Op bezoek in de zuiverings- en ontijzeringsstations te St Andries en Cabour Onze Week-end Reportage V V Uitstekend en drinkbaar water spuit uit alle kraantjes van Adinkerke tot Nieuwpoort EEN BROK GESCHIEDENIS MODERNE WATER WINNING EN WATERZUIVERING PRODUCTIE EN VERBRUIK - - - 5 «HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 18 Aug. 1951. Bladz. 12. iii^ww>tfT^-^iir>j*lr^w~ttTAV'r'»r"MVi|yrf*iri,~' v*"r if*i W fin^i w f>i*~ VivuVir p—i v y y yVit-W"~~ w ifm—«vn<v>i—>viifq tast zorat voor éh i i; HEER JOZEF SPILLIAERT Algemeen Bestuurder. WATER VOOR HET LEGER De Belgische legerleiding stond tijdens de oorlog '1914-1918 voor het zware probleem der drinkwatervoor ziening aan de troepen die op de kleine vrijgebleven driehoek achter de Ijzer stand hielden. De basis van deze driehoek leunde aan tegen de Noordzee Aardkundigen, die nauwkeurig op de hoogte waren van de bodemge steldheid langs het kustgebied, wis ten dat er zich op geringe diepte een rijke watervoorraad bevond, die opgehouden wordt in een natuur lijke vergaarbak, welke gevormd is door een ondoordringbare kleilaag. Deze kleilaag bevindt zich op onge veer 30 m. diepte en is niets anders dan de steeds dieper liggende voort zetting van hetgeen in geologische termen genoemd wordt de Ieperse kleilaag. Boven deze laag bevindt zich het gemakkelijk doordringbare zand van de duinen, zodat het wa ter bij regenval op natuurlijke wijze gefiltreerd wordt door het zand en door de kleilaag belet wordt dieper door te dringen. Natuurlijk dringt ook het zout water van de zee tot hier door, doch hier speelt het princiep van het soortgelijk gewicht der vloeistoffen een grote rol. Zoutwater is zwaar der dan zoetwater, zijn soortgelijk gewicht is 1.0268, zodanig dat in rusttoestand het zoutwater zich steeds onder het zoetwater zal be vinden wanneer beide samen zijn in een zelfde vergaarbak Zonder ling genoeg vermengelt zoutwater zich niet met zoetwater. In de duinen treft men veel kom vormige laagten aan, die men «pan nen» noemt, het is precies op deze plaatsen dat op geringe diepte der gelijke voorraden zoetwater te vin den zijn Op het uitgestrekt gebied van Cabour, naar de naam van zijn ge wezen eigenaar, te Adinkerke-Veld, kon de Belgische legerleiding aldus op gemakkelijke manier aan drink water geraken voor de troepen. Met de middelen waarover men toen beschikte werd dit drinkwater in bezinkingsbakken gepompt en van daar, na filtrering, naar de voor naamste punten van het front ge leid. Gans de installatie was eerder primitief te noemen, toch slaagde erin aan de behoeften van het leger te voldoen. De capaciteit reikte niet hoger dan 250 kubiek meter per dag. Deze ravitailleringscentra, achter het front verspreid, zouden na de oorlog nog gedurende enkele jaren op deze wijze van drinkwater voor zien worden, ditmaal ten geriteve van de burgerbevolking van Adin- kerke en De Panne, DE INTERCOMMUNALE In het kustgebied, waar men eco nomisch gezien op het toerisme is aangewezen, dacht men er na de oorlog '14-'18 aan, een degelijk sys teem van waterwinning uit te bou wen. Men wist dat de bodem in de duinen een zo rijke als gemakkelijk ontginbare voorraad van deze ge wone en toch onmisbare grondstof bezat. Met het doel deze rijkdom te ontginnen, werd op 24 December 1925 een intercommunale gesticht tussen de gemeenten Adinkerke, De Panne, Nieuwpoort, Oostduinkerke en Veurne. Dhr d'Arripe, toenmalig burge meester te De Panne, was voorzit ter van de Raad van Beheer; dhr O. Verraes, burgemeester te Veurne, was ondervoorzitter en leden wa ren: dhr Van Iseghem, burgemees ter te Nieuwpoort; dhr