Frigidaire f Het belang der cijfers DE NIEUWE VIM VERSTERKT NET VICOR IcHUWT/ De Ridder, die per dag verbruikt! Het Garnaalfeest te Oostduinkerke op aemenkel b MM i> riÉr ki HBS FR. AG KLAPPER Een product dat werkt als nooit te voren De socialisten laten niet af Nu of nooit STEVENS Gebroeders IEPER, Vanden Peereboomplaats 7 - Tel. 249 POPERINGE, leperstraat 5 - Tel. 94 1ANWIJZEND BAREMA m VERKOOPPRIJZEN Frans-Belgische Grensarbeiders- kwestie Jachtvliegtuig neergestort op het vliegveld te Koksijde Brief uit Brussel De kinder verlamming In het Saargebled MIDDELBARE BER0EPSSCH00L DER ZUSTERS VAN LIEFDE VAN MARIA Met Sint-ArnoIduscfagen. Notaris uit Maas tricht aan de haal met 4 1/2 millioen fr. Het Muzlektornooi te Kerkracje «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 18 Aug. 1931. Bladz. 2 KOOP Vraag inlichtingen bij de officiële Verdelers of vraag het bezoek van onze Vertegenwoordiger (2804) I EK VAN 18 TOT 24 AUGUSTUS f dagen korten met 20 minuten- WEERSPREUK H weder op St Bartelsdag jont wat de Herfst ons brengen zal. f ZATERDAG 18 AUGUSTUS H. Helena, Laura, Rochus, Arnold ,|'van Tiegem. bn op te 4.47 u., onder te 19.01 u. j,ï5: geboorte van de Franse treur- 31 speldlchter P. Corneille. *V84: overlijden van de Vlaamse n schilder Hugo van der Goes. .19; overlijden van de Engelse ti ontdekker van de stoomma- n chine, James Watt. ZONDAG 19 AUGUSTUS 0 14" Zondag na Pinksteren ■k. Elodie, Johannes Eludes, Julius, Ludovicus. '(in op te 4.49 u., onder te 18.59 u. 1 '52: overlijden van de Franse wijs- geer Pascal. (|66: overlijden van de Nederland se schilder Frans Hals. 'iSls geboorte van de Belgische :1 staatsman Frans Schollaert. Is opnieuw verschenen: i' Inkoopprijs, Percentage-winst en winstmarges. Rijzen per Gros, Dozijn en Eenheid, j.izoldigingen en Huren per dag, maand en jaar. 1 Onmisbaar bij elke handelaar. Prijs: 68 fr. ijWkhandel SANSEN-VANNESTE ;asthuistraat 15 - POPERINGE. Verzonden tegen storting op post- 'ecknummer 155.70; 2 fr.bij- jijegen voor verzendingskosten. MAANDAG 20 AUGUSTUS H. Bernardus Abt, Samuel, Philip, s 'Filibertus. h>n op te 4.50 u., onder te 18.57 u. i84: overlijden van de Nederland- ■i se mystieke schrijver Geert Grote, stichter van De Broe ders van Gemene I/evens 117geboorte van de bekende staatsman Kardinaal Gran- velle, aartsbisschop van Me- chelen, minister van Karei V, raadsman van Margaret» van Parma en eerste-minister van Philips II. geboorte van de Vlaamse schilder Juliaan de Vriendt. DINSDAG 21 AUGUSTUS ;j fï. Johanna-Francisca de Chantal, 'Anastasis. to op te 4.52 u., onder te 18.55 U- ,.08: overlijden van de Vlaamse vrijheidsheld Njkolaas Zan- ii nekin. li"54; overlijden van de Duitse wijs geer Friederich Schelling. *.62: geboorte van de Franse mu- i sicus Claude De Bussy. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Timotheus, Symphoriaan. [in op te 4.53 u., onder te 18.53 u. i 35: overlijden van de Vlaamse ketterse schrijfster Bloemar- 1,1 dinne. j '74: geboorte van de Duitse wijs- f geer Max Scheler. 14: overlijden van de Franse let- t terkundige Ernest Pslchari. DONDERDAG 23 AUGUSTUS H. Philip Benitus, Sidonius, Sido- .nis, Zacheus. Jpn op te 4.54 u., onder te 18.51 u. "jl8: overlijden van de Nederland- >f se letterkundige Bredero. fj|03: geboorte van de Vlaamse schilder Gustaaf Wappers. i;64: geboorte van de Griekse J- staatsman Venlzelcs. j;78: geboorte van de Vlaamse d kerkvoogd Mgr Kerkhofs, bis- q schop van Luik. ,1 VRIJDAG 24 AUGUSTUS Misdag voor de leerlooiers. V[H. Bartholomeus, Alidor. (pn op te 4.56 u., onder te 18.50 u. tl99: geboorte van de Nederlandse romanschrijver Johan Fabri- cius. i 129: overlijden van de Vlaamse dichter Karei van de Woes- jj! tijne. WEEKSPREUK i JVele mensen kennen van alles de i rijs, maar weten vair niets de aarde. 42.712 nieuwe grenskaarten Men meldt dat 42.712 nieuwe grenskaarten werden opgemaakt door de bevoegde diensten. In dit aantal zijn 11.544 vrouwelijke titu larissen begrepen. Meer dan 70 t.h. der grensarbeiders verblijven in West-Vlaanderen. Men telt 26.817 arbeiders, werkzaam in de textiel nijverheid (of 63 t.h. van net to taal); 7.854 in de metaalnijverheid (18 t.h.) en 2.866 in de bouw (7 t.h.). In 1948 telde men 54.915 grens arbeiders. Deze vermindering is dus zeer belangrijk daar ze 12.203 een heden bedraagt (22 t.h.) en volgens de statistieken is deze vermindering in de textielnijverheid het belang rijkst, of 22 t.h. Wat de toelage voor hun pensioe nen betreft vernemen we dat deze bijdrage wordt vastgesteld op 150 fr. per jaar te beginnen met het ver zekeringsjaar 1950-'51 in plaats van 360 fr. voor de mannen en 180 fr. voor de vrouwen. Nu zal de bijdra ge dus