Westvlaamse lectriciteitsproblemen Wereldgebeurtenissen Soleil wastages, heeéaé&m Noodweer over land en zee mSEN PELSEN J Gedenkteken der Geallieerde Vliegers te Koksijde onthuld "^GARENMARKJ. 30 BRUGGE ukt ófe MELIOR*^ i Westvlaamse Electriciteitsmaatschappij Een derde der Fransen zijn kinde ren of ouderlingen SCHUIF Per jaar nog 1.400 kinderen gedood door oorlogstuig PELSWARENFABRIEK tapeüestraat MONSTERVERKOOP De oorlog In Korea maar zekere dlag zag zij de voorschoot van de ijscreemman, gewassen met SoEeil De Iraanse Pefroleumkwestie Peter Benolt- herdenking te Harelbeke Het vredesverdrag voor Japan BENEDICTINESSEN De oude bloem- molen teDiksmuide verborg 30 ton steenkolen van voor 1914 WERELDNIEUWS IN T KORT Atoom ver war mins Geweldige overstromingen in Zwitserland en Italië 26 doden i «HET weket.tjks NTEtTWS zater<Jag 18 Aug. 1951. Bladz. 6. I onze vorige bijdragen hebben if en toe gewag gemaakt van festvlaamse Electriciteitsmaat- ijpij. We zijn van oordeel dat ;fler die zich interesseert aan lectriciteitsproblemen in onze nuttig kan kennis inaken met ■giste financiële toestand van f Westvlaamse Intercommunale Ivan het kapitaal aan de Pro- en 67 Gemeenten toebehoort, ii van gevolgtrekkingen kunnen ipn gemaakt maar voor onze voor alle belangstellenden por alle gebruikers zal de bij- frste conclusie luiden: met de i 'iciteit Is er veel geld te ver- ,.n! moge nu de Westvlaamse Viclteitsmaatschappij zijn, of nieuwe Inelgas, wij oordelen 1 .et de eerste plicht is de tarie- ]»e verminderen. Het gaat niet Ht onze Steden en Gemeenten ■penen winsten zouden opstrij- >p de rug van de verbruikers... ,jan met een demagogisch ge- enkele duizende franken zou- <ver hebben voor een velokoers, .'kermis of een muziekmaat- JfPU- n-igens de Gemeentebesturen 1 n en moeten geen handel drij- f'dit.is hun rol niet. Maar men t er voor zorgen dat Electrici- jGas en Water aan de meest i.ige tarieven verdeeld worden, 's thans het geval niet bij de m Vlaamse, lijk het ook het geval 'zijn zal bij Inelgas waar de Ven statutair bepaald worden. vaatbelangen bevoordelen; !.en bestendigen; hegemonie ihden en verstevigen, dat is het rderste doel van de promotors :e stichten intercommunalen! r Belgisch Congo worden er 'i Electriciteitsmaatschappijen 1-icht waarin de Kolonie 60 fandelen bezit en het privaat 'aal 40 waar 8 op 12 be- 'f.ers door de openbare bestu- Fl 'orden aangesteld en 4 door de schappijen. Gezonde, ideale i.'ile... maar hier in onze Ge- :,l.n is het de helft. Waarom? ijnen we tot de Westvlaamse 'intercommunale vorm bij uitstek -aarin én de Provincie én 67 'enten samenwerken, tg balans, gezien het hier gaat 1 en Samenwerkende Vennoot- iii», wordt niet in de bijlagen het Staatsblad gepubliceerd, jlchten hierna het cijfermate- 1 uit de balans voorgedragen •ijle aandeelhouders op 5 Juni Toestand op 31 December '50. i hi verkoop van 12.251.262 Kwh, 'dn aankoop van 1.394.784 Kwh 'panning 11.000 en 15.000 volts; Maagspanning een verkoop van .138 Kwh. gaven een bedrijfs- 'l vóór afschrijvingen van dan 14 millioen frank: juist ijl 14.365.366,93! ',t denkt U daarvan, beste Le- I verdeling dezer bedrijfswinst: s - netto huurgel- Fr. 2.234.914,11 1ilaties en aanslui- 1.104.660,89 5.993.708,80 5.032.083,13 lóóp hoogspanning jjiop laagspanning I'afschrijvingen van de netten, is eters en cabines, beloopt de winst 7.787.000 Fr. of circa j netto van het ingetekend ka- v dat 31.116.000 Fr. beloopt. aandeel van de Gemeenten agt in deze winst van 7 mil- i juist 2.996.147 Fr., terwijl in R eservefonds 4.200.000 Fr. ge- wordt. Er dient hieraan toe- J[gd dat deze winsten verwezen- 'iworden bij de uitbating van i gemeenten door andere schappijen misprezen en mis- i,we citeren o.a. Zoutenaaie, shoeke, e.a. is met de Electriciteit geld te men! j een voorbeeld. [Westvlaamse werd gesticht in Het ingetekend kapitaal be- ,«t nu 31.116.000 Fr. en is door ;ijng van reserves geklommen 'j 5 millioen. De herschatte net- cabines en gebouwen bedragen lillioen, terwijl de liquide mid- C 90 millioen bereiken! Een ..ftbalans! Een uitslag bekomen wil en dank, eèn uitslag die ;St dat men zonder veel ken- tkn zaken geld kan winnen verbruiker maar wil betalen! j'eompteurs» nog geboekt voor i ^91,11 Fr. hebben aan huurgel- 