VOOR POPERINGE EN IEPER Ook in de geschiedenis boeken van hierboven !ii;m Karei SYS zet te Roeselan een eerste stap naar de Europese titel DE WEEK IN ONS LAND 12 Het vergiftigde brood te Pont-Saint-Esprit 8 Te Poperinge trekt men Hoppe... Sporta Westvlaanderen pakt uit met een machtig Sportvertoon in de Foorhall op Zaterdag 8 Sept., te 20 u., dat doorgaaj ten voordele van de opbouw der St Jozef sker KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank zaterdag! BUITENLANDS OVERZICHT 4 D©d@n, 28 met krankzinnigheid geslagen, 15© ©ngesfelden Schuldige maalder, wonende op 500 km., aangehouden Ook bakker van andere gemeente ingerekend ■- Met Sportaproost Z.E.H. De Geeten op interview bijl de oud-kampioen der Europese zwaargewichten Broodprijs op 7,50 fr. gebracht ERN CHALONO HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47® JAAR Mr 3a SEPTEMBER 1951 POSfABQi NEMENT 1951: België (tot inde 1951) 47 fr; 'ijfjgiscfr C jngo 4 fr. p. weel Frankr ijk Holland 4 fr. p. weet Andere anden 5fr. p. weet Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge SWS8B8BBS NOG iets en anders ge hoord over de «Kop pensnellers»? Misschien wel. Zo konden we -- 't is veertien dagen ge leden vernemen in onze bladen, dat ergens in de Oostdat heet nu immers Indonesië, die vieze schippers aan 't werk waren ge Sedert de Hollanders die oude kolonie verlaten hebben, is er ook veel rust en orde uit die eilanden weggetrokken en zo werd er gemeld dat de Koppensnellers bij een uit stapje... negentig hoofden hadden meegenomen. Negentig hoofden... de rest hadden ze laten liggen. Koppensnellenj bestaat dus nog: in dat uiterste Zuid-Oosten, moet eveneens nog bestaan langs de Amazonestroom in Brazilië. Hoe nu ook, de stammen die dat bedrijf beoefenen geloven dat er in de koppenmysterieuse krachten schuilen die de eigenaar van dat gesnelde hoofd ten goede komen. Nu ge dat volkje min of meer kent zullen wij er een glorieus stukje... Vlaamse geschiedenis over schrijven. Nederlands Nieuw Guinea. Nieuw Guinea is het grootste eiland dei- aarde, vijf en zestig maal zo groot als België. Daarvan was en is nog de helft Nederlands bezit. Op dat nog meest onbekend gebied wonen, naar schatting, ongeveer drie hon derd duizend mensen! En welk soort mensen? Onder meer de Kaja-Kajas!... overtuigde koppensnellers. Er waren van de moedigsten die tot dertig- hoofden rijk waren. En toch mensen! Precies iets voor dat ander soort mensen dat men zendelingen of missionarissen noemt, waarover misschien wel veel, maar nooit te veel gesproken wordt. Ge weet wel, nu kan men de Maandag naar Congo vliegen, 's Zondags weer thuis zijn en toch een reis hebben gemaakt dwars door het zwarte land. 't Kon niet over vijftig jaar, niet alleen omdat er geen vliegtui gen waren, maar omdat de negers misschien heel wat van die koene vliegers in de... soepketel hadden verwerkt... Zwijg me van 't werk van de zendelingen! Naar Nieuw Guinea en naar de Kaja-Kajas vertrok in 1910 Pater Petrus Vertenten, van Hamme, gro te gemeente aan de Schelde. Hij was Pater van het H. Hart en 26 jaar oud, Daar wachtte hem de taak te worden en te blijven de redder van de Kaja-Kajas Die stam ging letterlijk dood aan bederf. Een volk dat eeuwen ver- achterd was, gruwelijk barbaars, opgevreten door geslachtziekten; en daar waar die stam nog wat land- bouwland kon begaan, werden ze stilaan verdreven door de Neder landse maatschappijen die op con cessies aasden. Beeldt U nu de toestand van Pa ter Vertenten in! De taal leren, kontakt zoeken met dat verlopen volk. Wat een leven! De kinders trachten op school te krijgen, 't Is wel mogelijk dat men, bij jaren, daar ook nog... neutrale scholen zal eisen. Maar dat volk, die Kaja-Kajas, waren ijzeren koppen. Jaren gin gen voorbij, van dopen was er geen spraak. Geld hadden de Paters niet, Nederland dacht alleen aan conces sies. Om wanhopig te worden! Pater Vertenten beulde verder. Eindelijk rond 1915 had hij een modeldorp kunnen bouwen en een school met internaat. Nu kwamen de eerste katholieke... koppensnellers naai school en kerk! 1918. De griep dreigde de hele stam uit te roeien; nu of nooit moeten de grote middelen aange wend. Door 't aandringen van Pa ter Vertenten werd er in 't Neder lands parlement een interpellatie gehouden over de toestanden in Nieuw Guinea. Pater Vertenten werd ontboden te Batavia bij de gouverneur-gene raal van Oost-Indië. Hij haalde het pleit en de regering werkte nu mee. 