Zo zal Nieuwpoort zijn Toren weldra terugzien Garage Devos&Dewanckel Wereldgebeurtenissen JOHNNY S CALL G. BOVCKAERT Massavergiftiging en waan- zinepedemie in Zuid-Frankrijk Reeds 3 doden, 6 zelfmoordpogin gen, 23 waanzinnigen en 200 zieken Traglsche ontplof fing te Stene Een half schip vaarde van uit Japan naar Antwerpen De gekantelde aufocamion te Wevelgem Filmnleuws Leverbaar op zeer korte termijn 33, Frenchlaan I E P E R De oorlog In Korea Vaderlandse plechflglield te Stulvekenskerke Nleuwpoorts vissersvaartuig ernstig beschadigd Onderpastoor uit Assebroek door Tsjechen aangehouden Koninklijke familie In Tirol aangekomen Arbeider door val lende ijzeren staaf gedood te Leuven Frans-Belgisch akkoord Inzake haring en sprofvangst Flinke resultaten van de Jaarbeurs te Leopoldsfad Negende zoon geboren te Wervïk Blinde oorlogs invalide overleden te Brugge Zaterdag gedeeltelijke zonsverduistering ^KOLONIALE LOTERIJ SCHUIF Zware aanrijding te Sfaden SVSoforijder geslipt te Veurne Het Brits-Braans Pefroleumgeschll Het vredesverdrag voer Japan PELSWAREN FABRIEK Kapellestraat - TeL 245 - Rföeuïefeeke PELSEN PELSEN PELSEN OP ALGEMENE AANVRAAG WORDT ONZE MONSTERVERKOOP VAN 14 DAGEN VERLENGD. MANTELS: JACQUETTEN: De verdediging van hef Westen WERELDNIEUWS IN T KORT EGYPTE YOUGO-SLAVIE Hgr WEKELIJKS NIEUWS Saterdag 1 Sept. 1951. Bladz. 9. Na 33 jaar krijgt Nieuwpoort dus lijn kerktoren terug. In een ge deelte onzer uitgave van 18 dezer, gaven wij reeds dit bericht door samen met een woord geschiedenis. Ten gerieve van onze lezers geven wij hier aan de hand van een manquette. een uitvoerige beschrij ving van de nieuwe toren, waarvan de werken ondertussen reeds een aanvang namen. BESCHRIJVING De grondvesten van de vroegere toren bestaan nog steeds, maar aangezien ze sedert de laatste oor log een grote waterput geworden zim, zullen ze helemaal doordrenkt rijn van het water. Daarvoor was oorspronkelijk voorzien dat 50 pa len zouden moeten in de grond ge slagen worden, maar dit werd ver anderd, zodat aangenomen werd dat het zou volstaan een dikke be tonnen vloerplaat te gieten op de oude fondering. Deze zal natuur lijk zeer stevig moeten zijn, want de toren, waarvan het metselwei-k alleen nagenoeg 1700 m3 zal bedra gen, zal een kolosaal gewicht ver tegenwoordigen. Het gelijkvloers aal een dubbele ingangspoort bezitten met een spitsboog er boven, zoals de grote ingang van de kerk. Boven die poort zal een arduinen beeld prij ken van O. L. Vrouw, patrones van de kerk. De 1" en 2° verdieping lopen ln elkaar, ten minste wat het uit zicht van bulten betreft. Ze bestaan uit 4 smalle stenen spitsbogen, waarvan de middelste op de 1" verdieping 2 smalle, maar hoge vensters zijn en op de 2' verdie ping twee kleine venstertjes. De 3" verdieping bevat een groot dubbel venster, volgens de trant van de vensters der kerk. De spits, in steen, heeft een kijkgatvenster en is over gans de hoogte versierd met 128 kraaibekken ln arduin. De 4 zijtorentjes, die tot op een derde van de hoogte van de gTote spits komen, zijn versierd met 192 kraai bekken. De grote, zware drummers, die aan elke hoek ais steunpilaren dienen, komen bij de grond elk 4 7 meter bulten de torenblok. Aan el ke verdieping worden ze wat nau wer om te eindigen aan d:e gaan derij. De grondvesten en de verschil lende vloeren der verdiepingen zul len gelijk zijn, met uitzondering van de Ingangspoort van het ge lijkvloers, die daar natuurlijk weg valt. De achterzijde zal een blinde muur zijn, aangebouwd tegen de Noorderkruisbeuk van de kerk. Aan de hoek, tussen kerk en toren, langs de kant van het stad huis, zal een afzonderlijk trapto- rentje aangebouwd worden, dat met 76 arduinen treden toegang ral verlenen tot de verschillende verdiepingen. Ook daarop komt een spits. AFMETINGEN: De nieuwe toren zal een totale hoogte bereiken van 58 m. Het gelijkvloers zal 7,5 m. 1« verdlej 6,3 na,. is bestemd om met tijd de klokken' toren te worden. Zo zullen die 3 verdiepingen 29,7 m. 