SPA ORANGINA 3 J. KACITUGULE ELNA WETTHRA Franse Moeilijkheden )AG KLAPPER ■mm Met V. E.B. O. .op bezoek in Vlaanderens tijke gerstvelden De Parlementairen en de Pers WETTHRA KEIZER MEISTRAAT, 83, BRUGGE -T.: 337.39 UITSTEL "ACHTERSTEL 47, Grote Markt, Kortrijk 60, Steenstraat, Brugge Brief uit Brussel 4-Jarig knaapje door Jeep doodge reden te leper ENGELAND ERKENT KATHOLIEK SEMINARIE Voegt U saccharine bij uw vruchtensap Drinkt U uw koffie met saccharine Gedurende de oorlog waart U verplicht die te drinken met saccharine -- Hield U er van Waarom aanvaardt U limonade vervaardigd met saccharine Eis altijd en overal met suiker vervaardigd KOOP NU KOLONIALE LOTERIJ Dodelijke aanrijding te Ingelmunster Geero .feest zonder... FAYT iVSefsje vreselijk Knaapje In vïsvij- gewond te Kortrijk verfje verdronken te BSssegem Ontaarde Franse moeder ferdood- veroordeeld ■sïïET WHÖ&Ws fJTEUWST 14 Tüli 1551'. WEEK VAN 14 TOT 20 JULI e dagen korten met 11 minuten. WEERSPREUK Met Sinte Margriet, Pikt men koren, rijp of niet. ZATERDAG 14 JULI H.. Bonaventura, Isabelle, Vin cent, Ragenulfa van Incourt.. on op te 4.03 u„ onder te 19.49 u. 502Geboorte van de Franse staatsman Jules Mazarin. 105; Geboorte van de Vlaamse volksprediker Judocus Hille- geer S. J., stichter van «De Bode van het H. Hart 104: Geboorte van de Zuid-Afri kaanse president Paul Krii- ger. ZONDAG 15 JULI 9" Zondag na Pinksteren, on op te 4.04 u., onder te 19.48 u. 'H. Hendrik, Hendrika, Everhard. )99: Inname van Jeruzalem door de Kruisvaarders. 306: Geboorte van de Nederlandse schilder Rembrandt van Rijn. '357: Overlijden van de Duitse componist en pianist Karl Czerny. 365: Geboorte van Vlaamse com ponist Paül Gilson. MAANDAG 16 JULI Feest van O. L. Vrouw van de berg Carmel. HH. Daniël, Relnhilde. on op te 4.05 u., onder te 19.48 U. 359: Geboorte van de Belgische vioolvirtuoos Eugène Ysaye. 372: Geboorte van de Noorse Poolreiziger Roald "Amund sen. 323: Overlijden van de Neder landse letterkundige Louis Couperus. 347: Overlijden van Jean Oapart, Belgisch Egyptoloog. DINSDAG 17 JULI !H. Alexis, Fredegond van Deume, Marina. on op te 4.06 u., onder te 19.47 u. 345: Dood van Jacob van Arte- velde, de wijze man van Vlaanderen. 193: Dood van de Franse revolu- tionnaire, Charlotte Corday. 382: Geboorte van de Russische componist Igor Strawinski. WOENSDAG 18 JULI ff. Camlel (Milo), Arnold (Amout), Symphorosa en haar 7 zonen, on op te 4.07 u., onder te 19.46 u. Volle maan te 19.17 u. 100: Dood van de Hertog van Lotharingen Godfried van Bouillon, Markgraaf van Ant werpen en eerste Koning van Jeruzalem. 170: Afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid van de Paus. 135: Begin van de Spaanse bur geroorlog. DONDERDAG 19 JULI HH. Vincentius a Paulo, ista en Rufina, Bernolf, Arseen, on op te 4.08 u., onder te 19.45 u. 370: Frankrijk verklaart de oor log aan Duitsland. 176: Geboorte van Oostenrijkse staatsman Mgr Ignaz Seipel. 1194: Geboorte van de Vlaamse po- j liticus Joris Van Severen, j stichter van het Verdinaso. 1 VRIJDAG 20 JULI I H. Margareta (Margriet, Margot, 'riet, Greta)Hieronimus (Jeroom). "on op te 4.09 u., onder te 19.44 u. 105: Geboorte van Francesco Pe il trarca, inluider der Renais- sance en van de moderne liefdelyriek. >03: Overlijden v. Paus Leo XIII. >07De eerste expeditie naar de Zuidpool door Ernest Henry Shackleton met sukses be kroond door de ontdekking van magnetische Zuidpool. 332: Overlijden van de Franse romanschrijver en katholieke voorvechter René Bazin. WEERSPREUK J Te laat doet geen baat. O. L. VROUW VAN DE BERG CARMEL Volgens een oude overlevering f 'erd Maria op de berg Carmel, in j alestina, vanaf de eerste tijden van II et Christendom op bijzondere wij- 1 s vereerd. Enige kluizenaars, die 1 ich aldaar hadden gevestigd, had- i en de H. Maagd tot hun. bescherm- ,er gekozen. Zij werden de Car- j! lelietengenoemd. Paus Sixtus V tond hen in 1587 toe een eigen ;est te vieren, onder de titel van O. L. Vrouw van de berg Carmel i 1726 breidde Benedictus XXV dit jest uit voor de hele wereld en werd et als Scapulierfeest aangewezen. In Europa werden de Carmelieten ekend ten tijde der kruisvaarten, i 'oen zij ook in Engeland hekend i eraakten, sloot een zekere klulze- b aar Simon Stock zich bij hen aan. 3 ra een zes-jarig verblijf In Palestina I; eerde hij naar Engeland weer en i -erd tot generaal-overste der Kar- lelietenorde gekozen. Het was op 16 Jult 1251, dus thans n 00 jaar geleden, dat de H. Maagd f an Simon Stock verscheen. Op zijn raag naar een zichtbaar teken, waar- 1 oor de H. Maagd zou tonen dat ij nog steeds de beschermster der >rde was, ontving Simon een sca- ulier (scapulalre of schouderkleed) If Is een bijzonder teken van