Vanden- berghe, burgemeester te Adinkerke en dhr Brassinne, burgemeester te Oostduinkerke. Als Algemeen Be stuurder werd aangesteld, dhr Da niël de Haene en als Bestuurder der Werken dhr Pieter Dutordoir. Dank zij de tussenkomst van dhr Daniël de Haene, Koninklijk Hoog Commissaris voor de Kust, werd de oude legerinstallatie van Cabour overgedragen aan de Intercommu nale. CABOUR GEMODERNISEERD Het waterwinningsstelsel van Ca bour diende eerst gemoderniseerd te worden om hygiënisch betrouw baar water te hebben en tevens een regelmatige verdeling te verzekeren zonder onderbrekingen. Ingenieur E. Mennes uit Antwerpen verleende bij deze inspanningen zijn mede werking. Het princiep van de open luchtsproeiers voor de ontijzering van het water en dat van de auto matisch geregelde filterdruk is tot op heden, ook in de zeer moderne installatie van St Andries, behou den geworden, zoals het te Cabour door ingenieur Mennes voor de modernisering van de oude water leiding werd gebezigd. ST ANDRIES Het werk der Intercommunale werd door de kustbewoners met geestdrift begroet. Te De Panne, op de wijk Moeder Lambic, was reeds een watertoren gebouwd vanwaar het drinkwater verder verdeeld werd over het net van stalen bui zen. Het grote sukses dreigde echter de onderneming nadelig te ./orden, vooral in tijdstippen van droogte. Roofbouw is immers bij dergelijke gevallen van waterwinning gevaar lijk vermits bij te grote uitputting van de voorraad het gevaar dreigt dat ook het zoutwater naar boven komt en dus de smaak van het wa ter fataal bederft. Om op alle mo gelijkheden voorbereid te zijn en ook het hoofd te kunnen bieden aan uitbreiding, hetgeen zich reeds liet aanvoelen in de kuststreek, werd in 1933 besloten een nieuwe waterwinning met zuiveringsstation aan te leggen in de doornpanne van St Andries, waar een zorgvul dig bodemonderzoek de aanwezig heid van een rijke voorraad had aangewezen. De ontginbare opper vlakte bedroeg hier niet minder dan 13 Ha. Toen de zaken zo ver stonden trad ook Koksijde in 1934 tot de Intercommunale toe. OORLOGSROOFBOUW Plannen en berekeningen waren klaar en de uitvoering van de wer ken zou aangevat worden, toen de oorlog in 1940 een rem kwam zet ten op deze uitbreiding. De ont ginning van St Andries zou tot betere tijden moeten wachten. Gans het waterstelsel werd zelfs bedreigd met een ramp toen de Duitsers tijdens de bezettingsjaren de installaties van Cabour op eigen manier exploiteerden. Van omzich tig en systematisch werken was er geen spraak meer en er werd een voudigweg aan roofbouw gedaan, bij zoverre dat tegen het einde van de oorlog Cabour met verzouting bedreigd werd en deze kwaal zich reeds merkelijk deed voelen. Hun nood aan zoetwater die ze hadden, was zó groot geweest, dat vele maanden naeen én doorheen Zomer en Winter, Cabour te zwaar belast werd en uiteindelijk de uit putting nabij was. Tot overmaat van ramp werd bij de bevrijding de trotse watertoren van Moeder Lambic het slachtoffer van het oorlogsgeweld. Toen de Duitsers begin September 1944 de plaats moesten ruimen aan de kust, stonden hun zware batterijen reeds klaar om dit kunstwerk te vernie len. Het eerste schot van het ver dragend geschut trof de toren mid den in de kuip en sloeg er als het ware een wig in. Het ganse beton nen kunstwerk was opengereten en in één gulp stortte met volle geweld de 600 m3 waterinhoud in de mulle zandgrond. Zo eindigde de oorlog voor het moeizaam opgebouwde werk der Intercommunale van Veurne-Am- bacht met een ware ramp en moe deloze vooruitzichten. HEROPBOUW Maar... de oorlog voorbij, toog de Intercommunale