'boven de grond reiken, d.l. tot boven het grote bovenste venster. Daarboven komt dan een gaan derij met balustrade van 3 m. hoogte, die 4 zij torentjes met el kaar verbindt. De hoogste top van die zijtorentjes, die 7 m. boven de gaanderij uitkomen, zal 39,9 m. be reiken. In het midden dan komt de grote spits, die 23 m. hoog zal reiken. De top van die spits zal 53,9 m. boven de grond uitrijzen. Daarop komt dan eindelijk nog een groot ijzeren kruis met windhaan, dat 300 kgr. zal wegen, nog 4 m. boven de torenspits zal uitkomen en met- Arbeider uit Vladslo gedood. Vrijdagmiddag was Valentin De Meester, 33 Jaar, Wijnendalestraat, Vladslo, op de werf der firma De Wachter, Torhoutsteenweg te Ste ne, bezig een vrachtwagen met oud ijzer telossen. Onder het materieel bevond zich de kop van een obus, dagtekenend uit de eerste wereld oorlog. Bij het verhandelen Is dit tuig tot ontploffing het gevolg dat De Meester zeer er ge verwondingen opliep. Hij is in allerhaast naar de H. Hartkliniek te Oostende overgebracht, alwaar hij spoedig overleed. Het slachtoffer laat een weduwe en drie minderja rige kinderen na. Het parket van Brugge, evenals de opruimingsdiensten van het le ger zijn ter plaats afgestapt om een onderzoek naar de herkomst van het oorlogstuig in te stellen. een het hoogste punt van gans de stad zal worden, nl. 58 m. Op de grond Is de doorsnede van de binnenkant der muren 5,85 m. De doorsnede der buitenkant Is 8.5 m. en met de drummers er bij 13,2 meter. MATERIALEN: De toren zal ontzaglijke hoeveel heden bouwstoffen vergen. Zo zal het metselwerk 1697,5 m3 beslaan, uit steen van de streek. Er zal 55 m3 beton gegoten worden, terwijl er 47 m3 arduin zal gebruikt wor den. In de toren zal 3.698 kgr. Ijzer verwerkt worden, waarvan 300 kgr. voor de kruisnaald, verder 3.876 kgr. lood, 68 m2 zink, 58 m2 mar meren en 37 m2 arduinen tegels. Daarbij komt dan nog het hout en glaswerk, zodat dit alles samen een flinke hoeveelheid materialen vertegenwoordigt. BESLUIT: Laten we hopen dat alles nu vlot zal verlopen en dat gedurende 300 werkdagen ononderbroken zal kun nen voortgewerkt worden. Laten we ook hopen dat geen onvoorziene omstandigheden dit grootse werk zullen hinderen, nu net eindelijk gelukt is het zo ver te brengen. Om te eindigen willen we nog de vergelijking maken met de aan besteding, die voor de oorlog reeds plaats greep voor dit groot werk. Deze gaf als laagste aanbod de som van 787.355,06 fr., terwijl het thans nagenoeg 4 millloen bedraagt. Moge deze nieuwe toren uit de grond heroprijzen als een symbool van Nieuwpoort's heropstanding na deze oorlog en als een voorteken van verdere vooruitgang en voor spoed. Het motorschip Christer Falen brak bij een storm in Februari jl. in twee, ter hoogte van Yokohama (Japan). Een gedeelte ervan bleef vlotten en te Yokohama kreeg het een nieuwe boeg. Met dit stuk schip werd dan de reis aangevangen naar Antwerpen, nl. niet min dan 10.000 mijl, en dezer dagen is het half schip nu te Antwerpen toegekomen, met een lading aan boord. Dit feit is enig in de geschiedenis der scheepvaart. Wij vernemen dat de oorzaak van het kantelen van de autocamion welke paarden, komende van de Ijzerbedevaart te Diksmuide, ver voerde, te wijten is aan het feit dat bij het plaats maten voor een jeep de grachtwand bezijden de baan begeven heeft. In tegenstelling .met het eerste bericht is geen enkel paard moeten afgemaakt worden. Een paar da gen na het ongeval waren allen weer aan het werk. Roman van Maxence van der Meersch wordt verfilmd in de streek van Duinkerke en De Panne. Te Duinkerke werd zo pas aan gevangen met de opnamen van La Maison dans leg Dunes Naar deze roman van de onlangs overleden Franse schrijver Maxence van der Meersch werd reeds vóór de oorlog een film gedraaid. De hoofd vertol kers van deze tweede Verfilming zijn: Jean Chevrler, Roger Pigaut en Ginette Leclerc. Verscheidene Belgische spelers treden eveneens in deze film op. De buitenopnamen, worden ln de duinen tussen Malo en De Panne en ook ln de havenwijk van Duin kerke gedaan. Besprekingen van Kaesong nog niet hervat. Op het front wordt hevig gevochten. Herdenking van de Slag van Tervate. Toen de N.780 Stormvogel toebehorende aan reder René Neyt, nabij de boei OD.I. de visvangst aan het bedrijven was, werd het vaartuigje aangevaren door de Ne derlandse cargo Koningshaven De achtersteven van het vissers vaartuig werd ingebeükt en de ba- zaanmast brak door. De bemanning slaagde er in, voortdurend pom