uniform worden vastgesteld. (VERVOLG) Hun balletnummers warein zeer smaakvol uitgevoerd en droegen de algemene goedkeuring der honder den aanwezigen mee, die zich moei lijk van sympathiseren onthouden konden en gretig mee over de kas seien ronddraaiden. Als waardig slot dan van dit moofe en welgeslaagde feest werden ten slotte uit de mededingende «lieftalligheden» Mieke Garnaal en haar Eredames verkozen De kroon op 't hoofd van Anna, Mieke Garnaal 1951, was tevens de kroon op 't prachtig geslaagd Oost duinkerks garnaalfeest! TUSSEN DE GARNAALPOOTJES Nevens die heerlijke kanten, en er waren er vele. kwam echter nu en dan een valse noot de harmo nie van dit feest deernis aandoen. Als al die mensen daar rond die tribune geschaard stonden en spea ker en speakerinnen al waren ze nog van het Franse I.N.R. kwikslagen in 't Frans aan 't af rammelen waren dan riep er plots een toeschouwer uit de mas sa: «en voor de Vlamingen, het zelfde Inderdaad! De vele Vlaamse verlofgangers moeten zich wel enigszins ver vreemd» gevoeld hebben op 't Oost- dutokerks garnaalfeest Oostduin kerke ligt toch in Vlaanderen... en is toch nog altijd 'n Vlaams bad plaatsje? Waarom dan, heren inrichters, «niet voor de Vlamingen, hetzelf de»? Werden niet alle voorstellingen en aankondigingen eerst en bijna uitsluitend in de Franse taal ge- d&Bii? Was die I.N.R.-man njet totaal Vrijdag 10 Augustus, omstreeks Vlaamsonkundig en heeft hij niet 15 Uur is op het vliegveld van de kortaf moeten onderbreken wan- basis te Koksijde een legervliegtuig om mede te wedijveren in 'n wed strijd door z'n eigen .emeente uit geschreven? De spontane reactie in 't publiek kwam ons best tot uiting wanneer in ons bijzijn n heer tot z'n dame zegde: «Zijn wij hier ook al volks vreemden? En toch! Oostduinkerke neme het ons niet kwalijk: we zijn er met de beste bedoeling naartoe ge gaan. Er liggen daar aan de kust be paalde plaatsjes, even schoon en natuurlijk als hun buren, maar er ontbreekt hen nog iets om zelfden luister tegemoet te gaan. Waar- scheelt hef? Niet aan ons van uit te maken. Ze moeten wat natuur- pracht betreft in niets onderdoen, maar waarom breken ze dan niet door? Waar ligt de fout? Wie durft er onder hen het ontleedmes hanteren opdat ook zij bestendig de hoogte zouden ingaan? Oostduinkerke ligt ons aan het hart. Vóór de oorlog was het de verkozen badplaats van vele Vlaam se families. De Vlamingen van de kust, hielden die soms hun avon den niet te Oostduinkerke! We laten de oplossing in beraad. Aan de weldenkende mensen van Oostduinkerke van die uit te wer ken. Maar we brengen toch gaarne, als 't moet, ons steentje bij. J. S. Piloot uit Gooik verkoold. neer hij een jong visserinnetle in een taal aansprak die het in haar eigen gemeente misschien nog nooit gehoord had? Waarom moest dat garnaalfeest uitsluitend over de Franse zender uitgezonden worden? En tot overmaat van... ramp... Hebben we die dame-speakerin van het I.N.R., zo galant in tale... niet zien weggaan van de micro wan neer ze een visserinnetje in het Frans ondervroeg... en wanneer dat Oostduinkerks meisje antwoordde... «Mogen we ook in het Vlaams spre ken?»... Stel je voor, 'n kind van de zee dat in z'n eigen gemeente aan 'n onbekende vragen moetof het ook nog Vlaams spreken mag neergestort, dat bestuurd was door sergeant Van der Kelen, uit Gooik (Brabant), geboren in December 1929, een leerling van de School voor jachtpiloten te Koksijde. Het toestel Is neergestort op het ogenblik dat de piloot het landings terrein naderde. Men meent dat het ongeval te wijten is aan een snel heidsverlies van het toestel. Toen het vliegtuig op de grond te pletter sloeg vatte het vuur en de piloot, die in de wrakstukken be kneld zat, werd verkoold. Zoekt g'iets t'tiuren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of watT Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in on bladl (Vervolg van 1» blad) Amerika heelt dug een ontwerp opgesteld. Parijg en Londen werden geconsulteerdEen heel stelletje Staten werden uitgenodigd. Met de communisten zal men waarschijn lijk weinig last hebben, want die zullen niet tekenen. Maar wie weet. Misschien komen ze toch. Niet om te tekenen, maar om last te ver oorzaken. Anderzijds regent het reclamaties en protesten. Burma, Indonesië en de Philippij- nen reclameren: zij vinden in het verdrag geen enkel cijfer over de schadevergoeding die Japan hen zou moeten betalen. Nederland, die te dien tijde Indonesië regeerde, zegt ook tevergeefs naar zo 'n cijfer gezocht te hebben Zoals ook Indo-China dat zelfs niet eens uit genodigd werd om mede te tekenen. Volgens het verdrag zouden die Staten maar zelf met Japan daar over moeten