VOOR POPERINGE EN IEPER 12 14 LELIJK VOLK! G Grote politieke plechtigheden te Brussel Gruwelijk Gezinsdrama te Adinkerk Dodelijk verkeersongeval te Poperinge Met V.E.B.O. op bezoek in Vlaanderens rijke Gerstvelden Jonge moeder uit Watou bij botsing verongelukt De 36-jarige schilder Kamiel Van Nieuwenhuyj slaat met een hamer de schedel in van zijn vrou en 3 kindertjes tijdens hun slaap KATHOLIEK weekblad ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDA JULI 1951 Troonsafstand van Koning Leopold III op Maandag 16 Juli in het Koninklijk Paleis Mijn kinderen heeft hij vermoord BUITENLANDS OVERZICHT Betere voortbrengst en rijker betaalde oogst dank zij onverpoosde opzoekingen op plezierreis in de Ardennen De vrouw naderhand gestorven De Eedaflegging van Boudewijn I op Dinsdag 17 Juli in de vergaderzaal van de Kamer Voer der uit sportauto geslingerd en op siag gedood Medereiziger zwaar gekwetst met bekkenbreuk naar kliniek overgebracht HCOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.SO. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. NIEUWS POPEKINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47» JAAR Nr POSTABONNEMENT 19511 België (tot einde 1951) 72 1 Belgisch Congo 4 fr. p. wei Frankrijk Holland 4fr. p, wei Andere landen 6fr. p.wei Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19. Popertni EEN lelijker volk voor zeker dan jaloersgaards, mensen die andermans geluk benijden, die er zeer van hebben en het hen mlsjeunen. Mensen die niets anders wensen dan dat een gebuur of een kennis tegenslag heeft en ongedurig zijn zo lang of dat zij het niet beter stellen. Lelijk volk! Ze weten waar het begint een kleinigheid gewoonlijk, een onoog lijk steentje dat hen in de weg ge legd wordt maar waar het zal eindigen kan niemand voorspellen. Een ding is zeker: dat zulke men sen in hun oude dag een heel ver wrongen en vergroeid karakter hebben, zo lijk een oude knoestige knotwilg vol knobbels en bulten van verkropte jaloezie en leedver maak en dat ze, alles wel be schouwd, geen echt geluk hebben gekend. Hetgene dat ze geluk dachten te zijn was niets anders dan bittere vreugde om de tegen slag van hun concurrent of de victorie die ze kraaiden. Hun geluk brandde lijk vuur en schroeide hun ziele, een onblusbare dorst om al tijd maar meer. Onhebbelijke ka rakters! Lelijke mensen! Gij kent er ook alzo. Meer dan één misschien. Moet ik U vertellen van Jeanne en Leona, twee schoon zusters. Elk met een broer ge trouwd. Fraaie jongens, die samen vader hielpen in de meubelzaak. Het ging er op vooruit. Ze kregen naam en faam. Er waren twee trouwen op één dag en samen zou den Pol en Jan de zaak voort zetten. Vader trok zich terug. Wie vijftig jaar neerstig gewerkt heeft mag wel een beetje rusten. De doening was in goede handen. Pol en Jeanne gingen aan de andere kant van de stad wonen. Er was daar mogelijkheid een tweede meubelwinkel open te houden. Jan en Leona bleven in 't ouderlijk truis, En alles ging goed in 't begin. Maar een nieuwe winkel openen is altijd moeilijk. Kwestie van in de klanten te komen. Een straat verder was er al een meubelzaak. De concurrentie was groot. Op een avond wandelden Pol en Jeanne tot bij Jan. Het was er gezellig: heel de familie bijeen. Na een kwartier rinkelde de bel. Leona ging naar de winkel. Het duurde een kwartier. «Voilé,!» lachte zs als ze terugkwam. Das toch weeral een luster die verkocht is. Een half uur later opnieuw de bel. Leona weer weg. Na een tijdje riep ze: «Jan, kom eens voor een minuutje!Het prikkelde Jeanne. De winkel trekt hier nogal merkte ze op. Haar stem klonk raat. Als er bij ons twee klanten komen op eén hele dag is het veel. Och, 't is voor dezelfde zaak middelde vader. 