pend, op eigen kracht de haven van Oostende te bereiken. Het vaartuig stond onder bevel van schipper An- dré Bogaerts. Bij de grens in Duitsland. Enkele dagen geleden begaf E. H. Da Hulster, onderpastoor op Sint Katharina te Assebroek, zich per auto ln gezelschap van dhr Schelpe. onderwijzer te Assebroek, naar de Duitse stad Bayreuth, gelegen ln de Amerikaanse bezettingszone. Toen vorige week de terugreis wilden aanvangen, besloten ze nog even een trip te wagen tot aan Tsje chische grens. Die trip is voor E. H. De Huister bijna noodlottig ge worden. Van Bayreuth ging het langs eenzame wegen naar de srens. Op zeker ogenblik, niet we tend waar ze zich bevonden, hiel den «e halt om even uit te rusten. Lang duurde het niet vooraleer vóór hun neus een wagen stopte ag< Waaruit gewapende Tsjechen sprón- i hui gen, paspoorten die zowel de hr gen die vroe- Schelpe als onderpastoor De Hul ster niet bij hadden. Voor eerstge noemde liep het nog goed af, ge- den men hem vrijuit liet gaan, doch E. H. De Hulster werd zonder veel omhaal aangehouden. Zodra dhr Schelpe terug te Brugge was, stelde hij alles in het werk om de vrijlating te bekomen van E. H. De Hulster. Dagen verliepen zonder enig nieuws, bot Dinsdag een tele gram meldde dat E, H. De Hulster Woensdagavond terug te Brugge mu zijn. Koning Boudewijn en Koning Leopold III en zijn gezin zijn Dins dagnamiddag in Tirol aangekomen. Het koninklijk gezin zal geduren de ongeveer twee weken in een landhuis in de buurt van Hinter- rias, in het Karwendelmassief, een verlaten streek, die bekend is om haar jachtterreinen, verblijven. Aan het rangeerstation van de N.M.B.S. te Leuven waren enkele arbeiders bezig een aantal zware ijzeren staven van een wagon te lossen, toen er plotseling een staaf verschoof en kantelde. De 63-jarige Jules Keunings, wonend te Roese- lare, momenteel verblijvende te Leuven, die in de nabijheid stond, deed al het mogelijke om de staaf staande te houden. Daar hij hierin biet slaagde, kreeg hij deze met volle geweld tegen het hoofd. On middellijk snelden zijn werkmak- hers ter hulp. Het slachtoffer werd pij hoogdringendheid naar het zie- 7H^huis overgebracht, waar hij bij aMnk0,mst tengevolge van een schedelbreuk; overleed. In de betrokken kustkringen te Oostende verneemt men, dat de Frans-Belgische besprekingen, die te Parijs hebben plaatsgehad over het aanstaande haring- en sprot seizoen, geleid hebben tot een ak koord volgens hetwelk de Belgische vissersboten met een motor van minder dan 20 PK en met mate rieel, dat overeenstemt met de in het akkoord bepaalde technische bepalingen, van 1 November 1951 tot 1 Maart 1052 in de Franse ter ritoriale wateren zullen mogen vis sen. Hetzelfde geldt voor de Franse boten in de Belgische wateren. De datum van het van kracht worden van het akkoord zou evenwel ver vroegd of verdaagd kunnen worden. Alles uitverkocht. Naar wij uit Leopoldstad ver namen heeft het resultaat der In dustriële en Commerciële Jaar beurs, welke van 11 tot 20 Augus tus georganiseerd werd, alle ver wachtingen overtroffen. Het tentoongestelde materieel had een waarde van circa 300 mil- lioen frank en werd ter plaatse verkocht De hallen en installaties der Jaarbeurs werden eveneens verkocht. Van groter belang is nog het gelegde contact tussen de in dustrie van het Moederland en de Kongolese markt. Na de Jaarbeurs zijn een honderdtal Belgische in dustriëlen naar Elisabethstad en andere Kongolese centra vertrok ken. In het Moederhuis, Molenstraat, te Wervik, werd op 24 Oogst jl. een negende zoon geboren van het ge zin Gerard Claeys-Gesquiere, uit Wervik. Twee kinderen uit dit gezin over leden in 1937 en 1944, zodat er thans zeven in leven zijn, namelijk: Etienne, 13 j.; Luc, 8 j.; Johan, 6 j.J Michel, 4 j.; Jacques, 3 j.; Gerard, 1 j. en het pasgeborene, dat op 30 Oogst plechtig gedoopt werd in de St-Meaarduskerk en de na men Boudewijn, Leopold, Albert ontving'. Zijne Majesteit Koning Boude wijn, welke het peterschap aan vaard heeft, werd op de plechtig heid vertegenwoordigd door de Heer Burgemeester R. Deleu, van Wervik. «Ket Wekelijks Nieuws» wenst de gelukkige ouders hartelijk pro ficiat. Duidde kist van Onbekende soldaat aan. De blinde oorlogsinvalide Renold Haesebrouck, geboren