VOOR POPERINGE EN IEPER 12 22 Onze plicht en onze plaats Om betere tijden te bekomen Dodelijke ontploffing op botelkamer te le Panne Westvlaamse Electriciteitsproblemi "wiEiÊmir De Nationale Studiedagen van de Christen Middenstand te Oostende Een nieuwe Westvlaamse Monseigneur Minister De Boodt op bezoek te Proven Naar de oplossing KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDA SEPTEMBE 1951 Z. H. de Paus zet de geüovigen aan met ijver het rozenhoedje te bidden DE JAARBEURS VAN MIDDEN-VLAANDEREN TE ROESELARE BUITENLANDS OVERZICHT 12-Jarige Franse viligiatuurknaap slachtoffer van zijn onvoorzichtigheid Scheidingslijs? fusses? Middenstand en Greet-ICapifaal wercif getrokken De Middenstanders moeten over meer politieke medezegge schap beschikken Z.E.H. Kanunnik Brys tot geheim Kamerheer van Z. H. de Paus benoemd HOOFDBUREEL en REDACTIE; Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten tij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik én randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47» JAAR Nr POSTABONNEMENT 1951: België (tot einde 1951, 41 1 Belgisch Congo 4fr. p. wei Frankrijk Holland 4fr. p. wei Anderelanden 6fr. p. wei Verantwoordelijke Uitgever: J. Samen, Gasthuisstraat 19, Poperin) smm ER is iets gebeurd in Frankrijk. De Kamer heeft een subsidie gestemd voor het vrij onderwijs. Er is geen reden om triomf te roepen, want de wet moet nog in tweede lezing worden aan genomen en wie weet welke rege ring Frankrijk dan hebben zal. Nu reeds was Pleven verplicht van die wetgeen regeringszaak te maken zodat de ministers naar overtuiging of naar willekeur voor of tégen mochten stemmen. En toch is het een gebeurtenis. Het is nu bewezen dat er in de Franse Kamer een meerderheid is van mensen die het redelijk en rechtveerdig vinden dat de ouders zelf nog iets te zeggen hebben waar het gaat om de opvoeding en het onderwijs van hun eigen kinderen. De Staat meende dat net zijn plicht was de ouders te verplichten hun kindexs naar school te sturen. Dan moest hij aan de ouders de ge legenheid en de mogelijkheid geven zelf de keus van de school en van het onderwijs te kunnen doen. Het zal U echter niet verwonde ren dat de grootste vijanden de geweldigste tegenstrevers van die subsidie precies die mensen waren die dag in dag uit beweren dat zij de belangen dienen van de arbei ders en van de dutsen. Communis ten en Socialisten verwekten storm, gloeiden van gramschap. De Socia listen, die deelnemen aan de rege ring, verklaarden dat zij in geen regering meer zouden treden die niet die anti-leke wetten zou kel deren. Onder de Radikaal-Socialis- ten, die vroeger de grote vijanden waren van het vrij onderwijs, wer den er reeds gevonden die begrip toonden voor het recht der ouders. Onder de Communisten en Socia listen geen enkele. Vrijheid heeft voor die mensen al een zeer vreem de betekenis gekregen. Toch is er dus iets gebeurd in Frankrijk. Zondag 30 September zal er ook Iets gebeuren bij ons. Die dag immers grote betoging en grote redevoeringen! Ge weet w:l... van de vrienden van het neutraal onderwijs. Ze hebben zelfs de bombardon gebla zen: de verdedigers van de... Natio nale School. Nationaal-Socialistisch? of Com munistisch of wat? Heeft het Communisme in Frank rijk zijn macht niet te danken aan de... onderwijzers, aan de Commu nistische onderwijzers, die voor de oorlog 1940 zeer talrijk waren in de... Nationale Scholen? Ik begrijp het wel: men wil van de neutrale scholen echte Staats scholen maken, waar, bij een even tuele meerderheid van Socialisten, het Socialisme zou worden aan geleerd, zoals nu in alle scholen achter het ijzeren gordijn de leer van... Stalin de wetenschap is, die de kinderen moet worden inge pompt of ingestampt. En Zondag zullen we, uit de mond van Mr Missiaen en andere «neu trale gloriesvernemen kunnen hoe, tegenover de aanmatigheid van de Kerk die niets dan... domme kinkels uit haar scholen laat weg vliegen, de neutrale school het licht