't Is gelijkHet geeft- toch niet op!» stribbelde Jeanne tegen. Jan en Leona kwa men terug. Verkocht?infor meerde vader. Waarschijnlijk een slaapkamer» zei Jan alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Ze praatten verder. Rond negen uur maakten Pol en Jeanne aan stalten om weg te gaan. De bel klonk een derde keer. Hoeveel kost zulk een loper? hoorden ze vragen. Ze vertrekken. Dat draait nogal bij Janzei Jeanne scherp onderweg. We hebben geen re den tot klagen» troostte Pol. die de ergernis gewaar werd bij zijn vrouw, 't Is al één zaak. Wat kunnen wij daaraan doen dat onze winkel geen zo goed verkoopt? Dat komt wel in orde. We moeten ge duld hebben en ons blijven weren «Ja, ja, maar ze weten wel wie ze daar gestoken hebben in dat wer kerskwartier» hitste Jeanne aan. «Gij waart de duts. Peinst ge dat de ander daar zouden willen gaan Wonen. Ge ziet dat van hier.Er moet toch iemand bij de atelier zijn» zei Jan. «Wij konden dat even goed als zij. Gij hebt schoon praten van «we moeten ons we ren». Zij moeten er niets voor doen. De naam en de klanten zijn gemaakt. Helbt ge vader horen boffen? 't Is al Jan die de klok slaat. Baba, 't is geen zo erg zeker, trachtte Pol te kalmeren. Maar Jeanne luisterde niet. Nogal ge makkelijk zo'n leven. Binst dat Leona in de winkel staat doet uw moeder het werk in huis. Als wij iets willen hebben, mogen wij het kopen. Zij varen wel. Het stalleke is gestrooid. sfc Dat was het begin. Het kwam van erger tot erger. Jeanne begon zich dingen in te beelden waar er niets van was: dat moeder niet veel van haar moest hebben en Leona's kindje liever zag dan hare Henk. Toen er voor de zaak een auto gekocht werd dreigde ze er uit te trekken als Pol niet mocht «voyageren». «Maar Pol kan op de atelier niet gemist worden! Ze was doof op dat oor! Het kwam gedurig tot kibbelingen en ruzie tussen de twee schoonzusters. Leona had 's Zondags voor haar plezier eens met de auto uitgereden en Jeanne zei dat het gemakkelijk was om alzo madam te spelen. Vaders bemiddeling was eerder olie op het vuur. Na twee jaar lag de zaak uiteen. Elk ging zijn gang en concurreerde tegen de ander op. Naarmate dat Jan goede zaken deed en zijn atelier uitbreiding' nam, wilde Jeanne ook de grote uithangen. Ze kochten ook een auto. Nodig of niet. Wat zij kunnen kunnen wij ookJan zond zijn jongen naar het college. Henk moest er ook naartoe, al hield zijn meester vol dat er geen leren inzat en het weggesmeten geld was. Leona ging voor een week naar zee. Haar schoonzuster deed niet onder en nam veertien dagen vacantie. Jan besteedde veel geld aan reklame. Jeanne stookte Pol op en ze smeten er ook groot geld achter. Ze blameerde haar familie bij de mensen die in de winkel kwamen. Als ze er meer ge diend waren was ze hartelijk, maar luisterden ze niet, dan was ze bars en bot. De klanten bleven weg. De jaloersheid maakte haar lelijk en bitter. Het lachen had ze al lang verleerd. De zaak boerde achteruit maar ze wilde het niet geweten hebben en maakte sohulden om toch maar stand te kunnen hou den... tot ze hopeloos diep in de put zaten en failliet gingen. Lelijker mensen dan jaloers gaards bestaan er niet. Ze verjagen het geluk uit hun eigen huis, de vrede uit hun hart. De hartstocht dwingt hen de vreugde van een ander te bederven, met lage mid delen desnoods. Hun enig plezier bestaat er in een ander te over troeven, hen zeer te doen. Het is een gedurige jacht om meer en meer. Voldaan zijn bestaat niet. Vanals ze een doel hebben bereikt, zijn ze al weer wantrouwig'. Ze moeten voort! Vooruit! Hun ge luksmomenten zijn zerp, hun lach is vergiftigd. Hun woorden zijn angels die stralen. Ze stoten de mensen af. Alle liefde, medeiijden en goedheid worden in hen ver smacht. Na