te St Michiels op 5 October 1892, die op 17 No vember 1922 in het gewezen station van Brugge de lijkkist aanduidde van de Onbekende Soldaat die in de crypte onder de Congreskolom te Brussel zou geplaatst worden, is thans overleden. Hij werd Donder dag 30 Oogst te 10 u., na een lijk dienst in de Ste Katherinakerk te Assebroek ter aarde besteld. Zaterdag 1 September zal men in België en Congo, van 12 uur af, een gedeeltelijke ringvormige zons verduistering kunnen zien. Te Ukkei zal het eerste contact te 12 u. 32 m. 6 c. plaats hebben op 248" afstand van het noorde lijke gedeelte van de zonneschijf, te rekenen van het Oosten af. Het hoogtepunt zal te 13 u. 12 m. 55 s. zichtbaar zijn, op dat ogenblik zal de zwarte schijf, veroorzaakt door de maan 0,12 van de doorsnee dei- zon bedragen. Het laatste contact zal te 13 u. 53 m. 19 s. gezien wor- deelte van de zonneschijf, te be den, op 191« van het noordelijk ge- ginnen van het Oostelijk gedeelte, waar te nemen zijn. Uitslagen van de trekking der 12" schijf van de Koloniale Loterij, welke Zaterdag 25 Aug. te Izegem plaats had, Winneit Ir.: Op Zondag 2 September wordt te Stulvekenskerke een herinne ringsplaat Ingehuldigd ter herinne ring aan de heldhaftige tegenaan val op Tervate door de Karabiniers. 't Was de 22 October 1914. Nog voor het dag werd, was het Duitse voetvolk er in geslaagd de IJzer over te steken en won voortdurend veld ln de loop van de dag. Met het vallen van de avond, 20 min. vóór 5 u., zetten onze troepen een ver beten tegenaanval in om de vijand terug over de stroom te werpen. Dit lukte wel niet, maar de opmars van de vijand was toch voor goed tot stilstand gebracht: de zee, losgela ten te Nieuwpoort, zou het werk voltooien! Bij deze tegenaanval speelden het 1' en 2° Bataljon van het 1" Ka rabiniers en het 3" Bataljon van het 2* Karabiniers de hoofdrol: 200 van de heldhaftige jongens, met bijna alle officieren, bleven op het zompige terrein liggen. De Verbroederingen van het 1% 2° en 46 Regiment Karabiniers dit laatse regiment later gevormd uit de troepen die aan de slag van Tervate hadden deelgenomen hebben, onder leiding van Ere- Generaal Marlier, Reserve-Kolonel Goosdeel en Ere-Majoor Collin, het gelukkig gedacht gehad dit. roem rijk wapenfeit van hun regimenten, een hoogtepunt van de Ijzerslag, levendig ln de herinnering te be waren, door het aanbrengen van 'n mooie bronzen plaat in de rech ter steunbeer van de toren, nevens het portaal: de Karabiniers waren immers van voor de kerk van Stul vekenskerke ten aanval opgetrok ken. De herdenkingsplechtigheid op Zondag 2 Sept. begint te 11 u., met een plechtige mis voor de gevallen Karabiniers. Daarna, vóór de kerk,, onthulling en wijding van de plaat; korte toespraken door de H.H. Voor zitters der Verbroederingen van het 1°, 2° en 4" Karabiniers en door de Heer M. Dekeyne, burgemeester. Het muziek van Pervijze verleent zijn medewerking. Tot slot, optocht en bezoek aan het slagveld, met uitleg. Het spreekt van zelf dat een sterke groep Ka- fabiniers-oudstrijders met hun fa milie verwacht wordt, men spreekt van een 200-tal. De plechtigheid wordt vereerd door de aanwezigheid van de Heer Vertegenwoordiger van de Minister van Landsverdediging, van de Heer Kolonel-Bevelhebber van de Pro vincie, van de overheden van de gemeente Stuivekenskerke en van vele oudstrijders met vaandel uit het omliggende. Zelfs een afvaar diging van het Bataljon Karabi niers Prins Boudewijn komt spe ciaal voor de gelegenheid uit Duitsland! Sedert Donderdag 23 Augustus is er in het stadje Pont-Saint-Esprit in Zuid-Frankrijk een grote beroe ring ontstaan die schier aan het ongelooflijke grenst. Verschillende inwoners werden er die dag dodelijk ziek na het eten van brood dat uit een bepaalde bakkerij kwam. Spoedig scheen men geneesheren te kort te hebben om de zieken te verzorgen. Uit het naburige Mont- pellier werd uitgebreide hulp ont- loden. Bij hoogdringendheid wer- 200 500 nummers eindigend op: 5 83 1,000 100 007 2.500 7638 - 2847 - 3871 8885 - 2879 - 4161 4933 - 7034 5.000 1266 - 5804 0718 7627 - 3962 0486 6663 - 4334 10.000 1851 - 1479 20.000 17629 - 32323 24694 12387 - 88468 - 12087 02150 - 88751 21336 55791 06977 08724 92003 - 83406 - 82265 40.000 88882 - 08593 36136 33291 - 05119 100.000 21377 - 37058 64202 72631 - 74038 1.000.000 242278 156419 2.500.000 308806. OSIRIS-TARWE te BERGEN TOT RIJPHEID GEKOMEN Een Brussels blad meldt dat op een akker, behorende aan de Tuin bouwschool te Bergen, Osiris-tarwe tot rijpheid is gekomen. Het zaad is door een inwoner van Bergen uit Egypte meegebracht. Het aantal scheuten schommelt van 10 tot 16 voor een enkel zaad. Elke stengel heeft 3 tot 6 bijaren, die aan de voet van de hoofdaar groeien. De naam Osiris-graan, die aan deze tarwe wordt gegeven, is die van de Egyptische God, die als de beschermer van de doden wordt beschouwd. Zoals bekend had graan, dat soms meer dan 3.Ó00 jaar oud was en in de Egyptische graven werd aangetroffen, al zijn eigen schappen behouden. na lezing, ons blad in de banden van een viend of gebuur die bet nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank Burgemeester van Vladslo met auto tegen boom den talrijke patiënten naar het zie kenhuis overgebracht. ijrfe personen overleden korte tijd na de eerste vergiftigingssynr ■- tomen. Een 30-tal anderen m> ten naar een krankzinnigengestici overgebracht daar het bleek dat zij waanzinnig werden. Ruim 200 an dere zijn ernstig ziek doch konden ten- huize verpleegd worden. LATHYRUS-VERGIFTIGING Het parket heelt een streng on derzoek ingesteld. Uit het laborato riumonderzoek is tot nogtoe geble ken dat het hier om een plantaar dige vergiftiging gaat. Men meent te weten dat het hier gevallen be treft van Lathyrus-vergiftiging. De lathyrus is inderdaad een gif tige woekerplant die tussen het graan groeit en waarvan de zaden zich we eens met het graan ver mengen. Een echte paniekstemming heeft zich van de bevolking meester ge maakt. Vrijdag reeds stelde men 6 gevallen vast van zelfmoordpogin gen. De waanzin die zich van de slachtoffers meester maakt is het gevolg van zware geestesstoornis sen die eigen zijn aan dergelijke vergiftiging. OOK KOPERSULFAAT IN HET MEEL Het onderzoek van de voorraden meel in de maalderijen van de om geving heeft uitgewezen dat er dui delijke sporen aanwezig zijn van kopersulfaat dat eveneens een zeer giftige stof is. Men vraagt zich af of er misschien wel kwaadwillig heid in het spel is. Eigenaardig is wel dat al de slachtoffers zich in hun waanzin voorstellen dat zij omringd zijn van vuur en van onzichtbare vijanden. Daarom is men algemeen van oor deel dat deze zlektegolf niets an ders is dan een herhaling van de Middeleeuwse vuurkoorts of St Antoniusvuur Woensdag werden er andermaal nieuwe slachtoffers naar het zie kenhuis .overgebracht. Weer is een dér slachtoffers overleden, zodat "•'et aantal doden thans reeds tot i gestegen is. Einde vorige week werd door de Sino-Koreanen beweerd dat een U.N.O.-vliegtuig Kaesong bij nacht had gebombardeerd en gemitrail leerd, dat bommen waren ingesla gen niet ver van het conferentie gebouw, en dat diensvolgens de on derhandelingen waren afgebroken. U.N.O.-afgevaardigden werden uit genodigd om ter plaatse een onder zoek in te stellen. Achteraf bleek echter dat alles door de Roden zelf was geënsce neerd en in elkaar gezet, én dat geen enkel U.N.O.-toestel in bedoel de nacht Kaesong kon hebben be stookt. De U.N.O.-afgevaardigden die ter plaatse trokken om een onderzoek in te stellen, betoogden dat zij geen bomkraters noch schade aan ge bouwen hadden kunnen ontdekken en dat de Communisten er zelf wel een handgranaat hadden laten ont ploffen of een napalmbom van klein formaat hadden uitgeworpen. Generaal Ridgway bestempelde het bombardement van Kaesong als een onhandige en belachelijke grapen verder ais clownstre ken». Officieel tekenden de Sino-Noord- koreanen protest aan tegen de zo gezegde schending van de neutrale zone van Kaesong. Naderhand verklaarde het Sino- Noord'koreaanse opperbevel zich be reid de onderhandelingen te hervat ten, tevens voorhoudend dat de U.N.O.-troepen opzettelijk Kaesong hadden gebombardeerd en met de voorwaarde dat zij voldoening zou den bekomen inzake dit «bombar dement In zijn antwoord liet Generaal Ridgway uitschijnen dat de Com munistische beschuldiging inzake Kaesong volko- kennelijk bombarderen van men vals, ongerijmd en geënsceneerd werd ten dienste van twijfelachtige bedoelingen, en te vens ontkende hij ten stelligste, dat vanwege de U.N.O.