't Was nu uit en amen met het in beslag nemen van de grond, er wer den nu woningen gebouwd en scho len ingericht. De gezondheidsvoor- waarden werden normaal en die ijzeren koppen gaven zich voor die offerzin van Pater Vertenten. Wan neer na 15 jaar de zendeling naar België terugkeerde, was nagenoeg een derde van de Kaja-Kajas ka tholiek en had hij reeds de eerste grote processie mogen zien haar rondgang maken. De Kaja-Kajas waren gered en de dood-nuchtere Hollanders waren de eersten om Pater Vertenten de naam te geven van Redder der Kaja-Kajas Nu zou de harde wroeter rusten! Hij doorliep Nederland. Hij was niet alleen een groot zendeling', hij was een uitstekend redenaar en schrijver. Men wilde hem horen, men wilde lezen wat hij schreef. Hij was tevens tekenaar en schil der. Zijn album met tekeningen is een enig document over de stam die hij gered heeft. De Nederlandse regering drong aan om Pater Vertenten naar Nieuw Guinea terug te zien keren Maar zijn oversten schikten het anders. In 1927 werd hij overste van een missie in Belgisch Congo, te Coquilhatstad. Ook daar was hij de grote zendeling, tot hij in 1939 voor goed naar ons land terugkeer de. Zijn krachten waren op! Hij stierf te Wilrijk op 13 Fe bruari 1946. God zij dank, Vlaanderen is dankbaar. Het kent en eert zijn zonen die tot de uiterste hoeken van de we reld, het licht van 't geloof dragen en ons klein landeke beroemd ma ken. Pater Verbist, Pater Damiaan, Pater Desmedt, Pater Lievens. Die vier werden gestandbeeld. Morgen, Zondag 9 September, wordt te Hamme het standbeeld onthuld van Pater Petrus Verten ten, die begaafde kunstenaar en schrijver die de zendeling werd on der een van de meest primitieve stammen ter wereld, maar de red der werd van zijn Kaja-Kajas Hamme schenkt eer aan zijn zoon, ter aandacht in de glorie; en dan denk ik, een beetje weemoe dig toch, aan Mgr. Roelens en aan... Pater Vyncke van Zedelgem, de gewezen Zouaaf van de Paus, de vliegende... blauwvoet en een van de eerste en grote zendelingen' in Belgisch Congo. Zij hebben de roem van Vlaande ren geschreven met hun daden, niet alleen in de geschiedenis der be schaving, maar ook wel in de boe ken van geschiedenis die St Lucas of een ander Evangelist... hierboven schrijft en bewaart. PÉ VLAMYNCK. Een vrede op korte termijn KAESONGSE TACTIEK Ik ben er ongeveer zeker van dat zeer veel lezers de laatste veertien dagen zullen gezegd heb ben: deze keer heeft Westerlinck er toch naast geslagen, want met de wapenstilstandsconferentie te Kaesong is het gedaan; het is dui delijk dat er niets van in huis komt en dat het gehele sport dus een reusachtige mystificatie ge- weest is vanwege de communisten die slechts één doel hadden: een stuk tijd te winnen óm hun eigen gehavende troepen weer te hergroe peren en uit te rusten, terwijl de U.N.O .-soldaten door een v.islukte vredespoging zouden ontmoedigd worden. Wel, ik moet toegeven dat het er naar uitziet alsof dit de werkelijk heid is of aan 't worden is. En toch geloof ik er niets van. Naar mijn opvatting is de lua penstilstandsconferentie te Kaesong één van de middelen, door Rus land aangewend, om Amerika er toe te bewegen een algemene be spreking te houden over de proble men van het Verre Oosten, en dit samen met Communistisch China Het is altijd hetzelfde: Moskou wil Rood Pekina door Washington 'n feite doen erkennen om aldus meer communistisch gewicht in de weeg schaal te kunnen