1950 Fr. 2.234.914,11 opbracht! t'lt! i compteurs kwestie, dit verhu- ïiog een van die kwesties die IOpenbare Besturen uit het 'Riet mogen, verliezen, deze cijfers past het aan de HH. Beheerders der Westvlaamse Electriciteitsmaatschappij en ook aan de Bestendige Deputatie te vragen of de Westvlaamse de so ciale rol, haar toegewezen bij haar stichting, nog wel degelijk vervult. Zij zou moeten toonaangevend zijn en tot verlaging van tarieven over gaan... maar ja, men verliest de gemakkelijke wegen! Is het ogenblik niet gekomen om de verbruikers van de bij haar aan gesloten Gemeenten, het moge nu Moere of Gits, Zoutenaaie of Re- ningelst, Bovekerke of Avekapelle zijn, te laten genieten van minde re tarieven? De Westvlaamse wordt «conservatief» beheerd... zij moet andere wegen op, zoniet zal zij in haar rijkdom, bij gemis aan oor deelkundige leiding en aanpassing, kwijnen. Rijkdom en stilstand be tekenen achteruitgang! Een tweede en laatste opmerking is wel deze: onze Gemeentebesturen mogen niet overhaastig te werk gaan voor de aansluiting bij Inel gas of andere intercommunalen. Best het einde van het bestaande contract afwachten, want dan komt de concurrentie in 't spel en ook de betere voorwaarden. De voorwaar den voor het stichten van Inter communalen door de N. V. West- België aan de Gemeenten aangebo den, blijken thans reeds veel gun stiger te zijn dan deze van Inel gas Vergeet niet dat een Westvlaam se Electriciteitsmaatschappij bij de bediening van 67 kleine Gemeenten, met een verkoop van hoogspanning 13/14 millioen Kilowatt' en 1.200.000 Kilowatt laagspanning, een be drijfswinst verwezenlijkt van meer dan 14.000.000 frank! Dergelijke winsten zijn niet te verantwoorden. Onze Openbare Be sturen moeten eensgezind, los van alle financiële belangen, streven naar goedkoper tarieven. Een einde moet worden gesteld aan de coali tie Electriek en Politiek. Onze C.V.P.-leiding... ook onze Minister van Binnenlandse Zaken moet waakzaam blijven en hande lend optreden. Elk misbruik moet worden geweerd. Reeds in het verre Limburg, ook in Antwerpen, Brus sel, om ten slotte te belanden in onze eigen Westvlaamse Gouw, zijn veel personnagesgeëlectrocu- teerd. Wie drijft de gezondmaking door? WESTFLANDER 1 millioen ongeletterden. Het nationaal statistiekbureau van Frankrijk heeft de lijst opge maakt van de kinderen en de oude lieden van Frankrijk. Er zijn 9 millioen 500 duizend kinderen van minder dan 15 jaar (4.700.000 meis jes en 4.800.000 jongens) d. i. 23 van de huidige bevolking. Het aantal oude lieden, personen van 65 jaar en meer, bedraagt 4 millioen 800 duizend. Hier zijn het, in tegenstelling met de kinderen, de vrouwen die het halen op de mannen. In totaal vertegenwoordigen de oude lieden en de kinderen 34 van de huidige bevolking, zodat er op drie inwoners een kind of een bejaarde is. Volgens de cijfers van het natio naal statistiekbureau, zijn er in Frankrijk 1.100.000 ongeletterden, wat neerkomt, op 3,3 van de to tale bevolking. na lezing, ons blad In de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons ee dienst mee. Dank. IN ITALIË Bij het spelen met granaten, bommen of mijnen. Zes jaar na de oorlog komen in Italië per jaar nog 1.400 kinderen, die met handgranaten, bommen en mijnen spelen, om het leven, dat zijn er drie a vier per dag. Er zijn thans duizenden affiches verspreid om de kinderen tegen het gevaar te waarschuwen. p. BOUCKAERT Tel. 245 - Meuleheke PELSEN AAN NOOIT GEZIENE PRIJZEN. SLECHTS VOOR 14 DAGEN. MANTELS: palax ifrós® j igneau rasé noir i.outre rasé ij-hat iV.outre épilé 'attes chevrettes Jjjjigneau d'Italie louton i'Jpp. ren. bleu Iphat naturelle JjVgneau du Pérou f'attes agneau d'Argentine Jpposum Ranchminck >pposum Ranchminck all. Wlpp. renard bleu all. JACQUETTEN: Weau mort né tapin putois :/)écoIoré •ijhat /Jtleu de Bever rasé Ihat Guépard 3hat genette Agneau d'Italie Ou(Le 1. 1. 2. 2. 2. 4. 2. 3. 4. 5. 5 6. 6. 6, 6. 6. 1, 1. 