-troepen de neu trale zone van Kaesong werd ge schonden. Tenslotte verklaarde hij bereid te zijn de bestandsbespre kingen te hervatten. Maandag 27 dezer antwoordden de Communisten op de laatste boodschap van Generaal Ridgway. In dit antwoord beschuldigden zij de U.N.O.-Generaal, verantwoorde lijk te zijn voor de onderbrekingen in de onderhandelingen, en ver zochten hem andermaal verbin dingsofficieren naar Kaesong te zenden om er een nader onderzoek in te stellen als voorgaande maat regel voor een heropening der on derhandelingen. Dinsdag kwam een nieuw antwoord van het Groot Hoofdkwartier van de U.N.O., nog maals het bedrog der Communisten inzake het bombardement van. Kae song aan de kaak stellend. Voor 'n nieuw onderzoek bleek Generaal Ridgway niet te vinden. Wat betreft de gebeurtenissen op het front kan worden gemeld dat dezer laatste dagen zeer hevige ge vechten werden geleverd o. m. in de gebieden van Kaesong en Jongoe. De bedrijvigheid in de lucht was evenéens zeer intens. Luchtgevech ten werden eveneens geleverd. Ras- jin, in Noord-Korea, op 25 km. van de Siberisohe grens, alsmede Tsjin- nampo, op de Westkust, werden zwaar bestookt van uit de lucht. Op deze laatste plaats werden niet min dan 100 ton bommen geworpen. Achter het front werden ook hon derden, communistische voertuigen vernield. Onderhandelingen verbroken. Duizende werklozen in petroleumgebied. De onderhandelingen te Teheran tussen de premier Mossadegh en de Britse minister Richard Stokes zijn afgesprongen. Hoofdreden was dat de Perzen er niet wilden op ingaan het personeel onder Britse hoofd leiding te plaatsen. Minister Stokes is dan naar Lon den teruggekeerd. Naar verluidt verliet hij de Iraanse hoofdstad in een vriendelijke atmosfeer en waren alle bruggen nog niet opgeblazen omtrent een mogelijke heropening der besprekingen. Intussen zijn een 8-tal Britse oorlogsschepen verschenen nabij Abadan en Britse troepen aan boord van landingsvaartuigen zijn te Basra in Irak, dichtbij de Iraan se grens, toegekomen. Van Iraanse zijde werden eveneens troepen ge stuurd naar Abadan en gewest. Te Abadan zelf is alle werk in de raffinaderijen stilgelegd, behalve wat strikt het onderhoud der ma chines betreft. Het Britse personeel is met pak en zak vertrokken en de duizende inheemse werklieden die in de petroleumnijiverheid aldaar hun brood verdienden, zijn werkloos geworden. Naar verluidt zou hun aantal wel 15.000 bereiken. De Iraanse regering verklaarde zich intussen bereid petroleum te verkopen aan al wie er voor contant zou betalen en zelf de waar ver voert. Sir Averffi Harriman vertrok uit Teheran naar Belgrado, om van daar Londen te bereiken. Hij ver klaarde overtuigd te zijn dat de on derhandelingen zullen worden her vat. In het Iraanse parlement ver klaarde Dj ami Emami, een der meest gezaghebbende politieke lei ders van het land, dat Dr Mossa degh van de Kamer volmacht had gekregen om de anderhandelingen voort te zetten, en niet, om die te verbreken. Het werd een woelige zitting tijdens dewelke Dr Mossa degh werd gehekeld. De vergade ring moest worden geschorst we gens het groot lawijt door dé leden van het Nationaal Front gemaakt. Woensdag jl. had de Britse am bassadeur te Téhéran een onder houd met de Sjah. Op deze bij eenkomst werd de hoop gevestigd op een herinzetten van de onder handelingen. Intussen hadden de HH. Stokes en Harriman nieuwe bijeenkomsten te Londen, tot on derzoek van de Iraanse petroleum- kwestie. India zal niet tegenwoordig zijn op de conferentie te San- Francisco. Sovjets zullen eigen voorstellen indienen. Soldaat uit Al ver in gem ernstig gekwetst. Dinsdagmorgen 28 Aug. reed de 23-jarige Guido Claerhoudt, schoen maker te Alveringem, per moto naar Veurne om de soldaat Dellobel Alfons uit Alveringem naar de trein te brengen. Laatstgenoemde had op de duozitting plaats genomen. Toen beiden rond 6.45 u. Veurne naderden, slipte plots de moto aan de draai der baan, ter hoogte van de hofstede van Odiel Van Hevel. Beiden werden tegen de grond ge smeten. De soldaat Dellobel scheen er het ergst aan toe en werd met ernstige hoofdwonden naar de kli niek te Veurne overgebracht, om later op de dag vervoerd te worden