Poperinge - Vaux-sous-Chèvremont Jos. De Feyter gereed voor Varèse Vandecasteele de beste... maar N.Kerckhove. Msiibels BOK Zondag te Wervik Losse wekelijkse De wielerwedstrijd in het teken der tussenstedelijke Oorlogsgastvrijheid Germain Derijcke HEI WEKELIJKS NIEUWS Schitterend spurtwinnaar voor Blomme en Seghers in de 18' Proef van ons Liefhebberkriterium Leider Vandevoorde is niet meer te kloppen DE NAT. MOTO-CROSS TE NIEUWPOORT Aangekondigde koersen BELGA BARCO B®fer en goedkoper Sterrenparade Koersultslagen Stort 58 fr. «HET WEKELIJKS NIEUWS* m. 2aïeïdag fi Aü* 1051. m BIAda. 8. HET WEKELI De personaliteiten heffen het plas op de hartelijke betrekkingen tussen Poperinge en Vaux-sous-Chèvremont. Wij bemerken van links naar rechts de HH. Darding. Van Walleghem en Brisco In de inzet onder rechts: dhr burgemeester Darding legt een bloemen tuil neer voor het gedenkteken der gesneuvelden. De koers voor beroeps renners, die Zondag 5 Oogst betwist werd, met als vertrekpunt Poperinge en als aankomst Vaux-sous- Chèvremont, is niet louter «en sportieve gebeur tenis geweest, doch riep tevens her inneringen op aan twee oorlogen, die over ons land trokken. Zowel 1914-18 als 1940-45 trokken aan de herinnering voorbij toen de Waalse afgevaardigden Zaterdagavond te Poperinge ten stadhuize ontvangen werden en hun Vlaamse gastheren herinnerden aan de broederband die in oorlogsjaren hechter gesmeed werd. ONTVANGST TEN STADHUIZE Met eert uur vertraging op het voorziene uur kwam Zaterdagavond te 20 u. de Waalse afvaardiging te Poperinge toe. Zij was geleid door dhr Darding, burgemeester van Vaux-sous-Chèvremont. Wij bemer ken verder nog van Waalse zijde, dhr Brisco, schepen; dhr Rekir. voorzitter van de Cercle Sportif en van de «Cercle d'Initiative dhr Malherbes, medewerker van het dagblad La Meusedhr Etierane, ondervoorzitter van de Cercle Sportif»; dhr Paquay, ere-voorzit- ter van de «Cercle d'Inltiative dhr Piette, ondervoorzitter van de B.WS, en voorzitter van de B.W. B.-afdeling der Provincie Luik en de heren Philippet en Jeimhomme, afgevaardigden van de B.W.B. Dhr Burgemeester Dr Van Walleghem, omringd van schepenen en leden van de gemeenteraad vertegenwoor digde de stad Poperinge. Verder waren de leden van Wielerclub Hoppeland eveneens aanwezig. Dhr Van Walleghem verwelkc zijn Waalse gasten ten stadhuize en sprak de hoop uit dat het sport gebeuren dat thans zijn eerste uit gave kende de banden van vriend schap tussen Poperinge en Vaux- sous-Chèvremont nog zou verstevi gen. Op deze wederzijdse vriend schap hief dhr Burgemeester ver volgens het glas. Namens Vaux-sous-Chèvremont dankte dhr Burgemeester Darding en hij herinnerde aan de gastvrij heid die de Waalse gemeente in oorlogsdagen te Poperinge mocht genieten. Namens de Cercle Spor tif en de Cercle d'Instiative sloot, dhr Rekir zich bij deze woorden aan. Ten slotte sprak dhr Piette als afgevaardigde van: de B.W.B. Hij liet zich lovend uit over de hartelijke sportieve banden tus sen Vlaanderen en Wallonië en bracht de oorlogsdagen 1914-18 in herinnering toen de Waalse solda ten hier in Vlaanderen samen met hun Vlaamse broeders hun land verdedigden. Met ontroering herin nerde spreker, zelf oudstrijder, aan deze dagen. Na een gezellig samenzijn, tijdens hetwelk natuurlijk de koers van 's anderendaags, het onderwerp vormde van het gesprek, verlieten de genodigden het stadhuis. Inmiddels was de avond stilaan ingevallen. Dhr Darding hield er aan nog een bloemenhulde te bren gen voor het gedenkteken der ge sneuvelden. Het was werkelijk een ontroerend ogenblik toen de stille stoet opstapte naar het gedenkte ken en dhr Darding een prachtige bloemenruiker neerlegde. Daarna had een gezamenlijk vriendenmaal plaats in Skindless Hotel, waar, onder een genoeglijk samenzijn, door e Hr Darding, Bur gemeester van Vaux nogmaals werd gewezen op de goede vriendschap die heerst tussen de dankbare Waalse gemeente en onze Vlaamse stad Poperinge. Hij drukte de wens uit dat deze vriendschap duurzaam moge wezen en aangekweekt zou worden door feesten als deze van heden. Daarom zou telkenjare zulk feest dienen te worden gehouden. Het was in de beste stemming dat deze nieuwe vriendenavond een einde nam. DE AANZET DER KOERS Talrijke kijklustigen en sport liefhebbers hadden zich dan ook Zondagvoormiddag op de Markt te Poperinge opgesteld om de aanzet bij te wonen van de koers Poperin ge Vaux-sous-Chèvremont. Jam mer was het alleen dat van ren nerszijde de belangstelling eerder gering bleef en slechts 28 vertrek kers aan de startlijn verschenen. Te 10.25 u. sloegen de zwaantjes hun motoren aan. De volgwagens van het inrichtend blad «La Meu se» en van de firma's die publici teit maakten schoven in de rij, waarna dhr Burgemeester Van Walleghem te 10.28 u. precies het