1 1 2 2 1 1 3 prijs Nieuwe pr. 000 500 250 500 500 1.000 300 1.200 000 1.200 500 2.000 750 2.000 200 2.100 500 3.000 000 3.500 .500 3.900 100 4.000 000 4.000 .000 4.000 500 4.500 900 4.500 ALLE ANDERE SOORTEN MANTELS ONGELOOFLIJKE PRIJZEN. .200 ,200 .500 .500 .000 .000 .800 .800 .500 AAN 400 400 800 800 1.090 1.000 1.000 1.000 1.500 2.000 Grootste keus van het land. Gemak van betaling. De fabriek is gemakkelijk te bereiken met de autobus lijn Kortrijk-Tielt tot Meulebeke Plaats. BIJHUIZEN TE: iiksmuide: Mr Desmet Cvriel, Vaartstraat, 60. - tumbeke: Mevr. Vermandere, Plaats, 88. taden: Mej'. Nouwyuek, Statiestraat, 28. sJoelkapelleMevr. Vandeputte, Nieuwplaats, 15. (2818) Besprekingen te Kaesong over wapenbestand steeds even ver. Vaststelling van bufferzone blijft struikelblok. Andere huisvrouwen dachten net als zij, alvorens Solei! te hebben geprobeerd. Soleil bevat zuurstof en geeft een bijzonder rijk en actief sop. Zeep en zuurstof werken tijdens het afkoken samen en lossen het hardnekkigste vuil en het geringste smetje op. Aldus dóór en dóór proper, wordt het linnen weergaloos wit Soleil-wit. SE 46 - 01419 BFL De besprekingen te Kaesong tot het tot stand brengen van een wa penbestand, waren dezer laatste dagen weinig bemoedigend. Eerst nadat de Communisten de voorwaarden hadden aanvaard van Generaal Ridgway inzake het tref fen van maatregelen opdat de neutrale zone van Kaesong niet meer zou geschonden worden, kon den de onderhandelingen hernomen worden, en wel op Vrijdag, 10 Oogst jl. Maar bij die eerste herneming liepen de onderhandelingen reeds vast. Nam II, de woordvoerder van de Chinese-Noord-Koreaanse af vaardiging. weigerde te spreken over andere demarcatielijn dan de ze van de 38" breedtegraad en ook enig ander punt te behandelen vooraleer over die lijn een akkoord werd bereikt. Daarop bleven de af gevaardigden meer dan twee uur rechtover elkaar zitten zonder nog een woord te spreken. De vergadering van Zaterdag was eerder stormachtig en Admiraal Joy, de woordvoerder der U.N.O.- afvaardiging, beschuldigde de Com munisten nipt gekomen te zijn om het tot een wapenbestand te bren gen, maar alleenlijk om politieke eisen te stellen. De Communisten waren ten zeerste verbolgen om de- zé bolwassing vanwege de Ameri kaanse Admiraal. Bijeenkomsten op Zondag en Maandag jl. vermochten niet enige beternis te brengen. De U.N.O.-af vaardiging weigert bufferzone op te richten op de 38° breedtegraad en lingen blijven bezetten bij een staakt het vuren. Op een persconferentie heeft Ge neraal Ridgway deze stelling ander maal bevestigd op Dinsdag Jl. Om uit het slop te geraken heeft Wi f de Communistische afgevaardigden ,1e commissie Admiraal Joy Woensdag jl. aan EEN LEVER PRODUCT wil de veroverde verdedigbare stel- Communisten. voorgesteld een specia! aan te stellen tot onderzoek vian de bufferzone, wijl de hoofddelega ties dan de andere punten zouden verder behandelen. De Communis ten moeten op dit voorstel nog ant woorden, doen men meende dat dit instemmend zijn zou. Op het front zelf blijft het tot sporadische patroeljegevechten of bij enkele lokale hevige strijd, wijl de U.N.O.-luchtmacht steeds een zeer grote bedrijvigheid aan de dag blijft leggen. Op een dag werden o.m. niet min dan 755 vluchten uitgevoerd. Te Taegoe werden anderzijds 5 hogere Zuid-Koreaanse officieren terechtgesteld wegens verduistering en onmenselijke behandeling van ondergeschikten. De Internationale Commissie van het Rode Kruis heeft opnieuw be roep gedaan op de Communisten om toestemming te verkrijgen hulp te verlenen aan de krijgsgevange nen in Korea. Het Rode Kruis kon reeds de namen registreren van 163.000 man die door de U.N.O.- troepen werden gevangen genomen, waaronder 14.000 Chinezen, maar van de andere kant werden slechts 410 namen bekend gemaakt van krijgsgevangenen in handen BERLIJN HET FESTIVAL DER COMMUNISTISCHE JEUGD Zondag Jl. hebben honderddui zenden jongens en meisjes, lid van de Communistische jeugdverbonden van de gehele wereld, maar inzon- derlijk van Oost-Duitsland, te Oost- Berlijn gedefileerd voor de Com munistische overheden van Oost- Duitsland en de Russische overhe den aldaar. Het festival werd, naar verluidt, een volledige chaos en zowel orga nisatie als voedselvoorziening vleien volledig uit verband. Kleine jongens en meisjes van amper tien jaar, moesten het soms stellen met bier en borrels als drank en moesten slapen in de puinen, wijl de gro teren de nacht doorbrachten in nachtclubs. Het moet wel erg ge weest zijn, want 30 der vooraan staande figuren van de organisatie- staf