naar het militair hospitaal te Oost ende. De motorijder Claerhoudt werd licht gekwetst en kwam er met oppervlakkige schaafwonden aan het been van af. Het ongeval schijnt te wijten aan de gladheid van de baan. Buiten de Verenigde Staten zul len 48 landen vertegenwoordigd zijn op de conferentie van Ban Francisco voor de ondertekening van het vredesverdrag met Japan. Drie landen, India, Birma en Joegoslavië zijh Op de Uitnodiging' niet ingegaan. Drie andere hebben hun voornemens nog niet kenbaar gemaakt: Egypte, Syrië en de Li banon. India liet weten dat het na de conferentie van San Francisco een afzonderlijk vredesverdrag met Ja pan afsluiten zal. Twee en tachtig procent van de bevolking van Okinawa, dat onder de controle der U.S.A. zal komen te staan, heeft, verzocht om terug keer naar Japan. Hr Grönïyko is reeds met zijn staf medewerkers naar San Fran cisco afgereisd. Naar verluidt zal hij er op de conferentie eigen Sovjet-voorstellen over een vredes verdrag met Japan indienen. 's Avonds, omstreeks 11.30 u„ kwam de burgemeester van Vladslo met zijn familie per auto huis waarts gereden, komende Uit het Walenland. Door een onbekende oorzaak is de auto op het gehucht «De Congo» van de baan afge dwaald en tegen een aldaar staan de boom gereden, met het gevolg dat de wagen 111 de gracht terecht kwam en bleef steken. De aanrij ding was geweldig, een fietser, die daar toevallig voorbijreed, kon on middellijk ter hulp snellen en de deuren open maken, teneinde de zes inzittenden uit hun benarde toestand te verlossen. In allerijl werden de buren opgeklopt, die on middellijk de gekwetsten opnamen in hun woning. Doktershulp moest worden ingeroepen en er werd vast gesteld dat dhr burgemeester de borstkas was ingedrukt en zijn echtgenote een beenbreuk had op gelopen, benevens andere kneuzin gen. Nog twee andere inzittenden waaronder een der kinderen, lie pen eveneens belangrijke kwetsu ren op. Een opgebelde ambulancie- wagen heeft vier slachtoffers naar een heelkundig gesticht ter verzor ging overgebracht De twee overige inzittenden bekwamen weinig of geen letsel. De gehavende auto werd nadien weggesleept, HAAST U WANT HET WINTERSEIZOEN IS NABIJ. oi.de prijs Nieuwe pr. SPALAX SINGE AGNEAU RASÉ NOIR LOUTRE RASÉ CHAT LOUTRE ÉPILÉ PATTES CHEVRETTES AGNEAU D'ITALIE MOUTON OP. REN. BLEU CHAT NATURELLE AGNEAU DU PÉROU PATTËS AGNEAU D'ARGEN OPPOSUM RANCHMINCK OPPOSUM RANCHMINCK A OPPOSUM REN. BLEU ALL. 500 500 1.000 1.200 1.200 2.000 2.000 2.100 3.000 3.500 3.900 4.000 4.000 «00» 4.000 6(500 4.500 po» 4.500 \l.20Q 400 ÏÏ.200 400 isf/o 800 l\i/o 800 2.«30 1.000 2./1V0 1.000 1/809 1.000 ƒ.800 1.000 /j.500\ 1.500 a 2.000 lot kindermantels VEAU MORT NÉ LAPIN PUTOIS DÉCOLORÉ CHAT BLEU DE BEVER RASÉ LOUTRE RASÉ CHAT GUÊPARD CHAT GENETTE AGNEAU D'ITALIE vanaf 300 fr. Alle andere soorten mantels aan ongelooflijke prijzen. Grootste keus van het land. Gemak van betaling. De fabriek is gemakkelijk te bereiken met de autobus- fijn Kortrijk-Tielt tot Meulebeke Plaats. DEPOTS TE: DIKSMUIDE: Mr Desmet Cyriel, Vaartstraat, 60. RUMBEKE: Mevi\ Vermandere, «In de Vier Seizoenen». POELKAPELLE: Mevr. Vandeputte, Nieuwplaats, 15. (3058) Conferentie der drie grote Westerse Mogendheden. Amerikaanse troepen zuilen niet altijd in Europa blijven. Naar verluidt zal op 10 Septem ber e.k. te Washington een confe rentie gehouden worden van de Ministers van Buitenlandse Zaken van U.S.A., Groot-Brittannië en Frankrijk. Op deze bijeenkomst zal een herbewapening van Italië be sproken worden en een herziening van het Italiaans vredesverdrag. Aderzij ds heeft Generaal Eisen hower een waarschuwing gericht tot de landen van West-Europa, waarin hij erop wijst dat zij voor eigen veiligheid moeten zorgen, daar de Amerikaanse troepen toch eens het Europees vasteland zullen moeten verlaten. V. S. VAN AMERIKA NIEUWE SOVJET-VOORSTELLEN INZAKE VEREFFENING VAN LEEN- EN PACHTWET Naar verluidt zou de Russische Regering nieuwe voorstellen ge daan hebben ter regeling met de U.S.A. van de schulden der Sovjet- Urne aan de U.S.A. inzake de ver effening van de goederen door deze laatste aan de eerste tijdens de oorlog geleverd, ingevolge de Leen- en Pachtwet. Rusland zou thans voorstellen deze schulden te vereffenen