weraen in alle internationale besprekingen De Verenigde Staten verzetten zich tegen de opneming van Man Tse Tóeng in de Organisatie der Verenigde Volkeren. Rusland moet dus Amerika er toe krijgen bepaal de besprekingen en contacten te hebben met datzelfde China om dan te kunnen zeggen: ziet ge 't wel. in feite erkent gij het gezag van Peking en het is dus uit zui vere imperialistische en aorlogs- poltiek dat gij Mao niet tot de U.N.O. wilt toelaten. De conferentie in de Salon Rose te Parijs liep na maandenlange palabers op een sisser uit, omdat Meskou een vijfmogendhedenc:n- ferentie wilde in plaats van bespre kingen tussen de vier groten Ook de wapensiilswndsbesprtMngen te Kaesong moesten, in hun tweede fase de politieke tot eenzelfde resultaat leiden. Of er nu werkelijk een ivcipen- sülstand komt in Korea of niet is hoogstwaarschijnlijk daarvan af hankelijk. Wil Washington al dan niet tot besprekingen met China overgaan? MAO-TSE-TOENG de leider der communistische Chi nese Volksrepubliek, die een grote rol speelt in de Koreaanse oorlog. Het tragisch bilan van de ver giftigingszaak te Pont-Saint-Esprit, Frankrijk, is thans gestegen tot 4 doden, 28 lieden die krankzinnig werden en 150 ongestelden, waar van reeds een groot deel aan de beterhand zijn. Einde vorige week, dus meerdere dagen nadat de eer ste ziektegevallen zich voordeden, werd plots nog een inwoner van Pont-Saint-Esprit waanzinnig en moest hij aan zijn bed vastgekluis- terd worden. Meer dan tien dagen leefde de gemeente in angst, tot eindelijk ge weten werd dat de oorzaak van de vergiftiging' aan moederkoren te wijten was. Maar intussen waren vier inwoners overleden, zag men er plots meerdere lieden waanzinnig worden, zij meenden omringd en verteerd te worden door vlammen, sloegen alles stuk wat zij onder hun bereik kregen of sprongen uit het venster. Men zag mannen, vrouwen en kinderen huilen en schuimbek ken, en voor meerderen moest de dwangbuis worden aangetrokken of moest men hen binden op hun bed. Angst had men er voor het brood en men voedde zich met beschuiten en water. SCHULDIGE MAALDER AANGEHOUDEN Bij de bakker van het Rhone- stadje Pont-Saint-Esprit, die het vergiftigde brood had geleverd, werd een nauwkeurig onderzoek inge steld in zijn boekhouding, die vol ledig uitgepluisd werd. Men stelde vast dat hij 21 leveranciers telde, maar onmiddellijk werden er 19 Tc Poperinge is sedert enkele dagen iedereen aan de hoppepluk. Men kan niet zeggen dat iedereen bruin gebrand is bij dit gezond buiten werk, want de zon wil dit jaar niet meedoen aan de hoppepluk. Ook de Paters Trappisten van Westvlcteren zitten thans van 's morgens tot 's avonds in hun bommelhof om de kostbare oogst binnen te halen. Bei per bel wordt 'de rijpe vrucht van dc ranken geplukt. Op blz. 12 van dit nummer vindt de lezer een speciale reportage over de hoppe- teelt; van deze reportage verschijnt het tweede deel in ons nummer vap volgende weelt. buiten verdenking gesteld en bleven twee namen over, van lieden die woonden op nagenoeg 500 km. van Pont-Saint-Esprit, nl. in het De partement Vienne. Aldus geraakte het gerecht tot bij maalder Maurice Maillet, van St- Martin-la-Rivière. Maillet wees aanvankelijk alle schuld van zich af, maar na een verhoor van een dag en een nacht, viel' hij door de mand en bekende. Zo moest hi.i toegeven brandige rogge en graan- afval te hebben gemalen voor het te leveren broodmeel. Van bakker Roland Bruere van Saint-Martin- la-Rivière had Maillet namelijk 12 quintalen illegaal verkregen graan van minderwaardige kwaliteit, ont vangen, in ruil voor een zekere hoeveelheid goed meel. Dit min derwaardig graan, o.m. rogge, heeft Maillet dan gemalen. Ook het op- vaagsel van de molen zou medege- malen geweest zijn. Nog gaf hij toe het vermoeden gekoesterd te heb ben dat het meel niet erg goed was en het als voorzorg buiten zijn de partement had verkocht, Maillet werd diensvolgens aan gehouden, evenals