enkele jaren zijn het als braamstruiken vol stekels en doornen, waar iedereen zijn kleren aan scheurt. Onvruchtbaar om nog' iets schoons te doen. Ze delven hun eigen graf: een leven vol ont goochelingen en zonder een mi nuut rust. Man of vrouw en kin- ders, ze lijden er allemaal onder. Hun leven bestaat uit hoogtepunten en afgronden: hoogtepunten van hatelijk genot en afgronden van bitterheid. Als ze op latere dagen gedoemd zijn tot niets doen, zitten ze daar wrokkig' hun kei te kna gen omdat er geen vrienden ko men, dat ze geen geluk hebben ge kend en niet meer in staat zijn zich te weren terwijl ze een ander zien welvaren. Een hond heeft nog een schoner leven dan een jaloersgaard. Kwapenninck. U De plechtigheid van de troons afstand van Leopold III zal Maan dag 16 Juli, te 12 uur, plaats heb ben in de grote balzaal van het Koninklijk Paleis te Brussel. Ongeveer 200 personen zullen de plechtigheid bijwonen: de Kardi naal, de Leden van de Regering', de drie oudste Ministers van State, afvaardigingen van Kamer en Se naat, samen ongeveer 90 parle mentsleden, de Bisschoppen, af vaardigingen van de Overheids lichamen, de Gouverneurs van de negen Provinciën en de Burge meesters van de provinciehoofd steden Eens deze personaliteiten aan wezig in de zaal, zullen de Koning en de Koninklijke Prins, vergezeld van hofdignitarissen, de zaal be treden. Fotografen en cineasten zullen niet worden toegelaten; de pers zal er vertegenwoordigd zijn. Er zullen redevoeringen worden gehouden door de Koning, de Ko ninklijke Prins, de Eerste-Minis- ter en de Voorzitters van de drie grote partijen, de H.H. Lefèvre, Buset en Motz. Deze redevoeringen zullen over de radio worden uitge zonden. Dezer laatste dagen werd koorts achtig gewerkt in de grote verga derzaal van de Kamer, om, deze in gereedheid te brengen voor de grootse plechtigheid op Dinsdag 17 Juli e.k. van de eedaflegging van de nieuwe Koning, Boudewijn I. Nagenoeg moesten alle zetels en tribunes worden weggenomen. Een baldakijn, waaronder de nieuwe Koning zal plaats nemen, werd op gericht. In de vergaderzaal zelf diende plaats voorzien voor de Ministers, de Ministers van Staat, de Volks vertegenwoordigers, de Senatoren, Franse moeilijkheden NOG STEEDS GEEN REGERING Sedert de Franse verkiezingen van 17 Juni jl. een parlement heb ben voortgebracht met twee zeer sterke extreme vleugels (de Com munisten en de Gaullisten) en een zwakke, zeer verdeelde zogenaamde Republikeinse middengroep,werd er reeds uitzonderlijk veel inkt en speeksel versleten in verband met de vorming van een nieuwe re gering. De eerste phase mag wel ge noemd worden: die van de partij- keukens en van de alleenspraken. Inderdaad, sedert de 17 Juni heb ben woordvoerders van alle var tijen gezegd hoe en door ivie Frankrijk in de eerste maanden zou moeten geregeerd worden, maar practische resultaten heeft dit van zelfsprekend niet opgeleverd. Van ver gezien moet dit nochtans niet zo moeilijk geweest zijn, want een stel partijen vonden het nogal goed met mekaar in de huidige regering, en het feit dat zij in veel departementen op gecombi neerde lijsten zijn opgekomen, is fataal van aard geweest om me kaar niet al te scherp te bestrijden wat dan ook een nieuwe regerings coalitie zou moeten vergemakke lijken. Maar ja. Daar zijn na elke ver kiezing in de schoot van elke partij de meest uiteenlopende reacties waar te nemen en er moet eerst een. beetje kalmte en eenheid van inzicht in de gelederen terugge keerd zijn, vooraleer er naar buiten uit iets kan gedaan worden. Zo heeft de S.F.I.O. namelijk herhaaldelijk debatten gekend over de al of niet deelneming aan een nieuwe regering. Ik moet het U niet zeggen: de ministrabelen zijn meestal vóór. en de