Nieuwsjes in'tkort oemengsvecht Bannelingen bouwden een grote Natie Uitsluitend Agent Veurne gevraagd tn l^nlcjSrlcs s McCormlk International biedt een uitgebreidfe reeks vc, ploegen aan v&.. Europese opvatting. PLOEGEN 8 A en 9 momw mmmmmi PLOEGEN 42 E en 43 E momm international GEDRAGEN PLOEGEN MCORMKK INTERNATIONAL Alie McCormiek International ploegmodeüion zijn voorzien van kouters en voorriesters. Gouden bruiloft te Beselare Hollend paard met wagen tegen auto te Lombardsijde Eén gekwetste. Gouden bruiloft te leper Auto rijdt door de Uzerbrug fe Mannekensvere B.J.B. Westvlaanderen B.J.B. GROOTS PROVINCIAAL RUITERTORNOOI Export van vis naar Duitsland GEBRUIKSWAGEN VAN KLAS Motor Volkswagen JHOUUUM* Dorsmachien uit gebrand te Geluwe VOOR UW VERPAKKING OUDE GAZETTEN AUTO-UNION VOORNAAM HUWEL IJK TE POPERINGE Rechtstreekse Invoerder voor beide Vlaanderen: FRANCIS M. E. DEMBLON 23, Bagattenstraat, GENT. Tel. 579.99. Vier gevallen van kinderverlamming in Noord-Frankrijk Hef geval van Notaris Strobants te Knokke Voedingsprodukten RADAR met premiebons, verkrijgbaar in alle beste winkels. HET WEKELIJKS NTEUWS Zaterdag 1 Sep!. 1951'. Bla'dz, >oven een beeld op de vechtendetribune. Bloemen gingen J intjes weg' en weer van het volk naar de wagens en omgekeerd. Is inzeteen beeld van een der vele mooie ontworpen wagens die kstorische stoet vormden. Jammer alleen dat in die stoet... de i oude abdij vol ledig vergeten werd. iditioneel geworden, is voor de jiit van het seizoen: de histori- -1 stoet met het bloemengevecht |oksijde op de laatste Zondag l ^Augustus. En dat is werkelijk seste dat de kust dit jaar ge teerd heeft. 'ksijde: het bloemenbadplaats- ^eekt zelf zijn honderdduizen- oloemen die in alle hoeken en I )es de badgast verwelkomen ileer hij in verlof naar dit rieel komt. Maar einde Oogst f wordt dan alles samen- fpt en in grote manden voor grijpen aangebracht, opdat er Seschoüwer ook zijn jolijt mee j ^kunnen botvieren, liever dan je laten verwelken in de tal- i serres. gelegenheid werd geboden zij een heerlijke historische die de straten doortrok en i .voor duizenden toeschouwers ingekomen waren op de gaan- a. 't bloemenwerpen naar me- begon zo stilaan... De jeugd ;het in gang. Maar naarmate itoet vorderde werden de tros- «groter en het werpen heviger ijdan, naar het einde, uit te jen tot een echt joviaal gevecht. 1 tribune met genodigden kreeg erg te verduren, maar diende lanvallers flink van antwoord. 1 Senator-Burgemeester Van i'enhout en Badgast-Senator Van Gerven uit St Niklaas met. hun respectievelijke Dames, had den de handschoenen uitgetrokken en waanden zich volledig in staat van «wettige zelfverdediging» wan neer de wagen, de Veurnse Magis tratuur verbeeldende, hen duchtig van leer gaf. Het leek ons net of het echte Veurnaars waren die mannen, wat aan goedgemeende uitbundigheid het niet ontbrak, wanneer die hon derden dahlia's op Senator Van Buggenhout te pletter vielen. Ondertussen was de lont ontsto ken en plots brak die bloemenre gen als een uiteenspattend vuur werk over de duizend koppige me nigte los... Veel te rap was alles gedaan... en wanneer iedereen dan z'n kle deren afwreef en ze uit de valse plooien deed... dan was gans de Terlinckplaats herschapen in een platgetrapt bioementapijt. De bloemenopsmuk was verdwe nen en meteen de zon die slechts voor de duur van de stoet door de zwarte wolken uitgekropen was. En toen men 's avonds de bloe men opveegde