bakker Bruere. In het stadje Pont-Saint-Esprit, met zijn 5.000 inwoners, is men ten zeerste verbolgen op de schuldigen, te meer daar uitgemaakt werd dat Maillet o.m. geen groter straf krij gen kan dan van drie maand tot drie jaar gevang en een boete van 60.000 tot 1.200.000 fr. Men eist er nu dat de wet gewijzigd worde, der wijze dat Maillet tot zwaardere straffen kan worden verwezen. WAT IS «MOEDERKOREN»? Het werd dus uitgemaakt dat het vergiftigingsdrama van Pont-Saint- Esprit toe te schrijven is aan het zogenaamd moederkoren alhoe wel de glftstof hier in kwestie be ter zou genoemd worden «ergotine». De ergotine is namelijk een gif tige stof die vervat is in wat men in de omvangstaal noemt het «moe derkoren», 1.1. z. de zwartachtige spoorvormige zwammen die, bij natte zomerseizoenen, zich ontwik kelen op de rogge-aren (veel min der en veel zeldzamer op de aren van andere graangewassen)Deze zwam (wier wetenschappelijke naam is Claviceps purpureais zeer zichtbaar on de aren, want zij is 2 3 centimeter lang en Is veel groter dan de roggekorrel; zij steekt zijlings uit de aar uit. Die korrels zijn zeer giftig, een concentratie van 10 t.h. in brood- meel kan reeds dodelijke gevolgen hebben. Wanneer de aangetaste rogge ge maaid wördt, valt een deel van het moederkoren uit de aren en op de grond. Het zet daar sporen uit zo als alle schimmels, sporen die zich het volgend jaar, wanneer het sei zoen vochtig genoeg is, ontwikkelen tot grasachtiige plantjes, die op hun beurt sporen ontwikkelen die door de wind op de bloeiende rogge worden verstoven. Zo kunnen b-Me roggedelen aangetast worden (ho ningdauw). Wanneer de rogge on voldoende gezuiverd wordt, is het mogelijk dat die giftige korrels met de rogge gemalen worden en men- j sen vergiftigd worden. De ergotine, welke vervat ls in I die zwam, is sedert onheuglijke tij- den in de geneeskunde bekend als I middel tegen de grote bloedingen. Zij trekt namelijk de bloedvaten dicht en trekt zekere spieren sa- 'Xil v?rv9iy V Maar die vraag roept onmiddel lijk een andere op: welke kansen zijn er op het behoud van de vrede over het algemeen We zitten hier immers voor een ingewikkelde en delicate zaak waar bij zowel te Washington als te Moskou berekeningen gemaakt wor den die voor de massa der sterve lingen onbekend zijn. Men bere kent er inderdaad mekaars sterkte en de eigen kansen om een gebeur lijke oorlog te winnen. En daar gaat het dan onvermijdelijk met actie en reactie: in de mate dat Rusland zou van plan zijn, zijn wereldverovering door te zetten, in diezelfde mate wenst Amerika niet meer door te gaan met nieuwe contacten te leggen met de commu nistische wereld, maar integendeel zich uitsluitend toe te leggen op de bewapening en de strategische uitbouw van zijn verdedigings systeem. Maar hier zit dan ook weer een wisselwerking in: in de mate dat Amerika aan slagvaardigheid en krachten herwint, in dezelfde mate wordt Moskou voor een steeds scherpere keuze gesteld: ofwel on middellijk toeslaati met de over tuiging het te zullen halen) ofwel zijn imperialisme te laten afkoelen althans aan de oppervlakte. Maar die afkoeling kan dan weer maar het gevolg zijn van één van. deze twee overwegingenofwel voelt Moskou zich niet meer sterk genoeg om het pleit met zekerheid 'te winnen, ofwel is het overtuigd dat een tussentijdse vrede de Wes terse waakzaamheid zal doen ver slappen, zodanig dat het weer van zelf de bovenhand moet krijgen. Al naar gelang nu én te Moskou én te Washington een eensluidend antwoord op die probabiliteitsvra- gen wordt gegeven bestaat er al dan niet kans dat de besprekingen die te Kaesong werden ingezet, tot een positief resultaat leiden Meest alle bladen hebben tijdens de jongste dagen geschreven dat de moeilijkheden die de communis ten te Kaesong verwekt hébben, verband houden met de vredescon ferentie die deze week te San Fran cisco gehouden wordt. Dat kan, natuurlijk, maar wij zien de grond