onderhandelen. Japan is daarmee natuurlijk uiterst tevreden en vol goede wil. Het denkt: laat ze dan maar vissen achter het net. Dat worden cijfers met niets dan nulletjes. Indië is zelfs nog weerbaarstiger. Die zijn niet opgezet met de Ame- rilcaanse bases in Japün, de voogdij over de Riou-Kiou en Bonin- eilanden en het statuut van For mosa. Het land van Gandhi en Pandit Nehru wil Formosa aan Mao Tse Tung geven en het is recht dat te willen zoals het Amerika's recht is dat niet te willen, al ware het maar om de nieuwe milliarden die aan Tsjang Kai Tsjek gegeven werden. Maar die bases en die eilanden, wat gaat dat Indië aan? Als Japan con tent is, moet Indië dan meer Ja pans zijn dan de Japanners zelf Of zegt Pandit Nehru hier wat Jozef Stalin denkt? Frankrijk nu vindt dat er drie stoelen meer rond de tafel zouden moeten staan, nl. voor Cambodge, Laos en Vietnam, de drie geasso cieerde Staten van het Frans im perium in Indo-China, maar daar is Indië, dat die Staten niet erkend heeft en dat vijandig staat tegen over de Union Frdngaise, niet voor te vinden. Het ware, vanwege Amerika, in elk geval logisch Bao Dai, die het moreel en materieel steunt, uit te nodigen om mee te tekenen. Anders zal Ho Chi Minh er wei munt uit slaan. Maar Indië protesteert, en Indië is, na China, het belangrijkste land van Oost-Azië. De cijfers, ziet ge de cijfers. Intussen weet de man in kwestie te San Francisco dus niet hoeveel De nieuwe Vim, versterkt met Vigor, is een product zoals er nog nooit een geweest is. Het is geen eenvoudig mengsel, maar een volmaakte verbinding van de befaamde kwaliteiten van Vim en Vigor, die mekaar aanvullen, méér nogvermenigvul digen, zodat de nieuwe Vim een product wordt dat werkt als nooit te voren. In een oogwenk maakt de nieuwe Vim het vet los, slorpt het op en verwijdert het minste vuil. Hij werkt even grondig als zacht. Vim versterkt met Vigor behoudt aan alle gepoetste voorwerpen hun mooie glans. EEN LEVER PR00UCT V 45 - 01916 BFL Ir SAVONNERIES LEVER FRÈRES, BRUSSEL stoelen er rond de groene tafel moe ten komen. Zal Indië komen en de drie uit Indo-China niet of zal het omgekeerd zijn? Het beste zal misschien zijn de stoelen wat ver vaneen te zetten opdat er nog kunnen tussengescho- ven ujorden. Intussen zweven daar natuurlijk andere cijfers boven. Die van de regimenten, de tanks, de atoom bommen en de wapenproductie over 't algemeen. Zijn die cijfers van die aard dat Amerika het eenzijdig vredesverdrag' zonder en tegen Rus land in zal doorzetten? MET VIER, MET VIJF OF MET ZIJN VIJFTIG? Daarmee zijn we weer in het do mein der grote wereldpolitiek met veel hoofdletters. En daar is er op dit ogenblik weer en hard sprake van een Rus sisch vrede-offensief De rede van Malik over een wa penstilstand, in Korea; het artikel van Morrison in de Pravda; de uit wisseling van boodschappen Ame rikaans Congres—Opperste Sovjet- raad. Vrede, vrede, vrede De boodschap van Chvernïh heeft niet veel nieuws gebracht, zegt men in het Westen. Moskou zou beter bewijzen geven van zijn vredeswil in plaats van vage dithyrambische boodschappen op te stellen. De Sovjets hebben al bewijzen van slechte wil en sabotage genoeg gegeven, dat ze er nu eens andere geven. Goed. Dat is allemaal zo slecht en zo onjuist niet. En buiten een algemene en vage aanduiding over een vijflandenpact en een beschou wing over de beperking der bewa pening met inbegrip van de con trole, staat er in de boodschap van Chvernih niet veel zaaks. Eens dat men trouwens de com munistische methodes door heeft, is er niets meer dat zó wantrouivig stemt dan een vredesbazuin op een communistische mond. Maar, maar... Er zijn een paar maarsv Ofwel willen de Westerse demo cratieën met Rusland een vergelijk vinden, ofwel willen ze dat niet... tenzij na een volgende oorlog. Alle belangrijke Westerse staatslie den nu hebben verklaard die oorlog niet te willen. Dus moeten ze elke kans aangrijpen om tot een akkoord te geraken En die kans zit misschien in de boodschap van Chvernih. Anderzijds is er altijd één van twee krakelende partijen die het meeste verstand moet gebruiken. En wij zouden moeten fiér zijn dat wij dat meeste verstand hebben door op de boodschap los te sprin gen. Die boodschap is inderdaad de zoveelste mooie vredesballon. Die moet nu getest warden om te zien of het een kermisballonnetje, een zeepbel of 'ndina is dat kan op gaan en bestuurd worden. Men moet er het mes in zetten. Er steekt niks in? Laten we kijken. Chvernih spreekt over de controle der bewapening. Dat is het wat wij sedert 1945 vragen en wat de Sov jets stelselmatig geweigerd hébben. Het is het grondprobleem van de vrede, want zonder wapens geen legers en zonder