met zware, grove borstels, veegde men meteen het waterseizoen mee... het begon, als naar loffelijke gewoonte weer te regenen om verder dan voort te tempeesten en alles veel te rap te doen vergeten. "LITTLE GENIUS" Twee- en driescharige getrokken ploegen Een- en tweescharige beurtwisselende getrokken ploegen Eenscharige beurtwisselende gedragen ploegen voor alle Farmall tractors. Tweescharige beurtwisselende gedragen ploegen alleenlijk voor Farmall H en M tractors. Beseiare vierden de echtelin- Lagrou Henri - Verschaeve e, wonende in de herberg De e Keer», de vijftigste verjaar- van hun huwelijk, jubilarissen traden in het hu- k te Geluveld de 22 Juli 1901, zijn sedert vele jaren woon- g te Beselare. Dit huwelijk met twee kinderen gezegend. Thans tellen de gevierden reeds zes kleinkinderen en drie achterklein kinderen. Dit gouden jubileumfeest werd met veel luister in familiale kring gevierd. Aan de jubilarissen en hun fami lie bieden wij onze hartelijke ge lukwensen. Te Couillet was een vrouw be zig klederen te reinigen met ben zine, toen deze brandstof plots vuur vatte en de vrouw weidra een le vende toorts geleek. De ongelukki ge werd in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Te Mechelen zaaide een voort hollende auto paniek in volle straat, daar de wagen zig-zag reed, tegen verschillende gevels aanbotste om ten slotte tegen een huis te blijven steken. Men vermoedt dat de voer der door uitwasemingen van de mo tor bedwelmd geraakte in zijn ka- bien; hij werd met zeer erge ver wondingen uit zijn auto gehaald. Nabij Nantes, in een paarden stal dat door een gezin werd betrok ken waarvan de ouders ontaarde lieden waren geworden, speelde her, 5-jarig zoontje van het gezin met lucifers en stak het bedje in brand van zijn zusje van 6 maanden oud. Dit wijl de moeder dronken te bed lag. Het kleintje werd zeer ernstig verbrand. De moeder trok er zich niets van aan tot een buurvrouw hulp bracht. Te Glasgow ontspoorde eer. goederentrein wijl deze een ver hoogd spoor volgde, boven de stra ten opgetrokken. De trein bolde door de afsluiting en stortte van een hoogte van 7 meter op de straat nl. de lokomotief en een 15-tal wa gons. De stoker en machinest wa ren bijtijds uit het logge voertuig kunnen springen. Tijdens zwaar stormweder in Italië v.erden 7 personen bij nacht doodgebliksemd; negen andere lie pen op zelfde wijze verwondingen op. Churchill was op bezoek te Ve netië en was er een bad gaan ne men op het strand van de Lido. Een Italiaanse fotograaf had enke le foto's van Churchill en zijn fa milie, in badpak, genomen, maar een der detectieves die de Britse staatsman vergezelde wilde dit fo- tonemen verhinderen en ging een gevecht aan met de fotograaf tot hij erin slaagde de reeds genomen film te vernietigen. Te Lymouth, Engeland, had een door een groep jagers achtervolgde hert een schuiloord gezocht onder een kleine brug. De dorpbewoners en t£l>» ie aanwezige vacantiegan- gers omsloten het dier te bescher men en gingen de groep jagers en pikeurs, ook hun honden, met stok ken en regenschermen te keer tot de jagers hun heil zochten in de vlucht. Het bevende hert werd dan terug naar het bos gebracht. Te Tourcoing werd een 4-jarig knaapje in volle straat gekidnapt door 'n man en vrouw die per auto waren. Men vermoedt dat de vrouw de moeder is van het kind, daar zij van haar man gescheiden leeft en het kindje bij de vader was geble ven. Te Nice kwam het tot een ont ploffing aan boord van het Bel gisch yacht Cachan De eigenaar en zijn dochter liepen hierbij ver wondingen op. Nabij Boulder, Californië, sloeg de bliksem in op de springstoffen welke er aanwezig waren voor con structiewerken in de bergen. Er ontstond dientengevolge een gewel dige ontploffing waardoor 9 arbei- dsrs gedood werden en minstens 15 gewond. Anita Buxaderas Perez. 