terug aan het werk. Gelukkig voor haar stonden de toeristische behoeften aan de kust onmiddellijk na de oorlog op een laag peil, want Cabour kon slechts gedeeltelijk de dienst ver zekeren. Bij gebrek aan watertoren werden de leidingen rechtstreeks door de pompen van Cabour van water voorzien. Intussen werden plannen gemaakt voor een nieuwe toren, op de plaats waar de oude gestaan had en toog men ook aan het werk te St Andries. Het toerisme kondigde zich aan in grote vormen en alles wees er op dat de behoeften aan drinkbaar water enorme uitbrei ding zouden nemen in het gebied der Intercommunale. II. FILTERPUTTEN De waterwinning der Intercom munale heeft tot op heden het oude princiep der hevelleiding bewaard zoals dit vroeger reeds toegepast werd. Het gaat erom het zoetwater te trekken uit een laag zand van ongeveer dertig meter dikte, die rust op een ondoordringbare klei laag Dit zand is verzadigd van water, in de onderste laag is het zoutwater, terwijl de bovenste laag zoetwater bevat. Wij wezen reeds op het verschil in soortgelijk ge wicht van beide soorten water. Dit brengt mee dat er geen gevaar is van vermenging zolang men het evenwicht niet te brutaal verstoort en men niet te diep in de onderlaag doordringt. Van gewelddadig opzui gen van zoetwater kan er dus geen spraak zijn. Om een voorzichtige en regelma tige opzuiging van het water te hebben wordt het water uit de grond overgetapt volgens het een voudig natuurkundig princiep van de hevel (siphon). De hevel is een toestel om een vloeistof uit een hoger gelegen vat in een lager gelegen over te schen- Zicht in het pompstation. Links de verticale kleinere motoren die de pompen aandrijven waarmede het water van de zuigput naar de ont ij zeringsbakken gevoerd wordt. Rechts twee der drie zware motoren die hét water uit de reinwaterput opzuigen en het met druk op de persleiding naar de distributiecentra voeren. Toen de Intercommunale Waterleidingsmaatschappij van Veurne-Ambacht op Zondag 30 April 1950 het zilveren jubileum vierde van haar stichting werd er tijdens een der toe spraken aan herinnerd dat vroeger de toeristen aan onze mooie kust wel zon en zee hadden doch weinig of geen drinkbaar water. En nochtans gaan watervoorziening en comfort samen. Lees maar een aankondiging over een huis dat te koop of te huur is, de eigenaar zal niet nalaten met nadruk te vermelden dat overal in huis lopend water aanwezig is, indien het werkelijk zo is. Ook een hotelier die zijn gasten kamers aanbiedt met lopend water, zal zeker de voorkeur krijgen vanwege de toeristen. Tegenwoordig zijn wij dit soort comfort vanzelfsprekend en normaal gaan vinden, en wij zouden het al gauw vergeten dat het eens anders was. Langs de kust bestaat er tegen woordig geen watergebrek. Wie er een woning bouwt hoeft zich geen zorgen te maken over de drinkwatervoorziening, hij hoeft alleen maar om aansluitii>_, te verzoeken aan de Inter communale en in een minimum van tijd heeft hij het water-comfort bij de hand. Over het ontstaan en de werking van deze waterverdeling maakten wij ten gerieve van onze lezers onderstaande reportage. Wij vonden in de Algemene Bestuurder der inter- -ommunale, dhr Jozef Spilliaert, een bereidwillige gids die ons rondleidde in het bedrijf en ons over de werking ervan de nodige uitleg verschafte. Aan de rustige doornpanne van St Andries, tussen Oostduinkerke en Koksijde begon de tocht. Het is er een mooie brok stille natuur waar men alleen af en toe het schriet-schriet hoort van de Julikevers. Wij bezochten pomp-, ontijzering en filtreerstatio1 om een bezoek te brengen aan de watertoren