werden zomaar ingerekend om- der Vorderingen bij Brits-Iraanse besprekingen. SAVONNERIES LEVER fRÊRES, BRUSSEL is, doch ook de gemeente waar men grote initiatieven durft nemen en... verwezenlijken. Vervolgens bracht de Minister hulde aan de geallieerde vliegers die tijdens twee wereldoorlogen sneuvelden voor onze vrijheid. De Minister drukte ten slotte de wens uit dat de gesel van de luchtoorlog nooit meer over ons land zou te rugkeren. Om deze plechtigheid te besluiten werden door de burgerlijke en mi litaire personaliteiten bloemen kransen neergelegd aan de voet van het monument, waarna het Bel gisch, Frans en Engels nationaal lied door de muziekkapel der lucht macht werd uitgevoerd. Het monument bestaat uit een ranke zuil in gele brikken gemetst. De kop is prachtig verlicht met vaste lampen en met een draaiende phare. Het voetstuk bevat twee kunst volle bas-reliefs die de luchtmacht verheerlijken. In de twee andere vlakken herinnert een opschrift ei- in het Nederlands, Frans en het Engels aan dat dit gedenkteken op gericht werd aan de Belgische en Geallieerde Vliegers 1914-1918 en 1940-1945 Een passend vers van dichter K. Van de Woestijne kreeg hier zijn plaats in steen gebeiteldAls een meeuw uit een storm-zwerk is hij gevallen MILITAIRE PARADE Met muziek op kop trokken de troepenafdelingen na deze plechtig heid naar het Teirlinckplein te Koksijde-Bad. De verschillende af delingen stelden er zich onberispe lijk op terwijl de muziekkapel der luchtmacht, onder de kundige lei ding van Kapitein Redouté, keuri ge muziek in onberispelijke uitvoe ring ten gehore bracht. Het geheel gaf' een prachtige aanblik, het werd een prachtige mi litaire parade die honderden toe schouwers naar buiten lokte. DE MILITAIRE LUCHTOFERATIES Voor de namiddag was er dan een gans militair oefenprogramma voor zien. Maar hier ook zou de felle westerwind als spelbreker optreden: de zee was al te woest om de com mando's toe te laten zonder onge lukken hun landingen te doen en de valschermspringers waren er gaarne bij dat ook hun vliegende forten hen niet zouden bergen. De jongens hadden 'n namiddagje vrij af gekregen en maakten lekker ge bruik om eens een flinke cornet uit te likken. Alleen de tienduizenden toe schouwers waren om dit afgelaste programma 'n beetje kittelorig. Of er daar volk was op die prachtige, brede, 4 km. lange dijk! Nog nooit gezien, zo'n dicht opeengepropte massa van aan Koksijde-Bad tot aan St-Idesbald. Maar toch zou hun aanwezigheid niet beklaagd wor den, want velen onder hen aan schouwden er de staaltjes van kunst en roekeloosheid uit het bo venste schof, door afzonderlijke vliegtuigen vertoond. Het begon met 'n formatie Spit fire's», die gezamenlijke vluchten, schijnaanvallen en dies meer uit voerden. Spontaan trokken de men sen hun hoofden ln, wanneer die stalen brommende vogels over hun hoofden heen wegscheerden... Daarop kregen we 'n «Spitfire» alleen, die de ene looping na de andere uitvoerde en zelfs op de rug vloog. Ook voor de komische noot werd er gezorgd. Schipper Legein moest z'n doopvlucht krijgen. Majoor Geerts stak ditmaal in het plunje van de schipper. Hij behandelde effenaf met artistenhand z'n toestel, dat hij zelfs van de omstaande vliegers, die hun overste gadesloe gen, alle bewondering afdwong. We wisten warempel niet dat een vliegtuig zo soepel was en zo ge dwee aan z'n meester gehoorzamen kon. DE «METEOREN» Maar dan kwam de clóu van de namiddag. Het begon met een formatie van 12 vuurspuwende dui vels, Meteoren genoemd, die met- oorverdovend geraas over de kop pen vlogen. Indrukwekkend was die formatie, zonder evenwel de toe schouwers te begeesteren. Een vliegtuig alleen, een Meteor 4 zou dan verder voor die begeeste ring zorgen. Aan meer dan aan 1.000 km. per uur schoof het als een schicht boven het strand en... eer men het zag, was het voorbij. Werkelijk, alle kleintjes op de dijk vluchtten naar moeders hand en duwden zich tegen haar aan. Het was vreesaanjagend om volgen en effenaf onbegrijpelijk voor de buitenstaanders hoe aan dergelijke snelheid en in zulk monstertuig, die piloot het hoofd nog kon koelhou- den om die vuurspuwende vogel aan zijn wil te doen gehoorzamen. Pijl recht de lucht in ging dat tuig, aan onbegrijpelijke snelheid, om dan