tegenstanders komen uit de partijkadérs. Kwestie van de eeuwige sociale concurren tie met de Communisten die com fortabel in de oppositie zitten. Practisch zijn de Socialisten dan wel tot. het besluit gekomen dat een medewerking aan de regering dan toch nog het beste zou zijn, en dat er dus kan gepraat worden. GENERAAL DE GAULE die tijdens de jongste oorlog de leiding op zich nam van de Vrije Franse Strijdkrachten en thans aan 't hoofd staat der R.P.F. (Ras- semblement Populaire Francais). Zoals dat steeds verloopt mag zelfs aangenomen worden dat alle par tijen aan enkele mensen volmacht zullen geven voor het houden van besprekingen in verband met de vorming van een regering. Moei die discussie maar door twee partijen gevoerd worden, dan kan dit nogal vlot verlopen, maar als er minstens vier groepen bij betrokken zijn zoals in Frankrijk dan moet er met vier categorieën mensen, eisen, gevoeligheden en uitsluitingen worden afgerekend. En hetgeen daaruit voortkomt staat dan ook in verhouding met die vierlcoppige machine. DE SCHOOLKWESTIE EEN DELICAAT PUNT Een van de grote moeilijkheden is ongetwijfeld de schoolkwestie. waarop Socialisten en M.R.P. een totaal ander standpunt innemen. En dat geeft dan natuurlijk aan leiding tot manoeuvres vanwege an dere partijen. Zo zijn de R.P.F. (de Gaulle) en andere gematigden thans overtuigd dat de huidige regeringscoalitie daarop zou kunnen stranden en dat bijgevolg een andere regering mogelijk is, die minder onder So cialistische invloed zou staan. Het staat zó dat elk initiatief inzake vrij onderwijs de M.R.P ten zeerste interesseert. Vrezende nu dat de M.R.P. zich door opbod van andere partijen in dit op zicht zou laten op sleeptouw ne men, heeft de S.F.I.O. zo juist een waarschuiving gepubliceerd. De thesis is zeer defensief, nl. in geen geval een aanslag op het (Zie vervolg blz. 2.) de Kardinaal, de leden van het Di- plomatenkorps, de vertegenwoor digers van de Staatscolleges (Hof van Cassatie, Raad van State, Re kenhof, Hoven van Beroep, Krijgs- hof, Rechtbanken, Provinciegou verneurs en Provincieraden, Mijn- raad, Koloniale Raad, Academiën. Universiteiten, de Burgemeesters van de provinciehoofdsteden en de Legerleiding.) In de onderste galerij, achter de zetels van de vergaderzaal, zullen de vrouwen van de parlementsleden I plaats nemen. In de eerste galerij zullen de voorbehouden plaatsen ingenomen worden door de gasten van de Voorzitters van Kamer en Senaat, door de vrouwen van de Ministers en van de Ministers van Staat, de vrouwen van de leden van de bureau's en van de quaes toren der twee wetgevende verga deringen. De openbare tribunes van de tweede galerij zullen bezet worden door de gasten van de parlements leden. In de tribune van de Se naat en in die van het Diplomaten- korps zullen de vrouwen van de ambassadeurs en van de gevol machtigde ministers een plaats toegewezen krijgen. De voorzitters, ondervoorzitters en griffiers zullen plaats nemen aan een grote tafel in de zaal, recht tegenover de koninklijke troon. Als men de journalisten, de radio- reporters, de twee fotografen en de twee filmopnemers meetelt, die, evenals de zaalwachters, voor hun werk op de vergadering zullen toe gelaten worden, zullen meer dan 1.000 personen de eedaflegging van Boudewijn I bijwonen. De plechtigheid zal te 11 u. begin nen en ongeveer 45 minuten duren. Geen enkel ander lid van de Ko ninklijke Familie, dan de Kon Prins zelf, zal de plechtigheid bij wonen van de eedaflegging. BOVEN: de groep der deelnemers gekiekt vóór da hofstede van dhr Hoger Top. te Proven. ONDER LINKS: de bezoekers .midden van de proefvelden; links bemerkt men Prol. Iseiaert die uitleg verstrek tweede van rechts herkent men Senator Feryn. ONDER