steld worden. TE HUUR! Aan het «Bulletijn van Vragen en Antwoordenontlenen wij vol gende Inlichtingen aangaande het kasteel van Argenteuil, dat door de Regering aan Prins Karei werd aangeboden, maar dat deze naar we vernemen, niet wenst te be trekken. Dit slot werd door de N.M.B.S. gekocht tegen een bedrag van 18 millioen 50D.000 fr. Wijzigingen en aanpassingen uitgevoerd met het oog op het onderbrengen van een tehuis voor kinderen van 't spoor wegpersoneel eisten een uitgave van 9.500.000 fr. Het geheel werd later aan het Beheer van Domeinen overgemaakt, dat voor eigen reke ning nog slopingswerken deed uit voeren. Dat kasteel heeft dus zo maar 28 exploiteren, boden zij dadelijk millioen aan gelden van de ge- •cy liet zich bepraten. De die hij niet voor millioe 50 t.h. aan van de winst aan de plaatselijke regering. Terzelfder- tijd zochten zij in alle opzichten zo nauw mogelijk Jiitact met de plaatselijke bevolking en brachten zo weinig mogelijk Amerikaans personeel mede. De Amerikanen hebben zich bij deze handelswijze steeds het best bevonden. De Brit ten hebben echter niet steeds deze elementaire voorzichtigheid aan de dag gelegd en zich wat blind ge staard op de verworven rechten. Toen zij eindelijk beseften dat zij toegevingen moesten doen, was het te laat geworden. In 1949 bo den zij aan Iran een winstaandeel van 50 t.h. aan, maar dit werd door het Iraanse parlement afgewezen. Het was te laat gedokterd. Mohammed Mossadegh is de lei der van de Iraanse Nationale Frontpartij, die de grote stoot heeft gegeven tot de nationalisatie van de Iraanse oliebronnen. Mossadegh is nu eerste-minister van Iran en geen kat om zonder handschoenen aan te pakken, hoe wel hij nogal teer is aan emoties, tranenbuien en appelflauwten. Kort geleden heeft hij met zeven par lementsleden een nieuwe partij op gericht, die e. nzeer tegen de Rus sen als tegen de Westersen is ge kant. Behalve de buiten de wet ge stelde communistische Tudeh-par- tij, bestaan in Iran geen politieke partijen. Alle parlementsleden ver zorgen zo een beetje hun eigen winkel. Vanzelfsprekend zagen zij vele mogelijkhedenin de door Mossadegh voorgestelde nationali satie en zij bezorgden hem prompt een meerderheid. De temperatuur is na de natio nalisatie van het oliebedrijf in Iran al enkele graden gezakt. Intussen echter heeft men met stijgende onrust vastgesteld dat de commu nisten wel degelijk de hand in het spel hebben. Dit gaat gedekt on der het mom van de kleine, maar zeer actieve groep ultranationalis ten van het Fadayan Islam. Deze fanatieke Muzelmannen zijn on verbiddelijk tegen de huidige shah en de, in hun ogen al te slappe nationalisten van de tegenwoordige regering. Zij hebben gemene zaak gemaakt met de leden van de com munistische partij en doen nu het vuile, opruiende werk voor hun opdrachtgevers. In de eerste plaats willen de Rus sen al de Britten uit het Iraanse oliebedrijf zien verdwijnen, om dan des te gemakkelijker zelf de hand op de zaak te kunnen leggen. Iran beschikt namelijk niet over de ge schoolde krachten om de techni sche leiding van de exploitatie op eigen kracht te verzekeren. Op de duur zal het moeilijk de goede dien sten van Moskou kunnen afwijzen, wanneer het zijn techniekers aanbiedt ter vervanging van de Britse die de plaats ruimen of moeten ruimen. Dan breekt na tuurlijk een nieuw bekeringswerk aan, met nieuwe zendelingen Maar zover is het nog niet. (Nadruk verboden) PABLO. meenschap opgeslorpt en nu wacht het te vergeefs op een bewoner. En in onze streek snoeren ze de vitaliteit van een halve Pro vincie af door de enige treintjes af te schaffen omdat ze... 