van dit verband niet in. Moskou moet op dit ogenblik inderdaad zeer goed weten dat het verdrag met Japan zal ondertekend worden, wat Malik ter conferentie ook mag vertellen. De incidenten te Kaesong kunnen daar niets meer aan veranderen. Integendeel, hoe meer zou blij ken dat de communisten er willen mee voortgaan te trachten Zuid- Kor ea te 'veroveren des te sterker zou de vrije wereld zich gedwon gen zien Japan in een veiligheids gordel te betrekken en dus het voorgenomen vredesverdrag met de daarop volgende alliantie te onder tekenen. Indien de moeilijkheden te Kae song dus één gevolg kunnen heb ben en enige invloed op de con ferentie te Sail Francisco dan kan het alleen maar zijn in de zin van een versterkte overtuiging dat het j vredesverdrag met Japan een abso lute noodzakelijkheid is. Tenware Rusland de hoop zou koesteren dat het de oorlog in Korea nog als pasmunt kan ge bruiken om een wijziging van de Westerse plannen af te kopen. Voor zover wij kunnen nagaan kan die hoop echter niet anders dan een illusie zijn. DE NIEUWE OPVATTING VAN EEN VREDESVERDRAG Terugdenkend aan de Napo- leonische oorlogen kan men een voudig weg zeggen dat wij op dit ogenblik voor een renversement des alliancesstaan, een omkering van de verdragen. Van 1941 tot 1945 vonden wij Duitsland en Japan samen tegen Rusland en Amerika, thans zien wij Duitsland in twee stukken, het éne met Rusland tegen Amerika e Japan, het andere samen iceer met Japan maar ook met Amerika te gen Rusland Dit is een bloot feit. Wat echter interessanter is in dit verband, is het dubbel nieuw kenmerk van het vredesverdrag dat dezer dagen met Japan zal onder tekend worden en de practische toestand tegenover West-Duitsland die in feite dezelfde is. En een eerste feit is dit Vroeger sloot men steeds vredesverdragen om zo te zeggen voor eeuwig en drie dagen. En het gevolg was bijna altijd dat juist dat vredesverdrag voor eeuwig en drie dagen kort nadien de oorzaak -rerd van een nieuwe oorlog. Wel, met 'Japan heeft Amerika het deze keer anders voor. Zij ivillen een vredesverdrag afsluiten dat in de eerstkomende twee jaar zijn vruchten moet afwerpen, zon der veel verdergaande onmiddel lijke ambities. De opvatting der Amerikanen schijnt inderdaad de volgende te zijn: indien wij de wereldvrede door machtsevenwicht willen be reiken. (en een andere lijkt op dit ogenblik niet verwezenlijkbaardan moeten wijallen samen, in de eerstkomende twee jaar een reus achtige inspanning doen. En die reusachtige inspanning voor de Stille Ocèaangordei is cian gang. Wanneer Amerika ogenschijn lijk nog aarzelt tussen Rood of Na tionalistisch China, dan is in feite dit probleem reeds opgelost. Ame rika kiest niet voor een van beide, maar voor zich en al de landen die nog niet in de communistische greep liggen. Formosa wordt dan ook niet zozeer een laatste stukje Nationalistisch China, maar een kolossale Amerikaanse basis. Na de crisis-periode van 1949-1950 op de Philippijnen waar alles naar de dieperik scheen te gaan heeft men zich ook herpakt, en wordt er koortsachtig gewerkt. Het eiland Okinawa, gelegen tussen Formosa en Japan, 'is de meest for midabele luchtbasis ter wereld aan 't worden. En de uiterste schakel Alaska is één werkplaats gewor den waar reeds de helft van de voorziene 1 milliard dollar verdedi gingswerken geëngageerd is. Die Stille Oceaangordel is ech ter niets waard zolang Japan daar machteloos en onverdedigd ligt Om de inschakeling in die gordel te kunnen bekomen, is het dus nodig dat er een vredesverdrag komt dat Japan dat gelijkberechtigde maakt opdat het dan defensieverdragen met het Westen zou kunnen af sluiten en dat de gordel zou kun nen gesloten worden. (Zie vervolg blz. 2.) Door de Kabinetsraad gehouden op Vrijdag 31 Augustus jl. werd be sloten de prijs van het brood te verhogen van 6,90 op 7,50 fr. 