RECHTS: drie pioniers die in if)34 met. de mvoer van dp Keniacwrst dr basis leaden voor de huidige, ontwikkeling van de gerstverbouwing Men Snerkt hier van links nm rechts dhr Simoens. dhr Olivier en Prof Vafi 'Godsenhoven. - (Verst. bl. 2/ Poperinge-kermis brengt de betaalde verlofdagen mee en menig een maakt van deze gelegenheid gebruik om eens te verluchten en, elk naar vermogen, een plezierreisje te ondernemen. Zo had het ge zin Daniël Defever-Gilberte Vanhove ook Zondagmiddag 8 Juli jl. alle voorbereidselen getroffen om met hun nieuwe moto eens tot aan de grotten van Han te rijden. Het weder legde er niet al te best op aan en nog even voor de afreis had Daniël zijn vrouw gevraagd of «...men niet beter enkele dagen zou uitstellen...». Maar de jonge vrouw was met het reisje zo in haar schik, dat zelfs het wissel vallige weder haar van haar plan niet weerhouden kon. Het zou haar laatste reis zijn. Welgezind werd vertrokken en de twee thuisblijvende kinderbens wuifden vader en moeder nog een «goeie reis» na. Het zou echter voor de laatste maal zijn dat ze moederke in de ogen konden kij ken; mocderke zou hen voor eeuwig ontvallen. Op de Abeleaan het schei- dingspunt: links Frankrijk, rechts Watou, vooraan Poperinge. woont in de Casselstraat (grondgebied Wa tou), in een smidse, het. gezin Da niël Defever—Gilberte Vanhove. Het gezin heeft twee kinderkens, van 5 en 8 jaar oud. Daniël De fever, die meewoont niet zijn va der. werkt overdag te Poperinge bij loodgieter M. Decrock-Dedrie en staat er bekend als een goed on derlegd vakman. Hij had dan het plan opgevat samen met zijn vrouw eens de Grotten van Han te gaan bezoeken en was zo Zondag, kort na de mid dag, vertrokken met zijn vrouw op de duozitting. Tegen de avond moest Brussel bereikt worden waar hij bij z'n schoonbroer vernachten zou om dan verder Maandagmor gen 9 Juli, te 9 uur, af te reizen naar de bestemming DE BOTSING De eerste dag verliep alles nor maal. Ook 's anderendaags werd te Brussel tijdig afgereisd. Maar eens Namen in 't zicht zou zich daar het jammerlijke ongeval voordoen Vóór het binnenrijden der stad deen zich daar enkele korte boch ten voor waar een duidelijk af getekende witte lijn de baan in tweeën verdeelt. Zó is het dat De fever daar in die bochten, rond 10.30 uur, op de rechterkant rij dende en naar rechts afdraaiende, aangereden werd door een zware vrachtwagen die, zich om de witte afscheidingslijn niet bekommeren de. de kortste draai nam en zo de linkerkant der baan scheerde. Het was te laat. De voerder, na in volle geweld od de moto te hebben ge botst, trok dan over naar rechts, zo hard, dat hij. gezien zijn snel heid, eerst in de gracht der rech- kant, steken bleef De botsing moet verschrikkelijk geweest zijn. Defever lag. gebroken, plat uitgestrekt op de grond; zijn vrouw lag. bloedend aan het hoofd en buiten bewustzijn, enkele meters verder: de moto was gans verwron gen. Seffens werd het verkeer oo de baan gpschorst en met een am- bu)a"cewaeen werden de beide slachtoffers in allerijl naar de Sinte Ersabethkliniek overgebracht Daar ging men dadeliik over tot de eer ste heelkundige bewerkingen., men noemde de toestand van Da'riël ev<r niet reddeloos maar over de 36- jarige moeder Gilberte Vanhove (geboren te Poperinge op 17 Ja-: nuart '15) durfde men zich niet uit spreken Onmiddellijk werd de schede'boring gedaan... maar men jbieden wij onze troostende kriste vreesde een fatale afloop. liijke deelneming. Rechts Daniel Defever, die zwaar gekwetst werd. Links, Gilberte Vanhove. de jonge moeder, die bij de botsing de dood vond. DE FAMILIE VERWITTIGD Maandagnamiddag werd dan, rond 16 uur, de familie in de Abele verwittigd. Per taxi trok ze naar Namen en kwam er rond 23 u