Omloop van liet Westen schitterend ingezet O. Vanthuyne - Decroix Wereldgebeurtenissen SCHOON ZETrLWERK Dré Declerck hernieuwde zijn zege van vorig jaar bij de profs te leper Miel Vanderveken spurte het rapst bij de beroepsrenners te Veurne NIEUWE UITVINDING VOOR TABAKPLANTERS Rik Van Steenbergen toch paraat voor Varèse Ook Brlek Schotte en Degraevelyn op hun best VOOR BRANDHOUTHANDELAARS Constructions Mécanlques Waastenstraat, 52 Bevolking van de wereld SCHUIF FETE DE LA TERRE Dodelijk verkeersongeluk te Oostende KOMEN Laatste reis van de trein van Paus Pius IX Duitse katholieken STAKING BIJ DE HOUTVERWERKENDE BEDRIJVEN VAN MENEN EN OMGEVING GEËINDIGD De Kinder verlamming HET MIRAKELBEELD VAN 0. L VROUW VAN BARMHARTIGHEID TE IZENBERGE WERD HERSTELD IN 'T KORT WERELDNIEUWS De oorlog In Korea Rusland stelt VIjfmogendhedenpact voor De Iraanse Pefroleumkwestie Talrijke ontvluchtingen uit communistische landen De deportaties in Hongarije '«HET WEKELIJKS NIEUWS Zaferdftg 11 Au?. 1951'. Bladz. 9. Nieuw werktuig om tabakbladeren te draden. Kunnende werken met de hand of met motor.Jongelingen kunnen er op werken en zonder geweld. Tot 50 koorden per uur en schoon werk. Betoog alle Zondagen van Augustus, van 10 tot 12 uur bij Heer Maes Adrien, landbouwer, Houtemstraat 144, Komen. Ook kunt U inlichtingen bekomen bij wie er al een bezitten Heer Dejonghe Achiel, Beselaresteenweg 31, Zonnebeke, en bij Heer Samain Arthur, Kasteelstraat 18, Komen. Dré Declerck schijnt zijn zinnen gezet te hebben op de koers van leper. Dit jaar veroverde hij er de palm, en verleden jaar werd hij er kampioen van Westvlaanderen. Op de foto zien wij hem nadat hij er verleden jaar uit de handen van Heer Burgemeester Vander Ghote de kampioenstrui had ontvangen. Neen, het was bepaald geen ker- nüsweder als de 44 Ingeschrevenen t» leper de baan opgingen. De ene vlaag volgde de andere op en het m misschien wel daarom dat de grote ronden niets anders werden dan een steekspel. Nochtans wist Omer Mommerency weg te geraken en tot 2 minuten voorsprong te ne men. De groep reageerde met eens en Uet het aan de wind en de regen over de vluchter te kortwieken, wat dan ook nog voor de eerst» der 10 kleine ronden gebeurde. Tijdens de vierde kleine ronde en gezelschap van Nolf, Bylle n Van Dijcke. Nolf en De- lieten zich daarop uitzak- Lilden Depoorter aan de haal elschi aTVf poorter ken, doch de twee anderen, die het gezelschap kregen van Berten Ra mon, deden naarstig voort. Van Dijcke leed echter bandbreuk en daar Ramon al te gevaarlijk bleek, werd de Jacht georganiseerd. Alles kTOm weer samen en ln de voor laatste ronde viel de beslissing. Ctatie! Vermeersch, Dré Declerck, Luclan Deman en Witte Vander Meerschaut geraakten voorop en Moven uit het zicht. De laatste ki lometers werden echter fataal voor Vermeersch en Vander Meerschaut, zodat ten slotte Dré Declerck geen moeite had om zijn enige gezel in de spurt te slaan. In de groep kre gen wij nog een spurtje van belang tussen enkele zeer rappe spurters bazen. Dit werd ten slotte een scho ne apotheose voor deze koers, die werkelijk kon begeesteren en waar van het slechte weder de enige schaduwzijde was. Doch daaraan konden de inrichters niets verhel pen. DE UITSLAG 1. ANDRE DECLERCK, de 165 km. in 4 u. 35 2. Lucien Deman, op 1 lengte; 3. Octaaf Meyvaert, op 20"; 4. Odlel Vander Meerschaut; 5. Emlel Vanderveken; 6. Albert Ra mon; 7. André Pieters; 8. Gabriel Lameire; 9. Robert Nolf; 10. Ju- llen Plovle; 11. André Maelbrancke; 12. Maurice Minne; 13. Gentiel Ver meersch; 14. Leon Dhaeneklnt; 15. Julien Van Dycke; 16. Willem La- baere (gevallen); 17. Florent