laat schijnen in de duisternis. Wie Immers uit de vrije scholen komt is toch maar een... domper! Voor die heren is ootmoedigheid immers een... hoofdzonde of nog erger. t Zou eigenlijk dwaasheid zijn toekomende week terug te keren op die betoging en vooral op de wijs heid die daar zal worden verkocht. Jaar na jaar Immers herhalen de woordvoerders van het neutra lisme» zich zelf, spreken over ver draagzaamheid, over vrijheid en vaderlandsliefde en duwen de ver draagzaamheid, de vrijheid en de ware vaderlandsliefde... kapot! Eerst en vooral over de jeugd in onze tijd. De oorlog heeft geweldige invloed uitgeoefend op de jeugd. Er is niet alleen algemene verwildering ingetreden, maar er zat zoveel le lijks aan de oorlog dat ai wat schoon, wat edel en hoog is bij de jeugd te loor ging. Daar heeft de jeugd geen schuld aan. dat is een... besmetting en hier ligt de grote taak voor de leerkrachten, die be smetting weg te werken. Die... ont smetting vraagt toewijding en edel moedigheid. Hoe dikwijls hebben wij zelf niet geklaagd over de jeugd, over die kinderen die inderdaad zo weinig schone dingen hebben gezien, zo veel ruwheid, zoveel zelfzucht haat en nijd. Voed me dan die jeugd op! Alleen toewijding, grootmoedigheid, edelmoedigheid kan genezing bren gen. Dan raakte de Paus een ander punt aan: overal woedt de strijd tegen Gods Kerk en in de eerste plaats in die landen waar een le vende afgod, Stalin of hoe hij ook moge genoemd worden, God zelf vervangt. Daarom dan ook vroeg de Paus dat leerkrachten en ouders hun plicht begrijpen zouden. In die strijd hebben wij allen onze... strijdplaats. Zo sprak de Paus. Wat zouden wij ervan denken? Van uit Rome bekijkt de Paus de hele wereld; wij bezien de dingen van uit ons klein hoekje aan de Noordzee, maar luisteren met eer bied naar de stem uit Rome Dan komen ook wij tot het besluit dat de strijd om de school in ons land, dezelfde strijd is in ons klein hoek je aan de zee, als de strijd die voor al achter het ijzeren gordijn wordt gevoerd, de strijd tegen God, de strijd van het materialisme tegen alles wat nog geest en geestelijk is. Velen van diegenen die op "0 Sep tember te Brussel zullen betogen en luisteren zijn zich misschien daar van niet bewust, 't Wordt dan meer dan tijd dat ook ieder van ons zijn plicht begrijpe en zijn plaats in- neme in die strijd. PÉ VLAMYNCK. Nieuwe encycliek aan bisschoppen van gehele wereld Z. H. de Paus heeft aan de bis schoppen van de gehele wereld een nieuwe encycliek gezonden waarin hij hen vraagt de gelovigen aan te zetten, gedurende de maand Octo ber met hernieuwde ijver het ro zenhoedje te bidden om, met de voorspraak van de H. Maagd, van de Heer betere tijden te bekomen. De Paus herinnert er aan dat hij gedurende zijn gehele pontificaat voortdurend de bijstand van de H. Maagd Maria heeft afgesmeekt, en Hij raadt de gelovigen aan, de H. Moeder Gods in hun gebeden te vragen dat weder een ware vrede, steunend op de rechtvaardigheid, moge heersen voor de enkelingen, de gezinnen, de volken en de na ties Pius XII spoort de gelovigen er eveneens toe aan, te bidden voor al degenen, die lijden, inzonderheid voor de gevangenen onder wie zich zoveel leden van de geestelijkheid bevinden, die voor hun trouw aan de Kerk vervolgd worden. Op Zaterdag 29 September te 15 uur gaat de officiële openings plechtigheid door van de 2' Jaar beurs van Midden-Vlaanderen te Roeselare in de Foorhalle, Brugge- steenweg 227. Vanaf 17 uur worden dan de ge wone bezoekers toegelaten. Op de gewone dagen is de Jaar beurs open van 14 tot 21 uur. De Zondagen van 10 tot 21 uur. Er is een speciale autobusdienst ingelegd van de statie over de Grote Markt naar de Foorhalle, om het half uur; de Zondag om de 20 minuten. Wij nodigen U allen uit deze enige Jaarbeurs te komen bezoeken. 