startsein gaf. Le Cycle Sportif Valcaprimontois, at zoveel werk en inspanning; had edaan om hun eersteling in het :ven te roepen, is werkelijk niet eloond geworden voor zoveel durf. -Vaar eenieder zich toch minstens ran een veertigtal vertrekkers had verwacht, kwamen amper 27 ren- ■ers hun rugnummer afhalen in iet lokaal van de medehelpende Wielerclub Hoppeland Poperinge. Dit kleine peloton zou er echter voor zorgen dat de strijd nooit uit de lucht was en uiteindelijk kregen de inrichters nog een schone twee strijd tussen Maurits Blomme en Jos De Feyter, die in het voordeel van laatstgenoemde is beslist ge worden. maar enkel en alleen om dat hij in de spurt een paar meters rapper is dan de Roeselaarnaar. In elk geval, beiden hebben be wezen dat zij de beste kadans heb ben en de kilometers meester zijn. Het lijdt geen twijfel dat hun ver richting voor beide of voor een van hen wel enige invloed kan hebben op hun aanduiding voor het we reldkampioenschap. Wij waren nog niet helemaal vertrokken of Deneve mocht reeds op zijn stappen terugkeren wegens machiendefect. Als rond leper ook Maurits Minne en Lucien Depoor- ter, zogezegd wegens materiaalde fect, afstappen, 'blijven nog enkel 24 renners in koers. Karei Van Dormael, die bandbreuk leed, komt na een schone inspanning terug bij. Ook Michel Mahieu, aan wie zelfde onheil overkwam, weet terug bij te peddelen. Er wordt tot aan km. 50 niet ernstig doorgedraafd. Maar als dan enkele zware regenbuien de renners komen verfrissen, schijnt dit stimulerend te werken. Meike rel, Depaepe, Smets en Close gaan aan km. 67 lopen. De Walen houden echter niet van het gezelschap van belde Vlamingen en laten hun ge zellen in steek. Zo zien wij dat aan km. 80 Smets en Close 1 minuut boni hebben, die 25 km. verder tot 2.40 min. is verhoogd. Zij bereiken St Ghislain met 5 min. voorsprong L'i- Men bemerkt duidelijk de grote Feyter die deze Poperinge-Vaux-so wonMaurits Blomme schijnt ree tweede inspanning gedaan door Jos De us-Chèvremont wilde winnen... en ds genoegen te nemen met zijn plaats. en daar zij elkaar wonderwel ver staan, begint het er ernstig uit te zien. Als Smets echter bandbreuk lijdt, blijkt Close niet alleen be stand tegen de vele kilometers en even voorbij Namen wordt hij in gelopen. Blomme acht nu het ogenblik geschikt en gaat er vandoor. In een oogwenk neemt hij 1 min. voorsprong, doch dan gaat Jos De Feyter aan het jagen. Waar ook een goedrijdende Wambeke zich niet laat pramen, ziet de Roden- bacher zijn voorsprong slinken en te Pont Amay heeft de groep hem te stekken. Nog 20 km. Vander Stockt werpt nu alles in de weegschaal en te Vaux-sous-Chèvremont komt hij alleen voorbij, netjes afgescheiden op de groep. Er dient echter nog een klein rondeke afgelegd te wor den. Nu gaan Blomme en De Fey ter zodanig hun duivels ontbinden dat de vluchter spoedig bij de lur ven wordt gevat. De spurt zal de beslissing brengen. Op het brio van de rappe De Feyter staat echter geen maat en hoe Blomme ook aandringt, hij bezwijkt met 1 lengte. DE UITSLAG 1.JOS DE FEYTER, 277 km in 8 u. 19 min. 02 sec.; 2. Blomme Maurits, op 1 lengte; 3. Seghers Fr.; 4. Wambeke Baziel; 5. Van Dormael Karei; 6. Mekeirel Valeer; 7. Close Alex; 8. Furniére Georges, op 2 min.; 9. Marcel Rij- ckaert, op 2 min. 46; 10. Van Bra bant Lionel, op 2 min. 13; 11. Ver- faillie André, op 3 min. 45; 12. Ver- meersch G.; 13. Van der Stockt Roger, op 4 min. 03; 14. Siegers Frans, op 5 min. 40; 15. Lambotte Louis, op 6 min. 37; 16. Dupont M., op 6 mm. 40; 17. Mathieu M.. op 11 min. 08; 18. Desmet Roger. Het viel onmiddellijk op welke in spanning de mensen uit Vaux zich hadden getroost voor de koers. Reeds te Namen stond een publici- teitskaravaani van 25 auto's de koers op te wachten, waardoor het einde van de wedstrijd nog een veel klassieker uitzicht kreeg. Te Vaux zelf werden zo wel de renners als de volgers uit Poperin ge luidruchtig en hartelijk begroet door een schaar van 3 a 4.000 sportmannen:. Na de koers legde de Hr Schepen Roffiaen, als afgevaar digde van het Stadsbestuur van Poperinge, een bloemengarve neer aan de voet van het standbeeld der gesneuvelden, waarna aan dë Po- neringse delegatie, die bestond uit de HH. Roffiaen, schepen, Masse- lus, Julien, Igadt Omer, Derynck André. Battheu Julien en Soenen Gilbert, leden van de Wielerclub Hoppeland Poperinge. een deugd doend avondmaal aangeboden, dat werkelijk verdiend was na de zeer afmattende en lange koers. Er kwamen natuurlijk 'n paar spreek beurten bij te pas waarop de in richters er zeer op aandrongen op dat zelfde koers ieder jaar zijn be slag zou krijgen met beurtelings vertrek uit Poperinge en Vaux. Ook werd er nog 'n zeer sDeciaal dank woord gericht aan de Wielerclub Hoppeland om al hetgene werd bij gedragen om de koers tot 'n