Ron- delé; 18. Gabriel Sleuw; 19. Geor ges Desplenter; 20. Roger Derous; 21. gelijk: Albert Decin en Maurice Joye; 23. Achiel Schepens. De mannen van Veurne Sportlf '«regen 41 renners aam de stark van hun schone koers. Dat ls een schoon getal als men bedenkt dat Veurne pi t einde van het land gelegen is eo dat de beroepsremnerskoersen in de provincie deze maand legio zijn. Dank zij Haf Jonckh Georges leere wges Desplenter en kregen wij een vlie- nlettegenstaande gende start en niettegenstaande er steeds aan meer dan 40 per uur werd gereden namen deze beide be stendig voorsprong. Een minuut Jouden zij echter nooit krijgen en &&n km. 50 diende alles te herdoen. Het begon toen te regenen, doch dit schrikte Omer Mommerency niet af, lie er op zijn eentje vandoor ging. Twee ronden voor het einde kwam eohter alles samen en waar er door de plassende regens reeds heel wat fermere de aftocht hadden gebla zen. bleven nog enkel een 20 man ln koers. Gentle! Vermeersch waag de nog enkele pogingen doch tever geefs. Met 18 man ging het naar de eindmeet on het was de rappe Van derveken die zich netjes sterker toonde dan zijn maats. Deze schone eindspurt was een waardig slot voor een prachtige koers. DE UITSLAG 1. EMIEL VANDERVEKEN. de 169 km. in 4 u. 14'; 2. André Pieters; 3. Staf Salembler; 4. Jullen Plovle; 5. André Maelbranoke; 6. Robert Nolf: 7. Jullen Van Dijcke; 8. Remé Oreel; 9. Valeer Vandewalle; 10. Ro ger Derous; 11. Ern. Allemeersch; 12. Raf Jonckheere; 13. André Byl le; 14. Luc. Deman; 15. Maurits Minne; 16. Omer Mommerency; 17. Gentiel Vermeersch; 18. Jan Pau wels; 19. gelijk; Norbert Callens en Sieuw Gabriel, op 8 min. Het ziet «r naar uit dat Rik de JSatte indruk die is bijgebleven door het verstek maken van Impanis en Marcel Hendriekx, heeft willen Wegwissen. In elk geval heeft de Meehelenaar en ook onze andere landgenoten reeds een grote indruk gelaten. Het spreekt vanzelf dat zo- Wel in het buiten- als in het bin- henland aller ogen op onze twee Wereldkampioenen, Schotte en Van Steenbergen, gericht staan. Binnen enkele weken wordt de nieuwe titel betwist en iedereen wil weten hoe het met beider forme staat. Waar verteld werd dat Rik hele maal uit die haak was, dat hij geen 'oet meekon, enz., blijkt dit alle maal maar larie en apekool geweest je zijn. Want Zondag laatst gaf hij m het kriterium van Saint Meeën alle Europese groten duchtig van het leer om daags daarop in de Om loop van het westen onmiddellijk schitterend, werk te verrichten. Die eerste rit was echter niet Jwaar aan schone gebeurtenissen. Hoewel er een flinke vaart werd ingehouden, kreeg men bulten een 50 km. lange ontsnapping van onze landgenoot Kwik Van Kerckhoven, hlets te zien. Enkel de laatste 25 kilometer waren werkelijk span nend. Eerstens omdat Rik Van Steenbergen toen de gelegenheid vond plat te rijden en tweedens om dat enkele mannen waren ontsnapt. Terwijl het kind der streek de Bre toen Ruffet de eerste over de eind meet kwam, spurtte Rik in een mi nimum van tijd bij, ging op en over het peloton dat zich voor de spurt gereedmaakte en won met ettelij ke lengten voorsprong. Dat was meesterlijk werk en tevens de ge ruststelling dat de forme er was. Ook Brlek Schotte toonde zich langs zijn beste zijde want ook hij wist rond km. 100 na bandbreuk met opvallend gemak terug bij te Peddelen. Al onze landgenoten eindigden in de hoofdgroep. Zo rustig als de eerste rit was ge weest, zo spannend werd de tweede. Er werd voortdurend gevochten en gestreden maar niettegenstaande alles twee tot driemaal uiteen ge rafeld werd, wist toch alles weer -amen te lopen. Er waren nog 50 am. af te leggen als plots