legers geen oorlog. Is Rusland nu bereid die con trole te aanvaardenWe vrezen van niet. Maar Chvernih schijnt te zeggen van wel Dat men het ern stig onderzoeke Blijkt het juist, zoveel te beter en wat een op luchting. Paft het ballonnetje on middellijk open dan blijkt het ook dat het maar een verlokkingszeep belletje was met fata morgana ver sierd. En het vijfmogendhedenpact dat het stokpaardje der Sovjetpropa ganda en -diplomatie geioorden is. Dat zal geen oplossing brengen? Trouwens, zo zeggen de Amerika nen. daar is de U.N.O. waar we al les met zijn vijftig kunnen regelen. En de Gasperi sprong hen gisteren bij zeggende: geen overeenkomst tussen de groten ten laste van de kleinen. Akkoord, signore. Maar als de plaatsvervangers der Grote Vier zo lang geparldsant hebben in de Sa lon' Rose, dan waren de kleinen of de andere vijftig er ook niet bij. En wat goed was met zijn vieren waarom zou het slecht zijn met zijn vijven? Omdat Mao Tse Tung er bij is? Dus wil men een regeling zonder rekening te houden met het feit Mao? Dus in de hoop dat Tsjang - of iemand anders? Mao op nieuw zal verdrijven? Dat kan misschien allemaal veel gemakkelijker te doen zijn dan wij óns voorstellen. Maar we weten nu toch ook een zaak: als Mao geen Tito wordt, dan zal het Kremlin hem steunen met man en macht en Tsjang niet laten terugkomen. Dat wordt dus een oorlog in regel. Men zal dus rekening houden Zie vervolg, hiernevens DE WENS IS DE VADER DER GEDACHTE Onlangs werd bekend gemaakt dat twee weekbladen uitgegeven door de Vlaamse Concentratie, niet langer zouden verschijnen. De so cialistische redacteur van dienst op de Vooruitheeft naar de pen ge grepen en daarover een commen taar gebracht waaraan een zuurzoet smaakje is, een oprisping van kwa lijk verborgen spijt. We kunnen de man best begrij pen. Hij had zijn wensen al voor de werkelijkheid genomen en hei melijk gehoopt dat de Vlaamse Concentratie zou groeien ende flo reren en aanhang winnen in het Vlaamse land. Daarvan zal voorlo pig blijkbaar niet veel van terecht komen, want hoe kan men tegen woordig een idee doen doordringen zonder een spreekbuis of een krant die regelmatig gelezen wordt. Daarom driemaal eilacle! De na ïeve verwachtingen storten ineen. Al te graag had men bij onze rode vrienden ae Vlaamse Concentratie zien inwerken als een splijtzwam en een teken van verdeeldheid in de rangen van de C.V.P. Dat was de heimelijke wens van de Vlaamse socialisten. De wens, zegt men, is de vader van de gedachte. En de socialistische redacteur van dienst levert daarvan de proef op de som, wanneer hij aan het einde van zijn zuurzoet artikel zegt dat het hem zou verwonderen, moest de Vlaamse Concentratie nu als orga nisatie verdwijnen. Eigenlijk zou het de man «teleur stellen». maar dat woord is nog net bijtijds in de pen gebleven. HOE HOGER DE AAP KLIMT De B.S.P. ontwapent niet. Zij heeft zich bij de troonsbestij ging jammerlijk vergallopeerd met haar eis tot parlementsontbinding en nieuwe verkiezingen. Deze eis heeft geen de minste weerklank gevonden bij de massa, die zich nu eenmaal niet zo gemakkelijk het hoofd op hol laat brengen. De socialisten geven echter niet af en zijn van plan deze eis op nieuw op het tapijt te brengen bij de eerste geschikte gelegenheid. Zij hebben nu al ondervinding opge daan en weten dat de regering der zogenaamde homogenen zich niet zo makkelijk smoesjes laat wijs maken en appelen voor citroenen verkopen. Daarom denken zij wij selijk dat er voorlopig geen andere geschikte gelegenheid in het ver schiet ligt dan de aanstaande ge meenteverkiezingen in 1952. Tenware er intussen een mira kel gebeurt. Dat is echter niet waarschijnlijk, want al de socialis tische circusnummers hebben al lang hun laatste goocheltoeren la ten zien en zich daarvoor werke lijk moe gemaakt. Ook al zonder succes, ocharme! En zelfs met contereffect, want het spreekwoord zegt dat men het achterwerk van de aap des te beter ziet naarmate hij hoger klimt. HET PAD DER DEUGD Daarom dan richt de oppositie haar hoopvolle blik op de gemeen teverkiezingen. De uitslag van deze verkiezingen zal namelijk aantonen dat de meerderheid van de C.V.P. niet steunt op een overwicht van het kiezerskorps. Zo beweren de socialisten. ZIJ geloven immerj steevast dat de C.V.P. een groot aantal kiezers zal verliezen bij de gemeenteverkiezingen. En dan zul. len zij met trompet- en bazuin, geschal nieuwe algemene verkie. zingen eisen. Ingeval de C.V.P. haar meerder, held behoudt of versterkt, zullen het natuurlijk weer de zogenaamde Incivieken zijn die de verkiezing!, uitslag vertroebeld hebben. En zo weten wij nu reeds waar de hond gebonden ligt. De socialisten beweren intussen