'n nieuwe poging met Vier de DE HR SCHUMAN Franse Minister van Buiten- Er was nog iemand die handelde over onderwij- en opvoeding. Niet langer dan verleden week sprak Paus Pius XII tot een groep leraars, onderwijzers en onderwijzeressen, die in bedevaart naar Rome gingen en op het Vatikaan in audiëntie werden ontvangen. Voor die leerkrachten handelde de Paus over het modern vraagstuk van school en opvoeding. De Paus wees vooral op twee zeer belangrij ke punten. Sedert begin September had de Familie Verbeek, afkomstig uit Wasquehal, Noord-Frankrijk, en bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, haar intrek genomen in een appartement gelegen in de achtergebouwen van het Pension Marie-José, in de Nieuwpoortlaan, teneinde een maand rustig verlof door te brengen aan zee. Zondagnamiddag werd gezellig in familie een ritje gemaakt in quisse-taxwaardoor rond 6 u. thuis gekomen werd. De twee oud ste kinderen, de 12-jarige Paul en zijn li-jarig zusje vroegen nog een half uurtje te mogen spelen in de duinen, wat hun toegestaan werd. Bij thuiskomst werd samen het avondmaal genomen, waarna Paul, tegen de gewoonte in. vroeg naar bed te mogen gaan. Denkende dat hij oververmoeid was, werd dit hem toegestaan en bracht moeder hem. na een goede nacht gewenst te hebben, in zijn bed. De ouders met hun drie kinde ren bleven nog wat napraten in de keuken. Plots hoorden zij een ge weldige ontploffing, komende uit Volgens de jaarlijkse demogra- phische statistieken van de U.N.O. telt de wereld thans 2 milliard 378 millioen bewoners, wat een ver meerdering betekent met 554 mil lioen bewoners tegen 1920. Zij zijn als volgt verdeeld over de werelddelen: Afrika 198 millioen, Amerika 321 millioen, Azië 1.254 millioen, Europa 593 millioen en Oceanië 12 millioen. De Katholieke Kerk telt thans 400 millioen gelovigen, of 1/6 van de wereldbevolking. de richting van de slaapkamer van hun jongen. Deze ontploffing was zo hevig dat zij zelfs ver in de straat waargenomen werd. Na van de eerste ontsteltenis bekomen te zijn, sprong de geschrokken vader naar de kamer van zijn zoon, waar bij het openduwen der deur, een afgrijselijk schouwspel zijn ogen trof. Door de dikke rook die nog de kamer vulde, zag hij in het be bloed bed het verminkte lichaam van zijn zoontje liggen. Hij lag er dood uitgestrekt met opengereten buik en afgeslagen handen; de dood moet ogenblikkelijk geweest zijn. Niet wetende wat gedaan, riep de ongelukkige vader om hulp. Toe gesnelde geburen verwittigden aan stonds de geneesheer en Z. E. H. Pastoor. Daar hier echter geen ge neeskundige hulp meer baten kon, werd door de priester in extremis het II. Oliesel toegediend. Het onderzoek naar de oorzaak dezer ontploffing, dat daarna ge leid werd door de adjunct-commis saris van de politie, schijnt uit te wijzen dat een ontsteker van een landmijn, die door de knaap in de duinen zou gevonden geweest zijn, als oorzaak van dit tragisch gebeu ren diende te worden beschouwd. Daartegen echter verklaarde zijn zusje dat het haar broertje dien avond niets had zien oprapen. De vraag stelt zich dan ook: hoe lang was dit gevaarlijk tuig reeds in zijn bezit? En waarom moest juist Zondagavond hij zo vroeg naar zijn bedje? Vragen die nooit zullen beant woord worden. Eén zaak is zeker: andermaal is een onschuldig slachtoffer geval len. Een jong slachtoffertje dat de dure tol betaald heeft aan het ver schrikkelijke oorlogsmonster. DE CONFERENTIE DER DRIE: EEN EUROPEES SUCCES De besprekingen die Acheson, Morrison en Schuman te Washing- ton gehouden hebben, tussen de conferentie van San Francisco en die van Ottawa in. zijn zeer goed verlopen en hebben goede en po sitieve resultaten opgeleverd. De bizonderheden van de beslui ten zullen de lezers ongetwijfeld elders in dit blad vinden Wij van onze kant moeten met Le Mondegetuigen dat die be sluiten een succes geweest zijn voor Frankrijk en een nog groter succes voor Europa Het ene heeft zijn voorstellen verregaande zien triom feren; het andere begint eindelijk in de werkelijkheid te leven in plaats van in woorden alleen. Het is wel nog niet zover dat men zal kunnen gaan spreken van een