'n beejte te veel kosten... DE ONTZANDING AAN DE KUST De gemeentelijke overheden langs de kust maken zich van langs om meer zorgen omtrent de ontzanding die op sommige plaatsen werkelijk dreigende vormen aanneemt. Een specialist van opze vroege geschie denis, de hr A. Chocqueel, heeft hiervan, in de loop van onlangs uitgevoerde opzoekingen, onom - stootbare bewijzen gevonden. Zo werden, bij laag tij tegenover Ra- versijde sporen gevonden van een vissersdorp dat daar in de Middel eeuwen gevestigd was. Het strand ten Westen van Nieuwpoort schijnt een vaste vorm te hebben aangenomen: zelfs wordt op sommige plaatsen een toevloed van zand waargenomen. Zo neemt het strand te De Panne, Koksijde, St-Idesbald en Oostduinkerke im mer meer uitbreiding. Ten Oosten van Nieuwpoort echter is een ont zanding vastgesteld die de overhe den veel zorgen baart. De oorzaken daarvan en de middelen om dit ge vaar te. keer te gaan worden zeer nauwkeurig onderzocht. DE WERKLOOSHEID In de week van 10 op 16 Juni jl. werden gemiddeld per dag 135.137 volledige en 53.503 gedeeltelijke werklozen gecontroleerd: ten over staan van de voorafgaande week betekent dit een vermeerdering van 269 volledige en van 5.117 ge deeltelijke werklozen. DE ONDERHANDELINGEN IN VERBAND MET DE TROONSOPVOLGING Herhaaldelijk werden reeds be sprekingen gevoerd tussen afge vaardigden van de drie nationale partijen, ter regeling van de troonsopvolging. Aldus zou reeds zijn overeenge komen dat de Koning zijn titel van Zijne Majesteit Koning Leo pold zal behouden terwijl de troonopvolger de grondwettelijke titel krijgt van Boudewijn I, Ko ning der Belgen». De vrijheid van verblijf voor Koning Leopold zou volledig zijn, maar het Kasteel van Laken zou de verblijfplaats moeten blijven, van het Staatshoofd. Aan de Koning zou als residentie wor den aangeboden, het kasteel van Hertoginnedal te Oudergem. Dit is een aloud domein, groot 35 Ha., maar naar verluidt zeer vochtig. Koning Leopold zou ook de titel mogen dragen van «Prins van Re- tiedie tevens zal mogen gedra gen worden door Prins Alexander. De dotatie van de Koning zou be paald worden op 6 millioen. Inzake de civiele lijst zou nog geen besluit zijn getroffen. De plechtigheid van de troonsaf stand, welke zal plaats hebben op 16 Juli werd als volgt geregeld: dit zal doorgaan in het paleis te Brus sel in aanwezigheid van de ge vestigde korpsen. De uitnodigingen zullen door Koning Leopold zelf gestuurd worden. De politieke par tijen zullen o.m. vertegenwoordigd hebben de fabrikanten van Vim een poetsmid del willen vervaardigen dat nóg beter, nóg mo derner is. De nieuwe Vim is het opzienbarend resultaat van langdurige opzoekingen door tal rijke technici. Omdat de nieuwe Vim, versterkt met Vigor, een product is, doeltreffender dan ooitieder Vim-korreltje is met een zeepviiesje omhuld en de onbetwistbare kwaliteiten van Vim en Vigor vullen elkaar zó volledig aan, dat de nieuwe Vim nu een veelzijdig product wordt met ongeëvenaarde mogelijkheden. De nieuwe Vim geeft een actief schuim dat even snel als grondig ontvet, de voorwerpen nóg beter rei nigt en tevens hun glans behoudt. V 43 - 0241 8 BFL SAVONNERIES LEVER FRÈRES, BRU5SE& zijn door parlementaire afvaardi gingen. Op Dinsdag 17 Juli zal op de plechtigheid der eedaflegging van Koning Boudewijn geen enkel lid van de Koninklijke familie aanwe zig zijn. Toen Prins Boudewijn in Augus tus 1950 de eed als staatshoofd af legde, was er ook niemand van de Kon. familie aanwezig. Voor deze plechtigheid zal de vergaderzaal van de Kamer in orde