112 jaar oud, oudste vrouw van Spanje, is overleden. Te Ewboldon, Durham, Enge land, woekert een zonderlinge epi demie welke schijnt te worden ver spreid door muizen. De verschijnse len der ziekte zijn braaklust en tor- tiocolis en wijzen op een soort her senvliesontsteking. Een Brits militair toestel, een experimentele straaljager, een zo genaamde vliegende driehoek is bij een oefenvlucht opengebarsten en in duizenden stukjes naar bene den gestort, De piloot werd gedood. De motor werd pp een afstand van 1.500 meter van ae staart gevonden. Twee duikers wilden ander maal de Niagarawaterval naar be neden komen, waarvan een in een stalen vat. De overheden hebben evenwel alle dergelijke waaghalze rijen voortaan verboden en o.m. het voormeld stalen vat in beslag ge nomen. Te Bloomfield, V. S. van Ame rika, heeft een 10-jarige knaap een trein doen ontsporen met een slot op een spoorwissel te doen. Bij zijn ondervraging verklaarde de jongen dat hij zulks slechts gedaan had om te spelen. Te Valdaltia, U.S.A., stortte een vliegtuig op een stilstaande auto. De vier inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven. Te Mexico, in een bioscoop, riep een aanwezige vrouw plots brand om het feit dat een per soon die bij haar zat per ongeluk faij het aansteken van een sigaret, haar programma had in vuur gezet. Aldus ontstond paniek met het ge volg dat 5 personen doodgetrappeld werden en 50 andere gewond. Te Brussel reed een auto het voetpad op, om een tram te mijden. Aldus werden meerdere personen omvergereden waarvan een 10-tal ernstig' werden gewond. Uit Noord-Rhodesia werd ge meld dat veel melaatsen hulp zijn gaan zoeken bij een geneesheer in Portugees Afrika, en dat zij er ge nezing' zouden hebben toekomen. Bij schietoefeningen te Sie- gen, West-Duitsland, werd een Bel gisch soldaat gedood; het is sol daat Clement Lambert, 20 jaar, uit Sterrebeek. Te Moeskroen werd een 3-.iarig knaapje, dat speelde in een weide, door een hoefslag van een in vrij heid lopend paard zeer zwaar ge troffen en werd deerlijk verminkt opgenomen. Te Tollembeek viel een 2-jarig knaapje in een kuip met kokend water en werd zo erg verbrand dat het kort nadien overleed. Op de spoorlijn Hamburg-Bre men ontplofte een lokomotief; hier bij zouden 14 doden te betreuren zijn. e foto: de gevierde jubilarissen Lagrou Henri - Verschaeve Marie ïselare, die in de bloemen gezet werden door hun familieleden ter gelegenheid van hun gouden bruiloftviering. De oudijzer-handelaar Willy Po- pieul, voorheen te Nieuwpoort en thans te Westende gehuisvest, kwam Maandag rond 4 u. in de na middag met paard en wagen de Ha venstraat uitgereden, alwaar hij een vracht riet had opgeladen. De rug- riem van het dier sloeg door, het paard kreeg het zwenghout tegen de poten en sloeg op hol. Op de Ko ninklijke Baan kwam de nieuwe volkswagen gereden van Arseen Fruytier, woonachtig te Moerbeke- Waas, die zijn verloofde uit Oost- duinkerke was gaan afhalen. De auto reed in de richting Oostende. Door de aanrijdende auto verrast liep het paard er op te pletter en de wagen werd