de goed bekende jongere Varnajo aan de naai ging. Hij kon geen beter gezel eenWaicht'in dan Rik Van Steenber- m hoogsteigen persoon aan wiens wiel zich Delahaye en Cle- rambosq hadden vastgezogen. Dit viertal dreef zijn voorsprong be stendig op, maar eens dat zij wer kelijk buiten schot waren, weiger den Varnajo en Delahaye plots nog een voet kop te doen. Rik, die voel de dat hij die gele trui in zijn be reik had, Uet zich echter niet pra men, bleef voortdurend aan de kop en wierp bij het binnenkomen van Caen zijn drie gezellen los. Hij wist voldoende voorsprong te nemen om met enkele seconden de leiderstrui te veroveren. In de grote groep eindigden op Marcel Buyze na, al onze landgeno ten, van wie vooral Pol Degraeve lyn een zeer schone wedstrijd heeft gereden. Jammer dat hij weerhou den werd door het feit dat hij even als Van Steenbergen en Delahaye voor Mercier reed, zodat hij zich niet in de achtervolging mocht wer pen. UITSLAGEN 1" Rit: Rennes-Cherbourg: 1. Ruf fet, de 230 km. in 6 u. 01' 21"; 2. Prouzet; 3. Deledda; 4. Audaire; 5. Van Steenbergen, in 6 u. 02' 02"; 6. Butteux en een peloton van 48 man waaronder de Belgen: Schotte, De graevelyn, Dubuisson, Geus, Buyze en Van Kerckhoven. 2" Rit: Cherbourg-Caen: 1. Van Steenbelgen Rik, de 192 km. in 4 u. 54' 55"; 2. Varnajo; 3. Clerambosq; 4. Delahaye; 5. Desbats, in 4 u. 55' 03"; 6. Pezulli; 7. Chupin; 8. Moi- neau; 9. Gilles; 10. gelijk: een pelo ton van 57 man, met Schotte, De graevelyn, Van Kerckhoven, Du buisson en Geus. 3° Rit: Caen-Le Mans: 1. Gillès Georges, de 222 km. in 6 u. 15' 16"; 2. Laurent: 3. Van Steenbergen Rik; 4. Butteux; 5. Audaire; 7. Van Kerckhoven; 8. Geus; 9. Gelijk; Briek Schotte, Degraevelyn en M. Buyze; 66. Dubuisson. Alg. rangschikking na de 3° Rit: 1. Van Steenbergen Rik 17-12-14 2. Ruffet André 17-12-22 3. Prouzet 4. Delahaye 5. Varnajo 17-12-47 6. Audaire 17-12-56 7. Gelijk: Van Kerckhoven, Degraevelyn, Sohotte 17-13-02 35, Geus. 54. Dubuisson 65. Buyze M, O Nieuw werktuig om brandhout te maken voor het aansteken.Het werk gebeurt in een behandeling door een arbeider. Van de bul in de zak. Van 3 tot 400 kg. per uur. Geheel gebouwd in gesoudeerd staal. Nodige machtvan 4 tot 8 paardekracht. KUNNENDE IN WERKING ZIEN ALLE DAGEN. Verdere inlichtingen en prijs op aanvraag: H. R. leper 4447. De wereldorganisatie voor de volksgezondheid te Genève meldt, dat de bevolking van de wereld ge durende de laatste vijftig Jaar met 825.700.000 inwoners is toegenomen. In 1901 bedroeg de bevolking 1 mil liard 551.700.000 zielen en in 1949 ruim 2.377.400.000 zielen. Van de 52 landen, waar de volkstelling heeft plaats gehad, boekt enkel Ierland een vermindering van het aantal inwoners. De grootste toeneming van de bevolking werd in India en Pakistan waargenomen. In deze beide landen is de bevolking van 282.500,000 in 1900 tot 420.500.000 in 1949 gestegen. Het aantal in woners in Rusland is van 126 tot 200 miilioen gestegen. Italië is het land van Europa, waar de bevol king het meest is toegenomen, nl. van 33.400.000 tot 46. miilioen; die van Engeland ls van 37.900.000 tot 50.400.000 gestegen. Argentinië, waar het zielenaantal van 4.800.000 tot 16.800.000, zegge met 251 t.h. toe nam, is wel het land dat het hoog ste stljgingscijfer heeft bereikt. na lezing, ons blad ln de handen van eén v-lend of gebuur die het nog niet heeft. II bewijst er ons een dienst mee. Dank. MARQUE: ATOMIQUE te Godewaersvelde (Fr.) op 26 Augustus e.k. Iedereen verlangt naar dit feest en hard wordt er gestuurd en ge werkt om er iets schoons van te maken. De ingezette praalwagens zullen elke maand van het jaar voorstel