genade ri beschermirig. Het zijn niet alleen de klooster- :ngen van de berg Carmel, die dit 3 ca,pulier mogen dragen, doch ook He leken die met hen geestelijk ver- onden zijn, door een geestelijk rOedersnhap. Het scapulier van de j, érg Carmel heeft een bruine kleur, olgeiis het bovenkleed dezer kloos- sriingen; er bestaat ook het zwarte capulier dér Servieten, ter ere der 7 marten van Maria; het blauwe der 'heatijnen, ter ere der Onbevlekte 1 mtvangenis; het witte der Trtnita- j: iërs, ter ere der Allerheiligste Drle- |l enheid; verder ls er nog het rood j er ere der HH. Harten van Jezus t n Maria; een wit van het H. Hart an Jezus: nog een wit ter ere der a loeder van Goede Raad (Paters ji lUgustiJnen), en een geel-violet ter 3 re van de H. Jozef (Capuclenen). I] In 1911 heeft Paus Pius X bepaald :i; at deze scapulieren door voor dit oei gewijde medalies mogen ver- angen worden. M I| ti Enige huishoudelijke naaimachine met valies omvormbaar in ruime werktafel. Vrije arm het meest beroemde voordeel van de ELNA, dikwijls nagebootst. Horizontale draaiende schietspoel maakt een perfect stoppen mogelijk. Horizontale spoel gemakkelijk te verwisselen zonder het werk weg te nemen. Tandendekplaatje vergemakke lijkt het stoppen en verstellen want het spant de stof automatisch en vermijdt het gebruik van hinderlijke repen. Clientendlenst door gespecialiseerd personeel in gans België. Kosteloos naadonderricht. Waarborg en gemak van betaling. z O O. D O u Ik verzoek U me, ten huize en zon der verbintenis, een kosteloze de monstratievan de ELNA te geven. Stuur me. de brochure No 43. NAAM ADRES Wij zijn op bezoek geweest in- liet open-lucht-laboratorium van V. E. B. O., de Vereniging voor lJrpuwerijomlerzoek. Witte laborato- riumjassen, proefbuisjes en ingewikkelde instrumenten voor schei kundig onderzoek kregen wij njqt tk zien, alleen maar de groeiende gerst die met voile overvloedige! aren opschoot. De mannen der weten» schap, hoogleraars en ingenieurs wandelden samen met onze mensep van de streek door de velden, waar in milde grond en onder rijke zon de gerst groeit. Alleen de witte plankjes met aanduiding van gezaai de soort en aard der bemesting verraden aan de buitenstaander dat het hier geen gewone teelt betreft. Bij nader toezien bemerkt men ook dat er een merkbaar verschil is tussen de verschillende kleine percelen. Hier wordt inderdaad ernstig laboratoriumwerk verricht dat onschatbare diensten bewijst aan onze landbouw en aan de brouwe rij-nijverheid eersterangsproductcn levert waardoor dure aankopen uit het buitenland bespaard worden. STERFGEVALLEN Ts St Michiels bij Brugge, is godvruchtig overleden, Zeer Eerw. Heer KAN. TYTECA, in zijn 84« «Men meldt ons het overlijden vari DOKTER MAURITS CAENEN, Weduwnaar van Mevr. Angèle Van de®. Boogaerde. geboren te Pope- ifnge op 20 Maart 1877. Hij was meer dan 50 jaar geneesheer te Öudzele en is op 6 Juli 11. god svruchtig overleden te Beernem, waar hij rust genomen had bij zijn schoonzoon, Hr Notaris D'Hoore. Wij bieden de achtbare Families onze christelijke deelneming aan. In Schotland stortte een B-29, Amerikaanse superfortress, te plet ter. Alle inzittenden werden ge dood, nl. 11 in aantal. Een Brits stoomschip zonk ln de Noordzee, na aanvaring met een Spaanse boot. (Vervolg van 1® blad) statu quoinzake onderwijs. Zo als ge ziet: dezelfde thesis als de Socialisten bij ons steeds gehul digd hebben bij elke coalitie-re gering^ De vrees der Socialisten spruit vooral voort uit het feit dat, tij dens de kiescampagne een parle mentaire vereniging aan het werk geschoten is die aan de candidaten vroeg zich bij voorbaat akkoord te verklaren op een programma van schoolreqhtvaardigheid en zich bij de vereniging aan te sluiten indien ze verkozen werden. Die vereniging heeft zojuist aan haar leden gevraagd geen enkel afzondierlijk initiatief te nemen De beslissingen zullen gemeenschap pelijk genomen worden, eten einde de schoolkwestie buiten en boven elke partijstrijd te houden. De Communisten laten ander zijds de Socialisten niet gerust en eisen de onmiddellijke ontbiridinq van de Paul Boncour-commissie wiens activiteit regelrecht gaat tegen het statuut van de Republi keinse scholen. Van verschillende zijden wil men dus blijkbaar een zo breed mogelijk debat over de schoolkwestie openen, in de hoop aldus de Socialisten, de Radicalen en de M.R.P. tegen me kaar in het harnas te jagen. Het is in elk geval tekenend dat de R.P.F. zich niet gestoord heeft aan de oproep van het studiesecre- tariaai voor de vrijheid van onder wijs, en een wetsvoorstel heeft neergelegd, waarin een systeem in zake onderwijs wordt opgericht dat, in twee woorden opgevat, het sys teem van de schoolbon