De 24° Bedevaart te Diksmuide Chevrolet Truck Grootse Moederhulde te Langemark DE WEEK IN ONS LAND Frans Minister door zijn echtgenote neergekogeld ie Orleans SPA ORANGINA Toelagen aan Landbouw Z. E. H. Depoorter als pastoor te Steenkerke aangesteld Hoe een groot Violonist zijn... dank betuigde Op morgen Zondag 19 Oogst Koloniale Loterij Alleen Chevrolet biedt U HET MEEST GEVRAAGD HET MEESTE WAARD HET MEEST VERKOCHT Officiële Dealers) lEPEftC. MOTTRIE, Maloulaan 28-30 Tel. 149 Auto in botsing met het tolbarree! te Halewijn-iVSenen 25 Moeders van gezinnen met meer dan tien kinderen aan de eer flJl1 Xee5t" fVScm door electri- sclie from gevat te Plieuwpoort Kindje zwaar verbrand te St-Jan-bij-leper Verkeersongeval te Kienen Hij was tevens Burgemeester- Volksvertegenwoordiger Voegt U saccharine bij uw vruchtensap? Drinkt U uw koffie met saccharine Gedurende de oorlog waart U verplicht die te drinken met saccharine - Hield U er van Waarom aanvaardt U limonade vervaardigd met saccharine Eis altijd en overal met suiker vervaardigd Stort 55 FR. Wonderbare gene zing f@ Lourdes Deficief bij notaris - te Knokke 4 Besluiten in Staatsblad Zondag 19 Augustus trekt gans [Vlaanderen ter bedevaart naar de •aven aan de IJzer te Diksmuide. Het wordt weer een hoogdag van (Vlaamse vroomheid rond de ge- I schonden graven van onze helden. Boven het puin verrees reeds het Heldenkruisje als een levend sym bool dier liefde van de IJzerdoden. Uit de brokstukken van het puin werd de poort opgetrokken die leidt tot Vlaanderens heiligdom. Thans zal de eerste paal inge slagen worden voor de grondvesten van de nieuwe IJzertoren die eens weer de IJzervlakte zal beheersen. Vlamingen, Zondag is uw plaats te Diksmuide. Were dl! PROGRAMMA DER XXIV' IJZERBEDEVAART «Vlaanderen herbouwt zijn Toren Voormiddag: Te 11 u. stipt: Plechtige H. Mis in open lucht, ter nagedachtenis van onze Gesneuvel den van belde Wereldoorlogen en voor de Wereldvrede. Na de H. Mis: uitvoering van de Psalm van Rodenbach. Begin van de IJzerplechtigheid: Bazuingeschal. 1. - Proclamatie en. inleiding door Voorzegger Hein Nackaerts. 2. - Gezamenlijke uitvoering van «0 Krulse den Vlaming». 3. - Toespraak namens de Jeugd, door Erik van Herzele, hoogstudent. 4. Gezamenlijke uitvoering van «Vlaanderen herrijst». 5. - Toespraak namens de V.O.S., door Rik Vaes. 6. - Gezamenlijke uitvoering van «Het Lied der Vlamingen». 7. - Uitvoering door het Koor vaa «IJzerpsalm 8. - Slaan van de eerste paal voor Vlaanderens IJzermonument. - Vlaggenspel. Bloemenhulde. Tijdens het Vlaggenspel en de Bloemenhulde, worden volgende liederen uitgevoerd: «Van Rijs- wijckmars»; «Vaarwel mijn Broe der»; «O. L. Vrouw van Vlaande ren Strooit bloemen op hun weg»; «Begraven onder Rozen»; «Met onze Zomerrozen»; «Vlaan deren». Toespraak door Prof. Dr Pr. Fran sen, namens het Bedevaartcomité, en overhandiging van de Blauwe Wimpel» aan de K.S.A. Jong- Vlaanderen. Gezamenlijke uitvoering van De Torens van Vlaanderen «Eed van trouw aan Vlaande ren». Gezamenlijke uitvoering van De Vlaamse Leeuw DE WINNERS der grote loten van de 11" schijf van de Zoals bij de voorgaande schijf heeft het toeval aan in tienden ver deelde biljetten, het supergroot lot van twee en een half millioen en de twee grote loten van een mil lloen elk toegekend. Naar niet verdeelde biljetten zijn gegaan, vijf loten van 100.000 fr., vijf loten van 40.000 fr. en zeven tien loten van 20.000 fr. Verdeelde biljetten hebben nog jewonnen tien loten van 100.000 fr., iien loten van 40.000 fr. en acht en twintig loten van 20.000 fr. Op datum van 10 Augustus, wa ren 8 tienden der tweq en een half mlllioen geïnd, twee door banken, anderen door winners wonend te Brussel, Erquelines, Lovenjoel, r Marehienne-au-Pont, Moeskxoen, Roeselare, Ter Hulpen, Theux. Dnder