natuurlijk ijskoud dat wij thans de slechtst mogelijke regering hebben, die ons regelrecht naar 's lands ondergang voert. Bewijzen zijn hiervoor niet eens nodig. Lieg er maar op los, zeggen zij bij zichzelf, en de kiezer zal er al. tijd wel iets van geloven. Voorlopig zijn wij echter nog lang niet overtuigd dat de sodalis- tiscne praatjesmakers met der gelijke twijfelachtige argumenten groot succes zullen boeken. Wij zien trouwens niet in waar om de homogene regering er zou kunnen aan denken 's lands be leid met de minderheid te delen. De veelgeprezen socialisten van En geland regeren immers ook zonder de minderheid van de conservatie ven en hun meerderheid staat op veel losser schroeven dan deze van de C.V.P. De Belgische socialisten laten geen gelegenheid voorbijgaan om de Engelse Labour tot In de wolken op te hemelen. En waarom zou een regeringsformule die ln Engeland, naar hun zeggen, zo voor treffelijk ls, in België ook niet even deugdelijk zijn? In ons leesboek lazen wij op school indertijd het verhaal van Woutertje Pieterszoon, die zijn schooljuffrouw op haar verjaardag met een lief versje bedacht: «Het pad der deugd wijst zij ons aan, wie zou niet gaarne medegaan? Is dit vers niet tevens toepasselijk op de homogene labourregering van IJngelana en de homogene C.V.P.-regering van ons land: «Het pad der deugd wijst Labour aan wie zou niet gaarne medegaan?» PAS, 144 aangetasten. De epidemie van kinderverlam ming nam nieuwe uitbreiding ln het Saargebled en begin dezer week werden in totaal reeds 144 aange tasten gemeld. Sedert Dinsdag der vorige week werden echter geen overlijdens wegens deze vreselijke ziekte meer gesignaleerd. Om uitbreiding tot andere ge bieden te verhinderen werd een strenge controle ingesteld op het reizigersverkeer tussen de Saar en Frankrijk, wijl het verkeer met tourwagens ln belde richtingen verboden werd. Elk reiziger die niet dringend nodig is in het Saargebled moet terugkeren. Ook in Zwitserland werden thans 6 gevallen van kinderverlamming gemeld. M., M., ZOEKT U NAAR EEN DEGELIJKE SCHOOL VOOR UW MEISJE VAN 12, 13, 14 JAAR? ALVORENS U EEN BESLIS. SING NEEMT, KOMT U ZEKER EENS KENNIS MAKEN MET DE AANVAARD DOOR STAAT EN PROVINCIE INTERNAAT EXTËRNAAT KOEISTRAAT - 26 (dicht bij de Kerk) WERVIK. Uw meisje geniet bij ons: een grondige algemene vorming: degelijk onderricht in Franse Taal: een flinke huishoudkundige- cn beroepsvorming. (2746) met het feit Mao of een nieuwe oorlog te gemoet gaan. Misschien gaat men de oorlog toch te gemoet als men bereid is met het feit Mao rekening te hou den. Dat kan, maar dat zal beter blijken als men met de vijf zou aan 't praten gaan Er zijn nu al zoveel conferenties mislukt, waarom het risico niet lo pen er nog een te zien stranden. Het is telkens toch het Kremlin dat ten slotte moet tonen dat liet on handelbaar is te laten zien door concrete onder handelingen dan Moskou de gele genheid te geven zich in vredes- wolken te hullen. Dat men prate 13-VIII-51. V. WESTERLXNCK. Een sproke, een sage, een gulden le gende! Noem het zoals gij wilt, doch schoon is het, dit verhaal van de jonge Arnoldus, die door ons volk te Tiegem, te Oudenburg en overal wordt gevierd. Kent gij zijn opgang? Zestig dolle kelen roepen «hohio»! Zestig Vlaamse ridders waren rechtge- rezen uit de grafelijke tribune! Met het penuitrusting te zien! Alleen zijn gouden En toch moest Arnold even glimlachen! zat Meinsinde meer dan eens deze din- bianke zwaard in de hoogte, begroetten riddersporen glansden warm in de helle Nu dachten ze allemaal dat hij de geluk- gen schreiend te overwegen, ze hun taaie strijdmakkers, die gereed zon, en op 't handgevestva-n zijn mach- kigste man was van de hele Vlaamse Haar eerste zoon was vroeg gestorven stonden om de vreedzame kamp aan te tig zwaard karbonkelde slechts één zware bent, die te Utrecht verscheen. En ach! Toen ze een tweede zoon zou krijgen, had gaan tegen de stoere mannen van over edelsteen, waaronder een relikwiedeeltje Hij sloeg liefkozend op de glanzende hals een engel haar in een visioen gemeld zo gerpst en gelukkig, omdat haar jon- geborgen zat van de grote Sint Omaar. van zijn taai paard. dat ze het kind Christoffel moest heten, gen nu zijn schoonste droom zag' in ver- Te middernacht bereikte hij de gra- dat is: Christusdrager. Ze geloofde het vulling gaan, toch was lvet wel hard de Rijn. Aan de overkant van de arena stond Het was een lust om te zien hoe rustig de vorstelijke tribune opgetimmerd, waar en vastberaden hij de Duitse ridderhoofd- felijke burcht en bleef er overnachten, eerst zelf niet, had het voor een sim- om van zo'n mooie, dappere zoon te zegene en God beware u, ,k ekt g'iete Vhuren of te kopen, I, 'oekt ge 'n meld, 'n plaats of wat ,'oeht niet langer, jlaats nog heden t» Kleine ZOEKER» tn ons hladl |r !