't kgr. De redenen welke tot deze verho ging' aanleiding hebben gegeven zijn: 1. - Het mogelijk stellen de Bel gische landbouwers te helpen, door een hogere prijs voor de inlandse broodgranen te bepalen, nodig be vonden ingevolge de stijging dei- lonen en gezien de weersomstandig heden. 2. - De verhoging der prijzen der uitheemse tarwe en de verhoging der transportkosten dezer granen. 3. - De 2 opeenvolgende loons verhogingen in April en Juni jl. achtereenvolgens toegepast in de bakkerijen. Ook in de naburige landen is de prijs van het brood in de loop der laatste weken gestegen. Deze prijsverhoging wordt tevens doorgevoerd in het kader van de regaringspolitiek tot ops-orping van de subsidies. Het is de eerste maal sedert 1948 dat in België de prijs van het brood wordt verhoogd. Ware de oude prijs behouden ge weest, dan zou zulks een subsidie van 800.000.000 millioen frank ge kost hebben. In het Staatsblad van 2 Septem ber jl. verscheen het besluit ter vaststelling van de nieuwe brood prijzen. Dit besluit luidt als volgt: Met ingang van 2 September wordt de prijs voor het huishoud- brood van 500 gram vastgesteld op 3.90 fr. en die van het huishcud- brood van 1 kilo op 7.50 fr. Voor de broden waarvan het gewicht meer dan een kilo bedraagt, mag de prijs van 7.50 fr. met 3.75 fr. voor elke 500 gr. daarboven ver hoogd worden. De prijs van het fantasie »- brood van 450 gr. wordt bepaald op 3.90 fr. en die van het fantasie brood van 900 gr. op 7.50 fr. Voor de fantasiebroden, waarvan het ge wicht meer dan 900 gr. bedraagt, mag de prijs van 7.50 fr. met 3.75 fr. voor elke 450 gr. daarboven worden verhoogd. Iedere bakker die zogezegd fan tasiebrood te koop aanbiedt, is ver plicht huishoudbrood ter beschik te1»' YAB -SJ3» jüfifltSÓ t? houden. DE RIJKSBEGROTING 1952 70,5 MILLIARD FRANK Namens de Hr Minister van Fi nanciën werden aan de leden van de pers enkele gegevens verstrekt omtrent de gewone Rijksbegroting voor 1952. Zo wordt voorzien dat deze in totaal 70,5 milliard beloopt, nl. 2 milliard meer dan voorzien werd voor 1951. dit wat de uitgaven be treft. Als ontvangsten zouden zijn voorzien 73 milliard. De stijgende pesten zijn: de staatsschuld, de uitgaven voor de burgerlijke veiligheid, de militie- vèrgoedingen, 't departement voor landbouw, de landsverdediging (2 milliard meer), de uitgaven voor Arbeid en Sociale Voorzorg, de wedden en lonen, en dies meer. Daarentegen worden bezuinigingen gedaan op de economische subsi dies (650 millioen) en op de Bel gische Spoorwegen (een half mil liard). Voorts wordt nog vernomen, dat de begroting van pensioenen van 10 milliard 326 millioen in 1951 tot 10 milliard 362 millioen in 1952 zal stijgen. Deze totalen omvatten de ouderdomspensioenen, de bur gerlijke en militaire pensioenen en andere. De begroting' van Landsverdedi ging zal van 8 tot 10 milliard stijgen. Zo men bij deze begroting de uitgaven voor de Landsverdedi ging, die op andere begrotingen voorkomen, voegt, komt men tot een totaal van meer dan 13 mil liard. HET WEKELIJKS NIEUWS Zo prachtig bokser Karei Sys ook is in de ring. zo gemoedelijk mens is hij ook in zijn dagelijks leven. Het gebeurde te Roeselare, in de Foorhalle, in de maand Augus tus. Dus nog niet zo lang geleden. Karei Sys was naar de Mandelstede gekomen en ging even een kijkje nemen in de prachtige Foorhalle op de Bruggesteenweg, waar zijn kamp zou doorgaan tegen Ern Chalono. De kinderen die er aan 't spelen waren, er waren er wel een dertigtal, hadden het al spoedig in de gaten dat die struise kerel niemand anders was dan Karei Sys in hoogst eigen persoon en zij bleven op eerbiedige afstand, onder elkaar fluisterend, de grote kam pioen bewonderend. Maar toen Karei de Foorhalle verliet werd plots die eerbied gebroken. De rakkers drumden rond de grote kampioen, die links en rechts handjes begon te geven. Het werd een zegestoet naar de straat toe, waar de vriendschap op onverwachte wijze- bezegeld werd rond een ijsroomwagentje. Karei tracteerde gans de bende en terwijl de rakkers smekkend duim