zwaar beschadigd. De verloofde van Fruytier werd deerlijk aan het aangezicht gekwetst en terstond voor eerste zorgen door garagist Thyberghein, bij afwezig heid van Dr Loones, naar Dr Van- denbroucke te Nieuwpoort, overge bracht. Het mag een wonder heten dat de zuster van de bestuurder niet werd doodgeplet en zelfs geen letsel bekwam. Het zwaar gekwet ste paard moest ter plaatse worden afgemaakt. VG -19 - 01420 BPL Gedeponeerd merk voor een nieuut bestanddeel dat het .witgoed verblindend wit maakt. SAVONNERIES LEVER FRÈRES, BRUSSEL Te leper vierden Zondag 26-8-51 de echtelingen Depuydt Camiel - Blanckaert Felecie, wonende Oude Veurnestraat, de vijftigste verjaar dag van hun huwelijk. De jubilarissen traden in het hu welijk te Woesten op 20 Aug. 1901, doch zijn sedert meer dan 25 jaar woonachtig te leper. Dit huwelijk werd met zeven kinderen gezegend, waarvan slechts nog een in leven. Thans tellen de gevierden twee kleinkinderen en drie achterklein kinderen. Te 11 uur werden de jubilarissen en familieleden per auto aan huis afgehaald en naar het Stadhuis ge voerd, waar een plechtige ontvangst plaats had. Het welkomwoord werd uitgesproken door de Heer Schepen Muiier, die de verontschuldigingen van de Heer Burgemeester Vander- ghote aanbood, daar hij op reis zijnde, onmogelijk op deze plechtig heid kon aanwezig zijn. Aan de ju bilarissen overhandigde de Heer Schepen Muiier daarop een prach tig geschenk, waarop de erewijn werd geschonken aan de gevierden en familie. Vervolgens werden de gelukkige oudjes en familieleden huiswaarts gevoerd. Daar werd dit gouden bruiloftfeest met veel luister in fa miliale kring tot in de late uurtjes gevierd. Aan de jubilarissen en hun fami lie bieden wij onze hartelijke ge lukwensen. Foto genomen bij het verlaten van het stadhuis. De gevierde jubila rissen omringd door hun familieleden. In het midden de Heer Sche pen Muilier die de plechtige ontvangst deed op het stadhuis. DE WESTVLAAMSE BOERENJEUGD NODIGT U VRIENDELIJK UIT OP HAAR dat doorgaat te KORTEMARK op Zondag 2 September 1951. TerreinHoeve van de Heer TALPE, Handzamestraat. 111 Edele landelijke sportdemonstratie Meer dan honderd van onze beste ruiters 111 Aangenaam en veelzijdig programma Drie uur aanhoudend boeiend sportvertoon I Een machtig schouwspel 111 Een blijvende herinnering HOUDT 2 SEPTEMBER VRIJ! Begin verzekerd te 14 uur (tot 17.30 uur) Toegang 20 frank... en iedereen een gratis Yscoü ALLEN WELKOM!! BESTE DANK!! Zondagnamiddag omstreeks Hu. kwam dhr Oscar Verveke met zijn personenwagen uit Nieuwpoort, zijn woonplaats, over de Uniebrug ge reden die de grens vormt tussen Mannekensvere en St-Joris. Hij moet echter ingezien hebben op het laatste ogenblik, dat zijn snelheid te hoog was om de hoge brug over te steken, want plotseling remde hij, doch al te geweldig. Door de regen was het hout van de brug glad geworden en de auto maakte een halve draai links, doorbrak de houten leuning en kwam halveling over de diepe IJzerstrooim te han gen. Gelukkig stak er een zijschot uit die de wagen nog in evenwicht kon houden, anders was de auto in het nat verdwenen en de in zittenden misschien verdronken. Nu kwam hij er met de schrik vanaf. De auto echter had schade ge leden en de Uniebrug was erg toe getakeld. 