is. (Dit systeem werd trouwens door de R.P.F. reeds aangegrepen op zijn congres van 1949 te Rijsel). Het komt ons dus voor dat de M.R.P. het in dit geval zeer lastig zal hebben, aangezien zij zullen ge plaatst worden voor de keuze: of wel een regering te vormen de verdedigers van het regime en de sociale vooruitgang(Socialisten en Radicalen) of wél samen te wer ken met de beste verdedigers van de schoolvrijheid Gaullisten Voorlopig denken wij dat zij het bij de Socialisten en de Radicalen zullen houdenmaar dat kan dan ook weer een pijl op de boog wor den van de R.P.F., en dus, bij te rugslag, na zekere tijd leiden tot een omkering der allianties. De eerste weken zullen moeten uitwijzen waar het heen gaat. INDO CHINA EN KOREA Intussen heeft Frankrijk geen gebrek aan andere zorgen. Sedert vier jaar vechten Franse legers in Indo-China tegen de Viethmin. Met wisselende kan sen brachten zij het de laatste tijd toch tot tamelijk gunstige en stabiele posities. In Franse milieu's vreest men echter dat het nu zou kunnen ver keren, en v>el tengevolge van de verwachte wapenstilstand in Korea. Franse waarnemers menen inder daad vastgesteld te hebben dat de Viethmin, in het gebied dat zij be zetten, bezig zijn vliegvelden aan te leggen. Ook verslagen van on dervragingen van Viethmin-krijgs- gevangenèn wijzen er op dat de Viethmin-troepen zich in de na bije toekomst aan spectaculaire ge beurtenissen verwachten. Men besluit dan ook vrij al gemeen dat de Communistische luchtstrijdkrachten, die door een wapenstilstand in Korea, daar ter plaatse zouden vrijkomen in Indo- China zouden worden ingezet. Dat ware nu zo erg niet kon men er ook op rekenen dat de Amerikaanse luchtmacht die thans in Korea is ingezet, ook naar Indo-China zou overwaaien. Maar men weet dat het anti-koloniale Amerika de oor- I log in Indo-China nog steeds als een «koloniale oorlogbestempelt en men vreest bijgevolg dat er geen spraak zal zijn van het inzetten van de Amerikaanse luchtmacht in die koloniale oorlog. Indien die dubbele vrees werke lijkheid mocht worden, dan zouden de Fransen er nogal slecht voor staan. Dat brengt dan mee dat, van Franse zijde uit, stemmen opgaan om, in verband met de wapenstil stand in Korea, in de daaropvol gende vredesonderhandelingen niet alleen zou gezocht worden naar een arrangement voor Noord-Azië, maar ook voor Zuidr-Azië. Met dat de Franse regering het zover zou drijven zich te verzetten tegen een wapenstilstand in Korea, als daarmee niet gepaard gdat een regeling van de Zuid-Aziatische problemen. Maar toch sterk genoeg om te doen veronderstellen dat Frankrijk bereid zou gevonden wor den om deel te nemen aan een vijfmogendhedenconferentie over alle Aziatische- en wereldproble men. zoals de Sovjet-Unie die aan beveelt en voorstelt. En zoals we reeds schreven: wij vragen ons af of er buiten een der gelijke conferentie wel een vrede lievende oplossing kan gevonden worden. Ongelukkig genoeg heeft een der gelijke conferentie ook maar kans op slagen voor zover de Westmach ten een legermacht hebben die de diplomaten gewichtgeeft. En zo komt het weer op het oude en hetzelfde liedje terug: de we- derbewapening moet, jammer ge noeg, verder gaan. 10-7-51. V. WESTERLINCK. WETTHRA IVIuzfekf estiva I te Houthulst op Zondag® 15 Juli 1951 Op Zondag 15 Juli a.s. richt de plaatselijke muziekmaatschappij de Woudfanfareeen verbroede ringsfestival in. Na de H, Mis te 10 u. opgedragen voor wijlen Heer Jules Lemahteu en overleden leden der maatschap pij. worden een viertal muzikanten gedecoreerd wegens 25 jaar actieve dienst. Na de optocht die te 15 u. plaats heeft, en die op de Markt door de overheden zal in ogen schouw genomen worden, grijpt er een receptie plaats ten gemeente- huize, waarna, het eigenlijke festi val begint met onderstaand pro gramma: Kiosk 1: aan de kerk: «Woud- fanfare Houthulst, met het Var derlands Lied. - 2. Merkem: «Ste Cecilia - 3. Zarren: Ste Ceci lia». - 4. Zedelgem: «St Elood». - 5. Eemegem: «Ste Cecilia». - 6. Leke: «Ste Cecilia». - 7. Staden: «De Verenigde Vrienden». Kiosk 2: aan het Hoogkwartier: 1. Vladslo: «Ste Cecilia». - 2. Beerst: «Willen is Kunnen». - 3. Handzame: «Ste Cecilia». - 4. Bo- vekerke: «Ste Cecilia». - 5. Kler ken; «Kunst en Vermaak». - 6. Es en: «De Eendracht». Vanaf 16 uur groot openluchtbal in de hovingen van de heer René Jaecques, Kerkstraat, 20, met het orkest De Camilo'svan Oostr duinkerke. 