len. Winnezele zal de «jacht» (Sep tember) uitbeelden; Boeschepe: de Drie Koningen Gaspar, Melchlor en Balthasar (Januari) Calicanes ver toont de Hommelpap, enz. De rei dansen worden intussen ijverig aangeleerd te Belle, St Janscappel en Godewaersvelde. Men houde ongetwijfeld die dag Op de wijk Opex deed zich Zon dagavond een dodelijk verkeerson geval voor. Op de Kongolaan, ter hoogte van het militair Hospitaal, werd de motorijder Vanruyskens- velde Jozef, 23 jaar, wonende te Bredene, gegrepen door de autocar bestuurd door Serruys Marcel uit Wervlk. De motorijder werd op slag ge dood. P. C. R. 7871.85. (2898) De prachtig versierde, uit drie wagens bestaande speciale trein van Paus Pius IX heeft Woensdag waarschijnlijk zijn laatste tocht volbracht. De 93-jarige wagens, waarvan er een een pausentroon bevat, werden afzonderlijk van het museum van Rome een halve mijl verder gebracht naar het Palazzo Braschi. De wagons werden in 1858 te Parijs gebouwd. In de statistieken, verschenen ln het Kirchliches Handbuch wordt de periode van 1944 tot 1951 be sproken, Hieruit blijkt dat slechts 2 der Duitse katholieken, gedu rende het nazibewind hun geloof verloren. In 1949 waren er in Duitsland 25.059.473 katholieken in 9.114 pa rochies. Er zijn 26.426 priesters. Sinds 1924 is de Duitse katholie ke bevolking van 9 toegenomen. Een weing meer dan 1/3 der Duit sers zijn katholieken, doch in West-Duitsland bereikt dit cijfer de helft. Het aantal priesters ver minderde met 10 Gedurende het nazi-bewind ken den de geestelijke roepingen noch tans een zekere bloei, Het werk werd Maandag 5 Oogst hervat. Nadat de werklieden in de hout verwerkende bedrijven van het Me- nense reeds de negende stakings- week waren ingegaan, werd tussen de Syndikaten en de Patroons een volledig akkoord bereikt, en had de werkhervatting op Maandag 6 Aug. plaats. Het akkoord bepaalt: Voor de ge schoolde en hulparbeider: integrale toepassing van de in het N.P.C. voor de houtverwerkende bedrijven afgesloten overeenkomst. Het loon van de gespecialiseerde arbeider wordt vastgesteld op het rekenkun dig gemiddelde tussen dit van de geschoolde en de hulparbeider. Voor de snijders wordt de klassiflcatie in elke onderneming, op het ogenblik van de uitbreking van het geschil, behouden. Het loon van de vlecht- sters wordt vastgesteld op 75 van het loon van de gespecialiseerde arbeider. Hierbij wordt 10 voor stukwerk gevoegd. Elke betwisting wordt aan een technisch komiteit, samengesteld uit werkgevers- en werknemers afgevaardigden, voorgelegd. Deze overeenkomst heeft uitwerking van 1 April 1951 af. Gevallen te Gembloers en in Saarland. Te Gembloers werd een geval van kinderverlamming vastgesteld, nl. bij een meisje van 20 jaar oud. In Saarland anderzijds blijkt een ernstige golf van de kinderverlam ming te zijn uitgebroken en moest men van overheidswege drastische maatregelen treffen, In de laatste weken werden nl. honderd gevallen vastgesteld waarvan er 5 met dode lijk gevolg. Tengevolge hiervan werden de bioscopen en balzalen gesloten, kermissen mogen niet meer gehouden worden en personen van min dan 18 jaar mogen slechts de restauratiehuizen betreden voor het gebruiken van maaltijden. Door de Luxemburgse Regering werd hiervoor ook bevolen de grens met Saai-land te sluiten en tevens werd verbod opgelegd in de Moesel te gaan zwemmen. In afspraak met de Hogere Gees telijke Overheden werd het «mi rakelbeeld» nagezien en hersteld. Gaat vooraf een uittreksel uit een artikel van de hand van Kan. Duclos verschenen ln «ROND DE HEERD», jaar 1874, blz. 298.: «Van oude en immemoriale tij den, schreef Pastoor Reijphins in 1657, stond