>e Volksheilige van de week: H. BERNARDUS VAN CLAIRVAUX 1 De H. Bernardus werd geboren. In (1090 te Fontaines bij DIJon. HIJ be hoorde tot de hoge Bourgondische fael en bezat als Jongeling al wat hij fromen kon: fortuin, schoonheid, rultuur. Na een manhaftige strijd [;;gen een gevaarlijke zinsverleiding, .Ie*loot hij zich geheel aan God te riljden en wist ln zijn familie en aaste omgeving zo goed te pleiten j at hij ln 1113 zijn oom met vier (roers en een hele groep vrienden lieetrok naar Clteaux, waar de regel .i&n St Benedlctus met uiterste :,'lrengheld werd onderhouden. Na en paar Jaren werd hij abt van ilalrvaux en van die stond af volgde ,e ene stichting op de andere. HIJ verde om de kloostertucht streng te 1 len toepassen. Waar Bernardus de uiverheid der traditionele lering in evaar aohtte, trad hij vooral op met rote gestrengheid. Zo trad hij streng l' p tegen Abelard te Bons en tegen rilbertus, bisschop van Poitiers. Zijn theologische disputen lieten echter 'teeds de weg open tot verzoening. Op het terrein der zeden trad Ber- [ardus niet minder ijverig op. Streng Wide hij de weelde van baronnen 'n prelaten en spoorde hen voortdu- ?nd aan om arm en zuinig te leven •»n bate der minderbedeelden. Dat >as zijn sociale actie. De H. Bernardus ls vooral bekend 4s de grote prediker en apostel der huisvaarten. Tijdens de prediktooh- sn kwam hij ook ln onze streken en ïerbleef o.m. ln de Abdij ter Duinen jan St Idesbald. 1 HIJ stierf op 20 Augustus 1153 en terd reeds ln 1174 heilig verklaard n 1830 werd de H. Bernardus ultge- aepen tot kerkleraar. de Duitse keizer Hendrik IV met de man, zijn enige tegenstrever, te gemoet om heel in de vroegte te vertrekken, pele droom gehouden... Och, wat droomt scheiden, groten van zijn rijk, verlangend zat te reed. Voor het speerwerpen mocht Ar- Toen Arnold, vóór dag en dauw de oude een mens al niet! Doch had de engel God wachten op het begin van de strijd. nold de speer kiezen. Zonder aarzelen burchtbrug overschreed, stonden er reeds niet gesproken van een steen in de kerk, Arnold! de oude roestige speer van tientallen mensen de kloeke ridder toe als een zeker teken. Ze ging er heen, Dank u, moeder! te juichen. Het maakte hem eerder deed de aangeduide plaats openbreken Oda en Adjela omhelsden hun broer wrevelig. en vond er inderdaad een nieuwe steen hartelijk en glimlachten door hun Gelukkiger gevoelde hij zich weer toen met het woord Christophorus op. tranen. Jaar op jaar ook brachten de Vla- greep hij mingen de overwinning mee naar huis... Boudewijn den IJzeren, en zwaaide die Als het heden niet veranderen zou! Want met een fors doch schoon gebaar wel dit jaar 1064 dreigde een schandejaar twintig voet hoog in de populier, die te worden voor de onzen. Reeds hadden midden het strijdperk stond. De Duitse hij met zijn gevolg door de eindeloze Bij de geboorte van het kind had ze de Duitse jagers drie evers meer neerge- ridderhoofdman, die wellicht reeds vroe- veld dan de Vlamingen; op de vier tor- ger de reuzenspeer ter hand genomen bossen van het Houtland trok. alles aan Volbrecht verteld. Maar hij Tegen de avond roken de paarden lachte er om. En de peter, de paladijn noolen hadden de Vlamingen er amper had, waagde 't niet om het na te doen hun stal. Ze voelden het aan de scher- van Oudenaarde, maakte zich nog boos te in 't zadel. twee gewonnen; in worstelen hadden ze er. gaf zich gewonnen. pere hellingen van de baan. De plompe op de hoop toe. Wat, de enige zoon van zelfs net één Duitser klein gekregen... Een langgerekt «Hohio» steeg op langs toren van het Tiegemse slot rees boven de machtige heer van Tiegem zou zo'n de rilde sparren, de gele boterbloempjes, En heden was 't de laatste proef; het de kant der Vlamingen. Nu zond de kei werpen met de speer. zer de sterkste Duitse steekspeler op Ai de sparretoppen. Doch hoe vreemd! soort apostelnaam krijgen! Neen! De de brede, rustige burchtwallen, de blaf- Geen wachter blies op de hoorn, geen roem en de trots van zijn geslacht moest fende jachthonden, het schone zingende Daar stonden de zes kloekste Vlaamse nold af. De afgestompte tornooilansen dolle Jachthonden kwamen aangestoeid. hij worden. Een ridder wijd en zijd ge- heuvelland van Tiegem... ridders gereed naast zes even sterke werden aangebracht, een handdruk van Duitsers. Het zou er spannen! Wapen- beide kampers, een hele klaroenstoot en ende-klokkezo knechten brachten de speren aan, lichte daar stormden de twee ridders op elkaar er ramp of rouw in en zware... ja zelfs de reuzenspeer van los.. Op het kerkje van Tiegem