weer te duikelen en in scheer- vlucht over de koppen te razen dei- toeschouwers, die, uit vrees voor dat huilende ding, bukten, om daar na, eens het tuig' voorbij, tegen me kaar met een glimlach alle kort stondige gruw uit te wissen. Geslaagd? Ten volle! Bij iedereen was het vergeten dat veel niet had kunnen doorgaan. De mensen waren uiterst voldaan met wat ze te zien gekregen had den. Woorden volstonden niet om dit onderling uit te drukken: ze schudden, mekaar bekijkend, het hoofd en fluisterdenHoe is 't mogelijk Het liep tegen 17 uur toen ook dat voorbij was! In een oogwenk joeg de gure westerwind iedereen weg van de dijk: beschutting' werd gezocht in de vele drankgelegenheden, die bomvol zaten en waar geen handen genoeg voorzien waren om de mas sa te bedienen! 't Weder wilde niet mee, tot daar, maar de mensen wilden wel mee... en dat is voor Koksijde de beste en meest opwekkende garan tie van zijn bloei en verworven standing' Op 17 Augustus was het 117 jaar geleden dat de Vlaamse Bard, Pe ter Benoit, te Harelbeke geboren werd. Na een laatste herhaling van het massaspel «Peter Benoit», herha ling die precies doorging op 17 Aug., zal dit massaspel voor het publiek vertoond worden, eerst in galaver toning, heden 18 Augustus, te 21 u., en verder op 19, 23, 25 en 26 Oogst, telkens te 21 uur. Voor het muzikaal gedeelte van dit massaspel werden delen gelicht uit het werk van Peter Benoit, o.m. uit De Pacificatie De Oorlog «De Schelde Het is voor de bewonderaars van Benoit een enige gelegenheid om het leven en het werk van Vlaan- derens grootste toondichter van bij te leren kennen. Kaarten voor deze vertoningen kunnen besteld worden ten stad- huize te Harelbeke', tel. 124. 14 of 1040 Priizen der plaatsen 100, 75, 50 of 25 frank. De besprekingen ingezet te Tehe ran tussen de Britse bijzondere commissie, staande onder leiding van de Britse Minister Stokes, en de Perzische overheden, mochten reeds leiden tot een lichte ontspan ning. Zoals reeds gemeld konden de onderhandelingen ingezet wor den dank zij de bemiddelingspogin gen van de Hr Averell Harriman, de reizende ambassadeur van Pre sident Truman. Begin dezer week werd door de Britse missie een nieuw voorstel ingediend. Voor zover kon verno men worden, voorziet dit plan dat de Iraanse Regering zou worden erkend als eigenares van de petro leumindustrie in Iraan, maar zou den nieuwe maatschappijen worden opgericht ter vervanging van de Anglo-Iranian Oil Company voor een verdere uitbating der petro- leumbronnen en de verkoop en ver deling der gewonnen produkten. Van weerszijden werd reeds ver klaard dat goede hoop gekoesterd werd op een overeenkomst. Naar de laatste berichten zouden de Perzen evenwel afwijzend staan tegenover de jongste Britse voor stellen. De onderhandelingen du ren evenwel voort. Rusland zal deelnemen aan de Conferentie te San Francisco. ACHTBARE OUDERS, Bekommerd ziet U de toekomst van uw meisje te gemoet, en zoekt U naar een degelijke school waar een gewenste vorming gegeven wordt aan de leerlingen. Alvorens te beslissen wendt U tot de MIDDELBARE BEROEPSSCHOOL DER ZUSTERS Boeschepestr. 12, Poperinge. Erkend door Staat en Provincie. Een algemeen beeld tijdens de openluchtmis genomen: t>. H. Boo ne, Principaal Aalmoezenier der Luchtmacht, draagt het H. Misoffer op aan het altaar dat opgericht werd in de puinen der aloude abdij kerk. Op de voorgrond ziet men rechts de standaard der luchtmacht. Rechts in de achtergrond dc troepcnafdelingen opgesteld langs de hel ling der vlakte. I INDELING. I. Middelbaar Beroepsonder wijs (vanaf 12 jaar). Geeft op leiding tot het voortzetten van de studies tot: Onderwijzeres - Regen tes - Beroepsregentes in linnen naad, confectie, modes of tekenen - Regentes in huishoudkunde - Monitrice in lichamelijke opvoeding - Verpleegster - Sociale assistente - Familiale helpster - Verpleegster - Sociale bezoekster en verpleegster. Een OFFICIEEL DIPLOMA wordt na het 4° jaar Beroep beko men. Na het 5" jaar wordt een At test tot overgang van voortgezette studies afgeleverd. Bemerking: Men mene niet dat de leerlingen in de Middelbare Be- roepsschool slechts leren knippen en naaien; dit geschiedt maar en kele uren per week. Al de leervak ken van het middelbaar onderwijs worden er echter onderwezen. 