toe. Defever was reeds tot volle be wustzijn gekomen en kon omstan dig het gebeurde mededelen. Zijn vrouw lag nog steeds in bezwijming en de Zusters der kliniek konden slechts nog moed en troost geven; geen hoop meer. Defever heeft de linkerarm ge broken en draagt een diepe wonde midden in de rechterknie. Ook is hij zwaar gekneusd aan het' hoofd en een oor werd gescheurd Vrouw Vanhove had een zware schedel breuk opgelopen en moet met het hoofd tégen de grond gesmakt ge weest zijn: haar voorhoofd en bo- venschedel vooraan was erg inge slagen. Wat men vreesde, maar zolang er leven is nog niet geloven durfde, is dan enkele uren later gebeurd. In dezelfde kamer waar haar man lag. heeft deze jonge moeder, na zonder tot het bewustzijn te zijn terugge komen, te 3 uur Dinsdagmorgen het tijdelijke met hët eeuwige ver wisseld. Dit jammerlijk ongeval hoeft in de streek felle beroering verwekt en iedereen 'krijgt het hart benepen Kvanneer hij aan deze twee kleine jkindjes denkt die verder van alle moederlijke zorgen zullen beroofd, b'U"en. Het stoffelijk overschot werd Donderdag uit Namen naar Pope ringe overgebracht. Aan de zo diep getroffen families De inwoners van dit anders zo stille en rustig dorpje Adinkerke, gelegen aan de Franse Grens, werden Vrijdag in de vroege morgen opgeschrikt door een ijcclijk familiedrama, dat zich tussen de stille muren van de afgelegen Quarantainehad afgespeeld en waarbij een ganse familie in een korte stonde in verdriet en ellende werd gedompeld. Hierboven foto van moeder Van Nieuwenhuyse toen ze, in de straten van Adinkerke, met twee harer kinderkes naar huis kwam. Links bemerken we het 6-jarig meisje Nelly van wie het ergste gevreesd wordt en rechts van haar het 8-jarige jongentje Femand, dat niet zo erg toegetakeld werd. In de inzet boven rechts, bemerken we de kleine Anny, 8 maanden oud, die reeds op zo jeugdige ouderdom ook de sporen ondergaan moest van een onwaardige vader. Moeder Van Nieuwenhuyse werd zelf zo deerlijk geslagen dat zij Woensdagna middag overleed. Onderaan rechts, in de inzet, de onwaardige vader en dader, Kamiel Van Nieuwenhuyse, EEN ONGELUKKIG GEZIN Reeds tien jaren was Kamiel Van Nieuwenhuyse met Madeleine Kerkhoven getrouwd. En niettegen staande drie lieve kindertjes het. gezin kwamen vermeerderen, werd tussen man en vrouw nooit dat geluk gekend, dat men er mocht van verwachten, dit grotendeels door de schuld van de jonge man zelf, die zich aan de drank verslaaf de en zijn duur géwonnen geld in herbergen verbraste. Van Nieuwenhuyse, die nochtans een voortreffelijk huisschilder is, verdiende goed zijn brood, maar was niet in staat zijn geld te be heren. Zo zakte hij dieper en die per, werd verplicht zijn huis, dat hij vroeger in Adinkerke-dorp be woonde, te verlaten om een onder komen te vinden in één der kleine huisjes die van de vroegere Qua rantaine omgebouwd werden. Het verbeterde niet met daar te wonen, integendeel, bij zover dat het laat ste jaar zijn echtgenote verplicht was zelf naar de werkgever te gaan om een gedeelte van het loon te ontvangen, wilde ze tenminste het allernoodzakelijkste voor haar en haar kinderen kopen. Het spook der ellende begon waarlijk aan de bevuilde vensters van de armzalige woning te grijn zen. Steeds dieper en dieper zakte de man weg; geen geklaag en ge smeek van de jonge goedmenende vrouw kon nog baten. lederen dag, in de laatste weken, kwam hij be dronken thuis, begon overal schul den te maken en zo... kon hij geen uitkomst meer vinden. Bijzonder in de laatste week had hij geweldig zijn duivels ontbonden en in plaats van te werken had hij ganse dagen in allerlei herbergen van De Panne zijn geld verbrast en zelf veel schul den. gemaakt. Wonder genoeg kwam hij