deze vindt men een Ita- aans mijnwerker, een bediende op het punt om te trouwen, een tram- ontvanger, vier potjes waarvan een van twee vleeshouwers, een van drie arbeiders en twee van twee ar beiders. Andere loten werden gewonnen te Athus (2 loten), Antwerpen, Brus sel (4 loten), Deurne, Gent, Hoei, leper, Kortrijk, Leuven, Luik (3 lo- ;en), Pepinster, Quenast, Rebecq, loeselare, Seraing (3 loten), Virton, Wilrijk. Een lot werd gewonnen in Congo. Beroepen van sommige winners: «dienden, geneesheer, gepension- heerde, handelaar, meestergast, mi litair, toezichter, meerdere potjes samengesteld uit 5 vrouwen, 4 ver minkten, 5 metsers, 4 arbeiders. OPGEPAST: men trekt de twaalf de schijf 1951 op 25 Augustus te Izegem. (2977) «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 18 Aug. 1951. Blad*. 7. Derde van een serie advertenties, VRACHTWAGENS ¥OOR HL§€ TRAMSPORT Dit uithangbord, dat U in het gehele land zult weervin den .waarborgt U een perfecte service tegen matige prijs. Naast de gewone bestelwagens en de stadsbestelwagens, presenteert Chevrolet U zijn vrachtwagens. Gedurende het jaar 1950 heeft de verkoop van Chevrolet Truck in de gehele wereld die van elk ander merk overtroffen. De kopers van vrachtwagens verkiezen de Chevrolet Truck, omdat zij uit ervaring weten, dat de ultra-moderne Chevrolet Trucks hun taak beter en zuiniger verrichten en langer meegaan. De Chevrolet vrachtwagens zijn voor hun taak berekend en presteren meer. Wanneer U een Chevrolet koopt, 1» Uw vrachtwagen uitgerust met een motor van 92 pk of 105 pk, afhankelijk van de aard van het transport. U krijgt een chassis, dat volledig aan Uw eisen voldoet... met de juiste koppeling, de juiste transmissie en de juiste remmen. Uw vrachtwagén zal Uw vrachten tegen de minste kosten en een minimum aan onderhoud vervoeren. Gaat U de Chevrolet Trucks 1951 eens bekijken bij de Officiële Dealer. En vergeet U niet, dal Chevrolet U een volledige serie vrachtwagens van «lk type en voor elk transport biedt. een kopkleppenmotor een sterk en stijf chassis O een hypoïd achteras zelfbekrachtlgende remmen - met 2 remcyllnders op de achterwielen op de zware modellen 9 een Syncro Mesh 4-versnellingsbak een stuur op kogelkringloop. ROESELARE s G. VEREENOOGHË, Zuidstraat 26 - Tel; 131 VEURNE s GARAGE AMERY, De Pannestraat 31 - Tel. 310 De voerder was de neef van W. Churchill. Een machtige Engelse auto was Vrijdag 10 dezer rond 23 u. stilge vallen aan de Belgische grenspost te Menen. Het voertuig werd be stuurd door Hr James Churchill, neef van Heer Winston Churchill. Na de nodige formaliteiten bij de Belgische tolbedienden gedaan te hebben, zette de autovoerder zijn voertuig terug in beweging en, waarschijnlijk niet vermoedende dat de Franse grens zo dicht bij de Belgische grenspost gelegen was, zette hij zich dadelijk in grote snelheid en botste aan 50 km. per uur tegen het gesloten Frans tol- barreel, welke natuurlijk verwron gen uit de slag kwam. Het voertuig van Heer James Churchill werd ernstig beschadigd en moest naar een autobergplaats overgebracht worden. Heer James Churchill wel ke het inzicht had zich naar Can nes te begeven sloeg terug de weg naar Engeland in. 's Anderendaags werd het vernielde Frans tolbarreel door een nieuw vervangen. Zondag 12 Augustus 1951 bracht Ungemark eon welverdiende hulde 25 moeders, welke tenminste 10 Slnderen leder bet leven hebben ge schonken. Niettegenstaande het wan kelbaar weder waren talrijke hulzen reeds van ln de vroege morgen be- vlagd en versierd. Te 9.30 u. werden «1 de gevierde moeders per auto ten huize afgehaald en naar de kerk ge voerd, waar te 10 u. een plechtige dank- en jubelmls met Te Deum te hunner Intentie werd opgedragen De offlclërende priesters waren allen Uit kroostrijke gezinnen van Lange