'n Depannagewagen heeft de auto uit zijn netelige positie gehaald. Het nieuwe handelsakkoord met West-Duitsland voorziet o. m. de volgende Belgische export: 80.000 dollar verse zeevis: 50.000 dollar vis in conserven: 250.000 dollar verse haring. Het akkoord is geldig voor één jaar. Wie heden van Australië spreekt, roemt het als een grote natie, als een deel van het Britse Gemenebest. Australië speelt thans in de wereld geschiedenis een vooraanstaande rol, het is het jeugdige land, dat reeds zo dikwijls, wij denken hier aan twee wereldoorlogen, het moe derland ter zijde sprong om het te helpen verdedigen. En toch zou men het anders hebben kunnen ver wachten wanneer men eventjes bla dert in de geschiedenis van Austra lië, ware het niet dat bannelingen hun pijn en hun leed gemakkelijk vergeten, wanneer toch eenmaal in hun leven een nieuwe hoop aan hun leven vorm en inhoud geeft. Uit bannelingen en gestraften werd Australië geboren en dat is nog geen twee honderd jaar gele den. VERVLOEKT EN VERBANNEN Het was een zonnige dag, die Meidag van 1787, toen elf schepen de Engelse kust verlieten en volle zee kozen. Niemand wuifde de vertrekken- den ten afscheid toe, slechts enkele mannen en vrouwen staarden vanaf de kade de schepen na, die traag wegdreven in de witte zon. Niemand juichte, want zij die daar vertrok ken, mocht men geen tot weerziens toewensen, zij waren bannelingen. Draagvermogen 1 ton. 14 Verschillende modellen. iitt T.AVEC MOTEUR VOLKSWAGEN INVOERDERS: Sapem-Haren Automobiles s.a. 609 Schaarbeeklaan, HAREN-Noord Tel. 15.79.41 en 16.09.71. Agenten-garagisten worden ge vraagd voor België en Groot-Her togdom Luxemburg. (3087) Verleden week tussen Vrijdag en Zaterdag werden de inwoners rond middernacht uit hun slaap gewekt door het loeien der sirene. Een rode gloed kleurde de donkere hemel. Brand was uitgebroken op het tar weveld van Wed. Gustaaf Decruye- naere, Wijk C Nr 44. De ganse dag was men er aan het dorsen geweest. Rond 21 uur werd het werk ge staakt en twee wagens bijgetrok ken geladen met tarwebundels, om Zaterdagmorgen vroeg het werk voort te zetten. Rond 22.30 u. had den personen uit de buurt nog voorbij de plaats gekomen waar de dorsmachien was opgesteld en niets bemerkt. Te 23.30 uur stond alles in lichte laaie. Een bereidwillige ge- buur was met zijn tractor toege sneld en kon nog een der wagens op veilige afstand trekken. Aan de rest viel niet meer te denken. De toegesnelde brandweer stond voor onbegonnen werk. De dorsmachien, toebehorende aan Gerard Dessein, wonende op de wijk D, werd gans vernield, be nevens twee wagens toebehorende aan de Wed. Decruyenaere. De schade is aanzienlijk en een streng onderzoek werd ingesteld. gebruikt Per grotere hoeveelheid aan speciale prijzen te verkrijgen ter drukkerij van het blad. Dinsdag 28 Augustus, te 11 uur, w erd in Sint-Bertinuskerk te Pope- ringe, het huwelijk ingezegend van dhr Advokaat J. Van Moerkercke, uit Poperinge, met Mej. Simonne Devos, C.V.P.-Provinciaal Raadslid van Westvlaanderen. Wij zien hier bruid en bruidegom in het koor van de kerk. Aan de jonggehuwden hartelijk proficiat met beste wensen van g eluk en zegen. LIMOUSINES 75.000,fr. CABRIOLET grote luxe 89.000,fr. Alle modellen van CAMIONNETTEN laadvermogen 750 kg., vanaf 69.900,fr. Onze VASTGESTELDE prijzen, tot het uiterste minimum berekend, zijn de NETTO-prijzen, taxe niet inbegrepen, zonder overname noch afbiedingen. Ernstige garage, goed gelegen, uitstekende stielkennis, lid van een Beroepsvereniging zijner streek of van de Federatie van de Belgische Garagisten, wordt gevraagd voor de uitsluitende verkoop voor het