's Avonds schitterende verlichting en vuurwerk. De inkom- prijs: 10 fr. In geval van slecht weder gaat het bal door in de zaal van Arthur Dekeirel, Terreststraat. De feestelijkheden beginnen Zater dag te 20 uur met een optocht van NAAR DE MOEREN Dinsdag 10 Juli waren wij door V. E.B.O. uitgenodigd om mede een rondrit te maken door hd'ar proefvelden van brouwgerstcultuqr. Prof. Isebaert, algemeen beheer der, en Hr Lefebure, voorzitter van V. E.B. O. verwelkomden hun gas ten te Veurne te 9 u. De zon had geen goesting om van de partij te 2ijn en onder een grijze hemel, met af en toe wat motregen, werd naar De Moeren gestart. In het gezelschap bemerkten wij Br Senator Feryn uit Proven, Et Se nator Esttenne, leraar aan de Univer siteit te Leuven, Hr Olivier, besten dig afgevaardigde, Hr Van Godsen- hoven, leraar an de Universiteit te Gent, Hr- Slmoens, rijkslandbouw- kundige, Hr Boxtaele, provinciaal in genieur, Hr Joris, secretaris van het landbouwcomlt van Westvlaarideren, Hr Thys, secretaris generaal van de Irsia, Hr Van Roye, voorzitter vah de confederatie der mouters, Hr Van der Heyde, ondervoorzitter van de brouwgerst vereniging, de Heren De Paepe, Coulier, De Clerck, rijkstuin- bouwconsulenten, Hr De Boseré, di recteur van het technisch en weten schappelijk centrum voor brouwerij, mouterij en aanverwante nijverheid (C.B.M.), Hr Damiens als vertegen woordiger der Belgische Brouwerij, Prof. Haats en Prof. Cottenie van de Rijkslandbouwhogeschool te Gent, Hr Van Gorp, voorzitter van de Tech nische gerstcommissie van V.E.B.O., Hr Ingels, assistent aan de brouwe- rijschool te Gent, Hr Devos, secreta ris van V.E.B.O., de Heren hoofdop zieners Van Heghe en De Bisschop, van de Belgische Boerenbond. Verder waren er talrijke afgevaardigden van brouwerijen, gersthandelaars en voor aanstaande producenten van gerst. Hieronder bemerkten wij de heren Roger en Marcel Top, Gaston en Al- bin Pattou, Aernoudts, de Gebroe ders Soenen, Callens en talrijke an, deren. Met overtrokken weer vertrok de lange autokaravaan naar De Moe ren waar de uitgestrekte hectaren- velden van Hr Albin Pattou bezich tigd werden. Het viel hier op hoe het verschil van zaaitijd, dat slechts 14 dagen bedroeg, zich duidelijk liet merken ten nadele van de la ter gezaaide gerst. Wij troffen hier vier soorten aan, namelijk Kenia, Balder, Herta en Rika, Te Houtem (Veume) werd bij Hr Gaston Pattou het proefveld be zocht waar verschillende variëtei ten en bemestingen getest worden. Hier wees Prof. Isebaert erop hoe deze grond potentieel de beste gerst van België kan voortbrengen. Waar de Kenia elders gemiddeld 9 t.h. kaf geeft, bedraagt dit per centage hier slechts 7 t.h. Hier ook werd voor de Herta, waarmede el ders 6.009 kg. per Ha, bereikt werd, een opbrengst van 6.300 kg. beko men. LABORATORIUM IN OPEN LUCHT Te Bieveren-IJzer werd aan de deelnemers een verfrissing -aangebo den door dhr Dehaene. brouwer al daar, die er fier op gaat, en zèer terecht, dat zijn «Kenia» met grondstoffen uit de streek gebrou wen wordt. Dhr Lefebure wenste' dhr Dehaene hartelijk geluk met de bekomen resultaten. De tosht ging vervolgens verder naar bet laatste proefstation, bij dhr Roger Top te Proven. Op wetenschappelijke wijze wordt hier aan proefteelt gedaan. Naast de kleine percelen waar iedere soort gerst afzonderlijk gezaaid is, treft men er een ver doorgedreven bemestingsschema -aan waar 10 ver schillende bemestingen vier maal herhaald worden. Over gans het jaar worden er de verschillende schommelingen der weersomstan digheden opgetekend, dag per dag, uur per uur. Dat is een oneindig geduldswerk vermits de traagwer- kende natuur stap voor stap moet gevolgd worden. Doch dit alles is van onschatbare waarde vermits alleen op deze ma nier nauwkeurig kan uitgemaakt worden met welke gerstsoorten en met welke vorm van bemesting de beste uitslagen bekomen worden. Zo kon bv. volgend .schema opge-- maakt worden voor wat betreft de stuifbrand die de gerstoogst teis tert. Percentsgewijze uitgedrukt treft men bij de Calsberg 35 t.h, stuifbrand aan, bij de Herta 8. bi.i d,e Kenia 5, bij de Balder 1 en bij de Haïsa geen. Dit onderzoek op de proefvelden heeft tot doel uit te maken op wel ke manier de beste gerst verkregen wordt die én landbouwer én brotir werij voldoening schenkt. Voor de landbouwer speelt vanzelfsprekend de hoeveelheid een grote rol, voor de brouwer'j is het een kwestie vah innerlijke hoedanigheid, afwezigheid van eiwit, vorm van de korrel, enz. Tot nogtoe scheen de Kenia de kroon te spannen, samen met de Balder is deze gerst aanzien ai? de brouwerijgerst bij üitstek' De ver doorgedreven proeven hebben ech ter een andere ster aan de horizont doen rijzen, namelijk de Herta. Als voorbeeld toonde ons dhr Top een aar Herta waar precies 36 korrels inzaten terwijl normaal het aantal graantjes per aar hoogstens 30 be draagt. Alleen de mouters schenen met de Herta geen weg te kunnen daar deze soort bij het mouten een langer weekperiode vereist. Doch de mouters weten thans