't Is in het Leerwerkhuis dat de meisjes bijna uitsluitend het knip pen, naaien en de huishoudkundi ge vakken aanleren om gediplo meerde naaisters te worden. II. Leerwerkhuis (vanaf 14 jaar). Worden daar gevormd: Gediplomeerde naaisters in linnen naad en confectie - Leidsters voor een atelier, die patronen tekenen, knippen en aanpassen - Modisten - Flinke huishoudsters. Men bekomt een OFFICIEEL GETUIGSCHRIFT in Huishoud kunde na het 3c jaar en een OFFI CIEEL GETUIGSCHRIFT in Snit, Confectie en Tekenen na het 4' jaar. III. Vrije Cursussen (vana.f 12 jaar). Geven opleiding tot: Ste no en Dactylograaf 14 talen) - Be diende bij boekhouding - Hulpboek houdster - Boekhoudster - Han delscorrespondente en Secretaresse. Bijzondere zorg wordt besteed aan Godsdienst. Opvoeding en Franse Ta,al. De onkosten zijn tot het minste herleid. In het Leerwerkhuis: Kos teloos onderwijs. Vraagt alle ge wenste inlichtingen ter plaats. Men gelieve tijdig in te schrijven. Externaat - Half Internaat - Internaat. In dezelfde Inrichting eveneens: LAGER ONDERWIJS - BEWAAR SCHOLEN - KANTLEERSCHOOL. (c-2909) Het puin van de oude Bloemmo- len, de versterkte stelling uit de eerste wereldoorlog, die gelegen is nabij de IJzerbrug te Diksmuide, is verkocht geworden aan de Heer Vermander, aannemer uit Kaas- kerke. Bij de opruimingswerken heeft de nieuwe eigenaar een kel der ontdekt met 30 ton steenkolen van voor 1914. In de periode tussen de beide wereldoorlogen in werd de Bloem- molen geklasseerd als oorlogsmo nument en werd door talrijke toe risten bezocht. Door de Sovjet-Regering werd aan de UBA..-regerin« medege deeld dat Rusland deelnemen zal aan de conferentie die te San Francisco zal gehouden worden omtrent het sluiten van een vredes verdrag met Japan. De Russische CHINA 86.000 TERECHTSTELLINGEN OP EEN MAAND TIJD Naar een verklaring van het Chi nees-Nationalistisch Ministerie van Landsverdediging op Formosa, wer den in de loop van één enkele maand in Communistisch - China niet minder dan 86.000 mensen te rechtgesteld, waarvan 64.000 omdat ze familieleden waren van nationa listische soldaten. DE KERKVERVOLGING Priesters aangehouden, waaronder Belgische Pater. Uit Hongkong werd Maandag jl. gemeld dat te Peking op 25 Juli jl. 14 Chinese en buitenlandse pries ters werden aangehouden door de Communistische politie. Twaalf an dere, alle Duitsers, werden onder huisarrest gesteld en 12 kerken werden verzegeld. Onder de gearresteerden bevindt zich de Belgische Pater Van Couil- lie, die zou aangehouden zijn als leider van het «Legioen van Maria» dat door de Communisten werd ontbonden. Andere bronnen melden 19 arres taties, 80 huisarresten en het slui ten van 112 parochiehuizen. Door A.F.P. werd nog gemeld dat Pater Sohier en de Zuster Marie De Bolt. beide Belgen, te Peking zijn aangehouden. Men verwacht dat deze vlaag van aanhoudingen van katholieke pries ters, zich over geheel China zal uitbreiden en dat de Chinese Com munistische Regering zinnens zou zijn een «onafhankelijke katholieke kerkte stichten, los van Rcme. delegatie zal onder leiding staan van de Hr Gromyko. Deze mededeling vult het artikel aan van onze medewerker Wester- linck verschijnend in zelfde num mer en handelend over het vredes verdrag voor Japan. PERU GEVECHTEN AAN DE GRENS MET ECUADOR Grensgarnizoenen van Peru en Ecuador zijn aan het vechten ge gaan, juist op de dag dat het Na tionaal feest van Ecuador gevierd werd. Dronken soldaten van Ecua dor zouden de lont aan het vuur bebben aangestoken. Naderhand zouden nog Incidenten zijn voorge vallen en zouden vuurgevechten hebben aangehouden. Beide Regeringen hebben elkaar heftige protestnota's gestuurd. KQ» YOUGO-SLAVIE TITO VERVEELD MET HET GEVAL VAN MGR STEPiNAC Maarschalk Tito, de dictator van Yougo-Slavië, zou thans erg ver veeld zitten met het geval van Mgr Stepinac, die nog steeds in gevan genschap vertoeft. Aan de Amerikaanse Senator Blair Moody zou hij zelfs verklaard hebben te overwegen of hij al dan niet Mgr Stepinac zou deporteren. Hij liet duidelijk doorschemeren dat voor de zaak van de aartsbis schop, die in 1946 tot 16 jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd z.g. wegens oorlogsmisdaden, een oplos sing gevonden moet worden. Senator Blair Moody zou