Arrondissement VEURNE. (3140) In de loop van twee dagen zijn te Loos-en-Gohelle, nabij Lens (Pas de Calais) vier gevallen van kin derverlamming, waaronder een met dodelijke afloop, gemeld. De gezondheidsdiensten werden gewaarschuwd en strenge voorbe- iioedsmaatregelen zullen genomen worden. MIII1K In verband met het tekort dat vastgesteld werd bij de Notaris Strobants te Knokke, wordt ge meld dat de bestaande schulden tot 80 t. h zullen kunnen terug betaald worden, wegens het be staan van onroerende goederen ter waarde van 6 millioen, wijl het te kort 8 millioen zou bedragen. Engeland had de ontdekking van zijn wereldreiziger James Cook niet lang ongebruikt gelaten. James Cook was in het toenmalige Nieuw- Holland aan wal gegaan, had er het Zuidelijk gedeelte van ontdekt en het voor de Engelse Kroon in bezit genomen. De Spanjaarden en Portugezen hadden twee honderd jaar voordien dit reusachtig eiland, dat op zich zelf een werelddeel vormt, reeds aangedaan, doch lieten er weinig sporen achter. Op het ogenblik van Cook's ont dekking, stuurde Engeland zijn bannelingen nog naar Amerika, doch de vrijheidsoorlog in dat land maakte het minder geschikt als deportatie-oord zodat men naar een ander verlaten plaats begon uit te kijken. Het verbannen van misdadigers heeft iets akeligs over zich en toch is het voor hen als een laatste kans om van het leven nog iets te maken. Australië, tot dan toe Nieuw- Holland genoemd, werd dus door Engeland als verbanningsoord in gericht. Aan boord van de elf eerste sche pen waren de eerste bannelingen ingescheept met bestemming naar het pas ontdekte werelddeel. Onder de lage dekken tussen var kens, koelen en paarden, wemelde het van meer dan 700 veroordeel den, jong en oud, mannen en vrou wen en kinderen. Hun misdaden liepen van moord tot roof en de kortste straf was die van een jon gen, die een parkboom had omge kapt voor brandhout, om zijn moe der wat warmte te verschaffen. Hii had zeven jaar gekregen om zijn afschuwelijkemisdaad te be treuren. En toch hadden Mlen nog wat hoop dat het leven voor hen zou veranderen, zij droomden van een nieuw land, van een nieuw leven en van een hoopvoller toekomst. De reis was verschrikkelijk lane en ging gepsiard met veel lijden en ontbering. De dood kwam herhaal delijk deze elf schepen bezoeken en telkens nam zij slachtoffers mede, PORT JACKSON Na acht lange maanden werd het verbanningsoord bereikt. Port Jack son werd de eerste nederzetting voor deze verworpelingen, mén zou het in onze tijden een concentra tiekamp genoemd hebben. In de buurt hadden zich emi granten gevestigd, avonturiers, die uit vrije wil waren uitgeweken, hun nederzetting hadden ze Sidney ge noemd naar de toenmalige Minis ter van Koloniën. Te Sidney ver bleven ook de agenten der adminis tratie die belast waren met alles wat de gedeporteerden betrof. Toen de bannelingen voet aan wal gezet hadden verstarden hun hoopvolle gezichten en de wanhoop kwam in hun ogen, wijd-uiteenge- strekte zandgrond, weinig bomen, geen bloemen, geen blad haast en zelfs geen gras in deze droge heet- heldere lucht. De bannelingen gingen aan lv-l- werk onder toezicht van hun be wakers. Ze bouwden hutten van bo men, bewerkten de grond en zaai den, en in de loop van vele maan- den stichtten zij zelfs gezinnen. Ge lijk in alle beschaafde plaatse^ en steden bloeide ook hier na kor!" tijd de misdaad weer hoog op. vele'i werden veroordeeld en, vermits c geen ellendiger ballingsoord me"' bestond, eenvoudig weg opgehan gen. De levensmiddelen verminderd? i en de honger woedde in het kamn. Als ziekte en koorts binnenslopen, stierven mannen, vrouwen en kin deren als vliegen. Uit Engeland kwamen weer sclr- pen toe, ganse vloten kwamen doch niet met voedsel, alleen ir"-r om nieuwe gevangenen aan te brr.