deze klip te omzeilen zodat de Herta met haar hoge opbrengst, schone vorm en uitstekende innerlijke hoedanig heden een eersterangplaats zal in nemen naast Kenia en Balder. Voor de landbouwers is door de gedane proeven bewezen dat zaaien in Maart voor de gerst beter is dan zaaien in April; voor wat de zaal dichtheid betreft is de uitzaaiing van 40 kgr. per gemet gunstiger dan deze van 60 kgr. Na een gastvrije ontvangst door dhr en Mevr. Top dankte dhr Le febure de familie Top voor de hult) die zij sedert 15 jaar- betoont aan V.E.B.O. GEZELLIG MIDDAGMAAL Na dit bezoek aan de proefvelden begaven de genodigden zich naar Poneringe, waar hen in het Hotel gfeindles het middagmaal werd op gediend. Voorzitter Lefebure bracht tijdens zij,n tafelrede hulde aan Prof. Van Godsenhoven voor zijn pionierswerk in de Belgische gerst cultuur, hij dankte ook allen die medewerken om deze cultuur steeds hoger op te drijven. Nadat Senator Feryn gewezen had op het grote belang voor de landbouw dat aan deze studie verbonden is, haalde dhr Olivier, (bestendig afgevaardig de, enkele herinneringen oo uit 1933 toen, na een studiereis in Denemar ken, de eerste grondslag gelegd werd voor een dieoere studie van de gerstcultuur. Hij wees er op hoe Westvlaanderen thans 60 t. h. levert van de in België verbouwde brouwerij gerst en hoe deze op brengst alleen reeds de helft dekt van de behoeften der Belgische brouwerijen. Voor wat de hop be treft, herinnerde spreker aan de strenge richtlijnen van dthr Gouver neur betreffende het verdelgen van mannelijke hopplanten. Prof. Van Godshoven onderlijnde dat de proeven voor betere gerst moeten voortgezet worden dit ten bate van landbouw en brouwerij. ''Door Prof. Isebaërt werd tën slptte een overzicht gegeven van het gedane werk en hij wees op de taak van België inzake industriële mouterij en proefbrouwerij. dit in het kader van het Barley Commit tee. Hij wees op de vooruitgang van de. Herta en dankt hierbij de1 kwe kers voor de gedane inspanningen. Spreker wees ten slotte op de nood zaak een commissie op te richten die de handel van verzamelde par tijen gerst doelmatig weet in te richten op zodanige wijze dat de goede gerst en alleen de goede gerst de brouwerij bereikt. Op deze wijze eindigde voor V.E. B.O. en voor de gerstkwekers een schone dag. Moeizaam werk san zo traag zijn uitslagen loslaat wordt slechts na jaren beloond en het was ook zeer terecht dat wij Prof. Isebaert hoorden verklaren dat voor diergelijke volgehouden inspannin gen werkelijk idealisme nodig is. GEMO. Zaterdagavond 7 Juli Jl., om streeks 20 uur was de 4-jarige Six Stefaan met een drietal makkertjes aan het spelen met een trotttoette in de Brakkestraat te leper. Plots kwam de Jeep-auto met aanhang wagen van aannemer Gaston Van- assche langzaam het straatje inge reden om naar de garage te gaan. De kindertjes, dit bemerkende, gin gen langs de muur staan, toen de kleine Stefaan Six plots voorover- stuikte en onder de logge wielen van de Jeep terecht kwam. Deze hadden het slachtoffertje over de nek gereden. Overvloedig bloedend, werd het knaapje bij hoogdringend heid naar het O. L. Vrouw Hospi taal overgebracht, waar niets meer kon baten, gezien het knaapje reeds had opgehouden te leven. De droef heid der ouders, die een talrijk kroost hebben (6 kindertjes) was hartverscheurend. De vader is hoofdgevangenbewaker en voorzit ter van de K.W.B. van Sint Maar- tens De politie rielde het onder zoek in, wijl het Parket ter plaats verscheen. Werkman stuikt neer van galerij en valt op slag dood te leper Zondagmorgen 7 Juli, omstreeks 10.30 u., was Alleman Achiel, tim merman, wonende Cité Ligy 33, echtgenoot van Vrouw Elisa Lesage, geboren te leper op 14-12-1885, zo als naar gewoonte werkzaam in de Meubelhandel A.V.D. in de Boter- straat. Hij bevond zich op de twee de verdieping van de winkel en moet denkelijk een beroerte gekre gen hebben, zodat hij met het hoofd naar beneden stuikte tot op het gelijkvloers. De dood moet ogenblikkelijk geweest zijn, want de hersenen waren uit het hoofd van het slachtoffer gespat. Dokter, priester en politie wer den verwittigd. De eerste kon al leen nog de dood vaststellen, wijl de tweede het H. Oliesel in extre mis toediende. Het parket stapte ter plaats af om de nodige vast stellingen te doen, waarna het stof felijk overschot naar' het doden- huisje van het O. L. Vrouw Hos pitaal werd overgebracht, waar de autopsie wordt afgewacht. Zoals men zich kan indenken, vormde dit droeve gebeuren het voorwerp aller gesprekken, temeer daar het juist marktdag was en het nieuws zich als een vuurtje rondverspreid- de in stad. VAN JE VRIENDEN... Indien wij geloof mogen hechten aan de vrij omstandige kranten verslagen over