er een klein kalkstenen foeeldeken van de Heilige Moeder Gods, in de kerke van Isenberghe, dat onder de titel van MOEDER VAN BERMHERTIGHEID vereerd wierd, in een tabernakeltje gekapt in een der pilaren, ten Oosten van de parochiekerke, en veel menschen wierden op een wondere wijze dooi de voorsprake van Maria geholpen. Ten jare 1654 deed Heer en de Meester Joos Reijphins, die dan als Pastor van Isenberghe stond en Deken van de Kerstenheid van Veurne was, het CAPPELEKE bou wen. Men ziet het op de vaantjes (in Rond de Heerdstaat de tekening). De Heer en de Meester Reijphins droeg' er met groote plechtigheid het wonderdadig beeld naartoe, binst de loop van hetzelf de jaar 1654. Zoals verzekerd werd door Z. E. H. Deroulez, en Z. E. H. Nijs, vroeger pastoor en kapelaan in Izenberge, die zulks hoorden uit de volksmond, zoude het mirakelbeeld ten tijde der Franse Omwenteling onteerd en beschadigd geworden zijn door de Franse krijgslieden. Zo werd o.m. het hoofd van hefc Kindje. Jezus afgeslagen en zou later op min ge lukkige wijze door een kapelaan alhier bijgewerkt zijn. Met kunde en voorzichtigheid en eerbied, werd deze dagen een nieuw hoofd aan het Kindje geschonken, en het serpent aan de voet van het beeld opgeknapt; verder sporen van vroeger schilderen (gedeeltelijk was het beeld geschilderd en gedeelte lijk verguld) weggenomen. En ein delijk het zachte steen van het beeld door een lichte laag salikaat verstevigd. D i t herstellingswerk werd uitgevoerd door de gunstig gekende beeldhouwer Michel Poppe uit Brugge. Besprekingen te Kaesong voorlopig stilgelegd. meer De besprekingen t het bereiken van een in Korea, werden i gezet Einde vorige week was men in het slop geraakt wat betreft het vaststellen van de bufferzone. De communisten eisten die langs de 38" breedtegraad, de U.N.O.-afge- vaardlgden, naar verluidt, ergens tussen de Jaloe en de huidige frontlijn; in het huidige geval, wordt voorgehouden, betekent de 38° breedtegraad niet meer dan de evenaar, militair gesproken. De communisten heetten de U.N.O.- eisen «onbillijk en onredelijk» en elk bleef op eigen standpunt. Intussen schreef Robert Allen ln de New-York Postdat President Truman ©en nieuwe winterveldtooht wil vermijden die veel mensenle vens en dollars kosten zou en dat, zo de onderhandelingen mochten mislukken, weieens de atoomwapens zouden kunnen worden Ingezet. An derzijds dreigden de communisten met nieuwe zware, alles wegvagen de aanvallen. Zaterdag jl. werd dan de neutrale zone van Kaesong geschonden door een compagnie gewapende commu nisten, welke optrokken op een 100- tal meter van het gebouw waar de onderhandelingen gevoerd werden. Generaal Ridgway tekende heftig protest aan tegen deze schending der neutrale zone en verklaarde alle verdere onderhandelingen te schorsen tot een bevredigende uit leg werd verstrekt en de Verzeke ring gegeven, dat dergelijke schen ding zich niet meer zou voordoen. Als antwoord maakten die com munisten bekend dat de aanwe zigheid van de betrokken Chinese gewapende soldaten in het gebied van Kaesong slechts was te wijten, en zou voordoen, De U.N.O.-onderhandelaars trok ken hunnerzijds naar Tokio om sche overheden ln Noord-Korea ia- ten kennen dat de gegeven uitleg en verzekering geen voldoening ge ven konden en eiste meer waarbor gen alvorens de besprekingen te kunnen hervatten. In zijn scherpe nota trok de Generaal de gegerven uitleg in twijfel. Een nieuwe over treding, betoogde hij, zou de ondier- handelingen doén beëindigen. Men meende te weten dat de communisten de geëiste waarl geven zouden opdat de bespre! gen Woensdag zouden kunnen her vat worden, maar 38 uur na de bekendmaking van de nota van Generaal Ridgway kwam nog geen communistisch antwoord toe, zodat hei-aanknoping der onderhandelin gen dan ook tot dan toe uitbleven. De U.N.O.