bij Tito hebben aangedrongen opdat hij de Aartsbisschop van Zagreb zou in vrijheid stellen,maar Tito zegde hierop niet te kunnen ingaan, daar hij het onmogelijk acht dat Mgr Stepinac opnieuw zijn functies als hoofd van de katholieke hiërarchie in Yougo-Slavië zou heropnemen. Men weet dat Tito reeds aan het Vatikaan zou hebben voorgesteld Mgr Stepinac in vrijheid te stellen, zo de Prelaat naar Rome vertrok. De Osservatore Romanohet Vaticaans blad, schreef destijds over het Yougo-Slavisch aanbod, dat de H. Stoel het ten zeerste op prijs zou stellen, indien de prelaat werd vrijgelaten, maar dat bekend was dat Mgr Siepinac, overtuigd van zijn onschuld, er de voorkeur aan geeft bij zijn gelovigen te blij ven In het Vaticaans antwoord werd gezegd, dat de H. Stoel een der gelijke opvatting' slechts kan eer biedigen en daarom niet aan een overplaatsing denkt, welke in strijd zou zijn met hetgeen Mgr Stepinac meent volgens zijn geweten te moe ten doen». FRANKRIJK MOEILIJKHEDEN BIJ DE M.R.P. De M.R.P. (Mouvement Républi- cain Populaire) die ijvert om een oplossing van de schoolkwestie en om het verlenen van toelagen aan. het vrije onderwijs in Frankrijk, heeft thans met innerlijke moei lijkheden te kanipen om het feit dat leden van de M.R.P. hebben aanvaard deel te nemen aan de nieuwe Regering Pleven, welke slechts een halfslachtige oplossing voor deze kwestie heeft gevonden. Zo hebben de HH. Franqoisde Menthon, de Tinguy en Moisan, respectievelijk fractie-voorzitter en vice-voorzitters van de M.R.P.. ont slag genomen uit hun ambten. dat alles in de war geraakte. Vele tienduizenden der deel ne mend en brachten een bezoek aan West-Berlljn om er zich te verga pen aan welvoorziene winkels en om er te zoeken naar wat voedsel, dat dringend moest worden aange voerd. Meerdere hunner zijn dan nog een toevluchtsoord gaan wagen ln West-Berlijn. fO» GRIEKENLAND. Grenstad- denten. Bulgaarse soldaten dron gen door op Grieks grondgebied en hebben een oude man gedood. De Balkancommissie voor de U.N.O., zond waarnemers om een onderzoek in te stellen. SOVJET-UNIE. Nieowe atoom- ontploffing. Volgens de New- Yorkpostzouden de Sovjets een tweede Russische atoombom hebben laten ontploffen op 27 Mei Jl., na melijk in de Chinese Provincie Sinkiang. ALBANIË. Aanklacht tegen Griekenland. De Albanese Rege ring heeft bij de UN.O. protest aangetekend tegen het feit dat Griekse legerafdelingen Albanese grensposten zouden hebben aange vallen, waarbij een Albanese grens wachter zou zijn gedood en 4 an dere gewond. CHINA. Confuslus wordt al< reactionnalr aanzien. Volgens be richten uit China hebben ae com munisten de geschriften van Con fucius als «feodaal en reactlonnair» voor gebruik op particuliere scholen verboden. Op de openbare scholen mochten zij al niet meer gebruikt worden. De in 551 vóór Christus geboren Confucius heeft het Chi nese leven eeuwenlang beïnvloed, HONGARIJE. Opgre jaagden verkozen zelfmoord te plegen. Twee hoogstaande Joden van Hon garije, de gebroeders Szoecs, heb ben zelfmoord gepleegd alsook hun tante bij wie zij Inwoonden uit vrees voor de geheime politie die hen op de hielen sat. DUITSLAND. Bolsjeviame ge zamenlijke vijand. De voormalige Duitse tankgeneraal von Manteui- fel. heeft een beroep gedaan op de gewezen Duitse soldaten opdat zij contact zouden leggen met oud strijders uit andere Westerse lan den, want, zegde hij, wij hebben allen een gezamenlijke vijand: het bolsjevisme. HONGARIJE. Grensinciden ten. De Hongaarse regering heeft ■hij het Yougo-Slawisch gezantschap heftig protest aangetekend, bewe rend dat de Yougo-Slaven ln de laatste maanden geregeld grensin cidenten hebben verwekt en het Hongaarse luchtruim hebben ge schonden. De Daily Mailmeldt dat dc Britse atoomgeleerden er in ge slaagd zijn de warmte op te vanger die door de atoomzuilen van d: Harwell-fabriek wordt uitgestraald en deze te gebruikên voor de ver warming van de fabrieksgebouwen en de woonhuizen van het perso neel. Onweders, stormen en wolkbreu ken hebben uitgestrekte gebieden van West-Europa, maar bijzonder lijk van Zwitserland en Italië, uitermate geteisterd. Het gebied van het Comomeer had inzonderlijk te lijden onder wolkbreuken, welke uitgebreide overstromingen verwekten. Een 30- meter hoge