federaal Europa, maar er wer den toch een paar stappen gezet die leiden moeten tot een totaal nieuwe structuur van het oude avondland. De Verenigde Staten en Enge land hebben er zich thans op ak koord verklaard dat het Schuman- olan (steenkolen en ijzerpool) en het Plevenplan Europees leger) twee essentiële pijlers zijn waarop de economische en militaire orga nisatie van ons continent moet rusten. Tezelfdertijde hebben wij met ge noegen mogen vaststellen dat Ame rika er niet opstaat alleen de lei ding van de Atlantische gemeen schap in handen te nemen. Het ivordt integendeel een soort drie manschap, wat in West-Europa, en in 't bizonder in Engeland en Frankrijk, zeer gunstig wordt ont haald, en geruststellend werkt. Ten slotte heeft Engeland voor de eerste maal het bestaan erkend - van een Europese gemeenschap in koude oorlog blijken dat hun het kader van de Atlantische ge- eensgezindheid slechts facade was meenschap. En wat nog sterker is: °J sen eensgezindheid uitsluitend De Britten hebben eindelijk aan- onder druk der omstandigheden en genomen in de schoot van die Eu- uit absolute noodzakelijkheid tot ropese gemeenschap hun verant- stand gekomen? woordelijkheden ov te nemen L Fan liet entwoord op die vraag Reeds enkele weken geleden meen- hangt liet af of de werkelijke een- de men die gelukkige wending te making van West-Europa zal wor mogen verwachten, 'maar zeker is voortgezet. EEN NIEUWE CONFERENTIE DER VIER? landse Zaken, die tijdens de con ferentie der Grote Drie te Was hington een goedkeuring heeft kunnen bereiken over plannen Schuman en Pleven. ding is tussen de drie die nu ein delijk officieel Europa boven de doopvont hebben gehouden. Om dat te weten zullen wij niet al te lang moeten wachten. Dank zij de huidige akkoorden immers zullen weldra Duitse sol daten hetzelfde uniform aantrek ken als de andere Westerse verde digers. De drie zullen nieuwsoor- tige betrekkingen met Bonn moe ten aanknopen en onderhouden. Zullen z,e in al die omstandighe den eensgezind blijven of zal bij een mogelijke ontspanning van de men toch maar wanneer het ge beurd is. Dat heeft heel tvat moeite gekost om het zover te brengen. Onze le zers zullen ongetwijfeld herinneren dat wij herhaalde malen de steen naar Engeland gegooid hebben om dat zij weigerden met de andere West-Europèse staten mee te doen Vooral het Scliumanplan was verre van sympathiek in hun ogen en ook voor een Europees leger voelden zij niet veel. Wij zijn trouwens overtuigd dat de geschiedenis later zal uitwijzen dat generaal Eisenhower in die bekering der Britten een ruim aan deel heeft gehad, alsmede in de zeer positieve houding die de U.S.A. thans in die Europese aangelegen heden aannemen Eisenhower staat hier inderdaad als de bevelhebber van de Atlantische strijdkrachten en iedereen tveet dat hij een over tuigde voorstander van de twee plannen geworden is Hij was dan ook de geknipte en onvooringeno men man om Engeland en Amerika te overhalen tot het Eurovees leger en de Europese kolen e:: ijzerpool. Maar om de waarheid te zeggen: Engeland is daarom nog niet be reid zich in een federaal Europa te laten opnemen De Times van Zondagmorgen onderlijnt inderdaad nog zeer sterk dat er geen spraak kan van zijn een stukje souvereini- teit af te staan. Engeland zit vast in zijn Commonwealthen het voelt zich daarmee oned. Wil men het ooit in een echt Europees Sta- tenverbond krijgen, dan zal men ofwel totaal nieuwe formules moe ten vinden ofwel zal Engeland de andere landen vün de Common- ivealth moeten in de steek laten, of er door in de steek nelaten worden. Tenware de werkelijkheid sterker zou zifn dan alle theorie, wat zeer dikwijls het oevttl is. De toekomst zal nu moeten uit wijzen hoe sterk de verstandhou- De 75 vergaderingen van de jong ste conferentie der vier in de Salon Éose te Parijs, liepen op niets uit. Rusland wou een vijfmogendheden- conferentie, met China er bij. Dat pakte niet. Dan dachten de Russen aan Kaesong, hopende