worden gebracht. De Kamer zal nl. de werkzaamheden stopzetten op 6 Juli e.k. De nodige schikkingen zullen dan worden genomen om in de Parlementszaal de koninklijke troon op te richten, zitplaatsen ge noeg aan te brengen voor Kamer heren en Senatoren en alle andere overheden welke de eedaflegging zullen mogen bijwonen. Eerste Minister Pholien is Woens dag jl. naar Rome vertrokken en bij zijn terugkeer zal hij naar An tibes afreizen om er Koning Leo pold andermaal te ontmoeten, om definitief alle plechtigheden van troonsafstand en eedaflegging van Prins Boudewijn te regelen. Tijdens de conferenties der po litieke afgevaardigden werd ook reeds geregeld de kwestie der rede voeringen uit te spreken op voor melde plechtigheden. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worde,-. NAAR NIEUW VERBOND DER POLITIEKE GEVANGENEN Meerdere leiders van het be staande Verbond van Politieke Ge vangenen hebben een verklaring afgelegd aan de pers, waarin zij er op wezen zinnens te zijn een nieuw verbond van politieke gevangen op te richten, maar zonder de com munisten. HERZIENING VAN EPURATIESTRAFFEN BIJ ONDERWIJZEND PERSONEEL Het Ministerie van Openbaar Onderwijs brengt ter kennis van de betrokkenen dat de tijdspanne voor het indienen van een verzoek om herziening van de epuratiestraffen voor het. onderwijzend personeel op 7 Juli verstrijkt. Russische U.N.O.-afgevaardi gde Heer Malik stelt wapen bestand voor op 38" breedtegraad. Twee dagen voor dat de oorlog in Korea de eerste verjaring zou ingaan, heeft de Hr Malik, de Sov jet-afgevaardigde bij de U.N.O., voor de micro van deze Organisatie der Verenigde Volkeren, voorstellen gedaan voor een wapenbestand op de 38» breedtegraad in Korea. Dit gebeurde Zaterdag 23 Juni jl. In zijn radiorede heeft de Hr Malik eerstens een aanval gedaan op het Atlantisch Pact, de Britse en Ame rikaanse leidende kringen en de zogezegde oorlogsstokersDan eerst pakte hij uit met zijn voor stel omtrent Korea. Hierover ver klaarde hij het volgende: Het Russisch volk meent dat het nijpendste probleem van onze tijd, d. i. het probleem van het gewapend conflict ln Korea, kan geregeld worden «Om dit doel te bereiken is het nodig dat de betrokken partijen bereid gevonden worden een aan vang te maken met een vredelie vende regeling van de Koreaanse kwestie «De Sovjetvolken zijn van oor deel, dat het eerste stadium gele gen is in besprekingen tussen de oorlogvoerende partijen voor een staken van het vuren en een wa penstilstand, waarbij de respectie velijke strijdkrachten achter de 38» parallel zouden worden terugge trokken De Russische afgevaardigde stel de dan de vraag: «Kan een zoda nige maatregel getroffen worden? Ik denk van wel, op voorwaarde dat de wens bestaat, een einde te maken aan de bloedige strijd in Korea. Ik denk dat deze prijs niet te hoog is, om de vrede in Korea te herstellen Deze verklaring baarde begrijpe lijker wijze groot opzien en lokte meteen reacties uit. President Truman legde een ver klaring af over de rede van Heer Malik, namelijk dat de U.S.A. steeds bereid is een vredelievende regeling over Korea te aanvaarden, tegen gezonde voorwaarden. Verder wees hij er andermaal op dat de Sovjet-Unie de vestiging van een duurzame wereldvrede blijft be letten. De Heer Trygve Lie, Secretaris- Generaal der U.N.O., op reis zijnde, besloot onmiddellijk naar de U.S.A. terug te keren om zo mogelijk een overeenkomst te bepleiten, wijl de Hr Entezam, Voorzitter van de Al gemene Vergadering der U.N.O., het inzicht te kennen gaf de Hr Malik te ontmoeten om deze dan te onderhandelen over zijn voor