schone organisatie en tot een volledig wel slagen te doen uitgroeien. Een onzer knapste en rapste liefhebbers van het ogenblik is onge twijfeld de jonge Kerckliove uit Meulebeke, die te Rumbeke een schitterende spurtzege behaalde voor gekende mannen als Vandecas teele, Rik Denijs, Dhondt en Bertje Vandevoorde. De moto-cross, die Zondag laatst betwist werd, was in drie categorie- en ingedeeld. De uitslagen waren als volgt: JUNIORS: 1. De Wolf; 2. Fifi; 3. Van Lerberghe; 4. Dierickx; 5. Van Runkst; 6. Callens; 7. Bis schop; 8. Kurrels; 9. Stremersch; 10. Crikx; 11. Bruneel. SENIORS: 1. Roes; 2. Coeckel- bergs; 3. Van Capellen; 4. Adam, op 1 ronde; 5. Sosmans, op 2 ron den: 6. Boelens, op 25 ronden; 7. Leboutte. SIDE-CARS: 1. Van Lerberghe; 2. Frenay; 3. Denys: 4. Tack; 5. Verschuren, op 1 ronde; 6. Minne, op 5 ronden; 7. Bruneel, op 9 ron den. Beroepsrenners ZATERDAG 11 AUGUSTUS KORTRIJK. 160 km. - 22.000 fr. /ertrek te 13.45 u. DINSDAG 14 AUGUSTUS KLERKEN. 156 km. - 22.000 fr. - '/ertrek te 14 u. Onafhankelijken ZONDAG 12 AUGUSTUS HEULE. 140 km. - 11.000 fr. - Vertrek te 14.30 u. Liefhebbers ZONDAG 12 AUGUSTUS TIELT. 125 km. - 5.000 fr. - Vertrek te 15 u. WERV1K. 100 km. - 5.000 fr. - Vertrek te 14.30 u. MAANDAG 13 AUGUSTUS BEKEGEM. 110 km. - 5.000 fr. - Vertrek te 15 u. WOENSDAG 15 AUGUSTUS IZEGEM. 120 km. - 5.000 fr. - Vertrek te 14.30 u. POPERINGE. 110 km. - 6.500 fr. - Vertrek te 15 u. Nieuwelingen ZONDAG 12 AUGUSTUS EMELGEM. 75 km. - 2.500 fr. - Vertrek te 16 u. LAUWE. 60 km. - 2.500 fr. - Vertrek te 16.30 u. MAANDAG 13 AUGUSTUS WERVIK. 60 km. - 3.000 fr. - Vertrek te 14.30 u. WOENSDAG 15 AUGUSTUS MAEKil 60 km. - 2.500 fr. - Vertrek te 17 u. ST ELOOIS WINKEL. 70 km. - 2.500 fr. - Vertrek te 16 u. DE FILM DER KOERS Dries Desplenter had zijn prono- stiek goed gemaakt toen hij ons zegde van 50 naar 60 renners te ver wachten te Rumbeke, want Dré Noyelle, die eerst van gedacht was niet aan te zetten, maar plots toch goesting kreeg, werd als laatste in geschrevene nummer 54 uitgereikt. Hieronder zaten de meeste" flinke klenpers van het ogenblik en ook enkele knappe Oostvlamingen waren overgewaaid. Pas waren de renners door sport- afgevaardigde Henri Verbrugghen de baan opgestuurd om 14 ronden af te leggen, of Willy Jacob die zich in die grote groep niet veilig voelde, ging er van door. In een slecht eind gravier moesten achtereenvolgens P. Ryokewaert, Mórreel, Gevaert en de Hollander Vannleuwenhuys afstap pen om een andere band te leggen. Er werd inmiddels hard gejaagd, .maar de vluchteling gaf zich zo maar niet gewonnen. Het was vooral Vandecasteele, die ten dage van een werkelijk grote forme getuigt, die aan de kop der groep te sleuren zat. Toch zou Jacob zijn voorsprong tot 30 sec. opdrijven. Eerst als in de vierde ronde de sterke Rik Denijs uit het peloton sprong, werd de vluch teling tot de orde geroepen. Ook een poging van Gryson zou niet ver dragen want de grote bazen hielden het commando in de groep. Inmiddels waren reeds heel wat renners uitgeschakeld geworden door bandbreuk: Noyelle André. Van Bos- sel, Stofferis, Capiau, Bekaert en Vercruysse waren de voornaamste slachtoffers. Lang blijft het echter niet stil, want plots demareert Vandecasteele met De Craeye ln het wiel. Spoedig ligt dit tweetal een 200 meter voor op de groep die nog 31 man sterk is. De reactie blijft niet uit en ln de zevende rond zien wij Baudewijns volgen op 150 meter, achternagezet door Kerckhove. Rik Denijs, Van Welden en Verbeke Roger (Wervik). De koers lijkt zijn beslissende wen ding te hebben als deze zeven man vooraan samen lopen en hun voor sprong opdrijven. Doch in de negen de ronde komt er plots schot ln de groep als Geryl er gemeend vandoor gaat. Thuur Cleenewerck en Vande voorde komen een handje toesteken en in een oogwenk krijgen wij een volledige hergroepering. Als Thuur Cleenewerck er vandoor gaat met Rik Denijs en Vande casteele lijkt opnieuw de beslissing te zijn gevallen, doch ln een mach tige en indrukwekkende sprong komt Norbert Kerckhove bij dit trio. Deze schijnen niet te veel te houden van het gezelschap van die rappe spur ter, want het tempo verlaagt met de slag, waarvan de groep dankbaar ge bruik maakt om opnieuw aanslui ting te nemen. Zo 'liggen opnieuw 19 renners samen, die elkaar geen duimbreedte terrein toegeven. In de laatste ronden zouden wij nog De- rijekere, Depypere en Allegaert ver liezen door bandbreuk, zodat wij met zestien man naar de eindmeet gaan. De spurt wordt van zeer ver ingezet door Rik Denijs, die lange tijd de indruk gaf te zullen zege vieren. Doch ln de laatste meters wordt hij nog geremonteerd door Norbert Kerckhove die met een vierde van een wiel Dlele Vande casteele klopt. De andere renners eindigen allen zeer dicht, maar de afgevaardigde, geholpen door een flink stel bestuursleden, weet ze allen tot de laatste man te klasseren. Dat was zeker ook zeer flink werk. DE UITSLAG 1. KERCKHOVE Norbert, Meuleb., de 115 km. in 3 u. 13 min, 2. Vandecasteele Odiel, Stene, op 'A wiel. 3. Denijs Henri, Emelgem, op 1 wiel. 4. Dhcndt Marcel, Izegem. 