luidde de vreesd en geëerd! Vooruit! riep Arnold tot zijn gevolg. erbarmelijk. Was De arme vrouw moest we! zwijgen, en. En de bonte stoet verdween in een t land? gaf de jonge Arnold in stilte, als tweede warrelwolk van stof. Arnold reed 'met ongerust hart het naam «Christoffel». Naar Parijs! juichten de schlld- Boudewijn den IJzeren, Vlaanderen's Het gerucht op de tribunes verstomde... burchtplein op. Daar zat Meinsinde, zijn Gedurende deze laatste maanden wa- knapen, eerste graaf... een speer die eenmaal de slechts voor een paar seconden, want zie, edele moeder, te bidden vóór een ren hier de aanzienlijkste gezanten ge- Naar Soissons! fluisterde Arnold schrik der Noormannen was. daar heeft onze Vlaamse kampioen met vers geplant kruis tussen twee jonge komen: van de koning van Engeland, van vóór zich uit. Hij had zijn hele gevolg Onze graaf Boudewijn V was in druk de eerste stoot de Duitser uit het zadel sparretjes. de Duitse keizer, van die koning van lh de waan gelaten dat ze naar Parijs En alles was zo stil, zo stil. Frankrijk, om Arnold de schoonste pos- togen. Het was dan ook geen kleine Moeder! riep Arnold. ten aan te bieden: legeraanvoerder, hof- verrassing, toen ze bemerkten dat hun Arnold, zijt ge daar? ridder en zo meer. De hand van prln- meester niet recht op Parijs aanstuurde, Meinsinde kwam wankelend naar haar sessen en rijke edele jonkvrouwen werd doch naar Soissons ging. de zwaardgevest rustte, beefde lichtjes. toe en schudde hemi geestdriftig de hand, jongen toe en legde het hoofd schreiend hem aangeboden, geld en goed... Na twee dagreizen kwamen ze er aan. De eerste speren schichtten door de de hoogste huldeblijk van een graaf voor op zijn arm. Arnold weigerde beslist en de gezan- De schildknapen waren zwijgzaam ge- Arnold, jongen, vader is dood, acht ten mochten steeds terugkeren zoals ze worden... Nu zagen ze eerst klaar ln de gekomen waren. hele zaak: Arnold trok naar Soissons om Hij voelde zich thuis nog zo nodig om er monnik te worden ln de beroemde moeder op te beuren. abdij van Slnt-Medard... De schoonste, Maanden had het geduurd eer Vrouwe T!en maanden waren nu voorbij sinds sterkste ridder van Vlaanderen achter Meinsinde van haar wee en smart ge- vaders dood. Moeder was haar leed te de dikke kloostermuren! nezen was. Haar man was ook zo ellen- boven en op de eerste goeie Meidag zou Dat was de jarenlange droom van Ar- dig aan zijn dood gekomen! Het paard Arnold Tiegem verlaten. nold. Moeder had hem met liefde laten had hem op jacht plots uit het zadel ge- Wanneer die dag gekomen was, riep vertrekken. Hij ook verliet met liefde Vertrokken per yacht uit Oostende. Op 16 Juli 11. vertrok Notaris Quaedvlieg, 74 jaar oud, uit Maas tricht op vacantie in gezelschap van Heer Lombert en dezes zoon. En het is veel beter dit duidelijk vooX?^rtmkM laten zien door concrete onder- Enlgft^ vw afreis had de Hr Notaris een huis verkocht voor 1.100.000 fr. en op de laatste dag van zijn verblijf te Maastricht had hij zelfs nog een hypotheek van ongeveer 3,5 mil lioen opgenomen op zijn landerijen, Daar de Notaris niet terugkeerde werd door de Kamer van Toezicht der Notarissen de studie geopeiri en een kandidaat-notaris als waar nemer aangesteld. Een ingesteld onderzoek wees uit dat er van ver duisteringen ten genen dele sprake kon zijn, alles was in regel. Achteraf werd evenwel vernamen dat Notaris Quaedvlieg op 18 Ju" vertrokken was met vrouw, dienst meisje en dezes kindje, aan boord van een mysterieus Nederlands yacht «De President Roberts». Dit samen met het ganse gezin Lombert, bestaande uit 9 personen, ook nog met andere passagiers en een 18-koppige bemanning, bestaan de uit Belgen, Polen en Engelsen, Het verblijf van dit yacht te Oostende, had er groot ophef ver wekt. Op de deur van een der ka juiten, bewoond door een der zonen Lombert, stond o.m. te lezen; «Ro bert I, President». Het schip voer onder Libanese vlag en alle_paple- ren bleken in regel te zijn. Tijdens het verblijf te Oostende was ook aan boord een schitterende receptie gegeven, waarop verscheidene plaat selijke personaliteiten werden uit genodigd. In een der zalen bemerk ten de genodigden een troon, waar op een Pool verscheidene milch plaats nam. Zelfde Pool stelde meerdere leden van zijn gezelschap voor als «minister», «kabinets chef enz. Te Oostende stond Pool gekend als een royale klaiv die veel inkopen deed en steed' kontant betaalde. Men vraagt zich af welke be stemming en lot beschoren Is aat de opvarenden van de President Roberts r.ing! Dat zal een ander leven zijn dan hier in de donkere bossen! Eii ziet onze heer eens aan!... rie pen de anderen. We hebben hem nooit zp heerlijk gezien! Wat een