door een pacifi catie in het Verre Oosten, de drie Westmachten er toe te overhalen met China aan tafel te gaan zitten. Maar Kaesong slabbakt, want het Westen laat zich niet meer doen. Zelfs het vredesverdrag met Japan werd afgesloten zonder naar Rusland of China om te zien. De haring der vijf braadt niet. En nu gaan de Atlantische mach ten zover, ook een bepaalde rege ling met Duitsland te willen tref fen en een echt West-Europa op zijn poten te zetten. Dat is natuurlijk meer dan het Kremlin verteren kan. En het is ook een veel gevaar lijker spel als met Japan, want met Duitsland gaat het om een Rijk dat in zich zelf verdeeld is. en waar de twee werelden vlak naast elkaar leven. Rusland houdt nu eenmaal ab soluut niet van een ernstig georga niseerd en weerbaar West-Europa Waar alle pogingen om het met vijf te doen geen succes kennen, waarom het dan niet nog eens met zijn vieren geprobeerd? Als men maar kan bereiken dat. de besluiten der drie Westmachten inzake Duits land niet worden doorgevoerd! Diplomatieke nota's werden daar over nog niet verzonden, maar ka meraad Grotewohl. de Oost-Duitse Communistische ivhrer heeft een speech ske afaestoken waarin hij aan West-Duit.sl.and nieuwe voor stellen doet om het oude vaderland tervn één f>e maken. Het is de eerste maal niet dat Grotewohl daarover spreekt, maar telkens liep hij een blauwtje o want elke keer wilde hij een gelijke vertegenwoordiging voor Oost- en West-Duitsland, wanneer er in het Westen driemaal zoveel mensen wo nen als in het Oosten. Deze keer ziet hij daarvan af en belooft absoluut democratische ver kiezingen. Bonn zit natuurlijk altijd enigs zins verlegen om een dergelijk aan bod af te wijzen De drang naar de eenheid leeft vanzelfsprekend zeer diep. Daarom heeft Adenauer thans gezegd dat het veel meer afhangt 'van een overeenkomst tussen de vier groten dan van de twee Duitse staten. En dat. is heel juis' Veronderstellen we inderdaad dat Oost en West zouden akkoord gaan om weer één Rilk te vormen, dan zou het nog maar kunnen gebeu ren mits de instemming van de Westmachten en Rusland, war dat aaat het toekomstig statuut van Duitsland aan en dus ook het stelsel van de grenzen Dat wil dus in andere woorden zeggen: geen Duitse eenheid vooral eer de vier het eens zijn over een vredesverdrag met Duitsland. (Zie vervolg blz. 2.) Naar wij uit goed ingelichte bron komen te vernemen, voert de Be stendige Deputatie, onder leiding van de Weledele Heer Gouverneur, onderhandelingen met de groep GAZELEC omtrent het stichten der Intercommunale INELGAS Deze onderhandelingen zijn thans tameiijk ver gevorderd en wij kun nen onze lezers mededelen dat gun stiger voorwaarden werden beko men. Ter bevestiging van dit nieuws kunnen wij eveneens aanhalen dat de bespreking' van toetreding dooi de Stad Roeselare. voorzien in de Gemeenteraadszitting van Maandag 17 September jl., werd uitgesteld. Tijdens een banket ter gelegen heid van de inhuldiging van de watertoren, waar Minister De Taeye en talrijke andere vooraanstaande personaliteiten aanzaten vernam de Heer Burgemeester van Roese lare inderdaad van de Heren Be stendige Afgevaardigden Loncke en Olivier, dat de besprekingen tussen de betrokken maatschappijen Ga- zelec B.M.G.E. en de Provincie, tot gunstiger resultaten hadden ge leid. Vandaar ook dat én de be sprekingen in de rechterzijde én in de Gemeenteraad werden uitgesteld. Wij zijn gelukkig dat een ak koord zal bereikt worden en i hopen dat de verbruiker er vruchten zal van kunnen plukl Wij blijven bij ons standpunt de tarieven kunnen en moeten i minderen: dat de winsten w< ten goede zullen komen aan steden en gemeenten, eerst en vc al moeten aangewend worden het electriciteitsverbruik te bet deren en de prijs ervan zo laag 1 gelijk te houden. Het zou niet opgaan dat winsten zouden gebruikt worden een of andere belasting te vern deren, vooral nu dat er tussen steden en gemeenten, inzake fin ciën, een zekere compensatie C