stel. Bevreemdend was evenwel het commentaar van Radio Peking, welke sprak van voorstellen welke reeds herhaaldelijk werden gedaan. Te Washington werd herhaald dat dergelijk voorstel vroeger reeds door de U.S.A. werd gedaan maar dat door Peking dan steeds eisen werden gesteld inzake Formosa en erkenning van Rood-China bij de U.N.O., welke alsdan gesteund wer den door Moskou. Meteen werd de vraag gesteld zo de nieuwe voor stellen dan andermaal niet zullen gevolgd worden door eenzelfde reeks eisen, of zo de communisten van het wapenbestand geen ge bruik zouden van maken om een nieuwe militaire actie voor te be reiden. In Engeland werd het voor stel van de Hr Malik eerder gun stig onthaald. Voor commentaar leze men het artikel van onze medewerker Westerlinck Inzake frontbedrijvigheid viel er niets bijzonders te melden in de loop der laatste week. De strijd be perkte zich hoofdzakelijk rond de gebieden van Koemhwa en Hwat- sjon, waar alle aanvallen en tegen aanvallen zich hebben afgewisseld. Alle tankschepen van de A.I.O.C. uit Abadan teruggeroepen. Britse oorlogsbodems ter plaatse. De nationalisatie van de Petro leumindustrie welke de Iraanse Regering' met alle kracht doordrij ven wil. heeft de geschapen span ning weeral toegespitst. Te Téhéran bestormden betogers de kantoren van Anglo-Iranian-Oil Company en de reclameïnstallaties werden er neergehaald. De Britse bedienden werden evenwel met rust gelaten. De politie bezette de in- formatiekantoren van de Maat schappij. De afvaardiging van de A.I.O.C. die besprekingen was gaan voeren te Téhéran, moest onverricht ter zake terugkeren. De Maatschappij betoogde dat zo Téhéran nog steeds meer eisen stelde, zij genoodzaakt zou zijn de raffinaderij te Abadan te sluiten. Anderzijds gaf de Per zische Regering het Britse perso neel een week tijd om te besluiten al of niet verder mede te werken met de genationaliseerde vennoot schap. Te Abadan nam .de Iraanse Re gering meteen de installaties, be stemd voor de noodwendigheden van het binnenland, in beslag, en de tankschepen mochten slechts Abadan verlaten na het onderte kenen van een ontvangstbewijs op naam van de nieuwe genationali seerde maatschappij. De bootkapi teins weigerden en. een der schepen wist uit de haven weg te geraken. Het Hof van Den Haag werd bij eengeroepen voor 30 Juni, maar de Iraanse Regering liet andermaal weten dat het geen uitstaans bad met dit Internationaal Geréchts- hof, wat betreft de petroleum- kwestie. Te Téhéran werd de Britse Di recteur van de A.I.O.C. afgezet en beschuldigd van sabotage. Hij is daarop naar Irak vertrokken. De A.I.O.C. heeft dan Dinsdag jl alle tankschepen en er waren er een 25-tal in de de haven van Abadan, teruggeroepen, met of zon der petroleum. In het Britse Lagerhuis ver klaarde de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Hr Morrisson, dat in Iran een zeer ernstige toe stand werd geschapen, dat de kruiser «Mauritiusbevel kreeè zich te begeven paar de omgeving- van Abadan en dat de nodige maatregelen zouden getroffen wor den om de levens der Britse onder danen te beschermen' in Iran, zo de Perzische Regering hiertoe niet ip staat zou zijn. Intussen is de «Mauritius» ter FRANKRIJK DE VERDELING DER PARLEMENTSZETELS De definitieve uitslag der parle mentsverkiezingen, nl. van 625 op 627 zetels, luidt als volgt: Communisten 103 S.F.I.O. 104 M.R.P. 85 R.G.R. 94 R.P.F. 118 Gematigde onafhankelijken 98 Afr. Dem. Conc. 3 Overzese onafhankelijken 9 Diversen 11 De belangrijkste vraag is nu de vraag: hoe zal de nieuwe Regering kunnen worden samengesteld en op welke