mark. E. H. Moyaert, leraar te Ize gem, droeg het H. Misoffer op, bijge staan door E. Vuylsteke, Carmellet, en E. H. Hooghe, leraar te Tielt; E. Frater Terryn der Patere van den H. Geest was ceremoniemeester. Tijdens deze H. Mis werd een tref fende kanselrede gehouden door Z. E. H. Verhaeghe, Deken van leper. Na de plechtige Hoogmis werd een stoet gevormd met de muziekmaat schappij Ste Cecilia van Lange mark vooraan, gevolgd van de ver schillende scholen en Jeugdgroepe- ringen der gemeente, de parochiale afgevaardigden van de Madona en pt-Jullaan, het Christen Werkersver- bond, de leden van de plaatselijke Bond der Kroostrijke Gezinnen, de Burgerlijke en Geestelijke Overheden, alsmede de afgevaardigden van het landelijk, provinciaal en gewestelijk bestuur der Kroostrijke Gezinnen. Daarna volgden de gevierde moe iers in auto. De optocht had plaats de bijzonderste straten der ge meente om te eindigen aan het Ge meentehuls. Op het gemeentehuis Werden de feestelingen op plechtige Wijze ontvangen en gehuldigd door de Burgerlijke Overheid. Het welkom- woord wqrd uitgesproken door de Hr bumoulin, burgemeester, gevolgd van de feestrede door de Hr Van I.ouwe, bndervoorzltter van de Bond der Kroostrijke Gezinnen voor West- flaanderen. Daarna werd de erewljn aan al de genodigden geschonken. Onder de aanwezigen dienen volgende perso den vermeld te worden: de Heer Se- dator Allewaert, voorzitter der pro vincie met zijn secretaris,sen de He ten Decock en Deboodt; de Heren van Bouwe en De Pue, ondervoorzit ters; Z. E. H. Verhaeghe, Deken van leper; de Heer Senator Fcryn; de Hr Volksvertegenwoordiger Jerome Stub- be; de gewestelijke voorzitter van de Bond. de Hr Hellebuyck en zijn se cretaris, Meester D'Haene. Vervolgens worden aan de gevierde moeders de eretekens overhandigd en mocht leder van hen een prachtig Eeschenk in ontvangst nemen. Om Jeze plechtigheid te eindigen werd iet Gulden Boek der gemeente Lan dmark door de feestelingen en ge nodigden ondertekend. Tot slot van eze feestviering werd ln het Sint |°rsS Hof 8 _aan de gehuldigde moe- Om de beurt werd daar nogmaals het woord gevoerd door de Heer Se nator Allewaert, provincie-voorzitter; de Heer Senator Peryn; de Hr De Pue; de hr Hellebuyck en de hr Mest- dagh, plaatselijk secretaris van de Bond. Allen brachten nogmaals een passende hulde aan de gevierde moe ders, wier namen wij hieronder la ten volgen: Het getal achter de naam duidt het aantal kinderen aan. Mevr. Wed. Van Engelandt J„ Zon- nebekestraat (16); Mevr. Blanekaert Odiel, Blikstr. (14): Mevr. Vanbelle- ghem Leon, Boezlngestr. (14); Mevr. Ghesquiere Henrl, Cayennestr. (13); Mevr. Wed. Verkinderen Jules. Cayennestr. (13); Mevr. Wed. Llgneel Jules, Groenestr. (12); Mevr. Wed. Tanglie Pleter, Wljngaardstr. (12); Mevr. Terrijn Odiel, Poelkapellestr. (12); Mevr. Vanacker Henri. Galge straat (12); Mevr. Dedier Maurits, Peperstr. (11); Mevr. Defever Amantl, Korte Ieperstr. (11); Mevr. Kimpe Oscar, Melkerljstr. (11); Mevr. La- grou Alfons, Korte Ieperstr. (11); Mevr. Moeyaert August. Boezlngestr. (11); Mevr. Stevens Leon, Poelkapel- lestraat (11); Mevr. Vnndamme Hec tor, Poelkapellestr. (11); Mevr. Van- .tomme Achiel, Klerkenstr. (11); Me vrouw Wed. Vulsteke Camiel, Zonne- bekestraat (11); Mevr. Verhelst Ca miel, Bikschotestr. (11); Mevr. Cour- tens Michel, Bruinebroekstr. (10); Mevr. Wed. Lemahieu Jules. KI. Mer- kemstraat (10); Mevr. Lerminez Ju les, Boekstr. (10); Mevr. Wed. Schacht Alois. Cayennestr. (10): Me vrouw Wed. Sinnaeve Leon. Sint-Ju- Uaan (10); Mevr. Wed. Vermeersch R„ Marktplaats (10). Nota van de Redactie: Wegens bet betaald verlof ln de cllcherie moeten we de publicatie van de foto der vereremerkte moeders uitstellen tot. volgende week. WERKLOOSHEID Tijdens de week van 29 Juli tot 4 Augustus werden er