met een bedrag van 300 millioen dollar, wijl de Amerikanen 800 millioen dollar vragen. Geen klein, verschil dus. ATOOMBOMMEN VOOR LANDSTRIJDKRACHTEN Door Hr Thomas Finletter, Ame rikaans Minister van Luchtvaart, werd verklaard dat over 2 3 jaar de Amerikaanse luchtmacht in staat zal zijn atoombommen recht streeks te werpen op landstrijd krachten. Ter dezer zegde hij verder: Zo wi.i dit doel kunnen verwezenlijken, zullen wij aan onze Europese bondgenoten de verzekering kun nen geven, dat wij over een aan zienlijk aanvalsmateriaal beschik ken, waardoor de kans op succes van een vijandelijke agressie tegen de strijdkrachten van het. Noord- atlantisch Pact op het vasteland weinig waarschijnlijk wordt. de gewone diplomatieke weg zal bekend maken, of Hij zijn tot dus ver in de zaak Stepmac aangeno men houding handhaaft. JORDANIË 6 TERDOODVEROORDELINGEN IN VERBAND MET MOORD OP KONING ABDULLAH Door de Jordaanse militaire rechtbank werd vonnis, geveld tegen tien beklaagden, beschuldigd van medeplichtigheid in de moord be dreven op Koning Abdullah. Zes der beschuldigden werden ter dood veroordeeld: de vier an deren werden vrijgesproken. (n.i'L ANTI-BRITSE BETOGINGEN In Egypte worden steeds meer en meer anti-Britse betogingen ge houden, om van de Egyptische re gering te eisen dat zij het Egyp- tisch-Britse verdrag van 1936 zou opzeggen. Te Kaïro werd naar de politie geworpen die de Britse ambassade aldaar moest beschermen. Vuurwa pens werden in de lucht afgevuurd om de menigte te doen uiteengaan. Anderzijds heeft de Egyptische regering besloten de troepen, die door het Suezkanaal varen, te ver bieden aan wal te gaan. WORDT MGR STEPINAC IN VRIJHEID GESTELD? Uit officiële bron te Belgrado werd bevestigd, dat de Yougo-Sla- vische Regering de invrijheidstel ling van Mgr Stepinac overweegt. Zoals bekend, verblijft deze op het ogenblik in de gevangenis te Lepoglava (Kroatië), waar de aartsbisschop van Zagreb een straf van 16 jaar hechtenis uitzit, die hem in 1946 door de rechtbank van deze stad werd opgelegd. Deze invrijheidstelling, zo ver klaart men, zal plaats hebben, op voorwaarde, dat de gewezen me tropoliet van Kroatië zich in een klooster terugtrekt. Uit zelfde bron wordt nochtans verklaard, dat de datum waarop deze maatregel zou ingaan, nog niet is vastgesteld, daar men er te Belgrado nog op .waclit, dat de Heilige Stoel langs INDOCHINA. Franse krachten maakten rijke buit. De voornaamste depots van de Viet- minhstrijdkrachten, gelegen in de rietvlakte ten Zuidwesten van Sai gon, werden door de Franse-Vlet- namese strijdkrachten vernield, wijl tijdens deze operaties 1.400 ton rijst, 300 buffels, 800 varkens en 300 ton paddy werden buit gemaakt. WEST-BERLIJ^. Overlopers, Zes Volkspolitiemannen, waar onder een 20-jarige Oostduitse Commissaris, hebben asyl gevraagd in West-Beylijn. V. S. VAN AMERIKA. IJiteui- vcringsmaatregelen. Naar ver luidt werden bijna 3.000 beambten van de openbare diensten ontsla gen, wegens politieke overtuiging. V. S. VAN AMERIKA. Atoom - (luikboot. Naar de Amerikaanse Minister van Marina zal de U.S.A. binnen 2 jaar beschikken over een duikboot aangedreven met atoom kracht. TSJECHO-SLOWAKIJE. Te Praag werden vijf Duitse oorlogs misdadigers ter dood veroordeeld, o.m. de verantwoordelijken voor de uitmoording van het dorp Lidice en voor de uitroeiing van het plaatsje Benyky. FRANKRIJK. Parijse winke liers en staking. De Parijse win keliers en cafébazen hebben protest aangetekend tegen de uitvaardiging van het éénrichtingsverkeer ih het centrum van. de staa en dreigen mét algemene staking vanaf 12 Septem ber, zo de getroffen maatregel niet wordt ingetrokken. SOVJET-UNIE. Moskou wordt grote haven. ïn de U.S.S.R. wor den thans geweldige waterwegen aangelegd. Een kanaal dat Don en Wolga zal verbinden, en een lengte hebben zal van 101 km., zal het mo gelijk maken dat Moskou een gróte haven wordt en waardoor tevens de vijf zeeën welke het Europees Rus land omspoelen, met elkaar zullen worden verbonden. Een geweldige waterreservoir van 200 op 40 km. zal worden aangelegd en 2.700.000 Ha dorre grond in de gebieen van Ros tov en Stalingrad zullen vruchtbaar gemaakt worden door irrigatie.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 9