Vermeylen) bestaat. Tenslotte, en niemand zal het ten kwade duiden, verheugen er ons over dat onze tussenko en onze talrijke bijdragen in weekblad er enigszins hebben bijgedragen om gunstiger resu ten te bekomen. De Heren in kwestie nemen ons niet kwalijk. Ons doel was bepaalde instellingen te bekritise om de kritiek: ons doel was blijft de gemeenschap dienen alles waar zij logischerwijze rc op had en heeft. Vrijdagnamiddag werden deze studiedagen geopend. Aan de be stuurstafel hadden plaats genomen: Z. E H. Colpaert, nationaal proost van het N.C.M.V., dhr Senator San- tens, nationaal voorzitter, en dhr Gaby Vandeputte, nationaal secre taris. Onder de circa 200 aanwezi gen bemerkten wij de Senatoren Clynmans, Slegten en Van Loen- hout, alsmede de Volksvertegen woordigers Van Elslande, Mevrouw Van Daele-Huys en Hermans. MARXISME EN SOCIAAL PROGRESS IS ME De eerste lesgever van deze stu diedagen, E P. Devolder, professor aan de Universiteit te Leuven, be handelt de marxistische invloed in het sociaal progressisme. Na er op gewezen te hebben, dat wij in een socialistisch tijdperk leven, onder lijnt spreker hoe het ouvrierisme hierop zijn stempel drukte naar de leer van Marx, die een maatschap pij van loonarbeiders wil tot stand zien komen. Daardoor wordt het bestaansrecht van andere sociale groepen ontkend. Deze stelling, die zelfs in de christelijke arbeidersbe weging haar invloed liet gelden, werd door de Paus als kortzichtig bestempeld Er moet een breed be grijpen heersen tussen alle standen De drie nationale studiedagen van het Nationaal Chris Middenstandsverbond, die op 14, 15 en 16 September te Ooste: doorgingen, werden bij hun aanvang door dhr Santens, Natioii Voorzitter, aangekondigd als een beperkte bijeenkomst tijdens dew< zou onderzocht worden in hoeverre het programma van het N.C.M overeenstemde met de christelijke grondgedachte en welke plaats Middenstand toekomt in het huidig tijdsgebeuren. Zowel theoretici practici, hoogleraren en mensen uit de beweging, werkten samen tijdens de lessen en de besprekingen een klaar uitzicht te geven i de behandelde problemen. Het is een ernstige studie geworden, in» breedte en in de diepte, waarbij de reeds zo vaak geroerde grievj trommel niet aangeraakt werd. Deze zakelijke studie kreeg geen afbt kend of negatief karakter, maar heeft de verantwoordelijke middl standsleiders en politici op duidelijke wijze de elementen in ham gegeven, waarop de toekomstige werking van het N.C.M.V. vanaf hei dient gebouwd. Voorbeelden uit andere landen zijn altijd leerzaam en di was het een gelukkige omstandigheid dat Nederlandse en Duitse vaardigden de studiedagen bijwoonden, waardoor de toestanden bij ons op vruchtbare wijze konden getoetst worden met deze bi onze grenzen. Wanneer men van middenstand spreekt, wordt er te weinig onder scheid gemaakt tussen ambachten en kleinhandel, dit valt nadelig uit voor deze laatste tak. Organisatorisch heeft het N.C. M.V. te weinig vat op twee voor name bedrijfstakken, namelijk de bakkers en beenhouwers, die in eigen bedrijfsgroeperingen zijn on dergebracht en dus buiten de be weging staan Wij moeten nochtans de vrij- heid van de middenstand redden, D*e nationalisaties, door de La- 1 want de genationaliseerde arbeider bour in Engeland doorgevoerd, zijn stompt af en voor hem ging de zin 1 een middel van het marxisme om voor eigen scheppingen verloren Zondagnamiddag 16 September was Z. Exc. De Boodt, Minister van Wederopbouw, op bezoek te Pro ven waar hij voor een drievoudige plechtigheid was uilgenodigd, namelijk: de inhuldiging van het nieuwe Pompiersarsenaal en van het Oudmaimenhuis, alsmede de ingebruikname van de uitbreiding van het electriciteitsnet. Hierboven enkele opnamen uit deze feestelijkheden. Boven: de groep met personaliteiten gekiekt na de inhuldiging van het Oudmannenhuis. Onder links: de Minister tijdens zijn toespraak in het nieuw Pompiersarsenaaï; men bemerkt van links naar rechts Senator Feryn, Minister De Boodt