tweede Sint Joris! Met een zilveren klaroenstoot zette de stoet zich in beweging. Bij de Burcht poort wipte Arnold van zijn paard, streel de de vrolijke jachthonden over hun zachte kop sloeg een blik naar zijn voor vaderlijk slot en knielde voor moeder om een kruiske. Moeder weende. Al was ze in haar hart Zult ge ons nooit vergeten, Arnold? - Neen, zusjes, neen! Vaarwel, riep hij mannelijk, en wip- Vaarwel! riep alles om hem heen... gesprek met zijn statige baroenen. Hij gelicht en in het zand doen bijten... De trachtte zich rustig te houden, doch zijn lucht dreunde van Vlaamse zegekreten, vingers speelden zenuwachtig door zijn Arnold trok zich bescheiden terug. De blonde baard, en de hand die op 't gou- oude graaf Boudewijn V kwam naar hem de zwaardgevest rustte, beefde lichtjes. toe en schudde De eerste speren schichtten door de de hoogste huid lucht. In het verst wei-pen konden de een onderdaan. Vlamingen maar één keer op de vijf Elkeen wilde Arnold gelukwensen. Men dagen reeds, winnen. In het hoogst werpen en het best bofte, vleide om het meest. Doch Arnold doel treffen was het al even armzalig. Een davering van belang voor de Vla mingen! De graaf staarde bleek en ver twijfeld vóór .zich uit... Alsof hij een plotse inval kreeg, schoot hij ineens recht. Een korte scherpe bazuinstoot! Daar praalde geen zier. Hoe overgelukkig hij ook was om de geredde Vlaamse eer, toch bleef hij kalm en nederig. Hij was pas oprecht gerust en geluk kig, toen hij, bij 't zinken der zon, met heel zijn gevolg naar huis mocht trekken, verscheen Arnold van Tiegem, de 24-ja- l A..![ jL'+irr worpen en tegen een boom geslingerd, Arnold zijn schildwachten en kameniers alle eer en goed. riD-A ridder, de. iomrste van 's craven vaaerujK siov xe iiegem. juetj neie _odat hl, mp« „„urnltfin schedel mi de bil mm. gcTolgidder' dË j°"SSte VaU 'S EraTCn t0Cht! Dric dagen 611 een nacht! Durft gij het aan tegen de over- Toen ze de tweede dag. tegen de avond, winnaars? vroeg de graaf kort. de Vlaamse grenzen bereikten, was Ar- jCen, maar ze dacht soms dat het een beval hii Zo het mijn Weledelen Graaf be- nold reeds lang al het gebazel en geviel straf was. J valt, wil ik het wagen! van zijn gevolg beu. Hij bleef een steen- De keizer stemde toe in de laatste kans worp achter, om alleen te zijn. van de graaf. Een ogenblik later reed ridder Arnold het strijdperk binnen. Hij was jong en de verte zuchtte een avondhoorn. Het Over de lage landen kroop een zachte droom? Mag een vader zich wel verzet smoor. De lucht rook naar de zee, en in ten tegen de wil van zijn zoon, die wilde zodat hij met gebroken schedel op de bijeen. Toen hij zljn schitterend gevolg zag 5riS dood neet vlei. Zadelt mijn paard op zijn best, terugtrekken naar Tiegem, stapte hij met Meinsinde durfde het niet uit te spre- en haalt mijn schoonste wapenuitrusting! deemoedig hart over de kloosterdrempel. Het heldere kloosterklokje luidde zacht. Wart Unihi-pchf «irh niet sfppru harrt En toen de zon over de ^chte heu- Het vredig geluk van het klooster viel en nukkie verzet tesen Arnold's schone velen rees' zafc hiJ al pront te paard' over zijn schone ziel, zoals daarbuiten de en nuKKig verzet tegen ainoms scnone Hr,n „n,ml p,,»- slank. Geen schittering van zilver en is de stonde waarop de mensen stil wor- Lieve Heer? schoner dan ooit te voren. blanke Meidauw over 't malse groen. De paarden glansden en spiegelden in Op de trappen van het altaar legde gehoorzamen aan'de roepstem'van Onze de Meizon als koningspaarden. Arnold zijn schitterende wapenrusting edelgesteenten op zijn ridderspak of wa- den en ernstig. In de eenzame hoekjes van de burcht de schildknapen opgetogen. Naar de Ko- Naar Parijs gaat de tocht! riepen af, en trok de schamele monnikspij aan. F. R, BOSCHVOGEL. Eerste Prijs Koninklijke Harmonie van Brussel. De resultaten van het ln Kerk- rade gehouden internationaal mu ziek tornooilulden als volgt. Derde afdeling: Fanfare «Sin- Willebrord uit Heeswljk, 208 pun ten, derde prijs; Kerkelijke Haf; monie Zeelandiauit Zeelan" (N.-B.), 224 punten, tweede prijs- Eerste afdelingTemplemore Ave nue School, Belfast (Ierland), !'3 punten, tweede prijs. Afdeling uitmuntendheid; Bracli- ter Musikverein St-OaeclliaUj' Bracht (Duitsland), 208 p., derf prijs; Stadtmusik Rapperswll, Zwit serland, 274 p., tweede prijs. Ere-afdeling: Orchester Geseli' schaft Keulen-Deutz, (Duitsland'' 227 p„ derde prijs; Cercle Synipno- nique d'Auchel, (Frankrijk), 257 P» tweede prijs. Hoogste afdeling: Royale Harmo nie Uccloise (Brussel), 320 puw1' eerste prijs; Harmonie to de Marles, Auchel, de rljs, Frankrijk), 210 p, tweede

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2