Don derdagavond 5 Juli jl. rond zes uur van zijn werk thuis in een nuch- teren toestand. Hij begon zelf, wat hij in lang niet meer gedaan had, met zijn kinderen te spelen en op het verzoek van zijn vrouw zeff werd dan een wandeling naar De Panne ondernomen. Bij het terug keren naar huis werd een herberg' binnen gegaan waar men .de inwo nende broeder der vrouw aantrof. Na wat gesproken te hebben over de Ronde van Frankrijk, werd ge zamenlijk de terugweg ondernomen naar huis waar, na het avondmaal, nog samen een partijtje kaart ge speeld werd en men in een sinds lang niet meer gekende familiale gezelligheid, malkander goede nacht wenste. Niets liet dan ook voorzien welk een geweldig drama hier te wach ten stond. DE MOORDPOGING De broeder der vrouw, Georges Kerkhoven, die meewoonde in het gezin, werd Vrijdagmorgen 6 Juli, rond 6 uur, almeteens uit een die pen slaap opgeschrikt door de kre ten van zijn zuster die hij hoorde roepen: «Kamiel, Kamiel, wat doet ge nu! Na een ogenblik in angstige spanning geluisterd te hebben, hoorde hij een deur met alle ge weld toeslaan, waarop een ijzige stilte volgde. Iets ergs vrezende, wipte hij het bed uit en sprong de keuken bin nen. Daar zag hij op de vloer zijn zuster liggen, bloedend neergebeukt met ingeslagen hoofd. Ze stamelde nog enkele onsamenhangende woor- Honderden wagens hadden Woens dagnamiddag Poperinge voor be stemming gekregen, want de be twisting van de grote Bergprijs voor beroepsrenners lokte de talrij ke sportenihousiasten. Toen rond 19 uur velen huiswaarts keerden kenden de wegen een zeer drukke bezetting. Een rode MG-sportwa- gen, die tijdens de velokoers her haaldelijk was opgemerkt geweest, sloot zich bij de autokaravaan aan, die de baan voor leper koos. Juist buiten Poperinge stak de geleider enkele andere voertuigen voorbij. Pas was hij de wagen van dhr Kerrinck uit leper voorbijgereden of deze laatste bemerkte hoe de sportwagen, bij het links voorbij steken van twee auto's, haperde in de zo opgevulde zijkant van de baan en wegslierde, met het gevolg dat het wagentje zijdelings om kantelde, een paar maal ronddraai de om weer terug op de wielen te recht te komen en dwars over de baan te blijven staan. Tot hun ontzetting zagen de ge tuigen hoe de twee inzittenden on geveer vier meter hoog in de lucht geslingerd werden om dan lood zwaar naast de wagen neer te ploffen. Dadelijk werd telefonisch om hulp gevraagd. De geneesheer die ter plaatse kwam, stelde vast dat de geleider van de wagen, dhr G Aernouts, geboren te Kortrijk op 3 Oogst 1896 en uitbater van Excelsior Winein de Voort- straat te Kortrijk, een zware sche delbreuk opliep en schier op slag gedood werd. Zijn medereiziger, de 50-jarige A. Hcnnaert, handelaar, afkomstig uit Poperinge en thans eveneens woonachtig in de Voort straat te Kortrijk, werd kreunend met een bekkenbreuk op de grond aangetroffen. In allerijl werd hij naar de O. L. Vrouwkliniek te Po peringe overgebracht. Door politie en rijkswacht werd onmiddellijk een strenge ordedienst ingericht, gezien het drukke ver keer op dit uur. Nadat de nodige vaststellingen gedaan waren, in afwachting van de komst van het parket, werd het stoffelijk overschot naar het do- denhuisje overgebracht.