-onderhandelaars wa ren terug in een vooruitgeschoven plaats om de besprekingen te Kae song te hernemen, van zodra het Communistisch antwoord binnen was, maar Woensdagavond wachtte men er nog tevergeefs op. Over de betekenis van deze ge beurtenissen. en wat ervan ver wacht wordt, wordt verder ultge- wijd in het artikel van onze mede werker Westerlinck Op het front zelf werden geen grootscheepse operaties uitgevoerd. De U.N.O.-troepen wisten hier en daar hun linies te verbeteren en een paar heuvels te bezetten, wijl hun luchtmacht steeds sterk be drijvig bleef. Rrm* BoucKaert VounrolLahem OoVLlr. til« OwlyKwll» Bij boodschap van President van Rusland, Heer Svjemik, aan President der U.S.A. Truman. Maandag heeft de Russische re gering een oproep gericht tot Presi dent Truman om het sluiten van een «Pact der Vijf Mogendheden voor de versteviging van de vrede te bevorderen. Dit voorstel, vervat in een bood schap van Nikolai Sjvernik, voor zitter van het Presidium van de Opperste Sovjet (d.w.z. President van Rusland), is door de Russische zaakgelastigde te Washington aan Dean Acheson overhandigd, aan wie werd verzocht deze boodschap onmiddellijk aan President Truman te willen overhandigen. Verder sloot Sjvernik bij de brief een wijdlopige «vredesresolutie in, die door het Presidium van de Sov jet-Unie goedgekeurd was. Het Vijfmogendbedenverdrag, al dus Sjvernik, zou ten doel hebben de bewapening der wereldmogend- hedien te beperken en «atoomwar pens te verbieden». President Truman, na ln het be zit te zijn gesteld van de boodschap, heeft die onmiddellijk doen publi ceren. Op het Staatsdepartement te Washington wordt de boodschap van de Hr Sjvernik beschouwd als een nieuwe zet in de Russische pro- pagandaveldtocht en als een ant woord op een boodschap ten bate van de Vrede een paar maanden geleden goedgekeurd door het U.S.A.-Congres. Ook te Londen en Parijs werd de nieuwe stap der Sovjets koel onthaald en wijst men erop dat ln die boodschap zelfs geen namen worden vernoemd van de mogend heden welke dienen betrokken bij het pact. Onderhandelingen ingezet te Teheran. Uit de opnieuw gewisselde nota's tussen Londen en Teheran bleek dat thans Engeland het principe der nationalisatie der petroleum- bronnen aanvaardt, wijl Teheran bereid is te praten over de toepas- Bingsmodaliteiten. De Britse missie, onder leiding van Minister Stokes, is dan naar Iran afgereisd. Hr Harriman, reeds te Teheran weergekeerd, had er op nieuw bijeenkomsten met Pemler Mossadegh. Hr Richard Stokes, de Britse Mi nister voor Grondstoffenbevoorra- ding, had reeds een bijeenkomst 1 met de Perzische bevoegde perso- naliteiten De bijeenkomst had, naar verluidt, een vlot verloop en'); de agenda kon worden opgesteld. Een tweede bijeenkomst welke Dins- dag moest plaats hebben, werd i evenwel uitgesteld, daar vooraf nog een bijeenkomst van Perzische Re- gering en andere politieke leidèrs diende gehouden Op Woensdag werd een nieuwe I, bijeenkomst gehouden, op dewelke i enige vorderingen zouden zijn ge-;,j maakt. H Zelfs muiterij wordt hiertoe aangewend. ENGELAND. Nog de ramp met de Affray Het onderzoek van het schnorckel-apparaatdat bo vengehaald werd van de vergane duikboot Affray» zou hebben uit gewezen dat het apparaat zekere feilen vertoonde. Diensvolgens werd bevolen dat de schnorckel-appa raten aangebracht op de andere Britse duikboten, allq zullen wor den vervangen door nieuwe buizen. HONGARIJE. Kerk afgebro ken. Te