per dag 140.255 volledig werklozen, evenals 62.473 gedeeltelijk en toevallig werk lozen of in het geheel 202.728 werk lozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen met 3.935 volledig werklozen en met 2.285 gedeeltelijk of toevallig werklozen. De stijging van de volledige zo wel als van de gedeeltelijke en toe vallige werkloosheid, treft voorna melijk de bedrijfstakken textiel, le der en kleding. BIJ DE POSTCHECKS Einde Juli 1951 waren de aange slotenen bij de postchecks ten geta le van 636.715. t Tegoed der rekeningen van par ticulieren bedroeg 21.041.816.585,97 frank. Gedurende de maand belie pen de boekingen op de rekeningen meer dan honderd één en negentig milliard acht honderd millioen fr. SOCIALE KWESTIES Uurloon in landbouw op 16 fr. bepaald. Door het Nationaal Paritair Co mité van de Landbouw, dat Woens dag te Brussel vergaderde, werd een overeenkomst afgesloten, waar bij het loon in de landbouw vanaf 1 Augustus 1951 werd bepaald op 16 fr. per uur, gekoppeld aan het indexcijfer der kleinhandelsprijzen! OOSTENDE - DOVER Tijdens de maand Juli hebben d e paketboten Oostende - Dover 99.055 reizigers, 3.446 auto's en 657 ton goederen vervoerd. Welke cij fers 20 hoger zijn dan in 1950. DE DOTATIE VAN PRINS KAREL 4 Millioen per jaar en het domein van Argenteuil als verblijf. In het Staatsblad van heden, 10 Augustus, verschijnt de wet waar bij aan Z. K. H. Prins Karei van België een jaarlijkse dotatie van 4 millioen frank wordt toegekend. Deze dotatie neemt aanvang te rekenen van 22 Juli 1950. Het gedeelte van het domein van Argenteuil, gelegen op het grond gebied van de gemeenten Terhul pen, Ohain en Waterlo, groot in totaal 143 ha 59 a 11 ca, aange kocht door de Belgische Staat lui- dens een akte verleden vóór de gouverneur van de provincie Bra bant de 1 Juni 1949. zal door de Staat te zijner beschikking worden gesteld, onder verplichting voor de Prins in het onderhoud er van te voorzien. BRITSE LEGERBASIS IN ANTWERPSE KEMPEN Uitgaven zullen twee milliard fr. bedragen. Officieel werd bekend gemaakt dat een belangrijke Britse leger basis zal worden aangelegd in de Antwerpse Kempen, nl. in het ge bied van Berlaar, Koningshooikt, Broechem. Tielen. Geel. Tongerlo, De basis zal bestaan uit zes uit-, gestrekte opslagplaatsen en 26 kam- oen voor het onderbrengen van troepen, in totaal 1.600 Ha. groot. Met de onteigeningen, waarvan de kosten op 600 millioen fr. worden, geraamd, werd reeds begonnen. Alles wordt in het werk gesteld om deze onteigeningen, waarbij steeds slachtoffers vallen, tot het uiterste te beperken. Er wordt derhalve rekening gehouden hoewel dit niet steeds mogelijk is, gezien, de vrij dichte bévolking met de per soonlijke belangen van de inwoners en het schilderachtge van de streek. Vermelden wij nog dat 300 Britse gezinnen in de Kempen zullen on dergebracht worden. In verband met dit bericht kan nog worden aangehaald dat de «Sunday Express», een Brits blad, voorhield dat bijna geheel het Brits geregeld leger op het vasten land zou worden overgebracht in garnizoenen in België, Nederland en Duitsland. AUTOSNELWEG BRUSSEL - OOSTENDE Nieuw vak open tussen St Denijs- Westrem en Baarle-Drongen. Van Dinsdag 14 Augustus te 14 u. af, is een nieuw vak van de auto snelweg Brussel-Oostende, tussen St Denijs-Westrem en Baarle-Dron gen, voor het verkeer geopend. NIEUWE PETROLEUMHAVEN TE ANTWERPEN Op 5 September officieel geopend. Er wordt medegedeeld dat twee tankschepen van de Anglo-Iranian Company, op 5 September de Ant werpse haven zullen binnenlopen. De aankomst van deze beide sche pen zal aanleiding geven tot de officiële opening van de nieuwe petroleumhaven. UITVOER VAN APPELS EN PEREN NAAR DUITSLAND Naar verluidt werd een aanvul lende overeenkomst gesloten tussen de regeringen van België