de vergadering wel ke de Kamer met gesloten deuren heeft gehouden, dan is Tuurke De Sweemer er maar pover uitgeko men. Het mennekeheeft zich als een kwajongen de les laten le zen door de liberaal Rey die hem verzocht in de vergaderingen van de Kamer niet meer zoveel onno zele en nutteloze opmerkingen te maken. Van je vrienden moet je het hebben. NIET UIT ZIJN HOEK... Die besloten vergadering heeft trouwens nog meer stof opgejaagd. Kennelijk heeft de een of ae ande re Volksvertegenwoordiger uit de school geklapt want 's anderen daags pakten sommige kranten uit met een uitvoerig verslag hierover. Dat was zeer tegen de zin van de Oostendse kleine - garnaal - visser Adolf Van Glabbeke. In een dezer verslagen stahd na melijk te lezen dat hij, Adolf, het vraagstuk der verhoging van de parlementaire vergoeding opgewor pen had. Het mannetje spuwde vuur en vlam en protesteerde in de eerst volgende openbare vergadering te gen deze verdachtmaking in het bijzonder, en tegen de bekendma king van geheime vergaderingen in het algemeen. Spijtig maar dat hij voor een keer niet de schuld kon geven aan zijn goede vriend Develter. Hij zou het zeker niet nagelaten hebben. Hij had echter niet zo bitsig van zich moeten afbijten, want iedereen wist dat de wind niet uit zijn hoek kwam. GEDEELDE VREUGD, DUBBELE VREUGD Daar waren al eerder zachte vooi- zekens opgegaan in het kamp van de socialisten. De schaamteloze pre bendejagers van de B.S.P. stonden al wekenlang met de natte vinger in de lucht om te voelen of de tijd nog niet rijp was voor een aanpas sing. Sommigen spraken zelfs van een verhoging van 180.000 tot 300.000 frank. Zij kwamen echter van een kou de kermis thuis toen ze hun voel horens uitstaken bij de C.V.P. die volstrekt niet te vinden was voor een dergelijke maatregel. Alles wel beschouwd gaven de so cialisten er zich tenslotte reken schap van dat het ogenblik slecht gekozen was. Zij zouden vooreerst gevaar lopen de kiezers te ontstem men wanneer zij in de Kamer het initiatief nemen om deze verhoging voor te stellen. Bovendien zou deze door een meerderheid verworpen worden. En dat zou hen zeker niet in een gunstig daglicht stellen, nu zij aandringen op ontbinding en nieuwe verkiezingen. Daarom zullen zij nog maar lie ver een poosje wachten op betere tijden in de hoop dergelijke maat regel geredelijker door een coali tieregering gesteund te krijgen. Ge deelde vreugd is immers dubbele vreugd. Wij moeten echter tot hun ont nuchtering zeggen dat wij nog geen spoor zien van dergelijke veelbelO' vende coalitie. WETTHRA Ichfegemnaar verongelukt te St Lambrechts- WoSuwe Een 10- -jarige tegem, André e jongeling uit Ich- Vermeersch, was aangesteld aan een hijskraan ge bezigd bij het aanleggen van wa terleidingen te St Lambrechts- Woluwe. Op Vrijdagmorgen, 6 Juli jl„ werd op een gegeven ogenblik de hijskraan in beweging gesteld buiten weten van Vermeersch. zo dat deze door de machtige grijp armen werd gevat en doodgeplet- terd. Geen hulp mocht nog baten. de Woudfanfare door de gemeente en een openluchtbal in bovenge- noemde hovingen met gratis in- se onderwijzerskorps. Zie vervolg hiernevens gang. GEHEIMHOUDING De onvermoeibare Rik Heyman heeft in de partijraad van de C.V.P. kritiek uitgebracht op de loslipplgeji onder zijn partijgenoten die te veel indiscreties uitleveren aan de kran ten. Daar waren echter vreemde glimlachjes op de gezichten der aanwezigen toen rij de heilige ver ontwaardiging hoorden nazinderen in de hoge falsetstem van de Heer Heyman. En de glimlachjes bloei den open tot een kwalijk bedwon gen geglchel toen van hand tot hand een briefje overgeleverd werd waarop te lezen stond dat Rikske Heyman zelf de eerste Informateur ls van «De Gazet van Antwerpen», Ja, ja, die zogezegde strikte ge- helmhouding ls omzeggens onmoge- ijk te bereiken en wij geloven zelfs dat dit maar goed is. Er komt aleens een dag dat Hl- lalre Lahaye het nodig vindt som mige dingen te laten verschijnen in het «Leste Nieuws» en Van Glab beke gaat van tijd ook de journa listen van La Dernière Heureop zoeken ln de perstribune. En zo hebben vele volksvertegenwoordl- gers en senatoren een gelegenheid om in kranten naar hun gading contact op te nemen met het pu bliek. Wij geloven dat dit een goede zaak is. Wanneer de parlementairen het onder elkander niet eens worden et rij al dan niet uit de biecht gaan klappen over hun besloten vergade ring maakt ten slotte de rekening niet van de pers die nog altijd haar inlichtingen haalt waar zij die krii, gen kan, zoals dit gebruikelijk is ia. de vrije pers Van een vrij land. VOOR EEN VASTER REGELING La garde meurt mais ne se rend pas», zei Missiaen bij zichzelf toen de Senaatscommissie van Openbaar