Boedapest zal de kerk Regnum Larianumworden af gebroken, officieel om de verbre ding van de nabijgelegen straat mo gelijk te maken Vermoedelijk zal evenwel de vrijkomende ruimte ge bezigd worden voor het oprichten van een reusachtig standbeeld van Stalin, ENGELAND. Op reis naar Yougo-Slavië. De Hr Ernest Da- vies, Britse onderstaatssecretaris, is met vrouw en dochter voor 3 we ken op verlof gegaan naar Yougo- Slavië. ENGELAND. Eerte atoombom klaar. Volgens de Daily Tele graph» heeft Gr-Brittannie thans ook zijn eerste atoombom en zal deze bij proefneming tot explosie worden gebracht in een Australi sche woestijn NEDERLAND. Spionnage? Uit Den Haag werd vernomen dat aldaar een kapitein van de Neder landse luchtmacht zelfmoord heeft gepleegd wijl anderzijds twee offi cieren van zelfde wapen werden aangehouden Men weigerde te ver klaren of dit alles verband hield met spionnage. V. S VAN AMERIKA. Uit Mi litaire Schooi venvezen. Negen tig leerlingen van de militaire school van «West Pont» werden wegge stuurd om reden van knoeierij bij de examens, of bij het aanvaarden hierbij van hulp door derden. Vol gens een hooggeplaatst persoon is de buitenmatige beoefening van sport in de Amerikaanse scholen schuld hieraan, daar de sportbe- oefenende studenten te veel tijd moeten verspelen aan het trainen en aldus hun studies verwaarlozen, wat hen dan noopt andere midde len te gebruiken om door de exa mens te geraken. POLEN. Politiek proces. Meerdere Poolse officieren, meestal militairen die tijdens de jongste oorlog voor Polen streden samen met df Britse troepen en daarna naar Pole- terugkeerden, verschij nen thans te Warschau voor de rechtbank. Is eveneens beschuldigd Vladislav Gromulko, gewezen alge meen secretaris van dè Poolse com munistische partij en gewezen vice- Zie vervolg hiernevens De ontvluchtingen uit landen ge legen achter het IJzeren Gordijn zijn dezer dagen bijzonder talrijk geweest en alle middelen, zelfs mui terij. werden hiertoe aangewend. Zo ontstond aan boord van een Poolse mijnenveger opstand. Ell van de 30 matrozen sloten de offi cieren in hun kajuiten op en poog den het bevel over het schip over te nemen, dit wijl de boot vóór de Zweedse kust vaarde. Het schip kwam in een Zweedse haven te recht, waar 11 der opvarenden ver zochten te mogen blijven als po litieke vluchtelingen, wat hen toe gestaan werd. De mijnenveger vaar de daarna terug naar commu- nistischgebied. Op het vliegveld Bullofta, bij Malmö, Zuid-Zweden, landde ook een vliegtuig met aan boord vier Poolse vluchtelingen, die om asyl verzochten in Zweden. Het vlieg tuig was door hen zelf vervaardigd uit allerlei verscheidene vliegtuig onderdelen. Zij hadden een gevecht moeten leveren met wachten om te kunnen vertrekken, hun toestel werd beschoten en zat bij de lan ding vol kogelgaten. Vier Yougo-Slavische studenten en een onderwijzeres waren het ook beu geworden in eigen land en vluchtten naar Italië Zullen bij de U.N.O. Door de U.S.A.-Staatssecretaris Hr Dean Acheson werd een scherp protest geuit tegen de massale de portaties die laatst werden doorge voerd in Hongarije. Zo hield hij voor dat in twee maanden tijds niet min dan 24.000 personen uit hun woningen werden gehaald en weg gevoerd Vele onder hen zijn be jaarde lieden. Voor een groot aan tal dier ongelukkigen zal de maat regel door de Hongaarse Regering getroffen de langzame dood bete kenen. Hr Acheson besloot met te verklaren dat de U.S.A. te gepaste tijde bij de U.N.O. zal protesteren tegen de onmenselijke voorwaarden onder dewelke deportaties in Hon garije zijn gebeurd Langs de Hongaarse radio en de Hongaarse bladen werden thans de premier, beschuldigd van «Titoïs- me». Zoals het steeds gebeurt in dergelijke gevallen achter het IJze ren Gordijn, bekenden allen, op één na, de hen ten laste gelegde feiten. JERUZALEM. Brand Het U.N.O.