5. Vandevoorde Albert, Kemmcl. 6. Noyelle Roger, Moorsele; 7. Bau dewijns Dan.. Ledegem; 8. Gryson André. Geluveld; 9. Verbeke Roger, Wervik: 10. Cleenewerck Arthur, Vlamertinge; 11. Salembier Wilfr., Oedelgem; 12. Vandewiele Frans, Zwevezele; 13. Geryl Maurice, West- ende; 14. Vuylsteke Michel, Kcmen; 15. Jacob Willy, Poperinge; 16. Al legaert Michel, Ledegem; 17. De- pijpere Palmer, Izegem; 18. Derij- ckere Pierre, Kortrijk; 19. De Crae ye Georges, Vichte; 20. Vannleu wenhuys J.. Hollander; 21. Dhul- ster Jos., Tielt. ingericht door met medewerking dei- Sigaretten Radio's BIJ DE POPERINGE Tel. 200 KOMPTANT KREDIET (C.2499.1 ENKELE BESCHOUWINGEN Wij mogen gerust aannemen dat Norbert Kerckhove na Deschacht en Dré Noyelle wel de rapste lief hebber is van Westvlaanderen. In deze jongen treffen wij een werke lijk flinke beiofte. Hij is nog maar een zestal weken gepromoveerd en reeds wist hij een viertal zegepra len te behalen Zijn uitnemende spurt moet hem toelaten op tijd aan een palm te geraken en een flinke stuiver te verdienen. De Meu- lebekenaar is beslist te volgen. Het kan een renner worden van for maat. Dat Diele Vandecasteele tweede eindigde en Rik Denijs op de meet zelf wist te vloeren, is te danken aan het feit dat hij heden ten dage over een uitnemende forme beschikt. De slanke Ocstendenaar leverde weerom veruit het meeste werk, spaarde zijn inspanningen niet en liet een grote indruk. Zeer goed, maar minder opval lend dan naar gewoonte, was het optreden van Rik Denijs. Mogelijks dat hij zich in de laatste koersen doseert en spaart met het oog op het grote treffen te Varèse. Hij geeft in elk geval niet de indruk van de grote forcing te willen doen. Berten Vandevoorde heeft een van zijn slechtste wedstrijden van het seizoen gereden. Reeds van in de beginne ging het hem niet goed af. Dat hij uiteindelijk, niettegen staande deze slechte konditie. toch nog op een zeer verdi°nste'ijke ere plaats eindigde, heeft hij uitslui tend te danken aan zijn moed en zijn wilskracht. Dat hij op de tan den kan bijten, hebben wij graag gezien. Ten andere aan kilometer 100 knapte hij merkelijk op en hii eindigde ten slotte nog bepaald fris. Inmiddels heeft hij z'n schaan- jes op het droge, want de eerste prijs van ons kriterium kan hem niet meer ontsnappen. Dat alleen is voorzeker reeds e,en grote pro ficiat waard. Marcel Dhondt, Verbeke Novelle Roger, Salembier, Baudewijns. Gry son en Vandewiele li;nen min in de kijker maar ziin daarom niet minder verdienstelijk geweest. Geryl, Vuylsteke en .Jacob ein digden achter in het peloton maar hebben beslist evenveel hooi op hun vork genomen als deze die voor hen zijn ceklasseerd geworden. Ock Thuur Cleenewerck. die zich gans de koers door cp het voorplan bewoog, werd niet naar waarde be loond. Wii kunnen eindigen met te zeg gen dat het spijtig was dat zoveei Herinnert gij U nog Iets van Georges Christiaens, Cj- riel Van Overberghe en van Ernest Plaaickaert? Zij wa ren alle drie van Bellegem, dat klein dorpje gelegen ne vens de baan van Kortrijk naar Doornik. In die gemeen te, die steeds renners heeft geteld, zag Germain Derijcke het levenslicht nu zowat een goeie 22 jaar geleden. Ger main ging lang ter school en leerde de electriekersstiel. Grote trek naar het rijwiel had hij nooit gehad tot hij op zekere dag een nieuwelln- genkoers bijwoonde te Deer lijk en zag hoe de deelnemers ten uiterste vermoeid zich naar de aankomst sleepten. HIJ sloeg een wedding met een makker dat hij het beter kon en op 13 Juli 1947 reed hij zijn eerste koers. Het begin was werkelijk be loftevol, want tegen dat het seizoen af was had hij acht palmen veroverd en 9 tweede plaatsen. Over de andere ereplaat sen spreken wij niet. In 1948 ging hij een stapje hoger na nog eerst 7 boekées meögeschaafd te hebben. Hij burgerde zich zeer spoedig in bij de liefhebbers, veroverde ereplaatsen met de vleet, maar kon het tot geen zege brengen. 1949 werd voor hem een zegerijk jaar. Hij werd primus ln de Ster der Juniors en wordt daarnevens nog 11 maal eerste. Nog voor het seizoen ten einde is, gaat hij over naar de lndé's en weet er nog 5 maal eerste over de meet te komen. 