en Senator De Man, oud-minister en voorzitter van de B.M.G.E.. Rechts: Minister De Boodt onderhoudt zich hartelijk met «Mietje», de 91-jarige en ook oudste inwoonster van 't Ouderiingengesticht. iëi? Vleier ons verslag op viz, ók Alwie de Z. E. H. Kan. Antoon Brys, proost van het Algemeen Chr. Werkersverbond kent, heefl met grote vreugde vernomen dat hij dezer dagen door Z. H. de Paus tot Geheim Kamerheer werd ver heven. en voortaan behoort tot de Pauselijke Prelatuur. Mgr Ant. Brys is een Westvla- ming. Hij werd in het zonnige en nijvere Leieland geboren, met na me Harelbeke. op 21 November 1891. Hij bezit de hoge deugden van de Westvlaming: hij is een werker, een bezieler, een scherp en gezond verstand. De Westvlaamse schoolmeesters die hem te Torhout in de Nor maalschool aan 't werk gezien heb ben. weten wat werk hij daar pres teerde: geen halfheid, geen lafheid! Met een beslistheid en helder ziendheid wees hij menigeen de rechte lijn. Toen reeds bleek het hoe belezen hij was in sociale kwes ties. Zijn lessen, gesproken en ge schreven, getuigden van een alom- wetende en diepgaande visie. Van Torhout werd hij overgeplaatst naar St Amanduscoilege te Kort- rijk. waar hij de studie op een hoog peil bracht. Het viel op dat hij meer kon dat hem de gave was gegeven om nog zwaardere verant woordelijkheden te torsen. Hunne Hoogwaardigheden de bisschoppen riepen hem dan ook naar de ver heven doch zware post proost te worden van het A.C.W. Al deze jaren heeft hij dit vertrouwen niet beschaamd. Hij kan een werkplan, uitbouwen als niet een. Hij bezielt meteen. Wie hem benadert draagt iets van zijn grote ijver mee, moet werken, meet slagen. Want tegen over elke moeilijkheid is hij opge wassen. De Christelijke democratie, die het niet gemakkelijk heeft, had dergelijk geestelijk leider broodno dig. Hij Is wijs, beslagen en ervaren genoeg om met de grootsten te spreken en om hen te winnen. Doch en dat is het kenmerk van ware grootheid en ware wijs heid hij kan eveneens spreken en schrijven dat de kleine man het begrijpt, wnflfijr ooit banaal te zij». dienstbaar is. Links: Volksvertegenwoordiger A. De CIcrck uit Kortrijk tijdens zijn les over de middenstand en het N.C.M.V. in het kader van de hui dige politiek. Rechts: de bestuurstafel tijdens de studiedagen waar wij bemerken van links naar rechts: Z. E. H. Colpaert, Nationaal Proost van het N.C.M.V.; Senator Santens, Nationaal Voorzitter en Heer Gaby Vandeputte, Nationaal Secretaris. investering en consumptie in even wicht te brengen. Dit is een aan val op de vrije onderneming, waar tegen door de Paus gewaarschuwd werd. Deze anonieme collectivitei ten zullen de arbeiders echter nog erger uitbuiten dan het groot kar- Het zelfstandig bedrijf stimuleert de familiegeest, de arbeidslust en de spaargeest. Tijdens de bespreking die volgt, wordt door Volksvertegenwoordiger Van Elslande er op gewezen dat het doelmatig zou zijn de lasten der sociale veiligheid proportioneel derneming moet behouden blijven, vermits zij het gevolg is van het natuurlijk eigendomsrecht. Uit de bespreking die or) deze les volgt blijkt dat de structuurhervor mingen de familiale bedrijven be dreigen. Immers de middenstands- bedrijven met, meer dan 50 perso- te verdelen volgens de belangrijk heid der bedrijven, dermate dat voor kleine bedrijven een aanzien lijke ontlasting zou ontstaan Met deze twee Franciscaner-les sen, zoals de Voorzitter lachend deed opmerken wordt deze eerste r.eelsieden hebben een gans ander studiedag besloten, karakter, dan hetgeen men als I Na het avondmaal zochten ver grootbedrijf beschouwt Tussen het schillende deelnemers een aange- Z. E. H. KANUNNIK BRYS als algemeen Proost van 't A.C.W. Het is dan ook geen gemeenplaats te zeggen: groot en klein estimeren hem. Door hem wordt het A.C.W. ver eerd, door hem worden de West vlaamse taaiheid en durf vereerd, door hem wordt de oude en schone familie Brys een van deze heer lijke Westvlaamse schoolmeesters- families