van Moeder Lambic te De Panne en onze tocht te eindigen te midden van Adinkerke-Veld op het uitgestrekt domein dat de naam draagt van Cabour. Chronologisch begon de geschiedenis der waterwinning van de kust te Cabour en moe ten wij eerst enkele bladzijden der geschiedenis omkeren die ons terugbrengen tot de oorlog 1914-1918. ken. Hij bestaat uit een omgebogen buis waarvan de beide stukken on gelijk van lengte zijn. Nadat de he vel geheel met vloeistof gevuld is, wordt het korte been geplaatst in het vat, waaruit men de vloeistof wil óverschenken. De vloeistof zal zich dan in de richting van het korte been naar het lange bewe gen. Zolang er zich in de hevel geen lucht bevindt die de vloeistof onderbreekt, zal deze gestadig door lopen. Het komt er zelfs niet op aan dat de bocht die de hevel maakt merkelijk hoger gelegen is. DE FILTERPUT, DE «ZIEL» DER WATERWINNING Deze schets (doorsnede in opstand) laat, met de aangebrachte cijfers, toe een trouw beeld te vormen der waterwinning. Een deksel in gietijzer (1) sluit de in stampbe- ton (6) uitgevoerde afsluitkamer, deivelke een zuigbuis (2) bevat die. luchtledig gemaakt, als siphon van van onderaan het water naar de grote hevelleiding (10) aanbrengt. Op die grote hevelleiding (10) zijn alle andere filterputten aangesloten (3) Is de kraan op de zuigbuis gemonteerd die de put kan afslui ten om hem b.v. te laten rusten. Wanneer dit dient toegepast wordt langs een kraan (4) lucht in de zuigbuis gelaten om het water te laten zakken. Een peilbuis (5), gelijklopend met de zuigbuis, laat toe de waterstand in de filterput na te gaan. Rond de grote sta len beschermband (11ligt een laag rijnzand (7) van meter die dienst doet als filter. Onderaan die stalen beschermband zit een (8) grote ringel (verbindingsmof) opge schroefd (9) de uitnesmbare filter (koperen ziel overtrokken met ver tind koperen gaas) aan vastgehecht is. In die cylindervormige filter ziivelt uit het rijnzand het ivater dat zo door de zuigleiding (2) ge wonnen wordt en waarvan (langs 5) steeds de productie kan afgemeten worden. Bij de practische toepassing van dit princiep brengt men op de he velleiding een zijvertakking aan langs waar het mogelijk is bij mid del van een zuigpomp de lucht uit de leiding te verwijderen. Deze be werking volstaat om het water uit de hoger gelegen bron aan te trek ken en het te verplichten zich via de hevel naar het lager gelegen punt te begeven. Op de terreinen van St Andries en Cabour werden putten aange legd die in het hevelstelsel het kor te en lager gelegen been van de hevel vormen. Deze putten noemt men filterputten. Om deze aan te leggen worden ringen van 50 cm. doorsnede in de grond gewerkt op dezelfde wijze als men gewone boorputten aanlegt. Het zand dat zich in deze putten bevindt, die tot 8 meter diepte gaan, wordt verwijderd. Men plaatst vervolgens een filterbuis van 20 cm. doorsnede te midden van de ring- buis en men vult de vrijgebleven ruimte op met keien en rijnzand. De filterbuis bestaat uit metaalgaz in vertind koper. Deze kunstmatige beschermingslaag rond de filter wordt aangebracht om te beletten dat het drijfzand van de duinen samen met het water in de filter zou binnendringen. Wanneer de filterput dan afge werkt is, wordt het bovenste uitein de van de put van een betonnen afsluitkamer voorzien. Midden in de filterbuis wordt vervolgens een sta len zuigbuis aangebracht die aan gesloten is op de algemene hevellei ding. Iedere filter is eveneens voor zien van een controlebuis waar men bij middel van peiling de hoogtestand van het water kan op nemen. Vermelden wij nog dat