1950 werd begrijpelijkerwijze een flauw jaar, een Jaar van soldaatje spelen, Hij won toch nog 3 koersen en eveneens het legerkampioenschsp. Hier had hij het nochtans verre van gemakkelijk en zijn ergste tegenstrevers waren Raf Glorleux en Boudewijn Devos. Toch won hij betrekkelijk vlot ln de sprint. Die sprint is altijd zijn sterkste wapen geweest. Het was ook een beetje als spurter dat hij aangeduid werd ln de Ronde van Frankrijk. Hoewel hij als klimmer tegenviel behaalde hij toch zijn rltzege. Hij is ten andere niet van het rondetype, wel dat van de renner die gemaakt lijkt voor de klassieke koersen. Meer snelheid dan brute macht, meer gebakken kunststeen dan onver woestbaar graniet. Maar toch moet gezegd dat hij aan de start der ronde verschenen is totaal uit forme en over zijn hoogtepunt van het jaar heen. Want de talentvolle renner die Derijcke Is, met zijn klasse en zijn kunde, moet, eens dat hij er zich op voorbereiden wil, toch in staat zijn een degelijke Ronde van Frankrijk te rijden. Een topvlieger zal hij er ln echter nooit worden. Hij wil zich echter ter jarent toeleggen op de klassieke koer sen. Als hij dit doet met heel zijn hart en zijn ziel, kan hij zonder twijfel een onzer beste vertegenwoordigers worden. JODEC. I renners hun kansen niet naar be horen hebben kunnen verdedigen. Een bepaald deel van de omloop lag effenaf slecht en heeft dan ook talrijke slachtoffers geëist. Maar wij vernamen dat tegen toekomend jaar een gans nieuw wegdek zal worden aangebracht. In die om standigheden zal Rumbeke toeko mend jaar opnieuw een schone koers krijgen. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 16. 17. 18. 19. 20. 22. 23. 25. 26. 29. ALGEM. KLASSEMENT NA DE 18e PROEF Vandevoorde Albert 167 Cleenewerck Arthur 137 Geryl Maurice 118 Noyelle André 112 Taecke Karei 111 Denijs Daniel 84 Gryson André 75 Ryckewaert Pierre 69 Philips Jozef 61 Demeulenaere Frans 48 Vandecasteele Odiel 47 Van Bossel Cyriei 45 Denijs Henri 44 Jacob Willy 31 Kerckhove Norbert 31 Deschacht Gerard 29 Hosten Roger 27 Devoghel Gerard 25 Deknock Georges 24 Vuylsteke Michel 23 Luchie Michel 23 Verbeke Roger, Geluv., 21 Dhondt Marcel 20 Messeyne Roger 20 Domeulenare André 18 Ilouvenaeghel Marcel 16 Proot Urbain 16 Van Mol August 16 Verbeke Roger, Wervik, 15 19 PROEF VAN 'T KRITERIUM VAN WESTVLAANDEREN Zondag krijgen we dus de voor laatste etappe. De eerste prijs is reeds in vaste handen, maar voor de andere moeten de lakens nog uitgedeeld worden. De strijd zal te Wervik dus hevig zijn en aange naam om volgen. Spijtig echter dat de mannen van «Vlug en Vrij» cp zelfde dag twee concurrerende koersen krijgen in Westvlaanderen. Dat zal zeker het aantal deelnemers beïnvloeden, wat echter niet zal beletten dat het 30 a 35-tal renners dat er verwacht wordt, niet voor een schone strijd zal zorgen. Want wij weten bij on dervinding' dat een groot getal ver trekkers geen waarborg is voor een schone koers. Technische gegevens Afstand; 100 Km. goede baan. Prijzenbedrag: 5.000 fr. en pre- miën. Inschrijving vanaf 13 uur ter herberg De Roon Hoed Moen- straat. Aanzet te 14.30 u. aan zelfde lokaal. Aankomst in de Molenstraat ter herberg' Au Fau bourg Prijsdeling ter herberg A la Gare du Tram bij Peeters. Beroepsrenners NIEUWERKERKEN: 1. Ramon 2. Rijckaert; 3. Buyl: 4- Cl&« g.: Serln: 6. Wouters L.; 7. Van Star EISDEN: 1. Olllvier Valeer; 2,1 cock Roger; 3. Evens; 4. De Muli 5. Couvreur: 6. Van Brabant G. ZWEVEGEM: 1 .Wambeke Bu 2. Desmet Roger; 3. Remu»; 4, F nlère; 5. Hermie; 6. Oreel; 7, Jon heere; 8. Casier, Onafhankelijken BEVER: 1. Vermeersch André (J vljze); 2. René Remy; 3. Jo# ti ters; 4. Lossle; 6. Delobelle; 8,1 Loo; 7. Bodson. RENORY-ANGLEÜR: 1. Vermeer André; 2. Vlayen; 3. Desmet 0111* 4. Voncken; 5. Op 't Einde; 6. Bo: 7. Berden. Liefhebbers KUURNE: 1. Van Holsbeke Ju 2. Vandecasteele O.; 3. Desmet E, Nullens; 5. Denys Henrl: 6. Kerck ve; 7. Demuynck; 8. Deschacht, ARDOOIE: 1. Vlctoor Lucien: Deketelaere; 3. Dhondt; 4. Demey 5. Defour: 6. Van Vljckt; 7, Hf 8. Kerckaert. MIDDELKERKE: 1. Van Bossel 2. Noyelle André; 3. Decocker; 4. rijeke: 5. Vanclooster R.; 6. Holsbeke J.; 7. Verbeke R.; 8.1 cke Karei. Nieuwelingen ARDOOIE: 1. Sabbe H.: 2. Mc man; 3. Deblauwe; 4. Maddens; Defraeye. LEND EI,EDE: 1. Lapeire Roger: Decommere; 3. Vandeweghe; 4. smet; 5. Vandewalle. KOMEN: 1. Bekaert; 2. Dep»: ,3. Deprez; 4. Debrouwere; 5. GM KORTE MARK 1. Jacques; 2, He se; 3. Verleye; 4. Verhueghe; S. i clercq. KOMEN1. Bekaert: 2. Depoort 3. Vanoverberghe; 4. Techel; S. H vaux. WERVIK: 1. Indervuyst; 2. neste; 3. Duran; 4. Pype; 5, EverM IZEGEM: 1. Moens Walter: 2.1 schrijver: 3. Desmet; 4. 