- gen. Doch de bannelingen die door h f noodlot tegen de muur gedr" waren lieten zich niet goeds-'"''' neerslaan. Zij wilden niet wijken, zelfs niet voor honger en dood. Zij zagen geen rijken en wels'"'- lenden rond zich, die zij konr'r'i benijden en sloegen zich door alt heen. De gevangenen bleven nr"1' steeds toestromen uit bet moeci»"- land. Vooral talrijke Ieren z' i daar beland. Hun opstandigheid I - gen Engeland bracht hen onvermij delijk de verbanning. Toen in 1798 drie Ierse Katholie ke priesters naar Australië verba nen werden, begon aldaar het eer- ste godsdienstig leven. Deze pries ters werden in 1810 terug naar lv' vaderland gebracht In 1816 wfV de Ierse priester O'Flynn tot Apc- tolisch Prefect benoemd .van Ar - tralië, hij kreeg echter geen toe'"- ting tot uitoefening van zijn pries terambt en moest dit dus in het ges heim doen. In 1818 werd deze pries ter ontdekt en gevankelijk naar Er- geland teruggebracht. Hij liet ?r het H. Sacrament achter waar h" gedurende 18 maanden bewas'"1 bleef ten huize van W. Davis te Sidney. Op de plaats waar dit huis stori verrijst thans de St Patrick Katlr- draal. In herinnering aan dit fr' werd in 1928 het 29- Internationa"' Eucharistisch Congres te Sidney gehouden. EEN NIEUW WERELDDEEL Toen in 1868 Engeland aan d:' deportatiestelsel vaarwel zegde h" zich in Australië een merkwaardig' verandering voorgedaan. De bann" lingen waren stilaan uitgegroeid f''1 vrije mensen die zich boven b"i noodlot hadden losgewerkt. Land bouw, waarin de schapenteelt d" hoofdrol speelde, was voor vel? een rijk bestaan geworden. Zo v" kwam het zelfs dat de sporen v? het verteden, waar misdaad en c" standigheid hun merktekens gegf' hadden: stilaan verdwenen en d de afstammelingen der banneling samen leefden naast deze van ht' bewakers en meesters. Australië is een ionge natie. r kleine staten die zich stilaan vorr den, hebben zich ten slotte vereni' om op 1 Januari 1901 verenigd worden in de Commonwealth f Australië. Dit werelddeel heeft steeds trov aan de zijde gestaan van Engelar Toen dit laatste tijdens twee W' reldoorlogen in gevaar verkeert sprongen de nazaten dér gewet bannelingenkolonie toe met h" bloed, lijf en goed te verdedig' van de opvolgers van hen 1 eens hun voorvaders als misdnd' gers brandmerkten en verjoegen De rijkdommen van Austra' hebben intussen de wereld verovei Wol, goud, staal kwamen in ov?' vloed uit dit onbekende land en li' ten het in de wereld een voornam' plaats innemen. De tijd van ballingschap is voo'- bij. Een nieuwe generatie is er g groeid die zich zelfs niet meer kf" herinneren dat minder dan 200 ja'' terug de eerste blanken daar vo<" het eerst voet aan wal gezet hebbe' RADAR! Dat is PRIMA-KOFFIE van De volder... Dat zijn VOEDINGSPRODUKTEN van 1* kwaliteit... MET SCHOONSTE KEUS VAN PREMIEN... Wie voedingsprodukten RADAR koopt, spaart veel geld... Koopt steeds het beste aan de laagste prijzen EN... bekomt GRATIS de SCHOONSTE NUTTIGE GESCHENKEN, aangeboden door de Koffiebranderijen Devolder, Consciencestraat 20, Kortrijk. - Tel. 251.11. (d-2814)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6