een sluitkraan de mogelijkheid biedt naar willekeur iedere put aan te sluiten of uit te schakelen. Het winningsstation van St An dries heeft voor het ogenblik 23 dergelijke filtreerputten, die ieder 40 meter van elkaar verwijderd liggen. De installaties van Cabour, die zoals reeds gemeld van oudere datum zijn, hebben 60 filterputten. DE VERZAMELPUT De hevelleiding die het water af neemt van de verschillende filter putten, leidt de watervoorraad naar een dieper gelegen verzamelput: zuigput genoemd. Het water dat hier toekomt biedt het grote voordeel dat het feitelijk bac teriologisch zuiver is vermits het langs natuurlijke weg via een dikke zandlaag een eerste filtrering on derging. Van zout is er practisch ook geen sprake vermits men bij het aanbrengen der filterputten er zorg voor droeg niet te diep in de grond door te dringen en men de putten die tekenen van uitputting vertonen tijdig kan afsluiten. Om een regelmatige aanvoer te verzekeren is op de hevelleiding een zuigpomp aangebracht die automatisch aanslaat wanneer er zich lucht in de leiding bevindt. Het water dat hier aangebracht wordt bevat echter een zeker ge halte aan ijzer, dat nu precies op gezondheidsgebied geen nadelen biedt, doch waarvan het uitzicht onaangenaam is en, na stilstand, roestkleurig voordoet. Vandaar dat vele jaren voordien, wanneer men in de villa's 's morgens de kranen opendeed, het water er roestkleu rig uitzag. ONTIJZERING Practisch moet de Intercommu nale er dus alleen voor zorgen dat het verzamelde water ontdaan wordt van het ijzer dat er in opge lost is. Het is de verdienste van de Ant werpse ingenieur dhr Mennes, die in 1933 betreffende het waterpro bleem een studiereis deed naar En geland, het ontijzeringsprocédé van de Intercommunale op een deugde lijke wijze te hebben ingericht. Ter zake geldt als princiep dat ijzer wanneer het in aanraking komt met zuurstof, een verandering ondergaat die men oxydatie noemt. Hierdoor wordt het opgeloste ijzer terug vast, weze het dan ook onder vorm van zeer kleine bruine deel tjes. Wanneer men het water daar na dan door een filter doet, blijven de geoxydeerde ijzerdeeltjes vanzelf achter. Om deze ontijzering te bekomen wordt het water langs sproeiers waaiervormig in de lucht verstoven. De ontelbare druppeltjes komen er in aanraking met de zuurstof, die in de lucht voldoende aanwezig is, en het oxydatieproces voltrekt zich automatisch. Na aldus behandeld te zijn valt 'het water neer in vier grote vergaarbakken. Boven elke vergaarbak wordt aldus 25 m3 per uur ontijzerd, zodat dit een geza menlijke productie betekent van 100 m3 per uur. De bodem van deze vergaarbak ken is bedekt met speciale silex keien van verschillende maten. De onderste laag bestaat uit keien van 20/25 mm., geleidelijk vermindert de doormeter van deze keien over 10/15, 5/10, 4/5, 3/4, 2/3 tot de bo venste laag waarvan de doormeter slechts 1 tot 2 mm. bedraagt. Deze fijne silex wordt in de oven be reid in de steengroeven van Sint Michel-bij-Luik. Het spreekt van zelf dat deze vergaarbakken, waar het water door filtrering van zijn laatste ver ontreinigingen ontdaan wordt, tij dig moeten gereinigd worden. Hier aan wordt grote zorg besteed. Bij ons bezoek aan St-Andries hadden wij het genoegen zo een kuispartijtje mee te maken. Met de moderne uitrusting waarover men daar beschikt, nam dit slechts een paar minuten in beslag. Eerst werd het overtollige water afgelaten, het werd langs een speciale leiding naar een verzamelpunt gebracht in open lucht, vanwaar het langs grachten terug zijn weg kan vinden naar de grondlaag. Vervolgens werd langs