Onderwijs Woensdag het ontwerp op de toelagen aan het vrij onder wijs moest onderzoeken. En hij diende een ordemotie in om uitstel te bekomen, althans voor 24 uur. Wie weet. wat er al niet kan ge beuren in 24 uur. 7- r Er ls minder tijd nodig om een mlllioen te winnen op een loterij briefje, de IJzertoren op te blazen of andere pietluttigheden mede te maken. Maar des anderendaags kwam het vraagstuk toch in de Commissie te berde en het ontwerp werd goed gekeurd, ondanks de bezwaren van MLssiaen en rijn socialistische vrienden. Wij weten al eerder dat de B.S.P. niet is ingenomen met de subsidie politiek ten voordele van het vrij middelbaar onderwijs en niet zal nalaten daaraan een einde te ma ken bij de eerste gelegenheid. Al lijkt dit gevaar thans mis schien theoretisch het is toch lang niet denkbeeldig. Senator de Dor- lodot heeft daarop gewezen tijdens hoger vermelde vergadering. Er ligt al een gevaar in de om standigheid dat deze subsidies jaar lijks worden verleend eu goedge keurd. Indien de socialisten weer aan de macht komen zullen zij zich wel zwichten om deze subsidies niet voor te stellen. En dan is heel de strijd van thans voor niets gevoerd, Senator de Dorlodot stelde daar om met pit van redenen voor het onderwijsvraagstuk ten aanzien van de subsidies voor vrije middelbare onderwijsinrichtingen te regelen door middel van een wet wat zeker het voordeel biedt dergelijke rege ling te onttrekken aan de wissel valligheden van de politieke con junctuur. De Minister van Openbaar Onderwijs heeft het gevaar van de jaarlijkse kredietverlening erkend en beloofd een ontwerp van wet op te maken om de zaak voorgoed te regelen. PAS. Priesters gelijkgesteld met onderwijzers. Manresa House, het vroegere no viciaat van de Jezuïeten van Groot- Brittannië te Roehampton, is het eerste katholieke seminarie gewor den dat in Engeland officieel er kend is. Het studieprogramma zal wor den gewijd aan de voorbereiding van de studenten op het priester schap en het onderwijs. Deze laat- sten zullen bij het verlatën van het seminarie in alle opzichten worden beschouwd als leden van het Brlt- NATIONAAL MUZEEKTORNGOI JE SMftELBEHE op Zondag 22 Juli 1951 Het Nationaal Muziektornooi, van Staatswege ingericht ter ge legenheid der P. Benoitherdenking, zal doorgaan te Harelbeke op Zondag 22 Juli aanstaande. Tot dit tornooi wordt slechts een muziekmaatschappij per pro vincie toegelaten. De overwinnende maatschappij zal er mogen op bogen de beste liefhebbersmaatschappij van België te zijn. Een land juweel, geschonken door het Ministerie van Openbaar Onderwijs, zal de overwinningstrofee zijn. Zijn door het Nationaal Muziekverbond als beste van iedere provincie aangewezen om mede te kampen: Dirigent l.Soc. Roy. d'Harmonie, Couvin (Namen) M. J. Jourquin 2. Fanf. «La Royale des Amat,Dolhain (Luik) M. G. Damman 3. Royale Phalange Instr., Hal (Brabant) M. E. Walnler. 4. Harm. «La Royale Frantern. Halazy (Luxemb.) M. M. Ambrolse 5.K. F. «Met Moed en Volharding», Heist-B. (Antw.) M. A. Van Loo 6. Harm. R. des Charb., Mariemont-Bascoup (Hen.) M. S. Poulain 7. K. F. «Met Moed vooruit», Opdorp, (Oostvl.) M. De Hauwere 8. K. H. «Ste Cecilia», Stokkem (Limburg) M. C. Porteners 9.K. H. «De Eendracht», Wevelgem (Westvl.) M. J. Verthé De Jury bestaat uit de HH. M. Poot, Brussel; L. Barbier. Na men; Manouvrier, uit Frankrijk; Th. Van Langen, Zutphen (Ned.) en Colonel Alb. Thorn uit het Groot Hertogdom Luxemburg; met de Hr Ad. Vermander als verslaggever. De prijskamp bestaat uit een opgelegd stuk te spelen in de voormiddag vanaf 10.30 uur en een stuk naar keus, dat zal uitge voerd worden in de namiddag, vanaf 14.30 uur, telkens in het Stads park. Uitspraak der Jury rond 18 uur. Wij zijn verheugd dit muziekfestijn in Westvlaanderen te kun nen aanbieden; iets dergelijks heeft nooit in ons land plaats gehad. Het lijdt geen twijfel dat alle muziekliefhebbers op deze Zondag in Harelbeke, dat gemakkelijk uit alle richtingen te bereiken is, zul len aanwezig zijn. iW biljet van de Koloniale Loterij indien gij wilt dat de kans U gunstig is op iATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 TE JAMBES waar de 10" schijf van de zal getrokken worden. Let wel: 34.218 loten worden verdeeld door 50 trekkingen: DRIE SUPERGROTE LOTEN: 1 twee van één millioen elk, een van 2 Vs millioen. De wielrijder Edgard Vandewsl- le, wonende Eigenaarsstraat te Ize- cem, kwam Zondagnamiddag per nets op de grote baan Brugge- Kortrijk gereden. Ter hoogte van de wijk «De Hoogte», rechtover café Novawilde hij de grote baan oversteken, maar werd dade lijk aangereden door de personen auto van Roelstraete, kleermaker, wonende Wevelgemstraat te Lau we. De wielrijder werd ten gronde geworpen en door toegelopen toe schouwers opgenomen met 'n dub bele schedelbreuk. Hij is overleden terwijl hij overgebracht werd naar de kJiniei: te Izegem. Het parket v INGENIEUR A.I.G. liïfo&utöiulk tkrui Wkdt lM/rJPtoefo&tt> COMMEKCIBJB KOBLAPFATfATEN Toonzalen, 5 Zuidzandstraat van Kortrijk ls aanstonds afge- *2582) stapt om liet onderzoek te leiden. REIZEN IS EEN FEEST BARCELONA en de BALE AREN-EILANDEN (Iblza en Majorka). 