5. Van Aerde. BERICHT AAN DE KOERSINRICHTEKS Vanwege veel koersinrichttfl krijgen wij vraag tot het aan kondigen van koersen i»' renners niet aangesloten bl)'! B.W.B. Wij herhalen wat vroeger reeds schreven, nl, dj1 in onderling akkoord met t! B.W.B. we geen dergelijk' aankondigingen plaatsen. Hi ts dus nutteloos nog aan dringen. op postclieckrekening Nr 41f der Drukkerij Sansen, Poperü en ons blad zal U wekelijks eind 't jaar per post tehuis' steld worde... X SPORTMANNEN OF WAT? In de rit der Ronde van België, gaande naar RemOuchamps, tvaarin de grote slag werd geleverd en waarin Maurits Neyt de leiders plaats veroverde, werd de sterke Pervijzenaar Dré Vermeersch uitge schakeld. En op welke mortier? Dré had zijn vierde plaats te verdedigen, doch hij wilde meer en zou een gooi doen naar de leidersplaats. Hij misrekende zich echter lelijk, want de onkans reed hem op het wiel, daar hij niet min dan 4 maal moest al stappen om een nieuwe tube te leggen. Het ergste kwam echter toen hij geen reservetube meer had en hij door een sportbe stuurder van een ander merk een tube werd geweigerd. Dit tcerd zijn ondergang en Dré mocht het terug afstappen naar Veurne-Ambacht. Wij weten niet of die sportbe stuurder ooit zal beseffen welk een drama hij door zijn onsportieve daad in het hart van de Pervij ze naar heeft verwekt. Maar wel we ten wij dut die sportbestuurder wel veel met sport kan bezig zijn, maar zekerlijk verre van een sportman is Want echte sport wekt tot echte en gemeende goede gevoelens op. HET VEL VAN DE BEER De meeste dagbladen schreven duidelijk dat schier met een on omstootbare zekerheid Impanis de Ronde van Duitsland aan het win nen was, dit daags na de rit waar in hij de gele trui veroverde. Eens te meer bleek men de rondeman Impanis, met zijn gaven en vooral met zijn gebreken, overschat te hebben. Want inmiddels ontnam De Santi hem de leidersplaats in de eerste tijdrit en in pleats van de verwachte weerwraak in de twee de, zakt onze landgenoot -nog ver der af cn moest hij zich met dc tiende plaats tevreden stellen. Hij wordt zelfs in de klassering door de Zwitser Schaer voorbijgestreefd. Hiermede is eens te meer bewe zen dat Impanis. als ronderenncr van formaat, heeft uitgediend. Hij mist vooral de twee gaven die elke rondeman moet hebben wil hij tot de hoogste sporten geraken: wils kracht en strijdlust Ev dat zijn iuist twee eigenschappen die moei lijk kunnen bijgeleerd worden. LEEGGEREDEN Een der grootste kenmerken van onze renners, die er ten dage bij velen vingerdik opligt, is ongetwij feld de moeheid. Zoals onze voet ballers op het einde van een lang seizoen naar rust snakken, ziet men hetzelfde verschijnsel zich voordoen, vooral bij onze jonge renners. En wij bedoelen hierbij hoofdzakelijk onze liefhebbers. Als men bedenkt dat de meesten reeds vanaf de eer ste week van Maart in de bres staan en tot op heden wekelijk twee tot driemaal een koers hebben betwist, zal dat wel helemaal niet verwon deren. Men moet dan ook niet ver schieten als men de een of andere goede, liefhebber hoort zeggen dat het helemaal niet meer gaat en dat hij daarbij een wezen trekt ivaarop staat te lezen dat hij zijn rijioiel beu is. Wij zouden namen kunnen noemen, maar doen dit niet omdat bedoelde renners er misschien op een of andere manier schade door zouden lijden. Maar wij kennen er die over een tiental dagen het rij wiel aan de haak zullen hangen, tot... ze er opnieuw goesting en trek zullen naar hebben. RENNERSSCHAARSTE IN HET ZUIDEN VAN ONZE GOUW Het zal opvallen dat onze Zon en Maandugkoersen hier in de streek zo bitter weinig liefhebbers aan het vertrek zullen krijgen. Er zijn hiervoor verscheidene verkla rende redenen. Eerstens zijn er heel wat min actieve liefhebbers dan verleden jaarVooral de mannen van de a oude garden zijn dit jaar niet meer in het strijdperk geko men. Inmiddels hebben reeds een heel deel renners sedert het seizoen- begin ontwapend. Wij citeren: Gas ton Vandamme, Gerard Buseyne, Gust Van Mol, Gerard Vandevijve- re, Luchie Michel, Broucke Marcel, Louwijck Philippe, Maes Urbain, Bonnecandclle Antoine, Philips Jo- zelf. Jozef Van Couillie, Geldof Ro land, e.a., allen om de een of an dere redenAnderen trokken vroe ger reeds het soldatenpak aan: Jonck.heere Emmanuel, Maur. Quar- tier, Devoghel Gerard, Gillebert Mi chel. Rebfy Jaak. Met 1 Oogst zijn er nog enkelen hun eenheid gaan vervoegen; Hosten Roger, Denijs Daniël, Ilouvenueghel Marcel Al deze jongens waren wij gewoon in onze liefhebberskoersen te zien op treden en moeten wij nu missen. En bidten dit twintigtal zijn er ons voorzeker nog enkelen ontsnapt. Daarbij komt nog dat wij hier in het gewest nog geen enkele over gang mochten boeken van nieuwe lingen. Om al deze redenen lijden onze koersen ten dage een beetle aan bloedarmoede en waar er in de provincie iedere Zondag minstens drie of vier wedstrijden worden be twist. mogen de inrichters zich reeds meer dan tevreden achten al zij 20 tot 25 renners Ween krijgen. Nog een geluk dat deze jongens iedere maal een gevecht ov lev ev en dood leveren en toch nog voor een schone brokke sport zorgen WIE GAAT NAAR VARE3E? De eerste maal en wel 07113 Oogst trekken er een veertiental renners naartoe om er een proef wedstrijd te betwisten. Van