-ziekenhuis te Jeruzalem, ge legen in de Arabische zone, geraak te in brand. Daar de Arabieren wei gerden. de Joodse brandweer toe te laten brandde het gebouw bijna volledig uit Ware de brandweer mogen tussenkomen, dan zou het bijna niets zijn geweest. Er worden geen slachtoffers gemeld. TSJECHO-SLO W AKI JE. Twee Priesters terechtgesteld. De ter- dood ver oordeeldén van het geding van 2 Juli jl., waaronder de Pries ters EE HH. Drbola en Parsul. wer den Vrijdag 3 Augugstus jl. terecht gesteld. ROEMENIE. 80-Jarige Bisschop aangehouden. Door Vatikaanstad werd bevestigd dat de 80-jarige Mgr Pakja, bisschop van Temesvar (of Timisoara) aangehouden werd en naar een arbeidskamp overge bracht. Een Oost-Duitse matroos sprórig |i overboord van de Oost-Duitse trei- Ier Stalingraden wist zwem- mend de Zweedse kust te bereiken, I dit, toen het schip vaarde ter hoog- te van Helsinfors. Twee anderen J poogden het hem na, te doen maar werden terug opgepikt. De matroos' die de kust wist te bereiken was j de 27" Inwoner van Oost-Europa die in twee weken tijds om asyl ver-f zocht tn Zweden. Te Oost-Berlijn, waar het com- munistisch jeugdfestival doorgaat, i zijn er reeójs 70.000 deelnemende V jongeren naar West-Berlijn gegaan]; om er een bezoek te brengen en j\ vergaapten er zich aan al het lék-1 kers en mooie dat er in de winkels |i te zien was, maar meer dan 1821 vergaten reeds naar de Oost-zone jij terug te keren en vroegen om in West-Berlijn te mogen blijven. !i Twee Poolse matrozen die naar Si Engeland waren gekomen om er fi' dienst te nemen op in Engeland!1 voor Polen gebouwde schepen, heb- ben er verzocht als vluchtelingen te worden aanzien. Enkele weken geleden reeds hebben 8 Poolse ma trozen van de paketboot Battory 1 heil gezocht in Engeland. De vluch- j telingen verklaarden dat het leven;' ondragelijk was geworden in eigen j' land en op de boot, worden aangeklaagd. gepleegde deportaties toegegeven, maar van slechts 3 812 personen, zogezegd allen fascisten, kapita listen en aanhangers van het Hor- thy-regime1 Onder deze personen zouden zich bevinden: 21 oud-ministers, 25 ge wezen staatssecretarissen. 190 óp- perofficieren, 1.012 hoge officieren van het leger, 274 hoge officieren van de politie, 99 rijkswachters, 812 hoge ambtenaren van het Horthy- regime, 176 industriëlen, 157 ban kiers, 391 handelaars, 292 grote grondbezitters. 274 directeurs van kapitalistische bedrijven. Hierbij ko men dan nog de gezinsleden vans al deze personen, wier aantal dooi de autoriteiten niet wordt aange geven. INDONESIË COMMUNISTISCHE TERRORISTEN PLEGEN OVERVALLEN Indonesië heeft inzake openbare orde er weinig bij gewonnen onaf hankelijk te zijn en anarchie heerst!, er nog in vele gewesten. f Te Djakarta, de hoofdstad zelf,,, hebben communistische terroristen,- nu eén politiebureau en een militai re post overvallen. Zij waren gewa pend met machinegeweren en dra ger van een rode band waarop de. «Vredesduif» van Picasso afgebeeld) was. Er werd verwoed gevochten) van de Zondag tot de Maandagmor- gen. Er zouden een 30-tal doden' zijn te betreuren, vele gewonden en 30 terroristen werden gevangen ge nomen. i Op Malakka anderzijds, op Brits gebied, hebben communisti sche terroristen ook een plantage, aangevallen en hebben er 14 hulp- politieagenten en een arbeider ge dood Bij eien daaropvolgende raz zia werden 3 der terroristen neer geschoten..

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 9