onder lucht in deze silex-laag geblazen, zodat al het vastgezette ijzerstof naar boven gewerkt werd en ver volgens door fris opborrelend wa ter weggespoeld werd. De bovenste fijne silex wordt, na verzadiging van ijzer, vervangen. NAAR HET NET Het zuiver gefiltreerde en van ijzer ontdane water vertrekt zo van de grote fllterbakken naar de rein waterkelder; het is gereed om naar het verdelingsnet te vertrekken. Naar willekeur kan het water dadelijk naar de huis leidingen gestuwd worden ofwel eerst naar de watertoren gebracht worden, vanwaar het vervolgens naar de huiskraantjes vertrekt. Cabour stuwt zijn voorraad naar de watertoren van Moeder Lambic, vanwaar het water dan verder naai de huiskraantjes gaat van Adin kerke en De Panne; St-Andries stuwt rechtstreeks de andere huis leidingen in de richting Nieuw poort en ook de richting De Panne. In dezelfde leiding ontmoet het wa- De nieuwe watertoren te Moeder Lambicte De Panne. De kuip kan 7 m. water bergen met als in houd 60Óm3. Bovenstaande foto werd genomen bij de jubelviering der Intercommunale in April 195Ó. Een zeer gewichtig punt bij dit verdelingsstelsel is het vermijden van schokken in de leiding. Water is immers niet elastisch en laat zich niet samendrukken. Wanneer b.v. nu een grote afnemer op het net plots de kraan sluit langswaar over vloedig water werd afgenomen, dan kan dit in het overige gedeelte van de waterleiding een schok teweeg brengen die zelfs het springen der buizenleiding voor gevolg kan heb ben. Om dergelijke onaangenaam heden te voorkomen, werd er in de verdelingscentrale van St-Andries een schokbreker aangebracht. Het is niet anders dan een gesloten re servoir, ten dele met water gevuld, waarboven een luchtmatras aan wezig is. De drukking wordt aldus geleidelijk opgevangen en, doet er zich een schok voor in de leiding, dan zorgt de luchtmatras, door in drukking', dat de schok soepel op gevangen wordt en gedempt. Een waterverdeling' moet regelma tig werken en zonder onderbrekin gen. De Intercommunale beschikt wel over een eigen hoogspannings cabine waar een transformator van 75 KVA voor de nodige stroom zorgt doch men heeft zich voorzien op een hulpbron die bij gebrek aan electrische stroom van buitenuit, hier in de plaats kan springen. Een generator, met een Diesel-motor aangedreven die 44 PK ontwikkelt, dient als hulpbron in geval van nood. Het zuiverings- en distributie schema dat hier omschreven werd, is ongeveer hetzelfde zowel voor Cabour als voor St-Andries. Cabour is de oudste instelling en het daar gebezigde materiaal staat natuur lijk in het teken van de tijd toen Cabour tot stand kwam. Met de ondervinding die men hier opdeed is men te St-Andries aan het werk gegaan en volgens deze ondervin ding werden er natuurlijk techni sche verbeteringen aangebracht bi.i de onbouw der nieuwe installatie. Te Cabour heeft de Intercommu nale haar eigen laboratorium waar regelmatig het water ontleed wordt en waar men dus zijn samenstel ling van dichtbij kan volgen Het Ministerie van Volksgezondheid on derzoekt eveneens op regelmatige tijdstippen het geleverde water waarvan een staal genomen wordt aan om het even welke kraan van het distributienet. De resultaten van dit onderzoek hebben altijd uitgewezen dat de Intercommunale uitstekend drinkwater aan haar aangeslotenen levert. III. REGENNEERSLAG EN WATERVOORTBRENGST De productie van drinkbaar wa ter houdt natuurlijk verband met Bovenstaande kaart toont ons het net der aanvoerleidingen der Inter communale. Veel verduidelijking is er niet meer aan nodig; in de nota verklaringvindt de lezer alle verduidelijking