en West- Duitsland van de levering tijdens de laatste zes maanden van het jaar van een aantal producten. De volgende contingenten zijn o. m. voorzien. Vóór fruit: anoelen: 340.000 dol lar; peren: 80.000 dollar; tafeldrui ven: 10.000 dollar. Voor kweekpaarden: 60.000 dollar. Aan de tramhalte te Nieuwpoort- stad werd Zondagavond, om 18 u.. de 50-jarige Puysteins. wonende Langestraat, 25, te Niëuwpoortover- redepr.door een tram van de kust lijn' Öostends-De Panne even vooi de stilstand. Het slachtoffer, da: de tram niet bemerkt had, werd in !de rug gevat en met volle geweld 'op de stenen geslingerd. Benevens een zware hoofdwonde kloeg hij over hevige inwendige pijnen. De ongelukkige werd ter verple ging naar een kliniek overgebracht Slachtoffertje overleden. Vrouw Vanhoste uit St-Jan-bij leper wilde haar 2-jarig zoontje Gilbert wassen en had daartoe warm water in een wasbekken ge goten. Terwijl zij zich verwijderde om koud water te halen begaf de kleine zich te water zodat hij deerlijk verbrand werd. In zorg wekkende toestand werd het knaap je naar het O. L. Vrouw-hospitaal overgebracht, waar het, spijts de beste zorgen, overleed. Algeriaan zwaar gekwetst. Toen Coulleit Marcel, uit Wer- vik, Maandagmorgen 13 Oogst, met zijn autokamionnet door de Rijsel- straat reed te Menen moest hij uit wijken voor een voor hem rijdende wielrijder. Bij het nemen van de bocht kwam hij op het voetpad te recht en wierp er de juist voorbij gaande Algeriaanse voetganger,Mo hammed! Bellecir, Wonende Lan- noystraat, te Roubaix, omver. Dit gebeurde ter hoqgte der de- kanale Sint-Vedastus kerk. Mo- hammedi werd bij hoogdringend heid naar de kliniek Sint-Joris, Rijselstraat te Menen overgebracht, alwaar men een erge hersenschud ding en kwetsuren aan de schou der en polsen bestatigde. De poli tie van Menen opende een onder zoek. Hr Pierre Chevallier, Volksverte genwoordiger en Burgemeester van Orléans, Voorzitter van de Parle- Olen en Noorderwijk, De bouw en mentajre groep der Union Demo- 6p anrlerp diensten m de onslasr- I cratique et Socialiste de la Résis- plaatsen zullen, naar wordt verze kerd, werk verschaffen aan ruim 5.000 arbeiders. Vermoedelijk zal met de bouw worden aangevangen begin 1952. tance werd nauwelijks 24 uur na zijn benoeming tot Staatssecretaris voor de Technische Opleiding, Jeugd en Sport, door zijn echtgenote neergekogeld met 5 revolverschoten. Na haar daad begaf Mevr. Che vallier zich naar het Politiebureau te Orléans en vroeg dat de politie met haar mee zou gaan. In de woning Chevaliier trof de politie dan het lijk van de vermoorde aan, wijl een der kinderen Chevallier bij het stoffelijk overschot van de vader stond. De vrouw bekende de moord be dreven te hebben na een echtelijke twist tijdens dewelke Chevallier zou gedreigd hebben van haar te zullen scheiden. De vrouw werd aangehouden en een onderzoek werd ingesteld naar het geestes- vermogen van de moordenares. Toen de vrouw weggevoerd werd, stond een grote menigte samenge trokken voor haar woning en jouw de de vrouw uit, Ter Dood roe pend. De tragische dood van de Heer Chevallier verwekte grote beroering te Orléans en in gans Frankrijk, daar d« ver©9W'tle in de p<?Jüie)ie middens en ook bij de bevolking te Orléans in groot aar.zien stond. Het gezin telde twee kinderen. 