deze veertien tel len wij 3 Westvlamingen: Rik De nijs. Dré Noyelle en Cyriel Van Bossel. Op geen enkele van deze drie kandidaten kan en zal er gevit worden. Ook voor de andere elf schijnt de keuze eerder gelukkig te zijn. En toch moeten wij liet spij tig vinden dat andere renners niet eens hun kans hebben gekregen om te tonen dat zij ook waardig zijn om er naartoe te trekken en te to nen dat zij gebeurlijk in aan merking kunnen komen. Wij den ken md ar aan Thuur Cleenewerck, Odiel Vandecasteele en Albert Van devoorde. Thuur is een volgroeid renner met veel kwaliteiten, die ze kerlijk de kilometers aan kan. Van decasteele moet voor het ogenblik onder de beste renners van ons korps gerekend, en Vandevoorde kan op een prachtig seizoen en een zeer gevuld palmarès terugblikken. Selectieiuerk is echter steeds moei lijk, dat is iets waar tvij volledig mede akkoord gaan. Maar daar het ran Brussel uit geschiedt, gebeurt lit meestal met een groenen bril. JOS. DEFEYTER MEENT HET EÜN3TIG MET VARE3E De ote revelatie van het seizoen bij de beroepsrenners is ongetwij feld de. rappe Jos Defeyter. Nie. mand zal daarover discussiëren. Niet alleen heeft hij reeds een schoon aantal zegepralen op zijn actief, maar de wijze waarop hij ze bijeen reed en spurtte heeft werkelijk in druk gelaten. Daarom ook dat hij aangeduid werd om met tivaalf an deren de voorbereidende proef te Varèse te gaan betwisten Dat onze gebrilde Defeyter het iverkelijk ernstig meent met deze selectie, bleek eens te meer toen hij Zondagmorgen aan het vertrek verscheen van de 270 km lange Poperinge - Vaux-sous-Chèvremont. Hij won ten andere de koers voor de sterke Maurits Blomme. Hier mede hebben beide bewezen dat zij ook een koers over die afstand de baas kunnen Dit is het echter niet. wat wij wensen te onderlijnen, wel dat zij beiden aan het vertrek zijn verschenen om hunne forme te scherpen en zich voor te bereiden. Dat hebben wij veel liever gezien dan liet feit dat Ollivier te Eisden een kriterium over 100 km won. terwijl. Ant.honis ook uitblonk door zijn afwezigheid Of zij dan nog zoveel gelegenheid zullen hebben koersen over een afstand van 270 km te betwisten, vragen wij ons af. Of zijn zij misschien reeds zo zeker van hun plaats? In elk geval wij zijn overtuigd dat de schone prestatie van Defey ter en van Blomme in Poveringe- Vaux-s -Chèvremont, wel een beetle gewicht in de weegschaal zal heb ben geworpen voor hun mogelijke aanduiding. Met jongens die het ernstig menen icomt men immers ook het verst NIET TE HOOG OPLOPEN a.U.b. Sedert Jos. Scliils bij de onafhan kelijken enkele snel op elkaar vol gende successen heeft geboekt en nu hij in de Ronde van België drie ritoverwinningen heeft be haald, spuivcn de meeste dagbla den ganse c/olven van lof uit over deze veelbelovende knaap. Een dag blad ging zelf zo ver van hem te betitelen als de mooiste belofte der laatste tien jaar. Andere dag bladen wijden ieaeren dag een hal ve kolom aan hem en schijnen een beetje te vergeten dat er nog an dere goede jongeren in aantocht zijn. Dat schijnt nu zowat voor de meeste bladen een gewoonte te zijn geworden van de grootste loftrom pet de steken over de Limburgers, de Antwerpenaars en de Braban ders. De Vlamingen schijnen zoivat naar de tweede plaats te zijn ver schoven Zo heel tragisch willen wij dit echter niet opnemen maar wij hopen toch dat men t" Brussel niet zou gaan vergeten dat Gilbert Desmet vóór Jos. Scliils is geëin digd en dat Boud Devos niet al leen kampioen van België is, maar ook reeds een schitterend seizoen medemaakte; dat beiden bij het seizoenbegin eveneens nog liefheb ber waren: dat Gilbert Desmet nog maar 19 jaar geworden is en dat hij ov een zeer merkwaardig getal zegepralen kan bogen zowel bii de nieuwelingen als bij de liefhebbers en onafhankelijken. Wij nemen aan dat Jos. Scliils rapper is en daar aan te danken heeft dat hij een vaar zegepralen meer heeft, be haald, maar om hem nu reeds de titel van de meestbelovende jon gere der laatste 10 jaar toe te ken nen. dat vinden ivi'j al te voortva rend Ver van de zon is echter ver van het licht. Dat hepben wij als Wesi- vlamingen reeds maar al te dik wijls moeten ervaren. B. W. B., WAAR GAAN WIJ NAAR TOE? Er werd bij het aeizoenbeain heel I wat gepalaberd en geschreven over 1 de bescherming van de klassieke koersen en de koersen van stad tot stad. Er werd. als wij ons niet be driegen. bepaald dat, daags vóór en daags na deze koersen, in zelfde provincie geen andere koers zou be twist Wdraen. Voorts werden de be roepsrenners verdeeld in twee ka- tegorieën waarvan de eerste ver plicht was aan de zogezegde klas sieke koersen deel te nemen. Zondag laatst werd Popèringe— Vaux-s -Chèvremont verreden. De inrichters die het aangedurfd had den een koers van stad tot stad in te richten, die 50.000 fr prijzen en premiën uitgeschreven hadden, wer- den werkelijk voor hun inspanning niet beloond. 