basis. CHINA WEERAL DRIE BISSCHOPPEN AANGEHOUDEN Opnieuw werden drie Bisschop pen door de communisten in China gearresteerd: Mgr Frederic Melan- dre, s. j., Bisschop van Nanking; Mgr Pierre Valentin, van de Pa- rijse buitenlandse missies, Bisschop van Hangting, en Mgr Tarcisius Martina, apostolisch prefect van Jihsjen. ARGENTINIË. Naar geweld! Peron, de dictator van Argenti nië, blijkt thans ook geneigd te zijn om ook de weg van het geweld op te gaan om alle tegenstanders uit de weg te banen. Zo sprak hij reeds van zijn tegenstrevers op te hangen, wijl een 5-tal officieren aangehouden werden onder be schuldiging van onvaderlandse da den. JEMEN. Voor een moeilijke keus gesteld. Door de Gouver neur van de Jemenitische provincie Hodeidah werd een bevel uitge- vaardig dat alle vrijgezellen dien den te trouwen. Dit, daar hij vast gesteld had dat de bevolking niet genoeg toenam. Tegen dit bevel werden evenwel zoveel klachten ge uit dat de Koning van Jemen zijn zoon naar voormelde provincie zond en dat deze het bevel deed in- INDOCHINA. De verliezen van de Vietminli. Naar een ver klaring van Generaal de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Indochina, bedroegen de verliezen van de Viet- minh in de afgelopen maand, niet min dan 10.000 man aan doden en gewonden. Verder zou zijn vastge steld dat de Vietminhtroepen meer en meer geleid worden door Chine se militaire deskundigen. ZUID-AFRIKA. De opvoeding der kinderen. Door het Opperste Gerechtshof van de Unie van Zuid- Afrika, werd bepaald dat de kin deren zullen moeten opgevoed wor den in de taal welke bij hen thuis wordt gesproken. De ouders wordt daaromtrent geen vrijheid meer gelaten. Veel kinderen zullen hier door de Britse scholen moeten ver laten voor de Afrikaanse scholen. De Katholieke bisschop van Johan nesburg heeft deze beslissing ge laakt. ROEMENIE. Bevolkingen wor den verplaatst, -r Volgens het Weense blad Die Fresse worden de bewoners der dorpen gelegen ten Zuid-Westen van de stad Temis- hoara ontruimd en verplaatst naar andere gewesten. Deze dorpen lig gen nabij de Yougo-Slavische grens. CUBA. Nationalisatie. De Britse spoorwegen nog bestaande op Cuba werden bij regeringsbevel genationaliseerd. NOORWEGEN. Spionnage. Wegens spionnage zal de zoon van de Noorse Vlootstafchëf terecht staan in Noorwegen. Deze, Daniel - sen Edvard, werd destijds als lui tenant uit de marine gestoten en zou gespionneerd hebben voor Moskou. beveelt zich aan voor het RAVIPQN in oplossing met water neemt alle vet, drank, inkt en bloedvlekken weg. Gebruikt steeds RAVIPON als TE KOOP IN ALLE GOEDE WINKELS RAVIPON - WEVELGEM - Na 75 zittingen toch... mislukt. UNIVERSITEIT VAN LEUVEN Graad van Candidaat voorbereidend tot de Rechten of tot het Licentiaat in het Notariaat: plaats toegekomen en is een la,n- Bossuyt Waiter, staden <v.). dingsboot naar Bassorah afgevaren, Denys Johannus, Boeselare (V.). Graad van Candidaat in de latuur- en de Geneeskundige Wetenschappen. Eerste proef: Catry Daniël, Mesen (V.). Danueels Bernard, Poperinge (V.). De vier adjuneten der Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier kwamen op Donderdag 21 Ju ni Jl. voor de 75° maal andermaal bijeen. De Hr Gromyko hield er een rede van meer dan twee uur. De Westerse afgevaardigden legden eveneens een verklaring af. hierbij hun spijt uitdrukkend over het feit dat de Sovjet-Regeripg niet is ingegaan op het Westers voorstel. Het Atlantisch Pact kan niet ter sprake worden gebracht, vervolgden zij, en door de 'houding van de Sovjets was elke voortzetting van de besprekingen nutteloos gebleken- De