1-Iet kleinste kind, van 4 jaar oud, is getuige geweest van het drama. Mevr. Chevallier stond aange schreven als zijnde zeer jaloers van aard. Men weet nog te melden dat een der bijzonderste oorzaken van het drama het verschil van opvoe ding van beide echtgenoten zou zijn geweest. Hr Chevallier was een hoogstaand persoon, wi.jl de echtgenote afstamde van de kleine boerenstand. Mevr. Chevallier werd steeds weggehouden van de offi ciële plechtigheden tct dewelke haar man was uitgenodigd. De vrouw meende door haar man te worden aanzien als minderwaardig en de morgen van het drama zou zij hem gevraagd hebben haar me de te nemen naar Parijs, als vrouw van een Minister. Hij zóu geweigerd hebben en gedreigd met echtschei ding. op postcheckrekenlng Nr 4763.60 der Drukkerij Sausen, Popcringe, en ons hfad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Nauwelijks was aan de nieuwe Herder de symbolische staf overhan digd of er werden ook bloemen aangeboden. Links bemerkt men Z. E. H. Deken Vandenberghe; rechts Z. E. H. Pastoor Depoorter. Verdoken in het groen langs de Lo-vaart, is Steenkerke precies als een kostbaar juweeltje, dat te pronken ligt midden het groen van Veurne-Ambacht. Het was Zondag, 12 Augustus, gepint en in de bloe men gezet omdat een nieuwe Her der er zijn intrede zou doen. Z. E. H. Depoorter is hartelijk ontvangen geworden door oud en jong, ieder een heeft naar best vermogen mce- gefeest. De Steenkerkenaars had den daarbij Sinte Clara aan hun kant gekregen, want gedurende gans de feestelijkheid bleef de zon welgezind door de wolken kijken, niettegenstaande het dreigende we der. WELKOM Bij de Lo-vaart werd de geeste lijkheid verwelkomd door de Hr Broecke, burgemeester der gemeen te, omringd door de leden van de gemeenteraad en door de Hr Van den Amele, voorzitter van de kerk fabriek. Z. E. H. Deken Vanden berghe vergezelde de nieuwe herder om de kerkelijke aanstelling te doen, als getuigen traden op Z. E. H. Michel Delrue, pastoor van Eg- gewaartskapelle, en E. H. A. Bul- cke uit Steenkerke, leraar aan het college te Nieuwpoort. Te 15.30 begon men de feestelijk heden. toen Willy Serryn de ver sierde herderstaf overhandigde aan Z. E. H. Depoorter, als symbool van zijn herderlijke macht. De prachtige feeststoet, die op gesteld stond bij de Lo-vaart, trok ■vervolgens voorbij de eretribune vanwaar de personaliteiten de stoet in ogenschouw namen. Op hun zware paarden gezeten, openden, ruiters de stoet, die een ieders bewondering gaande maakte. Prachtige wagens en groepen, waar vrolijkheid en ernst voor een ge paste afwisseling zorgden, trokken voorbij, De sportmannen, zowel wielerliefhebbers. duivenmelkers als liefhebbers van de zingende haan tjes, lieten zich niet onbetuigd. De Kasteelbewoners schijnen een warme sympathie voor hun nieuwe herder te voelen, want op hun wa gentje, waar een flinke haan in meegevoerd werd, stond te lezen: ]?e kasteelbewoners wensen alom De nieuwe Herder welkom Mocht Hij nog lange jaren onze haantjes horen kraaien Steenkerke heeft werkelijk werk gemaakt van deze feestviering. Ieder huis was versierd en van een passend opschrift voorzien. Die gedane inspanning werd goed vertolkt ln een opschrift, waarin te lezen stond: Wij hebben lang moeten studeren Om te weten hoe wij gingen pareren Want wij wilden met fatsoen Onzen Herder eer aandoen De met blijde zon overgoten dorpplaats nodigde waarlijk uit tot 'n wandeling en gemoedelijk werd de nieuwe Herder in zijn parochie rondgeleid. Vriendelijk groette hij overal zijn nieuwe parochianen dig i-.cm welkom toewuifden. DE PLECHTIGE AANSTELLING Eindelijk trok de stoet kerke- waarts. De ruiters vormden er een erehaag. Bij de ingang, van de kerk werden de sleutels aangeboden door Daniëlla Louwaege. Vervolgens greep de kerkelijke aanstelling plaats. Het mooie gebouw was stemmig versierd en talrijke gelovigen volg den het plechtig ceremonieel. Z. E. H. Deken Vandenberghe hield bij deze aanstelling een tref fend sermoen over de betekenis der plechtigheid en herinnerde hoe de priester, die thans te Steenkerke zijn intrede deed, een andere Kris- tus is, Gods afgezant. Met een vreugdevol Te Deum werd deze plechtigheid besloten. Voor Z. E. H. Depoorter was het een afscheid en een welkom. Tal rijke gewezen parochianen woon den de aanstelling