27 Renners is toch al te weinig voor dergelijk rijkbegif- tigdc wedstrijd. Wij zullen nu niet liaan vitten op het feit dat dergelijke koers meer in het begin van het seizoen past, dan in de maand Augustus. Wel willen wij er op wijzen dat deze koers krachtdadig werd gesteund door de officiële instanties, vermits er... daags voordien een koers werd toegelaten te Veurne en daags na dien een te leper Of dat nu geen toppunt is? Inmiddels is het re sultaat zo geioeest dat de inrichters denkelijk er niet meer zullen aan herbeginnen. En dan zou de B.W.B. mordikus willen beweren dat zij dé kermiskoersen wil toeren en de koer sen van stad tot slad steunen Wij noemen het in elk geval een zeer eigenaardige manier. En als wij ons niet bedriegen zal er dit jaar van de klassieker Brus sel-Moorslede ook niets in huis ko men ook omdat die koers al te veel beschermd wordt. DE SANTI: VAN KNECHT TOT BAAS Het is niet de eerste maal dat wij ondervinden dat Italië heel wat meer dan vier of vijf goede renners heejt. Zeker, de Italianen hebben het steeds bij een afgodendienst ge houden van enkele renners, die lot campionnissimi werden uitgeroepen en de hoogste sporten der eer en der fortuin hebben beklommen. Doch maar al te dikivijls werd ver geten dat dit meestal gebeurde op da rug en ten laste van een deel mindere renners, die voor hun kneehtendienst wel vet betaald wer den, maar die door het systeem zelf de vleugels werden geknakt en nooit konden uitgroeien tot wat zij wer kelijk waard waren. Aan deze periode schijnt een be gin van kentering te zijn gekomen. Petrucci en Sold'ani. tivee der klas- rijkste jongeren, hebben geweigerd onder het commando van Coppi, Bartali of Magni te staanZij aaan hun eigen gang,, en zullen er ko men. De Santi, die jaren lang wa terdrager van dc groten is ge weest is zijn vleugelen in het bui tenland gaan uitspreiden en nu hij van knecht baas is geworden heelt hij meteen zijn werkelijke waarde kunnen betonenMet een overwin- ninn als de Ronde van Duitsland op zijn actief zullen zijn acties in Italië heel wat zijn gestegen. Want vergeten wij niet dat de Italiaanse onklopbare campionnissimi dit jaar nog geen enkele ronde op hun ac tief hebben geschreven En nu se- lecticheer Binda het voor de keuze van de kandidaten voor het wereld kampioenschap ook over een andere boeg schijnt te willen gooien, kan De Santi er misschien een plaatsje veroverd hebben. En het lijdt, geen twijfel dat ziin voorbeeld op de an dere knechten zeer aanstekelijk zal werken. BELGEN MINDER DAN VERWACHT IN DE RONDE VAN DUITSLAND Het rondebegin was voor onze nationale vertegenwoordigers wer kelijk zeer schitterend. Want bene vens enkele ritoverwinningen, had Impanis nog de leidersplaats ver overd, flink geflankeerd door Hen- drickx, Peeters, Gyselinck en Decor- te. Hij kon die ronde niet meer ver liezen, dat stond vast uls een vaal bove-r water. Toen kwam de eerste tijdrit en meteen ook dc Italiaan De Santi en de Zwitser Schaer roet in het eten gooien. Ome landgeno ten kregen er een flink Ier' treinlopen en de leiderstrui i<" derde van schouders. Zeer e"' tcerd dit niet opgenomen,10 wachtte het geschikte ogenbtt enzenz. Er kwam niets vaiK' de tweede tijdrit verlwogie i> liaan zijn voorsprong en kW* Zwitser Schaer zich voor landgenoot plaatsen. De sfri- zouden niet meer veranderen. Niettegenstaande zijn 3' bracht Impanis toch een ontrft lingHij mist nog steeds harf; en wilskracht. Peeters einii0< cn won een drietal ritten, ff Gyselinck. overwinnaar van -f den jaar. 6" is geworden Doe? ste was in het begin der ronde onkansrijk, maar eindigde sterk. Hendrickx kon meer 0', S" plaats en ook van Brem fi corte werd meer verwacht. PP van rekening kan Ward Pegtefl op de beste prestatie terui0"' HENDRICKX EN IMPANl' NIET OP HET APPEL IN J OMLOOP VAN HET WEST* V Ij Men zal zich herinneren io' panis en Hendrickx schier trek aan de Ronde van VuVP, geweigerd toerden door hun f_ bestuurder dhr Ludovlc W L In laatste instantie kwam «He terecht toen beiden verzekerde, reet uit dc ronde aan ds stad de Omloop die daags daa'd gon te zullen verschijnt*- Omloop is begonnen en ome genoten waren niet ter pfadfs. nog, zij hadden nog geen tw, ken van leven gegeven, nog te'' noch telegram. Men begrijpt de woede MP Ludovlc tóen hij zag dat a)j trouw op deze manier verscw gewerden'ifaHl Hii was werkelijk vioedW verklaarde openbaar dat ook de inrichters schaar ding zouden eisen. Onze u ten zouden soms nog in parket kunnen komen te middels vragen wij ons at '"f ke ernst sommige rellnfi handtekening zetten of M* woord geven Ook ddannj»^ Ieren ernstig m eerlijk te m

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 8