ter van St-Andries dit van Cabour zo ongever tussen St-Idesbald en De Panne. Dit heeft voor gevolg dat het overtollige water van St- Andries dus automatisch in de wa tertoren kan gestuwd worden. Voor de rechtstreekse waterverde ling van uit St-Andries zorgen drie pompen die normaal op 5 atmosfe ren druk werken. Volgens de be hoeften van de verdeling worden 1, 2 of 3 pompen in werking gezet. Het personeel dat het waterstation bedient kan nauwkeurig controle uitoefenen op de meettoestellen die het drukverlies aanduiden. de regenval. Wanneer het regent wordt in de zandlaag een reserve van water aangelegd De regen neerslag wordt bij middel van plu viometers regelmatig opgetekend. Dit laat toe vaststellingen te doen over de mogelijke voorraden, daar bij worden ook regelmatig peilin gen gedaan in de filterputten. Het is wel merkwaardig vast te stellen hoe de regenneerslag over vloediger is te St-Andries dan te Cabour. Voor het jaar 1949 had men te Cabour een neerslag van 596,5 mm., terwijl men te St-An dries voor hetzelfde tijdstip 606 mm. aantekende. Voor het jaar 1950 was het verschil nog groter. Cabour kreeg toen 730 mm. regen terwijl St-Andries 837 mm. kreeg, wat een verschil maakt van 107 mm. Op deze wijze is het gedeeltelijk uit te leggen dat de 23 filters van St-An dries volgens de statistieken van voortbrengst meer water leveren dan de 60 filters van Cabour. Na tuurlijk moet men hierbij ook reke ning houden met het feit dat de installatie te Cabour van oudere datum is en tijdens de bezettings jaren zeer uitgeput werd Eveneens speelt de min of meer rijkere war terbodem daar ook een grote rol. ALS HET KRAANTJE OPEN STAAT Nergens kan men beter de gang van het huishoudelijk leven na gaan dan in een distributiestation van de waterdienst. Uur na uur wordt het verbruik opgetekend. Dit wordt gedaan met een dubbel doel, enerzijds om het debiet der pom pen te regelen volgens de behoef ten en anderzijds om tijdig even tueel verlies op de leidingen vast te stellen. Kenschetsend weze het verbruik van de zwaarste dag van het jaar: 21 Juli (1951) waarvan we hier detail geven: Gepompt Verbruik Peil toren van in m3 in m3 in meter 5- 6 92 40 5 6- 7 183 115 2,4 7- 8 224 241 3,7 8- 9 265 315 3,6 9-10 260 277 2,6 10-11 238 238 11-12 189 188 12-13 187 186 13-14 191 190 14-15 193 192 15-16 182 181 16-17 184 166 2,8 17-18 189 145 3,2 18-19 204 203 19-20 239 238 20-21 247 246 21-22 181 147 3,6 22-23 173 113 4,2 23-24 92 75 4,5 Een statistisch overzicht over het verbruik tijdens de drie laatste ja ren geeft het volgende resultaat: 1948 1949 1950 Adinkerke 12.241 14.132 11.093 Nieuwpoort 29.847 30.709 32.467 Veurne 62.780 72.237 68.921 De Panne Koksijde 367 646 381.883 413.935 Oostduink. Voor gans het gebied der Inter communale 1948 1949 1950 472.514 498.961 526.416 Hiervan leverde: St-Andries 272.869 373.635 389.735 Cabour 199.645 125.326 136.681 WATER EN TOERISME Het kusttoerisme oefet,i ontegen sprekelijk een grote invloed uit op het waterverbruik. Wij gever hieronder het verbuik per maand aver gans het gebied der Intercommunale voor het jaar 1950: Januari 22.490 m3 Februari 24.223 m3 Maart 29.364 m3 April 39.516 m3 Mei 36.593 m3 Juni 49.491 m3 Juli 82.329 m3 Augustus 90.690 m2 September 46.378 m3 October 40.959 m3 November 37.310 m3 December 27.073 m3 Eén nauwkeuriger barometer van het seizoenleven aan de kust kan men zich moeilijk indenken. Voor de maand Augustus lag het zwaartepunt in 1950 inzake water- bruik van 3.462 m3. waarvan De Panne, Koksijde en Oostduinkerke sam^n er 3.254 m3 voor hun reke ning namen. Nochtans is 14 Oogst in 1950 de