bij en dit alleen reeds was voor de Steenkerkenaars het bewijs dat de herder die zij verwelkomden een graag gezien man is. Het mooie jaarschrift dat de in gang van de Kerk versierde, moge dan ook verwezenlijkt worden: nleUWe herDer Wees WeLkoM sUCCes apostoLaat. GEMO. Verlamde vrouw stapt alleen op de trein. Woensdag, 8 Augustus jl., toen in het station Lourdes (Fr.) een Ita liaanse en Franse trein met bede vaarders vertrekkens gereed ston den, deed zich in de Italiaanse ko lonie een wonderbare genezing voor. Een 35-jarige Italiaanse vrouw, sedert 6 jaar lam aan beide benen, werd door verpleegsters op een draagberrie tot voor de trein ge bracht. Plots stond ze recht en stapte gans alleen de trein binnen. Men kan onmogelijk de vreugde beschrijven van haar echtgenoot en moeder die haar vergezelden als mede van de ganse trein Italiaanse bedevaarders. Vermelden wij nog dat deze trein met Italiaanse bede vaarders naar het genadeoord te Lourdes ingericht werd als bedan king voor drie andere bekomen ge nezingen. Tekort van 8 millioen. Te Knokke werd een onderzoek ingesteld in de studie van Notaris S., en naar verluidt zou er een deficiet van 8 millioen fr. zijn vastgesteld. Men hoopt echter een deel van dit bedrag te kunnen te rugvinden bij personen met wie Hr S. vertrouwelijks ongans had. In het Staatsblad van 19 Augus tus verschijnen een aantal Ko ninklijke Besluiten met het oog op de bevordering van de landbouw. VERBETERING VAN WEIDEN Een eerste K. B. machtigt de Minister van Landbouw binnen de perken der begrotingskredieten waarover hij beschikt, aan de landbouwers die er om verzoeken, een toelage te verlenen van maxi mum 4.000 fr. per heotare ge scheurd en herbezaald weiland. De aanvragen worden aan de Rij ksland'bouwkundige van het ge bied gericht. Deze onderzoekt ter plaatse at doet ter plaatse onderzoeken of ae toestand van de welde de toe kenning van een toelage voor het scheuren en herbezaaien recht vaardigt. Om de toelage te genieten moet aan de volgende voorwaarden vol daan worden: a) met het scheuren van de weide mag geen begin gemaakt zijn voor het plaatselijk onderzoek ■van de Rljkslandbouwkundige of zijn afgevaardigde; b) de oppervlakte van de welde mag niet minder dan 25 are be dragen; c) de aanvrager moet houder zijn van rundvee; d) de samenstelling der voor de herbezaalïng te gebruiken zaden moet overeenstemmen met de for mule door de Rljkslandbouwkundi ge aanbevolen; e) de aanvrager is gehouden de Rljkslandbouwkundige in kennis te stellen van de datum der herbe- zaalïng. VERBRUIK VAN MELK Een tweede K. B. maohtigt de Minister van Landbouw, binnen de perken van de begrotingskredieten waarover hij beschikt, de distribu tie van melk ln de onderwijsin richtingen en in de verplegingsin- richtingen, zoals sanatoria, preven- toria, ziekenhuizen en klinieken, geldelijk te steunen. Die toelage wordt door de Na tionale Zuiveldienst verdeeld over eenkomstig de onderrichtingen van onze Minister van Landbouw. Voor de toepassing van dit be sluit komen ln aanmerking, de la gere scholen ln de gemeenten van meer dan 5.000 Inwoners, de lagere normaalscholen, de technische dag scholen en de universiteiten. Het bedrag van de toelage wordt als volgt bepaald: 1) 1,50 fr. per liter gepasteuri seerde hoevemelk of gepasteuriseer de melkerijmelk; 2) 1,50 fr. per liter niet gepas teuriseerde hoevemelk met contro- lemerk A.; 3) 2 fr. per liter gepasteuriseerde hoevemelk of gepasteuriseerde mel kerijmelk met controlemerk A.; 4) 2 fr. per liter niet gepasteu riseerde hoevemelk met controle- merk AA.; 5) 2,50 fr. per liter gepasteuri seerde hoevemelk of gepasteuri seerde melkerijmelk met controle- merk AA. Voor het verlenen van de toelage wordt de gesteriliseerde melk tot 31 December 1952 met de gepasteu riseerde melk