en vingers aflikten, sprong Karei Sys in zijn wagentje met een brede glimlach op zijn gelaat. Hij voelde zich gelukkig... Dat is Karei Sys. Om aai sport he doen, deed Kar öok aan voetbfl <.r toen hij 11 ja: was, stond Iri ê'oc 'Mn man tussi de doelpalen u. Je -hqlierenplo van A. S. "Oostena-. zéu de to komstige boks to i,c< ls en enii knook-out tce,-., hij tui sen twee aanvSu geprangd werf een flinke duw k, in de nt I' bewusteloos bleef life n. De wielersport, die M m oo t tijd lang boeide, zou ooi v b, I. bekoring verliezen toen een v. 1 tegenstrevers een schedelbreuk o: L lien tijdens een wedstrijd. Intussen had Karei zijn talenti reeds op heel wat vreedzamer te rein kunnen ontwikkelen. Voor h toneel in het jeugdpatronaat wl. hij de geknipte figuur voor de rij van politiecommissaris of veil wachter. Z. E. H. De Geeter, to«; onderpastoor in Oostende, kan dal: nog over meepraten. i En toch landde deze bedeesf jongen, die bang was voor het gfll weid, in de Flandria Boxing Oii| van Oostende toen hij pas 14 jal oud was. In de training leerde hj, de echte bokssport ontdekken s. een edele kunst. IN DE RING j Van training kwam het op onvefi wachte wijze tot de praktijk tussé:1 de touwen. Tijdens een boksmeetiif door zijn club ingericht was onvef wacht een der boksers afwezig. K| rel, die toen 49 kgr. woog, leek geknipte man om tussen de touwel uit te komen. Met grote zwai schoenen en een te grote broek aaj kwam Sys in de ring. Was de uil rusting dan ook al niet heel in ord het publiek kreeg niettemin <j openbaring van een groot bokser zien:' de tegenstrever moest er vol de punten aan geloven. Zo begdn een boksersloopbaan: tot hij 171 oud was bokste Sys als liefhebben Van de 25 kampen, als liefhebb,1 won hij er 24 en verloor er sleohh één op de punten. BEROEPSBOKSER P Deze erelijst was voor Karei S|ï voldoende om hem naar de categd rie der beroepsboksers te doen ovefl gaan. L Hij doorliep er de verschillenen klassen vanaf lichtgewicht. H1' woog op dat ogenblik 61 kgr. Ziin eerste kamp ging door tegel:) Ballister te Oostende. Deze w;b toen gekend als de derde beste bol' ser in België Het puntenvoordejj bleef voor Sys. Het ging in een snej le opgang naar hoger en Karei aaa de algauw op de titel van wel ter, gewicht voor Leide Vlaanderen. Hjj kreeg reeds in 1931 de kans zij j krachten en kunde hierop af i stemmen toen hij te Oostende uit kwam tegen Meulebroek uit Mene? die de titel en de punten aan Kar! Sys moest laten. Dan volgden de nieuwe titeL naarmate Sys in hoger reeks te recht kwam. Op Berlamont ve) overde hij te Oostende de titel va' half-zwaar kampioen van België toen hij in 1941 te Brussel uitkwai tegen Verberen, werd Karei Sj kampioen van België in de categc rie der zwaargewichten. KAMPIOEN VAN EUROPA Karei Sys had het ver gebracl in de bokssport. Voor hem was h« een edele kunst geworden die her schone mogelijkheden open steld: In 1943 zou hij de kroon zetten o zijn prachtige loopbaan en te BruJ sel de Europese titel veroveren o Ole Tandberg, die op punten vei slagen werd. Deze schone titel veroverde Kar< Sys met zuivere kundeMet VERHOGING DER MELKPRIJS Naar luidt heeft de Landelijke Vereniging van Melkerijen beslo ten de prijs van de melk met in gang van 1 September te verhogen. De prijs van een liter volle melk wordt met 0.50 fr. en die van karnemelk met 0,25 fr. verhoogd. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 19 tot 25 Augustus werden er per dag ge middeld 139.019 volledige werklo zen, evenals 52.305 gedeeltelijke en toevallige werklozen of in het geheel 191.324 werklozen gecontro leerd. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen van 1.286 volledig werklozen en een vermindering van 25.149 ge deeltelijke en toèvallige werklozen. de befaamde neger-knokker, Kampioen van Martinique, tegen wie Karei Sys in de ring komt. (Voor meer over Chalono zie T> blad) VRAAGGESPREK IN EEN POLYKLINIEK De Geeter, de bedrijvige Sporta proost, en van zijn secretaris, dhr Rabau, de baan op om Sys te Sijsele te ontmoeten. Maar de vogel was gaan vliegen en wij konden hem ge lukkig nog aantreffen in een Brug se polykliniek in gezelschap van An- dré De Keersgieter, kampioen van België der middengewichten en Louis Cabo, bokser pluimgewicht uit Brugge. Karei houdt niet van tierelan tijntjes en terwijl De Keersgieter nog even onder handen genomen werd voor speciale bestralingen was het' met de gewezen kampioen van Europa der zwaargewichten gauw tot een gemoedelijk gesprek geko men. GEEN VECHTERSBAAS EEN SCHUCHTERE JONGEN... Hoe de kleine Karei zich aanstel de toen hij op 14 Februari 1914 het levenslicht zag, weten wij niet. Moeder en Vader Sys waren door en door brave, heel simpele werkmen sen, die op Karei steeds een gewel dige indruk en invloed hadden. Zelf als Karei al een grote man was konhij met veel liefde over zijn moedertje spreken... hij heeft ze altijd zo gaarne gezien, haar zo in ere gehouden... en zij heeft aan haren Karei zoveel gelukkige ogen blikken beleefd. Baaske Karei was van kindsbeen af een kalm. bedeesd ventje, kloek en sterk gebouwd, maar geweldig kalm van nature uit en teder van inborst. Als er al eens een ruzie uitgevochten werd tussen de ben gels dan was Karei Sys er niet voor te vinden om mee te hel pen aan het bloedneuzen-slaan, daarvoor was hij- veel te be deesd. En nochtans was het die zelfde schuchtere jongen die zich bij de Scouts ging aangeven omdat men daar leerde boksen. Hij had horen zeggen dat de Scouts aan sport deden, ja, boksten, en hij vroeg aan moeder of hij er gaan mocht. vuisten was Karei Sys niet uit ring te slaan... Men heeft het nod: geoordeeld dit eohter te moete doen met andere middelen, die mij sport geen uitstaans hadden, NAAR DEN VREEMDE Karei Sys werd bij de be vrij din vervolgd. Dat hij overtuigd en kris ten Vlaming v/as, volstond voor d Brusselse heren van de Belgisch Boksbond, om hem met bekwam spoed te schorsen als bokser. Na. j derhand bleek duidelijk hoe alle - wat men Karei Sys ten laste legd j j' verzonnen was, doch het kwaad waj- gebeurd. Karei, die spijt zijn beroe van horlogeur, toch zo in het bok: sen vastgeankerd zat, gaf er dl- voorkeur aan in het buitenland zij:U weg te maken, wat zeker nieman!,i hem kwalijk kan nemen na alle wat hij in eigen land moest bele ven; na de vele morele pijn, di men hem en zijn huishouden aan deed. Tijdens de bezettingsjare: immers trad Karei te Oostende i: het huwelijk en zijn huishouden werd nadien gezegend met twe flinke kleuters: een jongentje, dr thans 11, en een meisje dat. 7 ja telt (zie vervolg blz. i We wisten dat Karei Zaterdag e.k. voor het eerst in het hartje van Vlaanderen, te Roeselare, optreden zou. Men had ons zoveel over Sys verteld: we hadden al zoveel over Karei horen spreken; zoveel over hem gelezen en de mensen hadden ons wat weet ik al over die boks kampioen verteld... we wilden meer weten. Met die bedoeling hebben we Zondag de telefoon vastgegrepen. Roeselare 1282 Ja «Is het de Sportaproost, Z. E. H. De Geeter? Hemzelf We hadden onze vraag' vooraf goed voorbereid... maar als E. H. De Geeter aan het ander eindje van de draad stond, kwam er van die opgemaakte vraag niet veel meer voor de pinnen... Zie, Mi- De Geeter, U spreekt hier met Het Wekelijks Nieuws en we zouden graag met U ne keer tot bij Karei Sys geraken». Ja, ja, wacht, ja. Hewel. mor gen te 10 'uur bij mij en dan gaan we hem zoeken. In orde? In orde? Ge kunt denken En zo trokken wij dan, op de eer ste zonnige dag die September ons (Zie vervolg blz. 2.) schonk, in gezelschap van Z. E, H, FOTOOmNST BET WEKEUJKS NIEUWS - - - .J.. -: .V'f De sympathieke Sportaproost, Z. E. H. De Geeter, voelt 'zich thuis b||i zijn mannen. Wij -zien hier de Proost samen met de drie boksers l' Karei Sys, André Dckecrsgieter, Kampioen van België der JliddeE1 gewicijten en Louis CaJio.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1