vereerd, te Harelbeke en elders. Wij bieden Mgr Antoon Brys on ze eerbiedige gelukwensen aan. Mogen de eretekens der pauselijke prelatuur hem nog vele jaren sie ren. Moge O. L. Heer hem nog lang de volheid van krachten schenken waarmede hij zo volkomen zijn Kerk, zijn Volk en zijn Land anoniem grootkapitaal en de mid denstand moet de lijn getrokken worden IN DE HUIDIGE SOCIALE STROMINGEN E P. Deiooz. provinciaal proost van het N.C.M.V. Brabant, stelt bij dc aanvang van de tweede les aan zijn toehoorders de vraag, of de middenstand zich nog kan handha ven in de socialistische stromingen van deze tijd, waar de Staat meer en meer als overheersende voorzie nigheid optreedt. Aan de hand van verslagen over het jongste congres der christelijke metaalbewerkers bewijst spreker hoe de gedachte van het staatskapitaiisme zijn ver dedigers vindt in deze arbeiders rangen Om verschillende redenen kan de middenstand zich hiertegen slechts met moeite te weer stellen. Er is een gebrek aan organisatiebesef en standsgevoel. De middenstander ziet er tegen op een stukje van zijn individualistische vrijheid prijs te geven, omwille van de organisatie, hij ziet het onmiddellijk nut niet in van het verenigingsleven De continuïteit of het voortbestaan is te gering, deze bedraagt voor de ambachtslieden 50 en in de de tailhandel slechts 30 Innerlijk wordt de middenstand ook aange tast door gebrek aan vakkennis en ergst van al door cumulards en sluikhandelaars. name verpozing in een uitstap naar Brugge om er dp prachtige verlich ting van de stad te bewonderen. HOE HET ECONOMISCH LEVEN EVOLUEERDE Professor J. Van Houtte van Leuvense Alma Mater, gaf 's Zaf dags de eerste les en besprak economische evolutie van deze t: Toen de Franse revolutie losbr was het gildeleven in volle ver: het economisch maltusianisme, beperking van het aantal con renten, dat -door de gilden gel. digd werd. doemde hen tot on' gang evenals de industriële evi tie, die zich toen aftekende, tijdvak der machinale indust: dat ingeluid werd, en de daarm gepaard gaande standarisatie producten voltrokken deze on gang. Zij die zich wisten aan d vooruitgang aan te passen, kl men spoedig boven de anderen en aldus ontstond een uitbreid van de grootnijverheid Deze dustriële revolutie bracht een hoging van het welstandspeil me waarmede een aangroei van de c turele behoeften gepaard ging V; daar een algemene uitbreiding, van middenstandsbedriiven als v vriie beroepen Rond 1900 was 1 hoogtepunt v?n deze gunstige c< junctuur bereikt On dat ogenb begonnen zich moeilijkheden af tekenen veroorzaakt door overp ductie. De groot industrie zcx hiertegen redding in cartelvormij Doch uit deze neriode stamt ook politieke groei van de min vern gende stand door uitbreiding v het kiesrecht Dit bracht voor middenstand een mindevheidspc tie mede. De reeds sedert 1851 o stane grootwarenhuizen were door deze minvermogende sta verdedigd, daar op deze wijze h behoefte aan goedkope goeder voldaan werd. Door zijn wantrouwigheid tegi over het organisatieleven stond middenstand machteloos voor dq toestand, die na de oorlog 14- nog scherper vormen aannam. IN DE HUIDIGE ECONOMIE Om de plaats te situeren van middenstand in de huidige ecot mie kwam dhr Wuyts, secreta van het Economisch en Sociaal stituut voor de Middenstand, a het woord Het is een verheugend feit de middenstand zich opnieuw a de belangstelling opdringt Te< nische verbeteringen en een grq end gevoel van samenhorigheid werkstelligen dit. Zelfs begint m te twijfelen aan de voordelen v het grootbedrijf tot in de U B S toe, want de sociale en economise krachten werken de kapitaalsv Ij ming tegen. (Zie vervolg tilz Voor onze fotograaf waren het twee vliegen in één klap toen Ernest Claes en André Demedts betrapte tijdens een gemoed pi praatje. Wat Ernest Claes met een ernstig gezicht verteld heeft, k iacu ocscvcer leze a in 4e tiateleode ogen va» André Demedts

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1