16 dagen 3.995 fr. REIZEN FAYT ARTHUR 98, Ad. Maxlaan, BRUSSEL. - Tel. 18.01.97 en 18.22.50. Verzekerde afreizen elke dag. (2584) TERUG NAAR GOD Hoeveel mensen ln onze huidig» maatschappij zijn zich nog bewust van hun verhouding en van hun verplichtingen tegenover God? Zelfs bij gelovige mensen is dit bewust zijn geheel op de achtergrond ge drongen, en hun geloofsuitingen zijn formaliteiten uit traditie maar geen geloofsdaden uit overtuiging. Zekers veel mensen zijn welwlh lend, maar ze hegrijpen niét genoeg wat God voor hen. is. Ze verlangen naar God en daarom zullen ze bid den en ter kerke gaan, maar ze snap pen niet dat ons leven een gods dienst is op heel de lijn, en dat zulM een zoete plicht is. Weten we dat God de mens ge schapen heeft en tot het bovenna tuurlijk leven verheven heeft om in de mens Zijn vreugde te vinden? Be grijpen we onze taak tegenover God, die als 't ware Zijn levensvreugde en levensgeluk legde ln de handen van de mens? De mens kan niet leven zonder God, en alléén wanneer zijn leven een dienen van God is. kan bij ge lukkig zijn. Wanneer de mens God uit zijn leven verstoot, zal hij zich zelf nieuwe, maar wrede afgoden scheppen. Zien we dat niet gebeu ren ln onze huidige maatschappij, Do moderne mens richt weer een gouden kalf op: zijn overdreven drang naar geld en bezit, de rijk- dotn die een wankelend voetetuk voor vele, de weelde die dikwijls.een wipplank is naar het verderf. Zekers de vooruitgang van da we tenschap en techniek bracht ons veel goeds, maar jammer genoeg li ze dikwijls de oorzaak dat men Ooi vergeet. De mens wordt vermorzeld door zijn eigen scheppingen, voelt zich te groot en... God heeft hij niet meer nodig. De ongeregelde drang naar vrij heid heeft al veel mensen naar ge wetenloosheid gebracht, en ds ban deloosheid in het huidige plezierle ven. is niet de vrucht van een ge wetensvol streven naar gezonde ont spanning. De afgoderij behoort niet tot het verleden, maar in deze wereld ven nazisme en communisme, van sport- furie en pronkzucht lopen er not veel afgoden rond. En toch blijft het menselijk hart onrustig, want God heeft dat hart voor zich geschapen, hij heeft de mens diep geraakt. Wij moeten terug naar het uit gangspunt en het einddoel van alle leven, naar God. Zijn we ln het ver leden verkeerd geweest, zeggen w dan met de verloren zoon: «Ik zal opstaan en tot de Vader gaart en hem zeggen: Vader, ik heb gezon digd tegen de hemel en tegon U». E. G. WETTHRA DOOR AUTO GEVAT Dinsdag omstreeks 11 uur begaf de 12-Jarige Annie Talpe, dochter van de Hr Charles Talpe, nijveraar Jan Breydellaan, zich per tram naar de fabriek van haar vader, Doorniksteenweg. Bij het uitstap pen van de tram zag het meisje haar vader in de auto zitten, gereed om te vertrekken. Het stak de steenweg over en werd op hetzelfde ogenblik gevat door een voorbijrij dende auto uit de richting van Bellegem. Het ongelukkig meisje werd vreselijk gewond over gans •het lichaam. Het liep ook een schedelbreuk op. In allerijl naar de kliniek Maria-Voorzienigheid over- fgbraoht, gaf het kort na zijn aan- oïüst de geest. Dinsdag, rond half elf, was de 2-jarige Jean-Marle Smalle, zoon tje van Albert en Godelieve Ameye, ln de tuin der ouderlijke woning aan het spelen. Niettegenstaande het visvijvertje afgedekt was met hout, heeft de kleine het middel gevonden een der planken weg te nemen en ls in het water terecht gekomen. Wanneer de verdwijning van het knaapje y/erd bemerkt, hebben de grootmoeder en de moe der de tuin afgezocht en vonden het lijkje in de visput. Noch de hulp van de geneesheer, noch de hulp der toestellen van de pom piers van Moeskroen konden baten, Ievea,eine had reeds Whoudm Verstikte haar vijf rnaanekt oud dochtertje. Het Assisenhof van het Depst' tement du Nord (Fr.) heeft eet vrouw uit Belle, die haar kindje had gedood, terdoodveroordeela. De kindermoord werd gepleego tijdens een drinkgelag in ae naon' van 2 April 1950. Het dochtertje Nadine. van S-' mone Caulier, was 5 maanden ou» en was op 2 April de gehele fl» zonder zorgen thuis achtergelat® en weende. Simone Caulier stop1 het wichtje een fopspeen inJ> mond, drukte die zelfs in het Ke=» tie van het kindje, dat paari,vpeL Daarna begaf de ontaarde m zich te bed,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2