- den waaruit hij opmaken i «...Mijn kinderen heeft hij moord...! Daarop viel de vrouw in onma Onmiddellijk ging Georges d; op naar de kamer van de kinde waar ook een afgrijselijk scho spel zijn ogen trof. In haar k bedje lag de 6-jarige Nelly met geslagen schedel. Het kopje als één bloedklomp. Wat ve: stond het 8-jarig zoontje Fern ook bebloed, maar niet zo erg. troffen, wezenloos naar zijn zusje te kijken, wellicht onder grootste verschriktheid Ujdei niet wetende wat er gebeurd w Als een schicht vloog de schrokken Georges Kerkhoven r de dichtsbijgelegen Dokter, aanstonds ter plaatse snelde. I ziende dat hier een moordpoi gebeurd was, belde aanstonds Rijkswacht op die onder de lei< van de korpskomma ndant van Panne, in korten tijd ter pla kwam. Intussen werden de sla' offers naar de Kliniek van Vei gebracht, waar aanstonds bij vrouw en de 6-jarige Nelly de s< deiboring werd toegepast. Midderwijl hadden de Rijkswi ters een onderzoek ingesteld en Parket van Veurne verwittigd, na korten tijd ter plaatse kw Natuurlijk vielen de vermr "eni Van Nieuwenhuyse, die spoor zijn huis had verlaten. In die werd dan door de Rijkswacht klopjacht ingericht naar de da die in een tarweveld kon aangeï den worden. DE DADER AANGEHOUDE Zeer lang hebben de Rijksw: ters naar de dader niet moi zoeken, want een tweetal gebi kwamen verklaren dat ze in tarweveld op ongeveer 500 m afstand van de woning, iem meermalen het hoofd hadden uitsteken. Aanstonds spoedden wetsdienaars zich naar de aar duide plaats, en na sommatie een tweetal bedreigingen, kwarr dader te voorschijn en gaf zich willig gevangen. Naar de plaats der misdaad bracht, ging hij tot volledige kentenissen over en verklaarde misdaad bedreven te hebben een hamer, die inderdaad gevon werd. De hamer woog een paar los en het is dan ook een won te noemen dat de slachtoffers, c de harde kloppen die zij ermede het hoofd kregen, niet allen óp gedood werden. DE TOESTAND VAN DE SLACHTOFFERS Zoals hierboven gemeld, wet de vier slachtoffers want ook jongste kindje Anny, acht maan oud, werd in zijn wiegje gevon met kleme hoofdwonden naai Sint-Augustuskliniek te Vei: overgebracht, waar door heelmi ter de Necker tot een heelkuni bewerking, de schedelboring, v> overgegaan. De toestand van 8-jarige Fernand en deze der k ne Anny mag als bevredigend sehouwd worden. Deze der mot en die der kleine Nelly echter, zeer slecht want Zondagmor waren geen van beide nog tot bewustzijn teruggekomen. I vreest dan ook voor beide, sr de beste zorgen, het ergste. WAT IS DE DRIJFVEER? Heeft schilder Van Nleuwënhii gehandeld in een vlaag van wa zin of heeft hij koelbloedig' en i welberekend plan deze daad pleegd? Dat zijn de hoofdvra die thans door gerechteli diensten, na onderzoek, zullen m ten beantwoord worden, Welli heeft het overvloedig drankn bruik al het gezond verstand in lichaam beneveld en werden zo duistere driften in dat lichaam borgen, opgewakkerd en de v: teugel gelaten. In alle gevalhet is een zeer pi lijke zaak waarin een moeder i haar drie kinderen andermaal onschuldig slachtoffer gewori zijn van een karakterloze man in vele plichten te kort kwam zó aan de drank verslaafd was hij zelf z'n bloedeigen wezens ledig negeerde en hen van de me onontbeerlijke kleinste levensei beroofde. Zijn de laatste woorden van b deleine Kerkhoven, die ze on menhangend nog uitstamelde v ze in bezwijming viel, niet ki schetsend dat ze over een e moederhart beschikte: ...Mijnk deren heeft hij vermoord... Neen, aan haar zelf dacht ze r wanneer ze zo beestachtig toege keld werd; als moeder denkt slechts,., aan haar kinderen. DE ECHTGENOTE OVERLED1 Woensdagnamiddag, te 15 u overleed het eerste slachtoffer v deze gruwelijke moordpartij, echtgenote van de moordenaar. De twee jongste kinderen mog' volgens de geneesheer, als ger beschouwd worden. Over de tc stand van het dochtertje Nelly H men zich nog niet uitspreken, 1 meisje moet nog een heelkundi bewerking ondergaan. GERMON Op bovenstaande folo bemerkt m dood wérrl, out! r "nks, naast de werd dc moto" j» van de wagen het linkcrvoorwicl en het slachtoffer dat op slag gehavende wegen Door de buit"' afgerukt. Mm b merkt ook if gans geplooid werd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1