recorddag niet geweest doch wel 22 Juli 1950 met 3.605 m3 waarvan het leeuwenaandeel, met 3.367 m3, nog eens naar de drie voornoemde bad plaatsen ging. Ieder jaar ligt trouwens het groot verbruik rond 21 Juli, want met de Nationale Feestdag heeft iedereen trek voor een reisje naar de kust. Thans in 1951 werd het record ge vestigd op 21 Juli zelf met 3.672 m3. DE GROEI DER INTERCOMMUNALE De Intercommunale is uitgegroeid tot een prachtig distributieorganis me voor de watervoorziening aan de kust. Bestendig is er een wa tervoorraad van 1400 m3 waarvan 400 m3 in de reinwaterkelder van St-Andries, eveneens 400 m3 in deze van Cabour en 600 m2 in de water toren van Moeder Lambic. De abonnenten betalen per m3 water 6 fr. en hebben aldus de waarborg steeds fris en aangenaam water in huis te hebben. Het pomp- en zuiveringsstation van St-Andries is een grote aan winst geweest voor de Intercommu nale. Het 13 ha. groot terrein van St-Andries biedt nog grote moge lijkheden voor uitbreiding door het aanleggen van nieuwe filterputtén die bet misschien mogelijk zullen maken de Intercommunale verder uit te breiden. De maatschappij kende een stel selmatige ^roei. Volgende tabel il lustreert dit voldoende: Jaar Aansluitingen Verbruik 1930 864 125.000 m3 1940 3.247 329.965 m3 1949 4.425 498.961 m3 1950 4.674 526.416 m3 Zoals bij de stichting der Inter communale, zijn het de vertegen woordigers van de betrokken ge meenten die deze maatschappij be heren. Nochtans maakt nu ook een afgevaardigde van de provincie en een afgevaardigde van het minis terie deel uit van deze raad, die als volgt samengesteld is: Voorzitter: dhr Jos. Van Hee, eerste schepen te Veurne. Ondervoorzitter: dhr Schepen Sy- moens van Nieuwpoort. Leden van de Beheerraad: dhr Senator Van Buggenhout, bur gemeester te Koksijde; dhr Bossuyt, afgevaardigde van het provinciaal bestuur; dhr Spruyt, afgevaardigde inspec teur van het ministerie; dhr Florizoone, burgemeester te Oostduinkerke dhr De Burgraeve, burgemeester te Adinkerke; dhr Lehouck, gemeenteraadslid te De Panne. Algemene bestuurder der Maat schappij is dhr Spilliaert Jozef en technisch bestuurder dhr Dutordoir. Het toerisme aan de Kust groeit met de dag en de Intercommunale heeft met deze opgang gelijke tred weten te houden. Wanneer een villegiatuurman in zijn villa of op zijn hotelkamer komt, is vaak zijn eerste gebaar met een glas naar de waterkraan gaan en het opgevangen vocht even tegen het licht houden. Het is precies of hij wil er de waarde van zijn logies mee taxeren. Er bestaat geen gevaar dat er uit de kraantjes aan ae kust een vuil, bruin sopje komt, het water is er klaar en hel der en fijn van smaak. Ook dè.t is reclame voor onze kust en een best aantrekkingsmiddel. Want de men sen houden van comfort en netheid. Daarvoor heeft de Intercommunale gezorgd en de mannen die de lei ding waarnemen, staan borg voor een zelfde werk ook in de toe komst. GEMO Zicht op de pompinstallatie (maquette) te Cabour. Vooraan rechts de pompen die het water (2) in de ontijzeringsbakken (5) sluiven; (4) geeft ons een klein beeld ener fonteinleiding die het water in die bakken wijd openspreidt. Langs andere leidingen (3) komt het ont- ijzerde water uit de bakken naar de reinwatefkelcler, buiten het ge- bouw gelegen. De luchtdrukreservoirs (6) dienen om langs onder in de keien der ontijzeringsbakken lucht in te blazen teneinde deze van de ijzerneerslag te ontdoen en aldus de filteringen te zuiveren. Der gelijke bewerking wordt om de 48 uren gedaan en duurt slecht een 10-tal minuten.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 12