moddervloed afkomstig van de bergstroom San Vicenco kwam over het dorp Gera neer, waarbij 17 personen onder de mod der bedolven werden en omkwamen. Meerdere huizen werden er ver nield. In het nabijgelegen dorp Domaso kwamen er eveneens twee personen om het leven. Vier rivieren die in het Como meer uitlopen traden buiten de oevers. Vijf dorpen kwamen onder water en meerdere verkeerswegen onderbroken. Huizen en bruggen stortten in. Een Nederlandse autocar werd door het bruisende water 400 me ter ver meegesleurd, en de inzitten den meenden dat hun laatste uur wel geslagen was. Gelukkig bleef de car uiteindelijk steken zonder zware letsels voor de inzittenden. Ook een kleine auto werd meege sleurd en een kindje dat er in mee gevoerd werd zou zijn omgekomen. In Tessino moest het dorp Mu- gens ontruimd worden. Te Malcan- tone moesten de inwoners hun heil zoeken op de daken. De StGothard- weg werd onderbroken door het stromende water. Te Lumino werd de spoorweg over een afstand van 700 meter versperd door materialen welke door een buiten zijn oevers getreden bergstroom werden aange spoeld. Geheel de vlakte van Cas tion e werd overstroomd. Bellinzona en Lugano werden door hef water volledicr van elkaar afgesneden. Te Lugano steeg de Cassarate-rivier met 4 meter. In het gebied van het Comomeer telde men niet min dan 26 doden, 20 vermisten en vele gewonden. Ook boven andere gebieden van West-Europa woedden hevige stor men maar. alhoewel ook weieens grote schade veroorzaakt werd. kon het geen ver"eliiking doorstaan met wat gebeurde in bet gebied van het Comomeer In Oostenriik verdronken een Franse kapitein en Vier Alpenjagers bii het oversteken van een door de regen gezwollen bergstroom OOK RAMPEN OP ZEE Schepen vergaan. Het stormweder veroorzaakte ook meerdere rampen op zee. Een Duits schip, met een lading hout, is vergaan op de Noordzee, bij Hoek van Holland. De opva renden konden gered worden. Lang" de Deense en Duitse kusten werd de scheepvaart volledig gestremd. Een Antwerps yacht, werd tr pletter geslagen op de dijk te Sch - veningeh, maar de twee inzittev- den konden vaste grond bereiken. Het Noors schip «Bess» maakt' zwaar slagzij ter hoogte van dc Doggersbank en zonk. "Van de op varenden konden er slechts 9 gerei worden, wijl reeds zes lijken wer den opgevist. De overigen, ver moedelijk allen verdronken, worde; als vermist opgegeven. OOSTENDSE VISSERSSLOEP REDDE VIJF ENGELSE SCHIPBREUKELINGEN Zondagavond is de Oostendsr vissersloep 0.300 «De Jonge Frans», eigendom van Rafael Huysseunc. uit De Panne, in de Oostendsr haven gans onverwacht binnenge lopen met vijf schipbreukelingen van het Engelse yacht «Whimbrel» aan boord. Dank zij het moedi': optreden van de Oostendse vissev konden de in nood geraakte Enge'- sen aan wal gebracht worden en aanstonds verzorgd Het 84 ton metende vacht dc" Engelse schipbreukelingen was uit. Oostende vertrokken met bestem ming van Londen, maar op 50 mi'! van de kust geraakte de boot ie': en begon te zinken Uien naeft werd gepomnt om het water uit te pomoen en drijvend te houden, tot eindelijk voormelde Oostendse visserssloep in het zicht kwam Nog werd gepoogd bet vacht t" slepen, maar niets baatte en het schip zonk maar de opvarenden waren gered. YACHT GESTRAND TE WESTENDE Ter hoogte van Westende strand de Zondag jl. het yacht «Patch» dat vier jonge lui aan boord had Niettegenstaande het verbod van het loodswezen en de Yotclub tr Nieuwpoort waren zij toch uitge varen Ten slotte hadden zij nio- torpech tot het bootje strandde voor Westende. Het vacht behoorde toe aan dhr Steverlinck uit Vichte, c'.ie evenwel niet aan boord was. Aan boord bevond zich de zoon van Ridder P d'Outryve d'Ydewalle. Meit een nat pak konden de zeilvaarders de kust bereiken. Ze verklaarden voor Nieuwpoort geen zeilen te hebben durven bijzetten. Het avontuur kon een min plezante ontknoDing ge kend hebben Maandag kon hef yacht per vrachtwagen gelicht worden DE ZEGELS «MELIOR) volgende Firma's: worden bedeeld door verschillende groothandelaars in koloniale waren, o. ni. 'loof N; DE FRAEYE, 40-44, Landbouwstraat, ROESELARE. Wed. DERYNCK-TRUANT, 11, Vlamingstraat, POPERINGE. Gebroeders RAMMANT, 6, Kortemarkstraat. TORHOUT.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6