gelijkgesteld. FOKKEN VAN VARKENS Een derde K. B. machtigt de Minister van Landbouw, binnen de perken van de begrotingskredieten waarover hij beschikt, over de ne gen erkende provinciale verbonden der syndicaten voor varkensfokke rij een som van 1.200.000 frank te verdelen om de aankoop van uit gelezen fokberen aan te moedigen. Deze som wordt op de volgende wijze verdeeld: Aan de fokker kan een toelage worden verleend ten bedrage van van de verkoopprijs van elke beer, waarVah de eigenschappen van uitgelezen fokdier erkend zijn door een commissie, bestaande uit twee leden door het provinciaal verbond aangewezen en een vee teeltconsulent door de Minister van Landbouw aangewezen. Die toelage kan niet meer dan 4.000 frank be dragen. Behalve de toelage van 200.000 fr. bepaald bij het besluit van de Re gent van 22 September 1947, kan worden toegekend een som van 800.000 frank, volgens de normen door de Minister van Landbouw vastgesteld te verdelen over de er kende provinciale verbonden der syndicaten voor varkensfokkerij, die een verdelingsstation oprich ten en in werking houden. AANKOOP VAN MELKKOELERS Een vierde K. B. machtigt de Mi nister van Landbouw binnen de per ken der begrotingskredieten waar over hij beschikt, aan de houders van melkkoeien, de hierna bepaal de toelagen voor de aankoop van melkkoelers op de hoeve te ver lenen a) 25 van de netto-koopprijs van een koelapparaat met drulp- toestel of met waterafloop of van een soortgelijk apparaat; b) 10 van de netto-koopprijs van een koelinrichting voor melk met koelcompressor of van een soortgelijke inrichting. De toelagen bepaald onder a) en b) mogen nochtans respectievelijk niet meer bedragen dan 500 frank en 2.000 frank per begunstigde. Onder netto-prijs wordt verstaan de prijs van het apparaat of van de inrichting, taxes en vervoer kosten inbegrepen. De aanvragen voor het bekomen der toelagen moeten aan de Zui veldienst van het Ministerie van .Landbouw te Brussel gericht wor den. RUNDIÏRBRUCELLOSE In het Stadtsblad van 12 Augus tus verschijnt eveneens een K.B. waarbij maatregelen worden voor zien niet het oog op de bestrijding van de runderbrucellose. Een paar maanden geleden werd hier in de lande een Prijskamp voor Vioolkunst gehouden onder patronage van Koningin Elisabeth. Alle kunstenaars op viool der ganse wereld mochten eraan medekam pen en een jury van internationaal befaamde kunstenaars van verschil lende landen moest oordelen over de waarde van de deelnemers. Aan geen enkele deelnemer werd ge vraagd zo hij een Belg, of een Rus, of een Chinees was, hoofdzaak was dat hij de vioolkunst meester was. Aldus werd de eerste prijs toe gekend aan een Russische violonist, de genaamde Leonild Kogan. Bij zijn verblijf alhier en na zijn prijs ontvangen te hebben, legde Kogan de meest vleiende verklaringen af over de inrichting van de prijs kamp de jury. en dies meer. Eens terug in Rusland is hij er de man geworden voor de anti- Westerse propaganda. Zo heeft La Nation Beigeenkele uittreksels medegedeeld van een artikel ver schenen in een Russisch blad, en waarin Kogan niets anders over heeft dan beledigingen voor de prijskamp, de jury, en België. Zo beweert hij dat de kunstenaars slecht onthaald werden in België, dat de jury partijdig was (maar hij behaalde de 1» prijs), dat de magazijnen in Brussel slechts op gepropt waren met dure en slechte Amerikaanse waren, dat als cul tuurmanifestaties hij ln België slechts prijskampen om de mooiste benen en- de schoonste kus gezien heeft en dat de Brusselse straten gevuld waren met Amerikaanse of ficieren en soldaten, enz. Kogan heeft hiermede bewezen een groot violonist maar een kleine man te zijn, ten ware zijn naam misbruikt werd om België zwart te maken bij de Russen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7