vier zijn daarop uiteengegaan en de conferentie was mislukt. Het proces tegen Mgr Groesz te Boedapest. Het proces te Boedapest tegen Mgr Groesz, Aartsbisschop van Kalocsa efl 8 andere medebeklaag- den, verliep zoals werd voorzien. Alle beschuldigden bekenden al wat heil ten laste werd gelegd, nl. samenzwering tegen de staat, spion nage, zwarthandel, deviezensmok- kel, een zelfs van moord op Sovjet soldaten. Nog werd de aartsbisschop ten laste gelegd een nieuwe Rege ring' te hebben willen vormen en leiden, en dies meer. Het proces werd meteen een ge legenheid om de Amerikaanse, Italiaanse en Belgische gezant schappen te Boedapest aan te val len en te beschuldigen van samen zwering met de beschuldigden. De aanklager, ook dezelfde als bij het proces tegen Mgr Mindszen- ty. heeft voor alle beschuldigden de zwaarste straffen gevraagd, welke kunnen gaan tot de dood straf en levenslange hechtenis. Ondervoorzitter van Hongaarse Katholieke Actie overlijdt in gevangenis. Radio Vaticaan meldt, dat Mgr Mihalovics, gewezen voorzitter van de Hongaarse katholieke actie, ln de gevangenis overleden is. Mgr Beran, Aartsbisschop van Praag, naar klooster overgebracht, welke regering thans gebruikt als gevangenis. Mgr Mihalovics werd samen met Kardinaal Mindszenty berecht en tot 20 jaar gevangenisstraf ver wezen. Radio Vaticaan heeft bekend ge maakt, dat de Aartsbisschop van Praag. Mgr Béran, -is overgebracht na.gr een klassier. «tot de Tsjechen als gevangenis gebruiken. Dit klooster zou gelegen zijn te Nova Risa, dicht bij de Oostenrijkse grens. N. B. (Gr. O.) Grote Onder scheiding; (O.) Onderscheiding, (V.) Voldoening. RIJKSUNIVERSITEIT GENT Voorbereidende Techn. Scholen Eerste Candidatuur Burgerlijk Scheikundig Ingenieur: Soenen Michel, Klerken (V.). Eerste Candidat. Burgerl. Ingenieur: Frlmout Willy, ZtUebeke (Gr. O.). Allays TJrbain, Poperinge (O.). Cnockaert Luclen, Wervik (O.). Debyser Wllly, Roeselare (O.). Robaeys Frans, Staden (O.). Tweede Candidat. Burgerl. Ingenieur: Demoen Johan, Roeselare (O.). Vlnckler André, Roeselare (O.). Deweerdt Hubert, Beveren-Roes. (V.). Vermeersch Rob., LombardslJde (V.) Wetenschappelijke Graden Tweede Candidatuur Leerling der Burgerlijke Genie: De Clerck Karei, Pervijze (V.). Eerste Candidatuur Leerling Werktuig kundig Electro-Technisch Ingenieur: Mortreu Raymond, leper (O.). Snauwaert Walter, Ingelmunster (V.). Zie vervolg volgende kolom IW Veertig doden. Een Constallationvan de Pan-American Airways, met 31 passagiers en 9 bemanningsleden aan boord, werd Zaterdag jl. ver mist, aan de West-Afrikaanse kust. Laatst had men nog een boodschap van het toestel ontvangen op het vliegveld van Robersfield, Liberia. Het toestel was op weg van New- York naar Johannesburg. Met niet min dan 30 andere toestellen werd naar het vermiste vliegtuig gezocht, tot het wrak er van gevonden werd nabij een 500- rrieter hoge berg, op 65 km. van voormeld vliegveld. Alle inritten- den waren gedood. VERMAAK, RUST, ZOMERGENOT te DE PANNE-aan-Zec. Vraagt documentatieGemeeat. Bur, voor Vreemdelingenverkeer. (Med.) van Merris Michel, Poperinge (V.). Tweede Candidat. Leerling Werktuig- kundig Electro-Technisch Ingenieur: Stevens Lesll, Izegem (V.). Veeartsenijkunde Candidaat Veearts: Feryn Marcel, Pervijze (V.). Huyghebaert Valère, Nieuwkerke (V.). EEN REIS ZONDER CONCURRENTIE... ONGELOOFLIJK... REKORD NEERGEHAALD. Het schone Italië, 10 dagen, fr. 3.995, alles Inbegrepen. Verzekerde afreizen elke Zondag 98 - Ad. Maxlaan - BRUSSEL. Tel. 16.01.97 en 18.22.50. (2365) BH

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6